CS257257B2 - Softening apparatus - Google Patents

Softening apparatus Download PDF

Info

Publication number
CS257257B2
CS257257B2 CS83642A CS64283A CS257257B2 CS 257257 B2 CS257257 B2 CS 257257B2 CS 83642 A CS83642 A CS 83642A CS 64283 A CS64283 A CS 64283A CS 257257 B2 CS257257 B2 CS 257257B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
roller
working
leather
workpiece
conveyor
Prior art date
Application number
CS83642A
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Voit
Original Assignee
Voit Michael Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voit Michael Gmbh filed Critical Voit Michael Gmbh
Publication of CS257257B2 publication Critical patent/CS257257B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B1/00Manufacture of leather; Machines or devices therefor
    • C14B1/40Softening or making skins or leather supple, e.g. by staking, boarding, or crippling machines, by dry mills
    • C14B1/42Softening or making skins or leather supple, e.g. by staking, boarding, or crippling machines, by dry mills by means of a rotatable drum with radial blades
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B17/00Details of apparatus or machines for manufacturing or treating skins, hides, leather, or furs
    • C14B17/06Work feeding or clamping devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Grinding Of Cylindrical And Plane Surfaces (AREA)

Description

Vynález ее týká měkčícího stroje pro úpravu usní, kůží a kožek s alespoň jedním otočným pracovním válcem, opatřeným měkčícími čepelemi a/nebo brusnými kameny, s pružně ohebným přítlačným ústrojím pro přitlačování zpracovávaného předmětu na pracovní válec, a s dopravním válcem pro protahování zpracovávaného předmětu mezi přítlačným ústrojím a pracovním válcem.
Jsou již známé měkčící stroje pro úpravu usní, viz například americký patentový spis č. 2 740 283, u kterých se zpracovávaná useň upne do upínacího ústrojí a toto upínací ústrojí se hydraulicky pohybuje zdola nahoru a je taženo podél válce. Poté, co useň dosáhla svojí horní polohy, je třeba upínací ústrojí opět přivést dolů do spodní polohy a potom ho znovu přesunout prostřednictvím hydraulického válce směrem vzhůru a táhnout jej podél válce. Při průchodu usně kolem válce je useň к válci přitlačována přítlačným ústrojím. Tento způsob práce je velmi nevýhodný, protože pohyb svěrného ústrojí směrem vzhůru a dolů 8 upnutou usní vyžaduje velmi mnoho pracovního času. Mimoto se useň musí do upínacího ústrojí upínat manuelně. Z těchto důvodů neumožňuje popsané zařízení automatické zpracování usní.
Vynález si klade za úkol dále zdokonalit měkčící stroj popsaného typu, u kterého by se podstatně zkrátila doba potřebná pro zpracovávání zpracovávaného předmětu. Dále se má zjednodušit přívod a upínání zpracovávaného předmětu a doprava zpracovávaného předmětu měkčícím strojem se má zautomatizovat.
Vytčený úkol se řeší měkčícím strojem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že dopravní válec je zapínatelný ve dvou směrech otáčení a že jsou к němu přiřazeny dva přítlačné válce a dva další válce, přičemž kolem obou přítlačných válců a obou dalších válců je uložen nekonečný dopravní pás, který je opásán i na části obvodu dopravního válce.
Hlavní výhody měkčícího stroje podle vynálezu spočívají v tom, Že se useň přivádí samočinně a potom se rovněž automaticky zavádí mezi poháněný dopravní válec a nekonečný dopravní pás. Potom se automaticky ve stroji zpracuje, přičemž poháněný dopravní válec se otáčí nejprve v jednom směru otáčení a potom ve druhém směru otáčení. Useň se proto zpracovává v každém směru otáčení dopravního válce. To je podstatná výhoda ve srovnání se známým stavem techniky, protože lze dosáhnout plně automatizovaného zpracování usní.
Vynález je podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 a 2 jsou schematicky znázorněny příklady provedení měkčícího stroje podle vynálezu. Obr. 3 znázorňuje zvláště výhodný příklad provedení měkčícího stroje podle vynálezu, který umožňuje do značné míry automatizovaný způsob práce. Obr. 4, 5 a 6 zobrazují detaily měkčícího stroje podle obr. 3. Na obr. 7 a 8 jsou znázorněny modifikace přítlačného ústrojí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn základní princip měkčícího stroje opatřeného válci. Zpracovávaný předmět 14, například kůže, je veden mezi dopravním válcem 12 a přítlačným válcem 13, přičemž například dopravní válec 12 je poháněn a přítlačný válec 13 lze kolem středu 15 otáčení vychylovat ve směru к dopravnímu válci 12 a opačně, což umožňuje sevření zpracovávaného předmětu 14 mezi dopravním válcem 12 a přítlačným válcem 1.3.
Měkčící stroj je dále opatřen ohebným pružným přítlačným ústrojím .18, proti kterému lze přitlačovat pracovní válec 16, který je osazen měkčícími čepelemi a/nebo brusnými kameny. Pracovní válec 16 je opět výkyvný ve směru к přítlačnému ústrojí 18 a od něho kolem středu 17 otáčení. Výkyvné a přítlačné pohyby přítlačného válce 13 a pracovního válce 16 lze uskutečňovat neznázorněnými pneumatickými pracovními válci s pístem.
