CZ12493A3 - Zařízení pro seřízení do správné pozice při zasta vení vozíku pro vnitropodnikovou dopravu - Google Patents
Zařízení pro seřízení do správné pozice při zasta vení vozíku pro vnitropodnikovou dopravu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ12493A3 CZ12493A3 CZ93124A CZ12493A CZ12493A3 CZ 12493 A3 CZ12493 A3 CZ 12493A3 CZ 93124 A CZ93124 A CZ 93124A CZ 12493 A CZ12493 A CZ 12493A CZ 12493 A3 CZ12493 A3 CZ 12493A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- thumb
- centering
- cavity
- disc
- chassis
- Prior art date
Links
Landscapes
- Handcart (AREA)
Abstract
Vozík je vybaven podvozkem (2), opatřeným prostředky
pro převzetí nákladu a prostředky pro posuvný pohyb v
podélném směru. Má centrovací palec (9) ve formě jehlanu
o vícehranném průřezu s vertikální osou s hranami, sbíhajícími
se směrem dolů, nesený prostředky (13), zajišťujícími
jeho zaklínění při rotaci do podvozku (2), a je spojen s
prostředky (14), které jej mohou přemístit z pozice pro
transport, ve které se nalézá nad zemí, do pozice pro seřizování,
ve které je zasunut do dutiny (10), vykazující stejné
formy a rozměry jako palec (9) a opatřené kroužkem (12),
upraveným v zemi, při čemž tato dutina (10) je vytvořena
tak, že její vertikální osa prochází průsečíkem podélných a
příčných os příslušného bodu teoretické okružní dráhy vozíku
a že alespoň jedna z ploch (10a) je na tuto teoretickou
okružní dráhu kolmá.
Description
techniky vozíku
Oblast
Vynález se týká zařízení pro seřízení do správné pozice při zastavení vozíku pro vnitropodnikovou dopravu
Dosavadní stav techniky
Stále zdokonalovaná automatizace výrobních prostředků vede nezbytně rovněž k automatizaci prostředků pro manipulaci s výrobky mezi výrobními místy navzájem a zejména k automati zaci vozíků pro vnitropodnikovou dopravu, které transportují výrobky mezi různými stroji nebo mezi výrobními prostředky a místy shromaždování, skladování nebo přechovávání těchto výrobků.
Vozíky tohoto typu mají především individuelní pohon, t.j. jsou na nich umístěny baterie zajištující jejich napájení a jejich řízení se může provádět pohyblivým přívodem ze sítě nebo může být optronické, trigonometrické nastavení může být prováděno laserem nebo jinými prostředky, které pak ovládají příslušné motorové prostředky.
Obvykle se přemístěni vozíku s individuelním pohonem provádí při stabilní rychlosti ( řádu 30 až 120 m /min.) a před zastavením dochází k fázi zpomalení až do malé rych losti a konečné pozice. Tato technika vyžaduje na jedné straně detekční prostředky pro podélnou pozici vozíku a na druhé straně motorové prostředky pro posuvný pohyb tohoto vozíku, což umožňuje dosáhnout přesnosti při podélné pozici řádu plus minus jednoho milimetru ; tento výsledek je uspokojující nebo alespoň dostatečný k tomu, aby další seřízení do správné po lohy mohlo probíhat. Dosažení přesnosti při poloze napříč, t.j. ve směru kolmém na směr dráhy je již daleko obtížnější, jelikož mezi jiným závisí na nepřesnostech povrchu země, ale také na její rovinnosti. Z toho vyplývá, že i u vozíku s výbornými konstrukčními a funkčními vlatnostmi mohou malé ne přesnosti povrchu země vyvolat příčné přemístění okružní dráhy vozíku ve vztahu k teoretické okružní dráze. Toto i
přemístění, vlastně odchylka může činit až několik centi t metrů během dráhy několika metrů. Odchylku této hodnoty není možno tolerovat a je třeba ji korigovat, protože jinak by při každé změně směru i za předpokladu přesné úhlové rotace docházelo ke změně kursu a vzrůstala by ne přesnost seřízení do správné pozice, tedy jinak řečeno odchylka mezi reálnou příčnou pozicí a příslušnou teore tickou pozicí.
Řešení spočívá v zásahu u řídících kol vozíku za účelem provedení korekce kursu, což se poté ověří detekcí pozice, ale toto řešení vede k neustálému sledu korekčních operací a následných detekcí a není je možno aplikovat na vozíky, které nemají řídící kola, ale jiné prostředky , které umož ňují otáčení na místě.
Vynález má za cíl vytvořit takové zařízení pro seřízení do správné pozice u vozíku vnitropodnikové dopravy s indididuálním pohonem či nikoliv, které by umožňovalo na určitých stanovených bodech okružní dráhy uvést vozík rychle do jeho teoretické pozice nebo obecné teoretické pozice tak, aby mohl přepravovat výrobní kusy nebo naložený materiál.
