CS271348B2 - Device for thread feed for textile machines - Google Patents

Device for thread feed for textile machines Download PDF

Info

Publication number
CS271348B2
CS271348B2 CS886316A CS631688A CS271348B2 CS 271348 B2 CS271348 B2 CS 271348B2 CS 886316 A CS886316 A CS 886316A CS 631688 A CS631688 A CS 631688A CS 271348 B2 CS271348 B2 CS 271348B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
thread
yarn
tensioner
guide arm
sensor
Prior art date
Application number
CS886316A
Other languages
English (en)
Other versions
CS631688A2 (en
Inventor
Gustav Memminger
Falk Ing Kuhn
Heinz Ing Fabschitz
Original Assignee
Gustav Memminger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gustav Memminger filed Critical Gustav Memminger
Publication of CS631688A2 publication Critical patent/CS631688A2/cs
Publication of CS271348B2 publication Critical patent/CS271348B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B15/48Thread-feeding devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení na podávání niti pro textilní stroje s časově různou spotřebou niti, zejména pletací stroje a zátěžné stávky, s otočně uloženým podavačem niti, který dopravuje nit bez skluzu a kterému jsou přiřazeny vodiče niti a který je spojen s hnacím elektromotorem s regulovatelnými otáčkami, dále s napínačem niti uloženým za podavačem, který působí na nit přicházející od podavače, je uložen pohyblivě a je predpjat silou určující napětí niti, přičemž mezi napínačem a nejméně jedním vodičem niti je vytvářena zásoba niti, jejíž velikost je určena polohou napínače niti, a s elektrickými regulačními prostředky к regulaci otáček hnacího elektromotoru v závislosti na spotřebě niti spotřebiče .
V plochých pletacích strojích provádějí například saně, nesoucí součásti jehelního zámku a spojené s nimi tak, že řídí pohyb jehel, vratný pohyb po celé činné šířce jehelního lůžka. Aby se nit vložila správně do háčků vysunutých jehel, musí se i vodič niti vratně pohybovat. V oblasti míst, kde se směr pohybu obrací, vykonávají saně vzhledem к poslední pletoucí jehle zvýšený zdvih, během jehož trvání se nezpracovává Žádné vlákno a tedy se vlákno neodebírá ze zdroje. Mimoto se délka dráhy nitě mezi pevným zdrojem nitě a vratně pohyblivým vodičem niti neustále mění. Aby přitom nedocházelo к tvorbě smyčky z materiálu, který je po určitou dobu přebytečný, používá se v praxi tak zvaného napínače niti, který zachycuje nepotřebný vláknitý materiál tak dlouho v zásobě a udržuje jej v napjatém stavu, až po dokončení obratu saní a vodiče niti první jehla znovu plete, respektive vytvořená zásoba niti se při dalším pohybu neustále se prodlužující dráhy niti směrem к vodiči zruší. Zásadně stejné poměry panují při výrobě ponožek a punčoch s patou a Špičkou na malých okrouhlých pletacích strojích, když se jehelní válec pohybuje tak zvaným vratným pohybem v obvodovém směru při pletení paty nebo špičky.
Napínače niti pracují s niíovými brzdami a mají tu zásadní nevýhodu, že nejsou schopné vytvářet konstantní napětí. To má za následek, že velikost ok pleteniny je nestejná s tím výsledkem, že vyrobené ponožky a punčochy mají různou délku a musejí se proto po vyrobení třídit na dvojice se stejnou délkou.
S nitovou brzdou pracuje i zařízení ke zpětnému vedení nitě pro ploché pletací stroje nebo punčochové a ponožkové pletací stroje, pracující s vratným pohybem. Toto zařízení popsané ve franc. spisu č. 25 38 419, snímá napětí nitě v dráze pohybu mezi pevným vodičem niti a pohyblivým vodicí^ elementem a přestavuje brzdicí nebo zpětné vodicí zařízení niti, umístěné mezi pevným a pohyblivým vodičem niti tak, aby napětí niti na vodicím elementu zůstávalo přibližně v určitém rozmezí. Nehledě к tomu, že toto zařízení, jež pracuje se spínači mezních hodnot, řízenými snímačem niti, umožňuje velice nedokonalé a hrubé ovlivnění napětí niti, musejí samotné jehly odtahovat nit přes brzdu z cívky, takže nit musí být zpracována s poměrně velkým napětím. Kromě toho mohou poruchy v dráze niti od cívky nepříznivě ovlivnit stejnoměrnost pleteného zboží.
Tato nevýhoda je odstraněna podle amer. pat. spisu č. 3 962 891 podávacím zařízením pro plochý pletací stroj, a to tím, že má podavač niti, který je uložen otočně, je umístěn za nitovou cívkou a dopravuje nit bez skluzu, přičemž je poháněn hnacím elektromotorem a přivádí nit do vodiče niti a tedy к jehlám. Zařízení je přitom vytvořeno tak, že s hnacími elementy saní a vodiče niti plochého pletacího stroje jsou spojeny snímače dráhy, které pro každou polohu a rychlost saní a vodiče niti vysílají cheraktďristické elektrické signály, jejichž pomocí se hnací motor podavače niti s přihlédnutím ke změnám délky dráhy niti к vodiči, vyvolaným vratným pohybem vodiče niti, reguluje podle Časového průběhu spotřeby niti. К tomuto účelu je hnací motor zapojen jako regulační člun v elektrické regulační smyčce, jejíž řídicí veličinou jsou uvedené signály. Aby nedocházelo ke kolísání napětí niti během urychlování a zpožďování hnacího motoru při obracení pohybu vodiče niti, přičemž tato kolísání by se nedala vyrovnat v důsledku setrvačnosti hnacího motoru změnami otáček podavače niti, je za podavačem niti v dráze jejího pohybu uspořádán napínač niti, který při poklesu napětí niti vytvoří přechodně zásobu, která se při dalším provozu vždycky znovu zruší. Tento napínač je vytvořen jako vodicí raménko, uložené otočně nebo výkyvné na pevné ose otáčení, které má na jednom konci vodicí očko, jež vytváří spolu s pevnými vodícími elementy dráhu niti přibližně ve tvaru V. Vodicí raménko je spojeno v místě svého uložení se spirálovou pružinou, jejíž jeden konec je uložen nehybně a která působí na vodicí raménko nastavitelnou, předem stanovenou předpínací silou, jež určuje velikost napětí niti. Uspořádání různých snímačů dráhy na plochém pletacím stroji vyžaduje zásahy do stroje. Mimoto jsou tyto snímače dráhy nezbytně složité i proto, že zjištují celý zdvih saní a vodiče niti přes poměrně dlouhé jehelní lůžko a musejí být alespoň částečně nastavitelné podle šířky vyráběného zboží. Protože hnací motor podavače niti je řízen podle předem stanovené závislosti na vratném pohybu saní a vodiče niti, je naladění a nastavení jednotlivých členů řídicího řetězce kritické.
Vynález vychází z tohoto stavu techniky a jeho účelem je vytvořit zařízení na podávání niti pro textilní stroje s Časově různou spotřebou niti, například pro ploché pletací stroje nebo okrouhlé pletací stroje pracující s vratným pohybem tak, aby umožňovalo dodávku niti s konstantním, libovolně nastavitelným napětím i v takových provozních podmínkách, kdy v souvislosti s obracením pohybu vodiče niti plochého pletacího stroje nebo jehelního válce okrouhlého pletacího stroje je nebezpečí vytvoření smyčky niti nebo naopak špiček napětí niti.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že napínač niti je spojen se snímačem, který vysílá v závislosti na přestavení napínače niti v pracovní oblasti signál, charakterizující jeho polohu a/nebo pohyb, do elektrického obvodu obsahujícího hnací motor к jeho zastavení, když napínač niti při pohybu ve smyslu vzrůstající zásoby niti vejde do mezní polohy pracovní oblasti, že na tuto mezní polohu pracovní oblasti navazuje další oblast pohybu napínače niti, do které je napínač pohyblivý při klesajícím napětí niti předpětím, které na něj působí při zastaveném hnacím motoru, a tomuto dalšímu úseku pohybu jsou přiřazeny dosedací prostředky nitě, na které může dosednout nit, vedená zpátky napínačem a udržovaná pod napětím, při současné tvorbě přídavné zásoby niti.
