CZ15512U1 - Stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček - Google Patents
Stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček Download PDFInfo
- Publication number
- CZ15512U1 CZ15512U1 CZ200516266U CZ200516266U CZ15512U1 CZ 15512 U1 CZ15512 U1 CZ 15512U1 CZ 200516266 U CZ200516266 U CZ 200516266U CZ 200516266 U CZ200516266 U CZ 200516266U CZ 15512 U1 CZ15512 U1 CZ 15512U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- frame
- overlap
- building
- panel
- panels
- Prior art date
Links
Landscapes
- Building Environments (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká stavebního prvku deskovitého tvaru (panelu) pro vytváření svislých a vodorovných stavebních konstrukcí, zejména interiérových příček a podhledů. Předmětem technického řešení je zároveň i skladebný panelový systém využívající tohoto panelu pro rekonstrukci bytových jader a stavbu příček.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé systémy pro rekonstrukci bytových jader v panelových domech využívají především porobetonové nebo plynosilikátové tvárnice, ze kteiých se vyzdí stěny nového jádra. Tento systém má nevýhodu v poměrně velkém hmotnostním zatížení na 1 m2 (více než 40 kg/m2), ale především jeho montáž je zdlouhavá, pracná, a velice prašná v důsledku řezání tvárnic na místě, takže s rekonstrukcí jádra je zpravidla spojeno značné znečištění interiéru bytu.
Dále jsou bytová jádra jakož i jiné vnitřní příčky poměrně běžně zhotovovány ze sádrokartonových desek na rámové konstrukci z kovových profilů, s vloženou zvukovou nebo izolací. Nevýhoda sádrokartonu spočívá v jeho poměrně snadném poškození proražením, a také v tom, že jednotlivé desky je nutno opět řezat a brousit na místě, takže také zde je zvýšená prašnost při montáži. Rovněž je obtížná doprava desek do bytu, neboť se v panelovém domě zpravidla nevejdou do osobního výtahu.
Úkolem technického řešení je tedy nalezení panelu, který by byl lehký, splňoval by izolační a pevnostní parametry, byl by vodoodpudivý, a umožňoval by vytvoření skladebného systému, který by na stavbě vykazoval minimální prašnost, a umožňoval by rekonstrukci jádra či stavbu příčky v bytě v co možná nejkratším čase, s minimální pracností a se snadnou dopravou materiálu na místo rekonstrukce.
Podstata technické řešení
Tento úkol řeší stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček podle tohoto technického řešení. Stavební panel je rámové konstrukce s opláštěním a s vnitřní izolací, a jeho podstata spočívá v tom, že rám panelu je tvořen jádrem z lisovaného polyuretanu, které je oboustranně vyztuženo boky z orientované dřevoštěpky. Opláštění panelu je tvořeno vnějším pláštěm a vnitřním pláštěm z lisovaných impregnovaných desek obsahujících sádru a celulózová vlákna. Vnitřní izolace je tvořena pěnovým polystyrenem nebo minerální vlnou.
Výhody panelové konstrukce oproti zdění z tvárnic nebo oproti sádrokartonovému systému jsou zřejmé: Jde především o zjednodušení montáže a minimalizaci prašných a špinavých pracovních postupů přímo v bytě. Podstata technického řešení tedy spočívá v nalezení takové konstrukce sendvičového stavebního panelu, která ve vzájemné kombinaci materiálů dává optimální vlastnosti z hlediska celkové objemové hmotnosti, pevnosti, nasákavosti, hořlavosti, tepelné a zvukové izolace, a v neposlední řadě z hlediska vytvoření vhodného povrchu pro konečnou povrchovou úpravu panelů, takže stavební panel je ideální pro rekonstrukci koupelnových jader.
Ve výhodném provedení je na obvodové straně jádra rámu vytvořena drážka pro elektroinstalaci, aby se rozvody elektřiny mohly klást současně se stavbou panelů.
Ve výhodném provedení jsou stavební panely podle technického řešení konstruovány tak, aby umožňovaly vzájemné spojení na pero a drážku v podélné sestavě, a spojení s přesahem v rohové sestavě.
