CZ2003198A3 - Způsob výroby pitné vody a pitná voda tímto způsobem vyrobená - Google Patents

Způsob výroby pitné vody a pitná voda tímto způsobem vyrobená Download PDF

Info

Publication number
CZ2003198A3
CZ2003198A3 CZ2003198A CZ2003198A CZ2003198A3 CZ 2003198 A3 CZ2003198 A3 CZ 2003198A3 CZ 2003198 A CZ2003198 A CZ 2003198A CZ 2003198 A CZ2003198 A CZ 2003198A CZ 2003198 A3 CZ2003198 A3 CZ 2003198A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
calcium
drinking water
carbon dioxide
calcium ions
Prior art date
Application number
CZ2003198A
Other languages
English (en)
Inventor
Henri Jauffret
Christophe Lascoste
Original Assignee
Compagnie Gervais Danone
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Compagnie Gervais Danone filed Critical Compagnie Gervais Danone
Publication of CZ2003198A3 publication Critical patent/CZ2003198A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/68Treatment of water, waste water, or sewage by addition of specified substances, e.g. trace elements, for ameliorating potable water
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L2/00Non-alcoholic beverages; Dry compositions or concentrates therefor; Their preparation
    • A23L2/52Adding ingredients
    • A23L2/54Mixing with gases
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23VINDEXING SCHEME RELATING TO FOODS, FOODSTUFFS OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES AND LACTIC OR PROPIONIC ACID BACTERIA USED IN FOODSTUFFS OR FOOD PREPARATION
    • A23V2002/00Food compositions, function of food ingredients or processes for food or foodstuffs

