CS237820B1 - Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna - Google Patents

Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna Download PDF

Info

Publication number
CS237820B1
CS237820B1 CS793882A CS793882A CS237820B1 CS 237820 B1 CS237820 B1 CS 237820B1 CS 793882 A CS793882 A CS 793882A CS 793882 A CS793882 A CS 793882A CS 237820 B1 CS237820 B1 CS 237820B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
bath
dyeing
minutes
dyed
temperature
Prior art date
Application number
CS793882A
Other languages
English (en)
Inventor
Drahomir Dvorsky
Karel Cerovsky
Original Assignee
Drahomir Dvorsky
Karel Cerovsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Drahomir Dvorsky, Karel Cerovsky filed Critical Drahomir Dvorsky
Priority to CS793882A priority Critical patent/CS237820B1/cs
Publication of CS237820B1 publication Critical patent/CS237820B1/cs

Links

Landscapes

  • Coloring (AREA)

Description

devším u klocovacích postupů a zpravidla na zařízeních, kde poměr lázně nepřesahoval hodnotu 1 : 3 až 1 : 5.
Stejného účinku se tedy například dosáhlo při poměru lázně 1 : 30 s desetinásobně větším množstvím přípravku než při poměru lázně 1 : 3. Možnost uplatnit pro aplikaci kationizačních přípravků barvicí zařízení s nízkým poměrem lázně tedy dosud limitovalo využitelnost této zajímavé technologie v průmyslové praxi. Je však známo, že řadu textilií nelze barvit jinak než z poměrně dlouhých lázní tak, jak je tomu například u úpletů. Rovněž při barvení přízí se dosud běžně využívá zařízení, která pracují s poměrem lázně 1 : 10 až 1 : 20. V těchto případech samozřejmě dosud nepřipadalo využití kationizačních přípravků z ekonomického hlediska v úvahu.
Tento nedostatek řeší sloučeniny obecného vzorce 1, které při využití z dlouhých lázní vytahují na celulózová vlákna. Podobně jako dřívější přípravky lze tyto sloučeniny použít před vlastním barvením, současně s barvivém a po barvení. Ve všech těchto případech zprostředkovává přípravek vazbu mezi celulózovým vláknem a aniontovým barvivém.
Při aplikaci před barvením po natažení na vlákno reaguje přípravek v alkalickém prostředí s hydroxylovými skupinami celulózy a vytváří v makromolekule celulózy aktivní centra schopná vázat aniontová barviva. Celulóza modifikovaná sloučeninami obecného vzorce 1 je tak velmi snadno barvitelná aniontovými barvivý. Při následném barvení je využití aniontových barviv proti konvenčním metodám barvení výrazně zvýšeno. Nejmarkantnější rozdíl je patrný u reaktvních barviv, kde navíc není třeba při barvení dávkovat sůl ani alkálii, jak je to obvyklé při běžných postupech. S vysokým využitím barviv je spojen malý nárok na množství vody potřebné pro proces praní po barvení a podstatně snížené znečištění odpadních vod barvivý. Uplatnění sloučenin obecného vzorce 1 současně s barvivý má relativně menší význam, neboť vzhledem k rozměrné molekule se tyto látky s řadou barviv srážejí a lze proto pro jednolázňovou aplikaci využít pouze vybraná barviva.
Velmi významné je však uplatnění těchto sloučenin po barvení nebo po nanesení barviva na barvený materiál. Takto lze například zvýšit stálosti substantivních vybarvení za mokra až na úroveň vybarvení reaktivních.
Sloučeniny obecného vzorce 1 se vyznačují i výraznou schopností síťovat celulózová vlákna a mohou tedy sloužit současně 1 k finální úpravě materiálů obsahujících celulózová vlákna.
