CZ2003981A3 - Zařízení pro volné boxové ustájení s drážkovanou chodbou, příslušná prefabrikovaná betonová deska a způsob chovu zvířat - Google Patents

Zařízení pro volné boxové ustájení s drážkovanou chodbou, příslušná prefabrikovaná betonová deska a způsob chovu zvířat Download PDF

Info

Publication number
CZ2003981A3
CZ2003981A3 CZ2003981A CZ2003981A CZ2003981A3 CZ 2003981 A3 CZ2003981 A3 CZ 2003981A3 CZ 2003981 A CZ2003981 A CZ 2003981A CZ 2003981 A CZ2003981 A CZ 2003981A CZ 2003981 A3 CZ2003981 A3 CZ 2003981A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
grooves
concrete
concrete slab
slurry
profiles
Prior art date
Application number
CZ2003981A
Other languages
English (en)
Inventor
Hermannus S. F. Reuver
Original Assignee
Hermannus S. F. Reuver
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE2000150853 external-priority patent/DE10050853C1/de
Priority claimed from DE20112280U external-priority patent/DE20112280U1/de
Application filed by Hermannus S. F. Reuver filed Critical Hermannus S. F. Reuver
Publication of CZ2003981A3 publication Critical patent/CZ2003981A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/015Floor coverings, e.g. bedding-down sheets ; Stable floors
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/015Floor coverings, e.g. bedding-down sheets ; Stable floors
    • A01K1/0151Grids; Gratings; Slatted floors

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Artificial Fish Reefs (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)

Description

Zařízeni pro volné boxové ustájení s drážkovanou chodbou, příslušná prefabrikovaná betonová deska a způsob chovu zvířat
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro volné boxové ustájení nebo podobného zařízení pro chov dobytka, zejména skotu, s drážkovanou chodbou vytvořenou jako betonová deska, dále prefabrikované betonové desky pro toto zařízení, jakož i způsobu chovu zvířat v tomto zařízení.
Pro intenzivní chov dobytka, zejména skotu, jsou boxové stáje s volnou chodbou dobrým kompromisem pro ekonomický, intenzivní chov dobytka s dostatečnou volností pohybu pro dobytek. Přitom se dobytku kromě příslušného stájového místa v boxu nabízí volná nebo výběhová chodba, naní ž se dobytek může volně pohybovat.
Dosavadní stav techniky
V dosavadním stavu techniky se u takové volné chodby kvůli jednoduchému odstraňování moči a fekálií zvířat upouštělo od podestýlání slámy a opatřovala se štěrbinovou podlahou s jámou na kejdu umístěnou pod ní. Štěrbinové podlahy tohoto druhu jsou popsány například v EP 0 609 581 Al a DE 299 07 118 Ul. Dále je v obou těchto patentech navrhováno, aby vstupní plocha, na kterou zvířata vstupují, byla , pokryta asfaltovou nebo bituminózní vrstvou. Přitom jsou štěrbinové podlahové elementy kus po kuse tvarovány tak, že přední hrany pro zesílení hran na okrajích štěrbin tvoří bituminózní povlak.
Nevýhodou je, že zvířata jsou neustále vystavena výparům z kejdy, která se shromažďuje pod podlahou se štěrbinovými otvory. Proto je známo, že zařízení pro volné ustájení se provádějí jako chodba s drážkami nebo chodba se štěrbinami.
Drážkovaná chodba se zhotovuje jako betonová deska nebo betonový prefabrikát s drážkami vytvořenými jako žlábky a v podstatě uzavírá pod ní ležící jámu na kejdu.
Kejda dospívá průchozími otvory umístěnými v drážkách do jámy, která se nachází pod ní. Zatížení plyny je adekvátně zmenšeno.
Z ceníku firmy Brouwers Stalinrichtingen B. V., 8901 BA Leeuwarden, Holland, strana 74, je známa drážkovaná chodba tohoto druhu, která vykazuje sem a tam se pohybující vyhrnovač s blokem z tvrdé pryže k čištění povrchu chodby a drážek.
Dále jsou známy podložky, které se dají položit na podklad, například z prospektu „UBO firmy M. Glóggler, Neu-Ulm/Schweighofen od 25. června 1981 u Německého patentového a známkového úřadu jakož i z DE 26 10 954 AI. Tyto podložky sestávají v podstatě z homogenního pryžového materiálu, čímž má být zvýšen zejména komfort na ležení pro zvířata na základě elastických a teplo tlumících vlastností.
Při zmíněném dosavadním stavu techniky je nevýhodou, že fekálie a moč zvířat jsou spolu smíchány a nevázány přepadají jako tak zvaná kejda. Výhody manipulace této až doposud většinou užívané kejdové techniky oproti dřívějšímu manuelnímu podestýlání slámy a vykydávání s sebou však přinášejí i značně agresivnější vlastnosti kejdy. Na základě vývinu plynů v jámě s kejdou existuje zdravotní riziko pro lidi i zvířata a značné riziko nehody pro personál při údržbě nebo opravě. Při promíchávání kejdy v kejdové jámě před odtažením kejdy se uvolňují škodlivé plyny obzvlášť silně a zvyšují zdravotní rizika. Při hnojení kejdou působí pro půdní život toxicky v kejdě vznikající takzvaný „plyn kyseliny kyanovodíkové, a to tak, že půdní život inaktivuje a/nebo omezuje a tím zhoršuje kvalitu půdy, což vede k zeslabení výnosů. Dále dochází vyplavováním stěží vázaných nitrátů k značnému žatí žení spodních vod.
