CZ20013230A3 - Hydrokoloidní adhezivum s odolností proti zhorąení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho pouľití - Google Patents

Hydrokoloidní adhezivum s odolností proti zhorąení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho pouľití Download PDF

Info

Publication number
CZ20013230A3
CZ20013230A3 CZ20013230A CZ20013230A CZ20013230A3 CZ 20013230 A3 CZ20013230 A3 CZ 20013230A3 CZ 20013230 A CZ20013230 A CZ 20013230A CZ 20013230 A CZ20013230 A CZ 20013230A CZ 20013230 A3 CZ20013230 A3 CZ 20013230A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
acrylate
styrene
parts
adhesive composition
Prior art date
Application number
CZ20013230A
Other languages
English (en)
Inventor
Stéphane Auguste
Laurent Apert
Luc Garima
Original Assignee
Laboratoires D´Hygiene Et De Dietetique
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laboratoires D´Hygiene Et De Dietetique filed Critical Laboratoires D´Hygiene Et De Dietetique
Publication of CZ20013230A3 publication Critical patent/CZ20013230A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61LMETHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/42Use of materials characterised by their function or physical properties
    • A61L15/58Adhesives
    • A61L15/585Mixtures of macromolecular compounds

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

HZHřý*-jjydrokoloidní adhezivum. z-tepšencu odolností proti zhoršení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho použití
Oblast techniky
Předmětný vynález se týká nových hydrokoloidnich adhezivnich hmot se zlepšenou odolností proti zhoršeni absorpční kapacity po provedení radiosterilizace.
Přesněji se tento vynález týká nových hydrokoloidnich adhezivnich hmot zahrnujících adhezívní směs na bázi polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti a póly(styren/olefin/styren)ového blokového polymeru a hydrokoloid odvozený od celulosy, které jsou za účelem zvýšení již zmíněné odolnosti proti zhoršení absorpční kapacity uvedených hydrokoloidnich adhezivnich hmot po provedení radiosterilizace smíchány s akrylátovým polymerem, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C.
Předkládaný vynález se dále týká použití těchto nových hydrokoloidnich adhezivnich hmot pro medicinální, dermatologické nebo kosmetické účely a zejména pro výrobu obkladů pro léčení puchýřů, ran s výpotkem, popálenin a povrchových, hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermálních lézí.
Dosavadní stav techniky
Hydrokoloidní adhezívní hmoty na bázi polyisobutylenu, póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymeru nebo i
« · ·· · · · · · • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9· 9 9 · 99
9 9 9 9 · 9 9 9 9 · ·· 9 · 9 9 · 9 9 • 9 9 9 ····· ·· · směsi těchto dvou polymerů jsou již dlouhou dobu známé.
Takovéto hydrokoloidni adhezívní hmoty byly popsány například v patentech Spojených států amerických číslo US 3 339 546,
US 4 231 369 nebo US 4 551 490. Tyto hydrokoloidni adhezívní hmoty se používají při mnoha medicinálních aplikacích, například slouží jako nástroj pro vytvoření umělého otvoru, a pro výrobu obkladů pro léčení puchýřů, ran s výpotkem, popálenin a povrchových, hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermálnich lézí.
Aby bylo možné používat tyto hmoty bez rizika kontaminace mikroorganismy, je zcela nezbytné zajistit, aby všechny výše uvedené produkty, a zejména pak hojivé obklady, byly sterilní.
Pro zničení kontaminujících mikroorganismů existuje mnoho různých způsobů, jako je sterilizace nasycenou párou nebo suchým teplem, sterilizace plynem (ethylenoxidem, formaldehydem) nebo sterilizace radiací.
Avšak ne všechny tyto způsoby jsou vhodné pro použití při výrobě různých produktů, zejména pak při výrobě farmaceutických výrobků a zvlášť při výrobě farmaceutických výrobků obsahujících adhezívní hmoty.
Sterilizaci nasycenou párou nebo suchým horkem tak není možné ve výše uvedeném případě použít, protože uvedená adhezívní hmota a uvedený hydrokoloid neodolávají snadno vysokým teplotám.
Podobně je třeba obecně vyloučit sterilizaci plynem kvůli riziku spojenému s přítomností zbytkových plynů v obkladech.
• Φ ·φ · ♦ φ «φ · φ · · · · · · · · · · · φ φ φ φ φφφ φ φ · • · · · · φφ φφφ φ φ φ φ · φ φφφ φφφ φφ φφ φφφ Φφ φφ φφφ
Kromě toho tento způsob neumožňuje, aby sterilizační činidlo pronikalo celým objemem dané hydrokoloidni adhezivní hmoty, což omezuje jeho účinnost.
Z těchto důvodů se obecně pro sterilizaci hydrokoloidních adhezívních hmot používá sterilizace radiací, kterou je zajištěno, že daný produkt je sterilizován až k jeho jádru, tj. velmi účinně. Pro tento účel je možné požít dva typy zářeni, konkrétně β a γ záření. Sterilizační dávka je nastavena podle počáteční biologické zátěže, tj. podle množství mikrobů přítomných před počátkem sterilizace.
Uvedené ionizující záření přerušuje dvojitou šroubovici DNA baktérií, které tak ztrácejí schopnost reprodukce a tímto způsobem je tedy možné získávat sterilní produkty.
Pro zajištění účinné dekontaminace v rámci dostatečně bezpečných mezí se obvykle na sterilizované produkty aplikuje střední dávka záření 25 kilograyů. V praxi je produkt vystaven dávce záření v rozmezí od 25 kilograyů do 45 kilograyů, a to v závislosti na použitém způsobu.
Nicméně tyto dva známé způsoby radiosterilizace rovněž mají nežádoucí účinky na ošetřované hydrokoloidni adhezívní hmoty. Konkrétně je možné uvést, že uvedené paprsky jsou dostatečně silné na to, aby byly schopné přerušit vazby mezi atomy uhlíku a mezi atomem uhlíku a vodíku, které jsou přítomné v použitých adhezívních polymerech a následně způsobit přerušení řetězce v těchto makromolekulách a snížení jejich střední molekulové hmotnosti, což ovlivňuje zejména jejich kohezivní vlastnosti.
• · β · · »« 99 • 9 9 · · · · 9 * « ·
99·· ··· ··
9··· 9·· ··
9· 9· 9 · · « · ·· 9
V případě adhezivních hmot na bázi polyisobutylenu jsou takovéto vedlejší účinky dobře známé a byly shrnuty například v kapitole 7, nazvané „Wound Dressing, konkrétně na stranách 165-166 v publikaci „Advances in Pressure Sensitive Adhesive Technology-2, kterou v dubnu 1995 publikoval Donatas Satas.
Negativní účinek ozáření na kohezi hydrokoloidních adhezivních hmot vede k roztékavosti adheziva a k odpadnutí nebo rozpadu daného produktu, zejména pokud se používá produkt, který při absorpci tekutin a výpotků botná.
Jedním z řešení, které bylo doporučeno pro odstranění tohoto problému, je přídavek sloučeniny, která slouží pro síťování uvedené adhezivní hmoty, čímž dochází k zesílení její integrity. V patentu Spojených států amerických číslo US 4 738 257 tak bylo popsáno přidávání ethylen/vinylacetátového kopolymerů k polyisobutylenu, čímž bylo umožněno síťování uvedené hmoty během ozařování γ zářením. Pro vyřešení výše uvedeného problému bylo rovněž doporučeno použití směsi polyisobutylenu o vysoké molekulové hmotnosti a polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti, nebo přidávání póly(styren/isopren/styren)ového nebo póly(styren/butadien/ styren)ového blokového polymeru k polyisobutylenu.
