CZ2015372A3 - Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ2015372A3
CZ2015372A3 CZ2015-372A CZ2015372A CZ2015372A3 CZ 2015372 A3 CZ2015372 A3 CZ 2015372A3 CZ 2015372 A CZ2015372 A CZ 2015372A CZ 2015372 A3 CZ2015372 A3 CZ 2015372A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
axis
impact
test
measuring head
hammer
Prior art date
Application number
CZ2015-372A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305946B6 (cs
Inventor
Jaroslav Maloch
Miroslav Maňas
Michal Staněk
David Maňas
Pavel Stoklásek
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2015-372A priority Critical patent/CZ305946B6/cs
Publication of CZ2015372A3 publication Critical patent/CZ2015372A3/cs
Publication of CZ305946B6 publication Critical patent/CZ305946B6/cs
Priority to PCT/CZ2016/050016 priority patent/WO2016192696A1/en
Priority to EP16744655.8A priority patent/EP3320323A1/en

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N3/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N3/30Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress by applying a single impulsive force, e.g. by falling weight
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N3/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N3/02Details
    • G01N3/06Special adaptations of indicating or recording means
    • G01N3/068Special adaptations of indicating or recording means with optical indicating or recording means
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N2203/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N2203/0001Type of application of the stress
    • G01N2203/001Impulsive
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N2203/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N2203/003Generation of the force
    • G01N2203/0032Generation of the force using mechanical means
    • G01N2203/0039Hammer or pendulum
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N2203/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N2203/02Details not specific for a particular testing method
    • G01N2203/06Indicating or recording means; Sensing means
    • G01N2203/0641Indicating or recording means; Sensing means using optical, X-ray, ultraviolet, infrared or similar detectors

Abstract

Při způsobu snímání průběhu deformací při rázových testech, kdy rázové kladivo nebo padající tluk dopadá na lícovou plochu zkušebního tělesa, se zkušební těleso osvětlí a deformace, popř. destrukce jeho rubové plochy se v průběhu dopadu rázového kladiva nebo padajícího tluku snímá vysokorychlostním kamerovým systémem. Snímky pořízeného záznamu se následně optimalizují metodami postprocessingu. Zařízení k provádění způsobu (viz obr. 1) obsahuje měřící hlavu (1) se zkušebním tělesem (2) fixovaným na její horní ploše nad vertikálním centrálním kanálem (1a) hlavy, v prostoru dopadu rázového kladiva nebo padajícího tluku (3). Pod zkušebním tělesem (2) jsou v osvětlovacích kanálcích (5) ve stěně měřící hlavy (1) směrem do dutiny centrálního kanálu (1a) uloženy vnitřní světelné zdroje (4) nebo vyústěny světlovody vnějších světelných zdrojů. V prostoru pod osvětlovacími kanálky (5) proti ústí bočního pozorovacího kanálu (1b) do centrálního kanálu (1a) šikmo uloženo zrcátko (7), jehož horní odrazivá plocha je orientována kolmo k ose úhlu, který svírá osa bočního pozorovacího kanálu s osou centrálního kanálu (1a). V ose bočního pozorovacího kanálu je pak vně měřící hlavy (1) na stativu (9) umístěna kamera (8) snímacího vysokorychlostního kamerového systému.

Description

Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu snímání průběhu deformaci při rázových testech, kdy rázové kladivo nebo padající tluk dopadá na lícovou plochu zkušebního tělesa. Dále se vynález týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Ve zkušebnictví se velmi často využívají různé typy rázových testů, které přinášejí informace o odolnosti materiálů vůči rázovému namáhání. V mnoha případech je výsledkem takového testu pouhé konstatování, že daný materiál definovanému rázovému zatížení vyhovuje či nikoliv. Novější přístroje poskytují ale také údaje o tom, jakou sílu či energii je nutno vynaložit k destrukci zkušebního tělesa vyrobeného z testovaného materiálu a poskytují zaznam z tohoto měření. Tyto, tzv. instrumentované testy jsou velkým pokrokem a dávají značné množství užitečných informací pro vyhodnocení realizovaného rázového testu a popisu jeho vlastností.
