CS269984B2 - Composite ion exchanger for metallic ions selective sorption and method of its preparation - Google Patents

Composite ion exchanger for metallic ions selective sorption and method of its preparation Download PDF

Info

Publication number
CS269984B2
CS269984B2 CS866314A CS631486A CS269984B2 CS 269984 B2 CS269984 B2 CS 269984B2 CS 866314 A CS866314 A CS 866314A CS 631486 A CS631486 A CS 631486A CS 269984 B2 CS269984 B2 CS 269984B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ion exchanger
inorganic
composite
ion exchange
inorganic ion
Prior art date
Application number
CS866314A
Other languages
English (en)
Other versions
CS631486A2 (en
Inventor
Jerzy Dr Narbutt
Barbara Ing Bartoo
Aleksander Dr Bilewicz
Zdzislaw Dr Szeglowski
Original Assignee
Inst Fiziki Jadrowej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Fiziki Jadrowej filed Critical Inst Fiziki Jadrowej
Publication of CS631486A2 publication Critical patent/CS631486A2/cs
Publication of CS269984B2 publication Critical patent/CS269984B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J39/00Cation exchange; Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/02Processes using inorganic exchangers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J39/00Cation exchange; Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/08Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/16Organic material
    • B01J39/17Organic material containing also inorganic materials, e.g. inert material coated with an ion-exchange resin
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J47/00Ion-exchange processes in general; Apparatus therefor
    • B01J47/018Granulation; Incorporation of ion-exchangers in a matrix; Mixing with inert materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Kompozitní ionex pro selektivní sorpci kovových iontů a způsob jeho přípravy ' ' Řešení se týká kompozitního ionexu pro selektivní sorpci kovových iontů, zejména iontů alkalických kovů, ve formě pevných perliček, zahrnující anorganický ioЖех vpravený do matrice iontoměničové pryskyřice, který je podle vynálezu produktem polykondensace sloučenin vybraných ze skupiny fenolů, s výhodou sulfonovaných fenolů, a ze skupiny aldehydů, s výhodou formaldehydu, provedené v přítomnosti aktivního dispergovaného práškovitého anorganického ionexu, kterým jsou sloučeniny vybra<· né ze skupiny sestávající z·hexakyanoželeznatanů kovů jako jsou kobalt, železo, nikl, měd, mangan, zinek, titan, kadmium, f zirkon, chrom, vanad, olovo a molybden, *» hydratovaného oxidu antimoničného, fosfátu zirkoničitého nebo fosfátu titaničitého a přírodních nebo syntetických zeolitů, * s výhodou mordenitu, přičemž jemná zrna anorganického ionexu lineárních rozměrů do 1 mm, s výhodou do 0»03 mm, v množství 1 až 80 4 hmotnostních konečného produktu, jsou dispergována v matrici výsledného kompozitního ionexu a kompozitní ionex je ve formě malých kulovitých perliček.
Způsob přípravy kompozitního ionexu spočívá v tom, že se polykondensační reakce mezi fenolem a aldehydem provádí v přítomnosti práškovitého anorganického ionexu, který tvoří oddělenou pevnou fázi suspendovanou v reakčni směsi a vznikají kompozitní perličky organické matrice s včleněnými malými zrny anorganického ionexu. Hlavní výhodOUzískaného kompozitního ionexu je zlepšená mechanická stálost a kulovitý tvar perliček ionexu, snížená rozpustnost anorganické složky ve vodě a poměrně rychlá kinetika ionexového procesu.
CS 269984 82
Vynález se týká způsobu přípravy kompozitních ionexů implantací anorganických sorbentů nebo ionexů se specifickými sorpčními vlastnostmi do polykondenzační matrice organického nosiče.
Četné anorganické sorbeaty a ionex jsou přísné selektivní se zřetelem na některé kovové ionty. Například ferrokyanidy dvoumocných kovů účinně sorbují ionty cesia, zatímco hydratovaný oxid pětimocného antimonu selektivně sorbuje ionty sodíku z kyselých roztoků. Ferrokyanldové sorbenty jsou v Široké míře použitelné pro odstraňování cesia ^7Cs z kapalných radioaktivních odpadů /V.Veselý, V.Pekarek, Talanta, 19. 1972, 1245/. Hydratovaný oxid antlmoničný se používá často v neutronové aktivační analýze к odstraňování sodíku ?*Na z aktivovaných vzorků biologických materiálů / A.K.De.A.K. Sen, Sep.Sci. Těch., 13. 1978, 517/.
