CS276391B6 - Circuit with a single-pole input being connected to a four-terminal network input - Google Patents
Circuit with a single-pole input being connected to a four-terminal network input Download PDFInfo
- Publication number
- CS276391B6 CS276391B6 CS87840A CS84087A CS276391B6 CS 276391 B6 CS276391 B6 CS 276391B6 CS 87840 A CS87840 A CS 87840A CS 84087 A CS84087 A CS 84087A CS 276391 B6 CS276391 B6 CS 276391B6
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- quadrupole
- input
- pole
- output
- contact
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01R—MEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
- G01R17/00—Measuring arrangements involving comparison with a reference value, e.g. bridge
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01R—MEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
- G01R17/00—Measuring arrangements involving comparison with a reference value, e.g. bridge
- G01R17/02—Arrangements in which the value to be measured is automatically compared with a reference value
- G01R17/06—Automatic balancing arrangements
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Amplifiers (AREA)
- Measuring Magnetic Variables (AREA)
- Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
- Attenuators (AREA)
- Hall/Mr Elements (AREA)
- Electronic Switches (AREA)
- Micromachines (AREA)
- Interface Circuits In Exchanges (AREA)
Description
Zapojení s jednopólovým vstupem připojeným na vstup čtyřpólu
Oblast techniky
Vynález se týká zapojení s jednopólovým vstupem připojeným na vstup čtyřpólu a zesilovačem pro kompenzaci vztažného potenciálu, přičemž výstupní svorka čtyřpólu je spojena s Invertujícím vstupem zesilovače, jehož neinvertující vstup je připojen na zdroj referenčního napětí a jehož výstup je spojen se vstupní svorkou čtyřpólu.
Dosavadní stav techniky
Shora uvedená zapojení se používají pro čtyřpóly, u kterých nesmí být některá vstupní a výstupní svorka současně připojena na zem, protože by došlo ke zkratování části čtyřpólu. Příkladem takového čtyřpólu je například můstkové zapojení, které sestává z nejméně čtyř elektrických součástí a slouží například pro měření teploty, tlaku, točivého momentu, napětí, magnetického pole nebo pro měření jiných fyzikálních veličin. Styřpól může být tvořen jakýmkoliv prvkem s elektrickým vstupem a výstupem, jehož náhradní zapojení je můstkové. Příkladem takového prvku je například Hallova sonda. Popsané zapojení je známo z US pat. spisu č. 4 142 405.
U dosavadních zapojení nebylo možno eliminovat složky rušivých napětí vznikajících ve čtyřpólu a další rušivé složky, vznikající v elektronických obvodech, připojených ke čtyřpólu tak, aby neovlivňovaly konečný Výsledek. Rušivou složkou vznikající uvnitř čtyřpólu je například termoelektrické napětí výstupních svorek při styku rozdílných kovů nebo u čtyřpólů napájených střídavým proudem, je to složka vznikající v důsledku nelineárnosti čtyřpólu.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje zapojení s jednopólovým vstupem připojeným na vstup čtyřpólu.a zesilovačem pro kompenzaci vztažného potenciálu, přičemž výstupní svorka čtyřpólu je spojena s invertujícím vstupem zesilovače, jehož neinvertující vstup je připojen na zdroj referenčního napětí a jehož výstup je spojen se vstupní svorkou čtyřpólu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že jednopólový vstup zapojení je přes klidový kontakt prvního přepínacího kontaktu dvoupólového přepínače spojen s první vstupní svorkou čtyřpólu a přes pracovní kontakt prvního přepínacího kontaktu dvoupólového přepínače s druhou vstupní svorkou Čtyřpólu. Výstup zesilovače je přes klidový kontaki; druhého přepínacího kontaktu dvoupólového přepínače spojen s druhou vstupní svorkou čtyřpólu a přes pracovní kontakt druhého přepínacího kontaktu dvoupólového přepínače s první vstupní svorkou Čtyřpólu.
Čtyřpól může být tvořen Heliovou sondou.
Výhodnost zapojení spočívá v tom, že použitím dvoupólového přepínače podle vynálezu se mohou eliminovat pomalu se měnící rušivé signály, vznikající uvnitř čtyřpólu, protože polarita rušivých signálů je nezávislá na poloze dvoupólového přepínače, zatímco polarita signálu, pocházejícího ze zdroje užitečného signálu, se periodicky mění. Tímto rozdílným zpracováním obou signálů během dvou za sebou následujících půlperiod se stává hodnota rušivého signálu rozpoznatelná a může se eliminovat v následujícím neznázorněném obvodu. To se může například provésti tak, že za čtyřpólem je zařazen druhý přepínač, který je přepínán synchronně s prvním dvoupólovým přepínačem.
