CZ2015311A3 - Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje - Google Patents

Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ2015311A3
CZ2015311A3 CZ2015-311A CZ2015311A CZ2015311A3 CZ 2015311 A3 CZ2015311 A3 CZ 2015311A3 CZ 2015311 A CZ2015311 A CZ 2015311A CZ 2015311 A3 CZ2015311 A3 CZ 2015311A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
winding
ratio
diameter
self
coil
Prior art date
Application number
CZ2015-311A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306120B6 (cs
Inventor
Jaroslav Beran
Jozef Kaniok
Vratislav Procházka
Michal Kašpárek
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ2015-311A priority Critical patent/CZ2015311A3/cs
Publication of CZ306120B6 publication Critical patent/CZ306120B6/cs
Publication of CZ2015311A3 publication Critical patent/CZ2015311A3/cs

Links

Landscapes

  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Nit se navíjí od vnitřního průměru (d.sub.1.n.) návinu cívky při vyšším počátečním převodovém poměru mezi otáčkami navíjené cívky a rozváděcího bubínku nebo vačky navíjecího zařízení do dosažení předem zvoleného průměru pro skokovou změnu převodového poměru. Po dosažení předem zvoleného průměru (d.sub.2.n., d.sub.3.n., d.sub.4.n.) návinu pro skokovou změnu se skokově sníží převodový poměr, přičemž po celý interval zvětšování průměru návinu do následující skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu plynule zvětšuje nebo zmenšuje řízeným navíjením pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti. Samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje, u níž mezi vnitřním průměrem (d.sub.1.n.) návinu cívky a vnějším průměrem (d.sub.5.n.) návinu cívky je alespoň jedna skoková změna soukacího poměru. Po sobě následující oviny niti (30) jsou v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru uloženy vedle sebe s nulovou mezerou, která je v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru udržována plynulým zvětšováním nebo plynulým zmenšováním soukacího poměru v malém rozsahu. Skoková změna soukacího poměru je způsobena skokovou změnou převodového poměru navíjecího zařízení.

Description

Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu navíjení samonosné cívky s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje, u něhož se od vnitřního průměru (di) návinu cívky nit navíjí při vyšším počátečním převodovém poměru mezi otáčkami navíjené cívky a rozváděcího bubínku nebo vačky navíjecího zařízení do dosažení předem zvoleného průměru pro skokovou změnu převodového poměru, načež se po dosažení předem zvoleného průměru (d2, d3, d4) návinu pro skokovou změnu skokově sníží převodový poměr. Dále se vynález týká samonosné cívky s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje, u které mezi vnitřním průměrem (d-ι) návinu cívky a vnějším průměrem (d5) návinu cívky je alespoň jedna skoková změna soukacího poměru.
Dosavadní stav techniky V současné době se u šicích strojů s vázaným stehem používá jako spodní nit, nit navinutá na přírubové cívce, obvykle přímo na šicím stroji, a tyto cívky se vkládají buď do pouzdra spodní cívky, nebo přímo do chapačů šicích strojů. Toto řešení má řadu nevýhod, přičemž mezi největší patří malá délka navinuté spodní nitě, která neumožňuje delší dobu šití bez výměny cívky se spodní nití. Další podstatnou nevýhodou je nedefinovaná délka spodní nitě na přírubové cívce, která u programově řízených šicích strojů neumožňuje upozornit obsluhu na výměnu cívky před dalším dlouhým švem, aby tento šev nemusel být přerušen z důvodu vyprázdnění spodní nitě, což způsobuje vzhledové vady nebo přímo zmetky ve výrobě. Z přírubové cívky se spodní nit odvíjí tangenciálně, takže přírubová cívka se v chapači šicího stroje otáčí. Velká hmotnost kovové přírubové cívky s návinem způsobuje při prudkém zastavování nebo rozběhu šicího procesu, ke kterému dochází u programové řízených šicích strojů, časté neubrzdění roztočené přírubové cívky, při němž se uvolní spodní nit do prostoru chapače a může dojít k jejímu přetrhu v chapači a v důsledku toho k přerušení šití. Přírubová cívka je v chapači šicího stroje brzděna konstantní silou, takže při odvíjení z velkého průměru plné nebo téměř plné cívky je napětí spodní nitě jiné než při odvíjení z cívky téměř prázdné, což způsobuje nerovnoměrné provázání vrchní a spodní nitě a tím sníženou kvalitu švu.