Podstata vynálezu
Toto zařízení, které je možno aplikovat u vozíku s podvozkem vybaveným prostředky pro převzetí nákladu a prostředky pro posuvný pohyb v podélném směru, má alespoň jeden centro vací palec, jenž má formu jehlanu o vícehranném průřezu, jehož hrany se sbíhají směrem dolů a je opatřen prostředky, které zajištují jeho zaklínění při rotaci podvozku a dále je spojen s prostředky, které jej mohou přesunout do pozice pro trans port, ve které se nachází nad zemí a do pozice pro seřízení do správné polohy, kdy se centrovací palec nalézá v dutině o stejné formě a rozměrech, které má sám, při čemž dutina je uspořádána v prstenci umístěném na zemi tak, že její verti kální osa prochází průsečíkem podélných a příčných os daného bodu teoretické okružní dráhy vozíku a alespoň jedn-a z jejích ploch je kolmá na tuto teoretickou okružní dráhu.
Jakmile se tedy vozík zastaví v zóně, kde je zapotřebí jej znovu seřídit do správné polohy, centrovací palec se spustí ve směru dutiny uspořádané v tomto místě. Jeho zko seně plochy se setkají s fixními plochami dutiny a vedou palec tak, že jeho osa je totožná s osou dutiny. Toto seřízení do správné pozice je možné pouze z toho důvodu, že vlastně dojde k úhlovému zaklínění palce vzhledem k podvozku vozíku a že se vozík vybavený řídícími koly může pohybovat v horizontální rovině.
Podle způsobu provedení, jež je možno aplikovat spíše u vozíků, které nemají řídící kola nebo mají řídící kola se. slabou kapacitou příčného pohybu na místě seřizování do správné pozice, má zařízení prostředky spojené na jedné straně s pod vozkem za účelem zajištění vertikálního přemístění podvozku směrem vzhůru a prostředky pro posuvný pohyb ve směru podélném a na druhé straně prostředky umožňující příčné přemístění vozíku ve zdvižené pozici.
Při tomto způsobu uspořádání se palec dostává do dutiny až po zvednutí podvozku vozíku, aby se vyloučily jakékoli problémy spojené s třením mezi zemí a koly nebo nějakým jiným prostředkem pro posuvný pohyb. Jestliže se tedy centrovací palec zavádí do dutiny a dochází tak k přemístění podvozku napříč, síly vytvářené plochami dutiny působící na plochy palce stačí k tomu, aby se podvozek přemístil a jeho verti kální osa byla totožná s teoretickou osou představovanou osou dutiny.
Vynález se rovněž týká vozíků bez řídídích kol, kde prostředky pro vertikální přemístění podvozku se skládají z prostředků zajištujících rotaci na místě a skládají se alespoň z jednoho posuvného prvku, pohybujícího se 've verti kálních drážkách podvozku, z motorových prostředků, které mohou ovládat posuvný prvek jak vertikálně, tak podélně i napříč a ze spodního kotouče spojeného s posuvným prvkem nesoucího volně otočný prstenec, který je spojen s rotují čími prostředky a může vytvářet opěru na zemi.
Při tomto způsobu provedení je centrovací palec namon tován volně otočně na hřídeli, se kterou se posouvá ve vertikálním ložisku, zatímco uvedené ložisko je vloženo mezi posuvný prvek, s nímž tvoří celek a kotouč, na který je napojeno : ták, že se umožňuje přemístění napříč alespoň v jednom směru a celek centrovací palec - posuvná hřídel je spojen s prostředky, které ho vzhledem k ložisku mohou přemístit vertikálně alespoň ve fázi seřizování podvozku do správné pozice ; kotouč je opatřen sestavou precentrace, jež se skládá z nosného disku vertikálně volně uloženého vzhledem ke kotouči a nosníku precentrace radiálně volně uloženého vzhle dem k disku a opatřeného spodním členem v jedné přímce s horní dutinou, při čemž spodní člen a dutina mají stejnou formu a rozměry jako centrovací palec.
Soustava precentrace se během sestupu směrem ke kotouči dolů za účelem opěry o zem uloží volně do dutiny před tím, než se zaklínuje kotoučem. Když se tedy prstenec opírá o zem a podvozek se zvedá, centrovací palec sestoupí do dutiny na soustavu precentrace . Kontakt jeho ploch s plochou dutiny pre centrace vyvolá přemístění podvozku vzhledem k prstenci a kotouči, což má za následek , že příslušná osa podvozku je totožná jak s osou dutiny precentrace, tak i s osou dutiny centrace.
Po tomto umístění je možno podvozek ihned spustit dolů a zvednout posuvný člen, jelikož odchylka napříč je již ko rekcí odstraněna.
Po seřízení do správné pozice a před spuštěním dolů může být také vozík natočen do správného úhlu a to rotací okolo příslušné osy a posunem s operou o necentrovaný prstenec, aniž se tak změní seřízení správné pozice vozíku.
Je tedy zcela zřejmé, že ať již je forma provedení ja kákoli, zařízení podle vynálezu umožňuje dokonale odstranit odchylku vozíku napříč, ale rovněž i odchylku podélnou a to jak změnou směru, tak při zastavení v zóně transferu s přesností, která je závislá na hmotnosti neseného nákladu.
