CZ2003919A3 - Způsob a zařízení pro opukávání skleněných kusů - Google Patents

Způsob a zařízení pro opukávání skleněných kusů Download PDF

Info

Publication number
CZ2003919A3
CZ2003919A3 CZ2003919A CZ2003919A CZ2003919A3 CZ 2003919 A3 CZ2003919 A3 CZ 2003919A3 CZ 2003919 A CZ2003919 A CZ 2003919A CZ 2003919 A CZ2003919 A CZ 2003919A CZ 2003919 A3 CZ2003919 A3 CZ 2003919A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
laser beam
cutting line
glass piece
cutting
laser
Prior art date
Application number
CZ2003919A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ299088B6 (cs
Inventor
Georges Cuvelier
Original Assignee
Georges Cuvelier
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Georges Cuvelier filed Critical Georges Cuvelier
Publication of CZ2003919A3 publication Critical patent/CZ2003919A3/cs
Publication of CZ299088B6 publication Critical patent/CZ299088B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/09Severing cooled glass by thermal shock
    • C03B33/095Tubes, rods or hollow products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/09Severing cooled glass by thermal shock
    • C03B33/095Tubes, rods or hollow products
    • C03B33/0955Tubes, rods or hollow products using a focussed radiation beam, e.g. laser

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Laser Beam Processing (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)

