CZ200052A3 - Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití - Google Patents

Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití Download PDF

Info

Publication number
CZ200052A3
CZ200052A3 CZ200052A CZ200052A CZ200052A3 CZ 200052 A3 CZ200052 A3 CZ 200052A3 CZ 200052 A CZ200052 A CZ 200052A CZ 200052 A CZ200052 A CZ 200052A CZ 200052 A3 CZ200052 A3 CZ 200052A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
starch
contain
plasticizer
mixtures
production
Prior art date
Application number
CZ200052A
Other languages
English (en)
Inventor
Holger Bengs
JüRGEN GRANDE
Original Assignee
Aventis Research & Technologies Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aventis Research & Technologies Gmbh & Co Kg filed Critical Aventis Research & Technologies Gmbh & Co Kg
Priority to CZ200052A priority Critical patent/CZ200052A3/cs
Publication of CZ200052A3 publication Critical patent/CZ200052A3/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Směs obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, pro výrobu tvarových těles, obzvláště biologicky odbouratelných tvarových těles, obsahují alespoň jeden polymer na basi škrobu a/nebo modifikovaného škrobu a jako změkčovadlo od aldos a/nebo ketos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadějejich laktony, s výjimkou kyseliny askorbové, v množství až 1 % hmotnostní, vztaženo na pevné látky směsi,jekož i popřípadě další polymery, obzvláště biopolymery a přídavné látky,jako jsou plnidla, kluzné prostředky, odformovací prostředky, barviva, vodu a podobně.

Description

Směs, obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, způsob její výroby a její použití
Oblast techniky
Vynález se týká směsí, obsahujících škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, jakož i popřípadě další přísady, které se dají zpracovat na biologicky odbouratelná tvarová tělesa, způsobu jejich výroby a použití těchto směsí pro výrobu tvarových těles.
Dosavadní stav techniky
Se stále rostoucím uvědomováním si životního prostředí jakož i se stále se zpřísňujícími předpisy, týkajícími se odstraňování odpadů, popřípadě zhodnocování odpadů, silně vzrůstá úsilí využít biologicky odbouratelné hmoty pro výrobu tvarových těles. K tomu přistupuje to, že se více a více usiluje, tam kde je to možné, používat namísto materiálů na basi ropy obzvláště polymery na basi dorůstajících surovin. Také jsou látky na přírodní basi většinou fyziologicky neškodné.
Škroby a modifikované škroby samotné, nebo také ve směsi s jinými polymery, obzvláště biopolymery, patří k dorůstajícím surovinám, které nabývají stále více na významu, především také pro výrobu tvarových těles, jako jsou například filmy a folie. Při tom představují pro zpracovatele řadu problémů. Aby se mohly tvarováním škroby, modifikované škroby a také směsi s jinými polymery dobře zpracovávat, je • · · · • · · · · • · · ·
potřebné pokud možno intensivní promíchání, to znamená homogenisace komponent, obzvláště tehdy, když se mají hmoty termoplasticky zpracovávat. Dále dochází k tomu, že směs je při tvarování dostatečně změkčená aby nebyly potřebné příliš vysoké tvarovací teploty a tím nedocházelo k rozkladu komponent. Dále by měla být tvarová tělesa nejen dobře biologicky odbouratelná, ale měla by také mít pokud možno homogenní vnitřní strukturu a dobré mechanické vlastnosti, jako je pevnost a elasticita. Obzvláště se opět pro většinu použití vyžaduje, aby byly křehkost a otěr pokud možno nepatrné. Také by mělo být změkčovadlo neškodné pro životní prostředí, to znamená biologicky odbouratelné a výhodně fyziologicky neškodné.
Jsou již známé některé publikace, popisující tvarovací hmoty na basi škrobů, které obsahují změkčovadlo a mohou se zpracovávat na tvarová tělesa.
Tak je například v US-P-3 312 560 popsáno, jak je možno z amylosy vyrobit za použití diglycerolu jako změkčovadla filmy z vodných roztoků koagulací. Za přítomnosti určitého množství vody je možno diglycerolem upravenou amylosu zpracovat na filmy také pomocí extruse. Způsob je ale omezen na zpracování amylosy, jakož i směsí amylosy s nepatrným obsahem amylopektinu, popřípadě chemicky modifikované amylosy. Nevýhodné je dodatečně to, že diglycerol se musí nejprve připravit synteticky.
V EP-A2-0 609 983 jsou popsané směsi, obsahující škroby s alespoň dvěma alkoholickými cukry z monosacharidů nebo disacharidů jako změkčovadly, ze kterých je možno vyrobit biologicky odbouratelná tvarová tělesa, přičemž se spolupoužívaji také emulgátory. Jako změkčovadla pro škro-
bové produkty, patřící ke stavu techniky, jsou zde uváděné mimo jiné nízkomolekulární propylenglykol, sorbitol, mannitol a polyvinylalkohol. Směsi se mohou pomocí extruderu nejprve zpracovat na granulát, který se potom může později dále zpracovat například pomocí vstřikovacího lití na tvarová tělesa. Nevýhodou zde popisovaného způsobu je použití emulgátoru, který vedle známého chemického efektu, nepatrné tepelné stability, vykazuje sklon k migraci na povrchu. Proces zpracování je komplikovaný a spojený s dodatečnými náklady. Při tom způsobuje smísení alespoň dvou alkoholických cukrů ve zde uvedenýcjh množstvích vody, to, že tvarová tělesa jsou křehká.
Termoplastické směsi škrobu a jiných polymerů, jako jsou proteiny, jsou popsané například ve V0-A1-93/19125. Při tom je potřebné nejprve zesítění, například pomocí aldehydů. Jako změkčovadla se doporučují především polyhydroxysloučeniny a různé estery. Na základě zesilovacího kroku se získají produkty, které mají pouze velmi úzkou oblast zpracování. Reakce je velmi citlivá a náchylná k poruchám, což je na úkor zpracovatelnosti.
Ve VO 90/05161 je popsán takzvaný kluzný prostředek na basi mastných kyselin (tuky, lecitiny, mastné kyseliny). Tyto sloučeniny, které mají také volné karboxylové, sice ulehčují proces zpracováni, mají však nevýhodu v tom, že samy nemohou škrob dostatečně plastifikovat.
V US-P-5 397 834 jsou popsané biologicky odbouratelné termoplastické směsi, které jsou vystavěné na basi proteinů a aldehydškrobů, přičemž aldehydškroby a proteiny jsou navzájem zesítěné. Vedle změkčovadel, kluzných prostředků a plnidel mohou směsi obsahovat také antioxidanty, mimo jiné
• ·
0,001 až 1 % hmotnostní kyseliny askorbové, výhodně ve formě askorbylpalmitátu.
Ačkoliv je již známá celá řada směsí, které obsahují škroby, popřípadě modifikované škroby a změkčovadla, jakož i způsobů výroby výroby tvarových těles z takovýchto směsí, je potřebné poskytnout takovéto nové směsi, které by poskytovaly výhody ve srovnání s produkty podle současného stavu techniky.
