CZ12606U1 - Dlaždice - Google Patents

Dlaždice Download PDF

Info

Publication number
CZ12606U1
CZ12606U1 CZ200213332U CZ200213332U CZ12606U1 CZ 12606 U1 CZ12606 U1 CZ 12606U1 CZ 200213332 U CZ200213332 U CZ 200213332U CZ 200213332 U CZ200213332 U CZ 200213332U CZ 12606 U1 CZ12606 U1 CZ 12606U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
tile
transparent
layers
tile according
Prior art date
Application number
CZ200213332U
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Pálka
Original Assignee
Karel Pálka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Pálka filed Critical Karel Pálka
Priority to CZ200213332U priority Critical patent/CZ12606U1/cs
Publication of CZ12606U1 publication Critical patent/CZ12606U1/cs

Links

Landscapes

  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká dlaždice, zejména dlaždice pro předávání informací, opatřené vrstvou odolnou proti mechanickému namáhání, zejména proti povětrnostním vlivům a otěru.
Dosavadní stav techniky
Dlaždice určené pro povrchy chodníků a cest jsou zhotovovány převážně z přírodního nebo umělého kamene. Umělý kámen je vyráběn pomocí pojiv jako je cement nebo asfalt, nebo ve formě keramiky. Výhodou umělého kamene je možnost jeho barvení podle potřeby a následné vytváření obrazců nebo barevné odlišení ploch podle jejich určení, např. vyznačení jízdních pruhů v ploše určené jinak chodcům ěi naopak. Existují sice přírodní kameniva různě zabarvená, ale jen málokdy jsou k dispozici ložiska kamene s dostatečně odlišeným zabarvením a navíc je v současné době těžba přírodního kamene nákladnější než výroba kamene umělého. Keramika je vesměs křehčí než přírodní kámen, ale lze ji rovněž dobře barvit, alespoň její pohledovou plochu, případně tuto plochu opatřit libovolnou grafikou, od písma po vyobrazení. Ve všech případech je dlaždice opatřená povrchovou vrstvou odolnou proti mechanickému namáhání, vyvolanému povětrnostními vlivy a pohybem lidí nebo vozidel po jejich povrchu. Nevýhodou všech výše popsaných materiálů je skutečnost, že jejich barevné provedení a především značení, které je pomocí barevných ploch vytvořeno, není dostatečně odolné proti otěru a je i za denního světla, případně za umělého osvětlení, málo zřetelné a pochopitelně se zcela ztrácí za tmy.
Podstatou tohoto technického řešení je dlaždice sloužící k předávání informací se zlepšenou viditelností a čitelností plošného značení a to i při nedostatečném vnějším osvětlení.
Podstata technického řešení
Výše uvedeného účelu je dosaženo u dlaždice opatřené vrstvou odolnou proti mechanickému namáhání v provedení podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořena alespoň dvěma vrstvami, z nichž alespoň jedna vrstva z čelní strany je průhledná a alespoň jedna průhledná vrstva a/nebo k ní přilehlá vrstva je na ploše přilehlé k sousední vrstvě opatřená alespoň jedním grafickým prvkem. Dále podle tohoto technického řešení je na boční straně alespoň jedné průhledné vrstvy uspořádán alespoň jeden světlo emitující prvek, s výhodou světlo emitující dioda. Ve výhodném provedení jsou jednotlivé vrstvy vzájemně spojeny prů30 hledným pojivém. Je dále výhodné, je-li průhledná vrstva zhotovena ze skla, syntetické pryskyřice, plastu nebo jejich kombinace a neprůhledná vrstva z keramiky, syntetické pryskyřice, plastu, skla nebo jakékoliv kombinace těchto materiálů. Grafickým prvkem může být kresba nebo písmeno ěi písmena nebo jedna ěi více číslic případně libovolná kombinace těchto grafických prvků. Rovněž podle tohoto technického řešení může alespoň jednou průhlednou vrstvu tvořit fólie, která bude opatřená alespoň po jedné ploše alespoň jedním grafickým prvkem.
Výhodou dlaždice provedené podle předmětného technického řešení je její zvýšená užitná hodnota, neboť tato dlaždice je schopna poskytovat požadované informace ve velmi dobře čitelné formě, bez ohledu na denní dobu.
Příklad provedení
Nejjednodušším příkladem je dlaždice tvořena dvěma vrstvami. První vrstva z čelní strany dlaždice je průhledná, zhotovená např. ze skla, plexiskla, syntetické pryskyřice, plastu apod. Nej důležitější je dostatečná průhlednost a otěruvzdomost. Celní stranou se rozumí strana dlaždice vystavená vnějším vlivům, povětrnostním, mechanickému zatížení, ale též pohledu lidí. Je to ta strana dlaždice po níž budou chodit lidé nebo jezdit vozidla. K první vrstvě těsně přiléhá druhá vrstva, která je neprůhledná. Neprůhledná vrstva, jejíž funkcí je především zajistit kontrastní
-1 CZ 12606 Ul podklad grafickým prvkům a společně s první vrstvou i dostatečnou mechanickou tuhost celé dlaždice, může být zhotovena z keramiky či jiného umělého kameniva, případně ze skla, opaxitu, plastu, syntetické pryskyřice apod. Obě vrstvy by měly mít přibližně stejnou tepelnou roztažnost.
Druhá vrstva je na svém povrchu opatřená alespoň jedním grafickým prvkem. Obě vrstvy jsou vzájemně spojeny průhledným pojivém, naneseným buď po celé styčné ploše nebo alespoň po její části tak, že grafický symbol je situován k čelní vrstvě. Pro dokonalé spojení obou vrstev a pro zvýšení klimatické odolnosti dlaždice může stejné nebo jiné pojivo pokrývat i boční stěny po celém obvodu dlaždice.
Dlaždici je možno vyrobit tak, že se na neprůhlednou vrstvu namaluje, nastříká, nalepí, ěi jinak nanese grafický prvek. Na tento podklad se nanese mezivrstva transparentního, nevytvrzeného pojivá s vysokou adhezi k podkladu i ke krycí, průhledné vrstvě, které je schopné vytvrzení i bez přístupu vzduchu. Příkladem vhodného pojivá jsou materiály na bázi silikonu nebo epoxidových pryskyřic. Pak je přiložena průhledná vrstva tak, aby mezi oběma vrstvami nezůstaly vzduchové bubliny a dlaždice se nechá vytvrdit. Po vytvrzení lepicí mezivrstvy se na boční plochy dlaždice nanese plastický materiál, který chrání kontaktní hrany spojovaných ploch před povětrnostními vlivy.
