CZ2006569A3 - Zpusob C-aminobenzylace aminu - Google Patents

Zpusob C-aminobenzylace aminu Download PDF

Info

Publication number
CZ2006569A3
CZ2006569A3 CZ20060569A CZ2006569A CZ2006569A3 CZ 2006569 A3 CZ2006569 A3 CZ 2006569A3 CZ 20060569 A CZ20060569 A CZ 20060569A CZ 2006569 A CZ2006569 A CZ 2006569A CZ 2006569 A3 CZ2006569 A3 CZ 2006569A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydrogen
tert
aminobenzyl
derivatives
alkyl
Prior art date
Application number
CZ20060569A
Other languages
English (en)
Inventor
Cihelník@Simon
Drož@Ladislav
Šrámek@Martin
Zawada@Zbignew
Original Assignee
Azacycles S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Azacycles S. R. O. filed Critical Azacycles S. R. O.
Priority to CZ20060569A priority Critical patent/CZ2006569A3/cs
Publication of CZ2006569A3 publication Critical patent/CZ2006569A3/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

C-aminobenzylderiváty aminu a jejich N-acylderivátu obecného vzorce I, kde Y je vodík, terc-butoxykarbonyl, methoxykarbonyl, ethoxykarbonyl, benzyloxykarbonyl, 9-fluorenylmethoxykarbonyl, kde R.sup.1.n. je vodík, alkyl C1 - C6, aryl nebo substituovaný aryl, alkoxyl, kde R.sup.2.n. a R.sup.3.n. jsounezávisle vodík, alkyl C1 - C6, 2-aminoethyl, 3-aminopropyl, 5-amino-3-azapent-1-yl a nebo jsou soucástí peti, šesti, dvanácti, ctrnácti, patnácti, šestnácti, osmnácti a nebo dvacetictyrclenného cyklu s jedním až osmi heteroatomy dusíku nebo kyslíku, se pripraví ve vysokém výtežku a enantiomerní cistote pusobením halogenmethylazobenzenu vzorce IIIna aminy vzorce II.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy C-aminobenzylderivátů aminů a jejich N-acylderivátů obecného vzorce I, kde Y je vodík, terc-butoxykarbonyl, methoxykarbonyl, ethoxykarbonyl, benzyloxykarbonyl, 9-fluorenylmethoxykarbonyl, kde R1 je vodík, alkyl C1 - C6, aryl nebo substituovaný aryl, alkoxyl, kde R2 a R3 jsou nezávisle vodík, alkyl C1 - C6, 2-aminoethyl, 3-aminopropyl, 5-amino-3-azapent-1-yl a nebojsou součástí pěti, šesti, dvanácti, čtrnácti, patnácti, šestnácti, osmnácti a nebo dvacetičtyřčlenného cyklu s jedním až osmi heteroatomy dusíku nebo kyslíku, v laboratorním i technologickém měřítku.
NH2 (I)
Dosavadní stav techniky
Aminobenzylová skupina má v molekulovém designu moderních terapeutik, diagnostik, biologicky aktivních molekul se řízenou specifitou nebo nanostruktur na bázi supramolekul s bioafinitou nezastupitelné místo. Jednak je rutinně konvertovatelná na adekvátní isothiokyanát, což je vysoce reaktivní forma aminobenzylu s dostatečnou chemoselektivitou vůči aminoskupině (nejen) biologicky aktivních látek a jednak představuje fragment optimálních parametrů z pohledu biodegradability, metabolizace, velikosti nebo schopnosti volné rotace.
C-aminobenzylované aminy, především cyklenové, cyklámové a oligoalkylenoligoaminové deriváty obecného vzorce I jsou prakticky významné ligandy, transportéry a fragmenty supramolekulárních uskupení s mimořádně širokým využitím v oblastech farmacie a humánní medicíny (radioimunoterapeutika, radiodiagnostika, virostatika, kancerostatika) nebo molekulární biologie (membránové procesy nebo orgánové distribuce) (Vriesendorp: BioDrugs 10(4), 275 (1998)).
