CS262366B1 - Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků - Google Patents

Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků Download PDF

Info

Publication number
CS262366B1
CS262366B1 CS869344A CS934486A CS262366B1 CS 262366 B1 CS262366 B1 CS 262366B1 CS 869344 A CS869344 A CS 869344A CS 934486 A CS934486 A CS 934486A CS 262366 B1 CS262366 B1 CS 262366B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
catalyst
hydrogen
mixture
addition
promoted
Prior art date
Application number
CS869344A
Other languages
English (en)
Other versions
CS934486A1 (en
Inventor
Vaclav Ing Csc Novak
Milan Ing Vitvar
Vladimir Stanek
Jitka Kratochvilova
Jaromir Ing Vybihal
Vojtech Grosser
Original Assignee
Novak Vaclav
Milan Ing Vitvar
Vladimir Stanek
Jitka Kratochvilova
Vybihal Jaromir
Vojtech Grosser
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Novak Vaclav, Milan Ing Vitvar, Vladimir Stanek, Jitka Kratochvilova, Vybihal Jaromir, Vojtech Grosser filed Critical Novak Vaclav
Priority to CS869344A priority Critical patent/CS262366B1/cs
Publication of CS934486A1 publication Critical patent/CS934486A1/cs
Publication of CS262366B1 publication Critical patent/CS262366B1/cs

