CZ20003324A3 - Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití - Google Patents

Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití Download PDF

Info

Publication number
CZ20003324A3
CZ20003324A3 CZ20003324A CZ20003324A CZ20003324A3 CZ 20003324 A3 CZ20003324 A3 CZ 20003324A3 CZ 20003324 A CZ20003324 A CZ 20003324A CZ 20003324 A CZ20003324 A CZ 20003324A CZ 20003324 A3 CZ20003324 A3 CZ 20003324A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
parts
adhesive
styrene
copolymers
Prior art date
Application number
CZ20003324A
Other languages
English (en)
Inventor
Stéphane Auguste
Laurent Apert
Luc Garima
Original Assignee
Laboratoires D'hygiene Et De Dietetique
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laboratoires D'hygiene Et De Dietetique filed Critical Laboratoires D'hygiene Et De Dietetique
Priority to CZ20003324A priority Critical patent/CZ20003324A3/cs
Publication of CZ20003324A3 publication Critical patent/CZ20003324A3/cs

Links

Landscapes

  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

Řešení se týká nové adhesivní hydrokoloidní hmoty vhodné pro lékařské účely, jejíž podstata spočívá v tom, že uvedená adhesivní hydrokoloidní hmota obsahuje: a) 0,2 až 5 hmotnostních dílů esteru mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu, b) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu, c) 32 až 120 hmotnostních dílů adhesivní matrice vytvořené z jednoho nebo několika polymerů zvolených z množiny zahrnující sekvencované poly(styren-olefin-styren)ové kopolymery, polyisobutyleny s nízkou molekulovou hmotností, polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností, a jedné nebo několika sloučenin zvolených z množiny zahrnující lepkavé pryskyřice, změkčovadla, polybuteny, antioxidační činidla, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, butylkaučuky a blokové ethylen-propylenové kopolymery a d) 0 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20 °C. Řešení se rovněž týká použití této adhesivní hydrokoloidní hmoty pro realizaci obvazů zejména pro ošetření povrchových nebo hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermických lézí a pro ošetření mokvajících ran a spálenin.

Description

Oblast vynálezu
Vynález se týká nové adhesivní hydrokolidní hmoty mající zvýšenou absorpci v průběhu prvních hodin jejího použití.
Vynález se rovněž týká použití těchto nových adhesivních hydrokoloidních hmot pro lékařské dermatologické nebo kosmetologické účely, zejména pro obvazy určené pro ošetření puchýřů, mokvajících ran, spálenin a povrchních, hlubokých, chronických nebo akutních demo epidemických poranění.
Ošetření povrchních, hlubokých, chronických nebo akutních deromo-epidemických poranění, spálenin a zejména mokvajících ran představuje komplexní problém, který obvazy vyvinuté v průběhu posledních let zcela uspokojivě nevyřešily.
Ztráta látky vyvolaná mechanickým stlačením, které způsobuje ischemii tkáně, nebo způsobená problémy vaskulárního původu (výplach, tlak atd.), zraněním (odnětí tkáně, masa atd.), vředem nebo spáleninou se obecně nazývá exsudace (mokvání) rány. Mechanismus tohoto mokvání odpovídá vylučování biologických tekutin produkovaných ranou v průběhu celého procesu tvorby jizvy (jizvení).
Toto mokvání má původ v krvi a je regulováno mediátory zánětové reakce (vasodilatace a vasokonstrikce) mechanismem průchodu uvedených biologických tekutin skrze vaskulární membrány. Tyto biologické tekutiny potom zaplaví lůžko rány a vytváří příznivé podmínky pro odbourávání zdravých tkání obklopujících ránu a způsobují tak zejména fenomen macerace a riziko rozšíření infekce.
• · · · · · ···· • · ·· ······ ·· · • · ·· «···· ··· ··· ·· ·· ·· *·
Úloha obvazu spočívá v tom., že absorbuje uvedené biologické tekutiny při současném zachování rány ve styku s vlhkým prostředím, které je příznivé pro proces tvorby jizvy.
Optimální obvaz by tedy měl být schopen absorbovat zmíněné exsudáty v průběhů celé periody jizvení rány.
Podle míry vážnosti poranění a velikosti rány se může proces jizvení rány protáhnout od několika dnů v případě velmi málo mokvajících ran až do několika měsíců. Za účelem zachování absorpční schopnosti a tedy i účinnosti obvazu je tedy zapotřebí obvaz velmi často obměňovat.
Aby se maximálně možnou měrou omezilo vyměňování obvazu, které je traumazizující pro nemocného a nežádoucí pro dobrý průběh procesu tvorby jizvy (vytrhávání nově vytvořené tkáně, krvácení, bolest...), používají se v současné době tak zvané hydrokoloidní obvazy na bázi adhesivních hydrokoloidních hmot, které umožňují zachovat si schopnost absorpce po dobu 2 až 4 dnů.
Tyto adhesivní hydrokolidní hmoty kvalifikované také jako hydrofilní hmoty jsou hlavně tvořeny adhesivní matricí, tvořenou obecně alespoň jedním elastomerem zvoleným z množiny zahrnující polymery, jakými jsou například polyisobutyleny nebo sekvencované kopolymery typu póly(styren-olefin-styren), které jsou sdružené nebo nesdružené s činidly umožňujícími zlepšení adheze, jakými jsou lepkavé pryskyřice, změkčovadla, jako například polybuteny nebo plastifikační oleje, nebo s činidly umožňujícími zlepšení koheze jakými jsou například butylkaučuky, atd., a jedním nebo několika hydrokoloidy.
Již byly popsány četné adhesivní hydrokoloidní hmoty používané pro vytváření uvedených obvazů. Takto lze například uvést patent US 3 972 328 a následující patentové přihlášky: FR-A-2 495 473m EP-A-130061 a EP-A-302536.
Žádný z těchto patentových dokumentů však nepřistoupil k řešení dalšího důležitého aspektu mokvání, a sice aspektu zohledňujícího kinetiku mokvání v závislosti na čase.
Ve skutečnosti je totiž známo, že fenomen mokvání je vždy výraznější na počátku tvorby jizvy, neboť v této fázi se uplatňuje kritická fáze zánětové reakce. Tato zánětová reakce je nejvýraznější v průběhu prvních čtyř hodin. Je tedy naléhavé ustavit hemostatickou rovnováhu rány a tudíž zvýšit absorpční kapacitu v průběhu prvních hodin uplynulých od vytvoření rány. Ve skutečnosti platí, že čím rychleji se uvedené rovnováhy dosáhne, tím méně exsudátu rána vyloučí, v důsledku čehož bude absorpční potenciál obvazu udržován v průběhu několika dní na vysoké úrovni. Takto bude možné oddálit obnovení obvazů a vyvarovat se tak problémů, které by s tím byly spojeny a které již byly zmíněny v předcházejícím textu.
Je rovněž známo, že při každém obnovení obvazu v průběhu ošetření, čistění a desinfekce rány a před každým uložením nového obvazu přichází rána znovu do styku s agresivnějším prostředím (kontakt se vzduchem, ztráta vlhkosti a podobně). To znobu způsobí opakování zánětové reakce, která zase vyvolá zvýšenou sekreci produkovaného exsudátu. I odtud tedy pramení nutnost zvýšit také v tomto případě absorpční kapacitu obvazu v průběhu prvních hodin.
Ideální obvaz by tedy měl být přizpůsoben nejen absolutnímu množství exsudátu, nýbrž také kolísajícímu množství exsudátu vytvořenému za časovou jednotku, t.j. intensitě tvorby exsudátu.
Za účelem přizpůsobení absorpční kapacity obvazu výtoku exsudátu by se mohlo zdát užitečné zvětšit množství hydrokoloidu, který uděluje uvedeným adhesivním hmotám jejich absorpční schopnost. Avšak, jestliže se zabuduje přílišné množství produktu tohoto typu do adhesivní hmoty, potom tyto • · « ·· · · · · * * • · · · · ·· · · · · * • 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 99 999999 99 · • · 9 9 9 9 9 9 9
9999 999 99 99 99 99 produkty zvětší objem úměrně jejich koncentraci a zhorší fyzikální vlastnosti obvazu, což způsobí ztrátu koheze a vede k rozložení obvazu v průběhu jeho odejmutí, ba i k jeho ztrátě. Takovéto řešení by takto nepřineslo uspokojivé výsledky, neboť se v tomto případě znovu vyskytují problémy spojené s obnovováním obvazu a s dobou jeho životnosti.
Za těchto podmínek je cílem vynálezu vyřešit výše uvedený technický problém způsobem spočívajícím v poskytnutí adhesivní hydrokoloidní hmoty, která bude mít zvýšenou absorpci jíž od prvních hodin, aniž by to bylo na úkor zhoršení kohezních a adhesních vlastností uvedené hmoty a aniž by to způsobilo zhoršení středně a dlouhodobé doby zpracovatelnosti této hmoty.
Podstata vynálezu
Nyní bylo nově zjištěno, a toto zjištění tvoří podstatu vynálezu, že je možné výše uvedený technický problém řešit zcela uspokojivým a snadno proveditelným způsobem tak, že se do tradiční adhesivní hydrokoloidní hmoty zabuduje ester mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu, výhodně monoester.
Jinak bylo zjištěno, že přídavek esteru mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu k tradiční adhesivní hydrokoloidní hmotě, zejména k adhesivní hmotě obsahující elastomer typu póly(styren-isopren-styren), umožňuje zvýšit výrazným způsobem schopnost uvedené hmoty odvádět absorbované tekutiny zvýšením propustnosti pro vodní páru. Tímto způsobem umožňují nové hydrokoloidní hmoty podle vynálezu získat obvazy schopné odstranit absorbované tekutiny a tudíž zachovat rovnováhu mezi absorpcí a odvedením uvedených tekutin a současně udržet vlhké prostředí, které je příznivé pro proces tvorby jizvy.
Takto je obecně předmětem vynálezu adhesivní hydrokoloidní hmota tvořená hydrokoloidem a adhesivní matricí, ke kterým je nebo není přidružen polymerní akrylát mající • ·
• 4 4 4 « · · · • 4 4 ·
4 4 ·
4 4 4 · 4 · teplotu přechodu do skelného stavu ethoxylovaného esteru mastné kyseliny.
nižší než 20 C, a
Přesněji specifikováno, je předmětem vynálezu adhesivní hydrokoloidní hmota, zejména použitelná pro lékařské účely, jejíž podstata spočívá v tom, že uvedená adhesivní hydrokoloidní hmota obsahuje:
a) 0,2 až 5 hmotnostních dílů esteru mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu,
b) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu,
c) 32 až 120 hmotnostních dílů adhesivní matrice, vytvořené jedním nebo několika polymery zvolenými z množiny zahrnující sekvencované kopolymery typu póly(styren-olefin-styren), polyisobutyleny s nízkou molekulovou hmotností, polyisobutylen s vysokou molekulovou hmotností a jednu nebo několik sloučenin zvolených ze souboru zahrnujícího lepkavé pryskyřice, změkčovadla, polybuteny, antioxidační činidla, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, butylkaučuky a blokové ethylen-propylenové kopolymery, a
d) 0 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20°C.
