CS261893B2 - Automatic tensioning mechanism for belt conveyer's belt - Google Patents
Automatic tensioning mechanism for belt conveyer's belt Download PDFInfo
- Publication number
- CS261893B2 CS261893B2 CS112686A CS112686A CS261893B2 CS 261893 B2 CS261893 B2 CS 261893B2 CS 112686 A CS112686 A CS 112686A CS 112686 A CS112686 A CS 112686A CS 261893 B2 CS261893 B2 CS 261893B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- pulleys
- rope
- belt
- cable
- conveyor
- Prior art date
Links
- 238000005065 mining Methods 0.000 claims description 2
- 238000006243 chemical reaction Methods 0.000 description 5
- 230000008901 benefit Effects 0.000 description 3
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 description 2
- 230000009467 reduction Effects 0.000 description 2
- 239000000725 suspension Substances 0.000 description 2
- 239000000454 talc Substances 0.000 description 2
- 229910052623 talc Inorganic materials 0.000 description 2
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 230000009471 action Effects 0.000 description 1
- 230000008859 change Effects 0.000 description 1
- 230000001419 dependent effect Effects 0.000 description 1
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 description 1
- 230000001105 regulatory effect Effects 0.000 description 1
- 230000008439 repair process Effects 0.000 description 1
- 239000010959 steel Substances 0.000 description 1
- 238000004073 vulcanization Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65G—TRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
- B65G23/00—Driving gear for endless conveyors; Belt- or chain-tensioning arrangements
- B65G23/44—Belt or chain tensioning arrangements
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Structure Of Belt Conveyors (AREA)
- Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
Description
Vynález se týká samočinného napínacího ústrojí pásu pásového dopravníku, zejména pásového dopravníku, který se používá v hornictví.
U známých samočinných napínacích ústrojí pro dopravní pásy, se napínací síly pásu dosahuje nasazením odpovídajících závaží, která jsou příslušným systémem lan spojena s napínacím bubnem. Za účelem umožnění regulace polohy závaží, stejně jako pro dosažení rychlého odlehčení pásu jsou konce lan navinuty na navijácích, které jsou opatřeny uzamykacími zařízeními, která uvolňují brzdu navijáku.
Jeden nedostatek řešení tohoto druhu spočívá ve velké tíze těchto ústrojí, což omezuje jejich nasazení na stacionární dopravníky, a talké ve velkých hmotách, které se uvádějí do kývavého pohybu, což způsobuje zvýšení zatížení pásu v první náběhové fázi.
U posouvatelných dopravníků je napínání pásu dosahováno bezprostředním napínáním napínacího vozíku navijákem, jehož motor zůstává stále pod proudem, a moment, který způsobuje rotorem, se vyrovnává napětím pásu.
Dále je známé samočinné napínací ústrojí pásu, u kterého se napínací síly pásu dosahuje spolupůsobením sil vznikajících od tíhy hnací jednotky a reakce momentu hnacího motoru a na napínací buben je přenášena přes větev lana. Nedostatek tohoto řešení spočívá v tom, že při prasknutí napínacího lana, které spojuje hnací jednotku s napínacím bubnem, může následovat sklouznutí pásu na bubnu, nebo v případě dvojitého pohonu šikmé postavení napínacího bubnu.
Úkolem vynálezu je odstranit nedostatky a nevýhodné vlastnosti známých samočinných napínacích ústrojí dopravních pásů a zejména optimalisovat hodnoty předepínacích sil pásu vždy podle jeho pohybového odporu, odstranit možné sklouznutí pásu na hnacím bubnu a vytvořit mírnější průběh náběhu.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje a vytčený úkol řeší samočinné napínací ústrojí pásu pásového dopravníku, které sestává alespoň ze dvou známých hnacích jednotek, které jsou zavěšeny jednak na hřídel hnacího bubnu pásu a jednak na lanovou větev, která přenáší síly od tíhy hnacích jednotek a reakce hnacích momentů poháněčích motorů na napínací buben pásu, a z lanového navijáku, přičemž každá hnací jednotka je spojena pouze s jednou lanovou větví. Podstata vynálezu spočívá v tom, že к ose napínacího bubnu je rovnoběžně upevněn nosník, na jehož koncích jsou na téže ose uspořádány vždy dvě dvojité lanové kladky, které působí nezávisle na sobě. Další dvě zdvojené kladky jsou uspořádány na konstrukci dopravníku .a spolu s dvojitými lanovými kladkami uspořádanými na nosníku vytvářejí v prostoru čtyřúhelník, jehož strany leží v jedné rovině. Jedna z lanových větví, tvořených s výhodou ocelovým lanem, je jedním koncem připevněna ve středu své délky к nosníku a jde následně přes jednu z kladeik první zdvojené kladky na konstrukci vlevo od dopravníku, v pohledu na dopravník ve směru pohybu pásu, přes jednu ze dvou rolen kladkové dvojice uspořádané nad levou, první hnací jednotkou, přes jednoduchou lanovou kladku upevněnou na tuto první hnací jednotku a přichází zpět ke druhé rolně kladkové dvojice nad první hnací jednotkou, na druhou kladku první zdvojené Ikladky na levé straně dopravníku a jde na jeden z kotoučů první dvojité lanové kladky uspořádané na nosníku vlevo, jeden z kotoučů druhé dvojité lanové kladky uspořádané na nosníku vpravo a přes jednu z pomocných lanových kladek, která je uspořádaná na konstrukci dopravníku mezi zdvojenými kladkami, přichází na buben lanového navijáku. Druhá lanová větev je také jedním koncem upevněna ve středu své délky к témuž nosníku a prochází sadou odpovídajících lanových kladek zrcadlově к první lanové větvi.
