CZ2002332A3 - Prostředky osobní péče - Google Patents

Prostředky osobní péče Download PDF

Info

Publication number
CZ2002332A3
CZ2002332A3 CZ2002332A CZ2002332A CZ2002332A3 CZ 2002332 A3 CZ2002332 A3 CZ 2002332A3 CZ 2002332 A CZ2002332 A CZ 2002332A CZ 2002332 A CZ2002332 A CZ 2002332A CZ 2002332 A3 CZ2002332 A3 CZ 2002332A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
agents
acid
skin
fibers
Prior art date
Application number
CZ2002332A
Other languages
English (en)
Inventor
Wei Cen
Nicola Jacqueline Phipps
Edward Dewey Smith Iii.
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ2002332A3 publication Critical patent/CZ2002332A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K10/00Body-drying implements; Toilet paper; Holders therefor
    • A47K10/16Paper towels; Toilet paper; Holders therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K7/00Body washing or cleaning implements
    • A47K7/02Bathing sponges, brushes, gloves, or similar cleaning or rubbing implements
    • A47K7/03Bathing sponges, brushes, gloves, or similar cleaning or rubbing implements containing soap or other cleaning ingredients, e.g. impregnated

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

Prostředky osobní péče
Oblast techniky
Tento vynález se týká prostředků osobní péče určených k jednomu použití, které jsou vhodné pro čištění a/nebo léčebné ošetření kůže, vlasů a jiných míst, která vyžadují takovéto ošetření. Tyto prostředky obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje samostatně nebo v kombinaci permeabilitu pěny minimálně 0,2 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O), kritický tlak permeability pěny menší než 392 Pa (4 cm H2O), permeabilitu vzduchu minimálně 457,2 cm3/s/cm2 (900 fČ/min/ft2), hodnotu kompresní a relaxační hystereze 5 % až 60 % a hodnotu abraze větší než 15. Spotřebitelé používají tyto prostředky tak, že je navlhčují vodou a roztírají na místo, která má být čištěno a/nebo léčebně ošetřeno.
Tento vynález se také týká způsobů čištění a/nebo úpravy (kondiciování) kůže a vlasů použitím prostředků tohoto vynálezu.
Dosavadní stav techniky
Prostředky osobní péče, zvláště výrobky pro čištění a úpravu, se tradičně prodávají v různých formách jako jsou kusová mýdla, krémy, pleťové vody a gely. Aby byly přijatelné pro spotřebitele, musí tyto výrobky vyhovět množství kritérií. Tato kritéria zahrnují účinnost čištění, pocit na kůži, jemnost ke kůži, vlasům a oční sliznici, a množství pěny. ideální prostředky pro osobní očistu umožňují i při častém používání jemné čistění kůže nebo vlasů, nezpůsobují žádné nebo jen malé podráždění a nezanechávají kůži nebo vlasy slepené nebo příliš suché.
Je také velmi žádoucí získat tyto výhody čištění a úpravy z používaného výrobku. Výrobky určené k jednomu použití jsou výhodné, protože nevyžadují skladování nepohodlných láhví, kusů, sklenic, tub a jiných forem nepořádku zahrnující
výrobky pro čištění a další výrobky schopné poskytnout léčebné nebo estetické výhody. Výrobky určené k jednomu použití představují také hygieničtější alternativu k použití houby, žínky nebo jiného čistícího nástroje určeného pro široké opětovné použití, protože u takovýchto nástrojů dochází k vývinu bakteriálního růstu, nepříjemného zápachu a jiných nežádoucí charakteristik plynoucí z opětovného použití.
Prostředky tohoto vynálezu překvapivě poskytují vhodným, levným a hygienickým způsobem účinné čistící a/nebo léčebné výhody na kůži a vlasy. Tento vynález je výhodný vtom, že při použití prostředku tohoto vynálezu není potřeba se starat, ukládat nebo používat dodatečné nástroje (jako je žínka nebo houba), dále prostředky pro čištění a/nebo výrobky s léčebnými výhodami. Je vhodné používat tyto prostředky, protože jsou ve formě buď prostředků osobní péče určených k jednomu použití nebo prostředků pro několikanásobné použití, které jsou vhodné pro čištění stejně jako pro použití činidla s léčebnou nebo estetickou výhodou. Kromě toho jsou tyto prostředky výhodné pro použití uvnitř nebo ve spojení s jiným nástrojem osobní péče, který je určen pro rozsáhlejší použití. V tomto případě se prostředky tohoto vynálezu používají uvnitř nebo jako napojené na dodatečný nástroj osobní péče, který není určený k jednomu použití, jako například osuška nebo žínka. Prostředky tohoto vynálezu určené k jednomu použití lze navíc odstranitelně přichytit na rukojeť nebo držadlo, které je vhodné pro rozetření prostředku po povrchu, který má být čištěn a/nebo léčebně ošetřen (například upraven).
Ačkoli jsou prostředky ve výhodných provedeních tohoto vynálezu vhodné pro osobní péči, jsou také užitečné v různých jiných průmyslových odvětví týkajících se automobilů, lodí, domácnosti, zvířat atd., kde povrchy nebo místa vyžadují takovéto ošetření a/nebo použití výhodného činidla jako například vosku, kondicionéru, UV ochrany atd.
Ve výhodných provedeních tohoto vynálezu jsou prostředky vhodné pro osobní péči a jsou užitečné pro čištění a/nebo léčebné ošetření kůže, vlasů a podobných keratinových povrchů, které vyžadují takovéto ošetření. Spotřebitelé používají tyto • · · · • · · · · · · prostředky tak, že je navlhčují vodou a roztírají na místo, které má být ošetřeno. Tento prostředek obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje různě definované fyzikální vlastnosti. Tyto fyzikální vlastnosti vrstvy rouna v podkladu zvyšují pěnění, což vede jednak ke zlepšení čištění a slupování, a jednak k optimalizaci dodání a nanesení léčebného nebo esteticky výhodného činidla, které je případně obsaženo uvnitř prostředku.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká téměř suchých prostředků osobní péče určených k jednomu použití vhodných pro čištění, které obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu pěny minimálně 0,2 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O).
Tento vynález se týká téměř suchých prostředků osobní péče určených k jednomu použití vhodných pro čištění, které obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje kritický tlak permeability pěny menší než 392 Pa (4 cm H2O).
Tento vynález se týká téměř suchých prostředků osobní péče určených k jednomu použití vhodných pro čištění, které obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu vzduchu minimálně 508,0 cm3/s/cm2 (1000 ft3/min/ft2).
Dále se tento vynález týká téměř suchých prostředků osobní péče určených k jednomu použití vhodných pro čištění, které obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, • · • · · · • · · · · · · «<· obsahuje syntetická vlákna a vykazuje hodnotu kompresní a relaxační hystereze 5 % až 60 %.
Kromě toho se tento vynález týká téměř suchých prostředků osobní péče určených k jednomu použití vhodných pro čištění, které obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje hodnotu abraze větší než 15.
Tento vynález se také týká způsobů čištění a/nebo léčebného ošetření (například upravení) kůže a vlasů, které obsahují tyto kroky a) navlhčení těchto prostředků vodou a b) kontakt vlhkých prostředků s kůží nebo vlasy.
Jestliže není uvedeno jinak, jsou všechna procenta a poměry zde použité hmotnostní a všechna měření se provádějí při teplotě 25 °C, jestliže není stanoveno jinak. Tento vynález případně obsahuje základní stejně jako možné přísady a složky zde popsané.
V popisu tohoto vynálezu jsou ukázána různá provedení a/nebo jednotlivé vlastnosti. Jak je zřejmé pro znalého praktického lékaře, jsou možné všechny kombinace takovýchto provedení a vlastností a vyplývají případně z výhodných provedení tohoto vynálezu.
Všechny zde odkazované dokumenty, včetně patentů, patentových přihlášek a uveřejněných publikací, jsou v úplnosti uvedeny v popisu.
Detailní popis vynálezu
Termín „určený k jednomu použití“, který se zde používá v obecném smyslu slova, znamená prostředek, který se odstraní nebo vyřadí po určitém počtu použití, výhodně po méně než 25, výhodněji po méně než 10 a nejvýhodněji po méně než 2 úplných použití.
Β · • · Β Β • Β Β» Β·
Β « « · · • Β ·· Β
Termín „téměř suchý“ znamená, že prostředky tohoto vynálezu vykazují hydrataci menší než 0,95 g (0,95 gms), výhodněji menší než 0,75 g (0,75 gms), ještě výhodněji menší než 0,5 g (0,5 gms), ještě výhodněji menší než 0,25 g (0,25 gms), ještě výhodněji menší než 0,15 g (0,15 gms) a nejvýhodněji menší než 0,1 g (0,1 gms). Stanovení hydratace je uvedeno níže.
Prostředky osobní péče tohoto vynálezu obsahují následující základní složky.
VSe vodě nerozpustný podklad
Prostředky tohoto vynálezu obsahují ve vodě nerozpustný podklad, který dále obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi a je mohutná. Kromě toho jsou výhodně vrstvy podkladu jemné, což při jejich použití poskytuje spotřebiteli osvěžení kůže. Vrstva rouna i jakékoliv další vrstvy jsou v každém případě definovány tak, že mají vnitřní i vnější povrch. V obou případech jsou vnitřní povrchy vrstev ty, které přijdou do kontaktu s vnitřním nebo nejvnitřnějším podílem prostředku tohoto vynálezu, zatímco vnější povrchy vrstev jsou ty, které přijdou do kontaktu s vnějším nebo nejzevnějším podílem prostředku. Orientaci prostředků tohoto vynálezu lze obecně definovat tak, že jakákoliv pomocná vrstva je blíž ke straně prostředku vhodné pro uchopení (strana pro uchopení), zatímco vrstva rouna je ke straně prostředku, která má přijít do kontaktu s místem, které má být čištěno a/nebo léčebně ošetřeno, například strana pro kontakt s kůží/místem. Obě strany prostředku jsou nicméně vhodné pro kontakt s kůží.
Ve vodě nerozpustný podklad zlepšuje čištění a/nebo léčebné ošetření. Tento podklad má stejnou nebo rozdílnou strukturu jako strana pro kontakt s kůží/místem. Tento podklad působí jako účinný nástroj pro pěnění a slupování. Přijde-li podklad do fyzického kontaktu s kůži nebo vlasy, významné napomáhá čištění a odstranění nečistot, nalíčení, odumřelé kůže a jiné poškozené tkáně. Ve výhodných provedeních nicméně podklad nepůsobí abrazivně na kůži.
• » ·« · ♦ · • · • « ··*·
Vrstva rouna
Vrstva rouna tohoto vynálezu má nízkou hustotu, je odolná proti abrazi a je mohutná. Termín „mohutná“ znamená, že vrstva má hustotu 0,00005 g/cm3 až 0,1 g/cm3, výhodně 0,001 g/cm3 až 0,09 g/cm3 a tloušťku 0,1016 cm (0,04 inches) až 5,08 cm (2 inches) při 0,775 g/cm2 (5 gms/in2). Termín „odolná proti abrazi“ znamená, že vykazuje hodnotu abraze větší než 15, výhodně větší než 30, ještě výhodněji větší než 70 a nejvýhodněji větší než 80, jak je popsáno v níže uvedené metodice Stanovení hodnoty abraze.
Vrstva rouna výhodně obsahuje syntetické materiály. Termín „syntetické“ znamená, že tyto materiály se získají v první řadě z různých člověkem vyrobených nebo z přírodních materiálů, které se dále upraví. Mezi vhodné syntetické materiály patří například acetátová vlákna, akrylová vlákna, vlákna esterů celulózy, modakrylová vlákna, polyamidová vlákna, polyesterová vlákna, polyalkenová vlákna, polyvinylalkoholová vlákna, vlákna hedvábí, polyethylenová pěna, polyuretanová pěna a nebo jejich kombinace. Výhodné syntetické materiály, zvláště vlákna, se vyberou ze skupiny obsahující nylonová vlákna, vlákna hedvábí, polyalkenová vlákna, polyesterová vlákna a jejich kombinace. Výhodná polyalkenová vlákna se vyberou ze skupiny obsahující polyethylen, polypropylen, polybutylen, polypenten a jejich kombinace a kopolymery. Výhodnější polyalkenová vlákna se vyberou ze skupiny obsahující polyethylen, polypropylen a jejich kombinace a kopolymery. Výhodná polyesterová vlákna se vyberou ze skupiny obsahující polyethylentereftalát, polybutylentereftalát, polycyklohexylendimethylentereftalát a jejich kombinace a kopolymery. Výhodnější polyesterová vlákna se vyberou ze skupiny obsahující polyethylentereftalát, polybutylentereftalát a jejich kombinace a kopolymery. Mezi nejvýhodnější syntetická vlákna patří pevná staplová polyesterová vlákna, která obsahují homopolymery polyethylentereftalátu. Vhodné syntetické materiály případně obsahují vlákna s jedinou pevnou složkou (to jest chemicky homogenní), mnohosložková vlákna (to jest každé vlákno je tvořeno více než jedním typem t' ' · · · · * · · · · * ···· ♦ · · » · · « • · · · · · ······· * · ···« ·· · * · · • · · · «« · ··»··* materiálu), mnohomateriálová vlákna (to jest syntetické vlákna, která obsahují dva nebo více odlišných typů vláken, které se vzájemně propletou, aby se dosáhlo širšího vlákna) a jejich kombinace. Mezi výhodná vlákna patří dvousložková vlákna, mnohosložková vlákna a jejich kombinace. Takováto dvousložková vlákna mají konfigurace jádro-obal nebo konfigurace jeden vedle druhého. Vrstva rouna obsahuje v každém případě buď kombinaci vláken obsahující výše uvedené materiály nebo vlákna, která sami obsahují výše uvedené materiály.
U vláken typu jádro-obal obsahují jádra výhodně materiály vybrané ze skupiny obsahující polyestery a polyalkeny, které mají teplotu Ta minimálně o 10 °C vyšší než materiál obalu a jejich kombinace. Naopak obaly dvousložkových vláken výhodně obsahují materiály vybrané ze skupiny obsahující polyestery a polyalkeny, které mají teplotu Tg minimálně o 10 °C nižší než materiál jádra a jejich kombinace.
Ve všech případech, to jest konfigurace jeden vedle druhého, konfigurace jádro-obal nebo konfigurace s jedinou pevnou složkou, vykazují vlákna vrstvy rouna šroubovitou nebo spirálovitou nebo zvlněnou konfiguraci, zvláště v případě dvousložkových typů vláken.
Vrstva rouna případně také obsahuje přírodní vlákna. Vhodná přírodní vlákna jsou popsána níže v části Netkaná vrstva.
Kromě toho mají vlákna vrstvy rouna výhodně průměrnou tloušťku 0,5 pm (0,5 microns) až 150pm (150 microns). Výhodněji mají vlákna průměrnou tloušťku 5 pm (5 microns) až 75 pm (75 microns). V ještě výhodnějším provedení mají vlákna průměrnou tloušťku 8 pm (8 microns) až 40 pm (40 microns). Kromě toho mají vlákna vrstvy rouna různou velikost, to jest mají různou průměrnou tloušťku. Příčný řez vlákny je kulatý, plochý, oválný, elipsovitý nebo jinak tvarovaný.
V jiném provedení obsahuje vrstva rouna tohoto vynálezu směsný materiál, který je tvořen jednou nebo více fyzikálně superponovanými vrstvami ze stejných nebo • · »
» 0 0 • «« « · 00 • · · «
0 0 4 ** 0 0 různých vhodných materiálů, přičemž vrstvy jsou navzájem spojené nepřerušovaným (to jest vrstveným atd.) nebo přerušovaným vzorem, nebo vnějšími okraji (nebo po obvodu) vrstvy a/nebo v přesně geometricky stanoveném místě. Dále vrstva rouna obsahuje například směsné materiály vybrané ze skupiny obsahující netkaná vlákna, houby, pěny, mřížkované pěny, polymerní sítě, muly (řídká plátna), ve vakuu tvarované lamináty, tenká vlákna a směsné materiály tvořené tenkými vlákny. Vrstva rouna výhodně obsahuje směsný materiál tvořený tenkými vlákny, který obsahuje minimálně jedno tenké vlákno a minimálně jedno netkané vlákno, přičemž vrstva se tvaruje ve vakuu. Mezi vhodné směsné materiály tvořené tenkými vlákny patří například ve vakuu laminovaný směsný materiál tvořený tenkými vlákny, který se vytvoří zkombinováním mykaných polypropylenových netkaných vláken o základní hmotnosti 30 g/m2 (30 gsm) s tenkým vláknem.
Vrstva rouna prostředků osobní péče tohoto vynálezu se především používá pro kontakt s kůží, protože má jemné slupovací vlastnosti. Výhodná syntetická vlákna, která tvoří vrstvu rouna, jsou navíc velmi hydrofobní, to jest umožňují vodě snadný průtok prostředkem a tím proniknutí k čistící složce a dále umožňují rychlý odtok z prostředku a tím vytvoření velkého množství pěny, jejíž množství se během použití snižuje, ale které přesto dostačuje během celého sprchování nebo koupání.
Vlastnosti vrstvy rouna
Vrstva rouna tohoto vynálezu vykazuje specifické fyzikální vlastnosti definované pomocí permeability pěny a stím spojeného kritického tlaku permeability pěny, permeability vzduchu, hodnoty kompresní a relaxační hystereze a hodnoty abraze, které se stanoví způsoby popsanými níže.
Prostředky tohoto vynálezu výhodně obsahují vrstvu rouna s permeabilitou pěny minimálně 0,2 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O), výhodněji minimálně 0,4 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O), ještě výhodněji minimálně 0,6 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O) a nejvýhodněji minimálně 0,7 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O).
Φ • * · Φ ΦΦΦ * · · Φ
ΦΦΦΦ φΦΦΦ ΦΦ · φ φφ ΦΦΦ φφφφφφφ Φ Φ φφφφ ΦΦ Φ φ Φ β φ φ V Φ · » · * ♦ · Φ Φ Φ
Prostředky tohoto vynálezu výhodně obsahují vrstvu rouna s kritickým tlakem permeability pěny menším než 392 Pa (4 cm H20), výhodněji menším než 343 Pa (3,5 cm H20), ještě výhodněji menším než 294 Pa (3 cm H20) a nejvýhodněji menší než 265 Pa (2,7 cm H20).
Vrstva rouna prostředků tohoto vynálezu vykazuje navíc výhodně hodnotu kompresní a relaxační hystereze 5 % až 60 %, výhodněji 5 % až 40 %, výhodněji 5 % až 38 %, ještě výhodněji 5 % až 35 % a nejvýhodněji 5 % až 33 %.
Vrstva rouna prostředků tohoto vynálezu vykazuje kromě toho výhodně hodnotu abraze větší než 15, výhodněji větší než 30, ještě výhodněji větší než 50, ještě výhodněji větší než 70 a nejvýhodněji větší než 80.
Metodika stanovení permeability pěny
Permeabilita pěny představuje poměr, při kterém pěna proniká vrstvou textilního materiálu.
Nejprve se připraví testovací válec. Z 50 ml kombinované stříkačky značky VWR (pro Repeater® Pipettor) (nebo z jeho ekvivalentu) se odstraní šroubovitý uzávěr a část pro nastřikování. Válec pro nastřikování se poté v lemu, odkud navazuje konická část, přeřízne použitím žiletky nebo jemné pilky na kov. Odříznutý povrch se brousí kusem smirkového papíru o hrubosti 165 pm (80 grit) do doby, než se zarovná. Poté se na plát z teflonu umístí vzorek podkladu. Po obvodu odříznutého povrchu válce pro nastřikování se poté nanesou kapičky horkého lepidla. Lepený povrch válce pro nastřikování se poté umístí na vzorek podkladu. Na vršek válce se umístí závaží o hmotnosti 1 kg a lepidlo se nechá schnout po dobu 30 minut. Po uplynutí 30 minut se závaží odstraní a podklad se odřízne tak, že kraje podkladu se zarovnají se stranami válce pro nastřikování.
» 9
9 4 9 9 · 9 · · ««94 9 · « 9
44 4 · 4 · 4
49 4 9 · 44494 9 4
4999 94 9 499 «4 «9 9 » « 4999
Testovací přístroj se připraví tím, že 25 ml dělená laboratorní tlačková byreta s postranní trubicí se umístí do válce o objemu 1000 ml opatřeného stupnicí tak, že je obrácená dnem vzhůru a postranní trubice zůstane vně tohoto válce. Válec opatřený stupnicí se naplní vodou dokud výška vody nedosahuje 350 mm. Konec šroubovitého uzávěru testovacího válce se poté upne do kruhového stojanu. Poté se kouskem hadice Naglene LAB/FDA/USP VI o vnitřním průměru 0,953 cm (3/8) (nebo jejím ekvivalentem) připojí zdroj vzduchu na jeden konec trubice ve tvaru T, zatímco druhým kouskem hadice se na druhý konec trubice ve tvaru T připojí titrační špička byrety. Třetí konec trubice ve tvaru T se pomocí stejné hadice připojí k uzavíracímu kohoutu. Poté se uzavírací kohout pomocí kousku gumové hadice připojí ke šroubovitému uzávěru testovacího válce.
Jakmile se všechna propojení řádně zataví tak, aby byla vzduchotěsná, do přístroje pro tvorbu pěny (Airspray®) se nalije 200 ml 6 % roztoku tvořeného směsí ALS (laurylsulfát amonný) a AE3S (alkyllaurylethersulfát) v poměru 1:3 (20 % roztok ALS Simac #45 201 a AE3S Simac #48 411 v poměru 1:3) (nebo takové množství, aby se přístroj naplnil). Pěna se tvoří ručním stlačováním a uvolňováním koncovky (pístu) přístroje. Takto vytvořená pěna musí po první minutě vykazovat charakteristickou hustotu 0,07 + 0,005 g/cm3 (0,07 ± 0,005 g/ml) a krémovost 0,6 ± 0,03 jednotek optické hustoty a dále 0,52 ± 0,03 jednotek optické hustoty, jak je definováno níže. Testovací válec se poté naplní pěnou a šroubovitý uzávěr se umístí zpět na testovací válec. Pro utěsnění se spojení obalí parafilmem. Po ujištění, že je zdroj vzduchu úplně vypnut, se uzavírací kohout naplno otevře. Kritický tlak permeability pěny vykazovaný podkladem se stanoví tak, že se pomalým otevíráním zdroje vzduchu zvyšuje pomalu tlak vzduchu, dokud pěna nezačne pronikat podkladem. Uzavírací kohout se poté úplně uzavře a změřením rozdílu výšky hladiny vody v byretě a ve válci opatřeném stupnicí se zaznamená tlak v cm vodního sloupce. Toto měření představuje kritický tlak permeability pěny. Tlak vzduchu se poté nastaví na 686 Pa (7 cm H2O).
Testovaný válec se potom znovu naplní vzorkem čerstvé pěny vytvořené v přístroji pro tvorbu pěny a zaznamená se celková hmotnost válce a podkladu.
»· «· *00 ·· · 0 « · * 0 · ♦ · ««40
00·· 0000 0* ·
00 000 0 0 · · 0 » 0 · · • 0 0 · 00 » 0·0
0« · · «0 « » · 0 0 0 0
Testovací válec se poté znovu připojí k testovacímu přístroji, a aby byla zabezpečena vzduchotěsnost spoje, spojení se obalí parafilmem. Znovu se naplno otevře uzavírací kohout a ihned se spustí hodiny. Poté, co 50 % vzorku pěny projde podkladem, se uzavírací kohout uzavře a hodiny se zastaví. Testovací válec se odstraní z testovacího přístroje a přebytek pěny se seškrábe z podkladu použitím shrnovacího pravítka a válec se zváží. Permeabilita pěny se vypočítá jako hmotnost pěny protlačené podkladem dělené dobou pokusu a uvádí se v g/s.
Měření krémovosti pěny
UV analyzátor transmitance Labsphere® UV1000S se spojí s počítačem přes porty RS 232 a nainstaluje se program související s analyzátorem. Vyrobí se několik skleněných kyvet o rozměrech 40 mm x 20 mm, které mají optickou dráhu 4 mm (to jest tloušťku kyvet) a před měřením se vyčistí.
Jakmile se připraví kyvety pro pěnu, zapne se počítač a analyzátor. Pěna se vytvoří přístrojem pro tvorbu pěny nebo způsobem pěnivosti, který je uveden níže. Pěnu lze vytvořit i jinými způsoby, například jako při běžném umývání. Pěna se nadávkuje do kyvety pro pěnu a zakryje se folií. Povrch kyvet se vyčistí použitím KIMWIPE (komerčně dostupné od firmy Kimberly-Clark, Corp., Neenah, Wl). Kyveta se umístí do vzorkovacího stojanu zvednutím integračního tělesa UV1000S. Integrační těleso se vrátí do výchozí pozice, to jest 1 mm od horního povrchu kyvety.
Jakmile se dokončí skenování, každé z nich se uloží do souboru označeného *.uvt s optickou hustotou vynesenou na ose Y.
Výše popsaný způsob se opakuje třikrát (n = 3) pro každý vzorek, aby se snížila náhodná chyba. Tyto tři získané soubory dat se poté exportují za použití formátu souboru *.uvd. K přečtení a sloučení všech tří souborů *.uvd do jednoho souboru se poté použije program Microsoft Excel. Veškerá data nacházející se v UV oblasti (vlnová délka 210 nm až 399 nm) se poté vymažou.
« fl • « · · fl fl fl fl · « · fl · ♦ ♦ flfl·· fl··· · · · fl flfl flfl· ···«··<· · · flfl·· flfl · flfl· flfl flfl ·· fl ··*···
Aby se získala průměrná optická hustota každého skenování, vypočítá se pro každý samostatný vzorek průměrná optická hustota z oblasti 400 nm až 450 nm. Krémovost je reprezentována optickou hustotou odečtenou zUV1000S. Konečné profily krémovosti vzorku vycházejí z průměru výsledků tří opakování a vypočítané směrodatné odchylky.
Metodika stanovení permeability vzduchu
Permeabilita vzduchu je důležitá, protože udává množství pěny, kterou lze vytvořit zvláště pomocí materiálu tvořícího rouno. Permeabilita vzduchu je úměrná hustotě a množství pěny, kterou je zvláště materiál tvořící rouno schopen vytvářet. Hodnoty permeability vzduchu tohoto vynálezu byly stanoveny použitím ASTM Method - Designation D 737-96.
Přístroj pro testování permeability vzduchu zahrnuje následující součásti:
1. testovací hlavu, která poskytuje kruhovou testovací plochu 38,3 cm2 ± 0,3 %,
2. svěrací systém, který zabezpečí testovací vzorky o různých tloušťkách při síle minimálně 50±5N působící na testovací hlavu, aniž by došlo kdeformaci a jakémukoliv okrajové úniku ze spodní strany testovacího vzorku,
3. prostředek vhodný pro minimalizaci okrajového úniku (to jest použitím polychloroprenového (neoprenového) těsnění o šířce 20 mm a tloušťce 3 mm z přístroje pro měření tvrdosti 55 Type A) z okolí testovací plochy, z horní a ze spodní strany testovacího vzorku,
4. prostředek pro zavádění ustáleného průtoku vzduchu kolmo skrz testovací plochu a pro regulování průtoku vzduchu, který výhodně umožňuje nastavit rozdíly tlaku 98 Pa až 2452 Pa (10 mm až 250 mm nebo 0,4 in. až 10 in. H2O) mezi dvěma testovanými povrchy podkladů (testovací přístroj musí umožňovat pokles tlaku minimálně o 125 Pa (12,7 mm nebo 0,5 in. vody) napříč vzorkem), «® ®· ·· · ·* ·· • · « « · ♦ » « ♦ ® ♦ » ® ·· · · * · · » · • · · « · · «·«···♦ · * • · · « 4 9 · · · · ·« «· a® 4 4* ····
5. přístroj k měření tlaku nebo manometr, který je spojený s testovací hlavou pod testovacím vzorkem, a který slouží k měření poklesu tlaku napříč testovacím vzorkem v jednotkách Pascal (mm nebo in. H2O) s přesností ± 2 %,
6. průtokoměr, měřič objemu nebo měřící otvor pro měření průtokové rychlosti vzduchu skrz testovací plochu v cm3/s/cm2 (fP/min/ft2) s přesností ± 2 %,
7. kalibrační deska nebo jiný prostředek se známou hodnotou permeability vzduchu při předepsaném rozdílu testovacího tlaku, který slouží k přezkoušení přístroje,
8. prostředek pro výpočet a zobrazování požadovaných výsledků například stupnice, digitální display a počítačem řízené systémy, a
9. formy nebo šablony pro řezání vzorků podkladu, které mají rozměry minimálně stejné s plochou uzavíracích povrchů testovacího přístroje.
Vzorky podkladů se nařežou na vhodnou velikost (velikost uzavíracích povrchů) použitím formy pro řezání. Vzorky se poté předběžně upraví tak, že se přenesou do standardního prostředí s odpovídající hydratační rovnováhou pro předběžnou úpravu textilií. Jakmile se vzorky předběžně upraví, přenesou se do standardního prostředí s odpovídající hydratační rovnováhou pro testování textilií, což je při teplotě 21 °C ± 1 °C a relativní vlhkosti 65 ± 2 %. S testovanými vzorky se zachází opatrně, aby se nezměnil přirozený stav vzorků. Každý testovaný vzorek se umístí do testovací hlavy testovacího přístroje a test se provede tak, jak je předepsáno ve výrobních operačních postupech. Test se spustí nastavením rozdílu tlaku vody 125 Pa (12,7 mm nebo 0,5 in. H2O). Výsledky testů jednotlivých vzorků se zaznamenají v jednotkách cm3/s/cm2 (ff/min/ft2). Tyto výsledky představují permeabilitu vzduchu pro jednotlivé vzorky.
Metodika stanovení hodnoty kompresní a relaxační hystereze
Hodnota kompresní a relaxační hystereze je mírou „pružnosti“, kterou vykazuje jednotlivý podklad při kompresi. Tato vlastnost vrstvy rouna je důležitá, protože je nutností, aby prostředky tohoto vynálezu obnovovaly během použití svoji původní • 4 4 « ·· ·· • 4 4 «444
4·· 4 4 4
4444444 4 ·
44 44 4 4« 4444 konfiguraci a substantivnost (to jest při vystavení relativně velkým množstvím vody a tlaku).
Metodika stanovení hodnoty kompresní a relaxační hystereze zahrnuje následující kroky. Nejdříve se zajistí testovací přístroj Instron Mini 55 Tensile Tester s programem Merlin (nebo jeho ekvivalent). K provedení testu se nařežou vzorky podkladů o velikosti 6,35 cm x 10,16 cm (2,5inx4in). Testovací přístroj Instron se nastaví pro kompresi a dekompresi vzorků silou 0,05 N až 5 N ve 3 cyklech. Rozpětí dat se nastaví tak, aby při síle 0,05 N přístroj ukazoval nulu. Vzorek podkladu se stlačuje konstantní rychlostí 0,1 mm/s (0,1 mm/sec) použitím kruhové desky (která má povrch 1810 mm2). Jakmile se dosáhne síly 5 N, kruhová deska se začne vracet zpět, čímž se vzorek podkladu podrobí dekompresi. Když síla klesne na 0,05 N, kruhová deska se opět začne vracet zpět, čímž se vzorek podkladu znovu podrobí kompresi. Tento způsob se opakuje dokud se nedokončí tři kompletní cykly komprese/dekomprese.
Do grafu se vynesou hodnoty síly (N) v závislosti na nastavené kompresní vzdálenosti (mm) (nastavené tak, že kompresní vzdálenost je na začátku cyklu, kdy je síla rovna 0,05 N, rovna nule) získané z druhého cyklu. Stejně tak se vypočtou plochy pod kompresní/dekompresní křivkou. Hodnota kompresní a relaxační hystereze se poté vypočítá tak, že plocha pod dekompresní křivkou se odečte od plochy pod kompresní křivkou, výsledek se dělí plochou pod kompresní křivkou, násobí se 100 a udává se v procentech.
Metodika stanovení hodnoty abraze
Hodnota abraze indikuje vlastnost „odolnost proti abrazí“ vrstev rouna prostředků tohoto vynálezu. Vrstvy rouna tohoto vynálezu jsou jemně slupující, ale nejsou hrubé ke kůži. Stanovení hodnoty abraze proto zahrnuje broušení podkladu podél testovaného povrchu použitím mechanického zařízení a poté posouzení stop vzniklých broušením testovaného povrchu použitím různých analytických technik.
·· φφ Φ· · φ· φφ φφφφ φφφ «φφφ • ΦΦΦ φφφφ φ φ φ φ φφ φφφ φφφφφφφ · φ φφφφ φφ φ φφφ
9 9 9 9 9 Φ *·····
Pro metodiku stanovení je vyžadováno následující vybavení.
1. Přístroj pro měření opotřebení broušením a abraze značky Martindale Model
103, seriál nos. 103-1386/2 upwards. Martindale 07-01-88 vyrobený firmou
James H. Heal and Co. Ltd. Textile Testing and QC Equipment. Plocha x 44 mm. Hmotnost 1 kg.
2. Polystyrénové odřezky potažené povlakem o velikosti 11x8 cm. Vyčistí se polystyrénová vrstva na bílém High Impact Polystyrenu například EMA Model Supplies SS-20201L.
3. Podklady, které mají být testovány.
4. Přístroj na měření lesku například Sheem Tri-Microgloss 20-60-85.
Polystyrénové odřezky se před broušením připraví tak, že se odstranění umělý ochranný povlak ze strany, která je určena k broušení a opláchne se ethanolem (nesmí se použít tkanina). Odřezek se umístí na neabrazivní povrch a nechá se ve vzduchu usušit. Poté se polystyrénový odřezek podél okrajů pomocí pásky připevní na základnu přístroje pro měření opotřebení značky Martindale. Odřezek se vyrovná na střed cesty brousícího zařízení tak, aby delší strana odřezku byla ve směru pohybu. Odříznou se vzorky podkladu o velikosti 6,35 cm x 6,35 cm (2,5 χ 2,5 ). Vzorky podkladu se pomocí oboustranné pásky připevní ke kartáčovací noze přístroje pro měření opotřebení značky Martindale tak, aby se směr přístroje vyrovnal se směrem pohybu podkladu. Montáž kartáčovací nohy do přístroje se zabezpečí pomocí šroubů. Na vršek kartáčovací nohy se umístí závaží o hmotnosti 1 kg a pohyb kartáčovací nohy se zabezpečí tak, aby probíhal pouze v jednom směru (vpřed a zpět). Celý přístroj proměření opotřebení značky Martindale se zakryje ochrannou clonou. Přístroj se nastaví na 50 cyklů za jednu minutu a spustí se (frekvence = 0,833 Hz). Jakmile se přístroj zastaví, sundá se noha a polystyrénový odřezek se zvedne ze základny přístroje. Polystyren se označí štítkem, který udává použitý podklad a uloží se do plastikového sáčku.
• • 9 · 9
9999 • 9 9 ·« 99 • 9 9 9 • 9 99 • · 9 9 • 9 9 · • 9 9 ·
Odřezky se dále analyzují. Odřezky se umístí na černé konstrukční papírové pozadí, a aby se získal reprodukovatelný průměr, analyzuje se minimálně 5 vzorků stejného podkladu. Přístroj na měření lesku se umístí ortogonálně (tak, aby světelný paprsek směřoval kolmo na stopy vzniklé broušením) a nad střed strany polystyrénového odřezku, která byla broušena. Zvolí se úhel o velikosti 20° a vzorek se proměří, což dává hodnotu abraze. Hodnota abraze klesá s rostoucí abrazivní vlastností podkladu.
