PL210511B1 - Podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obory - Google Patents

Podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obory

Info

Publication number
PL210511B1
PL210511B1 PL360615A PL36061501A PL210511B1 PL 210511 B1 PL210511 B1 PL 210511B1 PL 360615 A PL360615 A PL 360615A PL 36061501 A PL36061501 A PL 36061501A PL 210511 B1 PL210511 B1 PL 210511B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
floor
grooves
grooved
concrete slab
concrete
Prior art date
Application number
PL360615A
Other languages
English (en)
Other versions
PL360615A1 (pl
Inventor
Hermannus S.F. Reuver
Original Assignee
Reuver Hermannus S F
Reuver Hermannus Sf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE2000150853 external-priority patent/DE10050853C1/de
Priority claimed from DE20112280U external-priority patent/DE20112280U1/de
Application filed by Reuver Hermannus S F, Reuver Hermannus Sf filed Critical Reuver Hermannus S F
Publication of PL360615A1 publication Critical patent/PL360615A1/pl
Publication of PL210511B1 publication Critical patent/PL210511B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/015Floor coverings, e.g. bedding-down sheets ; Stable floors
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/015Floor coverings, e.g. bedding-down sheets ; Stable floors
    • A01K1/0151Grids; Gratings; Slatted floors

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Artificial Fish Reefs (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obory wyposażonej w boksy dla poszczególnych zwierząt i złożona z połączonych ze sobą segmentów w postaci płyt lub żeber betonowych zaopatrzonych w części chodnikowej w układ równoległych rowków względnie szczelin. Przestrzenie między rowkami albo szczelinami są zaopatrzone w wykładzinę z materiał u o elastycznej i przeciwpoś lizgowej powierzchni, zwł aszcza z asfaltu, gumy, wzglę dnie tworzywa sztucznego.
Intensywna hodowla bydła, zwłaszcza krów, wymaga budowy obór z boksami dla poszczególnych zwierząt i zapewnienia dostatecznej przestrzeni dla poruszania się bydła. Prócz powierzchni w boksach obora winna zapewniać dostateczną przestrzeń dla swobodnego poruszania się bydł a. Jest to najczęściej przestrzeń w korytarzach stykających się bezpośrednio z otwartymi boksami. W korytarzach tych następuje najczęściej również usuwanie moczu i odchodów. W tym celu stosuje się szczelinową podłogę, której przelotowe szczeliny umożliwiają przepływ gnojówki do znajdującego się pod nią dołu dla gnojówki, natomiast odchody usuwane są ręcznie względnie za pomocą zgarniaczy. W tego rodzaju technologii hodowlanej nie przewiduje się stosowania słomy jako podsypki do gnojówki.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 609 581 oraz z niemieckiego opisu patentowego nr DE 29 907 118 znane są szczelinowe podłogi pokrywające dół dla gnojówki, przy czym górna powierzchnia tych podłóg w obszarach między przelotowymi szczelinami jest pokryta warstwą asfaltową albo bitumiczną, stanowiącą elastyczną, a równocześnie przeciwpoślizgową nawierzchnię korytarza obory. Na obrzeżach szczelin znajdują się wzmocnienia mające na celu przytrzymywanie nawierzchniowej warstwy bitumicznej, a równocześnie zwiększenie żywotności podłogi.
Zasadnicza wada podłóg szczelinowych w oborach polega na tym, że zwierzę jest wystawione na działanie gazów powstających pod szczelinową podłogą w dole dla gnojówki. W celu wyeliminowania tej wady zastosowano podłogi wyposażone w część rowkowaną oraz w połączoną z nią część szczelinową. Mocz spływa po takiej podłodze wzdłuż rowków do części szczelinowej, przez którą przepływa do znajdującego się pod nią dołu dla gnojówki, natomiast odchody są z obydwu części podłogi zgarniane za pomocą różnego rodzaju zgarniaczy. Oddziaływanie gazów wytwarzających się w dole dla gnojówki jest wówczas odpowiednio zmniejszone.
Z cennika 2000/2001 firmy Brouwers Stalinrichtingen B.V., 8901 BA Leewarden, Holland, strona 74 znana jest opisanego wyżej rodzaju rowkowana podłoga wyposażona w przemieszczający się w obydwie strony zgarniacz z twardej gumy do czyszczenia zarówno powierzchni, jak i rowków i szczelin w podł odze.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 2 610 954, jak i z prospektu firmy „UBO” M. Gloeggier, Neu-Ulm/Schwaighofen znane są maty wykonane z materiału gumowego i układane na podłodze w celu zapewnienia większego komfortu dla leżącego bydła zarówno dzięki elastyczności, jak i właściwości izolacji ciepła zastosowanego materiału gumowego.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych AP nr US 3 824 560 znana jest szczelinowa podłoga pomieszczenia hodowlanego, zwłaszcza obory dla bydła, złożona z umieszczonych obok siebie i połączonych wzajemnie betonowych belek. Belki te są zaopatrzone na swej górnej powierzchni w podłuż ne zagłębienia w kształcie jaskółczego ogona, w których są osadzone kształtowe listwy wykonane z gumy albo z tworzywa sztucznego. Listwy te są zaopatrzone w swym przekroju poprzecznym we wnęki zwiększające ich elastyczność i możliwość dostosowania się do kształtu leżącego na nich zwierzęcia. Na dolnej powierzchni listwy są zaopatrzone w występy w kształcie jaskółczego ogona, dostosowane swym kształtem i wielkością do wnęk na górnej powierzchni betonowych belek. Podłoga wykonana z belek, będących przedmiotem opisanego wynalazku, doskonale dostosowuje się do kształtu leżącego na niej zwierzęcia, stanowi jednakże podłogę szczelinową, a tym samym charakteryzuje się wszystkimi wadami tego rodzaju podłogi.