Přehled, obrázků na výkresech
Další význaky a výhody vynálezu budou jasné z popisu, který následuje a odkazuje na připojené schematické obrázky, které uvádějí jako příklad a niketrak omezující formou ně kolik způsobů provedení tohoto zařízení.
Obrázek 1 je pohled ze strany v příčném řezu schematicky znázorňující první způsob provedení uvedeného zařízení v rámci jeho aplikace na vozíku opatřeném koly kloubově na pojenými na čep.
Obrázek 2 je částečný perspektivní pohled ve zvětšeném měřítku na centrovací palec a dutinu zařízení.
Obrázek 3 je půdorys shora znázorňující princip funkce centrovacího palce a dutiny.
Obrázky 4 až 6 jsou schematické pohledy v částečném řezu zobrazující způsob provedení vynálezu v různých pozicích při jeho aplikaci u vozíku vybaveném koly, která nejsou kloubově napojena.
Obrázek 7 je perspektivní pohled na aplikaci zařízení u vozíku s individuelním pohonem s rotací na miste.
Obrázek 8 je schematický pohled ze strany v příčném řezu na hlavní prvky vozíku znázorněném na obr. 7.*
Obrázky 9 až 12 jsou částečné pohledy v příčném řezu IX - IX obrázku 8 znázorňující ve zvětšeném měřítku prvky zařízení v různých fázích funkce tohoto zařízení.
Obrázek 13 je pohled ze strany v podélném řezu podobném jako na obr. 8, znázorňujícím však v detailu hlavní prvky zařízení.
Obrázky 14 a 15 jsou půdorysy vozíků z obr. 7 až 13 znázorňující odstranění úchylky s rotací a bez rotace.
Příklad provedení vynálezu
Vozík pro vnitropodnikovou dopravu znázorněný na obrázku ,1 se skládá z podvozku 2, který nese náklad za pomoci všech vhodných prostředků a jeho kola JJ jsou klou bově napojena na horizontální osu závěsem 5_. Ten je na montován volně otočně na podvozku vertikálním čepem 6..
Vozík může být přemisťován ručně nebo pomocí motoru? v tomto případě jsou však některá jeho kola vybavena motorovými pro středky, která mohou jejich osu uvést do rotace. Cepy 6_ mohou být namontovány volně otočně vzhledem k podvozku nebo mohou být sdruženy s motory ^vytvářejícími jejich rotaci v důsledku zde nezobrazeného ovládání.
Vozík je podle vynálezu vybaven prostředky pro seřízení do správné pozice při zastavení, které v podstatě sestávají ze dvou prvků, tedy z centrovacího palce 9 a alespoň jedné centrovací dutiny 10. Obrázek 2 ukazuje, že centrovací palec má alespoň na svém konci formu jehlanu o vícehranném průřezu a zejména formu komolého jehlanu o čtyřhranném průřezu. Du tina 10, která je opatřena kroužkem uspořádaným v zemi, vykazuje stejné formy a rozměry jako centrovací palec 9_‘ Krou_ žek 12 je zaklíněn v zemi takovým způsobem, že vertikální osa dutiny 10 představovaná bodem OT na obrázku 3 bud v'průsečíku podélných os ýCX a Y/Y_ příslušného bodu okružní dráhy vozíku a že jedna z ploch této dutiny např. 10a a 10b na obrázku 3 je kolmá na okružní dráhu teoretického přemístění X'X tohoto vozíku.
Podle způsobu provedení na obrázku 1 je centrovací palec 9* opatřen na konci tyče 13 opěrným zvedákem, jehož těleso 14 je upevněno na podvozku _2_. Tato tyč 13 je sdružena s prostředky jako je klín 15 udržující v rotaci centrovací palec tak, že tento palec je vždy ve stejné pozici vzhledem k podvozku 2_, tedy jeho příčné plochy 9a-9b jsou vždy kolmé k vlastní podélné ose vozíku.
Když se tedy vozík zastaví v zóně pro seřízení do správné pozice s centrovacím palcem _9_ nad dutinou 10 - jak to je zná zorněno přerušovanými čarami na obrázku 3 - je v důsedku úchylky napříč DT a úchylky podélné DL bod OR odpovídající podélné ose centrovacího palce 9_přesazen vzhledem k teoretickému bodu QT. Pro seřízení vozíku do správné pozice stačí - po eventuelním uvolnění čepů Jj. kol 4 - ovládat přemístění centrovacího palce 9 směrem dolů do dutiny 10.. Jakmile se dvě plochy centrovacího palce dostanou do kontaktu s odpovídajícími plochami dutiny, vytvářejí tyto plochy dutiny vzhledem ke svému fixnímu uspořádání kolmé síly působící na uvedení vertikální osy tohoto centrovacího palce do pozice totožné s osou dutiny, čímž díky montáži kol 6 na čepy dochází k přemístění podvozku _2_ ve smyslu korekce úchylky do správné pozice. Jakmile se centrovací palec 9_ umístí v dutině 10, centrace nebo opětné seřízení do správné pozice vozíku 2_ je zajištěno a je možno vozík znovu přemístit nebo využít k transportu, tedy uložit na vozík náklad obrobků od stroje nebo ze skladu nebo vyložit u nějakého stroje či skladovacího prostoru náklad, který je již na vozíku.