Links

Landscapes

  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Description

Vynález se týká hydrogenační rafinace směsí kapalných uhlovodíků vznikajících v procesech tepelného zpracování a tlakového zplyňování uhlí, vykazujících aromatický charakter a zvýšený obsah dusíkatých, sirných, kyslíkatých a nenasycených uhlovodíků ve směsi s ropnými frakcemi.
Kapalné frakce vznikající v procesu tepelného zpracování uhlí, jako jsou hlavně benzinové frakce získané destilací plynárenských a generátorových dehtů nebo produkty·vznikající při tlakovém zplyňování Uhlí a izolované při vypírce a čištění vyráběného plynu například postupem Rectisol, patří k potenciálním surovinám pro výrobu automobilových benzinů nebo obecně motorových paliv a též aromatických uhlovodíků. I když množství těchto surovin je malé ve srovnání s ropnými surovinami zpracovávanými v rafinériích, je žádoucí a ekonomické jejich zpracování a použití pro výěe uvedené účely.
Benzinové případně výševroucí frakce připravené destilací dehtových surovin, se zbavují nejprve převážné části fenolových sloučenin a odfenolovaný produkt má vedle vysokého obsahu aromátů i vyšší obsah dusíkatých sloučenin, například pyridinu, chinolinu a jejich homologů vedle středního obsahu sirných a nenasycených sloučenin. Vlivem odfenolovacího postupu zůstává v dehtové surovině i poněkud vyšší obsah fenolátu sodného, který se projevuje vyšším obsahem popelovin. Příklad složení odfenolovaného produktu je uveden v tabulce.
Benzin vznikající při tlakovém zplyňování a odpadající při vypírce plynu procesem Rectišol obsahuje naopak vedle aromátů zvýšené množství sirných a nenasycených sloučenin a málo dusíkatých látek.
Odfenolovaný dehtový benzin
Rectisolový benzin
Hustota/20 0,849 0,793
Destilační rozmezí
zač. bodu varu °C 88 51
konec bodu varu °C . 233 165
Bromové číslo g Br/100 g 22,6 56,2
Síra % hmot. 0,54 1,72
Organické zásady mg/1 2 820 2,1
Anilinový bod °C 39,5 38,1
Obsah aromátů % hmot. 33,5 48
20 nD 1,481 0 1,473 5
Dusík ppm 53
Dieny % hmot. 6 8,5
Aby bylo možné použít dehtové suroviny jako komponenty motorových paliv nebo pro výrobu aromatických uhlovodíků, případně jako suroviny pro pyrolýzu a výrobu olefinů, je nutná jejich rafinace a tím snížení obsahu sirných, dusíkatých, kyslíkatých a nenasycených látek. Protože celkové množství těchto surovin je poměrně malé, je nejvýhodnější jejich zpracování ve směsi, například s ropnými středně vroucími frakcemi. Takový způsob rafinace je předmětem čs. vynálezu podle AO 177 692 á AO 194 136. Zpracování ve směsi s pyrolýzním benzinem nebo benzinem z krakování je předmětem čs. AO 148 538 a AO 149 535.
Příznivý vliv ředění např. ropnými frakcemi spočívá i v snížení koncentrace dusíkatých látek, která je u samotných destilátů ze zpracování uhlí mnohonásobně vyšší. Aktivní dusíkaté látky jako pyridiny, pikoliny, lutidiny a další vykazují poměrně silnou chemisorpci na aktivních centrech a povrchu katalyzátoru a i jejich produkty hydrogenace se obtížně desorbují. Lze je proto z tohoto hlediska považovat za katalytické jedy. Kromě toho i vysoký obsah aromatických uhlovodíků a jejich charakter, dále vyšší obsah nenasycených uhlovodíků i dienů, včetně složení sirných sloučenin a vyšší koncentrace kyslíkatých látek jsou příčinou toho, že hydrogenační rafinace kapalných produktů ze zpracování uhlí si dosud vyžádaly podstatně náročnější podmínky při hydrogenaci oproti ropným frakcím.
