CS266099B1 - Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu - Google Patents

Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu Download PDF

Info

Publication number
CS266099B1
CS266099B1 CS881990A CS199088A CS266099B1 CS 266099 B1 CS266099 B1 CS 266099B1 CS 881990 A CS881990 A CS 881990A CS 199088 A CS199088 A CS 199088A CS 266099 B1 CS266099 B1 CS 266099B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fabric
width
warp
structures
dimensional stability
Prior art date
Application number
CS881990A
Other languages
English (en)
Other versions
CS199088A1 (en
Inventor
Ervin Faulhaber
Vladimir Hammer
Original Assignee
Ervin Faulhaber
Vladimir Hammer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ervin Faulhaber, Vladimir Hammer filed Critical Ervin Faulhaber
Priority to CS881990A priority Critical patent/CS266099B1/cs
Publication of CS199088A1 publication Critical patent/CS199088A1/cs
Publication of CS266099B1 publication Critical patent/CS266099B1/cs

Links

Landscapes

  • Manufacturing Of Multi-Layer Textile Fabrics (AREA)

Abstract

Plošná textilie s vysokou rozměrovou stabilitou vykazuje na vztaženou šíři jednoho metru při zahřátí na 200 °C po dobu 10 minut a při současném mechanickém zatížení tahovou silou 400 N rozměrovou stálost při změně tvaru zúžením po Šířce a/nebo současně protažením po délce v rozsahu maximálně 3 % vzhledem k nezatíženému stavu. Rozměrové stability je dosaženo tím, že se v průběhu tepelné úpravy plošné textilie záměrně snižuje srážecí síla nitových a vlákenných útvarů jejich volným vysrážením ve směru šíře a současně se záměrně zvyšuje srážecí síla nitových a vlákenných útvarů jejich předpnutím a vytažením ve směru délky plošné textilie.

Description

Vynález se týká plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou, která je vhodná například pro nosnou vložku do hydroizolačních pásů. Je zhotovena technologií osnovního pletení nebo proplétání. V provedení osnovní pleteniny obsahuje jednoduchá, nebo vícenitová očka a spojovací kličky s vloženými nitovými útvary ze syntetického materiálu v napřímeném stavu ve směru šířky a/nobo délky plošné textilie. V provedení propletu obsahuje plošná |<·χι|||<· nounou C.íiil , napi Ik I ad z tkaniny ze syntetického materiálu, nejméně jeden vlákenný útvar a zpevňovací proplétací vazbu, rovněž ze syntetického materiálu.
Konstrukce materiálů, určených pro progresivní izolační technologie a výrobky je zaměřena na optimální kombinace nosných prvků s povrchovými vrstvami. To platí zejména o hydroizolačních pásech a střešních krytinách, u kterých se požadují spolehlivé izolační schopnosti a odpovídající fyzikální vlastnosti s důrazem na vysokou rozměrovou stálost výrobku i za extrémních povětrnostních podmínek. Konstrukční uspořádání těchto materiálů je z hlediska charakteristiky technického řešení obecně nasměrováno do dvou směrů, a to na zvyšování a stálé zdokonalování rozhodujících technických parametrů nosných prvků nebo na použití speciálně vyvinutých tužidel a izolačních nebo impregnačních hmot, což však je ekonomicky méně výhodné.
Jsou známa četná konstrukční řešení plošných textilních útvarů speciálně přizpůsobených ke zvýšení účinnosti nosných prvků obalových a izolačních materiálů. Jde například o rohože z nahodile orientovaných skleněných monofilamentních vláken v kombinaci se svazky skleněných vláken, spojených navzájem pojivém. V jiném provedení jsou skleněné rohože vyrobeny tkalcovskou technologií. Vyhovují jako nosné vložky pro nenáročné izolační materiály, jsou však nevhodné z hlediska požadovaných parametrů na speciální použití. Konstrukce některých druhů asfaltových střešních krytin jsou založeny na technologii výroby netkaných textilií, vyrobených vpichováním plošného rounového útvaru pro nosnou vložku z nahodile rozložených jemných a dlouhých vláken. Jde o poměrně jednoduché a ekonomicky výhodné výrobky, vhodné pro nenáročné účely použití, nikoliv však pro speciální nasazení, například v podobě krytin na ploché střechy. Jsou rovněž známé nosné vložky obalových a krycích materiálů, obsahující rouna vyrobena pod tryskou ze syntetických filamentů o bodu tání nad 250 °C, impregnovaná dodatečně a propojena neutrální, až slabě alkalicky nastavenou dispersí pojivá. Přestože se takto zhotovené nosné materiály vyznačují vyhovující pevností v ohybu, pevností a tažností při přetrhu, nedochází ani na základě tepelného a chemického zpracování k jejich žádoucí stejnoměrnosti, což omezuje jejich použití na zdokonalené výrobky.
Způsob rozměrového ustálení v podélném směru nosné vložky se používá při výrobě izolačních asfaltových pásů ve formě netkané textilie z polypropylenových vláken, mechanicky zpevňovaných vpichováním a následně proplétaných vaznou nití, případně zpevňovaných armaturami alespoň v jednom směru. Textilie se přitom v podélném směru pevně přidržuje, což se projevuje v rozměrovém ustálení po její délce. Tímto postupem však není zabezpečena rozměrová stabilita výrobku ve směru napříč, navíc materiálové složení textilie nesplňuje požadavek na tepelné namáhání při zahřátí na 200 °C.
Cílem vynálezu je nový výrobek, vhodný v oblasti progresivní obalové techniky k aplikaci zejména ve stavebnictví, například jako nosná vložka střešních plášEů a dalších vysoce náročných izolací s požadavkem na tvarovou stálost a vysokou odolnost vůči klimatickým vlivům, hlavně vůči rozdílným·teplotám a mechanickému namáhání jak při samotném zpracování, tak u uživatele v izolačním materiálu. Konstrukce výrobku a způsob jeho následné tepelné úpravy jsou zaměřeny na možnost použití modifikovaných bitumenů s vyšším bodem tání a lepšími užitnými vlastnostmi výrobku.
Ke splnění vytčených cílů směřuje plošná textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v provedení osnovní pleteniny nebo propletu. V případě využití osnovní pleteniny je použito syntetických niťových útvarů, například polyesterové hedvábí nebo staplových přízí v základu, tj. v očkách a spojovacích' kličkách a ve vložených výplňkových nitích. U propletu je zhotovena ze syntetického niťového materiálu jak nosná část, například tkanina a nejméně jeden.plošný vlákenný útvar, tak i nitě zpevňující vazby, kterou jsou plošné vlákenné útvary propleteny. Podstata řešení spočívá v tom, že plošná textilie vykazuje na vztaženou šíři jednoho metru rozměrovou stálost, určenou změnou tvaru zúžením tvaru po šířce a/nebo současně protažením po délce maximálně 3 % vzhledem k nezatíženému stavu, a to při zahřátí na 200 °c po dobu 10 minul a při 'icněnnnóm mnrhanínkém zatížení tahovou silou 400 N. Dosažení této vysoké t t > z.uu11 t»v< stability )<» umožněno zvláštním technolog .1 ckým postupem, při kterém se v průběhu úpravy plošné text!Líc záměrně snižuje srážecí síla niťových a vlákenných útvarů jejich volným vysrážením ve směru šíře plošné textilie. Současně se také záměrně zvyšuje srážecí síla niťových a vlákenných útvarů jejich napřímením a vyztužením ve směru délky plošné textilie.
Při tepelné úpravě a následném natužení získal plošný útvar ve směru šíře stabilizovaný tvar a ve směru délky utlumenou srážecí sílu, která se následně za tepelného zatížení plošné textilie při 200 °C po dobu 10 minut vybudí, přičemž srážecí síla působí proti tahové síle, vyvolané mechanickým zatížením, kterou se zčásti ruší. Výsledná změna tvaru protažením, činí ve směru délky maximálně 3 % a současně výsledná změna tvaru zúžením po šířce rovněž maximálně 3 % z daného rozměru.
Na takto upravenou plošnou textilii se pak nanáší roztavený chemický prostředek s teplotou média do 200 °C, například modifikovaný bitumen.
Plošná textilie podle vynálezu představuje s ohledem k vyšším kvalitativním parametrům, k vysoké plošné rovnoměrnosti a optimální plošné hmotnosti významný inovační stupeň, a to při nižším podílu hodnotného základního materiálu - surovin. Je možno zapracovat do propletu druhotné suroviny bez újmy na pevnostní parametry a užitné vlastnosti. Při rozměrové stabilitě do 3 % nedochází k výkyvům v šíři plošné textilie a k znečišťování nebo poškození výrobního zařízení pro povrstvování bitumenem.
Příklad 1 ‘
Vícevrstvý proplet zhotovený na proplétacím stroji ARACHNE obsahuje tyto komponenty:
- nosnou vrstvu ve formě tkaniny zhotovené z PES hedvábí 167 dtex o plošné hmotnosti rr “2 55 g.m
- dvě adhézní vrstvy ve formě termicky pojeného rouna z 80% PES střiže a 20% POP střiže -2 každá o plošné hmotnosti 45 g.m
- zpevňující osnovní niťovou vazbu ze dvou soustav osnovních nití z PESh 167 dtex, hladká nosná vrstva je uložena ve střední části vícevrstvého propletu, adhézní vrstvy jsou uloženy po obou vnějších stranách.
Všechny tři plošné útvary jsou k sobě mechanicky propojeny osnovní pletařskou niťovou vazbou.
Takto zhotovený vícevrstvý proplet se podrobí tepelné úpravě na fixačním rámu, po dobu nejméně 90 sec. při 220 až 225 °C. Proplet se ve směru šíře volně vysráží, avšak ve směru délky se současně záměrně předpíná minimálně o 5 %. Po tepelné fixaci se proplet tuží chemickými tužícími prostředky na bázi termosetů a termoplastů, ořezává ha stanovenou šíři a adjustuje. Takto zhotovený proplet vykazuje následující technické parametry:
31,5
17,3
Plošná hmotnost: g/m 2 Tržné zatížení:
- po délce kN/m
- po šířce kN/m
Tažnost:
- po délce Ϊ33,6
- po šířce ' %32
Rozměrová stálost při tepelném a mechanickém zatížení
- prodloužení po délce %0
- zúžení po šířce %1
Přiklad 2
Vícevrstvý proplet, zhotovený na proplétacím stroji ARACHNE podobným způsobem jak uvedeno v příkladu 1 obsahuje:
- nosnou část ve formě tkaniny, zhotovené ze zbytkových položek PESh 167 dtex a 110 dtex „ 2o o plošné hmotnosti cca 70 g.m a pevnosti v tahu ve směru délky 10 kN/m a ve směru šíře 15 kN/m
- dvě vrstvy vlákenných útvarů z TDS s převažujícím podílem PES vláken ve výši cca 80 % a dalšími podíly PAD a POP vláken ve celkové výši cca 20 % o plošné hmotnosti ~-2 az 70 g.m
- niťovou zpevňující vazbu z jedné soustavy osnovních nití z PESh 167 dtex hladké.
Proplet se podrobí tepelné úpravě na fixačním rámu a tužení stejným způsobem jak uvedeno v příkladu 1.
v -2
Proplet ve finálním provedení vykazuje plošnou hmotnost 240 g.m pevnost v tahu ve směru šíře a délky minimálně 17 kN/m a změnu tvaru při tepelném a mechanickém zatížení po 1 % ve směru šíře a délky.
Příklad 3 *
Osnovní úplet, zhotovený ze dvou soustav vazných nití z PESh 167 dtex hladkého a z jedné soustavy volně vkládaných nití v příčném směru z PESh 167 dtex.2 NR o režné šíři 110 cm a plošné hmotnosti 180 až 190 g.m se podrobí tepelnému zpracování na fixačním rámu, kde se na procházející úplet působí sálavým teplem v jednotlivých komorách až do hodnoty 220 oc po dobu 90 sec. Ve směru šíře je úplet volně zavěšen na jehličky, aby se v průběhu tepelné úpravy srážecí síla snížila na minimální hodnotu a po vysrážení úpletu vykazoval šíři 102 cm.
V podélném směru je však osnovní úplet předpínán a vytažen minimálně do hodnoty 5 % a v tomto stavu zafixován, takže ve směru délky úpletu se současně zvýšila a zafixovala srážecí síla.
Následná operace je tužení úpletu chemickými tužícími prostředky na bázi termosetů a termoplastů. Osnovní úplet po finální úpravě vykazuje následující mechanické fyz. hodnoty.
Plošná hmotnost - -2 g .m 230
po délce kN/m 18
po šířce kN/m 15
Tažnost:
po délce % 31,5
po šířce % 37
Rozměrová stálost při tepelném zatížení 200 °C, mechanické zatížení po dobu 10 minut
prodloužení po délce zúžení po šéfce

Claims (1)

  1. Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě propletu nebo osnovní pleteniny, sestávající v provedení propletu z nosné části ve formě tkaniny nebo podobného plošného niťového útvaru, zhotoveného ze syntetických niťových útvarů a z jednoho nebo více plošných vlákenných útvarů, obsahujících syntetická, především polyesterová vlákna a dále z nilové zpevňující vazby, kterou jsou plošné vlákenné útvary a plošné nitové útvary propleteny, nebo sestávající v provedení osnovní pleteniny ze syntetických ničových útvarů, například polyesterové hedvábí nebo staplových přízí, uspořádaných v osnovní pletenině jednak v napřímeném stavu rovnoběžně ve směru šířky a/nebo délky, jednak ve zformovaném stavu do tvaru jednoniřových a/nebo víceniřových oček a spojovacích kliček nitové osnovní vazby, přičemž je takto mechanicky zhotovena plošná textilie v obou provedeních podrobena tepelnému zpracování a natažení chemickými tužícími prostředky, vyznačující se tím, že se v průběhu tepelné úpravy plošné textilie záměrně snižuje srážecí síla niřových a vlákenných útvarů jejich volným vysrážením ve směru šíře plošné textilie a současně se záměrně zvyšuje srážecí síla niřových a vlákenných útvarů jejich předpnutím a vytažením ve směru délky plošné textilie, čímž tato po ukončení tepelné úpravy a po následném natužení vykazuje ve směru šíře stabilizovaný tvar a ve směru délky utlumenou srážecí sílu, která se vybudí za tepelného zatížení této plošné textilie při 200 °C po dobu 10 minut při současném mechanickém zatížení tahovou silou 400 N, při kterém srážecí síla působí proti tahové síle, vyvolané mechanickým zatížením, kterou zčásti ruší, takže výsledná změna tvaru protažením činí ve směru délky maximálně 3 % a současně výsledná změna zúžením po šířce rovněž maximálně 3 % z daného rozměru, načež se na takto upravenou plošnou textilii nanáší roztavený chemický prostředek s teplotou média do 200 °C, například modifikovaný bitumen, při zachování rozměrové stálosti plošné textilie.
CS881990A 1988-03-28 1988-03-28 Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu CS266099B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS881990A CS266099B1 (cs) 1988-03-28 1988-03-28 Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS881990A CS266099B1 (cs) 1988-03-28 1988-03-28 Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS199088A1 CS199088A1 (en) 1989-03-14
CS266099B1 true CS266099B1 (cs) 1989-11-14

Family

ID=5355680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS881990A CS266099B1 (cs) 1988-03-28 1988-03-28 Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266099B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS199088A1 (en) 1989-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1200668B1 (en) Laminates including two or more layers of organic synthetic filament non-wovens and glass woven webs and scrims
KR100490187B1 (ko) 베이스인라이너,이의제조방법및이를포함하는제품
Peled et al. Effects of woven fabric geometry on the bonding performance of cementitious composites: mechanical performance
PL169756B1 (pl) Dywan petelkowy PL PL
JPH0359153A (ja) 成形可能な織編物材料及びそれよりなる網状材料
CZ285916B6 (cs) Teplem lepivý podklad obsahující rouno z vláken propletených s tvarovanými útkovými nitěmi, a zařízení pro jeho výrobu
US5194320A (en) Heat bonding textile for linings and a method of manufacturing same
NO125283B (cs)
JPH1143812A (ja) 安定性が改良された布芯地
RU2345183C1 (ru) Способ изготовления нетканого иглопробивного материала
JPH1053949A (ja) ベースインライナー、その製造方法及びその使用
CN1052767C (zh) 纺织复合材料作为簇绒基布的应用
CZ287643B6 (en) Fibrous structure
KR20090108091A (ko) 탄성 삽입물, 이의 제조 방법 및 용도
EP2154281B1 (en) Base interlining and coated roofing membranes
KR101037492B1 (ko) 섬유 산업에 사용하기 위한 고정 가능한 부직포 심지 재료
NO158388B (no) Borehull-loggesystem.
EP1416077A2 (en) Three-dimensional microfibrous fabric with a suede-like effect and method for its preparation
CS266099B1 (cs) Způsob výroby plošné textilie s vysokou rozměrovou stabilitou v podobě osnovní pleteniny nebo propletu
IE920999A1 (en) Filament-reinforced polyester inlay
ES2859663T3 (es) Tela no tejida reforzada
US20100040810A1 (en) Textile substrate for tufted product
RU2249066C2 (ru) Кордное полотно
TWI239894B (en) Non-woven laminate composite
CS258844B1 (cs) Asfaltový izolační pás s nosnou částíve formě plošného textilního útvaru