CS302191A3 - Packing material made of collagen and process for preparing thereof - Google Patents

Packing material made of collagen and process for preparing thereof Download PDF

Info

Publication number
CS302191A3
CS302191A3 CS913021A CS302191A CS302191A3 CS 302191 A3 CS302191 A3 CS 302191A3 CS 913021 A CS913021 A CS 913021A CS 302191 A CS302191 A CS 302191A CS 302191 A3 CS302191 A3 CS 302191A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tissue
collagen
connective tissue
animal
drum
Prior art date
Application number
CS913021A
Other languages
English (en)
Inventor
Arnold Boni Kenneth
Original Assignee
Tee Pak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tee Pak filed Critical Tee Pak
Publication of CS302191A3 publication Critical patent/CS302191A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C13/0013Chemical composition of synthetic sausage casings
    • A22C13/0016Chemical composition of synthetic sausage casings based on proteins, e.g. collagen

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

Obalový materiál z kolagenu a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká obalového materiálu z kolagenu propotravinářské účely, zvláště obalů na párky a způsobu vý-roby tohoto materiálu.
Dosavadní stav techniky V dřívější době byla vyhodnocena celá řada typů kola-genu jako materiálu pro výrobu obalů pro potravinářské úče-ly, avšak žádný z uvedených typů nebyl zcela uspokojivý jakonáhrada pro přírodní materiál. V US patentovém spisu č. 3 346 402 se popisuje použi-tí šlach skotu jako zdroje kolagenu, v tomto případě se všakmusí přidávat 5 až 20 % želatiny. Uvedený patentový spisrovněž uvádí, že místo přidání želatiny není možno podrobitšlachy enzymatickému zpracování vzhledem k tomu, že se ko-lagen, získaný tímto způsobem příliš sráží při použití jakomateriál pro obaly párků. V US patentovém spisu č. 4 626 286 se popisuje použi-tí čistých šlach k získání cholagenu pro výrobu tenkých ko-lagenových filmů s velmi dobrými mechanickými vlastnostmi,čisté šlachy se melou a pak zpracují působením enzymu. Ten-to systém má tu nevýhodu, že je zapotřebí užít pouze určitýtyp šlach, zejména flexor. digitorum skotu, které jsou prostévazivové tkáně. Tyto šlachy však není možno získat pro svr-chu uvedený účel v dostatečném množství. V US patentovém spisu č. 4 407 829 se popisuje izola- ce kolagenu z orgánů zažívacího systému a dalších jatečných produktů jako jsou plíce, vemena a podobně. Patent nepopisuje ί t_*.U H.’^ použití pojivových tkání jako šlach, vazů a chrupavek jakovhodných zdrojů kolagenu. Uvádí sice možnost použít uvedenýmateriál jako obalu pro potravinářské účely, avšak v příkla-dové Části a v nárocích se tato možnost neuvádí. Běžným zdrojem kolagenu pro výrobu potravinářskýchobalů, zejména pro párky je tedy dosud vrstva coria z ků-že skotu. Cena tohoto materiálu je většinou vázána na cenucelých kůží. Vzhledem k tomu, že klesá poptávka po maseskotu, avšak současně vzrůstá poptávka po kůži skotu, stáváse tento materiál velmi dra]jý a bylo by zapotřebí naléztlevnější zdroj kolagenu.
Vynález si klade za úkol nalézt levnější, zdroj kola-genu pro použití k výrobě potravinářských obalů.
Vynález si rovněž klade za úkol navrhnout způsob proizolaci kolagenu z částí skotu, které jsou odlišné od kůžea způsob při tom nemá vést k denaturaci kolagenu.
Vynález si rovněž klade za úkol navrhnout způsob vý-roby potravinářských obalů z kolagenu bez svrchu uvedenýchnevýhod těchto postupů. Získané potravinářské obaly by mělybýt póživatelné.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoří způsob izolace kolagenu zživočišných tkání včetně pojivových tkání a masa, aniž bydocházelo k denaturaci kolagenu. Výchozím materiálem prozpůsob podle vynálezu jsou nečisté pojivové tkáně, získá-vané jako vedléjší produkt při oddělování masa od ostatníchtkání. Jde zejména o pojivové tkáně, tuk a zbytky masa,avšak nikoliv o kůže a kosti. Pod pojmem pojivových tkáníse rozumí ty tkáně, které mají vysoký obsah kolagenu a pocelém těle spojují různé tkáně a orgány včetně svalů a kostí. - 3 - Příkladem pojivových tkání mohou být šlachy, vazy, částtkáně krevních cév, chrupavky a obaly svalů, avšak nikolivorgány zažívací soustavy a další orgány jako plíce, vemenaa podobně. Z těchto tkání je ještě nutno odstranit tuk,úlomky kostí, zbytky masa a další nekolagenové bílkoviny,jako proteoglykany a elastin. Elastin je složka krevníchcév a chrupavek.