Další nevýhodou je nutnost navíjení spodní nitě na přírubovou cívku obsluhou, což snižuje produktivitu. K odstranění těchto nevýhod byla vyvinuta nová konstrukce vnitřní části chapače pro samonosné spodní cívky, u které se při šití odvíjí spodní nit ze středu samonosné cívky, která se neotáčí. K průmyslovému uplatnění těchto cívek však nedošlo vzhledem k jejich vysoké ceně. Další nevýhodou těchto cívek jsou mezery mezi nitěmi na velkém průměru cívky způsobené v důsledku navíjení přesným křížovým vinutím, u něhož se na začátku navíjení nastaví převodový poměr mezi otáčkami cívky a rychlostí rozvádění niti, a tento převodový poměr je po celou dobu navíjení konstantní. Cílem vynálezu je dosáhnout většího množství niti v návinu pro daný objem návinu, zlepšit stavbu cívky a dosáhnout stejné definované délky niti u všech cívek stejného typu a jemnosti nitě.
Podstata vynálezu Cíle vynálezu je dosaženo způsobem navíjení samonosné cívky s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že po celý interval zvětšování průměru do následující skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu plynule zvětšuje nebo se plynule zmenšuje pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti, to znamená, že mezi sousedními oviny příze na cívce je nulová mezera. Při tom je výhodné, když se během navíjení sleduje délka navinuté niti a navíjení niti se ukončí po navinutí předem určené délky niti. Cíle vynálezu je dosaženo také samonosnou cívkou podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že po sobě následující oviny niti jsou v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru uloženy vedle sebe s nulovou mezerou, která je v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru udržována plynulým zvětšováním nebo plynulým zmenšováním soukacího poměru v malém rozsahu, přičemž skoková změna soukacího poměru je způsobena skokovou změnou převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a rozváděcího bubínku nebo vačky navíjecího zařízení. Tím se dosáhne maximálního množství niti v návinu pro daný objem návinu a pro stejný typ a jemnost niti lze přesně definovat délku niti v návinu a opakovaně stejnou délku niti v návinu zajistit na dalších cívkách.
Po uskutečnění množství zkoušek s kvalitou návinu, množstvím niti v návinu a stavbou cívky se ukázalo jako optimální, když se mezi vnitřním průměrem návinu a vnějším průměrem návinu soukací poměr snižuje skokově třikrát, čtyřikrát nebo pětkrát. Skoková změna soukacího poměru a ukládání následujících ovinů niti těsně vedle sebe zabezpečují lepší stavbu a stabilitu návinu a geometrické rozměry výsledné samonosné cívky. Volba počtu skokových změn přitom závisí zejména na rozdílu maximálního a minimálního průměru cívky, jemnosti navíjené niti a případných dalších technologických požadavcích. Z hlediska stavby výsledného návinu cívky je v případě čtyř skokových změn soukacího poměru výhodné, je-li soukací poměr ve vnitřní části návinu 6 : 1, skokově se snižuje na 4 : 1, dále se skokově snižuje na 2 : 1 a ve vnější části návinu je soukací poměr 3 : 2.
Obecně lze konstatovat, že mezi vnitřním průměrem cívky a vnějším průměrem návinu cívky je předem stanovený počet změn soukacího poměru v předem stanovených intervalech průměrů návinu cívky. Při tom je soukací poměr ve vnitřní části návinu největší, skokově se snižuje na předem stanovený soukací poměr podle předem stanoveného počtu skokových změn a ve vnější části návinu je soukací poměru nejmenší.
Pro stavbu výsledného návinu cívky je dále důležité, je-li rozdíl mezi vnějším a vnitřním průměrem návinu následující skokové změny soukacího poměru větší než předcházející, čímž se zajistí jen malá změna úhlu křížení v každém z intervalů průměru.
