CZ2013202A3 - Lineární trámový spoj - Google Patents

Lineární trámový spoj Download PDF

Info

Publication number
CZ2013202A3
CZ2013202A3 CZ2013-202A CZ2013202A CZ2013202A3 CZ 2013202 A3 CZ2013202 A3 CZ 2013202A3 CZ 2013202 A CZ2013202 A CZ 2013202A CZ 2013202 A3 CZ2013202 A3 CZ 2013202A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
beams
normal force
supported
linear
force transmission
Prior art date
Application number
CZ2013-202A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304707B6 (cs
Inventor
Josef MusĂ­lek
Original Assignee
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích filed Critical Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Priority to CZ2013-202A priority Critical patent/CZ304707B6/cs
Publication of CZ2013202A3 publication Critical patent/CZ2013202A3/cs
Publication of CZ304707B6 publication Critical patent/CZ304707B6/cs

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Abstract

Lineární trámový spoj zahrnuje dřevěný nesoucí nosník (1) a dřevěný nesený nosník (2), který je spojený s nesoucím nosníkem (1) kovovou spojkou (3). Podstata vynálezu spočívá v tom, že přilehlé konce nosníků (1, 2) jsou tvořeny na sebe dosedajícími klínovitými plochami (4, 5) svírajícími shodný úhel (.alfa.) s horizontální osou nosníků (1, 2). V obou klínovitých plochách (4, 5) je vytvořena alespoň jedna společná vertikální drážka (6). Kovová spojka (3) má tvar písmene „I“ a sestává z horní kotvící desky (7) upevněné k horní ploše konce nesoucího nosníku (1), ze spodní kotvící desky (7´) upevněné ke spodní ploše konce neseného nosníku (2), a z alespoň jednoho vertikálního pera (8) zapadajícího do vertikální drážky (6) a upevněného pomocí alespoň jednoho horizontálně uspořádaného svorníku (9) k nesoucímu nosníku (1) a pomocí alespoň jednoho horizontálně uspořádaného svorníku (9) k nesenému nosníku (2).