Dále je nevýhodné, že komfort pro dobytek je ve srovnání se stájemi podestýlanými slámou menší. Betonová podlaha je pro zvířata příliš tvrdá a studená. Dále existuje pro zvířata nebezpečí poranění uklouznutím na relativně hladké betonové ploše.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je - vycházeje z drážkované chodby tohoto druhu - dát proto k dispozici zlepšené zařízení pro volné boxové ustájení jakož i vylepšený způsob chovu
zvířat, u něhož se dosahuje zlepšení komfortu pro zvířata a zabraňuje se návalu kejdy.
Tento úkol řeší význaky nároku 1, respektive význaky nároku 22.
Tím, že povrch chodby mezi sousedními drážkami je opatřen elastickým a protiskluzovým povlakem, který dosahuje blízko k drážkám, se zlepší komfort povrchu, na který zvířata vstupují. Elastický a protiskluzový povlak zabraňuje také smeknutí zvířat na ploše. Nežádoucímu odlamování povlaku na okraji drážek se zabraňuje tím, že povlak končí ji ž před okrajem drá žky.
Tím, že drážky v chodbě jsou nataženy pomocí stabilních U-profilů, boky drážek se v podstatě neopotřebovávají. Šířka drážek se tím může optimálně přizpůsobit dobytku, používajícímu drážkovanou chodbu, poněvadž U-profily zabraňují vylomení boků žlábků a následnému poranění nohou zvířat.
Výhodné jsou U-profily vyrobené z nerozbitného tvrdého plastu nebo kovu, zejména oceli. Umělohmotné profily sice především nerezavějí, přece však mají sklon na své horní hraně k poněkud většímu opotřebení, kdežto ocelové U-profily v kyselém prostředí sice rychle podléhají rzi, avšak mají menší opotřebování na horní nástupní hraně.
Při přípravě drážkované chodby se zabetonuje U-profil do 1/3 až 5/6 výšky ramene do betonové desky, zatímco zbytek prodloužení výšky mezi sousednímu U-profily se vyplní povlakem. U-profil je tím pevně ukotven v betonové desce. Při nové konstrukci povrchu drážkované chodby po dosažení mezní užitkové hodnoty se zbývající povlak na povrchu odstraní a U-profily se vypáčením a/nebo vypálením odstraní z betonové desky. Nové U-profily se potom upevní do existujících betonových žlábků vhodnými upevňovacími prostředky a nanese se nová povrchová vrstva mezi sousední U-profily.
U-profil má výšku ramene od 2 do 20 cm, s výhodou cca 10 cm a tvoří šířku drážky 3 až 4 cm, s výhodou 3,5 cm. Ve výhodném provedení je U-profil ponořen cca 7 cm do betonové desky , takže povrchová vrstva má tloušťku asi 3 cm .
Aby se ulehčilo konstrukci dodržující stejné odstupy a míry drážek natažených pomocí U-profilů, jsou paralelně uspořádané U-profily na své základně spojeny v žádaném odstupu spojovacím elementem, s výhodou pomocí vespod přivábeného plochého železa. Kromě částečného zabetonování U-profilů podle nároku 5 se mohou tyto U-profilové mřížky zejména při malé výšce ramene U4
profilů jen několika málo centimetrů upevnit přímo na rovné betonové desce, například pomocí hmoždinek a šroubů a nakonec vyplnit meziprostory povlakem. I když při tomto zařízení jsou boky drážek trvale napnuty prostřednictvím stabilních ramen U-profilů, s výhodou ocelových profilů, a tím je zamezením vystouplých boků zabráněno nebezpečí poranění zvířat, je přece však třeba na přípravu drážkované chodby počítat se značnými náklady.
Tím, že drážky jsou zcela uchyceny betonem betonové desky, není časově náročný způsob přípravy se zvláště vkládanými ocelovými U-profily nutný. Betonová deska může být vyrobena „jedním odlitím. Aby se ale zajistilo výrazné zlepšení komfortu pro dobytek poskytnutím elastického a protiskluzového povlaku, provádí se oblast chodby mezi navzájem hraničícími drážkami k přijímání elastického a protiskluzového povlaku spádově. Přechodové můstky z betonu bezprostředně existující na drážkách tvoří přitom takřka odlévací formu pro vyplňující elastický povlak.
Tím, že přijímací prohlubeň betonové desky má mezi sousedními drážkami ve směru průřezu k drážkám obdélníkový nebo poloeliptický profil, je pro elastický povlak zajištěna vhodná tloušťka materiálu co do zlepšení komfortu a pevnosti v oděru, přičemž drážky, které obklopují okolní okrajovou oblast drážek z betonu, jsou konstruovány dostatečně stabilní.
Tím, že okrajová oblast, vytvořená z betonu, obnáší - pro drážky na povrchu na obou stranách té cca 3 cm široké drážky - šířku vždy 2 cm a spád betonového povrchu průměrně asi 2 cm, připravuje se dostatečně stabilní oblast okrajů z betonu, přičemž pro zlepšení komfortu plánovaná asfaltová vrstva tvoří velmi velkou část povrchu.
Tím, že z betonu sestávající okrajová oblast drážek je zesílena zesilovacím elementem, s výhodou armovanou ocelí, se zvyšuje pevnost betonových okrajových oblastí vedle drážek a je maximálně zabráněno možnému ulamování betonové hrany. Zesilovací element se může skládat například z armované oceli zalité do betonu nebo z ocelového zesilovacího profilu dosahujícího až k povrchu.
