CZ183898A3 - Nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu - Google Patents

Nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ183898A3
CZ183898A3 CZ981838A CZ183898A CZ183898A3 CZ 183898 A3 CZ183898 A3 CZ 183898A3 CZ 981838 A CZ981838 A CZ 981838A CZ 183898 A CZ183898 A CZ 183898A CZ 183898 A3 CZ183898 A3 CZ 183898A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tool
applicator
elongate
applicator element
elongate unit
Prior art date
Application number
CZ981838A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ292389B6 (cs
Inventor
Wolfgang Ulbrich
Roman Carbon
Original Assignee
Nycomed Arzneimittel Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE1995146438 external-priority patent/DE19546438A1/de
Priority claimed from DE1995146434 external-priority patent/DE19546434A1/de
Priority claimed from DE1996110542 external-priority patent/DE19610542A1/de
Application filed by Nycomed Arzneimittel Gmbh filed Critical Nycomed Arzneimittel Gmbh
Publication of CZ183898A3 publication Critical patent/CZ183898A3/cs
Publication of CZ292389B6 publication Critical patent/CZ292389B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B17/00Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets
    • A61B17/00234Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets for minimally invasive surgery
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G15/00Arrangements for check-weighing of materials dispensed into removable containers
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G21/00Details of weighing apparatus
    • G01G21/22Weigh pans or other weighing receptacles; Weighing platforms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B17/00Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets
    • A61B17/28Surgical forceps
    • A61B17/29Forceps for use in minimally invasive surgery
    • A61B2017/2926Details of heads or jaws
    • A61B2017/2927Details of heads or jaws the angular position of the head being adjustable with respect to the shaft

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká nástroje pro aplikaci chirurgického materiálu. Tento nástroj byl vytvořen pro použití v chirurgii, zejména v tak zvané minimálně invazivní chirurgii, a je vhodný pro použití ve spojení s aplikací chirurgického materiálu, jako je, například, pro hojení ran nebo materiál upravený pro zastavení nebo snížení krvácení v průběhu nebo po operaci.
Dosavadní stav techniky
Jak je naznačeno výše, je nástroj podle předkládaného vynálezu určen pro . použití v jakémkoliv typu chirurgie zahrnující aplikaci chirurgického materiálu. Nástroj byla ovšem vytvářen speciálně s cílem vytvořit nástroj, který je rovněž vhodný pro použití v minimálně invazivní chirurgii. Koncept minimálně invazivní chirurgie byl původně pojmenován Wickhamem v roce 1987 a znamená, že běžné, tradiční operace jsou prováděny skrz malé otvory. Termín chirurgie s minimálním přístupem byl rovněž používán pro tuto minimálně invazivní chirurgii, protože otvory jsou skutečně minimální, ale vlastní operace přirozeně odpovídá běžnému operačnímu postupu.
Minimální invaze do lidského těla byla předmětem výzkumu po mnoho dekád. Vynález jednoduchých optických nástrojů podstatně zlepšil diagnózu nemocí vzt-ahuj ících se k vnitřním částem těla. Na počátku padesátých let byly optické nástroje podstatně vylepšeny prostřednictvím nových systémů tyčových čoček a vytvořily základ pro vývoj endoskopických metod. Přesněji je endoskopie vhodná pro použití v téměř • ·
každé lékařské specializaci, jako je, například, vnitřní lékařství, gynekologie, urologie, neurochirurgie, ORL (oto-rino-laryngologie) a chirurgie.
Z hlediska chirurgického zákroku v tělní dutině minimálně invazivní postup znamená, že příslušná tělní dutina, například hrudní koš nebo břišní dutina, je otevřena prostřednictvím trokaru a je zavedena čočka. Totéž platí pro torakoskopii a laparoskopii. V závislosti na potřebných nástrojích mohou mít trokary různé průměry jsou nejběžnější trokary o průměru 1,7, 3, (10/12') mm. V posledních letech pokročila tendence minimalizovat průměr trokarů tak, že dnes je mnoho operací částečně prováděno prostřednictvím tak zvaných jehlových nástrojů s průměrem 1,7 mm.
V současnosti 5, 8 a 21,17
Nástroje používané v běžné chirurgii byly převedeny do technik minimálně invazivní chirurgie. Všechny běžné lékařské kleště, chirurgické svorky nebo nůžky jsou dosažitelné jako odpovídající dálkové ovladatelné nástroje. Na zakázku pro minimálně invazivní chirurgii byly rovněž vyrobeny vysokofrekvenční srážecí nástroje, laserové nástroje a svorkové sešívací nástroje (sešívačky).
Důležitým nástrojem v minimálně invazivní chirurgii je rovněž fibrinová náplast, která je důležitá při léčení tkání. Pro aplikaci takové náplasti byly předkladateli vynálezu pro kapalné přilnutí vyvinuty tuhé a pružné dvojité duté jehly. Jako nový postup v minimálně invazivní chirurgii je rovněž možné sprejové přilnutí. Velmi výhodným chirurgickým materiálem pro použití v tradiční chirurgii a také v minimálně invazivní chirurgii je materiál nazvaný TachoComb09, který je vyráběn firmou Nycomed Austria GmbH a • · ♦ · · ·
kterým je fibrinová lepidlem napuštěné rouno (EP-B-0 059
65) . Po zavedení materiálu TachoComb® do tradiční chirurgie, jeho použití významně přispívá k povrchovému léčení rovněž v oblasti minimálně invazivni chirurgie, kde se jevi jako velmi užitečné. Protože sešivaci postupy minimálně invazivni chirurgie jsou velmi nákladné a často nesplňuji chirurgické požadavky, jevi se určité vlastnosti náplasti s rounem, jako je TachoComb®, velmi výhodnými v oblasti minimálně invazivni chirurgie. O materiálu TachoComb® bylo skutečně ověřeno, že je velmi užitečným a výhodným nástrojem při jakémkoliv typu chirurgického zákroku. Testy týkající se použitého kapalného přilnutí v minimálně invazivni chirurgii prokázaly, že pokud se týká kapacity, indikační šířky a spolehlivosti, byly vlastnosti na rouno vázáné fibrinové náplasti mnohem lepší.
Při minimálně invazivni chirurgii se neuvažuje o nitrotělním potahování nosiče fibrinovou náplastí, jak je při běžné chirurgii často prováděno, protože manipulace by byla příliš časově náročná a nespolehlivá. Od mimotělního samo-potažení následovaného průchodem trokarem se rovněž upouští, protože to může mít za následek muchlání rouna v důsledku skládání nosného materiálu. Výroba materiálu TachoComb®, jako produktu připraveného pro použití v suchém stavu, se tedy jeví jako správná volba pro aplikaci při minimálně invazivni chirurgii.
Zavedení TachoComb® v minimálně invazivni chirurgii bylo velmi výhodné. Po aplikaci materiál TachoComb® zůstává jako vnitřní biodegradovatelná náplast a je užitečný jako prostředek zastavující krvácení rovněž pro stlačení tkáně, zalepení tkáně a léčení tkáně. Materiál TachoComb® 30 představoval znatelný příspěvek do chirurgie, protože •Λ nebo operace, které by dříve byly nemyslitelné nebo neproveditelné, je nyní možno provést prostřednictvím aplikace materiálu TachoComb® (nebo podobného materiálu). Příkladem je aplikace materiálu TachoComb® v případě pneumotoraxu. V následujícím popisu je materiál TachoComb” použit jako příklad chirurgického materiálu. Je samozřejmě zcela v rozsahu předkládaného vynálezu, že i jiné chirurgické materiály, než je materiál TachoComb®, mohou být aplikovány prostřednictvím použití nástroje podle vynálezu.
20.
Aplikace chirurgického materiálu, podobného například materiálu TachoComb®, během minimálně invazivní chirurgie může být provedena bez jakéhokoliv specializovaného vybavení. Původně byl materiál TachoComb® používán těsně srolován v jeho běžné velikosti 9,8 x 4,8 cm na krátkou vzdálenost, což mělo za následek určitý typ kobercové role s průměrem 10 mm a délkou 50 mm. Tato role byla mimotělně vložena do objímky trokaru o průměru 21,17 mm (10/12')· Takto vybavená objímka trokaru by nyní mohla být vložena do předem vytvořená perforace trokarem do tělní dutiny, role materiálu TachoComb® by mohla být vyražena prostřednictvím čepu trokaru a mohla by být převzata lékařskými kleštěmi pro další umístění a aplikaci.
Tento postup je bez pochyby proveditelný, ale je spojen s překážkami v důsledku skutečnosti, že i) je potřebný další trokar, ii) při zavádění čerstvé objímky trokaru, vybavené materiálem TachoComb®, může být do objímky vtlačen sekret z rány, který tak může aktivovat náplast a přilnutí příliš brzy, iii) manipulace s rolí rouna se dvěma lékařskými kleštěmi pro umístění a finální aplikaci vyžaduje vysoký stupeň zručnosti trpělivosti, protože nechtěný kontakt s •Λ
\
-\ tkání bude mít za následek aktivaci a způsobí, že rozvinutí role bude obtížné respektive nemožné, a iv) modelování rouna pod tahem na povrch tkáně prostřednictvím použití dvou lékařských kleští je obtížné, protože rouno se vytahuje pod příliš velkým tahem.
Za účelem překonat alespoň některé ze shora zmiňovaných nevýhod byl vyvinut. aplikátor ENDOdock® (EP-A-0 750 885). Tento aplikátor je speciálně zkonstruován pro aplikaci chirurgického materiálu relativně malých rozměrů 10 (jako například 3 x 2 cm) . Zalepení pohrudnice s použitím aplikátoru ENDOdock®, například v případě pneumotoraxu, je mnohem obtížnější . než torakoskopie, protože v důsledku enormního povrchové napětí není dostatečné stabilita poskytovaná rounem. Totéž platí pro laparoskopii při ošetřovaní porušeni jater nebo sleziny, kde musí být rovněž dostupný větší přilnavý povrch. Zákroky pro zalepení lůžka žlučového váčku v játrech, kde alespoň s ohledem na velikost by mohlo být uvažováno o pokusu, jsou vzácné, protože krvácení a malé úniky žluče se budou rychle srážet.
Navíc systém ENDOdock® má stejné nedostatky s ohledem na spolehlivou aplikaci v tom, že i) plastické síto se ne vždy rozloží dostatečně účinně, zejména když již bylo v aplikátoru několik minut; ii) stahování rouna může být obtížné, protože přilnavá síla náplasti může být menší než 25 síla zařízení držícího rouno; a iii) v některých případech s plastické síto může uvolnit z aplikátoru bude možné je nalézt v tělní dutině pouze s obtížemi (není detekovatelné rentgenovými paprsky, je průhledné).
