CS251426B1 - Zařizeni pro automatické převíjeni nitě při tvorbě niťových těles - Google Patents
Zařizeni pro automatické převíjeni nitě při tvorbě niťových těles Download PDFInfo
- Publication number
- CS251426B1 CS251426B1 CS857024A CS702485A CS251426B1 CS 251426 B1 CS251426 B1 CS 251426B1 CS 857024 A CS857024 A CS 857024A CS 702485 A CS702485 A CS 702485A CS 251426 B1 CS251426 B1 CS 251426B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- yarn
- rotating
- drum
- sensor
- thread
- Prior art date
Links
Landscapes
- Forwarding And Storing Of Filamentary Material (AREA)
Abstract
Zařízení pro automatické převíjení
nitě při tvorbě niťových těles použivá
rotujícího zásobního bubínku jako mezičlenu
mezi rozvaděčem, předlohou a navíjeným
niťovým tělesem. K rotujícímu zásobníku
bubínku se zářezy je umístěno první čidlo
pro udržováni přibližně trvalého množství
ovinů nitě při jejím navíjení na povrch
rotujícího zásobního bubínku. Před vstupem
nitě na povrch tohoto rotujícího zásobního
bubínku je umístěno druhé čidlo pro
zjišťováni přítomnosti navíjené nitě.
K rozvaděči je umístěno třetí čidlo pro
zjišťování počtu jeho otáček. Za rotujícím
zásobním bubínkem je umístěno čtvrté
čidlo pro zjišťováni přítomnosti nitě.
Všechna čtyři čidla jsou elektricky propojena
přes ovládací elektrozařízení a čističem.
s elektromotorem brzdicího zařízení
křížové cívky a dále s pomocným zařízením
pro zastavování a rozbíhání rozvaděče.
Zařízení pro automatické převíjení nitě
při tvorbě niťovýoh těles je využitelné
v textilním průmyslu.
Description
Vynález se týká zařízení pro automatické navíjení nitě, vyhledávání konce nitě a spojování s nití od předlohy při navíjení nilových těles, zejména křížových cívek.
Známé zařízení, která provádí automatické soukání, vyhleiávání a spojování nitě po přetrhu nebo vysoukání předlohy při tvorbě nilových těles; zejména křížových cívek, používají pro vyhledávání nitě na křížové cívce široké vyhledávací hubice, přes celou šířku křížové cívky, kterou proudí v době vyhledávání konce nitě podtlakový vzduch, který nasává nit do hubice při zpětném otáčení křížovou cívkou. Nevýhodou těchto zařízení je velká spotřeba podtlakového vzduchu, a tedy i velká spotřeba energie.
Zařízení, užívající k vyhledání na křížové cívce užší vyhledávací hubici, která by měla menší spotřebu vzduchu byla sice zkoušena, ale nedoznala výrobní realizaci, protože, když se hubice pohybovala podél povrchu křížové cívkjj nezastihla převážně nit v její náhodné poloze, došlo k nevyhledání nebo i k zaklesnutí konce nitě v návinu křížové cívky.
Proto byly Činěny pokusy zbavit se těchto nedostatků zařazením nějakého zásobníku mezi předlohu a křížovou cívku, přičemž se předpokládalo, Že se nit přetrhne před tímto zásobníkem a ne za ním, takže bude možné tuto nit před zásobníkem zachytit, podat k spojovacímu zařízení nitě a svázat s nití od předlohy. Tím by odpadla spotřeba podtlakového vzduchu vůbec. Známá zařízení pracovala následovně: Do komůrky se volně ukládala nit a z této zásoby se odsoukávala i po přetrhu, přičemž se současně zachycená přetržená nit před komůrkou rychle dopravovala k spojovacímu mechanismu a spojila se s nití od potáče. Soukání zde2
251 426 probíhalo nepřetržitě, protože se po přetrhu a svázání nití částečně vyčerpaná záloha v komůrce později doplnila. Nevýhodou bylo volné ukládání nitě, její smyčkování při odvíjení a na základě toho přetrhy za komůrkou. Další zařízení, které sice tuto nevýhodu smyčkování nevykazovalo, pracovalo s krátkou, řádově 30 cm, zálohou ve tvaru smyčky, během jejíž odsoukávání se měl uvázat připravený uzel z následujícího potáče k právě přetržené niti. Celý tento proces měl proběhnout při normální soukací rychlosti, řádově v milisekundách. Nevýhody spočívaly v tom, že zařízení bylo proto velmi složité a dále zhoršovalo proti stávajícím zařízením produktivitu práce, protože právě soukaný potáč musel být po přetrhu vyřazen a znovu dopraven k soukací jednotce a nasazen do jejího zásobníku. Vyhledání konce nitě a nasazování potáče do zásobníku prováděla obsluha stroje jako vícepráci.