Působením těchto látek se zlepšuje především zotavení za mokra, což se projevuje dobrými nežehlivými vlastnostmi zpracovaných materiálů. Takto je tedy možné sloučit do jedné operace barvení a finální nežehlivou úpravu. Je samozřejmé, že nežehlivou úpravu není nutno vázat na barvení a lze ji pomocí sloučenin obecného vzorce 1 provést 1 na nebarvených textiliích.
Tabulka 1
Příklady sloučenin obecného vzorce 1
CH=CH OH CH-^H-CH^- CH=CH
J CHfCň-CH,1 2I 2 Cl OH 1 1 | j ~N N-CHs-CH-CHc l 1-7 2l l CH OH Cí a,
o
* Γ Ί Ί
CH-CH CH-CH
’ CHjCH-Cf-^- -H ^-CHá-CH-CHp- — N N-CHýCH-CH2 L \\ / 2 1 1 2
1 ( Cl OH CH CH OH Ct
v Z
Při výrobě vznikají převážně sloučeniny s pěti imidazolovými jádry, tj. například sloučeniny 1, 2 a 3 z tabulky 1. Jako vedlejší produkt vznikají látky se čtyřmi nebo třemi imidazolovými jádry.
V následujících příkladech je popsáno využití sloučenin obecného vzorce 1.
Příklad 1
Bavlněná příze v návinu na perforovaných dutinkách se obvyklým způsobem současně s bělením predupraví a po vyprání se při poměru lázně 1 : 10 zpracovává v lázni obsahující:
sloučenina č. 1 z tabulky 1 3 % hydroxid sodný 1,5 %
Příze se zpracovává touto lázní na barvicím aparátu s cirkulací lázně tak, že se při teplotě 50 :C nejprve přidá uvedená kationizační sloučenina a po 10 minutách se postupně přidává zředěný hydroxid sodný. Při stejné teplotě se materiál zpracovává dalších 45 minut od přidání louhu. Následuje praní studenou vodou, neutralizace na pH
6,5 až 7 kyselinou octovou a znovu praní. Potom se příze barví barvivém reaktivní modř č. Cl 4 2 %
Začátek barvení je při 30 °C, teplota se během 30 minut zvýši na 90 °C a při této teplotě se barví 15 minut. Přitom barvivo zcela vytáhne na barvený materiál. Do barvicí lázně se přidá anionaktivní prací přípravek, například laurylsulfát 0,5 g . I1
V této lázni se příze zpracovává při teplotě 90 až 95 °C, načež se vybarvení dokončí praním horkou a studenou vodou.
Výsledné vybarvení se vyznačuje vysokým využitím barviva, velmi dobrými stálostmi, barvená příze má měkký splývavý omak, což usnadňuje její další zpracování.
Příklad 2
Na vaně s vijákem se zpracovává úplet ze směsi 80 % bavlny a 20 % viskózové stříže tak, že se nejprve obvyklé jednostadiové bělení s vyvářkou a po praní se úplet kationizuje v lázni obsahující sloučenina č. 2 z tabulky 1 4 % hydroxid sodný 2 %
Oplet se zpracovává při teplotě 50 ’C, do lázně se dávkuje nejprve kationlzační přípravek a po 20 minutách se postupně přidává zředěný roztok hydroxidu sodného. Po přidání hydroxidu sodného se úplet v lázni zpracovává při nezměněné teplotě ještě 60 minut. Po praní a neutralizaci následuje barvení:
reaktivní zeleň č. Cl 8 3,5 %
Začátek barvení je při 30 °C, teplota se během 45 minut zvýší na 90 °C, při této teplotě se barví dalších 30 minut a po této době se přidá do lázně laurylsulfát 0,5 g . I '1
V této lázni se zpracovává úplet ještě 15 minut a vybarvení se dokončí krátkým praním s postupným ochlazováním lázně přítokem studené vody.
Oplet se vyznačuje vysokými stálostmi vybarveni, rovnoměrným krytím obou komponent směsi, sráživost materiálu je proti bavlněnému zpracování potlačena, při barvení bylo dokonale využito barvivo a odpadní vody nebyly prakticky vůbec znečištěny.
Příklad 3
Na VT-provazcovém barvicím stroji se při poměru lázně 1 : 10 barví tkanina ze směsi 70 °/o PES a 30 % lnu kombinací barviv disperzní oranž č. Cl 31 1 °/o přímá oranž č. Cl 39 0,25 %
