CZ167093A3 - Device for treating minerals - Google Patents

Device for treating minerals Download PDF

Info

Publication number
CZ167093A3
CZ167093A3 CS931670A CS167093A CZ167093A3 CZ 167093 A3 CZ167093 A3 CZ 167093A3 CS 931670 A CS931670 A CS 931670A CS 167093 A CS167093 A CS 167093A CZ 167093 A3 CZ167093 A3 CZ 167093A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electrolyzer
metal
electrode
conductive surface
deposited
Prior art date
Application number
CS931670A
Other languages
English (en)
Inventor
Neal Barr
Denus Robert Napier De
Patrick Anthony Treasure
Original Assignee
Materials Research Pty Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Materials Research Pty Ltd filed Critical Materials Research Pty Ltd
Publication of CZ167093A3 publication Critical patent/CZ167093A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/04Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching
    • C22B3/045Leaching using electrochemical processes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C7/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C7/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells
    • C25C7/002Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells of cells comprising at least an electrode made of particles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Description

Dosavadní stav techniky
Mnoho způsobů extrakce kovů z rud zanechává malé, ale významné podíly kovů v rudě. Jiné metody nemohou být ekonomicky využity u ménš kvalitních rud. Jedna ze známých metod extrakce zbytkových kovů ze zpracovaných rud, nebo extrakce kovů z málo kvalitních rud, je známa jako vyluhování7 Vyluhování zahrnuje průchod kapaliny, do které se extrahovaný kov bude rozpouštět, rudou, shromáždění výluhů a oddělání rovu od vylun ovaci ?adě extrakce mědi se jako vyluhovadlo typicky používá zředěná kyselina sírová, která reaguje s mědí za vzniku síranu mědnatého. ivlěá může pak být získána ze síranu m-dnatého získaného z rudy, jeho vystavením působení kovového železa nebo oceli, kdy se vytvoří síran železnatý a volná měď.
Je nevýhodné, že takto získaná m^á obsahuje významné množství nečistot s používaní kyseliny sírové při procesu jej ctní ekonomicky nevýhodným. Alternativně může roztok síranu mědnatého procházet elektrolytickým článkem, kde se získává jar volná měí tak kyselina sírová, oěžné elektrolytické cienky však obecns nemohou být aplikovány pro přímé získávání kovu z výluhů o nízké koncentraci dostupn^c' z hornických mračí, kde se vyžaduje před elektrolýzou výluhu jeho zahuštění.
Podstata vynález’.
Cílem předloženého vynálezu je odstranit uvedené nevýhody a poskytnout zařízení pro extrakci minerálů, které bude spolehlivé s účinné při použití. Jiné objekty a výhody předloženého vynálezu budou zřejmé dále.
výše uvedeného i dalších hledisek se předložený vynález v jednom aspektu týká - v širším vyjádření - extrakčního elektrolyzéru minerálů, který zahrnuje:
- Drodloužené pouzdro, mající na svém prodlouženém vnitřním obvodu umístěný vodivý povrch,
- elektrodu, zasahující do uvedeného pouzdra
- přívod kapaliny do pouzdra
- výstup kapaliny z pouzdra vzdálený od uvedeného přívodu kapaliny a
- elektrické zakončení pro připojení elektrického obvodu k elektrodě a uvedenému vodivému povrchu.
Výhodně se prodloužené pouzdro' rozprostírá mezi koncem stěn a elektroda je umístěna v tomto pouzdře a zasahuje mezi uvedené konce stěn. Je také výhodné, je-li elektroda použita jako elektrolytická anoda a vodivý povrch je použit jako katoda, takže materiál získaný elektrolýzou kapaliny v pouzdře je ukládán na vodivém povrchu. Je-li to žádoucí, je samozřejmě možné použít elektrodu jako katodu, takže se minerálový materiál může usazovat na ní. Je-li to žádoucí, může být elektroda vytvořena tak, aby zahrnovala zpracování povrchu - jako jsou výstupky nebo žebra pro vznik turbulentního toku v kapalině .