Vynález se tedy týká způsobu izolace kolagenu z živo-čišných tkání včetně pojivových tkání a masa pro použitík potravinářským obalům, aniž by přitom došlo k denaturacikolagenu. Postup nemá denaturovat nebo rozložit kolagen naformu, která již není vhodná pro výrobu těchto obalů.
Vynález se dále týká izolace materiálu s obsahem ko-lagenu, vhodného pro výrobu obálů na potraviny, zejménapárky, od ostatní živočišné tkáně. Výhodný postup spočíváv tom, že se pojivová tkáň mechanicky oddělí od masa a dal-ších živočišných tkání. K tomuto účelu se užívají zejménaholeně skotu po odstranění kůže a kostí. Typickými pojivo-vými tkáněmi jsou tedy šlachy skotu, vazy, chrupavky a oba-lové tkáně svalů.
Mechanické oddělení je s výhodou následováno jednímnebo větším počtem dalších tuků, v nichý se odstraňují zpojivové tkáně nečistoty: 1) odstraní se tuk, 2) sníží se zbývající obsah kostní tkáně, 3) oddělí se nekolagenové bílkoviny jako elastin a 4) oddělí se zbytky masa, zejména svalové tkáně. Vě svrchu uvedeném postupu je možno odstranit tukz výchozího materiálu některým z dále uvedených postupůnebo kombinací těchto postupů: A) Extrakce tuku z výchozího produktu organickým rozpouš-tědlem, - 4 - B) extrakce tuku z výchozího produktu superkritickou teku-tinou, například při použití oxidu uhličitého a propanu, C) rozpuštění tuků enzymem, například lipázou, D) zmýdelnění a rozpuštění tuků při použití roztoků vhod-ných saponifikačních látek, E) působení tepla, 3?) působení zvýšeného tlaku.
Kosti je možno odstranit různými postupy, napříkladmechanickým oddělením nebo okyselením.
Nekolagenní bílkoviny, elastin a svalovou tkáň jemožno odstranit jakýmkoliv vhodným způsobem, například pů-sobením jednoho nebo většího počtu enzymů. Při provádění způsobu podle vynálezu jsou výchozímmateriálem pro získání kolagenu živočišné tkáně, napříkladholeně skotu. Ze získaného materiálu se vyrábí zejména oba-ly pro potravinářské účely, zvláště obaly pro párky. K uve-denému účelu je možno užít i pojivové tkáně jiných živočichů,například drůbeže, ovcí a vepřů,
Oddělení pojivové tkáně dd dalších živočišných tká-ní se s výhodou provádí ve vhodném zařízení, například vzařízení, dodávané Baader Corporation. V tomto zařízení semaso a pojivová tkáň podrobí vzestupu teploty nižšímu než2 °C. Tento nízký Vzestup teploty je důležitý, aby nedošlok denaturaci nebo rozkladu kolagenu, který by pak byl prouvedený účel nevhodný. Zařízení je tvořeno tvrdým, avšakohebným pryžovým pásem, který protlačí živočišnou tkáň otvo-ry v rotujícím bubnu. Tlak, který je vyvíjen qiezi pryžovýmpásem a bubnem, trvá jen krátkou dobu, aby nedošlo k větší-mu vzestupu teploty. Rychlost pásu se upravuje v závislostina povrchové rychlosti bubnu v místě maximálního tlaku, abynedošlo ke střihu nebo roztírání produktu. Měkký materiál - 5.- včetně svalu a tuku, který se protlačí do bubnu se odstraníz vnitřního prostoru bubnu dopravníkem, kdežto tvrdší po-jivová tkáň se ze zevního povrchu bubnu odstraní stěrkou. Dřívější zařízení protlačovalo výchozí materiál otvo-ry ve stacionárním bubnu, takže docházelo k vysokému střiho-vému namáhání a vzestupu teploty, což způsobilo změnu barvymasa a denaturaci kolagenu.