Z niemieckiego opisu wył o ż eniowego nr DE 2 910 767 znana jest belka o kształ towym profilu, wykonana z betonu i stanowiąca segment podłogi szczelinowej, zwłaszcza obory dla bydła. Poszczególne belki są zaopatrzone w nakładkę tworzącą warstwę nawierzchniową, wykonaną z elastycznej i mię kkiej gumy wzglę dnie z tworzywa sztucznego i stanowiąc ą chodnik dla bydł a. Nakładka ma w przekroju kształt odwróconego korytka nasadzanego na górną powierzchnię betonowej belki i jest zaopatrzona na swej powierzchni wewnętrznej w elastyczne występy, wchodzące w odpowiednie kształtowe szczeliny wykonane na górnej i bocznej powierzchni belki w celu jej dobrego i trwałego zakotwienia.
PL 210 511 B1
Istotną niedogodnością opisanego wynalazku jest fakt, że dotyczy on podłogi szczelinowej i wszystkich związanych z nią wad i niedogodności.
Należy tu jeszcze raz podkreślić, że nowoczesne technologie hodowli zwierząt, polegające na zastąpieniu stosowanego powszechnie dawniej ręcznego rozrzucania słomy i usuwania obornika przez usuwanie odchodów i moczu zwierząt, które pomieszane ze sobą tworzą tak zwaną gnojówkę, wiąże się ze znacznie bardziej agresywnymi właściwościami tej gnojówki, przy czym tworzące się w niej gazy stwarzają ryzyko zarówno dla zdrowia człowieka, jak i zwierzęcia, a także niebezpieczeństwo wypadku dla obsługi podczas napraw dołu dla gnojówki. Gazy te wytwarzają się w szczególnie dużych ilościach podczas mieszania gnojówki w dole przed jej usuwaniem. Podczas nawożenia pól gnojówką, wydobywające się z niej gazy są również toksyczne dla roślin i zmniejszają urodzajność gleby. Natomiast wypłukiwanie zawartych w gnojówce i słabo związanych azotanów powoduje znaczne zanieczyszczenie wody gruntowej.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji podłogi, zwłaszcza obory, złożonej z części rowkowanej, na której przebywają zwierzęta, i zabezpieczające je przed bezpośrednim działaniem oparów z gnojówki, a równocześnie umożliwiającej łatwe usuwanie zarówno moczu, jak i odchodów oraz z połączonej z nią części szczelinowej, stanowiącej pokrywę dołu dla gnojówki.
Celem wynalazku jest również zapewnienie dobrego spływu moczu w rowkach części rowkowanej podłogi i osłona powierzchni tych rowków przed uszkodzeniem i zapchaniem, a dzięki temu ułatwienie spływu moczu.
Cel ten realizuje podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że część rowkowana podłogi jest zaopatrzona w osadzone w rowkach płyty betonowej w otaczające te rowki od wewnątrz korytkowe kształtowniki wykonane z tworzywa sztucznego albo z metalu, korzystnie ze stali.
Korytkowy kształtownik jest korzystnie zagłębiony w płycie betonowej, stanowiącej segment podłogi, tylko na około 30% do 85% wysokości pionowej półki korytkowego kształtownika, natomiast pozostała część wysokości półki tego kształtownika jest wypełniona pokrywającą górną powierzchnię płyty betonowej warstwą nawierzchniową z materiału o właściwościach elastycznych i przeciwpoślizgowych, zwłaszcza z masy bitumicznej, asfaltu albo elastomeru.
Pionowa półka korytkowego kształtownika ma wysokość od 2 cm do 20 cm, korzystnie około 10 cm, natomiast pozioma półka ma szerokość od 3 cm do 4 cm, korzystnie 3,5 cm.
Umieszczone równolegle względem siebie w rowkowanej części podłogi korytkowe kształtowniki swą poziomą półką są połączone w żądanej odległości od siebie przyspawanym do nich z dołu elementem złącznym, mającym korzystnie postać płaskownika.