Úkolem předloženého vynálezu tedy je dát k disposici směsi, obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, které by byly jednoduše a hospodárně vyrobitelné, které by měly dobrou homogenitu, které by byly velmi homogenní také ve směsi s jinými polymery, obzvláště s biopolymery, jako jsou proteiny, které by byly dobře termoplasticky zpracovatelné, fyziologicky neškodné a biologicky odbouratelné a které by se daly výhodně zpracovat na technicky využitelná tvarová tělesa, která by se vyznačovala dobrou homogenitou a dále dobrými mechanickými vlastnostmi, jako je výborná flexibilita a u nichž by změkčovadlo nemělo žádný nebo prakticky žádný sklon k migraci.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol byl vyřešen pomocí směsí, obsahujících škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, pro výrobu tvarových těles, obzvláště biologicky odbouratelných tvarových těles, jejichž podstata spočívá v tom, že obsahují alespoň jeden polymer na basi škrobu a/nebo modifikovaného škrobu a jako změkčovadlo od aldos a/nebo ketos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadě jejich laktony
9 9 9 ·
9 · · · 9
9 9 9 ·
9 9 9 9 9 • 999 · ·
999 99 99 s výjimkou kyseliny askorbové v množství až 1 % hmotnostní, vztaženo na pevné látky směsi, jakož i popřípadě další polymery, obzvláště biopolymery a přídavné látky, jako jsou plnidla, kluzné prostředky, odformovací prostředky, barviva, vodu a podobně.
Výhodně obsahují směsi podle předloženého vynálezu jako změkčovadlo od pentos a hexos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadě jejich laktony, obzvláště cukrové kyseliny, popřípadě jejich laktony.
Dále obsahují výhodně směsi podle předloženého vynálezu jako změkčovadlo on-kyseliny, popřípadě jejich laktony, obzvláště uronové kyseliny, popřípadě jejich laktony, glukonovou kyselinu a/nebo lakton kyseliny glukonové nebo glukuronovou kyselinu a/nebo lakton kyseliny glukuronové.
Směsi podle předloženého vynálezu obsahují změkčovadlo v množství 2 až 30 % hmotnostních.
Směsi podle předloženého vynálezu obsahují výhodně škroby ze skupiny zahrnující destrukturované škroby, hydrolyticky odbourané škroby, chemicky modifikované škroby a kationicky nebo anionicky modifikované škroby.
Jako další polymery obsahují směsi podle předloženého vynálezu výhodně proteiny.
Hodnota pH směsí podle předloženého vynálezu se upravuje na 6 až 10 , výhodněM 8 až 10 .
Směsi podle předloženého vynálezu obsahují výhodně další změkčovadla, přičemž celkový obsah změkčovadel je vý6
4 ·· ♦ 4 · 4 4 4 · • 44 4 4 444 4 44 4
444 ·· 4 4444
444 4 4 44 44 4
44 44 4 4444
4444 44 44 444 44 44 hodně 3 až 50 % hmotnostních, obzvláště 5 až 30 % hmotnostních .
Předmětem předloženého vynálezu je dále způsob výroby směsí, obsahujících škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, jakož i popřípadě další polymery a přísady, jako jsou plnidla, kluzné prostředky, antioxidanty, odformovací prostředky, vodu a podobně, míšením a homogenisací, jehož podstata spočívá v tom, že se jako změkčovadlo použijí od aldos a/nebo ketos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadě jejich laktony.
Hodnota pH směsi se při uvedeném způsobu výhodně upraví přídavkem base na 8 až 13 .
Jedna skupina škrobů, které přicházejí v úvahu pro použití ve směsích podle předloženého vynálezu, zahrnuje škroby získávané z rostlinných surovin. K těmto se počítají mimo jiné škroby z hlíz, jako jsou brambory, maniok, maranta, batata, ze semen, jako je pšenice, kukuřice, žito, rýže, ječmen, proso, oves, sorghum, z plodů, jako jsou kaštany, žaludy, fazole, hrách, jiné luštěniny, banány a rovněž z rostlinné dřeně, příkladně palmy ságo.
Škroby, použitelné v rámci vynálezu, sestávají v podstatě z amylázy a amylopektinu v proměnlivých množstevních poměrech.
Obzvláště dobré výsledky se docilují mezi jiným se škroby z brambor (příkladně Toffena firmy Sudstárke) a kukuřice (příkladně Maize Starch firmy National Starch), ale také s polyglukany, které se vyznačují perfektně lineární stavbou polymeru.
• · · · • · · · • · · · • ·
- Ί
Molekulové hmotnosti škrobů, použitelných podle předloženého vynálezu, se mohou měnit v širokém rozmezí. Pro termoplastické směsi podle vynálezu jsou použitelné příklad ně takové škroby, které v podstatě sestávají ze směsi amylosy a amylopektinu, s výhodou s molekulovou hmotností M 4 7 v rozmezí mezi 5 x 10 a 1 x 10'. Výhodné jsou obzvláště polymery s dlouhým řetězcem s molekulovou hmotností Mv mezi 1 χ 106 a 5 χ 106.
Výhodné jsou dále také lineární škroby, výhodně polyglukany, obzvláště 1,4-a-D-polyglukan, s molekulovou hmotnosti Mw v rozmezí 5 x 10 až 1 x 10J , výhodně s molekulovou hmotností v rozmezí 1 x 10^ až 5 x 10^ .
Vedle tvarovacích hmot na basi škrobů přírodního přiro zeného původu se mohou podle předloženého vynálezu používat také takové termoplastické směsi nebo tvarovací hmoty se škroby, které jsou chemicky modifikovány, získány fermentač ně, jsou rekombinantního původu nebo byly získány biotransformací (také pomocí biokatalysy).
Jako chemicky modifikované škroby se podle předloženého vynálezu rozumí takové škroby, u nichž byly chemickou cestou změněny vlastnosti ve srovnání s přirozenými vlastnostmi. Toho se v podstatě dosahuje reakcemi analogickými polymerací, při nichž se škrob zpracovává s mono-, bi- nebo polyfunkčními reagenciemi, případně oxidačními prostředky. Přitom s výhodou reagují hydroxyskupiny polyglukanu škrobu etherifikací, esterifikací nebo selektivní oxidací. Další možnost spočívá v modifikaci, která spočívá v radikálově iniciované roubované kopolymeraci kopolymerovatelných nenasycených monomerů na škrobový řetězec.
9 9 9 9 9 · 9 9 · · • 99 9 · 9 9 9 9 99 ·
99 99 9 9999
999 9 9 99 99 9
99 99 9 9999
9999 99 99 999 99 99
Ke zvláštním chemicky modifikovaným škrobům patří mezi jiným estery škrobu, jako xantogenáty, acetáty, fosfáty, sulfáty a nitráty, ethery škrobu, jako příkladně neionické, ethery škrobu, oxidované škroby, jako příkladně dialdehydškrob, karboxyškrob, škroby odbourané persulfátem a obdobné látky.
