CS5191A2 - Method and device for needles selection in circular knitting frames - Google Patents

Method and device for needles selection in circular knitting frames Download PDF

Info

Publication number
CS5191A2
CS5191A2 CS9151A CS5191A CS5191A2 CS 5191 A2 CS5191 A2 CS 5191A2 CS 9151 A CS9151 A CS 9151A CS 5191 A CS5191 A CS 5191A CS 5191 A2 CS5191 A2 CS 5191A2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
jacks
needles
jack
cam
fork
Prior art date
Application number
CS9151A
Other languages
English (en)
Inventor
Ettore Negri
Paolo Brandani
Paolo Salucci
Original Assignee
Savio Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Savio Spa filed Critical Savio Spa
Publication of CS5191A2 publication Critical patent/CS5191A2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/66Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements
    • D04B15/68Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements characterised by the knitting instruments used
    • D04B15/78Electrical devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

—»i
Způsob a zařízení pro výběr jehelyokrouhlých pletacích stro U)· > oo i «£» ro MP - 1731 - 90 - Če
Oblast techniky
Vynález se týká okrouhlých pletacích strojů a zejména vý-běru jehel n těchto strojů za účelem vytváření vzorované nebokosočtverečné pleteniny a řeší zařízení a způsob výběru těch-to jehel, které odebírají přízi z tvořiců pro výrobu pletené-ho zboží.
Je známo, že okrouhlé pletací stroje obsahují v podstatějeden nebo více jehelních válců, jak je znázorněno na obr. 1,opatřených drážkami 1_ na svém vnějším válcovém povrchu. Dráž-ky 1_ představují vedení pro jehly 2, které při svém pohybuvytvářejí oěkové smyčky ve spolupráci s platinami. Počet drá-žek £ je shodný s počtem jehel 2, které v nich vratně klouza-jí. Obvykle je u strojů na výrobu dámských punčoch počet déá-žek a jehel mezi 200 až 400 na válec.
Jehly pracují s vratným pohybem mezi maximální a mini-mální polohou, do kterých se pohybují pomocí vhodných vačekpůsobících na jehlu a operu zdviháku. Válec se otáčí a s nímse otáčejí jehly, které jsou při svém vratném pohybu vedenys přízí v úhlově pevné poloze, když jsou v nejvyšším hodě svédráhy. Pro výrobu pleteného zboží se obvykle používá současněa stejným způsobem jen části jehel, které jsou k dispozici,kromě pletení hladkých pletenin, u nichž všechny jehly pracujímezi svou maximální a minimální polohou, přičemž všechny jsouvedeny s přízí v každém pletacím řádku a všechny se pohybujístejně.
Když stroj nevytváří hladkou pleteninu, aby vytvářel jiné"typy pleteniny /jako sírovanou nebo vzorovanou pleteninu/ 2 vyžaduje se, aby některé jehly vytvářely očkové smyčky, za-tímco jiné se musí zvednout do střední polohy, aby odtáhly pří-zibez uzavření předcházející smyčky, aby vytvořily chytové οϊ-ko nebo se musí zvednout s určitou prodlevou, takže neodebíra-jí přízi vedenou do určité úhlové polohy a proto s ní nevytvá-řejí nové smyčky. Jinými slovy, je nutno provádět výběr jehel.To znamená, že pro každý tvořič musí být stanoveno které a ko-lik jehel musí urazit určitou dráhu a které a kolik jiných je-hel musí urazit určitou odlišnou dráhu nebo samozřejmě se ne-bude pohybovat.
Podle uspořádání znázorněného na obr. 1 se tento výběrprovádí zdviháky 2» které klouzají ve stejných drážkách 2 ja-ko jehly 2 ležící nad nimi, aby jimi pohybovaly do vyšší polo-hy pro uchopení příze. Jehly 2 jsou poháněny vratně pevnýmivačkami 30 a protivačkami 32» které je zase snižují, aby vytvá-řely smyčková .očka. Když zdviháky 2 zdvihnou jehlu 2 do jejípracovní polohy, odtáhnou se od jejího kolénka a vrátí se zpět.Když není potřeba, aby jehla po splnění svého úkolu uchopenípříze a vytvoření očkové smyčky, přičemž je ve své maximálnípoloze, odebrala další přízi z dalšího tvořiČe, zůstává v tétopoloze, protože její ovládací zdvihák zůstává ve své spodníklidové poloze.
Zdvihák 2 «ά speciální tvar, který odpovídá přesné funk-ci. Ačkoli to na výkresech není znázorněno, je lehce zakřivennebo zahnut ve směru kolmém k rovině obr. 1. Toto zakřiveníjej lehce přitlaČuje k vnitřku drážky a zajišťuje jeho přes-nou polohu bez chvění jeho řádným přilnutím ke stěnám drážkypři působení určité síly, která jím mé pohybovat buipt axiálněnebo radiálně. Tělo zdviháku obsahuje ve své střední části výčnělek, tj. horní vodicí opěru 4, která přichází do záběru se svou vlastní ovládací vačkou 2 pro udílení pohybu zdviháku směrem dolů, - 3 - když splnil svůj úkol vytlačení jehly 2. Směrem dolů je na tě-le zdviháku 2 upravena druhá vodicí opera 6, která přichází dozáběru se zvedací vačkou 7, která zvedá zdvihák s nad ním le-žící jehlou, která byla vybrána pro odebírání příze. Šnižova-cí vačka 2 a zvedací vačka 7 jsou samozřejmě úhlově přesazenya na každý zdvihák působí v různých časových okamžicích.
