CZ20002762A3 - Řídicí jednotka pro motor ąicího stroje - Google Patents

Řídicí jednotka pro motor ąicího stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ20002762A3
CZ20002762A3 CZ20002762A CZ20002762A CZ20002762A3 CZ 20002762 A3 CZ20002762 A3 CZ 20002762A3 CZ 20002762 A CZ20002762 A CZ 20002762A CZ 20002762 A CZ20002762 A CZ 20002762A CZ 20002762 A3 CZ20002762 A3 CZ 20002762A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sewing machine
motor
needle
power
control unit
Prior art date
Application number
CZ20002762A
Other languages
English (en)
Inventor
Sen Mizuhara
Yosihiko Kubota
Original Assignee
Juki Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juki Corporation filed Critical Juki Corporation
Publication of CZ20002762A3 publication Critical patent/CZ20002762A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B69/00Driving-gear; Control devices
    • D05B69/36Devices for stopping drive when abnormal conditions occur, e.g. thread breakage
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B19/00Programme-controlled sewing machines
    • D05B19/02Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit
    • D05B19/12Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit characterised by control of operation of machine

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Description

Řídicí jednotka pro motor šicího stroje
Oblast techniky
Vynález se týká řídicí jednotky pro motor šicího stroje, která slouží pro ovládání průmyslového šicího stroje.
Dosavadní stav techniky
V nedávných letech bylo u průmyslových šicích strojů v tělese šicího stroje uspořádáno ovládací ústrojí pro automatizaci šicích operací, jako je například odřezávání nití nebo šití zpětným stehem.
Na vyobrazení podle obr. 3 je schematicky znázorněn průmyslový šicí stroj 100, který sestává z tělesa JL šicího stroje 100, z motoru 2 šicího stroje 100, z řídicí skříně 3, z napájecího spínače 4 pro připojování komerčního energetického zdroje k řídicí skříni 3 a k jeho odpojování prostřednictvím spínací operace, dále z pedálu _5, z ovládacího panelu 6 pro nastavení různých šicích vzorů obsluhou, z jehly 7_, z jehelní tyče £[, z hlavního hřídele 9 a z řemene 10.
Kromě toho je celá řada informací, nastavených obsluhou prostřednictvím ovládacího panelu 6, odesílána do řídicí skříně 3.
• ·
···· · ·· · ·
Pokud obsluha ovládá pedál 5, je do řídicí skříně _3 vyslán povel k zahájení provozu šicího stroje nebo k zastavení šicího stroje. V důsledku toho je poháněči funkce motoru 2^ šicího stroje 100 řízena prostřednictvím řídicího obvodu, uspořádaného v řídicí skříni 3_, a to tak, že energie motoru _2 šicího stroje 100 je přenášena na jehelní tyč 8^ prostřednictvím řemene 10 a hlavního hřídele _9. '
Motor 2_ šicího stroje 100 provádí řízení otočné polohy a řízení rychlosti otáčení. Je proto obecně využito indukčního motoru pro systém řízení měniče a servomotoru na střídavý proud pro systém servořízení na střídavý proud.
S poukazem na vyobrazení podle obr. 4 bude popsána řídicí skříň 3. Střídavý elektrický proud, přiváděný z komerčního energetického zdroje do řídicího okruhu prostřednictvím zapnutí napájecího spínače 4_, je převáděn na stejnosměrný elektrický proud prostřednictvím usměrňovacího úseku 11 a vyhlazovacího úseku 12.
V případě kdy je použito servomotoru na střídavý proud jako motoru (2 šicího stroje 100 pro provádění servořízení na střídavý proud, je řídicí signál pro šicí stroj vyslán prostředky 10 pro snímání vstupu pedálu 5 do ústřední řídicí jednotky (CPU) 13 prostřednictvím ovládání pedálu _5, přičemž ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vysílá řídicí signál pro ovládání motoru do řídicích prostředků 14 pro ovládání motoru v řídící skříni 3.
Řídicí prostředky 14 pro ovládání motoru 2 předávají ovládací řídicí signál do ovládacího ústrojí 15 motoru 2, přičemž je stejnosměrný proud, získaný převedením • · úseku
12, přepnut prostřednictvím vyhlazovacího prostřednictvím ovládacího ústrojí 15 motoru, v důsledku čehož dochází k otáčení motoru 2^ šicího stroje 100.
Prostředky 16 pro snímání rychlosti otáčení motoru ý, jako je například kódovací obvod, jsou uspořádány v motoru 2 šicího stroje 100 a slouží pro přenášení signálu pro zjišťování rychlosti otáčení do ústřední řídicí jednotky (CPU) 13. Tato ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává řídicí signál pro ovládání motoru 2 do řídicích prostředků 14 pro ovládání motoru 2. v závislosti na vstupním signálu pro zjišťování rychlosti otáčení, takže je rychlost otáčení motoru 2^ šicího stroje 100 optimalizována.
Kromě toho ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 porovnává povel hodnoty otáčení, zahrnutý v řídicím signálu pro ovládání motoru ý se signálem zjištěné rychlosti otáčení, přiváděným prostřednictvím zpětné vazby od prostředků 16 pro snímání rychlosti otáčení, na základě čehož se rozhoduje, že je nastaven stav zastavení motoru, pokud předem stanovený počet otáček nebo menší počet otáček je kontinuálně udržován po určitou dobu.