Rowki są korzystnie otoczone całkowicie betonem płyty betonowej, przy czym płyta betonowa między sąsiednimi rowkami jest zaopatrzona w sięgające prawie do rowków zagłębienie, wypełnione płaską, elastyczną i przeciwpoślizgową warstwą nawierzchniową.
Zagłębienie w płycie betonowej, usytuowane między sąsiednimi rowkami, ma w przekroju prostopadłym do rowków korzystnie kształt prostokąta albo kształt półeliptyczny.
Szerokość rowka wynosi korzystnie około 3 cm, zaś szerokość otaczającego go, wykonanego z betonu, obrzeż a wynosi około 2 cm, natomiast głębokość zagłębienia wynosi około 2 cm.
Wykonane z betonu obrzeże rowka jest zaopatrzone w element wzmacniający, stanowiący korzystnie stalowe zbrojenie.
Odległość między równoległymi rowkami, mierzona wzdłuż osi rowkowanej podłogi, wynosi od 16 cm do 50 cm, korzystnie 25 cm.
Podłoga według wynalazku jest korzystnie wyposażona w dół dla gnojówki, którego obrzeże znajduje się pod krawędzią końca części rowkowanej podłogi, przy czym dół jest pokryty szczelinową podłogą, której przelotowe rowki stanowią przedłużenie rowków części rowkowanej podłogi.
Podłoga według wynalazku jest korzystnie wyposażona w umieszczony na górnej powierzchni rowkowanej części podłogi zespół do usuwania odchodów, zaopatrzony w przemieszczający się wzdłuż rowków zgarniacz, który jest zaopatrzony w osadzone i przemieszczające się w rowkach zęby.
Podłoga według wynalazku składa się korzystnie z prefabrykowanych płyt betonowych o szerokości równej szerokości podłogi, przy czym powierzchnie czołowe tych płyt są zaopatrzone w zespoły łączące, zapewniające dokładne zestawienie płyt wzdłuż osi podłużnej podłogi.
Zespół łączący składa się korzystnie z umieszczonych na czołowej powierzchni płyty piór oraz z umieszczonych na jej przeciwnej czołowej powierzchni wpustów.
PL 210 511 B1
Część rowkowana podłogi według wynalazku jest korzystnie zaopatrzona w część środkową, pozbawioną rowków, oraz w paski boczne, pozbawione zarówno rowków, jak i warstwy nawierzchniowej.
Eksploatacja obór wyposażonych w podłogę według wynalazku wykazała jej szereg istotnych zalet. Przede wszystkim zastosowanie sztywnych, korytkowych kształtowników, osadzonych w otworach płyty betonowej, zabezpiecza rowki podłogi przed zużywaniem się, uniemożliwiając wyłamywanie ich krawędzi i kaleczenie nóg zwierząt. Równocześnie istnieje możliwość łatwego dostosowania szerokości rowków do charakterystyki zwierząt i ilości oddawanego moczu. Częściowe zabetonowanie korytkowych kształtowników w płycie betonowej umożliwia zastosowanie również znanych nawierzchni z elastycznego materiału, trwale osadzonych w otaczających obrzeże korytkowego kształtownika zagłębieniach, wykonanych na powierzchni płyty betonowej, zaopatrzonych ewentualnie w dodatkowe wzmocnienia. Elastyczna nawierzchnia utworzona z taniej masy bitumicznej, na przykład z asfaltu albo z droższego elastomeru, zapewnia wyższy komfort dla hodowanych zwierząt. Wnętrze rowków wyłożonych korytkowymi kształtownikami zapewnia łatwiejsze utrzymanie czystości i przelotowości tych rowków, a tym samym dobry spływ moczu. Budowa podłogi z segmentów równych jej szerokości i zastosowanie zespołów łącząco-pasujących na powierzchni czołowej tych segmentów zapewnia przelotowość rowków, jak również stanowiących ich przedłużenie - szczelin części szczelinowej podłogi, stanowiącej pokrywę dołu dla gnojówki.
Podłoga pomieszczeń dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obór według wynalazku jest uwidoczniona w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia podłogę obory z boksami oraz z korytarzem podzielonym na część rowkowaną i część szczelinową; fig. 2 - fragment korytarza podłogi w przekroju wzdłuż linii ll-ll na fig. 1; fig. 3 - część rowkowaną podłogi korytarza obory w widoku perspektywicznym; fig. 4 - część rowkowaną podłogi obory w przekroju poprzecznym; fig. 5 - płytę betonową części rowkowanej obory w przekroju poprzecznym; fig. 6 - część rowkowaną podłogi złożoną z trzech segmentów stanowiących rowkowane płyty betonowe, w widoku z góry, a fig. 7 - odmianę płyty betonowej części rowkowanej podłogi w przekroju poprzecznym.