V přídavné zásobě niti akumuluje napínač nitivlákenný ' materiál, přicházející mimo jeho normální pracovní oblast při zastaveném podavači niti, takže se automaticky vyloučí vznik smyček nitě, například při obrácení pohybu jehelního válce pracujícího s vratným pohybem, aniž by к tomu bylo třeba přídavná opatření. Přitom je nit neustále udržována pod napětím, což zajištuje bezvadné poměry pro její přívod к jehlám.
Ve výhodném provedení je napínač niti součástí regulátoru, který udržuje napětí niti v dráze za podávačem niti konstantní a co do velikosti odpovídající požadované hodnotě, dané silou předpětí. Snímač měřené hodnoty vysílá při pohybu napínače niti uvnitř pracovní oblasti signál, charakterizující regulační veličinu regulační smyčky, do elektronického obvodu pracujícího jako část regulační smyčky. V normálních provozních podmínkách, například při okrouhlém pletení nebo v době, kdy saně plochého pletacího stroje přejíždějí přes jehelní lůžko, se prostřednictvím napínače niti, který se pohybuje pouze uvnitř své pracovní oblasti, a pres regulátor hnací motor podávače niti trvale reguluje tak, aby napětí niti bylo neustále stejné jako požadovaná hodnota, daná silou předpětí působícího na napínač niti. Jakmile saně provedou přídavný zdvih za poslední pletoucí jehlu a následující obrácení pohybu, pohybuje se napínač niti působením předpětí do přídavné oblasti pohybu, zatímco hnací motor podavače niti je zastaven. Podavač niti vede nit, která už není odebírána spotřebičem, zpátky a pokládá ji na dosedací plochy, až v důsledku zpětného pohybu saní se nit znovu začne odebírat, tím se zruší přídavná zásoba a napínač niti se znovu vrátí do své pracovní obasti. Jakmile do ní vejde, spustí se znovu hnací motor podavače niti a spotřeba niti se reguluje tak, aby napětí niti zůstáválo neustále konstantní.
Aby bylo možno rozhodnout, zda se spotřeba niti zmenšila pouze přechodně nebo zastavila, nebo zda došlo к přetrhu nitě, je účelné, aby další oblast pohybu napínače nití byla omezena snímačem mezních hodnot, který reaguje, když napínač nitě dojde do mezní polohy.
CS 271348 82
V závislosti na okamžitých podmínkách dráhy niti mezi podavačem a spotřebičem, například jehlami·,· působí na nit větší nebo menší síly tření, které jsou vyvolány obracením směru niti ve vodicích očkách a podobně. Když se nit působením napínače zatahuje zpátky do přídavné zásoby niti, musejí se tyto síly tření přemáhat. Je proto často výhodné, aby napínači niti byly přiřazeny prostředky buzené v závislosti na poloze, které zvyšují přímo předpětí působící na napínač niti, o předem stanovenou, případně nastavitelnou hodnotu, když napínač při svém pohybu dojde do předem stanovené polohy. Touto polohou je s výhodou uvedená mezní poloha další oblasti pohybu napínač niti nebo poloha, ležící uvnitř tohoto dalšího rozsahu pohybu. V určitých případech může být účelné uspořádat tuto polohu ještě uvnitř pracovní oblasti napínače niti. Polohu napínače niti lze ostatně konstrukčně jednoduše vybudit tak, že s napínačem je spojen snímač polohy, který při dosažení předem stanovené polohy vyšle elektrický signál. Snímač polohy může být к dalšímu zjednodušení konstrukce také spojen s generátorem měřených hodnot nebo může být tvořen tímto generátorem, který je tak jako tak spojen s napínacím raménkem, aby vysílal regulační signál, závislý na poloze, pro regulační obvod nebo vyslal signál к zastavení hnacího motoru přiváděče alespoň tehdy, když napínač nitě při klesajícím napětí nitě dojde do mezní plohy mezi další oblasti pohybu.
Z konstrukčního hlediska je výhodné, když má napínač nitě otočně uložené vodicí raménko, které je vázáno s nití a s nímž je spojeno čidlo, snímající úhlovou polohu vodícího raménka. Toto čidlo může .být libovolné, s výhodou bezdotykové konstrukce, je však výhodné, když má čidlo snímač úhlu spojený s vodicím raménkem, který se dá snímat fotoopticky. Přitom lze jakékoli účelné přenosové funkce čidla, vhodné pro statickou i dynamickou regulaci regulátoru, dosáhnout jednoduchými prostředky, když má snímač polohy kotouč s opticky snímatelnými stopami nebo hranami, z nichž alespoň jedna je přirazena Čidlu a alespoň jedna snímači polohy.
Jak bylo zmíněno, je často účelné zvýšit při zatahování niti během tvorby přídavné zásoby předpínací sílu působící na napínač niti, aby se překonala brzdicí síla, působící na nit na její dráze. Jekmile však je přebytečná nit zachycena a odložena na dosedací plochy, odpadá nezbytnost napínání napínače nitě touto zvýšenou předpínací silou. Také není zpravidla žádoucí, aby se při následujícím zrušení přídavné zásoby nitě muselo brát v úvahu zvýšené napětí nitě, vyvolané touto zvýšenou předpínací silou. Aby se tomu zabránilo, je účelné, když mají prostředky ke zvýšení předpínací síly, působící na napínač nitě, ústrojí ke zjištění stavu pohybu a případně směru pohybu napínače nitě, přičemž toto ústrojí umožňuje nebo vyvolává zvýšení předpínací síly pouze při pohybu napínače niti.
V závislosti na konstrukčním provedení napínače niti a jeho uložení lze přepínací sílu generovat různým způsobem. Musí být pouze nastavitelná a měla by být alespoň v pracovní oblasti napínače niti konstantní, nezávisle na jeho úhlu. Tyto podmínky lze jednoduchým způsobem splnit tehdy, když je napínač nitě spojen s elektromagnetickým generátorem točivého momentu, který generuje předpínací sílu a jehož točivý moment a tedy přepínací síla se dá nastavovat velice jednoduchým způsobem pouhým ovlivňováním vstupních elektrických veličin. К tomuto účelu mají prostředky ke zvyšování přepínací síly spínací stupeň, který ovlivňuje vstupní napětí nebo vstupní proud generátoru točivého momentu. Kromě toho může být při použití takového elektromagnetického generátoru točivého mementu současně uspořádáno zařízení ke zjištování stavu pohybu napínače niti, které obsahuje derivační člen, jenž zpracovává výstupní signál nebo z něj odvozený signál snímače měřených hodnot nebo snímače polohy.
Dosedací prvky pro nit, které zachycují nit, vedenou zpátky napínačem do přídavné zásoby niti, musejí být vytvořeny podle geometrických poměrů dráhy pohybu napínače niti, která může být lineární nebo kruhová, a podle množství ukládané nitě. Musejí zajištovat spolehlivé zachycení nitě a současně bezvadný odběr nitě, když se přídavná zásoba ruší.
Při zmíněném vytvoření napínače nitě jako výkyvně uloženého vodícího raménka je účelné, aby dosedací prvky měly dosedací elementy, uspořádané s mezerami v oblasti pohybu vodícího raménka. Tyto dosedací elementy jsou účelně uspořádány alespoň na jedné kružnici soustředně kolem osy výkyvu vodícího raménka. Mohou být tvořeny čepy nebo válečky opatřenými například drážkami nebo žlábky, přičemž alespoň válečky jsou uloženy otočně a jsou přiřazeny alespoň к tomu kusu nitě, který probíhá od vodičů nitě ke spotřebiči. Při zpětném zavádění nitě do přídavné zásoby je totiž přiváděč nitě v klidu, takže z něj se žádná nit nevytahuje. Zpátky se musí vytahovat ten úsek nitě, který probíhá od spotřebiče, například poslední pletoucí · jehly, к vodícímu raménku. Aby nedocházelo к nadměrnému tření, je účelné, aby alespoň tento úsek nitě probíhal přes otočné válečky.