Výhodný je elastický povlak z bituminózní hmoty, s výhodou asfaltu, nebo elastomeru. Asfalt tvoří dostatečně elastický a protiskluzový povrchový povlak, který také * ·· ·· ·· ···«·· ···· ··· · · · • » · · · · · v · · • · ···· · · · · ······· · · ·· ·» ·· odolává zejména ataku moči a fekálií. Nadto je asfalt cenově příznivý a lehce zpracovatelný materiál. Alternativně se může povrch také vytvořit z kyselino vzdorného ela/stomeru, který při vyšších výlohách může poskytnout ještě další zlepšení komfortu.
U-profily jsou uspořádány paralelně v podélném směru drážkované chodby a vykazují vzájemný střední odstup 16-50 cm, s výhodou 25 cm. Tím je přichystána dostatečná kapacita přijímání kapaliny drážkami při současně co možná širokých plochách míst pro dobytek.
Tím, že je alespoň na jednom záhlaví drážkované chodby umístěna jáma na močůvku s podlahou se štěrbinami k jímání kapalin shromážděných v drážkách, je účinně zadržována kapalina nezachycená slámou a popřípadě pískem. Jáma na močůvku, umístěná alespoň na jednom záhlaví drážkované chodby, může být pro čistící účely čištěna odnětím nosníku štěrbinové podlahy bez přitěžujícího vlivu na chov zvířat, například vybagrováním spolu připlavených pevných částic. V normálním provozu slouží štěrbinová podlaha jako spojovací chodba mezi paralelně uspořádanými drážkovanými chodbami.
Je-li na drážkované chodbě umístěn vykydávací systém s vyhrnovačem, který se může pohybovat v podélném směru drážek, je umožněno automatické vyhrnování hnoje z drážkované chodby. S výhodou ve spojení s jámou na močůvku, která je umístěna na jednom záhlaví drážkované chodby pod podlahou se štěrbinami, se pevné součásti, totiž hnůj, dopravují přes ukončovací vrata v podélném směru ven z volné boxové stáje na meziskladové hnojiště. Močůvka se dostává štěrbinami do jámy na močůvku.
Aby se dosahovalo vykydávacím systémem obzvláště efektivního čištění drážkované chodby, vykazuje vyhrnovač zubaté hroty odpovídající uspořádání drážek, které při provozu do drážek zasahují.
Tím, že drážkovaná chodba je konstruována z betonových prefabrikovaných desek, lze drážkovanou chodbu rychle vybudovat na místě připojováním betonových prefabrikátů jednoho ke druhému, aniž by se bral ohled na dobu vysychání betonu. Betonové prefabrikáty mohou být produkovány cenově příznivě průmyslově a s vysokou mírou zachování rozměrů.
Při dodatečném vybavení tradičních volných boxových stájí, které jsou vybaveny nádrží pro kejdu pod výběhovou chodbou vytvořenou jako štěrbinová β
• *» ·· ·· * · ···· • · · · ··· ·· · • · · · · · · ·· · • · · · · · ··· ··· ···· «· ·· ·· ·· podlaha, mohou se betonové prefabrikované desky pokládat jako výměnné elementy pro nosníky štěrbinové podlahy na okraj jímky na kejdu. Průchozí otvory umístěné v drážkách dovolují prostup kapaliny z drážkované chodby do dřívější jámy na kejdu.
Prefabrikovaná betonová deska ke konstrukci zařízení podle vynálezu odpovídá s výhodou šířce chodby a vykazuje v podélném směru pro exaktní srovnání desek připojovaných k sobě navzájem zámkové elementy. Zámkovými elementy jsou drážky vedle sebe naskládaných prefabrikovaných desek v podélném směru srovnány, takže vykydávací vyhmovač, opatřený zubatými hroty zasahujícími do drážek, se na přechodech desek nezasekává.
S výhodou sestávají zámkové elementy z výstupků umístěných na jedné čelní straně desky a na druhé čelní straně desky jsou umístěny odpovídající otvory pro příjem.
Tím, že šířka chodby je opatřena v podstatě stejně vzdálenými drážkami, přičemž uprostřed je širší střední část betonu a na okraji pokaždé postranní pás bez prohlubní pro elastický povlak, je dáno výhodné provedení chodby, u níž je uprostřed poněkud širší betonový povrch a na stranách užší betonový povrch pro výdej vykydávací ho vyhrnovače pohybujícího se sem a tam.
Značného zlepšení komfortu pro dobytek se dosahuje podestýláním organického nebo minerálního pojivá, například slámy, slámové řezanky, pilin a/nebo písku ve volné boxové stáji. Podestýlání váže - jako podle pradávné tradice - fekálie na hnůj. Kapalné součásti se shromažďují v drážkách a vedou se k jámě na močůvku. Známým automatickým vykydávacím systémem, zejména podle nároků 15 a 16, se hnůj ležící v drážkované chodbě dopravuje ze stáje na shromaždiště.
Protože hnůj je cennější hnojivo s lepším vázáním nitrátů než kejda, je tato separace z ekologických důvodů rovněž výhodná. Navíc je močůvka shromážděná v jámě méně agresivní než kejda. Úvodem zmíněná rizika pro obsluhu jsou u jam s močůvkou významně nižší.
Aby se při automatickém vykydávání zmenšila náchylnost k poruchám a umožnila okamžitá použitelnost shromážděného hnoje jako hnojivá, může se sláma ve volné boxové stáji distribuovat drobně řezaná.