Okruh 17 pro obnovení napájení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13 je připojen ke koncovce pro opětovné nastavení napájení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13 a sleduje přiváděné napětí, působící na ústřední řídicí jednotku (CPU) 13, přičemž udržuje koncovku pro opětovné nastavení napájení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13 na hodnotě Lo, pokud je přiváděné napětí mimo provozní kompenzační napěťové rozmezí ústřední řídicí jednotky (CPU) 13. V důsledku toho může být zabráněno nesprávné funkci ústřední řídicí jednotky (CPU) 13 z důvodů překročení provozního kompenzačního napěťového rozmezí.
Pokud je definováno, že bylo zjištěno zastavení motoru během provozu při standardním programu, tak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 zastaví napájení motoru 2 a uvede jej do stabilizačního stavu. V tomto případě, pokud je elektrický proud, přiváděný do řídicího okruhu prostřednictvím vypnutí napájecího spínače 4_, jednou přerušen, a pokud je napájecí spínač £ opět zapnut, pak se ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 navrací k hlavnímu standardnímu programu na základě signálu, vytvářeného okruhem 17 pro obnovení napájení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13, a provádí zpracovávání v souladu s hlavním programem. Série procesních operací, které jsou prováděny od vypnutí do zapnutí, bude prozatímně nazývána operacemi obnovení napájení. *
Prostředky 18 pro snímání polohy jehly zjišťují horní nebo spodní polohu jehly 7_ během jedné otáčky hlavního hřídele 9 a vysílají výstupní signál o poloze jehly do ústřední řídicí jednotky (CPU) 13. Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 zjišťuje polohu jehly 2 na základě signálu o poloze jehly, pokud je napájecí zdroj zapnut. Pokud je jehla 7 umístěna v jiné poloze, než je horní poloha, je předáván výstupní signál řídicím prostředkům 14 pro ovládání motoru 2, takže se jehla Ί_ přesune do horní polohy. V důsledku toho může být tkanina ustavena do šicí polohy.
Zablokování motoru je jevem, ke kterému dochází v důsledku přehřátí hřídele chapače, a to v důsledku odporu, působícího při pronikání jehly 7_ velmi silným materiálem, nebo v důsledku zamotání cívkové nitě do hřídele chapače. Za • · »· • · • >
» ···· těchto okolností je pro účely ochrany motoru 2 šicího stroje 100 proti tomuto jevu prováděno následující řízení:
1. Pokud motorem proudí proud, jehož hodnota přesahuje předem stanovenou hodnotu, nebo pokud je proud motoru nastaven v předem stanoveném rozmezí a motor 2^ šicího stroje 100 se dále otáčí po předem stanovenou dobu a při předem stanoveném nebo menším počtu otáček, je rozhodnuto, že dochází k zablokování motoru. V důsledku toho je napájení motoru zastaveno.
2. Motor 2^ šicího stroje 100 je opatřen okruhem pro snímání teploty nebo prvkem pro snímání teploty. Pokud je zjištěna předem stanovená nebo vyšší teplota, je rozhodnuto, že dochází ke stavu zablokování motoru. V důsledku toho je napájení motoru zastaveno.
Známý způsob řízení, který je prováděn během zablokování motoru, bude nyní popsán s odkazem na vyobrazení podle obr. 5.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 5, tak v případě, kdy ke stavu zablokování motoru dojde v časování © a tento stav je kontinuálně udržován po předem stanovený čas t v sekundách, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 rozhodne, že stav zablokování motoru je stanoven v časování © a pokračuje po předem stanovený čas t v sekundách, takže zastaví napájení motoru šicího stroje 100. V této době proudí do motoru 2 šicího stroje 100 velký proud za účelem uvedení motoru 2 šicího stroje 100 do ···· · · stavu otáčení, přičemž je teplo vytvářeno zejména prostřednictvím ztráty v mědi I2Rt, takže vnitřní teplota motoru se změní z ® na © na vyobrazení podle obr. 5. I zde představuje proud, proudící v motoru 2 šicího stroje 100, R představuje odpor cívky motoru 2^, a t představuje dobu trvání stavu zablokování motoru.
K uvedenému jevu zablokování motoru obvykle dochází tehdy, pokud působí velké zatížení během jedné otáčky hlavního hřídele šicího stroje, to znamená tehdy, když jehla 2 propichuje tkaninu, která je šita. Proto je jehla J_ umístěna v takové poloze, že propichuje šitou tkaninu v časování ©, znázorněné na vyobrazení podle obr. 5.
Proto tedy, pokud je obnovení napájení provedeno v časování © podle obr. 5, je signál o poloze jehly, vyjadřující, že jehla J_ není umístěna v horní poloze, vydáván jako výstup prostřednictvím prostředků 18 pro snímání polohy jehly 2· v důsledku toho ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 provádí řízení za účelem přesunutí jehly T_ do její horní polohy, jak již bylo shora popsáno.
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyřešit následující problémy.
Pokud dojde k zablokování motoru, jak bylo shora popsáno, je napájení motoru opět obnoveno v časování ©. Pokud není v této době odstraněna příčina zablokování motoru (jako je například zamotání cívkové nitě), nemůže jehla 2 pracovat a vnitřní teplota motoru dosahuje teploty, znázorněné v časování ®, v důsledku vytváření tepla, způsobeného akumulací, před zastavením napájení. Kromě toho • 9 v případě, kdy je napájení motoru zastaveno v časování © a série shora popsaných operací se poté opakuje v časování ®, pak motor 2 šicího stroje 100 může postupně vytvářet teplo, v důsledku čehož může dojít k přehřátí.