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká způsobu výroby vody 5 bohaté na vápník a dále se týká také vody získané tímto způsobem.
Dosavadní stav techniky
Vápník je nejhojnějším anorganickým (minerálním) prvkem v lidském těle, který je přítomen z 99 % v kostech.
Tento prvek má důležitou roli při stavbě kostí, stahování svalů, přenosu nervových signálů a iontové výměně přes buněčné blány. Je rovněž účasten při sekreci hormonů, trávicích enzymů a přenosu neuronů.
Doporučený denní příjem (RDI) vápníku je 800 mg pro muže a ženy nad 24 let, přičemž je doporučován vyšší příjem vápníku například během těhotenství a kojení.
Mléko, mléčné výrobky a některá zelenina (zejména 20 brokolice, kapusta a petržel) jsou potraviny, které jsou přirozeně bohaté na vápník. Voda může rovněž představovat důležitý zdroj vápníku. Skutečně oproti pramenité vodě, která je obvykle chudá na vápník, jsou některé typy minerální vody přirozeně bohaté na tuto minerální látku.
V těchto typech obyčejné vody je ale vápník hlavně přítomen ve formě síranu (CaSOJ , což je forma, která je slabě akceptována ve vnitřním traktu a která vodě dodává chuť, která je obvykle popisována spotřebiteli jako nepříjemná.
• · · · · · • · · ·
Chlorid vápenatý (CaCl2) je někdy přidáván za účelem obohaceni do láhvi plněné vody o vápník. Ačkoliv je tato sůl velmi rozpustná ve vodě, neumožňuje dosáhnout vysoké koncentrace vápníku, protože množství chloridu vápenatého v pitné vodě je omezeno na 250 mg/1 podle evropských směrnic. Navíc stejně jako síran vápenatý tak i chlorid vápenatý přispívá k slabé chuti vody.
Cílem předkládaného vynálezu je tedy vytvořit pitnou vodu, která je obzvláště bohatá na vápník a která nemá nevýhody doposud známé vody bohaté na vápník, přičemž dalším cílem je navrhnout způsob výroby takové vody.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu je tedy navržen způsob výroby pitné vody, jehož podstata spočívá v tom, že zahrnuje následující kroky:
a) rozpouštění oxidu uhličitého ve slabě mineralizované, pitné vodě,
b) cirkulace oxidem uhličitým sycené vody, získané v kroku a), v komoře, ve které je uložen uhličitan vápenatý v pevné formě, a
c) přidávání do vody, získané v kroku b), roztoku zahrnujícího síran vápenatý a/nebo chlorid vápenatý.
Výraz pitná voda je míněn tak, že označuje pitnou vodu vhodnou pro denní lidskou spotřebu, vodu, která neexistuje jako taková v přírodě, ale jejíž složení minerálních prvků je nastaveno průmyslovými metodami.
Dále výraz oxidem uhličitým sycená voda je míněn tak, že označuje vody zahrnující oxid uhličitý, a výraz slabě mineralizovaná, pitná voda je míněn tak, že označuje φ φ · · · · • φ • · φ φ φφφφ
pitnou vodu, která neobsahuje ionty vápníku nebo která obsahuje méně než 50 mg/1 těchto iontů. Je zcela zřejmé, že je rovněž možné použít vodu, která zahrnuje méně než 150 mg/1 iontů vápníků, nebo obecně jakoukoliv vodu, která neobsahuje požadovanou úroveň iontů vápníku.
Ve výhodném provedení způsobu podle předkládaného vynálezu je oxid uhličitý rozpouštěn ve slabě mineralizované vodě během kroku a) způsobu s rychlostí mezi 4 a 10 kg/h, takže voda zahrnuje na konci tohoto kroku a) mezi 200 a 500 o
mg/1 oxidu uhličitého, výhodně přibližně 350 mg/1. Rychlost rozpouštění oxidu uhličitého, zmiňovaná výše, (a rovněž všechny rychlosti, které budou uváděny v následujícím textu) je vyjádřena pro průtokovou rychlost vody během způsobu výroby pitné vody podle předkládaného vynálezu o hodnotě 20 15 ί m /h. Tato hodnota je libovolné zvolena, pricemz je zcela zřejmé, že by mohlo být použito odlišných průtokových rychlostí vody, například v rozsahu od 80 do 200 m3/h, přičemž v takovém případě budou podle toho nastaveny ostatní rychlosti, zmiňované v následujícím textu.
Komora, skrz kterou voda cirkuluje během kroku b) způsobu podle předkládaného vynálezu, obvykle obsahuje mezi 150 a 500 kg uhličitanu vápenatého v pevné formě na m3/h upravované vody.
Voda, získaná na konci kroku b), tedy výhodně zahrnuje mezi 80 a 170 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu.
Roztok, použitý v kroku c), zahrnuje například mezi 80 a 400 g/1, výhodně 90 g/1, síranu vápenatého a/nebo mezi
100 a 300 g/1, výhodně 240 g/1, chloridu vápenatého.
Pro průtokovou rychlost 20 m3/h vody, upravované během způsobu podle předkládaného vynálezu, je uvedený roztok síranu vápenatého a/nebo chloridu vápenatého výhodně přidáván do vody, získané v kroku b), s rychlostí mezi 15 a 60 1/h, například 30 1/h.
Na konci kroku c) voda výhodně zahrnuje mezi 20 a 100 mg/1, výhodně 40 mg/1, iontů vápníku ve formě síranu a/nebo mezi 20 a 140 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě chloridu.
Způsob podle předkládaného vynálezu má tu výhodu, že umožňuje získat vodu bohatou na vápník, která zahrnuje zejména vysokou úroveň iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu (Ca(HCO3)2). Tato forma, která je ionizována, má tu výhodu, ve srovnání s formou síranu a s formou chloridu, že je z ní 15 vápník dostupnější ve vnitřním traktu a že nepřispívá k nepříjemné chuti vody.
Navíc současná přítomnost iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu, a ve formě chloridu a/nebo síranu, a
2Q rozložení těchto různých iontových forem umožňují optimalizovat chuť vody.
Výše popsaný způsob umožňuje získat obyčejnou vodu. Pokud je žádoucí získat sodovku, může způsob podle předkládaného vynálezu zahrnovat po kroku c) krok rozpouštění oxidu uhličitého ve vodě, například s rychlostí mezi 60 a 120 kg/h (vyjádřeno pro rychlost upravované vody o hodnotě 20 m3/h), takže voda, získaná po rozpouštění oxidu uhličitého, zahrnuje mezi 3 a 6 g/1 tohoto plynu, výhodně přibližně 4,5 g/1.