Metodika stanovení poměru povrch ku saturaci
V určitých provedeních obsahují prostředky tohoto vynálezu léčebně výhodnou složku. V takových případech se léčebně výhodná složka nachází hlavně na povrchu podkladu těchto prostředků. Termín „hlavně na povrchu podkladu“ znamená, že poměr povrch ku saturaci je větší než 1,25, výhodně je větší než 1,5, výhodněji je větší než 2,0, ještě výhodněji větší než 2,25 a nejvýhodněji 2,5. Poměr povrch ku saturaci je poměr vyplývající z měření výhodného činidla na povrchu podkladu. Tato měření se získají pomocí infračervené spektroskopie s Fourierovou transformací se zeslabeným úplným odrazem (Attenuated Total Reflectance (ATR) FT-IR Spectroscopy), která je dobře známa odborníkům z oblasti analytické chemie.
Mnoho konvenčních způsobů nanášení činidel pro úpravu na podklady využívá způsobů a/nebo výrobků nevhodných pro účely tohoto vynálezu. Například způsob, ve kterém se tkanina podkladu ponoří do tekuté lázně činidla pro úpravu a poté se lisuje na válcích, což se označuje jako zpracování „ponořením a lisováním“, a který nanáší činidlo pro úpravu do celého podkladu, a tím během použití nedává příležitost pro účinný přímý přenos prostředku mimo tkaninu a na jiný povrch. Mnoho prostředků tohoto vynálezu kromě toho využívá nanesení dostatečné dávky činidel pro úpravu na podklady, aby poskytly účinný užitek pro celé tělo, to jest obvykle požadují poměry dávek 100% až 200%, vztaženo na hmotnost suchého podkladu. Známé nástroje osobní péče, které používají tyto vysoké dávky, se zásadně vyhýbají problémům se spornými estetickými otázkami, které vyplývají z těchto vysokých dávek, pomocí • 4 • 4
4 4
11 4
4 4 4
I 4
4· 44 • · 4 ♦
4 44
4 4 4 stejnoměrného rozdělení dávky na celý podklad, včetně vnitřního prostoru podkladu. Zjistilo se, že vysoké dávky činidla pro úpravu lze udržet na povrchu prostředku, což výhodně dává příležitost pro přímý přenos výhodných činidel z podkladu na povrch, který má být ošetřen během použití, čímž prostředky tohoto vynálezu dodávají zlepšenou estetiku.
Způsob získání těchto měření je následující.
Nastavení přístrojů: Spektrometr typu BioRad FTS-7, vyrobený firmou Bio Rad
Labs, Digital Laboratory Division, Cambridge, MA, se použije pro záznam infračerveného spektra. Tato měření obvykle zahrnují 100 skenování pří rozlišení 4 cm'1. Optika zahrnuje plochý 1,047 radián (60deg) ZnSe ATR krystal, vyrobený firmou Graseby Specac, lne., Fairfield, CT. Data se měří při teplotě 25 °C a analyzují použitím programu Grams 386, který je distribuován firmou Galactic Industries Corp., Salem, NH. Před začátkem měření se krystal očistí vhodným rozpouštědlem. Vzorek se umístí na ATR krystal a zatíží se závažím o hmotnosti 4 kilogramy.
Experimentální způsob:
(1) Změří se referenční (pozadí) spektrum vyčištěné, vzduchem vysušené kyvety.
(2) Nejdříve se vybere podklad, který neobsahuje výhodná činidla, a který obsahuje vnější povrch prostředku. Podklad se umístí na vršek ATR krystalu tak, že vnější povrch směřuje ke krystalu. Nejdříve se podklad naplocho položí na místo měření a poté se na vršek podkladu umístí závaží o hmotnosti 4 kg. Potom se proměří spektrum (typicky 100 skenování při rozlišení 4 cm'1). Podklad se chová jako vnitřní standard, protože se tím měří absorbance vlastního podkladu. Určí se hlavní píky a vlnové délky podkladu.
(3) Způsob se zopakuje pro podklad prostředku, který obsahuje výhodná činidla. Určí se výšky primárních píků pro výhodné činidlo, což jsou nejvyšší zaznamenané píky, které buď neodpovídají píku podkladu zaznamenaném v předcházejícím kroku, nebo které odpovídají píku podkladu zaznamenanému φφ φ« • φ φ • φ φ φ « φ φφ« v předcházejícím kroku, ale které vykazují největší procentuální zvýšení absorbance v důsledku přítomnosti činidla pro úpravu. Zaznamenají se vlnové délky a absorbance několika píků výhodného činidla.
(4) Ze spektra stanoveného v kroku 3 se vybere pík podkladu, který se vyskytuje při vlnových délkách stanovených v kroku 2, ale který neodpovídá ani jednomu z primárních píků výhodného činidla, které byly vybrány v kroku 3. Zaznamenají se vybraná vlnová délka a absorbance z absorpčního spektra v kroku 3.
(5) Vypočítá se poměr výšky každého píku výhodného činidla stanoveného v kroku 3 ku výšce píku podkladu stanoveného v kroku 4. Nejvyšší číslo z této skupiny představuje poměr povrch ku saturaci testovaného prostředku.
V následující tabulce jsou uvedeny nějaké příklady.
podklad* pík podkladu a výška píku kondicionér výška píku kondicionéru poměr
rouno (směs polyesteru tepelně spojeného s 70 % PET/PE dvousložkovým vláknem) 0,0865 (C=0 pík při 1710 cm'1) Glycerin (C-0 pík při 1030 cm1) 0,181 2,09
rouno (směs polyesteru tepelně spojeného s 70 % PET/PE dvousložkovým vláknem) 0,0865 (C=0 pík při 1710 cm'1) Uhlovodík (C-H pík při 2923 cm1) 0,160 1,85
70 % hedvábí / 30 % polyester, zapletené v proudu vody 0,0333 (C=0 pík při 1710 cm'1) Glycerin (C-0 pík při 1030 cm1) 0,0684 2,05
*podklady těchto typů jsou snadno dostupné, například od firmy PGI Nonwovens, Benson, NC
Metodika stanovení hydratace
Jak je popsáno výše, prostředky tohoto vynálezu se považují za „téměř suché“. Termín „téměř suché“ znamená, že prostředky tohoto vynálezu vykazují hydrataci * Μ • · · * · · ♦ ···« · · · · · · · • · · « · « · ···· · · · 9 • · · · · · · · · · ·« 99 99 9 99 9999 menší než 0,95 g (0,95 gms), výhodněji menší než 0,75 g (0,75 gms), ještě výhodněji menší než 0,5 g (0,5 gms), ještě výhodněji menší než 0,25 g (0,25 gms), ještě výhodněji menší než 0,15 g (0,15 gms) a nejvýhodněji menší než 0,1 g (0,1 gms). Hydratace udává pocit sucha, který uživatelé postřehnou při dotyku prostředku tohoto vynálezu oproti pocitu z „mokrého“ kapesníku.
Aby se stanovila hydratace prostředku tohoto vynálezu a jiných výrobků založených na podkladu určených k jednomu použití, jsou potřebné následující zařízení a materiály.
kokosově bílý papírový ručník Procter & Gamble SKU 37000 63037 základní hmotnost = 42,14 g/m2 (42,14 gsm)
váhy s přesností 0,0 g
Lexan tloušťka 1,27 cm (0,5 ), velký natolik, aby postačoval na úplné pokrytí vzorků a o hmotnosti 1000 g
závaží závaží o hmotnosti 2000 g nebo kombinace závaží rovnající se hmotnosti 2000 g
Nejdříve se odděleně zváží dva papírové ručníky a zaznamená se váha každého z nich. Jeden papírový ručník se umístí na rovný povrch (například laboratorní stůl). Vzorek prostředku se umístí na vršek tohoto ručníku. Druhý papírový ručník se umístí na vršek vzorku prostředku. Dále se umístí Lexan a potom závaží o hmotnosti 2000 g (nebo kombinace závaží rovnající se hmotnosti 2000 g) na vršek obloženého vzorku prostředku. Čeká se po dobu 1 minuty. Po uplynutí této doby se odstraní závaží (nebo kombinace závaží) a Lexan. Zváží se vrchní a spodní papírový ručník a zaznamená se jejich hmotnost.
Hydratace se vypočítá odečtením počáteční hmotnosti papírového ručníku od konečné hmotnosti (po uplynutí 1 minuty) pro vrchní i spodní papírový ručník.
Rozdíly hmotností vypočtené pro vrchní a spodní papírový ručník se sečtou.
φφ φφ φ
φ φ
ΦΦ φφ φφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφ φφφφ φ φφ φφφ φφφφ φφφφ φ φ φ •Φ φφ ·· φ
Za předpokladu, že se testují smíšené prostředky, získá se hydratace zprůměrováním celkových rozdílů hmotností.
Provedení formou smíšeného prostředku
Prostředek tohoto vynálezu lze zabalit samostatně nebo s pomocnými prostředky vhodnými poskytnout samostatné výhody jako například estetické, léčebné, funkční nebo jiné, které jinak neposkytuje základní prostředek, což tvoří soupravu pro osobní péči. Pomocné prostředky soupravy pro osobní péči výhodně obsahují vévodě nerozpustný podklad, který obsahuje minimálně jednu vrstvu, a léčebně výhodnou složku nanesenou na nebo napuštěnou do podkladu pomocného prostředku. Výhodná složka pomocného prostředku vhodně poskytuje léčebné nebo estetické výhody kůži a vlasům nanesením různých činidel na takovéto povrchy, například činidla pro úpravu, činidla proti akné, činidla proti vráskám, antimikrobiální činidla, činidla proti plísním, protizánětlivá činidla, činidla pro lokální anestesii, činidla pro umělé opálení a akcelerátory jako jsou činidla chránící před UV paprsky, antioxidanty, činidla pro slupování kůže a jejich kombinace.
Kromě funkční výhody přináší pomocný prostředek tohoto vynálezu případně také léčebnou nebo estetickou výhodu. Pomocný prostředek lze například použit jako nástroj pro vysoušení, který je vhodný pro použití při odstranění vody z kůže nebo vlasů po dokončení sprchování nebo koupání.
Provedeni formou smíšených komůrek
Prostředek tohoto vynálezu případně obsahuje jednu nebo více komůrek. Takovéto komůrky vznikají při spojení vrstev podkladu navzájem v různých geometricky stanovených místech, Čímž jsou definovány uzavřené plochy. Tyto komůrky jsou užitečné například pro oddělení různých složek prostředku navzájem, například čistící složky obsahující tenzid od činidla pro úpravu. Oddělené složky prostředku, které poskytují léčebné nebo estetické nebo čistící výhody, lze z komůrek případně uvolnit k« ·· Β ·· BB • Β Β * · Β * · » Β ·
Β · Β· Β · · · Β · Β
Β ♦Β Β Β Β Β ···· Β Β · · • Β Β Β ♦ · Β Β · Β
ΒΒ ΒΒ ·Β Β Β· ···· různými cestami, mezi které například patří solubilizace, emulgování, mechanický přenos, průraz, rozpojení, protržení, lisování komůrky nebo ještě odloupnutí vrstvy podkladu, která tvoří část komůrky.
Výhodné složky
Prostředky tohoto vynálezu případně obsahují různé další složky, které jsou konvenčně používané v daném typu výrobku, za předpokladu, že nepřijatelně nemění výhody tohoto vynálezu. Tyto složky jsou vhodné pro kontakt s lidskou kůží a vlasy, to jest jsou-li včleněné do prostředku, jsou vhodné pro kontakt s lidskou kůží, protože nemají nepřiměřenou toxicitu, nekompatibilitu, nestabilitu, nevyvolávají alergické reakce a podobně, v rámci posouzení lékařů nebo lékárníků. CFTA Cosmetis Ingredient Handbook, Second Edition (1992) popisuje široké spektrum kosmetických a farmaceutických přísad obvykle používaných v průmyslové výrobě prostředků péče o kůži, které jsou vhodné pro použití v prostředcích tohoto vynálezu. Mezi příklady tříd těchto přísad patří enzymy, abraziva, činidla pro slupování kůži, absorbenty, estetická složky jako jsou vůně, pigmenty, barviva, esenciální oleje, senzátory kůže, astringenty (činidla stahující kůži), atd. (například hřebíčková silice, mentol, kafr, eukalyptový olej, methyllaktát, destilát z rostliny Hamamelis Virginiana), činidla proti akné (například resorcinol, síra, kyselina salicylová, erythromycin, zinek atd.), činidla proti zasychání, činidla proti pěnění, pomocná antimikrobiální činidla (například jodopropylbutylkarbamát), antioxidanty, pojivá, biologické přísady, tlumící činidla, bytnící činidla, chelatační činidla, chemické přísady, barviva, kosmetické astringenty, kosmetické biocidy, denaturační činidla, léčivé astringenty, vnější analgetika, látky tvořící film nebo materiály, jako například polymery, které podporují vlastnosti vytváření filmu a substantivitu prostředku (například kopolymery eikosanu a vinylpyrolidonu), dále smáčedla, činidla způsobující zakalení, pH regulátory, propelanty (hnací látky), redukční činidla, maskovací činidla, bělící činidlo pro kůži (nebo zesvětlující činidla) (například hydrochinon, koji-kyselina, kyselina askorbová, askorbylfosfát hořečnatý, askorbylglukosamin), činidla uklidňující a/nebo hojící kůži (například panthenol a jeho deriváty (například ethylpanthenol), aloe vera, kyselina pantothenová a její deriváty, • fc fcfc ·» ♦ ·· ·♦ • · « t · · ♦ · ·· · • · fcfc · · · · · · fc • fcfc «fcfc ···»··· · · fcfcfcfc fcfc · · · · fc· fcfc fcfc · fcfc fcfcfcfc alantoin, bisabolol a glycyrrhizinát didraselný), činidla léčíc! kůži, která zahrnují činidla pro prevenci, zpomalení, zastavení, a/nebo vyhlazení vrásek na kůži (například alfahydroxykyseliny jako je kyselina mléčná a kyselina glykolová, a betahydroxykyseliny jako je kyselina salicylová), zahušfovadla, hydrokoloidy, zvláště zeolity, dále vitamíny ajejich deriváty (například tokoferol, tokoferolacetát, beta karoten, kyselina retinová (derivát vitaminu A), retinol, retinoidy, retinylpalmitát, niacin, niacinamid, atd.). Prostředky tohoto vynálezu případně obsahují nosné složky, které jsou známé mezi odbornou veřejností. Mezi nosiče patří jedna nebo více kompatibilních kapalin nebo pevná přídavná ředidla nebo pojivá, která jsou vhodná pro použití na lidskou kůži a vlasy.
Prostředky tohoto vynálezu případně výhodně obsahují jednu nebo více takovýchto výhodných složek. Výhodné prostředky výhodně obsahují bezpečné a účinné množství léčebně výhodných složek, které obsahují léčebně výhodné činidlo vybrané ze skupiny obsahující vitamíny, činidla ošetřující kůži, činidla proti akné, činidla proti vráskám, činidla proti kožní atrofii, protizánětlivá činidla, činidla pro lokální anestesii, činidla pro umělé opálení a akcelerátory, antimikrobiální činidla, činidla proti plísním, činidla chránící před UV paprsky, antioxidanty, činidla pro slupování kůže ajejich kombinace. Termín „bezpečné a účinné množství“ znamená takové množství sloučeniny nebo složky, které je dostatečné k tomu, aby výrazně indukovalo pozitivní účinek nebo výhodu, ale příliš malé na to, aby způsobilo vážné vedlejší účinky (například nepřiměřená toxicita nebo alergická reakce), to jest poskytují reálnou výhodu při zhodnocení rizika v rámci posouzení lékařů.
Výhodné složky použitelné pro tento účel lze roztřídit podle jejich léčebné nebo estetické výhody nebo jejich předpokládaného typu působení. Výhodné složky použitelné pro tento účel v některých případech poskytují více než jednu léčebnou a estetickou výhodu nebo účinkují pomocí více než jednoho typu působení. Toto roztřídění se provádí z důvodu pohodlnosti a nezamýšlí se tím omezení složek pro zde uvedená použití. Je-li to přijatelné, lze pro tyto účely použít také vhodné farmaceuticky akceptovatelné soli těchto složek.
*· «» ·· · ·· ·· • « · » · · · * · · · 9 9 99 9999 99 9
99 999 9999999 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9 99 9999
Čistící síožka
Prostředky tohoto vynálezu obsahují čistící složku, která dále obsahuje jeden nebo více tenzidů. Čistící složka se umístí na ve vodě nerozpustný podklad. V určitých provedeních se čistící složka impregnuje do ve vodě nerozpustného podkladu. V jiném provedení se čistící složka nanese na jeden nebo oba povrchy ve vodě nerozpustného podkladu. Prostředky tohoto vynálezu obsahují 10% až 1000%, výhodně 50% až 600% a výhodněji 100% až 250% tenzidů, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu. Prostředky tohoto vynálezu také výhodně obsahují minimálně 1 gram tenzidů, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu, čistící složku lze tedy případně přidat k podkladu aniž by bylo vyžadováno sušení.
Tenzidy této čistící složky jsou výhodně pěnící tenzidy. Termín „pěnící tenzidy“ znamená, že když se smíchají s vodou a mechanicky zamíchají, dojde k vytvoření pěny. Takovéto tenzidy jsou výhodné, protože větší množství pěny je důležité pro spotřebitele jako indikátor účinného čištění. V určitých provedeních vykazují tenzidy nebo jejich kombinace jemnost. Termín „jemnost“ znamená, že tenzidy stejně jako prostředky tohoto vynálezu se jeví jemné ke kůži, a to ve stejné míře, jako jemný syntetický alkylglycerylethersulfonát (AGS) na bázi tenzidů, to jest Synbar. Způsoby měření jemnosti, nebo naopak dráždivosti, prostředků obsahujících tenzidy jsou založené na testu narušení ochranné vrstvy kůže. Čím jemnější je v tomto testu tenzid, tím méně se ochranná vrstva kůže naruší. Míra narušení ochranné vrstvy kůže se stanoví změřením relativního množství radioaktivně označené vody (3H-H2O) (označené tritiem), které projde pokožkou kůže z testovacího roztoku do fyziologického pufru obsaženého v difuzní komoře. Tento test je popsán T. J. Franz v J. Invest. Dermatol., 1975, 64, pp. 190-195, a dále v U. S. Patent No. 4 673 525, to Smáli et al., issued June 16, 1987, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů. Pro stanovení jemnosti tenzidů lze také použít jiné testovací metodiky, které jsou dobře známé odborné veřejnosti.
**· 9 9 <0 · * r* *<· « · « · • · ·· • · * 9 9 • 9 9 9
99 • · · • · * * » · ♦ • · 9999
9 9
9
9 9
9 9 9
9 9
9999
Široké spektrum vhodných pěnících tenzidů zahrnuje ty, které se vyberou ze skupiny obsahující aniontové pěnící tenzidy, neiontové pěnící tenzidy, kationtové pěnící tenzidy, amfoterní pěnící tenzidy a jejich směsi.
Aniontové pěnící tenzidy
Rámec vynálezu neomezující příklady aniontových pěnících tenzidů vhodných pro použití v prostředcích tohoto vynálezu jsou uvedeny v McCutcheon’s, Detergents and Emulsifiers, North American Edition (1986), published by Allured Publishing Corporation, dále v McCutcheoďs, Functional Materials, North American Edition (1992), a dále v U. S. Patent No. 3 929 678, to Laughlin et al., issued December 30, 1975, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Pro tyto účely je potenciálně vhodné široké spektrum aniontových tenzidů. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady aniontových pěnících tenzidů patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující alkylsulfáty a alkylethersulfáty, sulfatované monoglyceridy, sulfonované alkeny, alkylarylsulfonáty, primární nebo sekundární alkansulfonáty, alkylsulfosukcináty, acyltauráty, acylisethionáty (acyl-2-hydroxyethansulfonáty), alkylglycerylethersulfonáty, sulfonované methylestery, sulfonované mastné kyseliny, alkylfosfáty, acylglutamáty, acylsarkosináty, alkylsulfoacetáty, acylované peptidy, alkyletherkarboxyláty, acyllaktáty, aniontové fluortenzidy a jejich kombinace. Kombinaci aniontových tenzidů lze s výhodou použít pro účely tohoto vynálezu.
Mezi aniontové tenzidy používané jako čistící složka patří alkylsulfáty a alkylethersulfáty. Tyto látky mají obecné vzorce R1O-SO3M a R1(CH2H4O)jrO-SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, xje 1 až 10, a M je ve vodě rozpustný kationt jako je amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin (TEA), diethanolamin a monoethanolamin (MEA). Alkylsulfáty se připraví sulfatací jednosytných alkoholů (které mají 8 až 24 atomů uhlíku) použitím oxidu sírového nebo pomocí jiné známé techniky sulfatace. Alkylethersulfáty se připraví kondenzací ethylenoxidu ·· ··· 0 0 0 0 • · ♦ · ···«
0 00 · · · · 0 · * • V · · · · · 0000 0 0 0 0
0000 00 0 0 · 0
00 00 0 000000 s jednosytnými alkoholy (které mají 8 až 24 atomů uhlíku) a následnou sulfatací. Tyto alkoholy lze získat z tuků například z kokosového oleje nebo loje, nebo je lze syntetizovat. Mezi specifické příklady alkylsulfátů, které lze použít jako čistící složku, patří sodné, amonné, draselné, hořečnaté, nebo TEA soli laurylsulfátu nebo myristylsulfátu. Mezi příklady alkylethersulfátů, které lze použít, patří amonný, sodný, hořečnatý nebo TEA laurylether-3-sulfát.
Mezi další vhodnou třídu aniontových tenzidů patří sulfatované monoglyceridy obecného vzorce R1CO-O-CH2-C(OH)H-CH2-O-SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, a M je ve vodě rozpustný kationt jako je amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin. Připraví se reakcí glycerinu s mastnými kyselinami (které mají 8 až 24 atomů uhlíku) za vzniku monoglyceridu, který se následně sulfatuje oxidem sírovým. Příkladem sulfatovaného monoglyceridu je kokomonoglyceridsulfát sodný (použité mastné kyseliny původem z kokosového oleje).
Mezi další vhodné aniontové tenzidy patří sulfonované alkeny obecného vzorce R1SO3M, kde R1 je monoalken, který má 12 až 24 atomů uhlíku, a M je ve vodě rozpustný kationt jako je amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin. Tyto sloučeniny lze připravit sulfonaci alfaalkenů pomocí volného oxidu sírového, a následnou neutralizací kyselé reakční směsi do takové míry, že veškeré sultony, které se vytvoří při reakci, podléhají hydrolýze za vzniku odpovídajícího hydroxyalkansulfonátu. Příkladem sulfonovaného alkenu je C14/C16 alfaalkensulfonát sodný.
Mezi další vhodné aniontové tenzidy patří lineární alkylbenzensulfonáty obecného vzorce R1-C6H4-SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, a M je ve vodě rozpustný kationt jako je amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin. Připraví se sulfonaci lineárního alkylbenzenu ·
oxidem sírovým. Příkladem tohoto aniontového tenzidu je dodecylbenzensulfonát sodný.
Mezi ještě další aniontové tenzidy vhodné jako čistící složka patří primární nebo sekundární alkansulfonáty obecného vzorce R1SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, a M je ve vodě rozpustný kationt jako je amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin. Připraví se obvykle sulfonací alkanů oxidem siřičitým v přítomnosti chloru a ultrafialového záření nebo pomocí jiného známého způsobu sulfonace. K sulfonací dochází v sekundárních nebo v primárních pozicích alkylového řetězce. Příkladem vhodného alkansulfonátu jsou C13-Cn alkansulfonáty alkalického kovu nebo amonné.
Mezi další vhodné aniontové tenzidy patří alkylsulfosukcináty, které zahrnují N-oktadecylsulfosukcinát disodný, dále lurylsulfosukcinát diamonný, dále N-(1,2-dikarboxyethyl)-N-oktadecylsulfosukcinát tetrasodný, dále diamylestersulfosukcinát sodný, dále dihexylestersulfosukcinát sodný, a dále dioktylestersulfosukcináty sodné.
Mezi vhodné patří také tauráty, které jsou založené na bázi taurinu, který je také znám jako kyselina 2-aminoethansulfonová. Mezi příklady taurátů patří N-alkyitauriny, které se připraví reakcí dodecylaminu s isethionátem sodným jak je detailně popsáno v U. S. Patent No. 2 658 072, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Mezi další příklady založené na bázi taurinu patří acyltauráty, které se připraví reakcí N-methyltaurinu s mastnými kyselinami (které mají 8 až 24 atomů uhlíku).
Mezi další třídu aniontových tenzidů vhodných pro použití jako čistící složka patří acylisethionáty. Acylisethionáty mají obecný vzorec R1CO-O-CH2CH2SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 10 až 30 atomů uhlíku, a M je kationt. Připraví se reakcí mastných kyselin (které mají 10 až 30 atomů uhlíku) s isethionátem alkalického kovu. Mezi rámec vynálezu • · · · fc · « ·· <>« • · · · ·«· ···· • · ·· · · · · ·· · • ·· ··· ······· · · • · · · ·· · ··· •· ·· ·· · ·«···· neomezující příklady acylisethionátů patří kokoylisethionát amonný, kokoylisethionát sodný, lauroylisethionát sodný a jejich směsi.
Mezi další vhodné aniontové tenzidy patří alkylglycerylethersulfonáty obecného vzorce R1-OCH2-C(OH)H-CH2-SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, a M je ve vodě rozpustný kationt jako je amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin. Připraví se reakcí epichlorhydrinu a hydrogensiřičitanu sodného s alkoholy mastných kyselin (které mají 8 až 24 atomů uhlíku) nebo pomocí jiných známých způsobů. Příkladem je kokoglycerylethersulfonát sodný.
Mezi dalši vhodné aniontové tenzidy patří sulfonované mastné kyseliny obecného vzorce R1-CH(SO4)-COOH a sulfonované methylestery obecného vzorce R1-CH(SO4)-CO-O-CH3, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku. Připraví se sulfonaci mastných kyselin nebo alkylmethylesterů (které mají 8 až 24 atomů uhlíku) oxidem sírovým nebo pomocí jiné známé techniky sulfonace. Příkladem je alfasulfonovaná mastná kyselina původem z kokosového oleje a laurylmethylester.
Mezi další aniontové látky patří fosfáty jako jsou monoalkyl, dialkyl a trialkylfosfátové soli, které se připraví reakcí pentaoxidu fosforitého s jednosytnými rozvětvenými nebo nerozvětvenými alkoholy, které mají 8 až 24 atomů uhlíku. Lze je také připravit jinými známými způsoby fosfatace. Příkladem z této třídy tenzidú je mono- nebo dilaurylfosfát sodný.
Mezi další aniontové látky patří acylglutamáty obecného vzorce R1CO-N(COOH)-CH2CH2-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku a M je ve vodě rozpustný kationt. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří lauroylglutamát sodný a kokoylglutamát sodný.
φ · · · · · 4' · ·
4 4 4 4 4
4 4 9 4 * ······* · ·
4 4 4 9 4 4 494444
Mezi další aniontové látky patří alkanoylsarkosináty obecného vzorce R1CO-N(CH3)CH2CH2-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina, která má 10 až 20 atomů uhlíku a M je ve vodě rozpustný kationt. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří lauroylsarkosinát sodný, kokoylsarkosinát sodný a lauroylsarkosinát amonný.
Mezi další aniontové látky patří alkyletherkarboxyláty obecného vzorce R1-(OCH2CH2)x-OCH2-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, x je 1 až 10 a M je ve vodě rozpustný kationt. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří lauryletherkarboxylát sodný.
Mezi další aniontové látky patří acyllaktáty obecného vzorce R1CO-[O-CH(CH3)-CO]x-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina, která má 8 až 24 atomů uhlíku, x je 3 a M je ve vodě rozpustný kationt. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří kokoyllaktát sodný.
Mezi další aniontové látky patří karboxyláty. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří lauroylkarboxylát sodný, kokoylkarboxylát sodný a lauroylkarboxylát amonný. Lze také použít aniontové fluortenzidy.
Mezi další aniontové látky patří přírodní mýdla, která se připraví saponifikací (zmýdelněním) rostlinných a/nebo živočišných tuků a olejů. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patři laurát sodný, myristát sodný, palmitát sodný, stearát sodný, sodná sůl loje, kokoát sodný.
Pro aniontový tenzid lze použít jakýkoliv pomocný kationt M. Tento pomocný kation se výhodně vybere ze skupiny amonný iont, sodík, draslík, hořčík, triethanolamin, diethanolamin a monoethanolamin. Výhodněji je pomocný kation amonný iont.
9 ·
99
99
9 99 • * · · • · 9 9 • · · ·
Neiontové pěnící tenzidy
Rámec vynálezu neomezující příklady neiontových pěnících tenzidů vhodných pro použití v prostředcích tohoto vynálezu jsou uvedeny v McCutcheoďs, Detergents and Emulsifiers, North American Edition (1986), published Allured Publishing Corporation, dále v McCutcheoďs, Functional Materials, North American Edition (1992), které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Mezi vhodné neiontové pěnící tenzidy patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující alkylglykosidy, alkylpolyglykosidy, amidy polyhydroxymastných kyselin, alkoxylované estery mastných kyselin, estery sacharózy, aminoxidy a jejich směsi.
Mezi alkylglykosidy a alkylpolyglykosidy patří ty, které se připraví kondenzací alkoholů s dlouhými řetězci, například C8-C3o, se sacharidy nebo škroby nebo polymery sacharidu nebo škrobu, například glykosidy nebo polyglykosidy. Tyto sloučeniny mají obecný vzorec (S)„-O-R, kde sje zbytek ze sacharidu jako je glukóza, fruktóza, manóza, a galaktóza, dále n je celé číslo 1 až 1000, a R je C8-C3o alkylová skupina. Mezi příklady alkoholů s dlouhými řetězci, které jsou zdrojem alkylové skupiny, patří decylalkohol, cetylalkohol, sterylalkohol, laurylaíkohol, myristylalkohol, oieylalkohol, atd. Mezi výhodné příklady těchto tenzidů patří ty, kde s zbytek z glukózy, R je C8-C2o alkylová skupina, a n je celé číslo 1 až 9. Mezí komerčně dostupné příklady těchto tenzidů patří decylpolyglykosid (dostupný jako APG 325 CS od firmy Henkel) a laurylpolyglykosid (dostupný jako APG 600CS a 625 CS od firmy Henkel). Vhodné jsou také tenzidy esteru sacharózy jako je kokoát sacharózy a laurát sacharózy.
• 4
4 4 9 • ♦ 4 9 · · 9
9 9 9
4 4 4
4 9 4
9 94
Mezi vhodné neiontové tenzidy patří amidy polyhydroxymastných kyselin. Mezi specifičtější příklady patří glukosamidy obecného vzorce I,
O R1 r2-C-N-Z kde R1 je H, CrC4 alkyl, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl, výhodně CrC4 alkyl, výhodněji methyl nebo ethyl, nejvýhodněji methyl, dále R2 je C5-C31 alkyl nebo alkenyl, výhodně C7-C19 alkyl nebo alkenyl, výhodněji C9-C17 alkyl nebo alkenyl, nejvýhodněji Cn-Ci5 alkyl nebo alkenyl, a dále Z je zbytek polyhydroxyhydrokarbyiu, který má lineární hydrokarbylový řetězec (zbytek uhlovodíku po odtržení atomu vodíku) s minimálně 3 hydroxyly navázanými přímo na řetězci, nebo jeho alkoxylovaný derivát (výhodně ethoxylovaný nebo propoxylovaný). Z je výhodně zbytek ze sacharidu vybraný ze skupiny obsahující glukózu, fruktózu, maltózu, laktózu, galaktózu, manózu, xylózu a jejich směsi. Zvláště výhodný tenzid obecného vzorce I je alkyl-N-methylglykosidamid (to jest, kde R2CO-je zbytek odvozený od mastných kyselin původem z kokosového oleje). Způsoby přípravy amidů polyhydroxymastných kyselin jsou uvedeny například v G. B. Patent Specification 809 060, published February 18, 1959, Thomas Hediey & Co., Ltd., dále v U. S. Patent No. 2 965 576, to E. R. Wilson, issued December 20, 1960, dále vU. S. Patent No. 2 703 798, to A. M. Schwartz, issued March 8,1955 a dále v U. S. Patent No. 1 985 424, to Piggott, issued December 25,1934, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Mezi další příklady neiontových tenzidů patří aminoxidy. Aminoxidy mají obecný vzorec R1R2R3N->0, kde R1 obsahuje alkylový, alkenylový nebo monohydroxyalkylový radikál, který má 8 až 18 atomů uhlíku, 0 až 10 ethylenoxidových zbytků, a 0 až 1 glycerylový zbytek a R2 a R3 obsahují 1 až 3 atomy uhlíku a 0 až 1 hydroxy skupinu, například methylové, ethylové, propylové, hydroxyethylové nebo hydroxypropylové radikály. Šipka ve vzorci je běžné znázornění semipolární vazby. Mezi příklady aminoxidů vhodných pro použití v tomto vynálezu patří dimethyldodecylaminoxid, oleyl9 9 9 • 9 9 9
9 9
9 9 • · 9
9 9 9
99999 9 9
9 di(2-hydroxyethyl)aminoxid, dimethyloktylaminoxid, dimethyldecylaminoxid, dimethyltetradecylaminoxid, 3,6,9-trioxaheptadecyldiethylaminoxid, di(2-hydroxyethyl)tetradecylaminoxid, dodekoxyethyldimethylaminoxid, 3-dodekoxy-2-hydroxypropyldi(3-hydroxypropyl)aminoxid, dimethylhexadecylaminoxid.
Rámec vynálezu neomezující příklady výhodných neiontových tenzidů se vyberou ze skupiny obsahující C8-C14 amidy glukózy, C8-C14 alkylpolyglykosidy, kokoát sacharózy, laurát sacharózy, lauraminoxid, kokoaminoxid a jejich směsi.
Kationtové pěnící tenzidy
Kationtové pěnící tenzidy jsou také vhodné pro použití v prostředcích tohoto vynálezu. Mezi vhodné kationtové pěnící tenzidy patří například aminy mastných kyselin, kvartérní aminy dimastných kyselin, kvartérní aminy trimastných kyselin, kvartérní aminy imidazolinia a jejich kombinace. Mezi vhodné aminy mastných kyselin patří kvartérní monalkylaminy jako je cetyltrimethylamonium-bromid. Mezi vhodné kvartérní aminy patří dialkylamidoethylhydroxyethylmonium-methosulfát. Nicméně upřednostňované jsou aminy mastných kyselin. Použije-li se kationtový pěnící tenzid jako primární pěnící tenzid čistící složky, je výhodné použít přídavné činidlo pro pěnění. Zvláště je v kombinaci s takovými kationtovými pěnícími tenzidy vhodné použít neiontové tenzidy.
Amfoterní pěnící tenzidy
Termín „amfoterní pěnící tenzidy“ znamená také tenzidy s obojetným iontem, které jsou odborné veřejnosti dobře známé jako skupina amfoterních tenzidů.
