CS236651B2 - ínsekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky a způsob výroby účinné složky - Google Patents

ínsekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky a způsob výroby účinné složky Download PDF

Info

Publication number
CS236651B2
CS236651B2 CS138672A CS138672A CS236651B2 CS 236651 B2 CS236651 B2 CS 236651B2 CS 138672 A CS138672 A CS 138672A CS 138672 A CS138672 A CS 138672A CS 236651 B2 CS236651 B2 CS 236651B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
dimethyl
active ingredient
pyrimidinyl
sodium
Prior art date
Application number
CS138672A
Other languages
English (en)
Inventor
Karlheinz Nilzner
Fritz Reisser
Original Assignee
Karlheinz Nilzner
Fritz Reisser
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH319071A external-priority patent/CH549055A/de
Priority claimed from CH1229871A external-priority patent/CH552018A/de
Application filed by Karlheinz Nilzner, Fritz Reisser filed Critical Karlheinz Nilzner
Publication of CS236651B2 publication Critical patent/CS236651B2/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká insekticidních, nematocidních a akaricidních prostředků, které obsahují jako účinnou složku nové pyrimidinylfosfáty dále uvedeného obecného vzorce I. Dále se vynález týká způsobu výroby těchto nových pyrimidinylfosfátů obecného vzorce I.
Insekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky podle vynálezu se vyznačují tím, že jako účinnou složku obsahují alespoň jeden pyrimidinylfosfát obecného vzorce I
v němž
Ri a R2 mohou být stejné nebo vzájemně rozdílné a znamenají případně rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku,
R3 znamená případně rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
Rá znamená případně rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku,
Q znamená kyslík nebo síru,
Y znamená kyslík nebo síru a
Z znamená kyslík nebo skupinu —NH, spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami, které jsou obvyklé u takových prostředků.
Sloučeniny obecného vzorce I se podle vynálezu připravují tím, že se na sloučeninu obecného vzorce II
OM
(UJ v němž
R3, R.4 a Y mají shora uvedené významy,
M znamená vodík nebo kationt, jako kationt sodíku nebo draslíku, působí sloučeninou obecného vzorce III
O ORi
Itz x—p \
ZRz (ΠΙ) v němž
Ri, Ra, O a Z mají shora uvedené významy a
X znamená atom halogenu.
Reakce se může provádět například tak že se ke sloučenině vzorce II, v němž M znamená výhodně sodík, v rozpouštědle které je za reakčních podmínek inertní, napříklady esteru, jako je ethylacetát, v amidu, jako je dimethylformamid, v aromatickém uhlovodíku, jako je toluen, xylen, atd., v halogenovém uhlovodíku, jako je například chlorbenzen, chloroform, atd., v etheru, jako je dioxan, tetrahydrofuran,’ nebo vnitrilu, jako je acetonitril, se při teplotách od 0 do 120 °C, výhodně při teplotě místnosti, přidá sloučenina vzorce III, v němž X znamená výhodně chlor, popřípadě ve shora uvedeném rozpouštědle, které je za reakčních podmínek inertní. Jestliže M v obecném vzorci II znamená atom vodíku, doporučuje se přidávat činidlo, které váže kyseliny, jako je například triethylamin nebo popřípadě uhličitan draselný.
Výhodné provedení reakce spočívá v tom, že se na sodnou sůl sloučeniny obecného vzorce II působí bezprostředně ipo* jejím připraveni v dimethylformamidu jako rozpouštědle sloučeninou obecného vzorce III, v němž X znamená chlor, například v toluenu jako rozpouštědle. Rovněž výhodné provedení spočívá v tom, že se celý postup provádí v toluenu.
Reakční směs se ještě nějaký čas, asi 1 až 6 hodin míchá, popřípadě při zvýšené teplotě, například při 40 až 120 °C, načež se popřípadě ještě po určitou dobu nechá stát a pak se zpracuje obvyklým způsobem. Získají se čisté sloučeniny obecného vzorce I ve formě bezbarvých olejů nebo krystalických produktů, které se mohou charakterizovat například hodnotou Rf nebo teplotou tání. Tyto sloučeniny jsou v organických rozpouštědlech rozpustné a snadno se emulgují ve vodě.
Sloučeniny obecného vzorce II, potřebné jako výchozí látky, se dají připravit například reakcí sloučeniny obecného vzorce IV
v němž
R4 má shora uvedený význam, s alkoixidem, popřípadě s thioalkoxidem obecného vzorce V
Me—Y—R3 (V), v němž j
ř j
j 'í 'A
238331
IÍ3 a Υ mají shora uvedený význam, a
Me znamená vodík nebo draslík, a pokud M v obecném vzorci II znamená kation, převedením na tyto soli.
2-alkyl-4-chlor-6-hydroxypyrimidiny obecného vzorce IV a sloučeniny obecného vzorce III byly již v literatuře popsány.
Sloučeniny obecného vzorce I mají silné insekticidní a některé také nematocidní vlastnosti. Mají jak výtečný účinek proti žravému, tak 1 proti savému hmyzu. Převládají nad známými sloučeninami podobné chemické struktury co do účinku proti škůdcům a představují tak skutečně obohacení stavu techniky.
Vedle již zmíněného vynikajícího účinku proti hmyzu a částečně také proti nematodům mají sloučeniny podle vynálezu současně jen nepatrnou toxicitu vůči teplokrevným. Nové sloučeniny se mohou tudíž používat jako prostředky k potírání škůdců v obytných místnostech, ve sklepích, stájích a podobných prostorách, jakož i k ochraně živých organismů říše rostlinné i živočišné v jejich rozličných vývojových stádiích proti škodlivému hmyzu.
Potírání škůdců se provádí obvyklými postupy, například působením účinných látek nebo prostředků, které obsahují účinné látky, na předměty, které se mají chránit.
Pro použití jakožto prostředků k ochraně rostlin, popřípadě prostředků k potírání škůdců se mohou sloučeniny podle vynálezu zpracovávat na kapalné postřikové prostředky, smáčitelné prášky, popraše, granuláty, posypy, pasty, aerosoly apod.
Kapalné postřikové prostředky mohou obsahovat obvyklá nefytotoxícká rozpouštědla a ředidla, jako jsou například alkoholy, glykoly, glykolethery, alifatické a aromatické uhlovodíky, zejména xylen a alkylované naftaleny a další petrolejové destiláty, dále ketony, zejména cyklohexsnon nebo iscforon atd.
Emulgevatelné koncentráty obsahují kromě toho vhodné povrchově aktivní prostředky, jako jsou smáčedla a emulgátory, například polyglykolethery, vznikající z vysokomolárních alkoholů, merkaptanů nebo alkylfenolů adicí alkylenoxidu a/nebo alkylbenzensulfonáty.
Pevné přípravky (popraše, posypy a smáčitelné prášky) se připravují za použití obvyklých inertních minerálních nosných látek, jako je například infusoriová hlinka, mastek, kaolin, attapulgit, pyrofylit, dále látek, jako jsou syntetické minerální látky na bázi kysličníku křemičitého a křemičitanů, vápenec, Glauberova sůl a rostlinné látky, jako je moučka z ořechových skořápek. Postupuje se přitom známým způsobem. V případě smáčitelných prášků, které se dají ve vodě suspendovat, obsahují přípravky kromě toho vhodná smáčedla a dispergátory, jako je například natriumlaurylsulfát, natriumdodecylbenzensulfonát, kondenzační produkty naftalensulfonátu a formaldehydu, polyglykolethery, deriváty ligninu (například sulfitové odpadní louhy).
Granuláty se dají připravovat o sobě známými postuipy obalováním nebo impregnováním zrnitých nosných materiálů, jako je pemza, vápno, attapulgit, kaolin, materiál ze slupek rostlin apod. účinnými látkami, popřípadě jejich roztoky nebo směsí účinných látek s dalšími látkami.
Všechny prostředky podle vynálezu mohou vedle účinných látek obsahovat kromě již zmíněných nosných látek a povrchově aktivních prostředků ještě další přísady, jako jsou například stabilizátory, desaktivátory (pro pevné prostředky na nosičích s aktivním povrchem), prostředky ke zlepšení adheze na rostliny, inhibitory koroze, protipěncvé prostředky, pigmenty atd.
Účinné látky podle vynálezu se mohou v prostředcích a v postřikových suspenzích vyskytovat ve směsi s dalšími známými účinnými látkami. Prostředky obsahují obecně mezi 1 až 90 % hmot. účinné látky, výhodně mezi 5 až 50 %. Aplikovatelné suspenze obsahují obecně mezi 0,02 a 90 % hmot. účinné látky, výhodně mezi 0,1 a 20 %.
Prostředky podle vynálezu se mohou připravovat známým způsobem, například:
a) 25 dílů hmot. sloučeniny obecného vzorce I se smísí s 20 díly hmot. isooktylfenyldekaglykoletheru a 5 díly hmot. vápenaté soli kyseliny alkylarylsulfonové a 50 díly hmot. xylenu, čímž se získá čirý, ve vodě dobře emulgovatelný roztok. Koncentrát se zředí vodou na žádanou koncentraci.
bj 25 dílů hmot. sloučeniny obecného vzorce I se smísí s 25 díly hmot. isooktylfenyloktaglykoletheru a 5 díly hmot. vápenaté soli kyseliny alkylarylsulfonové a 45 díly hmot. aromatické frakce petroleje o teplotě varu 210 až 280 °C (hzo = 0,92). Koncentrát se zředí vodou na žádanou koncentraci.
c) 25 dílů hmot. sloučeniny obecného vzorce I, 2 díly hmot. laurylsulfátu, 3 díly hmot. natriumligninsulfonátu se smísí spolu se 70 díly hmot. infusoriová hlinky a směs se tak dlouho rozemílá, až se dosáhne průměrné velikosti zrnění 10 μΐη.