Nejčastěji používanými zařízeními pro rázové zkoušky jsou rázová kladiva pro zkoušku Charpy nebo Izod nebo padající tluk. Rázová kladiva umožňují ohybovou nebo tahovou rázovou zkoušku, při které se měří energie potřebná k přeražení či přetržení zkušebního tělesa účinkem rázu. Zkouška padajícím tlukem podává informaci o energii potřebné k proražení nebo deformaci zkušební destičky energií padajícího tluku. U obou zanzení probíhá vlastní zkouška velmi rychle, což ztěžuje pozorování jejího průběhu, zejména pozorování průběhu destrukce zkušebního tělesa. Vizualizace průběhu testuje přitom velmi důležitá pro popis chování testovaného materiálu. Umožňuje sledovat vznik porušení, šíření trhliny a připadnou destrukci materiálu, včetně popisu tvaru a velikosti vznikajících úlomků. Tato zjištění mohou být zcela zásadní z hlediska použití testovaného materiálů v různých průmyslových aplikacích, např. pro možnost jeho použití v dopravních prostředcích, pro návrh a výrobu ochranných pomůcek apod.
K zachyceni prubehu rázových testů (jako je např. vznik a šíření trhliny) je možné s výhodou využít snímání vysokorychlostní kamerou. V technické praxi je v současné době známo několik řešení záznamů těchto rychlých dějů pomocí vysokorychlostních kamerových systémů. Např. přihláška Evropského patentu EP ΐ[?6^36(Α1) řeší problém snímání průběhu testu rázovým kladivem. Pořízení obrazu lomu TV kamerou, jeho následné zpracování a vyhodnoceni typu lomu je popsáno také v japonských patentových přihláškách JPS 61k55lp^A) a JPS Φ9φ3^A). Uvedená řešení jsou ale zaměřena výhradně na rázové testy Charpy a Izod.
Velkým problémem známých řešení je ale nedostatek bezpečného prostoru vhodného pro takové umístěni kamery, aby byl průběh testu zaznamenán s dostatečnou vypovídací schopností. Naprostá absence vhodného prostoru ke snímání měření je např. u zkušebních zařízení současné konstrukce pro zkoušku padajícím tlukem. Použití vysokorychlostní kamery navíc vyžaduje výborné světelné podmínky. Umístění světelných zdrojů s dostatečnou intenzitou osvětlení je proto dalším limitujícím faktorem pro snímání děje vysokorychlostní kamerou. Dalším nebezpečím je pak možné poškození použité techniky odlétajícími částicemi z testovaného tělesa. Důsledkem kumulace výše uvedených problémů je skutečnost, že u rázové zkoušky padajícím tlukem není znám žádný vhodný systém snímání a výše uvedené systémy snímání rázových testů Charpy a Izod mají řadu nedostatků a omezení.
Podstata vynálezu
K odstraněni těchto nevýhod přispívá navržený způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení kjeho provádění podle vynálezu. Podstata způsobu snímání spočívá v tom, ze se zkušební těleso osvětlí a deformace, popř. destrukce jeho rubové plochy se v průběhu dopadu rázového kladiva nebo padajícího tluku snímá vysokorychlostním kamerovým systémem, stím, že snímky pořízeného záznamu se následně optimalizují metodami postprocessingu.
Pn postprocessingu se s výhodou ke zlepšení vypovídací schopnosti snímků z hlediska vyhodnocení vzniku trhlin upraví jejich parametry, zejména jas, kontrast a gamma křivka. Ke zvýraznění detailů vizualizace textur trhlin se dále mohou exponovaným černobílým snímkům přiřadit nepravé barvy, tzv. pseudo-color.