Výhodně pouzdro zahrnuje prodlouženou válcovitou část vytvořenou z vodivého materiálu, takže vodivý povrch s ním může být spojen. Katoda a zejména vodivý materiál mohou být zvoleny tak, že jsou stejné jako ukládaný kov. hsoříkisd př' f_ektrciytiekém získávání mědi oůžp být válcovitá část ve formě t-nkostěnné měděné trubky, ve které se muže ukladat tenká vrstva mědi a válcovitá část pak může být nahrazena čerstvou měděnou trubkou. Toto odstraňuje nutnost provádět obtížný oroces oškrabávár.í usazeného materiálu z trubky.
a. z~ omen se lisí ve svých povrchových vlastnostech od kovu, kte: elektrolyticky vylučován, takže vrstva kovu vytvořená 3 divém materiálu může být běžně od r.ěj oddělena, výhodní že být oddělovaný kov ve formě ter.kostěnné trubky, kte: být sama použita jako startér trubka pro ukládaní ná, jících vrstev stejného kovu po jeho oddělení od vodivé! teriálu. Například při elektrolytickém -vluí-véní mě:i být větší počet měděných startér trubek p~'. dukován p: elektrolyzérv z relativně malého počtu elektrolyzérů, · jících trubek z nerezové oceli.
s_eouao navoz i v a
Přívod a výstup kapaliny mohou být umístěny v jakémkoliv směru vzhledem k pouzdru, jako například paralelně k prod loučenému rozměru pouzdra. Je však výhodné, aby přívod kapaliny byl umístěn k prvnímu konci pouzdra, připojen v podstatě kolmo k prodloužené ose pouzdra a/nebo tangenciálně ke kruhovité dutině vytvořené mezi pouzdrem a elektrodou, čímž se indukuje spirálový tok výluhu kruhovitou dutinou. Takový spirálový tok je žádoucí pro promotovaní souměrného ukládání elektrolyticky vylučovaného materiálu. Výhodou je výstup kapaliny umístěný ve stejné konfiguraci k přívodu kapalin,’/ a vzdálený od něj, takže se déle zvyšuje tvorba spirálového toku výluhu.
Přívod kapaliny může být spojen 'uhého extrakčního elektrolyzéru minerálu procházet
ÍM<
vy s tupem ka pa i:ny z tak, že kana lina e n^ocházot v sérii oběma elektrolyzérv a dochází k crcrrs
-4εινηί extrakci minerálů z kapaliny. Extrakční baterie může vytvořena z více člár.ků spojených v sériích tak, že se
Ή\ λ'ι + >- J L minerélová extrakce aůže provádět z daného objemu kapaliny po určitou dobu, čímž mAže být extrahován významný podíl celkové počáteční koncentrace požadovaného minerálu.
Jestliže extrakční proces vede k vývoji plvnných vedlejších produktů, aůže být aezi elektrolyzér.y umístěno zařízení pro odlučování plynu tak, že plyn vvvinutý v protiproudnéa elektrolyzéru aůže byt odstraněn z kapaliny technikami dělení podle hustot a podobně před tía, než tato vstupuje do dalšího elektrolyzéru. Alternativně nebo navíc mohou být horní konce elektrolyzérů opatřeny větracíai otvory, kterými vyvinutý plyn může být odvětrán z elektrolyzéru před průchodem kapalin,!'' dalším elektrolyzérem. Účinnost oddělování plynu může být zvýšena zařazením komory pro oddělování plynu nad výstup kapaliny. Výhodně pro požadovanou účinnost by měla separeční komora mít přibližně stejný průměr jako je průměr výstupu z prstencové dutiny a mít minimální výšku rovnou polovin- průměru.