Doplňujícím nasypáváním dřevěných pilin (podestýlka) a/nebo písku ve volné boxové stáji je možno dosáhnout dalšího zlepšení vázat fekálie. Přidáním těchto organických respektive minerálních složek se kvalita hnoje dále zvyšuje.
Přehled obrázků na výkresech • · 9 9 · · · ·· · • ♦ · · · · • 9 9 9 9 · · 9 * · 9 9 99 9
99 99 99
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 v půdorysu volnou boxovou stáj s drážkovanou chodbou, obr. 2 v příčném řezu výsek drážkované chodby podél linie II-II znázorněné na obrázku 1 čárkovaně, obr. 3 drážkovanou betonovou chodbovou desku jako prefabrikát v trojrozměrném náhledu, obr. 4 řez betonovou deskou z obr. 3 podél čárkovaně znázorněné linie IV-IV, obr. 5 řez podél čelní plochy prefabrikované betonové desky podle vynálezu ve výseku obr. 6 tři k sobě přiváděné respektive k sobě navzájem připojené prefabrikované betonové desky ve formě provedení podle obr. 5 v pohledu shora a obr. 7 alternativní formu provedení drážkované chodbové betonové desky v příčném řezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obrázku 1 je schematicky znázorněn půdorys zařízení pro volné ustájení
100. Obdélníková stáj 100 vykazuje ve znázorněném příkladu provedení dvojitou řadu boxů 101 centricky uspořádanou ve stáji 100. Každý box 101 poskytuje místo pro jednu krávu. Na obou stranách řady boxů je v podélném směru stáje 100 vždy jedna volná chodba 1, která je provedena jako drážkovaná chodba s drážkami 15, přičemž na obrázku 1 je pro přehlednost výřez plochy s drážkami znázorněn jenom z poloviny.
V obrázku na horním konci stáje jsou obě drážkované chodby 1,1 spojeny výběhovou chodbou 102. Na konci řady boxů, znázorněném v obrázku dole, je připojena na záhlaví 16 obou drážkovaných chodeb 1,1 jáma na močůvku 3, přikrytá podlahou se štěrbinami 31, s výsekem plochy znázorněné dle obr. 1, pro přehlednost jenom z poloviny. Podlaha se štěrbinami 31 je umístěna na jámě pro močůvku 3 tak, aby štěrbiny podlahy se štěrbinami 31 byly nasměrovány v únikovém prodloužení drážek 15 drážkovaných chodeb 1,1. V prodloužení drážkovaných chodeb 1,1 jsou v čelní stájové stěně 104 vrata 103,103 připojená k jámě na močůvku 3.
Na každé drážkované chodbě 1 je instalován vykydávací systém 200, který má vyhrnovač 220 překrývající šířku drážkované chodby se zubatými hroty 221 přidruženými geometrii drážkované chodby ( viz obrázek 2). Vyhrnovač 220 se pohybuje sem a tam pomocí tažného nebo posuvného elementu 210 v podélném směru drážkované chodby 1 podle potřeby prostřednictvím pohonné jednotky, která není znázorněna.
V zobrazeném příkladu provedení působí vyhrnovač 220 jenom při pohybu ve směru šipky 222. Přitom je pobraný hnůj posunován vyhmovačem 220 podél drážkované chodby 1 přes podlahu se štěrbinami 31 a otevřenými vraty 103 mimo volnou boxovou stáj 100 na příslušný mezisklad hnoje 4. Kapalina nashromážděná v drážkách 15 se při vykydávání transportuje vyhmovačem 220 pomocí hrotů 221 rovněž ve směru štěrbin podlahy 31. Přitom močůvka protéká z velké části podlahou se štěrbinami 31 do jámy na močůvku 3, která se nachází pod ní. Štěrbiny podlahy se štěrbinami 31 jsou pro únik příslušně vybaveny drážkami drážkované chodby 1, 1. Aby bylo umožněno volné procházení vyhrnovače 220, vybaveného zubatými hroty 221 zasahujícími do drážek 15, přes štěrbinovou podlahu 31 ven, jsou dodržovače odstupů nalisované na horní straně nosníku štěrbinové podlahy 31 probrány.
Obrázek 2 ukazuje ve výseku drážkovanou chodbu 1 v příčném řezu s vyhmovačem 220 vedeným nad ní, rovněž ve výseku. Drážkovaná chodba 1 se skládá z nosné konstrukce 11 z betonu, kteiý se nejprve nasypává plošně do roviny až k čerchované linii 111. Drážky 15 drážkované chodby 1 se vytvoří U-profily 13, například ocelovými profily. U-profily 13 leží svou základnou 131 na násypu 111. Ramena 132 Uprofilů 13 vyčnívají nahoru a udržují neobsazené volné drážky 15. Meziprostor se potom dílem plní betonem, přičemž horní úsek je vyplněn protiskluzovým a elastickým povlakem 14. Tento povlak 14 tvoří spolu s horními hranami 133 ramen 132 U-profilů 13 výběhovou plochu drážkované chodby 1. Pro snadnější montáž jsou U-profily 13 drženy • · ·« · * ·«··· · t ·
9 9 9 99 9 9 9
99 99 999 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9 9 99 99 9 9 rovnoběžně a ve stejných odstupech pomocí spojovacích elementů 134, například z plochých želez.
V představeném příkladu provedení mají ocelové U-profily 13 rozměry 100 x 40 x 3, a jsou přivařeny na plochá železa 134 o rozměrech 60 x 8, čímž drážky 15 natažené pomocí U-profilů 13 mají světlost 34 mm.