Anorganické sorbenty mají však některé nevýhodné vlastnosti, nežádoucí pro používání v praxi, jako jsou například špatná mechanická stálost, nepravidelný«tvar zrn sorbentů, poměrně vysoká rozpustnost ve vodě, nízká kinetika ionexového procesu, jakož i vysoká hustota /С.В. Amphlett, Inorganlc Ion Exchangers, Anorganické iontoméniče, Elsevier Publ. Co., Amsterdam, 1964/. .
Osou známy některé způsoby к modifikaci některých vlastností anorganických sorbentů, při kterých se sorbenty mění na kompozitní materiály. Například se některé anorganické sorbenty ukládají na nosiče, jako jsou anexové pryskyřice /К. Watar, I. Imai, M.Izawa, 0. Nucl. Sci. Technol., £, 1967, 190/ nebo anorganické sorbenty /R. Caletka, C.Konečný, Radiochem. Radioanal. Letters, 12, 1972, 324/. Jiné kompozitní sorbenty se získají zpracováním práškových anorganických sorbentů s různými polymery rozpuětěnými v organických rozpouštědlech a následným odpařením rozpouštědla /J.Stejskal a kol., J.Radional. Chem., 21, 1974, 371/. Tak je možno získat kompozitní ferrokyanidové sorbenty /S.U.patentový spis 1 012 969, 23. dubna 1983/ a kompozitní hlinltokřemičltanové sorbenty./americký patentový spis 4 316 819, 23. února 1982/ se zlepšenou stálostí a se sníženou rozpustností ve vodě se zřetelem na anorganické plnidlo. Avšak shora uvedené způsoby nejsou vůbec účinné pro výrobu kompozitních sorbentů žádaných fyzikálně chemických vlastností.
Jiný způsob umožňuje získat kompozitní sorbenty ve formě kulovitých perliček přidáním některých solí kovů nebo oxidů kovů do reakčni směsi při polykondenzačním procesu fenolů a aldehydů a následným zpracováním získaného produktu vodnými roztoky alkalie, čímž se převedou implantované soli nebo oxidy na aktivní anorganická sorbenty /japonský patentový spis 5 969 151, 19. dubna 1984/. Existuje ještě další, způsob pro získání kompozitních sorbentů hydratovaného titanu, zirkonu nebo oxidu cínu v organické matrici, založený na vytvrzení směsi sestávající z jednoho z uvedených oxidů kovu a z* epoxidové pryskyřice, nenasycené polyesterové pryskyřice nebo z polyurethanové pryskyřice /americký patentový spis číslo 4 362 626, 7.prosince 1982/. Shora uvedenými způsoby je možno získat velký, avšak omezený počet kompozitních sorbentů.
Předmětem tohoto vynálezu je kompozitní ionex pro selektivní sorpci kovových iontů, zejména iontů alkalických kovů, ve formě pevných perliček, zahrnující anorganický ionex vpravený do matrice iontoměničové pryskyřice, jehož podstata spočívá v tom, Že je produktem polykondensace sloučenin vybraných ze skupin fenolů, s výhodou sulfonovaných fenolů, a ze skupiny aldehydů, s výhodou formaldehydu, provedené v přítomnosti aktivního dispergovaného práškovítého anorganického ionexu, kterým jsou sloučeniny vybrané ze skupiny sestávající z hexakyanoželeznatanů kovů jako jsou kobalt, železo, nikl, měď, mangan, zinek, titan, kadmium, zirkon, chrom, vanad, olovo a molybden, hydratovaného oxidu antimoničného, fosfátu zirkoničitého nebo fosfátu titaničitého a přírodních nebo syntetických zeolltů, s výhodou mordenitu, přičemž jemná zrna anorganického ionexu lineárních rozměrů do 1 mm, s výhodou do 0,03 mm, v množství 1 až 80 4 hmotnostních konečného produktu, jsou dispergována v matrici výsledného kompozitního ionexu a kompozitní ionex je ve formě zrn, s výhodou ve formě malých kulovitých perliček.
