CS259866B2 - Double-clylinder pump for viscous substances - Google Patents

Double-clylinder pump for viscous substances Download PDF

Info

Publication number
CS259866B2
CS259866B2 CS839810A CS981083A CS259866B2 CS 259866 B2 CS259866 B2 CS 259866B2 CS 839810 A CS839810 A CS 839810A CS 981083 A CS981083 A CS 981083A CS 259866 B2 CS259866 B2 CS 259866B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
annular spring
annular
radial
pump according
spring
Prior art date
Application number
CS839810A
Other languages
English (en)
Other versions
CS981083A2 (en
Inventor
Friedrich Schwing
Original Assignee
Schwing Gmbh F
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schwing Gmbh F filed Critical Schwing Gmbh F
Publication of CS981083A2 publication Critical patent/CS981083A2/cs
Publication of CS259866B2 publication Critical patent/CS259866B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04BPOSITIVE-DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS
    • F04B15/00Pumps adapted to handle specific fluids, e.g. by selection of specific materials for pumps or pump parts
    • F04B15/02Pumps adapted to handle specific fluids, e.g. by selection of specific materials for pumps or pump parts the fluids being viscous or non-homogeneous
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D7/00Apparatus or devices for transferring liquids from bulk storage containers or reservoirs into vehicles or into portable containers, e.g. for retail sale purposes
    • B67D7/06Details or accessories
    • B67D7/58Arrangements of pumps
    • B67D7/62Arrangements of pumps power operated
    • B67D7/64Arrangements of pumps power operated of piston type
    • B67D7/645Barrel pumps
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S417/00Pumps
    • Y10S417/90Slurry pumps, e.g. concrete

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Reciprocating Pumps (AREA)
  • Details Of Reciprocating Pumps (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Rotary Pumps (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Check Valves (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Description

Vynález se týká dvouválcového čerpadla na husté látky, zejména na betonovou směs, opatřeného dvěma pracovními válci, přepínacím orgánem, výkyvně uspořádaným před dvouotvorovou deskou a utěsněným na dvou, otvorové desce břitovým prstencem, uloženým na axiální vodicí části přepínacího orgánu a opřeným svou zadní stranou o zejmé_ na pryžovou pružnou prstencovou pružinu s pravoúhelníkovým tvarem průřezu.
Dosud známá čerpadla na viskózní kapalné materiály používají ventilové prvky, pohyblivé ve dvou vzájemně opačných směrech v pracovním taktu čerpadla. Je-li tento ventilový prvek ve své koncové poloze, je sací válec propojen se zásobníkem čerpané látky a čerpací válec je napojen na výstupní potrubí čerpadla. Čerpadlo je opatřeno břitovým prstencem, který odtlačuje z dráhy pohybu nebo drtí pevné částice, obsaženým ve viskózní látce. Jestliže není břitový prstenec Veden přesně ve své drázé, dostávají se pevné částice mezi vodicí plochy ventilového prvku a dochází к jeho opotřebení. Břitový prstenec zajišťuje také oddělení proudu viskózní látky na konci pracovního taktu jednoho válce a jeho konstrukční provedení má být takové, aby bylo zajištěno co nejlepší utěsnění styčné plochy s ventilovým prvkem, tvořeným deskou se dvěma otvory. U čerpadel na betonovou směs, která jsou tohoto konstrukčního provedení, vznikají značné přítlačné síly na břitový prstenec, které jej přitlačují na desku se dvěma otvory.
Řešení podle vynálezu je zdokonalením dvouválcového čerpadla na viskózní látky (DE-OS 31 03 321), u kterého je funkční mezera ve vedení mezi břitovým prstencem a ventilovým prvkem utěsněna a na druhou stranu je otevřena do další radiální mezery mezi čelní plochou ventilového prvku a bři. tovým prstencem. Hydrostatický tlak, působící v tomto místě, udržuje břitový prstenec přitlačený proti ventilové desce. Kromě toho se u tohoto řešení vyskytuje mezera mezi břitovým prstencem a deskou, která odvádí hydrostatický tlak z místa, kde se vyskytuje styk kovu s kovem ve funkci těsnění břitového prstence vůči okolnímu prostoru. Tlak, působící v této mezeře, vyvolává na těsněné plochy takové účinky, které se snaží tyto plochy od sebe oddělit. Aby tento těsnicí systém plnil svoji funkci, musí být tato oddělovací síla v rovnováze nebo musí překračovat sílu, působící mezi jednotlivými zdvihy pístu na zadní stranu břitového prstence, na kterou působí tlak materiálu, dopravovaného čerpadlem. V době, kdy se ventilový člen pohybuje a kdy dochází к určitému poklesu statického tlaku, je břitový prstenec přitlačován na desku s otvory před, pjatou pružinou tak, aby byl břitový prstenec udržován v těsném kontaktu s touto deskou.