Produkt obsahuje šlachový materiál, a to šlachy, vazy,krevní cévy, chrupavky a svalové fascie spolu s určitými ne-čistotami, jako zbytky tuku, kostí, masa a nekolagenovýchbílkovin jako elastinu. Dále je uvedeno v procentech hmotnostních typickésložení produktu, získaného uvedeným zařízením (Baader). voda 45 - 55 procent tuk 17,5 - 25 procent popel 0,4-0,6 procent kolagen a elastin 19,4 - 37,1 procent. Dále jsou uvedeny podrobnosti výhodného provedení proodstranění nečistot z produktu, získaného po oddělení masaz živočišných tkání: 1) oddělení tuku z uvedeného produktu je možno provéstjedním nebo větším počtem následujících átupňů: A) extrakci tuku z produktu je možno uskutečnit působe-ním kapalného uhlovodíku, například hexanu. Je možnoužít i jiné nepolární kapaliny jako uhlovodíky o 5 až10 atomech uhlíku jako pentan, hexan, heptan, oktana děkan a také alkoholy, ketony a ethery o 2 až 5atomech uhlíku, jako ethanol, propanol, butanol nebopentanol, aceton, methylethylketon nebo diethylether. «ΜΜ
IHUUJUÍI - 6 - Β) Tuk je možno odstranit také extrakcí superkritickoutekutinou, například uhlovodíkem nebo oxidem uhliči-tým. V tomto případě se produkt mísí s výhodou s pro-panem při zvýšeném tlaku, roztok tuku se od produktuoddělí a tlak se sníží k usnadnění oddělení tuku odpropanu. C) Tuk je možno také' odstranit z produktů rozpuštěnímpomocí enzymu, například lipázou. D) Tuk je možno oddělit také saponifikací a rozpuštěním,v tomto případě se na produkt působí roztokem vhodnéhosaponifikaěního činidla, například hydroxidu alkalické-ho kovu, jako hydroxidu sodného nebo draselného. Je možno užít také hydroxidy kovů alkalických zemin, jakohydroxid vápenatý nebo hořečnatý. E) Tuk je možno odstranit také působením tepla, napříkladve vyhřívané peci, tento způsob není výhodný vzhledemk tomu, že se potenciálně zahřeje i kolagen. F) Tuk je možno odstranit také působením tlaku, jímž dojdek vytlačení tuku z materiálu.
Je žádoucí snížit obsah tuku v produktu z obvykléhodnoty přibližně 50 $ hmotnostních pevného podílu na méněnež 5 % hmotnostních pevného podílu. Působení hydroxidu sodného je výhodným postupem prooddělení tuku vzhledem k tomu, že tento postup současněodstraní nekolagenní bílkovinu a způsobí také částečnoudeamidaci kolagenu. Deamidace je žádoucí, avšak nikolivnezbytná k řízení isoelektrického pH a k řízení bobtnánípři výrobě obalového materiálu. 2) Po oddělení tuku z výchozího materiálu jedním nebo vět- ším počtem svrchu uvedených postupů se produkt dále zpra- covává tak, že se podrobí působení kyseliny. Při tomto stupni se rozpouští a extrahují zbytky kostí v pojivové - 7 - tkáni. Vhodným materiálem pro toto působení je citronansodný, pufr s obsahem kyseliny citrónové a další kyselereagující látky, jako kyselina chlorovodíková, octová,uhličitá, mravenčí a další slabé organické kyseliny. Vý-hodnými látkami jsoú sloučeniny na bázi kyseliny citró-nové. Zbytky kostí je možno odstranit také mechanicky,například filtrací nebo flotací.
Je žádoucí snížit obsah kostních zbytků v produktuz obvyklého množství přibližně 2 % pevného podílu až naméně než 0,5 % pevného podílu. 3) Snížení zbylých nekolagenových bílkovin, například elasti-nu, je možno provést tak, že se na produkt nebo na odděle-nou pojivovou tkáň působí dalším enzymem. Vhodným enzymemje například Rhozyme 41, jde o proteolytický enzym, odvo-zený od Aspergillus oryzae (Genencor), je také možno po-užít enzym NUE 6,0, jde o proteolytickou proteinázu, kte-rá je stálá v alkalickém prostředí (Ková).. Tento stupeň je možno uskutečnit také působením hydroxidu alkalickéhokovu, například hydroxidu sodného nebo působením hydroxi“du kovu alkalických zemin, například hydroxidu vápenatého. 4) Zbývající svalovou tkáň je možno oddělit od pojivovétkáně tak, že se na pojivovou tkáň působí třetím typemenzymu. Vhodným enzymem je v t font o stupni například HTFroteolytic, jde o enzym, získaný z Bacillus substilis(Miles). Užít je možno také papain nebo kyselou proteázu,jde o enzym, získaný z Aspergillus niger (Biocon). Vestupních 3) a 4) je možno užít téhož enzymu. Čištěný produkt je možno užít k výrobě obalů propotravinářské účely, jde o obaly, které byly popsány vUS patentových spisech ř. 2 114 220, 3 123 653, 3 425 847 a3 535 125 a ve zveřejněné japonské patentové přihlášce č. SHO 45-27378 (Nippi). 1 £ 8 - ;
Vynález bude osvětlen následujícím příkladem, kterýmá sloužit k osvětlení, nikoliv však k omezení vynálezu.Pokud není výslovně uvedeno jinak, jsou všechny díly avšechny procentuální údaje hmotnostní a teplotní údajejsou uvedeny ve °C. Příklad provedení vynálezu Příklad 1 Výchozí látkou je materiál, získaný izolací pojivo-vých složek ve svrchu uvedeném zařízení Baader Desinewing Ma-chine2699S. Materiál se nechá zařízením projít dvakrát, abydošlo k maximálnímu oddělení libového masa od zbytku mate-riálu, avšak tak, aby došlo při zpracování k teplotnímu vze-stupu nejvýš 2 °C.
Ke snížení obsahu tuku, snížení koncentrace nekolage-nových bílkovin a k vyvolání deamidace se užije hydroxidsodný. Postup se provádí tak, že se přibližně 10 kg výcho-zího produktu uloží do polyethylenového laboratorního bubnuCanbar s průměrem přibližně 130 cm a délkou přibližně 65 cm,současně se přidá přibližně 25 kg vody s teplotou 35 °C apH se upraví na 12,9 přidáním 5 % hydroxidu sodného, načežse přidá ještě 27 g neiontového smáčedla Borron TS (RohmTech, lne.). Po 2 hodinách otáčení bubnu při třech otáčkáchza minutu se přidá přibližně ještě 20 kg vody s teplotou40 °C. Po úpravě pH na 12,7 se přidá ještě 27 g neiontové-ho smáčedla Borron TS. Po dalších dvou hodinách otáčení sesupernatant oddělí, přidá se čerstvá voda, pH směsi se upra-ví na 12,7 a přidá se ještě 30 g smáčedla Borron TS. Tentopostup se ještě pětkrát opakuje. Tento materiál se pak pre-mývá 60 minut v tomtéž bubnu při rychlosti vody 5 GPM, bu-ben se otáčí rychlostí 10 ot/min. Doba od prvního přidáníhydroxidu sodného do dokončeného promývání je 22 hodin. - 9 -
Pak se pH materiálu, zpracovaného působením hydroxidusodného sníží a zbývající zlomky kosti se odstraní přidánímchloridu amonného a pak kyseliny chlorovodíkové. Ke vzorkuv bubnu se přidá přibližně 20 kg vody a pak přibližně 1,7kg chloridu amonného v systému, který zahrnuje přibližně34 kg vody v recirkulačním systému vně laboratorního bubnu.Po 15 minutách rotace se pH upraví na 7,2. Do recirkulační-ho systému se po kápkách přidává 18# zředěná kyselina chlo-rovodíková rychlostí, dostatečnou k udržení pH 5,3 v recir-kulačním systému po dobu 4,5 hodin, na konci postupu je pHkapaliny v bubnu 5,75. Pak se materiál promývá vodou při6 GPM při 10 otáčkách za minutu, celkem 30 minut. Zbytkykostních úlomků pak tvoří přibližně 0,25 #, jak je možnoprokázat podle obsahu popela.
Disperze kolagenových vláken se pak připraví z čás-tečně čištěného materiálu snížením velikosti částic, zře-děním, okyselením a homogenizací. Ke snížení velikosti čás-tic se užije řezací odstředivka Comitrol model č. 2100(Urschel) s hlavou 3-K-O3O-12O. Míšení, ředění a okyseleníse provádí v mísícím zařízení s objemem přibližně 8 litrůRoss Double Planetary Mixer. Materiál se ředí na 5,35 #netěkavých složek. K okyselení na pH 2,4 se užije směs ky-seliny chlorovodíkové a kyseliny mléčné v molárním poměru5,6. Zbývající částicový materiál se rozdrtí dvěma průchodydvoustupňového homogenizátoru Manton-Gaulin Homogenizer při”100 GPH při celkovém poklesu tlaku 14 MPa. Po třech dnechstání při teplotě 5 °C se "suspenze” kolagenu zpracuje napoživatelné obaly pro párky postupem ”za vlhka”, který jev oboru dobře znám, například podle US patentového spisuč. 3 425 847.
Vlastnosti obalů podle vynálezu při působení teplabyly srovnávány s vlastnostmi obalů, získaných z kůží Sko-tu analýzou DSC a isometrickým srážením. Křivky pro zkouš-ku DSC měly pro oba vzorky široký maximální vrchol při 10 - Ίιΐβΐ» teplotě přibližně 88 °C a ostrý vrchol při teplotě 142 °C.Vrchol pro nižší teplotu začínal při teplotě 40 °C a k zá-kladní čáře se vracel při přibližně 130 °C. V obou termogra-mech zahrnoval široký vrchol 93 % plochy. Při isometrickém testu na srážení se měří síla, kterávzniká při žahřívání ve vzorku, zahřívání se provádí říze-nou rychlostí při vzestupu teploty přibližně 1,5 °C/min přifixovaná délce vzorku. V případě, že se užije zařízení Instronje možno sílu přímo odečítat na stupnici. Obaly, připravenézpůsobem podle vynálezu měly hodnoty síly při zahřívání v po-délném i radiálním směru ve shodě s požadavky na obaly, urče-né pro hovězí párky.
Zastupuje

Claims (53)

11 Ρ Á.T BNTOVÉ NÁROKY
1. Způsob izolace kolagenu z živočišné tkáně, zahrnu-jící pojivovou tkáň a maso, pro použití na obaly pro potra-vinářské účely, v yznačující setím, že sepojivová tkáň od masa oddělí bez denaturace kolagenu.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující setím, že se vychází ze živočišné tkáně skotu.
3. Způsob podle náboku 1, vyznačující setím, že se vychází ze živočišné tkáně drůbeže.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující setím, že se vychází ze živočišné tkáně vepře.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující setím, že se vychází ze živočišné tkáně ovce.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující set í m , že se vychází ze tkáně nohy.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující setím, že se vychází z holeně skotu, zbavené kůže a kostí.
8. Způsob izolace kolagenu ze živočišné tkáně, zahr-nující pojivovou tkáň a maso pro použití k výrobě obalů propotravinářské účely, vyznačující se tím, že se mechanicky oddělí z živočišné tkáně pojivová tkáň tla-kem v živočišné tkáni proti rotujícímu bubnu s otvory napovrchu, maso prochází otvory v bubnu do vnitřního prostorububnu, kdežto pojivová tkáň zůstává na povrchu bubnu a jeizolována ze zevního povrchu bubnu. 12 -
9. Způsob podle nároku 8, vyznačující setím, že se vychází ze živočišné tkáně skotu.
10. Způsob podle nároku 8, vyznačuj í.cc ísetím, že se vychází ze živočišné tkáně drůbeže.
11. Způsob podle nároku 8, vyznačujícísetím, že se vychází ze živočišné tkáně vepře-»
12. Způsob podle nároku 8, vyznačujícíse tím, že se vychází ze živočišné tkáně ovce.
13. Způsob podle nároku 8, vyznačujícíse tím, že se vychází ze tkáně nohy.
14. Způsob podle nároku 13, vyznačujícísetím, že se vychází z holeně skotu, zbavené kůžea kostí.
15. Způsob izolace kolagenu z živočišné tkáně, za-hrnující pojivovou tkáň a maso pro použití k výrobě obalůpro potravinářské účely, v y z n a‘č u j í c í s e t í m ,že se 1) mechanicky oddělí pojivová tkáň z živočišné _______ Á- tlačením živočišné tkáně proti povrchu rotujícího bubnus otvory v tomto povrchu, maso projde otvory do vnitřní-ho prostoru bubnu, kdežto pojivová tkáň je zadržena napovrchu'bubnu a ze zevního povrchu bubnu se izoluje,načež se 2) pojivová tkáň zpracovává k odstranění tuku.
16. Způsob podle nároku 15, v y z n a č u j í c íse tím, že se po·: stupni 2) provádí jeden nebo většípočet následujících stupňů: - 13 - 3) zbylá kostní tkáň se z pojivové tkáně odstraní působenímkyselých látek, 4) nekolagenové bílkoviny se z pojivové tkáně odstraní pů-sobením prvního enzymu a 5) zbytky masa se z pojivové tkáně odstraní působením dal-šího enzymu a kolagen se izoluje.
17. Způsob podle nároku 16, vyznačujícíse tím, že se po stupni 2) zařadí stupeň 3).
18. Způsob podle nároku 16, vyznačujícíse tím, že se po stupni 2) zařadí stupně 3) a 4).
19. Způsob podle nároku 16, vyznačujícíse tím, že se po stupni 2) zařadí stupně 3) a 5)·
20. Způsob podle nároku 16,vyznačujícíse tím, že se po stupni 2) zařadí stupně 4) a 5).
21. Způsob podle nároku 20, vyznačujícísetí m , že první a druhý enzym jsou totožné.
22. Způsob podle nároku 16,vyznačujícíse tím, že se po stupni 2) zařadí stupně 3), 4) a 5).
23. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se ve stupni 2) tuk z pojivové tkáně ex-trahuje kapalným uhlovodíkem, alkoholem, ketonem nebo etherem.
24. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se ve stupni 2) tuk extrahuje z pojivovétkáně působením kritické tekutiny.
25. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se ve stupni 2) tuk odstraní rozpuštěnímpůsobením prvního enzymu. - 14 -
26. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se ve stupni 2) tuk oddělí samonifikacía rozpuštěním pojivové tkáně působením saponifikačníhočinidla.
27. Způsob podle nároku 15, vyznačují c íse t í m , že se ve stupni 2) tuk oddělí zpracovánímpojivové tkáně působením tepla.
28. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se ve stupni 2) tuk vytlačí z pojivovétkáně působením síly.
29. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se vychází ze živočišné tkáně skotu.
30. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se vychází ze živočišné tkáně drůbeže.
31. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se vychází ze živočišné tkáně vepře. 32· Způsob podle nároku 15,vyznačujícíse tím, že se vychází ze živočišné tkáně ovce.
33. Způsob podle nároku 15, vyznačujícíse tím, že se vychází ze tkáně nohy. 34· Způsob podle nároku 33, vyznačujícíse tím, že se vychází z holeně skotu, zbavené kůžea kostí.
35.Kolagen, připravený způsobem podle nároku 1.
36. Kolagen, připravený způsobem podle nároku 2. 15 - 37. ·Kolagen, připravený způsobem podle nároku 3.
38. Kolagen, připravený způsobem podle nároku 4.
39. Kolagen, řipravený způsobem podle nároku 5·
40. Kolagen, připravený způsobem podle nároku 8.
41. Kolagen, připravený způsobem podle nároku 15.
42. Kolagen, připravený způsobem podle nároku 16.
43. Kolagen, připravený způsobem podle nároku 22.
44. Film, připravený z kolagenu, izolovaného z živo-čišné tkáně, zahrnující pojivovou tkáň a maso oddělenímpojivové tkáně od masa bez denaturace kolagenu.
45. Obal pro potraviny, připravený z kolagenu, izo-lovaného z živočišné tkáně, zahrnující pojivovou tkáň a.maso oddělením pojivové tkáně od masa bez denaturace ko-lagenu. ...
46. Obal pro párky, připravený z kolagenu, izolova-ného z živočišné tkáně, zahrnující pojivovou tkáň a masooddělením pojivové tkáně od masa bez denaturace kolagenu.
47. Obal pro potraviny, vyrobený z kolagenu podlenároku 35.
48. Obal pro potraviny, vyrobený z kolagenu podlenároku 36.
49. Obal pro potraviny,vyrobený z kolagenu podlenároku 37· .iďixSíiVul*·»»*'' - 16 -
50. Obal pro potraviny,nároku 38.
51. Obal pro potraviny,nároku 39·
52. Obal pro potraviny,nároku 40.
53. Obal pro potraviny,nároku 41. vyrobený z kolagenu podle vyrobený z kolagenu podle vyrobený z kolagenu podle vyrobený z kolagenu podle
54. Obal pro potraviny, vyrobený z kolagenu podlenároku 42. 55· Obal pro potraviny, vyrobený z kolagenu podlenároku 43· 56·» Film, připravený z kolagenu, vyznačují-cí se tím, že obsahuje pojivovou tkáň, izolovanouze živočišné tkáně, zahrnující pojivovou tkáň a maso při-tlačením této živočišné tkáně proti rotujícímu bubnu, kterýje opatřen na svém povrchu otvory, maso prochází těmitootvory do vnitřního prostoru bubnu, kdežto pojivová tkáňse zadrží na povrchu bubnu a z tohoto povrchu se izoluje. 57· Obaly pro potraviny, připravené z kolagenu, vy-značující se tím, že obsahují pojivovou tkáň,izolovanou ze živočišné tkáně, zahrnujfcí pojivovou tkáň amaso přitlačením této živočišné tkáně proti rotujícímu bubnukterý je na svém povrchu opatřen otvory, maso prochází těmi-to otvory do vnitřního prostoru bubnu, kdežto pojivová tkáňse zadrží na povrchu bubnu a z tohoto povrchu se izoluje.
58. Obaly pro párky, připravené z kolagenu, vyznáčující se tím, že obsahují pojivovou tkáň, izo- - 17 - lovanou ze živočišné tkáně, zahrnující pojivovou tkán amaso přitlačením živočišné tkáně proti rotujícímu bubnu,který je na svém povrchu opatřen otvory, maso procházítěmito otvory do vnitřního prostoru bubnu, kdežto pojivovátkáň je zadržována na povrchu bubnu a z tohoto povrchu seizoluje.
59. Obaly pro párky, připravené z kolagenu, vyznáčující se tím, že obsahuje pojivovou tkáň skotuizolovanou z holení skotu a zahrnující pojivovou tkáň skotua maso skotu přitlačením holení, zbavených kůže a kostí preti rotujícímu bubnu, který je na svém povrchu opatřen otvo-ry, maso prochází těmito otvorj' do vnitřního prostoru bubnukdežto pojivová tkáň je zadržována na povrchu bubnu a z to-hoto povrchu se izoluje. Zastupuje: JUDr. Zdeňka KOREJZOVÁ advokátka
CS913021A 1990-10-03 1991-10-03 Packing material made of collagen and process for preparing thereof CS302191A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/592,149 US5229497A (en) 1990-10-03 1990-10-03 Process for recovering collagen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS302191A3 true CS302191A3 (en) 1992-04-15

Family

ID=24369505

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913021A CS302191A3 (en) 1990-10-03 1991-10-03 Packing material made of collagen and process for preparing thereof

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5229497A (cs)
EP (1) EP0479709B1 (cs)
JP (1) JPH0680934A (cs)
AT (1) ATE127317T1 (cs)
AU (1) AU648334B2 (cs)
CS (1) CS302191A3 (cs)
DE (2) DE69112753T2 (cs)
DK (1) DK0479709T3 (cs)
ES (1) ES2075950T3 (cs)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5507810A (en) * 1991-10-07 1996-04-16 Osteotech, Inc. Processing of fibrous connective tissue
FR2727066B1 (fr) * 1994-11-22 1997-01-03 Peugeot Siege a reglage pneumatique et vehicule automobile equipe de ce siege
ES2169835T3 (es) * 1996-07-29 2002-07-16 Loders Croklaan Bv Mezcla de colagenos.
EP0821878B1 (en) * 1996-07-29 2002-01-09 Loders Croklaan B.V. Collagen blend
US5814328A (en) 1997-01-13 1998-09-29 Gunasekaran; Subramanian Preparation of collagen using papain and a reducing agent
US5922692A (en) * 1998-03-11 1999-07-13 Marino; Richard P. Concentration of glycosaminoglycans and precursors thereto in food products
DE60131382T2 (de) * 2001-06-28 2008-09-11 Pv Industries B.V. Verfahren zur Wiedergewinnung von nativem Collagen
GB0120756D0 (en) 2001-08-25 2001-10-17 Devro Plc Collagen casing
US6565884B2 (en) 2001-09-10 2003-05-20 Interpore Cross International Bone graft material incorporating demineralized bone matrix and lipids
US7357947B2 (en) * 2001-09-10 2008-04-15 Biomet, Inc. Bone graft material incorporating demineralized bone matrix and lipids
US20040054414A1 (en) * 2002-09-18 2004-03-18 Trieu Hai H. Collagen-based materials and methods for augmenting intervertebral discs
US7887593B2 (en) * 2002-09-18 2011-02-15 Warsaw Orthopedic, Inc. Method of implanting natural tissue within the vertebral disc nucleus space using a drawstring
US7744651B2 (en) * 2002-09-18 2010-06-29 Warsaw Orthopedic, Inc Compositions and methods for treating intervertebral discs with collagen-based materials
US7309359B2 (en) * 2003-08-21 2007-12-18 Warsaw Orthopedic, Inc. Allogenic/xenogenic implants and methods for augmenting or repairing intervertebral discs
CN100394989C (zh) * 2002-11-15 2008-06-18 华沙整形外科股份有限公司 包含微粒状基于胶原材料的组合物的制药应用和包含所述组合物的滑膜关节
US20040186471A1 (en) * 2002-12-07 2004-09-23 Sdgi Holdings, Inc. Method and apparatus for intervertebral disc expansion
ES2238926B1 (es) * 2004-02-18 2006-12-16 Universidad De Burgos Desengrasado de piel de cerdo mediante dioxido de carbono comprimido para la posterior obtencion de pasta de colageno de uso alimentario.