Description

Lineární trámový spoj
Oblast techniky
Vynález se týká vytváření spojů dřevěných nosníků, konkrétně lineárního trámového spoje, zahrnujícího nesený nosník, nesoucí nosník a spojku.
Dosavadní stav techniky
Spoje dřevěných nosníků nebo trámů představují značný technický problém, protože dřevo během doby své životnosti sesychá, spoje se uvolňují a dochází k nepříjemnému vrzání dřevěné konstrukce a nutnosti nákladných oprav.
Nejčastěji se trámy či nosníky spojují na tupo pomocí kovových spojovacích nebo styčných desek. Základní spoj je vytvořen v dřevěných trámech, např. jako pero a drážka nebo čep uložený v otvoru druhého trámu. Desky mají podpůrnou funkci, jsou vytvořeny do pravého úhlu a běžně zpevňují spoje kolmo na sebe uložených trámů. Nevýhoda tohoto řešení spočívá vtom, že se jedná pouze o podporu klasických dřevěných spojovacích prvků. Tyto kovové podpory jsou dále velmi nápadné, takže kazí estetický dojem dřevěné konstrukce. Dále umožňují vytvoření pouze spojů kolmo na sebe spojených trámů a nosníků, nikoli jejich lineární spojení.
Vylepšením výše uvedených spojů jsou kovové spojky, mající v půdorysu tvar kříže. Ty se vsouvají do drážek vytvořených v trámech či nosnících. Mimo jiné dokument CZ 295^29 vytvoření lineárních spojů nosníků pomocí těchto spojek. Desky spojky zasunuté v drážce nosníku se v nosníku kotví pomocí speciálních dříků, které provrtají dřevo nosníku i kov spojky. Nevýhoda takto vytvořených spojů spočívá v jejich nízké nosnosti, způsobené neúměrným zatížením na tupo spojených nosníků. Dalším řešením lineárních spojů nosníků je seříznutí nosníků do tvaru polodrážek, které se na sebe pokládají. Spoj se zpevní svorníky nebo třmeny. Nevýhodou tohoto řešení je tvorba prasklin v podélné ose nosníků, což snižuje pevnost takto nastaveného nosníku.
Nevýhody výše uvedených řešení spočívají ve vertikální styčné ploše, která spoji nepropújčuje dostatečnou pevnost a stabilitu, naopak způsobuje vznik prasklin v podélné ose nosníku, což podstatně snižuje jeho celkovou nosnost.
Úkolem vynálezu je vytvoření takového lineárního trámového spoje, který by byl pevný, zároveň umožňoval natáčení neseného a nesoucího nosníku v závislosti na jejich sesychání a zamezoval by popraskání nosníků ve směru jejich horizontální osy.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen vytvořením lineárního trámového spoje podle tohoto vynálezu. Lineární trámový spoj zahrnuje dřevěný nesoucí nosník a dřevěný nesený nosník spojovaný s nesoucím nosníkem a kovovou spojku pro lineární spojení nosníků. Podstata vynálezu spočívá v tom, že přilehlé konce nosníků jsou tvořeny na sebe dosedajícími klínovitými plochami svírajícími shodný úhel a s horizontální osou nosníků, přičemž v obou klínovitých plochách je vytvořena alespoň jedna společná vertikální drážka, a kovová spojka má tvar písmene „I“ a sestává z horní kotvící desky upevněné k horní ploše konce nesoucího nosníku, ze spodní kotvící desky upevněné ke spodní ploše konce neseného nosníku, a z alespoň jednoho vertikálního pera zapadajícího do vertikální drážky a upevněného pomocí alespoň jednoho horizontálně uspořádaného svorníku k nesoucímu nosníku a pomocí alespoň jednoho horizontálně uspořádaného svorníku k nesenému nosníku. Kovová spojka přenáší svislou posouvající sílu působící na trámový spoj. Trámový spoj pomáhá zpevnit, zároveň ale nechává vůli pro přirozenou pružnost dřeva, případné vzájemné pootočení neseného a nesoucího nosníku během sesychání.
Úhel a je volen s ohledem na minimální vzdálenosti svorníků od okrajů nosníků. Velikost úhlu a leží v rozmezí od 20* do 80°. Na sebe dosedající klínovité plochy neseného a nesoucího nosníku zpevňují trámový spoj, který tak je proti běžným na tupo řešeným spojům výrazně pevnější. Jeho další výhodou je, že ani nesený ani nesoucí nosník nepraskají vlivem zatížení ve směru podélné osy nosníků.
V
Vertikální drážka je uspořádána ve vertikální rovině symetrie nosníků. Vertikální drážka protíná klínovité plochy pro zasunutí vertikálního pera. Horní a spodní kotvící desky jsou uloženy na horní a spodní straně vytvořeného trámového spoje.
Je výhodné, že v nesoucím nosníku jsou uspořádány dva svorníky a v neseném nosníku je uspořádán jeden svorník. Nesená část se tak může natáčet vůči nesoucí podle zatížení trámu, nebo podle sesychání nosníků.
Dále je výhodné, že spojka je vytvořena jako svařenec. Tvoří tak jeden kompaktní a pevný celek, který vytváří dostatečnou oporu nosníkům.
Pro přenos normálové síly je ke spodní kotvící desce přivařena první a druhá deska pro přenos normálové síly. Tloušťka první a druhé desky pro přenos normálové síly je menší než tloušťka spodní kotvící desky. První deska pro přenos normálové síly je upevněna ke spodní ploše nesoucího nosníku i neseného nosníku. Druhá deska pro přenos normálově síly je upevněna ke spodní ploše neseného nosníku, čímž přenáší normálovou sílu vytvořenou v obou nosnících. První deska pro přenos normálové síly je delší než druhá deska pro přenos normálové síly. Desky pro přenos normálové síly jsou k nosníkům upevněny vruty.
Výhody vynálezu spočívají ve vytvoření pevného, ale zároveň pružného lineárního trámového spoje pro přenos svislé posouvající síly a normálové síly nosníků.
ObiasněnÉvýkrešŽH ‘
Vynález bude blíže objasněn pomocí obrázků na výkresech, na nichž znázorňují obr. 1 boční pohled na lineární trámový spoj, obr. 2 příčný řez lineárním trámovým spojem, obr. 3 spodní pohled na trámový spoj s deskami pro přenos normálové síly, obr. 4 perspektivní pohled na kovovou spojku s kotvícími deskami, obr. 5 perspektivní pohled na kovovou spojku s kotvícími deskami a deskami pro přenos normálové síly a obr. 6 je horní pohled na nesoucí nosník.
Příklady ůskutečněni vynálezu
Rozumí se, že jednotlivá uskutečnění vynálezu jsou představována pro ilustraci, nikoli jako omezení vynálezu na výčet zde uvedených příkladů provedení. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování mnoho ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Lineární trámový spoj podle vynálezu je tvořený nesoucím nosníkem 1 a neseným nosníkem 2. Nesoucí nosník 1 je opatřen klínovitou plochou 4 a nesený nosník 2 je opatřen klínovitou plochou 5, které na sebe vzájemně dosedají. Klínovité plochy 4, 5 svírají shodný úhel a s horizontální osou nosníků 1, 2. V klínovité ploše 4, 5 obou nosníků 1, 2 je vyfrézována drážka 6. Do drážky 6 je zasunuto vertikální pero 8 kovové spojky 3. Kovová spojka 3 je vytvořena jako ocelový svařenec, v řezu má tvar písmene „I“. Na vertikální pero 8 je navařena horní kotvící deska 7 a spodní kotvící deska Γ. Když se vertikální pero zasune do drážky 6, kotvicí desky 7, Γ dosedají na horní a spodní plochu takto vytvořeného lineárního trámového spoje. Ve vertikálním peru 8 jsou vytvořeny otvory pro svorníky 9. Svorníky 9 prochází nosníky 1,2a vertikálním perem 8 tak, že kovovou spojku 3 v drážce ukotví. V nesoucím nosníku 1 jsou uspořádány dva svorníky 9, v neseném nosníku 2 je uspořádán pouze jeden svorník 9. Díky tomu se nesený nosník 2 může natáčet vůči nesoucí části 1. Kovová spojka 3 podle tohoto příkladu provedení slouží pro přenos svislé posouvající síly.
V jiném příkladu provedení jsou ke spodní kotvící desce Γ přivařeny desky 10, 10* pro přenos normálové síly. Desky 10, 10* pro přenos normálové síly jsou tenčí než kotvicí deska Γ, a jsou provedeny z tenkého plechu. První deska 10 pro přenos normálové síly je přivařena ke spodní kotvicí desce 7* tak, že překrývá nesený 2 i nesoucí nosník 1 v místě, kde vrchol klínovité plochy 5 neseného nosníku 2 přiléhá ke klínovité ploše 4 nesoucího nosníku 1 opačné než je její vrchol. Druhá deska 10* pro přenos normálové síly zasahuje pouze nesený nosník 2 a je kratší než druhá deska 10‘ pro přenos normálové síly. Desky 10, 10* pro přenos normálové síly jsou k nosníkům 1, 2 upevněny vruty 11.
• -5 » í » · ·
« » ·
Průmyslová využitelnost
Lineární trámový spoj podle vynálezu lze využít v oblasti stavitelství, pro lineární nastavování trámů a jiných konstrukčních dílů.
Přehled vztahových značek nesoucí nosník nesený nosník spojka klínovité plocha nesoucího nosníku klínovité plocha neseného nosníku vertikální drážka horní kotvící deska
7' spodní kotvící deska vertikální pero svorník první deska pro přenos normálové síly
10’ druhá deska pro přenos normálové síly vrut