Začátek barvení je při 40 °C, teplota se během 40 minut zvýší na 125 ’C, při této teplotě se barví 35 minut, načež se barvicí lázeň postupně (1°C . min-1) chladí na teplotu 75 °C. Ve fázi chlazení při teplotě 110’ Celsia se do lázně dávkuje síran sodný bezvodý 5 g . I-1
Při teplotě 75 :C se přítokem studené vody barvený materiál pere a dále chladí. Po důkladném vyprání následuje zpracování v lázni obsahující:
sloučenina č. 3 z tabulky 1 1 % hydroxid sodný 1 %
Teplota lázně je 50 °C, dávkuje se nejprve kationizačni přípravek a po 10 minutách se přidává hydroxid sodný. Celková doba ustalování je 45 minut. Následuje praní, neutralizace a závěrečné zpracování anionaktivnim pracím přípravkem při teplotě 60 °C a na závěr znovu praní studenou vodou.
Příklad 4
Oplet z bavlněných a tvarovaných polyesterových vláken vybarvený konvenčním způsobem se na fuláru napustí lázní obsahující:
sloučenina č. 1 z tabulky 1 30 g . 1_1 hydroxid sodný 15 g . I-1
Po průchodu fuiárem se úplet nabalí, nábal se chrání před osycháním fólií a za stálého otáčení se ponechá odležet 8 hodin. Následuje praní a neutralizace kyselinou octovou na provazcové pračce a na závěr zpracování v lázni obsahující prací anionaktivní přípravek 0,5 g . I-1
Takto upravený úplet vykazuje příznivé vlastnosti z hlediska omaku, snížení sklonu k žmolkování, potlačeni elektrostatického náboje a zlepšenou hydrofilitu.
Příklad 5
Tkanina ze směsi polyesterových bavlněných vláken (67/33 %) se po předúpravě napouští na fuláru lázní:
alginát sodný 4 g . I-1
disperzní modř č. Cl 73 15 g‘. I’1
reaktivní modř č. Cl 5 6 g . I'1
kyselina octová 0,5 g . I1
Po průchodu fuiárem s odmačkem 65 % se tkanina zasouší na hotflue při 110 °C a tepelně se zpracovává na termosolační hotflue při teplotě 200 °C po dobu 60 sekund. Tkanina se dále napouští na fuláru lázní obsahující:
sloučenina č. 2 z tabulky 1 40 g . I1 hydroxid sodný 20 g . I-1
Po průchodu fuiárem (teplota 20 °C, odmačk 70 %) se tkanina nabalí a v nábalu chráněném fólií se ponechá otáčet 8 až 12 hodin. Následuje vyprání průchodem širokopracím strojem, v jehož prvním a druhém oddílu je voda teploty 70 °C, ve třetím a čtvrtém oddílu je neutralizační lázeň obsahující 1 ml . . I-1 kyseliny octové (50°), v pátém oddílu je voda teploty 50 °C, v šestém oddílu je lázeň obsahující 1 g . I1 anionaktivního pracího přípravku (50°) a v osmém oddílu je voda teploty 30 °C. Vybarvená tkanina vykazuje měkký splývavý omak, velmi dobré hydrofilní vlastnosti, potlačený sklon k žmolkovitosti, sníženou schopnost k tvorbě elektrostatického náboje a velmi dobré stálosti vybarvení.
Příklad 6
Bavlněná mercerovaná příze se po obvyklé předúpravě a bělení zpracuje na závěsovém přadenovém barvicím aparáte při poměru lázně 1 : 20 lázní obsahující:
sloučenina č. 1 z tabulky 1 4 % hydroxid sodný 2 %
Do lázně se nejprve přidá kationizačni přípravek a po 15 minutách se postupně přidává roztok hydroxidu sodného. Teplota lázně je 50 °C, celková doba zpracování je 60 minut. Potom se příze vypere vodou teploty 40’ Celsia a při stejné teplotě se neutralizuje kyselinou octovou na pH 6 až 7. Po dalším praní se barví v lázni obsahující: přímá červeň č. Cl 80 3 %
Na začátku barvení je teplota 40 °C, bě10 hem 30 min se zvýší na 90 °C a při této teplotě se barví ještě 20 min. Na závěr se vybarvení pere horkou a studenou vodou.
Výsledné syté červené vybarvení má ve srovnáni s konvenčním vybarvením výrazně vyšší stálosti, zlepšenou brilanci odstínu a sytostí odpovídá odstínu, jehož lze konvenčním způsobem dosáhnout s 6 % barviva přímá červeň č. Cl 80.