Objasnění výkresů Příkladné provedení samonosné cívky podle vynálezu je schematicky znázorněno na Obr. 1. Příklady uskutečnění vynálezu
Samonosné cívky podle vynálezu se navíjejí přímo na navíjecí vřeteno, z něhož se po ukončení navíjení stáhnou. U způsobu navíjení samonosné cívky s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje se od vnitřního průměru di návinu cívky nit navíjí při vyšším počátečním převodovém poměru do dosažení předem zvoleného průměru pro skokovou změnu převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a otáčkami rozváděcího bubínku nebo vačky, přičemž po celý interval zvětšování průměru do následující skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu plynule zvětšuje nebo plynule zmenšuje řízeným navíjením pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti, načež se po dosažení předem zvoleného průměru ^2. ^3, návinu pro skokovou změnu skokově sníží převodový poměr a po celý interval zvětšování průměru cívky do následující skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu plynule zvětšuje nebo plynule zmenšuje řízeným navíjením pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti. Během navíjení se sleduje délka navinuté niti a navíjení niti na cívku se ukončí po navinutí předem určené délky niti.
Změnou převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a otáčkami rozváděcího bubínku nebo vačky a řízeným navíjením niti v intervalech průměrů mezi skokovými změnami převodového poměru, se zajišťuje změna soukacího poměru potřebná pro dokonalou stavbu cívky.
Zařízení pro navíjení samonosných cívek s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje obsahuje v příkladném neznázorněném provedení navíjecí vřeteno, které je otočně uloženo v rámu navíjecího zařízení. Na navíjecím vřetenu je vytvářena samonosna cívka a nit se navíjí přímo na navíjecí vřeteno. Navíjecí vřeteno je známým způsobem spřaženo s motorem navíjení. V rámu navíjecího zařízení je rovnoběžně s navíjecím vřetenem uložen rozváděči bubínek nebo vačka s alespoň jednou rozváděči drážkou. V rozváděči drážce vačky je přestavitelně uložen kámen, který je spojen s rozváděcím táhlem, které je vedeno vedením v rovnoběžném směru s rozváděči vačkou. Na konci rozváděcího táhla je výkyvné uložen rozvaděč, jímž prochází navíjená nit.
Rozváděči vačka je spřažena s motorem rozvádění. Oba motory a jsou regulovatelné a jsou spřaženy s řídicí jednotkou s možností regulace převodového poměru mezi motorem navíjení a motorem rozvádění. Řídicí jednotka je schopna získávat informace o aktuálním průměru nebo poloměru návinu cívky, a to bud tím, že je opatřena nebo spřažena s neznázorněnými prostředky pro sledování průměru nebo poloměru návinu cívky, nebo je opatřena nebo spřažena s prostředky pro vyhodnocování průměru/poloměru návinu cívky, například z rychlosti navíjeného lineárního textilního útvaru a počtu otáček navíjecího vřetena, nebo spolupracuje s oběma takovými prostředky.
Navíjení samonosné cívky s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje probíhá tak, že od vnitřního průměru di návinu cívky do zvoleného průměru dg, d3, pro skokovou změnu převodového poměru se nit navíjí při vyšším počátečním převodovém poměru, ve znázorněném příkladu se soukacím poměrem 6.1, přičemž po celý interval do skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu mění pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti, načež po dosažení zvoleného průměru dg, dg, d^ návinu pro skokovou změnu se skokově sníží převodový poměr a po celý interval do následující skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu plynule zvětšuje nebo plynule zmenšuje pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti. Se skokovou změnou převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a otáčkami rozváděcího bubínku nebo vačky se odpovídajícím způsobem mění i soukací poměr. Skokovou změnou převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a otáčkami rozváděcího bubínku nebo vačky po dosažení předem stanoveného průměru návinu se úhel g křížení udržuje v předem stanoveném intervalu mezi cti a ct2. Čím více bude skokových změn převodového poměru, tím bude změna úhlu g křížení v menším rozsahu.
Jak je znázorněno na Obr. 1, který znázorňuje stavbu samonosné cívky podle vynálezu, mění se během navíjení na základě změny převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a otáčkami rozváděcího bubínku nebo vačky soukací poměr skokově, vždy po dosažení určitého předem stanoveného průměru dg, d^, d*.