Description

Způsob a zařízení pro opukávání skleněných kusů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení pro opukávání skleněných kusů. Tento způsob a zařízení mohou být použity při výrobě plochého i dutého skla, ale jejich podrobný popis se vztahuje k výrobě dutého skla.
Dosavadní stav techniky
Jedním z kroků při výrobě dutých skleněných kusů, např. sklenic, váz a jiných výrobků, je tzv. „opukávání“.
Opukávání je krokem, při kterém se od části finálního skleněného kusu odděluje skleněná hmota, která zůstala na finálním výrobku při jeho tepelném zpracování. Obecně se jedná o tu část skleněné hmoty, ze které lisováním nebo foukáním vznikne příslušný tvar skleněného kusu. Tato část skleněné hmoty, která netvoří vlastní finální výrobek se obecně nazývá hlavice, resp. „kopná“.
Opukávání může být prováděno zahříváním nebo ochlazováním.
Při opukávání za tepla se sklo v místě, ve kterém má dojít k oddělení, zahřeje na teplotu vyšší něž je bod měknutí a obě části se od sebe dostatečně oddálí. Po oddělení obou skleněných částí dochází vlivem povrchových pnutí k vytvoření silného a zaobleného okraje. Tento způsob se používá u výrobků nižší kvality.
Při opukávání za studená se na sklo v okolí místa, ve kterém má dojít k opuknutí, působí teplotou nižší než při opukávání za tepla. Sklo zůstává křehké za studená a cílem jeho zahřátí je vyvolat mechanické pnutí, které se např. dotykem studeného kovového předmětu nebo proudem studeného vzduchu uvolní, vzniknou trhlinky, které se v křehkém materiálu rozšíří a způsobí oddělení obou částí. Způsob opukávání za studená zpravidla obsahuje krok nařezávání, při kterém se mechanicky pomocí nástroje tvrdšího než sklo naruší povrch výrobku rýhou, po které se puklina rozšíří. Tím vznikne tenký řezný okraj, který je nutné různými dalšími kroky upravit, např. vyhladit hranovým broušením, zkosením hrany, vyleštěním ohřevem. Dalším možným krokem je tvrzení skleněného výrobku. Výsledkem je
-2tenký a dostatečně odolný okraj výrobku. Opukávání za studená je složitější než opukávání za tepla a provádí se při výrobě luxusnějších kusů.
Krok hranového broušení je popsán zejména v dokumentu BE 670 504.
Opukávání za studená prováděné v nejpříznivějších podmínkách umožní vytvořit hranu, která má téměř finální podobu, bez podstatnějších vad a bez nutného odebrání většího množství materiálu.
Opukávání za studená prováděné známými způsoby nepřináší vždy dobré výsledky a je obtížné tentýž způsob opakovat zejména u skleněných kusů zvláštního tvaru, např. u sklenic nálevkovitě rozšířených, válcovitých nebo u sklenic několikahranného průřezu. Mechanické přístroje používané k naříznutí skla pomocí diamantového, karbidového nebo keramického hrotu či kotouče je nutné vzhledem k různým geometriím zpracovávaného kusu několikrát seřizovat a po použití je znovu připravit. Při změně výroby je často nutné přizvat další specialisty.
Nedávno byly navrženy způsoby příbuzné opukávání za studená, které jsou založeny na použití jednoho nebo několika svazků laserových paprsků pro zahřátí materiálu a narušení jeho povrchu.
V přihlášce WO98/56722 je popsán způsob opuknutí skleněných kusů ve dvou následných krocích:
- v prvém kroku se rotující kus vystaví působení nepřetržitého svazku nebo svazků laserových paprsků,
- ve druhém kroku při jednom otočení nebo alespoň při jednom otočení opracovávaného kusu se na pásmo, které bylo v prvém kroku vystaveno působení nepřetržitého svazku nebo svazků laserových paprsků, působí alespoň jedním zaostřeným pulzujícím svazkem laserových paprsků tak, aby se vytvořila řada od sebe vzdálených bodů vymezujících souvislou linii podél které proběhne opuknutí.
Výsledkem je velmi pravidelná a téměř rovná hrana s výjimkou nerovností malého rozsahu odstranitelných lehkým broušením, které je snadné a ekonomicky nenáročné. U některých skleněných kusů, zejména u kusů jednoduchých tvarů, např. válcovitých nebo téměř válcovitých a u kusů, jejichž stěna je tenčí než 2 mm, umožní tento způsob vytvořit hranu, kterou lze ihned opracovat v otavovací stanici, aniž by musela být předtím broušena.
Hlavní nevýhodou způsobu popsaného v přihlášce WO98/56722 je potřeba alespoň dvou různých svazků laserových paprsků ; jednoho kontinuálního svazku laserových paprsků
-3• · fc· fcfcfcfc fcfc fcfcfcfc • fcfcfc · · · • fcfc · fcfcfcfc · fc · • fcfcfcfc fcfcfcfc · • fcfc fcfc fcfc fcfcfc fcfc a jednoho pulzujícího svazku laserových paprsků, což komplikuje technickou výbavu zařízení pro provádění tohoto způsobu a zvyšuje jeho pořizovací a provozní cenu.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je navrhnout způsob a zařízení, které využívají výhody techniky popsané v dokumentu WO98/56722, odstraňují její nedostatky a navíc poskytují další výhody a možnosti jejich aplikace.
Podstatou vynálezu je způsob opracování skleněného kusu za účelem jeho opuknutí podle linie řezu určené na jeho povrchu, který obsahuje :
- alespoň jeden krok, nazvaný krokem nařezávání, při kterém svazek laserových paprsků zaostřených prostředkem pro zaostření prochází po určené linii řezu, na kterou je tento svazek paprsků zaostřen, a
- alespoň jeden jiný krok, nazvaný krokem ohřevu, ve kterém svazek laserových paprsků prochází po určené linii řezu na kterou však není zaostřen a úsek povrchu ozářený svazkem laserových paprsků překrývá uvedenou určenou linii řezu.
Při provádění způsobu podle vynálezu prochází po určené linii řezu v kroku nařezávání i v kroku ohřevu tentýž svazek laserových paprsků. Prostředek pro zaostření je nastavitelný tak, aby v kroku nařezávání zaostřil tento svazek laserových paprsků na určenou linii řezu a v kroku ohřevu zřetelně oddálil ohniskový bod od určené linie řezu.
Jestliže při způsobu podle vynálezu prochází svazek laserových paprsků po určené linii řezu, je zřejmé, že musí nastat určitý pohyb mezi opracovávaným kusem a laserovým svazkem. Posouvat se může opracovávaný kus a/nebo laserový paprsek.
V jednom provedení způsobu podle vynálezu prochází svazek laserových paprsků v kroku nařezávání po určené linii řezu v důsledku toho, že skleněný kus se otáčí tak, aby se určená linie řezu v každém okamžiku shodovala s ohniskovým bodem laserového svazku, a v kroku ohřevu v důsledku toho, že skleněný kus se otáčí tak, aby v každém okamžiku úsek ozářeného povrchu překrýval uvedenou určenou linii řezu.
Prostředkem pro zaostření svazku laserových paprsků může být spojná čočka. V tomto případě se svazek zaostřuje posouváním čočky v ose svazku.
Ve výhodném provedení bude posuv čočky vose svazku iniciován a kontrolován posouváním osy lineárního elektromotoru.
• · · 0 • ·· ·· ···· ··
0 0 0 · 0 0 0 0 • 0 · · 0 0 · · 0 · · · ·· 0 β · · 0 9 0 · 9 • 90 00 0 0000
099 90 00 000 00 00
-4V kroku nařezávání může být na povrch skleněného kusu vyslán pulzující svazek laserových paprsků.
Jak bylo uvedeno výše, svazek laserových paprsků je v kroku nařezávání zaostřen na určenou linii řezu na povrchu skleněného kusu. Tím se rozumí, že v tomto kroku se ohniskový bod svazku, t.j. místo, ve kterém je svazek fyzicky nejužší a výkon paprsku je nejvíce koncentrován, nachází na povrchu skleněného kusu nebo ve velmi malé vzdálenosti (např. několika milimetrů) od tohoto povrchu. Je důležité, že ozářený povrch skleněného kusu v místě nárazu zaostřeného svazku je velmi malý (jeho průměr je např. menší než 500 pm nebo dokonce menší než 100 pm).
V případě, že v kroku nařezávání je na povrch skleněného kusu vyslán pulzující svazek laserových paprsků, vytvoří tento svazek řadu bodů nárazu o průměru menším než 500 pm, které jsou od sebe vzdáleny méně než 2 mm.
Průměr těchto bodů nárazu bude např. menší než 100 pm a dokonce menší než 50pm.
Vzdálenost mezi jednotlivými body nárazu je přednostně menší méně než 1 mm. Tato vzdálenost bude např. 100 až 800 pm.
Pulzující svazek laserových paprsků má takové fyzikální vlastnosti, aby jeho nárazy s dostatečně vysokou hustotou záření způsobily na určené linii řezu na povrchu skleněného kusu zjevné bodové defekty.
