CZ16542U1 - Retezový obrtlík - Google Patents

Retezový obrtlík Download PDF

Info

Publication number
CZ16542U1
CZ16542U1 CZ200617546U CZ200617546U CZ16542U1 CZ 16542 U1 CZ16542 U1 CZ 16542U1 CZ 200617546 U CZ200617546 U CZ 200617546U CZ 200617546 U CZ200617546 U CZ 200617546U CZ 16542 U1 CZ16542 U1 CZ 16542U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chain
shaft
swivel according
chain swivel
eye bolt
Prior art date
Application number
CZ200617546U
Other languages
English (en)
Inventor
Klabisch@Adam
Hesse@Norbert
Siepenkort@Gerhard
Duhnke@Klaus
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of CZ16542U1 publication Critical patent/CZ16542U1/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G15/00Chain couplings, Shackles; Chain joints; Chain links; Chain bushes
    • F16G15/08Swivels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)

Description

Technické řešení se týká řetězového obrtlíku pro tažné řetězy v podzemním dobývání, zejména pro řetězy pluhů, s tělesem, se šroubem s okem spojeným s tělesem pro připojení jednoho konce tažného řetězu a se šroubem s okem majícím dřík pro připojení druhého konce tažného řetězu, přičemž tento šroub s okem je svým dříkem uložen v tělese otočně prostřednictvím ložiska. Dosavadní stav techniky
Tažné řetězy se při podzemním dobývání používají například jako tažné prostředky uhelných pluhů dobývacích zařízení, které pracují s mimořádně vysokými tažnými silami. U dobývacích zařízení s pluhem je tažný řetěz veden v kanálech a při provozu je silně namáhán. Pomocí řetězových obrtlíků použitých v tažném řetězu se zabrání tomu, aby se tažný řetěz, například i po opravárenských pracích, v důsledku porušení řetězového článku neotáčel nebo nekroutil.
Ze spisu DE 24 38 651 Al je známý řetězový obrtlík výše uvedeného druhu s tělesem, se šroubem s okem spojeným rozebíratelně s tělesem a se šroubem s okem, který se přes opěrný element ve formě pístu, svazek pružin jako tlumicí zařízení a kulové ložisko opírá otočně o těleso. Ke šroubu s okem a ke šroubu s okem otočně uloženým v tělese jsou vždy připojitelné konce řetězu, například prostřednictvím zámku řetězu. Mezi pružinou a dnem tělesa je uspořádáno kuličkové ložisko. Bez této pružiny by se kuličkové ložisko po krátké době provozu zničilo.
Podstata technického řešení
Úkolem technického řešení je vytvořit jednoduše sestavitelný, lehce jdoucí řetězový obrtlík, který odolá i vysokým silám vznikajícím u vysoce výkonných dobývacích zařízení s pluhem.
Uvedený úkol splňuje řetězový obrtlík pro tažné řetězy v podzemním dobývání, zejména pro řetězy pluhů, s tělesem, se šroubem s okem spojeným s tělesem pro připojení jednoho konce tažného řetězu a se šroubem s okem majícím dřík pro připojení druhého konce tažného řetězu, přičemž tento šroub s okem je svým dříkem uložen v tělese otočně prostřednictvím ložiska, podle technického řešení, jehož podstatou je, že toto ložisko je vytvořeno prostřednictvím třecích podložek tvořících kluzné ložisko.
Použití kluzného ložiska tvořeného dvěma třecími podložkami zaručuje i při vysokých tažných silách v řetězu dlouhou životnost řetězového obrtlíku, protože přítlačné síly působící na ložisko se rovnoměrně rozkládají na kluznou plochu mezi třecími podložkami. Tyto třecí podložky se s výhodou zvolí tak, že i při vysokém přítlačném tlaku mají malý třecí odpor.
Těleso má s výhodou dno s průchozím otvorem pro dřík, o který se s výhodou přímo opírá kluzné ložisko jednou ze svých třecích podložek. Tento průchozí otvor je s výhodou tvořen vyvrtanou dírou ve dnu tělesa, které má s výhodou válcový tvar. Dno tělesa s průchozím otvorem se může alternativně v tělese vytvořit prstencovým výstupkem. Dno tělesa je s výhodou uspořádáno uvnitř tělesa odsazené zpět.
U výhodného provedení prochází dřík třecími podložkami a je rozebíratelně spojen s opěrným tělesem uspořádaným uvnitř tělesa. Toto opěrné těleso se může opírat o třecí podložku otáčející se společně s dříkem, na kterou toto opěrné těleso volně dosedá. Rozebíratelným spojením mezi opěrným tělesem a dříkem je možno jednoduchým způsobem provést montáž řetězového obrtlíku a výměnu kluzného ložiska.
Dřík je s opěrným tělesem s výhodou spojen šroubovým spojem. Tento šroubový spoj je s výhodou zajištěn pojistným prostředkem, aby se ani při vysokých namáháních řetězového obrtlíku nemohl dřík nezamýšlené od opěrného tělesa uvolnit.
-1 CZ 16542 Ul
Pojistný prostředek může s výhodou obsahovat pojistný kolík, s výhodou tří po obvodu rozmístěné pojistné kolíky, které jsou s tvarovým stykem vloženy do navzájem protilehle uspořádaných štěrbinových vybrání v dříku a v opěrném tělese a brání uvolnění šroubového spoje. Tyto pojistné kolíky mohou být vloženy tehdy, když se štěrbinová vybrání v plášťové ploše dříku a vnitřní ploše opěrného tělesa nacházejí proti sobě. Vždy jeden pojistný kolík je potom současně v záběru se dvěma lícované vůči sobě uspořádanými štěrbinovými vybráními. Pojistné kolíky mají s výhodou kruhový průřez. Pojistné kolíky však mohou mít i hranatý nebo oválný průřez a štěrbinová vybrání jsou potom přizpůsobena jejich tvaru. Pojistné kolíky mohou být ve štěrbinových vybráních zajištěny proti uvolnění ze záběru se štěrbinovými vybráními pomocí pojistného kroužku, jako je například Seegerův pojistný kroužek, který je upevnitelný na konci dříku.
S výhodou jsou třecí podložky uspořádány pouze mezi opěrným tělesem a dnem tělesa. Alternativně by však mohly být mezi opěrným tělesem nebo dnem tělesa a třecími podložkami uspořádány ještě další součásti, jako například vložené kroužky nebo tlumicí ústrojí pro tlumení nárazových zatížení.
Třecí podložky jsou s výhodou broušeny a/nebo vytvrzeny a jsou potom opatřeny zejména vrstvou kluzného laku. Co nejtvrdší a nejhladší kluznou plochou třecích podložek se umožní klouzání třecích podložek po sobě s co nejmenším třením. Pomocí vrstvy kluzného laku může být třecí odpor na kluzných plochách třecích podložek ještě přídavně snížen a tím zvýšena jejich životnost.
U jednoho výhodného provedení technického řešení je i šroub s okem spojen s tělesem rozebíratelně. Za tím účelem je tento šroub s okem spojen s tělesem s výhodou šroubovým spojem, který je potom alespoň jedním upínacím kolíkem zajištěn proti uvolnění.
Podle dalšího příkladného provedení mohou být třecí podložky kluzného ložiska mazány mazacím prostředkem, aby se tření mezi těmito třecími podložkami dále snížilo. Přitom může být těle25 so v oblasti třecích podložek opatřeno žlábkem pro umístění mazacího prostředku, jako zejména tuku nebo oleje, aby se mezi třecími podložkami vytvořil film mazacího prostředku. Mazacím prostředkem by potom mohla být mazána i plášťová plocha opěrného tělesa, aby klouzání opěrného tělesa na vnitřní straně tělesa mělo lehký chod, takže řetězový obrtlík reaguje na možná otáčení tažného řetězu celkově rychleji.
V průchozím otvoru dna tělesa je s výhodou uspořádáno těsnění dosedající těsně na dřík šroubu s okem. Tímto těsněním se může zabránit vnikání například vlhkosti nebo jemného práškového uhlí do vnitřního prostoru tělesa a/nebo výstupu eventuálně přítomného mazacího prostředku.
Na vnější straně dna tělesa odvrácené od oka šroubu s okem může být uspořádán další těsnicí nebo opěrný kroužek pro dřík, uložený v nosném kroužku. Tento nosný kroužek je s výhodou pomocí přídavného upevňovacího prostředku přivařen k tělesu.
Přehled obrázku na výkrese
Další znaky a výhody technického řešení vyplynou z následujícího popisu příkladného provedení znázorněného na výkrese, na němž obr. 1 znázorňuje axiální řez řetězovým obrtlíkem podle technického řešení připojeným ke dvěma řetězovým článkům.
Příklady provedení technického řešení
Na jediném obr. 1 je v axiálním řezu znázorněn řetězový obrtlík i, který je na jedné straně pomocí šroubu 30 s okem připojen k řetězovému článku 2 prvního konce řetězu pluhu, který není dále znázorněn. Na druhé straně je řetězový obrtlík 1 pomocí šroubu 40 s okem připojen k řetězovému článku 2L druhého konce řetězu. Řetězový článek 2 je připojen k oku 31 šroubu 30 s okem a řetězový článek T je připojen k oku 41 šroubu 40 s okem.
Řetězový obrtlík i má těleso 3 ve tvaru válce, které je na svém jednom konci neotočně, avšak rozebíratelně, spojeno se šroubem 30 s okem, a v jehož druhém konci je otočně relativně vůči
-2CZ 16542 Ul dnu 4 tělesa 3 uložen svým dříkem 42 šroub 40 s okem. Toto dno 4 je vytvořeno ve vnitřním prostoru 6 tělesa 3 přesazené zpět a je opatřeno kruhovým průchozím otvorem 5 pro průchod dříku 42. Dřík 42 šroubu 40 s okem prochází průchozím otvorem 5 s pohybovou vůlí aje s malou vůlí spojen s opěrným tělesem 7 ve tvaru válce, otočném ve válcovém vnitřním prostoru 6 tělesa
3. Opěrné těleso 7 neotočně spojené s dříkem 42 se opírá o dno 4 tělesa 3 přes kluzné ložisko 8 obepínající dřík 42, které sestává ze dvou třecích podložek 8\ 8J dosedajících na dno 4, respektive na opěrné těleso 7.
Řetěz pluhu se může otáčením šroubu 40 s okem s jeho dříkem 42 a opěrného tělesa 7 relativně otáčet vůči šroubu 30 s okem pevně spojeným s tělesem 3. Silná tahová síla v tažném řetězu vede ío ke vzniku vysokého přítlačného tlaku mezi třecími podložkami 8\ 8, pročež jsou tyto třecí podložky 8(, 8J vytvrzeny, vybroušeny do roviny a opatřeny neznázoměnou vrstvou kluzného laku, aby se i při silných namáháních řetězového obrtlíku 1 dosáhlo v kluzném ložisku 8 malého koeficientu tření.
Sestavení řetězového obrtlíku I se provede tak, že nejprve se opěrné těleso 2 spojí pomocí šrou15 bového spoje 45 na konci dříku 42 s dříkem 42 prostrčeným průchozím otvorem 5. Potom se tento šroubový spoj 45 proti uvolnění zajistí třemi po obvodu rozmístěnými pojistnými kolíky 46 (na obr. 1 je znázorněn pouze jeden) v proti sobě se nacházejících štěrbinových vybráních 47 v dříku 42 a štěrbinových vybráních 7a v opěrném tělese 7. Tyto pojistné kolíky 46 se opět zajistí proti uvolnění ze záběru s axiálními štěrbinovými vybráními 7a, 47 pomocí Seegerova pojistného kroužku 48 upevněného na konci dříku 42. Potom se šroub 30 s okem spojí s tělesem 3 pomocí šroubového spoje 35 mezi masivním tělesem 32 vytvořeným jednodílně s okem 31 a válcovou vnitřní stěnou tělesa 3. Tento šroubový spoj 35 je zajištěn pomocí dvou upínacích kolíků 36 procházejících radiálně tělesem 3 a masivním tělesem 32. Toto masivní těleso 32 uzavírá vnitřní prostor 6 tělesa 3, takže ani z této strany nemůže vnikat žádná vlhkost nebo jemný prach.
Na druhém konci tělesa 3 se vnitřní prostor 6 utěsní O-kroužkem 9 umístěným mezi dříkem 42 a průchozím otvorem 5, který je vložen do obvodové drážky vytvořené ve dnu 4 tělesa 3 kolem průchozího otvoru 5. Další těsnění 10 dosedající na dřík 42 je uspořádáno na vnější straně dna 4 přivrácené k oku 41. Toto těsnění 10 je obklopeno nosným kroužkem 11 majícím profil ve tvaru písmene L a je uspořádáno tak, že dosedá na zpět přesazené dno 4 tělesa 3. Nosný kroužek JT leží v jedné rovině s čelní stranou 12 tělesa 3 přivrácenou k oku 41 a na tělese 3 je upevněn prostřednictvím upevňovacího elementu 13 přivařeného k čelní straně 12 a k nosnému kroužku 11.
Pro odborníka vyplývají z výše uvedeného popisu četné modifikace, které spadají do rozsahu ochrany připojených nároků. Řetězový obrtlík by tak mohl přídavně obsahovat tlumicí ústrojí, jako svazek pružin, mezi opěrným tělesem a kluzným ložiskem, aby docházelo k odpružení trha35 vých tahových zatížení řetězového obrtlíku.

Claims (12)

1. Řetězový obrtlík pro tažné řetězy v podzemním dobývání, zejména pro řetězy pluhů, s tělesem, se šroubem s okem spojeným s tělesem pro připojení jednoho konce tažného řetězu a se šroubem s okem majícím dřík pro připojení druhého konce tažného řetězu, přičemž tento šroub s
40 okem je svým dříkem uložen v tělese otočně prostřednictvím ložiska, vyznačující se tím, že toto ložisko je vytvořeno prostřednictvím třecích podložek (8', 8) tvořících kluzné ložisko (8).
2. Řetězový obrtlík podle nároku 1, vyznačující se tím, že těleso (3) má dno (4) s průchozím otvorem (5) pro dřík (42), o které se opírá kluzné ložisko (8).
-3CZ 16542 Ul
3. Řetězový obrtlík podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dřík (42) prochází třecími podložkami (8', 8) a je rozebíratelně spojen s opěrným tělesem (7) uspořádaným ve vnitřním prostoru (6) tělesa (3).
4. Řetězový obrtlík podle nároku 3, vyznačující se tím, že dřík (42) je s opěrným 5 tělesem (7) spojen rozebíratelně šroubovým spojem (45).
5. Řetězový obrtlík podle nároku 4, vyznačující se tím, že šroubový spoj (45) je zajištěn pojistným prostředkem (46, 48).
6. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že pojistný prostředek (46, 48) obsahuje alespoň jeden pojistný kolík (46), s výhodou tři po obvodu ío rozmístěné pojistné kolíky (46), které jsou s tvarovým stykem vloženy do štěrbinových vybrání (7a, 47) mezi dříkem (42) a opěrným tělesem (7) a brání uvolnění šroubového spoje (45).
7. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků 3 až 6, vyznačující se tím, že třecí podložky (8', 8) jsou uspořádány mezi opěrným tělesem (7) a dnem (4) tělesa (3).
8. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že kluzné 15 podložky (8', 8) jsou broušeny a/nebo vytvrzeny as výhodou opatřeny vrstvou kluzného laku.
9. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků laž8, vyznačující se tím, že šroub (30) s okem je spojen s tělesem (3) šroubovým spojem (35), který je s výhodou zajištěn proti uvolnění alespoň jedním upínacím kolíkem (36).
10. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že v ob20 lasti třecích podložek (8', 8) je v tělese (3) upraven žlábek s mazacím prostředkem, zejména tukem nebo olejem, a tak je mezi třecími podložkami (8', 8) vytvořen filmmazacího prostředku.
11. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků lažlO, vyznačující se tím, že v průchozím otvoru (5) dna (4) tělesa (3) je uspořádáno těsnění (9).
12. Řetězový obrtlík podle jednoho z nároků lažll, vyznačující se tím, že na 25 straně dna (4) tělesa (3) odvrácené od vnitřního prostoru (6) tělesa (3) je uspořádán těsnicí kroužek (10) nebo opěrný kroužek, který dosedá na dřík (42) aje obklopen nosným kroužkem (11) majícím profil ve tvaru písmene L.
CZ200617546U 2005-06-17 2006-03-21 Retezový obrtlík CZ16542U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE200520009667 DE202005009667U1 (de) 2005-06-17 2005-06-17 Kettenwirbel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16542U1 true CZ16542U1 (cs) 2006-05-29

Family

ID=34983495

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200617546U CZ16542U1 (cs) 2005-06-17 2006-03-21 Retezový obrtlík

Country Status (5)

Country Link
CN (1) CN200971782Y (cs)
CZ (1) CZ16542U1 (cs)
DE (1) DE202005009667U1 (cs)
PL (1) PL63667Y1 (cs)
RU (1) RU58192U1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105443124B (zh) * 2015-12-10 2018-02-09 山东能源重装集团中矿采煤机制造有限公司 一种分体式采煤机
RU208316U1 (ru) * 2021-07-08 2021-12-13 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Донской государственный аграрный университет" (ФГБОУ ВО Донской ГАУ) Приводная пластинчатая цепь

Also Published As

Publication number Publication date
DE202005009667U1 (de) 2005-09-08
RU58192U1 (ru) 2006-11-10
PL116169U1 (en) 2006-12-27
PL63667Y1 (pl) 2008-03-31
CN200971782Y (zh) 2007-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2720287C (en) A mounting pin assembly for an excavator wear member
AU2019295354B2 (en) Coupler
CA2663309C (en) Ring sheave
US10724559B2 (en) Hammerless pin assembly
US20130002010A1 (en) Track chain cartridge having thrust bearings
US20120224913A1 (en) Push/pull rod
AU2005203415B2 (en) A Prop head bearing
CA2697694A1 (en) Spring preloaded bearing assembly and well drilling equipment comprising same
KR840002250B1 (ko) 슬라이딩 캘리퍼 디스크 브레이크
CZ16542U1 (cs) Retezový obrtlík
CN107207224B (zh) 伸缩臂的耐磨垫的改进
US20170050689A1 (en) High speed metal face seal
US4960341A (en) Articulation joint
CN100506579C (zh) 拖车挂接组件
CA3037701A1 (en) Pin assembly
CN212374210U (zh) 轮式链条支撑装置及刮板输送机
EP1177350A1 (en) Quick-coupling assembly
SU1691210A1 (ru) Опорный каток
GB2612533A (en) Coupler
US11186129B1 (en) Towing coupler
KR101601973B1 (ko) 휠타입 중장비의 축 지지구조
US2815991A (en) Nylon disc bearings for grain drills
US10094429B1 (en) Limiting assembly for a self-adjusting heavy duty clutch
GB2613023A (en) Carabiners
CA2053292A1 (en) Rescue appliance for lowering persons from or out of buildings

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060529

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100318

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130801

MK1K Utility model expired

Effective date: 20160321