Zpracovávaný předmět 14, tedy například kůže, se přivádí tak, že směřuje svou rubovou stranou к pracovnímu válci 16 do pracovní štěrbiny 34 mezi pracovním válcem 16 a přítlačným ústrojím 18, a to prostřednictvím dopravního válce 12 a přítlačného válce 13, načež se pracovní válec 16 vykývne к přítlačnému ústrojí 18, čímž se zpracovávaný předmět 14 přitlačí na přítlačné ústrojí 18. Přítlačný válec 13 se přemístí ve směru к dopravnímu válci 12 tak, že zpracovávaný předmět 14 je sevřen a držen mezi dopravním válcem 12 a přítlačným válcem 13. Potom se dopravní válec 12 a pracovní válec 16 uvedou do otáčivého pohybu prostřednictvím neznázorněného poháněčiho ústrojí, například elektromotorů, přičemž v daném případě se dopravní válec 12 otáčí ve smyslu pohybu hodinových ručiček a pracovní válec 16 proti smyslu pohybu hodinových ručiček. Dopravní válec 12 a přítlačný válec 13 táhnou kůži ve směru Šipky PÍ směrem vzhůru a protahují ji mezi přítlačným ústrojím 18 a otáčejícím se pracovním válcem 16, přičemž při tomto pohybu je kůže, tedy zpracovávaný předmět 14, o sobě známým způsobem měkčena a pokud je pracovní válec 16 opatřen také brusnými paletami, je rovněž broušen.
Poté, co kůže zařízením prošla, se otočí a až dosud neopracovávaná část se zavede mezi přítlačné ústrojí 18 a pracovní válec 16, přičemž se tato část zpracuje výše uvedeným způsobem, to znamená, že se měkčí.
Na obr. 2 je znázorněno další vytvoření příkladu provedení podle obr. 1. U tohoto příkladu provedení jsou uspořádány dva pracovní válce 26 a 28, které lze pohánět odděleně, přičemž pracovní válec 26 je výkyvný kolem středu 27 otáčení a pracovní válec 28 kolem středu 29 otáčení ve směru nebo od příslušného přiřazeného přítlačného ústrojí 30, případně 32.· Tento výkyvný, případně přítlačný pohyb к a od přítlačných ústrojí 30, 32 lze provádět prostřednictvím neznázorněných agregátů s pneumatickými pracovními válci 8 písty.
U znázorněného příkladu provedení je uspořádán dopravní válec 20 a přítlačný válec 22, které jsou oba namontovány na jednom zdvižném ramenu 24. Jak je patrno, má u tohoto příkladu provedení dopravní válec 20 větší, například dvoj- až třínásobný průměr než přítlačný válec 22. Přítlačný válec 22 je přestavítelný ve směru к dopravnímu válci 20, což umožňuje sevření kůže, to je zpracovávaného předmětu 14, mezi dopravní válec 20 a přítlačný válec 22 a její . další dopravu. Představování přítlačného válce 22 lze provádět prostřednictvím neznázorněného agregátu s pneumatickým pracovním válcem s pístem. Dopravní válec 20 je poháněn, například prostřednictvím neznázorněného elektromotoru. Pohon lze přepínat v obou směrech.
Zpracovávaný předmět 14, tedy například useň, kůže nebo kožka, je sevřen mezi dopravním válcem 20 a přítlačným válcem 22 a jeho spodní část je protažena mezi pracovním válcem 28 a přítlačným ústrojím 32, odkud visí směrem dolů. Tehdy se vykývne pracovní válec 28 к přítlačnému ústrojí 32 a přitiskne se к němu. Potom se zapne pracovní válec, 28 a uvede se do otočného pohybu ve smyslu hodinových ručiček, zatímco zdvižné rameno 24 se přemístí vzhůru prostřednictvím neznázorněného poháněcího ústrojí, například pneumatického agregátu s pracovním válcem a pístem. V průběhu tohoto pohybu je ta část zpracovávaného předmětu 14, která visí od stykového bodu mezi pracovním válcem 28 a přítlačným ústrojím 32 směrem dolů, protažena mezi oběma těmito částmi směrem vzhůru a přitom je změkčena, případně zbroušena pracovním válcem 28.
. Jakmile je tento pracovní proces ukončen, přivede se dopravním válcem 20 a přítlačným válcem 22 zpracovávaný předmět 14 do pracovní oblasti mezi pracovní válec 26 a přítlačné ústrojí 30, přičemž dopravní válec 20 se otáčí ve smyslu pohybu hodinových ručiček a zdvižné rameno 24 současně znovu sjíždí do znázorněné polohy. Potom se pohybuje pracovní válec 26 ke svému přítlačnému ústrojí 30, se kůže mezi oběma částmi upne. Zdvižné rameno 24 se znovu pohne . směrem vzhůru, přičemž kůže je upnuta mezi dopravním válcem 20 a přítlačným válcem 22, takže je protahována směrem vzhůru mezi pracovním válcem 26 a přítlačným ústrojím 30 a při tomto pohybu směrem vzhůru je měkčena a případně i broušena.