Konkrétně dochází ke zvýšení průměrného proudu za jednotku času, proudícího do cívky motoru, během zablokování motoru v důsledku charakteristik běžného motoru. Teplota cívky motoru potom kontinuálně rychle vzrůstá. Pokud tento stav pokračuje po předem stanovený čas t v sekundách, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 rozhodne, že došlo k zablokování motoru, načež zastaví napájení motoru a tím informuje obsluhu o skutečnosti, že došlo k zablokování šicího stroje.
Avšak v případě, kdy není obsluha vyrozuměna o stavu zablokování motoru a příčina zablokování motoru není odstraněna, je prováděn běžný řídicí standardní program za účelem opětovného napájení motoru prostřednictvím obnovení napájení napájecím spínačem 4_.
V tomto případě teplota cívky motoru vzrůstá ve stavu, ve kterém nárůst teploty prostřednictvím napájení se akumuluje do nárůstu teploty prostřednictvím posledního napájení. V případě, kdy je použito servomotoru na střídavý proud, dochází k možnosti, že nárůst teploty by mohl způsobit snížení kroutícího momentu v důsledku odmagnetizování magnetu rotoru nebo v důsledku vnitřního krátkého spojení v důsledku nadměrné izolace cívky.
Ve výrobním závodě na šití výrobků existuje možnost, že obsluha může rychle provést operaci zapnutí (obnovení ··*· fl flfl 4 • ·· 4 ·· flfl
napájení) po vypnutí energetického zdroje, a to dokonce i tehdy, kdy došlo k chybě, jako je například zablokování motoru, přičemž může opakovaně provádět operace vypnutí a zapnutí mnohokrát v krátké době, aby nedošlo ke snížení pracovní výkonnosti. V důsledku toho existuje vysoká pravděpodobnost, že může dojít k jevu zvýšení teploty u motoru šicího stroje, jak bylo shora popsáno.
Zejména u servomotoru na střídavý proud byla velikost motoru snížena prostřednictvím zdokonalení, spočívajícího v tom, že bylo použito nových materiálů pro magnet rotoru motoru, a rovněž v důsledku nové konstrukce statoru a způsobu simulace pro magnetický obvod. V porovnání se známým motorem o velké velikosti tak dochází k dalšímu snížení tepelné· kapacity tepelné příruby. Proto dochází k nevýhodnému sálání tepla u statorového vinutí, v důsledku čehož dochází k nárůstu teploty cívky.
Za účelem vyřešení předpokládat, že čas t rozhodnutí, zda došlo ke tohoto problému lze rovněž v sekundách, požadovaný pro stavu zablokování motoru, je zkrácen. Avšak toto rozhodnutí o zablokování šicího stroje je často prováděno tehdy, kdy dochází k šití silného materiálu.
V důsledku toho jsou běžné šicí práce znemožněny.
Kromě toho v případě, kdy se teplota cívky motoru zvýší v poměrně široké křivce, je možno provést okruh pro zjišťování teploty motoru, a tím zabránit demagnetizaci kodérového prvku a magnetu rotoru a vnitřnímu krátkému spojení v důsledku nadměrné izolace cívky. Pokud však dojde k zablokování motoru, tak teplota cívky motoru prudce vzroste. V důsledku toho je odezva zjištění příliš pozdní na . ’Β. ' • ϊ · ·· «· · * >
• · · · · · · 9 9 99
9·. 9 · .... ·.. · ·· . .'· . .·_____ 9 .
9999 9 9 99 999 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9999 9 99 99 99 999 základě zpoždění při vedení tepla, takže poruše nemůže být zabráněno.
Příklady prostředků pro zlepšení zpoždění odezvy na zjištění zahrnují způsob opatření prvku na zjišťování teploty, jako je například tepelné ochranné zařízení přímo na cívce motoru. Avšak cívka motoru působí jako vysokonapěťová část. V důsledku toho je spolehlivost izolace snížena, montážní operace má nevýhody v důsledku zvýšení velikosti vlastního motoru, přičemž dochází ke zvýšení celkových nákladů při instalaci.
Podstata vynálezu
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout řídicí jednotku pro motor šicího stroje, která bude schopna rychle zjistit stav zablokování motoru šicího stroje za účelem zabránění přehřátí motoru šicího stroje, a která nebude chybně provádět rozhodnutí o zablokování motoru šicího stroje při jeho normálním chodu.
Za účelem vyřešení shora uvedeného problému je první aspekt předmětu tohoto vynálezu zaměřen na vyvinutí řídicí jednotky pro motor šicího stroje, která obsahuje:
úsek řízení motoru (například řídicí prostředky 14 pro ovládání motoru) pro vytváření poháněcího signálu, vyjadřujícího poháněči operaci motoru šicího stroje, otočně pohánějícího hlavní hřídel šicího stroje, fefe· fefe fefe fefe fe fefefe fefefe· fefefefe • fe fe. fefe 9 9 · fe fefe···· ·· fefefe · · fe fe fefefefe fefefe •fefefe fe ·· fefe ·· ··· prostředky 18 pro zjišťování polohy jehly pro vydávání výstupního signálu o horní poloze, odpovídajícího alespoň horní poloze jehly, prostředky pro zvedání jehly (například ústřední řídicí jednotku (CPU) 13) pro zvedání jehly do horní polohy, pokud není signál o horní poloze vyslán jako výstup z prostředků pro zjišťování polohy jehly při zapnutí energetického zdroje, prostředky pro zjišťování zablokování (například ústřední řídicí jednotku (CPU) 13) pro zjišťování zablokování šicího stroje, pokud otáčení hlavního hřídele šicího stroje nebo motoru šicího stroje není potvrzeno během předem stanoveného detekčního času, kdy je poháněči signál vysílán z úseku řízení motoru, a prostředky pro zabránění napájení (například ústřední řídicí jednotku (CPU) 13) pro zabránění napájení motoru šicího stroje, pokud je zjištěno zablokování šicího stroje, přičemž předem stanovený detekční čas prostředků pro zjišťování zablokování během operace zvedání jehly prostřednictvím prostředků pro zvedání jehly je nastaven na menší hodnotu, než předem stanovený detekční čas jiný, než čas provozu zvedání jehly.
Řídicí jednotka pro motor šicího stroje podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje nastavovací prostředky pro nastavení detekčního času prostředků pro zjišťování zablokování šicího stroje.
φ-·:-·: 9 ,.-·.»...:·,·-..... 9 .9.. « 9999 9 9 ·· 999 9 9 9 9 9 9 9 99 9 «· · 99 9· 9 9 9 · 9
V případě, kdy má být jehla šicího stroje přesunuta do horní polohy, pokud není jehla umístěna v této horní poloze při zapnutí energetického zdroje, je zablokování šicího stroje zjištěno na základě kratšího času, než je předem stanovený čas, vyžadovaný pro toto zjištění.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu pak v případě, kdy má být prováděna operace posouvání jehly při opětovném zapnutí energetického zdroje, je zablokování šicího stroje zjištěno na základě kratšího času, než je předem stanovený čas, požadovaný pro toto zjištění.
Proto dokonce i tehdy, kdy je prováděna takzvaná operace obnovení napájení, kdy je energetický zdroj opět zapnut, aniž by byla odstraněna příčina zablokování šicího stroje, je toto zablokování šicího stroje zjištěno v kratším čase; než je předem stanovený čas pro zjištění zablokování šicího stroje během normálního provozu, takže je napájení motoru šicího stroje zastaveno.
V důsledku toho je možno zabránit tomu, aby došlo k přehřátí motoru šicího stroje v důsledku provádění operace obnovení napájení, takže je možno zabránit poškození motoru šicího stroje.
Kromě toho zablokování šicího stroje není často způsobeno chybnou při normálním využívání. Proto není normální využívání nikterak ovlivněno.
Druhý aspekt předmětu tohoto vynálezu je zaměřen na řídicí jednotku pro motor šicího stroje v souladu s prvním ·
• · ·« · · · · • · · - .9 • ···♦ 9 9
9·· 9 99 9 ·
9
9 9 • 9 aspektem předmětu tohoto vynálezu, přičemž tato řídicí jednotka dále obsahuje:
nastavovací prostředky (například prostředky 19 pro změnu nastaveného obsahu) pro nastavení detekčního času prostředků pro zjišťování zablokování šicího stroje.
Takže v případě, kdy jehla šicího stroje není umístěna v horní poloze při zapnutí energetického zdroje, tak čas, požadovaný pro zjištění zablokování šicího stroje, může být nastaven prostřednictvím nastavovacích prostředků.
V důsledku toho může být nastaven optimální čas, vhodný pro příslušné charakteristiky šicího stroje, takže může být mnohem spolehlivěji zabráněno tomu, aby došlo k poškození motoru šicího stroje v důsledku jeho přehřátí.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje blokové schéma, ukazující konstrukci obvodu v řídicí skříni 30 u průmyslového šicího stroje podle jednoho provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje graf časování, ukazující způsob řízení, prováděný během zablokování motoru v řídicí skříni 30, znázorněné na obr. 1, přičemž pod písmenem (a) je znázorněna změna vnitřní teploty motoru 2 šicího stroje, pod písmenem (b) je znázorněn stav napájení motoru 2 šicího «V · β · ·
0. 0 • 0000 i >4
0 0 * · ♦·.
0 0
0 «ί
S ‘9 · · 0 stroje, a pod písmenem (c) je znázorněn stav napájení řídicí skříně 30 komerčním střídavým elektrickým proudem;
obr. 3 znázorňuje nárysný pohled, ukazující konstrukci hlavních částí známého průmyslového šicího stroje 100;
obr. 4 znázorňuje blokové schéma, ukazující konstrukci okruhu v řídicí skříni 3, znázorněné na obr. 3; a obr. 5 znázorňuje graf časování, ukazující známý způsob řízení, prováděný během zablokování motoru.
Příklady provedení vynálezu
V dalším bude podrobněji popsáno příkladné provedení předmětu tohoto vynálezu, a to s odkazem na přiložené obrázky výkresů.
Jelikož je mechanická konstrukce průmyslového šicího stroje podle tohoto provedení stejná, jako je konstrukce, znázorněná na vyobrazení podle obr. 3, bude její podrobnější popis vynechán, konstrukce řídicí skříně, která je odlišná od běžně známé konstrukce, bude popsána s odkazem na vyobrazení podle obr. 1, přičemž stejné součásti, jako součásti konstrukce okruhu u řídicí skříně 3, znázorněné na obr. 4, budou označeny stejnými vztahovými značkami, takže jejich podrobnější popis bude vynechán.
Řídicí skříň 30 obsahuje:
usměrňovači úsek 11, • ο · >«· ···· ·· © · --· ·♦♦ .»-· · · • »··· · · ·* *·· · · • · ···*···
·.<·« · *· *· 9· *·· vyhlazovací úsek 12, řídicí prostředky 14 pro ovládání motoru 2, ovládací ústrojí 15 motoru 2, okruh 17 pro obnovení napájení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13, prostředky 18 pro snímání polohy jehly Ί_, prostředky 19 pro změnu nastaveného obsahu, a ústřední řídicí jednotku (CPU) 13.
Řídicí skříň 30 je připojena k prostředkům 16 pro snímání rychlosti otáčení, uspořádaným v motoru 2^ šicího stroje.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává jako výstup řídicí signál o pohánění motoru pro řídicí prostředky 14 pro ovládání motoru 2, pokud je řídicí signál šicího stroje obdržen jako vstup od řemenu 10 prostřednictvím sešlápnutí pedálu 5 obsluhou (viz obr. 3).
Kromě toho, pokud jě detekční signál o rychlosti otáčení, vyjadřující rychlost otáčení motoru 2 šicího stroje, obdržen jako vstup od prostředků 16 pro snímání rychlosti otáčení, uspořádaných v motoru 2^ šicího stroje, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává jako výstup řídicí signál pohánění motoru pro řídicí prostředky 14 pro ovládání
motoru 12 v odezvě na detekční signál rychlosti otáčení tak, že rychlost otáčení motoru 2^ šicího stroje je optimalizována.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 porovnává hodnotu povelu pro otáčení, obsaženou v řídicím signálu pro pohánění motoru, s detekčním signálem rychlosti otáčení, vráceným jako zpětná vazba od prostředků 16 pro snímání rychlosti otáčení, na základě čehož je rozhodnuto, zda stav, ve kterém má motor 2 šicího stroje předem stanovený počet otáček nebo menší počet otáček, je kontinuálně udržován.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 obsahuje časovači zařízení pro počítání času, který uplynul poté, kdy motor 2 šicího stroje má předem stanovený počet otáček nebo menší počet otáček včetně zastavení, a vydává rozhodnutí, že došlo ke stavu zablokování motoru, načež zastavuje napájení motoru 2 šicího stroje, pokud uplynulý čas dosáhne předem stanoveného času a.
Pokud mají například prostředky 16 pro snímání rychlosti otáčení takovou konstrukci, že motor 2 šicího stroje vydává jako výstup impulzní signál po každém pootočení o předem stanovený úhel, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 může zjišťovat rychlost otáčení motoru 2 šicího stroje na základě počtu impulzů impulzního signálu, vysílaného v průběhu předem stanoveného času. V tomto případě vydává ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 rozhodnutí, že motor 2 šicího stroje má předem stanovený počet otáček nebo menší počet otáček, pokud je počet impulzů za jednotku času na předem stanovené nebo menší úrovni nebo pokud není impulzní signál vydán.
• · • ·
Prostředky 16 pro snímání rychlosti otáčení mohou mít takovou konstrukci, že zjišťují počet otáček motoru 2 šicího stroje v odezvě na výstupní signál prostředků 18 pro snímání polohy jehly T_, což bude podrobněji popsáno v dalším.
Konkrétněji řečeno jsou uspořádány prostředky 18 pro snímání polohy jehly 7 pro vysílání signálu o poloze jehly pokaždé, kdy jehelní tyč J3 nebo jehla 7_ dosáhnou horní polohy. Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 může vydat rozhodnutí, že motor 2 šicího stroje má předem stanovený nebo menší počet otáček, prostřednictvím zjištění impulzní šířky, generačního intervalu nebo generačního počtu výstupního signálu prostředků 18 pro snímání polohy jehly Ί_.
Kromě toho pokud signál o poloze jehly 7 není vyslán
prostředky 18 pro snímání polohy jehly 7, může být
rozhodnuto, že jehelní tyč 2 a jehla Ί_ jsou zastaveny
v jiných polohách, než je horní poloha.
Pokud je stav, kdy má motor 2 šicího stroje předem
stanovený nebo menší počet otáček, kontinuálně udržován po předem stanovený čas a, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 zastaví napájení motoru 2 šicího stroje za účelem zamezení přehřátí motoru 2 šicího stroje.
Pokud je vydáno rozhodnutí, že bylo zjištěno zablokování motoru během provozu pohánění šicího stroje, potom ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 zastaví napájení motoru, který je tak udržován v zastaveném stavu. V tomto případě je přívod energie do řídicího okruhu zastaven prostřednictvím uvedení napájecího spínače 4_ do vypnuté polohy.
uveden do zapnuté polohy, se navrací k hlavnímu
-..... ..... ’ ' · ’ ·· ' -- 17
Pokud je napájecí spínač 4_ ústřední řídicí jednotka (CPU) standardnímu programu v odezvě na signál, vydávaný provozem okruhu 17 pro obnovení napájení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13, a provádí zpracování v souladu s hlavním standardním programem. Série procesních operací od vypnutí přívodu energie do zapnutí přívodu energie bude prozatímně nazývána jako obnovení napájení.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 se navrací k hlavnímu standardnímu programu, pokud je zapnut energetický zdroj prostřednictvím operace .obnovení napájení, a vydává rozhodnutí, zda jehla 1_ (viz obr. 3) je umístěna v horní poloze, a to na základě signálu o poloze jehly, přiváděné od prostředků 18 pro snímání polohy jehly. Pokud není jehla Ί_ umístěna v horní poloze, je řídicí signál pro pohánění motoru pro zajištění pohybu jehly 2 do horní polohy vydán jako výstup pro řídicí prostředky 14 pro ovládání motoru 2, v důsledku čehož dojde k napájení motoru 2 šicího stroje.
Kromě toho ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává řídicí signál pro pohánění motoru 2 pro řídicí prostředky 14 pro ovládání motoru 2 a porovnává hodnotu povelu k otáčení, zahrnutou v řídicím signálu pro pohánění motoru, s detekčním signálem o rychlosti otáčení, získaným jako zpětná vazba od prostředků 16 pro snímání rychlosti otáčení, v důsledku čehož vydává rozhodnutí, zda stav, ve kterém má motor 2 šicího stroje předem stanovený nebo menší počet otáček, je kontinuálně udržován.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 počítá uplynulý čas ve stavu předem stanoveného nebo menšího počtu otáček
9 • 9 .4..