Následující aplikační příklady slouží k objasnění vynikající insekticidní účinnosti sloučenin podle vynálezu. Tyto příklady však vynález v žádném případě neomezují.
Insekticidní účinek na pakobylku indickou (Carausius marasus) — požerový účinek
Lodyhy tradeskancie se na 3 sekundy ponoří do emulze obsahující 0,0125 % sloučeniny vzorce I. Po oschnutí povlaku účinné látky se ošetřené lodyhy tradeskancie zasunou do malých skleněných trubiček s vodou a trubičky se vloží do skleněné mis236651 (ky. Do této skleněné misky se vloží 10 larev (2. stadium) pakobylky indické (Carausius morosus) a miska se přikryje síťkou. Po 5 dnech se spočtením živých a mrtvých larev zjistí mortalita, která se udává v procentech: 100 O/o znamená, že všechny larvy pakobylky byly usmrceny, 0 % znamená, že nebyla usmrcena žádná z larev. Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka
Účinná látka Stupeň mortality v % po 5 dnech
O,O-dimethyl-O- (2-e,thyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl j thioxof ostát 100
O,O-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl j thioxof ostát 100
O,O-dimethyl-O- (2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) -thiooxofosfát 100
O,O-dimeťhyl-O- (2-isopropyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl j thioxofosfát 100
O,O-dimethyl-Q- (2-n- -propyl-4-ethoxy-6-pyrimidi- nyljthiofosfát 100
O-methyl-N-methyl-O- (2-n-propyl-4-methoxy-6-pyrimidinylj-f osf oramidát 100
Insekticidní účinek vůči molu moučnému
(Ephestia kuchniella) — kontaktní účinek
Do: Petriho misek o průměru 7 cm, které obsahují vždy 10 housenek o délce 10 až 12 milimetrů, se pomocí trysky nastříkne 0,1 až 0,2 ml emulze, obsahující 0,05 °/o účinné látky vzorce I (připravenou zředěním přípravku aj vodouj. Potom se misky přikryjí hustou mosaznou síťkou. Po uschnutí povlaku účinné látky se jako krmivo podá oplatka a po spotřebování se dávka znovu obnoví. Po 5 dnech se určí mortalita spočtením živých a mrtvých housenek v %: 100 % znamená, že byly usmrceny všechny housenky, 0 o/o znamená, že žádná housenka nebyla usmrcena. Vyhodnocení vyplývá z následující tabulky:
Tabulka
Účinná látka Stupeň mortality v % po 5 dnech
O,O-dimethyl-O- (2-ethyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl j thioxofosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-e.thyl-4-ethoxy-6-pyr imidinyl j thioxofosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl j thioxofosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-isopropyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl) thioxofosfát 100
O,O-diethyl-O- (2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl j thioxofosfát 100
O-methyl-N-methyl-O- (2-n-propyl-4-methoxy-6-pyrimidinyljfosf oramidát 100
O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl)f osfát 100
O,O-dimethyl-O-(2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl j fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl j fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-isopropyl-
-4-methoxy-6-pyrimidinyl j fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-isopr opyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl j fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl)fosfát 100
Insekticidní účinek vůči mšici makové
(Aphis fabae) — kontaktní účinek
Rostliny bobu koňského (Vicia faba se až do orosení postříkají suspenzí obsahující 0,0125 % účinné látky (postřik se připraví zředěním vodou z přípravku a)]. Rostliny bohu koňského se pak silně zamoří všemi vývojovými stadii mšice makové (Aphis fabae). Po 2 dnech se pak zjistí stupeň mortality, který se vyjadřuje v procentech: 100 procent znamená, že byly usmrceny všechny mšice, 0 % znamená, že žádná mšice nebyla usmrcena. Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka účinná látka Stupeň mortality v % po 5 dnech
O,O-dimethyl-O-(2-e.thyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl) thioxofosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) thiovofosfát 100
O,O-dimethyl-O-(2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidiny l) thioxofosfát 100
O.O-dimethyl-O-(2-isoprOípyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl)thioxofosfát 100
O,O-diethyl-O- (2-methyl-4-methoxy-8-pyrimidinyl]řosfát 100
0,0-dimethyl-0-(2-n-propyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) thioxofosfát 100
O-methyl-N-methyl-O-( 2-npropyl-4-methoxy-8-pyrimidinyl) fosforamidát 100
0,0-dimethyl-0- (2-n-propyl-ethoxy-6-pyrimidinyl)fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) fosfát 100
O,O-dimethyl-O-(2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) fosfát 100
0,0-dimethyI-0- (2-isopropyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl) fosfát 100
Nematocidní účinek vůči Panagrellus redivivus ml vodiné suspenze Panagrellus redivivus, obsahující asi 120 zvířat, se rozptýlí, v malé kádince o průměru 5,5 cm a výšce 3,2 cm, která obsahuje 7 g terralitu. Potom se s uvedenou směsí smísí 1 ml emulze účinné látky oibecného vzorce I. Po 48 hodinách se obsah kádinky zkoumá extrakční metodou, kterou popsal G. Baermann, Meded. Geneesk, Lab. Weltevreden 41 až 47, (1917] a pomocí binokulární lupy se zjistí počet živých hlístic. Stupeň mortality se udává pomocí stupnice od 0 do 9 (9 = maximální účinek, tj. žádné živé hlístice, 0 = žádný účinek, přes 100 živých hlístic). Vyhodnocení je uvedeno v následující tabulce.
Účinná látka
Koncentrace Nematocidní účinek účinné látky v %
O,O-diethyl-O- (2-e.thyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl ) thioxofosfát O,O-dimethyl-O- (2-isopropyl-4-methylthio-6-pyrimidinyl) thioxofosfát O,O-dimethyl-O-(2-n-propyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl) thioxofosfát O,O-dimethyl-O- (2-.n-pr opyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) thioxofosfát O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-isopropoxy-6-pyrimidinyl) thioxofosfát O-methyl-N-methyl-O- (2-methyl-4-meťhoxy-6-pyrimidinyl)thioxofosforamidát
O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-me.thoxy-6-pyrimidmyl)fosfát O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) fosfát O,O-dimethyl-O-(2-ethyl-4-methoxy-6-pyrimidinyljfosfát Ó,O-dimethyl-O- (2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) fosfát
Akaricidní účinek vůči svilušce snovací (Tetranychus telarius) — kontaktní účinek
Segmenty listů fazolu obecného (Phaseolus vulgaris) zamořené vždy 20 až 30 exem0,2 9
0,2 9
0,2 9
0,2 · 9
0,2 9
0,2 9
0,2 9
0,2 9
0,2 9
0,2 9 pláři svilušky snovací (larvy a adulti) se ponoří na 3 sekundy do suspenze účinné látky o koncentraci 0,0125 % a potom se tyto segmenty listů vloží do misky. Miska se přikryje zvlhčeným filtračním papírem tak, aby byla možné mírné větrání. Po 48 hodinách se pomocí binokulární lupy zjistí počet živých a mrtvých exemplářů. Mortalita je udávána v % a je uvedena v následující tabulce:
Tabulka
Účinná látka Mortalita v % po 48 hodinách
O,O-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) fosfát 100
O,O-dimethyl-O- (2-n-propyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl)fosfát 100
Následující příklady slouží k objasnění výroby sloučenin podle vynálezu. Tyto příklady však vynález nikterak neomezují. Údaje teplot jsou ve stupních Celsia.
Příklad 1
O,O-dimethyl-O- (2-methyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl jthioxofosfát
K 14 g (0,1 mol) 2-methyl-4-methoxy-6-hydroxypyrimidinu v 300 ml absolutního dimethylformamidu se za energického míchání a za vyloučení vlhkosti vzduchu přidá
4,8 g (0,1 mol) hydridu sodného (50% v minerálním oleji). Asi po lóhodinovém míchání při teplotě místnosti se pevné podíly rychle odfiltrují a k filtrátu se za míchání přikape 16 g (0,1 mol) chloridu kyseliny 0,0-dimethylthioxofosforečné ve 100 ml absolutního toluenu. Směs se míchá 5 hodin při teplotě 45 °C a pak se nechá v klidu přes noc při teplotě místnosti.
Rozpouštědlo se oddestiluje ve vakuu a vysokém vakuu tak, jak je maximálně možno a zbytek se vyjme etherem. Etherický roztok se zahustí. Sloučenina krystaluje ve formě bezbarvých krystalů o teplotě tání 66 až 67 °C. Stupeň čistoty se zkouší na tenké vrstvě silikagelu za použití fluorescenčního indikátoru a etheru jako vyvíjecího rozpouštědla. Hodnota Rf = 0,75. Chromatografické čištění se může provádět na sloupci silikagelu za použití etheru jako elučního činidla. Molekulová hmotnost: 264,24
Analýza pro CeHisNzCUPS vypočteno:
36,4 % C, 5,0 % H, 10,6 % N, 11,7 % P, 12,1 % S;
nalezeno:
36,8 % C, 5,1 % H, 10,7 % N, 11,7 % P, 12,1 % S.
