CS276111B6 - Process for separating barium from strontium salts being dissolved in water - Google Patents

Process for separating barium from strontium salts being dissolved in water Download PDF

Info

Publication number
CS276111B6
CS276111B6 CS90155A CS15590A CS276111B6 CS 276111 B6 CS276111 B6 CS 276111B6 CS 90155 A CS90155 A CS 90155A CS 15590 A CS15590 A CS 15590A CS 276111 B6 CS276111 B6 CS 276111B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
strontium
solution
alkali metal
barium
precipitated
Prior art date
Application number
CS90155A
Other languages
English (en)
Other versions
CS9000155A2 (en
Inventor
Jacopo Porta
Original Assignee
Kali Chemie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kali Chemie Ag filed Critical Kali Chemie Ag
Publication of CS9000155A2 publication Critical patent/CS9000155A2/cs
Publication of CS276111B6 publication Critical patent/CS276111B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F11/00Compounds of calcium, strontium, or barium
    • C01F11/36Nitrates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F11/00Compounds of calcium, strontium, or barium
    • C01F11/20Halides
    • C01F11/24Chlorides
    • C01F11/32Purification
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F11/00Compounds of calcium, strontium, or barium
    • C01F11/46Sulfates
    • C01F11/462Sulfates of Sr or Ba