V prostředcích tohoto vynálezu lze použít široké spektrum amfoterních pěnících tenzidů. Zvláště vhodné jsou ty, které jsou všeobecně popsány jako deriváty sekundárních a terciálních alifatických aminů, výhodně ty, kde dusík je v kationaktivní stavu, ve kterých mají alifatické radikály přímý nebo na rozvětvený řetězec, a kde jeden ♦ · 0
0 0 0 0 · · 0 0 0 0 • 0 00 0000 00 *
00 000 0000000 0 0 00·« 00 0 000 «0 00 «· O 000000 z radikálů obsahuje ionizovatelnou ve vodě rozpustnou skupinu, například karboxy, sulfonát, sulfát, fosfát nebo fosfonát.
Rámec vynálezu neomezující příklady amfoterních tenzidů pro použití v prostředcích tohoto vynálezu jsou uvedeny v McCutcheoďs, Detergents and Emulsifiers, North American Edition (1986), published Allured Publishing Corporation, a dále v McCutcheoďs, Functional Materials, North American Edition (1992), které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Mezi rámec vynálezu neomezující příklady amfoterních tenzidů patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující betainy, sultainy, hydroxysultainy, alkyliminoacetáty, iminodialkanoáty, aminoalkanoáty a jejich směsi.
Mezi příklady betainů patří betainy vyšších alkylů jako je kokodimethylkarboxymethylbetain, lauryldimethylkarboxymethylbetain, lauryldimethylalfakarboxyethylbetain, cetyldimethylkarboxymethylbetain, cetyldimethylbetain (dostupný jako Lonzaine 16SP od firmy Lonza Corp.), Iaurylbis(2-hydroxyethyl)karboxy-methylbetain, oleyldimethylgamakarboxypropylbetain, laurylbis(2-hydroxypropyl)alfakarboxyethylbetain, kokodimethylsulfopropopylbetain, lauryídimethylsulfoethylbetain, laurylbis(2-hydroxyethyl)sulfopropylbetain, amidobetainy, amidosulfobetainy (kde RCONH(CH2)3 radikály jsou navázány na atom dusíku betainu), oleyibetain (dostupný jako amfoterní Velvetex OLB-50 od firmy Henkel), a kokamidopropylbetain (dostupný jako Velvetex BK-35 a BA-35 od firmy Henkel).
Mezi příklady suitainů a hydroxysultainů patří látky jako je kokamidopropylhydroxysultain (dostupný jako Mirataine CBS od firmy Rhone-Poulenc).
• ♦ · 4 *44 • · · · 4·· 4 4 4 4
44 4444 44 4
44 444 44444·· 4 4
4 4 4 4 4' 4 · 4 4 • * 44 4» Γ 44 4444
Amfoterní tenzidy vhodné pro použití mají obecný vzorec II, 0 Ji2 R1__(C-NH-(CH2)m)řr:N-R4X R3 (H) kde R1 je nesubstituovaný, nasycený nebo nenasycený, rozvětvený nebo nerozvětvený alkylový řetězec, který má 9 až 22 atomů uhlíku. Výhodně R1 má 11 až 18 atomů uhlíku, výhodněji 12 až 18 atomů uhlíku, ještě výhodněji 14 až 18 atomů uhlíku, dále m je celé číslo 1 až 3, výhodněji 2 až 3, a nejvýhodněji 3, dále n je 0 nebo 1, výhodně 1, dále R2 a R3 se nezávisle vyberou ze skupiny obsahující alkyl, který má 1 až 3 atomy uhlíku, nesubstituované nebo mono-substituované hydroxy skupinou, výhodně R2 a R3 jsou CH3, dále X se vybere ze skupiny obsahující CO2, SO3 a SO4, dále R4 se vybere ze skupiny obsahující nasycený nebo nenasycený, rozvětvený nebo nerozvětvený alkylový řetězec, nesubstituovaný nebo mono-substituovaný hydroxy skupinou, který má 1 až 5 atomů uhlíku. Když X je CO2, má R4 výhodně 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji 1 atom uhlíku. Když X je SO3 nebo SO4, má R4 výhodně 2 až 4 atomy uhlíku, výhodněji 3 atomy uhlíku.
Mezi příklady amfoterních tenzidů tohoto vynálezu patří následující sloučeniny:
Cetyldimethylbetain (tato látka se dle CTFA označuje také jako cetylbetain) obecného vzorce III, <JH3
C! 6Η33~^—C H2—CO2 ch3 (lil) • flfl fl flfl··· · · • fl flfl fl· • flfl· fl • fl flfl · • flfl · · · • flfl fl. · flfl flfl flfl • · fl · · fl
Kokamidopropylbetain obecného vzorce IV, o
R-C—NH—(C H2)3'±'rjJ—C H2“c °2 CH3 kde R má 9 až 13 atomů uhlíku,
Kokamidopropylhydroxysultain obecného vzorce V,
O ?H3 ?H
R—C—NH—(C Η2)3_^ϊ(ί_—0 H2~C H—C H2—SO3 ch3 kde R má 9 až 13 atomů uhlíku.
Mezi dalších příklady vhodných amfoterních tenzidů patří alkyliminoacetáty, iminodialkanoáty a aminoalkanoáty obecných vzorců RN[(CH2)mCO2M]2 a RNH(CH2)mCO2M, kde m je 1 až 4, R je C8-C22 alkyl nebo alkenyl a M je H, alkalický kov, kov alkalických zemin, amonný iont, nebo alkanolamonium. Patří mezi ně také imidazolinium a amonium deriváty. Mezi specifické příklady vhodných amfoterních tenzidů patří 3-dodecylaminopropionát sodný, 3-dodecylaminopropansulfonát sodný, vyšší N-alkyly kyseliny aspartové jako ty, které se připraví podle postupu uvedeného v U. S. Patent No. 2 438 091, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu, a dále výrobky prodávané pod obchodním jménem „Miranol“ a uvedené v U. S. Patent No. 2 528 378, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Mezi další příklady vhodných amfoterních tenzidů patří amfoterní fosfáty jako je kokamidopropyl-PG-dimonium-chlorid-fosfát (komerčně dostupný jako Monaquat PTC od firmy Mona Corp.). Vhodné jsou také amfoacetáty (amfoterní acetáty) jako je lauroamfodiacetát disodný, lauroamfoacetát sodný a jejich směsi.
φφ φφ φ φ φ φ • φ · « φ φ φ φφ ·· φφφφ φ φ φ φφ φ φ φ φ φ φφφ φ
4φ · · · · ·' »»♦···
Mezi výhodné pěnící tenzidy patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující aniontové pěnící tenzidy, které se vyberou ze skupiny obsahující lauroylsarkosinát amonný, tridecylethersulfát sodný, lauroylsarkosinát sodný, laurylethersulfát amonný, laurylethersulfát sodný, laurylsulfát amonný, laurylsulfát sodný, kokoylisethionát amonný, kokoylisethionát sodný, lauroylisethionát sodný, cetylsulfát sodný, monolaurylfosfát sodný, kokoglycerylethersulfonát sodný, C9-C22 sodné mýdlo a jejich kombinace, dále neiontové pěnící tenzidy, které se vyberou ze skupiny obsahující lauraminoxid, kokoaminoxid, decylpolyglukóza, lurylpolyglukóza, kokoát sacharózy, C12-C14 glukosamidy, laurát sacharózy a jejich kombinace, dále kationtové pěnící tenzidy, které se vyberou ze skupiny obsahující aminy mastných kyselin, kvartémí aminy dimastných kyselin, kvartémí aminy trimastných kyselin, kvartémí aminy imidazolinia a jejich kombinace, dále amfotemí pěnící tenzidy, které se vyberou ze skupiny obsahující lauroamfodiacetát disodný, lauroamfoacetát sodný, cetyldimethylbetain, kokoamidopropylbetain, kokoamidopropylhydroxysultain a dále jejich směsi.
Léčebně výhodná složka
V určitých provedeních tohoto vynálezu prostředky výhodně obsahují léčebně výhodnou složku. Tato léčebně výhodná složka se umístí na ve vodě nerozpustný podklad a obsahuje 10 % až 1000 %, výhodněji 10 % až 500 %, a nejvýhodněji 10 % až 250 % léčebně výhodného činidla, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu. Léčebně výhodné činidlo je výhodně vybráno ze skupiny obsahující hydrofobní činidla pro úpravu, hydrofílní činidla pro úpravu, strukturovaná činidla pro úpravu a jejich kombinace. x
Hydrofobní činidla pro úpravu
Prostředky tohoto vynálezu obsahují jedno nebo více hydrofobních činidel pro úpravu, která jsou vhodná úpravu kůže nebo vlasů během použití tohoto prostředku. Prostředek tohoto vynálezu výhodně obsahuje 0,5 % až 1000 %, výhodněji • 4 4
4 44 44
4 4 4 4 4
4 4 4 4 4
444·4«4 * * «4 4 *
4 * 44 *4*4 % až 200% a nejvýhodněji 10% až 100% léčebně výhodného činidla, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu.
Hydrofobní činidlo pro úpravu se vybere z jednoho nebo více hydrofobních činidel pro úpravu tak, že vážený aritmetický průměr konstanty rozpustnosti hydrofobního činidla pro úpravu je menší než nebo rovnající se hodnotě 10,5. Například je známo, že na základě matematické definice konstanty rozpustnosti lze pro hydrofobní činidlo pro úpravu získat požadovaný vážený aritmetický průměr konstanty rozpustnosti, to jest menší než nebo rovnající se hodnotě 10,5, za předpokladu, že obsahuje dvě nebo více sloučeniny, a že jedna ze sloučenin má konstantu rozpustnosti větší než 10,5.
Konstanty rozpustnosti jsou dobře známé odborné veřejnosti a běžně se používají jako pomůcka při stanovení kompatibility a rozpustnosti látek během jejich přípravy.
Konstanta rozpustnosti chemické sloučeniny, δ, je definována jako druhá odmocnina hustoty kohezní energie pro danou sloučeninu. Konstanta rozpustnosti sloučeniny se vypočítá z tabelovaných hodnot výparného tepla a molárního objemu jednotlivých složek této sloučeniny použitím následující rovnice,
i kde ZjEj se rovná sumě výparných tepel jednotlivých složek, a
ZtiT»j se rovná sumě molárních objemů jednotlivých složek.
Standardní tabulky výparných tepel a molárních objemů jednotlivých složek jsou pro široké spektrum atomů a skupin atomů uvedeny v Bartoň, A. F. M. Handbook of Solubility Parameters, CRC Press, Chapter 6, Table 3, pp. 64-66 (1985), který je zde «3 · · · · · 99 · · • · · · · 9 9 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 ·
99 999 9999999 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9· 9999 zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Výše uvedená rovnice pro výpočet konstanty rozpustnosti je uvedena v Fedors, R. F., ,A Method for Estimating Both the Solubility Parameters and Molar Volumes of Liquids“, Polymer Engineering and Science, Vol. 14, No. 2, pp. 147-154 (February 1974), který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Konstanty rozpustnosti se řídí pravidlem směšování tak, že konstanta rozpustnosti směsi látek je dána váženým aritmetickým průměrem (to jest váženým průměrem) konstant rozpustnosti jednotlivých složek této směsi, viz. Handbook of Chemistry and Physics, 57th Edition, CRC Press, p. C-726 (1976-1977), který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Konstanty rozpustnosti se mezi odbornou veřejností vyjadřují v jednotkách (cal/cm3)1/2. Tabelované hodnoty výparných tepel jednotlivých složek uvedené v Handbook of Solubility Parameters se udávají v jednotkách kJ/mol. Tabelované hodnoty výparného tepla se snadno převedou na jednotky cal/mol použitím následujícího dobře známého vztahu,
J/mol = 0,239006 cal/mol a 1000 J = 1 kJ viz. Gordon, A. J. et al., The Chemisťs Companion, John Wiley & Sons, pp. 456-463, (1972), který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Také konstanty rozpustnosti jsou tabelovány pro široké spektrum chemických látek. Tabulky konstant rozpustnosti se nalézají ve výše uvedené citaci Handbook of Solubility Parameters a také viz. „Solubility Effects In Product, Package, Penetration, And Preservation“, C. D. Vaughan, Cosmetics and Toiletries, Vol. 103, October 1988, pp. 47-69, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Mezi rámec vynálezu neomezující příklady hydrofobních činidel pro úpravu patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující ropný olej, petrolátum, lecithin, hydrogenovaný lecithin, lanolín, deriváty lanolinu, C7-C4o rozvětvené řetězce • · · uhlovodíků, estery Ci-C30 alkoholů sCrC^ karboxylovými kyselinami, estery CrC30 alkoholů sC2-C30 dikarboxylovými kyselinami, monoglyceridy CrC30 karboxylových kyselin, diglyceridy C^Cao karboxylových kyselin, triglyceridy CrC30 karboxylových kyselin, ethylenglykolmonoestery Ci-C30 karboxylových kyselin, ethylenglykoldiestery CrC30 karboxylových kyselin, propylenglykolmonoestery CrC30 karboxylových kyselin, propylenglykoldiestery Ci-C30 karboxylových kyselin, monoestery a polyestery Ci-C30 karboxylových kyselin se sacharidy, polydialkylsiloxany, polydiarylsiloxany, polyalkylarylsiloxany, cyklomethicony (patří do silikonových olejů), které mají 3 až 9 atomů křemíku, rostlinné oleje, hydrogenované rostlinné oleje, ethery polypropylenglykoiu s C4-C20 alkyly, C8-C30 dialkylethery a jejich kombinace.
Ropný olej, který je také znám jako kapalné petrolatum, je směsí kapalných uhlovodíků, které se získají z ropy, viz. The Merck index, Tenth Edition, Entry 7048, p. 1033 (1983) a International Cosmetic Ingredient Dictionary, Fifth Edition, Vol. 1, p. 415-417 (1993), které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Petrolatum, které je známé jako vazelína, je koloidní systém tuhých uhlovodíků s nerozvětveným řetězcem a vysokovroucích uhlovodíků, ve kterém se většina kapalných uhlovodíků nachází uvnitř micel, viz. The Merck index, Tenth Edition, Entry 7047, p. 1033 (1983), dále Schindler, Drug. Cosmet., Ind., 89, 36-37, 76, 78-80, 82 (1961), a dále International Cosmetic Ingredient Dictionary, Fifth Edition, Vol. 1, p. 537 (1993), které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Jako hydrofobní činidlo pro úpravu je také vhodný lecithin. Jedná se o přirozeně se vyskytující směs diglyceridů mastných kyselin, které jsou spojené s cholinesterem kyseliny fosforečné.
Pro tyto účely jsou vhodné rozvětvené a nerozvětvené řetězce uhlovodíků. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady těchto uhlovodíků patří dodekan, isododekan, skvalan, cholesterol, hydrogenovaný polyisobutylen, dokosan (to jest C22 uhlovodík), hexadekan, isohexadekan (komerčně dostupný uhlovodík prodávaný jako Permethyl® »♦ ·» *· · ·· ®· « · * · ♦ · · « ··· • · ·» · · « · · · · • · « 9 · · 4444444 9 4 • 944 4 4 4 9 4 9 · 4 9 4 9 4 4 4 44 99
101A od firmy Presperse, South Plainfield, NJ). Mezi vhodné uhlovodíky patří také C7-C40 isoalkany, což jsou C7-C40 rozvětvené uhlovodíky. Mezi vhodné uhlovodíky patří také polydecen, rozvětvený kapalný uhlovodík, který je komerčně dostupný pod obchodním názvem Puresyn 100® a Puresyn 3000® od firmy Mobile Chemical (Edison, NJ).
Mezi vhodné také patří estery C1-C30 alkoholů s CrC30 karboxylovými kyselinami a C2-C30 dikarboxylovými kyselinami jako jsou látky s rozvětvenými a nerozvětvenými řetězcem například deriváty aromatických sloučenin. Mezi vhodné také patří estery jako jsou monoglyceridy Ci-C^ karboxylových kyselin, diglyceridy CrC30 karboxylových kyselin, triglyceridy CrC30 karboxylových kyselin, ethylenglykolmonoestery CrC^ karboxylových kyselin, ethylenglykoldiestery CrC30 karboxylových kyselin, propylenglykolmonoestery CrC30 karboxylových kyselin a propylenglykoldiestery Ci-C3o karboxylových kyselin. Patří mezi ně také rozvětvené řetězce, nerozvětvené řetězce a aryly karboxylových kyselin. Vhodné jsou také propoxylované a ethoxylované deriváty těchto látek. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří diisopropylsebakát, diisopropyladipát, isopropylmyristát, isopropylpalmitát, myristylpropionát, ethylenglykoldistearát, 2-ethylhexylpalmitát, isodecylneopentanoát, di-2-ethylhexylmaleát, cetylpalmitát, myristylmyristát, stearylstearát, cetylstearát, behenylbehenát, dioktylsebakát, diisopropyladipát, cetyloktanoát, diisopropyldilinoleát, triglycerid kyseliny kaprylové/kaprinové, PEG-6 triglycerid kyseliny kaprylové/kaprinové, PEG-8 triglycerid kyseliny kaprylové/kaprinové a jejich kombinace.
Vhodné jsou také různé CrC30 monoestery a polyestery sacharidů a příbuzných látek. Tyto estery jsou odvozeny ze sacharidu nebo ze zbytku polyolu a jednoho nebo více zbytků karboxylových kyselin. V závislosti na kyselině a sacharidu jsou tyto estery při teplotě místnosti v kapalné nebo v pevné formě. Mezi příklady kapalných esterů patří tetraoleát glukózy, tetraestery glukózy s mastnými kyselinami původem ze sojového oleje (nenasycené), tetraestery manózy se směsí mastných kyselin původem ze sojového oleje, tetraestery galaktózy kyseliny olejové, tetraestery • * · ·· ·· • · · • · · • · · • · *· « · ♦ · · • 99·· arabinózy kyseliny olejové, tetralinoleát xylózy, pentaoleát galaktózy, tetraoleát sorbitolu, hexaestery sorbitolu s nenasycenými mastnými kyselinami původem ze sojového oleje, pentaoleát xylitolu, tetraoleát sacharózy, pentaoleát sacharózy, hexaoleát sacharózy, heptaoleát sacharózy, oktaoleát sacharózy a jejich směsi. Mezi příklady pevných esterů patří hexaester sorbitolu, kde esterifikované zbytky karboxylových kyselin jsou palmitoleát a arachidát v molárním poměru 1:2, dále oktaester rafinózy, kde esterifikované zbytky karboxylových kyselin jsou linoleát a behenát v molárním poměru 1:3, dále heptaester maltózy, kde esterifikované zbytky karboxylových kyselin jsou mastné kyseliny z oleje původem ze slunečnicových semen a lignocerát v molárním poměru 3:4, dále oktaestery sacharózy, kde esterifikované zbytky karboxylových kyselin jsou oleát a behenát v molárním poměru 2:6, a dále oktaester sacharózy, kde esterifikované zbytky karboxylových kyselin jsou laurát, linoleát a behenát v molárním poměru 1:3:4. Mezi výhodné pevné látky patří polyester sacharózy, ve které je stupeň esterifikace 7 až 8, a kde zbytky mastných kyselin jsou Cis mono- a/nebo dinenasycené mastné kyseliny a kyselina behenová v molárním poměru nenasycené:behenová 1:7 až 3:5. Mezi zvláště výhodný pevný polyester sacharidu patří oktaester sacharózy, kde je každá molekula tvořena 7 zbytky kyseliny behenové a 1 zbytkem kyseliny olejové. Mezi další látky patří estery sacharózy s mastnými kyselinami původem z oleje ze semen bavlny a ze sojového oleje. Tyto látky jsou dále uvedeny v U. S. Patent No. 2 831 854, dále v U. S. Patent No. 4 005 196, to Jandacek, issued January 25, 1977, dále v U. S. Patent No. 4 005 195, toJandacek, issued January 25, 1977, dále v U. S. Patent No. 5 306 516, to Letton et al., issued Apríl 26, 1994, dále v U. S. Patent No. 5 306 515, to Letton et al., issued Apríl 26, 1994, dále vU. S. Patent No. 5 305 514, to Letton et al., issued Apríl 26, 1994, dále v U. S. Patent No. 4 797 300, to Jandacek et al., issued January 10, 1989, dále v U. S. Patent No. 3 963 699, to Rizzi et al., issued June 15, 1976, dále v U. S. Patent No. 4 518 772, to Volpenhein, issued May 21, 1985, a dále v U. S. Patent No. 4 517 360, to Volpenhein, issued May 21, 1985, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
• · fcfc fc fcfc fc fcfcfcfc fc fcfc fc • fcfc · fcfc fcfc fcfc · fcfc fcfc ••fcfc fcfcfcfc fcfcfcfc fcfc fc • ♦ fcfcfcfc fc · · · • fc fc fcfc· • fc · fcfc fcfcfcfc
Mezi vhodné oieje patří také netěkavé silikony jako jsou polydiatkylsiloxany, polydiarylsiloxany a polyalkylarylsiloxany. Tyto silikony jsou uvedeny v U. S. Patent No. 5 069 897, to Orr, issued December 3, 1991, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Polyalkylsiloxany mají obecný vzorec R3SiO[R2SiO]xSiR3, kde R je alkylová skupina (výhodně R je methyl nebo ethyl, výhodněji methyl) a x je celé číslo menší než 500 zvolené tak, aby se dosáhlo požadované molekulární hmotnosti. Mezi komerčně dostupné polyalkylsiloxany patří ty, které jsou také známé jako dimethicony, mezi rámec vynálezu neomezující příklady patří Vicasil® série od firmy General Electric Company a Dow Corning® 200 série od firmy Dow Corning Corporation. Mezi specifické příklady vhodných polydimethylsiloxanů patří tekutina Dow Corning® 225 s viskozitou 10 mm2/s (10 centistokes) a teplotou varu větší než 200 °C, a tekutiny Dow Corning® 225 sviskozitami 50, 350 a 12500 mm2/s (50, 350 a 12500 centistokes) a teplotami varu většími než 200 °C. Mezi vhodné látky patří také trimethylsiloxysilikát, který je polymemí a má obecný vzorec [(CH2)3SiO1/2]x[SiO2]y, kde x je celé číslo 1 až 500 a y je celé číslo 1 až 500. Komerčně dostupný trimethylsiloxysilikát se prodává jako směs s dimethiconem jako tekutina Dow Corning® 593. Mezi vhodné patří také dimethiconoly, což jsou dimethylsilikony zakončené hydroxy skupinou. Tyto látky mají obecné vzorce R3SiO[R2SiO]xSiR2OH a OHR2SiO[R2SiO]xSiR2OH, kde R je alkylová skupina (výhodně R je methyl nebo ethyl, výhodněji methyl) a x je celé číslo menší než 500 zvolené tak, aby se dosáhlo požadované molekulární hmotnosti. Komerčně dostupné dimethiconoly jsou typicky prodávány jako směsi s dimethiconem nebo cyklomethiconem (například tekutiny Dow Corning® 1401, 1402 a 1403). Mezi vhodné patří také polyalkylarylsiloxany a polymethylfenylsiloxany s viskozitou 15 mm2/s (15 centistokes) až 65mm2/s (65 centistokes) při teplotě 25 °C. Tyto látky jsou dostupné například jako SF 1075 methylfenylová tekutina (od firmy General Electric Company) a 556 fenyltrimethiconová tekutina kosmetické kvality (od firmy Dow Corning Corporation). Vhodné jsou alkylované silikony jako methyldecylsilikony a methyloktylsilikony a jsou komerčně dostupné od firmy General Electric Company. Mezi také vhodné alkylmodifikované siloxany patří alkylmethicony a alkyldimethicony, kde alkylový řetězec obsahuje 10 až 50 atomů uhlíku. Tyto siloxany jsou komerčně »4 44 4 4 4 4 4 44
4444 444 · 4 4 ·
44 444· 44 4
44 444 4 44·· 4 4 4 4
4444 44 4 4 4 4 • 4 44 44 4 44 4 4 4 442 dostupné pod obchodním názvem ABIL WAX 9810 (C24-C28 alkylmethicon) (od firmy Goldschmidt) a SF1632 (cetearylmethicon) (od firmy General Electric Company).
Vhodné jsou také rostlinné oleje a hydrogenované rostlinné oleje. Mezi příklady rostlinných olejů a hydrogenovaných rostlinných olejů patří světlicový olej, ricínový olej, kokosový olej, olej ze semen bavlny, menhadenový olej (olej z ryby menhaden), olej z jader palmy, palmový olej, arašídový olej, sojový olej, řepkový olej, lněný olej, olej ze slupek jader rýže, borovicová silice, sezamový olej, olej ze semen slunečnice, hydrogenovaný světlicový olej, hydrogenovaný ricínový olej, hydrogenovaný kokosový olej, hydrogenovaný olej ze semen bavlny, hydrogenovaný menhadenový olej, hydrogenovaný olej z jader palmy, hydrogenovaný palmový olej, hydrogenovaný arašídový olej, hydrogenovaný sojový olej, řepkový olej, hydrogenovaný lněný olej, hydrogenovaný olej ze slupek jader rýže, hydrogenovaný sezamový olej, hydrogenovaný olej ze semen slunečnice a jejich směsi.
Mezi vhodné patří také C4-C20 alkylethery polypropylenglykolů, estery CrC20 karboxylových kyselin s polypropylenglykoly a C8-C3o dialkylethery. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady těchto látek patří PPG-14 butylether, PPG-15 stearylether, dodecyloktylether a jejich směsi.
Jako hydrofobní činidla pro úpravu jsou také vhodná hydrofobní chelatační činidla. Vhodná činidla jsou uvedena v U. S. Patent No. 4 387 244, issued to Scanlon et al. June 7, 1983, a v U. S. Patent Application Seriál Nos. 09/258 747 a 09/259 485, filed in the names of Schwartz et al. on February 26,1999.
Hydrofilní činidla pro úpravu
Prostředky tohoto vynálezu výhodně obsahují jedno nebo více hydrofilních činidel pro úpravu. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady hydrofilních činidel pro úpravu patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující vícesytné alkoholy, polypropylenglykoly, močoviny, pyrolidon karboxylových kyselin, ethoxylované a/nebo ·»
0 0 0 » 0 • 0 ·· 0 0 • 0 0 » · 0 0
0 0 0 0 0 •000 ··
00 00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 000000 0 0
0 0 0 0 00 0000 propoxylované C3-Ce dioly a trioly, alfahydroxy C2-C6 karboxylové kyseliny, ethoxylované a/nebo propoxylované sacharidy, kopolymery polyakrylové kyseliny, sacharidy, které mají maximálně 12 atomů uhlíku, alkoholy sacharidů, které mají maximálně 12 atomů uhlíku a jejich směsi. Mezi specifické příklady vhodných hydrofilních činidel pro úpravu patří látky jako je močovina, dále guanidin, kyselina glykolová a její soli (například amonium a kvartémí alkylamonium), dále kyselina mléčná a její soli (například amonium a kvartémí alkylamonium), dále sacharóza, fruktóza, glukóza, erythróza, erythritol, sorbitol, mannitol, glycerin, hexantriol, propylenglykol, butylenglykol, hexylenglykol, atd., dále polyethylenglykoly jako je PEG-2, PEG-3, PEG-30, PEG-50, polypropylenglykoly jako je PPG-9, PPG-12, PPG-15, PPG-17, PPG-20, PPG-26, PPG-30, PPG-34, dále alkoxylovaná glukóza, dále kyselina hyaluronová, dále kationaktivní polymery pro úpravu kůže (například kvartémí amoniumpolymery jako jsou polymery Polykvartérnia) a dále jejich směsi. Glycerin je zvláště výhodné hydrofilní činidlo pro úpravu pro použití v prostředcích tohoto vynálezu. Mezi vhodné látky patří také aloe vera v jakýchkoliv jeho různých formách (například aloe vera gel), chitosan a jeho deriváty například chitosanlaktát, laktamidmonoethanolamin, acetamidmonoethanolamin, a jejich směsi. Mezi vhodné patří také propoxylované glyceriny uvedené v U. S. Patent No. 4 976 953, to Orr et al., issued December 11,1990, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Léčebně výhodná složka se vyrábí v různých formách. V jednom provedení tohoto vynálezu je léčebně výhodná složka ve formě emulze. Vhodné jsou například emulze olej-ve-vodě, emulze voda-v-oleji, emulze voda-v-oleji-ve-vodě, a emulze olej-ve-vodě-v-silikonu. V kontextu emulzí se termín „voda“ nepoužívá pouze pro označení vody, ale i pro ve vodě rozpustná nebo s vodou mísitelná činidla jako je glycerin.
Léčebně výhodné složky obsahují výhodně emulze, které dále obsahují vodní a olejovou fázi. Odborníkům je známo, že daná složka bude převážně součástí buď vodní nebo olejové fáze, v závislosti na rozpustnosti/dispersibilitě léčebně výhodné složky ve vodě. V jednom provedení obsahuje olejová fáze jedno nebo více • 4 44 ♦ · · »4 ·» · 4 4 444 4444
44 4444 44 4
4 4 4 4 4 4 4444 4 4 4 4
4444 44 4 444
44 44 4 44 4444 hydrofobních činidel pro úpravu. V jiném provedení obsahuje vodná fáze jedno nebo více hydrofílní činidel pro úpravu.
Léčebně výhodné složky tohoto vynálezu, které jsou ve formě emulzí, většinou obsahují vodní fázi a olejovou fázi. Vhodné olejové fáze se připraví ze zvířat, rostlin, nebo z ropy a jsou přírodní nebo syntetické (to jest vyrobené člověkem). Takovéto oleje jsou diskutovány výše v části Hydrofobní činidla pro úpravu. Mezi vhodné složky vodní fáze patří ty, které jsou diskutovány výše v části Hydrofílní činidla pro úpravu. Mezi výhodné formy emulzí patří emulze voda-v-oleji, emulze voda-v-silikonu, a jiné inverzní emulze. Výhodné emulze navíc také obsahují hydrofílní činidlo pro úpravu jako je glycerin, což vede ke vzniku emulze glycerin-v-oleji.
Léčebně výhodné složky ve formě emulze výhodně obsahují 1 % až 10%, výhodněji 2 % až 5 % emulgátoru, vztažené na hmotnost léčebně výhodné složky. Emulgátory jsou neiontové, aniontové nebo kationtové. Vhodné emulgátory jsou uvedeny například vU. S. Patent 3 755 560, issued August 28, 1973, Dickert et al., dále vU. S. Patent 4 421 769, issued December 20, 1983, Dixon et al. a dále v McCutcheoďs, Detergents and Emulsifiers, North American Edition, pages 317-324 (1986). Léčebně výhodné složky ve formě emulze také případně obsahují činidla proti pěnění, které minimalizují množství pěny při použití na kůži. Mezi činidla proti pěnění patří vysokomolekulární silikony a jiné látky dobře známé odborné veřejnosti vhodné pro takovéto použití.
Léčebně výhodná složka je případně také ve formě mikroemulze. Termín „mikroemulze“ označuje termodynamicky stabilní směsi dvou nemísitelných rozpouštědel (jedno nepolární a druhé polární), které jsou stabilizované amfifilní molekulou, to jest tenzidem. Mezi výhodné mikroemulze patří voda-v-oleji.
44 4« 4 4« 44
4444 444 4444
4 44 4 4 4 4 4 4 4
44 444 4444444 4 4
4444 44 4 444
44 44 4 44 4444
Strukturovaná činidla pro úpravu
Léčebně výhodná složka případně obsahuje strukturovaná činidla pro úpravu. Mezi vhodná strukturovaná činidla pro úpravu patří například vezikulární struktury jako jsou ceramidy a lipozomy atd.
V jiném provedení jsou léčebně výhodná činidla výhodné složky obsažena uvnitř koacervát tvořícího prostředku. Mezi koacervát tvořící prostředky patří výhodně kationaktivní polymery, aniontové tenzidy, a dermatologicky akceptovatelný nosič pro polymer a tenzid. Kationaktivní polymery se vyberou ze skupiny obsahující kvartémí amonium polymery s přírodním nebo syntetickým hlavním řetězcem, amfoterní typy polymerů s přírodním nebo syntetickým hlavním řetězcem, a jejich kombinace.
Výhodněji se kationaktivní polymer vybere ze skupiny obsahující kvartémí amonium polymery s přírodním hlavním řetězcem, které se vyberou ze skupiny obsahující Polykvartérnium-4, Polykvartérnium-10, Polykvartérnium-24, PG-hydroxyethylcelulózaalkyldiamonium-chloridy, guarhydroxypropyltrimonium-chlorid, hydroxypropylguarhydroxypropyltrimonium-chlorid, a jejich kombinace, dále kvartémí amonium polymery se syntetickým hlavním řetězcem, které se vyberou ze skupiny obsahující Polykvartérnium-2, Polykvartérnium-6, Polykvartérnium-7, Polykvartérnium-11, Polykvartérnium-16, Polykvartérnium-17, Polykvartérnium-18, Polykvartérnium-28, PoIykvartérniunn-32, Polykvartémium-37, Polykvartérnium-43, Polykvartérnium-44, Polykvartérnium-46, polymethacylamidopropyltrimonuim-chlorid, akrylamidopropyltrimonium-chlorid/akrylamid kopolymer a jejich kombinace, dále amfoterní typy polymerů s přírodním hlavním řetězcem, které se vyberou ze skupiny obsahující chitosan, kvarterizované proteiny, hydrolyzované proteiny a jejich kombinace, dále amfoterní typy polymerů se syntetickým hlavním řetězcem, které se vyberou ze skupiny obsahující Polykvartérnium-22, Polykvartérnium-39, Polykvartérnium-47, kyselina adipová/dimethylaminohydroxypropyldiethyltriamin kopolymer, polyvinylpyrolidon/dimethylaminoethylmethakrylát kopolymer, vinylkaprolaktam/polyvinylpyrolidon/dimethylaminoethylmethakrylát kopolymer, vinylkaprolaktam/polyvinylpyrolidon/dimethylamino• 4 4
Β
Β 4
4Β4Β
4 4
4 • 4 » · 44
Β 4 4
Β Β ΒΒ • Β Β • Β Β 4
44 • 4 44
Β 4 4 4
4 Β
4 4 4
4 4
Β44Β propylmethakrylamid terpolymer, polyvinylpyrolidon/dimethylaminopropylmethakrylamid kopolymer, polyamin a dále jejich kombinace. Ještě výhodněji je kationaktivní polymer amfoterní typy polymeru se syntetickým hlavním řetězcem. Ještě výhodněji je kationaktivní polymer polyamin.
Když je kationaktivní polymer polyamin, je výhodné kationaktivní polyamin polymer vybrat ze skupiny obsahující polyethyleniminy, polyvinylaminy, polypropyleniminy, polylysiny a jejich kombinace. Ještě výhodněji je kationaktivní polyamin polymer polyethylenimin.
V určitých provedeních, ve kterých je kationaktivní polymer polyamin, lze polyamin hydrofobně nebo hydrofilně modifikovat. V tomto případě se kationaktivní polymer polyaminu vybere ze skupiny obsahující benzylované polyaminy, ethoxylované polyaminy, propoxylované polyaminy, alkylované polyaminy, amidované polyaminy, esterifikované polyaminy a jejich kombinace. Koacervát tvořící prostředek obsahuje 0,01% až 20%, výhodněji 0,05% až 10%, a nejvýhodněji 0,1% až 5% kationaktivního polymeru, vztaženo na hmotnost koacervát tvořícího prostředku.