Příklad 2
O,O-dimethyl-O- (2-methyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl jthioxofosfát
K 15,4 g (0,1 mol] 2-methyl-4-ethoxy-6-hydroxypyrimidinu v 300 ml absolutního dimethylformamidu se za vyloučení vlhkosti a za energického míchání přidá 4,8 g (0,1 mol) hydridu sodného (50% v minerálním oleji). Asi po % hodinovém míchání při teplotě místnosti se pevné podíly rychle odfiltrují a k filtrátu se za míchání přikape 16 g (0,1 mol) chloridu kyseliny 0,0-dimethylthioxofosforečné ve 100 ml absolutního toluenu.
Směs se míchá ještě 5 hodin při teplotě 45 °C a pak se ponechá v klidu při teplotě místnosti. Rozpouštědlo· se, pokud to je možné, oddestiluje ve vakuu a vysokém vakuu. Zbytek se vyjme chloroformem, čtyřikrát se promyje vždy 100 ml 1 N roztoku hydroxidu sodného a pak čtyřikrát vždy 100 ml vody o teplotě 8 °C. Chloroformová fáze se vysuší síranem sodným a popřípadě se k ní přidá aktivní uhlí.
Po filtraci se filtrát zahustí ve vakuu. Sloučenina zbude ve formě téměř bezbarvého· oleje. Stupeň čistoty se zjišťuje na tenké vrstvě silikagelu za použití fluoroscenčního indikátoru a etheru jako vyvíjecího rozpouštědla. Hodnota Rf činí 0,52. Chromatografické čištění lze provádět na sloupci silikagelu za použití etheru jako elučního činidla. Molekulová hmotnost: 278,3
Analýza pro C9H15N2O4PS vypočteno:
38,8 'O/o C, 5,4 % H, 10,1 % N, 11,1 % P,
11,5 % S;
nalezeno:
39,2 % C, 5,8 % H, 10,0 % N, 10,9 % P,
11,5 % S.
Analogickým způsobem, jako je popsán v· příkladech 1 a 2, se mohou získat následující sloučeniny obecného vzorce I, přičemž v příkladech 3 až 51 znamená symbol Q síru.
Sloučeniny podle příkladů 3 až 51 se vylučují ve formě slabě zbarvených nebo bezbarvých olejů.
O CD
Φ
N
Φ
Ία c
o a
φ
4-t >o o
Q-Z >S >
•Φ rH
CM
CO a
<
ca +-» §p_ gOi ffi < CZ) 3 O κα a φ £ |5 a
Λ o Φ t-l O N > ll—4 s
f-4 >ca tó
Ό rt .. E ° <3 £ PU xj
Q o: ©jn cd co a o_ o_ojn cs cc cn lo o, co o in o co η ω o o o o. in in
M SS S N čís 3 33 S H~ ÍH Ó h 33 °° a~ OT' °O?®ŠS ro? °°? T-í ’-ί' o’ of cf cf rl Η Μ Μ Η Η H t-Ι H
CO rH CO LO 'φ T-H CO CO ot^ fx CM CD CQ LO rH CO CO CO tH Tjl CO CO rH CM O rH CM O CO -Φ CO t-H CO
Ξ ° S 35 ®5 5S ° & ° o ° ®f αΐ cd cf cf of of cf cf o cf of cf o“ cf of of cf of rl Η H T-ι Η H ri i—i M ,-l W rP 1-1 7—I τ-4 Η η H ri K JOj Íh tH © co i-H o. in tx rH r% <o. m t> o.. co. co co pp. ro o. ίρ o ,-i m pp. co η o η « n <ji ο co o co t-ι čo ar cf 05 of OS of 05 00 o> oo co“ eo of of of of of 00 co“ co“ of co“ co“ CO of of of co“ 00 oo“ of of co co“ of os“
05, rp CO, rp. r-l. CO. CO 03. O), C^.. CO, r-t. 05. CM, 05 CM, CO, CO 05, cť. CO, !>· 05 CO <55, + tO Ν P) S <55 O! CO C'- oo pp to co co co“ in irf co co irs irf co ř-.“ irf co“ irf co“ co“ co“ co“ co co“ cd' co“ C+ co“ co“ trs“ co co“ co uo“ írf cd co“ co“ co“
Η in H ID S CO rl N H ^1.0 n rt co Η O Η ΙΟ N O_ Η O N o rtmooooam^lfi o rl rt co r-j CM CO pp CD co“ 00 PP rP r-Γ U5 Co“ t-í r-l“ r-Γ o“ « Co“ CO* Co“ Co“ pp“ co“ co co“ Pp“ 05 o“ CM* co“ r-l“ r-Γ in“ lo“ m m“
PP pp Pp pp 03 CO PP Pp Pp pp PP pp pp pppppppPpp^lip^pjlpp^ -JlppOO^I^Irpípíp ip Ιξρ ζ5
CO rH pP O co CO co cn to in frs cn co O
m CO IÍ5 co tn xn tn 03 in. tn ΙΓ5 ΙΌ
O* θ' cf o“ θ' cf θ' cf cf cf o* o o cf cf
irs m
uo co to
CO CO co 03 C3 CO co CO co~ co^ co CO' 00
CM~ co Tjf co cm o cm cm co co co co ccf cm θ'
05 o 05 O 05 CM 05 05 o co o co o o co 05 CM
CM co CM CO CM CO CM CM co eo co co co co co CM co
co o
co <75
Ht
-!P
O bi—4
E o
i—4 o
<75
Op
TŤi o
C-l
X 1—| iH
O <75
Op to
O <M
If5 i—l
E
O <75
Op
Ptl o
«
05 i—4
E i-4 iH u
<75
Op o1 o
CM b▼—4
E
O i—4
O <75
Op
O cp
S
E «
U <75
Op
Tf· o
Cm b*
E
O ^•4
O
CZD
OU
O
CM b1-4
E
O
1-4 o
<75
Op r* o
Cm i—l
E tH
1—4
O <75
Op o
CM to
CM
E to i-M
O <75
Op
PP o
Oj i—4
E i—l i-^ u
<75
Op •Tf o
CM
E to i-H u
<75 %
O ot
1—4
E i—4 a
CM ω
Oh —Í4
O
CM bi—4
E
O —H u
<75
Op to
O i-f £
CM i-H
O <75
Op
O
CM bw
E
O i—4
O co
CL.
n
O !2
CM
CM ΰ
co
a.
*t4
O
CM i—l
E i-4
1—4
O in
CO
CM
o O <75 O o o o
05
ť5 2 w to to to to
E u 1 s E E E E E
O a O c O O
tp b-
E' ť5 a to E , o «5 E »5 O tn E SM O to E O E to φ E to U
ά
to E to E to E ΙΛ E to E to E to E
O O u u ČM C5 CM O o
to E to E to E to E to E to £ to E
O O O CM O CM O CM u o
CD pp in co Cx oo 05
E u
E
Cm o
E a
<75 <75
E «5
E to
E
Cm o
E u
E
C5
O
E
CM
O
E to a
E to
O
E to a
E tO
O
I a
E to o
ά E to
O
E to o
to
E to
E to
E
O to
E
CM
O
E cm o
to
E
CM
O
E
CM u
E
O to
E
CM
O to
E
U
E
O
E
O
E
CM
U t— t*5 £ S
O U w
r4
CM pp in co co cn o
CM
2366S1 o
a
CD
N tí =>
o tí
0) «Μ >o
S >
Φ
CO
CM co CO co CM CM CO CM CM~ co IC rH CO CD LO O CO CO Tjl CD CO LD ID CO ID CM O CO ID rH D5 CD CO CO rH □5 cd o a cd oo 05 05 o o cd co g 05 ^OQoddddd dooídoQ CO CD O* CO 00*
CO COMKffl 00 <3 0 cn ot ot ot oo co oo ot c in n_q a η b oo O co OT ot OT OT~ o ot
OT O ot oo o o ot o oo ot o ot“ ot
CO CD OT oo CM OT OT OT CO qT c1, N O t> C -r rL (OT CO OT t> CO CO CD co oo oo oo oo >. co co ot co oo i< co oo ot ot t\O) ^ CM rd CM » co oo oo“ oo ot ot oo
O O CO TH cm_ co ot co oo ot ot oo
CO tx 00 £□ t-( co co oo oo oo tíK
N tí tí
CD r-i^ CO CD~ CM CO CM^ CO. co* c*>~ co“ co“ O.“ t>“ O·“ t>* co O CO TP CD Cx <x CM ld* co“ co“ co“ ld“ co“ id“ co*
CD. i-H. 05. CO^ CO. CO CD CM CM LO CO 05 CO co >. co b? co“ co* co“ tx* O·“ ld“ id“ cd“ fx.O5.Ti1 CO. v—I CO“ LO“ CO“ CO“ fv* <o [> 0^0 05^0 H CO o co“ 00 LD* co“ cd od co“ 05* ^ΜίτίίΤίίτΡτρτίΐτίΐ
O Q 03 O O. Η M od o“ cm“ cm“ y-Γ cm“ r-í cm“ CO Tř« ’Φ Tfí 'Φ ’Φ τίΐ
O^CO^C^CM γΗ ο Ο ιο* co“ co“ o.“ co“ Tfl* lo“ tíi τΓΐ Tji 'Φ Mi Mi Mi
CO CG H o o co co“ co“ cd“ cd“ o“ cm* Mi Mi Mi CD Mi Mi fx. O. OQ co co
CO Η rt Líd Ml Ml Th Ml Ml tí
4-J o
tí' .