Podstatnou výhodou koncepce derivátů vzorce I oproti jinak substituovaným cyklenovým, cyklámovým a oligoalkylenoligoaminovým derivátům je jednak dostupnost všech přítomných aminoskupin k N-substituci (nejčastěji karboxymethylaci), dále vysoká pevnost vazby C-aminobenzylu se skeletem cyklenu, cyklámu nebo oligoalkylenoligoaminu a také výhodné kinetické a termodynamické parametry komplexace. C-aminobenzyl je současně nosičem reaktivní funkční skupiny, která slouží ke konjugaci s biologicky aktivními látkami, např. monoklonálními protilátkami, antigeny, plasmidy atp. V těchto případech se pro bočný C-alkyl používá název linker. Je-li konjugátem chemicky definovaný supramolekulámí útvar, bývá linker nazýván spacerem, aby významově lépe odrážel princip svojí funkce. Specificky C-alkylované cyklenové, cyklámové a oligoalkylenoligoaminové deriváty obecného vzorce I se nejčastěji N-karboxymethylují, za účelem získáni reaktivních derivátů DTPA nebo DOTA.
Problémem všech dosud publikovaných a patentovaných metod přípravy C-alkylovaných derivátů obecného vzorce I, především potom cyklenových, cyklámových a oligoalkylenoligoaminových derivátů, je mimořádně vysoký počet reakčních stupňů a s tím související velmi nízký úhrnný výtěžek a odvozeně ekonomická náročnost procesu výroby. Všechny procesy výroby látek vzorce I, nezávisle na použité syntetické strategii, využívají komerčně dostupné adekvátní nitrobenzylderiváty, nejčastěji 4-nitrobenzylbromid, ojediněle také 4-nitrofenylalanin nebo 4-nitrobenzaldehyd, jako prekurzory 4aminobenzylového fragmentu. Nitroskupina benzylového typu však s sebou přináší značná omezeni z hlediska použitelnosti zvolené chemické strategie organické syntézy, především omezení možnosti použití moderních vysoce ekonomických postupů budování C-skeletů prostřednictvím organokovových činidel. V těchto případech, jak bylo mnohokráte experimentálně potvrzeno, například organolithná činidla poskytují pouze stopová množství žádoucích produktů.
Nitroskupina bohužel nepřinášejí do skeletů ani dostatečné zlepšení krystalizačních schopností a tak většina preparací i ve vyšších šaržích je zakončována technologicky velice náročnou kapalinovou chromatografií. V neposlední řadě není ani nezbytná redukce nitroskupiny na aminoskupinu aminobenzylu bez problémů. Protože se jedná o transformaci mezi dvěma krajními redoxními stavy dusíku, je třeba dostatečně účinných redukčních činidel, což s sebou přináší řadu omezení z hlediska přítomných funkčních skupin ve struktuře žádoucích produktů (omezení konkurenčních redukcí ve skeletu).