Výraz „bodový“ nelze chápat přísně geometricky. Uvedené bodové defekty jsou převážně malé krátery, jejichž průměr je menší než 500 pm, nebo dokonce menší než 50 pm.
V kroku nařezávání může být na povrch skleněného kusu vyslán také kontinuální svazek laserových paprsků.
Kontinuální svazek vyslaný v kroku nařezávání na povrch skleněného kusu způsobí na tomto povrchu souvislou linku nárazu o šířce menší než 500 pm. Šířka souvislé linky je např. menší než 100 pm, nebo dokonce menší než 50 pm.
Kontinuální svazek laserových paprsků vyslaný v kroku nařezávání na povrch skleněného kusu má takové fyzikální vlastnosti, aby souvislá linka nárazu byla ozářena dostatečně vysokou hustotou záření, které na této lince shodující se s určenou linií řezu na povrchu skleněného kusu způsobí zjevnou trhlinu.
V kroku ohřevu může být vyslán na povrch skleněného kusu pulzující nebo kontinuální svazek laserových paprsků.
-5• ·· ·· ···· • · · · · · • · · · · ···· ······ · • · · · · · • · · ·· ·· ···
Tento svazek vytvoří na povrchu skleněného kusu pásmo nárazu o šířce 2 až 10 mm. Tato pásmo bude mít např. šířku přibližně 3 nebo 4 mm.
Svazek laserových paprsků v průběhu kroku ohřevu má takové fyzikální vlastnosti a podmínky záření, aby ozářený úsek povrchu byl vystaven takové hustotě záření, které nezmění jeho geometrii, ale zahřátí v ozářeném úseku vytvoří ve skleněné hmotě v tomto úseku mechanické pnutí.
Způsob podle vynálezu obsahuje alespoň jeden krok nařezávání a alespoň jeden krok ohřevu, přičemž mohou být užity různé pracovní postupy :
- krok nařezávání s následným krokem ohřevu, nebo
- postupně krok nařezávání, krok ohřevu a krok nařezávání, nebo
- krok ohřevu s následným krokem nařezávání, nebo
- postupně krok ohřevu, krok nařezávání a krok ohřevu.
Způsob podle vynálezu lze aplikovat na opuknutí skleněných kusů různého složení a různých tvarů.
Může se jednat o „obyčejné“ sklo (např. sklo sodnovápenaté), nebo sklo bohaté na olovo (křišťálové sklo), o ploché sklo nebo o duté sklo.
V případě dutých kusů, např. sklenic (s nožkou nebo bez ní), váz a podobných kusů, tvoří určenou linii řezu uzavřená křivka v jedné rovině. V tomto případě se sklenice v průběhu alespoň jednoho kroku ohřevu a alespoň jednoho kroku nařezávání uvede do otáčivého pohybu kolmo k této rovině.
Způsob podle vynálezu je zejména výhodný pro opukávání dutého skla, a to nejen kusů válcovitého tvaru, ale také pro kusy nálevkovitě rozšířené nebo zúžené. Tloušťka skleněného kusu v místě opuknutí může být případně 1 mm, ale také výrazně větší, dokonce 5 mm a více.
Způsob umožní vytvořit velmi pravidelnou a téměř rovnou hranu s výjimkou malých nepravidelností snadno odstranitelných lehkým broušením, které není nákladné a je technicky snadné. Výsledky týkající se pravidelnosti hran jsou reprodukovatelné. V případě skleněných kusů, které mají jednoduchý tvar, např. válcovitý nebo téměř válcovitý, stejně jako v případě skleněných kusů, jejichž tloušťka stěny nepřesahuje 2 mm, umožní tento způsob vytvořit hranu, která může být dále zpracována přímo v opalovací stanici, aniž by bylo nutné jí předtím brousit.
-6• · ··· ·
Také v kroku ohřevu se může stejně jako ve výše popsaném kroku nařezávání použít kontinuální nebo pulzující svazek laserových paprsků.
Druh svazku v kroku ohřevu může být případně jiný než v kroku nařezávání : např. kontinuální svazek pro krok ohřevu a pulzující svazek pro krok nařezávání.
Pro oba uvedené kroky však lze použít stejný druh svazku. Bylo zjištěno, že pro většinu aplikací byly získány dobré výsledky při užití téhož svazku laserových paprsků pulzujícího na téže frekvenci v kroku nařezávání i v kroku ohřevu, pouze při přechodu z jednoho do druhého kroku byla změněna poloha ohniskového bodu.
Je samozřejmé, že hlavní otázkou je druh svazku laserových paprsků vyslaného na povrch zpracovávaného skleněného kusu, nikoli typ zdroje laseru.
Jestliže se použije zdroj laseru kontinuálního typu, pak na zpracovávaný kus budou vyslány kontinuální svazky laserových paprsků.
Při užití zdroje laseru kontinuálního typu je však možné elektronickou úpravou přerušovat svazek a získat tak pulzující svazek, který může být vyslán na zpracovávaný kus.
Jestliže se použije zdroj laseru pulzujícího typu, pak na zpracovávaný kus budou použity pulzující svazky.
Ale i v tomto případě lze provést příslušné úpravy a získat „pseudokontinuální“ svazek zvýšením frekvence impulsů a cyklický poměr, t.j. poměr mezi délkou vyzařování vysokou energií v průběhu jednoho cyklu a délkou celého cyklu. Takový „pseudokontinuální“ svazek, ve kterém energie vyzařování osciluje na určité úrovni energie, je v rámci tohoto vynálezu považován za svazek kontinuální.
Podstatou vynálezu je také zařízení pro opracování skleněného kusu za účelem jeho opuknutí na linii řezu určené na jeho povrchu.
Toto zařízení je uspořádáno ;
- ze zdroje svazku laserových paprsků,
- z ústrojí pro vedení uvedeného svazku, které je opatřeno prostředkem pro zaostření a
- z řídící jednotky.
Toto zařízení umožňuje vyslat na povrch zpracovávaného kusu :
- alespoň v jednom kroku, nazvaném krok nařezávání, svazek laserových paprsků dopadající na určenou linii řezu, přičemž tento svazek je na tuto linii řezu zaostřen prostředkem pro zaostření, • · ·· · ·
-7- alespoň v jednom kroku, nazvaném krok ohřevu, svazek laserových paprsků dopadající na určenou linii řezu, přičemž tento svazek není na tuto linii řezu zaostřen a úsek povrchu ozářeného svazkem laserových paprsků překrývá uvedenou linii řezu.
Prostředek pro zaostření je podle vynálezu nastavitelný tak, aby v kroku nařezávání zaostřil svazek laserových paprsků vyzařovaných uvedeným zdrojem laseru na určenou linii řezu a aby v kroku ohřevu zřetelně oddálil ohniskový bod tohoto svazku laserových paprsků od uvedené linie řezu.
Prostředkem pro zaostření v zařízení podle vynálezu může být zejména konvergentní čočka pro laser.
Prostředek pro zaostření je posuvným prostředkem, který je v kroku nařezávání uveden do polohy, ve které je svazek laserových paprsků zaostřen na určenou linii řezu a v průběhu kroku ohřevu do polohy, ve které je ohniskový bod svazku laserových paprsků zřetelně oddálen od určené linie řezu.
Ústrojí pro vedení svazku je opatřeno vozíkem, na kterém je umístěn prostředek pro zaostření. Vozík uzpůsoben pro posouvání prostředku pro zaostření v ose svazku laserových paprsků.
Ve zvláštním provedení je zařízení opatřeno lineárním elektromotorem, který posouvá uvedený vozík.
Prostředek pro zaostření je výhodně řízen řídící jednotkou.
Podle výhodného provedení zařízení je prostředek pro zaostření posuvný a v kroku nařezávání je uveden do polohy, ve které je svazek laserových paprsků zaostřen na určenou linii řezu, a v kroku ohřevu do polohy, ve které je ohniskový bod svazku laserových paprsků od uvedené linie řezu zřetelně oddálen. Poloha prostředku pro zaostření je nastavena řídící jednotkou.
V tomto případě může být ústrojí pro vedení svazku opatřeno vozíkem, na kterém je umístěn prostředek pro zaostření a řídící jednotka nastaví polohu prostředku pro zaostření tím, že řídí posouvání vozíku.
Řídící jednotka řídí posouvání vozíku ve směru souběžném se svazkem laserových paprsků.
Zařízení může být opatřeno prostředkem pro detekci polohy určené linie řezu na povrchu skleněného předmětu a řídící jednotka nastaví polohu prostředku pro zaostření vzhledem ke zjištěné poloze určené linie řezu.
• · ·
- 8Zařízení je výhodně opatřeno prostředkem pro modulaci, který nastaví frekvenci a způsob pulsace svazku laserových paprsků.
Tento prostředek pro modulaci je řízen uvedenou řídící jednotkou,
Prostředek pro modulaci nastaví frekvenci a způsob pulsace (zejména cyklický poměr) svazku laserových paprsků vyslaných na zpracovávaný skleněný předmět v kroku nařezávání a v kroku ohřevu.
Ústrojí pro vedení svazku je opatřeno alespoň jedním zrcadlem, které může změnit směr svazku laserových paprsků. Polohu a/nebo natočení alespoň jednoho zrcadla lze měnit.