Mezi vhodné aniontové tenzidy patří ty, které byli diskutovány výše jako „čistící složka“. Pro koacervát tvořící prostředek se anionaktivní tenzidy výhodně vyberou ze skupiny obsahující sarkosináty, glutamáty, alkylsulfáty sodné, alkylsulfáty amonné, alkylethersulfáty sodné, alkylethersulfáty amonné, laurylether-n-sulfáty amonné, laurylether-n-sulfáty sodné, isethionáty, glycerylethersulfonáty, sulfosukcináty a jejich kombinace. Výhodněji se aniontové tenzidy vyberou ze skupiny obsahující lauroylsarkosinát sodný, lauroylglutamát monosodný, alkylsulfáty sodné, alkylsulfáty amonné, alkylethersulfáty sodné, alkylethersulfáty amonné a jejich kombinace.
Vhodné koacervát tvořící prostředky jsou dále uvedeny v U. S. Patent Applications Seriál Nos. 09/397 747, filed in the name of Schwartz et al., filed in the name of Heinrich et al., dále v 09/397 712, filed in the name of Schwartz et al., dále » ·
ΦΦ ·· »· · »·
9 4 4 4 9 4 9 4 4
4 99 9 9 9 4 9 9 • ·ft · 4 9 4 ···· · · · • 4 · 4 4 4 9 4 4
94 ·· 9 944 μ 09/397 723, filed in the name of Heinrich et al., a dále v 09/397 722, filed in the name of Venkitaraman et al., které byly zapsány 16. prosince 1999.
Koacervát tvořící prostředek případně obsahuje anionaktivní polymer, kationtové tenzid, a dermatologicky akceptovatelný nosič pro polymer a tenzid. Anionaktivní polymer se vybere ze skupiny obsahující polymery kyseliny polyakrylové, polyakrylamidové polymery, kopolymery kyseliny akrylové, akrylamidy a jiné přírodní nebo syntetické polymery (například polystyren, polybuten, polyuretan atd.), z přírodních látek odvozené gumy a jejich kombinace. Mezi vhodné gumy patří algináty (například propylenglykolalginát), pektiny, chitosany (například chitosanlaktát), modifikované gumy (například oktenylsukcinát škrobu) a jejich kombinace. Výhodněji se anionaktivní polymery se vyberou ze skupiny obsahující polymery kyseliny polyakrylové, polyakrylamidové polymery, pektiny, chitosany a jejich kombinace. Výhodné prostředky tohoto vynálezu obsahují 0,01 % až 20 %, výhodněji 0,05 % až 10 % a nejvýhodněji 0,1 % až 5 % anionaktivního polymeru, vztaženo na hmotnost koacervát tvořícího prostředku.
Vhodné kationtové tenzidy jsou například ty, které byli diskutovány výše.
Léčebně výhodná složka tohoto prostředku je vhodná pro poskytnutí léčebných a estetických výhod pro kůži a vlasy pomocí nanesení nejenom činidel pro úpravu, ale také různých jiných činidel na takovéto povrchy. Mezi taková činidla například patří činidla proti akné, činidla proti vráskám, antimikrobiální činidla, činidla proti plísním, protizánětlivá činidla, činidla pro lokální anestesii, činidla pro umělé opálení a akcelerátory, činidla proti virům, enzymy, činidla chránící před UV paprsky, antioxidanty, činidla pro slupování kůže a jejich kombinace.
Je nutné zdůraznit, že léčebně výhodná složka je případně obsažena uvnitř čistící složky tohoto vynálezu nebo naopak tak, že tvoří jednotnou složku s nerozlišitelnými přísadami.
O *· ·· » ·· ··
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 9 99 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9999 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9 99 9999
Vitaminy
Prostředky tohoto vynálezu případně obsahují vitaminy, prekurzory a jejich deriváty. Tyto vitaminy jsou v přírodní nebo v syntetické formě. Mezi vhodné vitaminy patří například vitamin A (například beta karoten, kyselina retinová, retinol, retinoidy, retinylpalmitát, retinylpropionát, atd.), vitamin B (například niacin, niacinamid, riboflavin, kyselina pantothenová, atd.), vitamin C (například kyselina askorbová, atd.), vitamin D (například ergosterol, ergokalciferol, cholekalciferol, atd.), vitamin E (například tokoferolacetát, atd.) a vitamin K (například phytonadion, menadion, phthiocol, atd.).
Prostředky tohoto vynálezu případně obsahují bezpečné a účinné množství vitaminu B3. Vitamin B3 je vhodný zvláště pro úpravu kůže tak, jak je popsáno v U. S. Application Seriál No. 08/834 010, filed Apríl 11, 1997 (odpovídající mezinárodní publikaci WO 97/39 733 A1, published October 30, 1997), který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Léčebná složka tohoto vynálezu výhodně obsahuje 0,01 % až 50 %, výhodněji 0,1 % až 10 %, ještě výhodněji 0,5 % až 10 % a ještě výhodněji 1 % až 5 %, nejvýhodněji 2 % až 5 % vitaminu B3.
Termín „vitamin B3“ znamená, že sloučenina má obecný vzorec VI,
kde R je -CONH2 (to jest niacinamid), -COOH (to jest kyselina nikotinová) nebo -CH2OH (to jest nikotinylalkohol), dále jejich deriváty a dále soli těchto sloučenin.
Mezi příklady derivátů vitaminu B3 patří estery kyseliny nikotinové jako jsou estery kyseliny nikotinové, které nerozšiřují cévy, nikotinylaminokyseliny, • · «· ··· · · ·· · ··· · · · · · · · ···· · · ♦ · · · · • · · · β · · ···· · · · · estery nikotinylalkoholu s karboxylovými kyselinami, N-oxid kyseliny nikotinové a N-oxidniacinamid.
Příklady vhodných vitaminů B3 jsou dobře známé odborné veřejnosti a jsou komerčně dostupné z mnoha zdrojů například od firmy Sigma Chemical Company (St. Louis, MO), dále od firmy ICN Biomedicals, lne. (Irvin, CA), a dále od firmy Aldrich Chemical Company (Miwaukee, WI).
Vitaminy jsou v prostředcích obsaženy jako čisté látky nebo jako extrakty získané fyzikální a/nebo chemickou izolací z přírodních (například z rostlinných) zdrojů.
Činidla ošetřující kůži
Prostředky tohoto vynálezu případně obsahují jedno nebo více činidel ošetřujících kůži. Mezi vhodná činidla ošetřující kůži patří ta, která jsou účinná pro prevenci, zpomalení, zastavení a/nebo vyhlazení vrásek na kůži. Mezi příklady vhodných činidel ošetřujících kůži patří například alfahydroxykyseliny jako je kyselina mléčná a kyselina glykolová a betahydroxykyseliny jako je kyselina salicylová.
činidla proti akné
Mezi příklady vhodných činidel proti akné patří keratolytika jako je kyselina salicylová (kyselina o-hydroxybenzoová), deriváty kyseliny salicylové jako je kyselina
5-oktanoylsalicylová a resorcinol, dále retinoidy jako je kyselina retinová a její deriváty (například cis- a trans-), dále D a L aminokyseliny, které obsahují síru a jejich deriváty a soli, zvláště jejich N-acetyl deriváty například výhodně N-acetyl-L-cystein, dále kyselina lipoová, dále antibiotika a bakteriostatika jako je benzoylperoxid, octopirox, tetracyklin, 2,4,4‘-trichlor-2‘-hydroxydifenylether, 3,4,4*-trichlorkarbanilid, kyselina azelaová a její deriváty, fenoxyethanol, fenoxypropanol, fenoxyisopropanol, ethylacetát, clindamycin a meclocyclin, dáte sebostatika jako jsou flavonoidy a dále žlučové soli jako je scymnolsulfát a jeho deriváty, deoxycholát a cholát.
• · · · · · · · · · · • · · · ··· * · · · ···· · · · · · · · • · · · · · ······· · · ···· ·· · · · · ·· ·· *Ί· · ·♦····
Činidla proti vráskám a činidla proti kožní atrofíi
Mezi příklady činidel proti vráskám a činidel proti kožní atrofii patří kyselina retinová a její deriváty (například cis- a trans-), dále retinol, dále retinyl estery, dále niacinamid, kyselina salicylová a její deriváty, dále D a L aminokyseliny, které obsahují síru, a jejich deriváty a soli, zvláště N-acetyl deriváty například výhodně N-acetyl-L-cystein, thioly například ethantiol, dále hydroxykyseliny, kyselina fytová, kyselina lipoová, dále kyselina tysofosfatidová, a dále činidla pro peeling kůže (například fenol, atd.).
Nesteroidní protizánětlivá činidla (NSAIDS)
Mezi příklady NSAIDS patří deriváty kyseliny propionové, deriváty kyseliny octové, deriváty kyseliny fenamové, deriváty kyseliny bifenylkarboxylové a oxicamy. Všechny tyto NSAIDS jsou uvedeny v U. S. Patent 4 985 459, to Sunshine et al., issued January 15, 1991, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Mezi příklady vhodných NSAIDS patří kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, naproxen, benoxaprofen, flurbiprofen, fenoprofen, fenbufen, ketoprofen, indoprofen, pirprofen, carprofen, oxaprozin, pranoprofen, miroprofen, tioxaprofen, suprofen, alminoprofen, kyselina tiaprofenová (kyselina 5-benzoyl-a-methyl-2-thiofenoctová), fluprofen a kyselina bucloxová. Mezi vhodná patří také steroidní protizánětlivá činidla jako je hydrokortizon, atd.
Činidla pro lokální anestesii
Mezi příklady činidel pro lokální anestesii patří benzokain, lidokain, bupivakain, chlorprokain, dibukain, etidokain, mepivakain, tetrakain, dyclonin, hexylkain, prokain, kokain, ketamin, pramoxin, fenol a jejich farmaceuticky akceptovatelné soli.
• · e·
Činidla pro umělé opálení a akcelerátory
Mezi příklady činidel pro umělé opálení a akcelerátorů patří dihydroxyaceton, tyrosin, estery tyrosinu jako je ethyltyrosinát a fosfo-DOPA (fosfodopamin).
Antimikrobiální činidla a činidla proti plísním
Mezi příklady antimikrobiálních činidel a činidel proti plísním patří β-laktamová činidla, chinolonová činidla, ciprofloxacin, norfloxacin, tetracyklin, erythromycin, amikacin, 2,4,4‘-trichlor-2‘-hydroxydifenylether, 3,4,4‘-trichlorkarbanilid, fenoxyethanol, fenoxypropanol, fenoxyisopropanol, doxycyklin, capreomycin, chlorhexidin, chlortetracyklin, oxytetracyklin, clindamycin, ethambutol, hexamidinisethionát, metronidazol, pentamidin, gentamicin, kanamycin, lineomycin, methacyklin, methenamin, minocyklin, neomycin, netilmicin, paromomycin, streptomycin, tobramycin, miconazol, tetrycyklinhydrochlorid, erythromycin, erythromycin zinku, erythromycin estolát, erythromycinstearát, amikacinsulfát, doxycyklinhydrochlorid, capreomycinsulfát, chlorhexidinglykonát, chlorhexidinhydrochlorid, chlortetracyklinhydrochlorid, oxytetracyklinhydrochlorid, clindamycinhydrochlorid, ethambutolhydrochlorid, metronidazolhydrochlorid, pentamidinhydrochlorid, gentamicinsulfát, kanamycinsulfát, lineomycinhydrochlorid, methacyklinhydrochlorid, methenaminhippurát, methenaminmandelát, minocyklinhydrochlorid, neomycinsulfát, paromomycinsulfát, streptomycinsulfát, tobramycinsulfát, miconazolhydrochlorid, amanfadinhydrochlorid, amanfadinsulfát, octopirox, parachlormetaxylenol, nystatin, tolnaftát, pyrithion zinku a klotrimazol zinku.
Činidla proti virům
Prostředky tohoto vynálezu případně dále obsahují jedno nebo více činidel proti virům. Mezi vhodná činidla proti virům patří například soli kovů (například dusičnan stříbrný, síran měďnatý, chlorid železa, atd.) a organické kyseliny (například kyselina jablečná, kyselina salicylová, kyselina jantarová, kyselina benzoová, atd.). Mezi vhodná pomocná činidla proti virům patří ta, která jsou uvedena v U. S. Patent Applications • * • ♦ · • · · • · ··«
Seriál Nos. 09/421 084 (Beerse et al.), dále v 09/421 131 (Biedermann et al.), dále v 09/420 646 (Morgan et al.) a dále v 09/421 179 (Page et al.), které byly zapsány 19. října 1999.
Enzymy
Prostředky tohoto vynálezu případně obsahují jeden nebo více enzymů. Je výhodné, aby takovéto enzymy byly dermatologicky akceptovatelné. Mezi vhodné enzymy patří například keratináza, proteáza, amyláza, subtilisin, atd.
Činidla chránící před UV paprsky
Mezi vhodná patří také činidla chránící před UV paprsky. Široké spektrum činidel chránících před UV paprsky je uvedeno v U. S. Patent No. 5 087 445, to Haffey et al., issued February 11, 1992, dále v U. S. Patent No. 5 073 372, to Turner et al., issued December 17, 1991, dále vU. S. Patent No. 5 073 371, to Turner et al., issued December 17, 1991, a dále vSegarin, et al., at Chapter Vlil, pages 189 et seq., of Cosmetic Science and Technology, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady činidel chránících před UV paprsky patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující 2-ethylhexyl-p-methoxyskořičan, 2-ethylhexyl-N,N-dimethyl-p-aminobenzoát, kyselina p-aminobenzoová, kyselina 2-fenylbenzimidazol-5-sulfonová, octocrylen, oxybenzon (2-hydroxy-4-methoxy-benzofenon), homomenthylsalicylát, oktylsalicylát, 4,4‘-methoxy-t-butyldibenzoylmethan, 4-isopropyldibenzoylmethan, 3-benzylidenkafr, 3-(4-methylbenzyliden)kafr, oxid titaničitý, oxid zinečnatý, oxid křemičitý, oxid železa a jejich směsi. Ještě další vhodná činidla chránící před UV paprsky jsou ta, která jsou uvedena v U. S. Patent No. 4 937 370, to Sabatelli, issued June 26, 1990, a dále v U. S. Patent No. 4 999 186, toSabatelli et al., issued March 12, 1991, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů. Mezi zvláště výhodné příklady činidel chránících před UV paprsky patří ta, která se vyberou ze skupiny obsahující ester kyseliny 4-N,N-(2-ethylhexyl)methylaminobenzoové s 2,4-dihydroxybenzofenonem, ester kyseliny 4-N,N-(2-ethyl• 4 4 «4 · · • 4 · · • 4 ·· hexyl)methylaminobenzoové s 4-hydroxydibenzoylmethanem, ester kyseliny 4-N,N-(2-ethylhexyl)methyiaminobenzoové s2-hydroxy-4-(2-hydroxyethoxy)benzofenonem, ester kyseliny 4-N,N-(2-ethylhexyl)methylaminobenzoové s 4-(2-hydroxyethoxy)dibenzoylmethanem a jejich směsi. Přesná množství činidel chránících před UV paprsky, která lze použít, se liší v závislosti na vybraném činidlu chránícím před UV paprsky a na požadovaném ochranném faktoru proti slunečnímu záření (SPF), který má být dosažen. SPF se obvykle udává jako měřítko ochrany proti zarudnutí kůže, které způsobuje UV záření, viz. Federal Register, Vol. 43, No. 166, pp. 38 206-38 269, August 25,1978, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Hydrokoloidy
Prostředky tohoto vynálezu případně také výhodně obsahují hydrokoloidy. Hydrokoloidy jsou odborné veřejnosti dobře známé a prodlužují životnost tenzidů obsažených v čistících složkách tohoto vynálezu tak, že prostředky vydrží během minimálně jednoho celého sprchování nebo koupání. Mezi vhodné hydrokoloidy patří například xanthanová guma, karboxymethylcelulóza, hydroxyethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, methylcelulóza a ethylcelulóza, přírodní gumy, guarová guma, sojová guma, přírodní škroby, deionizované škroby (například oktenylsukcinátový škrob) apod.
Exotermické zeolity
Prostředky tohoto vynálezu případně také výhodně obsahují zeolity a jiné sloučeniny, které reagují exotermicky při styku s vodou.
Polymemí gelová činidla tvořící hydrogel
Prostředky tohoto vynálezu výhodně obsahují vodní gel, to jest „hydrogel“, který se vytvoří při kontaktu polymemího gelového činidla tvořícího hydrogel s vodou. Prostředky případně výhodně obsahují 0,1% až 100%, výhodněji 3% až 50% «9 99 • · 9 9
9 9
9
9999 9 9 9 a nejvýhodněji 5 % až 35 % bezvodého polymerního gelového činidla tvořícího hydrogel, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu.
Polymemí gelová činidla tvořící hydrogel jsou obvykle alespoň částečně zesíťované polymery připravené z polymerizovatelných, nenasycených monomerů obsahujících kyselinu, které jsou rozpustné ve vodě nebo se stanou rozpustnými vévodě v důsledku hydrolýzy. Mezi polymemí gelová činidla tvořící hydrogel patří monoethylenové nenasycené sloučeniny obsahující minimálně jeden hydrofilní radikál, které obsahují (například) alkenové nenasycené kyseliny a anhydridy obsahující minimálně jednu alkenovou dvojnou vazbu mezi uhlíky. Termín ve vodě rozpustný znamená, že monomer vykazuje rozpustnost minimálně 0,2 %, výhodně 1,0% v deionozované vodě při teplotě 25 °C.
Monomerní jednotky popsané výše jsou po polymeraci obvykle tvořeny 25 % molárními až 99,99 % molárními, výhodněji 50 % molárními až 99,99 % molárními, nejvýhodněji minimálně 75% molárními polymerního gelového činidla (vztaženo na bezvodý polymer), resp. monomerů obsahujících kyselinu.
Polymemí gelová činidla tvořící hydrogel jsou částečně zesíťována na takový stupeň, že výsledný polymer nevykazuje teplotu skelného přechodu (Tg) nižší než 140 °C, a proto termín „polymemí gelová činidla tvořící hydrogel“ znamená polymery, které splňují tento parametr. Polymemí gelové činidlo tvořící hydrogel výhodně nevykazuje teplotu Tg nižší než 180 °C, a výhodněji nevykazuje teplotu Tg nižší než je teplota rozkladu polymeru, teploty 300 °C a vyšší. Teplota Tg se stanoví diferenční skenovací kalorimetrií (DSC) provedenou při rychlosti zahřívání 20,0 °C/min (20,0 °C/minute) vzorku o hmotnosti 5 mg nebo menší. Teplota Tg se vypočítá jako střední hodnota mezi začátkem a koncem změny průtoku tepla, která odpovídá skelnému přechodu na DSC křivce ohřevu udávající tepelnou kapacitu. Použití DSC pro stanovení Tg je odborné veřejnosti dobře známé a je uvedeno v B. Cassel and Μ. P. DiVito „Use of DSC to Obtain Accurate Thermodynamic and Kinetic Data“,
0 0« 0 0 0 0 0 · * • 0 0 0 0» 0000000 0 ♦ 0000 00 · 000 *0 00 0· · 000 000
American Laboratory, January 1994, pp. 14-19, a dále vB. Wunderlich Thermal Analysis, Academie Press, lne., 1990.
Polymemí gelové činidlo tvořící hydrogel je charakterizováno jako výborný absorbent a je schopno uchovat vodu v jejím absorbovaném nebo „gelovém“ stavu. Výhodné polymemí gelové činidlo tvořící hydrogel je schopno absorbovat minimálně 40 g vody (deionizované) na gram gelového činidla, výhodně minimálně 60g/g, výhodněji 80g/g. Tyto hodnoty, uváděné jako „absorpční kapacita“, se stanoví způsobem uvedeným v „Tea Bag“ testu popsaným výše.
Polymemí gelové činidlo tvořící hydrogel je obvykle alespoň částečně zesíťované. Mezi vhodná zesíťovací činidla dobře známá odborné veřejnosti patří například (1) sloučeniny, které mají minimálně dvě polymerizovatelné dvojné vazby, (2) sloučeniny, které mají minimálně jednu polymerizovatelnou dvojnou vazbu a minimálně jednu funkční skupinu schopnou reagovat s monomerem obsahujícím kyselinu, (3) sloučeniny, které mají minimálně dvě funkční skupiny schopné reagovat s monomerem obsahujícím kyselinu a (4) sloučeniny polyvalentních kovů, které tvoří iontové vazby zesíťování.
Mezi zesíťovací činidla, která mají minimálně dvě polymerizovatelné dvojné vazby patří (i) di- nebo polyvinyl sloučeniny jako je divinylbenzen a divinyltoluen, (ii) di- nebo polyestery nenasycených mono- nebo polykarboxylových kyselin s polyoly jako jsou například estery kyseliny di- nebo triakrylové s polyoly jako je ethylenglykol, trimethylolpropan, glycerin, nebo polyoxyethylenglykoly, (iii) bisakrylamidy jako je Ν,Ν'-methylenbisakrylamid, (iv) karbamylestery, které se získají reakcí polyisokyanátů s monomery obsahujícími hydroxyl skupinu, (v) di- nebo polyallylethery polyolů, (vi) di- nebo polyallylestery polykarboxylových kyselin jako je diallylftalát, diallyladipát, apod., (vii) estery nenasycených mono- nebo polykarboxylových kyselin s monoallylestery polyolů jako je ester kyseliny akrylové s polyethylenglykolmonoallyletherem a (viii) di- nebo triallylamin.
Mezi zesíťovací činidla, která mají minimálně jednu polymerizovatelnou dvojnou vazbu a minimálně jednu funkční skupinu, která reaguje s monomerem obsahujícím kyselinu patří N-methylolakrylamid, glycidylakrylát, a podobně. Mezi zesíťovací činidla, která mají minimálně dvě funkční skupiny, které reagují s monomerem obsahujícím kyselinu patří glyoxal, dále polyoly jako je ethylenglykol a glycerin, dále polyaminy jako jsou alkylendiaminy (například ethylendiamin), polyalkylenpolyaminy, polyepoxidy, di- nebo polyglycidylethery a podobně. Mezi vhodná zesíťovací činidla polyvalentních kovů, které tvoří iontové vazby zesíťování, patří oxidy, hydroxidy a soli slabých kyselin (například uhličitan, acetát apod.) kovů alkalických zemin (například vápník, hořčík) a zinku, například oxid vápenatý a diacetát zinku.
Mnoho ze zesíťovacích činidel je detailně popsáno v Masuda et al., U. S. Patent 4 076 663, issued February 28, 1978, a dále v Allen et al., U. S. Patent 4 861 539, issued August 29, 1989, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů. Mezi výhodná zesíťovací činidla patří di- nebo polyestery nenasycených mono- nebo polykarboxylových kyselin s monoallylestery polyolů, bisakrylamidy, a di- nebo triallylaminy. Mezi příklady zvláště výhodných zesíťovacích činidel patří N,N‘-methylenbisakrylamid a trimethyloipropantriakrylát.
Zesíťovací činidlo je obvykle tvořeno 0,001 % molárním až 5 % molárními výsledného polymerního gelového činidla tvořícího hydrogel. Častěji je zesíťovací činidlo tvořeno 0,01 % molárním až 3 % molárními polymerního gelového činidla tvořícího hydrogel.
Polymerní gelová činidla tvořící hydrogel lze použít v jejich částečně zneutralizované formě. Pro účely tohoto vynálezu se materiály považují za částečně zneutralizované, když minimálně 25 % molámích, výhodně minimálně 50 % molámích monomerů použitých pro vytvoření polymerů jsou monomery obsahující kyselinovou skupinu, které se neutralizují zásadou. Mezi vhodné neutralizační zásady patří alkalické kovy a kovy alkalických zemin (například KOH, NaOH), dále amonný iont, dále substituovaný amonný iont, a dále aminy jako jsou aminoalkoholy (například • 4
2-amino-2-methyl-1,3-propandiol, diethanolamin a 2-amino-2-methyl-1 -propanol). Procento všech využitých monomerů, to jest zneutralizované monomery obsahující kyselinovou skupinu, udává „stupeň neutralizace“. Stupeň neutralizace výhodně nepřekračuje 98 %.
Polymerní gelová činidla tvořící hydrogel vhodná pro použití jsou dobře známá odborné veřejnosti a jsou uvedena například v U. S. Patent No. 4 076 663, Masuda et al., issued February 28,1978, dále v U. S. Patent No. 4 062 817, Westerman, Issued December 13, 1977, dále vU. S. Patent No. 4 286 082, Tsubakimoto et al., issued August 25, 1981, dále v U. S. Patent No. 5 061 259, Goldman et al., issued October 29, 1991, a dále v U. S. Patent No. 4 654 039, Brandt et al., issued March 31, 1987, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Polymerní gelová činidla tvořící hydrogel vhodná pro použití jsou také uvedena v U. S. Patent No. 4 731 067, Le-Khac, issued March 15, 1988, dále v U. S. Patent No.
743 244, Le-Khac, issued May 10,1988, dále v U. S. Patent No. 4 813 945, Le-Khac, issued March 21, 1989, dále v U. S. Patent No. 4 880 868, Le-Khac, issued November 14, 1989, dále v U. S. Patent No. 4 892 533, Le-Khac, issued January 9, 1990, dále v U. S. Patent No. 5 026 784, Le-Khac, issued June 25, 1991, dále v U. S. Patent No.
079 306, Le-Khac, issued January 7, 1992, dále vU. S. Patent No. 5151 465, Le-Khac, issued September 29, 1992, dále v U. S. Patent No. 4 861 539, Allen, Farrer and Flesher, issued August 29,1989, a dále v U. S. Patent No. 4 962 172, Allen, Farrer and Flesher, issued October 9, 1990, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Vhodná polymerní gelová činidla tvořící hydrogel ve formě částeček jsou komerčně dostupná od firmy Hoechst Celanese Corporation, Portsmouth, VA, USA (Sanwet™ Superabsorbent Polymers), dále od firmy Nippon Shokubai, Japan (Aqualic™, například L-75, L-76), a dále od firmy Dow Chemical Company, Midland, Ml, USA (Dry Tech™).
• · • · · * · » « « · · • · · φ • ···· · · ·· φ
Polymemí gelová činidla tvořící hydrogel ve formě vláken jsou komerčně dostupná od firmy Camelot Technologies Inc., Leominster, MA, USA (Fibersorb™, například SA 7200H, SA 7200M, SA 7000L, SA 7000 a SA 7300).
Prostředky tohoto vynálezu případně také obsahují jiná gelová činidla. Mezi taková činidla patří polymery obsahující karboxylové kyseliny popsané výše, kromě těch, které mají relativně nižší stupně zesíťování, takže vykazují teplotu Ta pod 140 °C stejně jako různé ve vodě rozpustné nebo koloidní ve vodě rozpustné polymery jako jsou ethery celulózy (například hydroxyethylcelulóza, methylcelulóza, hydroxypropylmethylcelulóza, polyvinylpyroiidon, polyvinylalkohol, guarová guma, hydroxypropylguarová guma a xanthanová guma. Mezi výhodná pomocná hydrofilní gelová činidla patří polymery obsahující kyseliny, především polymery obsahující kyseliny karboxylové. Zvláště výhodné jsou ty, které obsahují ve vodě rozpustný polymer kyseliny akrylové zesíťované s polyalkenylpolyetherem vícesytného alkoholu a výhodně akrylátesterem nebo polyfunkčním monomerem vinylidenu.
Výhodné kopolymery vhodné pro účely tohoto vynálezu jsou polymery monomemí směsi obsahující 95 % až 99 % hmotnostních alkenově nenasyceného karboxylového monomeru vybraného ze skupiny obsahující kyselinu akrylovou, kyselinu methakrylovou a kyselinu ethakrylovou, dále 1 % až 3,5 % hmotnostního akrylátesteru obecného vzorce VII,
R, O
CH2=C—c—o—R (VII) kde R je alkylový radikál, který má 10 až 30 atomů uhlíku a Ri je vodík, methyl nebo ethyl, a dále 0,1 % až 0,6 % hmotnostních polymerizovatelného zesíťovaného polyalkenylpolyetheru vícesytného alkoholu, který obsahuje více než jednu alkenyletherovou skupinu na jednu molekulu, kde výchozí vícesytný alkohol má minimálně 3 atomy uhlíku a minimálně 3 hydroxylové skupiny.
4 ·· 1· 44 4 • 4 4 4 4 4*
4 44 · 4 4·
44 · · 4 4 4444
4 4 · 44 4
4 ·4 4· 4
Výhodně tyto polymery obsahují 96 % až 97,9 % hmotnostních kyseliny akrylové a 2,5 % až 3,5 % hmotnostního akrylátesterů, kde alkylová skupina má 12 až 22 atomů uhlíku, Ri je methyl, přičemž nejvýhodněji je akrylátester stearylmethakrylát. Výhodně je množství zesíťovaného polyalkenylpolyetherového monomeru 0,2% až 0,4% hmotnostních. Mezi výhodné zesíťované polyalkenylpolyetherové monomery patří allylpentaerythritol, trimethylolpropandiallylether nebo allylsacharóza. Tyto polymery jsou uvedeny v U. S. Patent No. 4 509 949, to Huang et a,., issued Apríl 5,1985, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Mezi jiné výhodné kopolymery vhodné pro účely tohoto vynálezu patří polymery, které obsahují minimálně dvě monomerní přísady, kde první je monomerní alkenové nenasycená karboxylová kyselina a druhá je polyalkenylpolyether vícesytného alkoholu. Je-li to požadováno, jsou pomocné monomerní látky případně přítomné v monomerní směsi, a to dokonce v převládajícím podíle.
Mezi první monomerní přísady vhodné pro výrobu karboxylových polymerů patří alkenové nenasycené karboxylové kyseliny, které obsahují minimálně jednu aktivovanou alkenovou dvojnou vazbu mezi uhlíky a minimálně jednu karboxylovou skupinu. Mezi výhodné karboxylové monomery patří kyseliny akrylové obecného vzorce Vlil,
R2 ch2=c—cooh (VlH) kde R2 je substituent vybraný ze skupiny obsahující vodík, halogen, a dikyanové (-C=N) skupiny, monovalentní alkylové radikály, monovalentní alkylarylové radikály a monovalentní cykloalifatické radikály. Z této skupiny jsou nejvýhodnější kyselina akrylová, kyselina methakrylová, a kyselina ethakrylová. Dalším vhodným
karboxylovým monomerem je maleinanhydrid nebo kyselina maleinová. Množství použité kyseliny je 95,5 % až 98,9 % hmotnostních.
Mezi druhé monomerní přísady vhodné pro výrobu karboxylových polymerů patří polyakenylpolyethery, které mají více než jednu alkenyletherovou skupinu na molekulu jako jsou alkenylové skupiny, ve kterých je alkenová dvojná vazba napojená na koncovou ntethylenovou skupinu, CH2=C<.
Mezi pomocné monomerní látky, které jsou případně přítomné v polymerech, patří polyfunkční monomery vinylidenu, které obsahují minimálně dvě koncové CH2< skupiny zahrnující například butadien, isopren, divinylbenzen, divinylnaftalen, allylakryláty, a podobně. Tyto polymery jsou uvedeny v U. S. Patent No. 2 798 053, to Brown, issued July 2,1957, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Mezi příklady kopolymerů karboxylových kyselin vhodných pro účely tohoto vynálezu patří Carbomer 934, Carbomer 941, Carbomer 950, Carbomer 951, Carbomer 954, Carbomer 980, Carbomer 981, Carbomer 1342, akryláty/C10“C30 alkylakrylátový krospolymer (dostupné jako Carbopol 934, Carbopol 941, Carbopol 950, Carbopol 951, Carbopol 954, Carbopol 980, Carbopol 981, Carbopol 1342, respektive série Pemulenu, od firmy B. F. Goodrich).
Mezi další kopolymery karboxylových kyselin vhodných pro účely tohoto vynálezu patří sodné soli kopolymerů kyseliny akrylové a akrylamidu prodávané firmou Hoechst Celanese Corporation pod obchodním názvem Hostaceren PN73. Mezi vhodné patří také hydrogelové polymery od firmy Lipo Chemicals lne. prodávané pod obchodním názvem HYPAN hydrogely. Tyto hydrogely jsou tvořeny krystalickými uskupeními dusičnanů na hlavním uhlíkovém řetězci s různými jinými navázanými skupinami jako jsou karboxyly, amidy a amidiny. Například HYPAN SA 100 H, polymerní prášek dostupný od firmy Lipo Chemical.
* • · • · · · * • 0 ·» 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 ·
Mezi neutralizační činidla pro použití k neutralizaci kyselých skupin těchto polymerů patří ty, které byly popsány dříve.
Kationaktivní tenzidy
Kationaktivní tenzidy se obvykle řadí mezi nepěnící tenzidy, ale pokud nemají negativní dopad na požadované výhody, lze je použít v prostředcích tohoto vynálezu.
Rámec vynálezu neomezující příklady kationaktivních tenzidů vhodných pro účely tohoto vynálezu jsou uvedeny v McCutcheon’s, Detergents and Emulsifíers, North American Edition (1986), published by Allured Publishing Corporation a dále v McCutcheoďs, Functional Materials, North American Edition (1992), které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Mezi rámec vynálezu neomezující příklady kationaktivních tenzidů patří kationaktivní alkylamoniové soli obecného vzorce IX,
R1R2R3R4N+X’ (IX) kde R1 se vybere ze skupiny obsahující alkylovou skupinu, která má 12 až 18 atomů uhlíku, nebo aromatickou, arylovou nebo alkylarylovou skupinu, které má 12 až 18 atomů uhlíku, dále R2, R3 a R4 se nezávisle vyberou ze skupiny obsahující vodík, alkylovou skupinu, která má 1 až 18 atomů uhlíku, nebo aromatickou, arylovou nebo alkylarylovou skupinu, která má 12 až 18 atomů uhlíku, a dále X je aniont a vybere se ze skupiny obsahující chlorid, bromid, jodid, acetát, fosforečnan, dusičnan, síran, methylsulfát, ethylsulfát, tosylát (p-toluensulfonát), laktát, citrát, glykolát, a jejich směsi. Dodatečně obsahují alkylové skupiny také etherové vazby nebo substituenty mající hydroxy nebo amino skupinu (například alkylové skupiny případně obsahují polyethylenglykolové a polypropylenglykolové zbytky).
v • ·« ··· Β Β · · · · * · · • · · · · · · Β · ·
ΒΒ Β* Β· ♦ ·· ····
Výhodněji je R1 alkylová skupina, která má 12 až 18 atomů uhlíku, dále R2 se vybere ze skupiny obsahující H nebo alkylovou skupinu, která má 1 až 18 atomů uhlíku, dále R3 a R4 se nezávisle vyberou ze skupiny obsahující H nebo alkylovou skupinu, která má 1 až 3 atomy uhlíku a dále X, které bylo popsáno v předchozím odstavci.
Nejvýhodněji je R1 alkylová skupina, která má 12 až 18 atomů uhlíku, R2, R3 a R4 se vyberou ze skupiny obsahující H nebo alkylovou skupinu, která má 1 až 3 atomy uhlíku a X, které bylo popsáno dříve.
Mezi další vhodné kationaktivních tenzidy patří aminoamidy, kde R1 v obecném vzorci IX je R5CO-(CH2)n-, kde R5 je alkylová skupina, která má 12 až 22 atomů uhlíku, a n je celé číslo 2 až 6, výhodněji 2 až 4, a nejvýhodněji 2 až 3. Mezi rámec vynálezu neomezující příklady těchto kationaktivních emulgátorů patří stearamidopropyl-PG-dimonium-chlorid-fosfát, stearamidopropylethyldimonium-ethosulfát, stearamidopropyldimethyl-(myristylacetát)-amonium-chlorid, stearamidopropyldimethylcetearylamonium-tosylát, stearamidopropyldimethylamonium-chlorid, stearamidopropyldimethylamonium-laktát a jejich směsi.