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu oddělování baria ze solí stroncia rozpuštěných ve vodě.
Nejdůležitějším nerostem, sloužícím jako surovina k získávání sloučenin stroncia, je coelestin. Skládá se převážně ze síranu stroncia a obvykle je znečištěn sloučeninami baria. Sloučeniny stroncia se používají v různých oblastech techniky, například při výrobě obrazovek pro barevné televize a keramických permanentních magnetů a jako přísada do zubních past. Pro tyto účely je žádoucí barium, které se ve sloučeninách stroncia běžně vyskytuje, oddělit.
Vhodné způsoby pro oddělování baria od sloučenin stroncia byly hledány již dlouhou dobu. Jako jediná technologicky využitelná metoda k oddělování baria od solí stroncia bylo dlouho známé srážení chromanem. Chromany jsou ovšem toxické a proto musí být náročnými čistícími operacemi odstraněny ze získaných solí stroncia. Jiná technologicky použitelná metoda byla popsána v DE zveřejněné přihlášce 1816891. Zde se barium odděluje sloučeninou.SrSO^.2^0, která může být případně připravena i metodou in šitu přídavkem kyseliny sírové. Tento způsob oddělování baria není ovšem jednoduché provádět, protože dihydrát síranu strontnatého se tvoří pouze za určitých a přesně definovaných reakčních podmínek.
Doposud známé způsoby k oddělování baria ze sloučenin stroncia rozpuštěných ve vodě mají tu nevýhodu, že se buď provádějí za pomoci toxických látek nebo nejsou technicky jednoduše proveditelné.
Cílem vynálezu bylo vyvinout takový technicky použitelný způsob oddělování baria ze solí stroncia, který by odstranil nevýhody doposud známých způsobů.
Cíle bylo dosaženo a nedostatky dosavadních známých způsobů byly odstraněny způsobem oddělování baria ze solí stroncia podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se:
.a) sráží pevné látky přidáním síranu alkalického kovu do vodného roztoku soli stroncia obsahující barium, který vykazje pH / 1 až 10, načež se
b) oddělí vysrážené pevné látky, z roztoku
c) a z roztoku se získají soli stroncia chuzené bariem.
Jako ve vodě rozpustné soli stroncia, jejichž vodný roztok se při provádění způsobu podle vynálezu používá, se uvádějí takové soli, jejichž rozpustnost ve vodě při teplotě 3 okolí je větší než 10 g v 100 cm .
Lze používat organických solí stroncia, například octan. Přednostně se však používají anorganické soli stroncia, například dusičnan strontnatý nebo halogenidy s výjimkou fluoridů, například SrCl2 nebo SrBr2. Zvláště výhodné je použít vodný roztok SrCl2. Způsob získáváni takových roztoků, je pro odborníka známý. Například lze odpovídající soli, obsahující navíc sloučeniny baria nebo jejich hydráty rozpustit ve vodě.
Koncentrace solí stroncia ve vodném roztoku se může pohybovat v širokém rozmezí, například od 1 % hmotnosti až do koncentrace nasyceného roztoku. Koncentrace soli stroncia s výhodou leží v rozmezí od 5 % hmotnosti do 80 % koncentrace nasyceného roztoku, zvláště pak od 10 hmotnosti do 80 koncentrace nasyceného roztoku.
Pod pojmem sírany alkalických kovů se při způsobu podle vynálezu rozumí sírany a hydrogensírany prvků l.A skupiny Periodického systému prvků a síran amonný; přednostně se používají síran draselný a sodný. Zvláště pak se používá síran sodný. Tyto soli se mohou používat jckvbezvodém stavu, tak i ve formě svých hydrátů. Sírany alkalických kovů mohou být použity ve formě pevné látky, suspenze ve vodě nebo jako vodné roztoky. Přednostně se však používají ve formě svých vodných roztoků. Jejich koncentrace se pohybuje v širokém rozmezí, například mezi 0,5 ‘-í hmotnosti až do koncentrace nasyceného roztoku. Přednostně se používá roztok síranu alkalického kovu, kde obsah síranu leží v rozmezí 0.5 až 15 % hmotnosti, zvláště pak 1 až 10 ‘-i hmotnosti.
CS 276111 B 6
Absolutní množství síranu alkalického kovu, závisí na požadavcích na čistotu produktu. Pokud se přidá méně než 100 % množství síranu alkalického kovu, které je stechiometricky nutné k úplnému oddělení baria, je účinnost oddělení bar-ia poměrně malá. Pokud se ovšem přidá příliš velký přebytek síranu alkalického kovu, například více než 800 íí množství, které je stechiometricky nutné k úplnému oddělení baria, bude způsob neekonomický, neboť spolu s oddělovanou pevnou látkou se bude kromě baria vylučovat také stroncium. Dobrých výsledků je dosaženo, pokud se síran alkalického kovu přidává v množství, které činí 100 až 000 %, zejména pak 300 až 600 %, množství, které je stechiometricky nutné k úplnému oddělení baria.
K úpravě hodnot pH se používá podle původní hodnoty pH vodného roztoku soli stroncia kyselina nebo zásada organická nebo anorganická. Pokud se používá kyselina, přednostně se používá taková kyselina, jejíž anion odpovídá aniontu soli stroncia; jako zásada se například používají alkalické hydroxidy, například hydroxid sodný nebo alkalické louhy.