Ό Pí
O .2
CM CM in LO CD 05 T“f
CD CD UD lf5 in lf) lf) Lf)
o“ o“ a“ cd o“ o“ o“ o“
rH CO O A O CD 05 C-S LD
co CD co~ lf5 CD lf5 LD Lf5 ID
o“ o“ o“ o“ cd o“ o“ o“ o“
s _ pí <D &
O
CO
Tjl co Tři τη co TJ1 TP 00_
tíi“ o“ co“ oo* co* cd“ cm“ cm“
CO CM TP TJ1 o co CM 05
CO CO co co co co co CM
CO Tři co co Ttf co~ Tp Tří TÍ1
o“ Th co“ o“ od 00* CD CM* cd
CM co o CM TÍ1 o co CM ID
CO co co co co co .co .co co
Q
Φ
Ch
O
N >
e
Lt 'cd s
CO
co co cn co OJ CO Ol CO OJ CO co cn
CLI 'ífi CL) Tb CL tB tí) rjí tí to tí to tí Tb Pm -Mi
o O 2 O SM 2 O O) 2 O OJ 2 O OJ 2 O á; O OJ 2 O Ž
a CM 8 a a 05 c-» s
E to E 05 2 -B E Tb E £ OJ E E o 2 CM
í-l o tH ω o rH O o rd O •r-l O i“l o i—1 O
CD fl<
co
CL
CD cn cn cn
Φ
CM
CM to
U to
CM
O
CM
O tO u
to o
I tí to
O to o
to
O to
O to
O to O « tí to o
I fi
K to to o o tí ·Λ
5M
O
CM
O e<t o
CM
O to
U to
CM
O
CM
U
O
CM
EO
CM to φ
CM
O
CM
O
CM
U
Tjt
CM as to o
I tí c-j a
cn
O fM eM i-H
O co
CL o
CM
Mfl τ—I
O
CM cn
CL
O
CM cn to
O
I s
to
Cl
I tí c2 to
O to
Q
E to o
to
E
O
E €M u
Ό tí £
>f-l
CL
O r—<
>o r-l CM CM CM cn
CM in
CM CM
CO
CM
I>>
CM
CO CD CM CM
O
CO
CM
CO co co cn CL to
O
ČM í
S K
Í2 3
O
CD
CL to
O
ÍM cn
CL «3 to tH o
cn to
O frj
O <N ω
cn to
U
ČM o
cn to
O
E <N
O
Tři lf) CD co co co co
/i
236631 o
a φ
N φ
I—«4 <0 tí „0-1
O tí
Φ
4-* >o o
>
Tři co co cn o o co co cn cn co co~ o σγ <x cx^ <o κγ Q cm cq ,-h cn cm cq oo co o o i-Γ r-f cn ai g o o o cn σΓ o o Q cn cn cn cn σί r-Γ cí cm cm m cm
Η H NC-J
Cs (O LQ tjl CO l> O σι rH. CO_ Dj 13 O-, m Cn. OO rH_ CO rH r-l_ <35_ D O oo cd cn aý a” uf af cn o* oj ad o ad σΓ cd cn cn cn «5 co cn co r-ί o r-ι o o i-T rH rH r4 Η Η Η Η τ- H
O^řs tfl in t> t>- !> rH m 1> Dx t>- t>_ T(1 t^in oo_ CM rH OO^ O. CO_ 1Γ; CO co o oo ao ad cn d co cn cn oo cd cd ad cd od od ad od cd cd cd o* oí o cn ad cn
G £ N '>»
Λ d
cd
-M
O g
Ό cd o
X to_ in cd o h o cc to_ to_ o 3 tn co_ o o c w a lc τ’ o n. o_ iad £·«.’ cd tó in to“ in co in in co’ có in co co ts co i< i> o m ird in in gd ird ud
ID Cx O. 03 Cx_ CO O. OJ O. CM D CD C3_ O)_ O_ D O OJ. CO σ\ Cx_ OJ. °3_ CM_ CO O IX CO gf gf ud in d o. r-Γ rH of co in ud r-Γ i-Γ in in ud ud m’ ix cn cn oo cn ud d ix
CM
ÚJ
σ> sr rH + CO co ir? O 1 <o CT> + CM o co CM o
in in CO ΙΓ3 in ΙΩ U / in IO co Cx cx
o o Ό o o o O oř' o o o o o
'3 Φ p.
O Š S '
’φ co co co co TP co co TP co co CO CO
θ' o* TJ? cm 00 o cm o o oo o 0Q~ o M?
ιη CM 05 CM o CM CM CM CM Til Til Cx «3 O
co co CM co co co co co co co co CM CM CM
Φ
Φ t-4
O
N >
G ř-4 'CO
S
CO řx co
Cd in co tó
CM
Ό £ o
Aj* r—4 sG (Λ >ti ί-μ ft^XJ
M
D eu ΐ
x tO u
CZJ
X to o
x čm a
Cn
Oj co s
X cm
J-g o
X
XJ o
X
ČM
O
IO IO
X X
CM CM u o £
CM
O oo
CO
X
CM
O
OJ m
z »/5 i—I
X
Oi
O
ČM cn
Οι
ΙΌ
O
ČM
Z τ·Μ
X 1—( o «Μ cn cu o
X o
o
D (Jm o
?4
X <N cn cu
X i—l
O cn
ÍXi
O <•1 z
—4
Cm
X a
cn cu
-íf
O
Č4
Z £
i-H
O
D o
CM to
ČM
X
1—t o
cn
Oj o
OM e».
X i—<
O cn
O.
tu ξ
x
O
CM cn
O
Cm
Z to
Ή
X co o
CM
D
Oj
ČM lo
X <35 u
cn cn cn x
CM
O
O
Tji
X eM u
£ cm
O
Tjl
X
CM o
X
CM o
CM
X to u
I ΰ
X
Í^J o
co
X
O
X
C4
O
o O O O
t-.
X to X «5 X K5 LO X
o o 1 O 1 SM ω
•^4 C3 G
t-
X 60 X to X to to X
O l O I Q to O
s G
to to to to
X X X X
o u o o
60 to lo to
X X K X
u o Q o
in D co
uf Til TP Tfl
<zi cn
IO
X
CM
O σ>
Rf o
Ifi
X
Č4
O in
Poznámka:
+) na tenké vrstvě silikagelu za použití etheru jako mobilní fáze + ) na tenké vrstvě silikagelu za použití směsi benzenu a etheru (6 : 4) jako mobilní fáze
Příklad 52
O,O-diethyl-O- (2-methyl-4-methoxy-6-pyrimidinyljfosfát
K 21 g (0,15) mol) 2-methyl-4-methoxypyrimidinu ve 400 ml absolutního dimetihylformamidu se za intenzivního míchání a za vyloučení vlhkosti vzduchu přidá 7,2 g (0,15 mol) hydrldu sodného (50 % suspenze v minerálním oleji). Asi po % hodinovém míchání při teplotě místnosti se pevné podíly rychle odfiltrují a k filtrátu se během asi 30 minut za míchání přikape 25,8 g (0,15 mol) chloridu kyseliny diethylfosforečné ve 100 ml absolutního toluenu. Potom se reakční směs míchá ještě asi 4½ hodiny při teplotě místnosti. Pevné podíly se odfiltrují a filtrát se ve vakuu a ve vysokém vakuu zbaví rozpouštědla. Zbytek se třikrát digeruje vždy s 200 ml etheru a etherický roztok se odpaří ve vakuu. Surový produkt se pak může podle možnosti přímo čistit na sloupci silikagelu za použití etheru jako elučního činidla. Látka se získá ve formě bezbarvého oleje. Stuipeň čistoty se zkouší na teniké vrstvě silikagelu za použití fluorescenčního indikátoru a etheru jako vyvíjecího rozpouštědla. Rf = 0,23.
Analýza pro C10H17N2O5P molekulová hmotnost: 276,2 vypočteno:
C: 43,5 %, H: 6,2 °/o, N: 10,1 %, P: 11,2%, nalezeno:
C: 43,0 %, H: 6,4 % N: 10,0%, P: 10,8 %.
Příklad 53
O-methyl-N-methyl-O- (2-ethyl-4-methoxy-6-pyrímidinyl) thioxof osf oramidát ,? /OCHj
XXNHCH3
K roztoku 15,4 g (0,1 mol) 2-ethyl-4-methoxy-6-hydroxypyrimidinu ve 250 ml ethylacetátu se přidá 20,0 g (0,145 mol) uhličitanu draselného a potom se při teplotě místnosti během 5 minut přidá 16,0 g (0,1 mol) O-meťhyl-N-methylthiofosforamidochloridátu. Reakční směs se dále míchá % hodiny při teplotě místnosti a potom se vaří 5 hodin při teplotě lázně 80 až 90 °C pod zpětným chladičem. Po ochlazení se sraženina odfiltruje a reakční roztok se zahustí ve vakuu. Získá se O-methyl-N-methyl-O- (2-ethyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl jthiofosforamidát ve formě krystalické hmoty, která se dá překrystalovat z ethylacetátu. Získají se bezbarvé krystalky o teplotě tání 51 až 53,5 °C.
Analýza pro C9H16N3O31PS molekulová hmotnost 277,3 vypočteno:
C: 39,0 %, P: 11,6'% H: 5,8 %, S: 11,2%, N: 15,2 %,
nalezeno: C: 38,7 %, H: 5,9 %, N: 15,1 %,
P: 11,5%, S: 11,2%.