Avšak tento stav techniky nemluví o dalších nežádoucích účincích spojených s radiosterilizací hydrokoloidních adhezivních hmot.
Ve skutečnosti bylo zjištěno, že adhezivní hmoty na bázi směsi polyisobutylenu a póly(styren/olefin/styren)ového blokového polymeru, které obsahují derivát celulosy, jako je ·· ·· · ·· ·· • ΦΦΦ · · · · 0·· φ φ φ φ · φ φ φ φ φ φ φ φ φφφ φφ φφ φφ φ · φ · φ φφ φ například sodná sůl karboxymethylcelulosy, trpí výraznou ztrátou absorpční kapacity po provedení radiosterilizace. Tato ztráta absorpce, jejíž příčiny nebyly až dosud úplně vysvětleny, může být způsobena degradací makromolekulami sítě uvedeného derivátu celulosy, která je způsobena zářením.
Uvedené podstatné snížení absorpční kapacity těchto hydrokoloidních adhezívních hmot a produktů obsahujících tyto hmoty, ke kterému dochází po provedení sterilizace, se zdá být stejně škodlivé jako snížení koheze, a to do té míry, že má rovněž výrazný vliv na vlastnosti těchto produktů.
Způsob výroby hydrokoloidní adhezívní hmoty zahrnující polyisobutylen, póly(styren/olefin/styren)ový blokový kopolymer a derivát celulosy jakožto hydrokoloid, která by měla zlepšenou stabilitu nebo odolnost proti zhoršení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace, by tedy představoval výrazné zlepšení dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Bylo zjištěno, že uvedenou ztrátu absorpční kapacity výše popsaných adhezívních hmot po provedení sterilizace je možné výrazně snížit tak, že se do těchto hydrokoloidních adhezívních hmot vpraví akrylátový polymer, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C, přičemž toto zjištění tvoří základ předmětného vynálezu.
Ačkoli mechanismus účinku (tj. ochrana uvedeného derivátu celulosy, modifikace fází dané směsi nebo nějaký jiný účinek), kterým tento akrylátový polymer umožňuje snížit zhoršení absorpční kapacity uvedených hydrokoloidních adhezívních hmot •φ · · · ·· ·· φφφφ ···· · · · • · · · · · · φ φ • Φ Φ Φ · « · · · « φ • · · · · · · ·· • Φ · · · · · · · φφ φ po jejich ozáření, dosud není znám ani nebyl vysvětlen, byly při vývoji tohoto vynálezu zaznamenány pozoruhodné výsledky.
Použití výše popsaného akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C, pro zvýšení absorpční kapacity hydrokoloidní adhezívní hmoty na bázi póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymeru bylo popsáno ve zveřejněné mezinárodní přihlášce číslo WO 98/10801. Avšak tento dokument tvořící část dosavadního stavu techniky se netýká výše popsaného problému se sterilizací uvedených produktů a odborník v dané oblasti techniky není schopen z tohoto dokumentu zjistit jakoukoli užitečnou informaci týkající se schopnosti tohoto akrylátového polymeru výrazně zvýšit odolnost proti zhoršení absorpční kapacity hydrokoloidní adhezívní hmoty popsané v tomto dokumentu ani jakoukoli informaci týkající se schopnosti tohoto akrylátového polymeru výrazně zvýšit odolnost proti zhoršení absorpční kapacity adhezívní hmoty na bázi polyisobutylenu a póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymeru, ve kterém uvedený hydrokoloid konkrétně sestává rovněž z derivátu celulosy, po provedení radiosterilizace.
Prvním aspektem předmětného vynálezu je hydrokoloidní adhezívní hmota vhodná zejména pro medicinální účely, která je charakteristická tím, že uvedená hydrokoloidní adhezívní hmota zahrnuj e:
(a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C;
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 · 9
9 9 9 9 9 9 9 9 • · · · · ·· 9 9 ·· • · · · · 4 · ·· • · ·« ··· · · ··· (b) od 20 do 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho derivátu celulosy; a (c) od 32 do 120 hmotnostních dílů adhezívní směsi zahrnující alespoň jeden polyisobutylen o nízké molekulové hmotnosti a póly(styren/olefin/styren)ový blokový polymer, se kterou je smíchána jedna nebo více látek vybraných ze skupiny zahrnující polyisobutyleny o vysoké molekulové hmotnosti, polybuteny, lepkavé neboli „lepivost zvyšující pryskyřice, butylové kaučuky, změkčovadla a antioxidační činidla.
V jednom z výhodných provedení hydrokoloidní adhezívní hmota podle předmětného vynálezu zahrnuje (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového kopolymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C;
(b) od 20 do 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho derivátu celulosy, zejména sodné soli karboxymethylcelulosy;
(c) od 10 do 40 hmotnostních dílů směsi vytvořené z polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti a póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymeru, zejména póly(styren/isopren/styren)u;
(d) od 20 do 50 hmotnostních dílů lepivost zvyšující pryskyřice;
(e) od 2 do 25 hmotnostních dílů změkčovadla, zejména změkčovacího oleje; a • · · e · · · · · • · · · · · · ♦ * « · • » · · ··· · · · ·* «· ··· ·· ·· ··· (f) od 0,1 do 2 hmotnostních dílů alespoň jednoho antioxidačního činidla.
Ve zvlášť výhodném provedení hydrokoloidní adhezívní hmota podle předmětného vynálezu zahrnuje (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je -39 °C;
(b) od 20 do 50 hmotnostních dílů sodné soli karboxymethylcelulosy; a (c) od 10 do 35 hmotnostních dílů póly(styren/olefin/ styren)ového blokového kopolymeru, zejména póly(styren/isopren/styren)u;
(d) od 1 do 20 hmotnostních dílů polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti (e) od 20 do 50 hmotnostních dílů lepivost zvyšující pryskyřice;
(f) od 2 do 25 hmotnostních dílů změkčovacího oleje; a (g) od 0,1 do 2 hmotnostních dílů alespoň jednoho antioxidačního činidla.
V dalším z výhodných provedení hydrokoloidní adhezívní hmota podle předmětného vynálezu zahrnuje ~ ♦»♦······ y ··»· 9 · * ♦ 9 ♦>
· · · ······
99 9« 99 999· • · · · 999 99
9 99 9 9 9 « 999 · (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C;
(b) od 20 do 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho derivátu celulosy, zejména sodné soli karboxymethylcelulosy; a (c) od 5 do 20 hmotnostních dílů póly(styren/olefin/ styren)ového blokového kopolymerů, zejména póly(styren/isopren/styren)u;
(d) od 25 do 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti;
(e) od 2 do 20 hmotnostních dílů polybutenu; a (f) od 0,1 do 2 hmotnostních dílů alespoň jednoho antioxidačního činidla.
Dalším aspektem předmětného vynálezu je použití výše popsaných hydrokoloidních adhezívních hmot pro výrobu obkladů, zejména pro léčení puchýřů, ran s výpotkem, popálenin a povrchových, hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermálních lézí.
Sloučeninami, které se používají pro výrobu adhezivní směsi, která je součástí hydrokoloidních adhezívních hmot podle předmětného vynálezu, jsou běžné sloučeniny, které se používají při výrobě adhezívních hmot a které jsou odborníkovi v dané oblasti techniky známé, přičemž v této souvislosti je pro definování všech sloučenin a příslušných množství těchto sloučenin použitých pro získáni požadovaných adhezívních a
«· φφ • · · · φ • · · φ ·· φφ φ mechanických vlastností možné odkázat na výše citované dokumenty.