Tato pružina je tvořena prstencovou pružinou z pryže nebo jiného materiálu s po dobnými vlastnostmi, uloženou v sedle v radiálním vybrání na zadní straně břitového prstence a na vnější straně ventilového prvku, která je opatřena axiální plochou, probíhající po délce prstencové pružiny na ventilovém prvku, a krátkými protilehlými plochami na protilehlé straně, které jsou пц břitovém prstenci a ventilovém prvku.
Takové řešení udržuje prstencovou pružinu, je-li co nejvíce stlačována, v poloze, kdy není vytlačována ze svého uložení břitovým prstencem při jeho pohybu do vede, ní. Mezi čely sedla jsou na vnější ploše pružiny velké plochy, kde je pružina nekrytá.
Za určitých pracovních podmínek a má-li čerpaná hustá látka některé nepříznivé vlastnosti, jako je tomu například u betonové směsi, dochází u takových dvouválcových čerpadel к většímu opotřebení součástí, takže ventilový prvek není po určité době schopen plnit svoji funkci. Tyto poruchy jsou vyvolávány nejčastěji ve vstupní části mezery mezi břitovým prstencem a dvouděrovou deskou a následkem toho je ucpání otvoru zrny materiálu z husté látky. Tato porucha se projevuje nejprve zvýšením hydrostatického tlaku v přívodním potrubí, signalizujícím snížení propustnosti v místě ventilového členu. Důsledkem této poruchy je také snížení přítlaku na břitový prstenec. Zvýšení mechanické síly má také za následek rychlejší opotřebení zatěžovaných těsnicích ploch a nedokonalou funkci ventilového prvku v době jeho pohybu.
Podle jiného známého řešení (DE-OS 26 14 895) je těsnicí pružina, používaná pro těsnění funkční mezery ve vedení břitového prstence, umístěna více směrem dovnitř a je aktivována tlakem čela viskózního materiálu. U tohoto řešení není těsnicí kroužek udržován ve své poloze a není v dostatečné míře veden, protože břitový prstenec není zatěžován a přitlačován proti desce v době klidu mezi dvěma posuvy. Zatěžovací účinek je nedostatečný, aby se dosáhlo potřebného utěsnění, přičemž toto řešení také nevyhovuje požadavku, kladenému na čerpadla na husté látky, podle kterého musí každý válec pracovat nejen jako výtlačný, ale také jako nasávací. Nasává-li jeden z válců hmotu nebo je-li čerpadlo nasazeno jako sací čerpadlo, je těsnící kroužek odtahován viskózní látkou ze svého sedla s proudící viskózní látkou.
Úkolem vynálezu je zdokonalení dvouválcových čerpadel na husté látky, zmenšení opotřebení důležitých funkčních součástí a zajištění co nejdokonalejší funkce při zvýšení provozní spolehlivosti.
Tento úkol je vyřešen čerpadlem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že prstencová pružina je svou vnitřní válcovou plochou spojena prostřednictvím prstencové štěrbiny mezi břitovým prstencem a ventilovým přepínacím orgánem s vnitřními
5 9 8 6 S prostory pro dopravu viskózuí látky a je opatřena objímkou, obklopující prstencovou pružinu mezi jejími radiálními plochami.
Podle výhodného konkrétního provedení vynálezu má břitový prstenec válcovou vodicí plochu na své vnitřní straně, přičemž tato válcová vodicí plocha probíhá až к těsnicí ploše těsnicího břitového prstence. Objímka, obklopující prstencovou pružinu, je s výhodou tvořena drátem, uloženým uvnitř pružného, zejména pryžového materiálu prstencové pružiny, přičemž drát je uspořádán alespoň do dvou vrstev šroubovicových závitů, které jsou umístěny v radiálním směru nad sebou.
Prstencová pružina má podle jiného znaku vynálezu radiálně vnitřní hrany opatřeny axiálně vystupujícími břity, vytvořenými vcelku s prstencovou pružinou.
Podle jiného konkrétního provedení je objímka prstencové pružiny tvořena válcovou stěnou, probíhající kolem prstencové pružiny a vybíhající axiálně z přepínacího ventilového orgánu jako jeho část, obklopující prstencovou pružinu a těsnicí břitový prstenec.