» ····
prostřednictvím vnitřního časovacího zařízení pro počítání uplynulého času, a vydává rozhodnutí, že došlo ke stavu zablokování motoru, pokud uplynulý čas dosáhne předem stanoveného času b v sekundách, v důsledku čehož dojde k zastavení napájení motoru ý šicího stroje.
Předem stanovený čas b má hodnotu nastavenou tak, aby bylo možno řídit pohyb jehly Ί_ do horní polohy, pokud je energetický zdroj zapnut, přičemž je vydáváno rozhodnutí o zablokování motoru během jiného řízení prostřednictvím využití předem stanoveného času a.
Pokud je předem stanovený čas b mnohem kratší, než předem stanovený čas a, je nastaven tak, aby představoval dostatečně dlouhou dobu, nezbytnou pro zastavení pohybu jehly 7 do horní polohy, pokud je energetický zdroj zapnut. V důsledku toho nedojde k zastavení motoru 2 šicího stroje, pokud se jehla 7_ normálně pohybuje do horní polohy prostřednictvím řízení ústřední řídicí jednotky (CPU) 13, takže funkce nemá žádné nedostatky.
Kromě toho má předem stanovený čas b optimální hodnotu, která se mění v závislosti na charakteristikách šicího stroje. Proto je možno nastavit hodnotu prostřednictvím prostředků 19 pro změnu nastaveného obsahu. Tyto prostředky 19 pro změnu nastaveného obsahu slouží pro nastavování a uchovávání předem stanoveného času b a zahrnují například energeticky nezávislou paměť (na vyobrazeních neznázorněno), přičemž slouží pro zapisování a ukládání předem stanoveného času b do této energeticky nezávislé paměti.
Prostředky 19 pro změnu nastaveného obsahu mohou obsahovat variabilní rezistor a zapouzdřený spínač pro uchovávání předem stanoveného času b. Kromě toho v případě, kdy prostředky 19 pro změnu nastaveného obsahu zahrnují energeticky nezávislou paměť, je rovněž možné, aby měly takovou konstrukci, že předem stanovený čas b lze nastavit prostřednictvím ovládání ovládacího panelu
V dalším bude nyní vysvětlena funkce předmětu tohoto vynálezu.
Především, pokud je jehla J_ uvedena do zablokovaného stavu v důsledku šití silného materiálu nebo v důsledku zašmodrchání cívkové nitě v časování ©, což je znázorněno na vyobrazení podle obr. 2, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává rozhodnutí, že je zjištěn stav zablokování motoru, pokud má motor 2 šicího stroje kontinuálně předem stanovený nebo menší počet otáček po předem stanovený čas na základě detekčního signálu o rychlosti otáčení, který je zpětnou vazbou od prostředků 16 pro snímání rychlosti otáčení, a zastavuje napájení motoru 2 šicího stroje v časování ©.
Pokud nebyla obsluha upozorněna na stav zablokování šicího stroje a operace obnovení napájení je provedena v časování (D za účelem opětovného spuštění energetického zdroje tělesa 1 šicího stroje bez odstranění stavu zablokování, pak ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává rozhodnutí, zda poloha jehly 7 je ustavena do horní polohy na základě signálu o poloze jehly přijatého od prostředků LB pro snímání polohy jehly 7.
ί
Pokud je energetický zdroj tělesa 2 šicího stroje normálně vypnut, jehla J_ se zastaví v horní poloze, pokud je energetický zdroj zapnut. Avšak v případě, kdy dojde k zablokování motoru tak, že napájení je zastaveno tehdy, kdy jde jehla J_ umístěna pod horní polohou, pak je poloha jehly 1_ mimo horní polohu, pokud je provedena operace obnovení napáj ení.
Po provedení operace obnovení napájení v časování ® ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává rozhodnutí, že jehla 2 není umístěna v horní poloze, takže řídicí signál pro pohon motoru za účelem pohybu jehly 1_ do horní polohy je odeslán do řídicích prostředků 14 pro ovládání motoru 2. Proto je napájení motoru 2 šicího stroje započato v časování ©.
V časování © není odstraněn stav zablokování motoru, proto ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 vydává rozhodnutí, že motor 2 šicího stroje má předem stanovený nebo menší počet otáček a je počítán uplynulý čas. Pokud je dosaženo předem stanoveného času b, který je uložen v prostředcích 19 pro změnu nastaveného obsahu, je napájení motoru 2 šicího stroje zastaveno v časování ©.
Jak je znázorněno pod písmenem (a) na vyobrazení podle obr. 2, je motor 2 šicího stroje napájen ve stavu zablokování motoru od časování © do časování ©. V důsledku toho dochází ke zvýšení vnitřní teploty motoru 2 šicího stroje. Avšak předem stanovený čas b je kratší, než předem stanovený čas a. Proto je vnitřní teplota motoru 2_ šicího stroje zvýšena méně, přičemž teplota začíná okamžitě klesat. Proto nemůže být
dosaženo takové teploty, která v důsledku přehřátí. by způsobila poruchu
Obdobně v případě, kdy je opět provedena operace
obnovení napájení v časování ©, vnitřní teplota motoru 2
šicího stroje vzrůstá mezi časováním ® a časováním ®. Avšak předem stanovený čas b je kratší, než předem stanovený čas a. Proto vnitřní teplota motoru 2 šicího stroje poté poklesne.
