CS277304B6 - Process of microbiological conversion of sulfur-containing noxious substances in waste gases - Google Patents

Process of microbiological conversion of sulfur-containing noxious substances in waste gases Download PDF

Info

Publication number
CS277304B6
CS277304B6 CS886870A CS687088A CS277304B6 CS 277304 B6 CS277304 B6 CS 277304B6 CS 886870 A CS886870 A CS 886870A CS 687088 A CS687088 A CS 687088A CS 277304 B6 CS277304 B6 CS 277304B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
reactor
sulfur
liquid
salts
harmful substances
Prior art date
Application number
CS886870A
Other languages
English (en)
Other versions
CS687088A3 (en
Inventor
Ludwig Berzaczy
Walter Etzenberger
Lothar Dr Dipl Ing Kloimstein
Erwin Dipl Ing Niedermayer
Alfred Prof Dr Dipl In Schmidt
Andreas Dr Dipl In Windsperger
Original Assignee
Waagner Biro Ag
Glanzstoff Austria Ges M B H
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3539730&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS277304(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Waagner Biro Ag, Glanzstoff Austria Ges M B H filed Critical Waagner Biro Ag
Publication of CS687088A3 publication Critical patent/CS687088A3/cs
Publication of CS277304B6 publication Critical patent/CS277304B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
    • B01D53/84Biological processes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/20Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters

Description

Vynález se týká způsobu mikrobiologické přeměny síru obsahujících škodlivých látek v odpadních plynech, výhodně sirovodíku, sirouhlíku a/nebo karbonylsulfidu, ale také thioalkoholů, thioetherů a thiofenů, na zředěné kyseliny a jejich odstranění, obzvláště z odpadních plynů z výroby umělých vláken.
Je.známé, že se vzduch smísený s výše uvedenými škodlivými látkami likviduje jako spalovací vzduch've výrobnách páry, nebo že se používá jako provzdušňovací médium v čiřících zařízeních odpadních vod. Vzhledem k tomu, že spotřeba kyslíku představuje množství ohraničující kriterium, odpadá ve většině případů likvidovaný znečištěný odpadní vzduch, popřípadě odpadní plyn ve stále větším množství, čímž se stává úplná likvidace těchto odporně zapáchajících odpadních plynů s relativně nepatrnou koncentrací škodlivých plynů neřešitelným problémem.
Známé jsou dále adsorpční postupy pro odlučování sirovodíku a sirouhlíku z odpadních plynů z výroby viskózy. Tak se může například sirovodík adsorbovat na aktivní uhlí s hrubými póry, impregnované jodidem draselným, zatímco sirouhlík se adsorbuje na aktivní uhlí s úzkými póry. Regenerace sírou nasyceného aktivního uhlí se provádí kapalným sirouhlíkem; kyselina sírová se vymývá vodou; sirouhlík se desorbuje vodní párou. Při jiných způsobech se pro oxidaci sirovodíku používá uhlí chudé na těžké kovy. V nepatrném množství se tvořící kyselina sírová se neutralizuje amoniakem.
Oba dva uvedené způsoby se mohou provádět ve dvou pracovních stupních - oxidace sirovodíku a adsorpce sirouhlíku v jednom adsorbéru, nebo při vyšší koncentraci škodlivých látek také ve dvou oddělených adsorbérech.
Dále se používají kombinované způsoby, sestávající z alkalického praní pro odstranění sirovodíku a z adsorpce sirouhlíku na aktivním uhlí.
Také poslední jmenované způsoby nejsou vhodné pro čištění větších množství odpadních plynů s nepatrnou koncentrací škodlivých látek.
Předložený vynález tedy řeší úkol, zneškodnit výše uvažované škodlivé komponenty také v nepatrných koncentracích a učinit vznikající sloučeniny bud schopné prodeje, nebo použití v provozu.
Výše uváděné nevýhody byly odstraněny vypracováním postupu, jehož podstata spočívá v tom, že se odpadní plyn vede přes náplňový reaktor, jehož výplňová tělíska se udržují stále vlhká a jsou potažena imobilizovanými mikroorganismy rodu Thiobacillaceae, jako je výhodně Thiobacillus thiooxidans, a z výplňových tělísek odkapávající kapalina, která obsahuje mikroorganismy oxidované škodlivé látky, výhodně kyselé sirné sloučeniny, se neutralizuje, přičemž oxidované škodlivé sloučeniny se přemění na soli, které se částečně odtahují, a objemová ztráta se doplňuje čistou vodou, zatímco zbytková kapalina s rozpustnými solemi zůstává v·systému.
*r
Odpadní plyn se vede výhodně v protiproudu ke kapalině, smáčející výplňová tělíska, která v podstatě sestává z recirkulované kapaliny obsahující soli, obzvláště síranové ionty a je doplňována stopovými prvky obohacenou čerstvou vodou nebo vyčištěnou odpadní vodúu, takže přírůstek iontů mezi přitékající a odtékající kapalinou se ze systému odstraňuje.
Kapalina odtékající z reaktoru se v odkalovací nádrži neutralizuje přídavkem hydroxidu sodného nebo hydroxidu draselného a přírůstek iontů se odvádí.
Odváděný roztok se zbaví přídavkem hydroxidu vápenatého síranových iontů a vzniklé vápenaté soli se odtáhnou, zatímco vzniklý alkalický roztok, obsahující obzvláště hydroxid sodný a/nebo hydroxid draselný se recirkuluje do odkalovací nádrže a v oblasti reaktoru se dodržuje hranice rozpustnosti.
Při postupu podle předloženého vynálezu se v reaktoru udržuje teplota v rozmezí 15 až 30 °C, výhodně 15- až 25 °C, přičemž sirné bakterie, které se tvoří v biologické čistírně odpadních vod, sepřed svým použitím imobilizují na běžná výplňová tělíska.
Vynález je blíže objasněn na základě příkladu a schematického provozního schéma.
Příklad
Při výrobě střižových vláken, celofánu, celulózových střev nebo nekonečné příze vzniká odpadní plyn v množství asi 50 000 až