V tomto případě může řídící jednotka usměrnit svazek laserových paprsků tím, že řídí změnu polohy a/nebo natočení alespoň jednoho zrcadla.
Jestliže je zařízení opatřeno prostředkem pro detekci polohy určené linie řezu, řídící jednotka může seřídit polohu a/nebo natočení alespoň jednoho zrcadla v závislosti na zjištěné poloze linie řezu.
Zařízení podle vynálezu je rovněž opatřeno alespoň jedním prostředkem pro nesení skleněného kusu. Tento prostředek může být pohyblivý a může přesouvat zpracovávaný kus ve směru kolmém k ose svazku laserových paprsků.
Prostředek pro nesení může být uspořádán tak, aby zároveň otáčel skleněným kusem (v ose kolmé k ose svazku laserových paprsků vyslaného na tento kus).
Zařízení podle vynálezu může být opatřeno několika prostředky pro nesení, posouvání a případně pro otáčení několika skleněných kusů.
V takovém případě bude zařízení opatřeno prostředkem pro krokové tažení prostředku pro nesení skleněných kusů.
Zařízení může být opatřeno prostředky pro nesení, otáčení a krokové tažení dutých skleněných kusů.
Prostředky pro nesení, posunutí a případně otáčení zpracovávaných skleněných kusů mohou být ovládány uvedenou řídící jednotkou.
Výkon zdroje svazku laserových paprsků v zařízení podle vynálezu je regulovatelný. Lze rovněž regulovat jeho polohu a/nebo natočení.
V tomto případě bude výkon a/nebo poloha a/nebo natočení zdroje laseru ovládat řídící jednotka.
Podle zvláštního provedení zařízení je uvedené ústrojí pro vedení svazku opatřeno alespoň jedním deviátorem, který je uspořádán tak, aby rozdělil svazek na dva nebo více vy♦ ♦ · · · · ··· ·· »··· • · · · · · • · · · · · · · ·····♦ «··· · • · · · · · ···· • ·· ·· ····· · · · ·
-9vychýlených svazků laserových paprsků. Každý z těchto vychýlených svazků může být použit k opracování skleněného předmětu způsobem podle vynálezu a na výše popsaném zařízení.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže objasněn popisem některých příkladů jeho provedení s odkazy na výkres, na kterém znázorňuje :
obr. 1 a 2 - diagramy (výkon záření v závislosti na času) pulzujícího svazku laserových paprsků modulovaného dvěma různými způsoby ;
obr. 3 a 4 - nárys a půdorys části zařízení podle vynálezu a opracovávaného skleněného kusu tímto zařízením v průběhu kroku nařezávání;
obr. 5 a 6 - stejné pohledy jako na obr. 3 a 4 v průběhu kroku ohřevu ;
obr. 7 - pohled podle šipek C-C z obr. 4 a 6 na zpracovávaný skleněný kus ;
obr. 8 - schéma zvětšeného detailu z obr. 7 ;
obr. 9 - schématicky a v půdorysu zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na diagramu na obr. 1 je znázorněn výkon záření v závislosti na času pulzujícího svazku laserových paprsků. Na diagramu lze pozorovat, že při tomto způsobu modulace svazku jsou vrcholy výkonu záření zřetelně odděleny časovými intervaly, kdy je výkon záření nulový.
Frekvence cyklů záření, stejně jako cyklický poměr, t.j. vztah mezi dobou záření vysokou energií a celkovou dobou cyklu záření, a výkon laseru v průběhu jeho periody záření vysokou energií, jsou parametry kontrolovatelné a lze je přizpůsobit okolnostem použití.
Zvyšováním frekvence a cyklického poměru pulzujícího svazku laserových paprsků lze vytvořit pseudokontinuální laserový svazek, který je znázorněn na obr. 2. V tomto případě výkon záření osciluje (s malou amplitudou) kolem stanovené hodnoty výkonu.
Podle provedení znázorněného na obr. 3 až 6 má opracovávaný skleněný kus i rotační duté tělo s nohou 2 a nálevkovitě rozšířenou částí 3.
- 10Určenou linií řezu 4 je uzavřená křivka na vnějším povrchu skleněného kusu 1. Linie řezu 4 je situována v kolmé rovině k ose souměrnosti A-A kusu 1.
Skleněný kus i je nohou 2 uchycen v rotační upínací hlavici 10. Noha 2 směřuje vzhůru a nálevkovitě rozšířená část 3 směrem dolů.
Rotační upínací hlavice JO je poháněna hnacím prostředkem, který není na výkresu znázorněn.
Skleněný kus i se otáčí v jeho ose souměrnosti A-A.
Skleněný kus 1 je opracováván zařízením, které je uspořádáno ze zdroje 20 svazku laserových paprsků a z ústrojí vedení 30 svazku 50 laserových paprsků.
Ústrojí vedení 30 svazku je opatřeno zrcadlem 31 a prostředkem pro zaostření 32 svazku.
Zdroj 20 vyzařuje svazek 50 laserových paprsků směrem dolů. Svazek 50 dopadá na zrcadlo 31, které je postaveno tak, aby odražený svazek 51 laserových paprsků směřoval k opracovávanému skleněnému kusu 1.
Osa odraženého svazku 51 je v rovině linie řezu 4 a prochází osou souměrnosti a rotace A-A skleněného kusu 1. Osa odraženého svazku 51 laserových paprsků je tedy kolmá k uvedené ose souměrnosti a rotace A-A.
Odražený svazek 51 laserových paprsků před dopadem na skleněný kus 1 prochází prostředkem pro zaostření 32, kterým je konvergentní čočka pro laser.
Čočka 32 je postavena tak, aby neodchýlila osu svazku laserových paprsků.
Osa zaostřeného svazku 52 laserových paprsků vystupujících z uvedeného prostředku pro zaostření 32 se tedy shoduje s osou odraženého svazku 51 od zrcadla 31.
Prostředek pro zaostření 32 je pomocí držáku 34 upevněn na vozíku 33.
Vozík 33 se posouvá po kolejnici 35.
Prostředek pro zaostření 32 je prostředkem nastavitelného zaostření, protože posouvání vozíku 33 s čočkou umožňuje seřídit polohu ohniskového bodu 53 zaostřeného svazku 52 laserových paprsků.
Vozík 33 se posouvá bez vůle pomocí systému kuličkových ložisek po koleji 35.
Držák 34 prostředku zaostření 32 je spojen pružnou spojkou 36 se hřídelí 39 lineárního motoru uloženého v bloku 38.
• · ··· ·
- 11 Zrcadlo 31, prostředek pro zaostření 32, vozík 33 s držákem 34, kolejnice 35, pružná spojka 36, motor 37 a jeho hřídel 39 jsou součásti ústrojí vedení 30 svazku laserových paprsků.
Osa 39 lineárního motoru 37 se posouvá ve směru osy koleje 35 a ve směru os odraženého svazku 51 a zaostřeného svazku 52 laserových paprsků.
Pružná spojka 36 umožní, aby se držák 34 prostředku zaostření 32 posouval prostřednictvím vozíku 33 na koleji 35 bez bočního pnutí.
Poloha vozíku 33, držáku 34 a prostředku pro zaostření 32 na koleji 35 je určena polohou osy 39 lineárního motoru 37.
Poloha osy 39 lineárního motoru je ovládána systémem elektronického řízení lineárního motoru 37. Tento systém není na výkresu znázorněn.
Systém elektronického řízení je ovládán řídící jednotkou zařízení, která zde rovněž není znázorněna.
Tato jednotka určuje polohu, rychlost a zrychlení posuvu osy 39 lineárního motoru 37.
Způsob podle vynálezu obsahuje alespoň jeden krok nařezávání a alespoň jeden krok ohřevu.
Na obr. 3 a 4 je znázorněn chod zařízení v průběhu kroku nařezávání.
V kroku nařezávání vyšle řídící jednotka do systému elektronického řízení motoru 37 pokyn k nastavení osy 39 lineárního motoru 37 a tím i prostředku pro zaostření 32 tak, aby se ohniskový bod 53 zaostřeného svazku 52 laserových paprsků dotýkal určené linie řezu 4 na povrchu skleněného kusu i.
Na obr. 7 a 8 je znázorněn úsek 60 skleněného kusu i ozářený v určitém okamžiku v průběhu kroku nařezávání.
Tento úsek 60 odpovídá bodu na určené linii řezu 4 a jeho průměr je menší než 0,5 mm, typicky pak přibližně 0,1 mm.
Vzhledem k tomu, že rotační upínací hlavice 10 otáčí skleněným kusem 1 vjeho ose souměrnosti A-A, svazek 52 laserových paprsků zaostřený na určenou linii řezu 4 prochází celou tuto linii 4 v jedné otáčce skleněného kusu i.
Rychlost otáčení skleněného kusu je řádově 100 až 500 otáček/min.
Na obr. 5 a 6 je znázorněn chod zařízení v průběhu kroku ohřevu.
V kroku ohřevu vyšle řídící jednotka do systému elektronického řízení motoru 37 pokyn k nastavení osy 39 lineárního motoru 37 a tím i prostředku pro zaostření 32 tak, aby se
- 12ohniskový bod 53 zaostřeného svazku 52 laserových paprsků zřetelně oddálil od určené linie řezu 4 na povrchu skleněného kusu 1. Vzdálenost mezi místem dopadu zaostřeného svazku 52 na určenou linii řezu 4 a ohniskovým bodem 53 tohoto svazku 52 je řádově 20 až 150 mm.
Na obr. 7 a 8 je rovněž znázorněn úsek 60 skleněného kusu i ozářený v určitém okamžiku v průběhu kroku ohřevu. Ozářený úsek 61 v kroku ohřevu je zřetelně větší než úsek 60 ozářený v průběhu kroku nařezávání.
