CS211444B1 - Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny - Google Patents

Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny Download PDF

Info

Publication number
CS211444B1
CS211444B1 CS578676A CS578676A CS211444B1 CS 211444 B1 CS211444 B1 CS 211444B1 CS 578676 A CS578676 A CS 578676A CS 578676 A CS578676 A CS 578676A CS 211444 B1 CS211444 B1 CS 211444B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cellulose
fibers
dyeing
fibres
cationic
Prior art date
Application number
CS578676A
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Cerovsky
Drahomir Dvorsky
Zdenek Raif
Rudolf Smrz
Original Assignee
Karel Cerovsky
Drahomir Dvorsky
Zdenek Raif
Rudolf Smrz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Cerovsky, Drahomir Dvorsky, Zdenek Raif, Rudolf Smrz filed Critical Karel Cerovsky
Priority to CS578676A priority Critical patent/CS211444B1/cs
Publication of CS211444B1 publication Critical patent/CS211444B1/cs

Links

Landscapes

  • Coloring (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu úpravy celulózových vláken s příměsi podílu vláken s rozdílnou afinitou před barvením aniontovými barvivý, za použití kationizačního prostředku.
Při barveni textilií obsahujících bavlněná vlékna se hlavně v poslední době, kdy sklizeň bavlny je zcela mechanizována a odpadá tedy možnost třídění podle zralosti, vyskytují ve velké míře potíže vyplývající z různé zralosti bavlněné suroviny. Mrtvá a nezralá vkákna která mají vůěi většině barviv výrazně nižší afinitu, vytvářejí na povrchu textilií světlé až bílé nopky, které podstatně znehodnocují jejich vzhled.
' Problém stejnoměrného krytí mrtvých a nezralých vláken je částečně řešen výběrem barviv, barvicích postupů nebo zpracováním botnadly před barvením. Tyto možnosti však nejsou vhodné pro všechny textilie a nelze s nimi vystačit pro všechny odstíny.
Podobným, již dlouholetým problémem, je barvení textilií obsahujících vlákna z regenerovaných polymerů. Zde vlivem rozdílnosti struktury dochází místně k rozdílům v sytosti vybarvení, které se v běžné terminologii označuje jako pruhovitost. Analogicky jako při barvení bavlněných vléken lze částečně potlačit pruhovitost textilii z regenerované celulózy výběrem barviv, barvicích postupů nebo zpracováním botnadly před barvením. Řešení pruhoví tosti je v současné době aktuálnější, nebot palety substantivňích barviv byly redukovány především o značky na bázi benzidinu a akridinu. Benzidinová a akridinová barviva převéž nš vyrovnávají pruhovitost při barvení.
Kationizaoe celulózy je známá již řadu let. V poslední době se objevilo několik kationizačníoh produktů, které jsou schopny reakce s celulózovým substrátem. Jedná se například o sloučeniny obecného typu ηΗ,-Ni CHL-CH-CH, 2 I V ‘
R, O
Cl~ kde R,, Rg a Rj jsou alkyly s obsahem uhlíku ! až 4. Nevýhodou těchto sloučenin je poměrně nízká stabilita v alkalickém prostředí, které je nutné pro reakci s celulózou. Nízká stabilita je i příčinou sníženi vydatnosti produktu skladováním.
Dále je známý způsob úpravy celulózových vláken s příměsí podílu vláken s rozdílnou afinitou před barvením aniontovými barvivý kationizačním prostředkem obecného vzorce
RO-N-CH--CH-CHO 21 2 i r
R3 OH Cl
Cl kde Rj, Rg a Rj značí alkyl nebo hydroxyalkyl s počtem uhlíků 1 až 4.
Tyto kationizační prostředky mají schopnost reagovat v alkalickém prostředí s CH skupinami celulózy za vzniků kovalentni vazby. Takto modifikovaná celulóza je schopna iontové vazby s aniontovým barvivém.
Kationizace celulózy prostředky schopnými vazby s celulózou lze provádět několika známými postupy. Může se provádět aplikace kationizačního prostředku z dlouhých lázní, kde ke vzniku kovalentni vazby s celulózou dochází při nižěích teplotách nebo aplikací klocovacím způsobem, kde se ke vzniku kovalentni vazby musí provádět tepelné fixace při teplotách nad 100 °C.