Vnitřní průměr cívky je označen di a vnější d§. V příkladném provedení znázorněném na Obr. 1 je od vnitřního průměru di do průměru dg navíjená nit v návinu cívky uložena se soukacím poměrem 6 : 1. Od průměru dg do průměru d3 se soukacím poměrem 4 : 1, od průměru d3 do průměru d4 se soukacím poměrem 2:1 a od průměru d^ do vnějšího průměru d§ se soukacím poměrem 3:2, přičemž v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru je plynulým zvětšováním nebo zmenšováním soukacího poměru v malém rozsahu vzdálenost mezi jednotlivými oviny rovna nule a je na této hodnotě udržována. Toto rozložení soukacích poměrů do jednotlivých intervalů a malé změny soukacího poměru v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru přispívají k dobré stavbě samonosné cívky i při velkém rozdílu vnitřního průměru ď, a vnějšího průměru d§, který se pohybuje od ď, = 4 mm do d§ = 33 mm. Odborníkovi v oboru je přitom známé, že pod označením soukacího poměru například 6:1 se pro zamezení pásmového vinutí niti na cívku u přesného křížového vinutí rozumí např. 6,1:1 nebo 5,9:1 a stejně tak u ostatních soukacích poměrů. V neznázorněném provedení jsou mezi vnitřním průměrem návinu cívky a vnějším průměrem návinu cívky tři skokové změny soukacího poměru v předem stanovených intervalech průměrů. Soukací poměr se u tohoto provedení příkladně snižuje z 6:1 na 2:1 a následně na 3:2.
Obecně lze konstatovat, že mezi vnitřním průměrem cívky a vnějším průměrem návinu cívky je předem stanovený počet změn soukacího poměru v předem stanovených intervalech průměrů návinu cívky. Při tom je soukací poměr ve vnitřní části návinu největší, skokově se snižuje na předem stanovený soukací poměr podle předem stanoveného počtu skokových změn a ve vnější části návinu je soukací poměr nejmenší.
Průmyslová využitelnost
Vynález je určen k využití pro samonosné cívky spodní niti s křížovým návinem pro šicí stroje.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob navíjení samonosné cívky s křížovým návinem spodní niti pro 1 šicí stroje, u něhož se od vnitřního průměru (di) návinu cívky nit navíjí při vyšším počátečním převodovém poměru mezi otáčkami navíjené cívky a rozváděcího bubínku nebo vačky navíjecího zařízení do dosažení předem zvoleného průměru pro skokovou změnu převodového poměru, načež se po dosažení předem zvoleného průměru (d2, d3, d4) návinu pro skokovou změnu skokově sníží převodový poměr, vyznačující se tím, že po celý interval zvětšování průměru návinu do následující skokové změny převodového poměru se převodový poměr v malém rozsahu plynule zvětšuje nebo se plynule zmenšuje řízeným navíjením pro udržení konstantní osové vzdálenosti mezi sousedními oviny rovné tloušťce navíjené niti.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že během navíjení se sleduje délka navinuté niti a navíjení niti se ukončí po navinutí předem určené délky niti.
  3. 3. Samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje, obsahující mezi vnitřním průměrem (di) návinu cívky a vnějším průměrem (d5) návinu cívky alespoň jednu skokovou změna soukacího poměru, vyznačující se tím, že po sobě následující oviny niti jsou v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru uloženy vedle sebe s nulovou mezerou, která je v intervalu mezi skokovými změnami soukacího poměru udržována plynulým zvětšováním nebo plynulým zmenšováním soukacího poměru v malém rozsahu, přičemž skoková změna soukacího poměru je způsobena skokovou změnou převodového poměru mezi otáčkami navíjené cívky a rozváděcího bubínku nebo vačky navíjecího zařízení.
  4. 4. Samonosná cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že mezi vnitřním průměrem (di) návinu cívky a vnějším průměrem (d5) návinu cívky jsou čtyři skokové změny soukacího poměru v předem stanovených intervalech průměrů.
  5. 5. Samonosná cívka podle nároku 4, vyznačující se tím, že soukací poměr ve vnitřní části návinu je 6 : 1, od průměru d2 do d3 je soukací poměr 4 : 1, od průměru d3 do d4 je 2 : 1 a ve vnější části návinu je soukací poměr 3 : 2.
  6. 6. Samonosná cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že mezi vnitřním průměrem (di) návinu cívky a vnějším průměrem návinu cívky jsou tři skokové změny soukacího poměru v předem stanovených intervalech průměrů.