Přednostně se používají zásadité sloučeniny stroncia, jako například uhličitan strontnatý nebo oxid strontnatý, zvláště však hydroxid strontnatý nebo jeho hydrát, jako například oktahydrát, protože při použití těchto sloučenin nejsou do reakční směsi vnášeny žádné cizí ionty.
Kyselina nebo zásada se přidává k vodnému roztoku soli stroncia nebo k síranu alkalického kovu. Velmi dobrých výsledků se dosahuje upravuje-li se pH roztoku solí stroncia na hodnotu asi 2 až 6. Zvláště vhodná je oblast pH 2 až 4. Pokud je použit roztok chloridu strontnatého, je velmi vhodné upravovat pH kyselinou chlorovodíkovou. Pokud se vedle roztoku solí strontnatých upravuje také pH roztoku síranu alkalického kovu, potom se pH tohoto roztoku výhodně upravuje na hodnotu 2 až 6.
Sůl stroncia se zvláště nízkým obsahem baria, například s obsahem baria pod 0,01 g •na 100 g soli stroncia, se získá v případě, kdy se přidává síran alkalického kovu do vodného roztoku soli stroncia takovým způsobem, že za hodinu se přidá 30 až 600 %, zejména 50 až 400 %, množství stechiometricky nutného k úplnému oddělení baria.
Potom se výšrážená pevná látka z roztoku oddělí. Toto oddělení se provádí známými způsoby, jako například filtrací, dekantací nebo centrifugaci. Oddělení pevné látky lze provést bezprostředně po jejím vysrážení. Popřípadě se může mezi vysrážením a oddělením pevné látky zařadit ještě poreakční fáze, která trvá až 24 hodin, zejména 2 až 15 hodin.
V průběhu srážení je výhodné reakční směs promíchávat. V průběhu poreakční fáze však míchání nutné není.
Dále je výhodné upravit pH roztoku před oddělením pevné látky na alkalickou reakci, zejména na hodnotu pH 7,5 až 9. Toho je možné dosáhnout pomocí známých anorganických zásad, například alkalického hydroxidu nebo louhu. Zvláště výhodné je však použití zásaditých sloučenin stroncia, například uhličitanu strontnatého, oxidu strontnatého nebo/a hydroxidu strontnatého, popřípadě jeho hydrátu. Zvláště vhodné je použití hydroxidu stront natého. Zásaditá sloučenina stroncia může být do roztoku přidávána v pevném,suspendovaném nebo rozpuštěném stavu. Tato úprava hodnoty pH v alkalické oblasti, zvláště pomocí hydroxidu strontnatého, má tu výhodu, že pevná látka vysrážená ve stupni a / může být filtrována zvýšenou rychostí a kromě toho, pokud byl vodný roztok soli stroncia obsahující barium znečištěn ještě sloučeninami hliníku nebo železa, oddělí se i tyto sloučeniny.
Tímto způsobem se tedy z roztoku solí stroncia rozpuštěných ve vodě oddělí jak barium tak železo nebo/a hliník.
Z filtrátu, získaného ve šupni b /, lze získat pouze sůl obohacenou bariem. Toho lze dosáhnout například fyzikálními metodami, jako je krystalizace odpařováním, nebo známými chemickými reakcemi za vzniku špatně rozpustných solí stroncia.
Způsob podle vynálezu se dá provádět nejen vsázkově, ale i kontinuálně nebo polokontinuáině. Kontinuální nebo polokontinuální způsob provedení se vyznačuje tím, že k roztoku
CS 276111 B 6 získanému ve stupni a /, který obsahuje vyloučenou pevnou látku, se přivádí kontinuálně nebo polokontinuálně vodný roztok soli obsahující barium a síran alkalického kovu a odvádí se takové množství reakčni směsi, které se rovná množství přivedených komponent. Toto lze provádět například pomocí přepadu.
Soli stroncia neobsahující barium se používají jako takové; chlorid strontnatý se například používá jako přísada do zubních past.
Ziskané soli stroncia, které neobsahují barium, jsou dále cennými meziprodukty pro výrobu' obrazovek pro barevné televizory, pro výrobu permanentních keramických magnetů a pro výrobu katalyzátorů.
Je výhodou, že se způsob podle vynálezu provádí bez dodávání tepelné energie, nebot se provádí při teplotě okolí. Další předností je, že při provádění tohoto způsobu není nutné používat toxické sloučeniny. Kromě toho je uvedený způsob podle vynálezu lehce proveditelný, a proto je vhodný pro technologické účely.
Způsob podle vynálezu je blíže objasněn v následujícím příkladě, který však rozsah vynálezu nijak neomezuje.
Příklad
Chlorid strontnatý, který obsahoval příměsi baria v množství 0,5 g baria na 100 g chloridu strontnatého, byl rozpuštěn ve vodě tak, že bylo získáno 12 570 litrů roztoku. Koncentrace SrCl? v tomto roztoku činila 230 g SrCl2 v 1 litru roztoku. Kyselost tohoto vodného roztoku SrCl2 byla upravena pomocí kyseliny chlorovodíkové na hodnotu pH 2 až 3.
Do tohoto kyselého roztoku soli pak bylo za stálého míchání přidáno 1 000 litrů roztoku síranu sodného o koncentraci 7,5 % hmotnosti, jehož pH bylo upraveno na hodnotu 4,5.
Rychlost přídavku byla upravena tak, že za 1 hodinu bylo přidáno asi 150 litrů roztoku síranu sodného. Vysrážení proběhlo při teplotě okolí, to je asi při 20 °C.
Po ukončení přidávání síranu sodného byla reakčni směs přes noc ponechána v klidu, až se pH ustavilo na hodnotě asi 8 až 8,5. Vysrážená pevná látka byla odfiltrována. Pevná látka získaná z filtrátu odpařením obsahovala pouze 0,003 g baria ve 100 g chloridu strontnatého .