Obrázky 4 a 6 ukazují aplikaci zařízení pro seřízení do správné pozice na vozíku,· jehož, podvozek 2a je opatřen prostředky pro posuvný pohyb v podélném směru a např'. kola 3a jsou namontována volně otočně na příčných osách _4_, ale bez možnosti otáčení okolo vertikální osy. Za těchto pod mínek, kdy se mají umožnit pohyby za účelem přemístění pod vozku 2a a centrovací palec je umístěn v dutině 10, je výše popsané zařízení pro seřízení do správné pozice sdruženo s prostředky J3, které mohou přemístit podvozek vertikálně a dále s prostředky C umožňujícími přemístění podvozku napříč.
Při tomto způsobu provedení tvoří prostředky B šroubový zvedák, jehož tělesa 20 jsou zaklíněna v podvozku a jehož tyče jsou vertikálně přemístitelné pro kontakt se zemí. Po kud jde o prostředky-O., tvoří je např. valivé prostředky jako jsou kolečka 23 namontovaná otočně na vertikálním čepu na konci tyčí 21 šroubových zvedáků.
Jak ukazuje obrázek 4, tyče 21 šroubových zvedáků jsou v horní klidové pozici zataženy tak, že kolečka 23 jsou se párována od země ve vzdálenosti d .
Na místě seřizování do správné pozice a po zastavení vozíku jsou šroubové zvedáky uvedeny do pohybu tak, že tyče 21 klesají vertikálně směrem dolů k zemi. Jakmile se kolečka 23 dostanou do kontaktu se zemí, pohyb šroubových zvedáků pokračuje, až se kola 3a nebo jiné prostředky pro podélný pohyb vozíku zvednou od země o hodnotu e, jak je zobrazeno na obr.5. Od tohoto okamžiku - jak je znázorněno na obr. 6 - je zařízení pro seřizování do správné pozice uvedeno do činnosti tak, aby centrovací palec 9 vnikl do dutiny 10, což zajištuje opětné seřízení vozíku do správné pozice vzhledem k příslušné vertikální ose. Během této fáze seřizování může podvozek 2a vozíku díky kolečkám 23 projít celým přemístěním napříč os a Y~Y tak, aby mohlo být dosaženo opětné centrace nákladu, který vozík nese.
Po operaci seřízení do správné polohy se uvedou do čin nosti prostředky B tak, aby se vrátily na svou původní pozici, jak je znázorněno na obr. 4 a kola 3a se dostanou do kontaktu se zemí.
Způsob provedení popsaný s odkazy na obrázky 7 až 15 se týká aplikace zařízení pro seřízení do správné pozice u vozíku s individuálním pohonem bez řídících kol, avšak s prostředky, které umožňují otáčení vozíku na místě.
Tento vozík se tedy skládá z podvozku obecného tvaru 30, jehož prostředky pro posuvný pohyb tvoří postranní pásy 32, které vedou od hnacích kol 33 k hnaným kolům 34. Hnací kola jsou poháněna motorem 35 umístěným na podvozku 30. Tento pod vozek je rovněž opatřen posuvným prvkem 37 pohybujícím se vertikálně v drážkách 36, který je spojen s motorovými prostředky, jež jím mohou pohybovat v obou směrech. V popisovaném způsobu provedení tvoří tyto motorové prostředky motor 38 s řemenicovým převodem 39,, šroub namontovaný volně otočně ve dvou deskách 42 a 43, které jsou spojeny s podvozkem. Šroub 40 kooperuje s ma ticí 44 spojenou s posuvným členem přepážkou 45. Posuvný člen nese kotouč 46 s volným a otočným prstencem 47, který se opírá o zem, jak bude dále upřesněno. Elektrický motor 48 je podpírán držákem spojeným s kotoučem 46 může pohánět kolo 50, které působí na ozubený prstenec 52. uspořádaný na obvodu prstence 47.
Vozík znázorněný na obrázcích 7 až 15 je určen specielně pro transport cívek, posuvný prvek tvoří celek s horizontální tyčí 53 vyčnívající na předek vozíku. Přesto je zřejmé, že vynález lze aplikovat na vozík, který může být opatřen jakými koli prostředky pro transport nákladů nebo jeho převzetí jako je úložná deska nebo vidlice za podmínky, že tyto prvky budou upevněny na posuvný prvek 37.
Při tomto způsobu provedení a jak je detailně znázorněno na obr. 13, centrovací palec 9 je na konci opatřen válcovitým výstupkem 5-i, upraveným volně otočně ve vertikálním ložisku 55. Výstupek 54 je spojen axiálním šroubem 56 s hřídelí ve vnitřním vývrtu ložiska 55. Tato hřídel 57 je opatřena na svém horním konci podélnou štěrbinou 58 pro průchod opěrného zvedáku 59. Konec tohoto zvedáku je kloubově napojen na osu 60 uspo řádanou na hřídeli 58♦ Druhý konec zvedáku je kloubově napojen na osu 62, která tvoří celek s·vertikální tyčí 63. Nakonec je zvedák napojen kloubem v bodě 64 na patku 65, která tvoří celek s ložiskem 55. Horní konec tyče 63 přetíná plošinu 42, která spolupůsobí při seřizování do správné pozice a při funkci vertikálního šroubu 40.