Snímání deformace, popř. destrukce zkušebního tělesa probíhá s výhodou rychlostí vyšší než 500 snímků za vteřinu.
Intenzita osvětlení zkušebního tělesa může být konstantní nebo se reguluje v závislosti na rychlosti snímání v pulsním režimu, synchronně se snímkovou frekvencí kamery.
Zaznam snímků vysokorychlostního kamerového systému se může také s výhodou propojit se záznamem při zkoušce sledovaných parametrů vlastního měřicího přístroje.
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu obsahuje měřicí hlavu se zkušebním telesem fixovaným na její horní ploše nad vertikálním centrálním kanálem hlavy, v prostoru dopadu rázového kladiva nebo padajícího tluku. Pod zkušebním tělesem jsou v osvětlovacích kanálcích ve stěně měřící hlavy směrem do dutiny centrálního kanálu uloženy vnitřní světelné zdroje nebo vyústěny světlovody vnějších světelných zdrojů. V prostoru pod osvětlovacími kanálky je proti ústí bočního pozorovacího kanálu do centrálního kanálu šikmo uloženo zrcátko, jehož horní odrazivá plocha je orientována kolmo k ose úhlu, který svírá osa bočního pozorovacího kanálu s osou centrálního kanálu. V ose bočního pozorovacího kanálu je pak vne merící hlavy na stativu umístěna kamera snímacího vysokorychlostního kamerového systému.
Nad zrcátkem je v dutině centrálního kanálu s výhodou uložena transparentní ochranná clona.
Ve stene měřící hlavy může pak být dále uloženo ústrojí k ustavení polohy zrcátka jeho posunem ve směru osy bočního pozorovacího kanálu a natáčením kolem této osy, které se skládá s držáku zrcátka upevněného na nosné tyči s ovládacím prvkem.
Měřící hlava může být také opatřena inspekčním otvorem k čistění prostoru nad ochrannou clonou.
Zanzem může být dále s výhodou doplněno rektifikačním systémem k ustavení osy kamery do osy měření, při čemž tento rektifíkační systém je tvořen rektifikačním světelným zdrojem s držákem pro přechodné vložení do dutiny centrálního kanálu a pomocného držáku k přechodnému uchycení na stativ místo kamery. Na tomto pomocném držáku s možností natacem a naklápění je uložena dvojice terčů, z nichž první terč na bližším konci pomocného držáku je opatřen otvorem ve výšce odpovídající výšce optické osy kamery a druhý terč na vzdálenějším konci pomocného držáku pak značkou ve výšce odpovídající výšce optické osy kamery.
Objasnění výkresů
K bližšímu objasnění podstaty vynálezu slouží přiložené výkresy, kde představuje: obr. 1 - celkové uspořádání zařízení ke snímání průběhu deformací při rázových testech v příkladném provedení u zařízení ke zkoušce padajícím tlukem, obr. 2 - znázornění deformace zkušební těleso působením padajícího tluku, obr. 3 - znázorněni iniciace trhliny a jejího šíření až po celkovou destrukci zkušebního tělesa v průběhu zkoušky na černobílých snímcích vysokorychlostního kamerového systému, obr. 4 znázorněni textur trhlin po převedení černobílých snímků ’do nepravých/falešných (pseudo color) barev s různým pozadím, obr. 5 - zaznam závislosti působící síly tluku na čase resp. posunutí u instrumentované rázové zkoušky, obr. 6 — uspořádání rektifíkačního systému, obr. 7 - detail umístění zrcátka ke snímání děje.