Příklad 54
O-methyl-N-methyl-O- (2-isopropyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl)f osf oramidát o-p.
Λ nhcHs ;- CjHj-kjg- o-ch3
K roztoku 19,0 g (0,1 mol) sodné soli 2 -isopropyl-4-methoxy-6-hydroxypyridinu ve 100 ml absolutního toluenu se během 15 minut přikape roztok 14,35 g (0,1 mol) Omethyl-N-methylfosforamidochloridátu ve 300 ml toluenu, reakční směs se míchá ještě 1 hodinu při teplotě místnosti a pak se zahřívá 8 hodin na 50 °C. Potom se reakční roztok ochladí, třikrát se promyje vždy 200 mililitrů vody až promývací voda má pH 7, toluenová fáze se vysuší síranem sodným a toluen se odpaří v rotační odparce. Získá se O-methyl-N-methyl-O- (2-lsopropyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl)fosforamidát ve formě žlutého oleje.
Analýza pro C10H18N3O4P molekulová hmotnost: 275,2 vypočteno:
C: 43,6 %, H: 6,6 %, N: 15,3 %, P: 11,3 %, nalezeno:
C: 43,9 %, H: 6,7%, N: 15,3 %, P: 11,1 %.
Stupeň čistoty sloučeniny vyrobených podle vynálezu se může zjistit chromatografií na tenké vrstvě (silikagelové destičky, vyvíjecí rozpouštědlo: ether).
Sodná sůl 2-isopropyl-4-methoxy-6-hydroxypyrimidinu se může vyrobit například reakcí hydroxypyrimidinu s methoxidem sod236651 ným v methanolu a odpařením rozpouštědla.
Analogickým způsobem jako je popsán v příkladech 53 a 54 se mohou získat následu16 jící sloučeniny obecného vzorce I, přičemž symbol Z v příkladech 55 až 103 znamená vždy skupinu —NH—.
238651
Příklad Rl R2 R3 Rá Q Y Sumární vzorec Analýza % Teplota říein molekulová vypočteno — .nalezeno tání °C hmotnost C Η N S P
CO
CO co co co
O
O in
03
O O Λ
Tfl
CO in o
O
O
Γ*“*
O co
ΙΩ in in •r—1 «r—1
03 | a o 4 •φ in ω i ot 'j*
CD 00 τ-t CO_ CO 0O, 1-1 CO. OJ OT_ CO 07 CO OT CO, O_ t>._ CM, O. CM_ O£ O£ O. 07 CM, CO 00 CM„ O CO θ' θ' a o o” o o OT” rJ θ' o θ' H C3 τ-í rí o o” θ' θ' o” o” O OT* r-í r-Γ r-t r-Γ o” O i-Γ r-í o Η Η Η Η Η Η Η τ—Ir-(τ—I Η Η r·IrHrHi—Ir-1 rf Γ-I rf Η Η τ-ΗτΗτ—Ιτ—(τ—IrJtHrJrJ <35 O.~ OT CO_ CO. C0_ U7_ U7, CD. <35, CO CO, τ—Γ r-í o” o r-í o” o o r-í r-í r-í r-í CMCMNCMrlHrlrlt-lrHHH
O. t--. CO. CO. 00 Η O Η Η H TH rH τ—1 rJ CM
CO, -Φ_ c-χ. (35. T.U7, 03 03_ CM O Φ CD CO, O. C0„ tH U7. t> LO, t>. <35. OT. <35_ CD, rH CO. CO„ O. ·Φ„ H CM. O_ CO Φ tjT co” co” -jí ·φ” co co io” no” ·φ” 'JÍ in 10” in” 10 JÍ 'JÍ 'JÍ ’φ co” co” co” co” m” uo” m~ 10” 'jí jí m” 10” 'jí
J t™“I »“·4 t“4 i·^ w—I »—| »«4 r—4 «»4 wM lO OT, CM-·Φ CO. t>_ 00.0O_ CM_ CM CD„ 00 CD OT O Ή O, r-J, CO„ CO„ CO, CM. ·φ, CD, CO. CM„ -Ji 03 O 1X7 m” in” irí in co” co co co io” uo” co co co” co co” co” o· c-” t>” tú t>” t>” <>-” r-” co” co” co” co” co” co” to“ co” in”
OT„CO r-4, CO CM, ID OT CO, O, O, CM, ·φ_ CO OT, CD 00 <5- O, t>_ CO. ID 1Í7, «3, ·φ_ O_ CO_ CO_ CM„ U7, O. CO_ <35_ co co σ>” ot” r-í r-Γ co co“ ot” ot” r-í r-í co” co” co” co 10” co in id” tú tú tú tú τ-f r-í co“ co r-í r-í ot” σ co σίΓΟΙΝΡΟ'Φ'Φ'ΦΦΚΟσ'Φ^Ι'Φ'Φ'Φ^'Μΐι^'Φ'Φ'Φ'Φ'Φ'Φ'Φ^'Φ'Φ'Φ'ΜίΙΟΟΜςΟ <75
Oj
CM o co £ co” Z OT ® CM
X <75
Oj <75 <75
Oj Oj <75
Oj
Oj
Oj Oj
Oj
Oj
Oj <75
Oj
O 'Φ Q CO.θ CO.O CO_Ó oq „ CM_ w CM § CO « CO § CO. « CO.Q CM CM_Q CO,
Z -í 2 <n 2 N 2 U 2 2 of Zní Z co” S co“ ΛΪ h Z in 2 r-í ^otJogCgrssm Sn 3 tú 8co Si o «oZ <o 3t> %ot č—> —- ___, __i (*>.» ČK1 HM O HM
Χ'ΤΓ?
X o
iM
O
CM
TM rH i—» 1M ’-Η u o u o u <75 co co co co co
CO co co <75
Oj co %»
ML' CM o
X £ r® m
O o
CO co co
X
CM o
U7
U7
X
CJ o
tn
X
CM
O .Cl
X
U co
IÍ5
o.
ΙΓ)
X to
O w
X
CM
O
1x7
X
CM
O
X
CM y
X <N
O
X
CM y
X <?-5 y
X
CM y
X to y
X to y
x
CM y
to
X y
X to y
X y
I
0!
X to o
X
CM y
X to y
c
X to o
a
CM y
to
X
U
OT
U7 to x
y o
co
X
CM y
X
CM y
to x
y
X
CM u
CM
CO co
CD
Φ co
293.3 36,9 5,7 14,6 22,0 10,6
CH3 CH3 C2H5 Í-C3H7 S S C11H20N3O2PS2 41,1 6,3 13,1 20,0 9,6 52—54
321.4 40,9 6,3 13,1 20,3 9,9
U7
CO co co
o.