- 1 CZ 15512 Ul
Tak například pro podélné spojení je výhodné, když alespoň na jedné obvodové straně stavebního panelu vykazují vnější plášť a vnitřní plášť stejný spojovací přesah oproti rámu, a dále na protější obvodové straně může rám vykazovat stejný spojovací přesah oproti vnějšímu plášti i vnitřnímu plášti.
Pro usazení na podlahu je výhodné, když alespoň na jedné obvodové straně stavebního panelu je rám uspořádán zároveň s okrajem vnějšího pláště i vnitřního pláště.
Pro rohové spojení je výhodné, když alespoň najedná obvodové straně stavebního panelu vykazuje vnější plášť krycí přesah oproti rámu, zatímco vnitřní plášť je ukončen zároveň s rámem.
Stavební panely podle technického řešení vyhovují pro upevnění většiny sanitárních předmětů, s výjimkou WC. Závěsné WC potřebuje ke svému upevnění na stěnu nosnější podklad. Ve výhodném provedení technického řešení je stavební panel pro šachtu WC opatřen navíc výztužnou deskou z orientované dřevoštěpky, která je uspořádána mezi vnějším pláštěm a rámem.
Předmětem technického řešení je rovněž skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček. Jeho podstata spočívá v tom, že sestává nejméně ze dvou výše popsaných stavebních panelů, které mohou být navzájem podélně nebo rohově spojeny v zámcích se spojovacím přesahem (podélné spojení) nebo s krycím přesahem (rohové spojení). Alespoň jeden z dvojice panelů je přitom upevněn ke kotvicí liště, která je spojena s nosnou zdí, podlahou nebo stropem. Výhoda upevnění panelů ke kotvicí liště spočívá v jednoduchosti a rychlosti montáže panelového systému na předem připravené kotvicí lišty.
Ve výhodném provedení kotvicí lišta dosedá k panelu v prostoru spojovacího přesahu nebo krycího přesahu a prostor mezi krycím přesahem a kotvicí lištou může být vyplněn polyuretanovou pěnou.
Stavební panely jsou prefabrikovány předem dle projektu rekonstrukce jádra či stavby příčky. Jsou vyráběny v takových rozměrech, aby se vešly do osobního výtahu, a aby s nimi mohl manipulovat jeden pracovník. Po rozmístění a upevnění kotvicích lišt se stavební panely pouze sesadí a navzájem spojí. Jediná rozměrová úprava na místě spočívá v zaříznutí horního krycího přesahu, který slouží k vyrovnání výškových rozdílů stropů, které jsou v jednotlivých panelových domech mírně odlišné. Konečná úprava hotového jádra je provedena z vnitřní strany zpravidla obkladem s navazující dlažbou na podlaze, z vnější strany štěrkovou hmotou. Strop může být s výhodou tvořen závěsnými podhledy.
Stavební panel a skladebný panelový systém podle technického řešení je lehký, pevný, vodoodpudivý, nenasákavý, má dostatečné izolační a pevnostní parametry. Konstrukce umožňuje výrobu lehkých a snadno manipulovatelných panelů, uzpůsobených pro přepravu osobními výtahy, a jednoduchou, velice rychlou montáž s podstatně sníženou prašností.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresů, na nichž znázorňují obr. 1 řez dvěma podélně spojenými stavebními panely tvořícími příčku, obr. 2 pohled na průběžný stavební panel, obr. 3 svislý řez tímto panelem, obr. 4 vodorovný řez tímto panelem, obr. 5 pohled na koncový stavební panel, obr. 6 svislý řez tímto panelem, obr. 7 vodorovný řez tímto panelem, obr. 8 pohled na rohový nebo stropní panel s krycím přesahem, obr. 9 svislý řez tímto panelem, obr. 10 vodorovný řez tímto panelem, obr. 11 řez stavebním panelem pro WC - šachtu, obr. 12 řez příčkou tvořenou stavebními panely s připojením ke stropu a s konečnou povrchovou úpravou, obr. 13 detail připojení příčky k podlaze, s konečnou povrchovou úpravou, obr. 14 detail svislého rohového spojení stavebních panelů, obr. 15 řez průběžnými stavebními panely před spojením, obr. 16 po spojení.