Dosedací elementy mohou být uspořádány s výhodou na rovném nosiči, upevněném na skříni nesoucí přiváděč tak, že z něj vyčnívají na jednu stranu, takže dosednutí nitě na tyto dosedací elem.entyse dá snadno.vizuálně kontrolovat a při chybě ručně opravit. Protože nit prochází v oblasti vodícího raménka po dráze ve tvaru písmene V, v jehož vrcholu je vodicí očko vodícího raménka, vyčnívají dosedací prvky alespoň po skupinách do různé vzdálenosti z nosiče, čímž je zajištěno spolehlivé dosednutí obou kusů nitě, které směřují к vodícímu očku.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příkladem provedení znázorněným na výkresu, kde značí obr. 1 bokorys zařízení na podávání niti, znázorňující vodicí raménko, které stojí ve své normální pracovní oblasti, obr. 2 stejný bokorys, přičemž je znázorněna tvorba přídavné zásoby nitě v další oblasti pohybu vodícího raménka, .obr. 3 jiný bokorys zařízení obr. 1 v částečném řezu, kde je znázorněn nosný kotouč dosedacích elementů v řezu, vedeném rovinou III-III na obr. 2, obr. 4 nosný kotouč dosedacích elementů v zařízení z obr. 1, přičemž však dosedací elementy jsou vynechány a jsou zakresleny v půdoryse jednotlivé oblasti výkyvu vodícího raménka, obr. 5 kotouč tvořící úhlový vysílač pro čidlo měřicí hodnoty a polohy, a to v půdoryse a v odlišném měřítku, obr. 6 blokové schéma elektronického regulačního obvodu zařízení obr. 1 a obr. 7 schéma přídavného zapojení к regulačním obvodu podle obr. 6.
Zařízení podle obr. 1 na podávání niti má skříň 2 nesoucí upevňovací držák 2, který slouží к upevnění na kruh neznázorněného okrouhlého pletacího stroje a rovněž neznázorněných elektrických připojovacích prvků pro elektronické a elektrické obvodové elementy, umístěné uvnitř skříně 1,. V horní Části skříně 2 Je umístěn elektrický krokový motor 3 (obr. 3), jehož hřídel prochází otvorem v přední stěně skříně 2 a nese podávači koJečko £, které je na něm neotočně nasazeno. Podávači kolečko £ sestává z náboje 2» nasazeného na hřídeli, a z většího počtu drátových třmenů £, jejichž jeden konec je vždycky spojen s nábojem 2 a které mají v podstatě tvar písmene U. Každý drátový třemn £ má dosedací úsek 2, který je v podstatě rovnoběžný s osou, a na něj navazující šikmý náběžný úsek 2· Alternativně může mít podávači kolečko 2 tvar podávacího bubínku nebo klícky a může nést krycí kotouč 7a, zakreslený na obr. 3, v němž jsou zakotveny jednotlivé dosedací úseky 2» zatímco druhý konec;je zahnut a tvoří šikmý náběžný úsek 2·
Podávači kolečko £, které tvoří přiváděč nitě, je sdruženo s pevnými vodícími elementy upevněnými na skříni 2, které jsou tvořeny náběžným očkem 10, upevněným na držáku 2 na skříni 2, a výstupním očkem 11, upevněným na skříni 2 na výběhové straně podávacího kolečka 1_.
Nit 12, přicházející z neznázorněného zdroje, například cívky, běží přes náběžné očko 10 a nastavitelnou brzdu 13, upevněnou na držáku 2» na podávači kolečko £ a nabíhá na ně v oblasti šikmých náběžných úseků 2» které posouvají tvořící se závity nitě na dosedací úseky třmenů £, na kterých se tedy vytvoří zásobní ovin, který sestává z velkého počtu závitů a který zajištuje společně s úzkými dosedacími úseky 2 v podstatě bezskluzové unášení nitě 12 obvodem podávacího kolečka 4.
CS 271340 B2
Z podávacího kolečka £ vybíhá nit 12 tečně stejnou rychlostí, jakou nabíhá náběžným očkem 10 na podávači kolečko £ rovněž tečně. Nit 12, která přichází z podávacího kolečka £, prochází vodicím očkem 14 na konci výkyvné uloženého vodícího raménka 16, které tvoří pohyblivý napínač niti a je upevněno na ose 15 výkyvu a odtud zpátky к pevnému výstupnímu očku 11, které je umístěno s mezerou pod podávacím kolečkem £ a vedle něj. Od výstupního očka 11 vede nit 12 к neznázorněnému spotřebiči, v pletacím stroji přes další vodič nitě к jehlám pletacího místa.
Na výstupní straně podávacího kolečka £ vytváří výkyvné uložené vodicí raménko £6 svým vodicím očkem 14 mezi obvodem podávacího kolečka £ a pevným výstupním očkem 11 normálně dráhu pro nit 12 ve tvaru písmene V, která představuje zásobu niti, jejíž velikost závisí na úhlové poloze vodícího raménka. Z obr. 1 je vidět, že osa 15 výkyvu vodícího raménka 16 leží v jedné rovině s osou náboje podávacího kolečka £. Přitom je uspořádání takové, že podle obr. 1, kdy vodicí raménko 16 leží v této rovině, je jeho vodicí očko 14 s mezerou od obvodu podávacího kolečka £ přibližně ve výši pevného výstupního očka 11. Osa vodícího očka 14 je v této poloze vodícího raménka 16 svislá.
V dolním dílu 17 skříně £ je na přední stěně upevněn stejnosměrný motorek 1B (obr. 3), jehož hřídel 190 vyčnívá z otvoru v přední stěně skříně £ a nese vodicí raménko 16, jehož druhý konecs vodicím očkem 14 je zakřiven směrem dovnitř. Sejnosměrný motorek 18, buzený permanentním magnetem a vytvořený s výhodou jako motor s dutým Rotorem zvonového tvaru, pracuje jako elektrický generátor točivého momentu a může být například nahražen generátorem točivého momentu, používaným v měřicích přístrojích s otočnou cívkou. Stejnosměrný motorek 18 působí na vodicí raménko 16 přesně určeným, nastavitelným předpínacím točivým momentem, který odpovídá předpínací síle, kterou vodicí raménko 16 přenáší na vodicí očko ££. Tato předpínací síla má opačný směr než tahová síla, která je závislá na napětí nitě 12 a kterou působí nit 12 na vodicí očko 1£, když jím prochází. Podle obr. 1 směřuje tato předpínací síla doleva a předpínací točivý moment má směr proti směru pohybu hodinových ruček.
S hřídelem 190 motorku 18 je spojeno čidlo ve tvaru prvního elektrooptického snímače £9, který snímá úhlovou polohu vodícího raménka 16 a vysílá elektrický signál, jenž udává tuto úhlovou polohu a tedy i velikost zásoby nitě 12.
Vedle prvního elektrooptického snímače 19 je na hřídeli 190 nasazen stejný, druhý elektrooptický snímač £0, který tvoří snímač polohy, vysílá rovněž signál udávající uhlové polohy vodícího raménka 16 a jehož význam bude ještě podrobně vysvětlen.
Každý z obou snímačů £9, 20 sestává z luminiscenční diody 21, 22 a z fototransistoru £3, 24 umístěného v dráze světla, přičemž jak diody ££, 22 tak fototransistory £3, 24 jsou pevněny na nosné konzole 25. Do dráhy světelných paprsků obou takto vytvořených světelných závor vyčnívá více nebo méně svým okrajem nebo svou stopou stínicí kotouč 26, 27, který je upevněn neotočně na hřídeli 190 a jehož okraj nebo stopa odpovídá vhodné funkci, pro první elektrooptický snímač 19 s výhodou funkci e.
Podle výkyvu vodícího raménka 16 vznikají na výstupu fototransistorů £3, £4* analo-; gové elektrické signály, které mají pevnou funkční závislost na úhlové poloze vodícího raménka £6, danou okrajem nebo stopou stínících kotoučů £6, 27.