• · · ·
Předmětem vynálezu je rovněž pitná voda, jejíž podstat spočívá v tom, že může být získána způsobem definovaným výše. Taková voda výhodně zahrnuje alespoň 300 mg/1 iontů vápníku.
Voda podle předkládaného vynálezu zahrnuje mezi 80 a 170 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu, jehož výhody týkající se chutí vody a využitelnosti vápníku byly zmiňovány výše.
Voda podle předkládaného vynálezu může rovněž zahrnovat mezi 20 a 100 mg/1, výhodně 40 mg/1, iontů vápníku ve formě síranu a/nebo mezi 20 a 140 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě chloridu.
Pravidelná spotřeba vody podle předkládaného vynálezu umožňuje pokrýt podstatnou část denní potřeby (RDI) vápníku a tím snižovat riziko nedostatečnosti vápníku, jejíž škodlivé důsledky na zdraví, jako je riziko osteoporézy a pro starší osoby zlomenin kostí, jsou známé.
Voda podle předkládaného vynálezu může rovněž navíc 20 zahrnovat až 80 mg/1, výhodně 50 mg/1, iontů hořčíku (což odpovídá přibližně 15 % RDI, která je 350 mg) a/nebo chuť upravujících činidel, jako jsou ovocné příchutě nebo mátová příchuť.
Výhodně je voda podle předkládaného vynálezu obyčejná 25 voda. Jako varianta muže být voda podle vynálezu sodovkou.
Předkládaný vynález bude lépe pochopitelný za pomoci následujícího popisu, který se týká příkladu výroby vody bohaté na vápník a který je poskytnut s odkazy na připojený výkres, který schematicky reprezentuje zařízení pro provádění způsobu výroby pitné vody podle předkládaného vynálezu.
• ·
4 4 4 • · • · · 9
• 4 •
4
4
4 4 4 4
Je ale zcela jasně patrné, že tento příklad je uváděn výhradně jako ilustrativní pro předkládaný vynález a žádným způsobem nepředstavuje omezení rozsahu vynálezu.
Přehled obrázků na výkrese 5
Obr.l znázorňuje schéma zařízení pro provádění způsobu výroby pitné vody bohaté na vápník podle předkládaného vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Surová voda, jako je pitná voda z vodního zdroje, zahrnující méně než 50 mg/1 iontů vápníku, nebo méně než 150 mg/1 iontů vápníku, jak bylo zmiňováno výše, je přiváděna do potrubí 1. prostřednictvím čerpadla 3 s průtokovou rychlostí mezi 10 a 100 m3/h, například o hodnotě 20 m3/h.
Oxid uhličitý, uložený v nádobě 5., je rozpouštěn ve vodě s rychlostí mezi 4 a 10 kg/h, výhodně s rychlostí o hodnotě 7 kg/h, tak, aby se získala voda, jejíž koncentrace oxidu uhličitého je mezi 200 a 500 mg/1, výhodně přibližně
350 mg/1.
Takto získaná voda, sycená oxidem uhličitým (oxidem uhličitým sycená voda), je potom přiváděna do nádoby 2, například 2,5 m vysoké a mající válcový tvar s průměrem 1,8 m, ve které je uložen uhličitan vápenatý v pevné formě, o 5 rychlost průchodu oxidem uhličitým sycené vody do nádoby 7 je mezi 10 a 30 m3/h, například o hodnotě 20 m3/h.
Reakce mezi vodou, okysličenou přítomností oxidu uhličitého, a pevným uhličitanem vápenatým má za následek tvorbu hydrouhličitanu vápenatého, což je sůl, která je 30 rozpouštěna ve vodě. Během jejího průchodu skrz nádobu Ί_ je • ·
voda tudíž plněna hydrouhličitanem a vápníkem (v množství od 120 do 150 mg vápníku) a současně je zbavována oxidu uhličitého, jehož koncentrace na výstupu z nádoby 7. je mezi 150 a 250 mg/1, v předkládaném případě kolem 220 mg/1.
Pro průtokovou rychlost 20 m3/h upravované vody je do vody obohacené uhličitanem vápenatým po opuštění nádoby J_ přidáván se zaváděcí rychlostí mezi 20 a 40 1/h, například o hodnotě 30 1/h, prostřednictvím čerpadla 11 roztok, uložený v nádobě 9., který zahrnuje mezi 80 a 400 g/1, například 90 g/1, síranu vápenatého a/nebo mezi 100 a 300 g/1, například 240 g/1, chloridu vápenatého.
Je tudíž získána obyčejná (bez bublinek) voda, která zahrnuje vedle iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu také mezi 20 a 100 mg/1, výhodně 40 mg/1, iontů vápníku ve formě síranu a/nebo mezi 20 a 140 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě chloridu.
Pokud je žádoucí získat sodovku (bublinkovou vodu), je potom do vody vstřikován oxid uhličitý, uložený v kontejneru 13, s rychlostí mezi 60 a 120 kg/h, výhodně s rychlostí o hodnotě 90 kg/h (vyjádřeno vzhledem k průtokové rychlosti upravované vody o hodnotě 20 m3/h) . Takto je získána tedy voda, která zahrnuje mezi 3 a 6 g/1 oxidu uhličitého, výhodně přibližně 4,5 g/1.
V jedné variantě výroby sodovky (vody s bublinkami) by vstřikování oxidu uhličitého do vody mohlo být prováděno v postačujícím množství přímo na začátku způsobu podle vynálezu. Podle této varianty je od 1 do 2 g/1 oxidu uhličitého, získaného z nádoby .5, vstřikováno do surové vody přiváděné do potrubí i. Tato varianta má tu výhodu, že se • · ·Φ·φ ·· ···· • · · ·
• φ • φ • · · · φ zmenšuje velikost nádoby Ί_, která zahrnuje uhličitan vápenatý v pevné formě, neboť během kroku b) způsobu podle předkládaného vynálezu bude možné použít 4 až 5 krát méně uhličitanu vápenatého ve srovnání s množstvím, které bylo zmiňováno výše.
Získaná voda, ať již obyčejná nebo jako sodovka, je nakonec dopravena do skladovací nádrže předtím, než je plněna do lahví.
Je zcela zjevně patrné, zejména osobám v oboru znalým, že vedle prostředků, schematicky reprezentovaných na obr. 1, zařízení vhodné pro provádění způsobu podle předkládaného vynálezu zahrnuje také další potřebné prostředky, jako jsou vyrovnávací nádrže, ventily na vstupu a výstupu každé z nádob, prostředky pro řízení a regulaci těchto ventilů a podobně.
Zastupuje :