Ložisko 55 je zabudováno mezi posuvný prvek 37 a kotouč 46. Toto ložisko je napojeno na posuvný člen např. svary 67 viditelnými na obr. 7. Tvoří celek s pravoúhlou základovou deskou 68, která je namontována posuvně v drážce 69 kotouče 46.
Při tomto způsobu provedení jsou základová deska 68 a drážka 69 uspořádány tak, aby mohlo dojít k relativnímu posunu mezi ložiskem 55 a kotoučem v příčném směru, tedy ve směru kolmém na okružní dráhu podélného posunu vozíku. Jestliže je za potřebí - jak bude dále vysvětleno - je základová deska namon tována v drážce 69 s podélnou vůlí, jak je schematicky znázor něno značkou J 1 na obr. 13. Jestliže se předpokládá podélná vůle J 1 mezi základovou deskou a kotoučem, vůle J 2 je alespoň stejné velká a uplatňuje se mezi výstupkem palce 54 a vybráním 70 upraveným v kotouči 46 pro průchod tohoto palce. Obrázek 12 ostatně znázorňuje, že toto vybrání 70 je podlouhlé a vytvoře né takovým způsobem, že vůle J 3 mezi výstupkem palce 54 a kotoučem 46 je větší.
Výstupek palce 54 je sdružen se soustavou precentrace zobrazenou pod 72 a složenou z nosného disku 73 a nosníku precentrace 74. Nosný disk je uspořádán nad kotoučem 46, ke kterému je napojen vertikálními šrouby viditelnými na obrázcích 9 až 12. V praxi to znamená, že kotouč je zavěšen na šrouby tak, aby měl možnost přemístit se vertikálně vzhledem ke kotouči.
Nosník precentrace 74 je složen, jak se dále v detailech ukazuje na obrázku 13 ze dvou prvků a to horního a spodního, které jsou spolu spojeny tak, že mezi sebou uzavírají centrální jádro 76. Horní a spodní části jádra jsou smontovány s možností posuvu v horizontální rovině vzhledem k nosnému disku 73. Horní prvek nosníku precentrace je opatřen dutinou precentrace 77, zatímco spodní prvek tohoto nosníku je opatřen spodním členem- palcem precentrace 78. Dutina 77 a palec precentrace 78 mají samozřejmě stejné formy a rozměry jako má dutina 10 a centrovací palec_9 a jsou upraveny stejným způsobem jako jehlanová forma centrovacího palce 9_.
Na obrázku 13 je znázorněn disk 73 s alespoň třemi radiáůními otvory pro zpětná tlačítka 80, která se vlivem působení tlačných pružin 82 opírají o centrální pouzdrvo 76 uzavřené mezi dvěma prvky nosníku precentrace 74.
Když je vozík v pozici pro transport - jak je znázorněno na obr. 8 a 9 - prstenec 57 je vzdálen od země na vzdálenost která má hodnotu řádu 50 mm, soustava precentrace 72 je zavěšena pod kotoučem 46 a není v kontaktu se zemí, opěrný zvedák 59 výstupku palce 54 je nakloněn a zdvihá tento palec ve vztahu k ložisku 55 a tyč 63 je v takové posici, že matice 66 není v kontaktu s plošinou 42.. Když se vozík dostane do zóny pro seřízení do správné pozice , přesněji řečeno, když se za staví nad touto zonou, jeho skutečná vertikální osa předsta vovaná bodem OR na obr. 14 je přesazena vzhledem k teoretické vertikální ose znázorněné bodem OT na obrázku 14. Tyto decentrace závisí na příčné odchylce DT a na podélné od chylce DL. Na obrázku 14 je podélná odchylka DL menší než je příčná úchylka DT, aby se zdůraznilo, že je ve fázi zpomalení před zastavením možno upravit tuto odchylku tak, že se ovlivní doba napájení prostředků, které vyvolávají podélné přemístění vozíku.
Aby bylo možno opětně uvést vozík do správné pozice vzhledem k příslušné ose dokonale stanovené dutinou 10 v kroužku 12 uspořádanou pod vozíkem - jako je tomu u předchozích způsobů provedení -,stačí vertikálně přemístit směrem dolů ve smyslu šipky 83 centrovací palec 9, tedy po suvný prvek 37, který jej nese.
Jak je zachyceno na obrázku 10, v první fázi se palec precentrace 78 zasune do dutiny 10 a umístí se tan v důsledku volného uložení nosníku precentrace 74 vzhledem k nosnému disku 73. Obrázek 10 znázorňuje, že precentrace se provádí, i když prstenec 47 se ještě neopírá o zem.
V druhé fázi znázorněné na obr. 11 se prstenec 77 opírá o zem a tak umožňuje kotouči 46, aby se opřelo sestavu pre centrace 72, která je tak zaklíněna a tvoří celek s kotoučem 46 a prstencem 47.
