CZ130099A3 - Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla - Google Patents

Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla Download PDF

Info

Publication number
CZ130099A3
CZ130099A3 CZ991300A CZ130099A CZ130099A3 CZ 130099 A3 CZ130099 A3 CZ 130099A3 CZ 991300 A CZ991300 A CZ 991300A CZ 130099 A CZ130099 A CZ 130099A CZ 130099 A3 CZ130099 A3 CZ 130099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
energy absorbing
absorbing elements
protection device
collision protection
collision
Prior art date
Application number
CZ991300A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ291299B6 (cs
Inventor
Steffen Dipl. Ing. Scharf
Karsten Dipl. Ing. Heidgen
Mario Dipl. Ing. Friedrich
Wilfried Dr. Ing. Walter
Original Assignee
Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh filed Critical Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh
Publication of CZ130099A3 publication Critical patent/CZ130099A3/cs
Publication of CZ291299B6 publication Critical patent/CZ291299B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D15/00Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
    • B61D15/06Buffer cars; Arrangements or construction of railway vehicles for protecting them in case of collisions
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/06End walls
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61GCOUPLINGS; DRAUGHT AND BUFFING APPLIANCES
    • B61G11/00Buffers
    • B61G11/16Buffers absorbing shocks by permanent deformation of buffer element

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Air Bags (AREA)