Spodní část 8 zdviháku 2 j® opatřena spodní vodicí opě-rou. V známých provedení tato vodicí opera spolupracuje s dal-šími pevnými vačkami, které polohují opěru radiálně a tlačí^dvihak“ven“tal<že“jeho_vodicí—opěra-6“zabí-rá—s—vačkou—7-»—která-pohybuje zdvihákem 2 svisle nahoru. Všechny zdviháky jsou od-tlačovény ven radiálními vačkami, takže jejich spodní opera jev záběru se zvedací vačkou 7, takže se zvedají a uvádějí svéjehly do jejich činné polohy. Tento kývavý pohyb zdviháku mezijeho vnitřní a vnější polohou nastává účinkem jeho otáčení ko-lem středu otáčení v jeho horní části. Účelem výběrového /selektivního/ mechanismu a jeho čin-nosti je vyloučit z celkového množství zdviháků» ty zdviháky,které ovládají jehly, které nejsou pro vytváření jednotlivýchsmyček potřebné a není je tedy potřeba zvedat. U známých provedení tento mechanismus pro výběr nebo nečinnost jehel sestává z mnoha pák a smykadel, které přicházejí dostyku s mnoha operami na spodní Části zdviháku, ve střední po-loze mezi operami 4 a 6, a které tlačí zdvihák zpět do drážky1_» aby tak zabránily jeho styku se zvedací vačkou. Tradičnízpůsob výběru proto sestává z uvádění určitého počtu smykadelnebo pák do kontaktu s určitým počtem zdviháků 2 výběrem operumístěných ve stejné výšce, radiálním pohybem pouze některýchsmykadel k vnějšímu povrchu válce.
Jestliže- musí určený zdvihák zůstat v záběru, když; se jed-no nebo více smykadel přiblížilo jehelnímu válci, opěry odpoví-dající výšce těchto pák se od zdviháku odstraní. Počet pák nebo smykadel potřebných pro ovládání výběru je obecně shodný s poč-tem výběrových oper, U známých provedení sestává postup výběru obvykle z vytvá-ření dotyků mezf. neodstraněnými operami na zdvihácích a s cle-ny zajištujícími nečinnost, buá pákami nebo smykadly, otáčenímuvedených členů do polohy blížící se válci. Samozřejmě ty čle-ny, které nemusí zajišťovat nečinnost zdviháků, jejichž opěryjsou v poloze jim odpovídající, jsou udržovány v odtažené po-loze v okamžiku, ve kterém měly přijít do kontaktu.
Zařízení, které pracují tímto způsobem jsou uvedena napři- £ klad v patentové přihlášce GB 2 147 015 A /Bentley Eng. Co./ apatentech IT 1 183 228 a 1 186 475 /Officine Savio S.p.A/. Výběr jehel mechanickými zařízeními velmi omezuje rychlost; stro-je a možné pořadí kombinací jehel v jejich zvednuté poloze a je-hel ve spodní poloze.
Poslední známá navržená řešení jsou založena na elektro-magnetickém výběru zdviháků 3 jednotlivými selektivními opera-mi, za použití pevných elektromagnetických selektivních členů. V italské patentové přihlášce · stejného přihlašo- vatele Savio S.p.A je jeden výběrový článek proveden v pevnépoloze pro každý tvoříc, zatímco v jiných patentových publika-cích, jako je evropská patentová přihláška 219029 /Lonati S.p.iA/,patentová přihláška GB 2 008 157 /Shima Center Co, Ltd./, pa-tent GB 1 436 607 /Precision Pukuhára Work o Co, Ltd./ a patentFE 1 564 603 /Mayer a Cie/, sestávají zařízení pro výběr zesvazku elektromagneticky činných selektorů umístěných v místěpřed každým tvořičem. V patentové přihlášce GB 2 043 712 /Dainippon a kol./ jeelektromagnetické selektivní zařízení upraveno jehla za jehlou,ale technické řešení je velmi komplikované, zejména pro strojes vysokou rychlostí otáčení. 5
Tato selektivní zařízení pro výběr jehel jsou pevná a ,.ovládají zdviháky, které zdvihají jehly do aktivní polohy, kdyžse uvedené zdviháky během svého otáčení spolu s válcem přiblí-ží před selekční stanici, která je umístěná před každou stani-cí tvořiče stroje. Doba potřebná pro ustavení, zahájení a do-končení výběru je velmi malá a činí řádově několik tisíc se-kund a je určena malou úhlovou výsečí, ve které jsou otáčejícíse zdviháky obráceny k selektivnímu členu, který svojí částímusí být bezprostředně připraven vybrat ty jehly nebo přesněji-ř.e.č-eno_ty_zdyiháky jehel, které jsou v tomto okamžiku před ním. V poslední době se řešení uvedeného problému soustředilana mobilní selektivní zařízení otáčející se spolu s válcem,takže čas potřebný pro výběr není omezen na okamžik, ve kterémjsou zdviháky před stacionárním selektivním zařízením. Tímtozpůsobem je dosaženo neustálé přítomnosti zdviháku u svého se-lektivního členu, takže výběr může nastat v širokém úhlovémrozmezí otáčení válce. Takto není doba pro ustavení selekcepříliš krátká a výběr může být proveden spolehlivě a bezpečně. v československé přihlášce- vynálezu". , se výběr jehel provádí ovládáním radiální polohy zdviháků dalšími odpo-vídajícími vodorovnými zdviháky, které se pohybují kluzně vradikálním směru. Tyto vodorovné zdviháky jsou vybírány elektro-magnetickými zařízeními, aby zaujmuly polohu odtaženou od vál-ce, aby se tak umožnila činnost odpovídající jehly, nebo polo-hu u válce, aby činnost jehly znemožnily.