V další fázi a díky tomu, že šroub 40 při rotaci kooperuje se šroubovou maticí 44 posuvného členu 37 a také v dů sledku toho, že posuvný člen nemůže pokračovat ve svém pohybu směrem dolů, přemisťuje se celý podvozek vertikálně směrem vzhůru ve smyslu šipky 84 na obrázku 12 a tím vyvolává zvednutí prostředků udržujících podvozek v rotaci, tedy pásů 32 s hnacími koly 33 a hnanými koly 34. Na konci tohoto pohybu jak ukazují obrázky 12 a 13 - prostředky pro posuvný pohyb se zvednou ze země o hodnotu T, která se pohybuje mezi 5 a 10 mm. ,
Obrázek 13 ukazuje, že během zvedání podvozku se plošina 42 dostane do kontaktu se šroubovou maticí 66.tyče 63 a vy volává tak v této tyči trakční pohyb ve smyslu šipky 84.. Tento pohyb se opěrným zvedákem 59 předá obráceným směrem t.j. ve směru šipky 83 palci precentrace 54. Z toho vyplývá, že cen trovací palec 9 se dostane do kontaktu s dutinou precentrace 77, která se vzhledem ke svému uspořádání shoduje s teoretickou vertikálou a je decentrována vzhledem k reálné vertikální ose posuvného prvku i k ose podvozku vozíku, během vertikálního pohybu válcovitého výstupku 54 se stěny dutiny precentrace 77 chovají jako stěny dutiny 10_ ve výše uváděných způsobech pro vedení a vedou centrovací palec _9_ takovým způsobem, že na konci pohybu reálná i teoretická osa podvozku 30 splývají dohromady. Tato recentrace osy vozíku je umožněna příčným posuvem zákla dové desky 68 vzhledem ke kotouči a podélným posuvem umožněným vůlí J 1 a J 2.
Na konci této operace a jak znázorňuje obrázek 14 je vozík umístěn do správné pozice představované teoretickou osou v bodě OT s výjimkou prstence 47, kotouče 46 a sestavy precentrace 72, které j sou centrovány v bodě OR.
Jestliže se seřizování do správné pozice provádí pouze za účelem korekce úchylky vozíku v určitém bodě dlouhé podélné okružní dráhy, je možné znovu uvést vozík do kontaktu se zemí a celé zařízení pro centraci do pozice pro transport, jak je znázorněno na obr. 8 a 9. Jestliže se toto seřízení do správné pozice provádí v zóně, kde vozík musí měnit okružní dráhu, tedy při rotaci, postupuje se s vozíkem v pozici znázorněné na obr. 13 při rotaci vozíku prostřednictvím motoru 48 . Za těchto podmínek je prstenec 47 opřen o zem, rotace kola 50, vyvolává v důsledku záběru jeho ozubení s ozubením 52 tohoto prstence rotaci celého vozíku vzhledem k prstenci s výjimkou válcovitého výstupku 54 a sestavy precentrace 72. Zde je nutno znovu upřesnit, že válcovitý výstupek 54 je namontován volně otočně na hří<£L 57, která je rotací poháněna.
Když se celek otočil o žádaný úhel např. 90°, jak je znázorněno na obr. 14, je možno položit vozík na zem a na vrátit zařízení pro seřízení do správné pozice do pozice pro transport.
Pro zajištění úhlové přesnosti rotace je centrovací palec 9-54 sdružen s indexačními prostředky, které ve způsobu pro vedení znázorněném na obr. 13 sestávají z palce pro indexaci 85 posuvně uloženého v ložisku 55, který může kooperovat s podélnými drážkami 86 válcovitého výstupku 54. Tyto drážky 86 jsou na palci uspořádány v přesném úhlovém rozdělení a jejich příčný průřez ma trojúhelníkovou formu, takže jejich postranní stěny zajištují centraci odpovídajících stěn palce 85. Tento palec je spojen s prostředky 87Tkteré ho mohou přemístit z kli dové pozice do pozice indexace. Tyto prostředky představuje na př. elektrický zvedák na základové desce 68, se kterou se také přemistuje jako její celek.
Obrázek 15 ukazuje, že po rotaci a poté, kdy je zařízení pro seřízení do správné pozice zase v pozici pro transport, sestava precentrace 72 může zaujmout znovu centrovanou pozici vzhledem ke kotouči 46 v důsledku působení tlačítka 80 a pružin 82, kotouč 46 a prstenec 47 zachovávají svou původní pozici, tedy jsou centrovány okolo osy odpovídající bodu OR na obrázku 15, zatímco celek vozíku je centrován na osu odpovídající bodu OT na stejném obrázku. To však nevadí, jelikož prstenec 47 a kotouč 46, který jej nese, jsou posuvně uloženy vzhledem k podvozku 30 a nemají jinou funkci než operu o zem a rotaci podvozku. Obrázek 15 ostatně ukazuje, že díky ro taci vozíku nebude decentrace kotouče 46 a prstence 47, tedy decentrace, kterou budou vykazovat tyto prvky na nové okružní dráze vozíku při příštím seřizování do správné po zice, mít vliv na přesnost tohoto nového zařízení, jelikož nejdůležitější decentrace hodnoty DT je na podélné ose nové okružní dráhy, tedy na ose, kde lze odchylku odstranit velmi snadno při pracovní činnosti a že příčná decentrace hodnoty DL vykazuje co nejnižší hodnotu a vždy je nižší než očeká váná úchylka.