Jak je zřejmé z výše uvedeného popisu, existuje v současnosti potřeba pro vytvoření nástroje pro aplikaci
chirurgického nástroje zejména materiálu jako je TachoComb®, během chirurgického zákroku zejména v průběhu minimálně bez jednoho nebo více ze shora Cílem předkládaného vynálezu je tedy Vývoj nástroje podle předkládaného vynálezu je založen na následujících optimálních požadavcích kladených na takový nástroj:
invazivní chirurgie zmiňovaných problémů, takový nový nástroj.
1. Aplikátor by měl být vhodný pro aplikaci chirurgického materiálu, který má jak malé tak i velké rozměry.
2. Z fyzikálního hlediska (pevnost v trhu pevnost, ve střihu) by aplikátor měl zajistit, aby mohl být použit každý chirurgický materiál.
3. Aplikátor by měl být pružný v jeho pohybech.
4. Mělo by být možné manipulovat chirurgickým materiálem (například jako je role rouna) do obtížně dosažitelných oblastí.
Nástroj podle předkládaného vynálezu je výhodný, pokud se týká alespoň jednoho nebo více ze shora zmiňovaných požadavků ve srovnání s dosavadním stavem techniky (například s aplikátorem ENDOdock®) .
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález zajišťuje nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu, který splňuje alespoň některé ze shora zmiňovaných požadavků. Přesněji tak předkládaný vynález představuje nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu, který zahrnuje podlouhlou jednotku, aplikační prvek pro materiál, který je otočně spojen s distálním koncem podlouhlé • · ·· • · · · • · ··· •^7 · *
4· ··
jednotky tak, aby byl umožněn pohyb aplikačního prvku vzhledem k podlouhlé jednotce, a prostředky pro uchycení aplikačního prvku v požadované uhlové poloze v průběhu chirurgického zákroku.
Hlavní výhodou nástroje podle předkládaného vynálezu oproti nástrojům podle dosavadního stavu techniky, zejména nástrojů popisovaných v patentových spisech US 5,147,387 a US 5,370,650, je to, že umožňuje nitrotělní manévrování aplikačního prvku, zatímco současně může být tento prvek uchycen v jakékoliv poloze v rozsahu jeho pohybu. To nejen usnadňuje manipulaci s nástrojem, ale celý chirurgický zákrok je potom také bezpečnější, protože aplikační prvek nebude provádět nekontrolovaný pohyb při návratu do jeho původní polohy.
Prostředky pro uchycení nástroje v úhlové poloze v průběhu chirurgického zákroku mohou zahrnovat mechanické prostředky a/nebo magnetické prostředky, včetně elektromagnetických prostředků. Mechanické prostředky mohou zahrnovat třecí kloubové spojení propojující aplikační prvek a podlouhlou jednotku a/nebo mohou zahrnovat mechanické zajišťovací prostředky, . jako jsou, například, pružně předpjaté zajišťovací prostředky, prostředky zajišťující prostřednictvím záběru mezi dvěma nebo více mechanickými díly nebo jakékoliv jiné prostředky pro uchycení aplikačního prvku v požadované poloze. Magnetické prostředky mohou zahrnovat permanentní magnety a také elektromagnety permanentně aktivované elektrickými signály z místa mimo tělo. Úhlový rozsah aplikačního prvku může být nekonečně proměnný, nebo může být předem definován konečný počet kroků v úhlovém směru nebo směrech, například prostřednictvím třecích prostředků, • ····· · · · ··· · ·
pružně předpjatých prostředků, magnetických prostředků a podobně.
Podlouhlá jednotka může zahrnovat jakýkoliv typ prostředků pro manévrováni a/nebo ovládáni nástroje, zejména aplikačního prvku, a také silu přenášejíc! prostředky pro přenos mimo tělních operačních pohybů na aplikační prvek, prostředky pro držení a manipulaci s nástrojem, těsnící prostředky pro zabránění plynům a tekutinám v unikání z těla pacienta v průběhu minimálně invazivní chirurgie, prostředky pro aplikaci chirurgického materiálu, včetně vzduchu a tekutin, do operované oblasti v průběhu chirurgického prostředky pro přenos signálu v případě, že na snímací zařízení nebo přídavná zákroku, nástroj jsou umístěna chirurgická zařízení
Přesněji se předkládaný vynález týká nástroje, u kterého aplikační prvek zahrnuje tyčovou část tak, aby bylo možné vrstvu chirurgického materiálu, jako je například materiál TachoComb®, narolovat do tvaru kobercové role chirurgického materiálu na tuto tyčovou část aplikačního prvku. Tyčová část může dále zahrnovat, snímací zařízení a/nebo další případná zařízení užitečná v průběhu chirurgického zákroku.
Alespoň tyčová část aplikačního prvku může dále definovat štěrbinu procházející podélně přes alespoň část délky aplikačního prvku tak, aby vytvořila dutinu pro uchycení chirurgického materiálu, například materiálu TachoComb®. Jsou samozřejmě možné i jiné mechanické prostředky pro uchycení chirurgického materiálu, jako jsou třecí prostředky, pružně předpjaté nebo jiné silou předpjaté mechanismy a také prostředky, u kterých je pro uchycení
4 4 • 4 4 0 0 . 0 0
4 4 4 0 0 0 4 0 0
• · 4 · 4 0 0 4 444 0 0
• 4 • 0 0 0 0
4 4 0 0 0 · · 4 4 0 0 0 0
materiálu na tyčovou část aplikačního prvku využito adhezivního účinku chirurgického materiálu, jako je například materiál TachoComb®.
Předkládaný vynález se dále týká nástroje zahrnujícího první objímkový prvek mající vrtání umožňující aplikačnímu prvku a alespoň distální části podlouhlé jednotky procházet skrz něj. Tento objímkový prvek je upraven tak, aby byl přijímán v trokaru v průběhu chirurgického zákroku, ale nástroj může být přitom rovněž použit při chirurgických zákrocích, ve kterých není použito trokaru. Objímkový prvek, který výhodně může mít trubkový tvar s průchozím vrtáním v jeho podélném směru, výhodně má vnější průměr lícující k rozměrům standardních trokarů. Alespoň část podlouhlé jednotky je obklopena objímkovým prvkem v průběhu chirurgického zákroku, zatímco aplikační prvek a alespoň proximální část podlouhlé není obklopena objímkovým prvkem. Rukojeť a/nebo manévrovací prostředek a/nebo jiný prostředek může být umístěn na proximálním konci podlouhlé jednotky, jak bude podrobněji vysvětleno níže.
Výhodně, ale ne povinně, je uvnitř prvního objímkového prvku definován radiální opěrný povrch pro spolupráci s odpovídajícím opěrným povrchem definovaným na podlouhlé jednotce tak, aby bylo umožněno snadnější ovládání podlouhlé jednotky v průběhu chirurgického zákroku. Při zavádění nástroje podle předkládaného vynálezu do těla pacienta skrz trokar a při umísťování a rozvinování chirurgického materiálu, může opěrný povrch definovaný na podlouhlé jednotce dosedat na povrch definovaný uvnitř vrtání prvního objímkového prvku, čímž je dosaženo přesného a bezpečného řízení podélného posunutí nástroje.
• ··· · · · · ··· · ·
Ačkoliv opěrný povrch definovaný ve vrtání objímkového prvku může mít jakýkoliv tvar, jako je mnohoúhelníkový nebo zakřivený tvar, je výhodně prstencovým opěrným povrchem mající zvětšující se vnitřní průměr ve směru k proximálnímu konci objímkového prvku. Výhodně je tento prstencový opěrný povrch umístěn v blízkosti proximálního konce objímkového prvku. Ovšem v závislosti na specifického použití nástroje podle předkládaného vynálezu, může být tento povrch umístěn kdekoliv jinde po délce uvnitř objímkového prvku.
První výhodné provedení nástroje podle předkládaného vynálezu se týká nástroje, u kterého je aplikační prvek otočný pouze kolem jedné osy. Ačkoliv by se tento znak· mohl jevit jako omezení pohyblivosti aplikačního prvku, ve skutečnosti představuje velkou výhodu ve srovnání s nástroji podle dosavadního stavu techniky, které mají aplikační prostředky otočně namontované. Protože nástroj jako takový, a tudíž jak objímkový prvek tak i podlouhlá jednotka se mohou otáčet kolem jejich podélné osy, může být rovina otočného pohybu aplikačního prvku otočena o 360° kolem osy podlouhlé jednotky, čímž se rozsah aplikačního prvku stává třírozměrným. Současně může mít nástroj podle předkládaného vynálezu dobře definovaný bod otáčení, čímž se jeho manévrování a řízení stává snazším, přesnějším a bezpečnějším než manévrování a řízení nástrojů majících méně dobře definovaný bod otáčení. Tak je tedy získán levný, snadno použitelný systém zahrnující velmi omezený počet dílů. Zjevně jsou možné mnohé další konfigurace, ve kterých otočný pohyb aplikačního prvku není omezen na jednu rovinu, například konfigurace zahrnující jeden nebo více kulových kloubů, • ··· ·
Ί·1 elastické prvky propojující aplikační prvek a podlouhlou jednotku a rovněž konfigurace umožňující otočné pohyby v omezeném počtu rovin.
Nástroj podle předkládaného vynálezu může dále zahrnovat manévrovací prostředky pro otočný pohyb aplikačního prvku ovládací prostředky ovládající manévrovací prostředky umístěné na proximálním konci podlouhlé jednotky. Ačkoliv je možné manévrovat aplikačním prvkem prostřednictvím jiných nástrojů, jako jsou lékařské kleště, například zavedených přes další trokary, je .manévrování a ovládání aplikačního prvku podstatně snazší a mnohem přesnější při vytvoření manévrovacích prostředků pro otočný pohyb aplikačního prvku. Manévrovací prostředky mohou zahrnovat sílu přenášející mechanické prostředky, jako je bovdenové lanko, jedno nebo více šnekových kol, uspořádání ozubnice a ozubeného kola, systém tuhých tyčí, systém drátů, uspořádání vřetena a matice a/nebo jejich kombinace nebo jakýkoliv jiný mechanismus. Mechanické prostředky mohou být aktivovány ručně nebo mohou být kombinovány s elektrickými aktivačními prostředky, jako je elektromotor.
Výhodně podlouhlá jednotka zahrnuje podlouhlý tyčový prvek, na kterém je namontován aplikační prvek, a druhý objímkový prvek obklopující tyčový prvek a mající rukojeť vytvořenou na jeho proximálním konci. Obklopující druhý objímkový prvek může mít několik funkcí. Rukojeť vytvořená na proximálním konci objímkového prvku umožňuje operatérovi držet nástroj bezpečným a jistým způsobem. Navíc tento druhý objímkový prvek, který výhodně má hladký a rovný vnější povrch, chrání jakékoliv manévrovací nebo jiné prostředky vystupující z aplikačního prvku k distálnímu konci podlouhlé • · · · » · · 1 » · · « jednotky a současně stabilizuje podlouhlou jednotku při zavádění do trokaru.
