CS251769B2 - Weft clamp for shuttless loom with pneumatical weft insertion - Google Patents

Weft clamp for shuttless loom with pneumatical weft insertion Download PDF

Info

Publication number
CS251769B2
CS251769B2 CS838217A CS821783A CS251769B2 CS 251769 B2 CS251769 B2 CS 251769B2 CS 838217 A CS838217 A CS 838217A CS 821783 A CS821783 A CS 821783A CS 251769 B2 CS251769 B2 CS 251769B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weft
weft clamp
section
deformable
chamber
Prior art date
Application number
CS838217A
Other languages
English (en)
Other versions
CS821783A2 (en
Inventor
Albert H Deborde
Gilles Grandvallet
Original Assignee
Saurer Diederichs Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saurer Diederichs Sa filed Critical Saurer Diederichs Sa
Publication of CS821783A2 publication Critical patent/CS821783A2/cs
Publication of CS251769B2 publication Critical patent/CS251769B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D49/00Details or constructional features not specially adapted for looms of a particular type
    • D03D49/24Mechanisms for inserting shuttle in shed
    • D03D49/50Miscellaneous devices or arrangements concerning insertion of weft and not otherwise provided for
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká útkové svérky pro bezčlunkový tkací stroj s pneumatickým zanášením útku, umístěné u vstupu prohozní trysky t opatřené pevnou miskou ležící proOi pohyblivé misce, která je spojena s pohyblivou tyčkou ovládanou v jednom směru pohybu ttaoovým vzduchem t ve druhém směru vratnou pružinou. Taková útková svěrka je upevněna na paprsku tkacího stroje.co nejblíže zanášecí trysce, aby nevzzikal volný úsek útku, který by pružnou reakční silou mohl uniknout z trysky.
Ossroj.í k ovládání pohht>livé misky současně používaných útkových svěrek je vytvořeno jako jednočlenný pneiunaaický válec s vnitřní vratnou pružinou, který je napájen taaoovým vzduchem ovládaným prostřednictvím elektoomagnetického šoupátka. Uzavření útkové svěrky se provádí přívodem taakového vzduchu do válce, zatímco otvírání svěrky je vyvoláno únikem vzduchu z válce a taakem vratné pružiny. Z toho vypiývá, že síla svírájící útek v zavřené poloze svěrky je funkcí tlaku vzduchu a že doba odezvy na otvírací signál je dlouhá a mění se v záávslossi na charaaaeristakách vnitřní vratné pružiny.
Účelem vynálezu je odssranít tyto nevýhody a zajjssit otevření útkové svěrky v přesném okammiku, aby se dokonale synchronizovalo uvolnění útkové nitě se sledem všech po sobě jdoucích operací při zanášení útku a zejména s intervaly napájení pomocných trysek, které maal být za účelem úspory taakového vzduchu co netratě!.
Vynáaez splňuje tyto požadavky a jeho podstata spočívá v tom, že tyčka nesoucí p^l^yyn.vou misku prochází volně kanálem v tělese svěrky a je nesena dvěma deformovate^^! aemaránami, které o^mzuují se stěnami tělesa dvě komory nestejného průřezu, z nichž jedna komora má přívod taakového vzduchu zvenku a druhá komora je s ní propojena.
S výhodou má kanál, kterým prochází pohyУliíá tyčka nesená oběma deformovate!!!^! meimbánami, větší průřez než pohyybivá tyčka, aby se vytvořilo spojení meei oběma komorami odlišného průřezu.
Otvírací pohyb je vyvoláván přívodem taakovéУř vzduchu a přitom se využívá rozdílu průřezů obou komor, například v důsledku vzájemně odlišných průměrů, což ummoňuje velice krátkou dobu odezvy; vratná pružina působí při vyprazdňování obou komor ve smyslu uzavírání útkové svěrky na rozdíl od dosavadních provedeni. Z toho vyplývá, že k ovládání svěrky lze pouužt normálně uzavřeného eleatřoaagnetickéУo šoupátka, tedy standardního konstrukčního prvku. Obě meembány nesou pohyHivou tyčku pooihybivé misky a zaaišEují její vedení při posuvném pohybu. Takové pružné uložení odstraňuje případné vůle a zajišEuje pevné přitseknutí pohyУlivé misky na pevnou misku, která je upevněna na nošši.