Grafickým prvkem může být např. písmeno, slovo či celá věta, číslice, obrázek nebo dokonce jejich kombinace. Množství grafických prvků na jedné dlaždici závisí na velikosti dlaždice, aby informace byla srozumitelná, jedna informace však může být rozložená na více dlaždic.
Příkladem takové informace je příkaz veřejnosti, jako je směrovka, zákaz Vstupu, upozornění na sídlo firmy nebo dokonce reklamní slogan a pod. Takový grafický prvek či prvky mohou být alternativně i na zadní, spodní ploše průhledné vrstvy, tj. na ploše průhledné vrstvy, která je přivrácená, ěi přilehlá k neprůhledné vrstvě. Je dokonce možná alternativa, kdy ěást grafických prvků je na spodní ploše průhledné vrstvy a část je na čelní ploše neprůhledné vrstvy.
Viditelnost grafických prvků bez ohledu na vnější osvětlení zajišťují světlo emitující prvky, např. světlo emitující diody, tzv. LED prvky, které jsou uspořádány na boční, tj. obvodové straně průhledné vrstvy. Světlo emitující prvky mohou být rozmístěny pravidelně po obvodu dlaždice, uspořádány do skupin, případně jen na části obvodu dlaždice. Jejich počet, barva světla a rozmístění je dáno svítivostí použitých prvků, velikostí dlaždice a účelem dlaždice. Vývody světlo emitujících prvků jsou opatřeny prostředky pro připojení napájecího zdroje. Jednotlivé světlo emitující prvky mohou být pouze jednoduše zvenku připevněny, např. lepením na boční plochu průhledné vrstvy, mohou být do ní z boční strany zasazeny a přilepeny, případně spojeny s touto vrstvou přímo při její výrobě. Výše zmíněné pokrytí bočních stěn dlaždice kryje též světlo emitující prvky.
Osvětlení může být trvalé, přerušované, či s různými světelnými efekty, např. běžící světlo po obvodu dlaždice, problikávání sudých a lichých světlo emitujících prvků, různé střídání barev osvětlení apod. Průhledné vrstvy rozvádějí světlo po celé ploše dlaždice nesoucí informace. Méně výrazného efektu je dosaženo nasvětlením dlaždice vnějším zdrojem světla. Oba způsoby nasvětlení plochy nesoucí informace lze i kombinovat, ale se sníženou čitelností a nápadností dlaždice.
Čelní stranu dlaždice může tvořit i více průhledných vrstev. První vrstva, ta která je, či bude bezprostředně vystavena vnějším vlivům, může sloužit pouze jako ochranná, krycí vrstva a teprve další průhledné vrstvy mohou být opatřeny grafickými prvky, buď na své čelní ploše nebo na opačné, zadní ploše. Vložením další jedné nebo více průhledných nebo poloprůhledných, např. zrcadlových vrstev proložených grafickými prvky mezi první a druhou vrstvu může vzniknout prostorový efekt grafického prvku. Je nasnadě, že jednotlivé průhledné vrstvy musí být opět vzájemně spojeny průhledným pojivém, jak je popsáno výše. Průhlednou vrstvou může být např. též fólie, na jejíž jedné nebo obou plochách jsou uspořádány grafické prvky.
I v případě vícenásobné průhledné vrstvy může být ěást nebo všechny grafické prvky umístěny na neprůhledné vrstvě.
-2CZ 12606 Ul
Souborem grafických prvků může být i reklama nebo označení sídla firmy. Dlaždice podle tohoto technického řešení může být též využita k vodorovnému značení na silnicích. Dlaždici předmětného typu lze využít i jako informační prvek pro obklady nevodorovných ploch.
Vlastní montáž dlaždic podle předmětného technického řešení je vhodné provést na předem nachystanou, dostatečně silnou betonovou desku, zaručující potřebnou únosnost.
Dlaždice se tuto betonovou desku pokládá do řídké cementové kaše, aby sedla celou plochou, a vyrovná se. Pak se připojí přivedené vodiče pro napájení světlo emitujících prvků a mezera po obvodě dlaždice se vyplní vhodných silikonovým materiálem a na povrchu zahladí. Po ztuhnutí cementu a silikonu je možno dlaždice postupně zatěžovat. V extrémním případě může být grafic10 kým prvkem i jednobarevná plocha. Dlaždice s takovým, velmi jednoduchým grafickým prvkem, by byla vhodná např. pro vyznačení trasy k chůzi, včetně osvětlení této trasy. Dosáhlo by se tak lepší orientace chodců a zvýšila by bezpečnost chůze za zhoršeného osvětlení nebo v noci. Průmyslová využitelnost
Toto technické řešení je určeno pro stavební průmysl a zejména jako prostředek informační nebo reklamní.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Dlaždice, opatřená vrstvou odolnou proti mechanickému namáhání, zejména proti povětrnostním vlivům a otěru, vyznačující se tím, že je tvořena alespoň dvěma vrstvami, z nichž alespoň jedna vrstva z čelní strany je průhledná a alespoň jedna průhledná vrstva
    20 a/nebo k ní přilehlá vrstva je na ploše přilehlé k sousední vrstvě opatřená alespoň jedním grafickým prvkem, případně i bez grafického prvku.
  2. 2. Dlaždice podle nároku 1, vyznačující se tím, že na boční straně alespoň jedné průhledné vrstvy je uspořádán alespoň jeden světlo emitující prvek.
  3. 3. Dlaždice podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jednotlivé vrstvy jsou 25 vzájemně spojeny průhledným pojivém.
  4. 4. Dlaždice podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že průhledná vrstva je ze skla a/nebo plastu a/nebo syntetické pryskyřice.
  5. 5. Dlaždice podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že neprůhledná vrstva je z keramiky a/nebo syntetické pryskyřice a/nebo plastu a/nebo skla.
    30
  6. 6. Dlaždice podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že grafickým prvkem je kresba a/nebo písmeno a/nebo číslice.
  7. 7. Dlaždice podle alespoň jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jednou průhlednou vrstvou je fólie, opatřená alespoň po jedné ploše alespoň jedním grafickým prvkem.
CZ200213332U 2001-07-17 2001-07-17 Dlaždice CZ12606U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213332U CZ12606U1 (cs) 2001-07-17 2001-07-17 Dlaždice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213332U CZ12606U1 (cs) 2001-07-17 2001-07-17 Dlaždice