Description

Vynález se týká protikolizního ochranného zařízení pro kolejová vozidla, které je uspořádáno zejména na koncových částech lokomotiv, motorových vozů, motorových vlaků a řídicích vozů, opatřených kabinou řidiče, a sestávajícího ze středního narážecího a spřáhlového ústrojí s místy žádoucího zlomu, z vodicí šachty, z podjezdové ochrany a z absorpčních prvků energie,
Dosavadní stav techniky
Zařízení tohoto druhu jsou všeobecně známa u kolejových vozidel pro místní dopravu a z patentových spisů DE 36 32 578 Al, DE 19502217 Al, popřípadě DE 196 38 739 6. Tato zařízení zpravidla sestávají z automatického středního narážecího a spřáhlového ústrojí s reverzními a nereverzními absorbéry ve spojnici, ze spojovacího prvku s místy žádoucího zlomu na místě upevnění středního narážecího a spřáhlového ústrojí a z absorbérů, upevněných po straně čelního nosníku. Nedostatek těchto zařízení spočívá zejména v nedostatečné nárazové kompatibilitě při kolizích s překážkami, které nejsou součástí drážního systému, nebo s vozidly, které jsou opatřeny bočními nárazníky. Kromě toho je také třeba používat po straně uspořádané ochranné profilové desky, čímž jsou silně omezeny možnosti vhodného tvarování čelní části vozidla.
• 4 0« · 0· ·· • · · 0 » · >·«« *0* »··· ···· _ Π _ · ···· · · · ···· · ··♦ ♦ ·· · · · · · · • 0« · 0» * ·· ··
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je odstranění uvedených nedostatků a vytvoření univerzálně použitelného protikolizního ochranného zařízení pro kolejová vozidla, zejména pro koncové části lokomotiv, motorových vozů, motorových vlaků a řídicích vozů, opatřených kabinou pro řidiče, které bude brát v úvahu reálná rizika nehodovosti, bude působit proti šplhání vozů při kolizích s jinými kolejovými vozidly a bude umožňovat variabilní tvarování čelní části vozidla.
Uvedené nedostatky odstraňuje a vytýčené úkoly řeší protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla, zejména pro koncové Části lokomotiv, motorových vozů, motorových vlakůa řídicíchvozů opatřených kabinou pro řidiče, sestávající ze středního narážecího a spřáhlového ústrojí s místy žádoucího zlomu, z vodicí šachty, z podjezdové ochrany a z absorpčních prvků energie, podle vynálezu, jehož podstatou je, že absorpční prvky energie jsou na velké ploše opřeny o čelní nosník a o protinárazovou konstrukci a jsou uspořádáňy po straně středního narážecího a spřáhlového ústrojí, přičemž se tyto absorpční prvky energie při srážce s kolejovými vozidly, vybavenými postranními nárazníky, zejména místně deformují v oblasti, do které vnikly talířové nárazníky, a v této místní oblasti jsou dimenzovány tak, že proti vnikajícím bočním nárazníkům vyvozují přetvářný odpor F , a pod čelním nosníkem, popřípadě pod absorpčními prvky energie, je v činném spojení s čelním nosníkem a s protinárazovou konstrukcí uspořádána podjezdová ochrana, jejíž přední okraj—je vzhlecfenrk pře'dnímu~okrajiabSOrpční’ch_prvkůenerο ΐ β · * ftftft ft ft··· ft ft · ftftft I?
• ftft • · · * ft ftft··· • · * • ft. í, • · ftft • ftft · ft ftft ·
O ··· ftftft • · • ft ftft gie odsazen nazpět alespoň o vzdálenost odpovídající předpokládané délce spěchování absorpčních prvků energie.
Je výhodné, když absorpční prvky energie jsou vzhledem ke svému přetvářnému odporu F dimenzovány tak, že při společném působení pevnosti ve zlomu Fb místa žádoucího zlomu středního narážecího a spřáhlového ústrojí není překročena únosná síla Fwx skříně vozidla {Fi+Fb £ FmJc) .
Podle vynálezu je výhodné, když nežádoucí svislé vychýlení středního narážecího a spřáhlového ústrojí je omezeno svislým dorazem, který je Činně spojen s absorpčními prvky energie, s čelním nosníkem nebo s protinárazovou konstrukcí.
Podle vynálezu mohou být absorpční prvky energie přizpůsobeny tvaru čelní části vozidla.
Je také možné, aby velkoplošná opěra absorpčních prvků energie byla uspořádána mezi horním okrajem protinárazové konstrukce a dolním okrajem Čelního nosníku. ;
Výhodou řešení podle vynálezu je, že působí proti Šplhání vozů při kolizích s jinými kolejovými vozidly a umožňuje variabilní tvarování čelní části vozidla.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje boční pohled na protikolizní ochranné zařízení ve svislém řezu a obr. 2 pohled na protikolizní ochranné zařízení v půdorysu.
Příklady provedení vynálezu “ Podlě-obř^!-a“2se-stává_protiko-l’i-zní— ochranné-zařízení * t *· * Β· *« • · · « · · 9··· * · * « * * · * « a » * · · a a · a ·· * H · ·· PB ze středního narážecího a spřáhlového ústrojí i, upevněného v místě 2 žádoucího zlomu na čelním nosníku 2 výstupku 4 podvozku, a z absorpčních prvků 5, energie, které jsou plošně opřeny o přední část výstupku 4 podvozku po stranách středního narážecího a spřáhlového ústrojí 1 mezi dolním okrajem čelního nosníku 1 a protinárazovou konstrukcí £. Dále sestává z alespoň jednoho svislého dorazu 7, který se opírá o absorpční prvky 5 energie, z podjezdové ochrany 8, která je v činném spojení s čelním nosníkem las protinárazovou konstrukcí £, a z vodicí šachty 2, umožňující ničím neomezované zasunutí středního narážecího a spřáhlového ústrojí l po proražení místa 2 žádoucího zlomu.
sobě známé střední narážecí a spřáhlové ústrojí 1 podle příkladného provedení dovoluje použít spojovacích rychlostí odpovídajících provozním potřebám, to je první rychlostní stupeň. Při přetížení, to je při překročení přípustné rychlosti spřahování, například při posunování, zůstává způsobené poškození až do vyšší nárazové rychlosti, to je druhého rychlostního stupně, omezeno na stlačitelnou trubici ve spojovacím nosníku a na snadno nahraditelnou část čelní kapoty 10 koncové části vozidla. Pokud se při ještě vyšších kolizních rychlostech vyčerpají zdvihy středního narážecího a spřáhlového ústrojí 1, po prolomení místa 2 žádoucího zlomu se toto zařízení známým způsobem vrací zpět do vodicí šachty 2 přední části výstupku 1 podvozku. Absorpční prvky 2 energie přicházejí do styku s prvkem, který způsobil kolizi, a plasticky se spěchují.
Absorpční prvky^l-energie-jsou_vesvisiém-směru-uspořá• · toto to toto ·· *·« tototo * · to · • * · · · · · a · t «’ • a··· to · « «toto· * ··· «·· ·· · · · « » »·· · ·· f toto to· dány zhruba od dolního okraje čelního nosníku 2 až po horní okraj protinárazové konstrukce 2- Tímto uspořádáním je zajištěn dobrý ochranný účinek při kolizích s vozidly stejného druhu, popřípadě s překážkami, které nesouvisejí s provozem dráhy. Účinek absorpčních prvků 5. energie nastává v těchto případech známým způsobem teprve po selhání místa 2 žádoucího zlomu a po ustoupení středního narážecího a spřáhlového ústrojí 1 do vodicí šachty 2· Pevnost zlomu Fb místa 2 žádoucího zlomu a celkový odpor proti přetvoření F^+F^ absorpčích prvků 2 energie jsou dimenzovány tak, aby nebyla překročena pro skříň vozu únosná síla F (F s F a F +F„ s Fwjt) . Šplhání při kolizi je zabráněno velkými kontaktními plochami, upravenými na přední straně absorpčních prvků 2 energie, jejich definovaným odporem proti přetvoření a malým svislým rozdílem mezi těžištěm vozidla (setrvačnou silou) a velikostí působení nárazové síly.
Při kolizi s vozidly stejného druhu a š překážkami, které nesouvisejí s provozem dráhy, vyloženě uspořádané střední narážecí a spřáhlové ústrojí 1 a absorpční prvky 2 energie u známých provedení v případě srážky s vozidly opatřenými bočními nárazníky mají za následek, že může dojít k souběhu účinků středního narážecího a spřáhlového ústrojí 1 a absorpčních prvků 2 energie. Přitom je zde nebezpečí přetížení konstrukce skříně vozidla. Tento nedostatek je překonán tím, že absorpční prvky 2 energie jsou uspořádány tak, že se při srážce s vozidly, opatřenými bočními nárazníky, převážně zdeformují v oblasti pronikajících nárazníků, přičemž-odpoř F~ábsorpční’ch_prvků—5.—energ-i-e-v— ob-l-ast-i— m-í--• φ
ΦΦΦ stního přetvoření a pevnost zlomu Fb místa 2 žádoucího zlomu musí být dimenzovány tak, aby únosná síla skříně vozu nebyla překročena (obr. 1: Fi+Fb * FWR)· Tak zvanému šplhání se v tomto případě zabraňuje tvarovým stykem mezi dolní částí místně deformovaných absorpčních prvků £ energie a pronikajícími postranními nárazníky. Svislé dorazy 7 omezují vychylování středního narážecího a spřáhlového ústrojí 1 směrem vzhůru nebo dolů a zajišťují tak předvídanou absorpci energie spojky bez závislosti na účastníku kolize. Žádaných vlastností absorpčních prvků 2 energie se například dosahuje pomocí o sobě známých voštinových hliníkových polštářků. Aby se zabránilo vykolejení v důsledku střetu s menšími kolizních zábranami, například s osobními automobily, je pod čelním nosníkem 2, popřípadě pod absorpčními prvky 2 energie, uspořádána podjezdová ochrana 2, která je v činném spojení s čelním nosníkem 2a s protinárazovou konstrukcí 2· Přední strana podjezdové ochrany 2 je vzhledem přední hraně absorpčních prvků 2 energie ve zpětném směru odsazena o vzdálenost rovnající se předpokládané délce 2 spěchování, takže je vyloučeno souběžné působení absorpčních prvků 2 energie a podjezdové ochrany 2.
Modulární uspořádání středního narážecího a spřáhlového ústrojí 1 a absorpčních prvků 2 energie před vlastním nosným rámem vozidla umožňuje, že jsou Škody na vozidle při definované rychlosti kolize, to je při třetím stupni rychlosti, omezeny na tyto konstrukční prvky a na přední části čelní kapoty 10.
* · * ·