Úsek 61 ozářený v kroku ohřevu odpovídá pásu, který překrývá určenou linii řezu 4 a jeho průměr je řádově 2 až 8 mm.
Vzhledem k tomu, že rotační upínací hlavice 10 otáčí skleněným kusem 1 v jeho ose souměrnosti A-A, zaostřený svazek 52 laserových paprsků, jehož ohniskový bod je vzdálen od určené linie řezu 4, prochází celou tuto linii 4 v jedné otáčce skleněného kusu 1.
Po jednom nebo několika krocích nařezávání a jednom nebo několika krocích ohřevu se účinky těchto různých kroků sdruží a způsobí tak oddělení části 5 skleněného kusu 1 na určené linii řezu 4.
Část 5 skleněného kusu pod určenou linií řezu 4 (jestliže je skleněný kus přidržován rotační upínací hlavicí 10 ) je označována technickým termínem „kopná“.
Způsob znázorněný na obr. 3 až 6 se týká způsobu opuknutí jednotlivého skleněného kusu.
Na obr. 9 je znázorněno zařízení podle vynálezu pro zpracování skleněných kusů, které je uspořádáno z :
- dvou stanic nařezávání a ohřevu 100, 101 \
- jedné stanice chlazení 200,
- jedné stanice hladinářského broušení 300,
- jedné stanice broušení hran 400,
- jedné stanice mytí a sušení 500,
- jedné otavovací stanice 600.
Zařízení znázorněné na obr. 9 je uzpůsobeno pro současné zpracování čtyř skleněných kusů jedním ze způsobů definovaných v patentovém nároku 1.
Tělo skleněných kusů i má rotační dutý tvar. Každý z těchto kusu je nesen rotační upínací hlavicí, která jej otáčí v jeho ose souměrnosti.
Určená linie řezu těchto kusů 1 se nachází v rovině kolmé k uvedené ose souměrnosti.
0 9 11 • · · * * « * **· · 911
9 9 19 ? ii
0 9 0 1 · *0* 09 09 900
- 13Rotaění upínací hlavice jsou součástí systému krokového posunu.
Rotační upínací hlavice jsou připojeny k uzavřenému dopravnímu pásu, který se krokově pohybuje ve směru D. Jeden krok posuvu dopravního pásuje vzdálenost odpovídající jednomu úseku pásu obsahujícímu čtyři rotační upínací hlavice.
Systém pohonu přivádí postupně čtyři skleněné kusy i před dvě stanice nařezávání a ohřevu 100, 100'. Každá z těchto stanic nařezávání a ohřevu 100, 100' zpracovává současně dva skleněné kusy i.
Stanice nařezávání a ohřevu 100, 100' se liší od těchto stanic znázorněných na obr. 3 až 6 tím, že jsou opatřeny deviátorem 140, 140', který rozděluje odražený svazek 151, 151' od zrcadla 131, 131' na dva odbočené svazky154, 154' a 155, 155'.
V systému vedení svazků obou stanic nařezávání a ohřevu jsou také prostředky 140, 140' a 141, 141' a každý z nich vede dva svazky laserových paprsků 154, 154' a 155, 155' ke skleněnému kusu 1 tak, aby osa uvedených svazků byla v rovině určené linie řezu a procházela osou souměrnosti a rotace příslušného skleněného kusu 1.
Seřízení zaostření svazků laserových paprsků 154, 154' a 155, 155' v kroku nařezávání a v kroku ohřevu probíhá způsobem znázorněným na obr. 3 až 6.
Po opuknutí čtyř skleněných kusů 1 před oběmi stanicemi nařezávání a ohřevu odvádí systém krokového posuvu uvedené čtyři kusy ke stanici chlazení 200 a současně přivádí čtyři nové skleněné kusy před obě stanice pro opukávání WO, 100'.
Stanice chlazení 200 je opatřena čtyřmi detektory hlavice 201.
Každý detektor hlavice 201 ověřuje, zda skleněný kus procházející před detektorem je oddělen od hlavice, a pokud tomu tak není, je takový kus i s hlavicí automaticky vyřazen.
Po ochlazení skleněných kusů odvádí systém krokového posuvu tyto kusy ke stanici hladinářského broušení 300.
Poté jsou skleněné kusy posunuty systémem krokového posuvu ke stanici broušení hran 400.
Po úpravě hran jsou skleněné kusy posunuty ke stanici mytí a sušení 500 a poté k otavovací stanici 600, která může být výhodně opatřena prostředkem zakalování hran skleněných kusů.
Příklad 1
Týká se opukávání skleněných výrobků dutého tvaru opracovaných na výše popsaném zařízení z obr. 3, 4, 5, 6 a 8, které je opatřeno zdroj laseru 250 W.
• ΦΦ ·* ΦΦΦΦ • Φ ΦΦΦΦ φφφ » φ φ • φ ·*♦ φφφ φφφφφ ΦΦΦΦ · φ · · φ φ ΦΦΦΦ
-14Výrobek ze sodovápenatého skla je nálevkovitě rozšířená (přibližně 45° k ose souměrnosti) sklenice na nožce, která má v místě linie opuknutí průměr 105 mm a tloušťku stěny
1,2 mm. Výrobek je upevněn základnou nožky v rotační upínací hlavici, jejíž osa rotace je shodná s osou souměrnosti skleněného výrobku, a otáčí se rychlostí 250 otáček/min.
Točící se výrobek je opracován následujícím postupem :
- krok nařezávání po dobu 3 sekund pulzujícím svazkem laserových paprsků 10 kHz (cyklický poměr 30 %) zaostřeným na povrch výrobku (v místě určené linie řezu) ;
- posunutí prostředku zaostření (za méně než 0,1 sekundy) tak, aby tentýž svazek laserových paprsků měl v místě kontaktu s výrobkem průměr 4 mm;
- zahřátí kruhového pásma (které překrývá určenou linii řezu) tímto svazkem po dobu 2 sekund.
- nastalo opuknutí.
K opuknutí došlo přesně v rovině souběžné s rovinou nožky výrobku.
Příklad 2
Na obdobném zařízení jako v příkladu 1, které je však opatřeno zdrojem laseru o výkonu 200 W, byl opracován křišťálový výrobek se stěnou ve tvaru rotačního válce o průměru 80 mm a tloušťce v místě opuknutí 2 mm. Výrobek je pokryt odrážecí vrstvou oxidu olovnatého provedenou leštěním ohřevem v závěru jeho zpracování.
Křišťálový výrobek je uveden do otáčivého pohybu rychlostí 200 otáček/min a opracován následujícím postupem:
- krok nařezávání po dobu 1,5 sekundy pulzujícím svazkem laserových paprsků 5 kHz (cyklický poměr 50 %) zaostřeným na povrch výrobku (v místě určené linie řezu);
- posunutí zaostřovací čočky (za méně než 0,1 sekundy) tak, aby tentýž svazek laserových paprsků měl v místě kontaktu s výrobkem průměr 3 mm;
- zahřátí kruhového pásma (které překrývá určenou linii řezu) tímto svazkem po dobu 3,5 sekundy;
- opětné posunutí zaostřovací čočky (za méně než 0,1 sekundy) tak, aby svazek laserových paprsků byl opět zaostřen na linii řezu ;
- krok nařezávání pulzujícím svazkem laserových paprsků 5 kHz (cyklický poměr 50 %) zaměřeným na linii řezu ;
- nastalo opuknutí.
• · · · · · • · ··· · · 9 • · · · · · · • · · · · · · • · ··· ·· · ·
- 15Kvalita opuknutí je velmi dobrá. Prvý krok nařezávání umožní prorazit odrazovou oxidoolovnatou vrstvu a zlepšit zahřátí do hloubky. Závěrečný krok nařezávání způsobí opuknutí vytvořením linie mikrotrhlin, které vyvolají zlom a oddělení skleněného kusu.
Příklad 3
Na obdobném zařízení jako v příkladu 1, které je opatřeno zdrojem laseru o výkonu 250 W, bylo provedeno opuknutí skleněného výrobku.
Výrobek ze sodo vápenatého skla má boční stěnu válcovitého tvaru a plochou základnu, jejíž příčný průřez je čtvercový se zaoblenými rohy. Střední průměr je 60 mm a tloušťka v místě opuknutí 2 mm.
Výrobek je uveden do rotace kolem jeho podélné osy rychlostí 350 otáček/min a opracován v těchto krocích :
- zahřátí kruhového pásma (které překrývá určenou linii řezu) pulzujícím svazkem 10 kHz (cyklický poměr 30 %) po dobu 3,5 sekundy. Tento svazek není zaostřen na povrch výrobku, ale je řízen tak, aby jeho průměr v místě dopadu na výrobek byl přibližně 4 mm;
- posunutí zaostřovací čočky (do 0,1 sekundy) tak, aby se tento svazek laserových paprsků dotýkat povrchu výrobku;
- krok nařezávání pulzujícím svazkem laserových paprsků 10 kHz (cyklický poměr 5 %) zaostřeným na linii řezu po dobu 0,5 sekundy ;
- nastalo opuknutí.
Opuknutí proběhlo přesně v rovině souběžné se základnou výrobku. Finální krok nařezávání způsobí opuknutí vytvořením linie mikrotrhlin, které vyvolají zlom a oddělení skleněného kusu.
Hloubka pole prvku zaostřování umožňuje přijatelné zaostření na povrch výrobku i v případě, kdy tvar výrobku není rotační.
Je třeba poznamenat, že průměr výrobku (v místě linie opuknutí) opracovaného v příkladu 3 se odchyluje od střední hodnoty průměru jen o ± 3 mm.
Pro opracování výrobků, které nemají rotační tvar těla a vzdálenost od určené linie řezu k ose se významně odchyluje (např. více než 5 mm), může být výhodné nebo nutné nastavovat polohu prvku zaostření v závislosti na tvaru výrobku tak, aby se ohniskový bod v průběhu kroku nařezávání udržel na povrchu otáčejícího se výrobku.