Způsob přípravy kompozitních ionexů vpravením anorganického ionexu do organického nosiče* získaného polykondensační reakcí sloučeniny vybrané ze skupiny fenolů a sloučeniny vybrané ze skupiny aldehydů, provedenou ze známých standardních podmínek polykondensační reakce, jakujsuu teplota, tlak, použitý katalysátor, molární poměr fenolu к aldehydu apod. spočívá podle vynálezu v tom, že se polykondensační reakce mezi fenolem a aldehydem provádí v přítomnosti práškovitého anorganického ionexu, který tvoří oddělenou pevnou fázi suspendovanou v reakční směsi a vznikají kompozitní perličky organické matrice s včleněnými malými zrny anorganického ionexu, přičemž anorganickým ionexem je hexakyanoželeznatan titanylu.
Jako anorganický ionex se může dále použít sloučenina vybraná ze skupiny hexakyanoželeznatanů kovů jako je kobalt, železo, nikl, měď, mangan, zinek, titan, kadmium, zirkon, chrom, vanad, olovo a molybden, přírodní a syntetické zeolity, s výhodou mordenit, hydratovaný oxid antimoničný, fosfát zirkoničitý nebo fosfát titaničitý.
Anorganický ionex se přidá к jednomu ze substrátů nebo к reakční směsi při polykondensaci sloučenin vybraných ze skupiny fenolů, s výhodou sulfono váných fenolů, a ze skupiny aldehydů, s výhodou formaldehydu, v přítomnosti minerální kyseliny, s výhodou kyseliny sírové, v množství zajištujícím pH reakční směsi pod hodnotu 1. Anorganický ionex se přidává ve formě jemných zrn lineárních rozměrů do 1 mm, s výhodou do 0,03 mm, tedy ve formě suspenze, v množství mezi 1 až 80 4 hmotnostními výsledného kompozitního ionexu, přičemž se suspenze anorganického ionexu v tekuté reakční směsi disperguje v nemísitelné kapalině a vznikají malé kapky, které ztvrdnou na kulovité perličky při teplotě polykondensace, s výhodou od 80 do 95 °C.
Kompozitní ionexy připravené způsobem podle vynálezu jsou charakterizovány zlepšenou, vysokou mechanickou pevností a odolností, sníženou rozpustností anorganické složky ve vodě a nepříliš vysokou hustotou. Tvrdé, kulovité perličky kompozitního sorbentu žádané granulometrie se získají, jestliže se syntéza provádí způsobem perlové polykondensace. Převedení anorganického sorbentu na prášek a dispergace anorganického sorbentu v materiálu matrice, přítomnost hydrofilních funkčních skupin, jakož i zesítěná struktura tohoto materiálu mají výhodný vliv na kinetiku iontové výměny kompozitních ionexů připravených způsobem podle vynálezu.
Příklad 1
Příprava kompozitního ionexu s ferrokyanidem titaničitým
Vnese se 25 g roztaveného fenolu do 33 g koncentrované kyseliny sírové a sulfonace fenolu se provádí při teplotě 120 °C po dobu dvou hodin. Získaná sulfonovaná hmota se pak ochladí na teplotu 20 °C a přikapáváse 10 g 404 vodného roztoku formaldehydu takovou rychlostí, aby teplota reakční směsi nepřekročila 50 °C. Získaný roztok se opět ochladí na teplotu 20 °C a smíchá se se 3 g 404 vodného roztoku formaldehydu. Pak se do uvedené směsi přidá 17 g práškovitého ferrokyanidu titaničitého a suspenduje se. Suspenze ferrokyanidu titaničitého se pak pomalu vlije do 500 g oleje, zahřátého až na teplotu 90 °C za intenzivního míchání. Tak se disperze suspenduje na malé kapičky,které ztvrdnou v průběhu několika minut za vytvoření kulovitých perliček kompozitního ionexu. Perličky se pak oddělí od oleje, odmastí se a vysuší se. Tak se získá 41 g kompozitního materiálu obsahujícího 20 4 ferrokyanidu titaničitého. Získaný sorbent má vysokou selektivitu se zřetelem na ionty cesia, distribuční koeficient česného y kationtu z 0,1 milárního roztoku dusičnaný amonného je 5 x 10^ cm^/g.