Tím se jednak přepóluje užitečný signál na původní polaritu a jednak se u rušivého signálu periodicky mění polarita, přičemž jeho střední hodnota je nulová, tehdy, jestliže doba trvání půlperiod řídicího napětí je stejná a rušivý signallzůstává během dvou za sebou následujících půlperiod konstantním. Rušivý signál se tak může eliminovat vytvářením střední hodnoty výstupního signálu druhého přepínače.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude v dalším textu blíže objasněn na příkladu provedení, znázorněného na připojeném výkresu, kde na obr. 1 je znázorněno schéma zapojení a na obr. 2 je znázorněno zapojení můstku jako čtyřpólu.
Příklad provedení vynálezu
Zapojení sestává ze čtyřpólu 1, zdroje 2, zesilovače 2 a dvoupólového přepínače 4, který je opatřen prvním přepínacím kontaktem 4a a druhým přepínacím kontaktem 4b.
Zdroj 2 je tvořen libovolným zdrojem se svorkami jj, 6, například proudovým nebo napěťovým zdrojem, který je před první přepínací kontakt 4a jednopólově připojen ke vstupu čtyřpólu 1. První svorka £ zdroje 2 je připojena k zemi. Zesilovač J je tvořen například operačním zesilovačem. Dvoupólový přepínač 4 je například sestaven z polovodičových spínači), vyrobených například technologií CMOS. Je opatřen ovládacím vstupem 7, který je řízen ovládacím napětím ze zdroje Ug, přičemž ovládací napětí je tvořeno obdélníkovými impulzy, které například periodicky přepínají dvoupólový přepínač 4·
Čtyřpól 1 je opatřen dvěma vstupními svorkami S, ji a dvěma výstupními svorkami 10, 11. První výstupní svorka 10 představuje jednopólový výstup zapojení. Napětí působící na druhé výstupní svorce 11 představuje vztažný potenciál výstupního napětí čtyřpólu 1. Druhá výstupní svorka 11, na které je vztažný potenciál, je spojena s invertujicim vstupem zesilovače jehož neinvertující vstup je připojen na zdroj UR referenčního napětí a jehož výstup je přee druhý přepínací kontakt 4b spojen ~první vstupní svorkou 8, popřípadě druhou vstupní svorkou 9 čtyřpólu 1. Dvoupólový přepínač 4 je na svém výstupu a se čtyřpólem 1, zdrojem 2 a zesilovačem J propojen tak, že ve své první poloze, to je v poloze znázorněné na obr. 1, spojuje svým prvním přepínacím kontaktem 4a druhou svorkou 6 zdroje 2, která není spojena se zemí, s první vstupní svorkou 8, která je takto jednopólově spojena se zdrojem 2, zatím co druhý přepínací kontakt 4b spojuje výstup zesilovače 2 8 druhou vstupní svorkou 2 čtyřpólu
1. V druhé poloze dvoupólového přepínače 4 je naproti tomu druhá svorka 6 zdroje 2 přes první přepínací kontakt 4a propojena s druhou vstupní svorkou 2 čtyřpólu 1, takže v tomto případě je ke zdroji 2 jednopólově připojena druhá vstupní svorka 9. Výstup zesilovače 2 3e v tomto případě přes druhý přepínací kontakt 4b propojen s první vstupní svorkou 8 čtyřpólu 1.
V případě, že čtyřpól 1 je tvořen integrovanou Hallovcu sondou, tvoří vstupní svorky 8, 2 čtyřpólu 1 napájecí vstupy Hallovy sondy, zatímco výstupní svorky 10, čtyřpólu tvoří výstup Hallovy sondy, na kterém je Hallovó napětí.
Můstkové.zapojení, které je znázorněno na obr. 2, sestává ze čtyř odporů Rl, E2, R3, R4 a představuje například náhradní schéma Hallovy sondy. První dva odpory Rl,
R2 jsou stejně jako druhé dva odpory R3, R4 zapojeny v sérií. Vzniklé větve můstku složené z odporů Rl, R2, popřípadě odpory R[S, R4 jsou naproti tomu navzájem zapojeny paralelně. Společný bod odporů Rl, R2 představuje první vstupní svorku čtyřpólu 1, společný bod odporů R2, R4 představuje druhou vstupní svorku 2> společný bod odporů R3, R4 předtsavuje první vstupní svorku 10 a společný bod odporů Rl, R2 představuje druhou výstupní svorku 11 čtyřpólu 1.
Zesilovač J pracuje jako regulační zesilovač, jehož požadovanou hodnotou je referenční napětí zdroje a jehož skutečnou hodnotou je napětí na druhé výstupní svorce 11 čtyřpólu 1. Toto napětí je současně vztažným potenciálem výstupního napětí čtyřpólu 1 a je pomocí zesilovače 3 kompenzováno, to je regulováno na nulovou hodnotu.