Pod pojmem ester mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu se zde rozumí estery mastné kyseliny (zejména monoestery, triestery nebo jejich směsi) a ethoxylovaného sorbitanu, kde každá část mastné kyseliny uvedeného esteru obsahuje 8 až 22 atomů uhlíku a tvoří přímý nebo rozvětvený řetězec, výhodně přímý řetězec, který je nasycen nebo obsahuje jedno nebo několik míst olefinické nenasycenosti.
Β · Β Β Β ΒΒ ΒΒ ΒΒ • ΒΒΒ Β · · Β Β * · Β
Β Β ΒΒΒΒ Β Β Β ·
Β Β ΒΒ ΒΒΒΒΒΒ Β Β Β
Β Β «Β ΒΒΒΒΒ
ΒΒΒΒ ΒΒΒ Β* ΒΒ ·· ··
V rámci vynálezu jsou výhodné zejména estery mastných kyselin a ethoxylovaného sorbitanu, které jsou uváděny pod označením polysorbat a které odpovídají monoesterům a triesterům mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu, které mají obecné vzorce I a II ch.
CH.
H—CO(C.H.O) H H(OC.H.) 0—CH
R-CO(OC.H
HH—CO(C Η 0) H | : ;
0—CH < I
H—C H—CO(C.H 0) H
I - ·* /
CH.O(C,H,0)_OCR (I)
H—CO(C H 0) OCR
I - 4 7
CH.O(C.H.O) OCR
- ·» t z (II) ve kterých součet w + x + y + z nabývá hodnot 20, 5 nebo 4 a R znamená uhlíkatý zbytek mastné kyseliny, který obsahuje 7 až 21 uhlíkových atomů.
Z monoesterů ethoxylovaného esteru obecného vzorce I jsou výhodné ty monoestery, ve kterých je součet w + x + y + z roven 20, a kterými jsou například monolaurát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 20), monopalmitan ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 40), monostearát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 80) a monoisostearát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 120). Z monoesterů obecného vzorce I, ve kterých je součet w + x + y + z roven 4 je výhodný monolaurát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 21) a monostearát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 61), a konečně z monoesterů, ve kterých součet w+x+y+z=5, je výhodný monooleát • · · · · · ···· • · » * ···»·· · · » • · · · · · · · · ···· ··· ·· ·· »* ethoxylovaného sorbitanu (který je také označován jako polysorbat 81).
Stejně tak jsou z triesterů ethoxylovaného sorbitanu obecného vzorce II výhodné ty triestery, ve kterých součet w + x + y + z činí 20, například triesterát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 65) a trioleát ethoxylovaného sorbitanu (označovaný také jako polysorbat 85).
V rámci vynálezu se upřednostňují obzvláště polysorbat 80 jakožto příklad produktů uvedených na trh společností Seppic pod označeními Montanox 80 a Montanox 80VG (který má stejné složení jako produkt předcházející avšak má část mastné kyseliny rostlinného původu).
Předmětem vynálezu je rovněž použití uvedených adhesivních hydrokoloidních hmot pro realizaci obvazů určených zejména pro ošetření puchýřů, povrchových nebo hlubokých, chronických nebo akutních dermo-epidermických lézí a pro ošetření mokvajících ran a spálenin.
Adhesivními matricemi použitelnými při realizaci adhesivních hydrokoloidních hmot jsou matrice, které jsou běžně používané odborníky v daném oboru. Tyto adhesivní matrice jsou tvořeny alespoň jedním elastomerem zvoleným z množiny zahrnující polymery, jakými jsou polyisobutyleny nebo sekvencované kopolymery typu póly(styren-olefin-styren), jako například póly(styren-isopren-styren), póly(styren-butadien-styren) nebo póly(styren-ethylen-butylen-styren), a sdruženým nebo nikoliv s antioxidačními činidly, činidly umožňujícími zlepšit adhezi, jako například lepkavé pryskyřice, antioxidačními činidly, jakými jsou například polybuteny nebo změkčovacími oleje, nebo s činidly umožňujícími zlepšit kohezi, jakými jsou například butylkaučuky, a podobně.
• · ·· ·· ·· · 4 ♦ · 4 4 * · ·
4 4 9 4 4 ·
44··· · · 4 • 4 9 9 9 9 9 9 9
9999 999 99 99 4· 99
Takové kompozice jsou také definované v publikaci Advances in Pressure Sensitive Adhesive Technology-2, vydané nakl. Donatas Satas v dubnu roku 1995 v kapitole 7 Wound Dressing, str. 158 až 171.
V tomto ohledu lze uvést také dokumenty dosavadního stavu techniky zmíněné v předcházejícím textu pro definice množiny sloučenin použitelných v těchto formulacích a jejich příslušných obsahů přítomných v adhesivní matrici.
Takto se v případě adhesivní matrice na bázi polyisobutylenového elastomeru použiji polyisobutyleny s nízkou molekulovou hmotností, rovnou asi 40 000 až 80 000 daltonům, jakými jsou zejména sloučeniny komerčně dostupné pod označením Vistanex a uvedené na trh společností Exxon Chemical nebo sloučeniny komerčně dostupné pod označením Oppanol a uvedené na trh společností Basf.
Výhodné jsou zejména produkty uvedené na trh pod označeními Vistanex LM-MS, Vistanex LM-MH, Oppanol B12 a Oppanol B15.
Posledně uvedené produkty mohou být použity samotné nebo ve vzájemných směsích.
Uvedené polyisobutyleny budou moci být v případě, že to bude nezbytné, sdruženy s dodatkovými sloučeninami za účelem zlepšení elastických vlastností, odolnosti nebo koheze, jakými jsou polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností, rovnou asi 400 000 až 2 000 000 daltonům, například produkty komerčně dostupné u společnosti Exxon Chemical pod označeními Vistanex L-80 nebo Vistanex L-100, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, jako například kopolymery uvedené na trh pod označením Elvax společností Dupont nebo produkty uvedené na trh společností U.S.I.Chemicals pod označeními Ultrathene a Vynathene, blokové kopolymery ethylenu a propylenu, jako například kopolymery uvedené na trh společností Dupont pod označením Nordel, nebo ·♦ · ·♦ ·· ·· ·· • ··· · 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 ·«»· • 9999 999 99 99 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9999 999 99 99 99 99 butylkaučuky, jako například butylkaučuky uvedené na trh společností Exxon Chemical pod označeními Grade 065 nebo Grade
067.
Do uvedených adhesivních matric mohou být také zapracovány změkčovadla, jakými jsou například polybuteny, jako například produkty uvedené na trh společností BP Chemical pod označením Napvis 10.
Formulace uvedených adhesivních matric budou realizovány klasickým způsobem tak, aby bylo dosaženo požadovaných adhesivních a mechanických vlastnosti, čemuž se přizpůsobí obsah každé z uvedených sloučenin.
K uvedeným adhesivním matricím na bázi polyisobutylenů lze rovněž přidat sekvencované (blokové) kopolymery typu póly(styren-olefin-styren). Výhodně lze takto použít póly(styren-isopren-styren)y, jako například produkty uvedené na trh pod označeními Kraton D-1107 nebo Kraton 1161 společností Shell Chemicals nebo produkt uvedený na trh pod označením Vector 4113 společností Exxon Chemical, nebo póly(styren-butadien-styren)y, jako například produkt uvedený na trh pod označením Kraton D-1102 společností Shell Chemical.
Takové formulace adhesivních matric jsou popsány například v patentové přihlášce EP-A-130061.
na
Stejně tak bude možné použít adhesivní matrice výlučně na elastomerní bázi tvořené sekvencovanými kopolymery typu póly(styren-olefin-styren) , zejména póly(styren-isopren-styren)u póly(styren-ethylen-butylen-styren)u, které změkčovadly, lepkavými pryskyřicemi, antioxidačními činidly a podobně a to za účelem dosažení požadovaných adhesivních a kohezních vlastnosti.
bázi nebo jsou sdruženy se ·· ·9 • · · 9 9 · · · • · 9 ··· » · · · · • · 9 9 9 9 9
99 99 9 9
Také takové formulace adhesivních matric jsou dokonale známé odborníkům v daném oboru.
Sekvencované kopolymery typu styren-olefin-styren, které jsou schopné použití v rámci přípravy uvedených adhesivních matric, jsou obvykle používány odborníky v daném oboru a může být tedy užitečné získat v tomto ohledu potřebné informace v dokumentu dosavadního stavu techniky, který byl zmíněn v předcházejícím textu.
Olefinové sekvence uvedených kopolymerů mohou být tvořeny jednotkami isoprenu, butadienu nebo ethyl-butylenu, ethylen-propylenu nebo jejich směsmi.
V rámci vynálezu jsou výhodné tříblokové kopolymery typu póly(styren-isopren-styren).
Pod pojmem tříblokový polymer typu póly(styren-isopren-styren) [zkráceně označované jako poly(SIS)] se zde rozumí materiál poly(SIS) mající obsah styrenu pohybující se mezi 14 a 52 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost uvedeného kopolymerů poly(SIS). Tento pojem zahrnuje také kopolymery poly(SIS) obsahující směs tříblokových kopolymerů póly(SIS) a dvoublokových kopolymerů typu póly(styren-isopren).
Takovými produkty, které jsou dobře známé odborníkům v daném oboru, jsou například produkty uvedené na trh společnostmi Shell a Exxon Chemical pod označeními Kraton D respektive Vector.
V rámci vynálezu jsou výhodné tříblokové kopolymery mající obsah styrenu mezi 14 a 30 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost kopolymerů poly(SIS). produkty uvedené na trh společností označením Vector 4114 a společností označením Kraton D-1111CS.
Zejména jsou výhodné Exxon Chemical pod Shell Chemicals pod • ·· 99 99 ·· • 9 9 «9 9 · 99 *
9999 999·
99 999999 99 9
99 9 9 9 · 9
999 99 99 99 99
Z lepkavých pryskyřic, které jsou vhodné pro realizaci uvedených adhesivních matric lze uvést pryskyřice, které jsou obecně používány odborníky v daném oboru v oblasti adheziv, jako například polyterpenové nebo modifikované polyterpenové pryskyřice, hydrogenované kalafunové pryskyřice, polymerované kalafunové pryskyřice, pryskyřice na bázi esterů kalafuny, uhlovodíkové pryskyřice, směsi aromatických a alifatických pryskyřic, a podobně. V rámci vynálezu je výhodná zejména syntetická pryskyřice tvořená kopolymery s 5/9 uhlíkovými atomy a uvedená na trh společností Good Year pod označením Wingtack 86.