Fermentační škroby jsou ve významu tohoto slova v rámci vynálezu škroby, které se získávají fermentačními procesy za použití organismů vyskytujících se v přírodě, jako jsou houby, řasy nebo bakterie, nebo se získávají za zapojení a spoluúčasti fermentačních procesů. Příklady škrobů z fermentačních procesů zahrnují kromě dalších arabskou gumu a příbuzné polysacharidy (gellan gum, gum ghatti, gum karaya, gum tragacanth), xanthan, emulsan, rhamsan, wellan, schizophyllan, polygalakturonáty, laminarin, amylosa, amylopektin a pektiny.
Škroby rekombinantního původu nebo rekombinantními škroby jsou míněny škroby, které se získávají fermentačními procesy za použití organismů nevyskytujících se v přírodě, ale za pomoci přirozených organismů modifikovaných genovýmitechnikami, jako houby, řasy nebo bakterie nebo se získávají za zapojení a spoluúčasti fermentačních procesů. Příklady škrobů z fermentačních, genovými technikami modifikovaných procesů jsou mimo jiné amyloza, amylopektin a další polyglukany.
Biotransformací vyrobené škroby značí v rámci předloženého vynálezu to, že se škrob, amylosa, amylopektin nebo polyglukany vyrobí katalytickou reakcí monomerních základních stavebních prvků, všeobecně oligomerních sacharidů, ·· ·· I · · • 99
obzvláště monosacharidů a disacharidů, tak, že se za specifických podmínek použije biokatalysátor (také enzym). Jako příklady škrobů z biokatalytických procesů je možno mimo jiné uvést polyglukan a modifikované polyglukany a polyfruktan a modifikované polyfruktany.
Konečně je možné také za použití derivátů jednotlivých jmenovaných škrobů získat výhodné termoplastické směsi. Při tom znamenají výrazy deriváty škrobů nebo škrobové deriváty zcela obecně modifikované škroby, to znamená takové škroby, u kterých byl ke změně jejich vlastností změněn přirozený poměr amylosa/amylopektin, u kterých bylo provedeno předběžné zmazovatění, které byly podrobeny parciálnímu hydrolytickému odbourání nebo které byly chemicky derivatisovány.
Ke zvláštním derivátům škrobů patří mimo jiné oxidované škroby, například dialdehydškroby nebo ostatní oxidační produkty s karboxyfunkcemi, nebo nativní ionické škroby (například s fosfátovými skupinami) nebo ionicky dále modifikované škroby, přičemž pod tento výraz spadají jak anionické, tak také kationické modifikace.
K destrukturovaným škrobům, které se mohou použít v rámci předloženého vynálezu, patří takové, které byly napžíklad pomocí glycerolu tak homogenisováné, že se již v rentgenové difrakci nevyskytují žádné krystalické reflexy a pod polarisačním mikroskopem již nejsou patrná škrobová zrna nebo dvoulomové regiony při tisícinásobném zvětšení.
V této souvislosti se poukazuje na DE-A1-3 931 363 , na jehož zveřejnění je zde výslovně brán zřetel.
Změkčovadla, používaná podle předloženého vynálezu, ·· ·· · φ · φφ · · • · · φ · φ φ φ φ φ φ · φφφ φφ φ φφφφ φφ φφφ φ φ φφ φφ φ φφφφφφ φφφφ φφφφ φφ φφ φφφ φφ φφ jsou z větší části, jako například kyselina glukonová, kyselina glukuronová nebo kyselina galakturonová, komerční produkty. Obvykle se mohou získat odpovídající oxidací cukrů, patřících k uhlohydrátům. V této souvislosti se výslovně poukazuje na učebnici Lehrbuch der Organischen Chemie, Bayer, Valter; S. Hitzel Verlag, Stuttgart, 1991,
22. vydání, str. 431 až 432, odst. 2 .
K dalším polymerům, které se mohou spolupoužít, se počítají především proteiny, jako jsou rostlinné proteiny, například slunečnicový protein, protein ze semen bavlníku a podobně, nebo také plasmový protein, bílek a podobně.
Je obzvláště překvapivé, že podle předloženého vynálezu jsou dostupná tvarová tělesa, která mají nejen obzvláště homogenní strukturu, ale mohou se také bez problémů termoplasticky zpracovávat, například formováním, metodami vstřikovacího lití a podobně. Jsou tedy dostupné filmy, povlaky, obalové materiály, nádrže a podobně, které se mohou dostávat do bezprostředního styku s potravinami nebo farmaceutiky.
Změkčovadlo je fyziologicky neškodné, nemá sklon k migraci a prakticky se nedá z tvarových těles vyloužit, například kapalinami které mohou pocházet z potravin. Vzhledem k tomu, že kyselina glukonová, popřípadě odpovídající lakton, jakož i ostatní sloučeniny ze zde popisované třídy změkčovadel mají konservační vlastnosti, jsou odpovídající tvarová tělesa obzvláště výhodná pro použití v potravinářské a farmaceutické oblasti.
Tvarová tělesa nejsou křehká, nevykazují žádný otěr a j sou transparentní. Změkčovadla používaná podle ·· ·· ·· · ·· ·· • · · · ···· · · · · ··· ·· · ··♦♦ ·· ··· · · ·· ·· · ······ ···· ··· · ·· *· · ·· tt 4· předloženého vynálezu vstupují ve směsích obzvláště výhodně do vzájemného působení, které u známých změkčovadel, jako je sorbitol, glycerol a podobně, není pozorováno. Obzvláště se ukázalo, že je výhodné pracovat při hodnotě pH , která je vyšší než 7 , obzvláště výhodně v rozmezí 8 až 10 . Výhodně se však dají použít změkčovadla podle předloženého vynálezu při vyšších hodnotách pH , například až do pH 13. Pokud hodnota pH klesne silně pod neutrální hodnotu 7 , je třeba množství změkčovadla zvýšit. Obzvláště při zpracovávání v kyselé oblasti pH je popřípadě třeba použít podstatně vyšší množství změkčovadla, než je nutné při práci v alkalické oblasti.
Termoplastické formovací hmoty podle vynálezu je možno zpracovávat známými zpracovatelskými způsoby na výrobky.
Tak mohou být příkladně v prvním kroku granulovány nebo peletizovány.
Předmětem vynálezu je tedy také granulát, který se získá extrusí a peletizací termoplastických směsí podle vynálezu.
Kromě toho se mohou získat buď přímo nebo také opakovaným termoplastickým zpracováním granulátu s termoplastickým chováním biologicky dobře odbouratelné tvarové díly nebo folie se zlepšenými mechanickými vlastnostmi.