Ventilový přepínací orgán je popřípadě opatřen obvodovým výstupkem, obíhajícím okolo něj a opatřeným opěrnou plochou pro prstencovou pružinu, přičemž radiální prstencový výstupek je vytvořen vcelku s válcovou stěnou; v jiném alternativním provedení může být válcová stěna vytvořena nezávisle na radiálním obvodovém výstupku a dosedá na jeho radiální plochu, přičemž prstencová pružina je uložena uvnitř válcové plochy stěny.
Objímka, obklopující prstencovou pružinu, může být také tvořena dráty, uloženými v pryžovém materiálu prstencové pružiny a majícím formu samostatných kroužků.
Ú řešení podle vynálezu je veškerá přítlačná síla břitového prstence, působící na desku se dvěma otvory, vyvozována prstencovou pružinou, konkrétně její vnitřní radiální úložnou plochou, vytvořenou na břitovém prstenci. Velikost této síly není závislá pouze na mechanickém pružném zatížení pružiny, ale také na síle, přenášené čerpanou látkou, která působí na válcovou mezeru mezi vodicím čelem ventilového prvku a prstencovou pružinou, přičemž tato síla se potom přenáší z prstencové pružiny na břitový prstenec. Z toho důvodu není u čerpadla podle vynálezu prstencová mezera mezi čelní plochou ventilového prvku a zadní stranou břitového prstence, jako tomu bylo u známých řešení. Dopravovaná látka může proniknout u řešení podle vynálezu do mezery mezi břitovým prstencem a dvouděrovou deskou a také do válcové mezery mezi ventilovým prvkem a prstencovou pružinou jedině mezerou mezi zadní stranou ventilového prvku a deskou se dvěma otvory.
Dojde-li к zanesení vstupu této mezery pevnými částicemi z dopravovaného materiálu, začne současně proudit dopravovaný materiál do průchodu a zastaví se pohyb dopravovaného materiálu do těsnicí mezery a do mezery mezi ventilovým prvkem a prstencovou pružinou.
V důsledku toho se dosáhne přímého a současného spojení a vyrovnání hydrostatických tlaků mezi těsnicí plochou břitovévého prstence a deskou a kromě toho také к vyrovnání hydrostatického tlaku na radiální úložné ploše prstencové pružiny na jedné straně se skutečnými čerpacími tlakovými hodnotami na druhé straně. Protože te*dy dochází к vyrovnání dvou tlakových hydrostatických hodnot, které jsou závislé na výtlačném čerpacím tlaku, bude toto vyrovnání dosaženo za všech provozních podmínek bez ohledu na výtlačný čerpací tlak a na těsnicí účinek pevných částic materiálu.
Z toho důvodu bude břitový prstenec přitlačován na dvouděrovou desku za všech provozních podmínek jen silou, která je rovna mechanické svěrné síle prstencové pružiny.
Není-li vstupní mezera ucpána částicemi pevného materiálu, majícími utěsňovací účinek, projevuje se plný účinek čerpacího tlaku v těsnicí mezeře mezi břitovým prstencem a deskou a v prstencové mezeře mezi ventilovým prvkem a prstencovou pružinou. Účinek čerpacího tlaku na prstencovou pružinu je takový, že pružina se nemůže radiálně rozpínat v radiálním směru a veškerá napětí se převedou na axiální rozpínání, takže vzniká axiální složka síly, působící na břitový prstenec a pritlačující jej na desku, je-li opačný konec pružiny v axiálním směru podepřen na ventilovém prvku. Kr-omě toho je vnitřní prostor utěsněn vůči okolnímu prostoru prstencovou pružinou.
Uspořádání podle vynálezu a oddělení dopravované látky válcovou hlavou ventilového prvku, jakož i skutečnost, že na kritická místa působí pouze hydrostatický tlak dopravované látky, má za následek snížení opotřebení a odstranění nebezpečí porušení těsnosti stykových míst dopravovanou látkou.
Základní výhodou podle vynálezu je výrazné snížení opotřebení a poškození funkčních a těsnicích ploch, ke kterému by při jiném řešení a za určitých podmínek docházelo ve velmi krátké době. Řešení podle vynálezu umožňuje zajistit pravidelný pohyb ventilového prvku a potřebné přítlačné síly, které jsou nezbytné pro těsnicí účinek, jsou zmenšeny v podstatě na stejné hodnoty, jaké má mechanický zatěžovací účinek prstencové pružiny.