Hodnota radiálního pohybu při regulaci seřízení do správné pozice CR na obrázku 3 odpovídající diferenci mezi extrémními radiálními rozměry centrovacího palce 9 nebo dutiny 10 je vždy větší než maximální přijatelná hodnota největší příčné nebo podélné úchylky, měřené při zastavení po podélném přemístění vozíku. Např. je- li maximální příčná úchylka 40 mm, hodnota CR bude 50 mm.
Z výše uvedeného vyplývá, že zařízení podle vynálezu umožňuje na koncích nebo i na všech bodech okružní dráhy vozíku velice snadno a přesně seřídit vozík do správné po zice vzhledem k příslušným osám a to nezávisle na rozměrech vozíku, jeho způsobu přemisťování, jeho způsobu řízení a pře pravovaném nákladu.
Průmyslová využitelnost
Ačkoli je tento vynález určen spíše pro vozíky s individuálním pohonem, lze zařízení rovněž využít pro jakýkoli jiný vozík nebo dopravní prostředek, který potřebuje v urči tém okamžiku svého přemisťování seřídit do správné pozice.
Claims (11)
- Patentové nároky
— J < Ό 1 TJ r- 77 > r/P i—1 is> - ϊ C- ( -< m '' > ζ-j o Q Ή £ <- 3 “S o 1. Zařízení pro seřízení do správné pozice při zastavení vozíku pro vnitropodnikovou dopravu sestávajícího z podvozku (2-30) vybaveného prostředky pro převzetí nákladu a pro středky (3-3a-32) pro posuvný pohyb, vyznačené tím, že má alespoň jeden centrovací palec (9) ve formě jehlanu o více hranném průřezu a vertikální ose s hranami sbíhajícími se směrem dolů, který je opatřen prostředky (13-15) zajištujícími jeho zaklínění při rotaci podvozku (2-2a) a je spojen s pro středky (14) pro jeho přemístění z pozice pro transport, ve které se nachází nad zemí, do pozice pro seřizování, ve které je zasunut do dutiny (10) vykazující stejné formy a rozměry jako palec a opatřené kroužkem (12) upraveným v zemi, při čemž tato dutina (10) je uspořádána takovým způsobem, že její verti kální osa prochází průsečíkem podélných a příčných os příslušného bodu teoretické okružní dráhy a alespoň jedna z jejích ploch (10a) je kolmá na tuto teoretickou okružní dráhu. - 2. Zařízení podle nároku 1 vyznačené tím, že doplňující části centrovacího palce (9) a dutiny (10) mají formu komolého jehlanu o čtvercovém průřezu.
- 3. Zařízení podle jednoho z nároků 1 a 2 vyznačené tím, že má na jedné straně prostředky (20) spojené s podvozkem (2a), které ve fázi seřizování pozice zajištují vertikální přemís tění podvozku směrem vzhůru (2a) a jeho prostředků pro posuvný pohyb (3a) v podélném směru a na druhé straně prostředky (C-23) umožňující přemístění podvozku ve zvednuté pozici napříč.
- 4. Zařízení podle nároku 3 vyznačené tím, že prostředky zajištující vertikální přemístění podvozku jsou tvořeny něko lika vertikálními šroubovými zvedáky, jejichž těleso (20) je spojeno s podvozkem a jejichž volný konec tyče (21) je opatřen valivými prostředky (23) namontovanými na otočném čepu.
- 5. Zařízení podle nároku 3 vyznačené tím, že prostředky zajištující vertikální přemístění podvozku jsou tvořeny pro středky zajištujícími jeho rotaci na místě a zahrnující nejméně jeden posuvný prvek (37) pohybující se ve vertikálních drážkách (36) podvozku (30) , motorové prostředky (38-40-44) schopné pře místit tento posuvný prvek vertikálně, podélně i napříč, spod ní desku (46) spojenou s posuvným prvkem (37) opatřenou volně otočným prstencem (47) spojeným s hnacími prostředky pro rotaci (48-50) umožňujícími opěru o zem, centrovací palec (9-54) upravený volně otočně na hřídeli (57) , se kterou se posouvá ve vertikálním ložisku (55) a toto uvedené ložisko (55) je vloženo mezi posuvný prvek (37), s nimž tvoří celek a kotouč (46), se kterým je spojeno tak, aby alespoň v jednom směru bylo možné přemístění napříč a dále sestavu centrovacího palce a posuvné hřídele (9-57) připojenou k prostředkům (59) umožňujícím verti kální přemístění vzhledem k ložisku (55) alespoň ve fázi seři zování pozice podvozku a navíc kotouč (46) opatřený sestavou pro precentrování (72) sestávající z nosného disku (73) verti kálně volně uloženého vzhledem ke kotouči (46) a z nosníku precentrace (74) radiálně volně uloženého vzhledem k disku (73) a opatřeného palcem precentrace (78) v jedné přímce s horní dutinou (77), při čemž palec precentrace a dutina mají stejnou formu, rozměry a uspořádání jako centrovací palec (9).
- 6. Zařízení podle nároku 5 vyznačené tím, že ložisko (55) je vybaveno čtyřúhelníkovou základovou deskou (68) posuvně namontovanou v drážce (69) kotouče (46) .
- 7. Zařízení podle nároku 6 vyznačené tím, že základová deska (68) je namontována v drážce (69) s možností přemístění kolmo ke směru posuvu v této drážce.
- 8. Zařízení podle jednoho z nároků 6 a 7 vyznačené tím, že u vozíku vybaveného neusměrňovanými prostředky pro posuvný pohyb je drážka (69) kotouče (46) uspořádána napříč k podélné ose vozíku.
- 9. Zařízení podle jednoho z nároků 5 až 8 vyznačené tím, že nosný disk (73) sestavy precentrace (72) je vybavena radiálním uložením pro zpětná tlačítka (80) , jež se opírají v důsledku působení tlačných pružin (82) o centrální pouzdro (76) tvořící celek s nosníkem precentrace (74).
- 10. Zařízení podle jednoho z nároků 5 až 8 vyznačené tím, že prostředky pro vertikální přemístění centrovacího palce jsou tvořeny jednak opěrným zvedákem (59) namontovaným pomocí čepu na osu (64) tvořící celek s ložiskem (55) a připojeným na jedné straně na hřídel (57) spojenou s palcem (9) a na druhé straně na spodní konec vertikální posuvné tyče (63) a dále tím, že tyč (63), jejíž horní konec je opatřen šroubem (66) je ve vzestupné okružní dráze plošiny (42), která tvoří celek s podvozkem (30) .
- 11. Zařízení podle jednoho z nároků 5 až 10 vyznačené tím, že obvod centrovacího palce (9-54) je opatřen radiálními zářezy (86) o konstantní úhlové rozteči, které mohou kooperovat s palcem pro radiální indexaci (85) a který je posuvně radiálně namontován v ložisku (55) a napojen na prostředky (87), které ho mohou přemístit napříč v závěru rotace podvozku okolo centrova čího palce (9 - 54).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9010164A FR2665548B1 (fr) | 1990-08-03 | 1990-08-03 | Dispositif de positionnement a l'arret pour chariot de manutention. |
PCT/FR1991/000645 WO1992002396A1 (fr) | 1990-08-03 | 1991-08-02 | Dispositif de positionnement a l'arret pour chariot de manutention |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ12493A3 true CZ12493A3 (cs) | 1993-05-12 |
Family
ID=26228196
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ93124A CZ12493A3 (cs) | 1990-08-03 | 1993-02-02 | Zařízení pro seřízení do správné pozice při zasta vení vozíku pro vnitropodnikovou dopravu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ12493A3 (cs) |
-
1993
- 1993-02-02 CZ CZ93124A patent/CZ12493A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE3629069C2 (cs) | ||
US3529736A (en) | Devices for raising loads to permit the handling thereof | |
US3884366A (en) | Palletising or depalletising magazine | |
GB2105281A (en) | Turntable | |
EP2559606B1 (en) | System for transporting components in an industrial plant | |
JP4937010B2 (ja) | 搬送台車の荷台装置 | |
US3512670A (en) | Ninety degree turning attachment for forklift truck | |
JPS59128105A (ja) | 荷役自動化物品集積の方法及び設備 | |
EP2465810A1 (de) | Hubvorrichtung zum Anheben eines Fahrzeugs gegenüber einer Bodenfläche | |
US5344276A (en) | Stationary positioning device for a handling trolley having extendable centering finger assembly | |
EP0276851A2 (en) | Modular aircraft loader | |
CZ12493A3 (cs) | Zařízení pro seřízení do správné pozice při zasta vení vozíku pro vnitropodnikovou dopravu | |
CZ11993A3 (en) | Device for steering an interplant handling car | |
CZ284212B6 (cs) | Nákladní vůz pro vytváření kolejového nákladního vlaku pro kombinovanou nákladní dopravu na kolejnicích a na silnici | |
JPH0551115A (ja) | 重量物搬送台車 | |
US4712283A (en) | Systems including at least one vertical turning machine or the like and at least two auxiliary stations | |
JPH0647412B2 (ja) | 移載用横動コンベヤ付き搬送台車 | |
JPH07196143A (ja) | 搬送台車 | |
JPH0780565B2 (ja) | 搬送台車上のワ−ク位置決め装置 | |
CN110901849A (zh) | 夹持位置可调的夹持小车、翻身设备及夹持对准方法 | |
SU905167A1 (ru) | Шагающий конвейер | |
CN220787955U (zh) | 一种改进的车轮上料叉车 | |
CN216888629U (zh) | 升降台搬运机构及具有该升降台搬运机构的库房 | |
CN212828768U (zh) | Agv运输车 | |
DE1558017B1 (de) | Chargierwagen |