Figura 1 przedstawia schematycznie podłogę obory 100 z boksami, w widoku z góry. Prostokątna w planie obora 100 jest wyposażona w umieszczony w jej środku podwójny rząd boksów 101. Każdy boks 101 wyznacza miejsce dla jednej krowy. Z obydwu stron rzędów boksów, wzdłuż osi obory 100, znajduje się podłużna rowkowana część 1 podłogi, zaopatrzona w rowki 15, przy czym na fig. 1 ze względu na czytelność rysunku zaznaczono tylko wycinek powierzchni rowkowanej podłogi.
Z przodu obory (górna część rysunku - fig. 1) obydwie podłużne rowkowane części 1 podłogi są ze sobą połączone poprzeczną częścią 102 podłogi. Na przeciwnym końcu rzędów boksów obrzeża rowkowanych części 1 podłóg są połączone dołem przykrytym za pomocą szczelinowej części 31 podłogi dołu 3 dla gnojówki. Szczelinowa część 31 podłogi nad dołem 3 dla gnojówki jest tak usytuowana, że jej szczeliny stanowią przedłużenie rowków 15 części 1 podłogi. Na przedłużeniu obydwu rowkowanych części podłóg 1, w czołowej ścianie 104 obory, w dole 3 dla gnojówki są umieszczone bramy 103, łączące ten dół z przejściowym zbiornikiem 4 obornika.
Na każdej rowkowanej podłodze 1 jest umieszczony przesuwnie zespół 200 do usuwania odchodów, wyposażony w sięgający na całą szerokość rowkowanej części 1 podłogi zgarniacz 220, zaopatrzony w zęby 221 o kształcie odpowiadającym geometrii rowkowanej podłogi (fig. 2). Zgarniacz 220 jest przemieszczany w obydwie strony, w kierunku strzałki 222 wzdłuż rowkowanej części 1 podłogi za pomocą cięgna 210. stanowiącego element napędowy.
W przedstawionym rozwiązaniu konstrukcyjnym zgarniacz 220 przemieszcza obornik wzdłuż rowkowanej części 1 podłogi tylko w kierunku 222, a następnie nad szczelinową podłogą 31, przez otwartą bramę 103 i do umieszczonego na zewnątrz obory 100 przejściowego zbiornika 4 obornika. Gromadzący się w rowkach 15 mocz, podczas oczyszczania podłogi z obornika, zostaje również przemieszczony za pomocą zębów 221 zgarniacza 220 w kierunku szczelinowej podłogi 31. Mocz przepływa przez część szczelinową podłogi 31 do znajdującego się pod nią dołu 3 dla gnojówki. W tym celu szczeliny, czyli przelotowe rowki 135 części szczelinowej podłogi 31 stanowią przedłużenie rowków 15 rowkowanej podłogi 1. Dla umożliwienia swobodnego przechodzenia nad szczelinową podłogą 31 zgarniacza 220, wyposażonego w przemieszczające się w rowkach 15 zęby 221, elementy dystansowe usytuowane na dźwigarach części szczelinowej podłogi 31 są zaopatrzone w odpowiednie zagłębienia.
Figura 2 przedstawia fragment rowkowanej części 1 podłogi w przekroju wraz z usytuowanym nad nią fragmentem zgarniacza 220. Rowkowana część 1 podłogi składa się z betonowej podstawy 11, która jest od dołu jednolita, aż do swej górnej powierzchni 111, oznaczonej linią kreskowaną i punktoPL 210 511 B1 waną. W rowkach 15 są osadzone korytkowe kształtowniki 13, wykonane korzystnie ze stali albo z tworzywa sztucznego. Korytkowe kształtowniki 13 opierają się swymi dolnymi, poziomymi półkami 131 na wspólnej powierzchni 111 podstawy. Pionowe półki 132 korytkowych kształtowników 13 stanowią boczne ograniczenia rowków 15, a ich krawędzie górne 133 sięgają do górnej, zewnętrznej powierzchni podłogi. Dolna część przestrzeni między rowkami 15 jest wypełniona betonem, natomiast jej górna część jest wypełniona sprężystą przeciwpoślizgową warstwą nawierzchniową 14. Warstwa nawierzchniowa 14 wraz z górnymi krawędziami 133 pionowych półek 132 korytkowych kształtowników 13 oraz obrzeżami 130 rowków 15 tworzą pełną nawierzchnię rowkowanej części 1 podłogi. Dla ułatwienia montażu i utrzymania równej odległości i równoległości korytkowych kształtowników 13 są one przymocowane do elementu złącznego, mającego przykładowo postać płaskownika 134.
W przedstawionym rozwiązaniu konstrukcyjnym stalowe korytkowe kształtowniki 13 o wymiarach 100 x 40 x 3 mm są przyspawane do płaskownika 134 o wymiarach 60 x 8 mm, przy czym rowki 15 wykonane w betonowej płycie 11 i otaczające te korytkowe kształtowniki 13, mają szerokość 34 mm.
Prefabrykowana krata z korytkowych kształtowników 13 zostaje nałożona na podstawę 11, wyrównana i przyspawana do płaskownika, a następnie zabetonowana do wysokości 7 cm. Pozostała część betonowej płyty 11 znajdująca się między sąsiednimi korytkowymi kształtownikami 13, o wysokości 3 cm, zostaje wypełniona asfaltem drogowym, tworząc warstwę nawierzchniową 14.