Počítá se s tím, že elektrolyzér aůže být upraven pro elektrolytické vylučovaní minerálů v částicové formě upravením pracovních podmínek elektrolyzéru, zahrnujících průtokovou rychlost, katodovou proudovou hustotu, v požadovaných mezích tak, že alespoň část elektrolyticky vylučovaného materiálu se místo ukládání na katodo odvádí elektrolyzérem s proudem kapaliny tak, že může být oddělena v obvyklém místě oddělení vzdáleném od válcovité časti pouzdra. Elektrolyzér může být opatřen zařízeními pro shromažďování částic kovu tak. že alespoň část elektrolyticky získávaného materiálu může být' extrahována z elektrolyzéru jako částice s minimálním přerušením elektrolytického procesu. Déle nebo alternativně mohou být zařízení pro jímání částic umístěna mezi elektroly-
_ ►*·>
y spojené v sérii a mohou být
i oddělování plynu. Zařízení pro
:ovat zaříze ní pro separaci, vyu
nebo účinky odstředivé pro děle
,y ρ ku . -1- a t o násypka může být sel
ijší sběrné oblasti vnějšími zař
zařízeními že být sama selektivně izolována od elektrolyzéru nebo sběrné komory dalším ventilem, takže částice materiálu mohou být odstraněny tím, že padají otevřeným dalším ventilem do sběrné komory uzavřené vnějším ventilem, a pak uzavřením dalšího ventilu a otevřením vnějšího ventilu.
V dalším provedení může sběrné zařízení obsahovat sběrnou komoru pohyblivou mezi sběrným místem pod elektroiyzéren nebo separační komoru a odběrné miito v .želené od elektrolýz éru nebo separační komory. Výh-uinš přítomno více st.ruýe komor a jsou uspořádány kolem otočného zásobníku, který je otočný tak, že sběrné komory se mohou pohybovat mezi sběrným místem a vvorazdnovacím miste.
Z jiného hlediska vynález poskytu ' metodu elektrovylučování minerálů, zahrnující:
- poskytnutí zařízení pro extrakci minerálů, zahrnujícího prodloužené pouzdro, mající vodivý povrch umístěný na svém vnitrním obvodu, prodlouženou elektrodu umístěnou v tomto pouzdře, přívod kapaliny do tohoto pouzdra, výstup kapaliny z tohoto pouzdra vzdálený od uvedeného přívodu kapaliny a pár elektricky vodivých zakončení pro připojení elektrického obvodu k této elektrodě a uvedený elektrický obvod,
- připojení zdroje elekektrického proudu mezi uvedený vodivý povrch a uvedenou elektrodu a
- průchod kapaliny, obsahující rozpuštěnou sůl minerálu uvedeným pouzdrem mezi přívodem a výstupem kapaliny.
- e_
Kapalina, obsahující jemné částice rudy kovu, který má být elektrolytickv vylučován, takže proces rozpuštění kovových částic může být proveden současně s elektrolytickým procesem, spíše než wšadování dvou oddělených stupňů vyluhovaní a elektrolytického vylučování. Například při elektrolvtic-
kém získávání : mě-di z rud, kte:
drcená ruda zs věděna do: zřed--:
procházejícího elektrolýzérem
se rožnovští v kyse 1 ina je
z roztoku, ukl ádána na stěně
ruje kyselina sírová. Zbylé :
j- oosanu.
Z.C L.',V _ omne ;vé,
·.· ~ χ uaa je nerozpuštěna a muz-e být oddělena od kapaliny usazováním, filtrací nebo odstředě ním.
Přehled obróxků na výkrese obr. obr. obr.
Pro lepší pochopení vynálezu a jeho praktického účinku budou popsány připojené obrázky, ilustrující výhodné provedení vynálezu, kde
- znamená průřez boční elektrolyzéru podle vynálezu,
- znamená rovinný řez elekirclyzérem podle obr.l,
3- znamená boční řez dalším provedením podle vynálezu, obr.4 - znamená boční řez separačním zařízením podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Eiektrolyzér 10 uvedený na obr. 1 a 2 obsahuje pouzdro 1 1 tvořené k^vov^u trubkou 12 s vnitřním obvodem, na kterou jsou připevněny horní koncový uzávěr 13 a dolní koncový uzá věr 14 těsnícími kroužky 1 5. Pouzdro 11 je drženo pohromad šrouby j_6, které js^u připevněny do přírub 17 vytvořených v koncových uzávěrech 13 3 14.