Výkyvný pohyb vodícího raménka 16 je v obou směrech omezen dvěma dorazovými kolíky 28, 29, které jsou podle obr. 1 umístěny těsně vedle sebe s mezerou napravo vedle roviny souměrnosti, procházející osou náboje £ a osou 15 výkyvu vodícího raménka 16 tak, že když vodicí raménko 16 dosedá na dorazový kolík 28 případně £9, je vodicí očko 14 v určité vzdálenosti do strany od výstupního očka ££. Z normální provozní polohy, znázorněné na obr. 1 může tedy vodicí raménko 16 vykonat ve směru pohybu hodinových ruček výkyvný pohyb omezený asi na 60°, zatímco proti směru pohybu hodinových ruček je možnost jeho úhlového pohybu asi 280°.
б
Na dolním dílu 17 skříně £ je na její přední straně upevněn na ose 15 nosný kotouč 30, který má středový otvor 31 pro průchod hřídele 190 a jehož poloměr je nepatrně větší než délka vodícího raménka 16. Na nosném kotouči 30 jsou uspořádány oba zmíněné dorazové kolíky 26, 29, na které dosedne vodicí raménko 16 pouze v případě poruchy a kterým je přiřazeno .spínací ústrojí, jež vysílá zastavovací nebo varovný signál, jakmile vodicí raménko 16 narazí na jeden z dorazových kolíků 28 nebo 29.
Mimoto nese nosný kotouč 30 na předníi straně vyčnívající dosedací elementy 32, 22 pro nit ,12, které jsou uspořádány po dvojicích vedle sebe, přičemž první dosedací elementy 32 i druhé dosedací elementy 33 leží vždy na společné myšlené kružnici 34, 22. se s^ředem v ose £5.» a mají mezi sebou úhlovou vzdálenost asi 60°. Průměr kružnice 34 je větší než průměr kružnice 22· Průměr obou kružnic 34, 22 Óe však menší než poloměr kružnice, kterou opisuje vodicí očko 14 při otáčení vodícího raménka 16 kolem osy 15.
Dosedací elemnty 32, 22 tvoří společně dosedací plochy pro přídavnou zásobu nitě 12, jsou vytvořeny ve tvaru válcových kladek, které mají na obvodu vodicí žlábek 350 s průřezem ve tvaru písmene V. Ve znázorněném provedení jsou·vnější dosedací elementy 32 uložené na nosném kotouči 22., zatímco vnitřní dosedací elementy 33 jsou uloženy na ložiskových čepech 36, jež vyčnívají z nosného kotouče 36. Aletrnativně by mohly být všechny dosedací elementy32, 33 buď otočné nebo pevné. Poloha ložiskových čepů 36 pro vnitřní dosedací elementy 33 je zvolena tak, aby ve dvojici vedle sebe ležících dosedacích elementů 22» 22 ležel radiálně vnitřní dosedací element 33 axiálně vedle vnějšího elementu 22, jak je jasně vidět z obr. 3. Vodicí ráménko 16 je zakřiveno nebo zalomeno tak, aby mohlo bez obtíží přecházet pres vyčnívající dosedací elementy 22· Jeho vodicí očko 14 leží ve výši radiálně vnějšího okraje vnitřních dosedacích elementů 33 a tedy v drážce 350 radiálně vnějších dosedacích elementů 22» přičemž vodicí očko 14 se pohybuje v nepatrné radiální vzdálenosti od vnějších dosedacích elementů 32.
Vnitrní dosedací elementy 22» které leží vzhledem к ose 15 uvnitř, leží vrcholem svého vodícího žlábku 350 ve společné svislé rovině, která prochází buď osou výstupního očka 11 nebo od ní leží o nepatrnou vzdálenost vedle.
Takovým vytvořením dosedacích elementů 22» 22 se dosáhne toho, že při vykývnutí vodícího raménka 16 z provozní polohy podle obr. 1 proti směru hodinových ruček do polohy podle obr. 2, ve které dochází ke zpětnému dotahování niti 12, se na dráze mezi neotáčejícím se vodicím očkem 14 a pevným výstupním očkem 11 vytvoří přídavná zásoba tím, že nit 12 se položí na dosedací elementy 22» 22. umístěné ve stejných úhlových vzdálenostech. Nit 12, kterou udržuje vodicí raménko £6, zatížené v poloze z obr. 2 předpínací silou, neustále napjatou, dosedá svým úsekem maži podávacím kblečkem £ a vodicím očkem 14 na vnější dosedací elementy 12, které jsou nasazeny na nosném kotouči 30 a leží vzhledem к ose £5 radiálně vně, zatímco úsek nitě £2, který .probíhá od vodícího očka 14 к pevnému výstupnímu očku 11 a je při výkyvném pohybu vodícího raménka 16 stahován od spotřebiče zpátky, dosedá na vnitřní dosedací elemnty 22» Jak ukazuje obr. 2.
Tímto způsobem vytvořená přídavná zásoba niti 12 se zruší jednoduše tím, že se výstupním očkem 11 nit odtahuje s tím výsledkem, že se vodicí raménko 16 natočí z polohy podle obr. 2 ve směru pohybu hodinových ruček a tím zdvihá nit 12 průběžně z dosedacích elementů 22» 22.» a^ dojde do polohy podle obr. 1, ve které podávači kolečko £ znovu dodává nit 12.
Aby se dosáhlo řízeného přívodu nitě s konstantním napětím a aby se umožnilo vytahování nitě vodicím raménkem 16 dozadu, je upraven elektronický obvod, který obsahuje krokový motor 2» stejnosměrný motorek 18 a oba dva snímače 19, £0. Tento elektronický obvod je zakreslen na obr. 6 a 7.
Vodicí raménko 16 se stejnosměrným motorkem 18 a prvním elektrooptickým snímačem £9 jako vysílačem měřených hodnot tvoří části regulátoru, který reguluje napětí nitě od výběhové strany podávacího kolečka £ na konstantní hodnotu, danou točivým momentem stejno7 směrného motorku 18.
Analogový signál, vysílaný fototransistorem 23 prvního snímače 19 a udávající úhlovou polohu vodícího raménka 16, ee zavádí přes dolní propust 37 a napěťový sledovač 3_8 do regulačního obvodu 39.» který signál zpracuje a na výstupu vytváří kmitočtový signál ДО s.určitou opakovači frekvencí impulsů. Tento kmitočtový signál 40 se zavádí do řídicí elektroniky 41, která přes výkonový koncový stupen 42 vysílá do krokového motoru 2 řídicí signál ve tvaru krokových impulsů. Dolní propust 37 odfiltruje z analogového signálu, přicházejícího ze snímače 19., rušivé signály s vyšší frekvencí. Napěťový sledovač 22 na výstupu při poměrně malé výstupní impedanci napěťový signál, který je závislý na okamžité úhlové poloze vodícího raménka 16. Tento napěťový signál přichází do obvodu sestávajícího ze dvou integrátorů 43, 44 a patřícího к regulačnímu obvodu 39. Tento integrační obvod má časovou konstantu, která je přizpůsobena náběhové a výběhové charakteristice krokového motoru a omezuje tedy časovou změnu kmitočtu kmitočtového signálu 40 během náběhu * a doběhu krokového motoru 2 tak, aby tento krokový motor 2» zatížený nití 12, podávacím kolečkem £ a dalšími mechanickými díly mohl sledovat změny frekvence. .
Během doby náběhu krokového motoru 2 může spotřebič krýt svou spotřebu niti 12.
ze zásoby, přičemž napětí nitě 12 a točivý moment stejnosměrného motorku 18, který je závislý na úhlové poloze a udává požadovanou hodnotu, zůstává neustále na své požadované hodnotě. Současně může během této doby krokový motor 2 urychlit podávači kolečko Д na otáčky odpovídající požadované rychlosti přívodu niti během dony, jejíž délka je určena náběhovou charakteristikou a která zaručuje, že krokový motor běží synchronně s kmitočtovým signálem 40.
Integrátor 43 omezuje rychlost změny kmitočtu při náběhu krokového motoru 2» zatímco integrátor 44 omezuje rychlost změny kmitočtu na hodnotu, která leží pod výběhovou charakteristikou krokového motoru 2» jenž tedy až do zastavení předně sleduje změnu kmitočtu kmitočtového signálu 40.
