Vynález se týká zařízení k detekci chyb útku,zejména chyb přívodu útku ve tkacím stroji, zejména opatře-ném dvojitou soustavou pro přívod útku, takže když se zjistíchyba v jednom z těchto systémů, provede se automaticky přepnu-tí na druhý systém a tedy přechod na druhou utkovou ňit, udr-žovanou v pohotovostní poloze; to umožňuje ruční zásah k od-stranění poruchy v prvním systému pro přívod útku, aniž by sestroj musel zastavit. Z evropské zveřejněné, přihlášky č.· O 195 4-69 jeznámý tkáči stroj', ópátřený'dvojitým systémem pro přívodútkové nitě. V tomto stroji je kolem dráhy útku uspořádán .větší počet detektorů, a to v obou systémech pro přívod útku.Detektory kontrolují stav útkové nitě a v případě zjištění -ehy-by-vyvol-a-jí-přepnutdHtta^druhý-systára—který-je-v-pohoto^ ' z vostní poloze,přes regulační jednotku.
Takový tkací stroj potřebuje v obou systémechpro přívod útku speciální detektory, které jsou uspořádánynavíc kromě detektorů, tvořících běžné zařízení pro kontrolusprávného zanesení útku. Mimoto se konstrukční princip, popsa-ný v uvedené přihlášce, vůbec nehodí pro pneumatické stroje,které pracují s tryskami unášejícími útek prostřednictvím vy-fukovaného vzduchu. Účelem vynálezu je odstranit tyto nevýhody a vytvořit zlepšené zařízení, které nepotřebuje detektory 'umístěné v systému pro přívod útku a vystačí s‘ použitím de- tektorů typu útkové zarážky; zařízení podle vynálezu je, použitelné bez obtíží v tkacích strojích s pneumatickým za-nášením útku a hodí se zejména pro ty stroje, které jsou vy-baveny soustavou pro· vyjmutí cl efektní útkové nitě v celé dél-ce nebo úseku útkové nitě zanesené do prošlupu. Předmětem vynálezu je zařízení k detekci chybútku ve tkacím stroji', které obsahuje v kombinaci detektorpřítomnosti nebo nepřítomnosti útku na zanášecí straně, ústro-jí k vyjímání chybného útku, uváděné v činnost automaticky pozjištění jakékoli nepravidelnostiz jištěné detektorem-, a po- --zastavení stroje, a^racovní a ovládací ústrojí, pracující vedvou po sobě následujících kontrolních dobách po odstraněnívadného útku v závislosti na detektoru, za účelem opětného spuštěni stroje, jeho úplné zastaveni nebo přepnuti jednoho_ systému na druhý systém přívodu útku v závislosti na stavech,zjištěných během první a druhé kontrolní doby.
Zařízení podle vynálezu umožňuje rozlišit různédruhy chyb týkajících se útku a vyvolat v tkacím stroji čin-nosti, nezbytné k odstranění těchto chyb, přičemž provádíanalýzu prvního odstraňování chyb a případně i druhého odstra-novéní chyb, když porucha trvá po spuštění stroje poté, eobyla odstraněna první chyba. Všechny kontroly, ke kterým do-chází během regulace, jsou vázány k jedinému detektoru typu"útkové zarážky", jehož koncepce je sice klasická, který všakje v tomto případě využit speciálním způsobem při odstraňová-ní chybného útku" v prošlupu: v první kontrolní době umožňujedetektor ověření útku nebo části útku během jeho vyjímání - 4 z prošlupu, zatímco ve druhé kontrolní době tentýž detek-tor umožňuje ověřit nepřítomnost útku v případě, kdy úteknebo úsek útku byl správně vyňat ž prošlupu. Další speciál-ní případy jsou uvedeny v následujícím textu; logická analý-za, kterou provádí zařízení, umožňuje zjištovat chyby,napří-klad přetrh utku, před zanáŠecí tryskou, tedy v jednom zesystémů pro přívod útku,-a vyvolat automatické přepnutí nadruhý přívodní systém, kde je druhý útek připraven .k..zanes.e-„ní. Tento speciální druh chyb lze účinně zjistit automatickýmsledem operací, které postupují takto: - první detekce chyby, provedená detektorem na doletové stra-ně tkaniny; - zastavení stroje, po kterém následuje první vyjmutí chybné-ho’ útku se dvóudobou kontrolou; - opětné puštění stroje, po kterém detektor zjistí.trvání ,...... .. .chyby;. . . -- · ·· ···..... - ··:; , ' ' ‘ ._^-^_^'.jri'no-Vé.*..za.s±.av.e.n.í.í'a.troje-,-po-k-terém-nás-leduje-driuhá^vyjmUti' “ chybného útku s dvoudobou kontrolou, což umožňuje zjistit,že při opětném spuštění stroje nebyl do prošlupu zanesenžádný útek. __
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklademprovedení a s výkresy, kde značí obr. 1 velmi schematický pů-dorys tkacího stroje, vybaveného strojem podle vynálezu, aobr. 2 a 3 diagram vysvětlující jeho funkci. x . V souvislosti s obr. 1 bude vynález popsánv aplikaci na bezčlunkový tkací stroj, s-p.ne.uma.tjLcký-n>.Lza«áŽea-íg- útku 1 do vyráběné tkaniny 2 z útkové zásoby, umístěné nazanášecí straně tkaniny jí. Útek 1 přichází během tkaní z cívky 3, která jeuspořádána pevně na jedné straně tkacího/stroje;.Přichází nej-prve do odměřovače 4, který odměřuje délky útku, odpovídajícíjednomu prohozu, a uvolňuje..útek v délkách, odpovídajících .. .tomuto prohozu. Útek 1, pak prochází nejprve pevnou tryskou J5a potom prohozní tryskou _6, která se pohybuje společně s ne-znázorněným paprskem, přičemž do obou trysek 5,, jS se přivádístlačený vzduch, který uvádí útek 3. do zrychleného pohybu,nezbytného k zanesení do prošlupu. Při průchodu prošlupera, tvořeným osnovními nitěmi,je útek známým způsobem veden uvnitř zanášecího kanálu a je- }ho pohyb jetdržován a podporován neznázorněnými přifukováními »,tryskami, které jsou rovnoměrně rozděleny po šířce tkaniny 2a napájeny postupně stlačeným vzduchem. Jakmile je útek JL za-nesen, odstřihne se od zásoby útku jL nožem který je umístěnu okraje tkaniny j? na zanášecí straně. Potom lze zanést dalšíútek.
Optický detektor 8. typu útkové zarážky, umístěnýu doletového okraje tkaniny 2 proti prohozní trysce 6, zajiš-tuje známým způsobem detekci správného příchodu útku jL až k to-muto okraji tkaniny _2. Tento optický detektor 8 vysílá signálydo ústrojí 9. ke zpracování signálů, které;'je^spojeno s ústřed-ní řídicí jednotkou 10 tkacího stroje. \
Aby se brala v úvahu možnost přetrhu útku j. bě-hem tkaní, je tkací stroj vybaven přídavným přívodním systé-mem, který umožňuje udržovat druhý útek 11 v připravené polo-ze. Toto ústrojí obsahuje druhou cívku 12, druhý odměřovač 13a druhou pevnou trysku 14, které jsou analogické jako součás-ti první soustavy a jsou umístěny na stejné straně tkacíhostroje. Přepínací ústrojí 15. slouží podle, potřeby k přepíná-,ní první. soustavy na druhou-soustavu' pro přívoď útku Γ nebo 11a naopak, zejména k tomu účelu, aby tkaní mohlo pokračovats druhým útkem 11, jenž je v připravené poloze, když se prvníútek JL přetrhne.. Toto přepínací ústrojí .15 pracuje podle po-velů ústřední řídicí jednotky 10. V provedení podle obr. 1 je prohozní tryskyspolečná oběma přívodním systémům, takže obě pevné trysk5, až 14 zavádějí svůj útek 1 a 11 do této společné pohybli-vé prohozní trysky 6. Lz,e ovšem vytvořit neznézorněnou vari* ^WtlPproYea^ifí7~kcle i obě pohyblivé prohozní trysky jsou dvěstejně jako pevné trysky _5, 14 a každá z těchto pohyblivýchtrysek vede jeden útek 1. nebo 11. -------------Následující popis se týká tkac ího stroje a jeho součástí, nezbytných pro nanášení útku v jediné barvě. Je sa-mozřejmé, že tyto součásti mohou, být zmnoženy v případě tka-cího stroje, ve kterém se zanáší střídavě útky několika'barev.
Tkací stroj je dále opatřen vytahovacím ústrojím 16, které slouží k vyjímání přetrženého útku, jeho kusů'nebo chybného útku. Jde zejména o pneumatické ústrojí, které jepohyblivé po celé šířce tkaniny 2 a je popsáno ve francouzském pat. spise ........ (franc. přihláška č. 88 07257). Toto ústrojí 16 provádí funkci, kterou lze označit jako "párání",ve spojení se sledem dmychání tlakového vzduchu z přifukova-cích trysek.
Podle vynálezu kombinované působení optického de-tektoru 8, ústrojí 2 ke zpracování signálů z tohoto detektoru 8a vytahovací ústrojí 16 umožňuje zjistit přetrh útku JL běhemtkaní,- ke-kterému do jde-před prohozní tryskou _6, tedy v'systé-mu pro přívod útku. Mimoto zásah ústřední řídicí jednotky 10a; přepínacího ústrojí 15 umožňuje v případě zjištění přetrhuútku .1 automatický přechod na druhý útek 11,. připravený k pro- yozu_a_do.d.á.v.a.ný_dr-Uhý-m_s-y-s.témem-,—aby—tk-an-í—moh-l-o-pokračovat- bez přerušení. ,,
Vynikajících výsledků se dosáhne díky speciálnímusledu, který bude popsán do souvislosti s obr. 2 a 3.
Obr. 2 vysvětluje různé situace, ke kerýra můžedojít, když optický detektor 8 zjistí poruchu na přívodnístraně útku 1_ a vyvolá tedy automatické zastavení stroje. Pět po sobě následujících řádků odpovídá situacím, které jsouoznačeny písmeny A až E v levém sloupci a schematicky vyznače-ny ve druhém sloupci, kde je symbolicky znázorněna polohautku 1 vzhledem: ke krajům tkaniny _2. Třetí sloupec diagramu na obr. 2 ukazuje kon-trolní stav, zjištěný optickým detektorem 8 po prvním vyjmu-tí utku, provedeném po zastavení stroje. Regulační ustrojízasahuje ve dvou po sobě následujících dobách. První kontrol-ní doba T^ je situována na začátek vyjímání vadného útku a máumožnit zjištění průchodu alespoň kusu útku 1 během tohoto vy-jímání. Druhá kontrolní doba se nachází na .konci vyjímání,-kdy vadný-útek nebo"jeho kus by“'měr'býť“přxncipíálňě'" F pro-~šlupu odstraněn. Zjištění přítomnosti útku 1 je znázorněnostavem "1” a zjištění nepřítomnosti útku stavem "0" a topro obě kontrolní doby i T^.
Pravý sloupec na diagramu udává typ působení, kte-ré je vyvoláno v závislosti na kontrolním stavu při prvnímvyjímání chybného'utku po zastavení, stroje: - situace A; útek byl normálně odstřižen, třebaže je krátký, • a jeho vyjmutí tedy probíhá správně, takže zbylý kus útku... * -· — - -i,.-- ·--— I. «.L. I.· I .11 h I I -—— ‘ —·— je z prošlupu vyjmut, Tkací stroj se pak automaticky znovuuvede v činnost; - situace B: útek je příliš dlouhý a není odstraněn běhemdruhé "kdtrtřbíňí" doby _T2 > ~ - situace C: útek je naopak příliš krátký a neodríznutý, tak-že útek není detekován během první kontrolní doby ; -situace D: špatné provázání vyvolalo namotání útku na osnov-ní nítáj^tskže nemohl být vyjmut; - situace E: útek úplně chybí v celé šířce tkaniny, takže h vv jmutí_n.(=ílo.-irt.fi..... ............. - — - u — - - V situacích B až B, které se liší od situace Akontrolními stavy, se tkací stroj zastaví a světelný signálupozorní obsluhu, aby provedla zásah.
Stiuace A vyvolá opětné spuštění stroje a principiál-ně zanesení nového útku. Když po tomto novém spuštění stroje 1 optický detektor 8 znovu vyvolá opětné zastavení stroje, dojdek novému vyjmutí nového útku. Situace, ke kterým potom může dojít, s vynecháním velice nepravděpodobných případů, jsou na-kresleny na diagramu z obr. 3, kde je použito stejných symbo-lů jako na obr. 2. Jako v předchozím případě provádí optický «detektor 8 kontrolu ve dvou po sobě následujících kontrolníchdobách T-j- a P° této druhé činnosti vyjmutí útku. Nejčastějidochází k jednomu ze tří těchto stavů: ---s-i-tuace—B:—nový“útek-je_ú'č'i"nn'ě—ζ'ίηΈΈβίΓΊΙο prošlupu po prvním vyjmutí chybného útku, je však přfetržený a příliš krátký. Teto chybný útek se správně vyjme během druhého vyjímání; - situace G: i v tomto případe je po prvním vyjmutí útku zane-sen do prošlupu následující útek, je však příliš dlouhý, cožse zjistí během druhá kontrolní doby -situace H: Po celé šířce tkaniny 2 nebyl zanesen žádný útek,což znamená, že byl útek přetržen i před zanesením, a topřed provozní tryskou 6. V situaci F a G se tkací stroj automaticky zastavíža účelem ručního zásahu.
X V situaci H, která je dokonale charakterizována 10 - kontrolními stavy "0" a "O1' v obou po sobě následujícíchdobách a Tg, vyvolá ústřední řídicí jednotka 10 automa-ticky pomocí přepínacího ústrojí 15 přechod na druhý útek 11,který je v připravené, poloze, a tkaní pokračuje s tímto dru-hým útkem 11* Během této doby může obsluha navázat prvníútek, který byl přetržen v systému pro přívod útku, aniž byse musel přerušit chod stroje.
Je samozřejmé, že v případě nové'chyby útku 11 vsystému přo jeho přívod by se zjistila tato chyba a přešloby se automaticky zpátky na první útek 1, který byl po opra-vě znovu uveden do pohotovostní polohy. Ústrojí 9. ke zpracování signálů z optického detekto-ru 8 zjištuje kontrolní stavy v obou po sobě následujícíchkontrolních dobách a Tg , převede tyto stavy na logickésignály "O" a "1" a provede logickou analýzu kombinace signá- lů, vzniklé při každém vyjímání útku. -. ..Sled sU“toffia-t-iek-ýeh“kOnt-rolní“ch~operací·* a^přechodú^· *na další útek může proběhnout ve velice krátké době, napří-klad asi 20 s. ...... . . . .Vynález .není omezen na znázorněné provedení, které------- bylo uvedeno pouze jako přiklad. Vynálezu lze například pou-žít ve tkacích strojích s dvojitým systémem pro přívod útku,který pak by byl opatřen ústrojím pro automatickou opravuv úrovni přívodního systému.