Kromě tohoto v případě, kdy je energetický zdroj vypnut v běžném stavu, kdy nedošlo ke stavu zablokování motoru, ústřední řídicí jednotka (CPU) 13 nezajišťuje řízení za účelem pohybu jehly 2 do horní polohy, neboť je jehla 7 umístěna v horní poloze při vypnutí energetického zdroje. Pokud navíc není poloha jehly ustavena do horní polohy při zapnutí energetického zdroje a pokud nedojde ke stavu zablokování motoru, tak se jehla 7 okamžitě pohybuje do horní polohy v důsledku běžného otáčení motoru 2 šicího stroje.
Takže je existence stavu zablokování motoru po započetí šití zjišťována na základě předem stanoveného času a, který je delší, než předem stanovený čas b.
Jak již bylo shora uvedeno, tak v souladu s provedením předmětu tohoto vynálezu v případě, kdy motor 2 šicího stroje má kontinuálně předem stanovený nebo menší počet otáček po předem stanovený čas a v sekundách během běžného provozu, je napájení motoru 2 šicího stroje zastaveno.
V případě, kdy poloha jehly 1_ není ustavena do horní polohy při zapnutí energetického zdroje, je motor 2 šicího stroje napájen za účelem pohybu jehly 7 do horní polohy.
B φ • B • B • B B
B i B B B B B B B
B- »- ·· ... fc B B-r-
B ···· • B B • B Β B B
• B ·· • B B · B B ·
V tom případě, kdy motor 2 šicího stroje má kontinuálně předem stanovený počet otáček po předem stanovený čas b, který je kratší, než předem stanovený čas a, je napájení motoru 2 šicího stroje zastaveno.
Konkrétněji řečeno, pokud dojde k zablokování motoru šicího stroje, tak tímto motorem 2 šicího stroje proudí velký proud, přičemž dochází k vytváření tepla prostřednictvím ztráty v mědi
I2Rt kde
I - představuje proud, proudící do motoru 2 šicího stroje,
R - představuje odpor cívky motoru 2 šicího stroje, a t - představuje čas trvání stavu zablokování motoru 2 šicího stroje.
Prostřednictvím snížení veličiny t ve shora uvedeném výraze je možno snížit nárůst teploty motoru 2 šicího stroje.
V důsledku toho, i když je operace obnovení napájení opakována bez odstranění příčiny zablokování motoru, tak může být zabráněno tomu, aby vnitřní teplota motoru 2 šicího stroje výrazně vzrostla v důsledku akumulace tepla. Tím je umožněno spolehlivě zabránit poruše motoru 2 šicího stroje, která by mohla být způsobena jeho přehřátím.
V případě, kdy motor 2 šicího stroje má předem stanovený nebo menší počet otáček při běžném provozu, je napájení • · · ·· ·· ♦ · · • ti · · ί · ···· • · · · '· ·' - i- ♦ - · · • ···· · · · · 9 9 9 9 9 • « ···· 9 9 9
9999 9 99 99 99 999 motoru 2 šicího stroje zastaveno tehdy, pokud je stejný stav kontinuálně udržován po předem stanovený čas a, který je delší, než předem stanovený čas b. V důsledku toho je možno zabránit chybnému rozhodnutí o zablokování motoru při provozu, kdy je motor 2 šicího stroje nadměrně zatížen, jako je tomu například při šití silného materiálu. Motor 2 šicího stroje tak může být ochráněn, aby nezdržoval běžnou práci.
Přestože je předem stanovený čas b nastaven a uložen v prostředcích 19 pro změnu nastaveného obsahu u shora uvedeného provedení předmětu tohoto vynálezu, je zcela zřejmé, že předmět tohoto vynálezu není omezen pouze na shora uvedené provedení, neboť může být uspořádána pouze energeticky nezávislá paměť pro uložení předem stanoveného času b. V tomto případě je možno shora uvedeného účinku dosáhnout při nižších nákladech. Kromě toho mohou být i jiné detailní konstrukce vhodně změněny.
Průmyslová využitelnost
V souladu s řešením řídicí jednotky motoru šicího stroje podle prvního aspektu předmětu tohoto vynálezu pak v případě, kdy je nutno jehlu přesunout do horní polohy ve stavu, kdy jehla šicího stroje není umístěna v horní poloze při zapnutí energetického zdroje, je zablokování šicího stroje zjištěno na základě kratšího času, než je předem stanovený detekční čas, vyžadovaný pro zjištění zablokování šicího stroje během normálního provozu.
Takže v případě, kdy je energetický zdroj vypnut a opětovně zapnut ve stavu zablokování šicího stroje, je tento stav zablokování šicího stroje zjištěn mnohem rychleji za ·· fl fl· flfl flfl • flfl fl fl flfl flflfl
- - fl fl - fl- - - -fl- fl- ·· -fl·^ 'fl' účelem zastavení napájení motoru šicího stroje. V důsledku toho je možno zabránit přehřátí motoru šicího stroje.
V souladu s řešením řídicí jednotky motoru šicího stroje v souladu s druhým aspektem předmětu tohoto vynálezu pak v případě, kdy jehla šicího stroje není umístěna ve své horní poloze při zapnutí energetického zdroje, může být čas, požadovaný pro zjištění zablokování šicího stroje, nastaven prostřednictvím nastavovacích prostředků. Může proto být nastaven optimální čas pro dané charakteristiky šicího stroje, přičemž může být mnohem spolehlivěji zabráněno tomu, aby došlo k poškození motoru šicího stroje v důsledku jeho přehřátí.