Skupina blokových kopolymerů póly(styren/olefin/ styren)ového typu, které je možné použít podle předmětného vynálezu, tak zahrnuje kopolymery, ve kterých mohou být uvedené olefinové bloky tvořené isoprenovými, butadienovými, ethylen/butylenovými nebo ethylen/propylenovými jednotkami, a jejich směsi. Z této skupiny kopolymerů se výhodně podle tohoto vynálezu používají póly(styren/isopren/styren)ové tříblokové kopolymery.
Póly (A/B/A) třiblokovým kopolymerem póly(styren/isopren/ styren)ového typu (který se v dalším textu označuje také zkratkou poly(SIS)) se v tomto textu rozumí poly(SIS) materiál obsahující od 14 hmotnostních procent do 52 hmotnostních procent styrenu, vztaženo na celkovou hmotnost uvedeného poly(SIS). Uvedený výraz rovněž zahrnuje poly(SIS) materiály obsahující směs póly(SIS) tříblokových kopolymerů a dvoublokových kopolymerů póly(styren/isopren)ového typu.
Výše uvedené produkty jsou odborníkovi v dané oblasti techniky dobře známé a jsou komerčně dostupné například od společnosti SHELL nebo EXXON CHEMICAL pod obchodními názvy KRATON® D, respektive VECTOR®.
Podle předmětného vynálezu se výhodně používají tříblokové kopolymery obsahující od 14 hmotnostních procent do hmotnostních procent styrenu, vztaženo na celkovou hmotnost uvedeného póly(SIS). Zvlášť výhodně se podle tohoto vynálezu používají produkty dodávané společností EXXON CHEMICAL pod
99 9 99 *9
9999 999« «99 · · 9 · 9 9 99
9 9 9« 99 999 9 • 999 «·· 9« • 9 99 99999 99 9 obchodními názvy VECTOR® 4114 a VECTOR® 4113 a produkty dodávané společnosti SHELL CHEMICALS pod obchodním názvem KRATON® D-1111CS, KRATON® D-1107 nebo KRATON® 1161.
Jako příklad póly(styren/butadien/styren)ového kopolymeru, který se používá podle předmětného vynálezu, je možné uvést produkt dodávaný společností SHELL CHEMICALS pod obchodním názvem KRATON® D-1102.
Skupina polyisobutylenů, které je možné použít podle tohoto vynálezu, zahrnuje polyisobutyleny o nízké molekulové hmotnosti v rozmezí od 40 000 do 80 000 daltonů, jako jsou látky dodávané společností EXXON CHEMICALS pod obchodním názvem VISTANEX® nebo společností BASF pod obchodním názvem OPPANOL®.
Zvlášť výhodně se používají produkty dodávané pod obchodním názvem VISTANEX® LM-MS, VISTANEX® LM-MH, OPPANOL® B12 a OPPANOL® B15.
Výše uvedené produkty se mohou používat samostatně nebo ve formě směsi.
Do směsi polyisobutylenu a póly(styren/olefin/styren)u podle tohoto vynálezu se za účelem výroby adhezívní směsi, ze které se získávají hydrokoloidní adhezívní hmoty s optimalizovanými vlastnostmi, jež se týkají elasticity, adheze, časové stability a koheze, přidávají různé přídavné látky.
Uvedené dvě látky tak obvykle jsou v hydrokoloidních adhezivnich hmotách podle předmětného vynálezu smíchány se stabilizačními činidly, jako jsou antioxidační činidla, s činidly pro zlepšení adheze, jako jsou „lepivost zvyšující pryskyřice, se změkčovadly, jako jsou polybuteny nebo změkčovací oleje, nebo s činidly pro zlepšení koheze, jako jsou butylové kaučuky nebo polyisobutyleny o vysoké molekulové hmotnosti atd.
Takovéto kompozice jsou popsané v již citované kapitole 7, nazvané „Wound Dressing, konkrétně na stranách 165-166 v publikaci „Advances in Pressure Sensitive Adhesive Technology-2, kterou v dubnu 1995 publikoval Donatas Satas.
Výše uvedené směsi byly rovněž popsány například v přihlášce evropského patentu číslo EP 130061.
Tak je podle předmětného vynálezu možné přidávat do uvedených směsí polyisobutyleny o vysoké molekulové hmotnosti v rozmezí od 400 000 do 2 000 000 daltonů, jejichž příkladem jsou produkty dodávané společností EXXON CHEMICALS pod obchodními názvy VISTANEX® L-80 nebo VISTANEX® L100.
Mezi lepivost zvyšujícími pryskyřicemi, které jsou vhodné pro výrobu výše popsaných adhezivnich směsí, je tedy možné uvést pryskyřice, které se obvykle používají v oblasti výroby adheziv a které jsou odborníkovi v této oblasti známé, jako jsou modifikované polyterpenové nebo terpenové pryskyřice, hydrogenované kalafunové pryskyřice, polymerované kalafunové pryskyřice, pryskyřice na bázi esterů obsažených v kalafuně, uhlovodíkové pryskyřice, směsi aromatických a alifatických
pryskyřic atd. Zvlášť výhodně se podle tohoto vynálezu používá syntetická pryskyřice tvořená C5/C9 kopolymery a dodávaná společností GOOD YEAR pod obchodním názvem WINGTACK® 86.
Podobně se antioxidačními činidly rozumí látky, které jsou odborníky v této oblasti běžně používané pro zajištění stability látek použitých v uvedené směsi nebo v uvedených matricích, zejména pro zajištění stability uvedených lepivost zvyšujících pryskyřic a blokových kopolymerů, vůči kyslíku, teplu, ozonu a ultrafialovému záření. Podle tohoto vynálezu je možné použít jediné antioxidační činidlo nebo směs jednotlivých antioxidačních činidel.
Jako příklad vhodných antioxidačních činidel je možné uvést fenolická antioxidační činidla, jako jsou produkty dodávané společností CIBA-GEIGY pod obchodními názvy IRGANOX® 1010, IRGANOX® 565 a IRGANOX® 1076, a antioxidační činidla obsahující síru, jako je dibutyldithiokarbamát zinku dodávaný společností AKZO pod obchodním názvem PERKACIT® ZDBC.
Podle tohoto vynálezu se výhodně používá směs produktu IRGANOX® 1010 s produktem PERKACIT® ZDBC.
Jako změkčovadlo je podle předmětného vynálezu možné použít jakýkoli typ změkčovadla, které se obvykle používá pro výrobu hydrokoloidních adhezívních hmot na bázi póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymerů nebo polyisobutylenu. Do uvedených adhezívních hmot je tedy možné vpravovat změkčovadla, jako jsou polybuteny, jejichž příkladem je produkt společnosti BP CHEMICALS dodávaný pod obchodním ·· *· · ·· ·· • · · · ·· · · · · · • · ·· ··· 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 ·9 99 9 99 99 9 názvem NAPVIS® 10, změkčovaci oleje nebo deriváty ftalátů, jako je dioktylftalát.
Výhodně se podle předmětného vynálezu používají změkčovaci olej e.
Změkčovacími oleji se v tomto textu rozumí minerální nebo rostlinné oleje, které se běžně používají pro změkčování blokových kopolymerů styren/olefin/styrenového typu nebo polyisobutylenu, jež se používají při vytváření adhezívních směsí používaných v hydrokoloidních adhezívních hmotách.