Figury 3 i 4 przedstawiają przykłady prefabrykatów stanowiących segmenty podłogi korytarza obory, przy czym płyta przedstawiona w widoku perspektywicznym na fig. 3 stanowi segment części rowkowanej 1 podłogi, zaś płyta przedstawiona w przekroju na fig. 4 - segment części szczelinowej podłogi. Obydwie płyty mogą stanowić pokrywy dołu 3 dla gnojówki.
Korytkowe kształtowniki 13 płyty przedstawionej na fig. 4 mają wysokość tylko 40 mm, a ich poziome półki są zaopatrzone w przelotowe szczeliny 135 łączące się z przestrzenią dołu 3 dla gnojówki. Płyta betonowa 11 o grubości 20 cm ma dostateczną wytrzymałość mimo jej osłabienia korytkowymi kształtownikami i szczelinami 135. W tym rozwiązaniu korytkowe kształtowniki 13 są zanurzone w betonie na głębokość tylko 1 cm, pozostawiając dla warstwy nawierzchniowej 14 około 3 cm.
Szczeliny odpływowe 135, wykonane w poziomych półkach 131 korytkowych kształtowników 13 i w betonowej płycie 11 umożliwiają wypływ zgromadzonego w rowkach moczu do znajdującego się poniżej dołu dla gnojówki.
Jak z powyższego wynika, również istniejąca, znana obora z boksami i z dołem dla gnojówki pod szczelinową częścią 31 podłogi, może zostać tanio przebudowana do postaci według wynalazku. Płyty szczelinowej podłogi zostają wyjęte i zastąpione prefabrykowanymi płytami betonowymi z rowkami.
W innym rozwiązaniu konstrukcyjnym rowki 15 mogą być całkowicie zagłębione w betonie płyty 11. Fig. 5 przedstawia w widoku w przekroju poprzecznym prefabrykowaną płytę betonową 11 z równoległymi rowkami 15. Między sąsiednimi rowkami 15 płyta jest zaopatrzona w zagłębienia 120, mające w tym przekroju kształt półeliptyczny albo też kształt płaskiego prostokąta (fig. 7).
Rowki 15 otaczają obrzeża 130, sięgające swą górną powierzchnią do powierzchni 10 podłogi. Dzięki półeliptycznemu przekrojowi zagłębienia 120 obrzeża rowków płyty betonowej 11 zwężają się w kierunku powierzchni 10 podłogi, co zapewnia im odpowiednio dużą wytrzymałość.
Figura 6 przedstawia trzy połączone ze sobą prefabrykowane płyty betonowe 11, 11', 11 w widoku z góry, stanowiące segmenty podłogi obory według wynalazku. Mają one szerokość równą szerokości wykonywanej z nich rowkowanej części 1 podłogi i znormalizowaną długość powodującą, że są łatwe w manipulowaniu i transporcie. Dzięki połączeniu ze sobą odpowiedniej ilości prefabrykowanych płyt betonowych uzyskuje się dla budowanej lub przebudowywanej obory rowkowaną podłogę o żądanej długości.
Dla zapewnienia dobrego pasowania sąsiednich płyt, w czołowych powierzchniach 160 prefabrykowanych płyt betonowych 11, 11', 11 są umieszczone przemiennie pióra 17 i wpusty 18.
Figura 6 przedstawia dwie prefabrykowane płyty betonowe 11', 11 w stanie połączonym. Niewidoczne na powierzchni płyt ich zespoły łączące, stanowiące równocześnie zespoły pasowania, są zaznaczone linią przerywaną. Prefabrykowana płyta betonowa 11 jest przedstawiona w stanie nie połączonym z prefabrykowaną płytą betonową 11'. Widoczne są wystające z czołowej powierzchni 160 pióra 17. Na powierzchni czołowej prefabrykowanej płyty betonowej 11' są usytuowane wpusty 18, zaznaczone linią przerywaną.
Figura 6 przedstawia również korzystny układ rowków w widoku z góry. Rowkowana podłoga jest zaopatrzona w dwanaście rowków 15, po sześć jednakowo od siebie odległych z obydwu stron środkowej części 19. Środkowa część 19 podłogi służy jako stabilne podłoże dla przemieszczanego
PL 210 511 B1 cięgnem w obydwu kierunkach zgarniacza 220 obornika. Z obydwu stron płyty jest usytuowany boczny pasek 20, pozbawiony zagłębienia dla warstwy nawierzchniowej 14.
Figura 7 przedstawia fragment odmiany rowkowanej płyty betonowej 21 w przekroju. Rowkowana płyta betonowa 21 jest zaopatrzona, między sąsiednimi rowkami 25, tak jak w poprzednim rozwiązaniu, w zagłębienie 22. Zagłębienie 22 ma jednak przekrój prostokątny i jest wypełnione asfaltem drogowym tworzącym warstwę nawierzchniową 14. Krawędź 23 zagłębienia 22 jest w tym przypadku pionowa, zaś w celu jej wzmocnienia zastosowano stalowe zbrojenie 26.