Pod antioxidačními činidly se zde rozumí sloučeniny, které jsou běžně odborníky používané pro zajištění stability proti účinku kyslíku, tepla, ozonu a ultrafialového záření sloučenin použitých ve formulacích uvedených matric, zejména lepkavých pryskyřic a sekvencovaných (blokových) kopolymerů. Lze použít jedno nebo několik těchto antioxidačních činidel ve vzájemné kombinaci.
Ve výše uvedeném ohledu lze jako vhodná antioxidační činidla zejména uvést fenolická antioxidační činidla, například produkty uvedené na trh společností Ciba-Geigy pod označeními Irganox 1010, Irganox 565, Irganox 1076, a sirná antioxidační činidla, jako například zinek-dibutyldithiokarbamát uvedený na trh společností Akzo pod označením Perkacit ZDBC.
V rámci vynálezu může být použit libovolný typ změkčovadla, který se obvykle používá odborníky pro přípravu adhesivních matric na bázi sekvencovaných styren-olefin-styrenových kopolymerů. Je však výhodné používat plastifikační oleje.
Pod pojmem plastifikační olej se zde rozumí minerální nebo rostlinné oleje, které jsou odborníky běžně používané pro měkčení sekvencovaných kopolymerů typu styren-olefin-styren,
4 adhesivních
444 4
44 4 4 používaných v kompozici hydrokoloidních hmotách.
Obecně používanými sloučenin parafinického, původu, ve kterých jsou proměnných množstvích.
adhesivních matric minerálními oleji naftenického nebo jednotlivé sloučeniny jsou směsi aromatického použity v
Takto lze jako příklad plastifikačních olejů uvést produkty uvedené na trh společností Shell pod označením Qndina a Risella pro směsi na bázi naftenických a parafinických sloučenin nebo pod označením Catenex pro směsi na bázi naftenických, aromatických a parafinických sloučenin.
V rámci vynálezu se dává přednost zejména minerálnímu plastifikačnímu oleji uvedenému na trh pod označením Ondina 68.
V rámci realizace adhesivních hydrokoloidních hmot podle vynálezu se zde pod označením hydrokoloid rozumí sloučeniny, které jsou odborníky běžně používané a které jsou známé pro jejich schopnost absorbovat hydrofilní tekutiny, zejména vodu, a rychle tyto tekutiny transportovat. Jakožto vhodné hydrokoloidy lze například uvést polyvinylalkohol, želatinu, pektin, algináty sodné, přírodní rostlinné gumy, jako například guma na bázi svatojánského chleba, guma Karaya, guarová guma a arabská guma, deriváty celulózy, jako například hydroxyethylcelulózy, hydroxypropylcelulózy, karboxymethylcelulózy a jejich soli s alkalickými kovy a kovy alkalických zemin, jakými jsou například sodík nebo vápník. Uvedené hydrokolidy mohou být použity samotné nebo ve vzájemných kombinacích.
V rámci vynálezu jsou upřednostněny soli alkalických kovů karboxymethylcelulózy, zejména sodná sůl karboxymethylcelulózy.
• ·· ·· ·«
9 9 9 9 9 9 9 9 9 • ···· · · ♦ · · · · ··· · · · 9 9
9 9 9 9 9 9 9
999 9 9 99 9 9 9 9
V rámci obzvláště výhodného provedení obsahuje adhesivní hydrokoloidní hmota navíc akrylátový polymer mající teplotu přechodu do skelného stavu (Tg) nižší než -20°C.
··
Takovými akrylátovými sloučeninami jsou kopolymery tvořené buď alespoň jedním monomerem, zvoleným z množiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých přímá nebo rozvětvená alkylová skupina esteru obsahuje 1 až 18 uhlíkových atomů, výhodně 4 až 10 uhlíkových atomů a zejména 4 až 8 uhlíkových atomů, například methyl-, ethyl-, η-propyl-, n-butyl, isobutyl, n-hexyl, 2-ethylhexyl, n-oktyl, isooktyl, n-decyl a n-dodecylakrylát sdružený s kyselinou akrylovou, nebo alespoň jedním monomerem, zvoleným z množiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých přímá nebo rozvětvená alkylová skupina esteru obsahuje 1 až 18 uhlíkových atomů, výhodně 4 až 10 uhlíkových atomů a zejména 4 až 8 uhlíkových atomů, například methyl-, ethyl-, n-propyl, η-butyl-, isobutyl-, η-hexyl-, 2-ethylhexyl, n-oktyl, isooktyln-decyl- a n-dodecylakrylát.
Procentické obsahy nebo příslušná množství uvedených různých monomerů se nastaví tak, aby získaný kopolymer měl požadovanou teplotu přechodu do skelného stavu, t.j. teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20°C.
V rámci vynálezu se výhodně použije kopolymer obsahující alespoň jeden monomer zvolený z množiny zahrnující n-butylakrylát, 2-ethylhexylakrylát a isooktylakrylát kopolymerováný s kyselinou akrylovou.
BB • · · Β · · Β · Β Β Β · • · · · · · · · · Β
Μ» ΒΒΒΒ ΒΒΒ Β · Β Β Β
Β Β ΒΒ Β Β Β Β Β
ΒΒΒΒ ΒΒΒ ΒΒ ΒΒ ΒΒ ΒΒ
Obzvláště jsou výhodné kopolymery obsahující 1 až 20 % hmotnosti, výhodně 1 až 10 % hmotnosti, kyseliny akrylové, vztaženo na celkovou hmotnost množiny všech monomerů.
Takovými akrylátovými sloučeninami mohou být také homopolymery, jejichž konstitutivní monomer je zvolen z množiny zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých alkylová skupina esteru je bud’ přímou alkylovou skupinou obsahující 2 až 12 uhlíkových atomů nebo isobutylovou skupinou, 2-ethylhexylovou skupinou nebo isooktylovou skupinou.
Z těchto homopolymerů se v rámci vynálezu výhodně použije n-butylpolyakrylát.
V rámci specifického provedení vynálezu se použijí produkty, které jsou odborníkům dobře známé jako produkty použitelné při způsobu provedení nátěru bez rozpouštědla, který je známý pod označením hot-melt.
Takto lze například uvést produkty uvedené na trh společností Basf pod následujícími označeními:
Acronal A150F (n-butylakrylátový homopolymer, který má teplotu přechodu do skelného stavu rovnou -41 C),
Acronal DS3429 (kopolymer n-butylakrylátu, 2-ethylhexylakrylátu a kyseliny akrylové, který má teplotu přechodu do skelného stavu -31°C) a
Aceonal DS3458 (kopolymer n-butylakrylátu a kyseliny akrylové, který má teplotu přechodu do skelného stavu -39°C).
Rovněž lze uvést produkt uvedený na trh společností Monsanto pod označením:
4 44 «4 4« 44
4 44 4 44 4 4 44 4
4 4444 444«
4 44 444444 44 4
4 44 44444
4444 444 44 «4 44 44
Modaflow (kopolymer ethylakrylátu a 2-ethylhexylakrylátu).
V rámci vynálezu se obzvláště výhodně použije akrylátový polymer uvedený na trh pod označením Acronal DS3458.
V rámci obzvláště výhodné formy provedení vynálezu se zamýšlí použít pro adhesivní matrice výlučně na bázi sekvencovaných kopolymerů typu póly(styren-olefin-styren) adhesivní hydrokoloidní hmotu, která obsahuje:
a) 10 až 35 hmotnostních dílů tříblokového kopolymerů póly(styren-isopren-styren),
b) 20 až 50 hmotnostních dílů lepkavé pryskyřice,
c) 0,5 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než
-20 °C,
d) 2 až 25 hmotnostních dílů plastifikačního oleje,
e) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu,
f) 0,1 až 2 hmotnostní díly alespoň jednoho antioxidačního činidla a
4
4449
4 4 4
4 9 4
4 4
444 ·<* ·*
944 9 4 ·· 94
4 4
4 « • 4 * • · · ·
44
g) 0,2 až 5 hmotnostních dílů monooleátu ethoxylovaného sorbitanu.
Podle ještě výhodnější formy provedení vynálezu obsahuje uvedená hmota ve 100 hmotnostních dílech:
a) 18 až 22, výhodně 17,7, hmotnostních dílů tříblokového kopolymeru póly(styren-isopren-styren) ,
b) 20 až 35, výhodně 26,5 hmotnostních dílů, lepkavé pryskyřice,
c) 3 až 8, výhodně 6,5, hmotnostní díly kopolymeru n-butylakrylátu a kyseliny akrylové, který má teplotu přechodu do skelného stavu -39 °C,
d) 10 až 20, výhodně 12,4, hmotnostních dílů minerálního plastifikačního oleje,
e) 25 až 40, výhodně 35,7, hmotnostních dílů sodné soli karboxymethylcelulózy,
f) 0,3 až 0,8, výhodně 0,75, hmotnostního dílu, fenolického antioxidačního činidla a
0,3 až 0,8, výhodně 0,35, hmotnostního dílu sirného antioxidačního činidla tvořeného zinek-dibutyldithiokarbamátem a
g) 0,2 až 3, výhodně 0,5, hmotnostní díly polysorbatu 80.
Stejně tak podle mimořádně výhodné formy provedení vynálezu se zamýšlí použít pro adhesivní matrice na bázi polyisobutylenu adhesivní hydrokoloidní hmotu, která obsahuj e:
• · • » ···· ···· • · I» · ······ · · · • · ·· ····· ···· ··· ·· ·· ·· ··
a) 5 až 20 hmotnostních dílů (styren-isopren-styren)ového kopolymerů,
b) 25 až 50 hmotnostních dílů polyisobutylenu s nízkou molekulovou hmotnostní,
c) 2 až 20 hmotnostních dílů polybutenu,
d) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu,
e) 0,2 až 5 hmotnostních dílů monooleátu ethoxylovaného sorbitanu,
f) 0,5 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20 °C a
g) 0,1 až 2 hmotnostní díly alespoň jednoho oxidačního činidla.
Adhesivní hydrokoloidní hmota podle vynálezu je užitečná pro všechna použití určená pro lékařské účely, kde je nezbytné absorbovat již v průběhu prvních hodin tekutiny nebo kapaliny. Takto lze například uvést realizaci obvazů a bandáží pro ošetření puchýřů, povrchových nebo hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermíckých lézí a mokvajících ran (ran, ve kterých dochází k tvorbě výpotků), spálenin, jakož i realizaci adhesivních spojů používaných v ostomii.