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je příprava C-aminobenzylderivátů aminů a jejich Nacylderivátů obecného vzorce I,
NH2 (I) kde Y je vodík, terc-butoxykarbonyl, methoxykarbonyl, ethoxykarbonyl, benzyloxykarbonyl, 9-fluorenylmethoxykarbonyl, kde R1 je vodík, alkyl C1 - C6, aryl nebo substituovaný aryl, alkoxyl, kde R2 a R3 jsou nezávisle vodík, alkyl C1 - C6, 2-aminoethyl, 3-aminopropyl, 5amino-3-azapent-1-yl a nebo jsou součástí pěti, šesti, dvanácti, čtrnácti, patnácti, šestnácti, osmnácti a nebo dvacetičtyřčlenného cyklu s jedním až osmi heteroatomy dusíku nebo kyslíku, přímou C-alkylací N-acylderivátů aminů obecného vzorce II • · « · « · c · » · ««··» • c · · « ·«· «· «· « « « < « « ·· · « · <
C t ( t «
R2
Yhk
R3
R1 σΐ) kde Y je řerc-butoxykarbonyl, methoxykarbonyl, ethoxykarbonyl, benzyloxykarbonyl, 9fluorenylmethoxykarbonyl, kde R1 je vodík, alkyl C1 - C6, aryl nebo substituovaný aryl, alkoxyl, kde R2 a R3 jsou nezávisle vodík, alkyl C1 - C6, 2-aminoethyl, N-acyl-2aminoethyl, N,N-diacyl-2-aminoethyl, 3-aminopropyl, N-acyl-3-aminopropyl, N,N-diacyl-3aminopropyl, 5-amino-3-azapent-1-yl, 5-amino-3-N-acylazapent-1-yl, 5-N-acylamino-3azapent-1-yl, 5-N-acylamino-3-N-acylazapent-1-yl, 5-N,N-diacylamino-3-azapent-1-yl, 5N,N-diacylamino-3-N-acylazapent-1-yl a nebo jsou součástí pěti, šesti, dvanácti, čtrnácti, patnácti, šestnácti, osmnácti a nebo dvacetičtyřčlenného cyklu s jedním až osmi heteroatomy dusíku nebo kyslíku a jejich N-acylderiváty, působením halogenmethylazobenzenu obecného vzorce III
(III) kde Hal značí brom nebo chlor.
C-alkylace je umožněna dle tohoto vynálezu nejprve účinkem superbáze ze skupiny nbutyllithia, sek-butyllitria, terc-butyllithia, lithium diisopropylamidu (LDA) nebo hexamethyldisilazanátu lithného v aprotických rozpouštědlech odolávajících účinku superbáze, například v tetrahydrofuranu (THF), dioxanu, diethyletheru, 1,24 • «< < c «· c« < · ««· « « ·* · * « r • « t * · * ··<«· « « « · ······ « « <
• t · · < «<«t ······· »* «« « « <· dimethoxyethanu (glym), diethylenglykoldimethyletheru (diglym), triethylenglykoldimethyletheru (triglym), řerc-butylmethyletheru, dimethoxymethanu a jejich směsí, na deriváty obecného vzorce II pň stechiometrickém poměru superbáze : II v rozmezí od 0,55 do 6,5 pň teplotách v rozmezí -126 až 52 °C, s výhodou při teplotě -78 °C. Následuje přídavek C-alkylačního činidla vzorce III při stechiometrickém poměru III: II v rozmezí od 0,33 do 3,3 při teplotách v rozmezí -126 až 40 °C, s výhodou pň teplotě -78 °C.
C-alkylace je dle tohoto vynálezu skončena v rozmezí od 10 minut do 48 hodin v závislosti na chemismu provedení (zvláště reaktivitě III), koncentraci reaktantů, teplotě a makroskopickém uspořádání reakční směsi. Výtěžky C-alkylaci se pohybují podle složení reakční směsi a podmínek kondenzace mezi 72 až 99 %, enantiomerní čistota bez nebo za přítomnosti katalyzátoru asymetrické syntézy se pohybuje v rozmezí 43 - 96 %.
C-aminobenzylderivát aminu II se získá rutinními, ke skeletu šetrnými redukčními metodami z přítomné azoskupiny, s výhodou účinkem kyselého redukčního systému tetrahydridoboritan - kyselina octová nebo bazického redukčního systému hydrazin Pd(10 % na aktivním uhlí). Odstranění N-acylů na Y = Η (I), je-li vyžadováno, se provede použitím obvyklých procedur, s výhodou in šitu po skončení C-alkylace.
Uvedená metodika řeší všechny nedostatky metod dosud používaných. Jednak snižuje počet reakčních stupňů na minimum. Dále zavádí do skeletu barevný fragment (chromofor azobenzenu), což je vynikající změna především s ohledem na snadnou kontrolu průběhu reakcí (C-alkylace i následné redukce azoskupiny), kontrolu čistoty produktů i odpadních vod z produkce. Nakonec využívá také chráněni aminoskupiny aminobenzylu ve formě azoskupiny, která neinteraguje s organolithnými činidly a principiálně tedy umožňuje provádět C-alkylace s vyšším výtěžkem i čistotou produktů, než v případě nitroderivátů.