Převíjení nitě pomocí rozujícího zásobníku, bubínku, má také své nevýhody. Je to zejména otázka bezporuchového navíjení a odvíjení nitě na rotující zásobní bubínek a z jeho povrchu během různých režimů, tedy zejména při různých rychlostech navíjení a odvíjení nitě. Hlavně při rychlém rozběhu bubínku je nebezpečí odletu volné smyčky, která se nachází v místě, kde nit opouští povroh rotujícího zásobního bubínku. V důsledku toho mohou nastat přetrhy za zásobním bubínkem, což má za následek zastavení soukací jednotky a nutnost zásahu obsluhy.
Uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro automatické převíjení nitě při tvorbě nitových těles, zejména křížových cívek, k vyhledávání konce přerušené navíjené nitě a jejího navazování s nití od předlohy, používající rotujícího zásobního bubínku jako mezičlenu mezi předlohou a navíjenou křížovou cívkou, a k tomu— to rotujícímu zásobnímu bubínku se zářezy je umístěno první čidlo pro udržování přibližně trvalého množství ovinů na povrchu tohoto bubínku a před vstupem nitě na povrch tohoto bubínku je zařazeno druhé čidlo pro její kontrolu, dále je zde umiste» v no čtvrté čidlo pro zjištování přítomnosti nitě za rotujícím zásobním bubínkem, podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že u rozvaděče je umístěno třetí čidlo pro zjištování počtu jeho otáček a všechna Čtyři uvedená čidla jsou elektricky propojená přes ovládací elektrozařízení s čidlem, s elektromotorem,
- 3 251 426 s elektromagnetem brzdicího zařízení křížové cívky a s pomocným zařízením pro zastavení a rozběh rozvaděče. V programu ovládacího elektrozařízení může být s výhodou zabudován pro rozběh a doběh rotujícího zásobního bubínku předstih navíjecí rychlosti na tento bubínek před navíjecí rychlostí na křížovou cívku.
Vyšší účinek zařízení podle vynálezu .je nutno spatřovat v tom, že toto zařízení navíjí nit na zásobní bubínek v závislosti na otáčkách rozváděcího bubnu prakticky v každém režimu soukání, tedy pri rozběhu, vlastním soukání, doběhu, až po zastavení stroje. Další výhoda zařízení podle vynálezu je v tom, že všechny funkční elementy jsou sledovány čidly, která zaručují jejich precizní kontrolu, eventuálně i doregulaci. Regulací otáček rotujícího zásobního bubínku je dosahováno dobrých parametrů spolehlivosti tohoto vloženého elementu.
Vynález a jeho účinky jsou blíže vysvětleny v pópisu příkladu jeho provedení podle přiloženého výkresu, který schematicky znázorňuje zařízení pro automatické převíjení nitě podle vynálezu.
Elektromotor 3e uložen pevně v kostře soukací jednotky £2» a je spojen.s rotujícím zásobním bubínkem 2, který je opatřen zářezy 35, které vytvářejí signály pro čidlo 27. Vedle motoru 1 je umístěn první vodič 3 a za ním je umístěno čtvrté čidlo 6 pro zjištování přítomnosti nitě 7, dále druhý vodič 4 a první brzdička 5. Nit 7 postupuje dále k rozvaděči 8 a křížové cívce 9. Pod rotujícím zásobním bubínkem 2 je umístěno druhé čidlo 10 pro zjištování přítomnosti navíjené nitě 7, čistič 11 nitě a druhá brzdi čka 12 nitě, pod níž je spojovací zařízení 13 nitě. Nad spojovacím zařízením 13'nitě je umístěna trubička 16 s podtlakovým vzduchem pro uchopení další nitě 20 od předlohy. Kolem spojovacího zařízení 13 nitě jsou upraveny zaváděcí páky 14, otočně uložené na hřídeli J5. Ú rotujícího zásobního bubínku 2 je ustavena úzká odsávací hubice 17 pro odsávání nitě z povrchu rotujícího zásobního bubínku 2, otočná kolem čepu 18. Před rotujícím zásobním bubínkem 2 je umístěn otevřený samonaváděcí vodič 26 pro vedení nitě na jeho povrch. U rotujícího zásobního bubínku 2 je umístěno první čidlo 27, regulující množství nitě na povrchu tohoto rotujícího zásobního bubínku 2.
- 4 251 426
Úzké odsávací hubice 1? je otočně uložena na hřídeli 18· Před povrchem rotujícího zásobního bubínku 2 je umístěno první čidlo 27 regulující množství nitě na povrchu tohoto bubínku 2. Dále je na soukací jednotce umístěno třetí čidlo 28 pro zjišťování počtu otáček rozvaděče 8. Na každé soukací jednotce je ovládací elektrozařízení 29,případně napojené na řídící mikropočítač. Ovládací elektrozařízení 29 řídí zejména otáčky elektromotoru v závislostech na různých režimech rychlosti navíjení, nitě 7 na křížovou cívku _g, navíjení nitě na rotační zásobní bubínek a odvíjení nitě z rotačního zásobního bubínku 2 v závislosti na signálech od čtveřice čidel 6, 10, 27 a 28,eventuálně od elektronického čističe 11 nitě. Déle je na soukací jednotce umístěno brzdící zařízení 50 pro brzdění křížové cívky, otočně uložené na dalším hřídeli 51 a ovládané například elektromagnetem 52, který dostává signál od ovládacího elektrozařízení 29» Od ovládacího elektrozařízení 29 je možno zastavovat a spouštět otáčení rozvaděče 8 přes jeho nenaznačený motor nebo nenaznačenou spojku blokově naznačeným pomocným zařízením 54«
Po přetrhu navíjené nitě za signálem od druhého čidla 10 aaebo od čističe 11 nitě přes ovládací elektrozařízení 29 rychle zastaví rotující zásobní bubínek 2. Současně se zabrzdí křížová cívka 2 tím, že se brzdící zařízení 50 křížové cívky otočné na dalším hřídeli 51 zasune mezi křížovou cívku 2 a rozvaděč 8 pomocí elektromagnetu 52 ovládaného ovládacím elektrozařízením 29» Potom se rotující zásobní. bubínek 2 na základě dalšího signálu od ovládacího elektrozařízení 29 počne otáčet proti svému původnímu směru rotace, tedy proti směru při navíjení nitě J. Do pohyblivě upravené úzké odsávací hubice 17, která se mezitím přiblížila k povrchu rotujícího zásobního bubínku 2 do polohy 57.se nasává konec 19 nitě 2 z rotujícího zásobního bubínku 2. Úzké odsávací hubice 17 se potem přesouvá do polohy 26, tedy do blízkosti spojovacího zařízení 15 nitě. Toto nasávání a podávání konce 19 nitě 2 do blízkosti spojovacího zařízení 15 nitě je umožněno tímt že se stále pomalu otáčí zpět rotujícím zásobním bubínkem 2 elektromotorem 1, například frekvenčně regulovaným indukčním elektromotorem se zařízením zajišťujícím reveraa- 5 251 426 ci otáček tohoto elektromotoru. Další nit 20, od odsoukávaného potáče po přetrhu nebo z nově nasazeného potáče, když byl předcházející potáč odsoukán, se spojí s koncem 19 nitě 7 známými mechanismy a způsoby spojování a může být zahájeno další převíjení, pokud byl proces vyhledání nitě u jejího spojení úspěšný. Pokud tento proces úspěšný nebyl může se opakovat.
Posouvání ovinů nitě na povrchu rotujícího zásobního bubínku 2 ve směru 38 při navíjení nitě na jeho povrch a v dalším směrní 39 při vyhledávání a podávání nitě k spojovacímu zařízení 13 nitě se provádí nemírněným známým zařízením.
Při rozběhu soukací jednotky nebo při doběhu jsou otáčky rotujícího zásobního bubínku 2 tak regulovány ovládacím elektrozařízením 29, že rychlost navíjené nitě na povrch rotujícího zásobního bubínku 2 je větší nebo stejná jako rychlost odvíjené nitě z jeho povrchu na křížovou cívku <£, takže se na povrchu rotujícího zásobního bubínku 2 může nit doplňovat již během rozběhu soukací jednotky· Po ukončení rozběhu přejímá funkci první čidlo 27, které udržuje trvale během soukání zásobu nitě na rotujícím zásobním bubínku 2 na požadované hodnotě a také v závislosti na otáčkách rozvaděče 8 přes ovládací elektrozařízení 29 například frekvenční regulaci otáček elektromotoru 1, tedy například indukčního elektromotoru. Pozvolný rozběh rotujícího zásobního bubínku 2 je ovládán třetím čidlem 28 přes ovládací elektrozařízení 29. Tento pozvolný rozběh je velmi užitečný zejména pro zamezení možnosti úletů nit.ě 2 2 povrchu rotujícího zásobního bubínku. 2, a tím vzniku smyček na niti 7 a možnosti jejího přetrhu mezi rotujícím zásobním bubínkem 2 a křížovou cívkou 2· Kdyby přece jenom došlo k přetrhu nitě za rotujícím zásobním bubínkem 2, je zde umístěno čtvrté čidlo 6, které dává povel k zastavení rotujícího zásobního bubínku 2 a křížové cívky 2*
Zařízení pro automatické převíjení nitě při tvorbě niíových těles pódle vynálezu je využitelné především v textilním průmyslu.
Claims (2)
1. Zařízení pro automatické převíjení nitě při tvorbě niťových těles, zajména křížových cívek, k vyhledávání konce přerušené navíjené nitě a jejího navazování s nití od předlohy, používající rotujícího zásobního bubínku .jako mezičlenu mezi rozvaděčem, předlohou a navíjeným niťovým tělesem, a k tomuto rotujícímu zásobnímu bubínku se zářezy je umístěno první čidlo pro udržování přibližně trvalého množství ovinů nitě při jejím navíjení na jeho povrch, a před vstupem nitě na povrch tohoto'rotujícího zásobního bubínku je umístěno jiné čidlo pro zjišťování přítomnosti navíjené nitě a za rotujícím zásobním bubínkem je umístěno čtvrté čidlo pro zjišťování přítomnosti nitě, vyznačující se tím, že u rozvaděče /8/ je umístěno třetí čidlo /28/ pro zjišťování počtu jeho otáček a všechna čtyři čidla /6,10,27,28/ jsou elektricky propojena přes ovládací elektrozařízení /29/ s čističem /11/, s elektromotorem /1/, elektromagnetem /32/ brzdícího zařízení /30/ křížové cívky /9/ a také s pomocným zařízením /34/ pro zastavování a rozbíhání rozvaděče /8/.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že n ovládacího elektrozařízení /29/ je zabudován pro rozběh a doběh rotujícího zásobního bubínku /2/ předstih navíjecí rychlosti na tento rotující zásobní bubínek /2/ před navíje.cí rychlostí na křížovou cívku /9/.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS857024A CS251426B1 (cs) | 1985-10-01 | 1985-10-01 | Zařizeni pro automatické převíjeni nitě při tvorbě niťových těles |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS857024A CS251426B1 (cs) | 1985-10-01 | 1985-10-01 | Zařizeni pro automatické převíjeni nitě při tvorbě niťových těles |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS702485A1 CS702485A1 (en) | 1986-11-13 |
CS251426B1 true CS251426B1 (cs) | 1987-07-16 |
Family
ID=5418580
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS857024A CS251426B1 (cs) | 1985-10-01 | 1985-10-01 | Zařizeni pro automatické převíjeni nitě při tvorbě niťových těles |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS251426B1 (cs) |
-
1985
- 1985-10-01 CS CS857024A patent/CS251426B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS702485A1 (en) | 1986-11-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4407336A (en) | Thread-feed device for textile machines and method of operation | |
JPH07238441A (ja) | グリッパ又は投射式織機用の緯糸フィーダ | |
US4943009A (en) | Plying or doubling machine | |
US4799517A (en) | Weft yarn store for a loom | |
US3184174A (en) | Yarn-spool winding machine with automatic spool-exchanging device | |
US5839679A (en) | Bobbin thread winding apparatus | |
US3136494A (en) | Method and means for preparing spinning cops for rewinding | |
US4832091A (en) | Method and mechanism for repairing the weft supply on weaving machines in case of an interruption between the supply package and the weft accumulator | |
JPS59125944A (ja) | 断片織機の緯糸供給装置 | |
US4993459A (en) | Supplying and guiding weft thread on weaving machines | |
CS251426B1 (cs) | Zařizeni pro automatické převíjeni nitě při tvorbě niťových těles | |
JP2823366B2 (ja) | 織機のよこ糸の計量装置 | |
US3747862A (en) | Method and device for monitoring the readying of spinning cops for unwinding the same | |
EP0422093B1 (en) | Yarn store | |
US4947898A (en) | Weft thread supply via two accumulators | |
EP0580267B1 (en) | A device for feeding a periodically operating yarn-consuming device | |
US3042328A (en) | Spooler type winder | |
JP2561087B2 (ja) | 無杼織機における給系案内装置 | |
US2458555A (en) | Winding system and apparatus | |
US1311788A (en) | Slue-remover | |
US1571925A (en) | Winding machine | |
US3345004A (en) | Multiple winder with automatic thread positioning | |
US3074659A (en) | Method and apparatus for the starting of coil winding operations | |
JPH0241501B2 (cs) | ||
US3121541A (en) | Spooler type winder |