Mezi rámec vynálezu neomezující příklady kvartérních amonných solí kationaktivních tenzidů patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující cetylamonium-chlorid, cetylamonium-bromid, laurylamonium-chlorid, laurylamonium-bromid, stearylamonium-chlorid, stearylamonium-bromid, cetyldimethylamonium-chlorid, cetyldimethylamonium-bromid, lauryldimethylamonium-chlorid, lauryldimethylamonium-bromid, stearyldimethylamonium-chlorid, stearyldimethylamonium-bromid, cetyltrimethylamonium-chlorid, cetyltrimethylamonium-bromid, lauryltrimethylamonium-chlorid, lauryltrimethylamonium-bromid, stearyltrimethylamonium-chlorid, stearyltrimethylamonium-bromid, lauryldimethylamonium-chlorid, stearyldimethylcetyldilůjdimethylamonium-chlorid, dicetylamonium-chlorid, dicetylamonium-bromid, dilaurylamonium-chlorid, dilaurylamonium-bromid, distearylamonium-chlorid, distearylamonium-bromid, dicetylmethylamonium-chlorid, dicetylmethylamonium-bromid, dilaurylmethylamonium-chlorid, φφ φ ·· ♦* φφφφ · ♦ » · ·· · φφφφ φφφφ · · · # « ΦΦΦ ΦΦΦΦΦΦΦ · · φφφ···· ·· · ^ >· ·φ ΦΦ · ·· ·Φ·· dilaurylmethylamonium-bromid, distearylmethylamonium-chlorid, distearyldimethylamonium-chlorid, distearylmethylamonium-bromid a jejich směsi. Mezi pomocné kvartérní amoniové soli patří ty, kde C12-C22 alkylový uhlíkový řetězec je odvozen z mastné kyseliny původem z loje nebo z kokosové mastné kyseliny. Termín „lůj“ znamená, že alkylová skupina je odvozena z mastných kyselin původem z loje (obvykle z hydrogenovaných mastných kyselin), které jsou obvykle tvořeny směsí C16-C18 alkylových řetězců. Termín „kokosová“ znamená, že alkylová skupina je odvozena z mastné kyseliny původem z kokosového oleje, která je obvykle tvořena směsí Ci2-C14 alkylových řetězců. Mezi příklady kvartérních amoniových solí odvozených z loje a z kokosového oleje patří dilůjdimethylamonium-chlorid, dilůjdimethylamonium-methylsulfát, di(hydrogenovaný lůj)dimethylamonium-chlorid, di(hydrogenovaný lůj)dimethylamonium-acetát, dilůjdipropylamonium-fosfát, dilůjdimethylamonium-nitrát, di(kokoalkyl)dimethylamonium-chlorid, di(kokoalkyl)dimethylamonium-bromid, lůjamonium-chlorid, kokamonium-chlorid, stearamidopropyl-PG-dimonium-chlorid-fosfát, stearamidopropylethyldimonium-ethosulfát, stearamidopropyldimethyl-(myristylacetát)amonium-chlorid, stearamidopropyldimethylcetearylamonium-tosylát, stearamidopropyldimethylamonium-chlorid, stearamidopropyldimethylamonium-laktát a jejich směsi.
Mezi výhodné kationaktivní tenzidy vhodné pro účely tohoto vynálezu patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující dilauryldimethylamonium-chlorid, distearyldimethylamonium-chlorid, dimyristyldimethylamonium-chlorid, dipalmityldimethylamonium-chlorid, distearyldimethylamonium-chlorid a jejích směsi.
Netkaná vrstva
Ve vodě nerozpustný podklad tohoto vynálezu dále obsahuje netkanou vrstvu napojenou na vrstvu rouna. Tato netkaná vrstva je výhodně nemohutná a propustná pro tekutiny. Termín „nemohutná“ znamená, že má tloušťku 0,0025 cm (0,001 inches) až 0,127 cm (0,05 inches). Tato netkaná vrstva je vhodná pro zadržení čistící složky uvnitř prostředku. Kromě toho je netkaná vrstva případně vhodná pro kontakt s kůží, a proto je výhodné, aby tato vrstva byla jemná ke kůži.
·· ·» • · • · · • ····
Materiály vhodné pro netkanou vrstvu se vyberou ze skupiny obsahující celulózové netkané materiály, nemohutné netkané materiály, houby (to jest přírodní i syntetické), tenká vlákna, nemohutná rouna, a jejich kombinace. Netkaná vrstva výhodně obsahuje materiály vybrané ze skupiny obsahující celulózové netkané materiály, nemohutné netkané materiály, tenká vlákna, nemohutná rouna, pěny, houby, mřížkované pěny, ve vakuu tvarované lamináty, muly (řídká plátna), polymemí sítě a jejich kombinace. Netkaná vrstva výhodněji obsahuje materiály vybrané ze skupiny obsahující celulózové netkané materiály, nemohutné netkané materiály, tenká vlákna, nemohutná rouna, a jejich kombinace. Termín „netkané materiály“ znamená, že vrstva neobsahuje tkaná vlákna, přičemž vrstva případně vůbec neobsahuje vlákna, například tenká vlákna, pěny, muly (řídká plátna) atd. Když vrstva obsahuje vlákna, jsou buď nepravidelná (to jest náhodně uspořádaná) nebo mykaná (to jest česaná tak, aby byla orientovaná v jednom směru). Kromě toho je netkaná vrstva případně směsným materiálem, který je složen kombinací pomocných vrstev, to jest vrstev nepravidelných a mykaných vláken.
Ve výhodných provedeních je netkaná vrstva aperturovaná (spletená). Oka netkané vrstvy ve vodě nerozpustného podkladu mají v průměru obvykle průměr 0,5 mm až 5 mm. Oka mají v průměru výhodněji průměr 1 mm až 4 mm. Mimo uvedené rozmezí se výhodně nachází méně než 10% ok netkané vrstvy podkladu. Mimo uvedené rozmezí se výhodně nachází méně než 5 % ok netkané vrstvy podkladu. Pro oka, která nemají kruhový tvar, znamená termín „průměr“ to, že jejich obvod je stejný jako obvod oka kruhového tvaru.
Uvnitř netkané vrstvy se oka obvykle vyskytují s frekvencí 0,5 až 12 ok na jeden rovný lineární centimetr. Oka na povrchu vrstvy se výhodněji vyskytují s frekvencí
1,5 až 6 ok na jeden rovný lineární centimetr.
Oka musí být umístěna alespoň uvnitř netkané vrstvy. Není nutné, aby takováto oka úplně vystupovala jedním povrchem netkané vrstvy do další. Oka jsou navíc fl· flfl • · · • · • · · fl · · • fl ·· • · · •fl flfl·· případně umístěna ve vrstvě rouna podkladu tak, že prostředek je aperturovaný v celém svém objemu.
Oka lze vytvořit v netkané vrstvě ve vodě nerozpustného podkladu, nebo jeho vrstvy, který je tkaný. Oka lze v netkané vrstvě případně vytvořit až poté, kdy se podklad obsahující vrstvu zcela utká.
Netkaná vrstva případně obsahuje nejrůznější přírodní i umělá vlákna nebo materiály. Termín „přírodní“ znamená, že se materiály získají z rostlin, živočichů, hmyzu nebo vedlejších produktů rostlin, živočichů a hmyzu. Konvenčním výchozím materiálem je obvykle vláknitá tkanina, která obsahuje běžná syntetická nebo přírodní podélná textilní vlákna, nebo jejich kombinace.
Mezi rámec vynálezu neomezují příklady přírodních materiálů vhodných pro účely tohoto vynálezu patří například vlákna hedvábí, vlákna keratinu a vlákna celulózy. Mezi rámec vynálezu neomezují příklady vláken keratinu patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující vlákna vlny, vlákna velbloudí srsti, apod. Mezi rámec vynálezu neomezují příklady vláken celulózy patří ta, která se vyberou ze skupiny obsahující vlákna dřevní buničiny, vlákna bavlny, vlákna konopí, vlákna juty, vlákna Inu, a jejich kombinace. Pro účely tohoto vynálezu jsou vhodná vlákna celulózy.
Mezi rámec vynálezu neomezují příklady syntetických materiálů vhodných pro účely tohoto vynálezu patří ty, které se vyberou ze skupiny obsahující acetátová vlákna, akrylová vlákna, vlákna esterů celulózy, modakrylová vlákna, polyamidová vlákna, polyesterová vlákna, polyalkenová vlákna, polyvinylalkoholová vlákna, vlákna hedvábí, polyethylenová pěna, polyuretanová pěna, a jejich kombinace. Mezi příklady vhodných syntetických materiálů patří akrylové polymery jako je acrilan, creslan, a vlákna s akrylonitrilový základem, orion, dále vlákna esterů celulózy jako je acetát celulózy, arnel, a acele, dále polyamidy jako jsou nylony (například nylon 6, nylon 66, nylon 610, apod.), dále polyestery jako je fortrel, kodel, a vlákno polyethylentereftalátu, polybutylentereftalátu, dakron, dále poiyalkeny jako je polypropylen, polyethylen, dále • r · polyvinylacetátová vlákna, dále polyuretanové pěny, a jejich kombinace. Tato a jiná vhodná vlákna a netkané materiály z nich připravené jsou obecně uvedeny v Riedel, „Nonwoven Bonding Methods and Materials“, Nonwoven World (1987), dále v The Encyclopedia Američana, Vol. 11, pp. 147-153, a Vol. 26, pp. 566-581 (1984), dále v U. S. Patent No. 4 891 227, to Thaman et al., issued January 2, 1990, a dále v U. S. Patent No. 4 891 228, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomoci odkazů. Jakékoliv syntetické materiály zmíněné výše jako vhodné pro začlenění do vrstvy rouna lze navíc začlenit také do netkané vrstvy.
Netkané materiály vyrobené z přírodních materiálů se skládají z tkanin nebo roun, které se obvykle vytvoří na jemném drátěném sítu z kapalné suspenze těchto vláken, viz. C. A. Hampel et al., The Encyclopedia of Chemistry, Third Edition, 1973, pp. 793-795 (1973), dále The Encyclopedia Američana, Vol. 21, pp.376-383 (1984), a dále G. A. Smook, Handbook of Pulp and Paper Technologies, Technical Association for the Pulp and Paper Industry (1986), které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Přírodní netkané materiály vhodné pro účely tohoto vynálezu lze získat od širokého spektra firem. Mezi rámec vynálezu neomezují příklady vhodných komerčně dostupných papírových vrstev patří Airtex®, vytlačená, v proudu vzduchu vrstvená celulózová vrstva, která má základní hmotnost 84,9 g/m2 (71 gsy) a je dostupná od firmy James River, Green Bay, Wl, a dále Walkisoft®, vytlačená, v proudu vzduchu vrstvená celulózová vrstva, která má základní hmotnost 89,7 g/m2 (75 gsy) a je dostupná od firmy Walkisoft U. S. A, Mount Holly, NC.
Mezi vhodné pomocné netkané materiály patří například ty, které jsou uvedeny v U. S. Patent No. 4 447 294, issued to Osborn on May 8,1984, dále v U. S. Patent No. 4 603 176, issued to Bjorkquist on July 29, 1986, dále v II. S. Patent No. 4 981 557, issued to Bjorkquist on January 1, 1991, dále vU. S. Patent No. 5 085 736, issued to Bjorkquist on February 4, 1992, dále vU. S. Patent No. 5 138 002, issued to Bjorkquist on August 8, 1992, dále v U. S. Patent No. 5 262 007, issued to Phan et al. on November 16, 1993, dále v U. S. Patent No. 5 264 082, issued to Phan et al. on November 23, 1993, dále vU. S. Patent No. 4 637 859, issued to Trokhan on January 20, 1987, dále v U. S. Patent No. 4 529 480, issued to Trokhan on July 16, 1985, dále v U. S. Patent No. 4 687 153, issued to McNeil on August 18, 1987, dále v U. S. Patent No. 5 223 096, issued to Phan et al. on June 29, 1993, a dále v U. S. Patent No. 5 679 222, issued to Rasch et al. on October 21, 1997, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů.
Způsoby výroby netkaných materiálů jsou dobře známé odborné veřejnosti. Obecně lze tyto netkané materiály vyrobit způsoby jako jsou vrstvení v proudu vzduchu, vrstvení v proudu vody, vyfukování z taveniny, koformování, netkaní nebo mykání, při kterých se vlákna nejprve nařežou z dlouhých pramenů na požadované délky, vloží se do proudu vody nebo vzduchu a poté se nanesou na síto, kterým prochází vzduch nebo voda obsahující vlákna. Získaná vrstva, bez ohledu na způsob její výroby nebo jejího složení, se poté vystaví minimálně jedné z několika typů spojovacích operací, což vede ke spojení jednotlivých vláken dohromady za vzniku samostatné tkaniny. Netkanou vrstvu lze v tomto vynálezu připravit různými způsoby, mezi které například patří zapletení v proudu vzduchu, zapletení v proudu vody, tepelné spojování a kombinace těchto způsobů.
Netkané materiály vyrobené ze syntetických materiálů vhodné pro účely tohoto vynálezu lze získat od širokého spektra firem. Mezi rámec vynálezu neomezují příklady materiálů vhodných pro netkanou vrstvu patří HEF 40-047, aperturovaný materiál zapletený v proudu vody, který obsahuje 50 % hedvábí a 50 % polyesteru, o základní hmotnosti 61 g/m2 (61 gsm), dostupný od firmy Veratec, lne., Walpole, MA, dále HEF 140-102, aperturovaný materiál zapletený v proudu vody, který obsahuje 50 % hedvábí a 50 % polyesteru, o základní hmotnosti 67 g/m2 (67 gsm), dostupný od firmy Veratec, lne., Walpole, MA, dále Novonet® 149-616, materiál tepelně spojený v mřížkovém vzoru, který obsahuje 100% polypropylenu, o základní hmotnosti 60 g/m2 (60 gsm), dostupný od firmy Veratec, lne., Walpole, MA, dále Novonet® 149-801, materiál tepelně spojený v mřížkovém vzoru, který obsahuje 69 % hedvábí, 25 % polypropylenu • 9 * · • 4 9 • 4 • 9 4 • · · ·· ·* »9
4 «· ·· • · « 4 • 4494 • 4 • «9 49 • »9 ·
4 · • 94 · • · ·
4· »4·9 a 6 % bavlny, ο základní hmotnosti 90 g/m2 (90 gsm), dostupný od firmy Veratec, lne., Walpole, MA, dále Novonet® 149-191, materiál tepelně spojený v mřížkovém vzoru, který obsahuje 69 % hedvábí, 25 % polypropylenu a 6 % bavlny, o základní hmotnosti 120 g/m2 (120 gsm), dostupný od firmy Veratec, lne., Walpole, MA, dále HEF Nubtex® 149-801, uzlíčkový aperturovaný matená, zapletený v proudu vody, který obsahuje 100 % polyesteru, o základní hmotnosti 84 g/m2 (84 gsm), dostupný od firmy Veratec, Inc., Walpole, MA, dále Keybak® 951V, za sucha aperturovaný materiál, který obsahuje 75 % hedvábí, 25 % akrylových vláken, o základní hmotnosti 51 g/m2 (51 gsm), dostupný od firmy Chicopee, New Brunswick, NJ, dále Keybak® 1368, aperturovaný materiál, který obsahuje 75% hedvábí, 25% polyesteru, o základní hmotnosti 47 g/m2 (47 gsm), dostupný od firmy Chicopee, New Brunswick, NJ, dále Duralace® 1236, aperturovaný materiál zapletený v proudu vody, který obsahuje 100% hedvábí, o základní hmotnosti 48 g/m2 (48 gsm) až 138 g/m2 (138 gsm), dostupný od firmy Chicopee, New Brunswick, NJ, dále Duralace® 5904, aperturovaný materiál zapletený v proudu vody, který obsahuje 100% polyesteru, o základní hmotnosti 48 g/m2 (48 gsm) až 138 g/m2 (138 gsm), dostupný od firmy Chicopee, New Brunswick, NJ, dále Chicopee® 5763, mykaný materiál zapletený v proudu vody (3x2 oka na 1 cm (8x6 ok na 1 inch)), který obsahuje 70 % hedvábí, 30 % polyesteru, a výhodně latexové pojivo (na bázi akrylátu nebo EVA) v množství menším než 5 % hmotnostních, o základní hmotnosti 60 g/m2 (60 gsm) až 90 g/m2 (90 gsm), dostupný od firmy Chicopee, New Brunswick, NJ, dále Chicopee® 9900 série (například Chicopee 9931, 62 g/m2 (62 gsm), 50/50 hedvábí / polyester a Chicopee 9950, 50 g/m2 (50 gsm), 50/50 hedvábí / polyester), mykaný materiál zapletený v proudu vody, který obsahuje vlákna z 50 % hedvábí / 50% polyesteru, nebo 0 % hedvábí /100% polyesteru, nebo 100% hedvábí/0% polyesteru, o základní hmotnosti 36 g/m2 (36 gsm) až 84 g/m2 (84 gsm), dostupný od firmy Chicopee, New Brunswick, NJ, dále Sontara 8868, materiál zapletený v proudu vody, který obsahuje 50 % celulózy a 50% polyesteru, o základní hmotnosti 72 g/m2 (72 gsm), dostupný od firmy Dupont Chemical Corp. Výhodné netkané materiály podkladu mají základní hmotnost 24 g/m2 (24 gsm) až 96 g/m2 (96 gsm), výhodněji 36 g/m2 (36 gsm) až 84 g/m2 (84 gsm), a nejvýhodněji 42 g/m2 (42 gsm) až 78 g/m2 (78 gsm).
• ·
Netkaná vrstva je také tampon tvořený spletí polymerů jak je uvedeno v European Patent Application, No. EP 702 550 A1 published March 27, 1996, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu. Takovéto tampony tvořené spletí polymerů obsahují množství vrstev lisovaných tubulárních zesíťovaných spletí připravených z nylonu nebo velmi pružného polymeru jako jsou pomocné polymery alkenových monomerů a polyamidy polykarboxylových kyselin.
Netkaná vrstva také případně obsahuje tenká vlákna a směsný materiál, to jest směsné materiály obsahující tenká vlákna. Tato tenká vlákna výhodně obsahují plasty, které jsou jemné ke kůži. Mez vhodná jemná plastická tenká vlákna patří například polyalkeny jako jsou polyethyleny (LDPE) s nízkou hustotou. V případech, kdy netkaná vrstva obsahuje plastické tenké vlákno, je výhodné, aby netkaná vrstva byla aperturovaná, například makroaperturovaná nebo mikroaperturovaná, a to tak, aby byla propustná pro tekutiny. V jednom provedení obsahuje netkaná vrstva plastické tenké vlákno, které je pouze mikroaperturované. Povrchové anomálie mikrook, to jest vnitřní strany, jsou výhodně umístěny na vnitřním povrchu druhé vrstvy a výhodně jsou orientovány lícem k vnitřní straně podkladu, to jest směrem k čistící složce a/nebo léčebně výhodné složce. V určitých provedeních, ve kterých oka vykazují na povrchu anomálie ve formě ostrých plátků, se předpokládá, že jsou-li povrchové anomálie ok lícem k čistící složce obsahující tenzidy a/nebo lícem k léčebně výhodné složce, vede stisk tohoto prostředku rukou ktomu, že se povrchové anomálie ve formě ostrých plátků zavinou dovnitř, čímž se na vnitřním povrchu vrstvy vytvoří množství váčků, které ve skutečnosti zadržují čistící složku a/nebo léčebně výhodnou složku obsaženou uvnitř prostředku a tím dojde k prodloužení životnosti prostředku.
V jiných provedeních obsahuje netkaná vrstva plastické tenké vlákno, které je mikroaperturované a zároveň makroaperturované. V takových provedeních je netkaná vrstva velmi vhodná pro kontakt s místem, které má být čištěno a/nebo léčebně ošetřeno, což je dáno tím, že tato mikroaperturovaná vlákna vyvolávají pocit jako v případě použití tkaniny. V takovýchto provedeních výhodně povrchové anomálie • · · · · · ♦ · · · · »··· ···· · · ·
I·· ··· ·····>·· · · ··· · · · · · fc ·· ·· ·· · ··♦··· mikrook směřují k opačné straně povrchových anomálií makrook na netkané vrstvě. V takovém případě se předpokládá, že makrooka maximalizují celkové smáčení/pěnění prostředku pomocí trojrozměrné vrstvy vytvořené povrchovými anomáliemi, která je pod stálou kompresí a dekompresí během používání prostředku, což vede k vytvoření pěnových váčků.
Netkaná vrstva obsahuje v každém případě tenké vlákno, které má výhodně 100ok/cm2, výhodněji 500ok/cm2, ještě výhodněji 1000ok/cm2 a nejvýhodněji 1500ok/cm2 podkladu. Mezi výhodnější provedení tohoto vynálezu patří ty, kde netkaná vrstva vykazuje rychlost proudění vody 5 cm3/cm2/s (5 cm3/cm2-s) až 70 cm3/cm2/s (70 cm3/cm2-s), výhodněji 10 cm3/cm2/s (10 cm3/cm2-s) až 50 cm3/cm2/s (50 cm3/cm2-s) a nejvýhodněji 15cm3/cm2/s (15 cm3/cm2-s) až 40 cm3/cm2/s (40 cm3/cm2-s).
Mezi tenká vlákna a směsné materiály obsahující tenká vlákna vhodné pro netkanou vrstvu tohoto vynálezu patří například ta, která jsou uvedena v U. S. Patent No. 4 342 314, issued to Radel et al. on August 3,1982, dále v Application U. S. Seriál No. 08/326 571 a PCT Application No. US 95/07 435, filed June 12, 1995 apublished January 11, 1996, a dále vU. S. Patent No. 4 629 643, issued to Curro etal. on December 16, 1986, které jsou zde zahrnuty v úplnosti pomocí odkazů. Netkaná vrstva je případně navíc směsný materiál obsahující tenká vlákna, který obsahuje alespoň jedno tenké vlákno a alespoň jedno netkané vlákno, přičemž vrstva se tvaruje ve vakuu. Mezi vhodný směsný materiál obsahující tenká vlákna patří například ve vakuu laminovaný směsný materiál obsahující tenká vlákna, který se vytvoří zkombinováním mykaného polypropylenového netkaného vlákna o základní hmotnosti 30 g/m2 (30 gsm) s tenkým vláknem.
Netkaná vrstva a výše zmíněná vrstva rouna jsou navíc výhodně spojené tak, aby udržovaly integritu prostředku. Toto spojení je tvořeno bodovým spojením (například bodové spojení za horka), nepřerušovaným spojením (například vrstvené atd.) v přerušovaném vzoru, nebo spojením vnějších okrajů (nebo obvodů) vrstev • · β
9 · 9 » · · 9 · » · 9 · 9 ř 9 9 9 9 9 ·'· 9 a/nebo spojením v přesně definovaných geometrických bodech nebo jejich kombinacemi. Když se v prostředcích tohoto vynálezu použije bodové spojení, je výhodné, aby mezi bodovými vazbami nebyl rozestup menší než 1 cm. V každém případě lze spojení provést tak, aby se geometrické tvary a vzory, například kosočtverce, kruhy, čtverce atd., vytvořily na vnějších površích vrstev a vzniklém prostředku.
U prostředků tohoto vynálezu se předpokládá, že vrstvu rouna a netkanou vrstvu lze navzájem spojit tak, aby tvořily jednoduchou směsnou vrstvu, která má 2 strany s rozdílnými texturami. Ve vodě nerozpustný podklad lze ve skutečnosti vytvořit tak, že obsahuje jednoduchou směsnou vrstvu s dvojitě texturovanými stranami.
V každém případě je výhodné, že spojená plocha nacházející se mezi rounem a jakýmikoliv pomocnými vrstvami (včetně netkané vrstvy) není větší než 50 % z celkové plochy povrchu vrstev, výhodně ne větší než 15 %, výhodněji ne větší než 10 % a nejvýhodněji ne větší než 8 %.
Každá ze zmíněných vrstev obsahuje minimálně dva povrchy, a to vnitřní povrch a vnější povrch, z nichž každý má stejnou nebo rozdílnou texturu a hodnotu abraze. Prostředky tohoto vynálezu výhodně obsahují podklady a tím vrstvy, které jsou jemné ke kůži. Rozdílné textury podkladů případně vyplývají z použití různých kombinací materiálů nebo z použití různých způsobů výroby nebo jejich kombinací. Například lze vyrobit dvojitě texturovaný ve vodě nerozpustný podklad, který poskytuje prostředku osobní péče výhodu v tom, že má abrazivnější stranu pro slupování a jemnější stranu pro jemné čištění a/nebo léčebné ošetření. Oddělené vrstvy podkladu lze navíc vyrobit tak, že mají rozdílné barvy, čímž pomáhají spotřebiteli rozlišit tyto povrchy.
Každá z vrstev prostředků stejně jako prostředky samy lze navíc vyrobit v širokém spektru tvarů a forem, mezi které patří ploché podložky, tlusté podložky, tenké pláty, nástroje ve tvaru koule a nástroje nepravidelného tvaru. Přesná velikost vrstvy závisí na požadovaném použití a vlastnostech prostředku a velikost plochy r· 4 • 4 • 4 • 4 4 4 4·· · • 4 44 4 4 4 4 44 4
I * ! * · · j ··;· * i i ·*
44 44 é 444444 povrchu se pohybuje v rozmezí 6,452 čtverečních centimetrů (čtverečního palce) až stovek čtverečních centimetrů (stovek čtvereční palců). Mezi zvláště vhodné tvary vrstev a prostředků patří například tvar čtverce, tvar kruhu, tvar obdélníku, dále tvar přesýpacích hodin, tvar rukavice nebo tvar oválu, které mají plochu povrchu 32,26 cm2 (5 in2) až 1290,4 cm2 (200 in2), výhodněji 38,71 cm2 (6 in2) až 774,24 cm2 (120 in2) a výhodněji 96,78 cm2 (15 in2) až 645,20 cm2 (100 in2), a tloušťku 0,5 mm až 50 mm, výhodně 1 mm až 25 mm a výhodněji 2 mm až 20 mm.
Chelatační činidla
Prostředky tohoto vynálezu případně také obsahují bezpečné a účinné množství chelatačního činidla. Termín „chelatační činidlo“ znamená, že aktivní činidlo je schopné odstranit iont kovu ze systému vytvořením komplexu, což iontu kovu znemožní zapojit se do chemické reakce nebo jí katalyzovat. Přítomnost chelatačního činidla je zvláště vhodná pro poskytnutí ochrany proti UV záření, které přispívá k nadměrnému loupání nebo ke změnám struktury kůže, a ochrany proti jiným enviromentálním činidlům, které způsobují poškození kůže.
K prostředkům tohoto vynálezu se případně přidá bezpečné a účinné množství chelatačního činidla, výhodně 0,1% až 10%, výhodněji 1% až 5%, vztaženo na prostředek. Mezi příklady chelatačních činidel vhodných účely tohoto vynálezu patří ty, které jsou uvedeny v U. S. Patent No. 5 487 884, issued 1/30/96 to Bissett et al., dále v International publication No. 91/16 035, Bush et al., published 10/31/95, a dále v International publication No. 91/16 034, Bush et al., published 10/31/95. Mezi výhodná chelatačního činidla vhodná pro účely tohoto vynálezu patří furildioxim a jeho deriváty.
Flavonoidy
Prostředky tohoto vynálezu případně výhodně obsahují flavonoid. Velké množství flavonoidů je uvedeno v U. S. Patents No. 5 686 082 a No. 5 686 367, které • · · · · · · * · · · • · · » · · » · · ♦ ♦ • · · · · · · · · · ♦ • »· » · · ····*·· · · · · · ·· t » · · • · «-· «· tt ···♦·» jsou zde zahrnuty v úplnosti pomoci odkazů. Flavonoidy vhodné pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se vyberou ze skupiny obsahující nesubstituované flavanony, monosubstituované flavanony, a jejich směsi, dále chalkony vybrané ze skupiny obsahující nesubstituované chalkony, monosubstituované chalkony, disubstituované chalkony, trisubstituované chalkony, a jejich směsi, dále flavony vybrané ze skupiny obsahující nesubstituované flavony, monosubstituované flavony, disubstituované flavony, a jejich směsi, dále jeden nebo více isoflavonů, dále kumaríny vybrané ze skupiny obsahující nesubstituované kumaríny, monosubstituované kumaríny, disubstituované kumaríny, a jejich směsi, dále chromony vybrané ze skupiny obsahující nesubstituované chromony, monosubstituované chromony, disubstituované chromony, a jejich směsi, dále jeden nebo více dicoumaroly, dále jeden nebo více chromanonů, dále jeden nebo více chromanolů, dále jejich izomery (například cis-/trans- izomery), a dále jejich směsi. Termín „substituované“ znamená, že flavonoidy mají jeden nebo více atomů vodíku nezávisle nahrazen hydroxylem, CrCe alkylem, CrC4 alkoxylem, O-glykosidem, apod. nebo směsí těchto substituentů.
Mezi příklady vhodných flavonoidů patří například nesubstituované flavanony, monohydroxyflavanony (například 2‘-hydroxyflavanon, 6-hydroxyflavanon, 7-hydroxyflavanon, atd.), monoalkoxyflavanony (například 5-methoxyflavanon, 6-methoxyflavanon, 7-methoxyflavanon, 4‘-methoxyflavanon, atd.), dále nesubstituovaný chalkon (zvláště nesubstituovaný řrans-chalkon), monohydroxychalkony (například 2-hydroxychalkon, 4‘-hydroxychalkon, atd.), dihydroxychalkony (například 2‘,4-dihydroxychalkon, 2‘,4‘-dihydroxychalkon, 2,2‘-dihydroxychalkon, 2‘,3-dihydroxychalkon, 2‘,5‘-dihydroxychalkon, atd.) a trihydroxychalkony (například 2,,3‘,4‘-trihydroxychalkon, 4,2‘,4‘-trihydroxychalkon, 2,2‘,4‘-trihydroxychalkon, atd.), dále nesubstituovaný flavon, 7,2‘-dihydroxyflavon, 3‘,4‘-dihydroxynaftoflavon, 4‘-hydroxyflavon, 5,6-benzoflavon a 7,8-benzoflavon, dále nesubstituované isoflavony, daidzein (7,4‘-dihydroxyisoflavon), 5,7-dihydroxy-4‘~methoxyisoflavon, isoflavony ze sóji (směsi extrahované ze sóji), dále nesubstituovaný kumarin, 4-hydroxykumarin, 7-hydroxykumarin, 6-hydroxy-4-methylkumarin, dále nesubstituovaný chromon, 3-formylchromon, 3-formyl-6-isopropyl• 9 ·· 44 44 *9 · 4 * 4·· 444*
44 · · · · 44 · • ·· »44 4444444 4 ·
4 4 · 44 4 444 • 4 44 «4 * 44 4444 chromon, dále nesubstituovaný dicoumarol, dále nesubstituovaný chromanon, dále nesubstituovaný chromanol a dále jejich směsi.
Pro použití v prostředcích tohoto vynálezu jsou výhodné nesubstituovaný flavanon, methoxyflavanon, nesubstituovaný chalkon, 2‘,4-dihydroxychalkon a jejich směsi. Nejvýhodnější jsou nesubstituovaný flavanon, nesubstituovaný chalkon (zvláště trans- izomer) a jejich směsi.
Tyto látky jsou buď syntetické materiály nebo látky získané jako extrakty z přírodních zdrojů (například rostlin). Materiál z přírodních zdrojů lze také dále přeměnit na deriváty (například glykosid, ester nebo ether derivát připravený následnou extrakcí přírodního zdroje). Flavonoídy vhodné pro účely tohoto vynálezu jsou komerčně dostupné od mnoha firem například Indofine Chemical Company, lne. (Somerville, New Jersey), Steraloids, lne. (Wilton, New Hampshire), a Aldrich Chemical Company, lne. (Milwaukee, Wisconsin).
Používají se také směsi výše uvedených flavonoidů.
V prostředcích tohoto vynálezu jsou výše popsané flavonoídy výhodně přítomny v koncentracích 0,01 % až 20%, výhodněji 0,1 % až 10%, a nejvýhodněji 0,5% až 5 %.
Steroly
Prostředky tohoto vynálezu případně také obsahují bezpečné a účinné množství jedné nebo více sloučenin sterolu. Mezi příklady vhodných sloučenin sterolu patří sitosterol, stigmasterol, campesterol, brassicasterol, lanosterol, 7-dehydrocholesterol a jejich směsí. Tyto látky jsou buď syntetické nebo pocházejí z přírodních zdrojů například směsi extrahované z rostlin (například fýtosteroly).
• v * • · · · • · · » • «' · ····· ·· ·· ·« • · · • 4
4
44 4 4 4 9 činidla proti celulitidě
Prostředky tohoto vynálezu případně také obsahují bezpečné a účinné množství činidla proti celulitidě. Mezi vhodná činidla patří například sloučeniny xanthinu (například kofein, teofylin, teobromin a aminofylin).
Činidla pro zesvětlení kůže
Prostředky tohoto vynálezu případně také obsahují činidlo pro zesvětlení kůže. Prostředky případně výhodně obsahují 0,1 % až 10%, výhodně 0,2% až 5%, také výhodně 0,5 % až 2 % činidla pro zesvětlení kůže, vztaženo na hmotnost prostředku. Mezi vhodná činidla pro zesvětlení kůže známá odborné veřejnosti patří koji-kyselina, arbutin, kyselina askorbová a její deriváty například askorbylfosfát hořečnatý nebo askorbylfosfát sodný nebo jiné soli askorbylfosfátu. Mezi činidla pro zesvětlení kůže vhodná pro použití v prostředcích tohoto vynálezu také patří ta, která jsou uvedena v Patent Application Seriál No. 08/479 935, filed on June 7, 1995 in the name of Hillebrand, odpovídající PCT Application No. U. S. 95/07 432, filed 6/12/95, a dále v Patent Application Seriál No. 08/390 152, filed on February 24, 1995 in the names of Kalia L. Kvalnes, Mitchell A. DeLong, Bartoň J. Bradbury, Curtis B. Motley, a John D. Carter, odpovídající PCT Application No. U. S. 95/02 809, filed 3/1/95, published 9/8/95.
Pojivá
Prostředky tohoto vynálezu případně výhodně obsahují pojivá. Pojivá jsou vhodná pro utěsnění různých vrstev prostředků tohoto vynálezu, čímž udržují integritu prostředku. Pojivá jsou v nejrůznějších formách například jako je postřik, tkaniny, oddělené vrstvy, spojená vlákna, atd. Mezi vhodná pojivá patří latexy, polyamidy, polyestery, polyalkeny a jejich kombinace.
• · • ♦ · « * «t ·» ·« • 9 · · « « • a * · · * ·····«· · · • · » ·»«··*
Pomocné vrstvy
V jiných provedeních prostředek tohoto vynálezu případně obsahuje jednu nebo více pomocných vrstev, pro odborníka rozpoznatelné a odlišitelné od vrstvy rouna, které jsou v nějakém bodě napojené na vrstvu rouna. Pomocné vrstvy jsou vhodné pro zlepšeni celkové uchopitelnosti strany prostředku nejbližší kruče nebo k jiným nástrojům určeným pro čištění a/nebo léčebné ošetření povrchu. Pomocné vrstvy jsou také vhodné pro zlepšení jemnosti té strany prostředku, která je v kontaktu s plochou, která má být čištěna a/nebo léčebně ošetřena. Pomocné vrstvy se případně také označují jako po sobě jdoucí číslované vrstvy, které jsou navíc ke dvěma základním vrstvám prostředků tohoto vynálezu, například jako třetí vrstva, čtvrtá vrstva, atd.