-2CZ 15512 Ul
Příklady provedení technického řešení
Rozumí se, že konkrétní zde popsané uskutečnění technického řešení je představováno pro ilustraci, nikoli jako omezení technického řešení na zde uvedený příklad provedení. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování mnoho ekvivalentů ke specifickému uskutečnění technického řešení, které je zde speciálně popsáno. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Stavební panel 11, 12 je tvořen sendvičovou konstrukcí, jejímž základem je rám L Ten je tvořen jádrem 2 z lisovaného polyuretanu o síle 20 mm, na kterém jsou nalepeny boky 3, V z desky z orientované dřevoštěpky, každý o síle 15 mm. Rám I tak vytváří hranolovou konstrukci profilu 50 x 50 mm, rohy jsou spojeny na pokos speciálním polyuretanovým lepidlem a zpevněny oboustranně vlnovcem. Konstrukce rámu I má vysokou pevnost, nízkou objemovou hmotnost, minimální nasákavost a hořlavost, je rezistentní proti plísním a houbám. Po celém obvodu jádra 2 je vyfrézována drážka 6 pro uložení kabelu elektroinstalace 7. Rám I obsahuje montážní příčky pro zavěšování instalačních předmětů.
Jako tepelná a protihluková vnitřní izolace 5 je v rámu 1. vložen buď polystyren, přičemž event. štěrbiny mezi polystyrenem a rámem i jsou vyplněny polyuretanovou pěnou, nebo izolační minerální vlna známá např. pod obch. názvem ROTAFLEX.
Záklop stavebního panelu 11. JJ tvoří vnější plášť 4 a vnitřní plášť 4J, oba z lisovaných impregnovaných desek obsahujících sádru a celulózová vlákna, o síle 10 mm. Tyto desky, známé pod obchodním názvem FERMACELL, jsou k rámu I přilepeny polyuretanovým lepidlem a připevněny sponkami. Desky Fermacell vynikají požární odolností (nehořlavý materiál), jsou přesné, a mají přilnavý povrch pro konečnou úpravu stavebního panelu JJ, 12 např. stěrkou 19 nebo obkladem 18.
Pro sestavování do skladebného systému jsou stavební panely 11, 12 vybaveny systémem pero drážka, který zajišťuje rychlou a přesnou montáž, a zpevňuje statiku celé konstrukce.
Jak je zřejmé z obr. 1 až obr. 4, zámkový systém je vytvořen tak, že na jedné obvodové straně panelu 11 je vytvořen spojovací přesah 8 tak, že rám 1 přesahuje přes vnější plášť 4 i vnitřní plášť 4J na protilehlé obvodové straně panelu 12 je naopak spojovacího přesahu 8 dosaženo tím, že vnější plášť 4 i vnitřní plášť 4J přesahují přes rám J Jednotlivé panely JJ, 12 se k sobě v zámcích připojují lepením polyuretanovým lepidlem 17, a spoj se zpevňuje hřeby či skobičkami (sponkami).
Na obr. 5 až obr. 7 je znázorněn koncový stavební panel JJ, jehož jedna obvodová strana je upravena tak, že rám 1 je uspořádán zároveň s okrajem vnějšího pláště 4 i vnitřního pláště 42
Na obr. 8 až obr. 10 je znázorněn rohový nebo stropní panel JJ s krycím přesahem 9. Na obr. 12 a obr. 14 je zřejmé použití tohoto rohového nebo stropního panelu 11 buď v rohové sestavě s koncovým panelem, nebo u stropu JJ, kde se odříznutím potřebné části krycího přesahu 9 dosahuje eliminace výškových rozdílů stropů.
Na obr. 11 je znázorněn speciální stavební panel pro WC - šachtu. Z důvodu zvýšení únosnosti je opatřen navíc výztužnou deskou 10 z orientované dřevoštěpky, uspořádanou mezi vnějším pláštěm 4 a rámem I.
Skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček využívá různých sestav stavebních panelů JJ, 12. Panely JJ, JJ jsou vyráběny v šířkách od 100 mm do 600 mm, v odstupňované řadě po 50 mm. Rohový nebo stropní panel má krycí přesah 9 v šíři 70 mm. To znamená, že zaříznutím krycího přesahu 9 u prvého panelu lze v kombinaci s volbou odpovídající šíře následných panelů vytvořit jakýkoliv rozměr, a skladebný panelový systém je tak rozměrově univerzální. Stejně tak výškový rozdíl je možno upravit zaříznutím krycího přesahuj
Při sestavování skladebného panelového systému např. při rekonstrukci bytového jádra se nejprve provede demontáž původního jádra. Na základě předem připraveného projektu se rozmístí a
-3 CZ 15512 Ul upevní na podlahy, zdi a stropy 13 vodorovné i svislé kotvicí lišty 14, a to pomocí narážecích kotev 16. Lišty 14 jsou rozmístěny tak, aby odpovídaly dutinám spojovacího přesahu 8 nebo krycího přesahu 9 v jednotlivých panelech. Panely se nasazují na kotvicí lišty 14, na které se předtím nanáší polyuretanové lepidlo. Případný volný prostor mezi kotvicí lištou 14, krycím přesa5 hem 9 a rámem i se vyplní polyuretanovou pěnou 15. Jednotlivé panely mezi sebou se spojují polyuretanovým lepidlem 17 v kombinaci s hřebíky, skobami nebo sponkami. Kabely elektroinstalace 7 se vedou v drážkách 6 současně při montáži panelů H, 12. Osazování zárubní do dveřních otvorů, vypínačových krabic apod. se provádí podobně jako např. v sádrokartonu, za pomoci polyuretanové konstrukce, např. minerální. Povrchová úprava vnějšího pláště 4 je provedena ío tenkovrstvou vnitřní stěrkou 19, na vnitřním plášti 4J je nalepen keramický obklad 18. Dokončovací práce mohou být pochopitelně provedeny i v jiných variantách.
Průmyslová využitelnost
Stavební panel a skladebný panelový systém podle technického řešení lze využít především pro rekonstrukce bytových jader v panelových domech, jakož i pro stavbu vnitřních příček.
Claims (5)
1. Stavební panel rámové konstrukce s opláštěním a vnitřní izolací, vyznačující se tím, že rám (1) je tvořen jádrem (2) z lisovaného polyuretanu, oboustranně vyztuženým boky (3, 3') z orientované dřevoštěpky, opláštění je tvořeno vnějším pláštěm (4) a vnitřním pláštěm (4') z lisovaných impregnovaných desek obsahujících sádru a celulózová vlákna, a vnitřní izola20 ce (5) je tvořena pěnovým polystyrenem nebo minerální vlnou.
2. Stavební panel podle nároku 1, vyznačující se tím, že na obvodové straně jádra (2) je vytvořena drážka (6) pro elektroinstalaci (7).
3. Stavební panel podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň na jedné jeho obvodové straně vykazují vnější plášť (4) a vnitřní plášť (4') stejný spojovací přesah (8)
25 oproti rámu (1).
4. Stavební panel podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň na jedné jeho obvodové straně vykazuje rám (1) stejný spojovací přesah (8) oproti plášti (4) a vnitřnímu plášti (4').
5. Stavební panel podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň na jedné
30 jeho obvodové straně je rám (1) uspořádán zároveň s okrajem vnějšího pláště (4) i vnitřního pláště (4').
6. Stavební panel podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň na jedné jeho obvodové straně vykazuje vnější plášť (4) oproti rámu (1) krycí přesah (9), zatímco vnitřní plášť (4') je ukončen zároveň s rámem (1).
35
7. Stavební prvek podle alespoň jednoho z nároků laž6, vyznačující se tím , že obsahuje navíc výztužnou desku (10) z orientované dřevoštěpky, uspořádanou mezi vnějším pláštěm (4) a rámem (1).
8. Skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček, který sestává nejméně ze dvou stavebních panelů (11, 12) podle alespoň jednoho z nároků 1 až 7, vyzná40 č u j í c í s e t í m , že panely (11, 12) jsou navzájem podélně nebo rohově spojeny v zámcích
-4CZ 15512 Ul se spojovacím přesahem (8) nebo krycím přesahem (9), a alespoň jeden z panelů (11, 12) je upevněn ke kotvicí liště (14) spojené s nosnou zdí, podlahou nebo stropem (13).
9. Skladebný panelový systém podle nároku 8, vyznačující se tím, že kotvicí lišta (14) dosedá k panelu (11, 12) v prostoru spojovacího přesahu (8) nebo krycího přesahu (9).
5 10. Skladebný panelový systém podle nároku 9, vyznačující se tím, že prostor mezi krycím přesahem (9), kotvicí lištou (14) a rámem (1) je vyplněn polyuretanovou pěnou (15) .
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200516266U CZ15512U1 (cs) | 2005-02-04 | 2005-02-04 | Stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200516266U CZ15512U1 (cs) | 2005-02-04 | 2005-02-04 | Stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ15512U1 true CZ15512U1 (cs) | 2005-06-09 |
Family
ID=34832144
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ200516266U CZ15512U1 (cs) | 2005-02-04 | 2005-02-04 | Stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ15512U1 (cs) |
-
2005
- 2005-02-04 CZ CZ200516266U patent/CZ15512U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP6280746B2 (ja) | 複合壁パネル、壁システムおよびそれらの構成部品、ならびにそれらの構築方法 | |
KR102192042B1 (ko) | 건물의 슬래브가 없는 바닥 시스템을 위한 바닥 및 천장 패널 | |
US20080196349A1 (en) | Connected structural panels for buildings | |
US7946092B2 (en) | Method of constructing a building, such building, and wall and floor elements for use therein | |
WO2008110818A1 (en) | Wall insulation system | |
US3992848A (en) | Buildings | |
CZ47396A3 (en) | Lightweight structural element having the shape of a panel, particularly for construction of buildings and method of making structures from such elements | |
EP1736609B1 (en) | System for construction with pre-fabricated panels, and pre-fabricated panel | |
RU59096U1 (ru) | Сэндвич-панель для щитового дачного дома | |
KR20130110285A (ko) | 건식 일체형 단열 벽체 | |
KR20050073708A (ko) | 건물 벽체용 일체형 적층 복합패널과 이를 이용한 건물의벽체 시공 방법 | |
JP2007120252A (ja) | 耐火外断熱構造及びその工法 | |
KR101375028B1 (ko) | 구조용 목재가 포함된 단열복합패널 및 그 단열복합패널을 이용한 벽체 시공 방법 | |
CZ15512U1 (cs) | Stavební panel a skladebný panelový systém pro rekonstrukce bytových jader a stavbu příček | |
US2307787A (en) | Building structure | |
EP3059354B1 (en) | Structural module and method for mounting structural modules | |
EP3978700A1 (en) | Prefabricated finishing assembly panel and closed room trim prefabrication panel system | |
CZ2009113A3 (cs) | Konstrukcní kompozitní prvek, zejména pro stavbu budov | |
EP0322381A2 (en) | Composite sound-deadening structure for the building industry | |
RU2812672C1 (ru) | Строительная конструкция здания и здание, содержащее такую конструкцию | |
KR101578455B1 (ko) | 건물의 중층 시스템 | |
RU213233U1 (ru) | Сэндвич-панель для модульного дома | |
PL238485B1 (pl) | Bezmostkowy kompozyt konstrukcyjny do budowy ścian i stropów | |
EP4389999A1 (en) | Prefabricated structural panel, manufacturing method and structural system | |
KR930004843Y1 (ko) | 건축용 경량 판넬 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20050609 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20090204 |