Tyto prefabrikované mřížky s U-profily se na nasypanou nosnou konstrukci (násyp 111) naloží, srovnají a svaří spolu dohromady v podélném směru a potom se zabetonují až do výše 7 cm. Zbývající tří centimetrové prodloužení výšky mezi sousedními U-profily se vyplní silničním asfaltem jako povrchovou vrstvou 14.
Obrázky 3 a 4 ukazují další příklad provedení drážkované chodby 1, u které je nosná konstrukce 11 předpřipravena jako betonový prefabrikát ve standardizovaných rozměrech. Přitom obrázek 3 ukazuje v prostorovém náhledu betonový prefabrikát pro položení na tradiční jámy na močůvku jako výměnný element pro obvyklé nosníky štěrbinových podlah.
Na obrázku 4 - jakje znázorněno v příčném řezu - mají U-profily 13 v tomto příkladu provedení pouze výšku ramene okolo 40 mm při celkové síle chodbové desky 20 cm, aby zaručovaly dostatečnou nosnost desky zeslabené přijímacími žlábky pro příjem U-profilů. V tomto případě jsou U-profily 13 zality do betonu jenom cca 1 cm, takže nadále zůstává pro asfaltový povlak 14 k disposici tloušťka cca 3 cm.
Na rozdíl od dříve zmíněného příkladu provedení jsou zde odvodní otvory 135 v základně 131 U-profilů 13 a v prodloužení skrz betonovou desku, aby se močůvka nashromážděná v drážkách odváděla do jámy, která se nalézá pod ní.
U tohoto příkladu provedení je možno bez velkých nákladů přeměnit tradiční volnou boxovou stáj s nádrží na shromažďování kejdy pod štěrbinovou podlahou na zařízení podle vynálezu. Nosníky štěrbinové podlahy se vyzvednou a nahradí se prefabrikovanými deskami se zapracovanými žlábkovými profily.
V jedné další formě provedení jsou drážky zcela uchyceny betonem betonové desky. Obrázek 5 ukazuje v čelním náhledu ve výseku betonovou prefabrikovanou desku 11, v níž je konstruováno více paralelně uspořádaných drážek 15. Mezi sousedními drážkami 15 má betonová deska skoro až ke drážkám dosahující • ·· »· »« ··♦··· • ♦ · · · · · · 4 · • · ····· « · · • « · · · · » » · <*· ·· ·· *# ·· prohlubeň pro příjem 120. Prohlubeň pro příjem 120 má v zobrazeném čelním náhledu plochý poloeliptický profil.
Na drážkách 15 jsou vytvořeny až k povrchu volné chodby 10 dostatečné úzké betonové okrajové oblasti 130. Poloeliptickým profilem prohlubně pro příjem 120 je betonová okrajová oblast ve skladbě betonové desky 11 konstruována ve spojitém, k povrchu 10 se plynule ztenčujícím tvaru. Tomu odpovídá stabilita betonových okrajových oblastí 130 při zátěži.
Na obrázku 6 jsou znázorněny tři k sobě přiváděné respektive k sobě navzájem připojené prefabrikované betonové desky 11, 11' a 11” v pohledu shora. Prefabrikované betonové desky 11, 11' a 11” odpovídají příkladu provedení znázorněnému na obrázku 5. Prefabrikované betonové desky vykazují šířku drážkované chodby, která má být zhotovena, a mají standardizovanou délku, takže jednotlivé drážkované betonové desky jsou jako prefabrikáty ještě dobře manipulovatelné a schopné transportu. Vzájemným připojováním odpovídajícího počtu prefabrikovaných betonových desek v podélném směru se vytváří pro budovanou stáj chodba v požadované délce.
Aby se zajistilo přesné srovnání desek navzájem připojovaných k sobě, konstruují se na čelních stranách 160 prefabrikovaných betonových desek 11, 11' a 11'' obapolně pasující zámkové elementy 17, 18. Ve znázorněném příkladu provedení sestávají tyto zámkové elementy z výstupků 17 umístěných na čelní straně desky a na druhé straně k tomu vytvořených úchytů 18 pro příjem.
Na obrázku 6 jsou prefabrikované betonové desky 11' a 11'' představeny v již sestaveném stavu. Zámkové elementy, které nejsou na povrchu viditelné, jsou znázorněny na spojovací hraně přivádění čárkovaně. Dále je znázorněna prefabrikovaná betonová deska 11 před přivedením k prefabrikované betonové desce 11'. Příslušně k tomu jsou zřejmé výstupky 17 na čelní straně 160 prefabrikované betonové desky 11. V přidružené čelní straně 160 prefabrikované betonové desky 11' jsou pro výstupky 17 reprodukovány čárkovaně úchyty 18 určené pro příjem.
Dále je na obrázku 6 patrné výhodné rozvržení drážek v pohledu shora. Drážkovaná chodba vykazuje celkem dvanáct drážek 15, které jsou uspořádány pokaždé na šest stejně rozestoupených drážek na obou stranách betonového středního dílu 19. Střední díl 19 slouží jako stabilní opěra pro táhlo vykydávacího vyhrnovače, pohybujícího ·· * ·*· • 9 9 9 9
999 ··*· »· ·» • · « • · ·
9 · • 9 9 9
99 se sem a tam. Dále je zvnějšku vytvořen vždy jeden postranní pás 20, který má rovněž pouze jednu betonovou povrchovou plochu, tedy žádnou prohlubeň pro příjem asfaltu.
Na obrázku 7 je alternativní forma betonové desky 21 drážkované chodby v příčném řezu znázorněná ve výseku. Betonová prefabrikovaná deska 21 vykazuje mezi sousedními drážkami 25 právě tak jako předchozí příklad provedení prohlubeň pro příjem
22. Prohlubeň pro příjem 22 má však obdélníkový průřez. Tato prohlubeň pro příjem 22 je rovněž vyplněna asfaltovým povlakem 24.
Na základě obdélníkově konstruované prohlubně pro příjem 22 -vykazuje oblast betonového okraje 23 oboustranně kolmé boky. K zesílení okrajové oblasti 23 je zde zalita do betonu armovaná ocel 26.
Obzvláště důležité je, že se použije zařízení pro volné ustájení podle vynálezu s podestýlkou slámy a při vykydávání se provádí oddělování slámového hnoje a močůvky.
Jak je známo z tradičního chovu zvířat, sláma má schopnost vázat fekálie zvířat a zvyšuje dobrý zdravotní stav zvířat. Zařízením podle vynálezu se jednoduchým způsobem dosahuje toho, že močůvka a slámový hnůj mohou být vynášeny automatizovaně obvyklými systémy vyhmovačů, přičemž na základě tohoto uspořádání je možné maximální oddělení kapalných a pevných složek. Slámový hnůj je ideální hnojivo zejména pro zemědělsky obhospodařované plochy. Organicky cenným a nejedovatým hnojivém se podle rozložení a způsobu produkovaného slámového hnoje aktivuje půdní život hnojených pastvin a orné půdy. Půda se zúrodňuje.
Doplňkem k slámě jako stelivu mohou být použity také dřevěné piliny a/nebo písek, které jako organické respektive minerální složky kvalitu hnoje dále zvyšují a umožňují dodatečné vyrovnávání vlhkosti.
Zařízením podle vynálezu a odpovídajícím způsobem chovu zvířat se kromě zlepšeného zdraví zvířat produkuje cenné půdní hnojivo, které vede k trvale úrodnější půdě. Výnos sklizený z plochy lze vnášením hnojivá mnohem snadněji vyvažovat. Existuje tak jak ekologická tak i ekonomická výhoda při aplikaci vynálezu v zemědělství. Vynález lze použít s výhodou také v extenzivních, ekologických nebo tak zvaných bio provozech.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro volné boxové ustájení nebo podobné zařízení pro chov zvířat, zejména skotu, s drážkovanou chodbou (1) vytvořenou jako betonová deska (11) s povrchem chodby (10), vyznačující se tím, že povrch chodby (10) mezi sousedními drážkami (15), dosahující blízko k drážkám, je opatřen elastickým a protiskluzovým povlakem (14).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že drážky (15) v chodbě (1) jsou nataženy prostřednictvím stabilních U-profilů (13) a povrch chodby mezi sousedními U-profily (13) je opatřen elastickým a protiskluzovým povlakem (14).
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že U-profily (13) jsou vytvořeny z nerozbitného tvrdého plastu nebo kovu, s výhodou oceli.
  4. 4. Zařízení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že betonová deska (11) má na své horní straně žlábky (12) pro příjem U-profilů (13).
  5. 5. Zařízení podle nároků 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že U-profil (13) je vnořen do 1/3 až 5/6 výšky ramene do betonové desky (11) a zbytek prodloužení výšky mezi sousedními U-profily (13) je vyplněn povlakem (14).
  6. 6. Zařízení podle nároku 2, 3, 4 nebo 5, vyznačující se tím, že U-profil (13) s ramenem (132) o výšce 2-20 cm, s výhodou cca 10 cm a se základnou (131) rozpíná šířku drážky 3-4 cm, s výhodou 3,5 cm.
  7. 7. Zařízení podle některého z nároků 2 až 6, vyznačující se tím, že paralelně uspořádané U-profily (13) jsou na své základně (131) vázány v žádaném odstupu spojovacím elementem (134), s výhodou prostřednictvím plochého železa, přivařeného pod ním.
  8. 8. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že drážky (15) jsou zcela uchyceny betonem betonové desky (11), přičemž betonová deska (11) vykazuje mezi sousedními drážkami (15) prohlubeň pro příjem (120) dosahující skoro až ke drážkám (15), která je v ploše do roviny vyplněna elastickým a protiskluzovým povlakem (14).
  9. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že prohlubeň pro příjem (120) betonové desky (11) mezi sousedními drážkami (15) vykazuje v příčném směru k drážkám (15) obdélníkový nebo poloeliptický profil.
    • ·« ·· ·* *· ♦··· ·* · t 9 9» 9 9 « * · 9999· 99 9
    9 9 99 99 999 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
    999 9999 99 99 99 99
  10. 10. Zařízení podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že oblast betonového okraje (130) vytvořená z betonu, obnáší - pro drážky (15) na povrchu (10) na obou stranách té cca 3 cm široké drážky (15) - šířku vždy 2 cm a spád betonového povrchu (prohlubeň pro příjem (120)) činí průměrně cca 2 cm .
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že okrajová oblast drážek (130) sestávající z betonuje zesílena posilovacím elementem, s výhodou z armované oceli (26).
  12. 12. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že elastický povlak (14) je vytvořen z bituminózní hmoty, s výhodou z asfaltu nebo elastomeru.
  13. 13. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že drážky (15) jsou uspořádány paralelně v podélném směru drážkované chodby (1) a vykazují v průměru vzájemný odstup 16-50 cm, s výhodou 25 cm.
  14. 14. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň na jednom záhlaví (16) drážkované chodby (1) je umístěna jáma na močůvku (3) s podlahou se štěrbinami (31) k jímání kapalin shromážděných ve drážkách (15).