S ohledem na vysokou rigiditu systému azobenzenu připravené deriváty azobenzenu výborně krystalizují a lze tak dosahovat vysokých stupňů čistoty ještě před použitím finálních chromatografických metod nezbytných k adjustaci koncových preparátů.
Deriváty azobenzenu není nezbytné ihned redukovat na příslušné aminoderiváty, zejména potom, je-li zájem provádět některé reakce na přítomné nebo více přítomných aminoskupinách aminu, ve výhodném provedení pň potřebě N-karboxymethylace, kde je nežádoucí, aby byla současně N-karboxymethylována také benzylaminoskupina.
V takovém případě se redukce provede až po provedení příslušné reakce.
t · · «· * * ·» < · ··· « · · · · « r · « · » · · · «<·»« · · · « ···»· ··
C « · · · · « « ·»««·«· · · · · · · « «
Intermediátní halogenmethylazobenzeny jsou ve vysokých výtěžcích dostupné radikálovou halogenací methylazobenzenů, jsou proto velice levné. Z hlediska jejich aplikace není nepodstatné, že jsou výrazně lépe odbouratelné v ekosystému než analogické nitrobenzylbromidy a jejich přítomnost lze v celém procesu výroby s ohledem na barevnost lépe kontrolovat a řídit.
Příznivé výtěžky, provedení C-alkylace v jednom reakčním stupni ve vysokých koncentracích reaktantů v reakční směsi a krátké reakční časy minimalizují ekologickou zátěž produkce a výrazně zlepšují ekonomickou bilanci provedení oproti stávajícím metodám.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1: 2-(4-aminobenzyl)-N,N',N”,N’-tetra-terc-butoxykarbonyl-1,4,7,10tetraazacyklododekan
190,5 g dobře vysušeného N,N',N,N”'-tetra-řerc-butoxykarbonylcyklenu (obsah min. 99,4 % hmotn.; HPLC) se rozpustí v 5350 ml suchého tetrahydrofuranu (obsah vody max. 0,01 % hmotn.) a přidá se naráz 3,0 g Ν,Ν,Ν',Ν'-tetramethylaethylendiaminu (TMED, min. 99,8 % hmotn., obsah vody < 0,02 % hmotn. GC). Směs se vychladí na -78 °C a při této teplotě se přidává za stálého míchání během 25 minut celkem 280 ml pentanového roztoku sec.-butyllithia (koncentrace 1,317 mol.dm'3; gazometricky). Dalších 20 minut se míchá při téže teplotě a po té se přidává během 150 minut celkem 94,4 g 4brommethylazobenzenu (obsah min. 99 % hmotn.) v 1750 ml suchého tetrahydrofuranu (obsah vody max. 0,01 % hmotn.). Reakční směs se míchá při -78 °C dalších 12 hodin a po skončení této doby se teplota ponechá zvolna vzrůst na teplotu laboratorní. Přidá se celkem 415 ml vodného roztoku hydrogenuhličitanu draselného (15 % hmotn.) a vzniklá emulze se intenzivně míchá 30 minut. Vodná vrstva se extrahuje deseti porcemi 150 ml dichlormethanu, spojí s organickou vrstvou a odpaří za vakua (< 50 °C). Vakuový odparek se rozpustí v 800 ml směsi řerc-butanol - methyl-řerc-butylether (1:1), přidá se 1,3 g 10 % hmotn. Pd na aktivním uhlí a 28,5 g 100 % hmotn. hydrazin hydrátu. Po 24 hodinách již TLC ukazuje absenci azobarviva a plnou konverzi na amin. Směs se zfiltruje, zředí 1200 ml vody a eluuje sloupcem katexu Ostion-karboxyl (200 mesh, H+ cyklus; 80 x 450 mm).