Vhodné pomocné vrstvy lze makroskopicky rozšířit. Termín „makroskopicky rozšířit“ označuje tkaniny, pásky, a vlákna, které se upraví tak, aby se přizpůsobily povrchu vytvořené trojrozměrné struktury tak, že oba povrchy vykazují trojrozměrný vzor vytvořený povrchovými anomáliemi, který odpovídá makroskopickému příčnému řezu vytvořenou strukturou, kde povrchové anomálie obsahující vzor jsou jednotlivě rozpoznatelné pouhým pohledem (to jest pouhým pohledem, zrak 20/20), když kolmá vzdálenost mezi okem a plochou tkaniny je 30,48 cm (12 inches).
Termín „vytlačená“ znamená, že struktura materiálu vykazuje vzor, který obsahuje zejména vnitřní výstupky. Na druhé straně termín „nevytlačená“ znamená, že struktura materiálu vykazuje vzor, který obsahuje zejména vnější kapilární sítě.
Výhodná makroskopicky rozšířená vlákna obsahují tenká vlákna, která strukturálně vypadají jako elastická. Tato vlákna jsou uvedena v U. S. Patent No. 5 554 145, issued September 10, 1996, to Roe et al., který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Mezi materiály vhodné pro použití v pomocných vrstvách, které mají tloušťku minimálně jeden milimetr, patří například tkaniny popsané v U. S. Patent No.
• 0 • · · > ··« ♦ · f »
00·· 0 0 · * 0 0 4 • ·· 0 · 0 ······# 0 0 · 0 · 00 0 000
0» 0· 0 000000 77
518 801, issued to Chappell et al. on May 21, 1996, který je zde zahrnut v úplnosti pomocí odkazu.
Způsoby výroby
Prostředky osobní péče tohoto vynálezu se vyrobí přidáním čistící složky a/nebo léčebně výhodné složky k příslušnému plátu vrstvy rouna nebo k pomocným vrstvám pomocí konvenčních způsobů, mezi které případně patří, například zkrápění, potahování ponorem, nastřikování, natírání a nanášení válečkem (například přítlačným válečkem nebo dotykovým válečkem). Plát zbylé vrstvy se poté umístí na plát první vrstvy výhodně přes čistící složku a/nebo léčebně výhodnou složku. Pláty se spojí dohromady pomocí konvenčních způsobů spojování, mezi které patří například spojení teplem, tlakem, lepidlem, ultrazvukem, atd. Zařízení na spojování teplem se liší ve vybavení, a kde takovéto spojení není účinné, lze použít vsunutou vrstvu z nízko tavitelné, teplem spojitelné vláknité tkaniny, například polyamidové vláknité tkaniny známé jako Wonder Under (vyrobené firmou Pellon, dostupné od firmy H. Levinson
Co., Chicago, II), mezi vrstvy bez toho, aby se změnil účinek nebo použitelnost prostředků. Spojené pláty se poté rozdělí na díly pro použití spotřebitelem. Mezi výhodné výrobní kroky patří mandlování pro zploštění prostředku, sušení, krepování, natahování nebo jiné mechanické deformování.
Způsoby čištění a nanesení léčebného nebo esteticky výhodného činidla na kůži a vlasy
Tento vynález se také týká způsobů čištění kůže nebo vlasů prostředkem osobní péče tohoto vynálezu. Tyto způsoby obsahují následující kroky a) vodou se navlhčí suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, který obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu pěny minimálně 0,2 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O) a dále b) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem. Tento vynález se také týká způsobu čištění kůže nebo vlasů, který • · · 9
9 9 t ·
9 99 9
9 9 9 9 9
9 9 9 « • * 99 obsahuje následující kroky a) vodou se navlhčí suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, který obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu pěny alespoň 0,2 g/s při tlaku 686 Pa (7 cm H2O) a dále b) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem. Tento vynález se také týká způsobu čištění kůže nebo vlasů, který obsahuje následující kroky a) vodou se navlhčí suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, který obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje kritický tlak permeability pěny menší než 392 Pa (4 cm H2O) a dále b) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem. Tento vynález se dále týká způsobu čištění kůže nebo vlasů, který obsahuje následující kroky a) vodou se navlhčí suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, který obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu vzduchu minimálně 457,2 cm3/s/cm2 (900 ft3/min/ft2) a dále b) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem. Tento vynález se také týká způsobu čištění kůže nebo vlasů, který obsahuje následující kroky a) vodou se navlhčí suchý prostředek osobní péče, který obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje hodnotu kompresní a relaxační hystereze 25 % až 60 % a dále b) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem. Kromě toho se tento vynález týká způsobu čištění kůže nebo vlasů, který obsahuje následující kroky a) vodou se navlhčí suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, který obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje hodnota abraze větší než 15 a dále b) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem.
V jiném provedení je prostředek tohoto vynálezu vhodný pro nanesení léčebně výhodné složky na plochu, která má být ošetřena (například kůže, vlasy, atd.), přičemž tento způsob obsahuje následující kroky: A) vodou se navlhčí výše popsané • fl · · fl · · • fl · fl · · · « fl · flfl · · fl · flfl · • flfl · « · ······· · · flfl·· ·· · ··· flfl ·· fl· fl ··«··♦ prostředky, které navíc obsahují léčebně výhodnou složku, přiléhající kve vodě nerozpustnému podkladu, kde složka obsahuje 10% až 1000% léčebně výhodné složky, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu a dále B) kůže nebo vlasy se kontaktují vlhkým prostředkem.
Prostředky tohoto vynálezu jsou vodou aktivované a je proto nutné je před použitím navlhčit vodou. Termín „vodou aktivované“ znamená, že prostředek tohoto vynálezu je spotřebiteli dodán v suché formě a používá se až po navlhčení vodou. Obsahují-li prostředky tohoto vynálezu pěnící tenzidy, dochází po kontaktu s vodou a dalším pohybem k tvorbě pěny nebo k jejich „aktivaci“. Prostředky se navlhčují ponořením do vody nebo umístěním pod proud vody. Obsahují-li prostředky tohoto vynálezu pěnící tenzidy v čistící složce, lze pěnu vytvořit pomocí mechanického pohybu a/nebo deformací prostředku před nebo během kontaktu prostředku s kůží nebo vlasy. Vytvořená pěna je vhodná pro čištění kůže nebo vlasů. Během čištění a následného omývání vodou se léčebná nebo esteticky výhodná činidla nanáší na kůži nebo vlasy. Nanesení léčebných nebo esteticky výhodných činidel se zlepši fyzickým kontaktem podkladu skůží nebo vlasy stejně jako při použití jedné nebo více pomůcek pro nanášení.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady dále popisují a ukazují různá provedení nepřekračující rámec tohoto vynálezu. V následujících příkladech jsou všechny přísady uvedeny v aktivních množstvích. Tyto příklady slouží výhradně pro ilustraci a neomezují rámec tohoto vynálezu.
Přísady jsou určeny pomocí chemických názvů nebo názvů dle CTFA (Cosmetic, Toiletry, and Fragrance Association).
• 00 « 00 00 0 * 0 0 0« » 0 0 0 0 0
0000000 0 0
0 0 «000
I.Čistící složky
Příklad 1
Čistící složka pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
Nastrouhá se 53,0 g (53,0 gms) mýdla, které obsahuje následující složky:
složka % hmotnostní
kokoylisethionát sodný 27,77
alkan 16,72
alkylglycerylsulfonát sodný (AGS) 14,90
mýdla 11,41
glycerin 8,57
voda 5,50
kyselina stearová 5,74
isethionát sodný 3,04
NaCI 1,41
EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová) 0,10
kyselina etidronová (kyselina 1-hydroxy- -2,2,2-trifluoroethylidenbisfosfonová) 0,10
polyethylenoxid 0,03
parfém 0,70
ostatní (včetně pigmentů) 4,01
celkem 100
Nastrouhané kousky mýdla se smíchají s 37,0 g (37,0 gms) glycerinu (99,7 %),
9,5 g (9,5 gms) vody a 0,5 g (0,5 gms) parfému. Směs se za stálého míchání zahřeje na teplotu 93,3 °C (200°F). Ochlazená směs se umele na standardním tříválcovém mlýnu a uskladní se ve vhodné uzavíratelné nádobě.
φφ φφ « ·♦ φφ φφφφ φφ* φφφφ φφφφ φφφφ φφ ♦ φ φφ φφφ φφφφφφφ φ φ φφφφ φφ φ φφφ φφ φφ φφ φ φφφφφφ
Příklad 2
Čistící složka pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
Nastrouhá se 40,0 g (40,0 gms) mýdla, které obsahuje následující složky:
složka % hmotnostní
sodné mýdlo 52,40
alkylglycerylsulfonát sodný (AGS) 16,50
hořečnaté mýdlo 13,40
glycerin 0,19
voda 5,50
kyselina stearová 1,60
isethionát sodný 3,00
NaCI 3,89
EDTA 0,10
kyselina etidronová 0,10
parfém 0,70
ostatní (včetně pigmentů) 2,62
celkem 100
Nastrouhané kousky mýdla se smíchají s 45,0 g (45,0 gms) glycerinu (99,7 %),
4,5 g (4,5 gms) vody a 0,5 g (0,5 gms) parfému. Směs se za stálého míchání zahřeje na teplotu 93,3 °C (200°F). Ochlazená směs se umele na standardním tříválcovém mlýnu a uskladní se ve vhodné uzavíratelné nádobě.
Příklad 3 ·· ·*« ·· ·· · · · 9 9 9 9 0 9 9
9 99 9 9 9 0 9 9 ·
0 9 990 0 9999 999 9
9 0 0 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 999099
Čistící složka ve formě prášku pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
Nastrouhá se 40,0 g (40,0 gms) mýdla, které obsahuje následující složky:
složka % hmotnostní
mýdlo (hořečnaté a sodné) 80,16
voda 11,50
kyselina stearová 5,70
NaCI 1,10
EDTA 0,25
parfém 1,15
ostatní (včetně pigmentů) 0,14
celkem 100
Vločky mýdla se uskladní ve vhodné uzavíratelné nádobě.
• 4
Příklad 4 »4 44 4 44 44 • 44 444 4444
44 4444 44 ·
4 4 · 4444444 4 4
Čistící složka ve formě prášku pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
Nastrouhá se 40,0 g (40,0 gms) mýdla, které obsahuje následující složky:
složka % hmotnostní
mýdlo (hořečnaté a sodné) 80,16
voda 11,50
kyselina stearová 5,70
NaCl 1,10
EDTA 0,25
parfém 1,15
ostatní (včetně pigmentů) 0,14
celkem 100
Vločky mýdla se smíchají s hydrogenuhličitanem sodným v hmotnostním poměru 90:10. Směs se dvakrát umele na standardním tříválcovém mlýnu. Vločky se uskladní ve vhodné uzavíratelné nádobě.
Příklad 5
Čistící složka pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem. Čistící složka z Příkladu 2 se smíchá s 0,1 % enzymem proteázy, vztaženo na hmotnost vloček mýdla. Výsledná směs se poté smíchá s 2 % suchého hydrokoloidů a karboxymethylcelulózou sodnou, vztaženo na hmotnost čistící složky a umele se. Enzymová čistící složka se uskladní se ve vhodné uzavíratelné nádobě.
• · ·
Příklad 6
Připraví se kapalná čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
kokoalkylglycerylsulfonát sodný 7,2
laurylsulfát amonný (ALS) 10,4
alkyllaurylethersulfát (AE3S) 10,4
polyethylenoxid (PolyOx WSR N-3000, Union Carbide) 0,5
xanthanová guma 1,4
voda 70,1
Příklad 7
Čistící složka pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem. 1,36 kg (3 Ibs) kousků mýdla z Příkladu 2 se zahřívají se 177,5 ml (¾ cup) isopropylalkoholu (99 %) dokud se mýdlo nerozpustí. Po rozpuštění mýdla se přidá zbývající alkohol. Přidá se 283,5 g (10 oz.) stolního cukru rozpuštěného v co nejmenším množství vody. 226,8 g (8 oz.) glycerinu se rozpustí v 59,2 ml (4 tsp.) barviva. Přidá se glycerin (99,7 %). Zamíchá se. Pokračuje se v zahřívání, dokud se konzistence řídké kapaliny nezmění na konzistenci, která je charakterizována tvorbou provázkovitých útvarů visících zmíchadla, a dokud nedojde po nakapání na studený povrch k zatvrdnutí části materiálu. Směs se nasype do vhodné nádoby a nechá se zatvrdnout. Směs má tu výhodu, že je za tepla znovu rozpustitelná, což usnadňuje přípravu prostředků.
• · 99 9·· 99 99 • 9 * 9 «99 9999
99 999· 99 9
9 9 9 9 9 9 9999 9 9 · 9
999« 99 9 999
99 99 9 99 9999
Příklad 8
Připraví se nesizotvorná kapalná čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
kokamidopropylbetain 17,1
tridecylethersulfát sodný 8,3
polyoxyethylen (POE) 100 sorbitan monooleát 7,5
ostatní (včetně parfému, stabilizátoru, barviva) 2,0
voda 65,1
Charakteristické vlastnosti tohoto prostředku jsou ty, že nedráždí kůži a oči.
• 4
44
4 · 4
4 44 * 4 4 4
4 4 4
4 4 4
44 • 4 4 4
4 4
4 4
4 4
4444
Příklad 9
Připraví se kapalná čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
Polykvartérnium-10 0,50
lauroamfoacetát sodný 5,4
laurylether-3-sulfát sodný 11,6
disodná sůl EDTA 0,20
citrát sodný, dihydrát 0,50
kyselina citrónová, bezvodá 1,0
PEG-6 glyceridy kyseliny kaprylové/kaprinové 2,0
kokamid MEA 2,0
glycerin 3,5
MgSO4-7H2O (síran hořečnatý) 1,5
maleátový sojový olej 2,5
deodorizovaný sojový olej 5,0
ostatní (včetně parfému, hydroxidu, barviva) 1,5
voda 62,8
Směs je jemná pro použití na citlivou kůži.
·· · ·· ·· • · · *
9 99 · · · • 9 9 ·
99
9 9 • · · ♦ • · 9 99 99
9 9
9
99
9 9 9
9 9
9 9 9
9 9
9999
Příklad 10
Připraví se kapalná čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
Polykvartérnium-10 0,1
síran sodný 1,5
laurylalkohol 0,3
laurylethersulfát sodný 5,8
kyselina citrónová, bezvodá 0,2
kokamidopropylbetain 15,5
lauroylsarkosinát sodný 1,5
ostatní (včetně parfému, modrého barviva) 1,0
celkem 74,1
wr • · 99 • ♦ 9 <
» 9 9 «
99
9
9 9
9 9 9
99999
9 9
9 ·» • · · · ♦ · 9
9 9 9
9 9
9999
Příklad 11
Připraví se čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
decylpolyglukóza 12,0
kokamidopropylbetain 12,0
lauroylsarkosinát sodný 12,0
butylenglykol 3,6
PEG-14M 1,8
Polykvartérnium-10 0,9
dex panthenol 0,7
fenoxyethanol 0,5
benzylalkohol 0,5
methylparaben 0,45
propylparaben 0,25
disodná sůl EDTA 0,2
voda 55,1
A* *4 ·» 4 94 ··
4 9 4 9 4 4 9 4 4 4
9 49 9 9 9 9 9 9 ·
49 4 9 4 4 4444 9 4 9 4
4 4 4 4 4 9 9 9 9
44 99 9 94 4944
Příklad 12
Připraví se čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
EGDS (ethylenglykoldistearát) 3,1
kokamidopropylbetain 4,0
TEA mýdlo (molekulová hmotnost 330) 9,5
monoalkylfosfát 15,0
kokami noxid 7,5
1,2-propandiol 1,0
ethanol 3,0
ostatní (včetně parfému, barviva, stabilizátoru) 8,9
voda 48,0
Směs se za stálého míchání zahřívá na teplotu 50 °C dokud neztratí 38 % ze své původní hmotnosti a nezíská pastovou konzistenci. Čistící složku lze výhodně snadno nanést na vrstvy podkladu a nevyžaduje další sušení.
Příklad 13
Připraví se čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
SEFA* původem z bavlny 57,5
kyselina citrónová 0,30
kokamidopropylbetain 3,5
lauroylsarkosinát sodný 10,7
polymer ethylenvinylacetátu (Elvax 40W) 8,0
mikrokapičky polymeru silikonu (Tospearly 145A) 20,0
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin * · • · • 1 ·» * * · • · ·· ·* · • · · • · · · • · 1111 ·
111
1
11 ·> 11
1
111 111 11 111
Polymer ethylenvinylacetátu se rozpustí v SEFA původem z bavlny při teplotě 90 °C a zamíchá se za vysokého smyku. Přidají se tenzidy ve formě prášku a kyselina citrónová a směs se zamíchá. Dále se přidají mikrokapičky polymeru silikonu, směs se zamíchá a ochladí. Tento prostředek je znovu rozpustitelný a je snadno impregnovatelný dovnitř nebo na tkaniny.
Příklad 14
Připraví se čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
laurylether-10-karboxylát sodný (Empicol CB5S*) 50,0
12EO C12-Ci4 alkoholethoxylát (Empilan KB12*) 50,0
‘dostupné od firmy Albright & Wilson
Rozpustí se alkoholethoxylát, přimíchá se karboxylát dokud směs není homogenní, a chladí se dokud nevznikne pevné skupenství vhodné pro použití. Tento prostředek je znovu rozpustitelný a je snadno impregnovatelný do nebo na tkaniny.
Příklad 15
Připraví se čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
lauroylglutamát monosodný 22,0
kokamidopropylbetain 2,0
chlorid sodný 1,0
glycerin 2,5
voda 72,5
• · · · · · · · · · · > · ♦ · · · · ·*·« • · · · · · · · · · • · · · · · ···· · · · · ► · · · ·· · ··· • · ·· · · · ······
Složky se zahřívají za mírného míchání dokud směs není homogenní.
Příklad 16
Připraví se čistící složka, která obsahuje následující složky.
složka % hmotnostní
triethanolamin 2,9
Polykvartérnium-39 0,1
monolaurylfosfát 4,0
C12-C14 N-methylglukosidamid1 5,0
kokamidopropylhydroxysultain2 2,0
decylsulfát sodný 0,5
kyselina citrónová, monohydrát 0,3
parfém, stabilizátor a ostatní 4,0
voda 81,2
1dostupný od firmy Hoechst Celanese 2dostupný od firmy Rhone Poulenc
Při teplotě 60 °C se pomalu přidávají přísady v následujícím pořadí TEA, laurylfosfát a glukosamid, dokud se každá z nich nerozpustí ve vodě. Směs se ochladí na teplotu 45 °C a přidá se sultain, Polykvartérnium-39 a sulfát a zamíchá se. Přidá se parfém, stabilizátor a ochladí se na teplotu místnosti.
·· · · ··· ·· · · • · · · ··· · · · · • · · · · · · · · · · Μ · · · · · · ···· · · · · • · · · * · · · · · • · 9· ·· · ······
Příklad 17
Čistící složka se připraví smícháním následujících složek.
složka % hmotnostní
lauroylpolyglukóza1 20,0
cetyltrimethylamonium-bromid 4,0
parfém, stabilizátor a ostatní 4,0
voda 72,0
1dostupný jako Plantaren 1200 od firmy Henkel
II. Léčebně výhodné složky
Příklad 18 až 22
Složka pro úpravu kůže se připraví smícháním následujících složek.
složka příklad 18 příklad 19 příklad 20 příklad 21 příklad 22
SEFA* původem z bavlny 48,0 75,0 33,5 40,0 80,0
SEFA* behenát 12,0 25,0 8,4 10,0 10,0
petrolátum 10,0 7,0
glyceryltribehenát 5,0 3,5
stearylalkohol 5,0
alkan 15,0
ester cholesterolu 25,0 17,5
ozokerit 10,0
glycerin 28,0
triglycerylmonostearát 1,9
dekaglyceryldipalmitát 0,2
nonylfenolpolyglycinether1 30,0
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin • · • · • · · • · e • · « · · · • · · · • · ·· • · « · • · · · 4 · · € 1dostupný jako Hamplex TNP od firmy Hampshire Chemical Co.
Příklad 23 až 27
Složka pro úpravu kůže se připraví smícháním následujících složek.
složka příklad 23 příklad 24 příklad 25 příklad 26 příklad 27
petrolatum (čisté) 35,87 35,87 34,0
ropný olej 11,0 13,0 10,0
jojobový olej 4,5
ricínový olej 10,0 9,0
kakaové máslo 5,0
diisostearyltrimethyl- propansiloxysilikát 20,0 20,0
polydimethylsiloxan, tekutina o viskozitě 500 mm2/s (500 cSt) 0,7 1,5
dekamethylcyklo- pentasiloxan 16,5
oktamethylcyklotetrasiloxan 10,0
polydimethylsiloxan, guma 5,9 7,5
stearylmethiconový vosk 3,0
polybuten 4,5
kandelilový vosk 4,6 4,6 6,0
parafin 15,0 2,0
mikrokrystalický vosk 6,0 4,0
včelí vosk 3,0 3,0 4,0
ozokerit 6,0 6,0
karnaubský vosk 3,0 3,0
• 9 • 9 9 · 9 · · ···· · · 9 · • 999 99 9 999
9 · 99 9 999999 pokračování
složka příklad 23 příklad 24 příklad 25 příklad 26 příklad 27
hydrogenovaný ricínový olej 0,50 0,50 4,0
oxid křemičitý 4,5
křemičitan hořečnatosodný 1,5
tokoferol 0,03 0,03
cyklomethicon 59,0
stearylalkohol 25,5 9,0
cetylalkohol 9,0
glycerylstearát 2,6
acetylovaný monoglycerid 15,0
diisostearylmaleáť 6,0
glyceryldistearát 9,5
glycerin 6,0
voda 3,0
nonylfenolpolyglycinether2 5,0
mikromletý oxid titaničitý 5,0
oktylmethoxyskořičan 5,0
vůně a ostatní 1,0 1,0 1,0 1,0 2,0
dostupný jako Myvacet 7-07, z poloviny acetylovaný, od firmy Eastman Chemical Co. 2dostupný jako Hamplex TNP od firmy Hampshire Chemical Co.
♦ · ·· · · 9 · * · · *··· · · · ««·· • 0·· ···» V · · • · · · 0 · ··«··«· · ·
Příklad 28
Složka pro úpravu kůže se připraví smícháním následujících složek.
složka příklad 28
polydecen1 53,3
stearylalkohol 7,7
kyselina 12-hyd roxystearová 13,5
nonylfenolpolyglycinether 25,0
oktylmethoxyskořičan 1,5
1dostupný jako Puresyn 3000 od firmy Mobil Chemical Co.
Příklad 29 až 31
Složka pro úpravu kůže se připraví smícháním následujících složek.
složka příklad 29 příklad 30 příklad 31
glycerin 95,0 95,0 94,0
dekaglyceryldipalmitát1 5,0 1,0 5,0
dekaglyceryldibehenát 4,0
tribehenin 1,0
1dostupný jako Polyaldo 10-2-P od firmy Lonza
9 »
e 9 · • · • ·
9 9
9
9
9 9 9
99999 9 9
Příklad 32 až 36
Složka pro úpravu vhodná pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
složka příklad 32 příklad 33 příklad 34 příklad 35 příklad 36
hydrofobní fáze
SEFA* původem z bavlny 4,65 4,65 15,5 15,5
SEFA* behenát 0,35 0,35 8,0 8,0
tribehenin 6,0 6,0
petrolatum 4,0 4,0 4,4
kakaové máslo 15,5
estery C10-C30 cholesterolu/lanosterolu 13,0 13,0
C30-C45 alkylmethicon1
polyg lyceryl-4-isostearát a cetyldimethicon a hexyllaurát2 5,0 5,0
PEG-30 dipolyhydroxystearát3 3,0
tetraglycerylmonostearát 2,1
dekaglyceryldipalmitát 0,90
ceresinový vosk 5,5
včelí vosk 7,0
lecithin, čištěný 10,0
1-monostearin 10,0
pokračování • ♦ · · · fl · · · fl · • · · · · · ♦ · · · · • · · flfl· · ···· fl · · · flfl·· «· · ··· •fl flfl ·· · ······
složka příklad 32 příklad 33 příklad 34 příklad 35 příklad 36
hydrofilní fáze
glycerin 70,0 66,5 42,30 42,30 40,0
voda 3,5 5,0
PVM/MA dekadienový krospolymer4 0,25 0,25
hydroxid sodný (10 % roztok) 0,25 0,25
želatina 2,6
aktivní přísady
panthenol 20,0 10,0 2,50
nikotinamid 5,0 2,50 3,0
močovina 5,0 2,50 2,50
alantoin 0,20 0,20
acetamidopropyl- trimonium-chlorid 2,0
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin dostupný jako AMS-C30 od firmy Dow Corning 2dostupný jako Abil WE-09 od firmy Goldschmidt 3dostupný jako Arlacel P135 od firmy ICI 4dostupný jako Stabileze 06 od firmy ISP
Způsob přípravy emulzí:
Hydrofobní fáze se zahřeje na teplotu 70 °C, přidají se hydrofobní aktivní přísady a směs se míchá dokud není homogenní. Kromě toho se v oddělené nádobě smíchá hydrofilní fáze s hydrofilními aktivními přísadami, a je-li to nutné pro jejich rozpuštění, jemně se zahřejí. Směs se poté za stálého míchání pomalu přidává k hydrofobní fázi. Směs se zhomogenizuje (mixer schopný vyvinout vysoký smyk, ultrazvukový homogenizér nebo homogenizér používající vysoký tlak jako je Microfluidizer od firmy Microfluidics Corp.). Směs se okamžitě nanese na povrch podkladu nebo se v ledu «···«·«·· • 999 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 · • · 9 999 9 9999 999 · « · · · 9 9 9 9 9 9
9 9 9 ·9 9 9 · 9 9 9 9 nebo v ledové vodě rychle ochladí na teplotu místnosti. Je-li nutné udržet chemickou stabilitu, skladují se v řízeném prostředí v dusíkové atmosféře.
Příklad 37 až 41
Postupem uvedeným v Příkladech 32 až 36 se použitím následujících přísad připraví složka pro úpravu.
složka příklad 37 přiklad 38 příklad 39 příklad 40 příklad 41
hydrofobní fáze:
SEFA* původem z bavlny 15,0 16,0
SEFA* behenát 7,5 4,0
tribehenin 6,0
petrolatum 4,0 4,0 4,4
kakaové máslo 15,5
polydecen1 50,0 46,5
estery C1o-C3o cholesterolu/lanosterolu 13,0 10,5
PEG-30 dipolyhydroxystearát 3,0 3,0
ceresinový vosk 5,5
včelí vosk 7,0
hydroxystearát hlinitohořečnatý v ropném oleji2 7,5
kopolymer C30-C38 alken/isopropylmaleát3 2,5
polyethylenový vosk4 1,0
lecithin, čištěný 10,0
« · pokračování
složka příklad 37 příklad 38 příklad 39 příklad 40 příklad 41
vůně a ostatní 1,0
1-monostearin 10,0
hydrofilní fáze
glycerin 30,0 25,0 34,80 20,0 38,0
voda 8,0 8,0 5,0
PEG-2000 17,0
PVM/MA dekadienový krospolymer 0,25
hydroxid sodný (10 % roztok) 0,25
želatina 9,50 9,50 2,6
aktivní přísady
nikotinamid 2,50
menthol v 50 % betacyklodextrinu 2,50
kyselina askorbová (přírodní) 2,50
tokoferol (přírodní) 1,00 2,50
sorbitol 2,50
kyselina mléčná 2,5
močovina 2,50
alantoin 0,20
triclosan 1,50
chlorhexidin 0,50
benzoylperoxid 5,0
15 % kyselina salicylová v PPG-14 butyletheru 12,0
kyselina salicylová 2,5
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin
100 »· ·· «4 4 44 4* • · · · 444 4 · 4 ·
4444 4444 4 · 4
44 444 4444444 4 4 ••44 44 4 444 ·· · · 44 4 444444 1dostupný jako Puresyn 3000 od firmy Mobil 2dostupný jako Gilugel Min od firmy Giulini Chemie 3dostupný jako Performa 1608 od firmy New Phase Technologies “dostupný jako Performalene 400 od firmy New Phase Technologies
Příklad 42 až 46
Postupem uvedeným v Příkladech 32 až 36 se použitím následujících přísad připraví složka pro úpravu.
složka příklad 42 příklad 43 příklad 44 příklad 45 příklad 46
hydrofobní fáze
SEFA* původem z bavlny 20,5 15,5 16,0
ropný olej 7,50
SEFA* behenát 8,0 8,0 8,0
tribehenin 9,5 6,0 6,0
petrolatum (čisté nebo super čisté) 4,0 4,0 22,6 3,0 4,0
kandelilový vosk 4,50
parafin 3,00 14,0
mikrokrystalický vosk 1,50
včelí vosk 3,00
estery Ci0-C30 cholesterolu/lanosterolu 18,0 13,0 13,0
laurylmethiconkopolyol1 5,0
acetylované monoglyceridy2 11,3
stearylalkohol 6,8
cetylalkohol 6,8
kyselina stearová
φφφ φ • φφ φ φ φ φφφ
101 pokračování
složka příklad 42 příklad 43 příklad 44 příklad 45 příklad 46
PEG-30 dipolyhydroxystearát 4,5 3,0
dekaglyceryldipalmitát3 0,90
tetraglycerylmonostearát 2,10
vůně, ostatní 1,0 3,0 2,0
hydrofílní fáze
glycerin 22,8 27,5 25,0 38,0 41,0
dekaglyceryldipalmitát3 2,5
křemičitan vápenatý, mikrozrna4 15,0
aktivní přísady
guarhydroxypropyl- trimonium-chlorid 1,00
chitosanglykolát 2,50
nikotinamid 1,50 2,50 2,50
0,02 % Carbopol 940, vodný roztok, pH 6,0 38,0
retinol 2,50
fytantriol5 1,00
močovina 2,50 3,0 2,50
vitamin C 2,50
Boragový olej (olej z rostliny Borago officinalis) 2,50
askorbylpalmitát 1,50
acetamidopropyl- trimonium-chlorid6 2,50
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin 1dostupný jako Dow Q2-2500 od firmy Dow Corning 2dostupný jako Myvacet 7-07, z poloviny acetylovaný, od firmy Eastman Chemical Co.
φφ φ Φ· ·· • · φ φ · · φ φφφφ φφφφ φφφφ · φ · • · φ φφφ φ φφφφ φφφ φ • φφφ φφφ φφφ • · ·· φφ φ ΦΦΦΦΦΦ
102 3dostupný jako Polyaldo 10-2-P od firmy Lonza “dostupný jako Celíte C od firmy Celíte Co. 5dostupný jako Hydagen CMF od firmy Henkel 6dostupný jako Incromectant AQ od firmy Croda
Příklad 43: Do mikrozrn se vmíchá glycerin, potom se směs přimíchá do roztavené lipidové fáze, ochladí se pro následné uskladnění nebo použití na podklad.
Příklad 47 až 52
Postupem uvedeným v Příkladech 32 až 36 se použitím následujících přísad připraví složka pro úpravu.
složka příklad 47 příklad 48 příklad 49 příklad 50 příklad 51 příklad 52
hydrofobní fáze
SEFA* původem z bavlny 16,0 16,0 16,0 16,0 16,0 16,0
ropný olej
SEFA* behenát 8,0 8,0 8,0 8,0 8,0
tribehenin 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0
petrolatum (čisté nebo super čisté) 4,0 4,0 4,0 4,0 4,0 4,0
estery Cio-C3o cholesterolu/ lanosterolu 13,0 13,0 13,0 13,0 13,0 13,0
stearyl- dimethicon 2,0
103 pokračování • · · · • fcfc · • · · · · • · * fc • fcfcfcfc · ·
složka příklad 47 příklad 48 příklad 49 příklad 50 příklad 51 příklad 52
dimethicon- hydroxystearát 4,0
dimethicon- kopolyolbehenát 2,0
PEG-30 dipolyhydroxy- stearát 3,00 3,00
lauroylglutamát sodný 2,00
stearoyl laktát sodný 2,00
stearát vápenatý 5,0
dekaglyceryl- dipalmitát3 0,90 0,90 0,90 0,90
tetraglyceryl- monostearát 2,10 2,10 2,10 2,10
vůně, ostatní 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00
hydrofilní fáze
glycerin 44,5 42,5 35,5 35,5 25,0 43,0
75% polyethylenimin1 ve vodě, pH 6,5 4,50 4,50
voda 2,0
dekaglyceryl- dipalmitát 2,50 2,50
amorfní oxid křemičitý 20,0
104 pokračování *· ·· φφ φ ·· φφ • ΦΦΦ ΦΦΦ ΦΦΦΦ
Φ Φ Φφ ΦΦΦΦ ΦΦ Φ • · · ΦΦΦ ΦΦΦΦΦΦΦ φ φ
ΦΦΦ· φφ φ φφφ • · · · ·* Φ ΦΦΦΦΦΦ
složka příklad 47 příklad 48 příklad 49 příklad 50 příklad 51 příklad 52
propylenglykol- alginát 2,0
aktivní přísady
nikotinamid 2,00 2,00
chitosan 1,50
extrakt ze zeleného čaje 4,50
aloe vera gel 3,0
vitamin C 2,50
askorbylpalmitát 2,00 2,50
acetamido- propyl- trimonium- -chlorid6 2,00 2,00
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin 1 dostupný jako Epomin SP-018 od firmy Nippon Shokubai Co. 2dostupný jako Kelcoloid HVF od firmy Kelco
9
9 9 9
99999
9 9
9
9 9999
105 ·· ·*
9 9 · · ·· • · · · • 9 9 ·
99
Příklad 53 až 55
Složka pro úpravu vhodná pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
složka příklad 53 příklad 54 příklad 55
hydrofobní fáze
lecithin, čištěný 15,4 10,3 10,8
děkan 28,6 19,2 15,0
ropný olej 5,0
tricontanyl PVP2 (poly(2-vinylpyridin)) 26,0
stearylalkohol 13,0
kyselina 12-hydroxystearová 19,4
hydrofilní fáze
glycerin 28,0 18,8 19,6
propylenglykol 28,0 18,8 19,6
aktivní přísady
triclosan 0,20
kyselina salicylová 0,40
nikotinamid 4,0
1dostupný jako Epikuron 200 od firmy Lucas M eyer
2dostupný jako Ganex WP-660 od firmy ISP
Nejdříve se aktivní přísady přidají kfázi, která nejvíce odpovídá parametrům jejich rozpustnosti. Směs všech přísad se míchá dokud nedojde k vytvoření mikroemulze. Během přidávání vosků se směs pomalu zahřívá až na jejich teplotu tání, vosky se poté dispergují mícháním a přidají se k podkladu nebo se ochladí na teplotu místnosti a uskladní se.
• 4 4* 44 4 44 4 4
4444 444 4444
44 4444 44 * • 44 444 4 4444 444 4
4444 44 · 444
44 44 4 44 4444
106
Příklad 56 až 58
Složka pro úpravu vhodná pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
složka příklad 56 příklad 57 příklad 58
hydrofobní fáze
isohexadekan 42,29 43,0 28,3
dioktylsulfosukcinát sodný2 10,62 7,0 7,1
hydrofilní fáze
glycerin 35,17 19,0 23,6
voda 11,72 19,0 7,8
karnaubský vosk 29,0
želatina 6,0
aktivní přísady
triclosan 0,20
oxid titaničitý, kosmetický 4,2
oxid titaničitý, mikromletý 4,2
kyselina salicylová 1,8
1dostupný jako Epikuron 200 od firmy Lucas M eyer
2dostupný jako Aerosol OT od firmy Pfaltz and Bauer
Aktivní přísady se přidají kfázi, která nejvíce odpovídá parametrům jejich rozpustnosti. Směs všech přísad se poté míchá dokud nedojde k vytvoření mikroemulze. Ta se nanese na povrch podkladu.
107 ··» 49 · *e &· «*·· ·** · 9 9 9 ···« · »» « 9 9 · • · · · · · » ···· 9 4 4 · • · 9 · » · * ··· ·· ·· *· · ·· ·#♦·
Příklad 59 až 64
Složka pro úpravu vhodná pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
složka příklad 59 příklad 60 příklad 61 příklad 62 příklad 63 příklad 64
část A
lauroylether- sulfát sodný (SLES, ve formě 27 % aktivní) 15,0 6,51 6,20 5,9
kokamidopropyl- betain1 13,5 5,85 5,57 5,82 5,19 5,3
lauroylsarkosinát sodný2 1,35 0,60 0,57 6,01 5,36 0,54
decylpoly- glukóza3 5,80 5,18
laurylalkohol 1,31 0,56 0,54 0,54
polyethylenimin4 7,87 3,38 3,22 2,64 2,36 3,2
kyselina citrónová (50 % vodný roztok) 0,32 0,11 0,11 0,09
tetrasodná sůl EDTA 0,28
kyselina sírová 5,4 2,37 2,25 2,2
stabilizátor, vůně 0,62 0,45 0,43 2,86 2,55 0,3
síran sodný 7,9 3,47 3,21 3,0
glycerin 26,45 56,7 46,4 44,1 39,36 44,8
sorbitol 5,0
• · · • ·
•9 • ·
9 9 9 9 9 · ······
108 pokračování
složka příklad 59 příklad 60 příklad 61 příklad 62 příklad 63 příklad 64
SEFA* původem z bavlny 12,8
SEFA* behenát 8,0
část B - polymerní gelová činidla
želatina 4,2
polyakrylamid a isoalkan5 7,5
polyuretanový latex v 50 % isopropanolu6 34,1
kopolymer polyakrylátu7 7,5
kopolymer polystyren- sulfonátů8 1,1
chitosanlaktát 5,4
část C - fyzikální gelová činidla
kyselina 12- -hydroxystearová 10,0 10,66
stearylalkohol 10,0 20,0 20,0 7,11 15,0
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin 1dostupný jako Tegobetaine F od firmy Goldschmidt 2dostupný jako Hamposyl L-30 (type 721) od firmy Hampshire Chemical, 31 % aktivní 3dostupný jako Plantaren 2000NP od firmy Henkel 4dostupný jako Epomin SP-018, relativní molekulová hmotnost 1800, od firmy Nippon
Shokubai Co.
Sdostupný jako Carbopol Ultrez od firmy B. F. Goodrich 6dostupný jako Sancure 2710 od firmy B. F. Goodrich, připravený jako směs obsahující % polymeru, 30 % vody, 50 % IPA • · · · • · · · • · • · • ·
109 7dostupný jako Sepigel 305 od firmy Seppic Corp. 8dostupný jako AQ38S od firmy Eastman Chemical
V nízko rychlostním mixeru opatřeném lopatkovým míchadlem se během zahřívání na teplotu 65 °C smíchají tenzidy a alkohol mastné kyseliny. Směs se za stálého míchání ochladí na teplotu 65 °C. Přidá se kationaktivní polymer a míchá se dokud směs není homogenní. Za stálého míchání se pomalu přidají zbylé přísady části A. SEFA se disperguje dokud se nevytvoří emulze. Směs se titruje koncentrovanou kyselinou sírovou do pH 6,5. Suchá směs se připraví rozprostřením části A na plechy a jejím sušením se ve vhodné (vakuové nebo konvenční) sušárně při teplotě nepřekračující 65 °C dokud se v podstatě neodpaří veškerá voda. Suché přísady části A se smíchají s polymerními gelovými činidly z části B, a směs se zahřívá dokud se nerozpustí. Výsledná směs se smíchá s fyzikálními gelovými činidly. Směs se zahřívá dokud nedojde k rozpuštění gelového činidla. Směs se nanese na povrch podkladu (podkladů) nebo se ochladí na teplotu místnosti a uskladní se.
Příklad 65 až 70
Postupem uvedeným v Příkladech 59 až 64 se použitím následujících přísad připraví složka pro úpravu vhodná pro použití v prostředcích tohoto vynálezu.
složka příklad 65 příklad 66 příklad 67 příklad 68 příklad 69 příklad 70
část A
lauroylsarkosinát sodný1 8,87 11,4 10,8 10,8
polyethylenimin2 7,39 7,50 7,50 9,5 9,0 9,0
voda 4,43 3,00 3,00 5,7 5,4 5,4
kyselina sírová 6,36 úprava pH úprava pH 8,1 7,7 7,7
vůně, ostatní
glycerin 34,45 52,5 45,0 41,3 39,25 34,25
4 4
110 «4 4 44 44
444 4*44
4 4 4 4 4 ·
44 444 4444444 4 4 • 444 44 4 444
44 44 4 444444 pokračování
složka příklad 65 příklad 66 příklad 67 příklad 68 příklad 69 příklad 70
propylenglykol 2,50
močovina 2,50 2,50 2,0 1,9 1,9
panthenol 2,0 1,9 1,9
nikotinamid 2,50 2,50 2,0 1,9 1,9
kyselina salicylová
polymethyl- silaseskvioxan3 4,20 4,20
slída, perleťová 3,85 3,85
stearyl- methiconový vosk 5,0
SEFA* původem z bavlny 5,0
petrolatum 5,0
část B - polymerní gelová činidla
želatina 0,1
polyakrylamid a isoalkan4 16,0 12,0 12,0
část C - fyzikální gelová činidla
kyselina 12- -hydroxystearová 12,0 12,0 10,5
karnaubský vosk 18,0 14,1 14,1
stearylalkohol 8,0 8,0 7,0
*SEFA je zkratka pro estery sacharózy mastných kyselin 1dostupný jako Hamposyl L-95 od firmy Hampshire Chemical, suchý 2dostupný jako Epomin SP-018, relativní molekulová hmotnost 1800, od firmy Nippon Shokubai Co.
3dostupný jako Tospearl 145A od firmy Kobo, lne.
· • ·
111 • 44 44
4444 4 « 4 4444
444« 4444 44 4
44 444 4444444 4 4
Λ 4· 4444 “dostupný jako Sepigel 305 od firmy Seppic Corp.
Příklad 71 až 74
Použitím následujících přísad se připraví složka pro úpravu kůže.
složka příklad 71 příklad 72 příklad 73 příklad 74
SEFA* původem z bavlny 62,0 52,0
petrolátum 4,5
stearylalkohol 4,0
kyselina stearová 3,0
lanolin 20,0 13,0
polymer ethylenvinylacetátu1 10,0 10,0
polydecen2 2,0 2,0
lauroylsarkosinát sodný3 25,0 3,00 3,0
laurylbetain4 1,50 2,0
lauroamfoacetát5 5,25
laurylether-3-sulfát sodný6 10,5
kokamid MEA7 2,80
kyselina sírová úprava pH
guarhydroxypropyltrimonium- -chlorid 0,50 0,50
cholesterol8 9,0 1,0
nonylfenolpolyglicinether9 5,0
mikromletý oxid titaničitý 4,0
oktylmethoxyskořičan 4,0
nikotinamid 2,5
glycerin 10,0 3,00
voda 48,5 55,95
112
9 0 · € ·* 0 ♦ ♦ 0·
0 0 0 «0 «0 « · pokračování
složka příklad 71 příklad 72 příklad 73 příklad 74
PEG-6 glyceridy kyseliny kaprylové/kaprinové 3,40
maleátový sojový olej 1,50
sojový olej (deodorizovaný) 8,0
mastné kyseliny z jader palmy 2,60
Polykvartérnium-10 0,40
vůně, stabilizátor, ostatní 4,60
*SEFA je zkratka pro estery sac harózy mastných kyselin
1dostupný jako Elvax 40W od firmy DuPont 2dostupný jako Puresyn 3000 od firmy Mobil 3dostupný jako Hamposyl L95 (pevný) nebo L30 (30 % aktivní ve vodě) od firmy Hampshire Chemical 4dostupný jako Empigen BS98 od firmy Albright & Wilson (80 % betain, 20 % sůl) 5dostupný jako Empigen CDL60 od firmy Albright & Wilson 6dostupný jako Empicol ESC3 od firmy Albright & Wilson 7dostupný jako Empilan CME/G od firmy Albright & Wilson 8dostupný jako Super Hartolan od firmy Croda 9dostupný jako Hamplex TNP od firmy Hampshire Chemical Co.
Rozpustí se lipidové složky, pňdá se voda (pokud je to vhodné) a smáčedlo (smáčedla), přidá se tenzid a pokračuje se v zahřívání a míchání dokud směs není homogenní. Směs se ochladí na teplotu místnosti a přidá se aktivní přísada (přísady) a činidlo (činidla) pro nanášení. Pomocí kyseliny sírové se pH upraví na 7,0. Směs se nastříká, nanese válečkem, nanese namáčením nebo jinak nanese na podklady a před uskladněním se vysuší (jestliže obsahuje vodu).
• · · · • ·
113 • 4 • 44
44 ·· 4
III. Prostředky osobní péče
Příklad 75
Prostředek pro čištění kůže se připraví následujícím způsobem.
Čtyři gramy čistící složky z Příkladu 11 se nanesou na jednu stranu permeabilní, tavitelné tkaniny, která obsahuje nízko tavitelná, teplem spojitelná polyamidová vlákna. Jedná se o permeabilní tkaninu Wonder Under vyrobená firmou Pellon, dostupná od firmy H. Levinson & Co., Chicago, IL. Čistící složka se nanese na oválnou plochu o velikosti 13cmx 18 cm. čistící složka se vysuší vzduchem. Vrstva polyesterového rouna o základní hmotnosti 67,8 g/m2 (2 oz/sq yd) ustřižená na stejnou velikost jako tkanina se umístí na tavitelnou tkaninu. Polyesterové rouno o základní hmotnosti
67,8 g/m2 (2 oz/yd2) obsahuje směs vláken s průměrnou tloušťkou 23 pm (23 microns) a 40 pm (40 microns), z nichž alespoň některá jsou zvlněná. Tloušťka rouna je 0,584 cm (0,23 in.) měřeno při 0,775 g/cm2 (5 gsi). Předpokládá se, že rouno je tepelně spojené bez použití lepidla. Vrstva netkaného materiálu se umístí pod tavitelnou tkaninu, čímž se vytvoří druhá strana prostředku. Netkaný materiál je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Prostředek má tvar oválu o velikosti 122 mm * 160 mm. Vrstvy se spojí bodovými vazbami v mřížkovém vzoru pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Každá z bodových vazeb měří v průměru 4 mm a je zde rovnoměrně rozmístěno 51 samostatných bodových vazeb. Prostředek se obroubí a je připraven pro použití.
114 • · · ® · · · • · · * · * · ® ♦ ·· · · · » • · » « · ····
Příklad 76
Prostředek pro čištění kůže se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm, a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti
1,67 mg/m (15 denier), 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) sPET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm *160 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy, a má celkem 51 bodových vazeb na prostředek.
Příklad 77
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Tři gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 34 se nanesou na prostředek z Příkladu 75, na každou stranu polovina. Složka se ve formě horké kapaliny (o teplotě 60 °C až 70 °C) rovnoměrně pomocí natírání nanese na povrchy prostředku, na každou stranu prostředku polovina složky.
• *
115 • · · · · · · ««z·· · * · · » 4 · · · · · · · · φ • * · 4 * 4 ·····«· · 4 · 4 · ·· 4 «*····
Příklad 78
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Tři gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 18 se nanesou na prostředek z Příkladu 75, na každou stranu polovina. Složka se ve formě horké kapaliny (o teplotě 60 °C až 70 °C) rovnoměrně pomocí natírání nanese na povrchy prostředku, na každou stranu prostředku polovina složky.
Příklad 79
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Tři gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 65 se nanesou na prostředek z Příkladu 75, na každou stranu polovina. Složka se ve formě horké kapaliny (o teplotě 60 °C až 70 °C) rovnoměrně pomocí natírání nanese na povrchy prostředku, na každou stranu prostředku polovina složky.
Příklad 80
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Tří gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 34 se nanesou na prostředek z Příkladu 76, na každou stranu polovina. Složka se ve formě horké kapaliny (o teplotě 60 °C až 70 °C) rovnoměrně pomocí natírání nanese na povrchy prostředku, na každou stranu prostředku polovina složky.
• 9
116 flfl » · · · fl · · • · fl · » fl fl * fl · · · flflfl· flfl 9 fl flfl flflfl ···«··« fl fl «··· flfl f flflfl flfl flfl ·· ♦ flflfl···
Příklad 81
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Tři gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 18 se nanesou na prostředek z Příkladu 76, na každou stranu polovina. Složka se ve formě horké kapaliny (o teplotě 60 °C až 70 °C) rovnoměrně pomocí natírání nanese na povrchy prostředku, na každou stranu prostředku polovina složky.
Příklad 82
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Tři gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 65 se nanesou na prostředek z Příkladu 76, na každou stranu polovina. Složka se ve formě horké kapaliny (o teplotě 60 °C až 70 °C) rovnoměrně pomocí natírání nanese na povrchy prostředku, na každou stranu prostředku polovina složky.
Příklad 83
Prostředek pro čištění kůže se připraví následujícím způsobem.
čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm, a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70% umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu • Φ • · Φ
Φ Φ
ΦΦ
Φ Φ φ 9 ·
117 « 9 9 ΦΦΦΦ s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti
1,67 mg/m (15 denier), 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) sPET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 480 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
Příklad 84
Prostředek pro čištění kůže se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm, a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70% umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina podkladu, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Třetí tkanina podkladu je stejná jako druhá tkanina podkladu a umístí se přes druhou tkaninu podkladu, což jí uvádí do kontaktu s druhým podkladem. Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem
118 • φ * · · φ φ φ φ φφ φφφφ φφφ 6 « · · φφφφ φφφφ φφ φ • » · φφφ ΦΦΦΦΦΦΦ φ φ φφφφ φφ · φφφ •φ φφ φ φ φ ΦΦΦΦΦΦ mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy a má celkem 51 bodových vazeb na prostředek.
Příklad 85
Prostředek pro čištění kůže se připraví následujícím způsobem.
Čtyři gramy čistící složky z Příkladu 12 se nanesou na jednu stranu permeabilní, tavitelné tkaniny, která obsahuje nízko tavitelná, teplem spojitelná polyamidová vlákna. Jedná se o permeabilní tkaninu Wonder Under vyrobená firmou Pellon, dostupná od firmy H. Levinson & Co., Chicago, IL. Čistící složka se nanese na oválnou plochu o velikosti 13 cm x 18 cm. Čistící složka se vysuší vzduchem. Vrstva polyesterového rouna o základní hmotnosti 67,8 g/m2 (2 oz/sq yd) ustřižená na stejnou velikost jako tkanina se umístí přes tavitelnou tkaninu. Polyesterové rouno o základní hmotnosti
67,8 g/m2 (2 oz/yd2) obsahuje směs vláken s průměrnou tloušťkou 23 pm (23 microns) a 40 pm (40 microns), z nichž alespoň některá jsou zvlněná. Tloušťka rouna je 0,584 cm (0,23 in.) měřeno při 0,775 g/cm2 (5 gsi). Rouno vykazuje permeabilitu vzduchu 645,2 cm3/s/cm2 (1270 cfm/ft2) a kritický tlak permeability pěny 265 Pa (2,7 cm H2O). Předpokládá se, že rouno je tepelně spojené bez použití lepidla. Vrstva netkaného materiálu se umístí pod tavitelnou tkaninu, čímž se vytvoří druhá strana prostředku. Netkaný materiál je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Prostředek má tvar oválu o velikosti 122 mm χ 160 mm. Vrstvy se spojí bodovými vazbami v mřížkovém vzoru pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Každá z bodových vazeb měří v průměru 4 mm a je zde rovnoměrně rozmístěno 51 samostatných bodových vazeb. Prostředek se obroubí a je připraven pro použití.
« · • 4
119 • 4 4 · 4
444· 4«4 4444
44 444« 4· ·
44 444 4444444 4 *
4444 44 4 444
4 44 44 4 «444*4
Příklad 86 až 88
Prostředky pro čištění kůže obsahující čistící složku z Příkladů 1, 2 a 5 se připraví následujícím způsobem.
Na jednu stranu permeabilní, tavitelné tkaniny, která obsahuje nízko tavitelná, teplem spojitelná vlákna se nanese osm gramů čistící složky ve čtyřech kvadrantech tvořících obdélník o velikosti 25,4 cm x 30,5 cm (10 inches x 12 inches), aby na okrajích a mezi kvadranty došlo ke spojení vrstev bez přítomnosti tenzidu. Permeabilní tkanina je vláknitý, nízkohustotní polyethylenový (LDPE nebo LLDPE) materiál obecně dostupný od distributorů takovýchto materiálů. Vrstva polyesterového rouna o základní hmotnosti 135,6 g/m2 (4oz/sq yd) ustřižená na stejnou velikost jako tkanina se umístí přes tavitelnou tkaninu. Polyesterové rouno o základní hmotnosti 135,6 g/m2 (4oz/yd2) obsahuje polyesterová vlákna s průměrem 30 pm (30microns) a je spojené lepidlem, a je dostupné například jako Mountain Mist Extra Heavy Batting #205 od firmy Stearns Textiles, Cincinnati, OH. Vrstva vláknitého netkaného materiálu, což je v proudu vody zapletená směs 55 % celulózy a 45 % polyesteru o základní hmotnosti 65 g/m2 (65 gsm) (dostupná jako Technicloth II od firmy Texwipe Company, Saddle River, NJ), se umístí pod tavitelnou tkaninu. Vrstvy se spojí do tvaru obdélníkové okenní tabule pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA za vhodné teploty a tlaku, což způsobuje roztavení a tečení rouna do první vrstvy a tím vytvoření přiměřené vazby. Obvykle dostačuje doba 6 až 10 sekund při teplotě 148,9 °C (300 degrees Fahrenheit) a tlaku 207 kPa (30 psi). Vazba je podél okrajů nepřerušovaná a má jednoduchý tvar okenních tabulí, kde každá z nich má rozměr 2 mm ve směru osy X a 2 mm ve směru osy Y. Po ochlazení se prostředek obroubí, rohy se zakulatí a uskladní se pro použití.
• « φ
120 ♦ · · · • φ φ φ φ φφ φ φφφφ φ φ ΦΦΦ· φφφ φ φ φ ······· φ φ φ φ ·Φ φ φ
Příklad 89 až 90
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující čistící složku ve formě prášku z Příkladů 3 a 4 se připraví následujícím způsobem.
Čtyři gramy suché čistící složky ve formě prášku se nanesou na jednu stranu permeabilní, tavitelné tkaniny, která obsahuje nízko tavitelná, teplem spojitelná vlákna. Jedná se o permeabilní tkaninu Wonder Under vyrobená firmou Pellon, dostupná od firmy H. Levinson & Co., Chicago, IL. Prášek se nanese na oválnou plochu o velikosti 17 cm x 19 cm. Vrstva polyesterového rouna o základní hmotnosti 67,8 g/m2 (2 oz/sq yd) ustřižená na stejnou velikost jako tkanina se umístí přes tavitelnou tkaninu. Polyesterové rouno o základní hmotnosti 67,8 g/m2 (2 oz/yd2) obsahuje směs vláken s průměrnou tloušťkou 23 pm (23microns) a 40 pm (40microns), z nichž alespoň některá jsou zvlněná. Tloušťka rouna je 0,584 cm (0,23 in.) měřeno při 0,775 g/cm2 (5 gsi). Rouno vykazuje permeabilitu vzduchu 645,2 cm3/s/cm2 (1270 cfm/ft2) a kritický tlak permeability pěny 265 Pa (2,7 cm H2O). Předpokládá se, že rouno je tepelně spojené bez použití lepidla. Připraví se druhá netkaná vrstva, která je zapletená v proudu vody a obsahuje polyesterová vlákna o průměru 10 pm (10 microns), uvnitř kterých je propletený polypropylenový mul s vlákny o průměru 150 pm (150 microns) umístěnými v rozestupech 0,8 cm. Druhá vrstva se nařeže na rozměr, který je větší než rozměr prostředku a umístí se na dobu 10 minut do konvenční sušárny při teplotě 150 °C, dokud rozměry vrstvy ve směru osy X a Y neseschnou na 70% jejich původních velikostí a dokud vrstva nemá makroskopickou tloušťku 0,305 cm (0,12 in.), měřeno při 0,775 g/cm2 (5 gsi). Vrstva má před sesycháním makroskopickou průměrnou základní hmotnost 64 g/m2 (64 gsm) a má oka o průměrné velikosti 0,5 mm. Druhá vrstva se umístí pod tavitelnou tkaninu a spoji se bodovými vazbami a také 2 mm širokou vazbou podél okrajů pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Každá z bodových vazeb měří v průměru 3 mm a je zde rovnoměrně rozmístěno 51 samostatných bodových vazeb. Prostředek se obroubí a 2,5 gramu složky pro úpravu kůže z Příkladu 25 se nanese na stranu prostředku
0« ·· · · · fcfc fcfc • fcfc· fcfc· · · · · • •fcfc · · · · fcfc · • fcfc · « · fc······ fc · fcfcfcfc fcfc · fcfcfc • fc fcfc fcfc · fcfcfcfc··
121 obsahující mohutné rouno pomocí nadávkování složky prostřednictvím štěrbinového válečku s otvory o velikosti 1,5 mm a se zásobníkem, kde se udržuje teplota 60 °C. Složka na povrchu prostředku rychle chladne a pro použití se prostředek zataví a zabalí do kovové fólie.
Příklad 91 až 96
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující kapalnou čistící složku z Příkladů 6, 8, 9,15,16 a 17 se připraví následujícím způsobem.
Na jednu stranu prvního podkladu se do vzoru okenní tabule, přičemž se vynechávají okraje a místa geometricky určená k vazbě, nanáší pomocí potahování kartáčem kapalná čistící složka, dokud nejsou naneseny 2 gramy pevné čistící složky. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Podklady se suší v konvenční sušárně při teplotě 45 °C po dobu 6 hodin nebo dokud nejsou suché na dotek. Druhá tkanina, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Vrstvy se spojí do tvaru obdélníkové okenní tabule pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA za vhodné teploty a tlaku, což způsobuje roztavení a tečení rouna do první vrstvy a tím vytvoření přiměřené vazby. Obvykle dostačuje doba 6 až 10 sekund při teplotě 148,9 °C (300 degrees Fahrenheit) a tlaku 207 kPa (30 psi). Vazba je podél okrajů nepřerušovaná a má jednoduchý tvar okenních tabulí, kde každá z nich má rozměr 2 mm ve směru osy X a 2 mm ve směru osy Y. Po ochlazení se prostředek obroubí a 3 gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 26 se nanesou ·* · • * · · · · φ · φ φ φ φφφφ φφφφ φφ · φ φ φ φφφ φ φφφφ φφφ φ φφφφ φφ · φφφ • Φ φφ φφ φ φφφφφφ
122 na stranu prostředku obsahující mohutné rouno pomocí nadávkování složky prostřednictvím štěrbinového válečku s otvory o velikosti 1,5 mm a se zásobníkem, kde se udržuje teplota 60 °C. Složka na povrchu prostředku rychle chladne a pro použití se prostředek zataví a zabalí do kovové fólie.
Příklad 97 až 102
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující kapalnou čistící složku z Příkladu 7 a složku pro úpravu kůže z Příkladů 19 až 24 se připraví následujícím způsobem.
Kapalná čistící složka se kontinuálně nanese vytlačením ve čtyřech pásech na pohybující se první tkaninu, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, které je mohutné a má nízkou hustotu. Rouno obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti
1,67 mg/m (15 denier), 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) sPET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm), a je vrstvené v proudu vzduchu a je tepelně spojené bez použití lepidla. Kapalná čistící složka se zahřeje na teplotu tání, udržuje se v zásobníku při teplotě 65 °C a je dodávána pomocí čerpadla do výtlačné hlavy, která na tkanině kontinuálně vytváří 4 pruhy se stejnými rozestupy, což celkem dává 5 gramů složky na prostředek. Druhá tkanina, která je tvořena mikroaperturovaným a makroaperturovaným tenkým vláknem jako v U. S. Patent No. 4 629 643, se umístí přes první tkaninu, makroaperturovanou vnitřní stranou směrem k rounu a čistící složce. Dokud je složka pro úpravu kůže horká, rozetře se rovnoměrně na odkrytý povrch rouna v množství 3 gramy složky na prostředek, kde se ochladí a přejde do pevné formy. Tkaniny se kontinuálně spojují a řežou na obdélníky o velikosti 120 mm x 160 mm se zakulacenými rohy pomocí vyhřívaného kovového válečku a pomocí přítlačného válečku použitého proti straně tenkého vlákna. Prostředky se zabalí pro použití.
123 • · ·· *· · 9*99
9-9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 999 9 9999 999 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9 99 9999
Příklad 103 až 105
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující kapalnou čistící složku z Příkladu 6 a složku pro úpravu kůže z Příkladů 56, 57 a 58 se připraví následujícím způsobem.
Na jednu stranu prvního podkladu se do vzoru okenní tabule, přičemž se vynechávají okraje a místa geometricky určená k vazbě, nanáší pomocí potahování kartáčem kapalná čistící složka, dokud nejsou naneseny 2 gramy pevné čistící složky. Podklad, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Čistící složka se vysuší. Druhý podklad, což je tepelně spojený celulózový papírový ručník, dostatečně mohutný, o základní hmotnosti 53 g/m2 (53 gsm) a vykazující vysokou pevnost za mokra, se umístí přes stranu rouna s nanesenou čistící složkou. Vhodný ručník, který za vlhka zadrží zdvih ve směru osy Z, a který má tloušťku 0,119 cm (0,047 inches) při 0,775 g/cm2 (5 gsi) a poměr mohutnost/jemnost 1,28, je dostupný od firmy The Procter & Gambel Company a prodává se jako Bounty Rinse & Reuse®. Vrstvy se spojí do tvaru obdélníkové okenní tabule pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA za vhodné teploty a tlaku, což způsobuje roztavení a tečení rouna do první vrstvy a tím vytvoření přiměřené vazby. Obvykle dostačuje doba 6 až 10 sekund při teplotě 148,9 °C (300 degrees Fahrenheit) a tlaku 207 kPa (30 psi). Prostředek se obroubí a 1,5 gramu složky pro úpravu kůže se nanese na stranu prostředku obsahující mohutné rouno pomocí nadávkování složky prostřednictvím štěrbinového válečku s otvory o velikosti 1,5 mm a se zásobníkem, kde se udržuje teplota 60 °C. Složka na povrchu prostředku rychle chladne a pro použití se prostředek zataví a zabalí do kovové fólie.
• · • · • ·
124
ΜIÍE
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 12 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm, a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70% umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina podkladu, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100g/m2 (100 gsm). Třetí tkanina podkladu je stejná jako druhá tkanina podkladu a umístí se přes druhou tkaninu podkladu, což jí uvádí do kontaktu s druhým podkladem. Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Kapalná složka pro úpravu kůže z Příkladu 53 se nastříká na tkaninu v poměru 25 g/m2 (25 gsm) na jednu stranu, respektive 0,5 gramu složky na prostředek. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm x 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy a uskladní se pro použití.
Příklad 107 až 108
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 54 a 55 se připraví následujícím způsobem.
♦ · ·· ·· · ·· ··
9 4 4 9 4 9 4 4 4 »
9 99 9 9 9 9 4 9 9
44 4 9 9 4 9999 9 9 9 · • · · · 9 9 9 9 9 9
125
Na tříválcovém mlýnu se umele čistící složka s nízkou aktivitou ve vodě z Příkladu 2 a hlinitokřemičitan (dostupný jako Advera 401 N od firmy The PQ Corporation, Valley Forge, PA, který při kontaktu s vodou reaguje exotermicky, to jest uvolňuje teplo) v poměru 1:1. Deset gramů čistící složky se nanese na jednu stranu vrstvy rouna. Rouno, které je vrstvené v proudu vzduchu, je mohutné, má nízkou hustotu a základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm), obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) sPET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal. Tenzid se nanese na vlákna ve čtyřech kvadrantech tvořící obdélník o velikosti 25,4 cm x 30,5 cm (10 inches x 12 inches), aby na okrajích a mezi kvadranty došlo ke spojení vrstev bez přítomnosti tenzidu. Připraví se druhá netkaná vrstva, která je zapletená v proudu vody a obsahuje polyesterová vlákna o průměru 10pm (10microns), uvnitř kterých je propletený polypropylenový mul s vlákny o průměru 100 pm (100 microns) probíhajícími napříč šířky netkané vrstvy a s vlákny o průměru 250 pm (250 microns) probíhajícími ortogonálně k šířce netkané vrstvy, umístěnými (spojenými) v rozestupech 1 cm. Takovýto mul je dostupný od firmy Conwed plastics, Mineapolis, MN. Druhý netkaný materiál má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm) a je jemně krepovaný díky napětí v tkanině během výroby netkaného materiálu a následnému uvolnění napětí. Vrstvy se spojí bodovými vazbami a také 2 mm širokou vazbou podél okrajů pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Každá z bodových vazeb měří v průměru 3 mm a je zde rovnoměrně rozmístěno 51 samostatných bodových vazeb. Prostředek se obroubí a 4 gramy složky pro úpravu kůže se nanesou na stranu prostředku obsahující mohutné rouno pomocí nadávkování složky prostřednictvím štěrbinového válečku s otvory o velikosti 1,5 mm a se zásobníkem, kde se udržuje teplota 60 °C. Složka na povrchu prostředku rychle chladne a pro použití se prostředek zataví a zabalí do kovové fólie.
4 4
126 • 4 44
4 4
4 44 44
4 4 4 4 4
4 4 4 4 4
4444 444 4
4 4 4 4 4
4 44 4444
Příklad 109 až 116
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 59, 60, 61, 62, 63, 68, 69 a 70 se připraví následujícím způsobem.
Čtyři gramy čistící složky z Příkladu 11 se rukou rovnoměrně rozetřou po mohutném rounu. Rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Vrstva vláknitého netkaného materiálu, což je v proudu vody zapletená směs 55 % celulózy a 45 % polyesteru o základní hmotnosti 65 g/m2 (65 gsm) (dostupná jako Technicloth II od firmy Texwipe Company, Saddle River, NJ), se umístí na stranu rouna potaženou čistící složkou. Vrstvy se spojí pomocí do sebe zapadajících spojovacích plátů použitím nezahřívaného plátu, který obsahuje otvory ve tvaru obráceného kloboučku rozmístěné rovnoměrně v hexagonálním mřížkovém vzoru. Obrácené kloboučky mají průměr 1,2 cm při základně a jsou rozmístěny v rozestupech 2 cm od středu do středu. Plocha mezi důlky nezahřívaného plátu je konkávní směrem dovnitř, řádově v několika milimetrech, a tvoří propojené brázdy. Zahřívaný plát má vnější brázdu, která zapadá přesně do brázd nezahřívaného plátu. Pomocí zahřívaného plátu se kontaktuje celulózový/polyesterový podklad a tepelná vazba vzniká tepelným lisováním využívajícím přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Získaný prostředek je tvořen zřetelnými kloboučky vystupujícími ze strany rouna a malými důlky na straně celulózového/polyesterového podkladu prostředku, což umožňuje jednoduché uchopení obou stran. Prostředky se nařežou na obdélníky o velikosti 120 mm x 160 mm. Tři gramy horké složky pro úpravu kůže se napipetují do brázdy, kde se ochladí a přejde do pevné formy. Prostředek se zabalí pro použití.
127 «· ·· ·· » ·* ·· * · · · · · · c · · · • · ·· ···· ·· » • · · · * · · ··#· · · · · • · · · · · · ··· ·· ·· ·· · ·· ····
Příklad 117
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Na jednu stranu permeabilní, tavitelné tkaniny, která obsahuje nízko tavitelná, teplem spojitelná vlákna se nanese osm gramů čistící složky z Příkladu 10 ve čtyřech kvadrantech tvořících obdélník o velikosti 25,4 cm χ 30,5 cm (10 inches χ 12 inches), aby na okrajích a mezi kvadranty došlo ke spojení vrstev bez přítomnosti čistící složky. Permeabilní tkanina je vláknitý, nízkohustotní polyethylenový (LDPE nebo LLDPE) materiál obecně dostupný od distributorů takovýchto materiálů. Složka se vysuší. Vrstva polyesterového rouna o základní hmotnosti 135,6 g/m2 (4 oz/sq yd) ustřižená na stejnou velikost jako tkanina se umístí přes tavitelnou tkaninu. Polyesterové rouno o základní hmotnosti 135,6 g/m2 (4 oz/yd2) obsahuje polyesterová vlákna s průměrem 30 pm (30 microns) a je spojené lepidlem, a je dostupné například jako Mountain Mist Extra Heavy Batting #205 od firmy Stearns Textiles, Cincinnati, OH. Vrstva vláknitého netkaného materiálu, což je v proudu vody zapletená směs 55 % celulózy a 45 % polyesteru o základní hmotnosti 65 g/m2 (65 gsm) (dostupná jako Technicloth II od firmy Texwipe Company, Saddle River, NJ), se umístí pod tavitelnou tkaninu. Vrstvy se spojí do tvaru obdélníkové okenní tabule pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA za vhodné teploty a tlaku, což způsobuje roztavení a tečení rouna do první vrstvy a tím vytvoření přiměřené vazby. Obvykle dostačuje doba 6 až 10 sekund při teplotě 148,9 °C (300degrees Fahrenheit) a tlaku 207 kPa (30 psi). Vazba je podél okrajů nepřerušovaná a má jednoduchý tvar okenních tabulí, kde každá z nich má rozměr 2 mm ve směru osy X a 2 mm ve směru osy Y. Pět gramů složky pro úpravu kůže z Příkladu 64 se pomocí kartáče nanese na prostředek, polovina na každou stranu, a prostředek se opět vysuší. Prostředek se obroubí, rohy se zakulatí a uskladní se pro použití.
128 ·« 4« ·* · 19 11
111 119 1119
1 91 1111 19 · • · 1 111 · 1999 1 1 1 1
1111 111 111
91 »· 1 91 1191
Příklad 118 až 119
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 66 a 67 se připraví následujícím způsobem.
Kapalná čistící složka z Příkladu 15 se nanese na první podklad pomocí namáčení řezu podkladu o velikosti 120 mm χ 160 mm v lázni složky dokud nevzroste jeho hmotnost o 8 gramů. Podklad je tvořen rounem o základní hmotnosti 100 g/m2 (100 gsm), které obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal. Podklad se vysuší. Část druhého podkladu, což je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm), se umístí přes první podklad. Podklady se spojí pomocí ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině, čtyři gramy složky pro úpravu kůže se rovnoměrně nanesou na obě strany prostředku prostřednictvím štěrbinového válečku s otvory o velikosti 1,5 mm a se zásobníkem, kde se udržuje teplota 60 °C. Složka na povrchu prostředku rychle chladne a pro použití se prostředek zataví a zabalí do kovové fólie.