Příklad uskutečnění vynálezu
V příkladném provedení zařízení ke snímání průběhu deformací při rázovém testu padajícím tlukem (viz obr. 1) je vysokorychlostní kamera 8 umístěna na stativu 9 mimo konstrukci vlastního zkušebního zařízení. Toto řešení vyloučí ovlivnění záznamu otřesy a vibracemi provázejícími vlastní test. Zkušební těleso 2 je fixováno na horní ploše měřicí hlavy 1 nad vertikálním centrálním kanálem la hlavy a při vlastním testu na něj působí rázovým účinkem padající tluk 3. Průběh testu je snímán vysokorychlostní kamerou 8 nepnmo, pres zrcátko 7. Zrcátko je chráněno před poškozením úlomky testovaného materiálu ochrannou clonou W z transparentního materiálu fixovanou v prostoru nad zrcátkem 7. Úlomky testovaného materiálu a další případné nečistoty mohou být z vnitřního prostoru nad krycí clonou 10 odstraňovány mechanicky nebo oíukem přes inspekční otvor 6. Osvětlení snímaného prostoru je zabezpečeno vnitřními světelnými zdroji 4 umístěnými v osvětlovacích kanálcích 5 ve stěně měřicí hlavy 1 směrem do dutiny centrálního kanálu la. S výhodou lze využít řízené nebo neřízené vnitřní LED zdroje nebo také vnější zdroje s přívodem světla pomocí světlovodů. Světelné zdroje jsou rozmístěny na více místech po obvodu měřici hlavy 1 tak, aby byla zabezpečena potřebná intenzita a rovnoměrnost osvětlení snímaného pole. Světelný zdroj může být řízen a modifikován tak, že vyzařuje buď s konstantní intenzitou během celého záznamu zkoušky, nebo pracuje v impulsním režimu synchronně se snímkovou frekvencí kamery. V průběhu zkoušky je zkušební těleso 2 působením padajícího tluku 3 deformováno do tvaru vrchlíku 11, popř. vznikne křehký lom bez viditelné deformace (viz obr. 2).
Vlastní měřicí hlava 1 je, na rozdíl od v současnosti používaného řešení, specificky upravena s ohledem na nové požadavky měření. Nové konstrukční řešení musí umožňovat umístění a fixaci speciálního zrcátka 7 (viz obr. 7) s možností aretace polohy a snadným přístupem k výměně a aretaci zrcátka 7 včetně snadného ustavení zrcátka a vysokorychlostní kamery 8 do optické osy. Horní odrazivá plocha zrcátka 7 je orientována kolmo k ose úhlu a, který svírá osa bočního pozorovacího kanálu 1b s osou centrálního kanálu la. V ose bočního pozorovacího kanálu jb je pak vně měřící hlavy 1 na stativu 9 umístěna vysokorychlostní kamera 8 snímacího kamerového systému. Ve stěně měřící hlavy 1 je uloženo ústrojí k ustaveni polohy zrcátka 7 jeho posunem ve směru osy bočního pozorovacího kanálu 1b a natacemm kolem této osy, které se skládá s držáku 14 zrcátka 7 upevněného na nosné tyči s ovládacím prvkem 16.
K ústavem vysokorychlostní kamery 8 do optické osy měření lze s výhodou použít rektifikacm systém zobrazený na obr. 6 se světelným rektifikačním zdrojem 18, který umožňuje ustavení pomocného držáku 23 do takové polohy, aby optická osa snímacího zanzem/vysokorychlostní kamery 8 byla po jeho fixaci do stativu 9 v optické ose měření. Světelný zdroj 18 je při rektifikaci umístěn v držáku 19 fixovaném ve vstupním otvoru bočního pozorovacího kanálu lb měřící hlavy L Ustavení pomocného držáku 23 do polohy, která zajišťuje uchycení vysokorychlostní kamery v optické ose měření, umožňuje soustava dvou terčů připevněných v pomocném držáku 23. První terč 21 umístěný ve svislé ose stativu 9 je opatřen otvorem 22 ve výši h odpovídající výšce optické osy vysokorychlostní kamery 8, druhý terč 24 je opatřen značkou 25 umístěnou v téže výši jako otvor 22 prvního terče 21. Pomocný držák 23 a následně vysokorychlostní kamera 8 jsou upevněny na stativu 9 s možností výškového a úhlového nastavení. Ustavení do optické osy měření je ukončeno v okamžiku, kdy paprsek 26 z rektifikačního světelného zdroje 18 prochází otvorem 22 v prvním terci 21 a zanechá stopu v zaměřovacím bodu 25 druhého terče 24. Na ustaveném stativu 9 se vymění pomocný držák 23 za vysokorychlostní kameru 8, jejíž optická osa je tak ustavena do optické osy měření.