CD co
OT m
o
ΟCM
023SS51
Příklad Ri R2 R3 R4 Q Y Sumární vzorec Analýza % Teplota číslo molekulová vypočteno — nalezeno tání °C hmotnost C Η N S P
CD ω
O
CD CM Φ Φ
Φ 1 CO | t?s í
1 ts 1 r-f 1 CO ! CM
LO Φ co Cx
ω
O
CD
O
CD
O
CD
O
co CM co
co •1—1 LO
1 ω 1 1
1 ι··| I 1
ΙΌ o t—f LO
co LO
ω
O
O O O o r-Γ r-Γ O* O* CM* CM* r-Γ r-Γ O* O* r-Γ τ-Γ O* θ' θ' θ' θ' Ο* Ο Ο* θ' Ο* Ο θ' Ο* θ' r-T r-T θ' Ο* r-Γ r-Γ ΗΗΗΗΗΗΗ,ηΗΗΗΗΗΗΗηΗΗΗΗΗτΗΦΗΗγΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗη
CM^ Ο CM^ CO Ο ΙΌ ί-χ θ' Ο* θ' Ο* τ-Γ r-T θ' θ' <0 00 τΗ τ—I ιό co 0*0*
CD <Ο cn θ' τ-Η Ο r-f CM τΦ Ή rH CN 00 Η Η Η Η
CM~ rH CM Ο CM~ CD CO Ο Ο rH t-J~ CM CD CD IC CO OĎ 1>ι Ο Ο 00^ 1>γ ΙΌ C0 ΙΌ^ bi (>ι 10, Ο 00 CM CD CD co* co co* co* ιό* ιό* co* -^T o.* tv? co* <& *φ tjT v-? u-f Φ* ’Φ* co co* co* co* cď co* -φ* Φ* φ* co* co* co* ιό* ^* φ* ιό* ιό* ΗΗΗΗΗΗΗτΗΗΗγ-IHHHHHHHHHHHtHHhHHHHHHHHhHH cn rH cd cO' cn co co, <\ co* n co co co o r-£ co co co co a: o cm o, cd cd φ φ~ ιό cm^ φ, o oo~ CO* >>* CO* ΙΌ* ΙΌ CO CO* ΙΌ* ΙΌ* CO* CO* CO* CO* CO* CO* t>T l< Cx* J>? t>T b>* CD* CO c< bs* !> E>T 1Ό* CO* ΙΌ* ΙΌ* co* co* co* co* iH Φ τΦ CD θ' CO' CO' Ο ΙΌ ’Φ I> CQ ΙΌ CO CQ~ I> CD ΙΌ O LO 00 CO^ CO fs CD t> řx τΗ *Φ ΙΌ CM CM CD CO CO LO* ΙΌ* ΙΌ* Φ* CD* 00* CO* CO* CO* 00* r-T r-Γ Φ r-Γ CO* CO* ΙΌ ΙΌ* t>>* >·* O* t/s* CD CO* UD* ΙΌ* ΙΌ* LO* CD* CD* CO* CO* r-Γ O* CD CO* φφφφΓ)ΌχΦτρωω'ΦΦ^Φ'Φ’^Φ^φΦ^φΦφφφ^ΦωωωωΦφΦΦ co
Ať to ce
Oj ce %
lO ce to
Oj ce
Oj
Oj
CO
Oj tří
Oj
Oj ce
O
CO
Oj
CO
Oj
Φ CD* 0 tO z Φ, CD* 9 CO c< O to z co^ LO* 0 tO X CM t< U to Z cm, t—1 O to 2 CO' τΦ to X CM~ 1Ό* to X co CD* X CO' co* Ό to X CO' co* 0 to z CO' ΙΌ to X 00 CD* to X co CD* O to »> 'Φ c< 0 to Z CO' co* 0 to X CO' rH
t—1 CM τΦ 4-4 0 O -tť Φ <0 co CD τ’-4 O s 00 8 0 SI 0 0 O co <4 CO ^4 0 ^-1 co co CD
CO CM ffi CO τ—1 Φ CM CM £ CO X CM X CM τ-4 X CM X CM X CM X co X co ffi CO X CM X CM 1—1 hr· co tH >τ· CM t—4 X CM
o O o
o o u
o o u o o o u
O o
O 0 0 0 0 0 ce O O O O ce 0 O
w ce ce ce 0 0 O O 0 0 0 O 0 0
t-- X to b- X to X u to X to £ in X t^ X to ti. X to t- X to ti. X to ti. X to t^ X to b- X tO tn X
o •^4 u 1 CM O U ÍO 0 u ň ω 1 tí 0 1 a o 1 ň 0 < Cí u ά u •pH ω
t- t-» t*. ti. r-
X to 0 1 X to 0 « Irt X «Μ u £ to 0 1 to £ O to X o to X o to X o 10 £ CM O £ to o 1 X to 0 I w X O! O lO X CM O X to O 1
• PH a c •pH fi
to to to to to to to to to to to to to to
X X X £ £ X X X £ X X X £ X
u o O O a 0 0 0 O O u u O 0
to to tn to to to to to to to to to to to
£ £ X £ £ X X £ £ £ £ X £ X
O o o 0 0 u ω O 0 O O 0 O o
co -4φ lf) co >1 00 CT 0 rH CM CD TJ1 ΙΌ CD
í> Os l> 0 l> 00 co co CO co 00 00
co co
X to u
H co
CO x
to o
CT
CO
X to
O o
CD j
236351
Příklad Ri R2 R3 R<t Q Y Sumární vzorec Analýza % Teplota molekulová vypočteno — nalezeno tání °C hmotnost C Η N S P
CO ’Φ
Φ
0 !>.
co 1 co I
1 co 1 Φ
lf5 co
co LO
’φ [>. Γ-Τ IO
1 1 •t—«. •r—1 Φ ’φ
1 1 03 0) I 1
m 10 O r—H O ! 10 1 CO
co co Φ •Φ
Φ
’φ ’φ
CM ’Φ rd, xji 03, LO C0„ 05 rd, rp rd rd, CO O, <Q CO rd, CO, řx, O, C\ 05, CO ’Φ, CO, O rd, CM rd r-Γ rd r-Γ O o θ θ' □ θ' Η rd θ' θ Ο θ 05 θ 05 05 0? 05* Ο θ' θ' Ο rdrdrdrd'rdrdT™lrd^rdrdrdrdrdrdrdO5rd rl Η Η Η
CM, Ο Ο CM 05, CO, LO^ CM Οθ eq Cm cm rd r-Γ O θ o o CMc\jrdrdr*r^^^r“^tf
O, CM, ID, 00, O, 03, O, CO, CO CM O CM, ID [>, rd rd O θ θ' O) o θ o o rd' rd CD o rd rd rd rd rd rdrdCMCMrdrdrdrd
CO CD N CQ Ol CO O c\] co ιη (N O d H CO 00 H tj? co id ’Φ «φ co co co co id xn ’φ φ co co co cm co co co co φ φ co φ rl r|HHHdHrHrdnTdHHHHdrdrdHHHHr(Hrdd
Φ, LO cm, CM 05, O CO, CD CO Φ CM CO CO, C\ 05, rd, 03,00, CO, ’Φ, CM, Φ, CO
K5 LO io io Co co LfT CD co co co Co CO Co CO co co O? CO CO CO CO CO CO CO CO
Φ C^, LO CM CM 05 rd CO CO O CO CO CM rd CO rd rd CO, rd 05, rd, CO, CM, O, CO 05 Φ ’φ CO co rd o C7? 03* CO CO CO Οθ rd rd Co CO IO io to Φ r-Γ rd rd rd CO Cm ΟΟοοΟΟοΟΦΦ^€ΟΦΦΦΦΦΦΦ’Φ’Φ*Φ’ΦΦ’ΦΦ’ΦΦ,Φ’Φ
CO
Pd ot cu ot (U
CM
CO cu cn cu to
OT
CU
OT cu
K) co cu
CO oq o Cb eq Λ Λ
Q °τ9; ot Ó mi O ot « cm ζ> ot Q ot ττ Ο Ο ’Φ ° co Ο •ScDzcoŽrH^isZinZinZTHZin^cnŽos^T-igTHg 3 CM CM Λ CM ju m Hs
- CO o
OT cu ot ω
OT
CD
OT
E o
T-l
O
OT
OT • Z IO 1 o 1 £
E tH
Q co 05 O C H Jí tH ^cm^Jot^ot^jot
OT
E t*-4
O
OT
OT
CM
CM
E
CM u
o
OT ’ E
CM
T-l o C\l OT 8 CO
E ,·, °Ί n 1—1 2 LO
CM co 05 o O ~·* -· CM CO
E
OT
CO
OT
OT OT
CM m
E
OJ
O
E tO
O tí
E
OJ
O
ΙΛ
E
E to o
I
C3
E to
O
I tí
E to u
fi ffi to a
I ΰ
E to u
t ň
E to
O
E to
O
E
CM u
CO
CD mJi
OT
E to u
E eo
O
E
CM
O
E to o
I fi
E to
U
E
CM
U
E (N
O
OT
OT co
OT
o.
OT
00 05 O rd CM CO
05 05 O O O O
rd rd rd rd
236051
Analogickým postupem jako v příkladech 53 a 54 byly připraveny také následující sloučeniny obecného vzorce I:
Příklad 104
O-methyl-N-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl) thioxof osf oramidát
Slabě nažloutlý olej.
Molekulová hmotnost: 305,3
Analýza pro C11H20N3O3PS vypočteno:
43,3 O/o C, 6,6 % H, 13,8 % N, 10,5 % S,
10,1 % P;
nalezeno:
43.6 % C, 6,7 % H, 13,5 % N, 10,8 % S, 9,8 Ό/ο P.
Příklad 105
O-methyl-N-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxy-6-pyrimidinyl jf osf oramidát
Olej.
Molekulová hmotnost: 289,3
Analýza pro C11H20N3O4P vypočteno:
45.7 % C, 7,0 % H, 14,5 % N, 10,7 % P; ηΗΐθΖΘΠΟ *
46,0 % C, 7,2 0/0 H, 14,7 % N, 10,4 % P.
Při přípravě výchozích látek obecného vzorce II lze postupovat podle následujících příkladů.
Příklad 106
2-methyl-4-ethoxy-6-hydroxypyrimidin
K ještě teplému roztoku 9,2 g kovového sodíku ve 140 ml absolutního ethanolu se za míchání přidá 28,8 g [0,2 mol) 2-methyl-4-chlor-6-hydroxypyrimidinu. Vyčká se až do okamžiku, kdy vznikne čirý roztok, který se převede do vyhřívatelného autoklávu. Po 96 hodinách zahřívání v autoklávu na 130 °C se směs nechá vychladnout a rozpouštědlo se odpaří. Zbytek se rozpustí asi ve 200 ml vody. Potom se hodnota pH upraví ledovou kyselinou octovou za energického míchání na 6. Směs se ochladí asi na 4 °C a vzniklé krystaly se asi po 10 minutách odfiltrují. Krystaly se mohou promýt malým množstvím ledové vody. Bezbarvé jehlicovité krystaly se mohou překrystalovat z vody.
Teplota tání: 193 až 194 °C.
Molekulová hmotnost: 154,2.
Analýza pro C7H1&N2O2 vypočteno:
54,5 % C, 6,5 % H, 18,2 % N;
54,7 % C, 6,5 % H, 18,2 % N.