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1 B WJt .
1. Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla, zejména pro koncové části lokomotiv, motorových vozů, motorových vlaků a řídicích vozů opatřených kabinou pro řidiče, sestávající ze středního narážecího a spřáhlového ústrojí s místy žádoucího zlomu, z vodicí šachty, z podjezdové ochrany a z absorpčních prvků energie, v yznačující se tím, že absorpční prvky (5) energie jsou na velké ploše opřeny o čelní nosník (3) a o protinárazovou konstrukci (6) a jsou uspořádány po straně středního narážecího a spřáhlového ústrojí (1) , přičemž se tyto absorpční prvky (5) energie při srážce s kolejovými vozidly, vybavenými postranními nárazníky, zejména místně deformují v oblasti, do které vnikly talířové nárazníky, a v této místní oblasti jsou dimenzovány tak, že proti vnikajícím bočním nárazníkům vyvozují přetvářný odpor F , a pod čelním nosníkem (3), popřípadě pod absorpčními prvky (5) energie, je v činném spojení s čelním nosníkem (3) a s protinárazovou konstrukcí (6) uspořádána podjezdová ochrana (8), jejíž přední okraj je vzhledem k přednímu okraji absorpčních prvků (5) energie odsazen nazpět alespoň o vzdálenost odpovídající předpokládané délce (S) spěchování absorpčních prvků (5) energie.
2. Protikolizní ochranné zařízení podle nároku 1, v y z n a íTu-]-!-í s_e—1~í—m——Se—absorpěn-í—prvky—(-5-)- • ·· · 4« 44 • · · · » · · • ·. ««·« 4 4 « .
· · » » · :
3, Protikolizní ochranné zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nežádoucí svislé vychýlení středního.narážecího a spřáhlového ústrojí (1) je omezeno svislým dorazem (7), který je činně spojen s absorpčními prvky (5) energie, s čelním . nosníkem (3) nebo s protinárazovou konstrukcí (6).
4. Protikolizní ochranné zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že absorpční prvky (5) energie jsou přizpůsobeny tvaru čelní části vozidla.
• * »4 4 44 44 energie jsou vzhledem ke svému přetvářnému odporu Ρχ dimenzovány tak, še při společném působení pevnosti ve zlomu F místa (2) Žádoucího zlomu středního narážecího ©
a spřáhlového ústrojí (1) není překročena únosná síla Fwít skříně vozidla (F +F s F ) .
5. Protikolizní ochranné zařízení podle nároku 1, vyznačující set ím , ! že velkoplošná opěra absorpčních prvků (5) energie je uspořádána mezi horním okrajem protinárazové konstrukce (6) a dolním okrajem čelního nosníku (3).
CZ19991300A 1998-04-22 1999-04-14 Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla CZ291299B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19817861A DE19817861C2 (de) 1998-04-22 1998-04-22 Kollisionsschutzeinrichtung für Schienenfahrzeuge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ130099A3 true CZ130099A3 (cs) 1999-11-17
CZ291299B6 CZ291299B6 (cs) 2003-01-15