000 N m3/t výrobku, který podle stupně výroby obsahuje různé koncentrace sirovodíku, sirouhlíku a/nebo karbonylsulfidu (silný proud plynu, slabý proud plynu). Silný plyn se může všeobecně odebírat k hospodárnému zpětnému získávání sirných komponent. U slabého plynu se vyskytují v každém případě problémy se zápachem, přičemž tento obsahuje výhodně až 3 000 ppm sirouhlíku a 1 000 ppm sirovodíku a/nebo karbonylsulfidu. Část tohoto odpadního plynu se čistí ve zkušebním reaktoru o průměru 30 cm a využitelném obsahu 115 litrů. Tento reaktor je naplněn výplňovými tělísky, která jsou potažena bakteriemi, pocházejícími z kalu z odpadní vody z průmyslového čiřicího zařízení. Tyto bakterie převážně náležejí do rodu Thiobacillaceae. Tyto bakterie se po době adaptace imobilizují po dobu asi jednoho týdne na výplňová tělíska.
Čištěný odpadní plyn proudí reaktorem odspoda nahoru, přičemž v protiproudu k němu je vedena voda v množství 20 až 100 litrů za hodinu pro odtransportování vznikajících produktů látkové přeměny. Tato voda se recykluje, přičemž před vstupem do reaktoru probíhá v kontinuálním provozu regulace hodnoty pH na 3 až 10. Při průchodu kolonou klesne hodnota pH u dále uváděných příkladů o asi 1 až 5 jednotek pH.
Pro odtransportování vytvořených produktů látkové přeměny se z oběhu odebírá asi 1 litr kapaliny za hodinu a nahrazuje se čerstvou vodou. Vytvořený síran se může z odebraného proudu vysrážet vápennou vodou, přičemž probíhá částečné zpětné získáváCS 277304 B6 ní při neutralizaci dodávaného louhu.
Aby se uspokojily nároky organismů na stopové prvky a anorganické látky, jako je fosfor a dusík, přimíchává se odpovídající živný roztok, popřípadě soli stopových prvků, do čerstvé vody, stejně, jako se to používá při pěstování Thiobacillaceae. Přeměna síru obsahujících komponent pomocí bakterií probíhá podle následuj ících rovnic:
h2s + 2 o2 h2so4
CS2 + 4 O2 + 2 H2O —> COS + 2 O2 + H2O — V následujících tabulkách popřípadě sirouhlíku v závislost 2 H2SO4 + C02 h2so4 + co2 je uváděno odlučování sirovodíku :i na množství procházejícího ply·
nu: 1) Odlučování sirovodíku
proud plynu koncentrace koncentrace odloučení
m3/h v sur. plynu obj. ppm v čistém plynu obj. ppm %
10 20 nezj istitelná 100
15 20 nezjistitelná 100
20 20 stopy 100
30 20 1 95
40 20 4 80
2) Odlučování sirouhlíku
proud plynu m3/h koncentrace v sur. plynu obj. ppm koncentrace v čistém plynu obj. ppm odloučení %
10 80 nezjistitelná 100
15 90 7 92
20 90 8 91
30 80 19 78
40 80 42 42
Z reaktoru odtékající produkty látkové přeměny se neutralizují louhem (hydroxid sodný nebo hydroxid draselný), takže vznikají v podstatě rozpustné soli, které se recyklují. Aby se zabránilo hromadění solí v recyklované kapalině, odtahuje se z neutralizační nádoby množství solného roztoku, odpovídající přírůstku iontů v reaktoru a toto množství kapaliny se nahradí čerstvou vodou. Vzhledem k tomu, že hydroxid sodný a/nebo draselný je relativně drahý, může se jeho část zpětně získávat přídavkem vápenné vody, přičemž reakce probíhá podle následující rovnice:
Na2SO4 + Ca (OH) 2 —> 2 NaOH + CaSO4
Síran vápenatý vypadává, popřípadě se může zahustit, zatímco zbytek je relativně chudý na sírany a v tomto smyslu se může odvádět přes biologickou čistírnu nebo také vracet pro interní recyklovanou kapalinu.
Na připojeném výkresu je znázorněno proudové schéma předmětného postupu.
V chemickém závodě 1 pro výrobu střižových vláken, celofánu, celulosových střev nebo nekonečné příze odpadá vedle odpadního plynu také síru obsahující odpadní voda, která se biologicky čistí v čistírně 2 odpadních vod. Čistá voda, pokud se nepoužívá pro interní okruhy, se odvádí do kanalizace 3. V biologické čistírně odpadních vod se tvoří sirné bakterie, které se imobilizují na běžná výplňová tělíska. Tato výplňová tělíska se naplní do náplňového reaktoru 4 a zde se udržují neustále ve vlhkém stavu, k čemuž je obzvláště vhodná čistá voda obohacená živnými látkami se sirnými bakteriemi z čistírny 2 odpadních vod.
Přes náplňový reaktor 4 se v protiproudu ke kapalině vede odpadní plyn z chemického závodu, přiváděný vedením 5, přechází do styku se zvlhčovači kapalinou výplňových tělísek a prochází vrstvou těchto výplňových tělísek, přičemž bakterie vážou sirné podíly tohoto odpadního plynu a jako produkt svojí látkové přeměny tvoří kyselinu sírovou, která se rozpouští v odkapávající kapalině a shromažďuje se v patě 6 náplňového reaktoru 4.
Tento roztok obsahující kyselinu se v dalším reaktoru 2 mísí s louhem, obzvláště s hydroxidem sodným nebo hydroxidem draselným, takže se tvoří sůl, která se přivádí do třetího reaktoru 8. V tomto třetím reaktoru 8 se rozpustné soli převedou přídavkem vápenného mléka na v podstatě nerozpustné krystaly, které se z provozu odvádějí do deponií 9, popřípadě se mohou dále zhodnocovat .
Zbytek chudý na síranové ionty se může odvádět přes biologickou čistírnu do kanalizace 2· Kapalina odpadající v reaktoru 3 je v podstatě rozpuštěný hydroxid sodný nebo hydroxid draselný a zavádí se pro vyloučení ztrát chemikálií zpět do reaktoru 7. Oddělení obou reaktorů 2 a 8 má v podstatě ten význam, aby se dosáhlo koncentrace roztoku a na druhé straně také oddělení bakteriologického procesu od procesu sádrového, takže tvorba krystalů v reaktoru 2 j® vědomě uzavřená.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob mikrobiologické přeměny síru obsahujících škodlivých látek v odpadních plynech, obzvláště sirovodíku, sirouhlíku a nebo karbonyIsulfidu, ale také thioalkoholů, thioetherů a thiofenů, na zředěné kyseliny a jejich odstranění, obzvláště z odpadních plynů z výroby umělých vláken, vyznačující se tím, že se odpadní plyn vede přes náplňový reaktor, jehož výplňová tělíska se udržují neustále vlhká a jsou potažena zmobilizovanými mikroorganismy z rodu Thiobacillaceae, jako je například Bacillus thiooxidans, a kapalina odkapávající z výplňových tělísek, která obsahuje mikroorganismy oxidované škodlivé látky, především kyselé sloučeniny síry, se neutralizuje, přičemž se oxidované škodlivé látky přemění na soli, které se zčásti odvádějí a objemová ztráta se doplňuje čistou vodou, zatímco zbylá kapalina s rozpuštěnými solemi zůstává dále v systému.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se odpadní plyn vede v protiproudu ke kapalině, smáčející výplňová tělíska, která v podstatě sestává z recirkulované kapaliny obsahující soli, obzvláště síranové ionty, a z čerstvé vody smísené se stopovými prvky, popřípadě vyčištěné odpadní vody, přičemž přírůstek, iontů mezi přitékající a odtékající kapalinou se ze systému odpouští.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se kapalina odtékající z reaktoru neutralizuje v odkalovací nádrži přídavkem hydroxidu sodného nebo hydroxidu draselného a přírůstek iontů se odvádí.
  4. 4. Způsob podle bodu 3, vyznačující se tím, že se v odváděném roztoku vysráží síranové ionty přídavkem hydroxidu vápenatého a vzniklé vápenaté soli se odstraní, zatímco vzniklý roztok obsahující louh, obzvláště obsahující hydroxid sodný a/nebo hydroxid draselný, se recirkuluje do odkalovací nádrže a v oblasti reaktoru se udržují hranice rozpustnosti.
  5. 5. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že s v reaktoru udržuje teplota v rozmezí 15 až 30 °C, výhodně 20 až 25 °C.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se sirné bakterie, vytvořené v biologické čistírně odpadních vod, imobilizují na běžná výplňová tělíska.
CS886870A 1987-10-19 1988-10-18 Process of microbiological conversion of sulfur-containing noxious substances in waste gases CS277304B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0275287A AT388313B (de) 1987-10-19 1987-10-19 Verfahren zur mikrobiologischen umwandlung von schwefelhaltigen schadstoffen in abgasen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS687088A3 CS687088A3 (en) 1992-08-12
CS277304B6 true CS277304B6 (en) 1993-01-13