Claims (53)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob opuknutí skleněného kusu (1) podle linie řezu (4) určené na jeho povrchu, který obsahuje alespoň jeden krok, nazvaný krokem nařezávání, ve kterém svazek (52) laserových paprsků zaostřených prostředkem pro zaostření (32) prochází po určené linii řezu (4), na kterou je tento svazek paprsků zaostřen, a alespoň jeden jiný krok, nazvaný krokem ohřevu, ve kterém svazek laserových paprsků prochází po určené linii řezu (4) na kterou však není zaostřen a úsek (61) povrchu ozářený svazkem laserových paprsků překrývá uvedenou určenou linii řezu (4), vyznačující se tím, že na určenou linii řezu (4) v kroku nařezáváni i v kroku ohřevu dopadá tentýž svazek (52) laserových paprsků, přičemž prostředek pro zaostření (32) je nastavitelný tak, aby v kroku nařezávání zaostřil tento svazek (52) laserových paprsků na určenou linii řezu (4) a v kroku ohřevu zřetelně oddálil ohniskový bod (53) tohoto svazku (52) od určené linie řezu (4).
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že v kroku nařezávání dopadá zaostřený svazek (52) laserových paprsků na určenou linii řezu (4) v důsledku toho, že skleněný kus se otáčí tak, aby se určená linie řezu (4) v každém okamžiku shodovala s ohniskovým bodem (53) laserového svazku (52), a tím, že v kroku ohřevu laserový svazek (53) dopadá na určenou linii řezu (4) v důsledku toho, že skleněný kus (1) se otáčí tak, aby v každém okamžiku úsek (61) povrchu ozářeného svazkem (52) překrýval tuto určenou linii řezu.
  3. 3. Způsob podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený prostředek pro zaostření (32) je konvergentní čočka pro laserové paprsky.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že seřízení zaostřování svazku se provádí posouváním uvedené čočky (32) v ose svazku.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že posouvám uvedené čočky (32) je způsobeno a řízeno posouváním osy lineárního elektromotoru (37).
    πν ^¢7- 9 iq 1 .··. :··· .··. •••'ί/
    - 176. Způsob podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že svazek (52) laserových paprsků vyslaný na povrch skleněného kusu (1) v kroku nařezávání je pulzující svazek laserových paprsků.
  6. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že pulzující svazek (52) laserových paprsků vyslaný na povrch skleněného kusu (1) v kroku nařezávání vytvoří na tomto povrchu řadu bodů nárazu (60) o průměru menším než 500 pm, které jsou od sebe vzdáleny méně než 2 mm.
  7. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedené body nárazu (60) mají průměr menší než 100 pm.
  8. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedené body nárazu (60) mají průměr menší než 50 pm.
  9. 10. Způsob podle kteréhokoli z nároků 7až 9, vyznačující se tím, že vzdálenost mezi uvedenými body nárazu (60) je menší než 1 mm.
  10. 11. Způsob podle kteréhokoli z nároků 7až 9, vyznačující se tím, že vzdálenost mezi uvedenými body nárazu (60) je 100 pm až 800 pm.
  11. 12. Způsob podle kteréhokoli z nároků 7 až 11, vyznačující se tím, že pulzující svazek laserových paprsků má takové fyzikální vlastnosti, aby na uvedené body nárazu (60) působil s dostatečně vysokou hustotou záření, které způsobí na určené linii řezu (4) na povrchu skleněného (1) kusu zjevné bodové defekty.
  12. 13. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž 5, vyznačující se tím, že svazek (52) laserových paprsků vyslaný v průběhu kroku nařezávání na povrch skleněného kusu (1) je svazek kontinuální.
    AV Z300J —747 ·· I ·· ···· ·· ···'· I / • · · · 0 0 0 '
    - 1814. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že kontinuální svazek vyslaný v kroku nařezávání na povrch skleněného kusu (1) způsobí na tomto povrchu souvislou linku nárazu o šířce menší než 500 pm.
  13. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že uvedená souvislá linka nárazu má šířku menší než 100 pm.
  14. 16. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že uvedená souvislá linka nárazu má šířku menší než 50 pm.
  15. 17. Způsob podle kteréhokoli z nároků 14ažl 6, vyznačující se tím, že kontinuální svazek laserových paprsků vyslaný v kroku nařezávání na povrch skleněného kusu (1) má takové fyzikální vlastnosti, aby souvislá linka nárazu byla ozářena dostatečně vysokou hustotou záření, které na této lince shodující se s určenou linií řezu způsobí na povrchu skleněného kusu (1) zjevnou trhlinu.
  16. 18. Způsob podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že svazek (52) laserových paprsků vyslaný na povrch skleněného kusu (1) v průběhu kroku ohřevu je svazek kontinuální.
  17. 19. Způsob podle kteréhokoli z nároků lazl7, vyznačující se tím, že svazek (52) laserových paprsků vyslaný na povrch skleněného kusu (1) v průběhu kroku ohřevu je svazek pulzující.
  18. 20. Způsob podle kteréhokoli z nároků 18ažl 9, vyznačující se tím, že svazek laserových paprsků (52) vylaný na povrch skleněného kusu (1) v kroku ohřevu vytvoří na tomto povrchu pásmo nárazu o šířce 2 až 10 mm.
    • · · 9 · · · 9 '
    - 1921. Způsob podle kteréhokoli z nároků 18 až 20, vyznačující se tím, že svazek (52) laserových paprsků vyslaný na povrch skleněného kusu (1) v průběhu kroku ohřevu má takové fyzikální vlastnosti a podmínky záření, aby ozářený úsek (61) povrchu byl vystaven takové hustotě záření, které nezmění jeho geometrii, ale zahřátí v ozářeném úseku vytvoří ve skleněné hmotě v tomto úseku mechanické pnutí.
  19. 22. Způsob podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje krok nařezávání, po kterém následuje krok ohřevu.
  20. 23. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že obsahuje postupně krok nařezávání, krok ohřevu a krok nařezávání.
  21. 24. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž 9, vyznačující se tím, že obsahuje krok ohřevu, po kterém následuje krok nařezávání.
  22. 25. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž 9, vyznačující se tím, že obsahuje postupně krok ohřevu, krok nařezávání a krok ohřevu.
  23. 26. Způsob podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že skleněný kus má dutý tvar a určená linie řezu (4) je uzavřenou křivkou.
  24. 27. Způsob podle nároku 26, vyznačující se tím, že uvedená uzavřená křivka probíhá v jedné rovině a uvedený dutý skleněný kus se v kroku nařezávání a v kroku ohřevu uvede do otáčivého pohybu v ose kolmé k této rovině.
  25. 28. Způsob podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že skleněný kus je plochý.
    ον 7/q • fc » ·· ^fcfcfc ·· ····' / / • · · · · · · / • ·· · fcfcfcfc · · · fcfc fcfc · fcfcfcfc fc