S ohledem na velký objem dat přenášených v průběhu testu je činnost kamery (spuštění a zastavení snímání obrazu) synchronizována s pohybem zkušebního tluku 3. K synchronizaci může být s výhodou využito externí optické závory nebo synchronizačního signálu zvláštního měřicího přístroje. Záznam z vysokorychlostní kamery 8 obsahuje jednotlivé snímky poskytující vizuální popis zkoušky, resp. popis destrukce zkušebního telesa/sirení trhliny v čase. Na obr. 3 jsou zachycena dílčí stadia vzniku trhliny a její šíření v prubehu testu. Obr. 3a až 3f znázorňují iniciaci trhliny a její šíření až po celkovou destrukci zkušebního telesa. Snímání vysokorychlostním kamerovým systémem je velmi náročné na osvětleni snímané scény. I přes dodatečně nainstalované zdroje světla nemusí být, zvláště při extremne vysokých rychlostech snímání, zabezpečeno dostatečně intenzivní osvětlení. V takových případech nejsou pořízené snímky příliš kvalitní a je nutné je následným postprocessingem upravit. Úkolem obecného postprocessingu je upravit jas, kontrast, gamma křivku a případně další parametry tak, aby obecně podexponované snímky měly lepší vypovídací schopnost. Další významné zlepšení vypovídací schopnosti vizualizace průběhu testu umožňuje převedení černobílých snímků do nepravých/falešných (pseudo color) barev s různým pozadím (viz obr. 4). Jak vyplývá z porovnání obr. 3 a obr. 4, je vypovídací schopnost snímků zpracovaných do nepravých barev výrazně vyšší než u snímků cemobilých/ve stupních šedi. Toto řešení zvýrazní praskliny a usnadní vyhodnocování celé zkoušky jak je zřetelné na přiložených obrázcích.
Vlastni rázová zkouškaje instrumentovaná, poskytuje záznam závislosti působící síly tluku na čase resp. posunutí (®br. 5). Průnikem záznamů zkoušky a obrazových záznamů je přiřazeni velikosti síly na tluku k jednotlivým snímkům záznamu, což umožňuje speciální postprocessing.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech, kdy rázové kladivo nebo padající tluk dopadá na lícovou plochu zkušebního tělesa, vyznačující se tím, že zkušební teleso se osvětlí a deformace, popř. destrukce jeho rubové plochy se v průběhu dopadu rázového kladiva nebo padajícího tluku snímá vysokorychlostním kamerovým systémem, s tím, že snímky pořízeného záznamu se následně optimalizují metodami postprocessingu, při němž se ke zlepšení vypovídací schopnosti snímků z hlediska vyhodnocení vzniku trhlin upraví jejich parametry, zejména jas, kontrast a gamma křivka a/nebo se ke zvýraznění detailů vizualizace textur trhlin exponovaným černobílým snímkům přiřadí nepravé barvy, tzv. pseudo-color.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že snímání deformace, popř. destrukce zkušebního tělesa probíhá s rychlostí vyšší než 500 snímků za vteřinu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že intenzita osvětlení zkušebního tělesa je konstantní.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že intenzita osvětlení zkušebního tělesa se reguluje v závislosti na lychlosti snímám v pulsním režimu, synchronně se snímkovou frekvencí kamery.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že záznam snímků vysokorychlostního kamerového systému se propojí se záznamem při zkoušce sledovaných parametrů vlastního měřicího přístroje.