Napínací síla pásu, která vzniká od tíhy hnacích jednotek a od momentu hnacích motorů, je přenášena lanovými větvemi na nosník, který je spojen rovnoběžně s osou napínacího bubnu. Nouzový zlom jedné z větví lana způsobuje snížení napínací síly o jednu polovinu, avšak nedochází к šikmému postavení napínacího bubnu. Napínací síla se může dodatečně zvýšit lanovým navijákem, který se může řídit automaticky, vždy podle stanovené velikosti napětí pásu.
Samočinné napínací ústrojí pásu pásového dopravníku podle vynálezu nevykazuje žádné nedostatky a nepříznivé znaky známých samočinných napínacích ústrojí. Dosahuje se jím snížení sil v pásu, což představuje přínos v podobě zvýšení životnosti pásu a jeho spojů a zvýšení stability konstrukčních dílů dopravníku, zejména bubnů a ložisek. Předností je rovněž velmi krátká doba regulace velikosti síly tahového předpětí pásu při změnách hodnot kroutícího momentu na hnacím bubnu řádově v desetinách sekundy, z čehož vyplývá velká bezpečnost třecí spojky na hnacích bubnech pásu. Výhodou je i rychlá reakce na trvalé, pružné i změnami teploty vyvolané prodloužení pásu a udržování optimálních hodnot sil tahového předpětí v pásu. Zavěšení konců hnacích jednotek na lanu a možnost jeho posunutí kladně ovlivňuje snížení dynamických sil v ozubeních převodu a pružnější náběh. Ústrojí také nevyžaduje trvalý dohled ze strany personálu, který jej obsluhuje, a vylučuje v podstatě možnost chybného stanovení síly předpětí v pásu. Konstrukční jednoduchost přitom zajišťuje velkou funkční spolehlivost systému i velkou dobu životnosti jeho částí. Po261893 kud je to nutné, existuje i možnost okamžitého zvýšení sil tahového napětí pásu mimo oblast hodnot, které jsou dosažitelné za normálního provozu.
Předmět vynálezu bude nyní blíže objasněn za pomoci jednoho příkladu konkrétního provedení znázorněného na výlkrese, kde je ústrojí ukázáno v perspektivním pohledu.
Ústrojí sestává z první hnací jednotky 1 a druhé hnací jednotky 2, které jsou zavěšeny jednak na hřídel hnacího bubnu 3 a jednak na první lanovou větev 4 a druhou lanovou větev 5. Paralelně к ose napínacího bubnu 6 pásu dopravníku je upevněn nosník 7. Na koncích nosníku 7 jsou uspořádány první dvojitá lanová kladka 8 a druhá dvojitá lanová kladka 9.
Na konstrulkci rámu dopravníku jsou uspořádány první zdvojená kladka 10 a druhá zdvojená kladka 11, které vytvářejí v prostoru s první a druhou dvojitou lanovou kladkou 8 a 9 čtyřúhelník, jehož strany leží v jedné rovině. První a druhá hnací jednolka 1 a 2 jsou spojeny s napínacím bubnem 6 a lanovým navijákem 12 první lanovou větví 4 a druhou lanovou větví 5. První. Janová větev 4 je ve středu své délky připevněna к nosníku 7 a jde následně přes jednu z kladek první zdvojené kladky 10, jednu z rolen jedné ze dvou kladkových dvojic 13 zavěšených na rámu, dále přes jednu z jednoduchých lanových kladek 14 a vrací se na druhou rolnu téže kladkové dvojice 13, druhou z kladek první zdvojené kladky 10 a vždy přes jeden z kotoučů první dvojité lanové kladky 8 a druhé dvojité lanové kladky 9 a jednu z pomocných lanových kladek 15 na buben lanového navijáku 12.