Podstata vynálezu Výše uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro výběr je-hel u okrouhlých pletacích strojů, obsahujících jehelní válecopatřený drážkami, ve kterých kloužou jehly a zdviháky, při-čemž zdviháky mají spodní pružnou část, jejíž vodicí opery mo-hou zaujmout neaktivní vnitřní polohu, aby vyřadily jehly z 1 - 6 - činnosti nebo aktivní vnější polohu, aby uvedly jehly do čin-nosti pomocí prstencových vaček, které zvedají zdviháky tak,že tyto aktivují příslušné jehly, podle vynálezu, jehož podsta-tou je, že sestává z prstencové konstrukce, která zcela obklo-puje jehelní válec a je vůči němu nepohyblivá, přičemž tato pr-stencová konstrukce obsahuje tolik horizontálních radiálních drá-žek, kolik má vidlicových elementů v nich umístěných a kolikmá jehel a zdviháků, přičemž každý z vidlicových elementů jepružně'deformovatelný, aby zaujmul.dvě konfigurace, buá prozadržení svým koncovým kusem a pružným předpětím odstředivýpohyb spodní části zdviháku nebo naopak pro nebránění zpětnémuodrazu spodní části zdviháku, aby se vrátila do záběru vodicíopera s obrysem zvedací vačky, přičemž výběr jehel je provedenvybráním buá. magnetické přitažlivosti nebo nepřitažlivosti vi-dlicových elementů, kterými jsou nuceny zaujmout jednu nebodruhou konfiguraci. Přitom vidlicové elementy sestávají ze dvou ramen, kteráse vzájemným přiblížením pružně deformují, přičemž spodní ra- * měno obsahuje zahrocenou Část, která spočívá na nejvnitřnějšímzahloubení radiální drážky a horní rameno obsahuje jednu nebovíc ploch pro opření konců magnetických přitažlivých členů,vybrání pro své opření o válcový čep a koncovou operu, předsta-vující element, který působí na spodní část zdviháku, pro jehozadržení v poloze, ve které je jehla nečinná. Místo zdviháků s pružnými spodními částmi mohou být pou-žity běžné zdviháky opatřené jednotlivě pružinami, které tlačíspodní část ven s výkyvným pohybem. Výběr buá magnetické přitažlivosti nebo nepřitažlivostise provádí permanentními magnety s opačnými elektromagnetický-mi cívkami, přičemž když jsou vybuzeny^ vyruší účinek magnetů,takže cívky odpovídající zdvihákům jehel, které mají zůstatnečinné se proto vybudí, zatímco cívky odpovídající zdvihákům jehel, které se mají aktivizovat zůstanou nevybuzené, přičemžvratné předpětí elektromagnetických cívek je takové, že kdyžjsou vybuzené, brání permanentním magnetům v dalším udržováníčástí vidlicových elementů, takže koncový element vidlicovéhoelementu se může pohybovat do polohy, ve které ovlivňuje spod-ní část zdviháku. Výběr magnetické přitažlivosti nebo nepritažlivosti seprovádí elektromagnety obsahujícími ferromagnetické jádro a vo- • divé vinutí, které když je vybuzeno, udržuje u sebe horní plo-chy vidlicových elementů^ " --
Podstatou způsobu výběru jehel v okrouhlých pletacíchstrojích zařízením podle vynálezu je, že ty zdviháky, které jsouvybrány, aby zvedly a proto aktivovaly své jehly, sledují dráhuS v souhlase s obrysy vaček a v průběhu koncových fází svéhosnižování narážejí do radiální iřačky, která zabírá s jejich ope-rou pro vyhnutí spodní části těchto zdviháků, takže jejich ope-ra se pohybuje do drážky v prostoru ohraničeném čelem vačky.
Zdviháky, které jsou vybrány, aby neaktivovaly své jehly,sledují dráhu B, přičemž jejich pružný spodní konec se udržujestále vyhnutý dovnitř do drážky nejprve vnitřním Čelem vačkya potom radiální vačkou v úhlové výseči odpovídající mezeřemezi časy VI a VII, ve které se ty zdviháky, které nejsou omezo-vány koncovou operou, mohou vrátit volně ven vlastní pružnos-tí a svojí operou se dotknou obrysu zvedací vačky. Části vidlicového elementu se uvedou do blízkosti pólo-vých nástavců radiální vačkou před okamžikem, ve kterém seopačné cívky vybudí. A konečně, jehelní válec a prstencová konstrukce se otáče-jí souhlasně a prstencové vačky, které pohybují zdviháky a vi-*dlicemi zůstávají v klidu.
Zařízení podle vynálezu má oproti známým zařízením znač-né výhody, z nichž jsou uvedeny tyto:
Zařízení umožňuje výher jehly po jehle při vysoké fre-kvenci otáčení 1000 min-^ u rychlostních strojů s více než400 jehlami. Není omezeno celkovou výškou.a umožňuje snížit výšku jehelního válce a zdviháku. Svislé zdviháky se v dráž- * kách nekývají vlivem ovládání radiálními vychylovacími vačka-mi, které již nejsou zapotřebí, stejně jako vratné pružiny provodorovné zdviháky popsané včsl. přihlášce vynálezu PV 235-90.Mechanický hnací systém pro výběr je mnohem jednodušší.
Opačné cívky je nutno vybudit pouze po krátkou dobu a pou-ze pro ty jehly, které mají zůstat v nečinnosti. Hybnost vrat-ně se pohybujících hmot a energie potřebná pro mechanické o-vládání výběru jsou proto zredukovány. Elektromagnetické uvá-dění do Činnosti vyžaduje pouze málo energie a projevuje sevelmi krátkou dobou odezvy, když se žádný člen nemusí pohybo-vat. Fakt, že elektromagnetický selektor je vždy v poloze od-povídající svému zdviháku znamená, že výběr je prováděn snaprostou spolehlivostí, v kratším čase než u známých systé- ř mů, ve kterých se vybraný člen otáčí a selektor^je pevný a vý-běr musí být vyvolán.a proveden ve velmi malém prostoru a včase, během kterého se oba členy setkají. Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále popsán s odkazem na přiložené výkresy,na nichž obr, 1 znázorňuje typické příkladné provedení zařízenípodle vynálezu a obr. 2 znázorňuje radiální a obvodovou dráhu zdviháků,tak jak byly vybrány zařízením podle vynálezu a rovněž znázor- v 11 *- nuje úhlové polohy axiálních a radiálních vaček. Příklady' "provedení"vynalezu ~—--- ----
Spodní část zdviháku 3 má tvar, který je velmi odlišný odobvyklého tvaru. Jeho tělo 9 je provedeno štíhlejší, takže jepružné v rovině obrázku mezi vyhnutou polohou znázorněnou pl-nými čarami, ve které bylo tlačeno do drážky 1_, takže jehoopera 6 nezabírá se stoupajícím obrysem 10 zvedací vačky 7 azůstává dole, a mezi nevyhnutou polohou znázorněnou Čárkovaně,ve které jeho opera 6 zabírá se stoupajícím obrysem 10 zveda-cí vačky 7, takže zdvihák se postupně zvedá. ŽdViEálC-^-je-vě-své-h‘o~rní“části“nad—opěrou-4-prohnut j—na-rozdíl od obvykle používaných zdviháků se zdvihák 3 pohybujesvým tělem 4 olinutím, spíše než otáčením vykláněním bez pod-statné deformace kolem úložného bodu ve své horní části, jakje to obvyklé u okrouhlých pletacích strojů používajícíchzdviháky běžného typu. U ekvivalentního provedení může být zdvihák obvyklého ty-pu spojen s individuální pružinou tlačící jeho spodní část 8ven s výkyvným pohybem.
Zdviháky 3, jsou drženy v poloze jednou nebo více spirálo-vými pružinami 11 obklopujícími horní část zdviháků d a udržo-vanými v dané 'poloze jednou nebo více obvodovými drážkami veválci, takže pružiny 11 leží ve vnějším povrchu jehelního vál-ce. Pružiny 11 musí být dostatečně silné, aby čelily silám,které ohýbají tělo 9 zdviháku 3, takže ohýbací síly působícína spodní část 8 způsobují uvedené vyhnutí aniž by přiměly horní konec zdviháku 2 opustit drážku 1_.
Alternativně jé možno těmto silám čelit opřením horní části zdviháku 2 o prstencovou vačku 2·
Na rozdíl od známých okrouhlých pletacích strojů není nutné, aby radiální vačky tlačily spodní Část 8 zdviháku 2 ven,protože zdvihák 3 tlačí svoji spodní část 8 ven účinkem své 10 vlastní pružné síly.
Celý jehelní válec objímá prstencová konstrukce 12, kte-rá se otáčí stejnou rychlostí jako válec. Může svůj pohyb od-vodit od válce a pohybovat se napevno s ním nebo může svůj pohyb odvodit,od jiných částí okrouhlého pletacího stroje. . V polohách odpovídajících axiálním drážkám v jehelnímválci jé horní část prstencové konstrukce 12 opatřena mnoharadiálními drážkami 13 shodné š počtem jehel 2 a zdviháků 3.okrouhlého pletacího stroje. V radiálních drážkách jsou umí-stěny pružné vidlicové elementy 14, které se mohou deformo-vat účinkem svých dvou základních ramen přibližujících:se na-vzájem k sobě, když jsou pružně zatíženy. Každý vidlicový e-leraent 14.je opatřen na svém spodním, s výhodou tenčím ramenizahrocenou částí která se opírá o spodní_zahloubení radi-ální drážky 13. Na svém horním, mnohem tužším rameni, je o-patřen zprava doleva jednou nebo více horními plochami 16 o-brácenými k pólovým nástavcům 21 a 22 magnetů 17 popsanýchpodrobněji dále a s jejich tvarem koherentními, kruhovým vy-bráním 1_8, kterým se vidlicový element 14 opírá o válcový čep19, a koncovou operou 20 představující element, který působína spodní část 8 zdviháku 3. V provedení znázorněném na obr. 1 jsou vidlicové elemen-ty 14 vybírány, elektromagnetickými zařízeními sestávajícími zpermanentního magnetu 17 se severním pólovým nástavcem 21 ajižním polovým nástavcem 22 obrácenými k horní ploše 16., abyudržovaly vidlicový element 14 jeho koncovou operou 20 v je-ho dolní poloze tak, aby nezasahoval do spodní části 8 zdviháku 3. Kolem pólových nástavců 21 a 22 jsou uspořádány elektromagnetické cívky 23 a 24, které když jsou vybuzeny průchodemstejnosměrného proudu způsobí protiakci proti permanentnímmagnetům 21 a 22 a vynulují /zruší/ jejich přitažlivost půso-bící na vidlicový element 14. - 11
Toto uspořádání představuje výhodné provedení, které vy-užívá malého množství energie pro účely výběru a omezuje tep-lo vyvíjené strojem. Nicméně jsou však možná i další ekviva-lentní elektromagnetická selektivní uspořádání taková, kterápoužívají jako přitažlivého Slánku pro vidlicové elementy 14elektromagnetu provedeného z ferromagnetického jádra obklope-ného elektricky vodivým vinutím, který průchodem elektrickéhoproudu přitahuje horní plochu 16 vidlicového elementu 14 apřidržuje ji. V tomto případe to je vybuzení cívky, kterépřidržuje-vidllcový-el-emen-tH^-,—z atímco-u-předchoz ího _pops a-ného provedení je tomu naopak, totiž že vybuzení cívky zrušípřitažlivost permanentního magnetu.
Zvedací vačka 7 rovněž provádí i další funkce. Její vnitř-ní čelo 26 je v záběru se všemi operami 6 nečinných zdviháků 2»které procházejí svou spodní polohou, a udržuje je tak v dráž-ce 1_, přičemž vačka je dále opatřena níže axiálním výčnělkem27» který tlačí horní plochy 16 všech vidlicových elementů 14do blízkosti pólových nástavců 21, 22 permanentního magnetu17 v určené úhlové výseči před elektromagnetickým výběrem zdvi-háků 3, takže nutná přitažlivá síla bude velmi malá.
Jestliže se elektromagnetická selektivní zařízení setkajís problémy odvozenými od nedostatku obvodového prostoru, možnéprovedení podle vynálezu sestává z uspořádání permanentníchmagnetů 17 s opačnými cívkami na dvou nebo více obvodech a stří-davě uspořádaných sousedních magnetů.
Provedení na obr. 1 znázorňuje uspořádání na dvou obvo-dech, přičemž jeden , je znázorněn plnými Čarami a druhý čárkova-ně. V tomto případě jsou sudé selektory na jednom obvodu a li-ché na druhém obvodu, takže každý elektromagnetický selektormá k dispozici obvodový prostor odpovídající dvěma roztečímradiálních drážek 13. 12
Elektromagnetická zařízení jsou upravena v krytu 28připevněném k prstencové konstrukci 12. Na svém pravém konci je připevněn šrouby nebo jinými ekvivalentními prostředky, ♦ zatímco na svém levém konci se opírá o horní část radiálnědrážkované plochy a je opatřen zaobleným okrajem 29, který pů-sobí jako horní dorazový element pro horní rameno vidlicovéhoelementu 14.
Obr. 2 znázorňuje radiální a kruhovou dráhu zdviháků 2jjak jsou vybírány zařízením podle vynálezu a zdvihány, spouště-ny a ohýbány pevnými vačkami umístěnými kolem jehelního válce,který se otáčí a unáší s sebou zdviháky 2 a selektivní zaříze-ní.
Pružný zdvihák 3_ když není vyhnutý, vyčnívá svou horní aspodní operou 4, 6 z povrchu jehelního válce, tak, že tyto opě-ry 4, 6 jsou v záběru s vačkami, které jsou v průběhu otáčeníu nich. Uspořádání znázorněné na obr. 2 se týká výběru >jehelv 90° úhlové výseči, se směrem otáčení zleva doprava. Je zdeZnázorněno příkladné střídavé vybírání jehel, kde jedna je zve-dána a další vlevo zůstává v nečinnosti.
Obr, 2 rovněž znázorňuje úhlové polohy axiálních a radiál-ních vaček, které jehly vybírají. a/ Dráha pro činnost vybraného zdviháku 3, který stoupá naobrysu 10:
Zdvihák 2 dosáhne časové nebo úhlové polohy I s koncovou opě-rou 20 vidlicového elementu 14 dole, protože jeho horní plocha16 je přidržována permanentním magnetem 17 u jeho pólových ná-stavců 21 a 22 překonáním pružnosti vidlice. Spodní část 2zdviháku 2 je proto volná a vyčnívá z jehelního válce svou ope-rou 6. Tato opěra 6 zabírá s obrysem 10 zvedací vačky 7 a stou-pá, čímž aktivuje svou vlastní jehlu 2. Jehla 2 se potom pohy-buje svými vlastními vačkami 30 a 31 nezávisle na zdviháku 3··' 13
Zdvihák 3 nyní splnil svůj úkol aktivace své jehly 2 a mů-že se tedy vrátit zpět dolů. Při dalším postupu po své dráze Vdoprava najede horní vodicí opera 4 zdviháku 2 na obrys snižo-vací vačky 2» která jej snižuje a vrací zpět do jeho předešléúrovně. V průběhu svého snižování se‘ zdvihák 2 svou spodní ope- rou 6 setká s radiální vačkou 32, která jeho tělo 9.vyhne tak,že se dostane do drážky 2» dokud jeho spodní část 8 neprojdeza koncovou operu 20 příslušného vidlicového elementu 14, tak-že se radiálně opře" o tuto~~opěrú~20~kdy2~se~tatO~zvedne—čímž- se stane zdvihák 2 nečinným.
Vidlicový element 14 příslušný tomu zdviháku 2» který bylv čase I dole, je přidržován permanentním magnetem 17 dokudu dalšího tvořiče nemusí zdvihák 2 projít dolů, aby ponechalsvojí'jehlu v nečinnosti, cívky 23 a 24 jsou vybuzeny v prů- sběhu fáze mezi polohami IIÍ a IV průchodem elektrického prou-du a tím vyruší přitažlivou sílu magnetu 17. V tomto případě pružná síla vidlicového elementu 14převládne, pro vložení jeho koncové opery 20 proti spodní čás-ti 8 zdviháku 2> čímž se zabrání záběru jeho opery 6 s obry-sem 1Ó zvedací vačky 7 a pohybu ven v průběhu fáze mezi VI aVII. Když se to nestane, tak na konci obrysu radiální vačky32 se zdvihák 2 vrátí svým tělem 9 ven vlivem své pružnosti vprůběhu fáze mezi VI a VII, načež může stoupat,na vačce 7 udalšího tvořiče. b/ Dráha zdviháku 2 pro činnost nevybraného a proto nezve-dajícího se po obrysu 10;
Zdvihák 2 dosáhne Časové nebo úhlové polohy I udržovaný v dráž-ce 2 koncovou operou 20 vidlicového elementu 14.
Potom se všechny vidlicové elementy 14 v časové nebo úhlo-vé poloze II sníží a pohybují se vačkou 27 do styku svou horní - 14 plochou 16 s pólovými nástavci 21 a 22, a když cívky 23 a 24nejsou vybuzeny, zůstávají jimi přidržovány v této poloze,když u dalšího tvořiče jejich zdviháky 2 musí pracovat a po-hybovat svými jehlami 2 nahoru, V opačném případě, v průběhu fáze mezi III a IV musí býtcívky 23 á 24 u těch jehel 2, které mají zůstat v klidu? vybu-zeny, aby tím uvolnili vidlicový element 14. Jejich koncováopera 20 potom může být vysunuta pro udržování opěry 6 zdvi-háku 2 z dosahu obrysu 10 zvedací vačky 7, přičemž zdvihák 2tak zůstane ve své spodní poloze a u příštího tvoříce svojijehlu 2 neaktivuje.
Postup výběru jehel se provádí podle následujících fází: r +*< - v čase 2 dojdou zdviháky 3 ke zvedací vačce 7, některéz nich byly vybrány, aby byly zvednuty a jejich opěry 6 vyční-vají z drážek 2 jehelního válce, aby zabíraly s obrysem 10.»který je zvedá podél dráhy Sj jiné zdviháky 2» které nebylyvybrány, aby se zvedaly zůstávají dole a sledují dráhu B. PoČase 2 se zdviháky 2» které nebyly v záběru s obrysem 10 zve-dací' vačky 7 a sledují proto dráhu B, nemohou pohybovat ven,,protože vnější čelo jejich opěry 6 by narazilo na vnitřní če-lo 26 zvedací vačky 7, Čímž jé zabráněno jejich vynoření $ - v Čase II všechny vidlicové elementy 14 narazí na vač-ku 27# která zvedá jejich horní plochy 16 do blízkosti pólo-vých nástavců 21 a 22, zatímco se snižují jejich koncové opěry20| - v čase III jsou opačné cívky 23 a 24 odpovídající vidli-covým elementům 14» které nemají zůstat přidržované, aby jejichpříslušné koncové opěry 20 mohly bránit vnějšímu pružnému ná-vratu spodní části 2 zdviháku 2» vybuzeny, zatímco další cívkyjsóu ponechány nevybuzené, aby umožnilýjpříslušným magnetům 17pokračovat v přidržování jejich vidlicových elementů 14> - 15 - v čase IV vybuzení cívek přestane; spodní Části 8 zdvi-háků 3t které procházejí dole jsou udržovány v drážce 1_ nejpr-ve vnitrním Čelem 26 a potom vačkou 32 až do Času VI. Krátcepo času IV zdviháky 3 sledující dráju S narazí do snižovacívačky 5. svou horní opěrou 4 a jsou nuceny k návratu dolů. Bě-hem poslední fáze klesání narazí vnější čelo opery. 6 na ra-diální vačku 32, která přinutí všechny zdviháky 3 sledujícídráhu S vylinout jejich těla 9, takže jejich spodní části 8kloužou v ne jvnitřnějším vybrání drážky 1. Obr. 2 rovněž zná-zorňuje zvětšený detail v IŤori z ontulní r o v jně~va?čky ~32~kt e ráopery 6 zastaví; - v čase V má přítomnost vačky 32 za následek zasunutí spodní části 8 klesajícího zdviháku 3 do prostoru ohraničené-ho radiálním vnitřním čelem 26 a možná koncovou operou 20, . která byla zvednuta a udržována Odpovídajícím magnetem 17.
Na obr. 2 je koncová opěra -20 znázorněna ve své spodní polozes magnetem 17 přidržujícím horní plochu 16 vidlicového elemen-tu 14, přičemž koncová opěra 20 je tak v poloze nezasahujícído spodní části 8; - v čase VI mají všechny zdviháky 3 svoji spodní Část 8 v její vnitřní poloze a svá těla 9 ve vyhnuté konfiguraci. Nakonci obrysu vačky 32 se zdviháky 2» které nejsou zadržoványkoncovou operou 22, vrátí ven svou vlastní pružností a mohouzabírat s obrysem 10 a sledovat dráhu S, přičemž zdviháky 3,které nejsou koncovou operou 20 zadržovány, zůstávají ve svévnitřní poloze, takže jejich opěry 6 nezabírají s obrysem 10v čase VII, který odpovídá času 2» s tím výsledkem, že sledu-jí dráhu B. '
Otočné zařízení obsahující selektivní jednotku je rovněžopatřeno systémem přenášejícím elektrickou energii a selektiv-ní ovládací signály. Uvedený přenosový systém není pro jedno-duchost na obr. znázorněn. Elektrická energie může být přenášena - 16 - naprosto obvyklým způsobem kluznými kontakty používajícímikontaktní vedení, po nichž kloužou kartáčky z vodícího mate-riálu a jejichž kostra se otáčí, se selektivní jednotkou,která je stacionární nebo naopak.
Ovládací signály mohou být přenášeny buá kluznými kontak-ty nebo bezkontaktně dálkovým přenosem.
Otočné zařízení obsahuje elektronické komponenty a ti-stene obvody pro dekódování selektivních ovládacích signálůa pro vybuzení cívek 23 a 24, které působí proti magnetům!7. Předchozí italská patentová přihláška Č. 22566 A/89 /to-tožná s Čsl. přihláškou vynálezu PV 5973-90/ stejného přihla-šovatele popisuje způsob a zařízení pro bezkontaktní dálkovýpřenos povelů pro výběr jehel u okrouhlého pletacího strojemagnetickými impulsy v binárním kódu, které jsou přenášenystatickým vinutím obklopujícím otočné zařízení do čidla, kte-ré je upevněno na tomto zařízení a běží podél uvedeného vinu-tí.

Claims (2)

  1. -17 - ιθ PATENTOVÉ NÁROKY ty. Zařízení nro výběr jehe\-u-okrouhlých pletacích strojůy^bsahuÝi^ch'O3e^heíní/:>vťlec6ťopa't^elíý drážkami, ve kterých klou-žou jehly a zdviháky, přičemž zdviháky mají spodní pružné tělo,jehož opěry mohou zaujmout nečinnou vnitřní polohu, aby udržo-valy jehly v nečinnosti nebo Činnou vnější polohu, aby uvedlyjehly do činnosti pomocí prstencových vaček, které zvedájíízdvi- -hákv-tak-f-že—tyto—aktivují^-př.íslušné_jehly, vyznačující se tím,že sestává z prstencové konstrukce /12/, která zcela obklopujejehelní válec a je vůči němu nepohyblivá, přičemž tato prsten-cová konstrukce /12/ obsahuje tolik horizontálních radiálníchdrážek /13/, kolik má vidlicových elementů /14/ v nich umístě-ných a kolik má jehel /2/ a zdviháků /3/, přičemž každý z vidli-cových elementů /14/ je pružné deformovatelný, aby zaujmul dvěkonfigurace, bud pro zadržení svým koncovým kusem /20/ a pruž-ným předpětím odstředivý pohyb spodní části /8/ zdviháku /3/nebo naopak pro nebránění zpětnému odrazu spodní části /8/zdviháku, aby se vrátila do záběru s obrysem /10/ vačky /7/ vo-dicí opěrtj /6/, přičemž výběr jehel /2/ je proveden vybránímbud magnetické přitažlivosti nebo nepřitažlivosti vidlicovýchelementů /14/, kterými jsou nuceny zaujmout jednu nebo druhoukonfiguraci. 5". Zařízení podle bodu4, vyznačující se tím, že vidlico-vé elementy sestávají ze dvou ramen, která se při přiblí- žení pružně deformují, přičemž spodní rameno obsahuje zahroce-nou část /15/, která je opřena o nejvnitřnější zahloubení radi-ální drážky /13/ a horní rameno obsahuje jednu nebo více ploch/16/ pro opření konců magnetických přitažlivých členů, vybránípro své opření o čep /19/ a koncovou operu /20/, představujícíelement, který působí na spodní část /8/ zdviháku /3/, pro je-ho zadržení v poloze, ve které je jehla nečinná. - 18 - Zařízení podle bodu f nebo vyznačující se tím, žemísto zdviháků /3/ s pružnými spodními konci jsou použity běž-né zdviháky opatřené individuálními pružinami, které tlačíspodní část /8/ ven s výkyvným pohybem. γ. Zařízení podle jednoho nebo více předcházejících bodů,vyznačující se. tím, že výběr magnetické přitažlivosti nebo ne-přitaŽlivosti se provádí permanentními magnety /17/ s opačnýmielektromagnetickými cívkami /23, 24/, přičemž když jsou vybu-zeny, zruší účinek magnetů /17/, takže cívky /23, 24/ odpovída-jící zdvihákům /3/ jehel /2/, které mají zůstat v nečinnosti,se vybudí, zatímco cívky /23, 24/, které se mají aktivizovat,zůstanou nevybuzené, přičemž vratné předpětí elektromagnetic-kých cívek /23, 24/ je takové, že když jsou vybuzené, bránípermanentním magnetům /17/ v dalším udržování částí /16/ vidli-cových elementů /14/, takže koncový element /20/ vidlicovéhoelementu /14/ se může pohybovat do polohy, ve které ovlivňujespodní část /8/ zdviháku /3/. Zařízení podle jednoho nebo více z bodů 1 až 3, vyzna-čující se tím, že výběr magnetické přitažlivosti nebo nepřitaž-livosti se provádí elektromagnety obsahujícími ferromagnetickéjádro a vodivé vinutí, které když je vybuzeno, udržuje u sebečela vidlicových elementů /14/. 4· Způsob výběru jehel v okrouhlém pletacím stroji fr&amp;řfsre-ním podle-jednoho nebo v-íoe předcházejítifčli bodů, vyznačují císe tím, že ty zdviháky /3/, které jsou vybrány, aby zvedly a proto aktivovaly své jehly /2/, sledují dráhu S v souhlase s obry-sy vaček ’/5, 7/ a v průběhu koncových fází svého snižování - 19 - narážejí na radiální vačku /32/, která zabírá*s jejich operou/6/ pro vyhnutí spodního těla /9/ těchto zdviháků /3/, takžejejich opěra /6/ se pohybuje do drážky /1/v prostoru ohraniče·nám čelem /26/ vačky /7/. X· Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že zdviháky/3/, která jsou vybrány^ aby neaktivovaly svoje jehly /2/,sledují dráhu B, přičemž jejich pružný spodní konec se udržujestále—vyhnutý dovnitř do drážky /1/ nejprve vnitřním čelem/26/ vačky /7/ a potom radiální vačkou /32/ v úhlová výsečiodpovídající mezeře mezi časy VI a VII, ve které se ty zdvihá-ky /3/, která nejsou omezovány koncovou operou /20/, mohou vrátit volně ven vlastní pružností a svou opěróu /6/ se dotknouobrysu /10/ zvedací vačky /7/. γ Z ,3· Způsob podle bodu *6 nebo 7, vyznačující se tím, že Části /16/ vidlicového elementu /14/ se uvedou do blízkosti pólo-vých nástavců /21, 22/ radiální vačkou l2ll před okamžikem, vekterém se opačné cívky /23, 24/ vybudí.
  2. 5, Zařízení podle jednoho nebo více předcházejících bodů,vyznačující se tím, že jehelní válec a prstencová konstrukce/12/ se otáčejí souhlasně a prstencové vačky, která pohybují zzdviháky /3/ zůstávají v klidu.
CS9151A 1990-01-12 1991-01-11 Method and device for needles selection in circular knitting frames CS5191A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT01906090A IT1238172B (it) 1990-01-12 1990-01-12 Procedimento e dispositivo per la selezione ago per ago in una macchina circolare da maglieria con selettori elastici