-7Těsnící ucpávky 20 jsou vytvořeny centrálně v koncových uzéverec h Í2 a 14 a válcovitá elektroda jimi prochází. Je-li to žádoucí, může být poskytnuta pouze jedna těsnící ucpávka a elektroda 21 může být zakončena na svém druhém konci nátrubkem nebo vyhloubením dovnitř koncového uzávěru a trubkové elektroda 21 je připevněna k nátrubku nebo vyhloubení těsnícími prostředky nebo je jinak blokována pro minimalizaci ztráty kapaliny přes elektrodu 2J_. Výstup 22 kapaliny je vytvořen v horní části koncového uzávěru 13 a vstup kapaliny 23 ve spodním uzávěru 1 4 ♦ Výstup 22 a vstup 22 jsou připojeny svými osazeními kolmo k ose pouzdra ' J a tangenciálně ke kruhovité dutině 24 vytvořené mezi pouzdrem 1 1 a elektrodou 21 . Tok kapaliny směrem vzhůru vyvolaný • umístěním přívodu 23 ve spodním uzávěru 14 bude mít sklon vpírat plyn usazený na elektrodě 21 směrem vzhůru- k plyno;mu ventilu ^2 umístěnému v horním koncovém uzávěru 13 a tok plynu půsohí jako bublinkové čerpadlo pro zvýšení toku .-paliny a snížení nároků na vnější čerpadlo. Samozřejmě, je-l žádoucí, může být přívod 23 vytvořen v horním korbovém úvěru lýl a výstup ve spodním koncovém uzávěru 14 pro vy• uláni toku kapaliny ve směru dolů.
V oblasti mezi přívodem 22 a spodním koncovým uzávěrem trubky 12 je vnitřní průměr spodního koncového uzávěru 1 4 vytvořen co nejtěsněji k vnitrnímu průměru trubky 12 tak, že je poskytnut relativně hladký válcovitý povrch pro zvýšení spirálového toku vstupující kapaliny, Stejný způsob:
• volby průměru je aplikován na horní koncový uzávěr 13 a trubku 12 pro další zvýšení hladkého spirálového toku kruhovitou dutinou 24.
&aždý z koncových uzávěrů J_3. a je vytvořen ze sestavy armatur pro PVC plastové trubky, zahrnujících přírubový adapter 2J5, trubku 2£, trubkový uzávěr 27. tlakové těsnění JQ.
-8a dále trubku 31 o malém průměru. Tyto složky jsou vzájemně svařeny nebo slepeny. Samozřejmě, je-li to žádoucí, mohou být koncové uzávěry vytvořeny jako celek způsobem tvarování plastické hmoty, Je-li to žádoucí může být plynový ventil j2 opatřen plovákovým ventilem nebo podobným zařízením, kte rá se otevírá, jestliže se plyn shromáždí v horním koncovém uzávěru 12 a uzavírá po odvětrání plynu.
Tam, kde je žádoucí získávat měá z výluhu, obsahujícího kyselinu sírovou a síran měďnatý, může být jako kovová trubka 12 použita měděná trubka a tubulární elektroda 21 může být z titanu s povrchem potaženým oxidy vzácných kovů (známá jako rozměrově stabilní anoda) nebo jiných materiálů, které jsou nerozpustné v kyselině a nepasivují se za pracovních podmínek, jako jsou slitiny olova/antimon. Alternativně může být kovová' trubka 12 vytvořena z materiálu, jako je nere zová ocel, ze kterého může být uložený materiál snadno odstraněn.
Při použití se zdroj stejnosměrného proudu připojí k elektrolyzéru 10 svým kladným pólem k tubulární elektrodě 21. která se stane anodou a svým záporným pólem ke kovové trubce 1 2, která tak je katodou, svorkami, které jsou pro tento účel výhodné pro snadné sestavení a rozebrání a zejména odebrání a usazení pouzdra 1 2. Proud prochází mezi elektrodou 21 a trubkou 1 2. na které se ukládá měň a kyslík, uvolňovaný z roztoku při tomto způsobu se oóvětrévá do atmosféry přes plynový ventil 32. Když se vytvoří požadované tloušťka mědi na vnější straně trubky 1 2, může být získána pro prodej jako rafinovaná měň nebo pro taková použití, jako jsou elektrické sběrnice a nahrazena čerstvou trubkou.
Je-li to žádoucí, může být sestavena řada elektrolyzérů a kapalina být čerpána přes více článků v sérii, takže se obsah mědi v kapalině progresivně snižuje, samozřejmě, jakákoliv konfigurace sériového nebo paralelního toku mezi