  6. 6. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 obsahující měřící hlavu (1) se zkušebním tělesem (2) fixovaným na její horní ploše nad vertikálním centrálním kanálem (la) hlavy, v prostoru dopadu rázového kladiva nebo padajícího tluku (3), vyznačující se tím, že pod zkušebním tělesem (2) jsou v osvětlovacích kanálcích (5) ve stěně měřící hlavy (1) směrem do dutiny centrálního kanálu (la) uloženy vnitřní světelné zdroje (4) nebo vyústěny světlovody vnějších světelných zdrojů a v prostoru pod osvětlovacími kanálky (5) proti ústí bočního pozorovacího kanálu (1b) do centrálního kanálu (la) šikmo uloženo zrcátko (7), jehož horní odrazivá plocha je orientována kolmo k ose úhlu (a), který svírá osa bočního pozorovacího kanálu (1b) s osou centrálního kanálu (la) s tím, že v ose bočního pozorovacího kanálu (lb) je pak vně měřící hlavy (1) na stativu (9) umístěna kamera (8) snímacího vysokorychlostního kamerového systému.
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že nad zrcátkem (7) je v dutině centrálního kanálu (la) uložena transparentní ochranná clona (10).
  8. 8. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že ve stěně měřící hlavy (1) je uloženo ústrojí k ustavení polohy zrcátka (7) jeho posunem ve směru osy bočního pozorovacího kanálu (lb) a natáčením kolem této osy, které se skládá s držáku (14) zrcátka (7) upevněného na nosné tyči s ovládacím prvkem (16).
  9. 9. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že měřící hlava (1) je dále opatřena inspekčním otvorem (6) k čistění prostoru nad ochrannou clonou (10).
  10. 10. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, zeje doplněno rektifikačním systémem k ustavení osy kamery (8) do osy měření, při[čemž tento rektifikační systém je tvořen rektifikačním světelným zdrojem (18) s držákem (19) pro přechodné vložení do dutiny centrálního kanálu (la) a pomocného držáku (23) k přechodnému uchycení na stativ (9) místo vysokorychlostní kamery (8) s tím, že na tomto pomocném držáku (23) s možností natáčení a naklápěm je uložena dvojice terčů (21, 24), z nichž první terč (21) na bližším konci pomocného držáku (23) je opatřen otvorem (22) ve výšce (h) odpovídající výšce optické osy vysokorychlostní kamery (8) a druhý terč (24) na vzdálenějším konci pomocného držáku (23) pak značkou (25) ve výšce (h) odpovídající výšce optické osy kamery (8).
CZ2015-372A 2015-06-02 2015-06-02 Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ305946B6 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-372A CZ305946B6 (cs) 2015-06-02 2015-06-02 Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu
PCT/CZ2016/050016 WO2016192696A1 (en) 2015-06-02 2016-05-27 Method of scanning development of deformations during impact tests and apparatus for making the same
EP16744655.8A EP3320323A1 (en) 2015-06-02 2016-05-27 Method of scanning development of deformations during impact tests and apparatus for making the same

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-372A CZ305946B6 (cs) 2015-06-02 2015-06-02 Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015372A3 true CZ2015372A3 (cs) 2016-05-11