  15. 15. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že na drážkované chodbě (1) je umístěn vykydávací systém (200) s vyhrnovačem (220), mobilním v podélném směru drážek (15).
  16. 16. Zařízení podle nároku 15, vyznačující se tím, že vyhrnovač (220) vykazuje hroty ve tvaru zubů (221) odpovídající uspořádání drážek, které zasahují při provozu do drážek (15).
  17. 17. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že drážkovaná chodba (1) je vytvořena z prefabrikovaných betonových desek (11).
  18. 18. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že prefabrikované betonové desky (11) jsou vytvořeny jako výměnné opěry pro běžné kejdové jímky se štěrbinovou podlahou, přičemž průchozí otvory (135) v drážkách (15) na spodní straně desky fungují jako odvod pro močůvku.
  19. 19. Prefabrikovaná betonová deska ke konstrukci zařízení podle některého z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že prefabrikovaná betonová deska (11) odpovídá šířce chodby a v podélném směru vykazuje pro exaktní srovnání desek zámkové elementy (17, 18) připojované k sobě navzájem.
    • * ·· 4444 *4
    4 4
    4 4 4 4 4
    44 44
    4 4444
  20. 20. Prefabrikovaná betonová deska podle nároku 19, vyznačující se tím, že zámkové elementy (17,18) sestávají z výstupků (17) umístěných na čelní straně desky a na druhé čelní straně desky umístěných přidružených otvorů pro příjem(18).
  21. 21. Prefabrikovaná betonová deska podle některého z nároků 7 až 8, vyznačující se tím, že v šířce chodby jsou v podstatě drážky (25) ve stejných odstupech, přičemž uprostřed je jeden širší betonový střední díl (19) a na okraji pokaždé postranní pás (20) bez elastického povlaku (14, 24).
  22. 22. Způsob chovu zvířat v zařízení podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že se podestýlá organické nebo minerální pojivo ve volné boxové stáji a při vykydávání se provádí oddělování vázaného hnoje a močůvky.
  23. 23. Způsob chovu zvířat podle nároku 14, vyznačující se tím, že se ve volné boxové stáji podestýlá jako pojivo sláma, slámová řezanka, dřevěné piliny a/nebo písek.
CZ2003981A 2000-10-13 2001-10-05 Zařízení pro volné boxové ustájení s drážkovanou chodbou, příslušná prefabrikovaná betonová deska a způsob chovu zvířat CZ2003981A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2000150853 DE10050853C1 (de) 2000-10-13 2000-10-13 Anordnung für Boxenlaufstall mit Rillenflur und Tierhaltungsverfahren
DE20112280U DE20112280U1 (de) 2001-07-25 2001-07-25 Anordnung für Boxenlaufstall mit Rillenflur und zugehöriger Betonfertigteilplatte

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2003981A3 true CZ2003981A3 (cs) 2003-11-12

Family

ID=26007356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003981A CZ2003981A3 (cs) 2000-10-13 2001-10-05 Zařízení pro volné boxové ustájení s drážkovanou chodbou, příslušná prefabrikovaná betonová deska a způsob chovu zvířat

Country Status (10)

Country Link
US (4) US20040025461A1 (cs)
EP (1) EP1326490B1 (cs)
AT (1) ATE323405T1 (cs)
AU (1) AU2002223471A1 (cs)
CA (1) CA2425275A1 (cs)
CZ (1) CZ2003981A3 (cs)
DE (1) DE50109565D1 (cs)
DK (1) DK1326490T3 (cs)
PL (1) PL210511B1 (cs)
WO (1) WO2002030178A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE323405T1 (de) * 2000-10-13 2006-05-15 Hermannus S F Reuver Anordnung für boxenlaufstall mit rillenflur, zugehörige betonfertigteilplatte und tierhaltungsverfahren
DK200300090A (da) 2003-01-24 2004-07-25 Perstrup Beton Ind As Fremgangsmåde til fremstilling af staldgulvselementer med elastisk trædeflade
DE202004019633U1 (de) * 2004-12-20 2005-02-17 Ziegler, Tilman Bodensystem zur Tierhaltung
EP1994821A3 (en) * 2007-05-08 2009-02-25 Kristoffer Larsen Innovation A/S Stable arrangement and method of animal breeding on such stable arrangement
NL2002703C2 (nl) 2009-04-02 2010-10-05 J O Z B V Oplegvloerelement.