Obvykle používanými minerálními oleji jsou směsi sloučenin parafinové, naftenové a aromatické povahy v různých vzájemných poměrech.
Jako příklady změkčujících olejů je tedy v případě směsí na bázi naftenových a parafinových sloučenin možné uvést produkty dodávané společností SHELL pod obchodními názvy
ONDINA® a RISELLA® nebo, v případě směsi na bázi naftenových, aromatických a parafinových sloučenin, produkty dodávané pod obchodním názvem CATENEX®.
Zvlášť výhodně se podle předmětného vynálezu používá minerální změkčovaci olej dodávaný pod obchodním názvem
ONDINA® 68.
Deriváty celulosy se v tomto textu rozumí sloučeniny na bázi celulosy, které se běžně používají v hydrokoloidních adhezívních hmotách, přičemž uvedené sloučeniny jsou schopné • 0 00 * »♦ 00 ♦ · · · ·· · · ··· • ••0 000 00
0 0 0 0 · 0 · * 00 00 000 00 00 0 absorbovat hydrofilní tekutiny a výše zmíněné výpotky a rychle je odvádět.
Uvedenými deriváty celulosy jsou celulosové polymery, jako jsou hydroxyethylcelulosy, hydroxypropylcelulosy, karboxymethylcelulosy a jejich alkalické soli, jako jsou sodné nebo vápenaté soli. Uvedené deriváty celulosy se mohou používat samotné nebo ve směsi.
Podle předmětného vynálezu se výhodně používají alkalické soli karboxymethylcelulosy, zejména pak sodná sůl karboxymethylcelulosy. Jako konkrétní příklad sodných solí karboxymethylcelulosy je možné uvést produkty společnosti AQUALON dostupné pod obchodními názvy BLANOSE® 7H4XF, BLANOSE® 7H3XF a AQUASORB® Ά500.
Akrylátovými polymery, které jsou vhodné pro provedení tohoto vynálezu, jsou akrylátové sloučeniny citlivé na tlak, jejichž teplota skelného přechodu (Tg) je nižší než -20 °C.
Takovýmito akrylátovými sloučeninami jsou kopolymery vytvořené z:
buď alespoň jednoho monomeru vybraného ze skupiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých lineární nebo rozvětvená alkylová skupina esterové skupiny obsahuje od 1 do 18 atomů uhlíku, výhodně od 4 do 10 atomů uhlíku a zvlášť výhodně od 4 do 8 atomů uhlíku, jako je například methylakrylát, ethylakrylát, n-propylakrylát, n-butylakrylát, isobutylakrylát, n-hexylakrylát, 2-ethylhexylakrylát, n-oktylakrylát, isooktylakrylát, n-decylakrylát a n-dodecylakrylát, smíchaného s kyselinou akrylovou;
nebo alespoň dvou monomerů vybraných ze skupiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých lineární nebo rozvětvená alkylová skupina esterové skupiny obsahuje od 1 do 18 atomů uhlíku, výhodně od 4 do 10 atomů uhlíku a zvlášť výhodně od 4 do 8 atomů uhlíku, jako je například methylakrylát, ethylakrylát, n-propylakrylát, n-butylakrylát, isobutylakrylát, n-hexylakrylát, 2-ethylhexylakrylát, n-oktylakrylát, isooktylakrylát, n-decylakrylát a n-dodecylakrylát.
Příslušné procentické podíly různých monomerů uvedených výše jsou zvoleny tak, aby docházelo ke vzniku kopolymeru o požadované teplotě skelného přechodu, tj. o teplotě skelného přechodu nižší než -20 °C.
Podle předmětného vynálezu se výhodně používá kopolymer obsahující alespoň jeden monomer vybraný ze skupiny zahrnující n-butylakrylát, 2-ethylhexylakrylát a isooktylakrylát, který je kopolymerovaný s kyselinou akrylovou.
Zvlášť výhodně se podle tohoto vynálezu používají kopolymery obsahující od 1 hmotnostního procenta do 20 hmotnostních procent a výhodně od 1 hmotnostního procenta do 10 hmotnostních procent kyseliny akrylové, vztaženo k celkové hmotnosti všech monomerů.
Takovéto akrylátové sloučeniny mohou rovněž být homopolymery, jejichž základní monomer je vybraný ze skupiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých alkylovou skupinou esterové skupiny je buď lineární alkylová skupina obsahující od 2 do 12 atomů uhlíku nebo isobutylová skupina,
2-ethylhexylová skupina nebo isooktylová skupina.
Z těchto homopolymerů se výhodně podle předmětného vynálezu používá poly-n-butylakrylát.
Při jednom z charakteristických provedení tohoto vynálezu je možné použít produkty, které jsou odborníkovi v dané oblasti známé pro jejich použití při potahovacích procesech bez použití rozpouštědel, které jsou známé také jako procesy potahování s použitím horké taveniny.
Jako konkrétní příklad je možné uvést produkty dodávané společností BASF pod následujícími obchodními názvy:
- ACRONAL® A150F (což je n-butylakrylátový homopolymer, jehož teplota skelného přechodu je -41 °C),
- ACRONAL® DS3435X (což je n-butylakrylátový homopolymer, jehož teplota skelného přechodu je -46 °C) ,
- ACRONAL® DS3429 (což je kopolymer n-butylakrylátu, 2-ethylhexylakrylátu a kyseliny akrylové, jehož teplota skelného přechodu je -31 °C) a
- ACRONAL® DS3458 (což je kopolymer n-butylakrylátu a kyseliny akrylové, jehož teplota skelného přechodu je -39 °C).
V této souvislosti je rovněž možné uvést produkt dodávaný společností MONSANTO pod obchodním názvem MODAFLOW® (což je kopolymer ethylakrylátu a 2-ethylhexylakrylátu).
• Φ Φ* Φ Φ· 99 »
ΦΦΦΦ ΦΦ ♦ φ *9·· • · ·· · Φ · · · ·
Φ · · Φ Φ · Φ ΦΦ· Φ φ
ΦΦΦΦ Φ Φ · · φ φ *Φ ΦΦ »*» ·· ΦΦ φφφ
Zvlášť výhodně se podle předmětného vynálezu používá akrylátový polymer dodávaný pod obchodním názvem ACRONAL® DS3458.
Hydrokoloidní adhezívní hmota podle předmětného vynálezu je zvlášť vhodná pro použití při jakékoli medicinální aplikaci, při které musí být produkt obsahující uvedenou hmotu sterilizován. Tak je v této souvislosti možné uvést výrobu obkladů a bandáží pro léčení puchýřů, ran s výpotkem, popálenin a povrchových, hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermálních lézí a výrobu adhezivních spojů, které se používají při vytváření umělých otvorů.
V kontextu s výše uvedenými aplikacemi je do směsi tvořící hydrokoloidní adhezívní hmotu podle tohoto vynálezu možné přidávat různé produkty dermatologické, kosmetologické nebo terapeutické povahy. Jako příklad takovýchto produktů je možné uvést antimykotika, antimikrobiální činidla nebo antibakteriální činidla, jako jsou sulfadiazinstříbro, regulátory pH, činidla pro zrychlení hojení, vitaminy, rostlinné extrakty, stopové prvky, lokální anestetika, pohlcovače pachu, menthol, methylsalicylát, hormony, protizánětlivá činidla atd.