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Lineární trámový spoj zahrnující dřevěný nesoucí nosník (1) a dřevěný nesený nosník (2) spojovaný s nesoucím nosníkem (1) a kovovou spojku (3) pro lineární spojení nosníků (1, 2)fvyznačující se tím, že přilehlé konce nosníků (1, 2) jsou tvořeny na sebe dosedajícími klínovitými plochami (4, 5) svírajícími shodný úhel (a) s horizontální osou nosníků (1, 2), přičemž v obou klínovitých plochách (4, 5) je vytvořena alespoň jedna společná vertikální drážka (6), a kovová spojka (3) má tvar písmene „I“ a sestává z horní kotvící desky (7) upevněné k horní ploše konce nesoucího nosníku (1), ze spodní kotvící desky (7‘) upevněné ke spodní ploše konce neseného nosníku (2), a z alespoň jednoho vertikálního pera (8) zapadajícího do vertikální drážky (6) a upevněného pomocí alespoň jednoho horizontálně uspořádaného svorníku (9) k nesoucímu nosníku (1) a pomocí alespoň jednoho horizontálně uspořádaného svorníku (9) k nesenému nosníku (2).
  2. 2. Lineární trámový spoj podle nároku ^vyznačující se tím, že úhel a leží v rozmezí od 20* do 80°.
  3. 3. Lineární trámový spoj podle nároků 1 nebo 2,vyznačující se tím, že vertikální drážka (6) je uspořádána ve vertikální rovině symetrie nosníků (1, 2).
  4. 4. Lineární trámový spoj podle alespoň jednoho z nároků 1 až 3zvyznačující se tím, že v nesoucím nosníku (1) jsou uspořádány dva svorníky (9) a v neseném nosníku (2) je uspořádán jeden svorník (9).
  5. 5. Lineární trámový spoj podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4zvyznačující se tím, že spojka (3) je vytvořena jako svařenec.
  6. 6. Lineární trámový spoj podle alespoň jednoho z nároků 1 až 5,vyznačující se tím, že spodní kotvicí deska (7‘) je opatřena přivařenými kovovými deskami (10, 10‘) pro přenos normálové síly nosníků (1, 2), jejichž tloušťka je menší než tloušťka spodní kotvící desky (7‘), z nichž první deska (10) pro přenos normálové síly je upevněna ke spodní ploše nesoucího nosníku (1) i neseného nosníku (2) a druhá deska (10‘) pro přenos normálové síly je upevněna ke spodní ploše neseného nosníku (2).
  7. 7. Lineární trámový spoj podle nároku 6 .vyznačující se tím, že první deska (10) pro přenos normálové síly je delší než druhá deska (10‘) pro přenos normálové síly.
  8. 8. Lineární trámový spoj podle nároků 6 a 7,vyznačující se tím, že desky (10, 10‘) pro přenos normálové síly jsou k nosníkům (1, 2) upevněny vruty (11).
CZ2013-202A 2013-03-21 2013-03-21 Lineární trámový spoj CZ304707B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-202A CZ304707B6 (cs) 2013-03-21 2013-03-21 Lineární trámový spoj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-202A CZ304707B6 (cs) 2013-03-21 2013-03-21 Lineární trámový spoj

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013202A3 true CZ2013202A3 (cs) 2014-09-03
CZ304707B6 CZ304707B6 (cs) 2014-09-03

Family

ID=51495048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-202A CZ304707B6 (cs) 2013-03-21 2013-03-21 Lineární trámový spoj

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304707B6 (cs)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS170861B1 (cs) * 1972-08-25 1976-09-15
US5253945A (en) * 1991-12-31 1993-10-19 Kiyoshi Hosokawa Metal connector for building and jointing structure of building using the same
US5577856A (en) * 1993-08-10 1996-11-26 Tezuka; Junichi Beam support system for forming precompressed wood joints
JPH09177172A (ja) * 1995-12-28 1997-07-08 Takenaka Komuten Co Ltd 集成材梁の継手構造
DE19724285C2 (de) * 1997-06-09 2000-06-08 Sfs Intec Holding Ag Stabförmiges Verbindungselement
JP2006028879A (ja) * 2004-07-15 2006-02-02 Takenaka Komuten Co Ltd 木質部材の接合工法及び接合構造
JP2007218043A (ja) * 2006-02-20 2007-08-30 Seiji Hosokawa 木造建築物における接合緊締構造とその金具,柱脚構造とその金具,および柱・梁接合構造とその金具

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304707B6 (cs) 2014-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9181701B2 (en) Method for the production of a longitudinal connection for wooden components and corresponding wooden component
US20100293880A1 (en) Mast arrangement
US7805910B2 (en) Fixing device and method
CN203808262U (zh) 预制叠合主次梁连接结构
CA3091031A1 (en) Method for producing composite floors, and composite floor
US7730692B1 (en) Truss bearing
CN110725439B (zh) 一种装配式钢混凝土剪力墙及其施工方法
CZ2013202A3 (cs) Lineární trámový spoj
KR20130081605A (ko) 횡방향 부재를 이용한 복부파형강판 프리스트레스트 콘크리트 합성거더의 복부파형강판과 콘크리트의 합성구조
US11623160B2 (en) System for building a load bearing structure
RU2471930C1 (ru) Торцевое нагельное соединение деревянных балочных конструкций
JP2020147997A (ja) 梁床接合構造
US20160160504A1 (en) Structural frame
JP5255543B2 (ja) 混合桁の接合構造
JP3223746U (ja) 建物の躯体構造
JP2017053102A (ja) 梁の接合構造及び梁の接合方法
JP7003378B2 (ja) 接合構造
CN203808261U (zh) 预制叠合主次梁连接件
WO2018039724A1 (en) A connection system
JP2014055406A (ja) 木製梁
JP2018009366A (ja) 壁パネルの連結構造
JP2020186544A (ja) 連結構造
JP6978886B2 (ja) 木質部材
CN211646757U (zh) 一种用于连接梁与柱的螺栓连接器
JP2024072423A (ja) 建築用部材

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20180321