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS5191A2 true CS5191A2 (en) 1991-08-13

Family

ID=11154203

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS9151A CS5191A2 (en) 1990-01-12 1991-01-11 Method and device for needles selection in circular knitting frames

Country Status (4)

Country Link
US (1) US5165259A (cs)
EP (1) EP0441005A1 (cs)
CS (1) CS5191A2 (cs)
IT (1) IT1238172B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1244342B (it) * 1990-12-21 1994-07-08 Savio Spa Procedimento e dispositivo per la selezione degli aghi con vincoli a molle deformabili in una macchina circolare da maglieria
IT1255050B (it) * 1992-04-02 1995-10-17 Savio Spa Macchina circolare da maglieria ad aghi elastici con dispositivo di selezione a settore oscillante
IT1255049B (it) * 1992-04-02 1995-10-17 Savio Spa Macchina circolare da maglieria ad aghi elastici con dispositivo di selezione a cursore scorrevole
US5899096A (en) * 1998-03-27 1999-05-04 Sangiacomo S.P.A. Device for needle-by-needle selection in circular stocking knitting machines
IT1397085B1 (it) * 2009-12-24 2012-12-28 Santoni & C Spa Procedimento per la selezione degli aghi del piatto, in macchine circolari monocilindriche per maglieria a doppia frontura, e piatto per la sua esecuzione.

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2115332C3 (de) * 1971-03-30 1979-03-15 Sulzer Morat Gmbh, 7024 Filderstadt Elektrisch gesteuerte Mustervorrichtung an Strickmaschinen
DE2305427A1 (de) * 1973-02-03 1974-08-15 Terrot Soehne & Co C Elektromagnetisch mustergemaess gesteuerte rundstrickmaschine
FR2252431A1 (en) * 1973-11-23 1975-06-20 Stibbe Monk Development Ltd Knitting machine needle selector device includes flexible rods - selectively attracted from permanent magnet by electromagnet
DE2445291A1 (de) * 1974-09-21 1976-04-01 Mayer & Cie Maschinenfabrik Mehrsystemige rundstrickmaschine mit elektromagnetisch betaetigter mustereinrichtung
US4196599A (en) * 1978-03-04 1980-04-08 Jumberca, S. A. Needle selection mechanism for knitting machines
CS224195B1 (en) * 1981-11-26 1983-12-30 Oldrich Kase Circular knitter
CH657393A5 (de) * 1982-12-22 1986-08-29 Dubied & Cie Sa E Elektromagnetisch gesteuerte nadelauswahlvorrichtung.
DE3537679A1 (de) * 1985-10-23 1987-04-23 Beck Strickmaschinen Gmbh Auswahlvorrichtung fuer rundstrickmaschine
IT1233128B (it) * 1989-01-10 1992-03-14 Furia Edoardo Dispositivo di selezione degli aghi per macchina circolare da maglieria, in particolare per calze da donna

Also Published As

Publication number Publication date
EP0441005A1 (en) 1991-08-14
US5165259A (en) 1992-11-24
IT9019060A0 (it) 1990-01-12
IT1238172B (it) 1993-07-09
IT9019060A1 (it) 1991-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3855819A (en) Electro-mechanical needle selecting means for circular knitting machines
US3535892A (en) Knitting machine with slide latch needles controlled by jacks
US3961501A (en) Needle selecting arrangement for a knitting machine
EP0395383B1 (en) Electromagnetic needle selection device for circular knitting machine
CS5191A2 (en) Method and device for needles selection in circular knitting frames
EP0479371B1 (en) Needle selection device in a circular knitting machine with elastic jacks
US5375436A (en) Needle selecting device of a knitting machine
US4570463A (en) Needle selection device for a knitting machine
US4799366A (en) Knitting or hosiery machine with electronic-controlled, electromechanically actuated selection of the needles
US3955380A (en) Knitting machine patterning device
US5095721A (en) Needle section device having rocker levers in a circular machine
GB2229198A (en) Piezoelectric needle selector for knitting machine
CS276110B6 (en) Electromagnetic selective device of needles of a circular knitter, particularly for ladies&#39; panty hoses
US5205139A (en) Method and device comprising deformable spring contraints for needle selection in a circular knitting machine
JPH083843A (ja) 丸編み機のニードルの弾性選択器用選択装置
US5070711A (en) Method and device for needle selection in a circular knitting machine, particularly for selection needle by needle
US3426550A (en) Slide latch needle selector arrangement
EP0569065A1 (en) Circular knitting machine of elastic needle type with a slider selection device
US5138850A (en) Spring biased pattern bars having electromagnetic selectors
EP0564041A1 (en) Circular knitting machine of elastic needle type with a selection device in the form of a rocking selector
US3500663A (en) Yarn changing and feeding arrangement for circular knitting machines
US3820359A (en) Circular knitting machine with electromagnet operated pattern wheel
CS268809B2 (en) Needle selection device in circular knitting machine
CN116623355A (zh) 双针筒织袜机的选针装置
JPH01314761A (ja) 丸編み機の針選択装置