Za obvodem sestávajícím z integrátorů 36, 22 Je zapojen diodový obvod 45, jehož výstup je spojen přes dolní propust 46 s měničem 47 napětí - kmitočet, jenž dodává kmitočtový signál 40. Diodový obvod 45 tvoří prahový obvod, který brání přívodu signálních napětí, ležících pod jeho prahovou hodnotou, do měřiče 47, což by mělo za následek, že by se přechodně vysílal kmitočtový signál s nízkou frekvencí, nepřípustnou pro krokový motor 2· Dolní propust 46 zabraňuje poruchám měniče 47 napětí - kmitočet, který pracuje na výstupu s potlačenou nulou a má charakteristiku s proměnlivou strmostí, aby bylo možno nastavit úhlovou polohu vodícího raménka 16 a tedy velikost zásoby nitě pro určitou konstantní rychlost pohybu niti 12.
Analogový signál z napěťového sledovače 38 se mimoto vede přes potenciometr 48 do derivačního členu 49, kde se derivuje. Výstupní signál z derivačního členu 49 se zavádí přes součtový člen 50 a napěťový sledovač 51 na druhý potenciometr 22» který umožňuje nastavení velikosti točivého momentu, generovaného stejnosměrným motorkem 22» * a tedy požadované hodnoty napětí niti 12.
К potenciometru 52 je připojen regulační vstup zdroje 53 konstantního proudu, který vybuzuje přes výkonový koncový stupeň 54 stejnosměrný motorek 18 konstantním proudem. «
Regulace napětí niti 12 probíhá takto:
při normálním provozu zařízení na podávání niti, to znamená tehdy, když spotřebič odebírá nit 12, pohybuje se vodicí raménko 16 v pracovní oblasti A podle obr. 4, která sahá ve znázorněném příkladě provedení asi 45° a je omezena ve směru pohybu hodinových ruček dorazovým kolíkem 28 a proti směru hodinových ruček tak zvanou odstavovací oblastí 2 s velikostí asi 30°, která se vyznačuje tím, že když vodicí raménko 16 zaujme polohu uvnitř odstavovací oblasti 2. to znamená vnikne do odstavovací oblasti 2, krokový motor 3 se zastaví.
Když vodicí raménko 16 stojí uvnitř pracovní oblasti A a přitom vznikne regulační odchylka, vyvolaná například zmenšující se spotřebou nitě, začne vodicí raménko 16 vycházet z požadovaného úhlového rozsahu, daného okamžitou rychlostí niti, takže analogový napětový signál, přiváděný do regulačního obvodu 39 se příslušným způsobem změní. Tím se změní i kmitočtový signál 40 pro krokový motor 2» vyráběný v regulačním obvodu 39, v ^от smyslu, že krokový motor 2 změní své otáčky a tedy i rychlost podávání niti 12. To trvá tak dlouho, až se dosáhne opět stacionárního stavu, ve kterém zaujme vodicí raménko 16. pevnou úhlovou polohu, v níž je tahová síla nitě, kterou působí nit 12 pres vodicí očko 14 na vodicí raménko 16, v rovnováze s točivým momentem, generovaným stejnosměrným motorkem 18. Protože požadovaná hodnota předpínací síly, která odpovídá točivému momentu stejnosměrnému motorku 16 a působí na vodicí raménko 16, je nezávisle na úhlové poloze vodicího raménka 16 uvnitř pracovní oblasti A konstantní, je v ustáleném stavu při každé podávači rychlosti niti 12 a tedy při jakékoliv spotřebě niti v časové jednotce napětí niti 12 konstantní. Regulátor působí integračně. Tlumení, působící na vodicí raménko 16. a úměrné jeho úhlové rychlosti výkyvu, se vytváří bud stejnosměrným motorkem 28, který má příslušně malý vnitřní odpor, nebo vlastním neznázorněným tlumicím ústrojím známého typu.
Přes oddělovací člen 55 a součtový člen 50 se ještě může z vnějšího signálního zdroje, například z ústředního řídicího zařízení pro všechna nebo pro určitý počet podávačích zařízení niti v okrouhlém pletacím stroji přivádět na regulační vstup zdroje 53 konstantního proudu přes potenciometr 52 vnější regulační signál, jenž umožňuje dálkové nastavování točivého momentu stejnosměrného motorku 18 a tedy napětí niti 12.· Měřicí svorky 56, 57 umožňují odebírat signál, který je úměrný krokovému kmitočtu krokového motoru 2 a je charakteristický pro otáčky krokového motoru 2» a signál charakteristický pro vstupní napětí zdroje 53 konstantního proudu a tedy i pro konstantní proud napájející stejnosměrný motorek 18 a tudíž i pro točivý moment generovaný stejnosměrným motorkem 18, a Přivádět tento signál do vnějšího indikačního zdroje, který umožňuje okamžité odčítání a kontrolu rychlosti pohybu niti, tedy množství niti v časové jednotce, a napětí niti.
Derivační člen 49 vysílá kompenzační signál, jehož velikost se nastavuje potenciometrem 48 a který se přičítá v součtovém členu 50 к regulačnímu signálu pro stejnosměrný motorek. Tento signál způsobuje, že zejména při nízkých napětích nitě 12 se buzení stejnosměrného motorku 18 při výskytu regulační odchylky přídavně zvětšuje nebo zmenšuje ve smyslu zmenšení této regulační odchylky.
Analogový signál na výstupu sledovače napětí 38.» který udává okamžitou úhlovou polohu vodicího raménka 16, se ještě přivádí do elektroniky 58, která působí v podstatě jako prahový spínač a je spojena na výstupu s potenciometrem 52 a tedy s regulačním vstupem zdroje 53 konstantního proudu. Elektronika 58 působí tak, že napětí na řídicím vstupu zdroje 53 konstantního proudu se sníží o předem stanovenou, případně nastavitelnou hodnotu, jakmile vodicí raménko 16 vstoupí do odstavovací oblasti 2 v dílčí oblasti C se sníženým napětím nitě. Smysl tohoto opatření spočívá v následujícím:
Když se například v okrouhlém pletacím stroji opatřeném proužkovacím zařízením nit vynechává a spotřeba niti se tím přeruší, vstoupí vodicí raménko 16 svou setrvačností tak daleko do odstavovací oblasti B, až se krokový motor 3 zastaví, nit se znovu napne a tím zabrání dalšímu pohybu vodicího raménka 16.. Přesná poloha nebo hloubka vniknutí vodicího raménka 16 do dostavovací oblasti2 závisí mimo jiné na tom, při jaké rychlosti a napětí nitě a jak rychle byl odběr niti přerušen. Když zůstane vodicí raménko v oblasti 2 - £ odstavovací oblasti 2> která navazuje na pracovní oblast A, zůstane při zastaveném krokovém motoru 2 napětí nitě na požadované hodnotě dané potenciometrem 52, přičemž tato hodnota platí i pro provoz pletení. Kdyby pletací stroj nemohl udržet nit, která je pod takovým napětím, například proto, že nitová svorka proužkovacího zařízení by lehce povolila, přechází vodicí raménko 16 působením předpínací síly, která tvoří požadovanou hodnotu a je generována stejnosměrným motorkem 22, pomalu podle obr. 1
CS 271348 82 а 4 doleva. Jakmile však přitom přijde vodicí raménko 16 do dílčí oblasti £ odstavovací oblasti £, sníží elektronika 58 automaticky zmenšeným buzením stejnosměrného motorku £8 napětí nitě na podstatně menší hodnotu, která je tak malá, že tahová síla vyvolávaná nití je neškodná. Napětí niti však přitom není nulové, protože jinak by reagoval hlídač přetrhu nitě.
Vcelku tedy je napětí nitě v oblasti, zahrnující pracovní oblast A a část odstavovací oblasti']) konstantní a rovné požadované hodnotě. Pouze v dílčí oblasti £ odstavovací oblasti £ je napětí sníženo.
Popsané zařízení na přívod niti dodává při kontinuální spotřebě niti i s různými rychlostmi do spotřebiče nit s konstantním napětím, přičemž se vodicí raménko 16 pohybuje v pracovní oblasti Д (obr. 4). Při přerušení spotřeby niti, například při zastavení stroje nebo při vynechání niti v pletacím stroji s proužkovacím zařízením vstoupí vodicí raménko 16, jak bylo uvedeno, do odstavovací oblasti £, ve které se krokový motor £ zastaví a nit, která jde ke spotřebiči, se nejprve udržuje pod normálním požadovaným napětím. Kdyby se působením tohoto napětí nit natáhla nepatrně dozadu a vodicí raménko 16 by přešlo do dílčí oblasti £ sníženého napětí niti, sníží se napětí niti popsaným způsobem na menší hodnotu.