Analogickým způsobem jako je popsán pro 2-methyl-4-ethoxy-6-hydroxyipyrimidin v příkladu 106 se mohou vyrobit také následující sloučeniny obecného vzorce II:
236S51
Si—· tí 'tí
4tí Q O o iΓ—<
cx
H rfl
O
Φ oo 03 >5 TF O
03 Ό CZ3 CO tH CO CM CM O
ΙΓ3 O <Z3 rH lH rH rH CO r-l rH
rH 1 I 1 I 1 1 | (
1 03 1 CD 1 i> 1 co 1 CO rH 1 CO 00
CO O/ !>· co s—1 co co CM 03
1Γ3 s' tH rd rH rH τ—i
O cn in
CO co
IO uo
CM
O
Tfl
TJ1
Tff
ΙΓ3
Tfi
CM
CO o Z &
tí tM o in_
CO' CD CO
-r -y Φ co t>. m co co co cm~ xď c*y t> tíy oo co~ cm co~ cq_ o_ o i> o o>~ cm 03^ ' ' in in d cd' id d d d d d d d cd d co* d d d d d d d cd cm o 03* d d • x > .J «—i »—I «>-1 i—4 x—l »·—I x-^ i—4 x—4 x—4 rd x—1 T—4 X—-1 x--I T—4 r—4 ,—1 i—i »—J —»4 j CM —4 r-4 rd tí N '>> r“4 tí tí <
tí tí
X co o
4-» >CJ o
řX >
'tí r>
° s tí tí 03 ri o £ «-. X3 í-4
O
N >
tí ř-4 'tí s
tí ω
Pí o
1—^ ω
S<-4
XJ
TJ tí cm in 04 d r t> t> t> £ - {
5(1 >t4 cx ,ťji c\ cm~ d d °l· d. 1=0 d °d °d d d. °d d. d d °° d f ’ d d d d d d co od od od d d d d d d cd oo d d 00* cd d d d d co co* o*>
CO rd G) 't> CO ' .., in in £0 lo
p) CO CM d CM rH CO 03 T-H d ^ddddd d ^dd^dd * d CO 03 d 1—i d“ —Γ —Γ d d kJ· d rd d —Γ τ-T d d —Γ r-f d co »d Η ’Φ '· >♦, r« 03* 03* d co 03 d rd d rd rd 03* 03 d d d d rd* rd* 03* O? τ-Γ rd CO* CO rd rd ’Φ ’Φ t> [> í> c£ ín lij LomiototomcocococominiDiouniococoiotococpcDCOLnioioin
Ol CM~ CM~ CM~ CM~ CM CM~ CM^ CM~ rH
d <N~ CM* d CM* d d CM* d 00 d CM* CO* d O*
00 ď Cl 00 co co 03 03 00 co CO 03 00 03 rd
co rd CO τ—1 cCí <-4 Td rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd CM rd
«Φ in
O cM <Μ •»“1
CO o
o
CM <M ,•4
CO o
o, ''í u
o xl*
X σ, o
o <N
CH £
co
O o
CsJ 2 τ—1 o
tN
O <N
Z <0
O iH
CJ o
ČM
CO
O τ—4 ω
o
ÍH xf i-4
O
O cs z
x—4
CO u
o
SH <M cO
O o
ΤΊ
CO χΉ
O tH
O o
CN
O o
z
CO x—4
O ω
ČN o
M
Z e<i t*-4 ¢9 x—4
O o
w
CO
O
O (N co
CM £
to
O s
W3 u
co
O ’K a
fH
O to u
ΙΌ
O to
O co u
co u
XI* u
I β
CN o
co
U
I s
to o
ň to o
I tí ffi to
O t
tí ffi «Ί
O
CM u
to u
e co
Q to o
I e
ΙΛ
K o
X to o
LO
X
O in r-i rH
O rH CM
CM CM CM tH rd rH
123 CH3 C2H5 O C7H10Í
236951
Příklad 124
2-isopropyl-4-methylithio-6-hydroxypyrimidln
Do čistého roztoku 76 g kovového sodíku v 1500 ml methanolu, který se chlazením udržuje na teplotě 0 °C, se během 30 minut zavede 170 g (3,4 mol) methylmerkaptanu. Směs se míchá ještě Ϋ2 hodiny za chlazení a přebytečný methylmerkaptan se odpaří na rotační odparce. V tlakovém autoklávu se k methanolickému roztoku thiomethoxidu sodného přidá 258 g (1,5 mol) 2-isopropyl-4-chlor-6-hydroxypyrimidinu spolu se 100 ml methanolu. Dobře uzavřený autokláv se poté 24 hodin zahřívá na 100 °C. Po této době se nechá vychladnout na teplotu místnosti a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Zbytek se rozpustí v 300 ml vody a produkt se vysráží přídavkem ledové kyseliny octové. Po20 tom se produkt odfiltruje ipři 5 °C. Vykrystaluje ze směsi alkoholu a vody (6:4) a vysuší se při 80 °C ve vakuu. Získají se bezbarvé krystaly o teplotě táni 205 až 206 °C. Molekulová hmotnost: 184,2.
Analýza pro CaHizNaOS vypočteno:
52.1 % C, 6,6 % H, 15,2 % N, 17,4 % S; nalezeno:
52.2 % C, 6,6 % H, 15,2 0/0 N, 17,7 % S.
Analogickým způsobem, jako je ipopsán pro 2-isopropyl-4-methylthio-6-hydroxypyrimidin (příklad 124), se mohou připravit také následující sloučeniny obecného vzorce II:
Příklad Rj R4 Y Sumární vzorec Molekulová Analýza % vypočteno Teplota tání číslo hmotnost nalezeno °G co
co 05 ID Cx rP
rP CO IO CO ’Φ CM CO
rp τ—I rp rP 05 CM rP
>N >N >N >N >N >N
ca ca ca ca ca ca ca
o. co CO ^p CO co o
rP co LO co 05 CM co
rP rp r-f τ—1 CM τ—1
PP pp co CM~ TP ’Φ τρ CM CD CM~ rP CO Tp
K K 00' ad cd cd* i< c< cd CD θ' cd ad ad
rp rp rp Tp tP tP rf Η H CM CM rP rp
P. '“í 'i ‘N, r-Tir) in 10’ co' co o* οί’ιη uo ot of r» <0 co
CO 05^ o_ rH rd CO_ CO_ rd O CM CO CD 05 co co in co t< t>. co co i> o.' 10 m m io τΗ O5_ O*_ O ΙΟ in rH íH ID in rH CO O* CO C\T r-T 05 05 O1 θ' cm CM θ' θ' co Co CT> Ol ΙΟΙΟΟ’Ο'ΙΟΙΌΙΟΙΟιίηΐηΟ'Ο'ΟίΟ'
CM CM CO CM CO CM^
Φ cd ad rp~ od ad cd
CO t> 05 CO 05 ÍO
r-i rP tP rP rp tP rP
t
Příklad 132
Ο,Ο-dimethyl-O- (2-isopropyl-4-methoxy-6-pyrimidinyl) fosfát
K ještě horkému roztoku 3,45 g kovového sodíku ve 100 ml absolutního methanolu se přidá 25,2 g (0,15 mol) 2-isopropyl-4-methoxy-6-hydroxypyrimidinu a roztoku se míchá 30 minut při teplotě 60 °C za vyloučení vlhkosti. Potom se methanol odstraní ve vakuu a sůl se vysuší ve vysokém vakuu během 2 hodin (při teplotě 50 °C.
Sodná sůl se suspenduje ve 150 ml absolutního acetonitrilu a za dobrého míchání se k ní během 30 minut přikape 23,0 g (0,16 mol) chloridu kyseliny dimethylfosforečné. Když dosáhne reakční teplota 30 °C, reakční směs se chladí. Reakční směs se míchá ještě 3 hodiny při teplotě místnosti. Reakční směs se poté spolu s 500 ml benzenu zavede do dělicí nálevky a 3krát se promyje 150 ml 2 N roztoku hydroxidu sodného ochlazeného ledem a ipoté 3krát 150 ml studené vody, přičemž poslední promývací kapalina má reagovat neutrálně.
Organická fáze se po vysušení síranem sodným, popřípadě vyčeří přídavkem aktivního uhlí, zfiltruje se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Po vysušení , ve vysokém vakuu se může produkt čistit molekulární destilací.
Při teplotě 70 °C v destilační baňce se získá při vakuu 0,0133 Pa bezbarvý olej.
V rozpouštědlovém systému chloroform, aceton, methanol, 25% vodný amoniak (80 : :60:5:2,5) při nasycené komoře byla na tenkých vrstvách silikagelu za použiti fluorescenčního indikátoru zjištěna hodnota Rf = 0,68.
Analýza pro C10H17N2O5P (molekulová hmotnost 276,2)
Vypočteno:
C: 43,5 %, H: 6,2 %, N: 10,1%, P: 11,2%.
Nalezeno:
C: 43,4 %, H: 6,8 %, N: 9,8'%, P: 11,3 %.
Analogickým způsobem, jako je popsán v příkladu 132, se mohou získat následující sloučeniny obecného vzorce I:
Příklad Ri Rž Rí Rá Y Sumární vzorec Molekulová Hodnota Analýza % číslo Q a Z hmotnost Rf* vypočteno/nalezeno
N S Μ α Μ N Ls r-txo r-Γ CM r-f r-T r-Γ r-Γ θ' O v-T CD r-T t>x co~ r-ι oo e> tn rH o» í\ co 00005000005050705
COrHCMOCQCOCM^CM^COCOCO·^ in co co co in 10 co co co co co co <N CM in CO CM rH ΙΩ CO LO rH io o τ-T ’γη co cX r-T τ-T co co to in m in“ ’Φ XJ1 TJI Tji «Φ Φ ’Φ ’Φ XJÍ Μφ
Φ co o I> o
co co to IO IO
o θ o θ' o o
CM 05 CM 05 CO CO
o CM O CM in O
CM~ CM~ CM CM^ CM CM
cm co cm co o o
co CO >. 05 05
CM CM CM CM CM CM
° C ο ® Λ eu lo o
(Μ ιο τ—I £
σ>
Ο
Ο-ι «Λ £
ο
-ο (Χι
Λ ο
Λ £
cn υ
Ρ-ι
ΙΛ
Ο
Οι
Λ
Ο
Οί £
τΜ
Ο
CU ιθ
Ο
ČN τΗ τΗ £
ω &
>>
ω > ιη cm
.. s-<
Ο ® 3 .. d ο co
a o o O o
t·*·. t-'-
m 2 2 to to K LO 2 2 to
cq U u 1 o C<l O o (
s fi
Λ 2 Λ 2 ΙΛ 2 <N io 2 eq Λ 2 es
Q O u O u
Λ Λ Λ to Λ
2 2 2 2 2
O O O O O
to ο
μ
Ο
Ο ο~ 3 '3 3 3 2d >cj 'I •r»4
O ε
ctí
4-j O >N '3
S N >
CO CO ΙΓ5 CO b*. CO
co CO CO CO co
r_l r4 rH rH rH rH
ω ιο &0CM 3 4tí xj 2 ω 3 >g£ £ 5 2 S > „ 'OD o 2 ň <u
Φ o . +-> 3 φ fiO
Q O * «W 4tí ?’V ..
236851

Claims (12)

  1. PREDMET
    1. Insekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahují alespoň jeden pyrimidinylfosfát obecného vzorce I v němž iRi a Rž jsou stejné nebo vzájemně rozdílné a znamenají popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku,
    R3 znamená popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
    R4 znamená popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku,
    Q znamená kyslík nebo síru,
    Y znamená kyslík nebo síru a
    Z znamená kyslík nebo skupinu —NH, spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami.
  2. 2. Prostředky podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahují alespoň jeden pyrimidinylthionofosfát obecného vzorce IA (lA/ v němž
    Rl a R2 jsou stejné nebo vzájemně rozdílné a znamenají popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku,
    R3 znamená popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
    Ri znamená popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, a
    Y znamená kyslík nebo síru, spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami.
  3. 3. Prostředky podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahují alespoň jeden pyrimidinylesteramid fosforečné kyseliny obecného vzorce IB
    VYNÁLEZU v němž
    Rl a R2 jsou stejné nebo vzájemně rozdílné a znamenají popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku,
    R3 znamená popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
    Ri znamená popřípadě rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, a
    Q a Y znamenají kyslík nebo síru, spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami.
  4. 4. Prostředky podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahují 0,0-dimethyl-O- (2-ethyl-4-ethoxypyrimidin-6-yljthionofosfát spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami.
  5. 5. Prostředky podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahují 0,0-dimethyl-O- (2-isopr opyl-4-methoxypyrimidin-6-yl]thionofosfát spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami.
  6. 6. Prostředky podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahují 0,0-dimethyl-O- (2-isopropyl-4-ethoxypyrimidin-6-yljthionofosfát spolu s nosnými látkami a pomocnými látkami.
  7. 7. Způsob výroby účinné složky obecného vzorce I podle bodu 1, vyznačující se tím, že se na sloučeninu obecného vzorce II
    OM v němž
    R3, Rí a Y mají významy uvedené v bodě 1 a
    M znamená vodík nebo kationt, jako kationt sodíku nebo draslíku, působí sloučeninou obecného vzorce III
    O ORi liz x—p
    Z zr2 (III),
    Ji v· němž
    Ri, R2, Q a Z mají významy uvedené v bodě 1 a
    X znamená atom halogenu.
  8. 8. Způsob výroby účinné složky obecného vzorce IA, podle bodu 2, vyznačující se tím, že se na sloučeninu obecného vzorce IIA z
    v němž
    R3, Rá a Y mají význam uvedený v· bodě 2 a
    Z‘ znamená vodík nebo kationt, jako kationt sodíku nebo draslíku, působí sloučeninou obecného vzorce IIIA
    S ORi
    11/ x—p \
    0R2 (IIIA), v němž
    Rl a R2 mají význam uvedený v bodě 2 a
    X znamená atom halogenu, výhodně chloru.
  9. 9. Způsob výroby účinné složky obecného vzorce IB podle bodu 3, vyznačující se tím, že se na sloučeninu obecného vzorce
    IIB v němž
    R3, R4 a Y mají význam uvedený v bodě 3 a
    Z‘ znamená vodík nebo kationt, jako kationt draslíku nebo sodíku, působí sloučeninou obecného vzorce IIIB
    O ORi
    1/ x—p \
    NHR2 (IIIB) v němž
    Ri, R2 a Q mají význam uvedený v bodě 3 a
    X znamená atom halogenu.
  10. 10. Způsob výroby O,O-dimethyl-O-(2-ethyl-4-ethoxypyrimidin-6-ylj thionof osfátu, jako účinné složky podle bodu 4, vyznačující se tím, že se na 2-ethyl-4-ethoxy-6-hydroxypyrimidin, popřípadě na jeho sodnou nebo draselnou sůl působí 0,0-dimethylesterchloridem thionofosforečné kyseliny.
  11. 11. Způsob výroby O,O-dimethyl-O-(2-isopr opyl-4-methoxypyrimidin-6-yl) thionof osfátu, jako účinné složky podle bodu 5, vyznačující se tím, že se na 2-isopropyl-4-methoxy-6-hydroxypyrimidin, popřípadě na jeho sodnou nebo draselnou sůl působí 0,0-dimethylesterchloridem thionofosforečné kyseliny.
  12. 12. Způsob výroby O,O-dimethyl-O-(2-isopropyl-4-ethoxypyrimidin-6-yl) thionof osfátu jako účinné složky podle bodu 6, vyznačující se tím, že se na 2-isopropyl-4-ethoxy-6-hydroxypyrímidin, popřípadě na jeho sodnou nebo draselnou sůl působí 0,0-dimethylesterchloridem thionofosforečné kyseliny.
CS138672A 1971-03-04 1972-03-02 ínsekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky a způsob výroby účinné složky CS236651B2 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH319071A CH549055A (de) 1971-03-04 1971-03-04 Verfahren zur herstellung von phosphorsaeureestern.
CH1229871A CH552018A (de) 1971-08-20 1971-08-20 Verfahren zur herstellung von pyrimidinylphosphorsaeureamiden.
CH42972 1972-01-12

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS236651B2 true CS236651B2 (cs) 1985-05-15

Family

ID=27172099

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS138672A CS236651B2 (cs) 1971-03-04 1972-03-02 ínsekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky a způsob výroby účinné složky

Country Status (4)

Country Link
AT (1) AT328466B (cs)
CS (1) CS236651B2 (cs)
ES (1) ES400354A1 (cs)
PL (1) PL77515B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
ATA177672A (de) 1975-06-15
PL77515B1 (cs) 1975-04-30
ES400354A1 (es) 1975-07-16
AT328466B (de) 1976-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS235984B2 (en) Herbicide agent and method of its effective component production
PL173717B1 (pl) Sposób wytwarzania związków pirymidynowych
GB2134907A (en) Isomeric o-phosphonylmethyl derivatives of enantiomeric and racemic vicinal diols and method of preparing them
JPS61178986A (ja) 13β−ミルベマイシン誘導体,その製法,および有害生物防除剤組成物
NO834498L (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av kjemiske forbindelser med herbicid aktivitet
US3862188A (en) Pyrimidinyl phosphoric and thiophosphoric acid esters
CA1050033A (en) Triazolylorganophosphorus derivatives
US3402176A (en) O-pyrazolo-(1, 5-a)-pyrimidyl phosphorus-containing esters
US3629411A (en) Fungicidal compositions and methods of combating fungi using o-alkyl-s s-dialkyl dithiophosphates
CS236651B2 (cs) ínsekticidní, nematocidní a akaricidní prostředky a způsob výroby účinné složky
US4045561A (en) Pesticidal pyrimidinyl phosphorus esters
US3454681A (en) Amido phosphorus-containing esters
DE2413597A1 (de) Verfahren zur herstellung von phosphorsaeureestern
US3808333A (en) O-(2-amino-4-methyl-pyrimidyl-6)-thiophosphoroamidate
US3394397A (en) Nu-4-bromo-2-methylphenyl-nu&#39;, nu&#39;-dimethylformamidine and process for preparing thesame
US3316263A (en) 2-(substituted phenylthio)-4, 6-dialkoxy-1, 3, 5-triazines
US3928353A (en) Pyrimidyl phosphoro-and thiophosphoroamidates
US3496178A (en) 2 - (o,o - dialkyl-phosphoryl)-6-carbalkoxy or carbalkenoxy-pyrazolo pyrimidines
SU581867A3 (ru) Способ получени эфиров о-пиразолопиримидин-(тионо)-фосфорной(фосфоновой)кислоты
US4115557A (en) Substituted pyridinyl O-alkyl phenyl/phosphonothioates and their use as pesticides
US3649720A (en) O-alkyl-o-(1-carboalkoxy - 1 - propen-2-yl) phosphorochloridates and phosphorothiochlorodates
IL33102A (en) Derivatives of thionophosphoric acid
US3374293A (en) Phosphoric, phosphonic, phosphinic, thionophosphoric, -phosphonic,-phosphinic acid esters
JPS6115888A (ja) ピリミジン誘導体の製造方法
US3847936A (en) O,o-dialkyl-o-(1,2-diazolidin-ones-5-yl-3)-thionophosphates