« ·· · * * · ♦ » * ♦ « · « · * t é « 9 »· « · · « 9 · · 9 * « * » * » C ·*··?· « « « « · 4 » « « t t í «·»·<»· «· * » · * * ♦
Po promytí vodou se surový 2-(4-aminobenzyl)-N,N',N’',N'-tetra-řercbutoxykarbonylcyklen vymyje methanolickým triethylaminem (4 % hmotn.; acidimetricky) s UV/VIS indikací stupně eluce a eluát odpaří za vakua. Získá se 183 g (81 %) 2-(4aminobenzyl)-N,N',N,N'-tetra-terc-butoxykarbonylcyklenu o čistotě 99,2 % hmotn. (HPLC, vs. standard) a enantiomerní čistotě R-enantiomeru 82,7 % hmotn. (HPLC na chirální koloně, vs. standard). Pro C35H59N5O8 (677,9) vypočteno: C 62,01 %; H 8,77 %; nalezeno: C 61,70%; H 8,93%.
Příklad 2: 2-(4-aminobenzyl)-1,4,7,10-tetraazacyklododekan (2-(4-aminobenzyl)cyklen, optimalizovaná procedura)
Do 10 litrového reakčního kotle opatřeného teploměrem, přikapávací nálevkou, inletem na přívod suchého inertu se nasadí 188,2 g dobře vysušeného N,N',N,N”'-tetra-íercbutoxykarbonylcyklenu (obsah min. 99,1 % hmotn.; HPLC) a přidá 4900 ml suchého tetrahydrofuranu (obsah vody max. 0,01 % hmotn.). Směs se rozmíchá a přidá naráz 3,3 g Ν,Ν,Ν',Ν'-tetramethylaethylendiaminu (TMED, min. 99,8 % hmotn., obsah vody < 0,02 % hmotn. GC) a za stálého míchání se v průběhu jedné hodiny vychladí na -78 °C. Aparát se evakuuje a nasytí suchým dusíkem (min. 99,995 % hmotn.). Za udržování teploty na -78 °C se přidává za stálého míchání během 2 hodin celkem 292 ml pentanového roztoku sekbutyllithia (koncentrace 1,32 mol.dm'3; gazometricky). Dalších 300 minut se míchá při téže teplotě a po té se přidává během 180 minut celkem 94,4 g 4-brommethylazobenzenu (obsah min. 99,2 % hmotn.) v 1500 ml suchého tetrahydrofuranu (obsah vody max. 0,01 % hmotn.). Reakční směs se míchá při -78 °C dalších 6 hodin a po skončení této doby se teplota ponechá zvolna vzrůst na teplotu laboratorní. Přidá se celkem 550 ml vodného roztoku hydrogenuhličitanu draselného (15 % hmotn.) a vzniklá emulze se intenzivně míchá 30 minut. Vodná fáze se oddělí a k organické vrstvě se přidá směs 310 ml methanolu a 270 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Směs se intenzivně míchá při laboratorní teplotě po dobu 6 hodin, následně zalkalizuje přídavkem 300 g hydroxidu draselného (obsah KOH min. 85 % hmotn.). Temně hnědá organická fáze se oddělí od vodné. Vodná vrstva se extrahuje deseti porcemi 150 ml dichlormethanu, spojí s organickou vrstvou a odpaří za vakua (< 50 °C). Vakuový odparek se rekrystalizuje ze směsi ethylacetát - methanol (5:1). Temně červenohnědá jemně krystalická látka se rozpustí v 550 ml methanolu, přidá se 1,9 g 10 % hmotn. Pd na aktivním uhlí a 28,5 g 100 % hmotn. hydrazin hydrátu. Po 12 hodinách již TLC ukazuje absenci azobarviva a plnou konverzi na amin. Směs se zfiltruje, zředí 1200 ml vody a eluuje sloupcem katexu Ostion7 karboxyl (200 mesh, H+ cyklus; 80 x 450 mm). Po promytí vodou se surový 2-(4aminobenzyl)cyklen vymyje methanolickým triethylaminem (4 % hmotn.; acidimetricky) s UV/VIS indikací stupně eluce a eluát odpaří za vakua. Získá se 45,9 g (74 %) 2-(4aminobenzyl)cyklenu o čistotě 98,9 % hmotn. (HPLC, vs. standard) a enantiomerní čistotě R-enantiomeru 78,8 % hmotn. (HPLC na chirální koloně, vs. standard). Pro C15H27N5 (277,4) vypočteno: C 64,91 %; H 9,81 %; nalezeno: C 65,00%; H 9,73%.