Když se však zařízení podle vynálezu použije v plochém pletacím stroji nebo v okrouhlém pletacím stroji s vratným pohybem, například ve stroji na výrobu ponožek nebo punčoch, pak se při zpětném pohybu saní nebo jehelního válce po dosažení bodu obratu v důsledku zkrácení dráhy nitě mezi výstupním očkem 11 a vodicím raménkem 16 prakticky nit nejprve vede zpátky. Pro časový průběh spotřeby nitě to znamená, že vycházeje z normální spotřeby nitě a z polohy vodícího raménka 16 podle obr. 1 v pracovní oblasti Д se se začátkem zdvihu saní případně jehelního válce nejprve sníží spotřeba nitě na nulu a vodicí raménko 16 se přemístí působením stejnosměrného motorku 18 do odstavovací oblasti £, čímž se krokový motor £ a podávači kolečko 4_ zastaví. Při zpětném odtahování nitě, spuštěném následujícím zpětným pohybem saní nebo jehelního válce, klesne napětí nitě, takže vodicí raménko 16 je působením točivého momentu od stejnosměrného motorku £8 natáčeno podle obr. 4 proti směru pohybu hodinových ruček a vstoupí do další oblasti pohybu, označené na obr. 4 jako zpětná podávači oblast £. Elektronika 58, která vyvolává v dílčí oblasti £ snížení napětí niti, byla předtím vypnuta ručním spínačem 60 (obr. 1 a 6). Alternativně může být první stínící kotouč 26 přiřazený prvnímu snímači 19 vytvořen tak, že když vodicí raménko 16 dojde uvnitř odstavovací oblasti £ do určité 'polohy, řídí fototransistor tak, aby nevysílal analogový signál, vyvolávající reakci elektroniky 58.
Jakmile vstoupí vodicí raménko 16 do zpětné podávači oblasti £, začne pracovat druhý elektrooptický snímač 2£, působící jako snímač polohy, a jeho fototransistor 24 vyšle signál udávající úhlovou polohu vodícího raménka £6. Tento signál přichází přes dolní propust 60, která odfiltruje poruchy, do napěíového sledovače 61. Za tím je zapojen zvyŠovací obvod 62 pro zvýšení napětí niti 12, který přivádí přes diodu 63 a součtový obvod, naznačený odporem 64, zvýšené napětí na řídicí vstup zdroje 53 konstantního proudu. Tím se zvýší točivý moment generovaný stejnosměrným motorkem 18 s tím důsledkem, že vodicí « raménko 16 táhne nit, přicházející od spotřebiče, výstupním očkem 11 zpátky se zvýšenou silou a během svého otočného pohybu, který probíhá vzhledem к obr. 1 proti směru pohybu hodinových ruček, ukládá nit na dosedací elementy £2, 33. Pohyb vodícího raménka 16 se přitom zastaví, jakmile je celá zpětné vytažená nit převedena do přídavné zásoby. Kdyby v důsledku provozní poruchy přídavná zásoba niti nestačila к uložení celé zpětně přiváděné nitě nebo kdyby došlo к přetrhu nitě, narazí nakonec vodicí raménko 16 na dorazový kolík 29, a jemu přirazené spínací prvky by vyvolaly vyslání signálu к zastavení stroje.
V normálním provozu se naproti tomu, když saně nebo jehelní válec během zpětného pohybu dojdou do polohy, ve které se nit začne odtahovat pres výstupní očko £1, nejprve
CS 271346 62 zruší přídavná zásoba niti tím, že se vodicí raménko 16 vykývne podle obr. 2 ve směru pohybu hodinových ruček. Jakmile vodicí raménko 16 opět opustí zpětnou podávači oblast £, . přestane v důsledku uspořádání stínivého kotouče 27 pracovat druhý elektrooptický snímač 20.
Když vodicí raménko 16 potom projde odstavovací oblastí £ a vrátí se do pracovní oblasti A, nasadí působením analogového signálu, vyslaného prvním símačem 19, znovu regulace otáček krokového motoru 2> vodicí raménko 16 dojde v pracovní oblasti £ do té pracovní polohy, která odpovídá rychlosti niti. V plochém pletacím stroji se rychlost niti mění spojitě při pohybu saní přes jehelní lůžko podle změny dráhy nitě podmíněné geometrickými poměry, přičemž krokový motor 2 Je neustále automaticky regulován к udržení konstantního napětí niti. ’
Elektronické obvodové prvky £0, £2, 62 jsou znázorněny podrobně na obr. 7.
К emitoru fofotransistoru 24 je přes dolní propust 60, tvořenou kondenzátorem 64 a odporem 65, připojen neinvertující vstup napěíového sledovače 61 vytvořeného ve tvaru integrovaného obvodu (LM 324). Jeho výstup je spojen přes odpor 66 a kondenzátor 67 s derivačním členem £0, který obsahuje kondenzátor 69, odpor 70 a diodu 71, jež je připojena к děliči napětí, tvořenému dvěma odpory 72., 73. S derivačním členem 68 je spojen vstup komparátoru 74, tvořeného integrovaným obvodem (LM 324), který je připojen přes diodu 75 a monostabilní klopný obvod 76, například integrovaný obvod LM 324, na vstup zesilovače 77. Výstup zesilovače 77 je připojen přes potenciometr 7 8, diodu 63 a součtový člen 64 s řídicím vstupem 79 zdroje 53 konstantního proudu.
Na řídicím vstupu 79 zdroje 53 konstantního proudu je od potenciometru 52 napětí, které odpovídá normálnímu napětí niti, když vodicí raménko 16 je v pracovní oblasti Д.
Když druhý snímač 20 indikuje analogovým signálem z fototransístoru 24, že vodicí raménko 16 vstoupilo do zpětné podávači oblasti D, zesiluje se tento analogový signál v napěťovém sledovači 61 a pak se derivuje v derivačním členu £8. Derivační člen 68 vysílá výstupní signál pouze tak dlouho, pokud je vodicí raménko 16 v pohybu, a to podle obr. 1 proti směru pohybu hodinových ruček. Časovou změnu analogového signálu, která je к tomu zapotřebí, vyvolává speciální tvar stopy nebo okraje stínícího kotouče 27, který snímá světelná závora sestávající z diody 22 a fototransistrou 24.
Komparátor 74 integruje signál vysílaný derivačním členem 68 a předává tuto informaci ve formě spojitého kladného napětí monostabilnímu klopnému obvodu 7 6. Na výstup monostabilního klopného obvodu 76, jehož význam bude ještě vysvětlen, vznikne kladné napětí, které se zesiluje v zesilovači 77 a přivádí se přes nastavovací potenciometr 78 a součtový člen 64 na řídicí vstup 79 zdroje 53 konstantního proudu. Potenciometr 76 umožňuje nastavit zvýšení tahu nitě, potřebné pro zpětné podávání nitě.
Při zastavení vodícího raménka 16 nebo při jeho opačném pohybu, tedy podle obr. 2 ve směru pohybu hodinových ruček, ke kterému dochází při obnově normálního odběru nitě a tedy při zrušení přídavné zásoby, nevzrústá analogový signál vysílaný fototransistorem 24 v čase, takže derivační člen 68 nevysílá výstupní signál a přídavné napětí, které dosud bylo na výstupu zesilovače 77 , okamžitě vymizí.