V rámci uvedených aplikací mohou být do adhesivní hydrokoloidní hmoty přidány různé produkty dermatologické, kosmetologické nebo terapeutické povahy, jako například • · « · · · · · · ·· • · · · · · · · · ·· · • « · · · · « « · · * * * · ······ ·· · • · · · ····· ···· ··· · · · · « · ·· odpěňovadla, antimikrobiální nebo antibakteriální činidla, zejména sulfadiazin na bázi stříbra, regulátory hodnoty pH, urychlovače procesu tvorby jizvy, vitaminy, rostlinné extrakty, oligo-elementy, lokální anestetika, lapače pachu, mentol, methylsalicylát, hormony, protizánětová činidla a podobně.
V rámci realizace obvazu pro ošetření puchýřů nebo pro ošetření nebo ochranu ran, různých kategorií dermo-epidermických lézí, spálenin a strupů se provede nátěr adhesivní hydrokoloidní hmoty podle vynálezu na adekvátním nosiči v požadované plošné hmotnosti (gramáži) a to o sobě známými technikami, zahrnujícími buď proces využívající rozpouštědlovou fázi nebo výhodně proces využívající mechanismus typu hot-melt (nátěr z taveniny), tj . proces realizovaný bez rozpouštědla a při teplotě v teplotním rozmezí od 110 do 160 °C.
Výběr nosiče se provádí v závislosti na požadovaných vlastnostech (těsnost, pružnost a podobně), typu obvazu a daném použití obvazu.
Uvedený nosič může mít formu fólie proměnlivé tloušťky pohybující se od 5 do 150 pm nebo formu netkaného rouna nebo pěny mající tloušťku pohybující se od 10 do 500 pm. Tyto nosiče na bázi syntetických nebo přírodních materiálů jsou obecně používány odborníky v oblasti obvazů a při výše uvedených lékařských aplikacích.
Lze zde uvést pěny na bázi polyethylenu, polyurethanu a polyvinylchloridu, netkaná rouna na. bázi polypropylenu, polyamidu, polyesteru, ethylcelulózy a podobně. Nicméně se • » · · · φ φ « · φ φ • · φ φ · · · · · »· · • « φφφφ φφφφ «ί · φφ φφφφφφ φφ φ • · «φ φφφφφ φφφφ φφφ ·Φ ·# φφ φφ dává přednost použití fólií jakožto nosiče a zejména fólií na bázi polyurethanu, fólií na bázi nízkohustotního polyethylenu, jakými jsou například fólie uvedené na trh společností Sopal, fólií na bázi termoplastického polyetherpolyesterového kopolymerů, jakými jsou například produkty uvedené na trh pod označením Hytrel společností Dupont de Nemours, nebo produktů na bázi kombinace polyurethanu a netkaného rouna.
V rámci vynálezu se dává přednost polyurethanovým fóliím, jakými jsou například produkty uvedené na trh společností Smith et Nephew pod označením Lasso nebo polyurethanové fólie vytvořené z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB nebo pod označením Estane společností BF Coodrich.
Obvazy vytvořené z adhesivní hydrokoloidní hmoty podle vynálezu mohou mít libovolnou geometrickou formu, například čtvercovou, obdélníkovou, kruhovou nebo oválnou. Stejně tak jejich velikost muže být libovolná, přičemž tato velikost bude v jednotlivých případech záviset na velikosti části povrchu těla, který má být ošetřen nebo chráněn.
Z praktického důvodu může být povrch adhesivní hmoty, který není spojen s nosičem, pokryt ochrannou vrstvou nebo filmem, které jsou oddělitelné odtržením bezprostředně před použitím obvazu. Takto vytvořená sestava může být zase zabalena v těsném ochranném obalu, vytvořeném například pomocí polyethylen-hliníkového laminátu, nebo v bublinovém obalu.
Výhody, charakteristiky a aplikace vynálezu budou lépe pochopeny z následujících příkladů provedení a srovnávacích testů. Tyto příklady mají samozřejmě pouze ilustrační charakter a nikterak neomezují rozsah vynálezu.
V těchto příkladech zkratka SIS znamená tříblokový kopolymer póly(styren-isopren-styren).
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se při teplotě asi 130 °C postupně zavede 12,4 kg produktu Ondina 68 (minerální olej uvedený na trh společnosti Shell), 17,7 kg produktu Vektor 4114 (kopolymer SIS uvedený na trh společností Dexco), 0,35 kg produktu Perkacit ZDBC (zinek-dithiokarbamát, což je antioxidační činidlo uvedené na trh společností Akzo) a 0,4 kg produktu Irganox 1010 (antioxidační činidlo uvedené na trh společností Ciba-Geigy). Získaná hmota se potom mísí při teplotě 120 až
0 °C po dobu 30 minut. Ke hmotě se potom přidá 6,5 kg produktu Acronal DS 3458 (kopolymer butylakrylátu a kyseliny akrylové uvedený na trh společností Basf) a získaná směs se míchá stále při teplotě okolo 130 °C po dobu 10 minut. Přidá se 26,5 kg produktu Wingtack 86 (lepkavá pryskyřice uvedená na trh společností Good Year) a získaná směs se míchá stále při teplotě okolo 130 °C po dobu 20 minut. Potom se do směsi zavede 0,45 kg produktu Montanox 80VG (polysorbat 80) a směs se míchá ještě po dobu minut při teplotě asi 130 °C. Nakonec se přidá 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF (sodná sůl karboxymethylcelulózy
4 4 4 4 4 4 4 44 4 4 4
4 « 4 • 4 4 4 4
4 4 4 4 4 4 4 4 * 4 4 4 1
4 4 • 4 4 4 4 4
• 444 4 4 4 4 4 44 4 4 4 4
uvedená na trh společností Aqualon) a směs se míchá stále při teplotě asi 130 °C po dobu dalších 30 minut.
Potom se provede nátěr takto získané směsi na film papíru upravený silikonem v množství 1000 g/m2 při teplotě mezi 120 a 160 °C. Takto provedený nátěr se potom přenese na finální polyurethanový nosič mající tloušťku 30 μπι (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB) . Z takto získaného ovrstveného nosiče se vystřihnou díly mající požadované rozměry a tyto díly se potom uzavřou do tepelně svařitelných sáčků nebo bublinkových obaků (blisterů).
Příklad 2
Postupuje se stejně jako v příkladu 1, avšak s tím rozdílem, že se v tomto případě použije sodná sůl karboxymethylcelulózy mající odlišnou granulometrii. Takto se zde 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF nahradí stejným množstvím produktu Blanose 7H3XF (produkt uvedený na trh společností Aqualon) . Navíc se v tomto případě vytvoří na silikonovaném papírovém filmu nátěr s plošnou hmotností 600 g/m2.
Příklad 3
Postupuje se analogicky jako v příkladu 1, avšak v tomto případě se použije jiná sodná sůl karboxymethylcelulózy mající odlišné absorpční vlastnosti. Takto se zde 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF nahradí stejným množstvím produktu Aquasorb A500 (produkt uvedený ·* · · · · · · · · · • ··· 9 ·· · t ·· * * · · · · · ···· « · ·· ······ · · · « · · · · · · · · ···· ··· ·· 99 99 99 na trh společností Aqualon) . Navíc se v tom příkladu provede nátěr na silikonovaném papíru mající plošnou hmotnost pouze 400 g/m2.
Příklad 4
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se při teplotě asi 130 °C postupně zavede 13,8 kg produktu Ondina 68, 19,7 kg produktu Vector 4114, 0,4 kg produktu Perkacit ZDBC a 0,4 kg produktu Irganox 1010. Takto získaná směs se míchá stále při teplotě okolo 130 °C po dobu 30 minut. Potom se přidá 29,5 kg produktu Wingtack 86 a směs se míchá stále při teplotě okolo 130 °C po dobu 20 minut. Přidá se 0,5 kg produktu Montanox 80VG a směs se míchá po dobu dalších 15 minut při teplotě asi 130 °C. Nakonec se přidá 35,7 kg produktu Aguasorb A500 a směs se míchá opět při teplotě asi 130 °C po dobu 30 minut. Potom se provede nátěr takto získanou směsí na film silikonovaného papíru v množství odpovídající plošné hmotnosti 1000 g/m2 při teplotě pohybující se mezi 120 a 160 °C. Takto provedený nátěr se potom přenese na finální podklad tvořený polyurethanovou fólií mající tloušťku 30 pm (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB). Z takto získaného ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce požadovaných rozměrů, které se potom
uzavřou do tepelně svařitelných obalů. sáčků nebo bublinkových
Příklad 5
Postupuje se analogicky jako v příkladu 4, avšak v
tomto případě se použije j iná sodná sůl
Takto se zde 35,7 kg produktu stejným množstvím produktu Blanose tomto případě provede na filmu ·· · ·· ·♦ ·· ·· • · · · · · · · · ·· · • · · · · · · · · » • · · · · ··· » · · · · • · · · · · · · · ···· ··· ·· «· ·· ·· karboxymethylcelulózy. Aquasorb A500 nahradí 7H4XF. Navíc se v silikonované papíru nátěr mající plošnou hmotnost 600 g/m2
Příklad 6
Postupuje se analogicky jako v příkladu 5, avšak v tomto případě se použije sodná sůl karboxymethylcelulózy mající odlišnou granulometrii. Takto se zde 35,7 g produktu Blanose 7H4HF nahradí stejným množstvím produktu Blanose 7H3XF. Navíc se v tomto příkladu provede na filmu silikonovaného papíru nátěr mající plošnou hmotnost pouze 4 00 g/m2.
Příklad 7
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se při teplotě asi 130 °C postupně zavede 15,3 kg produktu Vector 4113 (kopolymer SIS uvedený na trh společností Dexco), 39,4 kg produktu Vistanex LM-MH (polymer PIB s nízkou molekulovou hmotností uvedený na trh společností Exxon Chemical), 0,2 kg produktu Irganox 1010 a 8,1 kg produktu Napvis 10 (polybuten uvedený na trh společností BP Chemicals). Takto získaná směs se potom míchá při teplotě asi 140 °C po dobu asi 40 minut. Přidá se 6,5 kg produktu Acronal DS3458 a získaná směs se míchá stále při teplotě asi 140 °C po dobu 10 minut. Potom se přidá 0,5 kg produktu Montanox 80VG a směs se míchá pořád při teplotě asi 140 °C po dobu 10 minut. Nakonec se do směsi zavede 30 kg produktu Blanose 7H4XF a směs se míchá při teplotě asi 140 °C po dobu asi 20 minut.