V souvislosti s výrobou obkladů pro léčení puchýřů nebo pro léčení nebo ochranu ran, různých kategorií dermoepidermálních lézí, popálenin a proleženin se hydrokoloidní adhezívní hmota podle předmětného vynálezu nanáší na vhodný podkladový materiál, a to v množství odpovídajícím požadované hmotnosti na jednotku plochy, přičemž pro toto nanášení se používají odborníkovi dobře známé
• **
• · V «· * · ··
• · · 9 · Φ
• · • · · · 4 Φ
4 » 9 * · *
♦ · Μ» ·»· • •Φ
postupy, jako je proces zahrnující použití rozpouštědlové fáze nebo, výhodně, proces zahrnující použití horké taveniny, tj.
proces, který se provádí bez použití rozpouštědel při teplotě v rozmezí od 110 °C do 160 °C.
Uvedený podkladový materiál je vybraný podle požadovaných vlastností (neprosakovost, elasticita atd.), v závislosti na typu obkladu a zamýšleném použití.
Uvedený podkladový materiál může mít formu jednovrstvé nebo vícevrstvé fólie, jejíž tloušťka se může měnit v rozmezí od 5 mikrometrů do 150 mikrometrů, nebo může mít formu netkaného nebo pěnového materiálu o tloušťce v rozmezí od 10 mikrometrů do 500 mikrometrů.
Podkladovými materiály na bázi syntetických nebo přírodních materiálů jsou podle tohoto vynálezu takové podkladové materiály, které jsou obvykle používány odborníky v oblasti obkladů a výše uvedených medicinálních aplikací.
Tak je v této souvislosti možné uvést pěny vyrobené z polyethylenu, polyurethanu nebo polyvinylchloridu (PVC) a netkané materiály vyrobené z polypropylenu, polyamidu, polyesteru, ethylcelulosy atd.
Avšak výhodně se podle předmětného vynálezu používají jako podkladové materiály fólie, zejména polyurethanové fólie, jako jsou produkty dodávané společností Smith and Nephew pod označením LASSO, nebo polyurethanové fólie dodávané společností B. F. GOODRICH pod názvem ESTANE, nízkohustotní polyethylenové fólie, jako jsou fólie dodávané společností • · • ·· · ··· · · ·· • · ·· · · · · ·
SOPAL, fólie na bázi termoplastického polyether/polyesterového kopolymerů, jako jsou produkty dodávané společností DUPONT DE
NEMOURS pod obchodním názvem Hytrel®, nebo kompozitové fólie na bázi polyurethanu a netkaného materiálu.
Obklady vyrobené z hydrokoloidni adhezivní hmoty podle předmětného vynálezu mohou mít jakýkoli geometrický tvar, tj. mohou mít podobu čtverce, obdélníku, kruhu nebo oválu. Podobně mohou uvedené obklady mít jakoukoli velikost, která je přizpůsobena velikosti plochy části, která má být léčena nebo chráněna.
V praxi může být povrch hydrokoloidni adhezivní hmoty podle tohoto vynálezu, který není vázaný k danému podkladovému materiálu, pokryt ochrannou vrstvou nebo fólií, která se před použitím obkladu sloupne.
Takto vytvořená sestava může sama o sobě být zabalena v neprosakujícím ochranném obalu, který může být vyroben například z polyethylen/hliníkových kompozitů, nebo v blistrech.
Výhody, charakteristické znaky a možnosti využití předmětného vynálezu budou jasnější z níže popsaných příkladů a srovnávacích testů.
Má se za samozřejmé, že veškerá níže uvedená data slouží jen pro ilustraci a v žádném případě neomezují rozsah tohoto vynálezu.
·· ·· · »· ·· • ·· · · · · · · · · ···· · ♦ · · ·
Příklady provedení vynálezu
V následujícím textu je pro zjednodušení póly(styren/ isopren/styren)ový tříblokový kopolymer označován zkratkou SIS.
Příklad 1
12,5 kilogramu produktu ONDINA® 68 (což je minerální olej dodávaný společností SHELL), 14,2 kilogramu produktu
VECTOR® 4114 (což je SIS kopolymer dodávaný společností DEXCO), 3,55 kilogramu produktu VISTANEX® LM-MH (což je PIB polymer o nízké molekulové hmotnosti dodávaný společností EXXON CHEMICAL), 0,4 kilogramu produktu PERKACIT® ZDBC (což je dibutyldithiokarbamát zinku, který sloužil jako antioxidační činidlo a který dodává společnost AKZO) a 0,4 kilogramu produktu IRGANOX® 1010 (což je antioxidační činidlo dodávané společností CIBA-GEIGY) bylo při teplotě přibližně 140 °C postupně přidáno do mixéru, jehož břity měly tvar písmene Z. Získaná směs byla přibližně 30 minut míchána při teplotě v rozmezí od 120 °C do 140 °C. Poté bylo do směsi přidáno
6,5 kilogramu produktu ACRONAL® DS3458 (což je kopolymer butylakrylátu a kyseliny akrylové dodávaný společností BASF) a vzniklá směs byla opět míchána po dobu 40 minut při teplotě přibližně 140 °C. Následně bylo do směsi přidáno 26,75 kilogramu produktu WINGTACK® 86 (což je lepivost zvyšující pryskyřice dodávaná společností GOOD YEAR) a výsledná směs byla 40 minut míchána při teplotě přibližně 140 °C. Nakonec bylo do směsi přidáno 35,7 kilogramu produktu BLANOSE® 7H4XF (což je sodná sůl karboxymethylcelulosy dodávaná společností AQUALON) a míchání směsi pokračovalo dalších • · · ·
« ·· ·· • · 9 9 · 9 9 minut při teplotě přibližně 140 °C. Výsledná směs byla v množství 1000 gramů/m2 nanesena na fólii tvořenou silikonovaným papírem, přičemž nanášení směsi probíhalo při teplotě v rozmezí od 120 °C do 160 °C. Takto vytvořený povlak byl přenesen na konečný polyurethanový podkladový materiál o tloušťce 30 mikrometrů (který byl vyrobený z polyurethanu dodávaného společností UCB pod obchodním názvem UCECOAT®) . Vzniklý produkt byl vytvarován na vhodné rozměry, nařezán a zabalen do tepelně uzavíraných sáčků nebo blistrů.
Srovnávací přiklad 1
13,95 kilogramu produktu ONDINA® 68, 15,8 kilogramu produktu VECTOR® 4114, 3,95 kilogramu produktu VISTANEX® LM-MH, 0,4 kilogramu produktu PERKACIT® ZDBC a 0,4 kilogramu produktu IRGANOX® 1010 bylo při teplotě přibližně 140 °C postupně přidáno do mixéru, jehož břity měly tvar písmene Z. Získaná směs byla přibližně 30 minut míchána při teplotě přibližně 140 °C. Poté bylo do směsi přidáno 29,8 kilogramu produktu WINGTACK® 86 a výsledná směs byla 35 minut míchána při teplotě 140 °C. Nakonec bylo do směsi přidáno 35,7 kilogramu produktu BLANOSE® 7H4XF a míchání směsi pokračovalo dalších 45 minut při teplotě přibližně 140 °C. Výsledná směs byla v množství 1000 gramů/m2 nanesena na fólii tvořenou silikonovaným papírem, přičemž nanášení směsi probíhalo při teplotě v rozmezí od 120 °C do 160 °C. Takto vytvořený povlak byl přenesen na konečný polyurethanový podkladový materiál o tloušťce mikrometrů (který byl vyrobený z polyurethanu dodávaného společností UCB pod obchodním názvem UCECOAT®) . Vzniklý produkt byl vytvarován na vhodné rozměry, nařezán a zabalen do tepelně uzavíraných sáčků nebo blistrů.