V popsaném provedení jsou na hřídeli 190 stejnosměrného motorku 18 nasazeny vedle sebe dva odělené stínící kotouče 26, 27. Ke zjednodušení může být konstrukce provedena tak, že na hřídeli 190 je nasazen pouze jediný krycí kotouč 80 podle obr. 5, který má na různých ploměrech stopy, jež jsou snímány oběma světelnými závorami, tedy luminiscenčními diodami 21, 22 a fototransistory 23, 24. Vnější stopa 26a , která je tvořena vnějším okrajem v podstatě výstředného tvaru, odpovídá stopě stínícího kotouče 26 prvního elektrooptického snímače 19, zatímco vnitrní stopa 27a je vytvořena podle stínícího kotouče 27 druhého elektrooptického snímače 20. Protože by z konstrukčních důvodů bylo obtížné vytvořit radiálně vnitřní stopu 27a po celém obvodu bez spojení s dalšími vnějšími částmi kotouče v průběžném tvaru, sestává z jednotlivých výstředných úseků 27b, které jsou radiálním přechodem 81 spojeny s materiálem kotouče ležícím vně. Monostabilní klopný obvod 76, nastavený například na 10 ms, zabraňuje krátkodobému přerušení toku signálu, vyvolanému radiálními přechody B1, když krycí kotouč 80 přechází při pohybu vodícího raménka 16 z jednoho výstředného úseku 27b do následujícího. Rozdělením vnitřní stopy 27a v po sobě následující výstředné úseky se mimoto dá dosáhnout poměrně velkého přírůstku napětí v časové jednotce v analogovém signálu při otáčení krycího kotouče 80, takže i derivace vytvářená derivačním členem 68 má dostatečnou velikost pro spolehlivou funkci obvodu.

Claims (20)

1. Zařízení na podávání niti pro textilní stroje s časově různou spotřebou niti, zejména pletací stroje a zátažné stávky, s otočně uloženým podavačem niti, který dopravuje nit bez skluzu a kterému jsou přiřazeny vodiče niti a který je spojen s elektrickým hnacím motorem s regulovatelnými otáčkami, s napínačem niti uloženým za podavačem, který působí na nit přicházející od podavače, je uložen pohyblivě a je předpjat silou, určující napětí niti, přičemž mezi napínačem a nejméně jedním vodičem niti je vytvořena zásoba niti, jejíž velikost je určena polohou napínače, a s elektrickými regulačními prostředky otáček hnacího motoru v závislosti na spotřebě niti ve spotřebiči, vyznačené tím, že napínač (16) niti (12) je spojen se snímačem (19), který vysílá v závislosti na přestavení napínače (16) niti v provozní oblasti (A) signál, charakterizující jeho polohu a/nebo pohyb, do elektrického obvodu obsahujícího hnací motor (3) jeho zastavení; když napínač (16) při pohybu ve smyslu vzrůstající zásoby niti dojde do mezní polohy (A/B) své pracovní oblasti, že v návaznosti na tuto mezní polohu pracovní oblasti (A) je upravena další pracovní oblast (D) napínače (16), ve které napínač (16) při klesajícím napětí niti je pohyblivý působením předpínací síly při zastaveném hnacím motoru (3), a této další pracovní oblasti (D) pohybu jsou přiřazeny dosedací elementy (32, 33), umožňující přechodné dosednutí (12), vedené zpátky napínačem (16) a udržované pod napětím za současného vytvoření přídavné zásoby niti.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že napínač (16) niti je součástí regulátoru, který udržuje napětí niti na dráze za podávacím elementem (4) na konstantní hodnotě, dané předpínací silou a tvořící požadovanou hodnotu, a snímač (19) měřicích hodnot vysílá při pohybu napínače (16) uvnitř pracovní oblasti (A) signál, charakterizující řídicí veličinu regulační smyčky, do elektronického obvodu pracujícího jako součást regulační dráhy.
3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že další pracovní oblast (D) pohybu napínače (16) je omezena vysílačem (29) signálu mezní hodnoty, který reaguje, když napínač (16) dosáhne maximální polohy.
4. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 3, vyznačené tím, Že napínači (16) jsou přirazeny prostředky (61, 62) buzené v závislosti na poloze, kterými lze předpínací sílu, působící na napínač (16), zvýšit □ předem stanovenou, případně nastavitelnou hodnotu, když napínač (16) dojde při svém pohybu do předem stanovené polohy.
5. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že předem stanovenou polohou je mezní poloha další pracovní oblasti (D) pohybu nebo ploha ležící uvnitř této pracovní oblasti (0).
6. Zařízení podle bodu 4 nebo 5, vyznačené tím, že s napínačem (16) niti (12) je spojen snímač (20) polohy, který vysílá při dosažení předem stanovené polohy napínače (16) elektrický signál.
7. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že snímač C20) polohy je spojen se snímačem (.19) měřicích hodnot nebo je tvořen tímto snímačem (19).
8. Zařízení podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačené tím, že napínač niti má otočně uložené vodicí raménko (16), které je spojeno s nití (12) a s nímž je spojen nejméně jeden snímač (19) měřicích hodnot a/nebo snímač (20) polohy, snímající úhlovou polohu vodícího: raménka (16).
9. Zařízení podle bodu 8, vyznačené tím, že snímač (19) měřicích hodnot a/nebo snímač (20) polohy má element (26, 27) snímající úhlovou polohu, spojený s vodicím raménkem (16) snímatelným fotooptickými snímači (21, 22, 23, 24) signálu.
10. Zařízení podle bodů 7 a 9, vyznačené tím, žersnímací element úhlu obsahuje kotouč (80), opatřený opticky snímatelnými stopami nebo hranami (26a, 27a, 27b), přičemž nejméně jedna stopa nebo hrana je přiřazena snímači (19) měřicích hodnot a nejméně jedna je přiřazena snímači (20) polohy.
11. Zařízení podle jednoho z bodů 4 až 10, vyznačené tím, že prostředky ke zvýšení předpínací síly, působící na napínač (16) niti, jsou opatřeny zařízením (68) ke zjišťování stavu pohybu a případně směru pohybu napínače (16) a tímto zařízením (68) je umožněno nebo realizováno zvýšení předpínací síly pouze při pohybu napínače (16) niti.
12. Zařízení podle jednoho z bodů 8 až 11, vyznačené tím, že napínač (16) je spojen s elektromagnetickým generátorem (18) točivého momentu, vytvářejícím předpínací sílu.
13. Zařízení podle bodů 4 a 11, vyznačené tím, že prostředky ke zvýšení předpínací síly obsahují spínací stupeň (61, 62), ovlivňující vstupní napětí nebo vstupní proud generátoru (18) točivého momentu.
14. Zařízení podle bodů 11 a 13, vyznačené tím, že zařízení ke zjišťování pohybu napínače (16) niti (12) obsahuje derivační člen (68), který zpracovává výstupní signál snímače (19) měřicích hodnot nebo snímače (20) polohy nebo signál z něj odvozený.
15. Zařízení podle jednoho z bodů 8 až 14, vyznačené tím, že dosedací prostředky pro nit (12) obsahují dosedací elementy (32, 33), rozmístěné ve dráze pohybu vodiče (14) niti ve vzájemných odstupech. ф
16. Zařízení podle bodu 15, vyznačené tím, že dosedací elemnty (32, 33) jsou uspořádány nejméně na jedné soustředné kružnici kolem osy (15) vodícího raménka (16).
17. Zařízení podle bodu 15 nebo 16, vyznačené tím, že dosedací elementy (32, 33) jsou tvořeny čepy nebo kladkami, opatřenými vodicím žlábkem (350).
18. Zařízení podle bodu 17, vyznačené tím, že alespoň kladky tvořící dosedací elementy (33) jsou uloženy otočně a jsou přiřazeny alespoň úseku nitě mezi vodicím očkem (14) a spotřebičem niti (12).
19. Zařízení podle jednoho z bodů 16 až 18, vyznačené tím, že dosedací elemnty (32, 33) jsou uloženy na rovném nosiči (30), upevněném na skříni (1) nesoucí podavač (4) niti, a vyčnívají z něj na jednu stranu.
20. Zařízení podle bodu (18) vyznačené tím, že dosedací elementy (32, 33) vyčnívají alespoň po skupinách do různé výšky z nosiče (30).