-9řeóou elektrolyzérů může být taková, že jsou optimalizovány tokové podmínky v elektrolyzéru. -Podobně elektrické napájení elektrolyzérů může být uspořádáno sériově, paralelně nebo seriově/paralelně tak, aby se dodal z dostupného zdroje elektrolyzérům příslušný proud a napětí.
Elektrolyzér 40 uvedený na obr.3 je podobné konstrukce jako elektrolyzér na obr. 1 a 2, ale v horním koncovém uzávěru 41 je ponechána vertikální mezera větší než jedna polovina vnitřního průměru trubky 42 mezi vrchem kapalinového výstupu 43 s plynovým ventilem 44, takže pů.ynt obsažený v kapalině, stoupající trubkou 42 se může oddělovat oč kapaliny před tím, než tato prochází elektrolyzérea 40. Spodní koncový uzávěr 4? je také vytvořen s vertikální mezerou větší než jedna polovina vnitřního pr.měru trubky 42 mezi spodkem kapalinového přívodu 46 a základnou 47 spodního koncového uzávěru 12- Anoda 22 končí nad přívodem 46 kapaliny, ale její válcovitý tvar pokračuje dolů přes přívod 46 kapaliny jako nevodivá anodová op'- - s připojená k základně 47 tak, že tvar přívodu není podstatně narušen. ?yto rysy zajištují,že zpomalená tvorba části? kovu, padajících ke dnu elektrolyzéru 40 sni nebrání toku kapaliny přívodem 46, ani nevytváří zkrat mezi anodou 50 a trubkou 42.
Obvodové spojení mezi spodním koncovým uzávěrem 42 a spodním končen trubky 42. je také umístěno alespoň ve výši poloviny vnitřního průměru trubky 42 nad vrchem přívodu 46, takže může být minimalizována eroze konce trubky 42 zs podmínek turbulentního toku blízko vstupu. Obvodové spojení mezi koncovým uzávěrem 41 a horním koncem trubky 42 je uspořádáno podobným způsobem, takže se zvýší hladkost spirálového výstupního toku a že je minimalizována eroze horního konce trubky 42.
Separační zařízení 6Q, uvedené na obr.4 se použije pro získání minerálových částic vytvořených v elektrolyzéru 1_0, ale neusazených na katodě a pro tento účel zahrnuje vertikální trubkovou separační komoru 61 , uzavřenou na svém horním konci a rozdělenou na dvě části vertikální přepážkou 62, která odděluje vstupní trubku 63 od výstupní trubky 64» Plynové ventily 65. které mohou zahrnovat, je-li to žádoucí, plovákové ventily, jsou umístěny v horní části separační komory 61 . Na jejím spodním konci se separační komora 61 konicky zužuje směrem dovnitř a je zakončena spodním ventilem 6j6, na který je na jeho spodní části připojena trubkovitá sběrná komora 67. Tato je na svém spodním konci opatřena spodním ventilem 22·
Při použití může výluh, nesoucí bublinky plynu a kovové částice·, vstupovat do separačniho zařízení 60 z výstupu 22 kapaliny :-lektrolyzéru 10 přívodní trubkou 6V Objem separační komcry 61 je vícenásobkem· objemu elektrolyzéru 10, kakže výluh bude mít relativně dlouhou dobu zdržení v separační komoře 6χ. Přepážka 62 brání krátkému spojení toku výluhu přímo ze · uupu 63, do výstupu 6£. Plyn vystup uje z výluhu 7JL a odchází V ynovými ventily zatímco částice kov. padají výluhem: ]/L & otevřeným spodním ΐ o t i 1 * a 66 do .běrné komory 67, spočívající na uzavřeném spodním ventilu 70*
Je-li žádoucí jímat nashromážděné kovové částice, je spodní ventil 66 uzavřen,ponechává smyčku tlakovéného toku výluhu pokračovat v operaci, zatímco spodní ventil 7Q je otevřen, aby mohly kovové částice odpadávat. Je-li to žádoucí mohou být snímací elektrody umístěny podél boční stěna sběrné komory 67 a vybaveny snímacími zařízeními, jako jeodporu·, pro snímání, kdy hladina částic kovu dosáhla požadovaná hladiny pro jímání.
Je samozřejmé, že mimo výše uvedeného ilustrativního příkladu tohoto vynálezu, budou odborníkům zřejmé takové i jiné modifikace předloženého vynálezu, aniž by se vymykaly z rozsahu předloženého vynálezu.