·· • 4 4 4 4 4 · · · 4 4 · • 4 4444 4444
4 44 444444 · 4 4
4 44 444··
...............
Takto získaná směs se natře při teplotě mezi 120 a 160 °C na film silikonovaného papíru k dosažení vydatnosti nátěru 1000 g/m2. Takto získaný nátěr se potom přenese na finální polyurethanový podklad mající tloušťku 30 pm (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB) . Z takto získaného ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce mající požadovaný tvar a velikost a tyto dílce se potom uzavřou do tepelně zatavítelných sáčků nebo bublinkových obalů.
Příklad 8
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se při teplotě asi 140 °C postupně zavede 13,8 kg produktu Ondina 68, 15,8 kg produktu Vector 4114, 3,9 kg produktu
Vistanex LM-MH, 0,4 kg produktu Perkacit ZDBC a 0,4 kg produktu Irganox 1010. Takto získaná směs se míchá při teplotě okolo 140 °C po dobu asi 30 minut. Potom se do směsi zavede asi 29,5 kg produktu Wingtack 86 a získaná směs se míchá při teplotě asi 140 °C po dobu dalších asi 35 minut. Přidá se 0,5 kg produktu Montanox 65 (polysorbat 65) a směs se opět míchá při teplotě asi 140 °C po dobu asi 40 minut. Nakonec se do směsi zavede 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF a směs se míchá po dobu asi 140 °C po dobu asi 45 minut. Takto získanou směsí se potom při teplotě mezi 120 a 160 °C natře film silikonovaného papíru k dosažení vydatnosti nátěru 1000 gm2. Takto získaný nátěr se potom přenese na finální polyurethanový podklad mající tloušťku 30 jam (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB) . Z takto ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce požadované velikosti a tvaru a tyto dílce se potom uzavřou do tepelně svařitelných sáčků nebo bublinkových obalů.
···· 9 9 9 9 9 9 9 9 · 9999 9999
9 99 999999 99 9
9 99 99999
9999 999 99 99 «φ »·
Příklad 9
Postupuje se analogicky jako v příkladu 1, avšak v tomto případě se použije 0,35 kg produktu Irganox 1010 a 0,5 kg dalšího esteru ethoxylovaného sorbitanu, kterým je produkt Montanox 65 (polysorbát 65).
Příklad 10
Postupuje se analogicky jako v příkladu 9, avšak v tomto případě se použije produkt Montanox 60 (polysorbát 60) .
Příklad 11
Postupuje se analogicky jako v příkladu 9, avšak v tomto případě se použije produkt Tween 81 (polysorbát 81).
Příklad 12
Postupuje se analogicky jako v příkladu 1, avšak v tomto případě se použije 14,1 kg produktu Catenex N945 (minerální olej uvedený na trh' společností Shell), 19,6 kg produktu Vector 4114, 0,4 kg produktu Perkacit ZDBC, 0,4 kg produktu Irganox 1010, 4,9 kg produktu Acronal DS3458, 29,7 kg produktu Wingtack 86, 1 kg produktu Montanox 80VG a 30 kg produktu Blanose 7H4XF. Stejným způsobem se provede získanou směsí nátěr mající vydatnost 6000 g/m2 a tento nátěr se přenese na finální polyurethanový nosič mající • · « ·
9999 tloušťku 30 μπι a uvedený na trh pod označením Lasso 687 společností Smith a Nephew.
Příklad 13
Postupuje se identicky jako v příkladu 12, avšak v tomto případě se použije stejné množství (1 kg) jiného esteru ethoxylovaného sorbitanu, kterým je produkt Montanox 65 (polysorbat 65) .
Příklad 14
Postupuje se stejně jako v příkladu 1, avšak v tomto případě se použije nižší množství (0,1 kg) produktu Montanox 80VG. Takto se použije 12,4 kg produktu Ondina 68,
17,8 kg produktu Vector 4114, 0,35 kg produktu Perkacit ZDBC, 0,35 kg produktu Irganox 1010, 6,6 kg produktu Acronal DS 3458, 26, 6 kg produktu Wingtack 86, 0,1 kg produktu Montanox 80VG a 35,8 kg produktu Blanose 7H4XF.
Srovnávací příklad 1
Do malaxéru opatřeného lopatkou Z se při teplotě 130 °C postupně zavede 12,5 kg produktu Ondina 68, 17,8 kg produktu Vector 4114, 0,35 kg produktu Perkacit ZDBC a 0,35 kg produktu Irganox 1010. Získaná směs se míchá při teplotě 130 °C po dobu 35 minut. Potom se přidá 6,5 kg produktu Acronal DS3458 a získaná směs se míchá stále při teplotě 130 °C po dobu 10 minut. Potom se do směsi zavede 26,7 kg produktu Wingtack 86 a směs se míchá stále při teplotě 130 ···· 9 9 9 9 9 9 9 9 • · 9999 9999
9 · 9 9 999 99 99 9 • · 99 99999
9999 999 99 99 99 99 °C po dobu dalších 20 minut. Nakonec se do směsi zavede
35,7 .kg produktu Blanose 7H4XF a směs se míchá ještě po dobu 25 minut. Takto získaná směs se natře při teplotě mezi 120 a 160 °C na film silikonovaného papíru k dosažení vydatnosti nátěru 1000 g/m2. Takto získaný nátěr se potom převede na finální polyurethanový podklad mající tloušťku 30 pm (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB) . Z takto ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce požadované velikosti a tvaru a tyto dílce se uzavřou do tepelně svařitelných sáčků nebo bublinkových obalů.
Srovnávací příklad 2
Postupuje se analogicky jako ve srovnávacím příkladu 1, avšak v tomto případě se použije sodná sůl karboxymethylcelulózy s odlišnou granulometrií. Takto se zde 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF nahradí stejným množstvím produktu Blanose 7H3XF. Navíc se v tomto příkladu provede nátěr na filmu silikonovaného papíru mající mohutnost 600 g/m2.
Srovnávací příklad 3
Postupuje se analogicky jako ve srovnávacím příkladu 1, avšak v tomto případě se použije jiná sodná sůl karboxymethylcelulózy mající odlišné absorpční vlastnosti. Takto se 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF nahradí stejným množstvím produktu Aquasorb A500. Stejně tak se v tomto příkladu provede na silikonovaném papírovém filmu nátěr mající vydatnost 400 g/m2.
·· · ·· ·· 99 99
9 99 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 999 99 99 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9
...............
Srovnávací příklad 4
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se postupně zavede při teplotě asi 130 °C 13,9 kg produktu Ondína 68, 19,8 kg produktu Vector 4114, 0,4 kg produktu Perkatit ZDBC a 0,4 kg produktu Irganox 1010. Získaná směs se míchá při teplotě 130 °C po dobu 35 minut. Do směsi se zavede 29,8 g produktu Wingtack 86 a směs se míchá stále při teplotě 130 °C po dobu 20 dalších minut. Nakonec se přidá 35,7 kg produktu Aquasorb A500 a směs se míchá ještě po dobu 25 minut. Takto získaná směs se natře při teplotě mezi 120 a 160 °C na silikonovaný papírový film k dosažení vydatnosti nátěru 1000 g/m2. Takto získaný nátěr se potom přenese na finální podklad na bází polyurethanu Ucecoat, který je identický s podkladem použitým v příkladu 4; podklad má tloušťku 30 pm. Z takto ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce mající požadovanou velikost a tvar a tyto dílce se potom uzavřou do tepelně svařitelných 'sáčků nebo bublinkových obalů.
Srovnávací příklad 5
Postupuje se stejně jako ve srovnávacím příkladu 4, avšak v tomto případě se použije jiná sodná sůl karboxymethylcelulózy. Takto se Aquasorb A500 nahradí stejným množstvím produktu Blanose 7H4XF. Realizovaný nátěr má vydatnost 600 g/m2.
Srovnávací příklad 6
• · · · • · « · • ··· * · • · · • * · • · · • · · • · ·
Postupuje se analogicky jako ve srovnávacím příkladu 5, avšak v tomto příkladu se použije sodná sůl karboxymethylcelulózy mající odlišnou granulometrii. Takto se produkt Blanose 7H4XF nahradí stejným množstvím produktu Blanose 7H3XF. Navíc se v tomto případě realizuje nátěr mající vydatnost 4 00 g/m2.
Srovnávací příklad 7
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se při teplotě asi 130 °C postupně zavede 15,4 kg produktu Vector 4113, 39,7 kg produktu Vistanex LM-MH, 0,2 kg produktu Irganox 1010 a 8,2 kg produktu Napvis 10, načež se získaná směs míchá při teplotě okolo 140 °C po dobu 40 minut. Přidá se 6,5 kg produktu Acronal DS 3458 a získaná směs se míchá stále při teplotě 140 °C po dobu asi 10 minut. Nakonec se do směsi zavede 30 kg produktu Blanose 7H4XF a získaná směs se míchá opět při teplotě asi 140 °C po dobu asi 20 minut. Takto získaná směs se natře při teplotě mezi 120 a 160 °C na silikonovaný papírový film k dosažení vydatností nátěru 1000 g/m2. Takto získaný nátěr se potom přenese na finální polyurethanový podklad mající tloušťku 30 pm (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB). Z takto získaného ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce mající požadovanou velikost a tvar a tyto dílce se uzavřou do tepelně svařitelných obalů nebo bublinkových obalů.
Srovnávací příklad 8
Do malaxéru opatřeného lopatkou ve tvaru písmene Z se při teplotě asi 140 °C postupně zavede 13,95 kg produktu • · ···· ····
9 4 4 4 944 44 44 4 • · 4 9 4 9 9 4 4
9944 494 49 44 94 94
Ondina, 15,8 kg produktu Vector 4114, 3,95 kg produktu
Vistanex LM-MH, 0,4 kg produktu Perkacit ZDBC a 0,4 kg produktu Irganox 1010. Takto získaná směs se míchá při teplotě asi 140 °C po dobu asi 30 minut. Potom se do směsi zavede 29,8 kg produktu Wingtack 86 a směs se míchá stále při teplotě 140 °C po dobu dalších 35 minut. Nakonec se do směsi zavede 35,7 kg produktu Blanose 7H4XF a směs se míchá znovu při teplotě 140 °C po dobu dodatečných 45 minut. Takto získaná směs se potom natře při teplotě mezi 120 a 160 °C na silikonový papírový film k dosažení vydatnosti nátěru 1000 g/m2. Takto získaný nátěr se potom přenese na finální polyurethanový podklad mající tloušťku 30 pm (získaný z polyurethanu uvedeného na trh pod označením Ucecoat společností UCB) . Z takto ovrstveného podkladu se potom vystřihnou dílce požadovaného tvaru a velikosti a tyto dílce se potom uzavřou do tepelně svařitelných sáčků nebo bublinkových obalů.