Příklad 3: 2-(2-aminobenzyl)-1,4,7,10-tetraazacyklododekan
Připraví se analogicky příkladu 2 s tím rozdílem, že se vyjde z 2-brommethylazobenzenu, jako rozpouštědlo se použije směs dioxan - diglym (5:1). 2-(2-aminobenzyl)cyklen ve výtěžku 87 %. Pro C15H27N5 (277,4) vypočteno: C 64,91 %; H 9,81 %; nalezeno: C 64,79%; H 9,88%.
Příklad 4: 2-(3-aminobenzyl)-1,4,7,10-tetraazacyklododekan
Připraví se analogicky příkladu 3 s tím rozdílem, že se vyjde z 3-chlormethylazobenzenu, jako rozpouštědlo se použije směs tetrahydrofuran - glym (2:1) a redukce se provede systémem kyselina octová (10 % hmotn. v methanolu) - tetrahydridoboritan sodný při -5 °C. 2-(3-aminobenzyl)cyklen ve výtěžku 72 %. Pro C15H27N5 (277,4) vypočteno: C 64,91 %; H 9,81 %; nalezeno: C 64,69%; H 9,90%.
Příklad 5: 2-(4-aminobenzyl)-N,N,N',N,N”-penta-terc-butoxykarbonyl-1,4,7-triazadekan
Připraví se analogicky příkladu 1 stím rozdílem, že se vyjde z N,N,N',N”,N”-penta-íercbutoxykarbonyl-1,4,7-triazadekanu. Získá se produkt ve výtěžku 94 %. Pro C36H6oN4010 (708,9) vypočteno: C 61,00 %; H 8,53 %; nalezeno: C 60,54%; H 8,64%.
Příklad 6: 2-(4-aminobenzyl)-ethylendiamin-N, N, Ν', N'-tetraoctová kyselina (aminobenzyl-EDTA)
2-(4-fenylazobenzyl)-N,N,N',N'-tetra-terc-butoxykarbonylethylendiamin se připraví • ·
• · analogicky dle příkladu 1 stím rozdílem, že se vyjde z Ν,Ν,Ν',Ν'-tetra-tercbutoxykarbonylethylendiaminu. Produkt se rozloží analogicky příkladu 2 kyselinou a karboxymethyluje účinkem jodoctanu lithného ve vodě při 35 °C. Redukce na aminoderivát se provede analogicky příkladu 1. Získá se produkt ve výtěžku 94 %. Pro C17H23N3O8 (397,4) vypočteno: C 51,38 %; H 5,83 %; nalezeno: C 51,01%; H 6,02%.
Příklad 7: 2-(4-aminobenzyl)-1,4,7,10-tetraazacyklododekan-N, Ν', N”, N'-tetraoctová kyselina (aminobenzyl-DOTA)
2-(4-aminobenzyl)-1,4,7,10-tetraazacyklododekan-N, Ν', N, N'-tetraoctová kyselina se připraví analogicky příkladu 6 stím rozdílem, že se vyjde z N,N’,N”,N'''-tetra-řercbutoxykarbonylcyklenu. Získá se produkt ve výtěžku 97 %. Pro C23H35N5O8 (509,55) vypočteno: C 54,21 %; H 6,92 %; nalezeno: C 54,02%; H 6,98%.