    -2029. Zařízení pro opuknutí skleněného kusu v linii řezu (4) určené na tomto skleněném kusu (1), které je uspořádané ze zdroje (20) svazku laserových paprsků, z ústrojí (30) pro vedení uvedeného svazku, jehož součástí je prostředek pro zaostření (32) a zřídící jednotky, a umožňuje vyslat na povrch zpracovávaného kusu (1) v alespoň v jednom kroku, nazvaném krok nařezávání, svazek (52) laserových paprsků dopadající na určenou linii řezu (4), přičemž tento svazek (52) laseru je na tuto linii řezu (4) zaostřen prostředkem pro zaostření, a v alespoň v jednom kroku, nazvaném krok ohřevu, svazek laserových paprsků procházející po uvedené určené linii řezu (4), přičemž tento svazek laseru není na uvedenou linii řezu (4) zaostřen a úsek (61) povrchu ozářeného svazkem laserových paprsků překrývá uvedenou linii řezu (4), toto zařízení se vyznačuje tím, že prostředek pro zaostření (32) je nastavitelný tak, aby v kroku nařezávání zaostřil svazek (52) laserových paprsků vyzařovaný uvedeným zdrojem laseru (20) na určenou linii řezu (4) a v kroku ohřevu zřetelně oddálil ohniskový bod (54) téhož svazku (52) laserových paprsků od uvedené linie řezu (4).
  26. 30. Zařízení podle nároku 29, v y z n a č u j í c í se t í m , že prostředek pro zaostření (32) je konvergentní čočka použitelná pro laser.
  27. 31. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 a30, vyznačující se tím, že prostředek pro zaostření (32) je prostředkem pro posuvné zaostřování a v kroku nařezávání je uveden do polohy, ve které je svazek (53) laserových paprsků zaostřen na určenou linii řezu (4), a v kroku ohřevu do polohy, ve které je ohniskový bod (53) svazku (52) laserových paprsků od určené linie řezu (4) zřetelně vzdálen.
  28. 32. Zařízení podle nároku 31, vyznačující se tím, že součástí ústrojí (30) pro vedení svazkuje vozík (33), na kterém je připevněn prostředek pro zaostření (32).
  29. 33. Zařízení podle nároku 32, vyznačující se tím, že vozík (33) posouvá prostředek pro zaostření (32) v ose svazku (52) laserových paprsků.
  30. 34. Zařízení podle nároku 33, vyznačující se t í m , že je opatřeno lineárním elektromotorem (37), který pohání uvedený vozík (33).
    ΠΥ 'ΤΌο? - 7/q ·· 1 ·· ···· ·· ···· < 1 / • · · · · · /
    -21
  31. 35. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 až 34, vyznačující se tím, že uvedený prostředek pro zaostření (32) je ovládán řídící jednotkou.
  32. 36. Zařízení podle nároku 35, vyznačující se tím, že prostředek pro zaostření (32) je prostředkem posuvného zaostřování a v kroku nařezávání je uveden do polohy, ve které je svazek (52) laserových paprsků zaostřen na určenou linii řezu (4), a v kroku ohřevu do polohy, ve které je ohniskový bod (53) svazku (52) laserových paprsků od uvedené linie řezu (4) zřetelně oddálen, přičemž polohu prostředku pro zaostření (32) nastavuje řídící jednotka.
  33. 37. Zařízení podle nároku 36, vyznačující se tím, že součástí ústrojí (30) vedení svazkuje vozík (33), na kterém je upevněn prostředek pro zaostření (32), a řídící jednotka nastaví polohu prostředku pro zaostření (32) řízením posuvu vozíku (33).
  34. 38. Zařízení podle nároku 37, vyznačující se tím, že řídící jednotka řídí posouvání vozíku (33) ve směru souběžném se svazkem (52) laserových paprsků.
  35. 39. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 31 až 38, vyznačující se t í m , že je opatřeno prostředkem pro detekci polohy určené linie řezu (4) a tím, že řídící jednotka nastaví polohu prostředku pro zaostření (52) vzhledem ke zjištěné poloze určené linie řezu (4).
  36. 40. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 až 39, vyznačující se t í m , že je opatřeno prostředkem pro modulaci, které mění frekvenci a způsob pulsace svazku laserových paprsků.
  37. 41. Zařízení podle nároku 40, v y z n a č u j í c í se t í m , že uvedený prostředek pro modulaci je řízen řídící jednotkou.
  38. 42. Zařízení podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že ústrojí (30) pro vedení svazkuje opatřeno alespoň jedním zrcadlem (31) pro laser, které mění směr svazku laserových paprsků.
    TY. ^.r-.T.n
    -2243. Zařízení podle nároku 42, vyznačující se tím, že ústrojí (30) pro vedení svazku je opatřeno alespoň jedním zrcadlem (30), jehož polohou a/nebo natáčení lze nastavit.
  39. 44. Zařízení podle nároku 43, v y z n a č u j í c í se t í m , že řídící jednotka usměrňuje svazek laserových paprsků řízením změny polohy a/nebo natočení alespoň jednoho zrcadla (31) pro laser.
  40. 45. Zařízení podle nároku 44, vyznačující se tím, že je opatřeno prostředkem pro detekci polohy určené linie řezu (4) a tím, že řídící jednotka řídí polohu a/nebo natočení alespoň jednoho zrcadla (31) pro laser v závislosti na zjištěné poloze určené linie řezu (4).
  41. 46. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 až 45, v y z n a č u j í c í se t í m, že opatřeno upínací hlavicí (10), která přidržuje opracovávaný skleněný kus (1).
  42. 47. Zařízení podle nároku 46, vyznačující se tím, že upínací hlavice (10) držící skleněný kus (1) je posuvná.
  43. 48. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 46 a 47, v y z n a č u j í c í se t í m , že upínací hlavice (10) držící skleněný kus (1) posouvá tento kus v rovině kolmé kose svazku (52) laserových paprsků.
  44. 49. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 46 až 48, v y z n a č u j í c í se tím, že upínací hlavice (10) držící skleněný kus (1) může tímto skleněným kusem (1) otáčet.
  45. 50. Zařízení podle nároku 49, vyznačující se tím, že upínací hlavice (10) držící skleněný kus (1) otáčí tímto skleněným kusem (1) v ose (A-A) kolmé k ose svazku (52) laserových paprsků.
  46. 51. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 46 až 50, vyznačující se tím, že je opatřeno několika upínacími hlavicemi (10) tvořícími dopravní linku držící množství skleněných kusů (1).
    qý φΟΟ^—^ΙΟι ·· / ·* ·Φ·Φ ·· ····' / • · · ♦ · · · / • · · φ ΦΦ·· · · · '
    -2352. Zařízení podle nároku 51, vyznačující se tím, že dopravní linka se pohybuje krokovým posuvem.
  47. 53. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 46 až 52, vyznačující se tím, že dopravní linka je uzpůsobena pro uvádění skleněných dutých kusů do otáčivého pohybu.
  48. 54. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 46 až 53, v y z n a č u j í c í se t í m , že upínací hlavice (10) je ovládána řídící jednotkou.
  49. 55. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 až 54, v y z n a č u j í c í se t í m, že výkon zdroje (20) svazku laserových paprsků lze regulovat.
  50. 56. Zařízení podle nároku 55, vyznačující se tím, že řídící jednotka reguluje výkon zdroje (20) svazku laserových paprsků.
  51. 57. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 až 56, vy zn a č u j í c í se t í m , že zdroj (20) laserových paprsků je uzpůsoben tak, že jej lze regulovat v jeho poloze a/nebo natočení.
  52. 58. Zařízení podle nároku 57, vyznačující se tím, že řídící jednotka nastaví polohu a/nebo natočení zdroje (20) svazku laserových paprsků.
  53. 59. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 29 až 58, vyznačující se tím, že ústrojí vedení svazku je opatřeno alespoň jedním deviátorem pro rozdělení svazku laserových paprsků na dva nebo několik svazků.
CZ20030919A 2000-10-24 2001-10-23 Zpusob a zarízení pro opukávání sklenených kusu CZ299088B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE2000/0676A BE1013787A3 (fr) 2000-10-24 2000-10-24 Procede et installation pour la decoupe de pieces en verre.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2003919A3 true CZ2003919A3 (cs) 2004-12-15
CZ299088B6 CZ299088B6 (cs) 2008-04-23