  7. 7. Samonosná cívka podle nároku 6, vyznačující se tím, že soukací poměr ve vnitřní části návinu je 6 : 1, skokově se snižuje na 2 : 1 a ve vnější části návinu je soukací poměr 3 : 2.
  8. 8. Samonosná cívka podle nároku 3, vyznačující se tím, že mezi vnitřním průměrem (di) návinu cívky a vnějším průměrem (d5) návinu cívky je předem stanovený počet skokových změn soukacího poměru v předem stanovených intervalech průměrů.
  9. 9. Samonosná cívka podle nároku 8, vyznačující se tím, že soukací poměr ve vnitřní části návinu je největší, skokově se snižuje na předem stanovený soukací poměr podle předem stanoveného počtu skokových změn a ve vnější části návinu je soukací poměr nejmenší.
  10. 10. Samonosná cívka podle jednoho z nároků 3 až 9, vyznačující se tím, že rozdíl mezi vnějším a vnitřním průměrem návinu následující skokové změny soukacího poměru je větší než předcházející.
CZ2015-311A 2015-05-06 2015-05-06 Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje CZ2015311A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-311A CZ2015311A3 (cs) 2015-05-06 2015-05-06 Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-311A CZ2015311A3 (cs) 2015-05-06 2015-05-06 Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306120B6 CZ306120B6 (cs) 2016-08-10
CZ2015311A3 true CZ2015311A3 (cs) 2016-08-10

Family

ID=56611701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-311A CZ2015311A3 (cs) 2015-05-06 2015-05-06 Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2015311A3 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1005029B (zh) * 1985-03-05 1989-08-23 巴马格·巴默机器制造股份公司 卷绕方法
DE4112768A1 (de) * 1991-04-19 1992-10-22 Hacoba Textilmaschinen Verfahren zum wickeln von kreuzspulen
DE4223271C1 (cs) * 1992-07-17 1993-06-24 Neumag - Neumuenstersche Maschinen- Und Anlagenbau Gmbh, 2350 Neumuenster, De
DE10015933B4 (de) * 2000-03-30 2015-09-03 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Herstellen einer Stufenpräzisionswicklung
CZ294639B6 (cs) * 2003-12-02 2005-02-16 Jindřich Strmiska Způsob navíjení kuželového křížem soukaného návinu cívky zejména na bezvřetenovém dopřádacím stroji nebo skacím stroji a zařízení k provádění tohoto způsobu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306120B6 (cs) 2016-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11828009B2 (en) System and method of unspooling a material into a textile machine
CN216471447U (zh) 用于控制气圈的装置及包括该装置的卷绕单元
EP2548830A3 (en) Spinning winder
EP3753886A1 (en) Device and method for controlling a balloon when unraveling a yarn from a bobbin
CN110629399A (zh) 一种三维编织机的高性能走马锭
US4391087A (en) Twisting apparatus
CN103003175A (zh) 制造纺织筒子的方法及执行该方法的工位
US20190145026A1 (en) Workstation of a two-for-one twisting or cabling machine for the production of carpet yarn
CZ2015311A3 (cs) Způsob navíjení samonosné cívky a samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje
CN207375483U (zh) 一种全自动络筒机
CN110536852A (zh) 纱线卷装
JP4323168B2 (ja) 交差巻きボビン
CN210504994U (zh) 一种基于纺织卷线用防止缠绕的卷线机
CZ28371U1 (cs) Samonosná cívka s křížovým návinem spodní niti pro šicí stroje
RU2693979C1 (ru) Устройство и способ спиральной обмотки в технологической линии для изготовления неметаллической арматуры
RU2765930C1 (ru) Блок формирования периодического профиля композитной арматуры
CN102583107A (zh) 制造染色筒子的方法
US2654551A (en) Device for confining the thread balloon with a pay-off bobbin
JP2706935B2 (ja) パーンの成形方法
EP4310043A1 (en) Method for controlling the winding tension
KR100829481B1 (ko) 필라멘트의 태섬도화 방법
JP2004018207A (ja) ヤーンパッケージ
SU1199338A1 (ru) Многошпиндельное перемоточное устройство ильина.
ITMI962611A1 (it) Metodo per il trattamento di filati in macchine spiralatrici
KR200330125Y1 (ko) 코어사 제조 장치의 심사 공급 장치