Jako katalyzátory se dosud doporučují a používají kobalt-molybdenové na alumině jako noeič, nebo molybdenové na alumině a též kombinace těchto katalyzátorů. Katalyzátory se používají v sirníkové formě a velmi dobrého stupně rafinace směsi dehtových a ropných destilátů se s nimi dosahuje pouze za tlaku 15 až 30 MPa Při nižších tlacích se rafinace zhoršuje hlavně u dusíkatých sloučenin a produkt nesplňuje požadavky na kvalitu. Pro používané katalyzátory je typické a vyplývá to z jejich charakteru, že se s nimi dosáhne při vysokém tlaku vodíku odstranění sirných, dusíkatých, kyslíkatých i nenasycených sloučenin při poměrně malém odbourávání aromatických uhlovodíků a tím zůstává zachován žádoucí aromatický charakter rafinátu a spotřeba vodíku není příliš vysoká. Nevýhodou zůstává nutnost pracovat za vysokého tlaku, používat nákladné vysokotlaké zařízení a vysokotlaký vodík. Protože se ještě navíc pracuje ve směsi s ropnými frakcemi, které lze běžně samotné rafinovat nízkotlakými postupy, jsou celkové náklady na zušlechňovánl dehtových surovin vysoké.
Nyní bylo zjištěno, že kapalné uhlovodíky z tepelného zpracování a tlakového zplyňování uhlí ve směsi s ropnou frakcí lze hydrogenačně rafinovat při nižším tlaku způsobem podle vynálezu na katalyzátoru obsahujícím oxidy kovů VI.b a VIII. skupiny periodické soustavy na aktivním nosiči s obsahem SiO2 a promotovaném sloučeninami fluoru zejména s 5 až 15 % hmot. NiO a 24 až 40 % hmat. WO^ na oxidu hlinitém aktivovaném přídavkem šilikagelu v množství odpovídajícím 5 až 15 % hmot. SiO2 a promotovaném přídavkem fluoridu hlinitého v množství odpovídajícímu 0,5 až 5 % hmot·, fluoru ve vyžíhaném katalyzátoru za přítomnosti vodíku nebo plynu obsahujícího vodík při teplotě 280 až 420 °C, který je charakterizován tím, že směs obsahující destiláty z tepelného zpracování a tlakového zplyňování uhlí vroucí v rozmezí 30 až 300 °C jako jsou např. odfenolovaný benzin z generátorových a plynárenských dehtů nebo/a rectisolový benzin a nejméně 40 % ropné frakce s koncem bodu varu nejvýše do 550 °C, se za tlaku 2,5 až 20 MPa uvádí do styku s vodíkem nebo plynem obsahujícím vodík v poměru 3 3 —1
100 až 2 000 mn/m směsi a při objemové rychlosti 0,5 až 4 h přichází do styku s katalyzátorem promotovaným přídavkem fluoridu hlinitého*ve formě 0,5 až trihydrátu. Ve vstupní katalytické vrstvě může být uložen katalyzátor ve tvaru dutých válečků s vnějším průměrem 4 až 10 mm a vnitřním průměrem 2 až 6 mm. Široká ropná frakce vroucí nejvýše do 400 °C může zahrnovat benzin, petrolej, plynový olej nebo pouze některou z těchto frakcí. Ke směsi surovin se může jako ropná složka přidávat i vakuový destilát s koncem bodu varu nejvýše 550 °C v poměru nejvýše 2 díly vakuového destilátu k 1 dílu ropného a dehtového destilátu.
Nikl-wolfrámové katalyzátory mají obecně lepší aktivitu vůči rafinaci dusíkatých a kyslíkatých sloučenin než katalyzátory typu Co-Mo nebo Ni-Mo. Katalyzátor použitý podle vynálezu je charakterizován kyselým nosičem a jeho promotováním fluoridem hlinitým v hydrátové formě se dosahuje vyššího selektivního účinku při hydrogenační rafinaci.
Protože destiláty dehtového původu i benzin z tlakového zplyňování uhlí vykazují vysoký obsah nenasycených uhlovodíků a jsou náchylné k tvorbě pryskyřic a úsad, je výhodné zpracovávat je pokud imožno v čerstvém stavu a předestilování a též je skladovat tak, aby před hydrogenačním zpracováním nepřišly do styku s kyslíkem, tj. v atmosféře dusíku nebo směsi vodíku a uhlovodíkových plynů či jiného plynu nebo směsi plynů neobsahující volný kyslík.