Příklad 2
Příprava kompozitního ionexu s mordenitem
Přidá se 20 g roztaveného fenolu do 26 g koncentrované kyseliny sírové a směs se udržuje na teplotě 120 °C po dobu dvou hodin. Získaná sulfonovaná hmota se potom ochladí na teplotu 20 °C a přidá se do ní 8 g 404 vodného roztoku formaldehydu za udržování teploty směsi pod 50 °C. Získaný roztok se pak ochladí na teplotu 20 °C a smísí se s 2,5 g 404 vodného roztoku formaldehydu a pak se přidá 40 g práškovitého mordenitu. Připravená suspenze mordenitu se pak pomalu vlije do 400 g oleje ohřátého až na teplotu 90 °C. Míchadlo, umístěné dovnitř nádoby s olejem, disperguje suspenzi na malé kapičky, které ztvrdnou v průběhu několika minut za vytvoření kulovitých kapiček. Kapičky se pak oddělí od oleje, odmastí se a vysuší se. Tak se získá 30 g kompozitního ionexu obsahujícího 40 4 mordenitu. Hlavní frakce sorbentu má velikost částic v oboru 0,3 až 1 mm. Získaný ionex sorbuje účinně ionty cesia z vodných roztoků.
Příklad 3
Příprava kompozitního ionexu z hydratovaného oxidu antimoničného
Vnese se 25 g roztaveného fonolUdo 33 g koncentrované kyseliny sírové a sulfonace fenolu se provádí při teploté 120 °C po dobu dvou hodin.Pak po ochlazení získané sulfonované hmoty na teplotu 20 °C se přikape 10 g 40% vodného roztoku formaldehydu za udržování teploty reakční směsi pod 50 °C. Získaný roztok se pak ochladí na teplotu 20 °C a smísí se s 3 g 40¾ vodného roztoku formaldehydu a pak se 150 g práškovitého hydratovaného oxidu antímoničného. Získaná suspenze se vlije za intenzivního míchání do 500 g oleje zahřátého až na teplotu 90 °C. Míchadlo disperguje suspenzi na malé kapičky, které ztvrdnou v průběhu několika .
lnut. Tímto způsobem získané perličky se pak oddělí od oleje, odmastí se a vysuší se. Tak se získá 200 g kompozitního ionexu obsahujícího 70 4 hydratovaného oxidu antimoničného. Velikost zrn sorbentu je 0,05 až 5 mm. Získaný sorbent vykazuje vysokou selektivitu se zřetelem na sodné ionty. Rozdélovací koeficient sodných iontů v 5 molární chlorovodíkové kyselině je 1,9 χ 103 cm3/g.
Příklad 4 Příprava kompozitního ionexu s fosforečnanem tltaničitým
Vnese se 20 g roztaveného fenolu do 26 g koncentrované kyseliny sírové a pak se směs udržuje na teplotě 120 °C po dobu dvou hodin. Sulfonovaná hmota se pak ochladí na teplotu 20 °C a smísí se s 8 g 40¾ vodného roztoku formaldehydu a pak se 30 g práškovitého fosforečnanu titanlčitého. Připravená suspenze se pomalu vlévá za intenzivního míchání do 400 g oleje zahřátého až na teplotu 90 °C. «Suspenze se disperguje na malé kapičky, které ztvrdnou v průběhu několika minut. Takto získané perličky se oddělí od oleje, odmastí se a usuší se. Tak se získá 40 g kompozitního ionexu obsahujícího 35 ¾ fosforečnanu titanlčitého. Sorbent účinně sorbuje ionty cesia z vodných roztoků.