Family

ID=3896727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20030919A CZ299088B6 (cs) 2000-10-24 2001-10-23 Zpusob a zarízení pro opukávání sklenených kusu

Country Status (15)

Country Link
US (1) US7002101B2 (cs)
EP (1) EP1335884B1 (cs)
JP (1) JP2004511423A (cs)
KR (1) KR20030041162A (cs)
CN (1) CN100378018C (cs)
AT (1) ATE264818T1 (cs)
AU (1) AU2002210285A1 (cs)
BE (1) BE1013787A3 (cs)
CZ (1) CZ299088B6 (cs)
DE (1) DE60102940T2 (cs)
HU (1) HUP0400514A2 (cs)
PT (1) PT1335884E (cs)
SK (1) SK287910B6 (cs)
TR (1) TR200401483T4 (cs)
WO (1) WO2002034682A1 (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4337059B2 (ja) * 2003-03-21 2009-09-30 ローツェ システムズ コーポレーション ガラス板切断装置
BE1016686A3 (fr) * 2005-07-18 2007-04-03 Georges Cuvelier Installation pour la realisation d'operations de mise en forme de pieces en verre ou en cristal.
TW200722218A (en) * 2005-12-05 2007-06-16 Foxsemicon Integrated Tech Inc Laser cutting apparatus
CN101339267B (zh) * 2007-07-04 2010-09-22 豪晶科技股份有限公司 多重加工区域的组合方法
CN101497493B (zh) * 2008-02-01 2012-12-26 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 激光切割装置
JP2011079690A (ja) * 2009-10-06 2011-04-21 Leo:Kk 回折格子を用いた厚板ガラスのレーザ熱応力割断
JP5987829B2 (ja) * 2011-07-20 2016-09-07 旭硝子株式会社 板ガラスの製造方法、および、その製造装置
CN103588390A (zh) * 2013-11-11 2014-02-19 安徽世林照明股份有限公司 用于切割led玻璃灯罩的激光切割机
US10005152B2 (en) * 2013-11-19 2018-06-26 Rofin-Sinar Technologies Llc Method and apparatus for spiral cutting a glass tube using filamentation by burst ultrafast laser pulses
US9617180B2 (en) * 2014-07-14 2017-04-11 Corning Incorporated Methods and apparatuses for fabricating glass articles
WO2016033040A1 (en) 2014-08-28 2016-03-03 Corning Incorporated Apparatus and method for cutting a glass sheet
US10793462B2 (en) 2015-07-07 2020-10-06 Corning Incorporated Apparatuses and methods for heating moving glass ribbons at separation lines and/or for separating glass sheets from glass ribbons
DE102016000184A1 (de) * 2016-01-11 2017-07-27 Zwiesel Kristallglas Ag Laserfilamentieren
RU2667989C1 (ru) * 2017-10-30 2018-09-25 Акционерное общество "Научно-исследовательский институт технического стекла им. В.Ф. Солинова" Способ лазерной резки изделий из хрупких неметаллических материалов и устройство для его осуществления
SG11202006455TA (en) * 2018-01-31 2020-08-28 Hoya Corp Method for producing glass substrate for magnetic disk
CN108606629B (zh) * 2018-05-11 2021-05-11 熊与杨(佛山)家居科技有限公司 一种电热水壶的制造方法
DE102019116560A1 (de) * 2019-01-22 2020-07-23 Hegla Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zum Trennen einer Verbundsicherheitsglastafel
RU2719862C1 (ru) * 2019-08-29 2020-04-23 Общество С Ограниченной Ответственностью "Пелком Дубна Машиностроительный Завод" Способ обработки полых стеклоизделий и лазерная установка для его осуществления
RU209801U1 (ru) * 2021-11-29 2022-03-23 Валерий Иванович Ревенко Устройство лазерной резки образца из хрупкого неметаллического материала

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE670504A (cs)
US3519359A (en) * 1967-11-06 1970-07-07 Trw Inc Laser movable target positioning apparatus
US4045201A (en) * 1976-07-09 1977-08-30 American Atomics Corporation Method and apparatus for subdividing a gas filled glass tube
US4468534A (en) * 1982-09-30 1984-08-28 Boddicker Franc W Method and device for cutting glass
JPS60251138A (ja) * 1984-05-28 1985-12-11 Hoya Corp ガラスの切断方法
FR2576780B1 (fr) * 1985-02-04 1991-06-14 Azema Alain Appareil pour modifier la courbure de la cornee oculaire sur toute la surface pupillaire par ablation photochimique de ladite cornee
JPH0763862B2 (ja) * 1987-09-16 1995-07-12 ファナック株式会社 レーザ加工用ビームベンダ
US4930901A (en) * 1988-12-23 1990-06-05 Electro Scientific Industries, Inc. Method of and apparatus for modulating a laser beam
JPH0569170A (ja) * 1991-09-13 1993-03-23 Amada Co Ltd レーザ加工機
JPH06218565A (ja) * 1993-01-20 1994-08-09 Mitsubishi Electric Corp レーザ加工装置
DE4411037C2 (de) * 1993-04-02 1995-07-20 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum Schneiden von Hohlglas
JPH06304773A (ja) * 1993-04-21 1994-11-01 Tanaka Seisakusho Kk 被塗装鋼材のレーザ切断方法
JPH0825074A (ja) * 1994-07-13 1996-01-30 Fanuc Ltd レーザ加工方法
JP2802891B2 (ja) * 1994-08-03 1998-09-24 住友重機械工業株式会社 レーザ加工装置
US5854460A (en) * 1996-05-07 1998-12-29 Cincinnati Incorporated Linear motor driven laser cutting machine
BE1011208A4 (fr) * 1997-06-11 1999-06-01 Cuvelier Georges Procede de decalottage de pieces en verre.
US6211488B1 (en) * 1998-12-01 2001-04-03 Accudyne Display And Semiconductor Systems, Inc. Method and apparatus for separating non-metallic substrates utilizing a laser initiated scribe
KR100701013B1 (ko) * 2001-05-21 2007-03-29 삼성전자주식회사 레이저 빔을 이용한 비금속 기판의 절단방법 및 장치

Also Published As

Publication number Publication date
DE60102940T2 (de) 2005-03-24
US7002101B2 (en) 2006-02-21
PT1335884E (pt) 2004-09-30
JP2004511423A (ja) 2004-04-15
BE1013787A3 (fr) 2002-08-06
EP1335884A1 (fr) 2003-08-20
CZ299088B6 (cs) 2008-04-23
EP1335884B1 (fr) 2004-04-21
CN100378018C (zh) 2008-04-02
KR20030041162A (ko) 2003-05-23
DE60102940D1 (de) 2004-05-27
SK287910B6 (sk) 2012-03-02
ATE264818T1 (de) 2004-05-15
TR200401483T4 (tr) 2004-07-21
SK4512003A3 (en) 2003-11-04
US20040016729A1 (en) 2004-01-29
AU2002210285A1 (en) 2002-05-06
WO2002034682A1 (fr) 2002-05-02
HUP0400514A2 (en) 2004-06-28
CN1646437A (zh) 2005-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2003919A3 (cs) Způsob a zařízení pro opukávání skleněných kusů
US6211488B1 (en) Method and apparatus for separating non-metallic substrates utilizing a laser initiated scribe
US6800831B1 (en) Method and device for rapid cutting of a workpiece from a brittle material
US6252197B1 (en) Method and apparatus for separating non-metallic substrates utilizing a supplemental mechanical force applicator
US6420678B1 (en) Method for separating non-metallic substrates
US6259058B1 (en) Apparatus for separating non-metallic substrates
JP3895179B2 (ja) 非金属基板を分離する方法及び装置
CA2765685C (en) Method and apparatus for producing elastically deformable glass plates
US20070284785A1 (en) Device, System and Method for Cutting, Cleaving or Separating a Substrate Material
KR20110120862A (ko) 챔퍼링된 모서리를 갖는 유리를 레이저 처리하는 방법
AU725750B2 (en) Method and device for cutting hollow glass articles by a laser beam
TWI392550B (zh) Method for processing brittle material substrates
SK167399A3 (en) Method for cracking off glassware
CN107787260B (zh) 切割基板的方法及装置
KR20110006678A (ko) 취성 재료 기판의 가공 방법
JP2011230940A (ja) 脆性材料基板の割断方法
JP2000247671A (ja) ガラスの分断方法
TWI292352B (cs)
KR20110001908A (ko) 취성 재료 기판의 할단 방법
TWI475710B (zh) 製造薄層太陽能電池模組的裝置
JP2008183599A (ja) 高脆性非金属材料製の被加工物の加工方法及びその装置
KR101195600B1 (ko) 레이저를 이용한 절단 방법
US20160221248A1 (en) Method for laser machining and laser machining apparatus
CN208485799U (zh) 一种激光切割设备
US20160068424A1 (en) Device and method for cutting through workpieces of mechanically brittle and non-metallic moving at a speed

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20111023