Aby se toho dosáhlo, srovnává zesilovač 2 navzájem požadovanou a skutečnou hodnotu a vytváří na svém výstupu napětí, které je úměrné rozdílu požadované a skutečné hodnotu a které přes druhý přepínací kontakt 4b a Čtyřpól 1 působí proti potenciálu na druhé výstupní svorce II čtyřpólu 1 tak, že rozdíl požadované a skutečné hodnoty je nulový. V tomto případě je potenciál na druhé výstupní svorce 11 roven referenčnímu napětí zdroje UR, to je nulový, jestliže referenční napětí zdroje je rovno nule.
S ohledem na drift je však třeba referenční napětí zdroje volit”ňikoliv přesně, ale jen přibližně rovno nule.
Protože užitečný signál dodávaný zdrojem 2 je před přivedením na čtyřpól 1 přepólován prvním přepínacím kontaktem 4a, nemá toto přepólování nijaký vliv na polaritu rušivé složky výstupního napětí čtyřpólu 1, která v tomto čtyřpólu vzniká. Polarita této rušivé složky je tedy nezávislá na například periodickém přepínání polarity užitečného signálu.
Claims (2)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Zapojení s jednopólovým vstupem připojeným na vstup čtyřpólu a zesilovačem pro kompenzaci vztažného potenciálu, přičemž výstupní svorka čtyřpólu je spojena s invertujícím vstupem zesilovače, jehož neinvertující vstup je připojen na zdroj referenčního napětí a jehož výstup je spojen se vstupní svorkou čtyřpólu, vyznačující se tím, že jednopólový vstup zapojení je přes klidový kontakt prvního přepínacího kontaktu /4a/ dvoupólového přepínače /4/ spojen s první vstupní svorkou /8/ čtyřpólu /1/ a přes pracovní kontakt prvního přepínacího kontaktu /4a/ dvoupólového přepínače /4/ s druhou vstupní svorkou /9/ čtyřpólu /1/ a výstup zesilovače /3/ je přes klidový kontakt druhého přepínacího kontaktu /4b/ dvoupólového přepínače /4/ spojen s druhou vstupní svorkou /9/ čtyřpólu /1/ a přes pracovní kontakt druhého přepínacího kontaktu /4b/ dvoupólového přepínače /4/ 8 první vstupní svorkou /8/ čtyřpólu /1/.
- 2. Zapojení podle bodu 1, vyznačující se tím, že čtyřpól /1/ je tvořen Heliovou sondou.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH519/86A CH668486A5 (de) | 1986-02-10 | 1986-02-10 | Schaltungsanordnung mit einem am eingang einpolig angeschlossenen vierpol und einem verstaerker zur kompensation eines bezugspotentials. |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS84087A3 CS84087A3 (en) | 1992-01-15 |
CS276391B6 true CS276391B6 (en) | 1992-05-13 |
Family
ID=4188858
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS87840A CS276391B6 (en) | 1986-02-10 | 1987-02-09 | Circuit with a single-pole input being connected to a four-terminal network input |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4710652A (cs) |
EP (1) | EP0236538B1 (cs) |
JP (1) | JPH0720030B2 (cs) |
KR (1) | KR940010831B1 (cs) |
CN (1) | CN1006006B (cs) |
AR (1) | AR240591A1 (cs) |
AT (1) | ATE56278T1 (cs) |
AU (1) | AU592619B2 (cs) |
CA (1) | CA1265214A (cs) |
CH (1) | CH668486A5 (cs) |
CS (1) | CS276391B6 (cs) |
DE (1) | DE3673992D1 (cs) |
DK (1) | DK166553B1 (cs) |
ES (1) | ES2002959A6 (cs) |
FI (1) | FI88342C (cs) |
GB (1) | GB2186702B (cs) |
HU (1) | HU202655B (cs) |
IE (1) | IE870275L (cs) |
IN (1) | IN166096B (cs) |
IT (1) | IT1216862B (cs) |
MX (1) | MX161232A (cs) |
YU (1) | YU46762B (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5182476A (en) * | 1991-07-29 | 1993-01-26 | Motorola, Inc. | Offset cancellation circuit and method of reducing pulse pairing |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1690076B1 (de) * | 1967-10-24 | 1971-05-27 | Siemens Ag | Verfahren zur verminderung des umkehreffektes von hallgene ratoren |
US3671769A (en) * | 1969-01-10 | 1972-06-20 | Nippon Kogaku Kk | Exposure measuring device |
US3582690A (en) * | 1969-06-09 | 1971-06-01 | Gen Electric | Semiconductor strain sensor with controlled sensitivity |
DE2307977C3 (de) * | 1973-02-17 | 1980-05-29 | Centra-Buerkle Gmbh & Co, 7036 Schoenaich | Schaltungsanordnung mit einer elektrischen Brücke |
GB1569150A (en) * | 1976-10-27 | 1980-06-11 | Cil Electronics Ltd | Strain gauge arrangements |
US4138649A (en) * | 1977-03-25 | 1979-02-06 | Emerson Electric Co. | Amplifier system |
US4292582A (en) * | 1977-06-22 | 1981-09-29 | Nippon Klingage Kabushiki Kaisha | Residual voltage regulating circuit for hall element |
JPS5834761B2 (ja) * | 1978-04-18 | 1983-07-28 | 株式会社共和電業 | ひずみ測定装置 |
GB2098340B (en) * | 1981-05-08 | 1985-05-01 | Gen Electric Plc | Hall effect devices |
US4463274A (en) * | 1982-02-01 | 1984-07-31 | Motorola, Inc. | Temperature compensation circuit for pressure sensor |
FR2545222B1 (fr) * | 1983-04-29 | 1986-04-18 | Pincent Bernard | Procede et appareil de mesure d'une tension ou d'une intensite par conversion analogique-numerique |
-
1986
- 1986-02-10 CH CH519/86A patent/CH668486A5/de not_active IP Right Cessation
- 1986-05-27 US US06/867,490 patent/US4710652A/en not_active Expired - Lifetime
- 1986-06-21 EP EP86108495A patent/EP0236538B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1986-06-21 DE DE8686108495T patent/DE3673992D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1986-06-21 AT AT86108495T patent/ATE56278T1/de not_active IP Right Cessation
- 1986-07-29 KR KR1019860006224A patent/KR940010831B1/ko active IP Right Grant
- 1986-08-06 IN IN712/DEL/86A patent/IN166096B/en unknown
- 1986-12-17 FI FI865173A patent/FI88342C/fi not_active IP Right Cessation
-
1987
- 1987-01-27 JP JP62015354A patent/JPH0720030B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1987-01-30 IT IT8719216A patent/IT1216862B/it active
- 1987-01-30 AR AR30663587A patent/AR240591A1/es active
- 1987-02-02 MX MX5118A patent/MX161232A/es unknown
- 1987-02-03 IE IE870275A patent/IE870275L/xx unknown
- 1987-02-03 AU AU68250/87A patent/AU592619B2/en not_active Expired
- 1987-02-03 GB GB8702327A patent/GB2186702B/en not_active Expired
- 1987-02-04 YU YU14987A patent/YU46762B/sh unknown
- 1987-02-05 CN CN87100566.2A patent/CN1006006B/zh not_active Expired
- 1987-02-09 CA CA000529297A patent/CA1265214A/en not_active Expired - Lifetime
- 1987-02-09 ES ES8700303A patent/ES2002959A6/es not_active Expired
- 1987-02-09 CS CS87840A patent/CS276391B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1987-02-09 HU HU87494A patent/HU202655B/hu unknown
- 1987-02-10 DK DK067187A patent/DK166553B1/da not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0294880B1 (en) | Differential amplifier and current sensing circuit including such an amplifier | |
JP2669435B2 (ja) | 単一チップ型レシーバ回路 | |
JPH0278962A (ja) | 補償型電流検出回路 | |
JP2558027B2 (ja) | ヒステリシス回路 | |
EP0158646B1 (en) | Switched capacitor circuits | |
US5287070A (en) | Balanced voltage comparator | |
US5045766A (en) | Excitation device for electromagnetic actuator | |
US4961015A (en) | MOS current switching circuit | |
CS276391B6 (en) | Circuit with a single-pole input being connected to a four-terminal network input | |
EP0065219A2 (en) | Signal voltage dividing circuit | |
US5426396A (en) | Differential amplifier multiplexer | |
SU1309298A1 (ru) | Аналоговый ключ | |
SU1689926A1 (ru) | Управл емый источник тока | |
SU558272A1 (ru) | Стабилизатор посто нного тока | |
JPS54139362A (en) | Signal amplifier | |
SU1725375A1 (ru) | Устройство дл измерени экстремальных значений | |
SU1076885A1 (ru) | Стабилизатор двухпол рного напр жени | |
SU1698801A1 (ru) | Формирователь стабильного тока | |
JPS641648Y2 (cs) | ||
SU1536323A1 (ru) | Устройство дл измерени параметров элементов сложной электрической цепи | |
SU1456917A1 (ru) | Устройство дл контрол электронной схемы | |
JPS6041475B2 (ja) | ホ−ル素子の残留電圧消去回路 | |
SU1007035A1 (ru) | Уравновешенный измерительный мост посто нного тока | |
JPH0715250A (ja) | 増幅回路 | |
SU1712944A1 (ru) | Стабилизатор посто нного тока |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20060209 |