• φ • · · φ · φ φ · · ♦ · • ΦΦΦ ΦΦΦ·· • φφφ Φ·Φ φφφ ·· · φ ··· ·· φφ φφφ
Testy
Pro demonstraci odolnosti proti zhoršení absorpční kapacity hydrokoloidní adhezívní hmoty podle předmětného vynálezu byly u produktu podle toho vynálezu (příklad 1), který obsahoval akrylátový polymer, jehož teplota skleného přechodu byla nižší než -20 °C, a pro stejný produkt, který neobsahoval uvedený akrylátový polymer (srovnávací příklad 1) provedena měření absorpce před radiosterilizací β zářením a po radiosterilizaci β zářením při různých dávkách ozáření.
Měření absorpce bylo prováděno podle následujícího protokolu:
Použité vzorky byly vyrobeny způsoby popsanými v příkladu 1 a ve srovnávacím příkladu 1 a byly tvořeny uvedeným konečným podkladovým materiálem, danou hydrokoloidní adhezivní hmotou a fólií ze silikonovaného papíru, který sloužil jako odlupovací ochrana, přičemž uvedené vzorky byly nařezány tak, aby tvořily adhezivní pásky. Měření se provádělo pomocí měřicí cely skládající se z hliníkového válce, na který byl umístěn vzorek dané adhezivní pásky a ke kterému byl následně připevněn podkladový materiál, který sloužil proto, aby sestava tvořená uvedeným válcem a vzorkem pevně držela dohromady. Koncová část uvedeného podkladového materiálu obsahovala silikonovaný spoj, ke kterému se po stlačení přilepila koncová část uvedeného vzorku.
Absorpce byla měřena pomocí změny hmotnosti uvedené sestavy, tvořené podkladovým materiálem, adhezivní páskou a válcem, před a po kontaktování uvedeného vzorku po přesně • · ·· 9 · · ·· • ♦ · · · · · · 9 9 9 ···· β « · · · stanovenou dobu, v tomto případě po dobu 24 hodin, referenční tekutinou.
V níže popsaných testech byl jako referenční tekutina použit roztok Dextranu D4876 (dodávaného společností Sigma) o koncentraci 60 gramů/litr v 0,15molárním roztoku chloridu sodného.)
Vlastní měření probíhala následovně:
1. byl uříznut testovací vzorek (v tomto případě například o velikosti 16 cm2) adhezívní pásky a byla z něj odstraněna ochranná fólie;
2. vzorek byl výše popsaným způsobem vpraven do měřicí cely;
3. výsledná sestava byla zvážena a zjištěná hmotnost byla označena jako Po;
4. poté bylo do válce přidáno 20 mililitrů připraveného referenčního roztoku;
5. sestava byla ponechána v kontaktu s uvedenou tekutinou hodin při teplotě 23 °C;
6. po uplynutí těchto 24 hodin byla uvedená sestava, tvořená podkladovým materiálem, adhezívní páskou a válcem, po odstranění neabsorbovaného roztoku znovu zvážena a zjištěná hmotnost byla označena jako Ρχ;
7. absorpční kapacita, jež odpovídala povrchové absorpci, byla vypočtena podle následujícího vzorce:
Absorpce = 4(Ρχ-Ρο)πϋ2 kde
D je průměr válce (v tomto případě 0,0357 metru).
ΦΦ *· * «· φφ φφφφ «φ φ · · « · • · ·» · · · φ · φ · φ φφ φφ ΦΦΦ φ φφφφ ΦΦΦ φφ φφ φφ φ φ φ φ φ φφ φ
Absorpce vyjádřená v gramech/m2 je v tomto případě tedy definovaná vzorcem
Absorpce = (Pi-Po)lO3.
Každý test byl proveden alespoň pětkrát.
Získaná absorpční kapacita je vždy střední hodnotou kapacity zjištěné při jednotlivých měřeních.
Sterilizace β zářením byla prováděna obvyklým způsobem. Produkty určené pro sterilizací se pohybovaly na běžícím pásu a aplikovaná dávka záření byla nastavena změnou rychlosti posunu uvedeného pásu.
Produkty podle příkladu 1 a podle srovnávacího příkladu 1 tak byly sterilizovány při těchto dávkách záření: 15, 25, 35 a 45 kilograyů.
Všechny zjištěné výsledky týkající se absorpční kapacity jednotlivých vzorků jsou shrnuty v následující tabulce 1, ve které je symboly A(EX1) a A(CE1) označena absorpce po 24 hodinách, vyjádřená v gramech/m2, absorpčních pásek získaných podle příkladu 1 (A(EX1)), respektive podle srovnávacího příkladu 1 (A(CE1)) a písmenem R je označen poměr absorpce sterilizované absorpční pásky k absorpci stejné, ale nesterilizované pásky, vyjádřený v procentech pro každou dávku záření.
Tabulka 1
Nesterilizovaná 15 kGy 25 kGy 35 kGy 45 kGy
A(EX1) 5590 4880 4520 4260 3950
R - 87,3 80,8 72,2 70,7
A(CE1) 1820 620 430 460 400
R - 34 23, 6 25,2 22
Z výsledků v tabulce 1 vyplývá dokonalá ilustrace významu použiti akrylátového kopolymerů, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C, pro zvýšení odolnosti proti zhoršení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace hydrokoloidni adhezívní hmoty vytvořené z adhezívní směsi na bázi polyisobutylenu a póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymerů, v tomto případě póly(styren/isopren/ styren)u, a derivátu celulosy, v tomto případě sodné soli karboxymethylcelulosy.
Ve skutečnosti bylo zjištěno, že při dávce záření kilograyů, což je méně než běžně používaná dávka pro sterilizaci produktů v rámci bezpečných mezí, která činí 25 kilograyů, je hodnota parametru R, který představuje procentickou hodnotu zbytkové absorpce vztaženou k nesterilizované adhezívní hmotě, v případě hydrokoloidni adhezívní hmoty obsahující akrylátový polymer (tj. hmoty podle příkladu 1) 87,3 procenta oproti 34 procentům v případě hmoty neobsahující akrylátový polymer (tj.hmoty podle srovnávacího příkladu 1).
Podobně činil tento poměr 80,8 procenta oproti
23,6 procenta při dávce 25 kilograyů, 72,2 procenta oproti • · · · » · · · · • · « · «··« · * · ···· · · · ·· • · · · · · · *·· • · ·· ··· ·· · · ♦ · ·
25,2 procenta při dávce 35 kilograyů a 70,7 procenta oproti 22 procentům při dávce 45 kilograyů.
Diky tomu, že v praxi, kdy dochází k radiosterilizaci v průmyslovém měřítku, je produkt vystaven záření v rozmezí od 25 kilograyů do 45 kilograyů, je zcela zřejmá hodnota předmětného vynálezu, protože přidáním akrylátového polymeru do dané hydrokoloidní adhezivní hmoty umožňuje, aby si takto upravená hmota při výše uvedeném rozmezí intenzity ozáření uchovala 3/4 původní absorpční kapacity oproti pouhé 1/4 v případě stejného produktu, do kterého nebyl přidán akrylátový polymer.
Tento výsledek představuje důležitý pokrok v oblasti adhezivních hmot, které jako hydrokoloid obsahují derivát celulosy. Ve skutečnosti má takto získaný komerční produkt dobrou absorpční kapacitu, aniž by bylo potřeba používat směs s jinými druhy hydrokoloidů, jako jsou například kaučuky, pektin nebo želatina.
Všechny tyto skutečnosti jsou velmi důležité, protože použiti látek živočišného původu, jako je želatina, může působit problémy, a to zejména v případě farmaceutických produktů. Předmětný vynález tak umožňuje vyrábět jednodušší hydrokoloidní adhezivní hmoty na bázi polyisobutylenu a póly(styren/olefin/styren)u, ve kterých je sníženo riziko neslučitelnosti jednotlivých látek a ve kterých je tedy jednodušší optimalizovat adhezivní, kohezní a absorpční vlastnosti.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY advokťij
    00 ΡΠΑΙ-1Α Ρ,
    1. Hydrokoloidni adhezívní hmota vhodná zejména pro medicinální účely, vyznačující se tím, že zahrnuje:
    (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C;
    (b) od 20 do 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho derivátu celulosy; a (c) od 32 do 120 hmotnostních dílů adhezívní směsi zahrnující alespoň jeden polyisobutylen o nízké molekulové hmotnosti a póly(styren/olefin/styren)ový blokový polymer, se kterou je smíchána jedna nebo více látek vybraných ze skupiny zahrnující polyisobutyleny o vysoké molekulové hmotnosti, polybuteny, lepkavé neboli „lepivost zvyšující pryskyřice, butylové kaučuky, změkčovadla a antioxidační činidla.
  2. 2. Hydrokoloidni adhezívní hmota podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedeným akrylátovým polymerem, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C, je kopolymer vytvořený z alespoň jednoho monomeru vybraného ze skupiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých lineární nebo rozvětvená alkylové skupina esterové skupiny obsahuje od 1 do 18 atomů uhlíku, výhodně od 4 do 10 atomů uhlíku a zvlášť výhodně od 4 do 8 atomů uhlíku, jako je například methylakrylát, ethylakrylát, n-propylakrylát, n-butylakrylát, isobutylakrylát, n-hexylakrylát, 2-ethylhexylakrylát, ; · ,··, . Jíl. JI J • 00« 0 0 0 0 0 ·
    00 ·· 0·· ·· 00 000 n-oktylakrylát, isooktylakrylát, n-decylakrylát a n-dodecylakrylát, kopolymerovaného s kyselinou akrylovou.
  3. 3. Hydrokoloidní adhezivní hmota podle nároku 2, vyznačující se tím, že uvedeným akrylátovým kopolymerem je kopolymer vytvořený z alespoň jednoho monomeru vybraného ze skupiny zahrnující n-butylakrylát, 2-ethylhexylakrylát a isooktylakrylát, kopolymerovaného s kyselinou akrylovou, přičemž výhodně je tímto kopolymerem kopolymer n-butylakrylátu a kyseliny akrylové, jehož teplota skelného přechodu je -39 °C, nebo kopolymer n-butylakrylátu, 2-ethylhexylakrylátu a kyseliny akrylové, jehož teplota skelného přechodu je -31 °C.
  4. 4. Hydrokoloidní adhezivní hmota podle nároku 3, vyznačující se tím, že uvedený akrylátový kopolymer obsahuje od 1 hmotnostního procenta do 20 hmotnostních procent, výhodně od 1 hmotnostního procenta do
    10 hmotnostních procent kyseliny akrylové, vztaženo na hmotnost všech monomerů.
  5. 5. Hydrokoloidní adhezivní hmota podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedeným akrylátovým polymerem, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C, je kopolymer vytvořený z alespoň dvou monomerů vybraných ze skupiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých lineární nebo rozvětvená alkylová skupina esterové skupiny obsahuje od 1 do 18 atomů uhlíku, výhodně od 4 do 10 atomů uhlíku a zvlášť výhodně od 4 do 8 atomů uhlíku, jako je například methylakrylát, ethylakrylát, n-propylakrylát, n-butylakrylát, • · t · • 00 0 • Φ · φ
    φ »0
  6. 6.
    6.
    isobutylakrylát, n-hexylakrylát, 2-ethylhexylakrylát, n-oktylakrylát, isooktylakrylát, n-decylakrylát a n-dodecylakrylát.
    Hydrokoloidní adhezívní hmota podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedeným akrylátovým polymerem, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C, je homopolymer, jehož základní monomer je vybraný ze skupiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých alkylovou skupinou esterové skupiny je buď lineární alkylová skupina obsahující od 2 do 12 atomů uhlíku nebo isobutylová skupina, 2-ethylhexylová skupina nebo isooktylová skupina, přičemž výhodně je tímto polymerem n-butylakrylátový homopolymer, jehož teplota skelného přechodu je -41 °C.
    Hydrokoloidní adhezívní hmota podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že zahrnuje (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového kopolymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C;
    (b) od 20 do 50 hmotnostních dílů derivátu celulosy, zejména sodné soli karboxymethylcelulosy; a (c) od 10 do 40 hmotnostních dílů směsi vytvořené z polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti a póly(styren/olefin/styren)ového blokového kopolymeru, zejména póly(styren/isopren/styren)u;
    • · 0 · 0 (d) od 20 do 50 hmotnostních dílů lepivost zvyšující pryskyřice;
    (e) od 2 do 25 hmotnostních dílů změkčovadla, zejména změkčovacího oleje; a (f) od 0,1 do 2 hmotnostních dílů alespoň jednoho antioxidačního činidla.
    8.
    9.
    Hydrokoloidní adhezivní hmota podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedeným změkčovadlem je minerální změkčovací olej a výhodně olej zahrnující naftenové, parafinové a aromatické sloučeniny.
    Hydrokoloidní adhezivní hmota podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že zahrnuje (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -39 °C;
    (b) od 20 do 50 hmotnostních dílů sodné soli karboxymethylcelulosy; a (Ci) od 10 do 35 hmotnostních dílů póly(styren/olefin/ styren)ového blokového kopolymerů, zejména póly(styren/isopren/styren)u;
    (c2) od 1 do 20 hmotnostních dílů polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti;
    10.
    (d) od 20 do 50 hmotnostních dílů lepivost zvyšující pryskyřice;
    (e) od 2 do 25 hmotnostních dílů změkčovacího oleje; a (f) od 0,1 do 2 hmotnostních dílů alespoň jednoho antioxidačního činidla.
    Hydrokoloidní adhezivní hmota podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že zahrnuje (a) od 2 do 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru, jehož teplota skelného přechodu je nižší než -20 °C;
    (b) od 20 do 50 hmotnostních dílů derivátu celulosy, zejména sodné soli karboxymethylcelulosy; a (c) od 5 do 20 hmotnostních dílů póly(styren/olefin/ styren)ového blokového kopolymeru, zejména póly(styren/isopren/styren)u;
    (d) od 25 do 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho polyisobutylenu o nízké molekulové hmotnosti;
    (e) od 2 do 20 hmotnostních dílů polybutenu; a (f) od 0,1 do 2 hmotnostních dílů alespoň jednoho antioxidačního činidla.
  7. 11. Hydrokoloidní adhezivní hmota podle kteréhokoli z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že uvedeným blokovým • · · · • · · · • · ·· • · · · kopolymerem je póly(styren/isopren/styren), který obsahuje od 14 hmotnostních procent do 52 hmotnostních procent styrenu, vztaženo na celkovou hmotnost uvedeného kopolymerů, přičemž výhodně činí obsah styrenu v uvedeném kopolymerů od 14 hmotnostních procent do 30 hmotnostních procent.
  8. 12. Hydrokoloidni adhezivní hmota podle kteréhokoli z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že adhezivní matrice uvedené hydrokoloidni adhezivní hmoty zahrnuje jeden nebo více polyisobutylenů o nízké molekulové hmotnosti v rozmezí od 40 000 daltonů do 80 000 daltonů.
  9. 13. Hydrokoloidni adhezivní hmota podle kteréhokoli z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že uvedeným derivátem celulosy je alkalická sůl karboxymethylcelulosy, výhodně sodná sůl karboxymethylcelulosy.
  10. 14. Použití hydrokoloidni adhezivní hmoty podle kteréhokoli z nároků 1 až 13 pro výrobu obkladu pro léčení puchýřů, povrchových, hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermálních lézí, ran s výpotkem nebo popálenin, přičemž uvedený obklad je tvořen podkladovým materiálem, na kterém je nanesena uvedená hydrokoloidni adhezivní hmota a případně odlupovací ochranná fólie.
CZ20013230A 1999-03-09 2000-03-09 Hydrokoloidní adhezivum s odolností proti zhorąení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho pouľití CZ20013230A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9902870A FR2790763B1 (fr) 1999-03-09 1999-03-09 Nouvelle masse adhesive hydrocolloide presentant une meilleure resistance a la degradation de sa capacite d'absorption apres radiosterilisation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013230A3 true CZ20013230A3 (cs) 2002-01-16

Family

ID=9542967

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013230A CZ20013230A3 (cs) 1999-03-09 2000-03-09 Hydrokoloidní adhezivum s odolností proti zhorąení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho pouľití

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6964987B1 (cs)
EP (1) EP1165717B1 (cs)
CN (1) CN1276048C (cs)
AT (1) ATE297453T1 (cs)
AU (1) AU3295400A (cs)
CA (1) CA2367242A1 (cs)
CZ (1) CZ20013230A3 (cs)
DE (1) DE60020683T2 (cs)
DK (1) DK1165717T3 (cs)
FR (1) FR2790763B1 (cs)
HK (1) HK1047126B (cs)
PL (1) PL350575A1 (cs)
WO (1) WO2000053690A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0110284D0 (en) 2001-04-26 2001-06-20 Avery Dennison Corp Mouldable hydrocolloid adhesive compositions
FR2900817B1 (fr) 2006-05-12 2008-12-19 Gambro Lundia Ab Bandage a usage medical pour un tube implante dans un patient, ainsi que le procede d'application de ce bandage sur la peau d'un patient
FR2955032B1 (fr) 2010-01-14 2012-03-02 Urgo Lab Nouveau pansement comprenant des agglomerats de particules capables de gelifier ou se solubuliser rapidement
FR2955033B1 (fr) 2010-01-14 2012-03-02 Urgo Lab Nouveau pansement comprenant un voile de microfibres ou de nanofibres capable de gelifier ou se solubiliser
FR2959418B1 (fr) 2010-04-28 2012-08-31 Urgo Lab Pansement ampoule comprenant une masse adhesive hydrocolloide
FR2959417B1 (fr) 2010-04-28 2012-07-13 Urgo Lab Pansement ampoule comprenant au moins deux resines tackifiantes
US9029452B2 (en) 2010-05-27 2015-05-12 E I Du Pont De Nemours And Company Fluoropolymer additive for coatings
US9290596B2 (en) 2010-05-27 2016-03-22 The Chemours Company Fc, Llc Solvent-based fluoropolymer additives and their use in coating compositions
CN102716509B (zh) * 2012-06-25 2014-06-11 武汉纺织大学 一种抗菌水胶体及其制备方法
CN105209084B (zh) 2013-03-13 2018-07-03 艾利丹尼森公司 改善的粘合性能
FR3003463B1 (fr) 2013-03-20 2015-04-10 Urgo Lab Pansement ayant un bord peripherique adhesif avec un pourtour ondule
CN104548194A (zh) * 2014-12-18 2015-04-29 方萌 一种医用高性能粘合剂
CN105708504A (zh) * 2016-03-08 2016-06-29 巢银苟 一种内窥镜下取物网篮及其制备方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3339546A (en) 1963-12-13 1967-09-05 Squibb & Sons Inc Bandage for adhering to moist surfaces
GB1576522A (en) * 1977-05-24 1980-10-08 Colorplast International A S Sealing material for ostomy devices
US4551490A (en) 1983-06-27 1985-11-05 E. R. Squibb & Sons, Inc. Adhesive composition resistant to biological fluids
US4738257A (en) * 1986-06-11 1988-04-19 Hollister Incorporated Occlusive wound care dressing
DE3827561C1 (cs) * 1988-08-13 1989-12-28 Lts Lohmann Therapie-Systeme Gmbh & Co Kg, 5450 Neuwied, De
TW207502B (cs) * 1991-03-12 1993-06-11 Takeda Pharm Industry Co Ltd
CA2104046C (en) * 1992-10-05 1998-09-15 Yen-Lane Chen Adhesive compositions, wound dressings and methods
ZA96225B (en) * 1995-01-24 1997-07-11 Bristol Myers Squibb Co Method and closure tape for improved wound or incision healing
JP3628809B2 (ja) * 1996-06-10 2005-03-16 アルケア株式会社 薬剤徐放性医療用配合物及びその製造方法
FR2753380B1 (fr) * 1996-09-16 1998-12-04 Lhd Lab Hygiene Dietetique Nouvelle masse adhesive hydrophile
FR2775903B1 (fr) 1998-03-12 2001-06-08 Lhd Lab Hygiene Dietetique Masse hydrocolloide a absorption accrue des les premieres heures d'utilisation

Also Published As

Publication number Publication date
PL350575A1 (en) 2002-12-30
FR2790763B1 (fr) 2001-06-01
CN1276048C (zh) 2006-09-20
WO2000053690A1 (fr) 2000-09-14
CA2367242A1 (en) 2000-09-14
HK1047126B (zh) 2007-05-04
FR2790763A1 (fr) 2000-09-15
CN1359413A (zh) 2002-07-17
ATE297453T1 (de) 2005-06-15
DE60020683D1 (de) 2005-07-14
EP1165717B1 (fr) 2005-06-08
AU3295400A (en) 2000-09-28
HK1047126A1 (en) 2003-02-07
DE60020683T2 (de) 2006-05-04
DK1165717T3 (da) 2005-10-10
EP1165717A1 (fr) 2002-01-02
US6964987B1 (en) 2005-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20230113217A1 (en) Rubber-based soft gel skin adhesives
US6375977B1 (en) Hydrocolloid adhesive mass useful for medical purposes
AU2013226154B2 (en) Buffered adhesive compositions for skin-adhering products and methods of making same
JP6433436B2 (ja) 改善された性質を有する抗菌性接着剤
JP5290277B2 (ja) 少なくとも1つの脂肪性物質を含有する創傷被覆材中の活性物質を放出させる新規物質
JP6479379B2 (ja) 接着性コンポジット
CZ91099A3 (cs) Hydrofilní adhezivní hmota a její použití
JP2001515091A (ja) 生物学的流体を吸収する感圧接着剤
CZ20013230A3 (cs) Hydrokoloidní adhezivum s odolností proti zhorąení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho pouľití
US9422463B2 (en) Buffered adhesive compositions for skin-adhering medical products
AU2004292979B2 (en) Antimicrobial adhesive system
KR102371530B1 (ko) 접착제로부터의 향상된 약물 전달
CZ20003324A3 (cs) Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití
AU2012200831A1 (en) Antimicrobial adhesive system