Bardzo ważne jest, że układ obory z boksami według wynalazku jest dostosowany również do obornika ze słomą, a podczas usuwania obornika następuje oddzielenie od niego gnojówki.
Jak wiadomo z tradycyjnego chowu zwierząt, słoma działa wiążąco na odchody zwierząt i poprawia ich samopoczucie. Dzięki rozwiązaniu podłogi obory według wynalazku uzyskuje się w najprostszy sposób samoczynne usuwanie gnojówki i obornika za pomocą znanych zgarniaczy, umożliwiając podział obornika na składniki stałe i ciekłe. Obornik ze słomą jest idealnym nawozem, zwłaszcza dla uprawianych pól. Wartościowe organiczne i nietoksyczne nawozy wytwarzane w oborze z podłogą według wynalazku poprawiają urodzajność pól oraz ewentualnie łąk. Gleba staje się znacznie urodzajniejsza.
Uzupełniająco względem słomy mogą być również stosowane wióry drewniane oraz ewentualnie piasek, które jako składniki organiczne albo mineralne poprawiają jakość obornika i podwyższają jego wilgotność.
Za pomocą podłogi obory według wynalazku uzyskuje się, obok poprawy zdrowia zwierząt, wartościowe organiczne nawozy, powodujące trwałą poprawę urodzajności gleby. Optymalna wydajność uprawy z jednostki powierzchni jest znacznie łatwiej uzyskiwana dzięki takim nawozom. Zalety rolniczego stosowania rozwiązania według wynalazku są ekologiczne i ekonomiczne. Wynalazek może znaleźć korzystne zastosowanie w wydajnych gospodarstwach ekologicznych oraz w tak zwanych gospodarstwach „Bio”.

Claims (15)

1. Podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obory wyposażonej w boksy dla poszczególnych zwierząt i złożona z połączonych ze sobą segmentów w postaci płyt lub żeber betonowych zaopatrzonych w części chodnikowej w układ równoległych rowków względnie szczelin, przy czym przestrzenie między rowkami albo szczelinami są zaopatrzone w wykładzinę z materiału o elastycznej i przeciwpoślizgowej powierzchni, zwłaszcza z asfaltu, gumy, względnie tworzywa sztucznego, znamienna tym, że część rowkowana (1) podłogi jest zaopatrzona w osadzone w rowkach (15, 25) płyty betonowej (11) w otaczające te rowki od wewnątrz korytkowe kształtowniki (13) wykonane z tworzywa sztucznego albo z metalu, korzystnie ze stali.
2. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że korytkowy kształtownik (13) jest zagłębiony w płycie betonowej (11), stanowiącej segment podłogi, tylko na około 30% do 85% wysokości pionowej półki (132) korytkowego kształtownika (13), natomiast pozostała część wysokości półki (132) tego kształtownika (13) jest wypełniona pokrywającą górną powierzchnię płyty betonowej (11) warstwą nawierzchniową (14) z materiału o właściwościach elastycznych i przeciwpoślizgowych, zwłaszcza z masy bitumicznej, asfaltu albo elastomeru.
3. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że pionowa półka (132) korytkowego kształtownika (13) ma wysokość od 2 cm do 20 cm, korzystnie około 10 cm, natomiast pozioma półka (131) ma szerokość od 3 cm do 4 cm, korzystnie 3,5 cm.
4. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że umieszczone równolegle względem siebie w rowkowanej części (1) podłogi korytkowe kształtowniki (13) swą poziomą półką (131) są połączone w żądanej odległości od siebie przyspawanym do nich z dołu elementem złącznym, mającym korzystnie postać płaskownika (134).
5. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że rowki (15) są otoczone całkowicie betonem płyty betonowej (11), przy czym płyta betonowa (11) między sąsiednimi rowkami (15) jest zaopatrzona w sięgające prawie do rowków (15) zagłębienie (120), wypełnione płaską, elastyczną i przeciwpoślizgową warstwą nawierzchniową (14).
PL 210 511 B1
6. Podłoga według zastrz. 5, znamienna tym, że zagłębienie (120) w płycie betonowej (11), usytuowane między sąsiednimi rowkami (15), ma w przekroju prostopadłym do rowków (15) kształt prostokąta albo kształt półeliptyczny.
7. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że szerokość rowka (15) wynosi około 3 cm, zaś szerokość otaczającego go, wykonanego z betonu, obrzeża (130) wynosi około 2 cm, natomiast głębokość zagłębienia (120) wynosi około 2 cm.
8. Podłoga według zastrz. 7, znamienna tym, że wykonane z betonu obrzeże (130) rowka (15) jest zaopatrzone w element wzmacniający, stanowiący korzystnie stalowe zbrojenie (26).
9. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość między równoległymi rowkami (15), mierzona wzdłuż osi rowkowanej podłogi (1), wynosi od 16 cm do 50 cm, korzystnie 25 cm.
10. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wyposażona w dół (3) dla gnojówki, którego obrzeże znajduje się pod krawędzią (16) końca części rowkowanej (1) podłogi, przy czym dół (3) jest pokryty szczelinową podłogą (31), której przelotowe rowki (135) stanowią przedłużenie rowków (15) części rowkowanej (1) podłogi.
11. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wyposażona w umieszczony na górnej powierzchni rowkowanej części (1) podłogi zespół (200) do usuwania odchodów, zaopatrzony w przemieszczający się wzdłuż rowków (15) zgarniacz (220).
12. Podłoga według zastrz. 11, znamienna tym, że zgarniacz (220) jest zaopatrzony w osadzone i przemieszczające się w rowkach (15) zęby (221).
13. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że składa się z prefabrykowanych płyt betonowych (11) o szerokości równej szerokości podłogi, przy czym powierzchnie czołowe (160) tych płyt (11) są zaopatrzone w zespoły łączące (17, 18), zapewniające dokładne zestawienie płyt wzdłuż osi podłużnej podłogi.
14. Podłoga według zastrz. 13, znamienna tym, że zespół łączący składa się z umieszczonych na czołowej powierzchni (160) płyty piór (17) oraz z umieszczonych na jej przeciwnej czołowej powierzchni wpustów (18).
15. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że jej część rowkowana (1) jest zaopatrzona w część środkową (19), pozbawioną rowków (15), oraz w paski boczne (20), pozbawione zarówno rowków (15), jak i warstwy nawierzchniowej (14).
PL360615A 2000-10-13 2001-10-05 Podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obory PL210511B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2000150853 DE10050853C1 (de) 2000-10-13 2000-10-13 Anordnung für Boxenlaufstall mit Rillenflur und Tierhaltungsverfahren
DE20112280U DE20112280U1 (de) 2001-07-25 2001-07-25 Anordnung für Boxenlaufstall mit Rillenflur und zugehöriger Betonfertigteilplatte
PCT/DE2001/003836 WO2002030178A1 (de) 2000-10-13 2001-10-05 Anordnung für boxenlaufstall mit rillenflur, zugehörige betonfertigteilplatte und tierhaltungsverfahren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL360615A1 PL360615A1 (pl) 2004-09-20
PL210511B1 true PL210511B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=26007356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL360615A PL210511B1 (pl) 2000-10-13 2001-10-05 Podłoga pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza obory

Country Status (10)

Country Link
US (4) US20040025461A1 (pl)
EP (1) EP1326490B1 (pl)
AT (1) ATE323405T1 (pl)
AU (1) AU2002223471A1 (pl)
CA (1) CA2425275A1 (pl)
CZ (1) CZ2003981A3 (pl)
DE (1) DE50109565D1 (pl)
DK (1) DK1326490T3 (pl)
PL (1) PL210511B1 (pl)
WO (1) WO2002030178A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2425275A1 (en) * 2000-10-13 2002-04-18 Hermannus S. F. Reuver System for a free stall barn with a grooved floor, corresponding precast concrete slab and animal keeping method
DK200300090A (da) 2003-01-24 2004-07-25 Perstrup Beton Ind As Fremgangsmåde til fremstilling af staldgulvselementer med elastisk trædeflade
DE202004019633U1 (de) * 2004-12-20 2005-02-17 Ziegler, Tilman Bodensystem zur Tierhaltung
EP1994821A3 (en) * 2007-05-08 2009-02-25 Kristoffer Larsen Innovation A/S Stable arrangement and method of animal breeding on such stable arrangement
NL2002703C2 (nl) 2009-04-02 2010-10-05 J O Z B V Oplegvloerelement.