Claims (3)

1. Kompozitní ionex pro selektivní sorpci kovových iontů, zejména lontů alkalických kovů, ve formfi pevných perliček, zahrnující anorganický ionex vpravený do matrice iontoměničové pryskyřice, vyznačující se tím, že je produktem polykondensace sloučenin vybraných ze skupiny fenolů, s výhodou sulfonovaných fenolů, a ze skupiny aldehydů, s výhodou formaldehydu, provedené v přítomnosti aktivního dispergovaného práškovitého anorganického ionexu, kterým jsou sloučeniny vybrané ze skupiny sestávající z hexakyanoželeznatanů kovů jako jsou kobalt, železo, nikl, měň, mangan, zinek, titan, kadmium, zirkon, chrom, vanad, olovo a molybden, hydratovaného oxidu antimoničného, fosfátu zirkoničitého nebo fosfátu titanlčitého a přírodních nebo syntetických zeolitů, s výhodou mordenitu, přičemž jemná zrna anorganického ionexu lineárních rozměrů do 1 mm, s výhodou do 0,03 mm, v množství 1 až 80 ¾ hmotnostních konečného produktu, jsou dispergována v matrici výsledného kompozitního ionexu a kompozitní ionex je ve formě zrn, s výhodou ve formě malých kulovitých perliček.
2. Způsob přípravy kompozitních ionexů podle bodu 1 vpravením anorganického ionexu do organického nosiče získaného polykondensační reakcí sloučeniny vybrané ze skupiny fenolů a sloučeniny vybrané ze skupiny aldehydů, provedenou za známých standardních podmínek polykondensační reakce, Jako jsou teplota, tlak, použitý katalysátor, molární poměr fenolu к aldehydu apod., vyznačující se tím, že se polykondensační reakce mezi fenolem a aldehydem provádí v přítomnosti práškovitého anorganického ionexu, který tvoří oddělenou pevnou fázi suspendovanou v reakční směsi a vznikají kompozitní perličky organické matrice s včleněnými malými zrny anorganického ionexu, přičemž anorganickým ionexem je hexakyanoželeznatan titanylu.
3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že se jako anorganický ionex použije sloučenina vybraná ze skupiny hexakyanoželeznatanů kovů jako je kobalt, železo, nikl, měď, mangan, zinek, titan, kadminum, zirkon, chrom, vanad, olovo a molybden, přírodní a syntetické zeolity,
CS 269984 82 s výhodou mordenit, hydratovaný oxid antimoniční, fosfát zirkoničitý nebo fosfát titaničitý, a anorganický ionex se přidá к jednomu ze substrátů nebo к reakční směsi při polykondensaci sloučenin vybraných ze skupiny fenolů, s výhodou sulfonovaných fenolu, a ze skupiny aldehydů, s výhodou formaldehydu, v přítomosti minerální kyseliny, s výhodou kyseliny sírové, v množství zajiěťujícím pH reakční směsi pod hodnotu 1, přičemž se anorganický ionex přidává ve formě jemných zrn lineárních rozměrů do 1 mm, s výhodou do 0,03 mm, tedy ve formě suspenze, v množství mezi 1 až 80 4 hmotnostními výsledného kompozitního ionexu, přičemž se suspenze anorganického ionexu v tekuté reakční směsi disperguje v nemísitelné kapalině a vznikají malé kapky, které tvrdnou na kulovité perličky při teplotě polykondensace, s výhodou od 80 do 95 °C.
CS866314A 1985-08-30 1986-08-29 Composite ion exchanger for metallic ions selective sorption and method of its preparation CS269984B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL1985255191A PL145676B1 (en) 1985-08-30 1985-08-30 Method of obtaining composite ion exchangers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS631486A2 CS631486A2 (en) 1989-09-12
CS269984B2 true CS269984B2 (en) 1990-05-14

Family

ID=20028143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS866314A CS269984B2 (en) 1985-08-30 1986-08-29 Composite ion exchanger for metallic ions selective sorption and method of its preparation

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4755322A (cs)
EP (1) EP0217143B1 (cs)
CS (1) CS269984B2 (cs)
DD (1) DD254892A5 (cs)
DE (1) DE3677115D1 (cs)
HU (1) HUT42715A (cs)
PL (1) PL145676B1 (cs)
RU (1) RU1837956C (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0321615A1 (en) * 1987-12-22 1989-06-28 The Dow Chemical Company Ion exchange process having increased flow rates
CA2044167C (en) * 1989-10-18 1995-09-19 Don C. Seidel Polymer bead containing immobilized metal extractant
GB9115018D0 (en) * 1991-07-11 1991-08-28 Bradtec Ltd Purification of solutions
CA2101261C (en) * 1991-12-24 2000-03-07 Vicktor P. Remes Method of composite sorbents manufacturing
DE69608820T2 (de) * 1996-03-08 2000-11-16 Minnesota Mining And Manufacturing Company, St. Paul Adsorptionsmittel für cäsiumionen und verfahren zu ihrer herstellung
FR2765812B1 (fr) 1997-07-09 1999-09-24 Commissariat Energie Atomique Materiau solide composite fixant des polluants mineraux a base d'hexacyanoferrates et de polymere en couche pelliculaire, son procede de preparation, et procede de fixation de polluants mineraux le mettant en oeuvre
EP1012115B1 (en) * 1997-08-27 2002-01-09 Minnesota Mining And Manufacturing Company Adsorbent for metal ions and method of making and using
JP3749941B2 (ja) * 1997-09-04 2006-03-01 独立行政法人産業技術総合研究所 セシウム分離材の製造方法
US6908604B2 (en) 1999-05-17 2005-06-21 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Macrostructures of porous inorganic material and process for their preparation
SE512222C2 (sv) * 1998-06-29 2000-02-14 Johan Sterte Förfarande för framställning av makrostrukturer av mikroporösa material
US6787023B1 (en) 1999-05-20 2004-09-07 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Metal-containing macrostructures of porous inorganic oxide, preparation thereof, and use
CN1365300A (zh) 1999-05-20 2002-08-21 埃克森美孚化学专利公司 烃转化方法及其中使用的催化剂
US6926882B2 (en) 2000-01-05 2005-08-09 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Porous inorganic macrostructure materials and process for their preparation
US20020074293A1 (en) * 2000-12-14 2002-06-20 Kuznicki Steven M. Porous static water softener containing hybrid zeolite-silicate composition
WO2011004382A1 (en) * 2009-07-09 2011-01-13 The Secretary, Department Of Atomic Energy A polymer composite for extracting cesium from nuclear waste and/ or other inorganic wastes/ solutions
RU2576020C1 (ru) 2011-12-28 2016-02-27 Дайнитисейка Колор Энд Кемикалс Мфг. Ко., Лтд. Способ удаления радиоактивного цезия, гидрофильная смоляная композиция для удаления радиоактивного цезия, способ удаления радиоактивного йода и радиоактивного цезия и гидрофильная композиция для удаления радиоактивного йода и радиоактивного цезия
RU2616064C1 (ru) * 2016-03-31 2017-04-12 Российская Федерация, от имени которой выступает Государственная корпорация по атомной энергии "Росатом" (Госкорпорация "Росатом") Способ получения сорбента на основе полимерного гидрогеля
CN113694874B (zh) * 2021-09-02 2022-07-12 南京大学 一种钛锆吸附剂及其制备方法与应用

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2521288A (en) * 1947-08-29 1950-09-05 Rohm & Haas Anion-exchange resins in spheroidal form
US4386006A (en) * 1968-01-25 1983-05-31 The Dow Chemical Company Ion-exchange compositions
GB1360648A (en) * 1970-12-23 1974-07-17 Nippon Soda Co Method of adsorbing heavy metals and compounds of heavy metals
SE441497B (sv) * 1972-12-30 1985-10-14 Toyo Jozo Kk Forfarande for framstellning av molekylsiktpartiklar