Svýhodou je vratná pružina uložena kolem pohyybivé tyčky uvnitř komory s menším průřezem a je opřena o vypouklou Seforaovatz!nou meamránu prostřednictvím profilové podložky. Střední část vypouklé de formová telné meim>bány, která je předem zformovaná do vypuklého tvaru, může být sevřena meei prřfiřovřu podložkou a pohyУlivou miskou působením vratné pružiny, která tak zajiši.ujz svým přítakeem těsnost. Střední část druhé Seforaovatzlné mernmrány je napPíalaS uložena v prstencové drážce prstencového dílu, který je spojen s pohyybivou tyčkou a dosedá v otevřené poloze útkové svěrky na díl jejího tělesa.
Podle výhodného provedení vynálezu sestává těleso svěrky z válcového pouzdra, které má válcovou dutinu a je uzavřeno víčkem, a z centrálního dílu uloženého ve válcové dutině, přčeemž první deformovatelná aemmránt je sevřena na svém řkaaji meei centrálním ddem a stěnou válcové dutiny a okraj druhé deformovate]^ meemrány je sevřen meei centrálním dUem a víčkem. Upevnění víčka, které slouží jako doraz pro prstencový díl spojený s pevnou tyčkou, zajišiuje pevné uložení obou defřraovatzZnýcУ memmrán prostřednictvím centrálního dílu.
«.Ceetráání díl má účelně na přední straně kuželovou stěnu, která vymezuje s první deformovatelnou meemránou komoru menního průřezu, na zadní straně kuželovou stěnu, která vymezuje s druhou deformovatelnou meimránou komoru většího průřezu, a na obvodu drážku tvořící prstencovou komoru spojenou jednak s přívodem taakového vzduchu a jednak s komorou většího průřezu prostřednictvím nejméně jednoho kanálu vyvrtaného v centrálním dílu. Kanálek nebo kanálky jsou účelně skloněné a orientované tak, aby vedly proudy taakového vzduchu na deformovatelnou memt>ránu vymezzjící komoru s větším průřezem, čímž se urychlí otvírací pohyb útkové svěrky.
Podíe dalšího provedení vynálezu tvoří válcové pouzdro jeden díl s upevňovacím nástavcem, připevněným k držáku prohozní trysky a se zahnutým ramenem nesoucím pevnou misku svěrky. Tím vznikne kompaktní jednotka, která se snadno namoonuje na paprsek tkacího stroje.
Vynález bude vysvětlen v souuvisoosi s příkaadem provedení znázorněným na výkrese, kde značí obr. 1 bokorys jednotky sesSáávjící z prohozní trysky a z útkové svěrky podle vynálezu, obr. 2 půdorys této jednotky, obr.’3 částečný řez útkovou svěrkou podle vynálezu v uzavřené poloze a obr. 4 řez svěrkou v otevřené poloze.
Na obr. 1 a 2 je znázorněna funkční soustava, umístěná na jedné straně tkacího stroje a seesáávaící z prohozní trysky £ a pneummaické útkové svěrky ,2.
Prohozní tryska £, napájená tahovým vzduchem přes pružnou hadičku 3, je nesena držákem ,, který je uložen výkyvné kolem osy na nosníku 6, spojeném s paprskem 7_ . Útková svěrka 2, umístěná u vstupu zanášecí trysky £ a vykonnvvaící s ní stejný výkyvný pohyb kolem osy 5., sestává z válcového pouzdra £, které je vytvořeno z jednoho kusu s upevňovacím nástavcem 2 připošnným k držáku ,4.
Jak ukazuje zejména obr. 3 a 4, vyčnívá z přední strany válcového pouzdra 8, zahnuté rameno ,10, na němž je upevněna šroubem 11 pevná miska £2, ležící v ose 13 válcového pouzdra £.
Válcové pouzdro 8, má válcovou dutinu 14, v níž je uložen centrální díl 15 s obvodovou drážkou, která tvoří při zasunutí centrálního dílu 15 do válcové dutiny 14 prstencovou komoru 16. Ceenrálnm díeem 15 prochází ve směru osy 13 kanál 17, do kterého je vsunuta pohhblivá tyčka £8. Jeden konec pohhblivé tyčky 18 je rozšířen a tvoří pohyblivou misku 19, která leží prooi pevné m_sce £2. Meei centrálním díeem 15 a stěnou válcové dutiny 14 je sevřen obvod první deformovakelué mernbbány 20 vypouklého tvaru. Střední část deformovatelné membrány 20 je sevřena meei pohybU-vou miskou 19 a irtfitovou podložkou 21, která je nasunuta na pohybUvé tyčce 18 a je zatížena válcovou pružinou 22 navlečenou rovněž na pohyb 1ívé tyčce 18· Profilová podložka 21 a válcová vratná pružina 22 leží uvvútř přední komory £3 menšího průměru d, která je omezena první deformovatelnou vypouklou membbVuou 20 a kuželovou stěnou 24 na přední straně centrálního dílu 15.
Meei centrálním díeem 15 a víčkem 26, upevněným na válcovém pouzdru £ šroubem ,27, je sevřen obvod druhé deformovatelné memmrány 25. Ješí střední část leží v obvodové drážce prstencového dílu 28, který je spojen dalším šroubem 29 s opačným koncem pohyblivé tyčky 18, než který je rozšířen v pohybUvou misku 19 . Druhá deformovatelné memmrána 2 5 ommeuje s vydutou kuželovou stěnou 30 vybrání na za^i^:í straně centrálního dílu 15 zadní komoru 31, jejíž průměr D je větší než průměr d přední komory 23.
Obě komory 23, 31 jsou spolu propojeny kanálem 17, který má větší průřez než iohhУlivá tyčka £8. Mimoto je za^i^:í ktм^t:k 31 s větším průměrem D spojena 's prstencovou komorou £6 jedním nebo ^kc^ika kanálky £2, vyvrtanými v centrálním dílu £5. Tlakový vzduch, přiváděný zvenku pružnou n^j^p^ve<^^í přípojkou £3, vstupuje do prstencové komory 16 vývreem 34 ve válcovém pouzdru £, k němuž je pružná napávecí přípojka 33 připojena.
Při následujícím popisu funkce útkové svěrky 2 se bude vycházet z její uzavřené polohy podle obr. 3, ve které je iohhblivV miska 19 přitškknuta na pevnou misku £2, pohybová tyčka 18 je posunuta úplně doprava, takže objem přední komory 23 s malým průměrem d je m^^l.máání a vratná pružina 22 je roztažená, a objem zadní komory 31 s velkým průměrem D je mi^úmáVní a prstencový díl 28 tvořící doraz leží mimo víčko 26.
Elektrický signál, vyslaný do neznázorněného elektromagnetického šoupátka v pružné napájecí přípojce 22» otevře toto šoupátko a umožní vstup tlakového vzduchu do prstencové komory 26. Kanálky 32 vstupuje tlakový vzduch do zadní komory 31 a odtud kanálem 17 do přední komory 23 s malým průměrem d. V důsledku rozdílu průměrů d, D a tedy i průřezů obou komor 23, 31 je síla působící v osovém směru na druhou deformovatelnou membránu 25 směrem doleva větší než osová síla, působící na první deformovatelnou membránu 20 směrem doprava a je zvyšována ještě silou vratné pružiny 22. Následkem toho se posune doleva pohyblivá tyčka 18 a tím i pohyblivá miska. 19, která se oddálí od pevné misky 12 při současné deformaci obou membrán 20, 25. Vhodná orientace kanálku nebo kanálků 32, které směrují paprsky vzduchu na druhou deformovatelnou membránu 25, urychluje otvírací pohyb. Otvírací pohyb probíhá tak dlouho, až prstencový díl 28 narazí na vnitřní stranu víčka 26. Přitom se další šroub 29 zasune do otvoru 35 víčka 26, jak ukazuje obr. 4.
Jakmile přejde útková svěrka 2 do otevřené polohy, zůstane v ní tak dlouho, dokud do elektromagnetického šoupátka přichází elektrický signál. Když signál přestane působit, unikne ze zadní komory 31 s větším průměrem D tlakový vzduch kanálkem nebo kanálky 22» prstencovou komorou 20» vývrtem 34, pružnou napájecí přípojkou 33 a přes šoupátko. Působením vratné pružiny 22, která působí na pohyblivou misku 19 přes profilovou podložku 21, se pohyblivá miska 19 posouvá směrem к pevné misce 12 a nakonec na ni dosedne.
Volné uložení pohyblivé tyčky 22» která prochází volně kanálem 17 a je pružně zavěšena v obou deformovatelných membránách 22» 25, zajišťuje, že v uzavřené poloze dosedne pohyblivá miska 19 přesně a spolehlivě na pevnou misku 12 bez jakékoli vůle.

Claims (9)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Útková svěrka pro bezčlunkový tkací stroj s pneumatickým zanášením útku, umístěná u vstupu prohozní trysky a opatřená pevnou miskou ležící proti pohyblivé misce, která je spojena s pohyblivou tyčkou ovládanou v jednom směru pohybu tlakovým vzduchem a ve druhém směru vratnou pružinou, vyznačená tím, že pohyblivá tyčka (18) prochází volně kanálem (17) v tělese útkové svěrky (2) a je nesena dvěma deformovatelnými membránami (20, 25), které omezují s kuželovými stěnami (24, 30) tělesa útkové svěrky (2) dvě komory (23, 31) nestejného průřezu, z nichž zadní komora (31) má přívod tlakového vzduchu a přední komora (23) je s ní propojena.
2. Útková svěrka podle bodu 1, vyznačená tím, že kanál (17), kterým prochází pohyblivá tyčka (18) má větší průřez než pohyblivá tyčka (18) к vytvoření spojení mezi oběma komorami (23, 31) odlišného průřezu.
3. Útková svěrka podle bodu 1 nebo 2, vyznačená tím, že na pohyblivé tyčce (18) je uvnitř přední komory (23) s menším průřezem navlečena vratná pružina (22) pro zavírání útkové svěrky (2) a je opřena o vypouklou první deformovatelnou membránu (20) prostřednictvím profilové podložky (21).
4. Útková svěrka podle bodu 3, vyznačená tím že střední část vypouklé první deformovatelné membrány (20) je sevřena mezi profilovou podložku (21) a pohyhlivou miskou (19).
5. Útková svěrka podle bodu 3 nebo 4, vyznačená tím, že střední část druhé deformovatelné membrány (25) je uložena v prstencové drážce prstencového dílu (28), který je spojen s pohyblivou tyčkou (18) a dosedá v otevřené poloze útkové svěrky (2) na víčko (26) jejího tělesa.
6. Útková svěrka podle jednoho z bodů 1 až 5, vyznačená tím, že její těleso sestává z válcového pouzdra (8) , které má válcovou dutinu (14) a je uzavřeno víčkem (26) , a z centrálního dílu (15) uloženého ve válcové dutině (14), přičemž první deformovátelná membrána (20) je sevřena na okraji mezi centrálním dílem (15) a stěnou válcové dutiny (14) a okraj druhé deformovatelné membrány (25) je sevřen mezi centrálním dílem (15) a víčkem (26).
7. Útková svěrka podle bodu 6, vyznačená tím, že centrální díl (15) má na přední straně kuželovou stěnu (24), která vymezuje s první deformovatelnou membránou (20) přední komoru (23) menšího průřezu, na zadní straně vydutou kuželovou stěnu (30), která vymezuje s druhou deformovatelnou membránou (25) zadní komoru (31) většího průřezu, a na obvodu drážku tvořící prstencovou komoru (16) spojenou jednak s přívodem tlakového vzduchu a jednak se zadní komorou (31) většího průřezu prostřednictvím nejméně jednoho kanálku (32) vyvrtaného v centrálním dílu (15).
8. Útková svěrka podle bodu 7, vyznačená tím, že kanálek nebo kanálky (32) jsou skloněné pro vedení proudů tlakového vzduchu na druhou deformovatelnou membránu (25), která vymezuje zadní komoru (31) s větším průřezem.
9. Útková svěrka podle jednoho z bodů 6 až 8, vyznačená tím, ze válcové pouzdro (8) tvoří jeden díl s upevňovacím nástavcem (9), připevněným к držáku (4) prohozní trysky (1), a se zahnutým ramenem (10) nesoucím pevnou misku (12) útkové svérky (2).
CS838217A 1982-11-08 1983-11-08 Weft clamp for shuttless loom with pneumatical weft insertion CS251769B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8219104A FR2535745A1 (fr) 1982-11-08 1982-11-08 Pince-trame pour machine a tisser sans navette a insertion de trame pneumatique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS821783A2 CS821783A2 (en) 1986-12-18
CS251769B2 true CS251769B2 (en) 1987-08-13

Family

ID=9279187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS838217A CS251769B2 (en) 1982-11-08 1983-11-08 Weft clamp for shuttless loom with pneumatical weft insertion

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4494579A (cs)
JP (1) JPS59144649A (cs)
BE (1) BE898156A (cs)
CH (1) CH654352A5 (cs)
CS (1) CS251769B2 (cs)
DE (1) DE3340043C2 (cs)
FR (1) FR2535745A1 (cs)
GB (1) GB2132236B (cs)
IT (1) IT1169659B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1001207A3 (nl) * 1987-11-12 1989-08-16 Picanol Nv Draadklem.
BE1007898A3 (nl) * 1993-12-22 1995-11-14 Picanol Nv Inrichting voor weefmachines.
IT1277659B1 (it) * 1995-09-27 1997-11-11 Roj Electrotex Nuova Srl Dispositivo di blocco del filo di trama in fase di taglio associabile a porgitrama misuratori
BE1014132A5 (nl) 2001-04-20 2003-05-06 Wiele Michel Van De Nv Inslagdraadklem voor het klemmen en lossen van inslagdraden van een weefmachine.
BE1014192A3 (nl) * 2001-05-21 2003-06-03 Picanol Nv Inrichting en werkwijze voor het inbrengen van inslagdraden bij een weefmachine, alsmede daardklem daarbij aangewend.
BE1014191A3 (nl) * 2001-05-21 2003-06-03 Picanol Nv Draadklem voor een weefmachine en weefmachine die dergelijke draadklem bevat.
BE1016052A3 (nl) * 2004-05-19 2006-02-07 Wiele Michel Van De Nv Pneumatische stuurbare inslagdraadklem voor een weefmachine.

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE923415C (de) * 1951-09-07 1955-02-10 Reiners Walter Dr Ing Verfahren und Vorrichtung zum Zufuehren von miteinander zu verbindenden Fadenenden zu einem Geraet zum Verbinden der Faden-enden an Spulmaschinen
CH571598A5 (cs) * 1973-11-02 1976-01-15 Sulzer Ag
JPS52155260A (en) * 1976-06-17 1977-12-23 Nissan Motor Device for removing fly waste in fluiddjet loom
CA1082567A (en) * 1977-03-15 1980-07-29 Joseph R. Cornellier Water jet loom
US4450874A (en) * 1981-01-07 1984-05-29 Leesona Corporation Yarn clamp

Also Published As

Publication number Publication date
CS821783A2 (en) 1986-12-18
JPH0379456B2 (cs) 1991-12-18
JPS59144649A (ja) 1984-08-18
GB2132236B (en) 1985-11-20
DE3340043A1 (de) 1984-05-10
IT8323575A0 (it) 1983-11-03
GB2132236A (en) 1984-07-04
FR2535745A1 (fr) 1984-05-11
IT1169659B (it) 1987-06-03
FR2535745B1 (cs) 1985-01-18
BE898156A (fr) 1984-03-01
CH654352A5 (fr) 1986-02-14
DE3340043C2 (de) 1985-06-13
US4494579A (en) 1985-01-22
GB8329643D0 (en) 1983-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS251769B2 (en) Weft clamp for shuttless loom with pneumatical weft insertion
US4549854A (en) Vacuum generating device
KR950012030A (ko) 자동 탄환 공급기구를 가진 장난감총
US4834294A (en) Injection nozzle construction
KR20050053339A (ko) 진공발생장치
US3782422A (en) Device for periodically supplying measured quantities of a pressure fluid to a nozzle
US3884419A (en) Blow guns
AU2002337122A1 (en) Feed rapier for a rapier loom
RU2007107602A (ru) Бесчелночный ткацкий станок с сопловым устройством, в частности пневматический бесчелночный ткацкий станок, с зажимным устройством в смесительной трубе
AU6498690A (en) Geared air actuator
EP0231742B1 (en) Nozzle device
CZ283103B6 (cs) Přádelnické zařízení
US4488579A (en) Gripper projectile
ATE140275T1 (de) Zubringergreifer für schützenlose webmaschinen
EP1266986B1 (en) Weft yarn clamp for clamping and releasing weft yarns of a weaving machine
JPS6470160A (en) Method and apparatus for detecting opening and closing of automatic airless spray gun
JPH0435052Y2 (cs)
RU2053529C1 (ru) Электропневмоклапан
SU544695A1 (ru) Устройство дл прочистки фурм конвертора
SU1433512A1 (ru) Устройство дл зацентровки трубной заготовки
GB2144776A (en) Jet looms
FR2323940A1 (fr) Perfectionnements aux electrovannes
JPH09108607A (ja) ポリウレタンフォーム又は類似物用のガン
SU1414608A1 (ru) Вакуумный захват
US5137256A (en) Control device for a fuel injection nozzle