Výhodně je opěrný povrch podlouhlé jednotky vytvořen na distálním konci rukojeti, aby se minimalizovaly náklady na materiál.
'·>
Manévrovací prostředky pro manévrování a ovládání aplikačního prvku výhodně zahrnují prostředky pro přenos síly, které propojují ovládací prostředky a aplikační prvek. Zatímco ovládací prostředky jsou umístěny v poloze mimo tělo, je aplikační prvek umístěn v poloze uvnitř těla ve značné vzdálenosti od polohy ovládacích prostředků. Jak bylo popsáno výše, mohou sílu přenášející prostředky zahrnovat různé typy uspořádání.
Aby nástroji bylo umožněno jeho rozložení za účelem jeho účinného čištění a sterilizace, mohou být ovládací prostředky uvolnitelně spojeny s manévrovacími prostředky. To dále usnadňuje mechanickou údržbu nástroje.
Přestože, jak bylo uvedeno výše, je možných mnoho uspořádání nástroje podle předkládaného vynálezu, týká se jeho výhodné provedení nástroje, u kterého ovládací prostředky zahrnují otočně namontovaný seřizovači prvek, manévrovací prostředky jsou upraveny pro přenos otočného pohybu seřizovacího prvku na otočný pohyb aplikačního prvku kolem jeho otočného čepu na distálním konci podlouhlé jednotky. Protože je cílem zajistit přesné a snadné řízení otočného pohybu aplikačního prvku, zahrnuje výhodné provedení předkládaného vynálezu ovládací prvek zahrnutý v rukojeti a otočně v ní namontovaný. Jsou možná i jiná uspořádání, například konfigurace, ve kterých jsou ovládací prvky
0· 0 C
0 · «
0 0 0 ·· • · · · namontován ve vzdálenosti od rukojeti, a konfigurace, ve kterých jsou ovládací prvky ovládány lineárními aktivačními pohyby. Ovšem rotační aktivační pohyb je výhodný, protože zajišťuje kompaktní konstrukci nástroje.
Jak bylo uvedeno výše, mohou manévrovací a silu přenášející prostředky zahrnovat různé mechanické systémy. V nejvýhodnějším provedení předkládaného nástroje .zahrnuji silu přenášející prostředky vřeteno, které je namontováno otočně kolem jeho podélné osy a splývá s tyčovým prvkem, a které má 'θ na sobě vytvořeny první závity, a alespoň první v podélném směru posunutelný prvek definující druhé závity zabírající s prvními závity, tento posunutelný prvek je propojen s aplikačním prvkem, přičemž otáčení vřetena způsobuje posunutí prvního -posunutelného prvku a otočný pohyb aplikačního prvku.
z
Použití otočného vřetena a jednoho nebo více v podélném směru posunutelných prvků vytváří mechanismus pro přenos otočného pohybu ovládacích prvků a tím vřetena na lineární pohyb, který dále může být transformován na otočný pohyb kolem osy kolmé k otočné ose vřetena.
Výhodně sílu přenášející prostředky dále zahrnují třetí závity vytvořené na vřetenu, první a třetí závity jsou pravotočivé respektive levotočivé nebo obráceně, a druhý posunutelný prvek definující čtvrté závity spolupracující se třetími závity a propojený s aplikačním prvkem. 25
Prostřednictvím propojení dvou posunutelných prvků napnutým drátem tvořícím alespoň jednu uzavřenou smyčku kolem otočné objímky aplikačního prvku na distálním konci podlouhlé jednotky může být aplikační prvek otáčen kolem jeho otočného čepu -prostřednictvím posunutí posunutelných prvků. Tím přímé části drátu provádějí lineární pohyb, zatímco zakřivené části • · ·· » · · · » · · · » · ··* ·
1·4 »·
·· ·· « · · · • · ·· • ··· · « • · · *· ·· provádějí úhlový pohyb způsobující otáčení aplikačního prvku, protože alespoň část smyčky drátu zabírá s otočnou objímkou aplikačního prvku. Protože drát je natažen mezi dvěma posunutelnými prvky, které jsou opatřené protiběžnými závity zabírajícími do odpovídajících závitů na vřetenu, bude drát podroben tahu bez ohledu na směr otočného pohybu vřetena a na směr lineárního pohybu posunutelných prvků.
Ačkoliv shora uvedený popis se týká výhodného provedení předkládaného vynálezu, jsou možné i jiné ovládací θ a manévrovací prostředky, jak je například uvedeno v jeho předcházejícím popisu.
Výhodně je podlouhlý tyčový prvek namontován otočně kolek jeho podélné osy vzhledem k rukojeti, přičemž vřeteno je namontováno na nebo tvoří část tohoto tyčového prvku.
Aby se usnadnilo rozvinutí vrstvy chirurgického materiálu v průběhu chirurgického zákroku, je alespoň tyčová část aplikačního prvku namontována otočně kolem její otočné osy kolem ne-otočné, proximální. části aplikačního prvku...
θ Zvláštní provedení nástroje podle předkládaného vynálezu dále zahrnuje objímkový prvek mající nálevkovité rozšíření na jeho proximálním konci, přičemž podlouhlá jednotka zahrnuje dřík s rukojetí. Propojení mezi podlouhlou jednotkou a aplikačním prvkem může zahrnovat kontaktní prvek, 5 který je pohyblivě spojen s podlouhlou jednotkou a který se může otáčet o úhel až kolem 135° na každou stranu od jeho přímé polohy a který je spojen s podlouhlou jednotkou prostřednictvím napínacího šroubu, přičemž tento kontaktní prvek zahrnuje spojovací prostředky, které jsou vedeny skrz 0 podlouhlou jednotku k hornímu vnějšku první části podlouhlé jednotky. Navíc je aplikační prvek se zarážecími prostředky a prostředky pro držení vrstvy otočně spojen s kontaktním prvkem.
Mělo by být zcela zřejmé, že shora uvedený popis nástroje se týká pouze jednoho z mnoha možných specifických provedení v rozsahu předkládaného vynálezu. Jak bylo uvedeno dříve, dalšími možnými provedeními jsou nástroje, u kterých spojovací prostředky zahrnují ozubené kolo nebo šnekové kolo, bovdenové lanko a/nebo řetězové lanko a také shora zmiňovaná uspořádání. Dále by také úhlový . rozsah otočného pohybu aplikačního prvku, který je zmiňován výše, měl být chápán pouze jako příklad a jako jeden z mnoha výhodných možných úhlových rozsahů.
Druhé provedení předkládaného vynálezu se týká nástroje, u kterého podlouhlá jednotka má alespoň proximální a distální část, přičemž průřez proximální části je větší než průřez distální části, takže je vytvořen opěrný povrch, a proximální část tvoří rukojeť, .a přičemž alespoň tyčová část aplikačního prvku je namontována otočně kolem jeho podélné osy kolem ne-otočné, proximální části aplikačního prvku. Toto druhé specifické provedení předkládaného vynálezu zahrnuje ovládací prostředky pro ovládání otočného pohybu aplikačního prvku. Tento otočný pohyb je výhodně aktivován prostřednictvím zachycení aplikačního prvku nebo chirurgického materiálu dalšími nástroji, jako jsou lékařské nůžky, které jsou v průběhu minimálně invazivních procedur zaváděny skrz další trokary. Otočné propojení mezi aplikačním prvkem a podlouhlou jednotkou může být dosaženo prostřednictvím jakéhokoliv z prostředků, které byly popsány výše.
• · · · • ·
Druhé výhodné provedení nástroje podle předkládaného vynálezu dále zahrnuje první objímkový prvek shodný s prvkem popisovaným výše. Tento první objímkový prvek výhodně dále má nálevkovité rozšíření na jeho proximálním konci. Podlouhlá jednotka může zahrnovat dřík s rukojetí a propojení mezi podlouhlou jednotkou a aplikačním prvkem může zahrnovat kontaktní prvek, který se může otáčet o .úhel až kolem 135° na každou stranu od jeho přímé polohy. Pevnost v tahu závěsného mechanismu, tó jest síla požadovaná pro aktivaci otočného pohybu aplikačního prvku, může být určena zkroucením napínacího šroubu. Aplikační prvek může zahrnovat zarážecí šroub a prostředek pro držení vrstvy může být otočně namontován na kontaktním prvku.
•Síla požadovaná pro aktivaci otočného pohybu aplikačního prvku může být určena jinými prostředky než je . napínací šroub, například pružinou a/nebo jinými mechanickými prostředky a/nebo magnetickými prostředky. Zarážka pro otočný pohyb aplikačního prvku je volitelným prvkem, ale prostředky zřetelně definující úhlový rozsah otočného pohybu aplikačního prvku jsou požadovaný za účelem dosažení optimálního řízení aplikačního prvku v průběhu chirurgického zákroku. To platí nejen pro druhé výhodné provedení předkládaného vynálezu, ale pro všechna jeho výhodná provedení.
Navíc by úhlový rozsah otočného pohybu aplikačního prvku, který je zmiňován výše, měl být chápán pouze jako příklad a jako jeden z mnoha výhodných možných úhlových rozsahů.
Podle dalšího aspektu se předkládaný vynález týká nástroje pro aplikaci chirurgického materiálu a zahrnuje podlouhlý prvek, aplikační prvek pro materiál spojený s
distálním koncem podlouhlého prvku, přičemž podlouhlý prvek má alespoň první s druhou část, a přičemž druhá část je obklopena objímkovým prvkem, a přičemž propojení mezi podlouhlým prvkem a aplikačním prvkem má prodloužení tvořící aplikační prvek, toto prodloužení je opatřeno štěrbinou, která je vhodná pro uchycení vrstvy chirurgického materiálu, a aplikační prvek je otočný o úhel až kolem 90° v jakémkoliv směru.
Aplikační prvek výhodně má stejné vlastnosti jako θ bylo popsáno, výše, přičemž objímkový prvek má výhodně vlastnosti prvního objímkového prvku, který již byl popsán výše. První část podlouhlého prvku výhodně tvoří rukojeť, přičemž výhodně je průřez první části větší než průřez druhé části. Průřezový výstupek mezi druhou a první částí výhodně 5 tvoří opěrný povrch pro dosednutí opěrného povrchu zahrnutého a proximálním konci objímkového prvku.
Specifické provedení předkládaného vynálezu se dále týká nástroje, u kterého propojení mezi aplikačním prvkem a θ prvním podlouhlým prvkem tvoří spirálová pružina.
Tato spirálová pružina vytváří otočné spojení mezi aplikačním prvkem a podlouhlým prvkem. Spirálová pružina přitom umožňuje aplikačnímu prvku, aby se otáčel v jakémkoliv směru do polohy, ve které volný konec tyčové části aplikačního prvku narazí na první podlouhlý prvek, nebo do jakékoliv mezilehlé polohy. Otočný pohyb aplikačního prvku může být aktivován ručně s použitím dalších nástrojů, například lékařských kleští. Síla potřebná pro aktivací otočného pohybu pružiny je určena tuhostí této pružiny.