Claims (9)

  1. Patentové nároky
    1. Způsob přípravy C-aminobenzylderivátů aminů a jejich N-acylderivátů obecného vzorce I,
    NH2 (I) kde Y je vodík, řerc-butoxykarbonyl, methoxykarbonyl, ethoxykarbonyl, benzyloxykarbonyl, 9-fluorenylmethoxykarbonyl, kde R1 je vodík, alkyl C1 - C6, aryl nebo substituovaný aryl, alkoxyl, kde R2 a R3 jsou nezávisle vodík, alkyl C1 - C6, 2-aminoethyl, 3-aminopropyl, 5amino-3-azapent-1-yl a nebo jsou součástí pěti, šesti, dvanácti, čtrnácti, patnáctí, šestnácti, osmnácti a nebo dvacetičtyřčlenného cyklu s jedním až osmi heteroatomy dusíku nebo kyslíku, se vyznačuje tím, že na
    N-acylderiváty aminů obecného vzorce II,
    R2
    YN
    R3
    R1 (II) • · • · « <
    • · « c • · · · · · • · · • · · · • » ί • « l · ( • · 4 «
    I · ί « « · f kde Υ je terc-butoxykarbonyl, methoxykarbonyl, ethoxykarbonyl, benzyloxykarbonyl, 9fluorenylmethoxykarbonyl, kde R1 je vodík, alkyl C1 - C6, aryl nebo substituovaný aryl, alkoxyl, kde R2 a R3 jsou nezávisle vodík, alkyl C1 - C6, 2-aminoethyl, N-acyl-2aminoethyl, N,N-diacyl-2-aminoethyl, 3-aminopropyl, N-acyl-3-aminopropyl, N,N-diacyl-3aminopropyl, 5-amino-3-azapent-1-yl, 5-amino-3-N-acylazapent-1-yl, 5-N-acylamino-3azapent-1-yl, 5-N-acylamino-3-N-acylazapent-1-yl, 5-N,N-diacylamino-3-azapent-1-yl, 5N,N-diacylamino-3-N-acylazapent-1-yl a nebo jsou součástí pěti, šesti, dvanácti, čtrnácti, patnácti, šestnácti, osmnácti a nebo dvacetičtyřčlenného cyklu s jedním až osmi heteroatomy dusíku nebo kyslíku a jejich N-acylderiváty, se působí superbází ze skupiny n-butyllithium, se/f-butyllitrium, íerc-butyllithium, lithium diisopropylamid (LDA) nebo hexamethyldisilazanát lithný vaprotických rozpouštědlech odolávajících účinku superbáze, například v tetrahydrofuranu (THF), dioxanu, diethyletheru, 1,2-dimethoxyethanu (glym), diethylenglykoldimethyletheru (diglym), triethylenglykoldimethyletheru (triglym), řerc-butylmethyletheru, dimethoxymethanu a jejich směsích, na deriváty obecného vzorce II, a následně se působí na vzniklou reakční směs halogenmethylazobenzeny obecného vzorce III, (ΠΙ) kde Hal značí brom nebo chlor. Aminobenzyl se generuje redukcí azoskupiny.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že se provádí při stechiometrickém poměru superbáze : II v rozmezí od 0,55 do 6,5 při teplotách v rozmezí -126 až 52 °C, s výhodou při teplotě -78 °C.
    • · « · • ♦ t · »t • · t e • · < t » t • < · · · · e <
    • * « « · .
  3. 3. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že se provádí při stechiometrickém poměru III : II v rozmezí od 0,33 do 3,3 při teplotách v rozmezí -126 až 40 °C, s výhodou při teplotě -78 °C.
  4. 4. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že se provádí po dobu od 10 minut do 48 hodin.
  5. 5. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že poskytuje enantiomerní čistotu produktů 43 - 96 % bez nebo za přítomnosti katalyzátoru asymetrické syntézy.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že průběh C-alkylací a dalších reakcí se monitoruje optickými metodami ve viditelné části záření, ve výhodném uspořádáni ve chromatografickými metodami zrakem, UV/VIS detektory nebo denzitometricky.