Příklady provedení dvouválcového čerpadla podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje podélný řez částí dvouválcového čerpadla na husté látky, zejména betonovou směs, na obr. 2 je podélný řez stejnou částí čerpadla v jiné funkční fázi, na obr. 3 je podobný podélný řez stejnou částí čerpadla ve třetí pracovní fázi, obr. 4 znázorňuje příčný řez prstencovou pružinou, která je použita v příkladech z .obr. 1 až 3, na obr. 4 je podélný řez alternativním provedením části čerpadla, obr. 6 znázorňuje podélný řez částí třetího příkladného provedení čerpadla a na obr. 7 je čtvrtý příklad provedení dvouválcoyého čerpá·:/ dla, zobrazený v podélném řezu.
Dvouválcové čerpadlo na vjskózní látky, zejména na betonovou směs, je opatřeno válcovou hlavou 1, spojenou na čele s deskou 2, opatřenou dvěma otvory, přičemž spoj mezi dvouděrovou deskou 2 a válcovou hlavou 1 čerpadla je utěsněn těsněním 3. Na přední straně dvouděrové desky 2, tj. v příkladu z obr. 1 na pravé straně, je umístěn pohyblivý přepínací orgán 5 ve funkci přepínacího ventilu, jehož čelní část 6 je vytvořena tak, že může být v případě opotřebení snadno vyjmuta a nahrazena novou. Na vnější obvodové ploše 7 přepínacího orgánu 5, která je válcová, je uložen břitový prstenec 13, který svou vnitřní válcovou plochou 8 dosedá na vnější obvodovou plochu 7 čelní části 6 přepínacího orgánu 5 a který svou čelní koncovou plochou 10, obrácenou v příkladu z obr. 1 doleva, dosedá na kluznou plochu 11 dvouděrové desky
2. Zadní čelní plocha 12 břitového prstence 13, obrácená v příkladu na obr. 1 vpravo, omezuje jednu stranu sedla pro prstencovou pružinu 14, vyrobenou z pryže nebo podobného materiálu. Tato prstencová pružina 14 má obdélníkový průřez, jehož delší strany jsou průřezem vnější válcové plochy 16 a vnitřní válcové plochy 15 prstencové pružiny 14, zatímco jeho kratší strany jsou průřezem dvou čelních prstencových ploch 17, 18 prstencové pružiny 14, z nichž první prstencová plocha 17 dosedá na zadní čelní plochu 12 břitového prstence 13 a druhá prstencová plocha 18 dosedá na dosedací radiální plochu 19 radiálního obvodového výstupku 20 přepínacího orgánu 5; tento radiální obvodový výstupek 20 vystupuje z vnější obvodové plochy 7 čelní části 6 přepínacího orgánu 5.
Prstencová pružina 14 je po svém uložení na místo axiálně stlačována, aby zatěžovala v axiálním směru břitový prstenec 13. R-ozpínavé síly prstencové pružiny 14 jsou v příkladu na obr. 1 znázorněny šipkami 21 a výsledné působení prstencové pružiny 14 je znázorněno šipkami 22, 23. Tímto předpětím prstencové pružiny 14 je břitový prstenec 13 přitlačován silou, působící ve směru šipky 22, na dvouděrovou desku 2, kterou je zajištěno těsné dosednutí čelní koncové plochy 10 břitového prstence 13 na kluznou plochu 11 dvouděrové desky 2.
Přepínací orgán 5 je v příkladu z obr. 1 znázorněn ve své střední poloze, ve které tlak ve viskózním materiálu ve vnitřním prostoru 25 přepínacího orgánu 5 a ve vnitřním prostoru 26 válcové hlavy 1 čerpadla poklesl na nulu nebo na nižší hodnotu. Přítlačné síly, nezbytné pro zajištění těsného dosednutí čelní koncové plochy 10 na kluznou plochu 11, jsou vyvozovány rozpínáním prstencové pružiny 14, působící . ve směru šipky 22.
Jiný stav je znázorněn v příkladu na obr. 2, kde νθ vnitřních prostorech 25, 26 se tlak dopravovaného viskózního materiálu zvýšil na hodnotu, rovna jící, se pracovnímu tlaku ve výtlačném potrubí čerpadla, které není zobrazeno. К tomu dochází v koncové poloze přepínacího orgánu 5, kdy se tento přepínací orgán 5 nachází v ose jednoho z válců čerpadla a v ose výtlačného potrubí.
Mezi vnější obvodovou plochou 7 přepínacího orgánu 5 a válcovou vodicí plochou 8 břitového prstence 13 je funkční mezera 28a, která je nezbytná pro správnou funkci systému. Tato funkční mezera 28a probíhá na jednu stranu až do sedla prstencové pružiny 14 a na druhou stranu probíhá až к levé čelní ploše 27 čelní části 6 přepínacího orgánu 5. Tato funkční mezera 28a, jejíž šířka se může časem zvětšit na vyšší hodnotu, než je čistě funkční hodnota, přebírá funkci spojovacího kanálku, přenášejícího hydrostatiský tlak z vnitřních prostorů 25, 26 radiální mezerou 38 a válcovou nebo prstencovou funkční mezerou 28a pod prstencovou pružinou 14, na kterou tak působí stejný hydrostatický tlak jako je ve vnitřních prostorech 25, 28.
Prstencová pružina 14 je vyztužena ocelovým drátem 29, který je stočen do několika šroubovicových vrstev, popřípadě který je rozdělen na sadu kroužků, rozmístěných v různých rovinách nebo vrstvách prstencové pružiny 14, přičemž uspořádání jednotlivých vrstev 30, 31, 32 ocelového drátu 29 je patrné z příkladu na obr. 2. Při šroubovicovém navinutí ocelového drátu 29 do jednotlivých vrstev 30, 31, 32 je ocelový drát 29 vinut do vnější strany dovnitř a zleva doprava. Tato vyztužovací soustava z ocelového drátu 29 tvoří vnitřní výztuž pryžové nebo podobné pružné prstencové pružiny 14, která napomáhá udržovat původní tvar a zamezuje vytlačení pružné prstencové pružiny 14 z jejího sedla. Rozpínání prstencové pružiny 14 v radiálním směru je tak výrazně omezeno a pružina 14 působí v podstatě jako pouze axiální pružící prvek. Pružnost materiálu prstencové pružiny 14 z pryže nebo elastomerního materiálu se projeví tím, že prstencová pružina 14 zajišťuje stálý pružný přítlak a těsný styk svými oběma prstencovými plochami 17, 18 a hydrostatický tlak se přenáší do prstencové pružiny 14 od nejvyšší hodnoty v oblasti funkční mezery 28a a klesá postupně směrem к obvodu, jak je vyznačeno šipkami 34, 35. Výslednice 36, 37 těchto hydrostatických tlaků přitlačují břitový prstenec 13 protidvouděrové desce 2 silami, které se sčítají se silami, působícími ve směru šipek 22, 23 a vyvozenými příčným předpětím prstencové pružiny 14.
Hydrostatický tlak také klesá ze své maximální hodnoty v oblasti prstencové radiální mezery 38 ve spáře mezi čelní plochou 27 přepínacího orgánu 5 a čelní plochou dvouděrové desky 2 a postupně se snižuje směrem ven podél čelní koncové plochy 10 a kluzné plochy 11 břitového prstence 13 a dvouděrové desky 2, jak je patrno z obr. 2, kde je velikost sil v jednotlivých místech vyjádřena délkou šipek 39 a výslednice všech sil je vyznačena šipkou 40. Z tohoto příkladu je patrno, že velikosti sil, vyjádřené šipkami 35, 39, jsou si rovny a břitový prstenec 13 je přitlačován na dvouděrovou desku 2 silou, která překračuje tyto hodnoty a která je tedy rovna mechanické zatěžožovací síle, vyvozované prstencovou pružinou 14 ve směru šipky 22. Z tohoto důvodu je dokonalé utěsnění styku břitového prstence 13 s dvouděrovou deskou 2 bezproblémové.
V příkladu na obr. 3 je znázorněn stav, kdy je prstencová radiální mezera 38 mezi čelní částí 6 přepínacího orgánu 5 a dvouděrovou deskou 2 ucpána jemnými zrny pevného materiálu z dopravované směsi v blízkosti vstupního konce této radiální mezery 38. Při postupném ucpávání vstupu do této radiální mezery 33 jemnými zrny klesá hydrostatický tlak v této radiální mezeře 3více nebo méně к nule. Protože vnější konec radiální mezery 38 je propojen funkční mezerou 28a mezi obvodovou plochou 7 přepínacího orgánu 5 a válcovou vodicí plochou 8 břitového prstence 13 s prstencovou mezerou 28b pod prstencovou pružinou 14, nepřenáší se pod prstencovou pružinu 14 žádný tlak a prstencová pružina 14 je přitlačována silou, vyjádřenou šipkou 22, proti břitovému prstenci 13, přičemž tato síla je rovna zatěžovací síle prstencové pružiny 14, vyjádřené šipkami 21. Protože na druhé straně hydrostatické síly, jejichž velikost normálně klesá z jejich maximálních hodnot podél čelní koncové plochy 10 a kluzné plochy 11 účinkem břitového prstence 13, již značně poklesly v důsledku ucpání radiální mezery 38, nebude se pod břitovým prstem 13 vyskytovat žádná síla, která by se jej snažila oddálit od dvouděrové desky 2, takže břitový prstenec 13 bude přitlačován na dvouděrovou desku 2 silami, jejichž výslednice je označena šipkou 22.
Aby se zajistilo utěsnění prostoru pod prstencovou pružinou 14 od vnějšího okolí i při poklesu nebo úplném vymizení hydrostatického tlaku, vyjádřeného šipkami 34, 35, je prstencová pružina 14 opatřena dvojicí axiálně vystupujících břitů 42, 43 (obr. 4), vytvořených na vnitrních okrajích radiálních prstencových ploch 17, 18 prstenco vé pružiny 14 a vyrobených vcelku s prstencovou pružinou 14.
V příkladu provedení na obr. 5 je těsnicí prstencová pružina 14 opatřena ocelovými kroužky 44, 45, nevulkanizovanými v místech jejích radiálních prstencových ploch 17, 18 v blízkosti jejich vnitřních okrajů. Každý z těchto ocelových kroužků 44, 45 dosedá svou vnější plochou na těsnicí 0-kroužek 46, 47, které jsou uloženy ve dvou samostatných prstencových drážkách 48, 49, vytvořených v radiální ploše 12 břitového prstence 13 a v radiální ploše 19 přepínacího orgánu 5.
V dalším příkladném provedení podle obr. 6 a 7 je znázorněno jiné alternativní provedení a uložení prstencové pružiny 14, přičemž v těchto příkladech již nejsou vyznačovány síly jako tomu bylo v příkladech z obr. 1 až 3. Na obr. 6 je vyznačen vnitřní průměr 50 koncové plochy 10 břitového prstence 13, který je současně vnitřním průměrem mezery mezi obvodovou plochou 7 přepínacího orgánu 5 a válcovou vodicí plochou 8 břitového prstence 13. Tento vnitřní průměr 50 je menší než průměr 51 středové kružnice těsnicí plochy břitového prstence 13 na dvouděrové desce 2, která byla zobrazena s vyjádřením velikosti působících hydrostatických sil na obr. 2. Podobné vztahy mezi oběma průměry 50, 51 jsou i v jiných příkladech provedení čerpadla podle vynálezu.
V příkladu na obr. 6 není prstencová pružina 14 vyztužena; místo toho je radiální obvodový výstupek 20 přepínacího orgánu 5 prodloužen do válcové stěny 52, vytvářející vnější vedení 53 pro prstencovou pružinu, která je uložena v prstencové drážce mezi obvodovou plochou 7 přepínacího orgánu 5 radiálním obvodovým výstupkem 29 a válcovou stěnou 52. Vnitřní plocha vedení 53 je opěrnou plochou pro prstencovou pružinu 14, jestliže se ve funkční mezeře 28a objeví hydrostatický tlak, takže pružina 14 se nemůže vytlačovat radiálně směrem ven, ale pouze může být roztlačována axiálně směrem к břitovému prstenci 13, na který vyvozuje potřebný přítlak, zajišťující jeho těsné dosednutí na dvouděrovou desku 2.
Řešení podle obr. 7 je podobné s tím rozdílem, že stlačovacím a vodicím prvkem je v tomto případě válcová stěna 52, která není vytvořena vcelku s radiálním obvodovým výstupkem 20, ale je samostatná a je opatřena na svém zadním okraji vnitřním žebrem 54\ dosedajícím na radiální obvodový výstupek 20. Prstencová pružina 14 dosedá na válcovou stěnu 52 v místě její vnitřní plochy 56. Také v tomto případě je zamezeno rozpínání prstencové pružiny 14, která je tak přitlačována na břitový prstenec 13.

Claims (8)

1. Dvouválcové čerpadlo na viskózní látky, opatřené dvěma pracovními válci, přepínacím orgánem, výkyvné uspořádaným před dvouotvorovou deskou a utěsněným na dvouotvorové desce břitovým prstencem, uloženým na axiální vodicí části přepínacího orgánu a opřeným svou zadní stranou o zejména pryžovou pružnou prstencovou pružinu s právo úhelníkovým tvarem průřezu, vyznačující se tím, že prstencová pružina (14) je svou vnitřní válcovou plochou (15) spojena prostřednictvím prstencové mezery (28a, 28b) mezi břitovým prstencem (13) a přepínacím orgánem (5) s vnitřními prostory (25, 26) pro dopravu viskózní látky a je opatřena objímkou, Obklopující prstencovou pružinu (14) mezi jejími radiálními plochami (12, 19).
2. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 1 vyznačující se tím, že těsnicí břitový prstenec (13) má válcovou vodicí plochu (8) na své vnitřní straně, přičemž tato válcová vodicí plocha (8) probíhá až к těsnicí ploše těsnícího břitového prstence (13).
3. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 1 vyznačující se tím, že objímka, obklopující prstencovou pružinu (14), je tvořena drátem (29), uloženým uvnitř pružného, zejména pryžového materiálu prstencové pružiny (14) , přičemž drát (29) je uspořádán -alespoň do dvou vrstev (30, 31, 32) šroubovicových závitů, které jsou uspořádány v radiálním směru nad sebou.
vynalezu
4. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 1 vyznačující se tím, prstencová pružina (14) má radiálně vnitřní hrany opatřeny axiálně vystupujícími břity (42, 43), vytvořenými vcelku s prstencovou pružinou (14).
5. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 1 vyznačující se tím, že objímka, obklopující prstencovou pružinu (14), je tvořena válcovou stěnou (52), probíhající kolem prstencové pružiny (14) a vybíhající axiálně z přepínacího orgánu (5) jako jeho část, obklopující prstencovou pružinu (14) a těsnicí břitový prstenec (13).
6. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 5 vyznačující se tím, že ventilový přepínací orgán (5) je opatřen radiálním obvodovým výstupkem (20), obíhajícím kolem něj a opatřeným opěrnou plochou pro prstencovou pružinu (14), přičemž radiální obvodový výstupek (20) je vytvořen vcelku s válcovou stěnou (52).
7. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 5 vyznačující se tím, že válcová stěna (52) je vytvořena nezávisle na radiálním obvodovém výstupku (20) a dosedá na jeho radiální plochu, přičemž prstencová pružina (14) je uložena uvnitř válcové stěny (52).
8. Dvouválcové čerpadlo podle bodu 1 vyznačující se tím, že objímka, obklopující prstencovou pružinu (14), je tvořena dráty (29), uloženými v pryžovém materiálu prstencové pružiny (14) a majícími formu samostatných kroužků.
3 listy výkresů
CS839810A 1982-12-24 1983-12-22 Double-clylinder pump for viscous substances CS259866B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP82111988A EP0112404B1 (de) 1982-12-24 1982-12-24 Zweizylinderdickstoffpumpe, vorzugsweise Betonpumpe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS981083A2 CS981083A2 (en) 1988-04-15
CS259866B2 true CS259866B2 (en) 1988-11-15

Family

ID=8189430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS839810A CS259866B2 (en) 1982-12-24 1983-12-22 Double-clylinder pump for viscous substances

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4556370A (cs)
EP (1) EP0112404B1 (cs)
JP (1) JPS59131778A (cs)
KR (1) KR900004615B1 (cs)
AT (1) ATE20270T1 (cs)
AU (1) AU559378B2 (cs)
BR (1) BR8307113A (cs)
CA (1) CA1215578A (cs)
CS (1) CS259866B2 (cs)
DD (1) DD220096A5 (cs)
DE (1) DE3271599D1 (cs)
ES (1) ES8501493A1 (cs)
GR (1) GR78944B (cs)
HU (1) HU186813B (cs)
IL (1) IL70038A (cs)
MX (1) MX159733A (cs)
PL (1) PL142428B1 (cs)
SG (1) SG23088G (cs)
SU (1) SU1336952A3 (cs)
ZA (1) ZA837967B (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5037275A (en) * 1987-06-27 1991-08-06 Karl Schlecht Pipe junction switch for two-cylinder thick-material pump
DE3905355C2 (de) * 1989-02-22 1994-06-23 Schlecht Karl Rohrweiche für Zweizylinder-Dickstoffpumpen
US6443718B1 (en) * 2000-02-14 2002-09-03 Multiquip, Inc. Shuttle valve for concrete pump
WO2007111689A2 (en) * 2005-11-08 2007-10-04 Good Earth Tools, Inc. Sealing rings for abrasive slurry pumps
DE102009005318B3 (de) * 2009-01-16 2010-09-30 Schwing, Friedrich, Dipl.-Ing. Verfahren zur Förderung breiiger Massen und Pumpvorrichtung zur Förderung breiiger Massen
DE102013114008A1 (de) * 2013-12-13 2015-06-18 MPS-Matter Pumpsysteme GmbH Dickstoffpumpvorrichtung, insbesondere für eine fahrbare Dickstoffpumpe

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2957717A (en) * 1957-03-13 1960-10-25 Cie De Pont A Mousson Sealing members and reinforcements therefor
US3813105A (en) * 1972-04-03 1974-05-28 M Mcqueen Seal
US4015818A (en) * 1975-07-23 1977-04-05 International Telephone And Telegraph Corporation Valve with self-retaining valve seat
DE2614895C3 (de) * 1976-04-07 1987-01-22 Karl Dipl.-Ing. 7000 Stuttgart Schlecht Betonpumpen-Rohrweiche
US4198193A (en) * 1978-05-12 1980-04-15 Walters James F Automatic wear compensation apparatus for concrete pumping hopper apparatus
DE2829181A1 (de) * 1978-07-03 1980-01-17 Scheele Maschf W Rohrweiche fuer eine betonpumpe
DE2921735A1 (de) * 1979-05-29 1980-12-04 Teka Baumaschinen Gmbh Vorrichtung zum dichten einer betonpumpe
US4337017A (en) * 1979-09-26 1982-06-29 Evenson William R Hydraulic sleeve valve and seal arrangement for piston pump
DE3042930A1 (de) * 1980-11-14 1982-07-08 Stetter Gmbh, 8940 Memmingen Rohrweiche fuer betonpumpen
DE3153268C2 (en) * 1981-01-31 1988-01-28 Friedrich Wilh. Schwing Gmbh, 4690 Herne, De Two-cylinder viscous-material pump, preferably concrete pump

Also Published As

Publication number Publication date
DD220096A5 (de) 1985-03-20
US4556370A (en) 1985-12-03
EP0112404A1 (de) 1984-07-04
CA1215578A (en) 1986-12-23
GR78944B (cs) 1984-10-02
EP0112404B1 (de) 1986-06-04
BR8307113A (pt) 1984-08-07
ES527623A0 (es) 1984-11-16
HU186813B (en) 1985-09-30
AU559378B2 (en) 1987-03-05
SG23088G (en) 1988-09-30
KR900004615B1 (ko) 1990-06-30
CS981083A2 (en) 1988-04-15
KR840007145A (ko) 1984-12-05
JPS59131778A (ja) 1984-07-28
MX159733A (es) 1989-08-11
ZA837967B (en) 1984-06-27
ATE20270T1 (de) 1986-06-15
DE3271599D1 (en) 1986-07-10
SU1336952A3 (ru) 1987-09-07
IL70038A (en) 1988-09-30
PL142428B1 (en) 1987-10-31
PL245306A1 (en) 1984-08-13
ES8501493A1 (es) 1984-11-16
AU2120083A (en) 1984-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10151311B2 (en) High pressure sealing arrangement
US3834715A (en) Pressure seal assembly
US6290235B1 (en) Sealing system for a reciprocating shaft
USRE32657E (en) Two-cylinder pump for heavy flowable materials, such as concrete
EP0102756B1 (en) Packing assembly for high pressure reciprocating plunger pump
US4067584A (en) Guiding and sealing arrangements for pistons, piston rods and the like
US5143382A (en) Pressure relieving slipper seal system
US2907596A (en) Sealing apparatus
US4474382A (en) Unitized seal carrier assembly for reciprocating shaft
US3247767A (en) Fluid cylinder
US4478423A (en) Oil seal and unitized seal carrier for reciprocating shaft
US4637295A (en) Pump seal with curved backup plate
CA2386182C (en) Unitized spherical profile check valve with replaceable sealing element
US2427787A (en) Seal for pistons and the like
EP0713035B1 (en) Self-venting seal assembly
CS259866B2 (en) Double-clylinder pump for viscous substances
US4206902A (en) Inner element for a flow regulator
US4516785A (en) Piston with a controlled expansion piston anti-extrusion ring
US3131611A (en) Taper cup back piston
GB2061414A (en) Sealing arrangements for piston pumps
JPH034099A (ja) 潤滑剤ポンプ
GB2060092A (en) Sealing glands
US5302094A (en) Tube switch for a double-cylinder sludge pump
US3580286A (en) Spool valve
GB2161221A (en) Flexible chamber pump