Tento pracovní proces lze vícekrát opakovat.
U varianty příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 2, lze vytvořit zdvižné rameno 24 polohově pevně, zatímco dopravní pohyb kůže příslušnou pracovní štěrbinou mezi pracovními válci 26, 28 a přítlačným ústrojím 30, 32 se uskutečňuje pomocí motoricky poháněných a do obou směrů otáčení přepojitelných dopravního válce 20 a přítlačného válce 22.
Na obr. 3 je toliko schematicky znázorněn výhodný příklad provedení měkčícího stroje.
Tento měkčící stroj 10 pracuje průchozím způsobem a umožňuje do značné míry automatický způsob práce.
Měkčící stroj 10 je opatřen dvěma pracovními válci 40, 42 a dvěma přítlačnými ústrojími 44, 46. Pracovní válec 40 je výkyvný kolem středu 41 otáčení a pracovní válec 42 kolem středu 43 otáčení tak, že pracovní válce 40, 42 se mohou pohybovat ve směru ke a od svých přítlačných ústrojí 44, 46, takže opracovávaný předmět 14 je držen upnutý mezi jedním z pracovních válců 40, 42 a jedním z přítlačných ústrojí £4, 46, přičemž rubová strana kůže směřuje к pracovnímu válci 40, 42, Stroj je dále opatřen dopravním válcem £8, přepínatelným do obou směrů otáčení, jakož i dvěma přítlačnými válci 50, 22* z nichž vždy jeden je uspořádán na každé straně dopravního válce 48 tak, že přítlačné válce 50, 52 jsou uspořádány v podstatě proti sobě o 180°. Mimoto jsou zde uspořádány ještě dva další válce 54, 56, z nichž další válec 54 je poháněn synchronně s dopravním válcem £2, což lze dosáhnout například převodem, který je funkčně zapojen mezi dopravní válec 48 a další válec 54 a je s nimi potřebným způsobem spřažen. Účelně je přitom dopravní válec 48 poháněn neznázorněným motorem. \
Kolem přítlačného válce 50, dalších válců 54, 56 a přítlačného válce 52 je opásán dopravní pás 58, který, jak je to patrno z obr. 3, opásává také část obvodu dopravního válce 48. V té poloze uvedených čtyř válců 50, 54, 56, 52, která je zobrazena plnými čarami, činí áhel opásání zhruba 180°, zatímco v čárkovaně zobrazené poloze přítlačného válce 52 a dalšího válce 56 má úhel opásání hodnotu zhruba jen 90°.
Dopravní pás 58 je trvale napínán napínací kladkou 60. Napínací kladka 60 může být zatížena například pružinou nebo závažím.
Oba přítlačné válce 50, 52 jsou například prostřednictvím neznázorněných pneumatických agregátů в pracovním válcem a s pístem jednotlivě a odděleně přitlačitelné na dopravní válec 48 a opět od něj oddělitelné tak, že opracovávaný předmět 14 může být sevřen mezi dopravním válcem 48 a příslušným přítlačným válcem £0, 52, jak je to například znázorněno pro přítlačný válec 50.
Na přiváděči straně měkčícího stroje 10 je jen schematicky znázorněn podávači stůl 62, na kterém, případně kolem kterého se pohybuje podávači pás 64. Podávači stůl 62 je dále opatřen značkováním 66, pevně spojeným 8 podávacím stolem 62.
Další válce 54, 56 jsou uloženy na společném nosníku 74 a přítlačný válec 52 je spojen s dalším válcem 56 prostřednictvím lamely 75 tak, že jak přítlačný válec 52, tak i další válec 56 lze vykývnout z polohy znázorněné plnou čarou kolem střední osy přítlačného válce 54 do polohy znázorněné čárkovaně.
V dalším je uvedena činnost měkčícího stroje 10 podle obr. 3.
Jak další válec 56, tak i přítlačný válec 52 se vykývnou ze své pracovní polohy do jejich Čárkovaně znázorněné otevřené polohy. Na podávači stůl 62, případně na podávači pás 64, který se na něm pohybuje, se položí zpracovávaná kůže rubovou stranou směrem vzhůru tak, aby určitý bod kůže souhlasil se značkováním £6, pevně upraveným na podávacím stole 62. Potom se posune podávači stůl 62 do čárkovaně znázorněné polohy směrem vpravo, čímž se dostane do zaváděcí štěrbiny 36 mezi dopravním pásem 58 a plochou pláště dopravního válce 48.
Potom se zapnou podávači pás 64 a dopravní pás 58, přičemž dopravní válec 48 se otáčí ve smyslu hodinových ručiček a kůže se odebírá z podávacího stolu 62 a dopravuje se dále mezi dopravním pásem 58 a dopravním válcem 48, až se bod na kůži, který ležel proti značkování 66 dostane к bodu 38 svěru, to znamená do stykového bodu mezi dopravním válcem 48 a přítlačným válcem 50. ‘
Tato dráha je vždy stejná, nezávisle na velikosti zpracovávaného předmětu 14, což znamená, že zpracovávaný předmět 14 může podle své velikosti viset od bodu 38 svěru více nebo méně směrem dolů.
Zpracovávání kůže však nezačíná v bodu 38 svěru, nýbrž v pracovním bodě 68, to znamená v bodu styku pracovního válce 40 s přítlačným ústrojím 44.
Podávači stůl 62 se mezi tím opět vrátil do své na obrázku znázorněné výchozí polohy a další válec 56 a přítlačný válec 52 byly vykývnuty do jejich pracovní polohy, která je na obr. 3 znázorněna plnými čarami.
Pracovní válec 40 se nyní kolem svého středu 41 otáčení vykývne na přítlačné ústrojí 44 a zpracovávaný předmět 14 je přitisknut pracovním válcem 40 na přítlačné ústrojí 44, které se z toho důvodu, že je ohebné a pružné, poddá, jak je to znázorněno ve spojení s pracovním válcem 42 na obr. 3 vlevo.
Nyní se začne pohánět dopravní válec 48 ve směru otáčení proti smyslu otáčení hodinových ručiček a s ním synchronně i další válec 54, čímž se kůže dopravuje mezi dopravním válcem 48 a dopravním pásem 58 vzhůru ve směru šipky P2 a protahuje se mezi pracovním válcem 40 a přítlačným ústrojím 44, přičemž se kůže při tomto pohybu vzhůru měkčí a pokud je pracovní válec 40 osazen také brusnými čepelemi, je rovněž broušena.
Zpracovává se tak ten úsek zpracovávaného předmětu 14, například kůže, který visí dolů od pracovního bodu 68.
Dopravní válec 48 a dopravní pás 58 se udržují tak dlouho v činnosti, až se dosáhne takové polohy kůže, která byla na začátku zpracovávání v pracovním bodě 68, aby se pracovní válec 48 dostal kolem dokola až do pracovního bodu 70, to je do bodu styku pracovního válce 42 s přítlačným ústrojím 46, které je к němu přiřazeno. Ještě neopracovaná část zpracovávaného předmětu 14 visí potom z pracovního bodu 70 dolů, zatímco již výše popsaným pracovním procesem zpracovaná část zpracovávaného předmětu 14 prochází z pracovního bodu 70 směrem vzhůru a zčásti leží mezi dopravním pásem 58 a plochou pláště dopravního válce 48. Pracovní válec 42 se nyní vychýlí kolem svého středu 43 otáčení к přítlačnému ústrojí 44, až se kůže upne mezi přítlačným ústrojím 44 a pracovním válcem 42, to znamená, že pracovní válec 42 přitlačuje kůži na přítlačné ústrojí £6. Kůže, jejíž již opracovaný úsek leží Alespoň zčásti mezi dopravním válcem 48 a dopravním pásem 58, se dopravuje směrem vzhůru ve směru šipky P3 a je protahována mezi pracovním válcem 42, který se otáčí ve smyslu pohybu hodinových ručiček, a přítlačným ústrojím 46, přičemž se kůže měkčí a případně i brousí.
Jakmile ten úsek kůže, který původně visel směrem dolů z pracovního bodu 70, zcela proběhne, je kůže úplně zpracována a lze ji dále dopravovat, až se dostane na dopravní pás 72, který ji dopraví ven z měkčícího stroje 10. Proces měkčení lze však několikrát opakovat vícenásobným přepojením dopravního válce 48 a dopravního pásu 72.
Výše bylo uvedeno, že kůže se po prvním pracovním procesu dopraví alespoň tak daleko, aby bod, který původně ležel v pracovním bodě 68, se nyní dostal do pracovního bodu 70. U velkých opracovávaných kůží nebo usní může však často dojít к tomu, že ten úsek zpracovávaného předmětu 14, který visí dolů od pracovního bodu 68, je tak dlouhý, že tento úsek není ještě úplně zpracován, dostane-li se pracovní bod 68 do pracovního bodu 70. To je případ, který nastane vždycky, pokud je dolů visící úsek kůže z pracovního bodu 68 delší než dráha mezi pracovním bodem 68 přes dopravní válec 48 do pracovního bodu 70. I když tedy se dostal pracovní bod 68 již do pracovního bodu 70, je pracovní válec £0, který se otáčí ve směru proti smyslu pohybu hodinových ručiček, ještě v záběru a je třeba opracovávat ještě další kus kůže.
V takovém případě se otáčí dopravní válec 48 ještě tak dlouho,, až je celý kus usně nebo kůže, který původně visel dolů z pracovního bodu 68, zpracován pracovním válcem 40. Jakmile tedy tento kus kůže nebo usně zcela proběhne štěrbinou mezi pracovním válcem 40 a přítlačným ústrojím 44 a pracovní válec 40 již nezaznamená žádný odpor, poklesne kroutící moment a odpovídajícím spínačem kroutícího momentu se vypne jak pracovní válec £0, tak i dopravní válec 48 a dopravní pás 58.
* Nyní se, jak již bylo dříve popsáno, přivede do záběru s usní nebo kůží pracovní válec 42, zapne se a současně se přepne dopravní válec 48 a dopravní pás 58, takže se jako v předcházejícím měkčí až dosud nezpracovaná část usně nebo kůže. V tomto případě však vznikne při měkčení přesah, protože část usně nebo kůže, která byla již změkčena pracovním válcem 40, je nyní měkčena ještě jednou pracovním válcem 42, protože počáteční bod usně, který ležel při začátku zpracování v pracovním bodě 68, leží nyní o něco pod pracovním bodem 70, takže ten kus, o který původní pracovní bod 68 leží pod pracovním bodem 70 je zpracováván dvakrát.
Výše bylo již vysvětleno, že nezpracovaná useň je položena na podávači stůl 62 tak, že určitý bod usně leží na značkování 66 a po zasunutí usně leží tento bod na bodu 38 svěru. Tím se zajistí, že každá useň po zavedení do měkčícího stroje 10 zaujme tuto výchozí polohu pro zpracovávání. Je však rovněž možné uspořádat značkování 66 tak, aby při položení usně na podávači stůl 62 leželo určité místo, účelně střed usně na značkování 66, případně se uloží useň na podávači stůl 62 tak, aby střed, případně střední čára usně ležela na značkování 66. V tomto případě lze dopravit useň, to je zpracovávaný předmět 14 tak daleko do měkčícího stroje 10, aby tento bod nebo tato čára usně, která byla dříve na značkování 66, ležela na pracovním bodu 68, takže se useň zpracovává od středu, a to nejprve jedna polovina pracovním válcem 40 a potom druhá polovina pracovním válcem 42.
Výše bylo rovněž uvedeno, že oba přítlačné válce 50, 52 jsou samostatně přestavitelné vzhledem к dopravnímu válci 48, aby bylo možno useň sevřít mezi dopravní válec 48 a přiřazený přítlačný válec 5.0, 52.
Přítlačný válec 50 lze к tomuto účelu nezávisle přestavovat agregátem s pracovním válcem a pístem, protože je nezávisle uložen jak na přítlačném válci 52, tak i na dalších válcích 54, 56. Přítlačný válec 52 a další válec 56 jsou však uloženy na společném nosníku 74 a na в ním spojené lamele 75, aby je bylo možné, jak již bylo popsáno, společně vykyvovat z pracovní pojlohy do otevřené polohy a obráceně. Má-li se nyní přídavně přítlačný válec 52 ještě přisunout a přitlačit к dopravnímu válci 48., aby se dosáhlo svěrného účinku, případně většího svěrného působení, lze toho dosáhnout odpovídajícím uložením přítlačného válce 52 na lamele
75, například uložením ve vhodném podélném otvoru.
Na obr. 4 je detailně znázorněno zařízení pro vykyvování společného nosníku 74 kolem střední osy 82 dalšího válce 54. Společný nosník 74 je к tomu účelu opatřen pákovým ramenem
76, které je в ním pevně spojeno a jehož volný konec 78 zabírá s pneumaticky ovládaným, o sobě známým agregátem s pracovním válcem 80 s pístem. V poloze, která je znázorněna na obr. 4, je píst tohoto agregátu vysunut a společný nosník 74 je spolu s přítlačným válcem 52 a dalším válcem 56., které nejsou na obr. 4 znázorněny, v pracovní poloze. Pokud se na rozdíl od toho píst pracovního válce zasune, vykývne pákové rameno 76 kolem střední osy 82 ve směru pohybu hodinových ručiček a s ním také společný nosník 74 a na něm upevněný přítlačný válec 52 a další válec 56. Druhý konec pracovní válce 80, který není na obr. 4 zobrazen, je přiklouben к pevnému bodu skříně.
Obr. 5 znázorňuje detailně vykývnutí pracovního válce 42, přičemž vykývnutí pracovního válce 40 se uskutečňuje zrcadlově souměrně к vykývnutí pracovního válce 42.
Jak zobrazuje obr. 5, je pracovní válec 42 poháněn elektromotorem 84, například přes klínový řemen. Pracovní válec 42 je uložen na kyvné páce 86, která je výkyvná kolem středu 43 otáčení totožného se střední osou elektromotoru 84. Pro ovládání kyvné páky 86 je uspořádán pracovní válec 90.» který má píst s pístnicí 91, přičemž pístnice 91 je přikloubena ke kyvné páce 86, zatímco pracovní válec 90 je přiklouben к držáku £6, který je upevněn na skříni. Prostřednictvím většího nebo menšího vysunutí pístnice 91 z pracovního válce 90 lze přitlačit více nebo méně pracovní válec 42 na přítlačné ústrojí 46.
Prostřednictvím dorazu 92, který je upraven na tělese stroje nebo na rámu stroje, a přestavitelného opěrného šroubu 94, který je uspořádán na kyvné páce 86 lze podle potřeby přestavovat koncovou polohu pracovního válce 42.
Pohon pracovního válce 42 se uskutečňuje, jak již bylo uvedeno, klínovým řemenem £8. Je samozřejmé, že lze použít pro potřebné spojení i jiné prostředky, jako například převod ozubenými koly.
Na obr. 6 je znázorněno detailně a ve výřezu přítlačné ústrojí 44, 46. Přítlačné ústrojí 44, 46 je tvořeno, jak je to samo o sobě známé, přítlačnou usní 98 nebo koženým polštářem, případně materiálem z vhodné plastické hmoty. Přítlačná useň 98 je, jak je to patrno z obr. 6, držena na svém horním konci a na svém spodním konci v patce 100, přičemž na obrázku znázorněná horní patka je upravena polohově pevně na rámu nebo na skříni stroje.
Podle obrázku spodní patka 100 je uložena ve smykadle 108, které je prvním koncem 107 spojeno s tlačnou pružinou 106 a jehož druhý konec 105 je přiklouben ke kotevní desce 102, pevně spojené se skříní nebo rámem stroje. U příkladu provedení, který je znázorněn na výkrese, je pružina 106 vytvořena jako pneumatická pružina s válcem a pístem, která se neustále snaží napínat přítlačnou useň 98.
Smykadlo 108 je pohyblivě vedeno ve štěrbině 104, přičemž jeho spodní koncovou polohu lze nastavovat přestavitelným opěrným šroubem 110. Vedení smykadla 108 se uskutečňuje prostřednictvím valivého ložiska nebo kladky, které se pohybují ve štěrbině 104.
V pravé části obr. 6 je znázorněno, jak je pracovní válec 40 přitlačován na přítlačnou useň 98. Patka 100, ve které je držen horní konec přítlačné usně 98, je upevněna na třmenu 112, který je pevně spojen s rámem a který je opatřen vychylovačem 114, což zajiŠřuje, že useň přicházející od dopravního válce 48 klouže po vychylovači 114 a spolehlivě se zavádí do pracovní oblasti mezi pracovním válcem 40 a přítlačnou usní 98.
Ovládání měkčícího stroje 10 lze provádět elektricky nebo elektronicky.
Obsluhující personál nepotřebuje vykonávat žádné jiné úkony, než uložit zpracovávanou useň nebo kůži rubovou stranou vzhůru na podávači stůl 62 a na podávači pás 64, přičemž musí brát zřetel na značkování 66. Poté lze měkčící stroj 10 zapnout a všechny další pracovní úkony se již uskutečňují samočinně až do odvedení hotově zpracované usně. Měkčící stroj 10 podle vynálezu pracuje tudíž plynule v průchozím provozu.
Protože u dopravního ústrojí se jedná o rotující systém, lze zpracovávat libovolné délky usní a koží, přičemž vlastní zpracovávací proces je libovolně často opakovatelný, což umožňuje useň nebo kůži zpracovat samočinně tak intenzívně jak je to jen třeba ze všech stran, což umožní její dokonalé změkčení a propracování.
Na obr. 6 je pneumatická pružina 106 vytvořena jako tlačná, to znamená, že se snaží zatlačovat smykadlo 108 směrem dolů, čímž se přítlačná useň 98 napíná. Je však rovněž možné vestavět pneumatickou pružinu 106 obráceně, to je tak, aby pneumatická pružina 106; působila na smykadlo 108 tažnou silou. U tohoto neznázorněného příkladu provedení je potom druhý konec 105 pneumatické pružiny 106 vykývnut 'zhruba o 140° nebo 150° směrem dolů a je kloubově upevněn na vhodné části skříně nebo rámu stroje, obdobně jako u upevnění/ které je zobrazeno na obr. 6 na kotevní desce 102.
Přítlačná useň 98 může být vytvořena, jak již bylo uvedeno, z plastické hmoty, například z elastomeru, ale také z pryže nebo z pryži podobného materiálu.
U výše popsaného příkladu provedení jsou pracovní válce 40, 42 uspořádány výkyvné kolem středů 41/43 otáčení. Obdobně jsou pracovní válce 16, 26, 28 namontovány výkyvné kolem odpovídajících středů 17, 27, 29 otáčění. Je však rovněž možné upravit pracovní válce 16, 26, 28 polohově pevně a pohyblivě upravit příslušná přítlačná ústrojí 18, 30, 32, 44, 46, která je možné namontovat posuvně nebo výkyvně a přitlačovat je к příslušným pracovním válcům 16, 26/28·
Jak je znázorněno na obr. 3, je přítlačný válec 52 spojen в dalším válcem 56 prostřednictvím lamely 75 a obdobně je přítlačný válec 50 spojen s poháněným dalším válcem 54 prostřednictvím lamely 116. Obě lamely 75, 116 jsou omezeně vykývnutelné kolem os přítlačného válce 52, případně dalšího válce 54, přičemž pro omezení tohoto výkyvu je upraven odpovídající, neznázorněný doraz, takže přítlačné válce 50, 52 jsou zavěšeny kyvně. .
Prostřednictvím nezakreslených agregátů s pracovními válci a písty lze individuálně ovládat přítlačné válce 50., 52 a na sobě nezávisle je přitlačovat к dopravnímu válci 48.
Obr. 7 znázorňuje další příklad provedení přítlačného ústrojí. V tomto případě jsou místo přítlačných usní použity volné unášené přítlačné válce 210, 212, vytvořené například z tvrdé pryže. Osy přítlačných válců 210, 212, jsou upraveny rovnoběžně в osami pracovních * válců 40., 42. V provožu jsou pracovní válce 40, 42 vykyvovány, jak bylo popsáno v souvislosti 8 obr. 3, přičemž pracovní válec 42 je přitlačován к přítlačnému válci 210 a pracovní válec 40 je přitlačován к přítlačnému válci 212. Zpracovávaná useň se potom protahuje, jak bylo popsáno rovněž ve spojení в obr. 3, vždy mezi jedním z pracovních válců 40, 42 a přiřazeným přítlačným válcem 210, 212.
*
Přítlačné válce 210, 212 jsou namontovány pevně, avšak lze je vestavět do stroje také pohyblivě a lze je přitlačovat к pracovním válcům £0, 42 například nezakresleným pneumatickým agregátem s pracovním válcem a pístem.
Další příklad přítlačného ústrojí ukazuje obr. 8. Zde je místo přítlačné usně použit nekonečný pracovní pás 216, který je veden přes dopravní válec 48 a přes od něj v rozteči uspořádaný volný unášený podpěrný válec 214.
V souladu в příkladem provedení podle obr. 3 jsou v provozu pracovní válce £0, 42 přitlačovány ha к nim přiřazené йвеку 218, 220. Napětí nekonečného pracovního pásu 216 lze seřizovat neznázorněným pneumatickým agregátem s pracovním válcem a pístem, jehož jeden konec je upevněn na rámu stroje a druhý konec na volném unášeném podpěrném válci 214. Nekonečný pracovní pás 216 je poháněn dopravním válcem £8.
Místo к měkčení lze stroj podle vynálezu používat také к vyrážení usní а к odmízdřování, avšak také к žehlení. Jako pracovních válců se v posledně uvedeném případě použije válců s leskle pochromovaným povrchem, které jsou zevnitř vytápěny a stejně tak jako u popsaných příkladů provedení, jsou přitlačovány ke zpracovávanému;materiálu, například kůži, usni nebo kožce.

Claims (5)

1. Měkčicí stroj pro úpravu usní, kůží a kožek s alespoň jedním otočným pracovním válcem, opatřeným měkčícími čepelemi a/nebo brusnými kameny, s pružně ohebným přítlačným ústrojím pro přitlačování zpracovávaného předmětu na pracovní válec, a s dopravním válcem pro protahování zpracovávaného předmětu mezi přítlačným ústrojím a pracovním válcem, vyznačený tím, že dopravní válec (48) je zapínátelný ve dvou směrech otáčení a že jsou к němu přiřazeny dva přítlačné válce (50, 52) a dva další válce (54, 56), přičemž kolem obou přítlačných válců (50, 52) a obou dalších válců (54, 56) je uložen nekonečný dopravní pás (58), který je opásán i na části obvodu dopravního válce (48).
2. Měkčící stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že dva pracovní válce (40, 42) jsou opatřeny vždy jedním přítlačným ústrojím (44,46), a že zpracovávaný předmět (14) je protažitelný dopravním válcem (48) s příslušným přítlačným válcem (50, 52) po sobě nejprve mezi jedním pracovním válcem (40) a jeho přítlačným ústrojím (44) a potom mezi druhým pracovním válcem (42) a jeho přítlačným ústrojím (46).
3. Měkčící stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že přítlačný válec (52), uložený na podávači straně měkčícího stroje (10), je spolu s dopravním pásem (58) vykývnutelný ze své pracovní polohy ven do otevřené polohy, umožňující přívod zpracovávaného předmětu (14) mezi plochu pláště dopravního válce (48) a dopravní pás (58).
4. Měkčící stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že přítlačný válec (52) a další válce (56 a 54) jsou uloženy na společném nosníku (74), který je vykývnutelný z pracovní polohy válců do otevřené polohy a zpět kolem střední osy (82) dalšího válce (54).
5. Měkčící stroj podle bodu 1, 3 nebo 4, vyznačený tím, Že pro zavádění zpracovávaného předmětu (14) do měkčícího stroje (10) je upraven podávači stůl (62) s podávačím pásem (64), který je při otevřené poloze dopravního pásu (58) zasunutelný do zasouvací štěrbiny mezi . dopravním pásem (58) a dopravním válcem (48) , a že podávači stůl (62) je opatřen značkováním (66) pro uspořádání zpracovávaného předmětu (14) na podávacím stole (62).
CS83642A 1982-02-03 1983-02-01 Softening apparatus CS257257B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19823203619 DE3203619A1 (de) 1982-02-03 1982-02-03 Stollmaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS257257B2 true CS257257B2 (en) 1988-04-15

Family

ID=6154677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS83642A CS257257B2 (en) 1982-02-03 1983-02-01 Softening apparatus

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4542634A (cs)
EP (1) EP0085908B1 (cs)
JP (1) JPS58134200A (cs)
AR (1) AR242637A1 (cs)
AT (1) ATE23561T1 (cs)
BR (1) BR8300519A (cs)
CS (1) CS257257B2 (cs)
DE (1) DE3203619A1 (cs)
ES (1) ES8400774A1 (cs)
IN (1) IN159649B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2579225B1 (fr) * 1985-03-22 1987-06-05 Montels Frack Procede et machine de traitement de peaux en surface
NZ505896A (en) * 2000-07-21 2003-05-30 Ind Res Ltd Method and apparatus for assessing or predicting characteristics of wood or other materials by varying frequency of acoustic transmitter and sensing a response
ITVR20110148A1 (it) * 2011-07-14 2013-01-15 Bergi S P A Macchina levigatrice/smerigliatrice per pelli
CN108265129A (zh) * 2018-02-05 2018-07-10 海宁市硖石玛杰济斯皮革服装厂 一种皮革加工用拉软设备
CN109055624A (zh) * 2018-08-02 2018-12-21 浙江嘉善悦达针织毛皮有限公司 一种毛皮的削里设备
CN109022626A (zh) * 2018-08-02 2018-12-18 浙江嘉善悦达针织毛皮有限公司 一种毛皮的削里方法
CN114921593B (zh) * 2022-02-16 2023-08-01 戴建波 一种基于原材料的光影革加工装置及其方法

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE279303C (cs) *
DE286516C (cs) *
DE197608C (cs) *
US539104A (en) * 1895-05-14 Leather-working machine
US592952A (en) * 1897-11-02 Hide and skin machinery
AT31008B (de) * 1906-06-27 1907-12-10 John William O'donnell Maschine zum Bearbeiten von Häuten und Feilen.
US1075887A (en) * 1910-04-29 1913-10-14 Robert F Whitney Hide-working machine.
AT50679B (de) * 1910-05-28 1911-11-10 Louis Richter Maschine zum Bearbeiten von Häuten und Fellen.
US977132A (en) * 1910-06-10 1910-11-29 Louis Richter Machine for preparing hides and skins of every description.
US1117227A (en) * 1913-10-28 1914-11-17 John Ormerod Machine for dressing hides, skins, and the like.
US1959589A (en) * 1928-11-10 1934-05-22 Turner Tanning Machinery Co Machine for operating upon hides, skins, and leather
US2603079A (en) * 1950-07-05 1952-07-15 Arno Ab Staking wheel
FR1280606A (fr) * 1960-09-05 1962-01-08 Mercier Freres Machine pour le travail des cuirs et peaux, à alimentation continue
DE1435305B2 (de) * 1960-09-06 1976-09-30 Strojosvit, N.P., Krnov (Tschechoslowakei) Maschine zum bearbeiten von fellen, haeuten und leder
FR1308609A (fr) * 1961-08-31 1962-11-09 Strojosvit Np Procédé et dispositif pour un travail continu, automatique et en deux phases, de peaux, cuirs ou autres matériaux semblables de faible épaisseur
FR1554440A (cs) * 1967-02-22 1969-01-17
GB1233249A (cs) * 1968-01-27 1971-05-26
GB1444850A (en) * 1973-08-08 1976-08-04 Rizzi & Co Spa Luigi Device for the resilient support of skins in machines for processing skins and hides
AT340560B (de) * 1975-08-14 1977-12-27 Schmidt Alexander Gmbh Vorrichtung zum entfleischen von tierhauten, insbesondere von rinderhauten
FR2376212A1 (fr) * 1976-12-28 1978-07-28 Mercier Georges Procede et machine de mise en oeuvre du procede pour echarner les cuirs et peaux

Also Published As

Publication number Publication date
IN159649B (cs) 1987-05-30
ES519497A0 (es) 1983-12-01
EP0085908B1 (de) 1986-11-12
EP0085908A3 (en) 1984-09-26
US4542634A (en) 1985-09-24
ES8400774A1 (es) 1983-12-01
EP0085908A2 (de) 1983-08-17
AR242637A1 (es) 1993-04-30
ATE23561T1 (de) 1986-11-15
BR8300519A (pt) 1983-11-08
DE3203619A1 (de) 1983-08-11
JPS58134200A (ja) 1983-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NL8903090A (nl) Werkwijze en inrichting voor schuren.
CS257257B2 (en) Softening apparatus
US4135620A (en) Adjustable conveying device
US4787221A (en) Apparatus for pelt processing
US4540031A (en) Machine for removing material from logs
US2989823A (en) Finishing machine with reciprocative rotary finishing roll
US5119648A (en) Machine for single-pass hide skiving
GB2098633A (en) Apparatus for feeding laundry articles to an ironing machine
KR100417072B1 (ko) 라벨 인쇄장치
US1453742A (en) Abrading machine
RU2073727C1 (ru) Обрабатывающее устройство к машине для механической обработки кож
EP0559166B1 (en) Machine for the stretching hides
US2712840A (en) Veneer working machine
US2596125A (en) Through-feed staking machine
KR900002712B1 (ko) 유연한 직물의 재봉방법 및 그 장치
US3796243A (en) Veneer slicer machine
US795990A (en) Leather-working machine.
CN219313714U (zh) 一种五金件表面处理用传送机构
US3146556A (en) Abrading machine
SU1516320A1 (ru) Устройство дл прижима шлифовальной ленты
KR200263548Y1 (ko) 라벨 인쇄장치
US889146A (en) Machine for dressing hides, skins, &c.
RU2074892C1 (ru) Проходная машина для механической обработки кож
SU134370A1 (ru) Проходна т нульно-м гчильна машина
WO1993023202A1 (en) Apparatus for the buffing of edges on an elongated item