Konečně patří k vynálezu obzvláště také použití termoplastických směsí k výrobě tvarových dílů nebo folií. Celkem pokrývají výrobky podle vynálezu množství uživatelských možností. K nim patří mezi jiným lepicí adheziva pro papír a lepenku, tvarová tělesa, která se vyrábějí vstřikovým litím, především tyče, trubky, lahve, kapsle, granuláty, pří-
9« 99 • 9 9 * • 99 dávné látky pro potraviny, filmy, jako potahy nebo jako samostatné filmy, také lamináty, především folie, obalové materiály, sáčky, retardační materiály ke kontrolovanému uvolňování účinných látek obecně, obzvláště farmak, pesticidů nebo jiných účinných látkek používaných v zemědělství, hnojiv, vonných látek a tak dále. Přitom může docházet k uvolňování aktivní látky z filmů, folií, výlisků, částic, mikročástic, tyčinek nebo jiných extrudátů nebo jiných tvarových těles.
Dalším výhodným využitím jsou obaly pro potraviny, obzvláště obaly na uzeniny a sýry, absorbéry a pudry.
V jedné zvláštní formě provedení se používají termoplastické směsi podle vynálezu k výrobě tvarových těles ke kontrolovanému uvolňování účinných látek, jako jsou příkladně tablety nebo dražé.
Další účelné a obzvláště vhodné použití termoplastických směsí podle vynálezu se týká výroby tvarových těles, která jsou vhodná k výrobě masivních tvarových těles, dutých těles nebo j ej ich kombinací.
Ještě jedno vynikající užití termoplastických směsí podle vynálezu spočívá ve výrobě folií pro použití v zemědělství .
Další významné užití vynálezu je používání termoplastických směsí podle předloženého vynálezu k výrobě folií, používaných v oblasti potravin.
Zvláštní použití termoplastických směsí podle předloženého vynálezu spočívá ve výrobě folií k použití jako obaly «9 · · • · * • · · · · · potravin.
Další výhodné a příznivé použití termoplastických směsí podle předloženého vynálezu je při výrobě folií k použití jako obaly potravin, které přicházejí do úplného plošného kontaktu s potravinou.
Konečně je také obzvláště výhodné použití termoplastické směsi podle vynálezu pro ploché nebo tubulámí folie k použití jako potravinářská střívka pro uzeniny a sýry.
Kromě toho je výhodné použití termoplastických směsí podle vynálezu jako temporárních ochranných filmů pro technické spotřební předměty.
Vynález je v následujícím blíže objasněn pomocí dále uvedených příkladů.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Výroba termoplastické tvarovací hmoty z bramborového škrobu a laktonu kyseliny glukonové při basické hodnotě pH
Hmota se vyrábí v hnětacím agregátu (IKA Duplex Kneter). Tento hnětači agregát se vyhřeje na teplotu 140 °C a v provozním stavu se přidá 150 g bramborového škrobu (Toffena firmy Sudstárke) . V asi 70 g deionisované vody (pH =7) se rozpustí 22,5 g a-laktonu kyseliny glukonové (15 % hmotnostních)(pH = 3 až 4) a hodnota pH se upraví na 8 přídavkem 1 mol roztoku hydroxidu sodného. Přídavkem • · • · · · • ·· » · · • · · · · · · · • <
• · ♦ · • · • 1 · další deionisované vody se celkový obsah vody nastaví na 75 g. Hodnota pH se kontroluje pomocí pH-metru firmy VTV (pH 538)(kalibrování proti fosfátovému pufru). Roztok se pomalu tenkým proudem přivádí do škrobu v hnětači a po ukončení přídavku se tak dlouho hněte (asi 20 až 30 minut), dokud hmota není sklovitá. Termoplastifikace se provádí za uzavřeného víka, které se může pro pozorování krátkodobě otevřít. Hnětač se potom vypne, nánosy se odstraní a tvarovací hmota se ještě v horkém stavu vyjme. Tvarovací hmota je sklovitá, vazká a flexibilní. Po ochlazení se může termoplastická hmota dále zpracovávat. Procesem ochlazování tvarovací hmota tvrdne, udržuje si však určitou flexibilitu .
Příklad 2a a 2b
Výroba termoplastické tvarovací hmoty z bramborového škrobu a laktonu kyseliny glukonové při basické hodnotě pH
Pokusy se provádějí stejně, jako je popsáno v příkladě 1 , avšak s proměnlivým obsahem a-laktonu kyseliny glukonové : (5 a 30 % hmotnostních).
Přiklad 3 (srovnávací)
Výroba termoplastické tvarovací hmoty z bramborového škrobu a glukosy při basické hodnotě pH
Hmota se vyrábí v hnětacím agregátu (IKA Duplex Kneter). Tento hnětači agregát se vyhřeje na teplotu 140 °C a v provozním stavu se přidá 150 g bramborového škrobu (Toffena firmy Sudstárke) . V asi 70 g deionisované vody (pH = 7) se rozpustí 22,5 g glukosy (15 % hmotnostních) ·· ·· ι» · · · • · · • 9 · • · · ···· ··
· a hodnota pH se upraví na 8 přídavkem 1 mol roztoku hydroxidu sodného. Přídavkem další deionisované vody se celkový obsah vody nastaví na 75 g. Hodnota pH se kontroluje pomocí pH-metru firmy VTV (pH 538)(kalibrování proti fosfátovému pufru). Roztok se pomalu tenkým proudem přivádí do škrobu v hnětači a po ukončení přídavku se tak dlouho hněte (asi 20 až 30 minut), dokud hmota není sklovitá. Termoplastifikace se provádí za uzavřeného víka, které se může pro pozorování krátkodobě otevřít. Hnětač se potom vypne, nánosy se odstraní a tvarovací hmota se ještě v horkém stavu vyjme. Tvarovací hmota je sklovitá, vazká a hnědě zbarvená. Po ochlazení se může termoplastická hmota dále zpracovávat. Procesem ochlazování tvarovací hmota postupně tvrdne.
Příklad 4
Výroba folií pomocí lisovací techniky z termoplastických tvarovacích materiálů obsahujících škrob a α-lakton kyseliny glukonové (např. přiklad 1 a 2)
Pro zpracování termoplastických tvarovacích hmot, popsaných výše, na folie pomocí lisovací techniky se postupuje následovně. K tomu se použije běžný obchodně dodávaný lis firmy Schwabenthan (Polystat 300 S). Lis se předehřeje na teplotu 130 °C. Příprava vzorku se provádí sendvičovou technikou mezi dvěma foliemi z teflonu, zesílenými tkaninou, mezi nimiž se pomocí asi 100 μιη silného kovového rámku udržuje odstup. Asi 2 g hmoty vyrobené v hnětači při přípravě se umístí do středu spodní folie. Vzorek se temperuje po dobu 5 minut při teplotě 100 °C a tlaku 1 t.
Potom se vzorek lisuje po dobu 5 minut při teplotě 100 °C za tlaku 10 t , což odpovídá na základě geometrie použitého lisu tlaku 20 MPa. Lis se potom odtlakuje a vzorek se «« ·· « · · * • * · • · * ♦ • · · • » · · « · ·4> * přenese na jiný lis k ochlazení. Zde se jedná o vodou chlazený lis firmy Robert Fuchs Hydraulische Maschinen und Verkzeuge. Během chlazení po dobu asi 2 minuty se ustaví tlak 5 MPa.
Vlastnosti výše popsaných produktů jsou shrnuté v tabulce I
• · · · <9 · · · ♦ ·· · · • · * • ·· · · · • · ·· « ·· »· • · · 9 9 ·
9 9 9 · · 9 9 · · • · · · · «·· 9 9 9 9 oplastické tvarovací hmoty s laktonem kyseliny glukonové nebo glukosou a posouzení z nich teplotě 130 °C vyrobených filmů
I rH rl >
flt
JJ n
Ή fi » JJ Ή fi fi
Ή fi tr':
-rd ni Cn ω i >u fi o ns b fi jj rd b •rl X 0) I—I Md m e fi fi d <d fi 9 fi <D ? ni Cn m i '£· <d fi O .fi rd ni b Jí mm fi >u jj
Ή fi ι—1 •rd b
•H
X
Ή fi b
ni
Pl o
fi Ή ni fi ř> rd O rl fi b p -r| JJ X b cd fi rd fi Md JJ CD
'>1
'>1 fi XD
rd <D b
b i—1 XD
CD ni fi
<D b b
i—1 ni
N
> '>1 '>i b fi fi jj
CD >
fi ní b
N ni ε
'Ctí
I-1 •r| ε
i—I <D >
ε $d -rd <D
Η ώ
Itf
4J
O
H
Pl <D
JJ
JJ i
<d o
Π) >
o fi n, >
jJ >
rt jj <n «I u d o n> Q)
JJ >o o ni h jj q,><D w
Pl o
rd
Ό
Id >
O >0 b
>0)
N
Λ
O fi b
w
O
ΓΟ o
ro rH
Ή Ή JJ fi to -1 O rl fi b JJ rl 10
X Ή CD ε
CCS
CN >fi a
Md XD JJ O '>1 rd . , b Oj fi NtD.fi
-d
Ή 5
- >fi Π fi b tu (JI «Φ O CN ε
o o b oj
Md
-rl
Ή Jj
fi to
1—1 o
•rl fi
b JJ
•rl co
X 'r| rd
<D ε
1—1 >fi
Md XD Pl
jj —'
0
'>i i—1 'rl
b PM fi
N <D 1—1
ni jj •rl
> b
•r| •rl
>fi X
'rl Pl CD
fi i—1
fi b Md
CD
Cn
o CN
ε
o 0
b Pl
'rl fi
-d rd b
b
CN >fi
Pi •rd
JJ co o fi JJ co
X Ή <d ε i—I
Md xd jj O
Ψί rd . .
b
N QI h ni jj >
rl >· >fi 'rl Pl fi fi b
CD
Cn o CN ε o o b Pi •rl b
•r|
X
CD
I—i Md o
sf rd fi
O fi Q fi ni CD 9 d to fi 1 Jd * b, jj -d b rd
LT)
O rd \<D o fi 6
JJ -rl U b rd ni <D rd CO 1 ífi .3 a b fi o
b in
Cn
O rd
Ifi'9
Ss b rd * ni <D 9 rd CD b • a b o
ΓΟ o
fi o
i ni fi
Λ b
O fi b
>co fi o °
§ b
I >“ fi b
£ o fi o s rt >“ fi b
b o
fi •r|
JJ CO O fi jj co
X Ή cd ε
Md XD JJ . O 'κ*Ί I—I b PM N (D tú jj >
rl
- >fi 'rl PÍ| fi fi b (D
Cn o CN ε
o o b Pi '>1 b
b
CD >fi b
'>1
τ) fi >
jj 'rl υ
ni >
'(C fi >
O fi
CO ro >fi
CM oo >?9
-S O fi fi O JJ b I“! ni (D 0 rd ω ífi.
b fi
LD
T~l ° o fi O
Ώ * a b
I>CQ fi b
Cn (ti
99
9 9 9 « 9 9 9 • 9 9 9
Přiklad 5
Výroba termoplastické tvarovací hmoty z bramborového škrobu a laktonu kyseliny glukonové a dalšího změkčovadla při basické hodnotě pH
Hmota se vyrábí v hnětacím agregátu (Brabender Kneter). Tento hnětači agregát se vyhřeje na teplotu 140 °C a v provozním stavu se přidá 30 g bramborového škrobu (Toffena firmy Siidstárke) . V 10 g deionisované vody (pH = 7) se rozpustí 1,5 g α-laktonu kyseliny glukonové (pH = až 4) a hodnota pH se upraví na 8 přídavkem 1 mol roztoku hydroxidu sodného. Přídavkem další deionisované vody se celkový obsah vody nastaví na 15 g. Hodnota pH se kontroluje pomocí pH-metru firmy VTW (pH 538)(kalibrování proti fosfátovému pufru). Roztok se pomalu tenkým proudem přivádí do škrobu v hnětači a po ukončení přídavku se tak dlouho hněte (asi 20 až 30 minut), dokud hmota není sklovitá. Termoplastifikace se provádí za uzavřeného víka, které se může pro pozorování krátkodobě otevřít. Hnětač se potom vypne, nánosy se odstraní a tvarovací hmota se ještě v horkém stavu vyjme. Tvarovací hmota je sklovitá, vazká a flexibilní. Po ochlazeni se může termoplastická hmota dále zpracovávat. Procesem ochlazování tvarovací hmota postupně tvrdne, udržuje si však určitou flexibilitu.
Příklad 6
Výroba termoplastické tvarovací hmoty z bramborového škrobu a laktonu kyseliny glukonové a dalšího změkčovadla při kyselé hodnotě pH
Hmota se vyrábí v hnětacím agregátu (Brabender Kne19 * » · · • φ · φφφ φ · · » φ φ φ φ φ φφ φ· • · 9 • * Φ
Φ Φ Φ β Φ Φ Φ
Φ · » » ter). Tento hnětači agregát se vyhřeje na teplotu 140 °C a v provozním stavu se přidá 30 g bramborového škrobu (Toffena firmy Sudstárke) . V 10 g deionisované vody (pH = 7) se rozpustí 1,5 g α-laktonu kyseliny glukonové (pH = až 4) a hodnota pH se upraví na 2 přídavkem 1 mol roztoku kyseliny chlorovodíkové. K tomu je zapotřebí asi 2 až 3 ml roztoku kyseliny chlorovodíkové. Přídavkem další deionisované vody se celkový obsah vody nastaví na 15 g. Hodnota pH se kontroluje pomocí pH-metru firmy VTV (pH 538) (kalibrování proti fosfátovému pufru). Roztok se pomalu tenkým proudem přivádí do škrobu v hnětači a po ukončení přídavku se tak dlouho hněte (asi 20 až 30 minut), dokud hmota není sklovitá. Termoplastifíkace se provádí za uzavřeného víka, které se může pro pozorování krátkodobě otevřít . Hnětač se potom vypne, nánosy se odstraní a tvarovací hmota se ještě v horkém stavu vyjme. Tvarovací hmota je sklovitá, vazká a flexibilní. Po ochlazení se může termoplastická hmota dále zpracovávat. Procesem ochlazování tvarovací hmota postupně tvrdne.