Druhá lanová větev 5 je také jedním svým koncem připevněna Ik nosníku 7 a je vedena soustavou odpovídajících kladek zrcadlově к první lanové větvi 4.
Funkce samočinného napínacího ústrojí podle vynálezu je .následující. První i druhá hnací jednotka 1 a 2 se vlivem svých vah stejně jako reakčním momentem, který vzniká během práce dopravníku, snaží natočit svým volným koncem kolem své závěsné osy, kterou tvoří osa hřídele hnacího bubnu 3, dolů. Síly, které v souvislosti s tím na koncích první a druhé hnací jednotky 1, 2 vznikají, jsou přenášeny první a druhou lanovou větví 4 a 5 a talké sadou lanových kladek 13, 10, 11, 8 a 9 na nosník 7 zavěšený na napínacím bubnu 6. Jelikož jsou zbývající konce první i druhé lanové větve 4 a 5 upevněny na nepohyblivé bubny dopravního stroje, tj. lanový naviják 12, způsobují volné pohyby konců hnacích jednotek 1 a 2, které vznikají změnami obtížení pásu, posunutí napínacího bubnu 6 a napínání dopravního pásu silou, která je závislá na tíze první a druhé hnací jednotky 1, 2 a velikosti reakčního momentu.
Použitím systému lanových kladek bude převádění a hodnoty síly působící na napínací buben 6 několikrát vyšší než je síla, Ikterá působí na konci hnacích jednotek 1, 2.
Lanový naviják 12 podle znázorněného příkladu provedení může spustit hnací jednotky 1, 2 až do polohy, kdy jsou podepřeny o nosnou konstrukci, a při dalším uvolnění lan dovolit povolení pásu v takovém stupni, který je potřebný při vulkanizaci pásu nebo při jiných opravárenských pracech.
Náivrat do stavu napětí pásu se provede zvednutím první i druhé hnací jednotky 1, 2 do výšky prostřednictvím lanového navijáku 12. Pás je tak znovu napnut silou tíhy hnacích jednotek 1 a 2 a za chodu také částí reakčního momentu.
Claims (2)
1. Samočinné napínací ústrojí pásu pásového dopravníku, zejména dopravníku používaného v hornictví, které sestává alespoň ze dvou hnacích jednotek, které jsou zavěšeny jednak na hřídel hnacího bubnu a jednak na lanové větve, které jsou spojeny s nosníkem, který je upevněn paralelně к napínacímu bubnu pásu a na koncích má lanové kladky vedoucí lanové větve к lanovému navijáku, vyznačující se tím, že každá lanová větev (4, 5) je jedním Ikoncem upevněna ke středu nosnílku (7) spojeného s osou napínacího bubnu (6) a její druhý konec je navinut na bubnu lanového navijáku (12), z něhož jdou lanové větve (4, 5) sadou lanových kladek, sestávající z dvojitých lanových kladek (8, 9), které jsou uspořádány na koncích nosníku (7), ze zdvojených kladek (10, 11), které jsou uspořádány na dopravníku a s dvojitými laVYNALEZU novými kladkami (8, 9) vytvářejí čtyřúhelník, jehož strany leží v jedné rovině, dále z kladlkových dvojic (13), které jsou uspořádány na konstrukci dopravníku nad hnacími jednotkami (1, 2), a z jednoduchých lanových kladek (14), které jsou připevněny к hnacím jednotkám (1, 2), přičemž jedno lanová větev (4) je postupně vedena z nosníku (7) na jednu z kladek první zdvojené kladky (10) uspořádané na konstrukci vlevo od dopravníku, vzhledem lke směru chodu pásu dopravníku, jednu ze dvou rolen kladkové dvojice (13), uspořádané na konstrukci dopravníku nad levou, první hnací jednotkou (1), jednu jednoduchou lanovou kladku (14) upevněnou na první hnací jednotku (1) a vrací se na druhou nolnu téže kladkové dvojice (13), na druhou z kladek první zdvojené kladky (10) a na je- den z kotoučů první dvojité lanové Ikladky (8) vlevo od nosníku (7), na jeden z kotoučů druhé dvojité lanové kladky (9) vpravo od nosníku (7) a konečně na buben lanového navijáku (12), přičemž druhá lanová větev (5) prochází rovněž sadou odpovída8 jících kladek a představuje zrcadlový obraz první lanové větve (4).
2. Samočinné napínací ústrojí podle bodu 1 vyznačující se tím, že mezi zdvojenými kladkami (10, 11) jsou uspořádány alespoň dvě pomocné lanové kladky (15).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL25202985A PL143564B1 (en) | 1985-02-18 | 1985-02-18 | Conveyor belt self-tensioning mechanism |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS261893B2 true CS261893B2 (en) | 1989-02-10 |
Family
ID=20025465
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS112686A CS261893B2 (en) | 1985-02-18 | 1986-02-18 | Automatic tensioning mechanism for belt conveyer's belt |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS261893B2 (cs) |
DD (1) | DD243905A5 (cs) |
DE (1) | DE3605128A1 (cs) |
PL (1) | PL143564B1 (cs) |
SU (1) | SU1386029A3 (cs) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2160695C2 (ru) * | 1999-02-22 | 2000-12-20 | Открытое акционерное общество "Новолипецкий металлургический комбинат" | Способ натяжения рабочего органа конвейера |
CN105858084A (zh) * | 2016-05-03 | 2016-08-17 | 安徽黄山胶囊股份有限公司 | 一种传输模条的同步带张紧机构 |
CN110342196B (zh) * | 2019-08-22 | 2024-02-20 | 上海瑞宝造粒机有限公司 | 一种具有钢带自动张紧功能的造粒系统物料冷却输送机 |
CN112357472B (zh) * | 2020-11-17 | 2021-11-23 | 中国矿业大学 | 电-液复合式带式输送机自动张紧装置及张紧控制方法 |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1216190B (de) * | 1964-01-09 | 1966-05-05 | Weserhuette Ag Eisenwerk | Selbsttaetige Spannvorrichtung fuer endlose Foerderbaender |
DE2634582B2 (de) * | 1976-07-31 | 1979-09-13 | Gutehoffnungshuette Sterkrade Ag, 4200 Oberhausen | Selbsttätige Spannvorrichtung für einen Gurtbandförderer |
-
1985
- 1985-02-18 PL PL25202985A patent/PL143564B1/pl unknown
-
1986
- 1986-02-14 SU SU864020683A patent/SU1386029A3/ru active
- 1986-02-17 DD DD28710086A patent/DD243905A5/de unknown
- 1986-02-18 DE DE19863605128 patent/DE3605128A1/de active Granted
- 1986-02-18 CS CS112686A patent/CS261893B2/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE3605128C2 (cs) | 1989-02-02 |
PL143564B1 (en) | 1988-02-29 |
DE3605128A1 (de) | 1986-08-28 |
PL252029A1 (en) | 1986-09-09 |
SU1386029A3 (ru) | 1988-03-30 |
DD243905A5 (de) | 1987-03-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2438037C (en) | Reciprocatingly movable body drive mechanism and elevator apparatus incorporating same | |
US3749224A (en) | Handrail drive arrangement for escalators and human conveyor bands | |
US5363951A (en) | Over and under belt conveyor system | |
CS261893B2 (en) | Automatic tensioning mechanism for belt conveyer's belt | |
US988016A (en) | Elevator. | |
EP1914192B1 (en) | Load equalizing rope termination and method | |
RU2171218C1 (ru) | Лифт с несколькими приводными ленточными барабанами без противовеса и нижним расположением привода | |
RU2209753C1 (ru) | Ленточный конвейер | |
JPH0361276A (ja) | 主ロープ交換補助装置 | |
SU749783A1 (ru) | Устройство дл повышени т говой способности шкивов трени подъемной машины | |
DE949932C (de) | Spannvorrichtung fuer endlose Foerderbaender | |
EP0663369B1 (en) | Hoisting device | |
GB1083898A (en) | Improvements in or relating to belt conveyors | |
JP2004203601A (ja) | エレベータロープ用トラクション増加装置 | |
PL113386B1 (en) | Belt conveyor | |
SU1759360A1 (ru) | Устройство дл выборки канатов орудий лова | |
US3326356A (en) | Rope tensioning apparatus | |
SU1027129A2 (ru) | Подвеска кабины лифта | |
SU1286468A1 (ru) | Устройство дл нат жени ленты конвейера | |
SU267447A1 (ru) | Ленточный конвейер | |
SU1370021A1 (ru) | Цепной роликовый конвейер | |
SU1009962A1 (ru) | Подъемна установка дл наклонных стволов шахт | |
SU1108542A1 (ru) | Устройство дл передачи электроэнергии с неподвижной части объекта на подвижную | |
SU1021643A1 (ru) | Люлечный конвейер | |
RU1789452C (ru) | Механизм передвижени с гибкими т говыми элементами |