'«4 · · · «444444 · · ··
V jiných provedeních předkládaného vynálezu je spirálová pružina nahrazena jakýmkoliv elastickým prvkem, například pevným prvkem vyrobeným z pružného materiálu.
V jednom specifickém provedení předkládaného vynálezu může volný konec části spirálové pružiny tvořit alespoň část druhého podlouhlého prvku. Ačkoliv toto je možná konfigurace, není to výhodné provedení, protože. vyžaduje silný pružinový drát ve srovnání s tloušťkou aplikačního prvku, čímž se pružina stává příliš tuhou nebo se aplikační prvek stává příliš slabým.
Jak bylo popsáno v úvodu, je nástroj podle předkládaného vynálezu vhodný pro použití ve spojení s aplikací chirurgického materiálu, výhodně ve spojení s chirurgickým zákrokem, jako je minimálně invazivní chirurgie. V této souvislosti je chirurgickým materiálem s obzvláštní důležitostí materiál TachoComb®.
Materiál TachoComb® je primárně používán pro zalepení tělesné tkáně. Možnosti v rozsahu minimálně invazivní chirurgie zahrnují, například, selektivní zalepení orgánů tkáně (plíce, játra, slezina, ledviny), orgánů, jako je gastrointestinální trakt a urogenitální trakt, a struktur, jako je lymfoglandulární systém, mícha, a nervy. Vzhledem k vlastnostem materiálu TachoComb® bude po aplikaci dosaženo účinné nepropustnosti pro všechny tělní tekutiny (krev, míza, žluč, moč) a rovněž pro plyny. Použitím nástroje podle předkládaného vynálezu může být s aplikací materiálu TachoComb® při minimálně invazivní chirurgii prováděna jak výběrová chirurgie (například Hodkin-Staging) tak i záchranná chirurgie (například pneumotorax, splenektomie).
19··
Výhody pro pacienta při použití této metody jsou značné. Minimálně invazivní chirurgie . samo o sobě snižuje potřebu analgetik a dobu nutnou pro hospitalizaci pacienta. Infekce jsou minimalizovány, protože je omezena povrchová plocha vystavená chirurgickému zákroku, a je dosaženo značných kosmetických výhod. Kombinací minimálně invazivní chirurgie s aplikací materiálu TachoComb® se .tyto účinky stávají zřejmějšími a je dosaženo bezpečného zpracování tělesné tkáně pro utěsnění proti krvácení a nepropustnosti řezaných oblastí.
Navíc v důsledku omezené sekrece se sníženou četností infekce je důsledkem aplikace materiálu TachoComb® při minimálně invazivní chirurgii dosaženo méně dnů se zavedenými drény u. pacientů postižených cystickou fibrózou.
Jak je zřejmé z výše uvedeného popisu, je nástroj podle předkládaného vynálezu vhodný pro použití v chirurgii ve spojení s aplikací chirurgického materiálu. Nástroj; může být použit ve všech relevantních typech operací, zejména operací zahrnujících minimálně invazivní chirurgii. Tak například ve spojení s drény do toraxu u pacientů s cystickou fibrózou, je doba po-operačního zavedení drénů omezena na průměrně 11 hodin (ve srovnání s průměrnou dobou zavedení drénů o délce 17 dnů při použití tradičního zavádění drénů). Navíc se pacienti zotavují rychleji, což má za následek kratší dobu hospitalizace a bylo tak sníženo rovněž množství infekcí spojených s hospitalizací.
Předkládaný vynález, přesněji jeho výhodná provedení, bude nyní podrobněji popsán ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l znázorňuje sestavu prvního výhodného .20 provedení nástroje podle vynálezu;
Obr.2 znázorňuje sestavu podle obr. 1, ze které je odstraněn první objímkový prvek;
Obr. 3 znázorňuje první objímkový prvek podle vynálezu vhodný pro vložení do trokaru;
Obr. 4 znázorňuje vnitřní sestavu prvního výhodného provedení nástroje.podle vynálezu;
Obr. 5 znázorňuje druhý objímkový prvek nástroje podle předkládaného vynálezu;
Obr. 6 je pohled znázorňující funkci otočného pohybu aplikačního prvku a otočného pohybu rukojeti v prvním výhodném provedení podle vynálezu;
Obr. 7 znázorňuje detail aplikačního prvku podle vynálezu a vrstvu chirurgického materiálu.;
Obr. 8 znázorňuje detail propojení mezi aplikačním prvkem a manévrovacími prostředky v prvním výhodném provedení podle vynálezu;
Obr., 9 je schematický pohled shora, ilustrující princip činnosti prvního výhodného provedení nástroje podle předkládaného vynálezu;
Obr.lÓ je schematický bokorys ilustrující princip činnosti prvního výhodného provedení nástroje podle předkládaného vynálezu;
Obr.11 znázorňuje sestavu druhého výhodného provedení nástroje podle vynálezu;
Obr.12
Obr.13
Obr.14
Obr. 15.
Obr.16
Obr.17
Obr.18
Obr.19
Obr.20
Obr.21
Obr.22 znázorňuje první objímkový prvek podle vynálezu vhodný pro vložení do trokaru;
znázorňuje sestavu podle obr. 11, ze které je odstraněn objímkový prvek;
je pohled znázorňující funkci otočného pohybu aplikačního prvku, kde aplikační prvek je oddělen od dříkové části nástroje;
znázorňuje detail aplikačního prvku a vrstvy chirurgického materiálu;
je schematický pohled shora, ilustrující druhé výhodné provedení nástroje podle předkládaného vynálezu;
je schematický bokorys ilustrující druhé výhodné provedení nástroje;
je schematická ilustrace třetího výhodného provedení nástroje podle předkládaného vynálezu;
znázorňuje sestavu podle třetího výhodného provedení nástroje;
znázorňuje první objímkový prvek podle vynálezu vhodný pro vložení do trokaru;
znázorňuje sestavu třetího výhodného provedení nástroje, ze které je odstraněn první objímkový prvek;
znázorňuje třetí výhodné provedení nástroje, kde aplikační prvek je oddělen od dříkové části nástroje.
b b
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje první výhodné provedení nástroje 1 podle předkládaného vynálezu. Nástroj 1 zahrnuje objímkový prvek nebo první objímkový prvek 15, znázorněný na obr. 3, 5 obr. 12 a obr. 20, a dříkovou sestavu 2, znázorněnou na obr. 2. Dříková sestava 2, znázorněná na obr. 2, zahrnuje druhý objímkový prvek nebo objímkový prvek _6, znázorněný na obr. 5, a vnitřní sestavu 11 a aplikační prvek 20 otočně spojený s vnitřní sestavou 11 na distálním konci vnitřní sestavy 11.
Jednotka zahrnující dříkovou sestavu 2 až na aplikační prvek je označována jako podlouhlá jednotka (není samostatně znázorněna na výkresech).
Druhý objímkový prvek _6, znázorněný na obr. 5, má alespoň první část _6a na jeho proximálním konci a druhou., část
6b na jeho distálním konci, přičemž druhá část _6b má zmenšený průměr ve srovnání s první částí 6a. Na průřezovém výstupku mezi první a druhou částí je vytvořen opěrný povrch 7, Vnitřní vrtání 8 prochází v podélném směru skrz druhou část
2Q 6b a skrz alespoň část první části 6a tak, aby umožnilo alespoň části vnitřní sestavy 11, znázorněné na obr. 4, procházet skrz alespoň druhou část 6b a zabírat s ovládacími prostředky zahrnutými v první části _6a. Ovládací prostředky zahrnují pružně předpjaté tlačítko 4_ a váleček 5. Váleček 5 je zabírán v duté části první části 6a ložiskovými prostředky (nejsou znázorněny). Výhodně tyto ložiskové prostředky umožňují hladký chod válečku 5.
Výhodně alespoň část první části 6a druhého objímkového prvku _6 tvoří rukojeť 3. Tato rukojeť 3 může mít jakýkoliv tvar průřezu. Ve výhodném provedení předkládaného • 4
4 4 * 4
4 • · «4
4 4 • •44 4
vynálezu je průřez rukojeti 3 kruhový na její horní a spodní části 3a a lineární na její pravé a levé části tak, aby tvořila pohodlné a jisté držadlo pro operátora.
Vnitřní sestava 11, znázorněná na obr. 4, zahrnuje dřík 27 mající na jeho proximálním konci prostředky 30 a 31 umožňující, aby sestava byla přijata v odpovídajících prostředcích ve válečku 5.
Klínová část 30 dříku 27 lícuje s vnitřním tvarem válečku 5, přičemž tak otočný pohyb válečku 5 bude sledován dříkem 27 . Zahrocená hlava 31 na proximálním konci dříku 27 umožňuje dříku 27, a tím také vnitřní sestavě 11, aby byl zajištěn v druhém objímkovém prvku 6. Při sestavování vnitřní sestavy 11 a druhého objímkového prvku 6. bude zahrocená hlava 31 tlačit proti objímce namontované na spirálové pružině (není znázorněna) spojené s tlačítkem £. Když hlava již zcela prošla touto pružně předpjatou objímkou, bude síla pružiny tlačit objímku proti prostřední části 32 dříku 27. Současně hlava 10, vytvořená na vnitřní sestavě 11 na jejím distálním konci, bude zabírat s odpovídající drážkou 9 na distálním konci druhého objímkového prvku ý, čímž je vnitřní sestava fixována v radiálním směru. Protože pružně předpjatá objímka dosedá na opěrný povrch 31a na zahrocené hlavě 31, bude vnitřní sestava 11 rovněž fixována v podélném směru. Vnitřní sestava 11 je oddělována od druhého objímkového prvku ý prostřednictvím stlačení tlačítka £, čímž se uvolní pružně předpjaté propojení. Příklad propojovacího a uchycovacího uspořádání podle výše uvedeného popisu se týká prvního výhodného provedení předkládaného vynálezu. Zjevně je v rozsahu vynálezu mnoho dalších uspořádání, včetně jiných typů
24*
4 · 4 0'4 • 4 • ·
4 4 0 9 0 0 0 0
0 ·* 0 » • * • · · 0
0 0' 0 0 0
• · • 0 · ·· ·· 4 · 0 ·
šroubem pružně předpjatého zajišťovacího mechanismu, předpjatých mechanismů a magnetických zajišťovacích systémů.
Přestože v prvním výhodném provedení předkládaného vynálezu je otočný pohyb dříku 27 aktivován ručně, mohl by být aktivován rovněž jinými prostředky, . například elektromotorem.