CZ305946B6 CZ305946B6 (cs) 2016-05-11

Family

ID=56020104

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-372A CZ305946B6 (cs) 2015-06-02 2015-06-02 Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3320323A1 (cs)
CZ (1) CZ305946B6 (cs)
WO (1) WO2016192696A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109443915A (zh) * 2018-11-30 2019-03-08 中国汽车技术研究中心有限公司 一种高速穿孔记录系统及冲击试验设备
CN109724867B (zh) * 2019-03-13 2024-02-13 合肥工业大学 脉冲动水压下岩石裂隙响应可视化模拟实验系统及方法
JP7095639B2 (ja) * 2019-03-26 2022-07-05 株式会社島津製作所 衝撃試験機
CN110174315A (zh) * 2019-06-05 2019-08-27 南京理工大学 弯曲断裂测试的非接触式裂纹张开位移测量装置及方法
CN110530741A (zh) * 2019-09-25 2019-12-03 辽宁工业大学 一种可同时批量测试的全自动落锤冲击试验机
CN110836814A (zh) * 2019-10-22 2020-02-25 衢州学院 用于车门材料物理性能试验的观测与分析装置
CN111707555B (zh) * 2020-06-24 2023-05-30 重庆大学 颗粒试件水力压裂裂隙扩展可视化的实验方法及实验装置
CN112285014B (zh) * 2020-09-23 2023-05-09 西安近代化学研究所 一种互换式落锤撞击加载装置及试验方法
CN114354394A (zh) * 2021-12-02 2022-04-15 国高材高分子材料产业创新中心有限公司 一种冲击性能的测试方法、设备及介质

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61155724A (ja) 1984-12-27 1986-07-15 Kawasaki Steel Corp シヤルピ−試験片の破面率測定装置
JPS6396536A (ja) * 1986-10-14 1988-04-27 Nkk Corp シヤルピ−試験片の破面率測定装置
US4945490A (en) * 1988-04-11 1990-07-31 Biddle Jr Ernest L Brinell hardness indicator with digital readout
US6396536B1 (en) 1998-05-27 2002-05-28 Advanced Testing Technologies, Inc. Automatic test instrument for multi-format video generation and capture
JP4619157B2 (ja) * 2004-07-08 2011-01-26 日東電工株式会社 衝撃試験装置及び衝撃試験方法
WO2007069336A1 (ja) * 2005-12-16 2007-06-21 Fujitsu Limited 衝撃試験装置
JP5007978B2 (ja) * 2007-09-21 2012-08-22 独立行政法人産業技術総合研究所 構造体の欠陥を検知するための方法及びシステム

Also Published As

Publication number Publication date
WO2016192696A1 (en) 2016-12-08
EP3320323A1 (en) 2018-05-16
CZ305946B6 (cs) 2016-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2015372A3 (cs) Způsob snímání průběhu deformací při rázových testech a zařízení k provádění tohoto způsobu
US9939349B2 (en) Endoscopy system and corresponding method for examining gas turbines
US20110170778A1 (en) Enhanced gamma imaging device for the precise spatial localisation of irradiant sources
JP4468507B2 (ja) 走査型レーザ顕微鏡
CN201477055U (zh) 条纹检测装置
CN110389021A (zh) 透镜图像产生系统及屈光能力和厚度确定与缺陷检测方法
JP2001215157A (ja) 応力発光材料を用いた応力または応力分布の測定方法と測定システム
GB2395265B (en) Improvements in and relating to imaging
US6301956B1 (en) Hardness tester
JP2006125393A (ja) 地上試験にためにターボ機械のブレードの先端の軸方向変位量を測定する装置および装置の使用方法
US4063282A (en) TV fatigue crack monitoring system
JPS5970908A (ja) 内視鏡測距装置
KR20110035304A (ko) 열교환기 세관의 검사장치
JP2008139273A (ja) ひずみの測定方法及び測定システム
JPS61202109A (ja) 管の内面検査装置
Czajka et al. Use of hybrid vision methods for the diagnostics of technical processes
JP2004138417A (ja) 鋼板の疵検査方法およびその装置
US20220281617A1 (en) Aircraft inspection support device and aircraft inspection support method
JP4969273B2 (ja) 蛍光観察装置
JP6108703B2 (ja) 撮像システムおよびセンサユニット
JP2009002703A (ja) ダイヤモンド検査装置
JPH01250006A (ja) 引張試験装置
RU2405138C1 (ru) Рентгенооптический эндоскоп
RU2335734C1 (ru) Устройство для обнаружения и измерения поверхностных дефектов
CN108174148A (zh) 一种飞机舱内摄像头亮度仿真环境平台