Claims (13)

1. Způsob oddělování baria ze solí stroncia rozpuštěných ve vodě, význačný tím, že se z roztoku solí stroncia sráží pevné látky přidáváním síranu alkalického kovu do vodného roztoku soli stroncia obsahující barium, který má pH 1 až 10, načež se oddělí vysrážené pevné látky z roztoku a ze zbývajícího roztoku se izolují soli stroncia.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se srážení provádí vodným roztokem síranu alkalického kovu.
3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že srážení probíhá při hodnotě pH roztoku 2 až 6.
4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že srážený vodný roztok obsahuje sůl stroncia v koncentraci od 1 % hmotnosti do koncentrace nasyceného roztoku, zejména v koncentraci od 5 % hmotnosti do 80 % koncentrace nasyceného roztoku.
5. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako sůl stroncia se používají halogenidy stroncia, zejména chlorid stroncia.
CS 276111 B 6
6. Způsob podle bodů 2 až 5, vyznačující se tím, že vodný roztok síranu alkalického kovu obsahuje sulfát alkalického kovu v koncentraci 0.5 až 15 % hmotnosti, zejména 1 až 10 % hmotnosti.
7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že síran alkalického kovu se přivádí v množství, které odpovídá přebytku 100 až 800 %, zejména 300 až 600 %, vzhledem k množství stachiometricky nutnému k úplnému oddělení baria.
8. Způsob podle bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že síran alkalického kovu se do vodného roztoku soli stroncia přidává v množství, které odpovídá přebytku 30 až 600 % za hodinu, zejména 50 až 400 % za hodinu, vzhledem ke stechiometricky nutnému množství k úplnému oddělení baria.
9. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako síran alkalického kovu se použije síran sodný.
10. Způsob podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že oddělení vysrážené pevné látky se provádí po proběhnutí nejvýše 24 h poreakční fáze, spočívající v ponechání vysrážené reakč ní směsi.
11. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že před odělením pevné látky se pH výsledné směsi upraví na hodnotu 7,5 až 9.
12. Způsob podle bodu 11, vyznačující se tim, že se k úpravě hodnoty pH používá zásaditá sůl stroncia, zvláště hydrodid stroncia.
13. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se k roztoku obsahujícímu vysráženou pevnou látku přivádí polokontinuálním nebo kontinuálním způsobem vodný roztok soli stroncia obsahující barium a síran alkalického kovu a odvádí se množství reakčni směsi rovnající se množství přivedených roztoků.
CS90155A 1989-01-13 1990-01-11 Process for separating barium from strontium salts being dissolved in water CS276111B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3900878A DE3900878A1 (de) 1989-01-13 1989-01-13 Verfahren zur abtrennung von barium aus wasserloeslichen strontiumsalzen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9000155A2 CS9000155A2 (en) 1991-07-16
CS276111B6 true CS276111B6 (en) 1992-04-15

Family

ID=6372035

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS90155A CS276111B6 (en) 1989-01-13 1990-01-11 Process for separating barium from strontium salts being dissolved in water

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4980135A (cs)
EP (1) EP0379876B1 (cs)
JP (1) JP2993983B2 (cs)
KR (1) KR920008517B1 (cs)
CS (1) CS276111B6 (cs)
DD (1) DD290864A5 (cs)
DE (2) DE3900878A1 (cs)
ES (1) ES2066884T3 (cs)
MX (1) MX172582B (cs)
TR (1) TR24734A (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6221322B1 (en) 1997-11-27 2001-04-24 Dowa Mining Co., Ltd Strontium nitrate and method for manufacturing same
DE102004040083A1 (de) * 2004-08-19 2006-02-23 Hansa Metallwerke Ag Anschlussblock für eine Sanitärarmatur und Verfahren zur Herstellung und Montage einer solchen
US11905189B2 (en) 2018-05-10 2024-02-20 Chad Daloia Method of refining and recovering barium sulfate from contaminated water sources
CN114229880B (zh) * 2021-12-24 2022-09-16 湖州国阳化学科技有限公司 一次结晶制得低钡工业氯化锶的方法及其获得的氯化锶