Family

ID=7865362

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991300A CZ291299B6 (cs) 1998-04-22 1999-04-14 Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0952062B1 (cs)
AT (1) ATE303276T1 (cs)
CZ (1) CZ291299B6 (cs)
DE (2) DE19817861C2 (cs)
PL (1) PL193974B1 (cs)
SK (1) SK285740B6 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10126483A1 (de) 2001-05-31 2002-12-05 Scharfenbergkupplung Gmbh & Co Energieverzehreinrichtung für die Stirnseite von Schienenfahrzeugen
DE10155257B4 (de) * 2001-11-09 2008-02-21 Alstom Lhb Gmbh Kollisionsschutzeinrichtung für Schienenfahrzeuge
DE102004016216A1 (de) * 2004-04-01 2005-10-20 Siemens Ag Wagenkasten eines Schienenfahrzeuges mit einer Vorrichtung zur gezielten Absorption von Kollisionsenergie
FR2879549B1 (fr) * 2004-12-22 2007-02-09 Alstom Transport Sa Dispositif absorbeur de chocs pour vehicule ferroviaire
ITTO20060863A1 (it) 2006-12-04 2008-06-05 Ansaldobreda Spa Carrozza di testa di un treno provvista di una struttura frontale che assorbe energia in caso di collisione
CN102438873B (zh) 2010-02-09 2014-07-02 川崎重工业株式会社 铁道车辆的车辆装备保护结构
AT510958B1 (de) * 2011-06-16 2012-08-15 Siemens Ag Oesterreich Anordnung zur umlenkung einer durch das versagen einer überlastsicherung im zuge eines zusammenstosses abgetrennten mittelpufferkupplung eines schienenfahrzeugs
ES2656165T3 (es) 2014-02-11 2018-02-23 Siemens Aktiengesellschaft Dispositivo de protección contra trepado para un vehículo sobre carriles
FR3140605A1 (fr) * 2022-10-11 2024-04-12 Alstom Holdings Caisse de véhicule ferroviaire et véhicule associé