Modifikace celulózy kationizačním prostředkem zlepšuje následek afinitnich rozdílů po vybarvení aniontovými barvivý. Avšak velmi velké rozdíly v afinitě nejsou již dostatečně vyrovnány, např. u nezralých bavlněných vláken nebo strukturální rozdíly u vláken z regenerované celulózy. To se projevuje zejména u klocovacích aplikací kationizačního přípravku nebo u kationizačních přípravků s nižší reaktivitou.
Uvedený nedostatek odstraňuje způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsí s polyesterovými vlákny, při kterém se aniontová barviva upevňují na celulózových vláknech, modifikovaných kationizačním přípravkem. Při tomto způsobu se textilní materiál napustí, před a/nebo při modifikaci, monoethylenglykolem a/nebo polyethylenglykolem o střední molekulové hmotnosti 100 až 1 000, v množství 0,3 až 4,0 % z hmotnosti textilního materiálu.
Textilní materiál se může napouštět samostatně vodnou lázní s obsahem monoethylenglykolu a/nebo polyethylenglykolu. Výhodněji se však tato botnadla přidávají přímo do lázně, kterou se na textilní materiál nanáší kationizační prostředek alkálie a další pomocné látky. Napouštění textilního materiálu se provádí běžným klocovacím postupem. Teplota nemá na botnadlo v lázni podstatný vliv, takže se může použít v chladné i horké lázni.
Monoethylenglykol a polyethylenglykoly jsou účinné zvláště při postupech kationizace, při nichž·se kationizační přípravek fixuje na celulózových vláknech za sucha. Způsobují totiž velmi účinné zboťnání i nedostatečně zralých a mrtvých vláken, což dává předpoklady pro rovnoměrnější rozdělení kationizačního přípravku bez ohledu ne zralost vláken. To se projeví při následném barvení rovnoměrnějším krytím mrtvých a nezralých vláken.
Působení monoethylenglykolu a/nebo polyethylenglykolu nespočívá pouze ve zbotnání celulózových vláken. Důležité je zvětšení vnějšího povrchu vláken a uvolnění vnitřní struktury vláken. Kationizační prostředek snadněji vytváří kovalentni vazbu nejen na větším povrchu vlákna, ale i s vnitřkem vlákna. Tím se váže i dvojnásobné množství kationizačního prostřed3
2,1444 ku, což umožňuje dosáhnout velmi sytá vybarvení, s výbornými stálostmi e leskem. Kationizační prostředky použité v příkladech způsobu podle vynálezu skýtají, s ohledem na krytí afinitních rozdílů, nejlepSí výsledek při aplikaci způsobem klocovéní - sušení s následným tepelným zpracováním suchým teplem Si v parním prostředí.
Reakce kationizačního prostředku s celulózou probíhá pouze v alkalickém prostředí, proto je nezbytnou součástí pracovního postupu alkálie nebo látka alkálii uvolňující.
V podstatě se jedná o alkalické prostředí 7,5 až ,4 pH, které je možno vytvořit různými Způsoby, ať již přídavkem alkálie nebo látky alkálii uvolňující do pracovní láznš, obsahující kationizační prostředek a polyathylenglykol anebo předběžným nebo následným alkalickým zpracováním celulozových vláken nebo textilií celulózová vlákna obsahující.
V,
Způsob úpravy podle vynálezu je vhodný zejména pro bavlnu s obsahem mrtvých a nezralých vléken* nebo u vláken z regenerované celulózy a rozdílným podílem amorfní a krystalické složky. Reakci těchto kationizačních prostředků a polyethylenglykolů v alkalickém prostředí s celulózou je možno katalyzovat přídavkem amidů organických kyselin v množství 1 až 30 % hmotnostních z hmotnosti celulozových vláken. S výhodou se jako amidu organické kyseliny použije močoviny.
Snížení teploty a zkrácení doby tepelného zpracování lze dosáhnout současnou aplikací některých amidů organických kyselin, jako např. amidu kyseliny octové apod. Rovněž je výhodné, obsahuje-li pracovní lázeň přídavek neionogennl, povrchově aktivní látky. Pro následné barvení celulozových vláken se u způsobu podle vynálezu použije např. substantivního, sirného, kypového nebo reaktivního barviva.