Vnitřní sestava 11 dále zahrnuje sílu přenášející prostředky pro přenos a převod otočného pohybu válečku 5 na otočný pohyb aplikačního prvku 20 kolem jeho otočného čepu. Sílu přenášející prostředky zahrnují závitové vřeteno 28 (viz obr. 4) do série spojené s dříkem 27 . Výhodně je toto závitové vřeteno 28 vytvořeno na samotném dříku 27 . Dřík 27 může být obklopen vnější, statickou částí 42, která je stabilizována vzhledem k dříku 27 prostřednictvím výhodně pružné objímkové spojky 29. Jak je znázorněno na obr. 8, obr. 9 a obr. 10, je závitové vřeteno 28 dříku 27 rozděleno na dvě části 28a a 28b, přičemž jedna z nich má pravotočivý závit a přičemž druhá z nich má levotočivý závit. Ve výhodném provedení vynálezu je první část 28a opatřena pravotočivým závitem a druhá část 28b je opatřena levotočivým závitem. Posunutelný nebo maticový prvek 40, 41 je namontován na každé části vřetena 28. Každá z těchto matek má vnitřní závit zapadající do vnějšího závitu odpovídající části na vřetenu. V příkladu znázorněném na obrázcích má tedy matka £0 levotočivý vnitřní závit a matka 41 má pravotočivý vnitřní závit. Lanko nebo drátek 4 6 je natažen mezi těmito dvěma matkami, jak je zřetelně znázorněno na obr. 8, obr. 9 a obr, 10. Tento drátek 46 prochází od první matky k druhé matce kolem otočného čepu 21 aplikačního prvku 20, kde zabírá s aplikačním prvkem 20 a kde tvoří alespoň jednu uzavřenou '· «· « • · «· · ··»·
I » « ··* · smyčku kolem otočného čepu 21, který ve výhodném provedení zahrnuje šroub 21a. Otočný kolík 21d prochází skrz závěsné pouzdro 21b zahrnuté v kontaktním prvku 25. Tento otočný kolík 21c může výhodně být vytvořen z části šroubu 21a. Aby se dosáhlo bezpečného záběru drátku 46 se závěsným pouzdrem
21b, je drátek 46 veden skrz vrtání 21c procházející kolmo vzhledem k podélnému směru nástroje 1 skrz . závěsné pouzdro 21b. Matice jsou radiálně fixovány ve vnější, statické části 42, přičemž jakékoliv otočení válečku 5a tím dříku 27 a vřetena 28 bude mít Za následek lineární pohyb matic 40 a 41 v důsledku tahu v drátku 46. Protože matice jsou namontována na protiběžně vedených závitech, budou se pohybovat buď vzájemně k sobě nebo vzájemně od sebe, když je otáčeno dříkem 27, přičemž jedna z nich potáhne drátek 4 6, čímž tento drátek
46 bude vždy podroben tahu. Protože drátek 46 tvoří uzavřenou smyčku kolem otočného čepu 21, bude mít lineární pohyb drátku 4 6 za následek otočný pohyb aplikačního prvku 20 kolem otočného čepu 21.
Přenosový mechanismus popsaný výše je rovněž z
označován jako bovdenove lanko.
Propojení mezi drátkem a maticemi může být dosaženo mechanickými prostředky, jako šroub nebo pružina tlačící drátek proti materiálu, matic, lepením, svařováním nebo pájením, třením nebo vytvořením na volných koncích drátku hlavy dosedající na zadní povrch každé z matic.
Jak je ilustrováno šipkou 45 na obr. 6 a obr. 10, může se aplikační prvek otáčet o úhel až kolem 135° na každou stranu od jeho přímé polohy, když je válečkem 5 otočeno, jak je naznačeno šipkou 40. Úhlový rozsah otočného pohybu může být řízen zarážecími prostředky nebo hrotem 26, který
ΦΦ φ
• φ ·
26·* umožňuje otáčení aplikačního prvku 20y dokud hrot 26 nenarazí na distální část 43 vnitřní sestavy 11. Otočný pohyb otočné části 25 aplikačního prvku 20 kolem jeho podélné osy je naznačen šipkou 35 na obr. 4 a obr. 10.
Shora uvedený popis se týká výhodného provedení předkládaného vynálezu. Zjevně jsou v rozsahu vynálezu možná i další provedení, včetně provedení, ve kterých sílu přenášející prostředky zahrnují ozubené kolo a/nebo šnekové kolo.
Jak je znázorněno na obr. 3, obr. 4 a obr. 6, zahrnuje aplikační prvek 20 výhodně tyčovou část 22 vytvořenou se štěrbinou 23 pro uchycení vrstvy chirurgického vrstvového materiálu 50, jako je materiál TachoComb®, jakje ilustrováno na obr. 7. Na jeho proximálním konci může mít aplikační prvek 20 vnější část 25 . zahrnuj ící dutinu 24 pro přijetí jednoho konce role vrstvy chirurgického materiálu narolovaného kolem tyčové části 22, která je rovněž označováno jako prostředek pro držení vrstvy materiálu. Výhodně je vnější část 25 otočně namontována na kontaktním prvku 25a.
.25
První objímkový prvek 16 zahrnuje vnitřní vrtání 16 procházející skrz první objímkový prvek 15. Na jeho proximálním konci má první objímkový prvek 15 část 17 se zvětšeným vnějším průměrem, která výhodně zahrnuje nálevkovitou část 18 . Vnější povrch přímé části 19 prvního objímkového prvku 15 je vhodný pro průchod skrz trokar v průběhu chirurgického zákroku. Vnitřní průměr alespoň části nálevkovité části 18 prvního objímkového prvku 15 se výhodně zvětšuje směrem ke koncovému povrchu tak, aby tvořil opěrný
«4 44 • · 44 4 ·
• · 4 4 4 4 4 4 4
4 4· • 4 * · 4 4· 4
4 4 • · 4 4 4
• 4 *· 44444 4 · 4 4 • ·
povrch pro dosednutí opěrného povrchu 7 druhého objímkového prvku
Přestože ve výhodném provedení předkládaného vynálezu je průřez prvního objímkového prvku 15,znázorněného na obr. 3, kruhový, mělo by být zcela zřejmé, že tento průřez může mít mnohoúhelníkový a/nebo jakýkoliv zakřivený tvar.
Před provedením chirurgického zákroku s použitím nástroje podle předkládaného vynálezu je. vrstva chirurgického materiálu 50 narolována kolem tyčové části 22 aplikačního prvku 20. Hrana vrstvy je vsunuta do,štěrbiny 23 v tyčové části 22 aplikačního prvku 20 a materiál je potom narolován kolem této tyčové části 22.
V průběhu minimálně invazivního chirurgického zákroku je první objímkový prvek 15 zaveden do těla pacienta skrz trokar. Dříková sestava 2 je potom zavedena do těla pacienta skrz vnitřní vrtání 16 prvního objímkového prvku 15. Radiální rozšíření vrtání 16 v blízkosti proximálního konce prvního objímkového prvku 15 vytváří' nálevku pro snadné zavedení aplikačního prvku 20 s vrstvou chirurgického materiálu 50, který je na něm narolován. Rozvinutí vrstvy chirurgického materiálu 50 je výhodně provedeno zachycením chirurgického materiálu jedněmi nebo vícero lékařskými kleštěmi a rozvinutím chirurgického materiálu, přičemž vnější část 25 a tyčová část 22 aplikačního prvku 20 budou otáčeny vzhledem k statické části 25a.
Když je nástroj podle předkládaného vynálezu použit v průběhu běžné chirurgie, kde není použito trokaru, může být tento nástroj podle vynálezu použit bez prvního objímkového prvku 15.
Povrch vrtání 16 a/nebo vnější povrch druhé části ýb objímkového prvku 6 může být opatřen alespoň jedním a výhodně alespoň dvěma O-kroužky, přijatými v drážkách v příslušných površích. Tím je zabráněno tomu, aby jakýkoliv plyn nebo tekutina mohly unikat z těla pacienta skrz chirurgický řez, například v průběhu operace plic nebo břišní dutiny. Tento nebo jakýkoliv jiný typ těsnícího uspořádání vytvoří tření mezi sestavou 2 a prvním objímkovým prvkem 15. Důsledkem, který by mohl být v některých případech výhodou, je, že operátor bude muset použít sílu, aby posunul sestavu 2 skrz vrtání 16 prvního objímkového prvku 15, čímž může být dosaženo přesnějšího vedení nástroje v jeho podélném směru. To platí rovněž pro druhé a třetí provedení předkládaného vynálezu, která jsou popsána níže. Je zjevné, že v druhém a třetím provedení vynálezu O-kroužek nebo O-kroužky mohou být přijímány buď v drážkách v povrchu vrtání 16 nebo v drážkách ve vnějším povrchu druhé části 63 tyčového prvku 60 (viz obr. 13 a obr. 21).
Rozměry A, B a C naznačená na obr. 10 se mohou měnit,
0 přičemž v tomto ohledu neexistují žádna omezení kladena na nástroje podle vynálezu. Ovšem pro dětskou chirurgii je žádoucí zmenšit délku a průměr nástroje. Ve výhodných provedeních nástroje jsou jeho rozměry obvykle následující:
mm < A < 60 mm, 220 mm < B < 310 mm, 20 mm < C <
mm, přičemž jejich poměry jsou výhodně následující:
0,06 < A/B <0,3, 0,25 < A/C < 3, 2,75 < B/C < 15,5
Ve specifickém provedení vynálezu jsou rozměry zvoleny následovně:
A = 40 mm, B = 265 mm, C = 48 mm,
takže:
A/B = 0,15, A/C = 0,83, B/C = 5,52.
Průměry tyčových částí se výhodně mění v jakémkoliv rozsahu relevantním pro chirurgické zákroky. Obvykle jsou 5 vhodné následující rozsahy:
Průměr d22 tyčové části 22 aplikačního prvku 20:
mm < d22 < 8 mm
Průměr d3a kruhové části 3a rukojetí 3:
mm < d3a < 20 mm
Vnější průměr dl9 přímé části 19 prvního objímkového prvku 15:
mm < dl9 < 14 mm
Ve specifickém provedení předkládaného vynálezu jsou tyto rozměry zvoleny následovně:
d22 = 4 mm, d3a - 15 mm, dl9 = 10 mm.
Nyní bude následovat popis druhého výhodného provedení nástroje 56 podle předkládaného vynálezu, přičemž obr. 11 znázorňuje sestavu tohoto nástroje 56. Nástroj 56 zahrnuje objímkový prvek nebo první objímkový prvek 15, znázorněný na obr. 3, obr. 12 a obr. 20, a dříkovou sestavu 57, znázorněnou na obr. 13. Dříková sestava 57, znázorněná na obr. 13, zahrnuje podlouhlý, výhodně tyčový prvek 60 a aplikační prvek otočně spojený s distální částí 43 podlouhlé jednotky (není samostatně znázorněna na obrázcích). Podlouhlá jednotka zahrnuje tyčový prvek 60 a proximální část 43 aplikačního prvku 20.