  7. 7. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že produkty reakce se izolují ve vysoké čistotě chromatografickými metodami, s výhodou však krystalizací.
  8. 8. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že produkt reakce obsahující azoskupinu se použije jako forma aminobenzylu s chráněným atomem dusíku ve formě azoskupiny v dalších reakcích, s výhodou při N-karboxymethylaci atomů dusíku skeletu aminu (v I je Y karboxymethyl).
  9. 9. Způsob podle nároku 1 se vyznačuje tím, že redukce azoskupiny na aminoskupinu se provádí za mírných podmínek bez použití energických redukčních činidel, s výhodou vodíkem, hydrazinem nebo tetrahydridoboritanem.
CZ20060569A 2006-09-12 2006-09-12 Zpusob C-aminobenzylace aminu CZ2006569A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060569A CZ2006569A3 (cs) 2006-09-12 2006-09-12 Zpusob C-aminobenzylace aminu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060569A CZ2006569A3 (cs) 2006-09-12 2006-09-12 Zpusob C-aminobenzylace aminu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2006569A3 true CZ2006569A3 (cs) 2008-03-19

Family

ID=39182997

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060569A CZ2006569A3 (cs) 2006-09-12 2006-09-12 Zpusob C-aminobenzylace aminu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2006569A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ304929B6 (cs) Enantioselektivní syntéza azetidinonových meziproduktů
CN102844303A (zh) 制备氘代二苯基脲的方法
AU2016225781B2 (en) Radioactive fluorine labeling precursor compound and method for manufacturing radioactive fluorine labeled compound using the same
CZ60693A3 (en) Process for preparing 4-methyl-2&#39;-cyanobiphenyl
JP2022550427A (ja) Pd-1/pd-l1小分子阻害剤としての化合物及びその使用
CN102127003A (zh) 抗流感药物达菲的中间体化合物及其合成方法和用途
HU226471B1 (en) Direct ortho-metalation process for the synthesis of 5-(2-substituted-phenyl)-tetrazol derivatives
WO2023202568A1 (zh) 一种季铵盐类化合物及其制备方法和应用
JPH03163055A (ja) 特に医学画像形成に用いられる化合物および錯体
CN101965334A (zh) 新的前体
CN102725288A (zh) 用于制造6-取代的1-甲基-1h-苯并咪唑衍生物的方法和所述方法的中间体
CZ2006569A3 (cs) Zpusob C-aminobenzylace aminu
AU2010305355B2 (en) Automated radiosynthesis
JP7307282B2 (ja) ベンゾ2-アザスピロ[4.4]ノナン系化合物及びその使用
CN105330664B (zh) 一种西格列汀杂质的合成方法
CN105008379A (zh) α-卤代四酰基葡萄糖的制造方法
US20160168192A1 (en) Process for the preparation of abiraterone and abiraterone acetate
CN103864853B (zh) 双-(4-甲基苯磺酸根)-1,2-环己烷二胺合铂(ii)及其水合物
JP6018578B2 (ja) Pet前駆体の製造
Beer et al. Comparison of two synthetic methods to obtain [18F] N‐(2‐aminoethyl)‐5‐fluoropyridine‐2‐carboxamide, a potential MAO‐B imaging tracer for PET
WO1994002490A1 (en) Process for producing cephem compound
US20090176968A1 (en) Preparation of Triazole Containing Metal Chelating Agents
NO334346B1 (no) Chelateringsmidler i form av bifunksjonelle tridentate pyrazolinneholdende ligander for RE og TC trikarbonylkomplekser samt anvendelse derav, fremgangsmåte for fremstilling av radiomerkede biomolekyler, samt kit for utførelse av fremgangsmåten
TWI331147B (cs)
EP0213337B1 (en) 4-cyanopiperidine derivatives, preparation and use thereof