Claims (16)

  1. P A T Ε Ν T O VÉ N A'R 0 K Y u >
    l Vto XZAvU
    1 . ^es t ev extrakci kovu z tekoucího roztoku, obsahujícího minerál, vyznačující se tím, že teto s » s t av a zahr7 /> r. Z • ·*“ nu^e
    - stacionární prodloužené pouzdro, mající vodivý vnitrní povrch, na kterém se ukládá získávaný kov ve formě slupky,
    - uzavírací sestavy rozebíratelně připojené ke každému konci tohoto stacionárního pouzdra,
    - elektrodu, zesahující od alespoň jednoho uzavíracího zařízení do tohoto pouzdra za vytvoření prstencové dutiny mezi pouzdrem a elektrodou,
    - přívod kapaliny do této prstence: té dutiny v jednom z uzavíracích zařízení a tvarovaný tak, že při použití je kapalina zaváděna do uvedené elektrolytické sestavy proti prodloužené ose uvedeného stacionárního prodlouženého pouzdra,
    - výstup kapaliny z uvedeného elektrolyséru vytvořený opačném uzavíracím zařízení a
    - električky- vodivá zakončení pro připojení elektrického obvodu k uvedené elektrodě a vodivému povrchu.
  2. 2. Elektrolyzér podle nároku 1,vyznačující se t ím, že uvedený vodivý povrch je využit jako katoda a uvedená elektroda jako anoda.
  3. 3. Elektrolyzér podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m, že uvedený vodivý povrch je tvořen stejným materiálem jako je kov, který je vylučován.
  4. 4. Elektrolyzér podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený vodivý povrch je volen tak, že se liší v povrchových vlastnostech od kovu, který je vylučován.
    12(02.04.93)
  5. 5. Sestava elektrolyzéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený elektrolyzér může být rozebrán pro umožnění odstranění uvedeného pouzdra z elektrolyzéru.
    &· Sestava elektrolyzéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že^uvedene uzavírací sestavě je koncový uzávěr odstranitelně připojený k určenému konci uvedeného pouzdra a upravený tak, že je elektricky izolován od uvedeného vodivého povrchu.
  6. 7. Sestava elektrolyzéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedená elektroda se plně kryje s uvedeným vodivým povrchem a nevodivé přesahy jsou tvořeny koplanárně s uvedeným přesahem elektrody pod vstupem kapaliny a nsd^/stupen kapaliny.
  7. 8. Sestava elektrolyzéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedená elektroda se rozkládá mezi a je nesena uvedenými uzavíracími sestavami.
  8. 9. Sestava elektrolyzéru podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený přívod kapaliny a výstup kapaliny jsou připojeny v podstatě tangenciálně k uvedené prstencové dutině, čímž je toku kapaliny propůjčen úhlový moment při průchodu uvedenou sestavou elektrolyzéru.
  9. 10. Zařízení pro extrakci minerálů, obsahující více sestav elektrolyzérů pro extrakci minerálů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedené sestavy elektrolyzérů jsou pracovně zapojeny v sériích.
    (02.04.93)
  10. 11. Zařízení pro extrakci minerálů podle nároku 10, vyznačující se tím, že zahrnuje zařízení pro separaci plynu umístěné mezi spojené sestavy elektrolyzérů.
  11. 12. Nařízení pro extrakci minerálů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedené·- slupkou je črolivá slupka, která může být rozrušena tokem uvedeného roztoku, přičemž elektrolyticky vyloučený materiál vystupuje z každého uvedeného elektrolyzéru ve formě částicového materiálu s uvedeným protékajícía roztokem.
  12. 13. Zařízení pro extrakci minerálů podle nároku 12, v yznačující se tím, že sshvye sběrné zařízení částic umístěné mezi spoj_..é exentrolyzéry.
  13. 14. Způsob elektrolytického vylučování kovu z minerálů, vyznačující se t í m, ře z ohrnuje poskytnutí zařízení pro extrakci minerál!, zahrnujícího stacionární prodloužené pouzdro, mající vodivý vnitrní povrch ne kterém může být elektrolyticky vylučován kov, elektrodu, umístěnou v tomto pouzdře za vzniku prstencovitě dutiny mezi pouzdrem a elektrodou, přívod kapaliny do uvedené sestavy elektrolyzéru tangenciálně k uvedené prstencovitě dutině a vzdálený od uvedeného pouzdra, výstup kapaliny z uvedené sestavy elektrolyzéru, tancenciální k uvedené prstencovitě dutině a vzdálený od uvedeného pozdra a elektricky vodivá zakončení pro připojení elektrického obvodu k uvedené elektrodě a vodivému povrchu, průchod kapaliny, obsahující rozpuštěnou sůl kovu uvedeným pouzdrem mezi přívodem a výstupem kapaliny a připojení zdroje elektrického proudu mezi vodivý povrch a elektrodu, přičemž se kov, který je elektrolyticky vylučován, může usazovat na vodivém povrchu nebo v uvedené prstencové dutině.
    (02.04.93)
  14. 15. Způsob očle nároku 14, vyznačující se t í m, že kov, který je elektrolyticky vylučován se ukládá ve formě slupky ns vodivý povrch.
  15. 16. Způsob podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se t í m, že zahrnuje získání kovu ze zařízení pro extrakci minerálů odstraněním vodivého povrchu s na něm usazeným kovem a nahrazení vodivého povrchu jiným vodivým povrchem složeným ze stejného materiálu jako je vylučovaný kov.
  16. 17. Způsob podle nároku 16, vyznačující se t í m, Že zahrnuje získání minerálu, který je elektrolyticky vylučován ze zařízení pro extrakci minerálů průtokem uvedené kapaliny tímto zařízením.
CS931670A 1991-02-14 1992-02-12 Device for treating minerals CZ167093A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPK460291 1991-02-14
PCT/AU1992/000052 WO1992014865A1 (en) 1991-02-14 1992-02-12 Mineral recovery apparatus

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ167093A3 true CZ167093A3 (en) 1994-02-16

Family

ID=3775226

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS931670A CZ167093A3 (en) 1991-02-14 1992-02-12 Device for treating minerals

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5529672A (cs)
EP (1) EP0571467B1 (cs)
JP (1) JP3327922B2 (cs)
AT (1) ATE159990T1 (cs)
AU (1) AU651439B2 (cs)
BG (1) BG61950B1 (cs)
BR (1) BR9205643A (cs)
CA (1) CA2104120C (cs)
CZ (1) CZ167093A3 (cs)
DE (1) DE69223040T2 (cs)
DK (1) DK0571467T3 (cs)
ES (1) ES2112313T3 (cs)
FI (1) FI933579A (cs)
GR (1) GR3026047T3 (cs)
HU (1) HUT65003A (cs)
NO (1) NO305965B1 (cs)
OA (1) OA09864A (cs)
RO (1) RO112899B1 (cs)
RU (1) RU2114935C1 (cs)
SK (1) SK88093A3 (cs)
WO (1) WO1992014865A1 (cs)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5882502A (en) * 1992-04-01 1999-03-16 Rmg Services Pty Ltd. Electrochemical system and method
NZ253989A (en) * 1992-07-17 1995-12-21 Mallonbury Pty Ltd Process for electrowinning a mineral from ore comprising leaching, solvent extraction and then electrolytic separation
JPH08500394A (ja) * 1992-08-26 1996-01-16 スパンボア・プロプライエタリー・リミテッド 電解酸化器
US5968364A (en) * 1993-03-16 1999-10-19 Henkel Corporation Process for the removal of toxic cyanide and heavy metal species from alkaline solutions
DE69419970T2 (de) * 1993-05-28 1999-12-02 Enthone Omi Inc Verfahren und Vorrichtung zur Elektroplattierung
GB9311055D0 (en) * 1993-05-28 1993-07-14 Enthone Omi Uk Ltd Electroplating method and apparatus
EP0663409B1 (en) 1993-07-14 1998-10-07 Nippon Chemical Industrial Company Limited Antimicrobial polymer, contact lens, and contact lens care products
AUPN331895A0 (en) * 1995-06-01 1995-06-29 Electrometals Mining Limited Mineral recovery apparatus
AU713279B2 (en) * 1995-06-01 1999-11-25 Electrometals Mining Limited Mineral recovery apparatus
US5670035A (en) * 1995-06-06 1997-09-23 Henkel Corporation Method for recovering copper
EP0854941A4 (en) * 1995-09-25 1998-12-09 Rmg Services Pty Ltd ELECTROCHEMICAL SYSTEM
AU707701B2 (en) * 1995-09-25 1999-07-15 Gomez, Rodolfo Antonio M. Electrochemical system
US5783052A (en) * 1996-03-11 1998-07-21 Rscecat, Usa, Inc. Electrochemical cell
US5635040A (en) * 1996-03-11 1997-06-03 Rscecat, Usa, Inc. Electrochemical cell
AU2003204237B2 (en) * 1996-06-03 2004-12-09 Electrometals Mining Limited Apparatus for Electrowinning Metal
DE19837641C2 (de) * 1998-08-19 2000-11-02 Siemens Ag Verfahren zum Routen von Verbindungen über ein paketorientiertes Kommunikationsnetz
AUPQ176299A0 (en) * 1999-07-21 1999-08-12 Electrometals Mining Limited Method and apparatus for electrowinning metals from solution
US6451183B1 (en) 1999-08-11 2002-09-17 Electrometals Technologies Limited Method and apparatus for electrowinning powder metal from solution
US7309408B2 (en) * 2003-06-11 2007-12-18 Alfonso Gerardo Benavides Industrial wastewater treatment and metals recovery apparatus
CN101786775A (zh) * 2010-02-10 2010-07-28 中南大学 一种从电镀污泥中选择性回收铜和镍的方法
EE05607B1 (et) * 2010-09-09 2012-12-17 Ilt�enko Valeri Meetod ja elektrolser desinfitseeriva vahendi saamiseks
CN102453931A (zh) * 2011-01-18 2012-05-16 嘉兴科菲冶金科技股份有限公司 旋流电解技术处理净化铜电解液工艺
CN102534656B (zh) * 2012-02-10 2014-12-24 浙江科菲科技股份有限公司 旋流电解技术处理废杂铜料电积回收铜工艺
CN102758215B (zh) * 2012-07-24 2014-07-16 浙江科菲冶金科技股份有限公司 一种旋流电解装置中专用阳极
CN103320813B (zh) * 2013-06-09 2015-07-15 东江环保股份有限公司 旋流电积槽装置及其应用
EP3464541B1 (en) 2016-05-23 2020-04-29 Ecolab USA Inc. Reduced misting alkaline and neutral cleaning, sanitizing, and disinfecting compositions via the use of high molecular weight water-in-oil emulsion polymers
CL2018003073A1 (es) * 2018-10-29 2018-11-30 Gallegos Riedemann Alejo Proceso de reducción redox de metales disueltos mediante el control del potencial catódico y/o cociente adimensional, variando flujos y corrientes