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE635018C (de) * 1933-01-14 1936-09-14 Curt Stedefeld Dipl Ing Stromlinienfoermiger Kopfteil mit zurueckliegendem Fuehrerstandsaufbau fuer Triebwagen mit hohen Geschwindigkeiten
FR2238341A5 (en) * 1973-07-19 1975-02-14 Alsthom Bellows type vehicle shock absorber - shape of individual elements maintained between given limits
FI55632C (fi) * 1978-03-20 1979-09-10 Turunen Pekka J Saekerhetsbuffert foer spaorbunden trafik
DE3632578A1 (de) * 1986-09-25 1988-04-07 Waggon Union Gmbh Pufferstoss-energieverzehreinrichtung
FR2698840B1 (fr) * 1992-12-08 1995-02-24 Dietrich & Cie De Véhicule ferroviaire à cabine de conduite comportant une structure absorbeuse d'énergie.
DE19502217C2 (de) * 1995-01-25 1997-08-28 Deutsche Waggonbau Ag Energieverzehrsystem für Nahverkehrs-Schienenfahrzeuge, insbesondere für Stadtschnellbahnen
FR2747633B1 (fr) * 1996-04-19 2003-01-31 Alstom Ddf Vehicule ferroviaire a cabine de conduite comportant une structure absorbeuse d'energie a deformation progressive
DE19638739C2 (de) * 1996-09-10 2000-07-13 Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh Deformationselement
DE19720329C1 (de) * 1997-05-15 1998-11-05 Abb Daimler Benz Transp Schienenfahrzeug mit Stoßverzehrelementeinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DE19817861A1 (de) 1999-10-28
DE59912477D1 (de) 2005-10-06
PL193974B1 (pl) 2007-04-30
DE19817861C2 (de) 2001-09-06
CZ291299B6 (cs) 2003-01-15
SK285740B6 (sk) 2007-07-06
ATE303276T1 (de) 2005-09-15
EP0952062B1 (de) 2005-08-31
SK52699A3 (en) 2000-01-18
PL332362A1 (en) 1999-10-25
EP0952062A1 (de) 1999-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106240587B (zh) 一种轨道车辆车头结构
AU2009290832B2 (en) Vehicle front-end for mounting to the front face of a track-bound vehicle, in particular a rail vehicle
EP1854694B1 (en) Railway vehicle with energy absorbing structure
US11167778B2 (en) Collision energy absorbing system concentrated around the VHS power car and first vehicle
JP2002225704A (ja) 車両のフレーム上方における衝突に対処するようにしたエネルギー吸収構造物が設けられた運転室を有する鉄道車両
WO2022057424A1 (zh) 轨道车辆、轨道车辆防撞系统及防撞方法
EP1723020B1 (en) Deformable frame for a vehicle cabin
SK285754B6 (sk) Bezpečnostné zariadenie pre vodičov koľajových vozidiel
AU2014277110B2 (en) Rail vehicle with deformation zone
CZ130099A3 (cs) Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla
CN112078620B (zh) 一种轨道车辆前端结构
Tyrell et al. Evaluation of rail passenger equipment crashworthiness strategies
EP1723019A1 (en) Deformable vehicle cabin with inverted deformation mode
CN110920650B (zh) 一种轨道车辆底架前端防撞结构
US7837045B2 (en) Rail vehicle with coupling connection adapted for crash
GB2404635A (en) Energy absorption device
US20040195861A1 (en) Impact energy absorbing device for vehicles
EP1819569B1 (en) Energy absorption device for absorbing impact energy of a vehicle
RU2528529C1 (ru) Рельсовое транспортное средство (варианты) и устройство для защиты при аварийном столкновении
CZ292681B6 (cs) Kolizní ochranné zařízení pro městské kolejové dopravní prostředky
US6360672B1 (en) Locomotive with operator cabin rear impact protection
Lewis et al. Validation of measures to improve rail vehicle crashworthiness
US20100313785A1 (en) safety-oriented rail car design
CZ298730B6 (cs) Pluh železničního vozidla s definovanou deformací

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040414