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby pitné vody, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
    a) rozpouštění oxidu uhličitého ve slabě mineralizované, pitné vodě,
    b) cirkulace oxidem uhličitým sycené vody, získané v kroku a), v komoře (7), ve které je uložen uhličitan vápenatý v pevné formě, a
    c) přidávání do vody, získané v kroku b), roztoku zahrnujícího síran vápenatý a/nebo chlorid vápenatý.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedená slabě mineralizovaná voda zahrnuje méně než 50 mg/1 iontů vápníku.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že voda zahrnuje na konci kroku a) mezi 200 a 500 mg/1 oxidu uhličitého, výhodně přibližně 350 mg/1.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nádoba (7) obsahuje mezi 150 a 500 kg uhličitanu vápenatého v pevné formě na m3/h upravované vody.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že voda, získaná na konci kroku b), zahrnuje mezi 80 a 170 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený roztok, použitý během kroku c), zahrnuje mezi 80 a 400 g/1, výhodně 90 g/1, síranu vápenatého a/nebo mezi 100 a 300 g/1, výhodně 240 g/1, chloridu vápenatého.
    ·· ··*· »···
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že uvedený roztok síranu vápenatého a/nebo chloridu vápenatého se přidává do vody, získané v kroku b), s rychlostí mezi 15 a 60 1/h.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároku, vyznačující se tím, že voda, získaná na konci kroku c), zahrnuje mezi 20 a 100 mg/1, výhodně 40 mg/1, iontů vápníku ve formě síranu a/nebo mezi 20 a 140 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě chloridu.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že voda, získaná na konci kroku c), zahrnuje alespoň 300 mg/1 iontů vápníku.
  10. 10. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků,
    15 vyznačující se tím, že po kroku c) zahrnuje krok rozpouštění oxidu uhličitého ve vodě.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že oxid uhličitý se rozpouští ve vodě s rychlostí mezi 60 a 120 kg/h.
  12. 12. Způsob podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že voda, získaná po rozpouštění oxidu uhličitého, zahrnuje mezi 3 a 6 g/1 oxidu uhličitého, výhodně přibližně 4,5 g/1.
  13. 13. Pitná voda, vyznačující se tím, že může být získána způsobem definovaným v kterémkoliv z předcházejících nároků.
  14. 14. Pitná voda podle nároku 13, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň 300 mg/1 iontů vápníku.
  15. 15. Pitná voda podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, že zahrnuje mezi 80 a 170 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě hydrouhličitanu.
    • · ·
  16. 16. Pitná voda podle kteréhokoliv z nároků 13 až 15, vyznačující se tím, že zahrnuje mezi 20 a 100 mg/1, výhodně 40 mg/1, iontů vápníku ve formě síranu.
  17. 17. Pitná voda podle kteréhokoliv z nároků 13 až 16, vyznačující se tím, že zahrnuje mezi 20 a 140 mg/1, výhodně 130 mg/1, iontů vápníku ve formě chloridu.
  18. 18. Pitná voda podle kteréhokoliv z nároků 13 až 17, vyznačující se tím, že navíc zahrnuje až 80 mg/1, výhodně 50 mg/1, iontů hořčíku.
  19. 19. Pitná voda podle kteréhokoliv z nároků 13 až 18, vyznačující se tím, že navíc zahrnuje činidla modifikující chuť.
  20. 20. Pitná voda podle kteréhokoliv z nároků 13 až 19, vyznačující se tím, že je obyčejnou vodou bez bublinek.
  21. 21. Pitná voda podle kteréhokoliv z nároků 13 až 19, vyznačující se tím, že je sodovkovou vodou s bublinkami.
CZ2003198A 2000-06-21 2001-06-21 Způsob výroby pitné vody a pitná voda tímto způsobem vyrobená CZ2003198A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0007920A FR2810506B1 (fr) 2000-06-21 2000-06-21 Procede de fabrication d'une eau riche en calcium et eau obtenue par ce procede