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE717484C (de) * 1938-01-15 1942-02-16 Siemens Ag Vorrichtung fuer den Elektrolytabfluss bei der elektrolytischen Abscheidung von Metallen
DE1136122B (de) * 1957-09-26 1962-09-06 Coussinets Ste Indle Verfahren und Vorrichtung zur elektrolytischen Herstellung von Kupfer-Blei-Pulver
GB916438A (en) * 1960-08-15 1963-01-23 Kodak Ltd A high current density silver recovery unit
FR1374037A (fr) * 1962-11-15 1964-10-02 Ciba Geigy Cellule perfectionnée pour l'électrolyse de produits à l'état fondu
FR2299667A1 (fr) * 1975-01-29 1976-08-27 Lakehal Denis Cuve de recuperation electrolytique d'argent contenu dans le fixateur photographique
US4026784A (en) * 1975-11-10 1977-05-31 Rivers James R Metal recovery unit
JPS55145189A (en) * 1979-04-30 1980-11-12 Kimura Etsuchingu Kenkyusho:Kk Electrolytic treating apparatus of waste liquid containing silver
US4439300A (en) * 1983-04-01 1984-03-27 General Dental, Inc. Vortex type metal collector
NO164921C (no) * 1987-05-27 1990-11-28 Cheminvest As Fremgangsmaate ved elektroutvinning av metall samt anordning for utfoerelse av fremgangsmaaten.
US5017273A (en) * 1989-03-23 1991-05-21 Gunter Woog Disposable cell for recovering conductive metal and method of using
AU620868B2 (en) * 1988-05-20 1992-02-27 Gunter Woog Disposable cell for recovering conductive metal and method of use
US4840717A (en) * 1988-08-24 1989-06-20 Dzodin Milton A Silver recovery cell

Also Published As

Publication number Publication date
EP0571467A4 (en) 1993-12-15
HU9302349D0 (en) 1993-10-28
BR9205643A (pt) 1994-06-21
BG61950B1 (bg) 1998-10-30
RO112899B1 (ro) 1998-01-30
OA09864A (en) 1994-08-15
DE69223040D1 (de) 1997-12-11
CA2104120C (en) 2004-01-20
US5529672A (en) 1996-06-25
DE69223040T2 (de) 1998-06-10
JPH06505305A (ja) 1994-06-16
NO932896L (no) 1993-10-13
JP3327922B2 (ja) 2002-09-24
RU2114935C1 (ru) 1998-07-10
AU1258192A (en) 1992-09-15
FI933579A0 (fi) 1993-08-13
SK88093A3 (en) 1994-01-12
NO932896D0 (no) 1993-08-13
CA2104120A1 (en) 1992-08-15
GR3026047T3 (en) 1998-05-29
ES2112313T3 (es) 1998-04-01
AU651439B2 (en) 1994-07-21
NO305965B1 (no) 1999-08-23
DK0571467T3 (da) 1998-07-27
EP0571467B1 (en) 1997-11-05
FI933579A (fi) 1993-10-05
HUT65003A (en) 1994-03-28
ATE159990T1 (de) 1997-11-15
BG98102A (bg) 1995-01-31
EP0571467A1 (en) 1993-12-01
WO1992014865A1 (en) 1992-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ167093A3 (en) Device for treating minerals
Prabaharan et al. Electrochemical process for electrode material of spent lithium ion batteries
CN104451784A (zh) 一种分离回收金属复合废料的旋流电解装置
US11408083B2 (en) Filter press device for electrodeposition of metal from solutions, which is made up of separating elements conformed by ion exchange membranes forming a plurality of anolyte and catholyte chambers, wherein the electrodes are connected in series with automatic detachment of the metal product
CN103409773A (zh) 一种从铜钴合金中提取铜、钴的方法
US20160060778A1 (en) Metal recovery reactor and metal recovery system
CN105887118A (zh) 一种从含碲物料中选择性分离回收碲的方法
CN106868543A (zh) 一种贵金属含量高的粗铜电解精炼系统及方法
AP422A (en) Method and apparatus for mineral recovery.
CN104630824A (zh) 铜电解废液的净化工艺
CN212925127U (zh) 废杂铜电解阳极泥中有价金属的回收装置
CN204529999U (zh) 一种分离回收金属复合废料的旋流电解装置
US415576A (en) Werner siemens
EP0197071A1 (en) ZINC PRODUCTION FROM ORES AND CONCENTRATES.
KR102137603B1 (ko) 유가금속 회수용 전해채취장치
CN206052174U (zh) 一种新型旋流式电催化装置
CN109295479A (zh) 一种回收矿渣中重金属的旋转流电积装置
CN220034690U (zh) 一种高锡铜的电解回收装置
WO1994002663A1 (en) Method and apparatus for mineral recovery
CN206706168U (zh) 一种新型矿浆电解装置
CN208501123U (zh) 节能电解精炼铜装置
WO1996038602A1 (en) Mineral recovery apparatus
CN102618891A (zh) 一种用于圆筒状射流态直接电沉积设备的氢气收集装置
CN107893243A (zh) 一种旋流矿浆电解脱除重金属的装置及脱除方法
FR2402013A1 (fr) Procede pour la recuperation du mercure des cellules d&#39;electrolyse en contenant

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic