CZ114399A3 - Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo - Google Patents

Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo Download PDF

Info

Publication number
CZ114399A3
CZ114399A3 CZ19991143A CZ114399A CZ114399A3 CZ 114399 A3 CZ114399 A3 CZ 114399A3 CZ 19991143 A CZ19991143 A CZ 19991143A CZ 114399 A CZ114399 A CZ 114399A CZ 114399 A3 CZ114399 A3 CZ 114399A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydrophilic
solvent
composition
mixture
composition according
Prior art date
Application number
CZ19991143A
Other languages
English (en)
Inventor
Valentina Masotti
Stefano Scialla
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19991143A priority Critical patent/CZ114399A3/cs
Publication of CZ114399A3 publication Critical patent/CZ114399A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Kapalný prostředek pro čištění tkanin zahrnuje enzym, například lipasu, povrchově aktivní látku a systém rozpouštědel, obsahující hydrofobní rozpouštědlo o hydrofilnímindexu nižšímnež 15 například terpen nebo oktan ahydrofilní rozpouštědlo o hydrofilnímindexu vyššímnež 15 například ethanol nebo benzylalkohol, v hmotnostnímpoměru hydrofilního rozpouštědla k hydrofobnímu rozpouštědlu od 10 : 1 do 2:1. Hydrofilní indexje definován vztahem: (molekulová hmotnost hydrofilní části rozpouštědla ku celkové molekulové hmotnosti rozpouštědla) x 100.

Description

Prací detergeně»£ prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo
Oblast techniky
Tento vynález se týká kapalných prostředků a způsobů praní tkanin v nich.
Dosavadní stav techniky
V oboru byla popsána velká řada pracích prostředků, jako jsou kapalné prostředky, obsahující enzymy a povrchově aktivní látky, jež přinášejí většinu čistících schopností. Při použití k praní různých druhů tkanin, včetně bavlněných a syntetických, jako jsou polyamidové, polyesterové a podobně, však nastává problém s běžnými kapalnými čistícími prostředky v tom, že neposkytují účinné působení, jež by uspokojivě splňovalo nároky spotřebitele pokud jde o všechny typy skvrn, včetně mastných skvrn, enzymatických skvrn, skvrn od bláta/hlíny, bělitelných skvrn a podobně.
Předmětem tohoto vynálezu je tedy poskytnout celkově zlepšený účinek při odstraňování skvrn v širokém rozsahu skvrn.
Nyní bylo zjištěno, že tohoto účelu lze dosáhnout praním tkanin s kapalným prostředkem, obsahujícím v množství od 0,0001 % do 5 %, podle hmotnosti celého prostředku, enzym, povrchově aktivní látku a systém rozpouštědel, obsahující hydrofobní rozpouštědlo, t.j. rozpouštědlo o hydrofilním indexu nižším než 15, a hydrofilní rozpouštědlo, t.j. rozpouštědlo o hydrofilním indexu vyšším než 15, v hmotnostním • · · · · · · • · · · · · · · ·· · ···· · ·· · poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1.
Hydrofilní index je definován následující rovnicí:
molekulová hmotnost hydrofilní části rozpouštědla __. 100 celková molekulová hmotnost rozpouštědla
Skutečně bylo zjištěno, že kapalné prostředky obsahující enzym, povrchově aktivní látku a systém rozpouštědel, jak je zde definován, značně podporují odstraňování různých typů skvrn, včetně mastných skvrn, skvrn obsahujících bláto/hlínu, enzymatických skvrn, jakož i bělitelných skvrn.
Výhodou vynálezu je, že poskytuje výborný účinek v řadě pracích aplikací, např. u pracího detergentů, nebo pracího přídavku a s výhodou u prostředku k působení před praním.
Jinou výhodou vynálezu je, že když rozpouštědlový systém, jenž je zde popsán, přidá do kapalného prostředku podle vynálezu, sníží se viskozita řečeného prostředku, bez ohledu na to, jaká byla viskozita před přidáním. Vynález tedy poskytuje rovněž kapalné prostředky, jak jsou zde popsány, přičemž viskozita může být snadno řízena za současného udržování adekvátní fyzikální stability, a to bez potřeby přidávat jakékoli činidlo řídící viskozitu, jež by mohlo zvyšovat náklady na přípravek, a zvyšovat objem prostředku bez toho, že by zvyšovalo čistící schopnost řečeného prostředku. Rozpouštědlový systém má tedy zde dvojí funkci, t.j. funkci činidla odstraňujícího znečištění a funkci činidla řídícího viskozitu.
EP-A-137616 zveřejňuje kapalný prací prostředek formulovaný do formy emulze mající pH 6,5 ne vyšší, a obsahující alespoň 5 % (hmotn.) rozpouštědel. Takováto rozpouštědla zahrnují terpenová a terpenoidní rozpouštědla (např. pinen, d-limonen), jakož i jiná rozpouštědla, jako benzylalkohol. Zveřejněno je působení takovýmto prostředkem na tkaniny před praním a při praní. Žádný z těchto prostředků však neobsahuje systém rozpouštědel s hydrofilním rozpouštědlem a hydrofobním rozpouštědlem o hmotnostním poměru hydrofilního rozpouštědla k hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1.
Podstata vynálezu
Tento vynález obsahuje kapalný prostředek pro čištění tkanin, jenž zahrnuje povrchově aktivní látku
- enzym v množství 0,0001 % až 5 % celkové hmotnosti prostředku a systém rozpouštědel, obsahující hydrofobní rozpouštědlo, t.j. rozpouštědlo o hydrofilním indexu nižším než 15, a hydrofilní rozpouštědlo, t.j. rozpouštědlo o hydrofilním indexu vyšším než 15, v hmotnostním poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1, přičemž hydrofilní index je definován rovnicí molekulová hmotnost hydrofilní části rozpouštědla
_. 100.
celková molekulová hmotnost rozpouštědla
Tento vynález rovněž obsahuje způsob čištění tkaniny kapalným prostředkem zde popsaným, přičemž řečený způsob zahrnuje kroky aplikace řečeného prostředku v jeho čisté formě na řečenou tkaninu, s výhodou jen na její znečištěnou část, před mácháním, nebo před praním a následným mácháním řečené tkaniny. Tento vynález dále obsahuje způsob čištění tkaniny, jenž zahrnuje kroky zředění kapalného prostředku v čisté formě do vodné lázně jak je zde popsáno, uvedení řečené tkaniny do kontaktu z řečenou vodnou lázní obsahuj ící řečený kapalný prostředek a následného máchání nebo praní a potom máchání řečené tkaniny.
Podrobný popis vynálezu
Kapalné prostředky
Tento vynález je založen na zjištění, že přidáním systému rozpouštědel, jenž obsahuje hydrofilní rozpouštědlo mající hydrofilní index vyšší než 15, a hydrofobní rozpouštědlo mající rozpouštědlo o hydrofilní index ťčižší než 15, v hmotnostním poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1, do kapalného prostředku obsahujícího enzym (0,0001 % - 5 % hmotn.) a povrchově aktivní látku, se získala zlepšená účinnost odstraňování skvrn s řečeným prostředkem při použití na znečištěné tkaniny, obzvláště při předchozí aplikaci, a to v porovnání s účinností odstraňování skvrn, jíž poskytuje stejný prostředek bez řečeného systému rozpouštědel nebo prostředek obsahující jen jeden typ rozpouštědla, t.j. buď hydrofilní rozpouštědlo, anebo hydrofobní rozpouštědlo, jak jsou zde definovány, nebo prostředek, obsahující jak hydrofilní rozpouštědlo, tak hydrofobní rozpouštědlo, ale ne v konkrétních hmotnostních poměrech definovaných zde od jednoho po druhý.
• · · · · · · • · 9 · · · · 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 „Účinností odstraňování skvrn se zde míní účinnost odstraňování skvrn u řady skvrn/znečištění, jako jsou mastné/olejové skvrny, nebo enzymatické skvrny nebo skvrny od bláta/hlíny, nebo bělitelné skvrny.
„Marnými/olejovými skvrnami se zde míní jakékoli znečištění nebo skvrny mastné povahy, jež lze na tkanině nalézt, jako od špinavého motorového oleje, minerálního oleje, líčidla, rtěnky, rostlinného oleje, omáčky na špagety, majonézy a podobně. U kapalných prostředku zde uváděných byla skutečně nalezena obzvláštní účinnost na skvrny od líčidla a omáčky na špagety.
Příklady enzymatických skvrn zahrnují skvrny od trávy, čokolády a krve. Příklady bělitelných skvrn zahrnují skvrny od čaje, kávy, vína a podobně.
Účinnost v odstraňování skvrn na znečištěné tkanině pro daný prostředek, například za podmínek předchozího působení, lze hodnotit následující testovací metodou: Prostředek podle vynálezu se v čisté formě napřed aplikuje na znečištěnou část tkaniny, nechá se pak působit od asi 1 do asi 10 minut, s výhodou 5 minut, po čemž se tkanina po tomto předchozím působení vypere za běžných pracích podmínek s konvenčním detergenčním prostředkem, při teplotách od 30°C do 70°C po časovou periodu dostačující k vybělení řečené tkaniny. Například: Typické znečištěné tkaniny k použití v této metodě testování účinnosti odstraňování skvrn lze získad komerčně od EMC (Empirical Manufacturing Company), Cincinnati, Ohio, USA, jako jsou skvrny od hlíny, trávy, omáčky na špagety, šťávy z pečeného masa, špinavého motorového oleje, líčidla, omáčky na grilované maso, čaje, na dvou různých substrátech, bavlně (CW120) a polyesteru-bavlně (PCW28).
·. &®U ·
• 0
0 0· ·®ο» ··
Účinnost odstraňování skvrn může být hodnocena porovnáním znečištěných tkanin vedle sebe po předchozím působení prostředkem podle vynálezu a kontrolním prostředkem, např. stejným prostředkem bez systému rozpouštědel podle vynálezu. Pro označení rozdílů v jednotkách panelu výsledků (psu) v rozsahu od 0 do 4 lze používat vizuální stupnici.
Jako první podstatnou složku obsahují kapalné prostředky podle vynálezu systém rozpouštědel sestávající z hydrofobního rozpouštědla, jak je zde definováno, a hydrofilního rozpouštědla, jak je zde definováno, v hmotnostním poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1.
„Rozpouštědlem se zde míní jakýkoli uhlovodík, včetně nasycených nebo nenasycených alifatických uhlovodíků nebo aromatických uhlovodíků, jež neobsahují nebo obsahují jednu nebo více alkoholových skupin, jednu nebo více etherových skupin nebo jednu nebo více ketonových skupin.
K definování hydrofilního nebo hydrofobnítio charakteru rozpouštědla se zde používá následující hydrofilní index (HI) :
molekulová hmotnost hydrofilní části rozpouštědla __. 100 celková molekulová hmotnost rozpouštědla „Hydrofilní částí daného rozpouštědla se zde míní všechny 0, CO, a OH skupiny daného rozpouštědla.
„Molekulovou hmotností hydrofilní části rozpouštědla se zde míní celková molekulová hmotnost všech hydrofilních částí daného rozpouštědla.
Hydrofilní rozpouštědla, jež se zde mají používat, mají hydrofilní index vyšší než 15, výhodně vyšší než 18, výhodněji vyšší než 25, a nejvýhodněji vyšší než 30, a hydrofobní • · • · · · · · • · · · · · ·· · · rozpouštědla, jež se mají zde používat, mají hydrofilni index nižší než 15, výhodně 14 nebo méně, a výhodněji 13 nebo méně.
Podstatné je, že tato rozpouštědla jsou přítomna v kapalných prostředcích v hmotnostním poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1, výhodně od 7:1 do 3:1, výhodněji od 6:1 do 4:1 a nejvýhodněji kolem 5:1. Skutečně: Takovýto systém rozpouštědel poskytuje při přidání do kapalného prostředku, obsahujícího enzym a povrchově aktivní látku, zlepšenou celkovou účinnost v odstraňování skvrn různého typu, jako jsou mastné skvrny (např. od špinavého motorového oleje), enzymatické skvrny (např. od krve) a skvrny od hlíny, jakož i bělitelné skvrny (např. od čaje). Lze spekulovat, že řečená rozpouštědla mohou být nosičem jiných aktivních složek přítomných v řečených kapalných prostředcích a napomáhat jim při pronikání do skvrn.
Kapalné prostředky typicky obsahují řečený systém rozpouštědel v množství od 0,1 % do 20 % celkové hmotnosti řečeného prostředku, s výhodou od 0,1 % do 10 %, výhodněji od 0,2 % do 4 % a nej-výhodněj i od 0,5 % do 3,5 %.
Vhodná hydrofóbní rozpouštědla, jež lze zde použít, zahrnují parafiny, terpeny ne terpenové deriváty, jakož i alkoxylované alifatické nebo aromatické alkoholy, alifatické nebo aromatické alkoholy, glykoly a alkoxylované glykoly a jejich směsi, přičemž všechna tato rozpouštědla mají hydrofilni index nižší než 15.
Vhodnými terpeny (hydrofilni index 0) jsou mono- a bicyklické monoterpeny, obzvláště z uhlovodíkové třídy, jež zahrnují terpiny, terpinoleny, limoneny a pineny a jejich směsi. Vysoce výhodnými materiály tohoto typu jsou d-limonen, dipenten, alfa-pinen, nebo beta-pinen. Pinen je komerčně ·· ' ···.' ·· ' ' \ . '
- 8 dostupný například od SCM Glidco (Jacksonville) pod názvem Alpha Pinene P&F®.
Použity zde mohou být rovněž terpenové deriváty, jako jsou alkoholy, aldehydy, estery a ketony, jež mají hydrofilní index nižší než 15. Takovéto materiály jsou komerčně dostupné například jako a a β isomery terpineolu a linaloolu.
Použít lze zde všechny typy parafinů (hydrofilní index 0), jek lineární, tak nelineární, obsahující od 2 do 20 uhlíků, s výhodou od 4 do 10, výhodněji od 6 do 8. Výhodný je zde oktan. Oktan je komerčně dostupný například od BASF.
Vhodné hydrofobní alkoxylované alifatické nebo aromatické alkoholy, jež mohou být zde použity, jsou podle obecného vzorce R(A)n-0H, kde R je přímá nebo větvená, nasycená nebo nenasycená, alkylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, nebo alkylem substituovaná nebo alkylem nesubstituovaná arylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, přičemž A je alkoxylová skupina, s výhodou butoxy, propoxy nebo ethoxy, a n je celé číslo od 1 do 5, s výhodou 1 až 2. Vhodným hydrofobním alkoxylovaným alkoholem pro použití zde je l-methoxy-11-dodekanol (ΉΙ = 14) .
Vhodné hydrofobní alifatické nebo aromatické alkoholy, jež mohou být zde použity, jsou podle obecného vzorce R-OH, kde R je přímá nebo větvená, nasycená nebo nenasycená, alkylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, nebo alkylem substituovaná nebo alkylem nesubstituovaná arylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10. Vhodné alifatické alkoholy pro použití zde zahrnují lineární alkoholy jako dekanol (Hl = 7) . Vhodným aromatickým alkoholem pro použití zde je 3-fenyl-l-butanol (Hl = 13).
Vhodné hydrofobní glykoly, jež lze zde použít, jsou podle obecného vzorce H0-CR1R2-0H, kde Rl a R2 jsou nezávisle H nebo C2-C10 nasycené nebo nenasycené alifatické uhlovodíkové řetězce nebo kruhy. Vhodným glykolem pro použití zde je oktadekanglykol (HI = 12) .
Vhodné hydrofobní alkoxylované glykoly, jež mohou být zde použity, jsou podle obecného vzorce R(A)n-Rl-OH, kde R je H, OH, přímý nasycený nebo nenasycený alkyl od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, kde Rl je H nebo přímý nasycený nebo nenasycený alkyl od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, a A je alkoxylová skupina, s výhodou ethoxy, methoxy nebo propoxy, a n je celé číslo od 1 do 5, s výhodou 1 až 2. Vhodným alkoxylovaným glykolem pro použití zde je methoxyoktadekanol (HI = 11).
Obzvláště výhodná hydrofobní rozpouštěedla, jež zde mohou být použita, zahrnují d-limonen, dipenten, alfa-pinen, betapinen, oktan a jejich směsi.
Vhodná hydrofilní rozpouštědla, jež zde mohou být použita, zahrnují alkoxylované alifatické a aromatické alkoholy, alifatické nebo aromatické alkoholy, glykoly nebo alkoxylované glykoly a jejich směsi, přičemž všechna tato rozpouštědla mají hydrofilní index vyšší než 15.
Vhodné hydrofilní alkoxylované alifatické nebo aromatické alkoholy, jež mohou být zde použity, jsou podle obecného vzorce R(A)n-0H, kde R je přímá nebo větvená, nasycená nebo nenasycená, alkylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, nebo alkylem substituovaná nebo alkylem nesubstituovaná arylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, přičemž A je alkoxylová skupina, s výhodou butoxy, propoxy nebo ethoxy, a n je celé číslo od 1 do 5, s výhodou 1
- 10 • ftft ':'ftft ftft ftft • ftft · ft · ftft· · • ftft · ft··· · ·· · • · ···· · ft • ftft · ftft ftft ftft ftft až 2. Obzvláště vhodné hydrofilní alkoxylované alifatické alkoholy pro použití zde zahrnují methoxypropanol (HI = 37), ethoxypropanol (HI = 32), propoxypropanol (HI = 28) a butoxypropanol (HI = 27) . Obzvláště vhodné hydrofilní alkoxylované aromatické alkoholy pro použití zde zahrnují 1methoxy-2-fenyl-1-ethanol (HI = 23).
Vhodné hydrofilní alifatické nebo aromatické alkoholy, jež mohou být zde použity, jsou podle obecného vzorce R-OH, kde R je přímá nebo větvená, nasycená nebo nenasycená, alkylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, nebo alkylem substituovaná nebo alkylem nesubstituovaná arylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10. Obzvláště vhodné alifatické alkoholy pro použití zde zahrnují lineární alkoholy jako ethanol (HI = 37) nebo propanol (HI - 28) . Obzvláště vhodným aromatickým alkoholem pro použití zde je benzylalkohol (HI = 16) .
Vhodné hydrofilní glykoly, jež lze zde použit, jsou podle obecného vzorce HO-CR1R2-OH, kde Rl a R2 jsou nezávisle H nebo C2-C10 nasycené nebo nenasycené alifatické uhlovodíkové řetězce nebo kruhy. Obzvláště vhodnými glykoly pro použití zde jsou propandiol (HI = 45) nebo dodekanglykol (HI - 16).
Vhodné hydrofilní alkoxylované glykoly, jež mohou být zde použity, jsou podle obecného vzorce R(A)n-Rl-OH, kde R je H, OH, přímá nasycená nebo nenasycená alkylová skupina od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, kde Rl je H nebo přímý nasycený nebo nenasycený alkyl od 1 do 20 uhlíkových atomů, výhodně od 2 do 15, výhodněji od 2 do 10, a A je alkoxylová skupina, s výhodou ethoxy, methoxy nebo propoxy, a n je celé číslo od 1 do 5, s výhodou 1 až 2. Obzvláště vhodným alkoxylovaným glykolem pro použití zde je ethoxyethoxyethanol (HI = 37).
- 11 φ φ φφ φφφ · φ φ φφφ φ φ φ φφ φφ φφφ φ φ φ φ φ
Obzvláště výhodná hydrofilní rozpouštědla, jež zde mohou být použita, jsou benzylalkohol nebo l-methoxy-2-propanol.
Jako druhou podstatnou složku obsahují kapalné prostředky podle vynálezu enzym nebo směs enzymů v hladině aktivního enzymu od 0,0001 = do 5 % celkové hmotnosti prostředku, s výhodou od 0,001 % do 2 %, a výhodněji od 0,01 % do 1 %. Enzymy jsou zde žádoucí, protože přispívají k účinnosti kapalných prostředků v odstraňování skvrn.
Vhodnými enzymy, jež zde mohou být použity, jsou enzymy známé osobám zběhlým v oboru. Obzvláště vhodné enzymy, jež zde mohou být použity, zahrnují enzymy vybrané ze skupiny sestávající z celulas, hemicelulas, glukoamylas, amylas, lipas, kutinas, reduktas, oxidas, fenoloxidas, pululanas, tannas, pentosanas, peroxidas, pektinas, lipoxygenas, malanas, proteas, xylanas, ligninas, β-glukanas, arabinosidas, a jejich směsí.
Výhodnou kombinací enzymů je například proteasa, amylasa, lipasa, kutinasa a celulasa. Výhodněji se používá proteasa nebo amylasa v kombinaci s variantou D96L lypolytického enzymu jako lipasou.
Celulasy použitelné v tomto vynálezu zahrnují jak bakteriální, tak houbové celulasy. S výhodou budou mít pH optimum mezi 5 a 9,5. Vhodné celulasy jsou zveřejněné v U.S. patentu 4 435 307, Barbesgoard et al. , jenž zveřejňuje houbovou celulasu produkovanou Humicola insolens. Vhodné celulasy jsou zveřejněné rovněž v GB-A-2.075.028, GB-A2.095.275 a DE-OS-2.247.832.
Příklady takovýchto celulas jsou celulasy produkované kmenem Humicola insolens (Humicola grisea var. thermoidea), obzvláště Humicola kmenem DSM 1800.
- 12 44 • · » 4 4 4 4 ·« • · · 4 • 4 · 4
Jinými vhodnými celulasami jsou celulasy pocházející z Humicola insolens, jež mají molekulovou hmotnost kolem 50 kDa, isoelektrický bod 5,5 a obsahují 415 aminokyselin. Obzvláště vhodnými celulasami jsou celulasy užitečné v péči o barvy. Příklady takovýchto celulas jsou celulasy popsané v evropské patentové přihlášce č. 91202879.2, podané 6. listopadu 1991 (Novo).
Výhodné komerčně dostupné proteasové enzymy zahrnují ty, jež prodává pod obchodními názvy Alcalase®, Savinase®, Durazym® a Espresase® společnost Novo Nordisk A/S (Denmark), ty, jež prodává pod obchodními názvy Maxatase®, Maxacal® a Maxapem® společnost Gist-Brocades, ty, jež prodává společnost Genencor International, a ty, jež prodává pod obchodními názvy Opticlean® a Optimase® společnost Solvay Enzymes. Do kapalných prostředků podle vynálezu mohou být zahrnuty rovněž proteasy popsané v naší současně podávané přihlášce USSN 08/136 797.
Výhodnou proteasou, na niž se zde odkazuje jako na „proteasu D , je karbonylhydrolasová varianta, jejíž aminokyselinová sekvence se nenalézá v přírodě, a je odvozena z prekurzorové karbonylhydrolasy substitucí různých aminokyselin v pozici ekvivalentní pozici +76 řečené karbonylhydrolazy, s výhodou též v kombinaci s jednou nebo více aminokyselinových pozic, ekvivalentních těm, jež jsou vybrány ze skupiny sestávající z +99, +101, +103, +104, +107, +123, +27, +105, +109, +126, +128, +135, +156, +166, +195, +197, +204, +206, +210, +216, +217, +218, +222, +260, +265 a +274 podle číslování subtilisinu Bacillu amyloliquifaciens, jak je popsáno v souběžně podávané patentové přihlášce A. Baecka et al., nazvané „Čistící prostředky, obsahující proteasu , jež má U.S sériové číslo 08/326 676, a je podána
13. října 1994, a jež je zde v úplnosti zahrnuta odkazem.
- 13 • · 9 9 9 9 99 • 9 9 9 9 99
9999 9 99 9
99 99 999 999 ·· 9 9 9 9
99 99 99
Vysoce výhodné enzymy, jež mohou být zahrnuty do prostředků podle vynálezu, zahrnují lipasy. Bylo nalezeno, že čistící účinnost k mastnému znečištění je synergicky zlepšena použitím lipas. Vhodné Upasové enzymy zahrnují ty, jež jsou produkovány mikroorganismy skupiny Pseudomonas, jako je Pseudomonas stutzeri ATCC 19.154, jak je zveřejněno v britském patentu 1 372 034. Vhodné lipasy zahrnují ty, jež vykazují pozitivní imunologickou křížovou reakci s protilátkou k lipase, produkované mikroorganismem Pseudomonas fluorescens IAM 1057. Tato lipasa je dostupná od Amano Pharmaceutical Co. Ltd., Nagoya, Japonsko, pod obchodním jménem Lipase P® „Amano , na niž se dále odkazuje jako na „Amano-P . Dalšími vhodnými lipasami jsou lipasy jako Ml Lipase® a Lipomax® (Gist-Brocades). Vysoce výhodnými lipasami jsou lipolytické enzymové varianty nativní lipasy odvozené z Humicola lanuginosa, jak je popsáno v U.S, sériového čísla 08/341 826. S výhodou se používá kmen Humicola lanuginosa DSM 4106. Tento enzym se zařadí do prostředku podle vynálezu v hladině od 50 LU do 8500 LU na litr pracího roztoku. S výhodou je varianta D96L přítomna v hladině od 100 LU do 7500 LU na litr pracího roztoku. Výhodněji v hladině od 150 LU do 5000 LU na litr pracího roztoku.
D96L variantou lipolytického enzymu se míní lipasová varianta, jek je popsána v patentové přihlášce WO 92/05249, kde nativní lipasa z Humicola lanuginosa má zbytek kyseliny asparagové v pozici 96 zaměněn na leucin (L). Podle této nomenklatury je řečená substituce kyseliny asparagové na leucin vyznačena jako D96L.
Rovněž vhodné jsou kutinasy [EC 3.1.1.50], jež lze považovat za zvláštní druh lipas, jmenovitě za lipasy, které nevyžadují aktivaci na fázovém rozhraní. Přídavek kutinas do φφφφ • •Φ φ* φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ
ΦΦΦ φφφ detergenčních prostředků byl popsán např. v WO-A-88/09367 (Gnencor) .
Pro odstraňování skvrn založených na cukrech mohou být zařazeny amylasy (a nebo β). Vhodnými amylasami jsou Termamyl® (Novo Nordisk) , Fungamyl® a BAN® (Novo Nordisk) .
Shora zmiňované enzymy mohou být jakéhokoli vhodného původu, jako je rostlinného, zvířecího, bakteriálního, houbového a kvasinkového původu.
Jako třetí podstatný prvek zahrnuji kapalné prostředky podle vynálezu povrchově aktivní látku nebo jejich směsi.
Zde může být vhodná kterákoli povrchově aktivní látka, známá těm, jež jsou zběhlí v oboru, včetně neionických, anionických, kationických, zwitterionických a amfoterních povrchově aktivních látek. Takovéto povrchově aktivní látky přispívají u prostředků podle vynálezu k vlastnostem odstraňování skvrn.
Kapalné prostředky zde obsahují povrchově aktivní látku 'i nebo jejich směsi v hladině od 0,1 % do. 50 % celkové hmotnosti prostředku, s výhodou od 5 % do 30 % a výhodněji od 8 % do 20 %.
Neionické povrchově aktivní látky jsou zde vysoce výhodné z důvodů účinnosti. Vhodnými neionickými povrchově aktivními látkami pro použití zde jsou ethoxyláty nebo propoxyláty mastných alkoholů, jež jsou komerčně dostupné s řadou délek řetězců mastných alkoholů a řadou ethoxylačních stupňů. Skutečně: HLB hodnoty takových alkoxylováných neionických povrchově aktivních látek závisí podstatně na délce řetězce mastného alkoholu, povaze alkoxylace a stupni alkoxylace. Dostupné jsou katalogy povrchově aktivních látek, jež udávají velký počet povrchově aktivních látek, včetně neionických, spolu s jejich příslušnými HLB hodnotami.
- 15 • * ·» ··- 99 « · 4 · « · • · · 9 « · · · · » · • ··»* · · · · » « »·· ·· • · 4 * * · 9 ··· · ·· »· ·· ··
Chemické postupy, vhodné pro výrobu neionických povrchově aktivních látek ke zdejšímu použití, zahrnují kondenzaci odpovídajících alkoholů s alkylenoxidem, v žádoucích poměrech. Takovéto postupy jsou dobře známé osobám zběhlým v oboru, a byly v oboru rozsáhle popsány. Jako alternativa, velká řada alkoxylovaných alkoholů vhodných pro použití zde je komerčně dostupná od různých dodavatelů.
Obzvláště vhodné pro použití jako neionické povrchově aktivní látky jsou zde hydrofobní neonické povrchově aktivní látky o HLB (hydrofilně-lipofilní rovnováze) pod 16, s výhodou pod 15, výhodněji pod 12, a nej výhodně ji pod 10. U těchto hydrofobních povrchově aktivních látek bylo nalezeno, že poskytují dobré vlastnosti při odstraňování tuků.
Výhodnými hydrofobními neionickými povrchově aktivními látkami jsou pro použití v prostředcích podle vynálezu povrchově aktivní látky o HLB pod 16 a podle obecného vzorce RO-(C2H4O) n (C3H6O) mH, kde R je C6 až C22 alkylový řetězec nebo C6 až C28 alkylbenzenový řetězec, a kde n + mjeod0do20anje od 0 do 15 a m je od 0 do 20, s výhodou je n + m od 1 do 15 a n a m jsou od 0,5 do 15, výhodněji jen+m odldolOana m jsou od 0 do 10. Výhodnými R řetězci pro použití zde jsou C8 až C22 alkylové řetězce. V souladu s tím jsou zde vhodnými hydrofobními neionickými povrchově aktivními látkami Dobanol® 91-2.5 (HLB = 8,1, R je směs C9 a C13 alkylových řetězců, n je 2,5 a m je 0), Lutensol® TO3 (HLB = 8, R jsou C13 alkylové řetězce, n je 3 a m je 0) , Lutensol® A03 (HLB = 8, R je směs C13 a C1S alkylových řetězců, nje 3 amjeO), nebo Tergitol® 25L3 (HLB = 7,7, R je v rozsahu C12 až C15 délky alkylových řetězců, n je 3 a m je 0), nebo Dobanol® 23-3 (HLB = 8,1, R je směs C12 a C13 alkylových řetězců, n je 3 a m je 0), nebo Dobanol® 23-2 (HLB = 6,2, R je směs C12 a C13 alkylových
- 16 • 9
9 9 • 9 9
9 999
9 »4· β
43» * · · • 9 »9«
9 9 · • *9 9 • 9 99 '9 9 · 9 • 9 9 9
99« 999
9
99 řetězců, η je 2 a m je 0), nebo Dobanol® 45-7 (HLB = 11,6, R je směs CX4 a Cxs alkylových řetězců, n je 7 a m je 0), Dobanol® 23-6.5 (HLB = 11,9, R je směs C12 a C13 alkylových řetězců, n je 6,5 a m je 0), nebo Dobanol® 25-7 (HLB = 12, R je směs CX2 a C15 alkylových řetězců, nje 7 amje 0), nebo Dobanol® 91-5 (HLB = 11,6, R je směs C9 a C1X alkylových řetězců, n je 5 a m je 0) , nebo Dobanol® 91-6 (HLB = 12,5, R je směs C9 a Cxl alkylových řetězců, nje 6 amje 0), nebo Dobanol® 91-8 (HLB = 13,7, R je směs C9 a C1X alkylových řetězců, n je 8 a m je 0), Dobanol® 91-10 (HLB = 14,2, R je směs C9 a CX1 alkylových řetězců, nje 10 amje 0), nebo jejich směsi. Výhodné zde jsou Dobanol® 91-2.5, nebo Lutensol®T03, nebo Lutensol®A03, nebo Tergitol®25L3, nebo Dobanol®23-3, nebo Dobanol®23-2, nebo jejich směsi. Tyto povrchově aktivní látky Dobanol® jsou komerčně dostupné od společnosti SHELL. Tyto povrchově aktivní látky Lutensol® jsou komerci^ dostupné od společnosti BASF a povrchově aktivní látky Tergitol® jsou komerčně dostupné od společnosti UNION CARBIDE. Neionické povrchově aktivní látky mohou být rovněž dostopné u společnosti Hoechst pod názvem Surfonic®.
Jiné neionické povrchově aktivní látky pro použití zde zahrnují povrchově aktivní látky na bázi amidů polyhydroxymatných kyselin, nebo jejich směsi, podle obecného vzorce
R2-C(O) -N(Rx) -Z, kde R1 je H, nebo Cx-C4 alkyl, Cx-C4 hydrokarbyl, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl nebo jejich směs, R2 je C5-C3X hydrokarbyl a Z je polyhydroxyhydrokarbyl mající lineární • · · · · · • · · ··· · · · · • · · · · · · · · ·· ·
hydrokarbylový řetězec s alespoň třemi hydroxyly přímo spojenými s řetězcem, nebo jeho alkoxylovaný derivát.
S výhodou R1 je Cx-C4 alkyl, výhodněji C2 nebo C2 alkyl a nej výhodně ji methyl, R2 je C9-C19 alkyl nebo alkenyl o přímém řetězci, výhodněji CX1-C18 alkyl nebo alkenyl o přímém řetězci, a nej výhodněji C11-C14 alkyl nebo alkenyl o přímém řetězci, nebo jejich směs. Z je s výhodou odvozen od redukujícího cukru v reduktivní aminační reakci, výhodněji je Z glycityl. Vhodné redukující cukry zahrnují glukosu, fruktosu, maltosu, laktosu, galaktosu, manosu a xylosu. Jako surovinu lze použít kukuřičný sirup o vysokém obsahu dextrosy, nebo fruktosy nebo maltosy, jakož i jednotlivé cukry uvedené shora. Tyto kukuřičné sirupy mohou poskytovat směs cukerných komponent pro Z. Tomuto je nutno rozumět tak, že v žádném případě není záměrem vyloučit jiné vhodné suroviny. Z je s výhodou vybrán ze skupiny sestávající z -CHě- (CHOH) n-CHěOH, -CH (CHěOH) - (CHOH)
CHěOH, CH2-(CHOH) 2-(CHOŘ') (CHOH)-CH2OH, kde n je celé číslo od 3 do 5, včetně, a R' je H nebo cyklický nebo alifatický monosacharid, nebo jeho akoxylovaný derivát. Nejvýhodnější jsou glycityly, kde n je 4, obzvláště CHé-(CHOH) 4-CHá0H.
V obecném vzorci R2-C (0) -N(R1)-Z, může R1 být například N-methyl, N-ethyl, N-propyl, N-isopropyl, N-butyl, N-2hydroxyethyl, nebo N-2-hydroxypropyl. R2-C(0)-N< kokamid, stearamid, oleamid, lauramid, myristamid, kaprikamid, palmitamid, talgamid a podobně. Z může být 1-deoxyglucityl, 2-deoxyfruktityl, 1-deoxymaltityl, l-deoxylaktityl, l-deoxygalaktityl, 1-deoxymanityl, 1-deoxymaltotriotyl a podobně.
Povrchově aktivní látky na bázi amidů polyhydroxy-mastných kyselin vhodné pro použití zde mohou být komerčně dostupné pod obchodním názvem HOE® od společnosti Hoechst.
- 18 Způsoby výroby povrchově aktivních látkek na bázi amidů polyhydroxy-mastných kyselin jsou v oboru známé. Obecně mohou být připravovány reakcí alkylaminu s redukujícím cukrem v reduktivní aminační reakci za tvorby odpovídajících N-alkylpolyhydroxyaminů, a pak reakcí N-alkyl-polyhydroxyaminu s mastným alifatickým esterem nebo triglyceridem v kondenzačním/amidačním kroku za tvorby produktu N-alkyl, Npolyhydroxy amidu mastné kyseliny. Způsoby výroby prostředků obsahujících amidy polyhydroxy-mastných kyselin jsou zveřejněny například v britské patentové specifikaci 809 060, zveřejněné 18. února 1959 společností Thomas Hedley & Co., Ltd., US patentu 2 965 567, vydaném 20. prosince 1960 E. R. Wilsonovi, US patentu 2 703 798, Anthony M. Schwartzovi, vydaném 8. března 1955, US patentu 1 985 424, -vydaném 25. prosince 1934 Pigottovi, a W092/06070, z nichž každý je zde zahrnut odkazem.
Jinými neionickými povrchově aktivními látkami pro použití zde jsou aminoxidové povrchově aktivní látky. Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat aminoxid v souladu s obecným vzorcem I:
Ρχ(Ε0)χ(Ρ0)γ(Β0)2Ν(0) (CH2R')2.gH2O (I)
Obecně lze nahlédnout, že struktura (I) poskytuje jednu část o dlouhém řetězci R1 (EO) x(P0) y (BO) z a dvě části o krátkých řetězcích CH2R'. Výhodně je R' vybrán ze skupiny sestávající z vodíku, methylu a -CH2OH. Obecně je R1 primární větvená hydrokarbylová část, jež může být nasycená nebo nenasycená, a s výhodou je R1 primární alkylová část. Když x + y + z = 0, R1 je hydrokarbylová část o délce řetězce od asi 8 do asi 18. Když se x + y + z liší od 0, R1 může být poněkud delší,
·« · · o délce řetězce v rozmezí C12-C24. Tento obecný vzorec rovněž zahrnuje aminoxidy, kde x + y+ z = 0, R1 je C8-C18, R' = H a q = 0-2, s výhodou 2. Tyto aminoxidy jsou například představovány C12-14 alkyldimethylamin oxidem, hexadecyldimethylamin oxidem, oktadecylamin oxidem a jejich hydráty, obzvláště dihydráty, jak jsou zveřejněny v U.S. patentech 5 075 501 a 5 071 594, zahrnutých zde odkazem.
Vynález rovněž zahrnuje aminoxidy, kde se x + y + z liší od 0, konkrétně x+y+zjeod asi 1 do asi 10, R1 je primární alkylová skupina obsahující 8 až asi 24 uhlíků, s výhodou od as 12 do asi 16 uhlíkových atomů; v těchto provedeních z + z je s výhodou 0 a x je s výhodou od asi 1 do asi 6, výhodněji od asi 2 do asi 4, EO představuje ethylenoxy, PO představuje propylenoxy, a BO představuje butylenoxy. Takovéto aminoxidy lze připravovat konvenčními syntetickými metodami, např. reakcí alkylethoxysulfátů s dimethylaminem s následnou oxidací ethoxylátovaného aminu peroxidem vodíku.
Vysoce výhodné aminoxidy jsou za pokojové teploty pevnými látkami, a s výhodou mají teplotu tání v rozmezí 30°C až 90°C. Aminoxid, jež lze zde vhodně používat, jsou komerčně vyráběny řadou dodavatelů, včetně Akzo Chemie, Ethyl Corp., a Procter & Gamble. K různým výrobcům aminoxidů viz kompilaci McCutcheona a přehledný článek Kirk-Othmera. Výhodné komerčně dostupné aminoxidy jsou pevné , dihydrát ADMOX 16® a ADMOX 18®, ADMOX 12® a obzvláště ADMOX 14® od Ethyl Corp.
Výhodné minoxidy pro použiti zde zhrnují hexadecyldimethylamin oxid dihydrát, dodecyldimethylamin oxid dihydrát, oktadecyldimethylamin oxid dihydrát, hexadecyltris(ethylenoxy)dimethylamin oxid a tetradecyldimethylamin oxid dihydrát.
I když v některých z výhodných provedení R' = H, existuje určitý prostor mít R' poněkud větší než H. Konkrétně vynález rovněž zahrnuje provedení, kde R' = CH20H, jako je hexadecylbis(2-hydroxyethyl)amin oxid, talgylbis(2-hydroxyethyl)amin oxid, stearylbis(2-hydroxyethyl)amin oxid a oleylbis(2-hydroxyethyl) amin oxid, dodecyldimethylamin oxid dihydrát.
Kapalné prostředky podle vynálezu mohou obsahovat další povrchově aktivní látky, jako anionické povrchově aktivní látky, nebo jejich směsi. Anionické povrchově aktivní látky jsou zde vhodné, protože působí jako zvlhčující činidlo, t.j. v prací aplikaci zvlhčují skvrny na tkanině, obzvláště na hydrofilní tkanině. Navíc anionické povrchově aktivní látky umožňují získat čiré prostředky, dokonce i když řečené prostředky obsahují hydrofobní složky, jako hydrofobní povrchově aktivní látky.
Obzvláště vhodné pro použití zde jsou sulfonátové a sulfátové povrchově aktivní látky. Takového anionické povrchově aktivní látky jsou dobře známé v oboru a nalezly široké uplatnění v komerčních detergentech. Tyto anionické povrchově aktivní látky zahrnují C8-C22 alkylbenzen sulfonáty (LAS), C8-C22 alkylsulfáty (AS), nenasycené sulfáty, jako oleylsulfát, C10-C18 alkyl alkoxy sulfáty (AES) a C10-C18 alkyl alkoxy karboxyláty. Neutralizující kation pro anionické syntetické sulfonáty nebo sulfáty je představován konvenčními kationty, jež se v detergentové technologii široce používají, jako sodíkem, draslíkem, nebo alkanolamoniem. Výhodné jsou zde alkylsulfáty, obzvláště kokosový alkylsulfát, mající od 6 do 18 uhlíkových atomů v alkylovém řetězci, s výhodou od 8 do 15, nebo jejich směsi.
Pro detergenční účely lze zde použít rovněž jiné anionické povrchově aktivní látky. Ty zahrnují soli (včetně například
- 21 sodné, draselné, amoniové a substituovaných amoniových solí, jako jsou mono-, di- a triethanolaminové soli) mýdel, C8-C22 primárních nebo sekundárních alkansulfonátů olefinsulfonátů, sulfonovaných polykarboxylových kyselin, připravených sulfonací pyrolyzovaného produktu citrátových solí kovů alkalických zemin, jak je pospsáno např. v britské patentové přihlášce č. 1 082 179, C8-C24 alkylpolyglykolethersulfátů {obsahujících až 10 molů ethylenoxidu), alkylestersulfonátů, jako jsou C14-C16 methylestersulfonáty, acylglycerolsulfonáty, mastné oleylglycerolsulfonáty, alkylfenol ethylenoxidether sulfonáty, sulfonáty parafinů, alkylfosfátů, isothionátů, jako acylisothionátů, N-acyl taurátů, alkyl sukcinamátů a sulfosukcinátů, monoesterů sulfosukcinátů (obzvláště nasycených a nenasycených C6-C14 diesterů) , sulfátů alkylpolysacharidů, jako sulfátů alkylpolyglukosidu (přičemž neionické nesulfátované sloučeniny jsou popsány níže). Pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny jsou rovněž vhodné, jako jsou rosin, hydrogenovaný rosin, a pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny obsažené v lojovém oleji. Další příklady jsou udány v „Surface Active Agents and Detergents (sv. I a II, od Schwartze, Perryho a Berche). Řada takovýchto povrchově aktivních látek je obecně zveřejněna v U.S. patentu 3 929 678, vydaném 30. prosince 1975 laughlinovi et al., sloupec 23, řádek 58 až sloupec 29, řádek 23, zahrnuto zde odkazem.
Jiné vhodné anionické povrchově aktivní látky pro použití zde rovněž zahrnují acylsarkosináty nebo jejich směsi, ve formě kyselin nebo solí, s výhodou sarkosináty o dlouhém acylovém řetězci, mající následující obecný vzorec:
O
OM
CH3 O • φ
- 22 kde Μ je vodík nebo kationická část a kde R je alkylová skupina o od 11 do 15 uhlíkových atomech, s výhodou o od 11 do 13 uhlíkových atomech. Výhodnými M jsou vodík a soli alkalických kovů, obzvláště sodíku a draslíku. Řečené acylsarkosinátové povrchově aktivní látky jsou odvozeny od přírodních mastných kyselin aminokyselinového sarkosinu (Nmethylglycinu). Jsou vhodné k používání jak vodné roztoky svých solí nebo jako prášek ve své kyselinové formě. Jako deriváty přírodních mastných kyselin jsou řečené acylsarkosináty rychle a úplně biodegradovatelné a mají dobrou kompatibilitu s kůží.
V souladu s tím sarkosináty s dlouhým acylovým řetězce, obzvláště vhodné pro použití zde, zahrnují C12 acyl sarkosinát (t.j. sarkosinát podle obecného vzorce shora, kde M je vodík a R je alkylová skupina o 11 uhlíkových atomech) a C14 acyl sarkosinát (t.j. sarkosinát podle obecného vzorce shora, kde M je vodík a R je alkylová skupina o 13 uhlíkových atomech) . C12 acyl sarkosinát je komerčně dostupný například jako Hamposyl L-30® dodávaný společností Hampshire. C14 acyl sarkosinát je komerčně dostupný například jako Hamposyl M-30® dodávaný společností Hampshire.
Kationickými povrchově aktivními látkami obzvláště vhodnými pro použití v kapalných prostředcích podle vynálezu jsou ty, jež mají jednu hydrokarbylovou skupinu o dlouhém řetězci. Příklady takovýchto kationických povrchově aktivních látek zahrnují amoniové povrchově aktivní látky, jako jsou alkyldimethylamonium halogenidy, a povrchově aktivní sloučeniny obecného vzorce [R2 (OR3) y][R4 (OR3) y]2R5N+X- 23 ·····» · • · 9 9 » 9 · · > 9 9 9 • · · · · · • · ·· ·* kde R2 je alkylová nebo alkylbenzylová skupina mající od asi 8 do asi 18 uhlíkových atomů v alkylovém řetězci, každý R3 je vybrán ze skupiny sestávající z -CH2CH2~, -CHěCH(CH3) , CH2CH (CH2OH) -, -CH2CH2CH2-, a jejich směsí, každý R4 je vybrán ze skupiny sestávající z C3-C4 alkylu, C1-C4 hydroxyalkylu, benzylových kruhových struktur tvořených spojením dvou R4 skupin, -CH2CHOH-CHOHCOR6CHOHCH2OH, kde R6 je jakákoli hexosa nebo hexosový polymer o molekulové hmotnosti méně než asi 1000, a vodík, když y není 0, R5 je stejný jako R4 nebo je alkylový řetězec, kde celkový počet uhlíkových atomů R2 plus R5 není víc než asi 18, každé y je od O do asi 10 a součet hodnot y je od 0 do asi 15, a X je kompatibilní anion.
Výhodné kationické povrchově aktivní látky jsou ve vodě rozpustné kvartérní amoniové sloučeniny, jež mají v těchto prostředcích obecný vzorec r1r2r3r4n+x* (i)
Kde R3 je C8-C18 alkyl, každý z R2 , R3 a R4 je nezávisle Cx-C4 alkyl, C1-C4 hydroxyalkyl, benzyl a -(C2H4O)XH, kde x má hodnotu od 1 do 5, a X je anion. Ne více než jeden z R2 , R3 a R4 smí být benzyl.
Výhodná délka alkyl ového řetěze pro Rx je C12-Cls, obzvláště kde alkylová skupina je směsí délek řetězce odvozenou z kokosového nebo palmového tuku, nebo je odvozena synteticky olefinovou výstavbou nebo OXO alkoholovou syntézou. Výhodnými skupinami pro R2 , R3 a R4 j sou methylové a hydroxylové skupiny a anion X může být vybrán z halidových, methosulfátových, acetátových a fosfátových iontů.
Příklady vhodných kvartérně amoniových sloučenin obecného vzorce (i) pro použití zde jsou:
Kokosový trimethylamonium chlorid nebo bromid, kokosový methyl dihydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid, decyltriethylamonioum chlorid, decyl dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid,
C12-C15 dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid, kokosový dimethyl hydroxyethyl amonium chlorid nebo bromid, myristyl trimethyl amonium methylsulfát, lauryl dimethyl benzyl amonium chlorid nebo bromid, lauryl dimethyl (ethenoxy)4 amonium chlorid nebo bromid, cholinové estery (sloučeniny obecného vzorce (i) , kde R4 je CH2-O-C (0) -C12.14 alkyl a R2 , R3 a R4 jsou methyly) .
Jiné zde užitečné kationické povrchově aktivní látky jsou popsány rovněž v U.S. patentu 4 228 044, Cambre, vydaném
14. října 1980.
Prostředky k použití podle vynálezu musí být kapalinami. Jak se zde používá, „kapalné zahrnpjí „pastózní prostředky, a kapalné prostředky zde s výhodou mají viskozitu od 1 cps do 10 000 sps, za měření Brookfieldovým viskozimetřfem při míchací rychlosti 50 obrátek za minutu a rotorem č. 2 při 20°C, nebo rheometrem Carri-med při 50 dyn/cm2 při 20°C, s výhodou od 100 cps do 1000 cps, •výhodněji od 150 cps do 600 cps, a nejvýhodněji od 200 cps do 500 cps.
Prostředky, jež se mají zde používat, jsou s výhodou vodné. Řečené vodné prostředky mají pH jako takové od 5 do 12, s výhodou od 6 do 10, a výhodněji od 7 do 9. pH prostředků lze nastavit například s použitím organických nebo anorganických kyselin, nebo alkalizačních činidel.
Kapalné prostředky podle vynálezu jsou fyzikálně stabilní. Výrazem „fyzikálně stabilní se zde míní, že prostředky podle vynálezu se nerozpadají do dvou nebo více fází, když jsou • 4 4 · 4 4 4 4 • 4 4 4 · 4 4 4 44 4
4444 44 4 · 44 444 444 · 4 · · · 4 • 4 · · · 4 44 44 vystaveny zatěžujícím podmínkám, např. při teplotě 50°C po dva týdny.
Prostředky podle vynálezu mohou dále obsahovat další případné složky, jako stavební látky, stabilizátory, chelatační činidla, činidla proti přenosu barviv, vychytávače radikálů, rozpouštědla, zjasňovače, činidla potlačující pěnu, parfémy, polyaminové polymery suspendující znečištění, polymerní činidla uvolňující znečištění, katalyzátory, bělící činidla, aktivátory bělících činidel a barviva.
Způsoby čištění tkaniny
Tento vynález rovněž zahrnuje způsoby čištění tkanin, počínající kapalným prostředkem jak je zde popsán.
Způsoby čištění tkanin podle vynálezu zahrnují kroky uvedení tkanin do kontaktu s kapalným prostředkem, jak zde bylo popsáno dříve, čistým nebo zředěným, a následného máchání řečených tkanin. Ve výhodném provedení, kdy se tkaniny podrobí „předchozímu působení , se kapalný prostředek aplikuje čistý na dané tkaniny, a tkaniny se následně máchají, nebo perou a pak máchají v normálním pracím cyklu. Pozorovali jsme, že zlepšení účinnosti v odstraňování skvrn je obzvláště pozoruhodné s kapalnými prostředky, uváděnými přímo do kontaktu se znečištěnými částmi tkanin, před praním/mácháním.
V čistícím způsobu podle vynálezu je zapotřebí uvést kapalný prostředek, obsahující enzym, povrchově aktivní látku a řečený systém rozpouštědel, do kontaktu s tkaninami, jež mají být vyčištěny. To se provede buď v takzvaném „postupu předchozího působení , kde se kapalný prostředek aplikuje v čisté formě na řečené tkaniny před tím, než se tkaniny vymáchají, nebo vyperou a vymáchají, nebo v „namáčecím • · • · • · · ·
• · postupu , kde se kapalný prostředek napřed zředí na vodnou lázeň a tkaniny se ponoří do této lázně a nasáknou v této lázni, před tím, než se máchají, nebo „prostřednictvím pracího postupu , kde se kapalný prostředek přidá navíc k prací kapalině, vytvořené rozpuštěním nebo disperzí typického pracího prostředku. Jak bylo probráno dříve, prostředek k provedení těchto způsobů je ve formě kapaliny, tedy ne pevné látky nebo plynu.
Podstatné u těchto způsobů podle vynálezu rovněž je, aby tkaniny byly máchány poté co byly uvedeny do kontaktu s řečeným kapalným prostředkem dříve, než řečený prostředek úplně zaschne.
V postupu předchozího působení daný způsob zahrnuje kroky aplikace kapalného prostředku v čisté formě na řečené tkaniny, nebo alespoň na jejich znečištěné části (např. přímou aplikací řečeného kapalného prostředku, jak je zde popsán, bez toho, že by podléhal jakémukoli zřeďování), a následujícího máchání, nebo praní a poté máchání, řečených tkanin. V řomto postupu, může být čistý prostředek případně ponechán působit na řečené tkaniny po nějaké časové období, v rozsahu od 1 minuty po 1 hodinu, výhodně od 1 minuty po 3 0 minut, před tím, než se tkaniny máchají, nebo perou a poté máchají, za předpokladu, že prostředek se nenechá uschnout na řečených tkaninách. Pro zvláště odolné skvrny může být patřičné dále třít nebo kartáčovat řečené tkaniny pomocí houbu nebo kartáče, nebo třením dvou kusů tkanin jednoho proti druhému.
V jiném postupu, na nějž se obecně odkazuje jako na „namáčecí , způsob zahrnuje kroky zředění řečeného kapalného prostředku v jeho čisté formě do vodné lázně tak, aby vytvořil zředěný prostředek. Úroveň ředění řečeného kapalného prostředku ve vodné lázni je typicky až do 1:85, s výhodou do 1:50 a výhodněji asi 1:25 (prostředek:voda) . Tkaniny se pak
- 27 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 99 9
9 9 9 · 9
99 99 99 uvedou do kontaktu s vodnou lázní obsahující kapalný prostředek, a tkaniny se nakonec vymáchají nebo vyperou a pak vymáchaji. V tomto provedení je výhodné ponořit tkaniny do vodné lázně obsahující kapalný prostředek a rovněž výhodné ponechat tkaniny nasáknout v ní po časové období v rozsahu od 30 minut do 48 hodin, s výhodou od 1 hodiny do 24 hodin.
V ještě dalším postupu, jenž může být považován za podtyp „namáčecího provedení, a na nějž se obecně odkazuje jako na „bělení prostřednictvím praní , se používá kapalný prostředek jako takzvaný přídavek do praní. V tomto provedení se vodná lázeň vytvoří rozpuštěním nebo dispergováním konvenčního pracího prostředku ve vodě. Kapalný prostředek je ve své čisté formě uveden do kontaktu s touto vodnou lázní a tkaniny jsou pak uvedeny do kontaktu s vodnou lázní obsahující kapalný prostředek. Nakonec se tkaniny máchají.
Případné další složky
t.j. dále zlepšují v odstraňování skvrn.
chelatační chelatačních
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat chelatační činidlo jako případnou další, avšak vysoce výhodnou složku. Chelatační činidla zde vskutku dále přispívají k prospěšným vlastnostem kapalných prostředků, vlastnosti kapalných prostředků
Přispívají rovněž k bezpečnému profilu kapalných prostředků, jež mohou být pak používány k předchozímu působení na znečištěnou barevnou tkaninu po prodloužené časové období kontaktu před praním řečené tkaniny.
Vhodná chelatační činidla k použití činidla vybraná ze skupiny činidel, aminokarboxylátových zde zahrnuj í fosfonátových chelatačních činidel, a dalších chelatačních činidel jako glycin, kyselina salicylová, asparagová, glutamová, malonová a jeich směsi.
- 28 » ·· • φ • · · · φ φ « φ φ « ► · φ φ φ φ φ » φ φ φ » φ φ φ φφφ φφφ φ φ jakož i aminfosfonátové aminotri(methylenfosfonové)
Chelatační činidlo je při použití zde typicky přítomno v množstvích v rozsahu od 0,001 % do 5 % celkové hmotnosti prostředku a výhodně od 0,05 % do 2 % hmotnosti.
Vhodná fosfonátová chelatační činidla k použití zde mohou zahrnout kyselinu ethydronovou sloučeniny, včetně kyseliny (ATMP), amínoalkylen póly(alkylenfosfonátů), solí alkalických kovů ethan 1-hydroxy difosfonátů, nitrilo trimethylen fosfonátů, ethylendiamin tetramethylen fosfonátů, a diethylen triamin pentamethylen fosfonátů. Fosfonátové sloučeniny mohou být přítomny buď ve své kyselinové formě, nebo jako soli různých kationů na některých nebo na všech svých kyselých funkčních skupinách. Výhodnými fosfonátových chelatačními činidlo pro použití zde jsou diethylen triamin pentamethylen fosfonáty a kyselina aminotri(methylenfosfonová). Fosfonátová chelatační činidla jsou komerčně dostupná od společnosti Monsanto pod obchodním jménem DEQUEST®.
V prostředcích mohou být užitečná rovněž polyfunkčně substituovaná aromatická chelatační činidla. Viz U.S. patent 3 812 044, vydaný 21. května 1974 Connorovi et al. Výhodnými sloučeninami tohoto typu ve formě kyselin jsou dihyroxydisulfobenzeny, jako 1,2-dihydroxy-3,5-disulfobenzen.
Výhodným biodegradovatelným chelatačním činidle pro použití zde je kyselina ethylendiamin N, Ν'-di jantarová, nebo její soli alkalických kovů, kovů alkalických zemin, amonia nebo substituovaného amonia, nebo jejich směsi. Kyseliny ethylendiamin N, N'-dij antarové, obzvláště její (S,S) isomer, byly rozsáhle popsány v US patentu 4 704 233, 3. listopadu
1987, Hartmanovi a Perkinsovi. Kyseliny ethylendiamin N, Ν'di jantarové jsou komerčně dostupné například pod obchodním názvem ssEDDS® od Palmer Research Laboratories.
- 29 • 0 • 0 0 0 • 0 4 • 0 4 ·· 00 ’ 0 0 0
0 0 0
000 000
0
00
Vhodné aminokarboxyláty pro použití zde zahrnují ethylendiamin tetraacetáty, diethylentriamin pentaacetáty, diethylentriamin pentaacetát (DTPA), N-hydroxyethylendiamin triacetáty, nitrilotriacetáty, ethylendiamin tetrapropionáty, triethylentetraamin hexaacetáry, ethanol-diglyciny, kyselinu propylendiamin tetraocotovou (PDTA) a kyselinu methylglycindioctovou (MGDA), jak v jejich kyselinové formě, nebo ve formě jejich solí s alkalickými kovy, amoniem nebo substituovaným amoniem. Obzvláště vhodné aminokarboxyláty pro použití zde jsou kyselina diethylentriamin pentaoctová (DTPA), jež je například komerčně dostupná od BASF pod obchodním jménem Trilon FS® a kyselina methylglycin-dioctová (MGDA).
Jiná výhodná chelatační činidla pro použití zde mají obecný vzorec
kde R.!
R,
R, jsou nezávisle vybrány ze skupiny sestávající z -H, alkylu, alkoxylu, aryloxylu, -Cl, -Br, -N02 , -C(O)R', a -SO2R, kde R' je vybrán ze skupiny sestávající z -H, -OH, alkylu, alkoxylu, arylu a aryloxylu, R” je vybrán ze skupiny sestávající z alkylu, alkoxylu, arylu a aryloxylu, a R5 , R6 , R, a R8 jsou nezávisle vybrány ze skupiny sestávající z -H a alkylu.
Obzvláště výhodnými chelatačnimi činidly pro použití zde jsou ATMP, diethylentriamin methylenfosfonát, kyselina ethylendiamin N, Ν'-di jantarová, diethylentriamin pentaacetát, glycin, kyselina salicylová, asparagová, glutamová, malonová a jejich směsi.
·«
- 30 • 4 : ·'#'' ♦♦ ·· · · · · · · · ···· • 99 9 9 9 9 99
9 9 9 9
999 · 44 ·· · · • · · 4 •44 999
Prostředky podle vynálezu mohou jako další případnou složku obsahovat vychytáváš radikálů. Vhodné vychytávače radikálů pro použití zde zahrnují dobře známé substituovné mono- a dihydroxybenzeny a jejich analogy, alkyl- a arylkarboxyláty a jejich směsi. Výhodné takovéto vychytávače radikálů pro použití zde zahrnují di-terč-butyl-hydroxytoluen (BHT), hydrochinon, di-terč-butyl-hydrochinon, mono-tercbutyl-hydrochinon, terč-butyl-hydroxyanisol, kyselinu benzoovou, kyselinu toluenovou, katechol, t-butyl-katechol, benzylamin, 1,1,3-tris(2-methyl-4-hydroxy-5-t-butylfenyl)butan, n-propyl-galát a jejich směsi, a vysoce výhodný je diterc-butyl-hydroxytoluen. Vychytávače radikálů jsou při použití typicky přítomné v množstvích v rozsahu od 0,001 % do 2 % celkové hmotnosti prostředku a výhodně od 0,001 % do 0,5 % hmotnosti.
Jako případnou další, avšak vysoce výhodnou složku, mohou kapalné prostředky podle vynálezu dále obsahovat polyaminové polymery suspendující znečištění nebo jejich směte i. Zde mohou být také používány jakékoli polyaminové polymery suspendující znečištění známé osobám zběhlým v oboru. Obzvláště vhodnými polyaminovými polymery pro použití zde jsou polyalkoxylované polyaminy. Takovéto materiály mohou být konvenčně představovány jako molekuly s empirickými strukturami opakujících se jednotek:
_ [N_R]_n aminová forma (alkoxy)y
- 31 • ·
_ [N+_R]_ _n nX‘ kavarterizovaná forma
I (alkoxy)y kde R je hydrokarbylová skupina, obvykle o 2 - 6 uhlíkových atomech, R1 může být Οχ-^ο uhlovodík, alkoxy skupiny jsou ethoxy, propoxy a podobně a y je 2 - 30, nejvýhodněji 10 - 20, n je celé číslo přinejmenším 2, výhodně od 2 - 20, nej výhodněji 3-5, a X' je anion jako halid nebo methylsulfát, pocházející z kvarterizační reakce.
Nejvýhodnější pro použití zde jsou takzvané ethoxylované polyethylenaminy, t.j. produkt polymerizační reakce ethylenoxidu s ethyleniminem, mající obecný vzorec (EtO)_ [N_CH2_CH2_]_η Ν (EtO) y (EtO)y (EtO)y kde y = 2-30. Obzvláště vhodný pro použití zde je ethoxylovaný polyethylenamin, obzvlášf ethoxylovaný tetraethylenpentamin, a kvartérnízováný ethoxylovaný hexamethylendiamin.
Překvapivě bylo nalezeno, že řečené polyaminové polymery suspendující znečištění přispívají k užitečnosti tohoto vynálezu, t.j. že když jsou přidány navíc k řečenému systému rozpouštědel v kapalných prostředcích obsahujících enzym a povrchově aktivní látku, zlepšují dále účinnost odstraňování skvrn řečeného prostředku, obzvláště za podmínek působení předcházejícího praní. Umožňují vskutku zlepšit účinnost odstraňování skvrn u řady skvrn, včetně mastných skvrn,
- 32 ·· 99
9 9 9 9 9 enzymatických skvrn, skvrn od hlíny/bláta, jakož i bělitelných skvrn.
Typicky prostředky obsahují až do 10 % celkové hmotnosti prostředku těchto polyaminových polymerů suspenduj ících znečištění, výhodně od 0,1 % do 5 % , a výhodněji od 0,3 do 2 L
Prostředky mohou rovněž obsahovat jiná polymerní činidla uvolňující znečištění, jež jsou známa osobám zběhlým v oboru. Takováto polymerní činidla uvolňující znečištění jsou charakteristická v tom, že mají jak hydrofilní segmenty, k hydrofilizaci povrchu hydrofobních vláken, jako je polyester a nylon, tak hydrofobní segmenty, k ukládání na hydrofobních vláknech a k setrvání na nich v adherovaném stavu do ukončení pracích a máchacích cyklů, přičemž takto slouží jako zakotvení pro hydrofilní segmenty. To může umožnit, že skvrny vyskytující se po působení činidla uvolňující znečištění se v pozdějším pracím procesu snadněji vyčistí.
Užitečná polymerní činidla uvolňující znečištění zde zahrnují činidla uvolňující znečištění, jež mají: A) jednu nebo více neionických hydrofilních složek sestávajících z 1) polyethylenoxidových segmentů se stupněm polymerizace alespoň 2, nebo 2) oxypropylenových nebo polyoxypropylenových segmentů se stupněm polymerizace od 2 do 10, přičemž řečený hydrofilní segment neobsahuje žádnou oxypropylenovou jednotku pokud není ‘ navázána sousedícím částem na každém konci etherovými vazbami, nebo 3) směsi oxyalkylenových jednotek obsahujících oxyethylen a od 1 do asi 30 oxypropy lenových jednotek, přičemž řečená směs obsahuje dostatečný počet oxyethylenových jednotek tak, že hydrofilní složka má hydrofilicitu dostatečně vysokou ke zvýšení hydrofilicity povrchů konvenčních polyesterových syntetických vláken při depozici činidla uvolňujícího znečištění na takovémto povrchu,
- 33 φ φ · φφφφ · · re · · φ * φ·
Φ · Φ · · · φφφφ · φφ φ φφ φφ φφφ φφφ φ φ φφφφ φ φ φφφφ φφ φφ φφ φφ a řečené hydrofilní segmenty s výhodou obsahují alespoň 25 % oxyethylenových jednotek a výhodněji, obzvláště pro takové složky, jež mají kolem 20 až 30 oxypr opy lenových jednotek, alespoň 50 % oxyethylenových jednotek, nebo B) jednu nebo více hydrofobních složek obsahujících 1) C3 oxyalkylenové tereftalátové segmenty, v nichž, pokud řečené hydrofobni složky obsahují též oxyethylen tereftalát, je poměr jednotek oxyethylen tereftalátu k jednotkám C3 oxyalkylen tereftalátu asi 2:1 nebo nižší, 2) C4-C6 alkylenové nebo oxy C4-C6 alkylenové segmenty nebo jejich směs, 3) póly(vinylesterové) segmenty, s výhodou póly(vinylacetátové) , jež mají stupeň polymerizace přinejmenším 2, nebo 4) Cx-C4 alkyletherové nebo C4 hydroxyalkyletherové substituenty, nebo jejich směsi, přičemž řečené substituenty jsou přítomné ve formě C2-C4 alkyletherových nebo C4 hydroxyalkyletherových derivátů celulosy, nebo jejich směsí, a takovéto deriváty celulosy jso amfifilní, u čehož mají dostatečnou hladinu C2-C4 alkyletherových nebo C4 hydroxyalkyletherových jednotek k depozici na površích konvenčních polyesterových syntetických vláken a, když už jsou jednou adherované na takovýchto površích konvenčních polyesterových syntetických vláken, k udržování hladiny hydroxylů dostatečné ke zvýšení hydrofilnosti povrchu vláken, nebo kombinaci A) a B).
Typicky mají polyethylenové segmenty z A) 1) stupeň polymerizace od asi 1 do asi 200, i když lze užít vyšší hladiny, s -výhodou od 3 do asi 150, výhodněji od 6 do asi 100. Vhodné oxy C4-C6 alkylenové segmenty zahrnují, ale bez omezení, pokrytí konců polymerních činidel uvolňujících znečištění, jako jsou MO3S (CH2)nOCH2CH2O-, kde M je sodík a n je celé číslo od 4 - 6, jak je zveřejněno v U.S. patentu 4 721 580, vydaném
26. ledna 1988 Gosselinkovi.
• · • 4 · ·
- 34 4* 44 • · · • 4 4 4 4
4 4 β
4 4 <
44 «4 4 4
4 4 4
4 4 4
4 4 4 4«
4 • 4 44
Polymerní činidla uvolňující znečištění, užitečná v tomto vynálezu, zahrnují rovněž celulosové deriváty, jako jsou hydroxyetherové celulosové polymery, kopolymerové bloky ethylentereftelátu nebo propylentereftelátu s polyethylenoxidem nebo polypropylenoxid tereftalátem, a podobně. Takováto činidla jsou komerčně dostupná a zahrnují hydroxyethery celulosy, jako METHOCEL (Dow). Celulosová činidla uvolňující znečištění pro použití zde rovněž zahrnují ty, jež jsou vybrány ze skupiny sestávající z Cx-C4 alkyl a C4 hydroxyalkyl celulosy, viz U.S. patent 4 000 093, vydaný 28. prosince 1976 Nicolovi et al.
Činidla uvolňující znečištění charakteristická hydrofobními póly(vinylesterovými) segmenty zahrnují roubované kopolymery póly(vinylesterů), např. Ci~C6 vinylesterů, s výhodou póly(vinylacetátu), roubované na polyalkylenoxidové řetězce, jako jsou polyethylenoxidové řetězce. Viz evropskou patentovou přihlášku 0 219 048, publikovanou 22. dubna 1987, Kud et al. Komerčně dostupná činidla uvolňuj Iscí znečištění tohoto typu zahrnují typ materiálů SOKALAN, např.
SOKALAN HP-22, dostupný od BASF (Západní Německo).
Jedním typem výhodného činidla uvolňující znečištění je kopolymer, jenž má náhodné bloky ethylentereftalátu a polyethylenoxid (POE) tereftalátu. Molekulová hmotnost tohoto polymerního činidla uvolňujícího znečištění je v rozmezí od asi 25 000 do asi 55 000. Viz U.S. patent 3 959 230 Haysovi, vydaný 25. května 1976 a U.S. patent 3 893 929 Basadurovi, vydaný 8. července 1975.
Jiným výhodným polymerním činidlem uvolňujícím znečištění je polyester s opakujícími se jednotkami ethylentereftalátových jednotek, jenž obsahuje 10 - 15 % hmotnosti ethylentereftalátových jednotek spolu s 90 - 80 % hmotnosti polyoxyethylentereftalátových jednotek, odvozených • · ·· · · 00 ·*>
• 0 0 0 » · · · · ·
0 0 · · 00· 0 0 0 · • ···· * 0 · · 0 0 ·»· ··· • · 0 0 0 0 * · #·« 0 0· 00 ·0 00
- 35 od polyexyethylenglykolu ο průměrné molekulové hmotnosti 300 5000. Příklady tohoto polymeru zahrnují komerčně dostupný materiál ZELCON 5126 (od společnosti Dupont) a MILEASE T (od ICI) . Viz též U.S. patent 4 702 857, vydaný 27. října 1987 Gosselinkovi.
Jiným výhodným polymerním činidlem uvolňujícím znečištění je sulfonovaný produkt v podstatě lineárního esterového oligomeru sestávajícího z oligomerního esterového řetězce z tereftaloylových a oxyalkenylových opakujících se jednotek a koncových částí kovalentně připojených k tomuto řetězci. Tato činidla uvolňující znečištění jsou plně popsána v U.S. patentu 4 968 451, vydaném 6. listopadu 1990 J. J. Scheibelovi a Ε. P. Gosselinkovi. Jiná vhodná polymerní činidla uvolňující znečištění zahrnují tereftalátové polyester z U.S. patentu 4 711 730, vydaného 8. prosince 1987 Gosselinkovi et al., anionické koncově pokryté oligomerní estery z U.S. patentu 4 721 580, vydaného 26. ledna 1988 Gosselinkovi, a a blokové polyesterové oligomerní sloučeniny z U.S. patentu 4 702 857, vydaného 27. října 1987 Gosselinkovi.
Výhodná polymerní činidla uvolňující znečištění zahrnují rovněž činidla uvolňující znečištění z U.S. patentu 4 877 896, vydaného 31. října 1989 Maldonadovi et al. , jenž zveřejňuje anionické, obzvláště sulfoaroylové, koncově pokryté tereftalátové estery.
Ještě jiným výhodným polymerním činidlem uvolňujícím znečištění je oligomer s opakujícími se jednotkami tereftaloylových jednotek, sulfoisotereftaloylových jednotek, oxyethylenoxidových a oxy-1,2-propylenových jednotek. Opakující se jednotky tvoří hlavní řetězec oligomeru a jsou s výhodou ukončovány módifkovaným isothionátovým pokrytím konců. Obzvláště výhodné činidlo uvolňující znečištění tohoto typu obsahuje asi jednu sulfoisoftaloylovou jednotku, • ·
tereftaloylových jednotek, oxyethylenoxidové a oxy-1,2propylenové jednotky v poměru od asi 1,7 do asi 1,8 a dvě jednotky pokrytí konců, sestávající z 2-(2-hydroxyethoxy)ethansulfonátu sodného. Řečené činidlo uvolňující znečištění obsahuje od asi v množství 0,5 % do asi 20 %, bráno podle hmotnosti oligomerů, stabilizátoru snižujícího krystalizovaný podíl, s výhodou vybraného ze skupiny sestávající z xylensulfonátu, kumensulfonátu, toluensulfonátu a jejich směsí. Viz U.S. patent č. 5 415 807, vydaný 16. května 1995 Gosselinkovi et al.
Pokud se použijí, činidla uvolňující znečištění budou zde představovat od asi 0,01 % do asi 10 % hmotnosti detergenčního prostředku, typicky od asi 0,1 % do asi 5 %, s výhodou od asi 0,2 % do asi 3,0 %.
Prostředky podle vynálezu mohou rovněž zahrnovat jeden nebo více materiálů účinných v inhibici přenosu barviv z jednoho barevného povrchu na jiný během procesu čištění. Obecně takováto činidla inhibující přenos barviv zahrnují pólyvinylpyrrolidinové polymery, polyamin N-oxidové polymery, kopolymery N-vinylpyrrolidinu a N-vinylimidazolu, hořečnaté ftalocyaniny, peroxidasy, a jejich směsi. Pokud se používají, tato činidla typicky představují od asi 0,01 % do asi 10 % hmotnosti prostředku, s výhodou od asi 0,01 % do asi 5 %, a výhodněji od asi 0,05 % do asi 2 %.
Konkrétněji polyamin N-oxidové polymery výhodné pro zdejší použití obsahují jednotky o následujícím obecném strukturním vzorci: R-Ax-P, kde P je polymerizovatelná jednotka, k níž lze připojit N-0 skupinu nebo kde N-0 skupina tvoří část polymerizovatelné jednotky nebo skupina N-0 může být připojena k oběma jednotkám, A je jedna z následujících struktur: NC(O)-, -C(O)O-, -S-, -Ο-, -N=, x je 1 nebo 0, R je alifatická, ethoxylovaná alifatická, aromatická nebo
alicyklická skupina nebo jakákoli jejich kombinace, k níž lze připojit dusík N-0 skupinu nebo jejíž částí N-0 skupina je. Výhodnými polyamin N-oxidy jsou ty, jejichž R je heterocyklická skupina jako pyridin, pyrrol, imidazol, pyrrolidin, piperidin a jejich deriváty.
N-0 skupina může být představována následujícími obecnými strukturami:
? ? (Rtk-N—OW =N-(R,)x (R3)z kde Rx , R2 , R3 jsou alifatické, aromatické, heterocyklické nebo alicyklická skupiny nebo jejich kombinace, x, y a y jsou 0 nebo 1, a dusík N-0 skupiny může být připojen k, nebo být součástí, kterékoli ze shora zmíněných skupin. Aminoxidová jednotka polyamin N-oxidů má pKa < 10, s výhodu pKa < 7, výhodněj i pKa <6.
Použít lze jakýkoli hlavní řetězec polymeu, pokud je vytvořený aminoxidový polymer rozpustný ve vodě a má vlastnost inhibice přenosu barviv. Příklady vhodných polymerních hlavních řetězců jsou polyvinyly, polyalkyleny, polyestery, polyethery, polyamidy, polyimidy, polyakryláty a jejich směsi. Tyto polymery zahrnují náhodné nebo blokové kopolymery, kde jedním typem monomeru je amin N-oxid a druhým typem monomeru je N-oxid. Amin N-oxidové polymery mají typicky poměr aminu k amin N-oxidu 10 : 1 až 1 : 1 000 000. Počet aminoxidových skupin přítomných v polyaminoxidovém polymeru může však být obměňován patřičnou kopolymerizací nebo patřičným stupněm Noxidace. Polyaminoxidy lze získat v téměř libovolném stupni polymerizace. Typicky je průměrná molekulová hmotnost ~ ........- - , • · · · · ·' ·· ··
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 999 9 9 9 9
9999 9 9 99 99 999 999
9 9 9 9 9 9 9
- 38 - ........ e* ·· v rozsahu 500 až 1 000 000, výhodněji 1 000 až 500 000, nej výhodněji 5 000 až 100 000. Na tuto výhodnou třídu materiálů lze odkazovat jeko na „PVNO . Nejvýhodnějším polyamin N-oxidem užitečným v prostředcích podle vynálezu je zde póly(4-vinylpyridin-Noxid), jenž má průměrnou molekulovou hmotnost kolem 50 000 a poměr aminu k amin N-oxidu kolem 1:4.
Výhodné pro použití zde jsou rovněž kopolymerní Nvinylpyrrolidinové a N-vinylimidazolové polymery (na něž se odkazuje jako na třídu „PVPVI). S výhodou mají PVPVI průměrnou molekulovou hmotnost v rozsahu 5 000 až 1 000 000, výhodněji 5 000 až 200 000, nejvýhodněji 10 000 až 20 000. (Rozsah průměrné molekulové hmotnosti se stanoví odrazem světla, jak je popsáno v Barth et al. , Chemical Analysis, sv. 113, „Modern Methods in Polymer Characterization , jehož zveřejnění je zde zahrnuto odkazem) . PVPVI kopolymery maj í typicky poměr Nvinylpyrrolidinu k N-vinylimidazolu od 1 : 1 do 0,2 : 1, výhodněji od 0,8 : 1 do 0,3 : la nejvýhodněj i od 0,6 : 1 do
0,4 : 1. Tyto kopolymery mohou být buď přímé nebo větvené.
Tento vynález může rovněž využívat polyvinylpyrrolidon („PVP ) o průměrné molekulové hmotnosti od asi 5 000 až asi 400 000, výhodněji od asi 5 000 až asi 200 000, nejvýhodněj i od asi 5 000 až asi 50 000. PVP jsou známé osobám zběhlým v oboru detergentů, viz například EP-A-262 897 a EP-A-256 696, zahrnuto zde odkazem.Prostředky obsahující PVP mohou obsahovat rovněž polyethylenglykol („PEG ) o průměrné molekulové hmotnosti od asi 500 až asi 100 000, s výhodou od asi 1 000 až asi 10 000. S výhodou je poměr PEG k PVP na ppm základě poskytovaném v pracích roztocích od asi 2 : 1 do asi 50 : 1, a výhodněji od asi 3 : 1 do asi 10 : 1.
Když je žádoucí vysoké pěnění, do prostředků mohou být zařazena činidla podporující pěnění, jako C10-C16 alkanolamidy, • · typicky v hladinách 1 % - 10 %. C10-C14 monoethanol- a diethanolamidy představuji typickou třídu takovýchto činidel podporujících pěnění. Rovněž výhodné je použití takovýchto činidel podporujících pěnění s přídavnými vysoce pěnícími povrchově aktivními látkami jako aminooxidy, betainy a sultainy zmiňovanými shora. Když je to žádoucí lze přidat rozpustné hořečnaté
MgCl2, MgS04 podobně, kyselin, heterosoli jako v hladinách například 0,1 % - 2 %, pro poskytnutí další pěny a zesílení účinku v odstraňování mastnoty.
Do těchto prostředků, když jsou navrženy pro působení na tkaniny nebo jejich praní, lze přidat jakýkoli optický zjasňovač, fluorescenční bělící činidlo nebo jiné zjasňovací nebo bělící činidlo známé v oboru, v hladinách typicky od asi 0,05 % do asi 1,2 % hmotnosti detergenčního prostředku.
Komerčně dostupné optické zjasňovače mohou být klasifkovány do podskupin, které zahrnují, ale bez nutného omezení, deriváty stilbenu, pyrazolinu, kumarinu, karboxylových methincyaninů, dibenzothiofen-5,5-dioxidu, azolů, cyklické zjasňovače o 5- a 6-členných kruzích, přičemž tento seznam je ilustrativní a neomezující. Příklady takovýchto zjasňovačů jsou zveřejněny v „The Production and Application of Fluorescent Brightening Agents , M. Zahradník, vydáno u John Wiley & Sons, New York (1982) .
Konkrétními příklady optických zjasňovačů užitečných v prostředcích podle vynálezu jsou ty, jež identifikuje U.S. patent 4 790 856, vydaný Wixonovi 13. prosince 1988. Tyto zjasňovače zahrnují PHORWHITE sérii zjasňovačů od společnosti Verona. Jiné zjasňovače zveřejněné v tomto odkazu zahrnují: Tinopal UNPA, Tinopal CBS a Tinopal 5BM, dostupné od CibaGeigy, Artic White CC a Artic White CWD, dostupné od společnosti Hilton-Davis, sídlící v Itálii, 2-(4-styryl·
- 40 fenyl) -2H-naf tol[l, 2-djtriazoly, 4,4'-bis (1,2,3-triazol-2-yl) stilbeny, 4,4'-bis(styryl)bisfenyly, a aminokumariny. Konkrétní příklady těchto zjasňovačů zahrnují 4-methyl-7-diethyl aminokumarin, 1,2-bis(benzimidazol-2-yl)ethylen, 2,5-bis(benzoxazol-2yl)thifen, 2-styryl-naft-[l, 2-d]oxazol, a 2-(stilben-4yl)-2H-nafto-[l, 2-d]triazol. Viz též U.S. patent 3 646 015, vydaný 29. února 1972 Hamiltonovi. Výhodné zde typicky jsou anionické zjasňovače.
V závislosti na předvídaném konečné použití mohou být kapalné prostředky baleny v řadě nádob včetně konvenčních láhví, láhví vybavených „roll-on uzávěrem, houbou, kartáčem nebo sprejem, nebo sprejů.
I když výhodnou aplikací kapalných prostředků zde popsaných je aplikace v praní, jako pracích detergentů nebo pracích přídavků a obzvláště jako prostředků pro předchozí působení, takovéto prostředky mohou být používány rovněž k čistění pevných povrchů.
Vynález je dále vysvětlován následujícími příklady.
Příklady provedení vynálezu
Připraveny byly kapalné prostředky, jež obsahují vyznačené složky ve vyznačených poměrech (hmotnostní %):
Složkv 1 2 3
(% h./h.) (% h./h.) (% h./h.)
Neodol® 45.7 12 - 5
Neodol® 23.3 5 5
Benzylalkohol (HI = 16) 1,0 - -
1-methoxypropanol (HI = 37) - 2,0 -
Ethanol (HI = 37) - - 3,0
Limonen (HI - 0) 0,2 -
Pinen (HI - 0) - 0,5 -
Oktan (HI = 0) - - 0,4
Lipolasa D96/L (lOOKNU/g) 0,12 0,10 0,05
Proteasa (34g/l) 0,9 0,9 0,3
Amylasa (300KNU/g) 0,1 0,2 0,3
Ethoxylovaný 15-18 tetraethylenpentamin 1,0 2,0 0,5
DTPA* 0,4
DTPMP“ - 0,3 -
ATMP*** - - 0,16
Voda a minoritní složky do 100 do 100 do 100
NaOH na pH 7,5
- 42 ft · • · · · ι · ft » · · · · • · · « ·· • ftft 4
Složky 4 5 6
(% h./h.) (% h./h.) (% h./h.)
Neodol® 24.4 12 8 4
Neodol® 23.65 4
Na alkylsulfát 12 15 10
Benzylalkohol (HI = 16) - 1,5 -
1-methoxypropanol (HI = 37) - - 3,0
Ethoxy ethoxy ethanol (HI = 37) 0,5 - -
Limonen (HI = 0) - 0,4 -
Pinen (HI = 0) - - 0,8
Oktan (HI = 0) 0,2 - -
Lipolasa D96/L (lOOKNU/g) 0,10 0,12 0,8
Proteasa (34g/l) 0,7 0,7 0,9
Amylasa (300KNU/g) 0,15 0,12 0,07
Ethoxylovaný 15-18 tetraethylenpentamin 0,8 2,0
DTPA* 0,5
DTPMP“ - 0,5 -
Voda a minoritní složky do 100 do 100 do 100
NaOH na pH 7,5
DTPA* je diethylentriamin pentaacetát
DTPMP** je kyselina diethylentriamin pentamethylen fosfonová ATMP*** je kyselina aminotri (methylenfosfonová) .
Prostředky 1 až 3 mohou být používány v postupu předchozího působení. V tomto postupu je takovýto prostředek aplikován čistý na znečištěnou část tkaniny a ponechán působit na ni po 5 minut. Pak se tkanina vypere s konvenčním detergentem a vymáchá. Takto se získá výtečné odstranění skvrn
0 0
- 43 -00'
I · 0 » · 0
0 0 • · « u řady skvrn, včetně mastných skvrn, enzymatických skvrn, skvrn od hlíny a bělitelných skvrn.
Prostředky 4 až 5 mohou být používány v postupu „prostřednictvím praní . V tomto postupu se prostředek uvede do kontaktu s vodnou lázní, vytvořenou rozpuštěním konvenčního detergentu ve vodě. Tkaniny se pak uvedou do kontaktu s touto vodnou lázní obsahující kapalný detergent, a tkaniny se vymáchají. Získá se výtečné odstranění skvrn u řady skvrn, včetně mastných skvrn, enzymatických skvrn, skvrn od hlíny a bělitelných skvrn.
Prostředek 6 může být používán v namáčecím postupu. V tomto postupu se 100 ml takovéhoto kapalného prostředku zředí v 10 litrech vody. Tkaniny se pak uvedou do kontaktu s touto vodnou lázní obsahující tento prostředek, a ponechají se namáčet se v ní po časové období 24 hodin. Tkaniny se nakonec vymáchají. Získá se tím výtečné odstranění u různých skvrn, včetně mastných skvrn, enzymatických skvrn, skvrn od hlíny a bělitelných skvrn.

Claims (11)

1. Kapalný prostředek vhodný k čištěni tkanin, vyznačující se tím, že obsahuje
- od 0,0001 % do 5 % enzymu, bráno podle hmotnosti celého prostředku,
- povrchově aktivní činidlo,
- a systém rozpouštědel, obsahující hydrofilní rozpouštědlo o hydrofilním indexu vyšším než 15, a hydrofobní rozpouštědlo o hydrofilním indexu nižším než 15, v hmotnostním poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 10:1 do 2:1, přičemž hydrofilní index je definován rovnicí molekulová hmotnost hydrofilní části rozpouštědla _. 100.
celková molekulová hmotnost rozpouštědla
2. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že řečené hydrofilní rozpouštědlo je alkoxylovaný alifatický nebo aromatický alkohol o hydrofilním indexu vyšším než 15, alifatický nebo aromatický alkohol o hydrofilním indexu vyšším než 15, nebo jejich směs, s výhodou je ethanol, propanol, methoxypropanol, ethoxypropanol, butoxypropanol, 1methoxy-2-fenyl-l-ethanol, propandiol, dodekanglykol, ethoxyethoxy-ethanol, benzylalkohol, nebo jejich směs, a výhodněji je benzylalkohol nebo 1-methoxy-2-propanol.
• 4 · · 4 4 4 4
4 · 4 4 4 4
4 444 4 44 4
44 44 444 444
4 4 4444 4 4
- 45 - ··· · ·· ·· *· ·· • 4 4
4444 · 4
3. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řečené hydrofilní rozpouštědlo je parafin, terpen nebo terpenový derivát o hydrofilním indexu nižším než 15, alkoxylovaný alifatický nebo aromatický alkohol o hydrofilním indexu nižším než 15, alifatický nebo aromatický alkohol o hydrofilním indexu nižším než 15, glykol nebo alkoxylovaný glykol o hydrofilním indexu nižším než 15, nebo jejich směs, a s výhodou je d-limonen, dipenten, alfa-pinen, beta-pinen, oktan, nebo jejich směs.
4. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řečená hydrofilní a hydrofobní rozpouštědla jsou přítomna v hmotnostním poměru řečeného hydrofilního rozpouštědla k řečenému hydrofobnímu rozpouštědlu od 7:1 do 2:1, as výhodou od 6:1 do 4:1,
5. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řečený enzym je vybrán ze skupiny sestávající z celulas, hemicelulas, peroxidas, proteas, glukoamylas, amylas, lipas, kutinas, pektinas, xylanas, reduktas, oxidas, fenoloxidas, lipoxygenas, ligninas, pululanas, tannas, pentosanas, malanas, β-glukanas, arabinosidas, a jejich směsí, a s výhodou je proteasa, amylasa, lipasa, kutinasa, celulasa, nebo jejich směs.
6. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje v hladině od 0,001 % do 2 % , bráno podle hmotnosti celého prostředku, enzym nebo jejich směs, a s výhodou od 0,01 % do 1 %.
Ί. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje od 0,1 % do 50 % , bráno podle hmotnosti celého prostředku, povrchově aktivní látky, nebo jejich směsi, s výhodou od 5 % do 30 %, a výhodněji od 8 % do 20 %, přičemž řečená povrchově aktivní látka je vybrána ze skupiny sestávající z neionických, anionických, kationických, zwitterionických a amfoterních povrchově aktivních látek a jejich směsí.
8. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řečená povrchově aktivní látka je hydrofobní neionická povrchově aktivní látka o HLB pod 16, nebo jejich směs, výhodněji je alkoxylovaná neionická povrchově aktivní látka podle obecného vzorce R0-(C2H4O) n (C3H6O) mH, kde R je C6 až C22 alkylový řetězec nebo C6 až C28 alkylbenzenový řetězec, a kde n + mjeod0do20an je od 0 do 15 a m je od 0 do 20, s -výhodou je n + m od 1 do 15 a n a m jsou od 0,5 do 15, výhodněji je n +*m od 1 do 10 a n a m jsou od 0 do 10.
9. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že je vodný a má pH od 5 do 12, s výhodou od 6 do 10, a výhodněji od 7 do 9.
10. Způsob čištění tkaniny kapalným prostředkem podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky aplikace řečeného prostředku v čisté formě na řečenou tkaninu, s výhodou jen na její znečištěnou část, před tím, než se vymáchá, nebo vypere a pak vymáchá.
- 47 • · ·· ·· «4 ··
4 · 4 «44 4444
444 4 44·· · ·· ·
4 444· · 4 4 · 44 444 444
4 4 4 4 4 4 4 4
44· · ·· ·· ·· ··
11.
12 . i i
Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že řečený čistý prostředek se ponechá v kontaktu s řečenou tkaninou po časové období v rozsahu od 1 minuty do 1 hodiny, s výhodou od 1 minuty do 30 minut.
Způsob čištění tkanin, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky zředění kapalného prostředku podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 9, v jeho čisté formě, do vodné lázně, uvedení řečených tkanin do kontaktu z řečenou vodnou lázní obsahující řečený kapalný prostředek, a následného vymáchání nebo vypraní a pak vymáchání řečených tkanin.
Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že řečený tkanina se ponechá nasáknout v řečené vodné lázni obsahující řečený kapalný prostředek po časové období v rozsahu od 30 minut do 48 hodin, s výhodou od 1 hodiny do 24 hodin.
Způsob podle nároků 12 nebo 13, vyznačující se tím, že řečená vodná lázeň je vytvořena rozpuštěním nebo dispergováním konvenčního pracího detergentů ve vodě.
CZ19991143A 1997-10-01 1997-10-01 Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo CZ114399A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991143A CZ114399A3 (cs) 1997-10-01 1997-10-01 Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991143A CZ114399A3 (cs) 1997-10-01 1997-10-01 Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ114399A3 true CZ114399A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5462824

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991143A CZ114399A3 (cs) 1997-10-01 1997-10-01 Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ114399A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5916862A (en) Detergent compositions containing amines and anionic surfactants
EP0878535B1 (en) Light-duty liquid or gel dishwashing detergent compositions which are microemulsions and which have desirable greasy food soil removal and sudsing characteristics.
RU2168578C2 (ru) Процесс предварительной обработки ткани перед стиркой и отбеливающий состав
USH1776H (en) Enzyme-containing heavy duty liquid detergent
EP2707472B1 (en) Aqueous concentrated laundry detergent compositions
CZ354498A3 (cs) Prostředky na praní prádla s obsahem kationtových povrchově aktivních činidel a modifikovaných polyaminových dispergátorů špíny
MXPA02008192A (es) Composiciones detergentes liquidas para lavanderia que tienen beneficios de remocion de arcilla incrementados.
EP0839903B1 (en) Liquid aqueous bleaching compositions and pretreatment process
CA2216855A1 (en) Thickened, highly aqueous, cost effective liquid detergent compositions
JPH08503733A (ja) カルシウムイオンとポリヒドロキシ脂肪酸アミド非イオン界面活性剤/所定の陰イオン界面活性剤/石鹸界面活性剤混合物とを含有する洗剤組成物
CZ20003296A3 (cs) Kapalné prací prostředky obsahující HEDP a polyaminy
US6087321A (en) Detergent compositions containing amines, alkyl sulfates, and other anionic surfactants
WO1997006235A1 (en) Detergent compositions containing amine and specially selected perfumes
CZ354898A3 (cs) Detergentní prostředek, způsob modifikování povrchu látek během praní a způsob praní a odžmolkovatění látek
EP0834550A1 (en) Laundry detergent compositions
GB2298211A (en) Liquid detergent compositions comprising anionic surfactant, nonionic surfactant and proteolytic enzyme
EP1001014B1 (en) Bleaching compositions
CZ354598A3 (cs) Prací detergentní prostředek
CZ114399A3 (cs) Prací detergentní prostředky obsahující hydrofobní rozpouštědlo a hydrofilní rozpouštědlo
SK33399A3 (en) Laundry bleaching processes and compositions
AU711809B2 (en) Peroxygen bleaching compositions comprising a fabric protection agent
MXPA98000201A (en) Peroxigenated whitening compositions that comprise a te protection agent
JP2023523893A (ja) 液体洗濯洗剤配合物を作製する方法
CZ156399A3 (cs) Tekutý vodný prostředek, vhodný pro předpírání tkanin a způsob bělení znečištěných tkanin
KR19990087531A (ko) 세탁 전처리 방법 및 표백 조성물

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic