CS265558B1 - Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek - Google Patents

Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek Download PDF

Info

Publication number
CS265558B1
CS265558B1 CS873176A CS317687A CS265558B1 CS 265558 B1 CS265558 B1 CS 265558B1 CS 873176 A CS873176 A CS 873176A CS 317687 A CS317687 A CS 317687A CS 265558 B1 CS265558 B1 CS 265558B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
concentration
water
fraction
heparin
Prior art date
Application number
CS873176A
Other languages
English (en)
Other versions
CS317687A1 (en
Inventor
Ivana Ing Csc Zemanova
Zdenek Rndr Csc Roubal
Zdenek Rndr Csc Franc
Jaroslava Mudr Csc Grimova
Eva Mudr Maturova
Jana Rndr Csc Krajickova
Original Assignee
Ivana Ing Csc Zemanova
Zdenek Rndr Csc Roubal
Zdenek Rndr Csc Franc
Grimova Jaroslava
Maturova Eva
Jana Rndr Csc Krajickova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ivana Ing Csc Zemanova, Zdenek Rndr Csc Roubal, Zdenek Rndr Csc Franc, Grimova Jaroslava, Maturova Eva, Jana Rndr Csc Krajickova filed Critical Ivana Ing Csc Zemanova
Priority to CS873176A priority Critical patent/CS265558B1/cs
Publication of CS317687A1 publication Critical patent/CS317687A1/cs
Publication of CS265558B1 publication Critical patent/CS265558B1/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Abstract

Řešení se týká polysírového esteru glykosaminoglykanu, resp. jeho sodné soli, významného léčiva s antiartrotickým a chondroprotektivním účinkem. Rovněž se týká způsobu výroby tohoto léčiva, a to frakcionací tzv. S-heparinu etanolem, čímž se získá žádaná substance, charakterizovaná rozpětím molekulové hmotnosti od 7 000 do 11 000 daltonů, obsahem síry od 7 do 14 S hmot. a antikoagulační účinnosti do 90 IU/mg.

Description

(57) Řešení se týká polysírového esteru glykosaminoglykanu, resp. jeho sodné soli, významného léčiva s antiartrotickým a chondroprotektivním účinkem. Rovněž se týká způsobu výroby tohoto léčiva, a to frakcionací tzv. S-heparinu etanolem, čímž se získá žádaná substance, charakterizovaná rozpětím molekulové hmotnosti od 7 000 do 11 000 daltonů, obsahem síry od 7 do 14 S hmot. a antikoagulační účinnosti do 90 IU/mg.
CS 265 558 B1
Vynález se týká polysírového esteru glykosaminoglykanu, resp. jeho sodné soli a způsobu výroby tohoto esteru, resp. jeho sodné soli.
Tato nová látka, v dalším označovaná pro stručnost heparon, má význam jako léčivo s antiarthrotiokým a ohondroprotektivnim účinkem. Získá se z pólysacharidu, odpadajícího při výrobě heparinu z hovězích plic, který má nízký obsah síry a je dodatečně sulfatován chemickou cestou a je znám pod označením S-heparin jako účinné antikoagulans. Tento sulfatovaný polysacharid se vyznačuje širokým rozmezím molekulové hmotnosti. Etanolovou frakcíonaoí se z S-heparinového komplexu oddělí heparon, sulfatovaný polysacharid s relativně nízkou průměrnou molekulovou hmotností a žádoucí nízkou antíkoagulační účinností. Zbývající frakce S-heparinu po oddělení nízkomolekulárního heparonu se tím naopak úměrně obohatí na antíkoagulační účinnosti. Vynález tedy v důsledku prakticky bezztrátové technologie poskytuje nový typ žádaného léčiva a. tim inovuje a značnou měrou i ekonomizuje celou výrobu heparinu a S-heparinu, jak je podrobněji popsáno níže.
Jak je známo, charakterizuje E. Jorpes v monografii Heparin in the Treatment of Thrombošic, Oxford Press, 1946, přirozený heparin syntetizovaný organismem savců, jako nehomogenní směs mono- až tetrasírovýoh esterů polysacharidu (s obsahem síry 6,36 až 15,81 % hmot.), uvažuje-li se disaoharidová jednotka jako základ heparinové makromolekuly. Vedle této směsi sírových esterů existuje v organismu ještě síry prostý heparinový polysacharid, konjugát uranové kyseliny s glukosaminem. Oměrně se zvyšujícím se obsahem síry stoupá antíkoagulační účinnost, síry prostý polysacharid je antikoagulačně neúčinný. Průměrná molekulová hmotnost heparinu s převahou podílu výše sulfatovaných esterů je asi 16 000 daltonů.
Při výrobě heparinu z hovězích plic (čs. pat. spis č. 91 903) se získá jednak frakce obsahující vysoce účinný heparin a jednak frakce polysacharidů s nízkým obsahem síry a nízkou antíkoagulační účinností, která tvoří odpad. Podíl této frakce je asi 6 až 8násobek hmotnosti čistého heparinu.
Uvedenou odpadní polysacharidovou frakci se podařilo výhodně zužitkovat dodatečnou chemickou sulfatací na antikoagulačně účinný produkt (čs. AO č. 217 193). Z výchozí suroviny, tj. z odpadní frakce s obsahem síry pod 3 % hmot. se tak získal produkt s obsahem síry až 13 % hmot., analogický heparinu a s antíkoagulační a antilipemickou aktivitou srovnatelnou s čistým heparinem. Tento produkt, v dalším označovaný pro stručnost S-heparin, byl zaveden do léčebné praxe jako účinná součást externě aplikovaných přípravků k léčení tromboflebitidy, hematomů apod., popřípadě sublinguálních tablet s antilipemickým účinkem.
Výsledkem dalších výzkumů v této oblasti bylo zjištění, že S-heparin, definovaný jako polysulfát glykosaminoglykanu (GAGPS), je z hlediska molekulové hmotnosti směsí frakcí asi od 5 000 do 17 000 daltonů, přičemž stupeň sulfatace je téměř rovnoměrný bez ohledu na velikost polyméru. Tento poznatek vedl k vypracováni postupu izolace určitých frakcí s poměrně úzkým rozpětím molekulových hmotností a umožnil tak získat materiály s různými biochemickými a farmakologickými vlastnostmi. Jednou z látek takového typu je frakce S-heparinu s molekulovou hmotností pod 11 000 daltonů a s obsahem síry 8 až 14 % hmot. Způsob frakoionace S-heparinu, vedoucí k izolaci jmenované frakce, označovaná jako heparon (viz výše), jsou předmětem tohoto vynálezu.
Svými vlastnostmi patří heparon mezi antiarthrotika, resp. chondroprotektiva, která jsou používána k léčení artrozy kyčelních a koleních kloubů, ďegenerativních onemocnění páteře, bolestivé ztuhlosti kloubů apod. Přesná chemická struktura heparonu není určitelná, nebot GAGPS jsou aniónické heteropolysacharidy, složené z konjugovaných hexuronových kyselin a aminocukrů. Charakteristickými rysy jsou relativně vysoký obsah síry a definované rozpětí molekulové hmotnosti.
Při studiu vlastností a biologické účinnosti byl heparon srovnáván s komerčním přípravkem z téže indikační oblasti (IX, Europáischer Kongress fiir Rheumatologie, Wiesbaden, 1979,
Internationales Arzneimittelsymposium ARTEPARON).
Antiartrotický a chondroprotektivní účinek GAGPS je výsledkem celé řady jejich nespecifických i specifických interakcí. Příkladem nespecifického působení je ínhibice proteolytických enzymů, které jsou nejvýraznějším faktorem degradace základní hmoty kloubní chrupavky. Jde zejména o kolagenázy a neutrální proteinázy serinového a thiolového typu. Příkladem specifického působení heparonu je kompetitivní ínhibice beta-glukuronidázy, která se podílí na rozkladu polysacharidových řetězců proteoglykanů chrupavky. Specifická složka antiartrotiokého účinku heparonu se projevuje zejména přímím ovlivněním artrotických chondrocytů ve smyslu narušeného metabolismu a zvýšeni biosyntézy kolagenu a proteoglykanů.
ínhibice hydrolytických enzymů in vitro heparonem ve srovnání s komerčním přípravkem byla s pomocí příslušných substrátů prokázána u kolagenázy, elastázy, katepsinu B 1, papainu, chymotrypsiiju a beta-glukuronidázy. ínhibice všech testovaných proteináz měla u obou látek velmi podobný průběh, přičemž 50 % ínhibice proteolytických enzymů bylo dosaženo při koncentracích 10 ^molárních, které odpovídají hladinám in vivo, jakých je dosahováno v lidské artrotické chrupavce i po nitrosvalové aplikaci komerčního přípravku.
Při studiu vlivu heparonu a komerčního přípravku na metabolismus kolagenu a proteoglykanů lidské osteoartrotioké chrupavky in vitro byly jako radioaktivní prekurzory použity
3
D-l( C)-glukosamin a L-(5- H)-prolin. V kolagenní frakci byl stanoven hydroxyprolin a izolován 3H-hydroxyprolin. Z frakce proteoglykanové byly izolovány proteoglykany a stanoven
3 obsah bílkovin, hexosaminu a zjištována radioaktivita- C-glukosaminu a H-prolinu jako míra inkorporace radioaktivních prekurzorů do bílkovinné a polysacharidové složky proteoglykanů. Ze získaných výsledků vyplynulo, že v přítomnosti obou preparátů se výrazně zvýšila inkorporace radioaktivních prekurzorů do kolagenní a proteoglykanové (bílkovinné i polysacharidové) frakce osteoartrotioké chrupavky o 40 až 100 %. Tento jev byl už popsán a detailně studován řadou autorů (již citováno). Bylo prokázáno, že GAGPS obecně jednak inhibují katabolické procesy chondrocytů v chrupavce a jednak přímo stimuluji biosyntézu proteoglykanů a kolagenu těmito chondrocyty. Celkový účinek se tak projevuje normalizací metabolické aktivity chondrocytů a tento děj je jedním z nejdůležitějších předpokladů antiartrotické a chondroprotektivní účinnosti GAGPS a tedy heparonu in vivo.
Dále bylo pomocí značeného Tc-heparonu a komerčního přípravku sledováno rozdělení radioaktivity v různých tkáních krys ve 24 hodině po nitrosvalové aplikaci. Významné z terapeutického hlediska je zjištění vysokých koncentrací v kloubní tkáni v blízkém sousedství místa aplikace, přičemž rozdíly mezi oběma přípravky jsou statisticky nevýznamné.
Podle vynálezu lze tedy heparon charakterizovat jako polysírový ester glykosaminoglykanu (GAGPS), resp. jeho sodnou sůl, obsahující 8 až 14 % hmot. síry, nejvýše 3 % hmot. dusíku, s molekulovou hmotností Mr 7 000 až 11 000, s antikoagulační účinností nejvýše 90 ÍU/mg (vyšší účinnost je nežádoucí z důvodů vedlejších účinků).
Vynález se dále týká způsobu výroby polysírového esteru glykosaminoglykanu - heparonu - a jeho sodné soli. Podstata tohoto způsobu spočívá v tom, že se vodný roztok s-heparinu o hmotnostní koncentraci 4 až 5 %, s přísadou 1 % hmot. chloridu sodného, s hodnotou pH 6 až 9, při teplotě 10 až 20 °C, sráží organickým, s vodou mísitelným rozpouštědlem, zejména etanolem, do koncentrace 27 až 32 % obj., po oddělení vyloučené sraženiny 1 frakce se supernatant při teplotě 10 až 20 °C sráží organickým, s vodou mísitelným rozpouštědlem, zejména etanolem, do koncentrace 50 až 60 % obj., vyloučená sraženina 2 frakce se po oddělení a dehydrataci rozpustí ve vodě na roztok o hmotnostní koncentraci 8 až 12 %, s přísadou 1 % hmot. chloridu sodného, jenž se po úpravě pH na hodnotu 9 až 10 při teplotě 70 až 100 °C odbarvuje působením manganistanu sodného v množství 0,5 až 1 í hmot., vztaženo na hmotnost 2 frakce, vyloučená sraženina se oddělí z filtrátu po ochlazení na teplotu 15 až 25 °C přidáním organického s vodou mísitelného rozpouštědla, zejména etanolu, nejméně ve dvojnásobném objemovém přebytku, vyloučená 2 frakce se po izolaci rozpustí ve vodě na roztok o hmotnostní koncentraci až 6 %, s přísadou 1 % hmot. chloridu sodného, s hodnotou pH 6 až 10, při teplotě 10 až 20 °C, k němuž se přidá organické, s vodou mísitelné rozpouštědlo, zejména etanol, do koncentrace 27 až 32 % obj., popřípadě vzniklá sraženina se oddělí a spojí s 1 frakcí, načež se ze supernatantu zvýšením koncentrace organického, s vodou mísitelného rozpouštědla, zejména etanolu, na 50 až 60 % obj., vyloučí žádaný produkt heparonu ve formě sraženiny, která se izoluje.
Získaná substance sodné soli heparonu, jako definovaná frakce GAGPS, je bílý amorfní prášek, rozpustný ve vodě, nerozpustný v organických rozpouštědlech, netaje, rozkládá se.
K průkazu totožnosti slouží metachromatická reakce s toluidinovou modři, která je charakteristická pro GAGPS. Obsah dusíku dle Kjeldahla je nejvýše 3 % hmot. v sušině, obsah síry dle Schónigera minimálně 8 Ϊ hmot. v sušině, antikoagulační účinnost nejvýše 90 IU/mg. Molekulová hmotnost, Mr, stanovená gelovou permeační chromatografií je 7 000 až 11 000. K léčebným účelům se heparon aplikuje Injekčně v podobě 5 % vodného roztoku (váhově) a to nitrosvalově nebo nitrokloubně v 15 individuálních dávkách po 1 ml v průběhu 8 týdnů. Léčebné kůry se mohou po 6 měsících opakovat.
Vynález je blíže ilustrován následujícím příkladem provedení, přičemž ovšem není omezen pouze na podmínky v něm uvedené.
kg S-heparinu z hovězích plic a 200 g chloridu sodného se za míchání rozpustí ve 20 litrech demineralizované vody a pH vzniklého roztoku se upraví 20% roztokem hydroxidu sodného na pH 8. Za stálého míchání se při teplotě do 20 °C přidává etanol do koncentrace 27 až 30 % obj. V míchání se pokračuje ještě 10 minut a pak se nechá v klidu 24 hodin sedimentovat. Potom se supernatant oddělí a sraženina (1 frakce) se zpracuje na antikoagulačně vysoce účinný přípravek - S-heparin se zvýšenou antikoagulační účinností.
K supernatantu po oddělení 1 frakce se za stálého míchání při teplotě do 20 °C přidává etanol do koncentrace 55 až 58 % obj. a po 10 minutách mícháni se odstaví na 48 hodin k sedimentaci. Supernatant je odpad a získaná sraženina 2.frakce se dehydratuje etanolem, filtruje a suší.
100 g 2,frakce a 10 g chloridu sodného se rozpustí v 1 litru destilované vody, pH roztoku se uprav! 20% roztokem hydroxidu sodného na 9 až 10, zahřeje se na vodní lázni na 80 °C a přidá se 1 g manganistanu sodného. Roztok se za občasného zamíchání udržuje 30 minut při 80 °C. Vylučuje se voluminezní balastní sraženina hydratovaného oxidu manganičitého, nad kterou se odděluje čirý, prakticky bezbarvý roztok. Filtrací za horka přes asbestovou filtrační vložku se sraženina oddělí a promyje na filtru malým množstvím horkého 1% roztoku chloridu sodného. Filtrát se ochladí pod 20 °C a pomalým litím do pětinásobného objemu etanolu se vysráží produkt jako bílá dobře sedimentující sraženina. Supernatant se odtáhne do odpadu a sraženina se dehydratuje etanolem, filtruje a suší.
100 g tohoto produktu se rozpustí ve 2 litrech destilované vody s 20 g chloridu sodného a pH se upraví na 8. Za stálého míchání se přidává etanol až do koncentrace 30 % obj. Pokud se tvoří nějaká sraženina, nechá se 24 hodin sedimentovat, zpracuje dehydratací a sušená se spojí s 1 frakcí. Ze supernatantu se dalším zvýšením koncentrace etanolu až na 60 % obj. vysráží heparonová frakce jako konečný produkt. Po sedimentaci asi 24 hodin se sraženina dehydratuje etanolem, filtruje a na filtru promývá absolutním etanolem, eterem a suší nejprve volně a potom v exsikátoru.
Hmotnostní výtěžek konečného produktu, tj. heparonu, je asi 10 až 20 % hmotnosti výchozí substance S-heparinu.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Polysírový ester glykosaminoglykanu, respektive jeho sodná sůl, obsahující 8 až
    14 % hmotnostních síry, nejvýše 3 % hmotnostních dusíku, s molekulovou hmotností Mr 7 000 až 11 000, s antikoagulační účinností nejvýše 90 IU/mg.
  2. 2. Způsob výroby polysírového esteru glykosaminoglykanu, respektive jeho sodné soli podle bodu 1, vyznačující se tím, že se vodný roztok S-heparinu o hmotnostní koncentraci 4 až 6 8, s přísadou 1 8 hmotnostního chloridu sodného, s hodnotou pH 6 až 9, při teplotě
    10 až 20 °C, sráží organickým, s vodou mísitelným rozpouštědlem, zejména etanolem do koncentra ce 27 až 32 % objemových po oddělení vyloučené sraženiny 1 frakce se supernatant při teplotě 10 až 20 °C sráží organickým, s vodou mísitelným rozpouštědlem, zejména etanolem, do koncenttrace 50 až 60 % objemových, vyloučená sraženina 2 frakce se po oddělení a dehydrataci rozpustí ve vodě na roztok o hmotnostní koncentraci 8 až 12 %, s přísadou 1 % hmotnostního chloridu sodného, jenž se po úpravě pH na hodnotu 9 až 10 při teplotě 70 až 100 °C odbarvuje působením manganistanu sodného v množství 0,5 až 1 % hmotnostní, vztaženo na hmotnost 2 frakce, vyloučená sraženina se oddělí, z filtrátu po ochlazení na teplotu 15 až 25 °C přidáním organického, s vodou mísitelného rozpouštědla, zejména etanolu, nejméně ve dvojnásobném objemovém přebytku, vyloučená 2 frakce se po izolaci rozpustí ve vodě na roztok o hmotnostní koncentraci 4 až 6 %, s přísadou 1 % hmotnostního chloridu sodného, s hodnotou pH 6 až 10, při teplotě 10 až 20 °C, k němuž se přidává organické, s vodou mísitelné rozpouštědlo, zejména etanol, do koncentrace 27 až 32 % objemových, popřípadě vzniklá sraženina se oddělí a spojí s 1 frakcí, načež se ze supernatantu zvýšením koncentrace organického, s vodou mísitelného rozpouštědla, zejména etanolu, na 50 až 60 i objemových vyloučí žádaný produkt ve formě sraženiny, která se izoluje.
CS873176A 1987-05-05 1987-05-05 Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek CS265558B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS873176A CS265558B1 (cs) 1987-05-05 1987-05-05 Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS873176A CS265558B1 (cs) 1987-05-05 1987-05-05 Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS317687A1 CS317687A1 (en) 1989-02-10
CS265558B1 true CS265558B1 (cs) 1989-10-13

Family

ID=5371088

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS873176A CS265558B1 (cs) 1987-05-05 1987-05-05 Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS265558B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS317687A1 (en) 1989-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5008253A (en) Sulfoamino derivatives of chondroitin sulfates of dermatan sulfate and of hyaluronic acid and their pharmacological properties
RU2383554C2 (ru) Сложные эфиры гиалуроновой кислоты с реином, способ их получения и композиции, содержащие эти эфиры
US4533549A (en) Antithrombotic agent
US4816446A (en) Heparin derivatives
US5605891A (en) Use of polysaccharides in acute peripheral neuropathies
PL106415B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych pochodnych poli/h-/siarczanu poligalaktozydosacharozy
DE69838732T2 (de) Heparinähnliche verbindungen, ihre herstellung und verwendung zur verhinderung arterieller thrombose, verbunden mit vaskulärer verletzung und eingriffen
AU599638B2 (en) Process for preparing high-purity dermatan sulphate, and pharmaceutical compositions which contain it
EP0495116B1 (en) Anti-human immunodeficiency virus agent
US20130029934A1 (en) Silyl-derivatives of polysaccharides
EP0704216A1 (en) Gel-like pharmaceutical compositions containing chondroitin sulfate salts suitable for oral administration
EP0849280B1 (en) Fucans with low molecular weight having anticoagulant, antithrombinic and antithrombotic activity
JP4567942B2 (ja) 破骨細胞形成抑制剤
Hassan et al. Nitric oxide products degrade chondroitin sulfates
KR0184260B1 (ko) 항트롬보 활성을 지닌 황산화 글리코스아미노글리큐로난
WO1991003226A2 (en) Pharmaceutical compositions containing aromatic polymers and therapeutic methods using the same
CS265558B1 (cs) Polysfrový ester glykoseminoglykanu, respektive jeho sodná sůl a způsob výroby těchto látek
JPH0273019A (ja) 多環性芳香族化合物を含有する医薬品合成物
AU2003240191A1 (en) Process for the manufacture of n-acyl-(epi)k5-amine-o-sulfate-derivatives and products thus obtained
CA1329136C (en) Composition for topical use having hair stimulating, anti-dandruff and anti-seborrhoic activity
Chaubet et al. Sulphated polysaccharides derived from dextran: biomaterials for vascular therapy
RU2197238C2 (ru) Способ профилактики и лечения остеоартроза, средство для его осуществления и способ получения средства для лечения остеоартроза
JP4462826B2 (ja) 骨疾患治療剤
JPH0670085B2 (ja) コンドロイチン硫酸誘導体
ITMI20062134A1 (it) Preparaziobne di esteri della diacereina con acido ialuronico e loro formulazioni per l'impiego farmaceutico