US4140653A (en) * 1975-09-30 1979-02-20 Toyo Soda Manufacturing Co., Ltd. Solid support for liquid chromatography
JPS5262189A (en) * 1975-11-17 1977-05-23 Japan Exlan Co Ltd Method of producing adsorbent
DE2626732A1 (de) * 1976-06-15 1977-12-29 Hoechst Ag Absorptionsmittel fuer die wasseraufbereitung und verfahren zu seiner herstellung
JPS53106682A (en) * 1977-03-01 1978-09-16 Hitachi Ltd Supporting method for hydrated metal oxide on carrier
JPS54148186A (en) * 1978-05-13 1979-11-20 Yasumasa Shigetomi Complex adsorbent for anion
US4362626A (en) * 1979-08-16 1982-12-07 Takeda Chemical Industries, Ltd. Ion exchanger of hydrated oxide of Ti, Zr, or Sn and cured polyester, and exchange method
US4316819A (en) * 1980-08-11 1982-02-23 Uop Inc. Technique to reduce the zeolite molecular sieve solubility in an aqueous system
US4461714A (en) * 1980-12-18 1984-07-24 The Dow Chemical Company Method of making crystalline 2-layer lithium aluminates in ion exchange resins
SU1012969A1 (ru) * 1981-07-20 1983-04-23 Всесоюзный научно-исследовательский институт гидрогеологии и инженерной геологии Способ получени ферроцианидного сорбента на полимерной основе
US4415677A (en) * 1981-10-02 1983-11-15 The Dow Chemical Company Removal of sulfate ions from brine using composite of polymeric zirconium hydrous oxide in macroporous matrix
JPS5969151A (ja) * 1982-10-13 1984-04-19 Unitika Ltd 球状イオン交換樹脂とその製造法及び吸着処理法
US4661327A (en) * 1983-03-30 1987-04-28 Phillips Petroleum Company Recovery of mineral values using magnetically susceptible ion exchange agent

Also Published As

Publication number Publication date
DD254892A5 (de) 1988-03-16
HUT42715A (en) 1987-08-28
CS631486A2 (en) 1989-09-12
EP0217143B1 (en) 1991-01-23
DE3677115D1 (de) 1991-02-28
US4755322A (en) 1988-07-05
EP0217143A3 (en) 1988-11-09
EP0217143A2 (en) 1987-04-08
PL145676B1 (en) 1988-10-31
PL255191A1 (en) 1987-06-29
RU1837956C (ru) 1993-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS269984B2 (en) Composite ion exchanger for metallic ions selective sorption and method of its preparation
EP0111999B1 (en) Spherical ion exchange resin, method for producing the same and method for adsorption treatment using the same
Šebesta Composite sorbents of inorganic ion-exchangers and polyacrylonitrile binding matrix: I. Methods of modification of properties of inorganic ion-exchangers for application in column packed beds
US20070241057A1 (en) Oxo anion-adsorbing ion exchangers
US6558552B1 (en) Composite material based on hexacyanoferrates and polymer, method for making it and use
US20040178385A1 (en) Method for preparing a composite solid material based on hexacyanoferrates, and method for fixing mineral pollutants using same
GB2056429A (en) Ion adsorbent
EP0198717B1 (en) Radioactive waste treatment method
JP2015160208A (ja) 吸着剤の造粒方法及び該方法により製造される吸着剤顆粒
US2460516A (en) Ion-exchange resin
EP0666577B1 (en) Magnetic particles, a method for the preparation thereof and their use in the purification of solutions
US4423159A (en) Phenolic cation exchange resin material for recovery of cesium and strontium
Milyutin et al. Modern sorption materials for cesium and strontium radionuclide extraction from liquid radioactive waste
US5256615A (en) Granular inorganic exchangers
US2373547A (en) Method of removing cations from liquid media
Sebesta et al. An overview of the development, testing, and application of composite absorbers
US5098577A (en) Method for contacting active material with liquids and separating same
Veith Selectivity and adsorption capacity of smectite and vermiculite for aluminum of varying basicity
EP3319726B1 (de) Caesium selektive harze
RU2113024C1 (ru) Неорганический сферогранулированный композиционный сорбент на основе гидроксида циркония и способ его получения
JPH0140658B2 (cs)
Chanda et al. Polybenzimidazole resin based new chelating agents uranyl ion selectivity of resins with immobilized glyoxal-bis-2-hydroxyanil and salicylaldehyde-ethylenediimine
JP3173528B2 (ja) 炭酸イオン又は重炭酸イオンの固定化方法
GB2056471A (en) Ion-exchanger for Separating Gallium-68 from its Parent Nuclide Germanium-68
US5229284A (en) Enzyme immobilzation on a macropermable agglomerate of microporous α-a