Ve výhodném provedení, znázorněném na obr. 11, obr. 13, obr. 14, obr. 15, obr. 16 a obr. 17, je na proximálním a distálním konci otočného prvku 25 vytvořen v podstatě rovný povrch 58 tak, aby chránil chirurgický materiál. V alternativním provedení vynálezu je povrch 58 nahrazen tyčovým prvkem majícím dutinu pro přijetí jednoho konce 'role z vrstvy chirurgického materiálu.
Shora uvedený popis aplikačního prvku 20 a prvního objímkového prvku 15, včetně obecných poznámek týkajících se těchto a jakýkoliv .dalších částí a celého nástroje a jeho použití, platí rovněž pro druhé výhodné provedení nástroje.
Tyčový prvek 60, znázorněný na obr. 14, má alespoň první část 61 na jeho proximálním konci a druhou část . 63 na jeho distálním konci, přičemž druhá část 63 má zmenšený průměr ve srovnání s první částí 61. Na průřezovém výstupku mezi první a druhou částí je vytvořen opěrný povrch 62. Vnitřní vrtání 64 zasahuje v podélném směru do druhé části 63 skrz alespoň část druhé části..Alespoň distální konec vrtání 64 je opatřen vnitřním závitem vhodným pro záběr s vnějším závitem 66 na tyčové části distální části 43 podlouhlé jednotky tak, aby nástroj mohl být rozebírán, například pro účely čištění.
Výhodně alespoň část první části 61 tyčového prvku 60 tvoří rukojeť 61a. Tato rukojeť 61a může mít jakýkoliv tvar průřezu. Ve výhodném provedení předkládaného vynálezu je průřez rukojeti 3 kruhový. Ovšem tento průřez může mít jakýkoliv jiný tvar, včetně tvaru z prvního výhodného provedení vynálezu, které bylo popsáno výše. Opěrný povrch 62 je vhodný pro dosednutí na opěrný povrch zahrnutý ve vrtání prvního objímkového prvku, který je detailně popsán výše.
• k «> · ·» ··, ·· .
• 000 00 00 000·
0000 9 9 0999 • 0 0·0» » · » ···· * • 0 . 0 0 0 0 0 0 31·· ·· ...........
Jak je ilustrováno šipkou 45 na obr. 14, může se aplikační prvek otáčet o úhel až kolem 135° na každou stranu od jeho přímé polohy. Úhlový rozsah otočného pohybu může být řízen zarážecími prostředky nebo hrotem 26, který umožňuje otáčení aplikačního prvku 20 kolem jeho otočného čepu 21, dokud hrot 26 nenarazí na distální část 43 podlouhlé jednotky. Otočný pohyb otočné části .25. aplikačního prvku 20 kolem jeho podélné osy je naznačen šipkou 35 na obr. 13.
Otočný pohyb aplikačního prvku 20 může být aktivován ručně s . použitím dalších nástrojů, .například lékařských kleští. Síla potřebná pro aktivaci otočného pohybu je určena zkroucením napínacího šroubu 21a, znázorněného na obr., 16 a obr. 17.
Rozměry A, B a C naznačené na obr. 16 se mohou měnit tak, jak bylo popsáno výše ve spojení s prvním výhodným provedením nástroje podle vynálezu. Vhodné rozsahy absolutních a relativních rozměrů a také zvláště výhodné hodnoty rozměrů A, B a C a také průměrů tyčových prvků jsou shodné s těmi, které byly uvedeny výše při popisu týkajícího se prvního výhodného provedení vynálezu.
Obr. 18, obr. 19, obr. 20, obr. 21 a obr. 22 ilustrují třetí výhodné . provedení předkládaného vynálezu. Nástroj 75 zahrnuje objímkový prvek nebo první objímkový prvek 15, znázorněný na obr. 3, obr. 12 a obr. 20, a dříkovou sestavu 76, znázorněnou na obr. 21. Dříková sestava 7 6 zahrnuje podlouhlý, výhodně tyčový prvek 60 a aplikační prvek 20 otočně spojený prostřednictvím spirálové pružiny 70 s distální částí 43 podlouhlé jednotky (není znázorněna samostatně na obrázcích). Podlouhlá jednotka zahrnuje tyčový prvek 60 a proximální část 43 aplikačního prvku 20.
• · 0 0.
Shora uvedený popis aplikačního prvku 20 a prvního objímkového prvku 15, včetně obecných poznámek týkajících se těchto a jakýkoliv dalších částí a celého nástroje a jeho použití, platí rovněž pro třetí výhodné provedení nástroje. Navíc shora uvedený popis tyčového prvku 60 platí rovněž pro třetí provedení nástroje podle vynálezu.
Spirálová pružina .70 vytváří otočné spojení mezi aplikačním prvkem 20 a tyčovým prvkem 60. Spirálová pružina 70 přitom umožňuje aplikačnímu prvku 20, aby se otáčel v jakémkoliv směru do polohy, ve které volný konec tyčové části 22 aplikačního prvku 20 narazí na tyčový prvek 60, nebo do jakékoliv mezilehlé polohy. Otočný pohyb aplikačního prvku 20 může být aktivován, ručně s použitím dalších nástrojů, například lékařských kleští. Síla potřebná pro aktivací otočného pohybu pružiny 70 je určena tuhostí této pružiny.
Ve výhodném provedení, znázorněném na obr. 18, obr. 19, obr. 21 a obr. 22, je na proximálním a distálním konci pružiny 70 vytvořen v podstatě rovný povrch 58 tak, aby chránil chirurgický materiál před materiálem pružiny; V alternativním provedení vynálezu je povrch 58 nahrazen tyčovým prvkem majícím dutinu pro přijetí jednoho konce role z vrstvy chirurgického materiálu. Navíc může být tyčová část aplikačního prvku otočně namontována vzhledem k pružině 70.
V alternativním provedení vynálezu· je tyčová část pružiny vytvořena z volné koncové části materiálu pružinového drátu.
V jiných provedeních předkládaného vynálezu je spirálová pružina nahrazena jakýmkoliv elastickým prvkem, například pevným prvkem vyrobeným z pružného materiálu.
• ·< »· · ·- 4
Rozměry A, B a C naznačené na obr. 16 se mohou měnit tak, jak bylo popsáno výše ve spojení s prvním výhodným provedením nástroje podle vynálezu. Vhodné rozsahy absolutních a relativních rozměrů a také .zvláště výhodné hodnoty rozměrů A, B a C a také průměrů tyčových prvků jsou shodné s těmi, které byly uvedeny výše .při popisu týkajícího se prvního výhodného provedení.vynálezu. Rozměr D se obvykle mění v následujícím rozsahu:
mm <D < 20 mm zatímco jeho poměr k ostatním· rozměrům je výhodně následující:
< A/d <30.
Ve specifickém provedení vynálezu je rozměr D zvolen následovně:
D = 12 mm takže:
A/D = 3,33, pro A = 40 mm. Rozměry B a C a také průměry tyčových částí se výhodně mění ve shora zmiňovaných rozsazích.
Třetí provedení nástrojů podle vynálezu jsou výhodně vyrobena z oceli vhodné pro lékařské účely, včetně nerezové oceli. Jinými materiály vhodnými pro lékařské použití by mohly být plasty, teflon nebo titan nebo jejich kombinace. Některé části mohou být vyrobeny z tvrzených plastů, například ložiskové části aplikačního prvku. Některé části, například drátěný materiál, mohou být vyrobeny také ze speciálních materiálu, například titanu, aby se omezilo opotřebení.
JUDr. ZDEŇKA KOREJZOVA ADVOKÁTKA · 4 4 • 4 444 4
4 4
PATENTOVÉ
4 4 4 4
4 4444 4
4 4 4
444 4 4 4 4 4

Claims (23)

  1. NÁROKY
    1. Nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu, vyznačující se tím, podlouhlou jednotku, aplikační prvek pro vrstvový materiál, který je otočně spojen s distálním koncem podlouhlého tyčového prvku zahrnutého v podlouhlé jednotce tak, aby byl umožněn pohyb aplikačního prvku vzhledem k podlouhlé jednotce, manévrovací prostředky pro otočný pohyb aplikačního prvku, vrstvového že zahrnuje ovládací prostředky ovládající manévrovací prostředky a umístěné na proximálním konci podlouhlé jednotky, přičemž tyto ovládací prostředky zahrnují otočně namontovaný nastavovací prvek a jsou spojené s aplikačním- prvkem přes sílu přenášející prostředky, které.zahrnují: .
    vřeteno, které je namontováno otočně kolem jeho podélné osy a splývá s tyčovým prvkem, a které má na sobě vytvořeny první závity, a alespoň první v podélném směru posunutelný prvek definující druhé závity zabírající s prvními závity, tento posunutelný prvek je propojen s aplikačním prvkem, přičemž otáčení vřetena způsobuje posunutí prvního posunutelného prvku a otočný pohyb aplikačního prvku kolem jeho otočného čepu na distálním konci podlouhlé jednotky, a přičemž aplikační prvek může být uchycen v požadované úhlové poloze v průběhu chirurgického zákroku.
    • 4 • 4 • ·
    4 4 4 4
    4 4 44 • 444 4 ·
    4 4 ·
    44 44
  2. 2. Nástroj podle nároku 1,vyznačující se tím, že sílu přenášející prostředky dále zahrnují třetí závity vytvořené na vřetenu, přičemž první a třetí závity jsou pravotočivé respektive levotočivé, nebo obráceně, a dále druhý posunutelný prvek definující čtvrté závity spolupracující se třetími závity a propojený s aplikačním prvkem.
  3. 3. Nástroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ící se t í m , že aplikační prvek zahrnuje tyčovou část.
  4. 4. Nástroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že alespoň tyčová část aplikačního prvku definuje štěrbinu procházející podélně na alespoň části délky aplikačního prvku.
  5. 5. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že dále zahrnuje první objímkový prvek mající vrtání umožňující aplikačnímu prvku a alespoň distální části podlouhlé jednotky procházet skrz něj, přičemž tento objímkový prvek je upraven pro přijetí v trokaru v průběhu chirurgického zákroku.
  6. 6. Nástroj podle nároku 5, vyznačující se tím, že uvnitř vrtání prvního objímkového prvku je definován opěrný povrch pro spolupráci s odpovídajícím opěrným povrchem definovaným na podlouhlé jednotce pro umožnění snazšího ovládání podlouhlé jednotky v průběhu chirurgického zákroku.
  7. 7. Nástroj podle nároku 6, vyznačující se tím, že opěrný povrch definovaný ve vrtání je prstencový • · opěrný povrch mající zvětšující se vnitřní průměr ve směru k proximálnímu konci objímkového prvku.
  8. 8. Nástroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že prstencový opěrný povrch je umístěn v blízkosti 5 proximálního konce objímkového prvku.
  9. 9. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až
    8, vyznačující se tím, že aplikační prvek je otočný pouze kolem jedné osy.