US20150083051A1 (en) * 2013-09-23 2015-03-26 Tyson Foods, Inc. Poultry house with combination litter and slats
US9750228B2 (en) * 2014-04-10 2017-09-05 Joseph C. Parsons Injury mitigating stock guard
FR3028140B1 (fr) 2014-11-07 2017-04-28 Bioret Agri-Logette Confort Systeme pour la collecte des liquides s'ecoulant sur le sol d'une enceinte pour l'elevage d'animaux
EP3310156A4 (en) 2015-06-19 2019-03-13 Titan International, Inc. IMPROVED AGRICULTURAL CARPET AND ASSOCIATED SYSTEMS AND METHODS
DK3162196T3 (da) 2015-10-27 2019-09-16 United Business Care B V Et rillet gulvelement til en kostald, et substrat og en fleksibel måtte
CN111587790A (zh) * 2020-02-19 2020-08-28 安徽农业大学 一种新型智能现代化羊舍
CN113057106B (zh) * 2021-03-25 2022-05-20 山东大学 分段式预制粪槽和猪舍排污系统
NL2033381B1 (nl) * 2022-10-24 2024-05-14 Norde Bernard Stalvloer

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US121243A (en) * 1871-11-28 Improvement in stall-floors
US559035A (en) * 1896-04-28 Martin logan
US303334A (en) * 1884-08-12 Removable flooring for stalls
US469044A (en) * 1892-02-16 Johann jungblutii
US502004A (en) * 1893-07-25 log-an
US2296471A (en) * 1940-07-15 1942-09-22 Brunswick Balke Collender Co Bowling alley approach
US3069714A (en) * 1961-06-19 1962-12-25 John W Chinn Manual scraping tool
US3455279A (en) * 1966-10-13 1969-07-15 Rita R Krevit Floor member for animal barn
SE318441B (cs) * 1968-05-17 1969-12-08 Alfa Laval Ab
US3848568A (en) * 1972-12-29 1974-11-19 Univ Iowa State Res Found Inc Ribbed floor and method of waste removal
US3824960A (en) * 1973-04-02 1974-07-23 Semperit Ag Floor structure
DE2610954A1 (de) 1976-01-23 1977-07-28 Ilse Finke Fa Bodenmatte fuer die nutztierhaltung
DE2910767A1 (de) * 1979-03-19 1980-10-30 Trelleborg Gmbh Beton-profilbalken fuer spaltenboeden und verfahren zu dessen herstellung
US4320008A (en) * 1979-11-07 1982-03-16 Fumiyuki Kokubo Apparatus for separating and conveying of animal house waste materials
US4280447A (en) * 1980-02-22 1981-07-28 Agricultural Research & Development Inc. Animal facility equipment
US4348344A (en) * 1980-09-22 1982-09-07 Nobbe Paul J Method and device for producing slotted concrete walls in place
US4520759A (en) * 1984-01-20 1985-06-04 Deters Thomas J Waste flushing unit for hog farrowing
US4945858A (en) * 1988-08-25 1990-08-07 Myers William F Sanitary animal stall
NL9300207A (nl) 1993-02-02 1994-09-01 Johannes Martinus Willibrordus Roostervloer voor een veestal.
USD359288S (en) * 1993-05-13 1995-06-13 Dan B. Poole Shield for telephone key pad
DE29907118U1 (de) 1999-04-22 1999-07-08 Christoph Suding GmbH & Co. KG, 38106 Braunschweig Spaltenbodenelement
US6698148B1 (en) * 2000-03-23 2004-03-02 Fast Park Sistema, S.R.L. Demountable modular floor for watertight raised decks
ATE323405T1 (de) * 2000-10-13 2006-05-15 Hermannus S F Reuver Anordnung für boxenlaufstall mit rillenflur, zugehörige betonfertigteilplatte und tierhaltungsverfahren

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002030178A1 (de) 2002-04-18
AU2002223471A1 (en) 2002-04-22
EP1326490B1 (de) 2006-04-19
US20110155074A1 (en) 2011-06-30
US20050284406A1 (en) 2005-12-29
US20040025461A1 (en) 2004-02-12
ATE323405T1 (de) 2006-05-15
US20090217884A1 (en) 2009-09-03
DE50109565D1 (de) 2006-05-24
CA2425275A1 (en) 2002-04-18
PL360615A1 (en) 2004-09-20
DK1326490T3 (da) 2006-08-21
EP1326490A1 (de) 2003-07-16
PL210511B1 (pl) 2012-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20110155074A1 (en) System for a free stall barn with a grooved floor, corresponding precast concrete slab and animal keeping method
Swierstra et al. Grooved floor system for cattle housing: Ammonia emission reduction and good slip resistance
NL2013022B1 (en) Manure scraper.
US4976221A (en) Facility for livestock, fowl and other animals
EP1673972B1 (de) Betonfertigteilesystem für einen Stallboden, ein diesen Stallboden umfassender Stall und Verfahren zu seiner Herstellung
US3455279A (en) Floor member for animal barn
EP2236023B1 (en) Stable with floor element
DE10050853C1 (de) Anordnung für Boxenlaufstall mit Rillenflur und Tierhaltungsverfahren
EP0626131B1 (en) Stable floor for use above a dung pit and/or dung channel; floor plate for forming a stable floor; and stable comprising such floor
DE102013008358B4 (de) Bodenelement zur Ausbildung eines Bodens in einem Tierstall
DE102004061546B3 (de) Betonplatten mit Struktur für einen Stallboden und ein diese Platten umfassender Stall
Kroodsma Separation as a method of manure handling and odours reduction in pig buildings
BE1028596B1 (nl) Emissiearm stalvloerpaneel
CN220511865U (zh) 一种动物粪便处理装置
JP7004862B1 (ja) 牛舎における乳牛の糞尿の除去作業車の、糞尿の掻き集め作業補助用アタッチメント
DE202024102599U1 (de) Bodenelement sowie damit aufgebauter Stallboden
GB2254236A (en) A bedding support for horse bedding
NL1006953C1 (nl) Stalvloer met opgelegde stroken en mestschuif.
DE10054865A1 (de) Stallbodenkonstruktion
CN117396067A (zh) 用于动物饲养建筑物的模块化底板组件,相应的底板和建筑物,以及建立采用模块化底板组件的建筑物的方法
Graves Gravity handling for dairy manure
Pfost et al. Picket Dam Storage for Cattle Manure (2002)
NL1022617C1 (nl) Emissiearme roostervloer voor runderen.
Fulhage Picket Dam Storage for Dairy Manure (1995)
DE2013195C3 (de) Stallbodenrost fur Mastbullenstande