Použití monoethylenglykolu a/nebo polyethylenglykolů, způsobem barvení podle vynálezu, usnadňuje a zvětšuje vznik kovalentních vazeb mezi celulózovým vláknem a kationizačním přípravkem. To zajišťuje, že ahiontová barviva jsou vázána nejprve iontovou vazbou, ale i dalšími interakcemi, čímž se zvyšují stálosti vybarvení. Intenzívní cheaisorpce barviv na povrchu vléken vede k vyšší intenzitě vybarvení a k lepšímu využití běžných přímých, kyselých i reaktivních barviv.
Mechanismus působení monoethylenglykolu a/nebo polyethylenglykolů není Závislý na druhu kationizašního prostředku a způsobu zpracování textilního materiálu, kterým se zajišťuje vytvoření kovalentní vazby. Jejich použití umožňuje prohloubit účinek kationizačních prostředků a dosáhnout stupeň vybarvení, který u použitých skupin barviv nebyl dosud uskutečnitelný.
Příkladná využití vynélezu jsou uvedena v následujících příkladech.
Příklad,
Předupravený bavlněný úplet se klocuje na fulardu s odmačkem 80 %, lázní obsahující 25 g/1 sloučeniny vzorce [(CH3)3K-CH2-CH(OH)-CH2Cl] + Cl” a 20 g/1 polyethylenglykolů molekulové hmotnosti 300 a ,0 g/1 hydroxidu sodného.
Úplet se dále suší na závěsné sušárně při teplotě 90 °C po dobu 4 min. Následuje tepelná zpracování na fixačním rámu při teplotě 180 °C po dobu 60 s. Takto modifikovaný úplet se dále pere a neutralizuje na barvicí vaně s vijákem. Sále se barví na stejném zařízení lázní obsahující:
i z hmotnosti materiálu Saturnové modři LBRR a % z hmotnosti materiálu chloridu sodného,
211444 4 při poměru lázně 1:20. Počáteční teplota 60 °C, během 30 min ee zvýží teplota lázně k varu a za varu se barví dále 60 min. Vybarvený materiál se pere a obvyklým způsobem suěí.
Rezultuje modré vybarvení úpletu bez světlých nopků mrtvých a nezralých vláken, jehož stálosti bez dodatečného ustálení odpovídají výsledkům stálostí vybarvení dosahovaných ustálením kationaktivní pryskyřicí.
Příklad 2
Předupravená balvněná tkanina se klocuje při odmačku 70 % lázní obsahující:
g/1 sloučeniny vzorce
H0-CH,-N+-CH,-CH-CH,
Ί li
CH3 OH Cl g/1 monoethylenglykolu 8 g/1 hydroxidu sodného.
Tkanina se následně suěí při 90 °Č na hotflui a dále tepelně zpracovává v teřmozolačním oddílu stroje při teplotě 150 °C po dobu 90 s. Takto modifikovaná tkanina Se dále pere a neutralizuje na džigru. Déle se barví ná stejném zařízení v lázni obsahující:
% z hmotnosti materiálu Ostazinové černi VB -_ g/1 chlorid sodný g/1 uhličitan sodný kale.
Počáteční teplota barvení je 20 °C. Barvivo se dávkuje při prvních dvou pasážích, přísada chloridu sodného a sody v následujících dvou pasážích. Teplota se postupně v průběhu 45 min zvýší na 60 °C a při této teplotě se barví dalších 60 min. Následuje obvyklé práni, mydlení, závěrečné praní a suěení.
Rezultuje modročerné vybarvení bez světlých nopků mrtvé a nezralé bavlny.
Přiklad 3
Bavlněná tkanina se zpracovává podle příkladu 2. Součástí klocovací lázně je navíc g/1 ethoxylovaného nonylfenolu.
/
Příkladě
Bavlněná tkanina se klocuje dle příkladu 3, suěí při teplotě 100 °C na hotflui a zpracovává se v průběžném pařáku v prostředí syté páry teploty 102 °C po dobu 5 min. Po paření se kontinuálně barví na lince PAD-STKAM barvivém:
g/1 Schwefelneublau FBL
100 g/1 sirník sodný kryst.
Rezultuje modré vybarvení bez světlých nopků mrtvé a nezralé bavlny.
Přiklad 5
Bavlněná tkanina pbdla. příkladu 4 se místo zpracování v prostředí syté páry paří přehřátou párou teploty 150 °C po dobu 80 s. Dalěí zpracování je stejné jeko u příkladu 4.
2,1444
Příklad 6
Tkanina se klocuje a suší podle příkladu 2. Tepelnš se zpracuje na fixačním rámu při 240 ®C po dobu ,0 s. Další zpracování je stejné jako v příkladu 2.

Claims (1)

  1. Způsob barveni textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsí se syntetickými vlákny, zejména s polyesterovými vlákny, při kterém se celulózová vlákna modifikují kationizačním přípravkem, tvořícím kovalentní vazbu s celulózou, načež se barvi aniontovými barvivý, vyznačený tím, že textilní materiál se napouští, před a/nebo při modifikaci kationizačním prostředkem, monoethylenglykolem a/nebo polyethylenglykolem o střední molekulové hmotnosti 100 až 1 000, v množství 0,3 ež 4,0 56 z hmotnosti textilního materiálu.
CS578676A 1979-06-06 1979-06-06 Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny CS211444B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS578676A CS211444B1 (cs) 1979-06-06 1979-06-06 Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS578676A CS211444B1 (cs) 1979-06-06 1979-06-06 Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211444B1 true CS211444B1 (cs) 1982-02-26

Family

ID=5403417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS578676A CS211444B1 (cs) 1979-06-06 1979-06-06 Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS211444B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10640918B2 (en) 2017-08-15 2020-05-05 Hbi Branded Apparel Enterprises, Llc Functionalized fibrous material

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10640918B2 (en) 2017-08-15 2020-05-05 Hbi Branded Apparel Enterprises, Llc Functionalized fibrous material

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS63256778A (ja) アルカリを使用せずに反応性染料で染色又は捺染する方法
JPH041119B2 (cs)
US4369041A (en) Technique for dyeing and printing of textiles with quaternary ammonium compound
EP0359188B1 (de) Verfahren zum Färben und Bedrucken von Cellulosefasern in Abwesenheit von Alkali oder Reduktionsmitteln
JPH0235073B2 (cs)
US5667533A (en) Heather dyed fabric and method of producing same
JPH04228685A (ja) セルロース繊維材料を始端から反末までムラなく染色する方法
Maulik et al. Reactive Dye and Its Advancements
KR100216167B1 (ko) 인디고염료의 염색방법
CS211444B1 (cs) Způsob barvení textilních materiálů z celulózových vláken a jejich směsi se syntetickými vlákny
Kan et al. A study of reusing vinyl sulfone based reactive dye for dyeing cotton fiber
CN115198540A (zh) 一种采用液体染料的染色工艺
JPH07304988A (ja) 改良されたメタメリズムを有する反応性染料青色混合物
KR101629252B1 (ko) 염색방법
Elsherbiny et al. One-bath one-step dyeing of a polyester/cotton blend using the pad-dry-fixation process
JPS63256777A (ja) 繊維材料の染色または捺染方法
US5542954A (en) Production of aminated cotton fibers
US3873265A (en) Vat or reactive dyes or mixtures thereof and acrylamide or methylene bis acrylamide in alkaline crosslinking and dyeing
US7347878B2 (en) Method of achieving a permanent “stone-wash” effect on textile fibre materials
JPS6312783A (ja) カチオン化改質セルロ−ス系繊維材料の染色および捺染方法
Rahman et al. Effects of salt in dyeing of jute fabric with reactive and basic dye
Mashaly et al. Cold pad batch cationization and dyeing of linen fabric with reactive dyes
JPS61174485A (ja) 再生繊維素繊維又は繊維構造物の染色法
JP2004162197A (ja) 繊維製品の斑染め染色方法
JPH02104775A (ja) アルカリ又は還元剤の不存在下反応性染料及び水溶性硫化染料により染色及び捺染するためのパッド‐熱固着法