Dehtové suroviny obsahují i dienové uhlovodíky a při zahřívání na reakční teploty dochází k jejich polymeraci a vzniku ůsad, které se usazují v zařízení nebo katalyzátoru, zejména když se větší část lehčích podílů odpaří. Přídavek středně vroucích frakcí, které zůstávají při redukčních' podmínkách zčásti v kapalném stavu, umožňuje rozpouštění a vyplavování těchto produktů polymerace a tím i další pracovní cykly zařízení a katalyzátoru. Podobně efekt mají i přidávané vakuové destiláty s koncem teploty varu nejvýše 550 °C, které se přidávají v poměru nejvýše 2 díly vakuového destilátu k 1 dílu směsi ropného a dehtového destilátu a z větší části zůstávají při podmínkách reakce v kapalném stavu. Určitou nevýhodou vakuových destilátů je přítomnosti asfalténů. Při vyšších obsazích asfalténů může naopak docházet vlivem přídavku dehtových benzinů k jejich vypadávání a k tvorbě úsad.
Jednou ze zpracovávaných komponent je i odfenolovaný benzin obsahující zbytky fenolátů projevující se jako zvýšený obsah popelovin. Při rozložení za reakčních podmínek vzniklé sirníky zanáší horní vrstvu katalyzátoru v reaktoru a dochází postupně k zvýSení hydraulického odporu vrstvy.
Po dosažení přípustné hodnoty je nutné odstavení zařízení a obvykle přesypání nebo výměna katalyzátoru v reaktoru nebo v jeho horní části. Kromě zařízení pro zachycování popelovin je výhodné v horní části reaktoru používat katalyzátor ve tvaru dutých válečků o vnějším průměru 4 až 10 mm a vnitřním průměru 2 až 6 mm.
Příklad 1
Ropný atmosférický plynový olej s koncem bodu varu 370 °C se mísil se směsí odfenolovaného a rectizolového benzinu v poměru 60:40 (surovina A) a 90:10 (surovina B). Vzájemný poměr odfenolovaného a rectizolového benzinu byl 4:1. Připravené suroviny A a B se hydrogenačně rafinovaly na průtokovém reaktoru a objemem katalyzátoru 100 cm za tlaku vodíku 3 až
MPa v rozmezí teplot 340 až 360 °C, objemové rychlosti 1 až 2 h-1 při poměru plynu k su3 3 rovině 1 000:1 m^/m na následujících katalyzátorech:
I kobalt-molybdenový na nosiči oxidu hlinitém A12O3 s obsahem 12,5 4 hmot. oxidu molybdenu Mo03 a 4 % hmot. oxidu kobaltu CoO
II nikl-wolfrámový na nosiči oxidu hlinitém A12O3 s obsahem 7,5 4 hmot. oxidu niklu NiO a 28,2 4 hmot. oxidu wolframu WO3
III nikl-wolframový na nosiči alumosilikátu s obsahem 10,2 4 hmot. oxidu niklu NIO,
30,1 4 hmot. oxidu wolframu WO3 a 10,5 4 hmot. oxidu křemíku SiO2 a zbytek byl oxid hlinitý
IV nikl-wolframový podle vynálezu na nosiči oxidu hlinitém aktivovaném přídavkem silikagelu a fluoridu hlinitém o složení 11,5 4 hmot., oxidu niklu NiO, 32,5 4 hmot. oxidu wolframu W03, 10,1 4 hmot. oxidu křemíku SiO2 a 1,8 4 hmot. fluoru F. Zbytek byl oxid hlinitý Al203>
Výsledky testů se surovinou A jsou uvedeny v tabulce č. 1 a se surovinou B v tabulce č. 2. Nikl-wolframové katalyzátory jsou lepží pokud jde o rafinaci dusíkatých zásad než kobalt-molybdenový katalyzátor. Postupem podle vynálezu s katalyzátorem IV se získaly lepší výsledky. Při nižších tlacích (5 a 3 MPa) se u ostatních nikl-wolframových katalyzátorů projevuje výrazněji nlžěí odsiřovací aktivita. Při podmínkách podle vynálezu poskytuje katalyzátor IV nejlepší výsledky.
Tabulka č.l- aktivita katalyzátorů se surovinou A
Pokusy 1 2 3 4 5 . 6 7 8
Tlak MPa 10 5
Objemová rychlost h_1 1, 5 1, 0
-Katalyzátor I II III IV I II III IV
Teplota °C 360 350 350 350 360 360 360 350
Odtah Surovina A
Organické zásady mg/1 »30 65 35 30 1 110 40 30 10
Síra 4 hmot. 0,61 0, 02 0 ,01 0,016 0,005 o, 06 0, ,05 0, 06 0,04
Aromatické uhlovodíky
4 hmot. 36,5 26 21 19 20 28 25 23 24
Tabulka č. 2 - aktivita katalyzátorů se surovinou B
Pokusy 11 12 13 14
Tlak MPa 3
Objemová rychlost h-1 2
Katalyzátor I II III IV
Teploty °C 350
Odtah Surovina B
Organické zásady mg/1 385 91 55 45 35
Síra % hmot. 1,16 0,104 0,115 0,120 0,038
Aromatické uhlovodíky
% hmot. 32,5 24,8 24,2 23,5 23,3
PŘEDMĚT VYNALEZU

Claims (3)

1. Způsob katalytické hydrogenační rafinace směsí uhlovodíků pocházejících ze zpracování uhlí a z ropy na katalyzátoru obsahujícím oxidy kovů VI.b. a VIII. skupiny periodické soustavy na aktivním nosiči s obsahem SiOj a promotovaném sloučeninami fluoru, zejména 5 až 15 % hmot. NiO a 24 až 40 % hmot. WO^ na oxidu hlinitém aktivovaném přídavkem silikagelu v množství odpovídajícím 5 až 15 % hmot. SiO2 a promotovaném přídavkem fluoridu hlinitého v množství odpovídajícím 0,5 až 5 % hmot. fluoru ve vyžíhaném katalyzátoru za přítomnosti vodíku nebo plynu obsahujícího vodík při teplotě 280 až 420 °C vyznačený tím, že směs obsahující destiláty z tepelného zpracování a tlakového zplyňování uhlí vroucí v rozmezí 30 až 300 °C jako jsou např. odfenolovaný benzin z generátorových a plynárenských dehtů nebo/a rectisůlový benzin a nejméně 40 % hmot. ropné frakce s koncem bodu varu nejvýše do 550 °C, se za tlaku 2,5 až 20 MPa uvádí do styku s vodíkem nebo plynem obsahujícím vodík v poměru 100 až
2. Způsob podle'bodu 1 vyznačený tím, že ke směsi surovin vstupujících na katalyzátor se přidává vakuový destilát s koncem bodu varu nejvýše 550 °C v poměru nejvýše 2 díly vakuového destilátu k 1 dílu ropného a dehtového destilátu.
2 000 m3/m3 směsi a při objemové rychlosti 0,5 až 4 h-1 přichází do styku s katalyzátorem promotovaným přídavkem fluoridu hlinitého ve formě 0,5 až trihydrátu.
3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že ve vstupní katalytické vrstvě je uložen katalyzátor ve tvaru dutých válečků o vnějším průměru 4 až 10 mm a o vnitřním průměru 2 áž 6 mm.
CS869344A 1986-12-15 1986-12-15 Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků CS262366B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS869344A CS262366B1 (cs) 1986-12-15 1986-12-15 Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS869344A CS262366B1 (cs) 1986-12-15 1986-12-15 Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS934486A1 CS934486A1 (en) 1988-08-16
CS262366B1 true CS262366B1 (cs) 1989-03-14

Family

ID=5444070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS869344A CS262366B1 (cs) 1986-12-15 1986-12-15 Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS262366B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS934486A1 (en) 1988-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4051021A (en) Hydrodesulfurization of hydrocarbon feed utilizing a silica stabilized alumina composite catalyst
Absi-Halabi et al. Coke formation on catalysts during the hydroprocessing of heavy oils
US8366913B2 (en) Process to produce low sulfur catalytically cracked gasoline without saturation of olefinic compounds
US4149965A (en) Method for starting-up a naphtha hydrorefining process
KR20020068369A (ko) 탄화수소 원료로부터 황을 제거하는 방법
US6197718B1 (en) Catalyst activation method for selective cat naphtha hydrodesulfurization
CN102453534A (zh) 一种煤焦油加氢生产汽油和柴油的方法
US4073718A (en) Process for the hydroconversion and hydrodesulfurization of heavy feeds and residua
Marroquı́n-Sánchez et al. Catalytic hydrotreating of middle distillates blends in a fixed-bed pilot reactor
US4414102A (en) Process for reducing nitrogen and/or oxygen heteroatom content of a mineral oil
JPS642422B2 (cs)
US3594307A (en) Production of high quality jet fuels by two-stage hydrogenation
JP5460224B2 (ja) 高芳香族炭化水素油の製造方法
KR100980324B1 (ko) 가솔린의 황 및 올레핀 함량 저감 방법
Boorman et al. A comparison of alumina, carbon and carbon-covered alumina as supports for Ni Mo F additives: gas oil hydroprocessing studies
KR101009469B1 (ko) 가솔린으로부터 메르캅탄을 제거하기 위한 수소화 방법
JP2003520889A5 (cs)
CS262366B1 (cs) Způsob katalytické hydrogenačni rafinace směsi uhlovodíků
EP0318125A2 (en) Heavy oil cracking process
JP3582803B2 (ja) 重油基材の製造法
US3788971A (en) Production of high quality blended jet fuels
US3755139A (en) Asphalt manufacture
JP2018131550A (ja) 熱分解重質軽油の処理方法
JP5108329B2 (ja) 灯油組成物
JP4931052B2 (ja) ガソリン基材の製造方法