Přiklad 7
Výroba termoplastických tvarovacích hmot z bramborového škrobu a laktonu kyseliny glukonové a dalšího změkčovadla při různých hodnotách pH
Pokusy se provádějí stejně jako je popsáno v příkladech 5 a 6 se změněnými hodnotami pH (2, 4, 6, 8, 10 a 12) .
Příklad 8
Výroba dvou termoplastických tvarovacích hmot z bramborového ·*
9 · ·β · · « · •999 9· škrobu a laktonu kyseliny glukonové a dalšího změkčovadla při hodnotě pH 7
Pokusy se provádějí principielně stejně, jako je popsáno v příkladech 5 a 6 . Rozdíl spočívá v tom, že se v prvním případě upraví hodnota pH přídavkem roztoku hydroxidu sodného přímo na 7 . Aby se zajistila srovnatelnost s vyšším zatížením solemi v pokusech, která ukazuje stav, odchylující se silně od neutrální hodnoty pH , postupovalo se ve druhém postupu následovně. Hodnota pH se nejprve upravila pomocí roztoku hydroxidu sodného na 12 , načež se tato hodnota pH snížila pomocí roztoku kyseliny chlorovodíkové znovu na 7 . Při výrobě směsí nebyly pozorovány žádné rozdíly.
Folie z tvarovacích hmot byly vyrobeny zpracováním termoplastických tvarovacích hmot z příkladů 5 až 8 postupem podle příkladu 4 . Teplota při výrobě termoplastických tvarovacích hmot byla ve všech případech 140 °C a teplota při lisování byla 130 °C . Výsledky jsou uvedené v následující tabulce II .
• « • · ·. · · i—I d
X!
fC
H termoplastických tvarovacích hmot z bramborového škrobu a laktonu kyseliny a dalšího změkčovadla a posouzení z nich při teplotě 130 °C vyrobených folií 'rl 'Φ d > φ O n d d o o λ: ω d o r—I a Ul
OJ rl
H
O χ
íd
4->
(Q
S j->
O
>1
0
X H
X i—1
<u
rd (0
1 >,
a X
'Φ >
O tí o
d tí
O>
uj tí rl tí
Φ
O
S rd
0) dí>
m
Ό
O í>
Ή d
X tí
Φ tí a
ω d
ns tí
4-1
Ή d 'ns d > Φ li Oj ns O Λ ε
O
X
Φ d
Ή d
jj d
φ tí nS a
co d
ns tí jj
Ή d 'ns d > φ tí Oj ns Q XI ε
o x
φ d
'rl d
x d
φ tí nJ a
co d
ns tí x
Ή 'φ d í> tí tí φ ns Oj X o N 'rd d
Ή X ε
Ή d X Ή \φ d d > φ d tí n tí Φ nS 3 nS OJX a o n co ε φ d o x ns x tí x
X
N ' rc! ή > g ·> Φ 'ns Oi JJ O rl ε > 2 o X!
I—I 14 ω oj o
Ird '(C li oj >φ ς “1.h •‘Ku £-h ° Π3 >tí 5 3 Λω N \i—I
Φ Ξ X! e 'Π3
N fO Ή > d d - φ 'd oj o x! tí 14 ω uj o
rd a x 5 >tn
XI 'í>1 >
S ° a x φ >“ tí Λ 'Φ rfi X v tí N >Φ S oS*
- Φ J 4-1 ω tí tí 2 Jq >n. X N Φ
N ' (0 Ή > g
- Φ 'nS Oj JJ O rl ε > 2 o x
Η
X ω
vo
U) 'X >
° a x φ >“ tí X tí οι >φ ..
X ,_j o o Π ť ω -rl o x d -rl x x ω Φ 'Φ x
N fC Ή a - φ 'Φ x tí -rl “ φ Jtí '5 u_i x a e
N
Φ x
'(0
X •H >
o
I—I X co
UJ 'X >
o tí o
X ε
nS tí
X tí
OJ >Φ ..
O 'H X X (0 o d x co Ή ε
d φ a O) ' φ o '£ 43 6 tí -H 2 Φ >tí c x a
N
Φ x
UJ
Ή
d
φ
ε >
Ή n5
>tí X
a ω
ns d
X o
X >co
4 • · ·* « · · · • ·>·
4 · • 9 9
9999 99
9 <
• · »· • · · • 44 • · * • 4 *·· £
<u ε ·η m 5 ns tn X ω Η a Ο Ν
Φ π3
X
Φ rd
X ra tí . ns X tí X
Ή tí
JJ tí
Φ tí ns
Pl ω
tí ns tí jj
Ή 'Φ tí > tí tí Φ ns tnX O n
Ή tí
-I •H
Λ
H
X φ
i—I 4-1
Ή Φ tí ϋ 44 X ns Φ Ρι ι—I O
Ή tí 'nS tí > Φ tí tn Φ O Λ £
O
X
Φ tí 'tí tí jj tí φ
tí ns
Pl ra tí f0 tí x
φ tí 'ns - tí 'tí φ
Φ ns tn X O N £
O >Φ X TJ Φ >Φ tí tí
X '(ΰ χ
Ν Π5 Ή > tí tí
- ω 'nS tn X O -tí ε > 2 O X r-1
X ω
<N >Φ
X O O Pl 1—1
Pi o ·- Φ 2 '(Ú JJ tí tí -H “ ns >tí 'g X Pi B N Φ X
Ή tí JJ r-1 . ™ ><” ·· M M n ť -tí β § g,« » §5
O 43 Jj X! £ r , ra φ o řrt 'd —1
X P, *
N
0)
X 'nS
N (C Ή ί> tí tí ' Φ 'Φ tn JJ O ť ε > O O X —I 44 ra
OJ >Φ .. JJ
O O ftd ω
Pl ·- φ
X tí -tí “ n$ >tí '3 ň a N Φ X!
tí -tí X Φ i—I 4-1
LD in
Lfl >Φ
Ti >Φ tí
X
OJ >φ JJ
O O Ρι Ή Ρι Φ ·· \H
-tí tí
X ι—I ra -tí tí 'tf J β ‘Η tí '2 w χ x o r ’tí g u-i y tí Pi e o
χ Λ x N
LD
II (pokračování) π5 Λί (—I
Λ
Γΰ
Η (N
W
Pl ra ω
>tí
Pl
X
O tí >ra
O τ—I
Pl ns £
O tí
O
X
O tí >ra
O
ID
O in >ra £
o tí o
X £
ttí tí
X
X
O tí
X >ra • · * · ·
4 4 44 4
4 4 4 » * ♦ «4 · >444
444 44 44 • ·
4444 · ·
44 4 4
4 « · · · • · · 4 *
44· 4 ·· · ♦
Příklad 9
Výroba směsi z termoplastické směsi, obsahující škrob,
1.4- a-D-polyglukan a lakton kyseliny glukonové pro další zpracování pomocí dvoušnekového extruderu
Smísí se spolu 2 kg bramborového škrobu (bramborová moučka příkladně značky Toffena firmy Sudstárke) a 0,5 kg
1.4- a-D-polyglukanu (amylosa) a manuelně se homogenizuje. (Použití mixeru (příkladně normálního kuchyňského přístroje je pro popsané množství dostatečné) je možné, jestliže velikosti zrn použitých polymerů se od sebe značně liší). Potom se pomalu přidá směs 300 g α-laktonu kyseliny glukonové. Během přidávání se směs manuelně hněte za dodržování bezpečnostních předpisů. Po ukončeném přidávání a zpočátku procesu hnětení je hmota silně lepivá a tvoří se větší aglomeráty. V průběhu homogenizace se hmota stále více stává sušší a jemnozrrtější, což je důsledkem absorpce polárních aditiv škrobem a amylozou. Tímto způsobem připravená směs se může použít přímo k dalšímu zpracování na extruderu.
Příklad 10
Výroba směsi pro extrudované folie z termoplastické směsi, obsahující škrob, 1,4-a-D-polyglukan a lakton kyseliny glukonové pomocí dvoušnekového extruderu
Tento pokus se provádí s polymemí směsí vyrobenou podle příkladu 9. Pokus probíhá ve dvoušnekovém extruderu (Haake Rheomex PTV 25/28p). Použité šneky jsou šneky se standardním provedením konické varianty. Extruder je opatřen čtyřmi volitelně řiditelnými topnými elementy. Teplota zpracování činí ve všech zónách 140 °C. Průběh teploty je zaznamenáván
99
9 9 · • * · * « · · 9 ·
9 9 9
9 9 9 on-line pomocí běžně dodávaného software. Teplota hmoty v trysce je průměrně 10 °C nad teplotou topných prvků. Počet otáček je 25/minuta. Výstup extrudátu se děje tak zvanou širokoštěrbinovou tryskou s rozměry 100 mm šíře a 0,2 mm výšky (výškově regulovatelná mezi 0,2 mm a 1,0 mm).
Extruder se provozuje silně předávkovaný, to znamená na vstupu je substance k dispozici v dostatečném množství. Navíc se trvalý přísun zajišťuje pomocí tlačného zařízení. Je třeba dbát toho, aby přísun látky probíhal pokud možno rovnoměrně. Tlačné zařízení je z plastu (případně dřeva) s vysokou odolností, aby se vyloučil otěr kovu odpovídajícího nástroje.
Po době náběhu asi 10 minut vystupuje extrudát z trysky zprvu mléčně zakalený. Zpočátku je extrudovaný film velmi flexibilní. Po krátké době film na vzduchu ztuhne. Dále se pak dopravuje následně zařazeným transportním pásem. Extrudovaný film je v pevném stavu tažný, tato vlastnost však v průběhu chlazení zřetelně poklesá.
Tímto způsobem získané vzorky se mohou bez dalšího zpracování (čištění nebo zušlěchfování) podrobit další analytice, příkladně zjišťování odolnosti proti vodě, mechanických vlastností.
Příklad 11
Výroba termoplastické tvarovací hmoty z bramborového škrobu, kyseliny askorbové a dalších aditiv
Hmota se vyrábí v hnětacím agregátu (Brabender Kneter). Tento hnětači agregát se vyhřeje na teplotu 140 °C
4 • · • 4
4
4 4 4
4 4 a v provozním stavu se přidá 30 g bramborového škrobu (Toffena firmy Sudstárke) . Potom se přidá 15 g deionisované vody a po homogenisační fázi asi 10 minut se přidá nejprve 5,1 g kyseliny askorbové a potom 1 g glyoxalu (40% vodný roztok). Směs se homogenisuje a po dalších 10 minutách ve hnětači se v ještě horkém stavu směs z přístroje vyjme. Tvarovací hmota je sklovitá a vazká. V dalším průběhu (po asi 24 hodinách při teplotě místnosti) hmota pozvolna tuhne. Po ochlazení se může termoplastická hmota dále zpracovávat.
Příklad 12
Výroba folií při teplotě 100 °C z termoplastické tvarovací hmoty s laktonem kyseliny glukonové nebo glukosou
Tvarovací hmoty pro výrobu folií v tomto příkladě (tabulka III) se vyrobí analogicky jako je popsáno v příkladech 1 až 3 . Uvádějí se vlastnosti folií, které se získají tak, že se pracuje postupem podle příkladu 4 při teplotě 100 °C (srovnávací příklady při teplotě 130 °C jsou uvedené v příkladě 4).
99 » 9 9 4
99
99 > 9 9 4 > 9 9 <
Tabulka III
Hodnocení folií z termoplastických tvarovacích hmot s laktonem kyseliny glukonové nebo glukosou zpracovaných při teplotě 100 °C
Škrob změkčovadlo (%) PH teplota hnětače °C teplota lisu °C stav filmu
bram- a-lakton 8 140 100 transparent-
borový kyseliny ní , velmi
glukonové flexibilní
5
bram- a-lakton 8 140 100 transparent-
borový kyseliny ní, velmi
glukonové flexibilní
15
bram- a-lakton 8 140 100 flexibilní,
borový kyseliny transparent-
glukonové ní (po 2
30 dnech zákal)
bram- gukosa 8 140 100 transparent-
borový 15 ní, křehký,
tvrdý
Údaje hodnoty pH se týkají výrobních podmínek termoplastické tvarovací hmoty.
·· 94
9 9 4
4 9 9
4 9 9
- 27 ·· ·· • ♦ · · • ·· ·♦ • · * • ·
9 9 9 9 9 9 4 9 9
9999 94 4· 944 44 94
Příklad 13
Výroba folií při teplotě 100 °C z termoplastické tvarovací hmoty s laktonem kyseliny glukonové nebo glukosou, vyráběné při různých hodnotách pH
Tvarovací hmoty pro výrobu folií v tomto příkladě (tabulka IV) se vyrobí analogicky jako je popsáno v příkladech 5 a 6 s tím rozdílem, že se vypustí přídavek druhého změkčovadla. Uvádějí se vlastnosti folií, které se získají tak, že se pracuje postupem podle příkladu 4 při teplotě 100 °C .
♦ ♦ 91 9 11 11
• · 1 · 11 1 9
91 1 1 1 9 • •
1 i 1 i 1
1 9 11 • · · • · 11
Tabulka IV
Hodnocení folií z termoplastických tvarovacích hmot s laktonem kyseliny glukonové nebo glukosou zpracovaných při teplotě 100 °C
Škrob změkčovadlo (%) pH teplota hnětače °C teplota lisu °C stav filmu
bram- borový a-lakton kyseliny glukonové 5 2 140 100 transparentní , semi- flexibilní
bram- borový a-lakton kyseliny glukonové 15 4 140 100 transparent- ní, velmi flexibilní
bram- borový gukosa 15 8 140 100 transparent- ní , křehký ,· tvrdý
Údaje hodnoty pH se týkají výrobních podmínek termoplastické tvarovací hmoty.

Claims (8)

1. Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo pro výrobu tvarových těles, obzvláště biologicky odbouratelných tvarových těles, vyznačující se tím, že obsahuj i alespoň jeden polymer na basi škrobu a/nebo modifikovaného škrobu a jako změkčovadlo od aldos a/nebo ketos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadě jejich laktony, s výjimkou kyseliny askorbové, v množství až 1 % hmotnostní, vztaženo na pevné látky směsi, jakož i popřípadě další polymery, obzvláště biopolymery a přídavné látky, jako jsou plnidla, kluzné prostředky, odformovací prostředky, barviva, vodu a podobně.
2. Směsi podle nároku 1 , vyznačující se tím, že obsahují jako změkčovadlo od pentos a hexos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadě jejich laktony.
3. Směsi podle nároku 1 nebo 2 , vyznačující se tím, že jako změkčovadlo obsahují cukrové kyseliny, popřípadě jejich laktony.
4. Směsi podle nároku 1 nebo 2 , vyznačující se tím, že jako změkčovadlo obsahují on-kyseliny, popřípadě jejich laktony.
5. Směsi podle nároku 1 nebo 2 , vyznačující se tím, že jako změkčovadlo obsahují uronové kyseliny, popřípadě jejich laktony.
• ·
- 30 - ·*···· ···
...» ·» ·· ··· ·· ··
6. Směsi podle nároku 4 , vyznačující se tím, že jako změkčovadlo obsahuji glukonovou kyselinu a/nebo lakton kyseliny glukonové .
7. Směsi podle nároku 4 , vyznačující se tím, že jako změkčovadlo obsahují glukuronovou kyselinu a/nebo lakton kyseliny glukuronové.
8. Směsi podle alespoň jednoho z nároků 1 až 7 změkčovad- vyznačuj í lo v množství 2 í c í s iž 30 % 1 e tím imotnostníc , že obsahuj í =h. 9. Směsi podle alespoň j ednoho z nároků 1 až 8 vyznačuj i c í s e tím , že obsahuj í destruktu- rovaný škrob. 10. Směsi podle alespoň jednoho z nároků 1 až 9 5 vyznačuj í c í s e tím , že obsahuj í hydro- lyticky odbouraný škrob. 11. Směsi podle alespoň j ednoho z nároků 1 až 10 , vyznačuj í c í s e tím , že obsahuj í chemicky modifikovaný škrob. 12. Směsi podle alespoň j ednoho z nároků 1 až 11 » vyznačuj í c í s e tím , že obsahuj í kationický
nebo anionický modifikované škroby.
13. Směsi podle alespoň jednoho z nároků 1 až 12 , vyznačující se tím, že jako další polymery
9 · 9·· · * 9 4 44 4 • 94 44 4 4444
4444 44 4· 444 ·4 44 obsahuj ί proteiny .
14. Směsi podle alespoň jednoho z nároků 1 až 13 , vyznač upravuje na ují 6 až c i 10 se t í , výhodně 8 m až , že hodnota pH směsí : 10 . 15. Směsi podle ale spoň jednoho z nároků 1 až 14 , vyznač ují c i se ti m , že obsahují další
změkčovadla.
16. Směsi podle nároku 15 , vyznačující se tím, že celkový obsah změkčovadel je 3 až 50 % hmotnostních, obzvláště 5 až 30 % hmotnostních.
17. Použití termoplastické směsi podle alespoň jednoho z nároků 1 až 16 k výrobě tvarových těles nebo folií.
18. Použití podle nároku 17 k výrobě obalů pro potraviny.
19. Použití podle nároku 17 k výrobě střívek pro uzeniny.
20. Použití podle nároku 17 k výrobě obalů pro farmaceutika.
21. Použití podle nároku 17 k výrobě tvarových těles pro kontrolované uvolňování účinných látek.
22. Použiti směsí podle alespoň jednoho z nároků 1 až 16 k výrobě dočasných ochranných povlaků technických přístrojů.
23. Způsob výroby směsí, obsahujících škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadlo, jakož i popřípadě další ·· polymery a přísady, jako jsou plnidla, kluzné prostředky, antioxidanty, odformovací prostředky, vodu a podobně, míšením a homogenisací, vyznačující se tím, že se jako změkčovadlo použijí od aldos a/nebo ketos odvozené polyhydroxykarboxylové kyseliny, popřípadě jejich laktony.
24. Způsob podle nároku 23 , vyznačující se tím, že se hodnota pH směsi upraví přídavkem base na 8 až 13 .
CZ200052A 1998-06-26 1998-06-26 Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití CZ200052A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200052A CZ200052A3 (cs) 1998-06-26 1998-06-26 Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200052A CZ200052A3 (cs) 1998-06-26 1998-06-26 Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200052A3 true CZ200052A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5469193

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200052A CZ200052A3 (cs) 1998-06-26 1998-06-26 Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ200052A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6565640B1 (en) Compositions containing starch and/or modified starch and plasticisers
US6323265B1 (en) Thermoplastic mixture containing 1,4-α-D-polyglucane, method for making the same and use thereof
EP2106419B1 (en) Starch-based compositions and related use and obtainment process.
EP1359190B1 (en) Compositions for photodegradable and biodegradable plastic product and use thereof
US6406530B1 (en) Biopolymer-based thermoplastic mixture for producing biodegradable shaped bodies
US6313105B1 (en) Thermoplastic mixtures containing dialdehyde starch and natural polymers
EP2206741A1 (en) Biodegradable composition, processed biodegradable article such as food container and method of producing the same
EP2493975B1 (en) Starch-based biodegradable polymer; method of manufacture and articles thereof
JPH0331333A (ja) 生分解性プラスチック物品製造用ポリマー組成物およびそれから成る物品とその製法
UA124797C2 (uk) Термопластичний крохмаль
JP2003532774A (ja) ポリα−1,4−グルカンおよびデンプンからなるゲル
JP2001509525A (ja) 生分解性成形品を製造するためのデンプンを主原料とする熱可塑性混合物
KR102075364B1 (ko) 열 억제된 전분 및 전분 가루
CZ200052A3 (cs) Směsi obsahující škrob a/nebo modifikovaný škrob a změkčovadla, způsob jejich výroby a jejich použití
KR101642317B1 (ko) 발수성 전분의 제조방법
CZ200053A3 (cs) Termoplastická směs na basi škrobu, způsob její výroby a její použití
Obasi Tensile and biodegradable properties of extruded sorghum flour filled high density polyethylene films
CZ200055A3 (cs) Termoplastická směs na bázi 1,4-alfa-Dpolyglukanu, způsob její výroby a její použití
CZ200054A3 (cs) Termoplastická směs na bázi škrobu, způsob její výroby a její použití
CZ24013U1 (cs) Biodegradovatelný termoplast na bázi modifikovaného škrobu
AU2018326547A1 (en) Biodegradable polyester article comprising enzymes
CZ24012U1 (cs) Biodegradovatelný kompozit s matricí na bázi modifikovaného škrobu
CZ303840B6 (cs) Biodegradovatelná kompozice na bázi modifikovaného skrobu a zpusob její prípravy
JP2007031593A (ja) 成型性を改善したデンプン組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic