CS240987B2 - Production method of 1,2-dichloroethane - Google Patents

Production method of 1,2-dichloroethane Download PDF

Info

Publication number
CS240987B2
CS240987B2 CS839804A CS980483A CS240987B2 CS 240987 B2 CS240987 B2 CS 240987B2 CS 839804 A CS839804 A CS 839804A CS 980483 A CS980483 A CS 980483A CS 240987 B2 CS240987 B2 CS 240987B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
catalyst
dichloroethane
mixture
ferric chloride
chlorine
Prior art date
Application number
CS839804A
Other languages
English (en)
Other versions
CS980483A2 (en
Inventor
Joachim Hundeck
Harald Scholz
Hans Hennen
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Priority to CS846868A priority Critical patent/CS240999B2/cs
Publication of CS980483A2 publication Critical patent/CS980483A2/cs
Publication of CS240987B2 publication Critical patent/CS240987B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/013Preparation of halogenated hydrocarbons by addition of halogens
    • C07C17/02Preparation of halogenated hydrocarbons by addition of halogens to unsaturated hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/38Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/38Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C17/383Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by distillation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

(54) Způsob výroby 1,2-dichlorethanu
Způsob výroby 1,2-dichlorethanu reakcí ethylenu s chlorem v rozpouštědle v přítomnosti směsného katalyzátoru sestávajícího z bezvodého chloridu železitého a dusíkaté báze popřípadě soli této báze jakož i popřípadě v přítomnosti inhibitoru k zabránění tvorby vedlejších produktů při teplotě pod teplotou varu 1,2-dichlorethanu zhruba od 20 do 100 °C a při atmosférickém nebo zvýšeném tlaku a oddělováním 1,2-dichlorethanu z chlorační směsi, spočívající v tom, že koncentrace chloridu železitého v reakční směsi činí 0,001 až 0,5 % hmotnostního, vztaženo na množství rozpouštědla, a do reakční směsi se přidává dusíkatá báze popřípadě sůl této báze v množství, které je ekvivalentní koncentraci chloridu železitého, přičemž se chlorační směs přivádí do destilační kolony, ze směsi se oddestilovává
1,2-dichlorethan až k vyloučení katalyzátoru z kapalného produktu na dně kolony.
Předložený vynález se týká nového způsobu výroby 1,2-dichlorethanu.
Výroba 1t2-dichlorethanu reakcí ethylenu s chlorem v 1,2-dichlorethanu jako rozpouštědle a reakčním prostředí je známa, к urychlení adice chloru se jako katalyzátoru používá vedle chloridů prvků IV. až VI. skupiny periodického systému prvků především bezvodého chloridu železitého, popřípadě v přítomnosti kyslíku, vzhledem k tomu, že chlorid železitý je snadno přístupný a je cenově dostupný. Jako hlavní vedlejší produkt vzniká při této reakci 1,1,2-trichlorethan substitucí dichlorethanu.
Adice chloru na ethylen se v technickém měřítku provádí jak při reakčních teplotách kolem 90 °C, přičemž se reakční produkt oddestilovává z reakční směsi za využití uvolňovaného reakčního tepla, tak i při nižších teplotách od 30 do 60 °C, jak se popisuje v Ullmanňově Encyklopadie der technischen Chemie, sv. 9, 4. vydání 1975, str. 427.
Reakční teplo nelze v posléze uvedeném případě zužitkovávat k rektifikaci surového dichlorethanu, nýbrž je nutno, jak je uvedeno například v DE-OS 19 05 517, odvádět toto teplo přečerpáváním reakčního prostředí přes výměník tepla.
Surový dichlorethan vyrobený při nižších teplotách, který obsahuje katalyzátor, se ddsud odváděl obecně z reakční nádoby a k odstranění katalyzátoru a chlorovodíku obsaženého v surovém produktu se promýval vodou popřípadě vodnými roztoky alkálií, poté se dichlorethan oddělil od vodní vrstvy a známým způsobem se destilačně zpracovával.
Použití chloridu železitého jako katalyzátoru při adiční chloraci ethylenu je spojeno s určitými nevýhodami. Tak působí chlorid železitý korosivně v přítomnosti vody vůči kovovým materiálům reaktorů, kolon nebo výměníků tepla, pokud tyto materiály přicházejí s katalyzátorem do styku.
Chlor technického stupně čistoty, obvykle používaný k chloraci, obsahuje vždy stopy vlhkosti a kromě toho vzniká z nežádoucích vedlejších reakcí vždy chlorovodík.
Podle postupu, který se popisuje v DE-OS 31 48 450, lze korozi způsobenou chloridem železitým jako katalyzátorem při výrobě 1,2-dichlorethanu v reaktorech z materiálů ňeodolných vůči korozi značně snížit, jestliže se chlorid železitý jako katalyzátor použije s určitými přísadami.
Kromě toho bylo zjištěno, že tyto přísady působí také výhodně na tvorbu vedlejších produktů, která se tímto opatřením snižuje.
Předmětem DE-OS 31 48 450 je směsný katalyzátor, který sestává z chloridu železitého a dalších složek směsi k výrobě 1,2-dichlorethanu reakcí ethylenu s chlorem v rozpouštědle při atmosférickém nebo při zvýšeném tlaku, který spočívá v tom, že další složkou směsi je dusíkatá báze nebo sůl této báze v množství asi ekvivalentním vztaženo na množství chloridu železitého.
Dusíkatou bází může být amoniak, primární, sekundární nebo terciární alkylamin, aralkylamin, arylamin nebo alicyklický amin nebo polyamin. Solí dusíkaté báze je výhodně sůl s halogenem, například chlorid amonný.
Směsný katalyzátor popsaný v DE-OS 31 48 450 se hodí zvláště pro provádění chlorace ethylenu při zvýšené teplotě, přičemž se reakční teplo z chlorace ethylenu může využívat tak, že se vyráběný podíl 1,2 'dichlorethanu odvádí z reakční směsi ve formě par. Katalyzátor přitom zůstává v reakční směsi, přičemž se nepatrné ztráty katalyzátoru čas od času musí vyrovnávat.
Naproti tomu se při chloračních postupech, které se provádějí pod rozsahem teplot varu
1,2-dichlorethanu, katalyzátor vymývá, například vodou,· ze vzniklého surového dichlorethanu, přičemž je katalyzátor rozpuštěn v poomývací vodě, takže takto vznikající ztráta katalyzátoru se musí vyrovnávat přidáváním čerstvého katalyzátoru.
Vzhledem k tomu, že při postupu podle DE-OS 31 48 450 používané složky tvořící katalyzátor ve formě bezvodého chloridu železitého a dusíkaté báze reagují v chlorační směsi na katalyzátor, který je vysoce účinný i v nepatrném množství, ukázalo se výhodným, získávat tento katalyzátor při zpracování chlorační směsi v závislosti na jeho koncentraci v ' chlorační . směsi nazpět, aby jej bylo možno znovu použít pro reakci ethylenu s chlorem.
Vhodný způsob zpracování chlorační směsi obsahující shora uvedený katalyzátor byl nyní nalezen v postupu, který je předmětem předloženého vynálezu.
Předmětem předloženého vynálezu je tudíž způsob výroby 1,2-dicCloortCanu reakcí ethylenu s chlorem v rozpouštědle v přítomnosti směsného katalyzátoru sestávajícího z bezvodého chloridu železitého a dusíkaté báze popřípadě soli této báze a popřípadě v přítomnosti inhibitoru k zabránění tvorby vedlejších produktů při teplotě pod teplotou varu 1,2-dicCloortChnu od asi 20 do 100 °C a při a^os^^ctám nebo zvýšeni tlaku a oddě^váním 1/ 2-dicChorrthaau z c^orační směsi, který spočívá v tom, že koncentrace chloridu železitého v reakční směsi činí 0,001 až 0,5 % hmotnostního, zejména 0,002 až 0,01 % hmotnostního, vztaženo na množství rozpouštědla, a·do reakční směsi se přidává dusíkatá báze popřípadě sůl této báze v množství, které je ekvivalentní koncentraci chloridu železitého, přičemž se chlo^cní směs přivádí do destilační kolony, ze směsi se oddestilovává 1,2·-hicClorethaa až k vyloučení katalyzátoru z kapalného produktu na dně kolony, z kapalného produktu na dně kolony se vyloučený katalyzátor oddělí a tento katalyzátor se znovu používá k reakci ethylenu s chlorem nebo se kapalný produkt ze dna kolony obsahující katalyzátor vyhodí při obsahu katalyzátoru nejvýše 0,001 % hmotnostního, vztaženo na kapalné podíly v produktu ze dna kolony.
Jako rozpouštědla se stejně jako v případě odpovídajících známých postupů k výrobě 1u2-dChOOrehanuuu, používá také v tomto případě samotného 1,2-dichhorethanu.
Alternativní forma provedení postupu podle vynálezu spočívá v tom, že se upustí od izolace katalyzátoru a produkt zbylý na dně kolony obsahující katalyzátor se vyhodí. Tato forma provedení je ekonomicky výhodná tehdy, jestliže produkt na dně kolony obsahuje katalyzátor v množství nejvýše asi 0,001 % hmotnostního, vztaženo na kapalné podíly produktu na dně kolony, při kterém by · oddělování katalyzátoru způsobovalo potíže.
Katalyzátor používaný při postupu podle vynálezu je možno označit jako technicky pokrokový, vzhledem k tomu, že jeho použitím se potlačí popřípadě se úplně odstraní tvorba vedlejších produktů s výjimkou nepatrného množství 1,1^2-tricChorrtCanu a odpovídajícího nepatrného množství chlorovodíku.
Kromě toho zůstává i při delší reakční době reakční roztok světlý, jestliže dusíkatou bází, která se přidává do chlorační směsi, je například amoniak. Popřípadě během reakce ztmavlá reakční směs znovu po krátkém čase opět zesvětlí v závislosti na přídavku amoniaku.
Konečně bylo zjištěno, že při postupu podle vynálezu je konverse při vysokém výtěžku na jednotku prostoru a času téměř kvatitativní. Tohoto výsledku bylo dosaženo . · i při koncentracích katalyzátoru menších než 0,003 % hmotnostního, vztaženo na chlorid·železitý.
Technický návod ke zpracování chlorační směsi předkládaný podle tohoto vynálezu nebyl nasnadě, vzhledem k tomu, že mu musel předcházet poznatek, že chlorační směs určená ke zpracování neobsahuje již použité šložky katalyzátoru ve formě chloridu železitého a dusíkaté báze, nýbrž, že katalyticky účinnou látkou je reakční produkt z chloridu železitého a dusíkatí báze, který co do své katalytické aktivity.značně převyšuje katalytickou aktivitu chloridu ž^^itého. Proto se ukázaloi'účrlaým získávat nazpět tento katalyzátor na rozdíl od dosud používaných postupů.
Postup podle vynálezu je možno provádět například v reaktoru ve tvaru smyčky, který se popisuje v DE-OS 24 27 045 nebo také v kterémkoli jiném vhodném reaktoru.
Následující příklad vynález. . blíže objasňuje, avšak jeho rozsah v · žádném případě .eomezuje. i
Příklad
Do reaktoru ve tvaru válce, jehož obsah činí asi 25 m3 se předloží 20 000 litrů l,2-dichlorethanu a k náplni reaktoru se přidá . 170 mg chloridu železitého na 1 kg 1,2-dichlorethannn Navíc se k tomuto roztoku přidá asi 600 litrů amoniaku.
Při tlaku v hlavě reaktoru asi 0,13 Mpa a při teplotě reaní směsi asi 40 °C se do.reaktoru zavádí každou hodinu 1 008 kg ethylenu a 2 540 kg plynného chloru, který navíc obsahuje □
asi 4 % objemová inertních plynů jakož i 8 m vzduchu. Navíc se k chlorační směsi každou hodinu přidává asi 80 litrů amoniaku a 170 mg chloridu železitého.
Z · reaktoru se odvádí asi 3 5 42 kg/h surového dichlorethanu a přivádí se ha dno destilační kolony. Přiváděný surový produkt má následující složení:
C2H4 /ethylen/ 0,0069 % hmotnostního
CjHgCl /ethylchlorid/ 0,0081 % hmotnostního l^-dilhlereanan 99,8 % hmotnostního
1,1,2-rrichlorethan 0,15 % hmotnostního
Kolona pracuje s mírným podtlakem /asi 0,07 MPa absolutního tlaku/ v místě hlavy kolony. Z reakční směsi se oddestilovává 95 % žádaného reakčního produktu, přičemž vyčištěný 1,2-dicilhreteaa má následující složení:
C2H5C1
1.2- dichlhletian
1.1.2- tllcelhlerian
0,01 % hmotnostního
99,98 % hmotnostního
0,01 % hmotnostního
Zbytek na dně kolony se po ochlazení vede přes filtr a filtruje se. Filtrát se přivádí k dalšímu zpracování do vakuové kolony. Oddělený katalyzátor se odebírá z filtru za vyloučení vlhkosti a přivádí se do rozpouštěcí nádrže, která obsahuje 1,2—dichlorethan.
V dalším průběhu chloračního procesu se přidává množství katalyzátorů · potřebné pro reakci z takto opětovně získaného podílu, zatímco přívod chloridu železitého a amoniaku bylo možno odstavit.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU ’
    Způsob výroby 1,2-dichlhrethanu reakcí ethylenu s chlorem v rozpouštědle v přítomnosti směsného katalyzátoru sestávajícího z bezvodého chloridu železitého a dusíkaté báze popřípadě soli této báze jakož i popřípadě v přítomnosti inhibitoru k zabránění tvorby vedlejších p^dijktů při ^ptotě pod teplotou varu 1,2-dicelorerhanu zhruba od 20 do WO °C a při atmosférickém tlaku nebo zvýšeném tlaku a oddělováním 1,2-dichlorereaau z chlorační · směsi, vyznačující se tím, že koncentrace chloridu železitého v reakční směsi činí 0,001 až 0,5 í hmotnostního, zejména 0,002 až 0,01 % . hmotnostního, vztaženo na množství rozpouštědla, a do reakční směsi se přidává dusíkatá báze popřípadě sůl této báze v množství, které je ekvivalentní koncentraci chloridu železitého, přičemž se chlorační směs přivádí do destilační kolony, ze směsi se oddestilovává 1,2-dichlorethan až k vyloučení katalyzátoru z . kapalného produktu na dně kolony, z kapalného produktu na dně.kolony se vyloučený katalyzátor oddělí a tento . katalyzátor se znovu používá k reakci ethylenu s chlorem nebo se kapalný . produkt ze dna ' kolony obsahující katalyzátor vyhodí při obsahu katalyzátoru nejvýše do 0,001 % hmotnostního, vztaženo na kapalné podíly v produktu ze dna kolony.
CS839804A 1982-12-24 1983-12-22 Production method of 1,2-dichloroethane CS240987B2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS846868A CS240999B2 (cs) 1982-12-24 1983-12-22 Způsob výroby 1,2-dichlorethanu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19823247988 DE3247988A1 (de) 1982-12-24 1982-12-24 Verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS980483A2 CS980483A2 (en) 1985-06-13
CS240987B2 true CS240987B2 (en) 1986-03-13

Family

ID=6181740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS839804A CS240987B2 (en) 1982-12-24 1983-12-22 Production method of 1,2-dichloroethane

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0112544A1 (cs)
JP (1) JPS59118725A (cs)
AU (1) AU560130B2 (cs)
BR (1) BR8307098A (cs)
CA (1) CA1227496A (cs)
CS (1) CS240987B2 (cs)
DD (1) DD215527A5 (cs)
DE (1) DE3247988A1 (cs)
ES (1) ES528324A0 (cs)
HU (1) HU195175B (cs)
IN (1) IN161724B (cs)
NO (1) NO157450C (cs)
SU (1) SU1299496A3 (cs)
ZA (1) ZA839523B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3347153A1 (de) * 1983-12-27 1985-07-04 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan
DE4012529A1 (de) * 1990-04-19 1991-10-24 Wacker Chemie Gmbh Katalysatorsystem und verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan durch chlorierung von ethylen unter einsatz dieses katalysatorsystems

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1768367B1 (de) * 1968-05-06 1972-03-09 Wacker Chemie Gmbh Verfahren zur Herstellung von 1,2-Dichloraethan
BE736638A (cs) * 1968-08-05 1969-12-31
US3691239A (en) * 1969-05-05 1972-09-12 Continental Oil Co Process for purification of ethylene dichloride
DE3148450A1 (de) * 1981-12-08 1983-06-16 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Katalysatorgemisch und verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan

Also Published As

Publication number Publication date
NO834801L (no) 1984-06-25
ZA839523B (en) 1984-09-26
CS980483A2 (en) 1985-06-13
CA1227496A (en) 1987-09-29
NO157450C (no) 1988-03-23
BR8307098A (pt) 1984-07-31
NO157450B (no) 1987-12-14
EP0112544A1 (de) 1984-07-04
ES8406991A1 (es) 1984-09-16
ES528324A0 (es) 1984-09-16
DD215527A5 (de) 1984-11-14
IN161724B (cs) 1988-01-23
HU195175B (en) 1988-04-28
AU2289483A (en) 1984-06-28
AU560130B2 (en) 1987-04-02
SU1299496A3 (ru) 1987-03-23
HUT36766A (en) 1985-10-28
DE3247988A1 (de) 1984-06-28
JPS59118725A (ja) 1984-07-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101291820B1 (ko) 염화수소의 정제 방법
US5527966A (en) Preparation of triphenylphosphine
EP0013586B1 (en) Process for the combined manufacture of chlorinated hydrocarbons and sodium bicarbonate
JPS62221639A (ja) 1,2−ジクロルエタンの製造法
US3210395A (en) Method of making toluene diisocyanate /x/cz e excejjx
US4119497A (en) Process for the purification of acetonitrile
US4387082A (en) Removal of nitrous oxide from exit gases containing this compound during the production of hydroxylammonium salts
CS240987B2 (en) Production method of 1,2-dichloroethane
JPH0753447A (ja) 3−ペンテン酸の製造およびその製造用の触媒
CA1067674A (en) Process for producing cyanogen chloride and hydrogen chloride
US3916014A (en) Chlorination of aromatic compounds
US2814649A (en) Process for separation of chlorinated xylenes
EP1123911B1 (en) Process for producing difluoromethane and difluorochloromethane
CS247189B2 (en) Method of 1,2-dichloroethane production
US2989570A (en) Manufacture of vinylidene chloride
JPH06172292A (ja) ジイソシアネート化合物の製造方法
JPS5941924B2 (ja) 塩化チオニルの精製法
CS240999B2 (cs) Způsob výroby 1,2-dichlorethanu
CS235975B2 (en) Mixed catalyst
US4072728A (en) Process for the preparation of 1,2-dichloroethane in two reaction zones by reacting chlorine with not more than 102 mole percent of ethylene
CS240984B2 (en) Production method of 1,2-dichloroethane
US3100233A (en) Purification of acetylene tetrachloride containing chlorine impurity
EP0484742B1 (en) 2-Chloropropionaldehyde trimer and production process thereof
JPH04225929A (ja) 1,2−ジクロロエタン熱分解工程からの未反応1,2−ジクロロエタンの精製法
US3993705A (en) Chlorinated hydrocarbons