CA2616562C (en) 2005-07-01 2012-03-20 Mpf, Inc. Systems and methods for separating proteins from connective tissue
WO2007104322A1 (en) * 2006-03-13 2007-09-20 Naturin Gmbh & Co Collagen powder and collagen-based thermoplastic composition por preparing conformed articles
US8118779B2 (en) 2006-06-30 2012-02-21 Warsaw Orthopedic, Inc. Collagen delivery device
US8399619B2 (en) 2006-06-30 2013-03-19 Warsaw Orthopedic, Inc. Injectable collagen material
KR102438147B1 (ko) * 2015-09-17 2022-08-31 한국식품연구원 돈피 및 우피로 이루어진 군에서 선택된 1종 이상에서 유래된 콜라겐 분자량을 낮추는 방법 및 이에 따라 제조된 돈피 및 우피
EP3167912B1 (en) * 2015-11-10 2020-04-22 MedSkin Solutions Dr. Suwelack AG Method for producing a biocompatible matrix with targeted structural design
CN109912698B (zh) * 2018-11-22 2023-10-13 福建御冠食品有限公司 一种提高鱼肠弹性的弹性多肽、鱼肠及其制备方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE111151C (cs) *
CA609352A (en) * 1960-11-22 Ethicon Collagen article and the manufacture thereof
US2114220A (en) * 1932-11-28 1938-04-12 Freudenberg Hans Manufacture of artificial sausage skins or casings
US2919999A (en) * 1958-10-22 1960-01-05 Ethicon Inc Collagen article and the manufacture thereof
NL251533A (cs) * 1960-05-12
NL269404A (cs) * 1960-09-20 1900-01-01
US3346402A (en) * 1964-06-17 1967-10-10 Johnson & Johnson Method of producing an edible, tubular collagen-gelatin sausage casing
US3425847A (en) * 1965-07-13 1969-02-04 Tee Pak Inc Method of preparing an edible tubular collagen casing
US3535125A (en) * 1968-09-16 1970-10-20 Devro Inc Process for the manufacture of edible collagen casings
DD111151A1 (cs) * 1974-02-26 1975-02-05
SE426902B (sv) * 1980-05-23 1983-02-21 Einar Sjolander Etbart holje samt sett for dess framstellning
US4388331A (en) * 1981-01-23 1983-06-14 Devro, Inc. Collagen sausage casing
US4626286A (en) * 1983-10-31 1986-12-02 Schmid Laboratories, Inc. Collagen gel and the process of making said gel
US4615889A (en) * 1985-06-26 1986-10-07 Devro, Inc. Collagen sausage casing and method of preparation
GB8812993D0 (en) * 1988-06-01 1988-07-06 Natural Resources Mfg Ltd Improvements in/relating to production of protein products

Also Published As

Publication number Publication date
EP0479709A3 (en) 1992-07-29
US5229497A (en) 1993-07-20
DE69112753D1 (de) 1995-10-12
AU648334B2 (en) 1994-04-21
DK0479709T3 (da) 1996-01-15
DE479709T1 (de) 1992-08-13
AU8369891A (en) 1992-04-09
DE69112753T2 (de) 1996-02-15
ATE127317T1 (de) 1995-09-15
ES2075950T3 (es) 1995-10-16
JPH0680934A (ja) 1994-03-22
EP0479709A2 (en) 1992-04-08
EP0479709B1 (en) 1995-09-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS302191A3 (en) Packing material made of collagen and process for preparing thereof
EP0578661B1 (en) Method for the production of collagen; collagen produced through the method and use of collagen
EP1270672B1 (en) Process for recovering native collagen
US7906623B2 (en) Defatting collagen
EP0052618A1 (en) Casing for food products
AU699328B2 (en) Low temperature rendering process, and meat product
Amiza et al. Optimization of gelatin extraction conditions from Cobia (Rachycentron canadum) skin and its physicochemical characteristics as compared to bovine gelatin.
US3627542A (en) Edible collagen casing containing monoglyceride or acetylated monoglyceride softener
US4233329A (en) Concentrated acid swelling of collagen in preparation of edible collagen casing
CA1071012A (en) Edible collagen casing
JP4587711B2 (ja) 可溶性魚コラーゲン、その製造方法及びコラーゲン化粧料
US3821439A (en) Coagulating and hardening bath for edible collagen sausage casings
Liu et al. Meat co-products
JPS5834099B2 (ja) シヨクヨウコラ−ゲンケ−シングノセイホウ
RU2007926C1 (ru) Способ получения коллагеновых волокон из коллагенсодержащих тканей животных
Winarti et al. The effect of type and concentration of acid on the characteristics of gelatine from bones of milkfish (Chanos chanos)
Kantale et al. Utilization of Abattoir Byproducts and Its Applications in Meat Industry
Koli et al. Development of fish byproducts by using fish and shellfish waste for up-liftment of socio-economic status of fisher folk
Boahene Laying Hens Heads as an Untraditional Source of Collagen
Kumar nipa
CA1071013A (en) Concentrated swelling of collagen in preparation of edible collagen casing
US3666490A (en) Process of making an edible poultry composition
Mathew Fish waste utilisation in India
RU2240818C1 (ru) Коллагенсодержащий продукт медицинского назначения "кололень" и способ его получения
JP3323241B2 (ja) 魚類の餌の製造方法