Srovnávací příklad
Postupuje se analogicky jako ve srovnávacím příkladu 1, avšak v tomto případě se použijí odlišná množství zejména produktu Blanose 7H4XF a produktu Acronal DS 3458, jiný minerální olei Catenex N945 a jiný nosič. Takto se použije
14,3 kg produktu Catenex N945, 19,8 kg produktu Vector 4114, 0,4 produktu Perkacit ZDBC, 0,4 kg Produktu Irganox 1010, 4,9 kg Acronal DS 3458, 30,2 kg produktu Wingtack 86 a 30 kg produktu Blanose 7H4XF. Získaná směs se stejným způsobem natře při teplotě mezi 120 a 160 °C na silikonovaný papírový film k dosažení mohutnosti nátěru 600 g/m2. Takto získaný nátěr se potom přenese na finální polyurethanový podklad mající tloušťku 30 μη a uvedený na trh pod označením Lasso 687 společností Smith a Nephew.
• · • · * ··· · * »» ·♦ ·· • » · · «··· • · · · ···· • · · ··· · · · · · ♦ · · · · · · • ·· 99 ·· ««
Testy
Aby bylo prokázáno zvětšení absorpční kapacity adhesivních hydrokoloidních hmot podle vynálezu již v průběhu první hodiny, byla provedena měření absorpce s různými vzorky získanými způsoby popsanými v příkladech 1 až 14. Takto byla pro každý příklad n získána hodnota absorpce pro jednu hodinu A(EXn).
Za účelem srovnání byla rovněž stejným způsobem stanovena absorpce identických adhesivních hydrokoloidních hmot, do kterých však nebyl zapracován ester mastné kyseliny a ethoxylováného sorbitanu a které odpovídají srovnávacím příkladům 1 až 9. Takto byla pro každý srovnávací příklad n získána hodnota absorpce pro jednu hodinu A(ECn).
Tato měření byla provedena podle následudícího protokolu.
Pro měření byl použit vzorek získaný způsobem popsaným v příkladech 1 až 14 a ve srovnávacích příkladech 1 až 9 a tvořený finálním nosičem, adhezivní hydrokoloidní hmotou a fólií silikonovaného papíru, která slouží jako ochranná sloupnutelná vrstva, která se oddělí za vzniku adhesivní pásky. Za účelem provedení uvedených měření se použije měřící buňka tvořená hliníkovým válcem, na který se uloží vzorek testované adhesivní pásky a na který se potom fixuje nosič, který umožňuje dobré spojení sestavy válec vzorek. Obvodová část tohoto nosiče obsahuje silikonovaný spoj, ke kterému potom tlakem přilne obvodová sekce vzorku.
«Β ♦♦ • * · ·
Β < 1 · • · ♦ « • · · · • ♦ · · • Β ·*
Absorpční měření se provádí na základě rozdílu hmotnosti sestavy nosič-adhesivní páska-válec před a po kontaktu vzorku s referenční kapalinou v průběhu stanovené doby, přičemž touto dobou je v daném případě doba jedné hodiny.
V následujících testech je referenční kapalinou roztok dextranu D4 87 6 (uvedený na trh společností Sigma) tvořený 60 g dextranu v jednom litru 0,15 molárního roztoku chloridu sodného.
Měření se provede v následujících stupních:
vystřihne se požadovaný vzorek (zde má vzorek například velikost 16 cm2) adhesivní pásky určené pro testování a z povrchu tohoto vzorku se sloupné ochranná fólie;
získaný vzorek se uloží do měřící buňky výše popsaným způsobem;
takto získaná sestava se zváží, přičemž se získá hmotnost Po;
do válce se zavede 20 ml předběžně připravené referenční kapaliny;
získaný soubor se ponechá ve vzájemném styku při teplotě 23 °C po dobu jedné hodiny;
po uplynutí jedné hodiny se po oddělení neabsorbovaného roztoku sestava nosič-vzorek-válec znovu zváží, přičemž se získá hmotnost PlZ· • 4 4 4 4 ·· *
44 4 4 44 4
4 44444 44 4
4 4 4 4 4 4
4« 44 44 vypočte se absorpční schopnost, která odpovídá povrchoabsorpci, a to podle následujícího vzorce:
absorpce = 4 (Pj-P0)/πϋ2, ve kterém D znamená průměr válce, který v daném případě činí 0,0357 m.
Odtud je absorpce vyjádřená v g/m2 definována vzorcem:
absorpce = (P1-Po).103.
V rámci každého testu se provede alespoň pět stanovení. Vypočtená absorpční schopnost je potom průměrnou hodnotou získanou z těchto alespoň pěti stanovení.
Z uvedených hodnot absoprce se potom vypočte absorbční rozdíl mezi hodnotami formulací podle vynálezu A(EXn) a hodnotami odpovídajících formulací neobsahujících ester mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu A(ECn). D, vyjádřené v procentech, znamená zvýšení absorpční schopností oproti vzorku neobsahujícímu ester mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu.
A(EXn) - A(ECn)
D = _ x 100.
A(ECn)
Získané výsledky jsou uvedené v následujících tabulkách I, II a III.
• « • · « · · · · · · r3
JO
Ε-ι
EX13 068 CM V O m 009
EC9 630 O 009
EXI2 870 00 O m 600
EC9 630 o m 009
EXI4 1710 'T 35,7 1000
ECI 1500 35,7 1000
< O CMC O
Φ o Λ 3 0 ω JO 3 Ή 3 Φ >3 >Φ ε 0 3 cu x: o '>1 •3 >N 3 0 >1 T 3 H 44 '3 >3 α •3 ε '3 υ 3 > '3 3 > 0 3 ω 3 3 X w < >1 τ
a 3 3
44 3 3 r3 44
Φ T '3
cn 0 >3
'(tí JO CU
Q, Λ o '3 3 N CM •3 i x:
3 > ε \ 3
•H cn 3
ω Φ > T Φ
X τ 3 3 0 •n 3
P tn 3 Φ >3 N Φ
0 T u
3 '3 α
+J •Γ1 3
0 >1 0
ε > tn
JO CM JO
ε •H 3
3 \ 0
0 Cn α r3
3 3 '3
>0) > 0 T
0 tn N
rM 3 42 0
Qj 0 3 3
'(d 3 Φ '3 '3
3 >3 3 3
Φ T Φ Φ
ε '3 ε ε
3 •n 3 3
3 >1 3 3
N > N N
·· ·· ··
O o
A(ECn), vztaženo na absorpci odpovídajícího srovnávacího příkladu A(ECn) jádřený v procentech.
• · · · • · · ♦ • · · · • · · · • · · · • ·. · · • · · · • · · · • · · * · » ·
>4 1
Ό >4
Φ >
X
Α!
Ή 4«“«.
>54 β 1
a •Η ο W ! >4 X Λ
ε Μ rf 0 Ch
ϋ Φ 3 Ό Ή •χ
β
Φ
X •Η
X
Ο «
Ο χ
'Φ β
φ >
ο
X >ι
X
Ο
X
X φ
•3
Φ
X «
Φ cc 'Φ β
>
Ο ω
Φ σ>
X
IX ο
το
Γ ΰ
β
X
Ό
X φ
Ν <Ν
0>
>7
Ό
Φ
X
Λ!
Ή >54
Λ •Η
Ν i
Tabulka
X ϋ
'>4 ΰ
Ν
X
X >Ν
Ο
Ο
CX ο
ο
1/7
Ο β Φ >54 Ό 'Φ •ο £>4 >
X ϋ a
Ο !Λ Λ Φ 'Φ β
Φ Φ ε ε β
Ό
Φ ·Γ~1
Φ
Ν
Φ υ
φ
X
Si
Ή »4
Ο
X
Ή □
Φ >
'Φ β
>
X ω
χ
Ή ϋ
'Ή •η
Φ
Ό
Ή >
Ο a
Τ5 ο
•Η ϋ
Οι
X ο
W
X
Γ4 ε
ο ο
ο β
>
X 'Φ β
Ch Φ 54
W
X φ
φ β
ο β
φ
X ϋ
φ
X β
φ
X ω
β χ
Φ >3 >4 >
Ή •η φ
ε >4
Si
W 'φ
Ή 0
το Φ 54 ' ·Ή
Ν 0 54 X Ν > a > β > X >ϋ X ω
'Φ r·* '>4 « Φ 0 β
ο >54 Φ Φ W ΓΟ 'φ
X
Ό '>4
Φ > Ο β φ ·· ·· rf ο >4 β
X
Q
Φ >ω >
X
X φ
·· · · ·· »» . ·«· · ·· · · ·· « • · · · · · «··« • · · · ······ «· · • · · · ··«·· ···· ··· ·· *· ·« ··
Tabulka III β
β tt) p
•P
P
P
O ω
O
P 'Φ β
tú >
o
P
O
Λ
P
Φ •3
P φ
p tn
Φ
Ή
O tú β
P β
φ o
β o
P
O '>1 β
N •β β
Ή
Ρ •Ρ >Ν β
Ο
X
ΕΧ13 068 Ρ 30 009
EC9 630 30 600
ΕΧ12 870 ΟΟ m 30 600
EC9 630 30 009
ΕΧ14 1710 35,7 1000
EC1 1500 35,7 1000
< Q CMC O
1 >1 TÚ 1 ΪΡ
ε β >
o Ρ
Ρ Φ 22 ρ
Ή Ρ
υ β φ
CX Οι IX U ε
Ρ W 0
κ 0 •Ρ ρ
ρ (0 ε < 22
ϋ 23 •Η
φ β υ β ε
Ρ β
β > β σ
φ β ρ η
ο Φ β 22
0 > β
Ρ 0 22
£Χ ε Ρ CU Ρ
ω
> 0 β ο β
Ρ Ρ Ο
β CU Ρ
Ο φ Ρ
β 25 β β
Φ υ X >
'>1 W ο
Ό Ρ β
'tú •Ρ > •ΓΡ
•ΓΡ 0 β
β ΪΡ ρ ε
> Ο «
CX β β >0
β Ρ ο •Ρ
Pn 22 •Η 22 25 W
X Φ Ή 0
W 0 ϋ β
a 25 £1
r- CX •Ρ ΓΡ 'ΪΡ
β Ν β >
φ 25 Ν 0
w Ρ Ο ε β
0 0 ΓΜ χ; > β
β ε β ε ο Ρ
Ρ > \ β Cu Ρ
Ρ •Ρ tr> β Τ3 φ
m Ή « ο Ρ
β φ > Φ β
β Ρ •ΓΡ •Ρ ϊρ
Ρ •Η β Q Ρ
22 0 β ο β IX 0
β Ρ β Ν Ρ £Χ
Ο Ρ φ 0
Ο 22 W Φ W
Ρ Ο Ο Ο Ρ •ΓΡ
£Χ Ρ β IX β « β
Ρ ΓΡ Ρ XJ ε
•Ρ ΪΡ ο ϊρ 0 β 0
ο 25 ε > « β φ řp
β 25 ΓΜ Ρ 4J 22
Ρ ε •Ρ β 0 £ ω
Ρ β β ο β Φ
β > Ο tn CU Ρ φ Ο IX
φ Ρ β Ρ ο
ο W > 0 Ό β
β φ Ο ω Ν Ρ Λ β
0 25 Ρ β Ρ Ο Ν >
22 IX Ο β Ρ > >
β β ω
Φ Χ φ
β > β β β •—· c Ρ
Φ φ φ Φ β φ
ε Ο ε ε ε υ >íq β
φ 25 β •ΓΡ β β W
β β ΪΡ β β *—- >1
Ν β Ν > Ν Ν < •ΓΊ β
Ρ
«« Ο
ω φ
2 ·· ·· • I
U ο ο >
• · • · • · 99 9 9
♦ · · 9
lil' · 9 ··· 9 9
« 9 9
• · · · • · · • · 9 9 9 « • β
Analýza výsledků uvedených v tabulce I dokonale demonstruje příznivý účinek polysorbatu 80 nebo polysorbatu 65 v případě příkladu 8 na zvýšení scvhopnosti absorpce v průběhu první hodiny adhesivních hydrokoloidních hmot podle vynálezu.
Při studiu výsledků uvedených v této tabulce lze konstatovat, že zde je výrazný rozdíl v procentické absorpci za jednu hodinu u adhesivních hydrokoloidních hmot podle vynálezu oproti adhesivním hydrokoloidním hmotám bez polysorbatu, poněvadž zde existuje zvýšení D činící asi 17 až 30 % a dosahující dokonce 42 % v případě příkladu 6.
Lze pozorovat, že k tomuto zvýšení absorpce dochází u všech testovaných plošných hmotností zahrnujících plošné hmotnosti 1000, 600 a 400 g/m2.
Stejně tak v případech, kdy se mění charakter sodné soli karboxymethylcelulózy a granulometrie v rámci příkladů 1, 5, 7 a 8 respektive příkladů 2 a 6 nebo kdy se mění absorpční potenciál karboxymethylcelulózy (příklady 3 a 4), lze rovněž konstatovat zvýšení absorpce za jednu hodinu.
Rovněž lze konstatovat zvýšení absorpce pro různé koncentrace karboxymethylcelulózy v adhesivních hydrokoloidních hmotách. Toto zvýšení takto činí 35,7 % v příkladech laž6a8a30% v příkladu 7.
Tento jev lze rovněž pozorovat nezávisle na povaze adhesivní hydrokoloidní hmoty. Takto se získají srovnatelné výsledky bez ohledu na použitou sodnou sůl • 4 · · ♦ · 4 4 4 4 • 4 ·4 444444 44 4
4 44 44444 • 444 444 44 ·· »· 44 karboxymethylcelulózy a získanou plošnou hmotnost nátěru pro adhesivní hydrokoloidní hmotu vytvořenou z kopolymerů póly (styren-isopren-styren) , lepkavé pryskyřice a změkčovadla s akrylátovým kopolymerem majícím teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20 °C (příklady 1, 2 a 3) nebo bez uvedeného akrylátového kopolymerů (příklady 4, 5, 6 a 8) . Nepřítomnost této sloučeniny tedy nemodifikuje výsledky a zvýšení absorpční kapacity v průběhu první hodiny způsobené esterem ethoxylovaného sorbitanu.
Stejně tak se dosahuje stejných výsledků adhesivní matrice na bázi polyisobutylenu molekulovou hmotností a sekvencovaného póly(styren-isopren-styren). Takto se v kterém adhesivní matrice obsahuje 39,4 % v případě s nízkou kopolymerů příkladu 7, ve polyisobutylenu,
15,3 % sekvencovaného kopolymerů póly (styren-isopren-styren) a 8,1 polybutylenu, dosahuje v průběhu první hodiny zvýšení absorpční schopnosti vzhledem k odpovídající adhesivní hydrokoloidní hmotě bez polysorbatu 80 rovné 17,3 %.
Stejného výsledku se rovněž dosáhne v příkladu 8 pro adhesivní matrici odlišné povahy na bázi 3,95 % polyisobutylenu, 15,8 % sekvencovaného kopolymerů póly(styren-isopren-styren) a bez polyisobutylenu, avšak s minerálním olejem.
Analýza výsledků uvedených v tabulce II ilustruje příznivý účinek různých esterů ethoxylovaného sorbitanu na zvýšení absorpční kapacity v průběhu první hodiny adhesivních hydrokoloidních hmot podle vynálezu.
Při studiu výsledků uvedených v uvedené tabulce lze konstatovat, že uvedené zvýšení činí asi 15 až 20 % bez ohledu na charakter použitého esteru (stearát s polysorbaty 60 a 65 nebo oleát s polysorbaty 80 a 81), počet použitých ethoxylovaných jednotek w+x+y=z (5 u polysorbatu 81 a 20 u polysorbatů 65, 60 a 80) a počet přítomných esterů (monoester v případě polysorbatu 60 a triester v případě polysorbatu 65).
Výsledky uvedené v tabulce III ilustrují účinek na zvýšení absorpce za jednu hodinu při různých koncentracích esterů ethoxylovaného sorbitanu. Takto lze konstatovat, že polysorbat 65 (příklad 13) a polysorbat 80 (příklad 12), které jsou použity při koncentraci karboxymethylcelulózy nižší než je koncentrace uvedená v tabulce II (30 % amísto
35,7 %) , a přítomné v tomto případě v koncentrací 1 % namísto 0,5 % v tabulce II, zvyšují výrazně absorpci o asi 40 % oproti produktu (srovnávací příklad 9), který neobsahuje polysorbat.
Hmota podle příkladu 14, která obsahuje pouze 0,1 % polysorbatu 80 má absorpční kapacitu zvýšenou o 14 %.
Pozitivní výsledky se dosahují také bez ohledu na plošnou hmotnost nátěru (1000 g/m2 v příkladu 14 a 600 g/m2 v příkladech 12 a 13) .
Vzhledem k těmto výsledkům lze rovněž konstatovat, že polysorbaty umožňují zvýšit absorpční kapacitu v průběhu první hodiny i v případě, že jsou obsaženy v nízké koncentraci, neboť jsou účinné při koncentraci 0,5 % v příkladech 1 až 11 a dokonce v koncentraci 0,1 % v příkladu
14. Tato skutečnost je velmi důležitá vzhledem k tomu, že lze realizovat optimální obvaz, aniž by při tom došlo ke
9 9 9 999999 99 • 9 9 9 9 9 9 9
....... “ ♦· ·* zhoršení fyzikálních vlastností obvazu (adheze-koheze-celistvost-pružnost).
* Takto se lze vyvarovat problémům plynoucím z různé míry kompatibility jednotlivých složek, které se mohou ’ uplatňovat u jiných složení adhesivní hydrokoloidní hmoty.
Takto se snadno získá homogenní produkt, který má správnou konfiguraci a je časově stálý.
Další nezanedbatelnou výhodou uvedených polysorbatu je, že tyto sloučeniny jsou již používány v četných průmyslových oblastech, například ve farmacii, kosmetice a v oblasti lidské a zvíření výživy, kde byla prokázána jejich neškodnost, jejich stabilita, jejich biologická odbouratelnost a jejich ekologická neškodnost.
Použití těchto sloučenin při realizaci obvazů takto nepřináší žádné problémy spojené s uznáním těchto sloučenin v rámci jejich farmaceutického použití, neboť tyto sloučeniny nepředstavují žádné zvláštní nebezpečí.
V závěru je třeba uvést, že všechna výše uvedená konstatování a poznámky učiněné na základě získaných výsledků prokazují nepopiratelným způsobem, že přídavek esterů ethoxylovaného sorbitanu, jakým je například polysorbát 80, umožňuje zvýšit absorpční schopnost adhesivních hydrokoloidních hmot v průběhu prvních hodin, z čehož vyplývají pozitivní důsledky pro realizaci obvazů pro ošetřování ran, strupů, spálenin a povrchových nebo hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermíckých

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Adhesivní hydrokoloidní hmota, zejména použitelná pro lékařské účely, vyznačená tím, že obsahuje:
    a) 0,2 až 5 hmotnostních dílů esteru mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu,
    b) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu,
    c) 32 až 120 hmotnostních dílů adhesivní matrice vytvořené z jednoho nebo několika polymerů zvolených z množiny, zahrnující sekvencované póly(styren-olefin-styren)ové kopolymery, polyisobutyleny s nízkou molekulovou hmotností, polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností, a jedné nebo několika sloučenin zvolených z množiny, zahrnující lepkavé pryskyřice, změkčovadla, polybuteny, antioxidační činidla, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, butylkaučuky a blokové ethylen-propylelenové kopolymery, a
    d) 0 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než
    -20 °C.
  2. 2. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 1, v y značená tím, že obsahuje:
    a) 0,2 až 5 hmotnostních dílů esteru mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu,
    b) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu, ·· 9 ·· ·· 99 ·9 • · 9 · · · « 9 φ 9 9 · • 9 9999 9 9 9 9
    9 9 99 999999 99 9 • 9 99 99999
    9999 999 99 99 99 99
    c) 32 až 120 hmotnostních dílů adhesivní matrice vytvořené z alespoň z jednoho nebo několika polymerů zvolených z množiny, zahrnující sekvencované póly(styrenolefin-styren) ové kopolymery, polyisobutyleny s nízkou molekulovou hmotností, polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností, a jedné nebo několika sloučenin zvolených z množiny, zahrnující lepkavé pryskyřice, změkčovadla, polybuteny, antioxidační činidla, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, butylkaučuky a blokové ethylen-propylenové kopolymery, a
    d) 0,5 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -2 0 °C.
  3. 3. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 1 nebo 2, vyznačená tím, že ester mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu je zvolen z .množiny, zahrnující polysorbat 20, polysorbat 21, polysorbat 40, polysorbat 60, polysorbat 61, polysorbat 65, polysorbat 80, polysorbat 81, polysorbat 85 a polysorbat 120.
  4. 4. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 1 nebo 2, vyznačená tím, že esterem mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu je monoester ethoxylovaného sorbitanu, výhodně polysorbat 80.
  5. 5. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 2 až 4,vyznačená tím, že akrylátovým polymerem majícím teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20 °C je kopolymer vytvořený z alespoň jednoho monomeru zvoleného z množiny, zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých přímá nebo rozvětvená alkylová skupina esteru obsahuje 1 až 18 uhlíkových atomů, například, methyl-, výhodně 4 až 10 uhlíkových atomů, n-butyl, isobutyl, uhlíkových atomů, zejména 4 až 8 ethyl-, n-propyl, n-hexyl, 2-ethylhexyl-, n-oktyl, isooktyl, n-decyl a n-dodecylakrylát, a kopolymerovaného s kyselinou akrylovou.
  6. 6. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 5, v y značená tím, že uvedeným akrylátovým kopolymerem je kopolymer vytvořený z alespoň jednoho monomeru zvoleného z množiny, zahrnující n-butylakrylát, 2-ethylhexylakrylát a isooktylakrylát, a kopolymerovaného s kyselinou akrylovou, výhodně kopolymer n-butylakrylátu a kyseliny akrylové mající teplotu přechodu do skelného stavu -39 °C nebo kopolymer n-butylakrylátu, 2-ethylhexylakrylátu a kyseliny akrylové mající teplotu přechodu do skelného stavu -31 °C.
  7. 7. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 6, v y značená tím, že uvedený akrylátový kopolymer obsahuje 1 až 20 % hmotn., výhodně 1 až 10 % hmotn., kyseliny akrylové, vztaženo na celkovou hmotnost množiny monomerů.
  8. 8. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 2 až 4,vyznačená tím, že akrylátovým polymerem majícím teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20 °C je kopolymer vytvořený z alespoň dvou monomerů zvolených z množiny, zahrnující kterých přímá nebo obsahuje 1 až 18 uhlíkových atomů, alkylestery kyseliny akrylové, ve rozvětvená alkylová skupina esteru uhlíkových atomů, výhodně 4 až 10 zejména 4 až 8 uhlíkových atomů, například methyl-, ethyl-, η-propyl-, η-butyl-, isobutyl-, η-hexyl-, 2-ethylhexyl- η-oktyl-, isooktyl-, n-decyl a n-dodecylakrylát.
    • · · ·· · · ·· ·· • # ·· · · · · · · · · • · 4 4 4 4 4 4 4 4
    4 · * · ······ 44 9 • 4 9 9 · 4 4 4 4
    444· ··· ·· ·· ·«
  9. 9. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 2 až 4,vyznačená tím, že akrylátovým polymerem majícím teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -20 °C je homopolymer, jehož konstituční monomer je zvolen z množiny, zahrnující alkylestery kyseliny akrylové, ve kterých alkylová skupina esteru je buď přímou alkylovou skupinou, která obsahuje 2 až 12 uhlíkových atomů, nebo isobutylovou skupinou, 2-ethylhexylovou skupinou nebo isooktylovou skupinou, výhodně homopolymer n-butylakrylátu mající teplotu přechodu do skelného stavu -41 °C.
  10. 10. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 1, 3 nebo 4, vyznačená tím, že obsahuje:
    a) 0,2 až 5 hmotnostních dílů esteru mastné kyseliny a ethoxylovaného sorbitanu,
    b) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu,
    c) 32 až 120 hmotnostních dílů adhesivní matrice vytvořené z jednoho nebo několika polymerů zvolených z množiny, zahrnující sekvencované póly(styren-olefin-styren)ové kopolymery, polyisobutyleny s nízkou molekulovou hmotností, polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností, a jedné nebo několika sloučenin zvolených z množiny, zahrnující lepkavé pryskyřice, změkčovadla, polybuteny, antioxidační činidla, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, butylkaučuky a ethylen-propylenové blokové kopolymery.
  11. 11. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 1 až 10, vyznačená tím, že adhesivní matrice uvedené adhesivní hydrokoloidní hmoty je tvořena
    49 44
    9 4 9 · • · · · • 4 9 4
    9 4 4 9
    9 9 94
    10 až 35 hmotnostními díly sekvencovaného poly(styren-olefin-styren)ového kopolymerů, zejména tvořeného póly(styren-isopren-styren)em,
    - 2 až 25 hmotnostními díly změkčovadla, tvořeného zejména plastifikačním olejem, b·'
    0,1 až 2 hmotnostními díly alespoň jednoho antioxidačního činidla a
    20 až 50 hmotnostními díly lepkavé pryskyřice.
  12. 12. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 11, vyznačená tím, že uvedeným změkčovadlem je minerální plastifikační olej, výhodně olej tvořený naftenickými, parafinickými nebo aromatickými sloučeninami.
  13. 13. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 1 až 10, vyznačená tím, že adhesivní matrice uvedené adhesivní hydrokoloidní hmoty obsahuje jeden nebo několik polyisobutylenů s nízkou molekulovou hmotností mezi 40 000 a 80 000 daltony.
  14. 14 . Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 1 až 10, vyznačená tím, že adhesivní matrice , uvedené adhesivní hydrokoloidní hmoty obsahuje alespoň jeden polyisobutylen s nízkou molekulovou hmotností a i alespoň jednu sloučeninu zvolenou z množiny, zahrnující polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností, polybuteny, butylkaučuky, kopolymery ethylenu a vinylacetátu, blokové ethylen-propylenové kopolymery a sekvencované póly(styren-isopren-styren)ové nebo poly(styren-butadien-styren)ové kopolymery.
    • · · · 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 99 9 9 9 9 9 9 9 9 • * · · · · 9 9 · · • · * · ·····» · · · • 9 9 9 9 9 9 9 9
    9999 999 99 99 99 99
  15. 15. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 14, vyznačená tím, že adhesivní matrice uvedené adhesivní hydrokoloidní hmoty obsahuje alespoň jeden polyisobutylen s nízkou molekulovou hmotností a alespoň jednu sloučeninu zvolenou z množiny zahrnující polybuteny, butylkaučuky a polyisobutyleny s vysokou molekulovou hmotností.
  16. 16. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 13 nebo 14, vyznačená tím, že adhezivní matrice uvedené adhesivní hydrokoloidní hmoty obsahuje alespoň jeden polyisobutylen s nízkou molekulovou hmotností, sekvencovaný póly(styren-olefin-styren)ový kopolymer a polybuten.
  17. 17. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 16, vyznačená tím, že obsahuje:
    a) 5 až 20 hmotnostních dílů sekvencovaného poly(styrenisopren-styren)ového kopolymerů,
    b) 25 až 50 hmotnostních dílů alespoň jednoho polyisobutylenu s nízkou molekulovou hmotností,
    c) 2 až 20 hmotnostních dílů polybutenu,
    d) 20 až 50 hmotnostních dílů hydrokoloidu, ¥
    e) 0,2 až 5 hmotnostních dílů monooleátu ethoxylovaného t sorbitanu,
    f) 0,5 až 15 hmotnostních dílů akrylátového polymeru majícího teplotu přechodu do skelného stavu nižší než -2 0 °C a • · • · · · · ♦ ·· · · • · · • · · • · * ·
    g) 0,1 až 2 hmotnostní díly alespoň jednoho antioxidačního činidla.
  18. 18. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle nároku 1, v y značená tím, že ve 100 hmotnostních dílech obsahuje:
    a) 18 až 22, výhodně 17,7, hmotnostních dílů tříblokového póly(styren-isopren-styren)ového kopolymerů,
    b) 20 až 35, výhodně 26,5, hmotnostních dílů lepkavé pryskyřice,
    c) 2 až 8, výhodně 6,6, hmotnostních dílů kopolymerů n-butylakrylátu a kyseliny akrylové, který má teplotu přechodu do skelného stavu -39 °C,
    d) 10 až 20, výhodně 12,4, hmotnostních dílů minerálního plastifikačního oleje,
    e) 25 až 40, výhodně 35,7, hmotnostních dílů sodné soli karboxymethylcelulózy,
    f) 0,3 až 0,8, výhodně 0,75, hmotnostních dílů fenolického antioxidačního činidla,
    0,3 až 0,8, výhodně 0,35, hmotnostních dílů sírového antioxidačního činidla tvořeného zinek-dibutyldithiokarbamátem a
    g) 0,2 až 3, výhodně 0,5 hmotnostních dílů polysorbatu 80.
  19. 19. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 1 až 12, 14, 16 až 18, vyznačená tím, že uvedeným sekvencovaným kopolymerem je póly(styren-isopren-styren), který má obsah styrenu mezi 14
    ·· 9 99 ·· 99 99 9 9 • · · 9 9 9 « 9 9 9 999 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ·· · · 999 • · 99 9 9 99
    a 52 % hmotnosti, vztaženo na hmotnost uvedeného kopolymerů, výhodně obsah mezi 14 a 30 % hmotnosti.
  20. 20. Adhesivní hydrokoloidní hmota podle některého z nároků 1 až 19, vyznačená tím, že hydrokoloidem je sůl alkalického kovu karboxymethylcelulózy, výhodně sodná sůl karboxymethylcelulózy.
  21. 21. Použití adhesivní hydrokoloidní hmoty podle některého z nároků 1 až 20 pro přípravu obvazu, určeného pro léčení puchýřů, povrchových nebo hlubokých, chronických nebo akutních dermoepidermických lézí nebo spálenin a tvořeného nosičem, na kterém je nanesena uvedená adhesivní hydrokoloidní hmota, a případně ochrannou odloupnutelnou fólií.
CZ20003324A 1999-03-12 1999-03-12 Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití CZ20003324A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003324A CZ20003324A3 (cs) 1999-03-12 1999-03-12 Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003324A CZ20003324A3 (cs) 1999-03-12 1999-03-12 Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003324A3 true CZ20003324A3 (cs) 2000-12-13

Family

ID=5471898

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003324A CZ20003324A3 (cs) 1999-03-12 1999-03-12 Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003324A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2307331T3 (es) Masa adhesivo hidrocoloide utilizable con fines medicos.
EP1007597B1 (en) Biological fluid absorbing pressure sensitive adhesives
JP6479379B2 (ja) 接着性コンポジット
AU2013226156B2 (en) Buffered adhesive compositions for skin-adhering medical products
JP7175361B2 (ja) 皮膚接着性医療器具用緩衝接着剤組成物
CZ293832B6 (cs) Hydrofilní adhezivní hmota a její použití
KR101445900B1 (ko) 적어도 하나의 지방 기질을 포함하는 드레싱에서 방출 활성 기질용 신규 제제
EP0297769B1 (en) Process for preparing a wound dressing comprising a hydrophilic acrylic adhesive layer.
CA2387395A1 (en) Fluid absorbing, adhesive hydrocolloid compositions
CZ20013230A3 (cs) Hydrokoloidní adhezivum s odolností proti zhorąení absorpční kapacity po provedení radiační sterilizace a jeho pouľití
CZ20003324A3 (cs) Hydrokoloidní hmota se zvýšenou absorpcí již od prvních hodin použití