US20150083051A1 (en) * 2013-09-23 2015-03-26 Tyson Foods, Inc. Poultry house with combination litter and slats
US9750228B2 (en) * 2014-04-10 2017-09-05 Joseph C. Parsons Injury mitigating stock guard
FR3028140B1 (fr) 2014-11-07 2017-04-28 Bioret Agri-Logette Confort Systeme pour la collecte des liquides s'ecoulant sur le sol d'une enceinte pour l'elevage d'animaux
EP3310156A4 (en) 2015-06-19 2019-03-13 Titan International, Inc. IMPROVED AGRICULTURAL CARPET AND ASSOCIATED SYSTEMS AND METHODS
DK3162196T3 (da) 2015-10-27 2019-09-16 United Business Care B V Et rillet gulvelement til en kostald, et substrat og en fleksibel måtte
CN111587790A (zh) * 2020-02-19 2020-08-28 安徽农业大学 一种新型智能现代化羊舍
CN113057106B (zh) * 2021-03-25 2022-05-20 山东大学 分段式预制粪槽和猪舍排污系统

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US121243A (en) * 1871-11-28 Improvement in stall-floors
US303334A (en) * 1884-08-12 Removable flooring for stalls
US559035A (en) * 1896-04-28 Martin logan
US469044A (en) * 1892-02-16 Johann jungblutii
US502004A (en) * 1893-07-25 log-an
US2296471A (en) * 1940-07-15 1942-09-22 Brunswick Balke Collender Co Bowling alley approach
US3069714A (en) * 1961-06-19 1962-12-25 John W Chinn Manual scraping tool
US3455279A (en) * 1966-10-13 1969-07-15 Rita R Krevit Floor member for animal barn
SE318441B (pl) * 1968-05-17 1969-12-08 Alfa Laval Ab
US3848568A (en) * 1972-12-29 1974-11-19 Univ Iowa State Res Found Inc Ribbed floor and method of waste removal
US3824960A (en) * 1973-04-02 1974-07-23 Semperit Ag Floor structure
DE2610954A1 (de) 1976-01-23 1977-07-28 Ilse Finke Fa Bodenmatte fuer die nutztierhaltung
DE2910767A1 (de) * 1979-03-19 1980-10-30 Trelleborg Gmbh Beton-profilbalken fuer spaltenboeden und verfahren zu dessen herstellung
US4320008A (en) * 1979-11-07 1982-03-16 Fumiyuki Kokubo Apparatus for separating and conveying of animal house waste materials
US4280447A (en) * 1980-02-22 1981-07-28 Agricultural Research & Development Inc. Animal facility equipment
US4348344A (en) * 1980-09-22 1982-09-07 Nobbe Paul J Method and device for producing slotted concrete walls in place
US4520759A (en) * 1984-01-20 1985-06-04 Deters Thomas J Waste flushing unit for hog farrowing
US4945858A (en) * 1988-08-25 1990-08-07 Myers William F Sanitary animal stall
NL9300207A (nl) * 1993-02-02 1994-09-01 Johannes Martinus Willibrordus Roostervloer voor een veestal.
USD359288S (en) * 1993-05-13 1995-06-13 Dan B. Poole Shield for telephone key pad
DE29907118U1 (de) 1999-04-22 1999-07-08 Christoph Suding Gmbh & Co Kg Spaltenbodenelement
US6698148B1 (en) * 2000-03-23 2004-03-02 Fast Park Sistema, S.R.L. Demountable modular floor for watertight raised decks
CA2425275A1 (en) * 2000-10-13 2002-04-18 Hermannus S. F. Reuver System for a free stall barn with a grooved floor, corresponding precast concrete slab and animal keeping method

Also Published As

Publication number Publication date
DE50109565D1 (de) 2006-05-24
PL360615A1 (pl) 2004-09-20
US20050284406A1 (en) 2005-12-29
US20090217884A1 (en) 2009-09-03
CA2425275A1 (en) 2002-04-18
EP1326490B1 (de) 2006-04-19
CZ2003981A3 (cs) 2003-11-12
US20040025461A1 (en) 2004-02-12
ATE323405T1 (de) 2006-05-15
WO2002030178A1 (de) 2002-04-18
DK1326490T3 (da) 2006-08-21
AU2002223471A1 (en) 2002-04-22
US20110155074A1 (en) 2011-06-30
EP1326490A1 (de) 2003-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20110155074A1 (en) System for a free stall barn with a grooved floor, corresponding precast concrete slab and animal keeping method
KR100258421B1 (ko) 합성 말 깔개(Synthetic Horse Bedding)
Swierstra et al. Grooved floor system for cattle housing: Ammonia emission reduction and good slip resistance
EP0609581A1 (en) Grid floor for a cattle stable
US20060124074A1 (en) Livestock flooring cover
WO2012004717A1 (en) Stable floor element
EP1673972B1 (de) Betonfertigteilesystem für einen Stallboden, ein diesen Stallboden umfassender Stall und Verfahren zu seiner Herstellung
PL109782B1 (en) Grid type floor
AU2009202045A1 (en) Farming Structures
JP6979451B2 (ja) 動物、例えば牛を飼育するための、囲いのある構造の床にある排泄物を収集するためのシステム
US10231429B2 (en) Pasture barn
AU2012238209A1 (en) Farm structure
EP1673971B1 (de) Betonplatten mit Struktur für einen Stallboden und ein diese Platten umfassender Stall
BE1028596B1 (nl) Emissiearm stalvloerpaneel
GB2254236A (en) A bedding support for horse bedding
Gamroth et al. Freestall housing or not
GB2071983A (en) Cattle housing
RU2066954C1 (ru) Площадка для содержания животных
Gamroth et al. Designing dairy free stalls
Breedt Manual on Housing for Pigs
Ekesbo A study of methods for handling and composting cattle and swine manure and urine from the point of view of hygiene
WO2022136942A1 (en) Modular floor for livestock farms
Kelly Design and management standards for dairy units: Part 2
Bickert et al. Freestall barn design and management for cow comfort
Bates Dairy Waste Management Systems