  10. 10. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 5 až
    9, vyznačující se tím, že aplikační prvek je namontován na podlouhlém tyčovém prvku a dále zahrnuje druhý objímkový prvek obklopující tyčový prvek a mající rukojet’· vytvořenou na jeho proximálním konci.
  11. 11. Nástroj podle nároku 6 a 10, vyznačuj ící se t í m , že opěrný povrch podlouhlé jednotky je vytvořen na distálním konci rukojeti.
  12. 12. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až
    11, vyznačující se tím, že ovládací prostředky jsou uvolnitelně spojené s manévrovacími prostředky.
  13. 13. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 10 až
    12, vyznačující se tím, že podlouhlý tyčový prvek je namontován otočně kolem jeho podélné osy vzhledem k rukojeti, přičemž vřeteno je namontováno na nebo tvoří část tyčového prvku.
  14. 14. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 3 až 30 13, vyznačující se tím, že alespoň tyčová • · · část aplikačního prvku je namontována otočně podélné osy kolem neotočné, proximální části prvku.
    kolem jeho aplikačního
  15. 15. Nástroj pro aplikaci chirurgického vrstvového 5 materiálu, vyznačující se tím, že zahrnuje podlouhlou jednotku zahrnující dřík s rukojetí, aplikační prvek pro vrstvový materiál, který je otočně spojený s distálním koncem podlouhlé jednotky pro umožnění pohybu aplikačního prvku vzhledem k podlouhlé jednotce, prostředky pro uchycení aplikačního prvku v požadované úhlové poloze v průběhu chirurgického zákroku, objímkový prvek ' mající nálevkovité rozšíření na jeho proximálním konci, přičemž propojení mezi podlouhlou jednotkou a aplikačním prvkem 15 zahrnuje kontaktní prvek, který je pohyblivě spojen s podlouhlou jednotkou a který se může otáčet o úhel až kolem 135° na každou stranu od jeho přímé polohy a který je spojen s podlouhlou jednotkou prostřednictvím napínacího šroubu, přičemž tento kontaktní prvek zahrnuje spojovací prostředky, které jsou vedeny skrz podlouhlou jednotku k hornímu vnějšku proximálního konce podlouhlé jednotky, a přičemž aplikační prvek se zarážecími prostředky as prostředky pro držení vrstvy materiálu je otočně spojen s kontaktním prvkem.
  16. 16. Nástroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že spojovací prostředky zahrnují ozubené kolo nebo šnekové kolo.
  17. 17. Nástroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že spojovací prostředky zahrnují bovdenové lanko.
  18. 18. Nástroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že spojovací prostředky zahrnují řetězové lanko.
  19. 19. Nástroj podle kteréhokoliv z nároků 15 až
    18,vyznačující se tím, že podlouhlá jednotka má alespoň proximální a distální část, přičemž průřez proximální části je větší než průřez·distální části, takže je vytvořen opěrný povrch, a proximální část tvoří rukojeť.
  20. 20. Nástroj podle nároku 19, vyznačující se tím, že alespoň tyčová část aplikačního prvku je namontována otočně kolem jeho podélné osy kolem ne-otočné, proximální části aplikačního prvku.
  21. 21. Nástroj pro aplikaci chirurgického vrstvového materiálu, vyznačující se tím, že zahrnuje podlouhlou jednotku zahrnující dřík s rukojetí, aplikační prvek pro vrstvový materiál, který je otočně spojený s distálním koncem podlouhlé jednotky pro umožnění pohybu aplikačního prvku vzhledem k podlouhlé jednotce, přičemž propojení mezi podlouhlou jednotkou a aplikačním prvkem zahrnuje kontaktní prvek, který se může otáčet o úhel až kolem 135° na každou stranu od jeho přímé polohy, přičemž pevnost v tahu závěsného mechanismu je určena prostřednictvím napínacího šroubu, přičemž aplikační prvek může být uchycen v požadované úhlové poloze v průběhu chirurgického zákroku, a tento aplikační prvek zahrnuje zarážecí prostředky a prostředky pro držení vrstvy materiálu a je otočně spojen s kontaktním prvkem.
    • ·
  22. 22. Nástroj pro aplikaci chirurgického vrstvového materiálu, vyznačující se tím, že zahrnuje podlouhlý prvek, aplikační prvek pro vrstvový materiál, který je otočně spojen s distálním koncem podlouhlého prvku, přičemž podlouhlý prvek má alespoň první a druhou část, a přičemž druhé část je obklopena objímkovým prvkem, a přičemž propojení mezi podlouhlým prvkem a aplikačním prvkem má prodloužení tvořící . aplikační prvek, toto prodloužení je opatřeno štěrbinou, přičemž tato štěrbina je vhodná pro uchycení vrstvy chirurgického materiálu, a přičemž aplikační prvek je otočný o úhel až kolem 90° v jakémkoliv směru, a přičemž propojení mezi aplikačním prvkem a podlouhlým prvkem zahrnuje spirálovou pružinu.
  23. 23. Nástroj podle nároku 22, vyznačující se tím, že volná koncová část spirálové pružiny tvoří alespoň část druhého podlouhlého prvku.
    Zastupuje :
    JUDr. ZDE’ advokAtka '/W
    KOREJZOVÁ
    1/9
    • 0 · · ► 00 · • · » · 0 0 • 0
    JUDr. ZDEŇKA KOREJZOVÁ
    ADVOKÁTKA
    2/9
    • · Φ \
    /
    JUDr. ZDEŇfeA KOREJZOVÁ
    ADVOKÁTKA
    3/9
    JUDr. ZDEŇKA KOREJZOVÁ
    ADVOKÁTKA
    4/9 ···
    2.8 284
    JUDi. ZDENKA KOREJZOYÁ
    ADVOKÁTKA
    5/9 ·· 44 * 4 4 4 i 4 4 · • 4 ··«
    ......
    Fig. 11
    JUDr. ZDEM KOREJZOVA advokAtka
    9 9 9 9 999 9 9
    6/9
    61.ÍU
    LO
    JUDr. ZDENKA KOREJZOVA
    ADVOKÁTKA
    7/9 řií <=C)
    JUDr. ZDEŇKA KOREJZOVA ADVOKÁTKA
    8/9 • · « a · • · ·· · · a • · · ·
    Fig. 19
    JUDr. ZDEŇKA KOREJZOVÁ
    ADVOKÁTKA
    9/9 • ·· ·· · · • · • 4 • · «*4· 4»4· ·· ·4 • · · · • · ·· • ··· · · 9 · 4 ·· ··
    Fig. 21
    ADVOKÁTKA
CZ19981838A 1995-12-13 1996-12-13 Nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu CZ292389B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1995146438 DE19546438A1 (de) 1995-12-13 1995-12-13 Gerät zur Einbringung von wundheilendem oder wundversiegelndem Material zur Anwendung in der minimal-invasiven Chirurgie
DE1995146434 DE19546434A1 (de) 1995-12-13 1995-12-13 Gerät zur Einbringung von wundeilendem oder wundversiegelndem Material zur Anwendung in der minimal invasiven Chirurgie
DE1996110542 DE19610542A1 (de) 1996-03-18 1996-03-18 Gerät zur Einbringung von wundheilendem oder wundversiegelndem Material zur Anwendung in der minimal-invasiven Chirurgie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ183898A3 true CZ183898A3 (cs) 1999-04-14
CZ292389B6 CZ292389B6 (cs) 2003-09-17

Family

ID=27215735

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981838A CZ292389B6 (cs) 1995-12-13 1996-12-13 Nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6156045A (cs)
EP (1) EP0869740B1 (cs)
JP (1) JP3566969B2 (cs)
CN (1) CN1145457C (cs)
AT (1) ATE196413T1 (cs)
AU (1) AU7706196A (cs)
CZ (1) CZ292389B6 (cs)
DE (1) DE69610437T2 (cs)
RU (1) RU2193867C2 (cs)
WO (1) WO1997021383A1 (cs)

Families Citing this family (49)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ521906A (en) 2001-02-12 2005-02-25 Modmed Therpeutics Inc Multi-use surgical cement dispenser apparatus and kit for same
US7322935B2 (en) * 2003-01-22 2008-01-29 Medcanica, Llc Endoscopic retractor
IL154918A0 (en) 2003-03-13 2003-10-31 Samuel Eldar Device and method for deploying and placing a surgical prosthesis mesh
US7846171B2 (en) 2004-05-27 2010-12-07 C.R. Bard, Inc. Method and apparatus for delivering a prosthetic fabric into a patient
US7914551B2 (en) * 2004-07-28 2011-03-29 Ethicon Endo-Surgery, Inc. Electroactive polymer-based articulation mechanism for multi-fire surgical fastening instrument
US20070270876A1 (en) * 2006-04-07 2007-11-22 Yi-Chen Kuo Vertebra bone cement introduction system
US7947054B2 (en) * 2007-02-14 2011-05-24 EasyLab Ltd. Mesh deployment apparatus
US8372092B2 (en) * 2008-03-17 2013-02-12 Ethicon, Inc. Applicator instruments having protective carriers for hemostats and methods therefor
US8366733B2 (en) * 2008-03-28 2013-02-05 Ethicon, Inc. Applicator instruments for controlling bleeding at surgical sites and methods therefor
WO2010081029A1 (en) 2009-01-08 2010-07-15 Rotation Medical, Inc. Implantable tendon protection systems and related kits and methods
US9179910B2 (en) 2009-03-20 2015-11-10 Rotation Medical, Inc. Medical device delivery system and method
JP5567125B2 (ja) 2009-06-04 2014-08-06 ローテーション メディカル インコーポレイテッド 目的の組織にステープルを搬送する、弓の弦形状を有する装置
EP2437686B1 (en) 2009-06-04 2017-12-13 Rotation Medical, Inc. Apparatus for deploying sheet-like materials
US8906045B2 (en) * 2009-08-17 2014-12-09 Covidien Lp Articulating patch deployment device and method of use
US9474540B2 (en) 2009-10-08 2016-10-25 Ethicon-Endo-Surgery, Inc. Laparoscopic device with compound angulation
US9198750B2 (en) 2010-03-11 2015-12-01 Rotation Medical, Inc. Tendon repair implant and method of arthroscopic implantation
US9226760B2 (en) 2010-05-07 2016-01-05 Ethicon Endo-Surgery, Inc. Laparoscopic devices with flexible actuation mechanisms
US8562592B2 (en) 2010-05-07 2013-10-22 Ethicon Endo-Surgery, Inc. Compound angle laparoscopic methods and devices
US20110275901A1 (en) * 2010-05-07 2011-11-10 Ethicon Endo-Surgery, Inc. Laparoscopic devices with articulating end effectors
CN103200860B (zh) * 2010-06-25 2016-01-20 马西耶·J·基图拉基斯 一种腹腔镜工具