Příklad 120 až 124
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 27 až 31 se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm, a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající
129 ·* ·· · 99 «» ··** 9 · » 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 9
99 9 9 9 9 9999 999 · • * 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9 99 ·999 výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70% umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina podkladu, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3denier) sPET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Třetí tkanina podkladu je stejná jako druhá tkanina podkladu a umístí se přes druhou tkaninu podkladu, což jí uvádí do kontaktu s druhým podkladem. Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Složka pro úpravu kůže, načerpaná do horkého zásobníku, se rozetře na obě strany tkaniny podkladu v množství 3 gramy složky pro úpravu kůže na prostředek (140 g/m2 (140 gsm) na jednu stranu) a chladí se použitím ventilátoru. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
Příklad 125 až 145
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 32 až 52 se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm, a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70% umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní ·· ·· • · · · • · · • · φ · ·
130 hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad tkaniny, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Třetí tkanina podkladu je stejná jako druhá tkanina podkladu a umístí se přes druhou tkaninu podkladu, což jí uvádí do kontaktu s druhým podkladem. Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Složka pro úpravu kůže, načerpaná do horkého zásobníku, se rozetře na obě strany tkaniny podkladu v množství 3 gramy složky pro úpravu kůže na prostředek (140 g/m2 (140 gsm) na jednu stranu) a chladí se použitím ventilátoru. Složka se v horkém zásobníku kontinuálně míchá, aby se zachovala stabilita emulze. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
Příklad 146 až 147
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro čištění a úpravu kůže z Příkladů 71 a 74 se připraví následujícím způsobem.
První a druhý podklad se nařeže na obdélníky o velikosti 30,48 cm x 22,86 cm (12 inch χ 9 inch). První podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad je rouno, které obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) sPET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Podklady se spojí do tvaru obdélníkové okenní tabule pomocí tepelného lisování využívající
4 4 • 4 4
131 • 4 « 4
4 4 4 •4 ···· přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA za vhodné teploty a tlaku, což způsobuje roztavení a tečení rouna do první vrstvy a tím vytvoření přiměřené vazby. Obvykle dostačuje doba 6 až 10 sekund při teplotě 148,9 °C (300degrees Fahrenheit) a tlaku 207 kPa (30 psi). Vazba je podél okrajů nepřerušovaná a má jednoduchý tvar okenních tabulí, kde každá z nich má rozměr 2 mm ve směru osy X a 2 mm ve směru osy Y. Po ochlazení se prostředek obroubí na velikost 27,94 cm x 21,59 cm (11 inches x 8,5 inches) a pomocí kartáče se na vnější povrchy obou stran nanese 10 gramů složky pro čištění a úpravu kůže, polovina na každou stranu. Prostředek se vysuší a uskladní pro použití.
Příklad 148 až 149
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro čištění a úpravu kůže z Příkladů 72 a 73 se připraví následujícím způsobem.
První a druhý podklad se nařeže na obdélníky o velikosti 30,48 cm x 22,86 cm (12 inch x 9 inch). První podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad je rouno, které obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Podklady se spojí do tvaru obdélníkové okenní tabule pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA za vhodné teploty a tlaku, což způsobuje roztavení a tečení rouna do první vrstvy a tím vytvoření přiměřené vazby. Obvykle dostačuje doba 6 až 10 sekund při teplotě 148,9 °C (300degrees Fahrenheit) a tlaku 207 kPa (30 psi). Vazba je podél okrajů nepřerušovaná a má jednoduchý tvar okenních tabulí, kde každá z nich má rozměr 2 mm ve směru osy X a 2 mm ve směru osy Y.
132 • · ·· » · ♦ « » · · ·
Po ochlazení se prostředek obroubí na velikost 27,94 cm x 21,59 cm (11 inches χ 8,5 inches) a na prostředek se rozetře 8 gramů složky pro čištění a úpravu kůže, 4 gramy na každou stranu, rovnoměrně po površích prostředku použitím X-Y desky, což je programovatelný řízený měřící systém obsahující vyhřívaný zásobník udržující teplotu 70 °C, čerpadlo, otevírací a zavírací ventil, natírací hlavu a motorizovaný X-Y řídící systém pro natírací hlavu. Složka na povrchu prostředků rychle chladne. Prostředky se zabalí pro použití.
Příklad 150 až 152
Prostředky pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Připraví se kapalné čistící složky, které obsahují následující složky.
složka příklad 150 příklad 151 příklad 152
laurylether-3 sulfát sodný 3,60
C13/C14 rozvětvený methylsulfát sodný 5,00 5,60 4,50
alkansulfonát sodný 6,40
alfaalkensulfonát sodný 5,20
laurylsulfát sodný 5,50
lauroamfoacetát sodný 4,50 5,30 3,65
kokamid MEA 3,55 3,20 2,80
kyselina jantarová 2,80 5,70 6,00
sukcinát sodný 0,10 0,14 0,30
kyselina citrónová 3,00 4,30 5,00
citrát sodný 1,60 1,10 1,40
kyselina malonová 4,00 2,20
glycerin 10,00 15,00 8,50
C12-C18 mastná kyselina z jader palmy 2,00 3,00
133 • · ·· · ·♦ ·· * Φ · 4 · ·
4 4 4 4 4
pokračování
složka příklad 150 příklad 151 příklad 152
O V vune 1,00 1,20 1,00
MgSO4-7H2O 0,89 0,90 0,80
voda 54,21 47,61 52,25
kyselina salicylová 1,85
triclosan 0,25
trichlorkarbanilid 1,10
pyrithion zinku 2,00
Čistící složky se pomocí kartáče nanesou na jednu stranu prvního podkladu, dokud není naneseno 10 gramů složky na řez o velikosti 27,94 cm x 21,59 cm (11 inches x 8,5 inches). Podklad je rouno o základní hmotnosti 100 g/m2 (100 gsm), které je mohutné, má nízkou hustotu a obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti
1,67 mg/m (15 denier), 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal. První podklad se vysuší. Druhý podklad se umístí přes neupravovanou stranu prvního podkladu pomocí ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině ve 2 cm rozestupech. Druhý podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Složka pro úpravu kůže z Příkladu 19 se rovnoměrně rozetře na celý povrch druhého podkladu v množství 3 gramy složky pro úpravu kůže na prostředek, nechá se ochladit a zabalí se pro použití. Prostředek vykazuje trvalý účinek proti virům, plísním a bakteriím, to jest proti gramnegativním a grampozitivním mikroorganismům, dobře pění a je relativně jemný ke kůži.
·· · • « · • · · · • · · · ·
134
Příklad 153
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Čtyři gramy čistící složky z Příkladu 11 se rukou rovnoměrně rozetřou po mohutném rounu. Polyesterové rouno o základní hmotnosti 3,34 g/m2 (4 oz/sq yd), nařezané na obdélníky o velikosti 130 mm x 175 mm, obsahuje polyesterová vlákna s průměrem 30 pm (30 microns) a je spojené lepidlem, a je dostupné například jako Mountain Mist Extra Heavy Batting #205 od firmy Stearns Textiles, Cincinnati, OH. Vrstva vláknitého netkaného materiálu, což je v proudu vody zapletená směs 55 % celulózy a 45 % polyesteru o základní hmotnosti 65 g/m2 (65 gsm) (dostupná jako Technicloth II od firmy Texwipe Company, Saddle River, NJ), se umístí na stranu rouna potaženou tenzidem. Vrstvy se spojí pomocí do sebe zapadajících spojovacích plátů použitím nezahřívaného plátu, který obsahuje otvory ve tvaru obráceného kloboučku rozmístěné rovnoměrně v hexagonálním mřížkovém vzoru. Obrácené kloboučky mají průměr 1,2 cm při základně a jsou rozmístěny v rozestupech 2 cm od středu do středu. Plocha mezi důlky nezahřívaného plátu je konvexní směrem ven, řádově v několika milimetrech, a tvoří propojené brázdy. Zahřívaný plát má vnější brázdu, která zapadá přesně do brázd nezahřívaného plátu. Pomocí zahřívaného plátu se kontaktuje celulózový/polyesterový podklad a tepelná vazba vzniká tepelným lisováním využívajícím přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Získaný prostředek má na obou stranách zřetelné topografické rysy přispívající k vytváření pěny a umožňující snadné uchopení a snadný pohyb po povrchu kůže během použití. Prostředek se nařeže na obdélník o velikosti 120 mm x 160 mm.
135
Inverzní emulzní pasta pro úpravu kůže pro použití v prostředcích tohoto vynálezu se připraví následujícím způsobem.
složka procento
PEG-30 dipolyhydroxystearát 3,0
SEFA původem z bavlny 20,0
petrolatum 4,0
tribehenin 5,0
estery C10-C30 cholesterolu/lanosterolu 13,0
SEFA behenát 5,0
glycerin 50,0
Přísady rozpustné v tuku se za stálého míchání zahřejí na teplotu 70 °C. Za intenzivního míchání se pomalu přidává glycerin. Složka se zhomogenizuje. Tři gramy horké inverzní emulzní pasty pro úpravu kůže se napipetují do vtlačených zón na celulózové/polyesterové straně prostředku. Složka rychle chladne a stává se z ní polotuhá pasta. Prostředek se zabalí pro použití.
Příklad 154 až 158
Prostředky pro úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 19, 29, 34, 55 a 60 se připraví následujícím způsobem.
Složka pro úpravu se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu ve čtyřech pásech, každý 5 mm široký, s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 3 gramy složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, • «
136 se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu se stranou prvního podkladu neobsahující složku pro úpravu kůže. Rouno obsahuje směs 30 % PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 160 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy, a má celkem 51 bodových vazeb na prostředek.
Příklad 159 až 163
Prostředky pro úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 19, 28, 34, 55 a 69 se připraví následujícím způsobem.
Složka pro úpravu se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu ve čtyřech pásech, každý 5 mm široký, s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 1,1 gram složky na prostředek. Podklad je předená směs 70% umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu se stranou obsahující složku pro úpravu kůže. Rouno obsahuje směs 10% PET vláken o hmotnosti
1,67 mg/m (15 denier), 50 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 40% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 80 g/m2 (80 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které
137 jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy, a má celkem 51 bodových vazeb na prostředek. Prostředek je vhodný pro použití na menší plochy kůže například tvář, lokty, krk a/nebo chodidla.
Příklad 164
Prostředek pro čištění kůže se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 0,40 gramů čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad tkaniny, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 10% PET vláken o hmotnosti
1,67 mg/m (15 denier), 50 % dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 40% dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 80 g/m2 (80 gsm). Třetí tkanina podkladu je stejná jako druhá tkanina podkladu a umístí se přes druhou tkaninu podkladu, což jí uvádí do kontaktu s druhým podkladem. Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm x 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
138
Příklad 165 až 169
Prostředky pro čištění a úpravu kůže obsahující složku pro úpravu kůže z Příkladů 19, 28, 34, 55 a 69 se připraví následujícím způsobem.
Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášeci hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 0,52 gramů čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad tkaniny, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 10% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 50% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 40 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 80 g/m2 (80 gsm). Třetí tkanina podkladu, která je stejná jako druhá tkanina podkladu, se umístí přes druhý podklad tkaniny, což jí uvádí do kontaktu s druhým podkladem. Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Složka pro úpravu kůže, načerpaná do horkého zásobníku, se rozetře na obě strany tkaniny podkladu v množství 1,25 gramů složky pro úpravu kůže na prostředek (55 g/m2 (55 gsm) na jednu stranu) a chladí se použitím ventilátoru. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 90 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
• *
139
Příklad 170
Soupravy pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Připraví se prostředek pro čištění kůže. Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad tkaniny, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 480 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
Připraví se prostředek pro úpravu kůže. Složka pro úpravu z Příkladu 34 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu ve čtyřech pásech, každý 5 mm široký, s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 3 gramy složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhá tkanina, to jest
140 rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu se stranou obsahující složku pro úpravu kůže. Rouno obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm x 160 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy a má celkem 51 bodových vazeb na prostředek.
Prostředek pro čištění kůže a prostředek pro úpravu kůže se společně zabalí do jednoho balení.
Příklad 171
Soupravy pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Připraví se prostředek pro čištění kůže. Čistící složka z Příkladu 11 se nanese na jednu stranu prvního podkladu kontinuálním protlačováním skrz nanášecí hlavu a to ve čtyřech liniích s rozestupy 20 mm, 40 mm a 20 mm, měřeno na šířku tkaniny, což vede k vytvoření páru paralelních linií na každé straně tkaniny. Čistící složka se protlačuje rychlostí dávající výtěžek 4,4 gramy čistící složky na prostředek. Podklad je předená směs 70 % umělého hedvábí a 30 % PET vláken, spojená styrenbutadienovým lepidlem, která je zapletená v proudu vody za vzniku otvorů o průměru 2 mm, a která má základní hmotnost 70 g/m2 (70 gsm). Druhý podklad tkaniny, to jest rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, se umístí přes první podklad, což jí uvádí do kontaktu s vrstvou obsahující tenzid. Rouno obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, • 0
0<* 00 ·· · > ···♦··· • · ·· 0 · · · • ·· ··· · · 0 ♦ * · · · · · · ·· ·· ·· ·
141 % dvousložkových vláken ο hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Tkaniny se kontinuálně dodávají do ultrazvukového stroje pro spojování, který vytváří bodový vzor obsahující mřížku tvořenou bodovými vazbami s průměrem 4 mm, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé tkanině. Tkanina se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm x 480 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy.
Připraví se prostředek pro úpravu kůže. Připraví se podklad, což je směs vláken zapletená v proudu vody, která má jemnější vlákna na jedné straně a hrubší vlákna na druhé straně. Podklad se připraví vrstvením dvou tkanin v proudu vzduchu, které obsahují polyesterová (PET) vlákna o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier), jedné tkaniny na druhou, přičemž každá má základní hmotnost 20 g/m2 (20 gsm). Tkanina z polypropylenového mulu s vlákny o průměru 100 pm (100 microns) umístěnými v rozestupech 0,8 cm se umístí přes vláknité tkaniny jako třetí tkanina. Čtvrtá a pátá tkanina, které obsahují polyesterová vlákna o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) a mají základní hmotnost 20 g/m2 (20 gsm), se vrství v proudu vzduchu na vrch tkaniny. Tkaniny jsou zapletené v proudu vody, což slouží k jejich upevnění do jediné jednotky tkaniny, a suší se na sušícím bubnu dokud se nezbaví vlhkosti a dokud nedojde k 20 % seschnutí díky uvolnění mulu. Akrylový adhezní kopolymer o nízké Tg (5 °C) se pomocí dotykového válečku nanese na stranu tkaniny tvořené hrubými vlákny v množství 7 g/m2 (7 gsm) za vlhka a vysuší se. Složka pro úpravu kůže z Příkladu 21 se kontinuálně rozetře na tkaninu, rovnoměrně na obě strany, v množství 25 g/m2 (25 gsm) na každou stranu. Tkanina podkladu se nařeže na jednotlivé prostředky, které měří 120 mm χ 100 mm a mají tvar obdélníku se zakulacenými rohy, použitím horkého řezacího válce, který způsobí, že vlákna mulu při jejich řezání mírně ustoupí z okrajů prostředku.
Prostředek pro čištění kůže a prostředek pro úpravu kůže se společně zabalí do jednoho balení.
··
I «
ΒΒ
Β · ····
142 • · ♦ • · · · • ···· · a
Příklad 172
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Připraví se první podklad. První podklad je rouno vrstvené v proudu vzduchu, mohutné, o nízké hustotě, obsahuje směs 30% PET vláken o hmotnosti 1,67 mg/m (15 denier), 35% dvousložkových vláken o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) s PET jádrem a PE obalem, 35 % dvousložkových vláken o hmotnosti 1,11 mg/m (10 denier) se stejným složením jádro-obal, a má základní hmotnost 100 g/m2 (100 gsm). Rouno se vytlačuje pomocí tvarovaného vyhřívaného vytlačovacího razidla, které zanechává okolí vytlačované plochy vyvýšené, což dává opakující se jednotky ve tvaru knoflíku, které jsou tvarovány jako žárovky, a které tvoří materiál, který ve spojovacím systému háček-a-smyčka představuje část tvořenou smyčkami. Takovéto materiály jsou dostupné od firmy PGI Nonwovens, Benson, NC. Na zadní stranu (plochou stranu) obdélníku o velikosti 25,40x21,59 (10 inch x 8,5 inch) prvního podkladu se rovnoměrně nanesou 4,4 gramy složky pro úpravu kůže z Příkladu 11. Druhý podklad, což je tepelně spojený celulózový papírový ručník, dostatečně mohutný, o základní hmotnosti 53 g/m2 (53 gsm) a vykazující vysokou pevnost za mokra, se nařeže na velikosti 25,40x21,59 (10 inches x 8,5 inches). Vhodný ručník, který za vlhka zadrží zdvih ve směru osy Z, a který má tloušťku 0,119 cm (0,047 inches) při 0,775 g/cm2 (5 gsi) a poměr mohutnost/jemnost 1,28 a vysoký krepový poměr, což je dáno tím, že je formovaný za vlhka a je dostupný od firmy The Procter & Gambel Company a prodává se jako Bounty Rinse & Reuse®. Podklady jsou tepelně spojené na okrajích a ve 4 bodech ve středu prostředku (5 mm v průměru, rozložené rovnoměrně jedna od druhé a od nejbližšího okraje) pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Prostředek se obroubí a pomocí kartáče se na obě strany prostředku nanesou 3 gramy horké složky pro úpravu kůže z Příkladu
18. Prostředek se ochladí a zabalí pro použití.
·
9 9
9999
9
9999
143 *· ·· ► · « « » · ·*
I · · «
I » · 4
99
Příklad 173
Prostředek pro čištění a úpravu kůže se připraví následujícím způsobem.
Připraví se první strana. Připraví se první vrstva první strany, to jest polyesterové rouno o základní hmotnosti 67,8 g/m2 (2 oz/yd2) obsahující směs vláken s průměrnou tloušťkou 23 pm (23 microns) a 40 pm (40 microns), z nichž alespoň některá jsou zvlněná. Tloušťka rouna je 0,584 cm (0,23 in.) měřeno při 0,775 g/cm2 (5 gsi). Rouno vykazuje permeabilitu vzduchu 645,2 cm3/s/cm2 (1270 cfm/ft2) a kritický tlak permeability pěny 265 Pa (2,7 cm H2O). Předpokládá se, že rouno je tepelně spojené bez použití lepidla. Rouno se nařeže na čtverce o velikosti 64,52 cm2 (10 inch square). Připraví se druhá vrstva první strany, což je čtvercový plát o velikosti 10 cm2 (10 inch square) tvořený mikroaperturovaným tenkým vláknem připraveným pomocí zapletení v proudu vody při vysokém tlaku na bubnu, který obsahuje tvarovací síť se 100 oky (například jak je popsáno v U. S. Patent No. 4 629 643). Plát se položí na první vrstvu tak, aby vnitřní aperturovaná strana směřovala nahoru. Do středu první strany se nanese dvacet pět gramů čistící složky z Příkladu 1. Složka se mírně zploští a upraví do tvaru s tloušťkou 1,27 cm (1/2 inch) a několika centimetry (inches) v průměru. Vrstva nepropustných polyethylenových vláken, která měří 10 cm2 (10 inch square) stejně jako první vrstva, se umístí přes složku. Dvacet pět gramů složky pro úpravu kůže z Příkladu 63 se upraví na stejný tvar jako složka pro čištění kůže a nanese se na vrch vláken ve stejné X-Y pozici jako tenzid. Vrstva tvořená mikroaperturovaným a makroaperturovaným tenkým vláken, které (také popsáno v U. S. Patent No. 4 629 643) se umístí tak, aby vnitřní strana makrook směřovala ke složce a vnitřní strana mikrook směřovala nahoru. Tato vrstva se také nařeže na čtverce o velikosti 10 cm2 (10 inch square). Připraví se poslední vrstva, což je směs vláken zapletená v proudu vody, která obsahuje jemná vlákna. Tato vrstva se připraví vrstvením dvou tkanin v proudu vzduchu, které obsahují polyesterová (PET) vlákna o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier), jedné tkaniny na druhou, přičemž každá má základní hmotnost 17 g/m2 (17 gsm). Tkanina z pružného mulu, který má v jednom směru vlákna o průměru 100 pm (100 microns) provázaná s vlákny o průměru 40 pm (40 microns)
44
4 4 4
4 4
144
44
4 4 4
4 44
4 4 4
4 4 4 orientovanými v jiném směru, umístěnými v rozestupech 1,0 cm, se umístí přes vláknité tkaniny jako třetí tkanina. Taková tkanina je dostupná od firmy Conwed Plastics, Mineapolis, MN. Čtvrtá a pátá tkanina, které obsahují polyesterová vlákna o hmotnosti 0,33 mg/m (3 denier) a mají základní hmotnost 17 g/m2 (17 gsm), se vrství v proudu vzduchu na vrch tkaniny. Tkaniny jsou zapletené v proudu vody, což slouží k jejich upevnění do jediné jednotky tkaniny, a suší se na sušícím bubnu dokud se nezbaví vlhkosti. Tkanina je krepová díky napětí v tkanině během zaplétání v proudu vody, sušení a díky následnému uvolnění napětí. Kousek vrstvy se nařeže na velikost 25,40 cm x 25,40 cm (10 inches χ 10 inches) a umístí se na vrch ostatních vrstev. Vrstvy se spojí pomocí tepelného lisování využívající přítlačných desek zařízení pro tepelné spojování typu Sentinel Model 808 dostupný od firmy Sencorp, Hyannis, MA. Pro vytvoření tepelné vazby se použije spodní plát (nezahřívaný), který je vytvarován tak, aby obsahoval složku, a vrchní plát (zahřívaný), který svým tvarem přesně zapadá do spodního plátu. Typické podmínky pro spojování jsou teplota 300 °C po dobu 3,5 sekundy a tlaku 207 kPa (30 psig), v závislosti na typu použitého zařízení. Prostředek se obroubí a zabalí pro použití.
Průmyslová využitelnost
Prostředky osobní péče určené k jednomu použití tohoto vynálezu jsou vhodné pro čištění a/nebo léčebné ošetření kůže, vlasů a jiných míst, která vyžadují takovéto ošetření.

Claims (9)

1. Téměř suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, vhodný pro čištění a/nebo úpravu, vyznačující se tím, že obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu pěny minimálně 0,2 g/s při tlaku 686 Pa.
2. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje čistící složku nanesenou na ve vodě nerozpustném podkladu, která obsahuje 10% až 1000% pěnícího tenzidu, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu.
3. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje léčebně výhodnou složku nanesenou na ve vodě nerozpustném podkladu, která obsahuje 10% až 1000% léčebně výhodného činidla, vztaženo na hmotnost ve vodě nerozpustného podkladu.
4. Způsob čištění kůže a vlasů, vyznačující se tím, že:
a) prostředek podle nároku 1 se navlhčí a
b) kontaktuje se s kůží nebo vlasy.
5. Způsob úpravy kůže a vlasů, v y z n a č u j í c í se tím, že:
a) prostředek podle nároku 3 se navlhčí a
b) kontaktuje se s kůží nebo vlasy.
6. Téměř suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, vhodný pro čištění a/nebo úpravu, vyznačující se tím, že obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje kritický tlak permeability pěny menší než 392 Pa.
φφ φφ φ φ φ φ φ φ φ φφφ φφφ φφ ·»·· φ · φ φ φφφ φ φ φ φφφφ φφφ φφ φ
146
ΦΦ φφ • φ φ φ • · ·· φ φ φ · φ φ φ · • Φ φφ
7. Téměř suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, vhodný pro čištění a/nebo úpravu, vyznačující se tím, že obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje permeabilitu vzduchu minimálně 457,2 cm3/s/cm2.
8. Téměř suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, vhodný pro čištění a/nebo úpravu, vyznačující se tím, že obsahuje mnohovrstvý, ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje hodnotu kompresní a relaxační hystereze 25 % až 60 %.
9. Téměř suchý prostředek osobní péče určený k jednomu použití, vhodný pro čištění a/nebo úpravu, vyznačující se tím, že obsahuje ve vodě nerozpustný podklad, který obsahuje vrstvu rouna o nízké hustotě, která je odolná proti abrazi, je mohutná, obsahuje syntetická vlákna a vykazuje hodnotu abraze větší než 15.
CZ2002332A 1999-08-02 2000-08-01 Prostředky osobní péče CZ2002332A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US14681499P 1999-08-02 1999-08-02
US09/442,298 US6428799B1 (en) 1999-08-02 1999-11-19 Personal care articles

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2002332A3 true CZ2002332A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=26844320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2002332A CZ2002332A3 (cs) 1999-08-02 2000-08-01 Prostředky osobní péče

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6428799B1 (cs)
EP (1) EP1204361A1 (cs)
JP (1) JP2003505484A (cs)
KR (1) KR100445357B1 (cs)
CN (1) CN1178620C (cs)
AU (1) AU768127B2 (cs)
BR (1) BR0012925A (cs)
CA (1) CA2378828A1 (cs)
CZ (1) CZ2002332A3 (cs)
MX (1) MXPA02001304A (cs)
WO (1) WO2001008542A1 (cs)

Families Citing this family (55)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7115535B1 (en) * 1999-08-02 2006-10-03 The Procter & Gamble Company Personal care articles comprising batting
EP1229897A2 (en) * 1999-11-19 2002-08-14 The Procter & Gamble Company Personal care articles comprising cationic polymer coacervate compositions
US6522903B1 (en) 2000-10-19 2003-02-18 Medoptix, Inc. Glucose measurement utilizing non-invasive assessment methods
US6774100B2 (en) * 2000-12-06 2004-08-10 Imaginative Research Associates, Inc. Anhydrous creams, lotions and gels
US20060189552A1 (en) * 2000-12-12 2006-08-24 Mohan Vishnupad Dispenser for dispensing three or more actives
US7060732B2 (en) * 2000-12-12 2006-06-13 Imaginative Research Associates, Inc. Antibiotic/benzoyl peroxide dispenser
US7713472B2 (en) * 2001-01-12 2010-05-11 Board Of Regents, The University Of Texas System Antiseptic derivatives with broad spectrum antimicrobial activity for the impregnation of surfaces
JP3936143B2 (ja) * 2001-02-06 2007-06-27 憲司 中村 抗菌防臭性の化粧用ブラシとその製造方法
RU2311458C2 (ru) * 2001-03-23 2007-11-27 Джененкор Интернэшнл, Инк. Белки, вызывающие измененную иммуногенную реакцию, и способы их получения и использования
US6730621B2 (en) 2001-05-14 2004-05-04 Unilever Home & Personal Care Usa, Division Of Conopco, Inc. Damp cleansing wipe
US6992054B2 (en) 2001-05-14 2006-01-31 Unilever Home & Personal Care Usa, Division Of Conopco, Inc. Damp cleansing wipe
DE10144128A1 (de) * 2001-09-08 2003-03-27 Hartmann Paul Ag Saugkörper fü Hygieneartikel
US6716309B2 (en) * 2001-12-21 2004-04-06 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for the application of viscous compositions to the surface of a paper web and products made therefrom
WO2003057713A2 (en) * 2001-12-31 2003-07-17 Genencor International, Inc. Proteases producing an altered immunogenic response and methods of making and using the same
US6919089B2 (en) 2002-02-19 2005-07-19 Unilever Home & Personal Care Usa, A Division Of Conopco, Inc. Pucker resistant cosmetic sachet
US7053029B2 (en) * 2002-03-27 2006-05-30 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Use indicating soap
US7235250B2 (en) 2002-10-17 2007-06-26 Unilever Home & Personal Care Usa, Division Of Conopco, Inc. Personal care towelette article
US7381667B2 (en) 2002-12-27 2008-06-03 Unilever Home & Personal Care Usa, Division Of Conopco, Inc. Hydroentangled textile and use in a personal cleansing implement
DE10301841A1 (de) * 2003-01-20 2004-07-29 Beiersdorf Ag Kosmetische Reinigungszubereitung
DE10301838A1 (de) * 2003-01-20 2004-07-29 Beiersdorf Ag Reliefstrukturierte Trockentücher III
DE10301839A1 (de) * 2003-01-20 2004-07-29 Beiersdorf Ag Reliefstrukturierte Trockentücher II
DE10301840A1 (de) * 2003-01-20 2004-07-29 Beiersdorf Ag Reliefstrukturierte Trockentücher I
US20040225206A1 (en) * 2003-05-09 2004-11-11 Kouchnir Mikhail A. Non-invasive analyte measurement device having increased signal to noise ratios
HUE045608T2 (hu) * 2003-06-06 2020-01-28 Univ Texas Antimikrobiális öblítõoldatok
US20040253297A1 (en) * 2003-06-13 2004-12-16 The Procter & Gamble Company Cleansing article having an extruded low density foam layer
US7323438B2 (en) 2003-06-13 2008-01-29 Procter & Gamble Cleansing article with improved handleability
JP4916878B2 (ja) * 2003-06-19 2012-04-18 ジヤンセン・フアーマシユーチカ・ナームローゼ・フエンノートシヤツプ 5ht4−拮抗薬としてのアミノスルホニル置換4−(アミノメチル)−ピペリジンベンズアミド
US7074396B2 (en) * 2003-10-22 2006-07-11 Access Business Group International Llc Composition and method for protecting both natural and artificial hair color from ultraviolet light damage
US20050090414A1 (en) * 2003-10-23 2005-04-28 Sarah Rich Color changing hand soap composition
CA2552911A1 (en) * 2004-01-20 2005-08-11 Board Of Regents, The University Of Texas System Methods for coating and impregnating medical devices with antiseptic compositions
US20050171413A1 (en) * 2004-02-04 2005-08-04 Medoptix, Inc. Integrated device for non-invasive analyte measurement
US20050202068A1 (en) * 2004-03-12 2005-09-15 Hasenoehrl Erik J. Disposable nonwoven mitt
US20090060933A1 (en) * 2004-06-14 2009-03-05 Estell David A Proteases producing an altered immunogenic response and methods of making and using the same
US7381692B2 (en) * 2004-06-14 2008-06-03 Unilever Home & Personal Care, Usa Division Of Conopco, Inc. Bar soap with fibrous assembly
EP1910271A4 (en) * 2005-07-01 2008-11-19 Playtex Products Inc AUTOBRONIZING SUBSTRATE
US7378084B2 (en) * 2005-07-01 2008-05-27 Playtex Products, Inc. Sunless tanning composition and method of sunless tanning
US20070027152A1 (en) * 2005-07-27 2007-02-01 Clark Kathleen L Topical anti-pruritic compositions and methods of action of same
US20070027153A1 (en) * 2005-07-27 2007-02-01 Reeth Kevin M Topical skin-protectant and anti-pruritic compositions
US20070049512A1 (en) * 2005-09-01 2007-03-01 Conopco, Inc., D/B/A Unilever Rapid dissolving bar soap with fibrous assembly
US20070098768A1 (en) * 2005-11-01 2007-05-03 Close Kenneth B Two-sided personal-care appliance for health, hygiene, and/or environmental application(s); and method of making said two-sided personal-care appliance
EP1960013B1 (en) 2005-11-18 2016-12-21 The Board of Regents of The University of Texas System Methods for coating surfaces with antimicrobial agents
US8015653B2 (en) * 2006-01-12 2011-09-13 Dusa Pharmaceuticals, Inc. Applicator device
FR2896678B1 (fr) * 2006-01-27 2008-03-14 Oreal Ensemble configure pour exfolier la peau
US8318654B2 (en) * 2006-11-30 2012-11-27 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Cleansing composition incorporating a biocide, heating agent and thermochromic substance
US20090019656A1 (en) * 2007-07-19 2009-01-22 Derrick Mitchell Multi-phase hygienic cleansing system and skin care device
US8691248B2 (en) 2008-03-11 2014-04-08 Mary Kay Inc. Stable three-phased emulsions
JP4781464B2 (ja) * 2009-12-21 2011-09-28 株式会社 資生堂 シート状化粧料
CA2832339C (en) 2011-04-04 2020-03-10 The Procter & Gamble Company Personal care article
EP2744883B1 (en) 2011-08-15 2018-12-26 The Procter and Gamble Company Personal care articles having multiple zones with compliant personal care compositions
US8795695B2 (en) 2011-08-15 2014-08-05 The Procter & Gamble Company Personal care methods
US9394637B2 (en) 2012-12-13 2016-07-19 Jacob Holm & Sons Ag Method for production of a hydroentangled airlaid web and products obtained therefrom
CN105307731B (zh) 2013-06-27 2019-09-24 宝洁公司 防腐性个人护理组合物
CA3120241A1 (en) 2018-12-14 2020-06-18 Colgate-Palmolive Company Personal care compositions
WO2022018689A1 (pt) 2020-07-24 2022-01-27 Universidade Federal De Minas Gerais Materiais em rede para liberação controlada de antivirais, processo e uso
TR202106083A2 (tr) * 2021-04-05 2021-04-21 Maritas Denim Sanayi Ve Ticaret A S Kenevir Lifi ve Kenevir Bitkisi Ekstraktı Kullanarak Antibakteriyel / Antifungal / Antiviral Kumaş Eldesi

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4758467A (en) * 1987-02-26 1988-07-19 Lempriere Noel D Disposable personal washing cloth
AU4682793A (en) * 1992-07-27 1994-02-14 Procter & Gamble Company, The Laminated dual textured treatment pads
US5412830A (en) * 1994-03-31 1995-05-09 The Procter & Gamble Company Dual textured implement for personal cleansing and method of construction
US5605749A (en) * 1994-12-22 1997-02-25 Kimberly-Clark Corporation Nonwoven pad for applying active agents

Also Published As

Publication number Publication date
KR20020059352A (ko) 2002-07-12
EP1204361A1 (en) 2002-05-15
WO2001008542A1 (en) 2001-02-08
AU768127B2 (en) 2003-12-04
CN1377240A (zh) 2002-10-30
CN1178620C (zh) 2004-12-08
JP2003505484A (ja) 2003-02-12
KR100445357B1 (ko) 2004-08-25
MXPA02001304A (es) 2002-07-22
AU6394800A (en) 2001-02-19
CA2378828A1 (en) 2001-02-08
BR0012925A (pt) 2002-04-30
US6428799B1 (en) 2002-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2002332A3 (cs) Prostředky osobní péče
KR100447275B1 (ko) 퍼스널 케어 물품
AU769878B2 (en) Personal care articles comprising batting
KR100434926B1 (ko) 수 유량 제한 세정 물품
KR100447276B1 (ko) 퍼스널 케어 물품
CZ2002276A3 (cs) Osobní čistící prostředky
CZ2002273A3 (cs) Osobní čistící prostředky
KR20020063894A (ko) 양이온성 고분자 코아세르베이트 조성물을 함유하는퍼스널 케어 물품
CZ20021681A3 (cs) Jednorázový výrobek pro osobní péči, způsob terapeutického působení na kůži nebo na vlasy a způsob čištění kůže nebo vlasů
MXPA02007297A (es) Articulos de limpieza que comprenden areas de beneficio aisladas.
CZ2002272A3 (cs) Osobní čistící prostředky
CZ20021682A3 (cs) Jednorázový výrobek pro osobní péči, způsob terapeutického působení na kůži nebo na vlasy a způsob čištění kůže nebo vlasů
CZ20021636A3 (cs) Výrobek osobní péče obsahující kationtový polymerní koacervát