Claims (1)

  1. PREDMET VYNALEZU
    Způsob zušlechťování textilních vláknitých materiálů obsahujících celulózová vlákna, vyznačený tím, že se na textilní materiály působí vodní lázní obsahující sloučeninu obecného vzorce
    CR=c«2 °H Ί V Y ' R* (1 >
    kde Y je skupina
    -CHo-CH-CHo x i I
    OH Λ nebo ch9-ch-ch2 z v
    X je Cl nebo Br,
    Ri, R2, R3 je alkyl s počtem uhlíků 1 až 3 nebo vodík, n celé číslo 2, 3 nebo 4, v množství 0,1 až 15 % z hmotnosti celulózových vláken při hodnotě pH lázně 11 až 14.
CS793882A 1982-11-08 1982-11-08 Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna CS237820B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS793882A CS237820B1 (cs) 1982-11-08 1982-11-08 Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS793882A CS237820B1 (cs) 1982-11-08 1982-11-08 Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS237820B1 true CS237820B1 (cs) 1985-10-16

Family

ID=5429366

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS793882A CS237820B1 (cs) 1982-11-08 1982-11-08 Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS237820B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU218349B (hu) Szálkezelési eljárás
JP3522819B2 (ja) 防しわ剤およびしわの形成を防止する方法
CN102021810A (zh) 一种具有洗旧效果的针织面料成衣的加工方法
JPH04228685A (ja) セルロース繊維材料を始端から反末までムラなく染色する方法
JPH07150477A (ja) 変性法及び変性した繊維材料の染色法
CS209250B1 (en) Method of colouring of cellulose fibres by anion dyes
KR100216167B1 (ko) 인디고염료의 염색방법
US2446682A (en) Modifying cellulose textiles with an alkylolamine-copper complex
CS237820B1 (cs) Způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů obsahujících celulózová vlákna
JPS6343508B2 (cs)
CN108716107B (zh) 一种煮漂液、预处理液、面料、面料的染色方法及服饰
US3873265A (en) Vat or reactive dyes or mixtures thereof and acrylamide or methylene bis acrylamide in alkaline crosslinking and dyeing
US3350161A (en) Bleaching cottons by aqueous solutions of urea peroxide
JP2002249989A (ja) セルロース系繊維材料の吸尽染色方法
CZ280443B6 (cs) Sloučeniny pro kationizaci textilních vlákenných materiálů, způsob jejich přípravy a způsob zušlechťování textilních vlákenných materiálů těmito sloučeninami
JP3344834B2 (ja) セルロース繊維材料の処理剤およびその処理方法
EP0665325A2 (de) Verfahren zur Herstellung aminierter Baumwollfasern
JPS6233348B2 (cs)
CS238916B1 (cs) Způsob zušlechťování textilních materiálů obsahujících celulózová vlákna
CS211444B1 (cs) Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny
DE1419045C (de) Verfahren zur permanenten antistatischen Ausrüstung von geformten Gebilden
SU1418370A1 (ru) Способ отделки целлюлозосодержащих текстильных волокнистых материалов
JPS59130388A (ja) セルロ−ズ繊維・天然ポリアミド繊維混用品の染色方法
CS208293B1 (cs) Způsob barvení celulózových materiálů aniontovými barvivý
CS227498B1 (cs) Způsob finální úpravy textilních materiálů