Family

ID=3539730

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS886870A CS277304B6 (en) 1987-10-19 1988-10-18 Process of microbiological conversion of sulfur-containing noxious substances in waste gases

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4968622A (cs)
EP (1) EP0312958B1 (cs)
JP (1) JPH01231925A (cs)
CN (1) CN1013735B (cs)
AT (1) AT388313B (cs)
BG (1) BG51254A3 (cs)
BR (1) BR8805663A (cs)
CA (1) CA1302930C (cs)
CS (1) CS277304B6 (cs)
DD (1) DD275621A5 (cs)
DE (1) DE3880425D1 (cs)
ES (1) ES2040809T3 (cs)
HU (1) HU202770B (cs)
PL (1) PL158304B1 (cs)
PT (1) PT88794B (cs)
SU (1) SU1837945A3 (cs)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2655563B1 (fr) * 1989-12-12 1993-10-08 Saps Anti Corrosion Procede pour la bioepuration d'effluents gazeux charges en produits polluants et plus particulierement en produits souffres.
DE4027220A1 (de) * 1990-08-24 1992-02-27 Preussag Noell Wassertech Verfahren und anlage zum biologischen abbau von schwefelwasserstoff
DE4027126C1 (cs) * 1990-08-28 1991-12-12 Eberhard Prof. Dr. 2000 Hamburg De Bock
GB2262457A (en) * 1991-12-20 1993-06-23 Wrc Process Engineering Limite Removing h2s from gas
US5236677A (en) * 1992-03-13 1993-08-17 Grupo Cydsa S.A. De C.V. Biological process for the elimination of sulphur compounds present in gas mixtures
WO1994009885A1 (en) * 1992-11-02 1994-05-11 Bbk Bio Air-Clean Aps Bio filter
WO1995024960A1 (en) * 1994-03-16 1995-09-21 Vapo Oy Process and apparatus for the purification of gases
WO1996035502A1 (en) * 1995-05-10 1996-11-14 Bord Na Mona An effluent treatment system
US5686293A (en) * 1995-07-07 1997-11-11 Phillips Petroleum Company Sulfide-oxidizing bacteria
US5981266A (en) * 1996-05-20 1999-11-09 Gas Research Institute Microbial process for the mitigation of sulfur compounds from natural gas
US6013512A (en) * 1996-11-06 2000-01-11 Turschmid; Krzysztof H. Method for scrubbing gaseous emissions using bacteria
CN1089021C (zh) * 1997-11-24 2002-08-14 中国石油化工集团公司 含硫恶臭气体的净化方法
US6032613A (en) * 1998-03-26 2000-03-07 Teepak Investment, Inc. Biological treatment system for gaseous waste
EP1694426B1 (de) * 2003-09-24 2013-08-28 Söll GmbH Vorrichtung zum reinigen von abgas oder abluft
US20080245232A1 (en) * 2007-04-09 2008-10-09 Thomas Getz Downflow Biofiltration of Hydrogen Sulfide-Containing Gas
TWI478762B (zh) * 2012-09-19 2015-04-01 Univ Nat Chiao Tung 降低氣體中硫化氫之系統與方法
CN103272473B (zh) * 2013-05-29 2016-03-30 中国科学院生态环境研究中心 水微菌活性填料及其制备方法
RU2560406C2 (ru) * 2013-10-29 2015-08-20 Игорь Анатольевич Мнушкин Способ переработки природных газов
US10882770B2 (en) 2014-07-07 2021-01-05 Geosyntec Consultants, Inc. Biogeochemical transformations of flue gas desulfurization waste using sulfur oxidizing bacteria
CN105709592A (zh) * 2016-04-26 2016-06-29 杭州奥通环保科技股份有限公司 一种粘胶纤维低浓度废气生化处理装置和处理方法
EP3466894B1 (en) 2017-10-05 2020-05-13 INDIAN OIL CORPORATION Ltd. Treatment and recovery of caustic from spent caustic through bioelectrochemical process
RU2685099C1 (ru) * 2018-11-06 2019-04-16 Игорь Анатольевич Мнушкин Производственный кластер
CN112843983A (zh) * 2020-12-31 2021-05-28 江苏申江环境科技有限公司 一种粘胶纤维生产中二硫化碳的回收工艺
RU2760488C1 (ru) * 2021-03-10 2021-11-25 Общество с ограниченной ответственностью "Газпром переработка" Способ переработки газа регенерации цеолитов в период остановки на плановый предупредительный ремонт технологических установок аминовой очистки и осушки газа

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2200581A (en) * 1934-12-24 1940-05-14 Pruss Max Purification of gases by biological means
DE2237929C2 (de) * 1972-08-02 1983-02-03 Schumacher'sche Fabrik Gmbh & Co Kg, 7120 Bietigheim-Bissingen Verfahren zum Entfernen von Verunreinigungen aus einem Abgas
SE7612503L (sv) 1975-11-11 1977-05-12 Courtaulds Ltd Behandling av gaser
DE3217923A1 (de) * 1982-05-13 1983-11-17 Ceilcote Korrosionstechnik GmbH, 6081 Biebesheim Verfahren und vorrichtung zur reinigung von abluft
DE3227678A1 (de) * 1982-07-24 1984-01-26 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur biologischen reinigung von abluft
DE3245713A1 (de) * 1982-12-10 1984-06-14 Mannesmann Veba Umwelttechnik GmbH, 4690 Herne Verfahren zur biofiltration
NL8303031A (nl) * 1983-08-31 1985-03-18 Tongeren Ingbureau Bv Van Werkwijze en inrichting voor het biologisch filtreren van gassen.
CA1278761C (en) * 1985-10-15 1991-01-08 Kerry Lyn Sublette Microbiological desulfurization of gases
US4760027A (en) * 1986-04-09 1988-07-26 Combustion Engineering, Inc. Microbiological desulfurization of gases

Also Published As

Publication number Publication date
HU202770B (en) 1991-04-29
ES2040809T3 (es) 1993-11-01
AT388313B (de) 1989-06-12
CN1013735B (zh) 1991-09-04
EP0312958A1 (de) 1989-04-26
HUT51172A (en) 1990-04-28
JPH01231925A (ja) 1989-09-18
SU1837945A3 (ru) 1993-08-30
DD275621A5 (de) 1990-01-31
ATA275287A (de) 1988-11-15
US4968622A (en) 1990-11-06
EP0312958B1 (de) 1993-04-21
BG51254A3 (en) 1993-03-15
PL275352A1 (en) 1989-06-12
CS687088A3 (en) 1992-08-12
PT88794B (pt) 1993-01-29
DE3880425D1 (de) 1993-05-27
PL158304B1 (pl) 1992-08-31
CN1039190A (zh) 1990-01-31
CA1302930C (en) 1992-06-09
BR8805663A (pt) 1989-07-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS277304B6 (en) Process of microbiological conversion of sulfur-containing noxious substances in waste gases
FI109525B (fi) Menetelmä, jolla poistetaan rikkiyhdisteet kaasuista
RU2241527C2 (ru) Способ десульфуризации газов
US5236677A (en) Biological process for the elimination of sulphur compounds present in gas mixtures
DK2734283T3 (en) PROCESS FOR REMOVING IMPURITIES FROM flue gas condensate
CN106310890B (zh) 一种生物法脱除酸性气体的方法
EP0224889A2 (de) Verfahren zum Entfernen von Schwefelwasserstoff aus Abgas
CZ288659B6 (cs) Způsob čištění plynu a zařízení k jeho provádění
AU2016382880B2 (en) Sulfur dioxide scrubbing system and process for producing potassium products
EP0487705A1 (en) PROCESS FOR THE REMOVAL OF HYDROGEN SULFIDE (H 2? S) CONTAINED IN BIOGAS.
CN101104132A (zh) 一种将含硫化合物转化为单质硫的生物脱硫技术
EP0002880B1 (en) Regeneration of an absorbent liquid
Van Den Bosch Biological sulfide oxidation by natron-alkaliphilic bacteria: application in gas desulfurization
EP2077146A2 (en) Method and device for removal of hydrogen sulfide from biogas
Janssen et al. Development of a family of large-scale biothechnological processes to desukphurise industrial gases
JPH11267450A (ja) 廃ガス精製方法及び廃ガス精製装置
JPH1170317A (ja) 煙道ガスから二酸化硫黄を除去する方法
RU2054307C1 (ru) Способ очистки печных газов производства сульфида натрия от сероводорода и диоксида серы
RO104067B1 (ro) Procedeu pentm transformare® microbiologică^ a impurităților sulfuroase, din gafele dc scăpare
CN104261407A (zh) 从气流去除硫化氢
GB2155453A (en) Treatment of "Stretford" redox solutions
DE2025353A1 (en) Sulphur recovery from flue gas - economically using microorganisms - in reduction stage