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2003198A3 true CZ2003198A3 (cs) 2003-06-18

Family

ID=8851491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003198A CZ2003198A3 (cs) 2000-06-21 2001-06-21 Způsob výroby pitné vody a pitná voda tímto způsobem vyrobená

Country Status (12)

Country Link
US (1) US20040028792A1 (cs)
EP (1) EP1292543B1 (cs)
AT (1) ATE320407T1 (cs)
AU (1) AU2001269227A1 (cs)
CZ (1) CZ2003198A3 (cs)
DE (1) DE60117986T2 (cs)
DZ (1) DZ3386A1 (cs)
ES (1) ES2259663T3 (cs)
FR (1) FR2810506B1 (cs)
HU (1) HUP0301168A3 (cs)
MA (1) MA25766A1 (cs)
WO (1) WO2001098216A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4469306B2 (ja) * 2004-04-30 2010-05-26 株式会社日立製作所 計算機システム、管理サーバ
IT1401899B1 (it) * 2010-06-16 2013-08-28 Berger Johann Processo ed impianto per la preparazione di un concentrato liquido diluibile per l'ottenimento di acqua destinata al consumo umano e presentante le caratteristiche di un'acqua minerale, concentrato liquido e acqua destinata al consumo umano cosi' ottenuti
EP2548848B1 (en) * 2011-07-22 2015-03-25 Omya International AG Micronized CaCO3 slurry injection system for the remineralization of desalinated and fresh water
US20140158639A1 (en) * 2012-12-12 2014-06-12 Water Stabilization And Revitalization Water stabilization and revitalization
WO2015091566A1 (en) * 2013-12-18 2015-06-25 Nestec S.A. Process for supplying magnesium and/or calcium enriched water based beverage and associated manufacturing apparatus
WO2020127612A1 (en) * 2018-12-21 2020-06-25 Mittemitte Gmbh Method and apparatus for producing potable mineralized water
EP4284759A1 (en) * 2021-01-26 2023-12-06 Mittemitte GmbH Device and method for treating an aqueous liquid

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3874277A (en) * 1972-06-28 1975-04-01 Matsushita Electric Ind Co Ltd Apparatus for preparing mineral water
FR2575742B1 (fr) * 1985-01-10 1990-11-30 Sasakura Eng Co Ltd Procede de post-traitement de l'eau distillee, par dissolution de calcium et de dioxyde de carbone dans l'eau distillee obtenue dans une installation de dessalement par evaporation
US5174901A (en) * 1991-06-10 1992-12-29 Smith Verity C Liquid purifying system
US20010051197A1 (en) * 1998-09-29 2001-12-13 The Procter & Gamble Company Low acid beverages supplemented with nutritional calcium sources

Also Published As

Publication number Publication date
ES2259663T3 (es) 2006-10-16
FR2810506A1 (fr) 2001-12-28
FR2810506B1 (fr) 2002-09-27
HUP0301168A2 (hu) 2003-08-28
WO2001098216A1 (fr) 2001-12-27
EP1292543B1 (fr) 2006-03-15
ATE320407T1 (de) 2006-04-15
HUP0301168A3 (en) 2005-11-28
AU2001269227A1 (en) 2002-01-02
DE60117986T2 (de) 2006-12-21
DE60117986D1 (de) 2006-05-11
DZ3386A1 (fr) 2001-12-27
US20040028792A1 (en) 2004-02-12
EP1292543A1 (fr) 2003-03-19
MA25766A1 (fr) 2003-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108367952A (zh) 经纯化且再矿化的水
JP2001522595A (ja) 食品への強化用カルシウム複合物
JP2011120602A (ja) 長期保存可能な非アルコール性の非混濁性麦芽飲料および方法
JP2004530424A (ja) 飲料のカルシウムを強化するための方法、装置および組成物
CA2377076C (en) Preparation and metering of components mixed with co2
CZ2003198A3 (cs) Způsob výroby pitné vody a pitná voda tímto způsobem vyrobená
EP1460042A2 (en) Methods for the production of potable mineral water
CN207958041U (zh) 高浓度溶氧水的合成装置
TWI308061B (cs)
EP2000436A2 (en) Method and system for obtaining liquid salt and salts thus obtained
JP2002191331A (ja) 海洋深層水を利用した清涼飲料水の製造方法
JP6566732B2 (ja) 炭酸水及びその製造方法
JP2001190256A (ja) 深層水由来のミネラル成分含有の鉱泉水飲料
US9458039B2 (en) Production process for a zinc enriched drinking water, composition and packaged water
RU2213065C2 (ru) Способ йодирования воды и напитков
RU2763186C1 (ru) Функциональная питьевая вода "СМАРТ Аква" для коррекции pH
JPH0338296A (ja) 飲料水の製造方法及び同方法に用いる飲料水製造装置
RU2215451C2 (ru) Способ сохранения состава и свойств минеральных вод железистых типов после их добычи
EP3796917A1 (en) Vitamin d- fortified water and method of manufacturing thereof
JP2005185226A (ja) 炭酸乳飲料
RU2763194C1 (ru) Функциональная питьевая вода "СМАРТ Аква" для снижения веса человека
JP2005278509A (ja) 機能性飲料の製造方法
RU2271728C2 (ru) Способ приготовления минеральной лечебно-столовой воды
CN101467543A (zh) 海参保鲜技术
RU2158527C2 (ru) Способ приготовления минеральной воды