EP2675391B1 (en) 2011-02-15 2017-09-27 Rotation Medical, Inc. Apparatus for delivering and positioning sheet-like materials
US9314314B2 (en) 2011-02-15 2016-04-19 Rotation Medical, Inc. Anatomical location markers and methods of use in positioning sheet-like materials during surgery
WO2012145059A1 (en) 2011-02-15 2012-10-26 Rotation Medical, Inc. Methods and apparatus for fixing sheet-like materials to a target tissue
US10952783B2 (en) 2011-12-29 2021-03-23 Rotation Medical, Inc. Guidewire having a distal fixation member for delivering and positioning sheet-like materials in surgery
WO2012149468A2 (en) * 2011-04-29 2012-11-01 University Of Southern California Instruments and methods for the implantation of cell-seeded substrates
GEP201706715B (en) * 2011-05-24 2017-08-10 Takeda Nycomed As Rolled collagen carrier
CA2859548A1 (en) 2011-12-19 2013-08-15 Rotation Medical, Inc. Fasteners for affixing sheet-like materials to bone or tissue
WO2013096224A1 (en) 2011-12-19 2013-06-27 Rotation Medical, Inc. Fasteners for affixing sheet -like materials to bone or tissue
US9107661B2 (en) 2011-12-19 2015-08-18 Rotation Medical, Inc. Fasteners and fastener delivery devices for affixing sheet-like materials to bone or tissue
EP3403601A1 (en) 2011-12-19 2018-11-21 Rotation Medical, Inc. Apparatus for forming pilot holes in bone and delivering fasteners therein for retaining an implant
WO2013101638A1 (en) 2011-12-29 2013-07-04 Rotation Medical, Inc. Methods and apparatus for delivering and positioning sheet -like materials in surgery
JP6242874B2 (ja) 2012-05-24 2017-12-06 タケダ エイエスTakeda AS パッケージ
US10213345B2 (en) 2012-05-24 2019-02-26 Takeda As Apparatus and process for providing a coiled collagen carrier
WO2014006737A1 (ja) * 2012-07-06 2014-01-09 テルモ株式会社 生体管腔内治療デバイス
US9655709B2 (en) 2013-09-26 2017-05-23 Covidien Lp Mesh deployment devices and kits
EP3139859B1 (en) 2014-05-09 2021-06-23 Rotation Medical, Inc. Medical implant delivery system for sheet-like implant
US9974638B2 (en) * 2014-06-04 2018-05-22 Boston Scientific Scimed, Inc. Devices and methods for delivery of implants
US10675019B2 (en) 2014-11-04 2020-06-09 Rotation Medical, Inc. Medical implant delivery system and related methods
EP3215026B1 (en) 2014-11-04 2023-10-25 Rotation Medical, Inc. Medical implant delivery system
CA2965853A1 (en) 2014-11-04 2016-05-12 Rotation Medical, Inc. Medical implant delivery system and related methods
CA2983341A1 (en) 2015-05-06 2016-11-10 Rotation Medical, Inc. Medical implant delivery system and related methods
WO2016205186A1 (en) 2015-06-15 2016-12-22 Rotation Medical, Inc. Tendon repair implant and method of implantation
TWI670040B (zh) * 2015-09-11 2019-09-01 合新生物科技股份有限公司 可轉向電燒刀
EP3324858B1 (en) * 2015-10-07 2020-09-16 Boston Scientific Scimed, Inc. Devices for applying hemostatic or tissue healing agent to wet surfaces
CA3008670A1 (en) 2015-12-31 2017-07-06 Rotation Medical, Inc. Fastener delivery system and related methods
CA3008668C (en) 2015-12-31 2020-03-24 Rotation Medical, Inc. Medical implant delivery system and related methods
CN110225726A (zh) 2017-12-07 2019-09-10 罗特迅医疗有限公司 医疗植入物输送系统和相关方法
CN109528252B (zh) * 2019-01-14 2021-03-19 中国人民解放军第四军医大学 脊柱内镜手术用止血装置
RU195318U1 (ru) * 2019-04-09 2020-01-23 Общество С Ограниченной Ответственностью "Эластичные Титановые Имплантаты" Спейсер для саморасправляющегося сетчатого титанового эндопротеза для эндоскопической герниопластики

Family Cites Families (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4291694A (en) * 1979-10-29 1981-09-29 Chai S Apparatus and method for performing a thoracic operation
DE3105624A1 (de) * 1981-02-16 1982-09-02 Hormon-Chemie München GmbH, 8000 München Material zum abdichten und heilen von wunden
US4590938A (en) * 1984-05-04 1986-05-27 Segura Joseph W Medical retriever device
DE8426364U1 (de) * 1984-09-06 1986-07-24 Reinmüller, Johannes, 7900 Ulm Vorrichtung zum Einlegen in Wunden und Wundhöhlen
DE3619197A1 (de) * 1986-06-07 1987-12-10 Ethicon Gmbh Polsterartiges implantat
US4872456A (en) * 1987-11-12 1989-10-10 Hasson Harrith M Template incision device
DE3825631A1 (de) * 1988-07-28 1990-02-08 Osypka Peter Vorrichtung zum transvenoesen oder arteriellen einfuehren mittels eines fuehrungsdrahtes
FR2649324B1 (fr) * 1989-07-06 1991-10-31 Dow Corning Sa Article souple pour traitement chirurgical, ensemble le comprenant et son procede d'utilisation
WO1992006638A1 (en) * 1990-10-10 1992-04-30 W.L. Gore & Associates, Inc. A laparoscopy surgical instrument
FR2668695B1 (fr) * 1990-11-06 1995-09-29 Ethnor Instrument chirurgical endoscopique pour le deplacement de tissus ou organes.
US5137520A (en) * 1991-04-24 1992-08-11 Wayne Maxson Cannula skirt
US5149387A (en) * 1991-05-06 1992-09-22 Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Flush mounting of thin film sensors
US5310407A (en) * 1991-06-17 1994-05-10 Datascope Investment Corp. Laparoscopic hemostat delivery system and method for using said system
US5358474A (en) * 1991-07-02 1994-10-25 Intermed, Inc. Subcutaneous drug delivery device
US5293879A (en) * 1991-09-23 1994-03-15 Vitatron Medical, B.V. System an method for detecting tremors such as those which result from parkinson's disease
DE4132855A1 (de) * 1991-10-02 1993-04-08 Wisap Gmbh Instrument zum applizieren einer adhaesionsprophylaxe fuer endoskopische eingriffe
AU662357B2 (en) * 1991-10-18 1995-08-31 Ethicon Inc. Adhesion barrier applicator
DE4138100A1 (de) * 1991-11-19 1993-05-27 Wisap Gmbh Adhaesionsprophylaxe
US5147374A (en) * 1991-12-05 1992-09-15 Alfredo Fernandez Prosthetic mesh patch for hernia repair
US5176692A (en) * 1991-12-09 1993-01-05 Wilk Peter J Method and surgical instrument for repairing hernia
CA2089999A1 (en) * 1992-02-24 1993-08-25 H. Jonathan Tovey Resilient arm mesh deployer
CA2090000A1 (en) * 1992-02-24 1993-08-25 H. Jonathan Tovey Articulating mesh deployment apparatus
US5304187A (en) * 1992-06-30 1994-04-19 United States Surgical Corporation Surgical element deployment apparatus
US5342299A (en) * 1992-07-06 1994-08-30 Catheter Imaging Systems Steerable catheter
US5269753A (en) * 1992-07-14 1993-12-14 Wilk Peter J Method for use in laparoscopic hernia repair
US5281197A (en) * 1992-07-27 1994-01-25 Symbiosis Corporation Endoscopic hemostatic agent delivery system
US5256132A (en) * 1992-08-17 1993-10-26 Snyders Robert V Cardiac assist envelope for endoscopic application
US5330502A (en) * 1992-10-09 1994-07-19 Ethicon, Inc. Rotational endoscopic mechanism with jointed drive mechanism
US5464403A (en) * 1992-10-29 1995-11-07 General Surgical Innovations, Inc. Placement tool and method for laparoscopic hernia repair
DE9216838U1 (cs) * 1992-12-10 1993-02-25 Aesculap Ag, 7200 Tuttlingen, De
DE4300307C2 (de) * 1993-01-08 1996-09-19 Aesculap Ag Chirurgisches Instrument
US5503623A (en) * 1995-03-17 1996-04-02 Tilton, Jr.; Eugene B. Instrumentation for laparoscopic insertion and application of sheet like surgical material
US5919184A (en) * 1995-03-17 1999-07-06 Tilton, Jr.; Eugene B. Instrumentation for laparoscopic insertion and application of surgical sheet material
AT402683B (de) * 1995-05-16 1997-07-25 Hafslund Nycomed Pharma Gerät für endoskopische oder laparoskopische applikation von chirurgischem material
DE29508254U1 (de) * 1995-05-18 1995-09-21 Schoelly Fiberoptic Gmbh Operationshülse zur Karpaltunnel-Spaltung

Also Published As

Publication number Publication date
CN1209046A (zh) 1999-02-24
EP0869740B1 (en) 2000-09-20
CN1145457C (zh) 2004-04-14
JP3566969B2 (ja) 2004-09-15
AU7706196A (en) 1997-07-03
CZ292389B6 (cs) 2003-09-17
WO1997021383A1 (en) 1997-06-19
ATE196413T1 (de) 2000-10-15
RU2193867C2 (ru) 2002-12-10
EP0869740A1 (en) 1998-10-14
DE69610437T2 (de) 2001-04-19
US6156045A (en) 2000-12-05
DE69610437D1 (en) 2000-10-26
JP2000501632A (ja) 2000-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ183898A3 (cs) Nástroj pro aplikaci chirurgického materiálu
US10792040B2 (en) Articulating steerable clip applier for laparoscopic procedures
US9510846B2 (en) Articulating medical instrument
CN101040786B (zh) 外科紧固件和器械
AU682710B2 (en) Articulable socket joint assembly for an endoscopic instrument and surgical fastener track therefor
JP5887315B2 (ja) 遠隔縫合糸管理装置及びその方法
KR101149490B1 (ko) 외과용 기구
CN102802541A (zh) 在组织中形成管道的装置、方法和成套用具
JP5139979B2 (ja) 外科用器具の案内装置
US20080300461A1 (en) Endoscopic Device
US20110276083A1 (en) Bendable shaft for handle positioning
JP2002523171A (ja) 外科手術縫合器具及びその他の使用方法
WO2011056458A1 (en) Surgical instrument
CN111970985A (zh) 具有易组装构件的低摩擦小型医疗工具
EP3551115A1 (en) Surgical tool wrists
US11006936B2 (en) Control assemblies for medical devices and related methods of use
AU727709B2 (en) Flexible surgical instrument and method
WO2020101729A1 (en) Deep cavity suture device
KR101563947B1 (ko) 카테터
US20230225740A1 (en) Steerable platform repositionable over the scope clip
JP2022066160A (ja) 湾曲可能なクリップデバイス
CN117794465A (zh) 用于超范围夹的重定位和部署的接口机构

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20151213