CS259541B2 - Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu - Google Patents

Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu Download PDF

Info

Publication number
CS259541B2
CS259541B2 CS866878A CS687886A CS259541B2 CS 259541 B2 CS259541 B2 CS 259541B2 CS 866878 A CS866878 A CS 866878A CS 687886 A CS687886 A CS 687886A CS 259541 B2 CS259541 B2 CS 259541B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
anion
compound
compounds
alkali metal
Prior art date
Application number
CS866878A
Other languages
English (en)
Other versions
CS687886A2 (en
Inventor
Andras Messmer
Sandor Batori
Gyoergy Hajos
Pal Benko
Eva Furdyga
Lujza Petoecz
Katalin Grasser
Ibolya Kosoczky
Kiszelly Szirtnee
Original Assignee
Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU833242A external-priority patent/HU190504B/hu
Application filed by Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar filed Critical Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar
Publication of CS687886A2 publication Critical patent/CS687886A2/cs
Publication of CS259541B2 publication Critical patent/CS259541B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu obecného vzorce I, kde Rt představuje 4-chlorfenyl- nebo 4-fluorfenylskupinu, R2 představuje vodík nebo monohalogenfenylskupinu, R;s představuje alkylskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, Z představuje buta-l,3-dienylskupinu nebo skupinu vzorce (a) a A- představuje anion odvozený od anorganické nebo silné organické kyseliny. Tento způsob se provádí tak, že se sloučenina obecného vzorce II, kde Rj, R2, Z a A" mají shora uvedený význam, nechá reagovat s alkoxidem alkalického kovu obsahujícím 1 až 4 atomy uhlíku a v takto získané sloučenině obecného vzorce I se popřípadě anion A- vymění za jiný anion A“. Sloučeniny obecného vzorce I vykazují užitečné farmakologické vlastnosti zejména antiarytmický a antidepressantní účinek.

Description

Vynález se týká farmaceuticky účinných nových kondenzovaných derivátů as-triazinu, způsobu jejich přípravy a farmaceutických preparátů, které je obsahují.
Vynález se konkrétně týká nových kondenzovaných derivátů as-triazinu obecného vzorce I
© A Θ (i) kde
Ri představuje 4-chlorfenyl- nebo 4-fluorfenylskupinu,
R2 představuje vodík nebo monohalogenfenylskupinu,
R3 představuje alkylskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
Z představuje buta-l,3-dienylskupinu nebo skupinu vzorce aj
A“ představuje anion odvozený od anorganické nebo silné organické kyseliny.
Pod pojmem „alkylskupina“, jak se ho používá v tomto popisu, se rozumí alkylskupina s přímým nebo rozvětveným řetězcem (například methyl-, ethyl-, η-propyl-, Isopropyl- ,terc.butylskupina, atd.]. Pod pojem „halogen“ spadají atomy fluoru, chloru, bromu a jódu.
Přednostními sloučeninami obecného vzorce I jsou ty sloučeniny, ve kterých R| představuje 4-chlorfenylskupinu a R2 představuje vodík.
A~ může znamenat jakýkoliv farmaceutický vhodný anorganický nebo organický anion (jako je například chloridový, bromidový, jodidový, chloristanový, methansulfonátový, ethansulfonátový anion, atd.).
Předmětem vynálezu je způsob přípravy sloučenin obecného vzorce I, který se vyznačuje tím, že se sloučenina obecného vzorce II
(I!) kde
Rb R2, Z a A mají shora uvedený význam, nechá reagovat s alkoxidem alkalického kovu obsahujícím 1 až 4 atomy uhlíku, a v takto získané sloučenině obecného vzorce I se popřípadě anion A“ vymění za jiný anion A.
Sloučeniny obecného vzorce I se tedy podle vynálezu připravují reakcí sloučeniny obecného vzorce II s alkoxidem alkalického kovu obsahujícím 1 až 4 atomy uhlíku. Přednostně se používá alkoxidu sodného nebo draselného.
Jako reakčního prostředí se může používat jakéhokoliv inertního organického rozpouštědla, ve kterém je alkoxid alkalického kovu rozpustný. Přednostně se reakce provádí v alkanolu odpovídajícím použitému alkoxidu alkalického kovu. Když se tedy používá methoxidu sodného, může se jako reakčního prostředí používat methanolu. Alkoxidu alkalického kovu se může používat v ekvimolárním množství nebo v přebytku 10 až 100 %. Reakce se může přednostně provádět při teplotě 10 až 100 aC.
Je-li to žádoucí, může se rovněž v získaných sloučeninách obecného vzorce I vyměnit anion A~ za jiný anion A“. Přitom se pracuje o sobě známými postupy. Tak se například sloučenina obecného vzorce I obsahující jako anion A chloridový anion může převést na odpovídající sloučeninu obecného vzorce I obsahující jako A chloristanový anion reakcí s kyselinou chloristou. Sloučeniny obecného vzorce I, obsahující jako A~ bromidový anion se mohou připravit ze sloučenin obecného vzorce I, obsahujících jiný anion, například chloristanový anion, reakcí s tetrabutylamoniumbromidem.
Sloučenina obecného vzorce I, kde A představuje ethansulfonát se může připravit reakcí sloučeniny obecného vzorce I, kde A- představuje jiný anion (například bromidový anion J s kyselinou ethansulfonovou.
Výchozí sloučeniny obecného vzorce II jsou známé (DOS 3 128 386).
239541
Nové sloučeniny obecného vzorce I je možno zpracovat na farmaceutické prostředky, které jako účinnou složku obsahují alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce I, nebo její isomer, ve spojení s vhodnými inertními pevnými nebo kapalnými farmaceutickými nosiči. Tyto farmaceutické prostředky se mohou připravovat způsoby, které jsou ve farmaceutickém průmyslu o sobě známé. Prostředky mohou být pevné (například tablety, kapsle, pilule, povlečené pilule, dražé), polopevné (tj. masti) nebo kapalné (například roztoky, suspenze, emulze). Je možno je finalizovat na formu vhodnou pro orální nebo parenterální aplikaci.
Farmaceutické prostředky mohou obsahovat nosiče. Těmito nosiči mohou být pevné nosiče, plniva, sterilní vodné roztoky nebo netoxická organická rozpouštědla. Tablety vhodné pro orální podávání mohou obsahovat sladidla a/nebo· jiné pomocné látky (například škrob, přednostně bramborový škrob), pojivá (například polyvinylpyrrolidon, želatinu), lubrikanty (například stearan horečnatý, natriumlaurylsulfát nebo mastek) nebo jiné přísady (například ciíran sodný, uhličitan vápenatý, střední fosforečnan vápenatý, atd.).
Vodné suspenze a elixíry vhodné pro orální podávání mohou dále obsahovat příchutě, barviva, emulgátory, ředidla (například vodu, ethan.d, propylenglykol nebo glycerol atd.).
Parenterální prostředky mohou obsahovat farmaceuticky vhodná rozpouštědla (například sezamový olei, podzemnicový olej, vodný propylenglykol, dimethylformamid, atd.j nebo vodu, v případě, že se používá vodorozpustných účinných přísad. Vodné roztoky mohou být tlumeny vhodným roztokem pufru nebo mohou být isotcnizovány pomocí vhodného kapalného ředidla (například roztoku chloridu sodného nebo glukosy).
Vodné roztoky jsou obzvláště vhodné pro intravenosní, intramuskulární nebo intraperitoneální podávání. Sterilní vodné roztoky se připravují o sobě známými způsoby.
Denní dávka účinné přísady obecného vzorce I může kolísat v širokých mezích a závisí na několika faktorech, zejména na účinnosti použité účinné přísady, způsobu podávání a stavu pacienta.
Farmaceutická účinnost sloučenin obecného vzorce I je doložena následujícími testy.
1) Akutní toxicita na myších
Test se provádí na samcích a samicích bílých myší kmene CFLP o hmotnosti 18 až
g. Zkoušená sloučenina se podává orálně a zvířata se sledují po dcbu 7 dnů. V každé skupině, na které se zkouší určitá dávka, je polovina samců a polovina samic. Zvířata se chovají v kleci z plastické hmoty o rozměrech 39 ,< 12 x 12 cm na rozřezaném odpadním papíru při teplotě místnosti. Myši dostávají standardní stravu a vodovodní vodu ad libitum. Data toxicity se určují Litchfield-Wilcoxonovou metodou.
Zkoušené sloučeniny se podávají ve formě vodných roztoků.
2) Antagonismus vůči tetrabezinové ptosi na myších a krysách, p. o.
Skupinám 10 myší se orálně podá zkoušená sloučenina, načež se jim po 30 minutách intraperitoneálně podá 50 mg/kg tetrabenzinu a v každé skupině se po 30, 60, 90 a 120 minutách spočítají zvířata vykazující ptosi (padání víček).
Výsledky se vyhodnocují takto: na základě všech naměřených dat se v každé skupině vypočítává průměrná ptose a odchylka od průměrné hodnoty kontrolní skupiny se vyjádří v % (inhibice j. Z takto získaných dat se vypočítají hodnoty ED50.
3) Antagonismus vůči reserpinové ptosi na krysách, p. o.
Každému zvířeti ze skupiny 10 krys se subkutánně podá 2,5 mg/kg reserpinu a pak se mu po 60 minutách orálně podá zkoušená sloučenina. Počítají se zvířata vykazující ptosi až do odeznění účinku. Vyhodnocení výsledků se provádí způsobem uvedeným v předcházející zkoušce s ptosi.
4) Antiarytmický účinek na krysách
Zkouška se provádí modifikovanou metodou podle Marmo a další. Zkušební zvířata se narkotizují ethylurethanem (1,2 g/kg i. p.). Ve formě injekce se zvířatům intravenosně podá akonitin v dávce 75 ,ug/kg. Pět minut po podání akonitinu se sledují změny EKG na standardním vývodu II. Pozorované změny se hodnotí stupnicí od 0 do 5. Zkoušená sloučenina se podává buď intravenosně 2 minuty před podáním akonitinu nebo orálně 1 hodinu před podáním akonitinu.
V následující tabulce jsou uvedena data vztahující se k účinnosti l-(4-chlorfenyl)-l-methoxy-l,2-dihydro-as-triazino [ 6,1-a ] isochinoliniumchloridu. Zkoušení bylo prováděno způsoby uvedenými shora.
Tabulka
LD50 asi 500 mg/kg p. o. ED50 mg/kg p. o. 1,0 ED50 mg/kg p. o. 1,4 ED50 mg/kg p. o. 9,0
ED5o mg/kg p. o·. 12,0 EC50 0,18 pod 0,5 mg/kg
Akutní toxicita na myších Antagonismus proti tetrabenazinové ptosi na myších
Antagonismus proti tetrabenazinové ptosi na krysách Antagonismus proti reserpinové ptosi na myších
Antagonismus proti reserpinové ptosi na krysách Lokálně anestetický účinek Antiarytmický účinek proti akonitové arytmii na krysách
Shora uvedené výsledky ukazují, že shora uvedený methoxyderivát má vynikající účinnost na centrální nervový systém (jako antidepresant), a je vhodný i jako antiarytmické činidla a jako lokální anestetikum.
Analogické účinky vykazují i ostatní sloučeniny obecného1 vzorce I.
Jak již bylo uvedeno, může denní dávka sloučenin obecného vzorce I kolísat v širokých mezích a závisí na různých faktorech daného případu. Pro ilustraci je možno uvést, že průměrná denní orální dávka sloučenin obecného vzorce I je asi 5 až 150 miligramů, která může být ve vážných případech zvýšena až na 300 mg. Denní parenterální dávka může činit asi 5 až 50 mg.
Další podrobnosti vztahující se k vynálezu jsou uvedeny v následujících příkladech provedení. Příklady mají pouze ilustrativní charakter a rozsah vynálezu v žádném směru neomezují.
Příklad 1
Příprava 1- (4-chlorf enyl) -l-methoxy-1,2-dihydro-as-tr iazino [ 6,1-a ] isochinoliníumperchlorátu
K 3,91 g (0,01 molu] l-(4-chlorfenyl)-as-triazino[ 6,1-a Jisochinoliniumperchlorátu se přidá methanol obsahující 0,02 molu methoxidu sodného. Požadovaná sloučenina se vysráží přídavkem 8 ml 7% vodné kyseliny chloristé. Výtěžek je 83 %, teplota tání: 158 až 159 °C.
Příklad 2
1- (4-f luorf enyl) -l-methoxy-l,2-dihydro-as-triazino[ 6,1-a] isochinoliniumethansulf onát
385 g (0,01 molu] 1-(4-f luorf enyl)-as-triazino] 6,1-a] isochinoliniumethansulf onátu se přidá methanol obsahující 0,02 molu methoxidu sodného' a pak se produkt přídavkem 2,2 g (0,022 molu] ethansulfonové kyseliny vysráží. Výtěžek: 78 °/o, teplota tání: 144 až 146 °C.
Příklad 3
4- (4-chlorf enyl)-4-methoxy-3,4-dihydropyrido- [ 2,1-f ] -as-triaziniumperchlorát
K 5,5 g (0,013 molu) 4-(4-chlorfenyl)pyrido- [ 2,1-f ]-as-triaziniumperchlorátu se přidá methanol obsahující 0,03 molu methoxidu sodného a pak se produkt vysráží přídavkem 12 ml 7% vodné kyseliny chloristé. Výtěžek: 81 °/o, teplota tání: 162 až 164 °C.

Claims (2)

1. Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu obecného vzorce I
H
VYNÁLEZU a
A~ představuje anion odvozený od anorganické nebo silné organické kyseliny, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II kde
Rj představuje 4-chlorfenyl- nebo 4-fluorfenylskupinu,
R2 představuje vodík, nebo monohalogenfenylskupinu,
R3 představuje alkylskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
Z představuje buta-l,3-dienylskupinu nebo skupinu vzorce a) (aJ í H) kde
RH R2, T a A mají shora uvedený význam, nechá reagovat s alkoxidem alkalického kovu obsahujícím 1 až 4 atomy uhlíku, a v takto získané sloučenině obecného vzorce I se popřípadě anion A- vymění za jiný anion A'.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako reakčního prostředí používá alkanolu, který odpovídá použitému alkoxidu alkalického kovu.
CS866878A 1983-09-20 1986-09-24 Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu CS259541B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU833242A HU190504B (en) 1983-09-20 1983-09-20 Process for preparing condensed as-triazinium-derivatives
CS847091A CS259522B2 (en) 1983-09-20 1984-09-20 Method of as-triazine's condensed derivatives preparation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS687886A2 CS687886A2 (en) 1988-02-15
CS259541B2 true CS259541B2 (cs) 1988-10-14

Family

ID=25746439

Family Applications (4)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS856685A CS259531B2 (cs) 1983-09-20 1985-09-19 Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu
CS856686A CS264265B2 (cs) 1983-09-20 1985-09-19 Způsob přípravy kondenzovaných derivátů aš-triazinu
CS856687A CS259533B2 (cs) 1983-09-20 1985-09-19 Zpusrtb.přípravy kondenzovaných derivátů as-třiazinu
CS866878A CS259541B2 (cs) 1983-09-20 1986-09-24 Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu

Family Applications Before (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS856685A CS259531B2 (cs) 1983-09-20 1985-09-19 Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu
CS856686A CS264265B2 (cs) 1983-09-20 1985-09-19 Způsob přípravy kondenzovaných derivátů aš-triazinu
CS856687A CS259533B2 (cs) 1983-09-20 1985-09-19 Zpusrtb.přípravy kondenzovaných derivátů as-třiazinu

Country Status (1)

Country Link
CS (4) CS259531B2 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS668685A2 (en) 1988-02-15
CS259531B2 (cs) 1988-10-14
CS687886A2 (en) 1988-02-15
CS259533B2 (cs) 1988-10-14
CS668785A2 (en) 1988-02-15
CS264265B2 (cs) 1989-06-13
CS668585A2 (en) 1988-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3354174A (en) 1-and 2-benzimidazolyl-lower-alkylamidoximes, amidines-, and guanidines
IE51179B1 (en) Pyridoxine derivatives,process for preparing them and use in therapeutics
US3639477A (en) Novel propoxyguanidine compounds and means of producing the same
US3974156A (en) 2-(Substituted anilino) methylmorpholine compounds
US4105666A (en) Piperidine derivatives
US3989709A (en) Fused ring benzimidazole derivatives
US4001271A (en) 3-(isopropyl amino alkoxy)-2-phenyl-isoindolin-1-ones
CS259541B2 (cs) Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-triazinu
US3221017A (en) Aralkoxyamides of 4-phenyl-1,2,5,6-tetrahydropyridino alkanoic acids and intermediates thereof
GB2081261A (en) Condensed as-triazine derivatives and process for preparing the same
US5071849A (en) Dihydropyrimidothiazine derivatives
IE59660B1 (en) Quinoline derivatives
PL144203B1 (en) Method of obtaining novel concentrated derivatives of as-triazines
US4602018A (en) Condensed as-triazine derivatives
EP0119540B1 (en) Substituted alkylamine derivatives of 6,11-dihydro-11-oxodibenz (b,e)-oxepins, a process for the preparation and intermediates thereof and their use as medicaments
CS268676B2 (en) Method of as-triazine&#39;s new fussed derivatives preparation
US4543354A (en) Anti-hypertensive 9-aminomethyl-benzo[f]quinoline-3,10-dione derivatives
US4697013A (en) Condensed as-triazine derivatives
US4294838A (en) Certain heterocyclic sulfoximide derivatives
PL139768B1 (en) Method of obtaining novel derivatives of 8-aminoacylamino-4-aryl-2-methyl-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline
CS264264B2 (cs) Způsob přípravy kondenzovaných derivátů as-trlazíuu
PL143043B1 (en) Method of obtaining condentrated as-triazine
PL149368B1 (pl) Sposób wytwarzania skondensowanej as-triazyny
HU196799B (en) Process for producing histamine h1 antagonistic purine derivatives and pharmaceutical compositions containing them
PL81419B1 (en) Pharmaceutically active new 1,3-aminoalcohol esters[au3458971a]