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12606U1 true CZ12606U1 (cs) 2002-09-16

Family

ID=5476491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200213332U CZ12606U1 (cs) 2001-07-17 2001-07-17 Dlaždice

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ12606U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7493081B2 (ja) 発光シグナリングスラブ及びそのようなスラブを使用可能なシステム
CA2382788C (en) Embedded led lighting system
CN209260596U (zh) 一种长余辉发光凸起地标
JP2008165203A (ja) 案内標識
CZ12606U1 (cs) Dlaždice
KR20000066844A (ko) 도로표지구용 축광반사지
JP4666353B2 (ja) 視覚障害者誘導用ブロック
CZ20012592A3 (cs) Dlaždice
KR101300923B1 (ko) Led 표지판이 설치된 도로경계석
US20160372014A1 (en) Luminescent road sign
JP2002082640A (ja) 地下鉄一駅全領域デザイン方法とコンピュータグラフィックシステム
JP5299220B2 (ja) 蓄光標識ライン及びその製造方法
US11885476B2 (en) Illuminating panel integrated into a traversable surface
JP5288525B2 (ja) 路面用標示体の製造方法
KR20230113863A (ko) 도로 표지용 축광 수지 조성물 및 이를 이용한 도로 표지
JP5492838B2 (ja) コンクリート構造物とその製造方法およびコンクリート構造物用転写シート
JP7262045B2 (ja) 路面マーカー、路面マーカーセット
JP2015111239A (ja) 蓄光板及びその製造方法
WO2020094897A1 (es) Bloque para acoplar en bordillo con sistema de señalización
KR101701408B1 (ko) 발광 가능한 도로용 블럭
KR20110010957U (ko) 발광장치
KR102027735B1 (ko) 교차로용 도로표지병 모듈
CN2598082Y (zh) 具有发光、反光功能的标识牌体
KR200287837Y1 (ko) 주변안내 표시기
KR200346062Y1 (ko) 도로의 차선 도색 구조

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20050717