Claims (2)

1. Řídicí jednotka vyznačující se úsek řízení motoru pro vytváření poháněcího signálu, vyjadřujícího poháněči operaci motoru šicího stroje, otočně pohánějícího hlavní hřídel šicího stroje, prostředky pro zjišťování polohy jehly pro vydávání výstupního signálu o horní poloze, odpovídajícího alespoň horní poloze jehly, prostředky pro zvedání jehly pro zvedání jehly do horní polohy, pokud není signál o horní poloze vyslán jako výstup z prostředků pro zjišťování polohy jehly při zapnutí energetického zdroje, prostředky pro zjišťování zablokování pro zjišťování zablokování šicího stroje, pokud otáčení hlavního hřídele šicího stroje nebo motoru šicího stroje není potvrzeno během předem stanoveného detekčního času, kdy je poháněči signál vysílán z úseku řízení motoru, a pro motor šicího stroje, tím, že obsahuie:
prostředky pro zabránění napájení pro zabránění napájení motoru šicího stroje, pokud je zjištěno zablokování šicího stroje, přičemž předem stanovený detekční čas prostředků pro zjišťování zablokování během operace zvedání jehly prostřednictvím prostředků pro zvedání jehly je nastaven na • · · · · · · * · • · · φ · ·· 9 9 9 9 99 9 menší hodnotu, než předem stanovený detekční čas jiný, než čas provozu zvedání jehly.
2. Řídicí jednotka pro motor šicího stroje podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje nastavovací prostředky pro nastavení detekčního času prostředků pro zjišťování zablokování šicího stroje.
CZ20002762A 1999-07-29 2000-07-27 Řídicí jednotka pro motor ąicího stroje CZ20002762A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP11215518A JP2001038087A (ja) 1999-07-29 1999-07-29 ミシンモータの制御装置

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002762A3 true CZ20002762A3 (cs) 2001-12-12

Family

ID=16673751

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002762A CZ20002762A3 (cs) 1999-07-29 2000-07-27 Řídicí jednotka pro motor ąicího stroje

Country Status (4)

Country Link
JP (1) JP2001038087A (cs)
CZ (1) CZ20002762A3 (cs)
DE (1) DE10036353B8 (cs)
TW (1) TW454055B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100447328C (zh) * 2003-08-26 2008-12-31 贺欣机械厂股份有限公司 缝纫机驱动机构总成改良
WO2012144601A1 (ja) 2011-04-22 2012-10-26 ライオン株式会社 液体洗浄剤組成物
CN104005190B (zh) * 2013-07-27 2016-01-20 温州亿生科技有限公司 一种双电机的缝纫机远程综合控制系统
CN112842808B (zh) * 2020-12-31 2023-06-02 厦门爱玛康科技有限公司 一种电动摇摆按摩椅的控制方法及系统

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3145232A1 (de) * 1981-11-13 1983-06-01 Quick-Rotan Elektromotoren GmbH, 6100 Darmstadt Antrieb fuer arbeitsmaschinen, insbesondere industrienaehmaschinen
US5341454A (en) * 1989-06-16 1994-08-23 Janome Sewing Machine Co., Ltd. DC motor control in electronic sewing machine
JP2697289B2 (ja) * 1990-11-10 1998-01-14 ブラザー工業株式会社 ミシンのための駆動装置
JPH04189392A (ja) * 1990-11-22 1992-07-07 Brother Ind Ltd ミシンモータの駆動装置

Also Published As

Publication number Publication date
DE10036353B8 (de) 2007-04-05
TW454055B (en) 2001-09-11
DE10036353B4 (de) 2006-09-14
DE10036353A1 (de) 2001-02-08
JP2001038087A (ja) 2001-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2439840B1 (en) Method for controlling the discharge pump of a household appliance and processing unit for implementing said method
CN104137370B (zh) 电机保护和控制装置、系统和/或方法
US3903456A (en) Protector system for an electric motor
JP2013188825A (ja) 電動工具
CZ20002762A3 (cs) Řídicí jednotka pro motor ąicího stroje
KR100531529B1 (ko) 인버터장치
US4942346A (en) Circuit for controlling rotational direction and rotational speed of an electric motor
EP2171153B1 (en) A washer/dryer
EP2162580B1 (en) A washer/dryer
EP3272012B1 (en) Assuring dropout of solenoid valve controlled by peek-and-hold- driver
KR101138885B1 (ko) 세탁기의 도어 록 제어 장치 및 방법
US20030006725A1 (en) Fan motor
EP0808935B1 (en) Washing machine with instant-action door interlock arrangement
JP2001046773A (ja) ミシンモータの制御装置
EP2376698B1 (en) A household appliance wherein the heating of its pump motor is controlled
EP0499123B1 (de) Verfahren zum Schutz gegen überhöhte Antriebsmotordrehzahlen elektronisch gesteuerter Geräte, insbesondere für Haushaltwaschmaschinen und Schaltungsanordnung zur Durchführung des Verfahrens
JP2001078484A (ja) ブラシレスモータの制御回路
JP2000032771A (ja) インバータ装置
JP3658923B2 (ja) 動力発生装置およびそれを備えた電気洗濯機
EP2153453B1 (en) An electric motor
JP3918592B2 (ja) オーバーカレント保護装置、オーバーカレント保護方法及びプログラム
JP2000350885A (ja) 洗濯機の制御装置
JPH0851789A (ja) ブラシレスモータの駆動装置
JP2001212391A (ja) ミシンモータの制御装置
EP2387630B1 (en) A household appliance with increased safety control