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA613840A (en) * 1961-01-31 D. Goodenough Robert Strontium compounds from brine
US2161650A (en) * 1934-12-27 1939-06-06 Lincoln T Work Manufacture of barium sulphate
US3029133A (en) * 1959-01-22 1962-04-10 Dow Chemical Co Method of producing strontium carbonate and strontium sulfate from brines containing calcium and strontium halides
US4110402A (en) * 1976-05-24 1978-08-29 The Dow Chemical Company Recovery of strontium from brine that contains strontium and calcium
SU787370A1 (ru) * 1979-02-26 1980-12-15 Предприятие П/Я А-3732 Способ получени мелкодисперсного сульфата бари
SU1117284A1 (ru) * 1983-04-08 1984-10-07 Государственный ордена Октябрьской Революции научно-исследовательский и проектный институт редкометаллической промышленности Способ очистки стронцийсодержащих растворов от бари
DE3723320C2 (de) * 1987-07-15 1995-10-05 Kali Chemie Ag Verfahren zur Abtrennung von Barium aus wasserlöslichen Strontiumverbindungen

Also Published As

Publication number Publication date
MX172582B (es) 1994-01-03
ES2066884T3 (es) 1995-03-16
CS9000155A2 (en) 1991-07-16
JP2993983B2 (ja) 1999-12-27
DE59008325D1 (de) 1995-03-09
DD290864A5 (de) 1991-06-13
TR24734A (tr) 1992-03-01
DE3900878A1 (de) 1990-07-19
EP0379876A1 (de) 1990-08-01
KR920008517B1 (ko) 1992-10-01
US4980135A (en) 1990-12-25
JPH02233520A (ja) 1990-09-17
KR900011905A (ko) 1990-08-02
EP0379876B1 (de) 1995-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL155815B1 (pl) Sposób wydzielania lantanowców z fosfogipsu
US4310690A (en) Preparation of the calcium salt of α-hydroxy-gamma-methylmercaptobutyric acid
US4210626A (en) Manufacture of magnesium carbonate and calcium sulphate from brine mud
US6063345A (en) Method of separating NaCl from a LiCl solution
US4636376A (en) Sulfate removal from alkali metal chlorate solutions
CS212744B2 (en) Method of preparing calcium hypochlorite
AU685018B2 (en) Process for preparing high-purity zirconium oxychloride crystals
CS276111B6 (en) Process for separating barium from strontium salts being dissolved in water
JPH08333312A (ja) バリンの精製法
JPH0624739A (ja) 硫酸塩の分離方法
EP0425131B1 (en) Recovery of IDA and glauber's salt from waste crystal liquors
CA2161245C (en) Process of preparing cesium salts from cesium-aluminum-alum
IE55463B1 (en) Gypsum conversion
NO932784L (no) Fremgangsmaate for gjenvinning av aluminium og fluor fra fluorholdige avfallsmaterialer
JP3003287B2 (ja) N−アルキルアミノエタンスルホン酸ナトリウムの製法
JPS6335414A (ja) 四ホウ酸ナトリウム五水塩の製法
JPH04261189A (ja) トリフルオロメタンスルホン酸スズの製造法
JPH0812328A (ja) 水酸化第二銅の製造法
EP0076551B1 (en) Process for the preparation of calcium sulphate anhydrite
SU1348702A1 (ru) Способ извлечени селена из концентратов
JPS623764B2 (cs)
JPH05117224A (ja) 4−ベンジルオキシ−4’−ヒドロキシジフエニルスルホンの製造法
WO2000036185A2 (en) Electrolytic production of silver salts
SU1758002A1 (ru) Способ получени концентрированных растворов сульфата магни из рассолов морского типа
EP0427401A1 (en) Conversion of iminodiacetic acid crystal liquors to concentrated solutions of monoalkalimetal or monoammonium iminodiacetate

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030111