CS886316A 1987-09-24 1988-09-23 Device for thread feed for textile machines CS271348B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3732102A DE3732102C1 (de) 1987-09-24 1987-09-24 Fadenliefervorrichtung fuer Textilmaschinen mit zeitlich unterschiedlichem Fadenverbrauch,insbesondere Strick- und Wirkmaschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS631688A2 CS631688A2 (en) 1989-11-14
CS271348B2 true CS271348B2 (en) 1990-09-12

Family

ID=6336726

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS886316A CS271348B2 (en) 1987-09-24 1988-09-23 Device for thread feed for textile machines

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4829790A (cs)
EP (1) EP0308609A3 (cs)
JP (1) JPH07109047B2 (cs)
KR (1) KR910005011B1 (cs)
CN (1) CN1008751B (cs)
CS (1) CS271348B2 (cs)
DD (1) DD282482A5 (cs)
DE (1) DE3732102C1 (cs)
PT (1) PT88583A (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3824034C1 (cs) * 1988-07-15 1989-09-14 Gustav 7290 Freudenstadt De Memminger
JPH0735227B2 (ja) * 1988-11-25 1995-04-19 三田工業株式会社 再給紙装置
JP2892392B2 (ja) * 1989-08-31 1999-05-17 株式会社福原精機製作所 編機のステッチ自動調整装置および方法
DE4131322A1 (de) * 1991-09-20 1993-03-25 Stoll & Co H Fadenliefervorrichtung
IT1254721B (it) * 1992-03-17 1995-10-09 Angelo Paggiaro Apparecchiatura automatica per la visualizzazione e il controllo centralizzato di una molteplicita' di anomalie particolarmente in alimentatori per macchine di maglieria e per macchinari tessili in genere
GB9306009D0 (en) * 1993-03-23 1993-05-12 Ncr Int Inc Sheet handing apparatus
US5505067A (en) * 1994-07-06 1996-04-09 Waddington Electronics, Inc. Non-contact double-block speed controller
GB2297331A (en) * 1995-01-24 1996-07-31 Cobble Blackburn Ltd Yarn feed arrangement for tufting machine
DE19537325C1 (de) * 1995-10-06 1996-11-28 Memminger Iro Gmbh Fadenliefergerät mit elektronischer Ansteuerung
GB0318271D0 (en) * 2003-08-05 2003-09-10 Univ Manchester Improved knitting machines and methods of knitting
JP4015984B2 (ja) * 2003-10-17 2007-11-28 株式会社島精機製作所 横編機の糸供給装置
DE102004017045B3 (de) * 2004-04-02 2005-12-08 Memminger-Iro Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Fadenpositivlieferung
DE102004051520B4 (de) * 2004-10-21 2014-12-31 Memminger-Iro Gmbh Fadenliefergerät mit Rückholbetrieb und Verfahren zum Betrieb eines Fadenliefergerätes
DE102006038339B4 (de) * 2006-08-15 2008-08-21 Andritz Küsters GmbH & Co. KG Verfahren und Vorrichtung zur Ausrüstung einer Warenbahn
ITFI20060335A1 (it) * 2006-12-22 2008-06-23 Giovanni Corsani Un dispositivo alimentatore e recuperatore del filo per macchine tessili
JP5603861B2 (ja) * 2009-06-09 2014-10-08 株式会社島精機製作所 編機用の糸送り装置と糸送り方法
JP6481029B2 (ja) 2014-10-31 2019-03-13 メドトロニック・アドヴァンスド・エナジー・エルエルシー Rf生成器における漏れ電流を低減する電力監視回路および方法
CN105714468B (zh) * 2016-04-22 2019-04-16 浙江鹏飞针织有限公司 一种高可靠性袜机
MX2020007083A (es) * 2018-01-26 2020-09-09 Toray Industries Tela base, telar a chorro y metodo de fabricacion de tela base.
JP7048407B2 (ja) * 2018-05-11 2022-04-05 株式会社島精機製作所 編機の張力測定装置及びその張力測定方法
CN109183264B (zh) * 2018-11-14 2023-08-25 慈溪市赛美格自动化科技有限公司 一种结构改进型输纱器
CN110541236B (zh) * 2019-08-31 2020-12-29 嘉兴科禾能源科技有限公司 一种帆布生产用同步进线且带有提醒的设备
CN114277499A (zh) * 2021-12-27 2022-04-05 青岛即发集团股份有限公司 一种转速可调积极型输纱器

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3858416A (en) * 1973-07-23 1975-01-07 Eugene F White Knitting machine yarn feeding apparatus
FR2264904B1 (cs) * 1974-03-21 1977-08-19 Inst Textile De France
GB2125072B (en) * 1982-08-07 1986-08-13 Geoffrey Edmund Whellams Self-adjusting filament tensioner
FR2538419A1 (fr) * 1982-12-28 1984-06-29 Inst Textile De France Dispositif de regulation de la longueur de fil absorbee par un metier a tricoter
US4632324A (en) * 1982-11-12 1986-12-30 Mayer & Cie. Gmbh & Co. Strand storing and delivering device
DE3416195A1 (de) * 1984-05-02 1985-11-14 Gustav 7290 Freudenstadt Memminger Fadenliefervorrichtung fuer fadenverarbeitende textilmaschinen, bspw. rundstrick- oder -wirkmaschinen
DE3429207C2 (de) * 1984-08-08 1986-06-19 Gustav 7290 Freudenstadt Memminger Fadenliefervorrichtung für fadenverbrauchende Textilmaschinen
DE3431743C2 (de) * 1984-08-29 1986-11-27 Christian Montopoli Val d'Arno Bretscher Vorrichtung zur Fadenzuführung für eine Strickmaschine
SE8502436D0 (sv) * 1985-05-17 1985-05-17 Iro Ab Anordning for positiv matning av ett foretredesvis elastiskt garn vid en stickmaskin, foretredesvis en strumpstickmaskin
DE3702702A1 (de) * 1986-02-27 1987-09-03 Baer Maschf Josef Regeleinrichtung fuer die fadenspannung bei wickelmaschinen, insbesondere in der faserwickeltechnik
DE3627731C1 (de) * 1986-08-16 1988-03-31 Gustav Memminger Fadenliefervorrichtung mit elektronischer Fadenspannungsregelung

Also Published As

Publication number Publication date
US4829790A (en) 1989-05-16
EP0308609A3 (de) 1991-07-03
JPH07109047B2 (ja) 1995-11-22
CN1032202A (zh) 1989-04-05
CN1008751B (zh) 1990-07-11
JPH0197246A (ja) 1989-04-14
DE3732102C1 (de) 1989-05-03
EP0308609A2 (de) 1989-03-29
KR890005324A (ko) 1989-05-13
DD282482A5 (de) 1990-09-12
KR910005011B1 (ko) 1991-07-20
PT88583A (pt) 1989-07-31
CS631688A2 (en) 1989-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS271348B2 (en) Device for thread feed for textile machines
CS266598B2 (en) Thread's feed mechanism with electronic regulation of thread tensioning
US4706476A (en) Yarn supply apparatus for textile machines especially circular knitting machines
US3490710A (en) Automatic thread delivery device for textile machines
US7699258B2 (en) Method and device for the constant-tension feed and take-up of a yarn fed to a textile machine
KR100302035B1 (ko) 탄성사를위한사공급장치및사용방법과,그를이용한편물제품
US4199965A (en) Yarn feed control system
CZ287733B6 (en) Method of controlling thread feed and apparatus for making the same
US4976018A (en) Device for monitoring threads on a textile machine
JP2013104162A (ja) 改良型糸貯蔵供給装置
GB2162971A (en) Textile machinery yarn supply apparatus
US4114823A (en) Yarn delivery apparatus for use with textile machines
US4138866A (en) Yarn delivery apparatus, especially for knitting machines
US3352511A (en) Yarn tensioning device
JP2002541039A (ja) 繊維機械用の監視装置および誤動作予測装置
CN101506421A (zh) 带有新的纱线传感器的纱线输送装置
JPS59125944A (ja) 断片織機の緯糸供給装置
JP3133298B2 (ja) 給糸装置
JPH0236498B2 (cs)
GB2073261A (en) Thread feeding equipment for a weaving or knitting machine
US4720985A (en) Yarn tension regulating device for knitting machines
GB2139251A (en) A thread feed mechanism for a hosiery knitting machine
SE508146C2 (sv) Fournissör
EP0933457B1 (en) Device for feeding an elastically extendable yarn to hosiery knitting machines
KR19990008344A (ko) 실 감는 드럼의 구동 유닛 회전 속도 제어 장치