CS236472B2 - Cooling system for shaping tool - Google Patents

Cooling system for shaping tool Download PDF

Info

Publication number
CS236472B2
CS236472B2 CS817617A CS761781A CS236472B2 CS 236472 B2 CS236472 B2 CS 236472B2 CS 817617 A CS817617 A CS 817617A CS 761781 A CS761781 A CS 761781A CS 236472 B2 CS236472 B2 CS 236472B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pivot axis
hinge part
pivoting
pivot
cooling device
Prior art date
Application number
CS817617A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilhelm Schneider
Original Assignee
Heye Hermann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heye Hermann filed Critical Heye Hermann
Publication of CS236472B2 publication Critical patent/CS236472B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B9/00Blowing glass; Production of hollow glass articles
    • C03B9/30Details of blowing glass; Use of materials for the moulds
    • C03B9/38Means for cooling, heating, or insulating glass-blowing machines or for cooling the glass moulded by the machine
    • C03B9/3875Details thereof relating to the side-wall, body or main part of the moulds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B9/00Blowing glass; Production of hollow glass articles
    • C03B9/30Details of blowing glass; Use of materials for the moulds
    • C03B9/34Glass-blowing moulds not otherwise provided for
    • C03B9/353Mould holders ; Mould opening and closing mechanisms
    • C03B9/3532Mechanisms for holders of half moulds moving by rotation about a common vertical axis
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B9/00Blowing glass; Production of hollow glass articles
    • C03B9/30Details of blowing glass; Use of materials for the moulds
    • C03B9/38Means for cooling, heating, or insulating glass-blowing machines or for cooling the glass moulded by the machine
    • C03B9/3808Selection or characteristics of the cooling, heating or insulating medium, e.g. gas composition, moisture content, cryogenic state

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Encapsulation Of And Coatings For Semiconductor Or Solid State Devices (AREA)
  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Air Conditioning Control Device (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Drilling And Boring (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Vynález se týká chladicího zařízení formovacího nástroje, chlazeného zejména vzduchem na stroj! pro zpracování termoplastických hmoo, zejména roztaveného skle, s nejméně jedním přívodním kanálem.chladicího médda, jakož i a výkyvným spojovacím kanálem, uspořádarýta mezi pevným přívodním kanálem a rozváděcím ústrojím chladicího média, přičemž výkyvný spojovací kanál ' je výkyvné uspořádán jak vzhledem k pevnému přívodnímu kanálu, tak i krozvádc^é^cimu ússrooí. Vynález řeší problém chlazení i krátkých formovacích nástrojů.
U tohoto známého chladicího zařízení je spojovací kanál tvořen teleskopickou trubkou, jejíž oba konce jsou spojeny s oboustranně otevřenou dutou koulí. Každá dutá koule je uložena v kulové pánvi, a to jednak v přívodním kanálu chladicího mééda, jednak v rozváděcím dasi^í, přičemž toto uložení je výkyvné.
Nevýhoda tohoto u^]^<^ořádi^i^:í je v tom, že kulové uložení umo onu je pouze malý výkyv rozváděcího de^oo^ a tím i formovacího Proto formovací náss-roj nesmí být kratší, než určitá rniniminí kritická délka. U poměrně krátkých nástrojů nutno chladicí médium přivádět jen na ten konec nástroje, který je co nejvzdálenéjší od přívodního kanálu chladicího měc^a.
Mcolem vynálezu je vytvořit chladicí zařízení formovacího iástroje, шлоОпи^с! zvětšení výkyvu formovacího nástroje bez ohledu na jeho délku, jakož i umo^t přívod chladicího média v libovolné axiální rovině nástroje.
Poddtata vynálezu je v tom, že mezi pevným přívodním kanálem a rozváděči skříňkou rozváděcího ús^oj^ jsou uspořádány nejméně dva vzájemně kloubové díly, opatřené kanály pro průchod chladicího mm^a.
Jednoduché a prostorově úsporné řešen jí je podle ' vynálezu vytvořeno tak, že první kloubový díl je výkyvný kolem druhé kyvné osy, pevně spojené se stojanem stroje e rovnoběžné s první kyvnou osou, kolem níž kývou ČeZisti, nesoucí poloviny íssovacích forem, kdežto druhý kloubový díl je výkyvný kolem třetí kyvné osy, která je společná pro první i druhý kloubový díl a je rovnoběžná jak s první, tak i s druhou kyvnou osou a mimo to je výkyvný i kolem čtvrté kyvné osy, rovnoběžné se všemi třemi ostatními, a to vzhledem k rozváděči skříňce chladicího médda.
Protože chladicí médium se dmychá pod poměrně nízlým tlakem, postačí podle vynálezu jednoduché utěsnění tím, že mezi navzájem pohyblivými díly, to je oběma kloubovými díly, pevným přívodním kanálem a rozváděči skříňkou, jsou vytvořeny úzké mezery.
PooHií jednoho a téhož ochLadicího zařízení pro konečné formy různé délky je podle vynálezu umožněno tím, že do zatřízení je zasazen prodlužovací kus volitelné délky, který je uspořádán bud mezi pevným kanálem a prvním kloubovým dílem, nebo oozí rozváděči skříňkou a druhým kloubovým dílem.
Protože vzájemná poloha jednotlivých kyvných os má vliv na hladký chod mechanismu, je podle - vynálezu výhodné, když rovina, určená druhou a třetí kyvnou osou, svírá s rovinou, určznou ztí a čtvrtkou osou, úhel men^, než 180°.
Z téhož důvodu je podle vynálezu druhá a třetí kyvná osa bud vně, nebo uvnntř dráhy čtvrté kyvné osy.
Vzájemné propojení jednotlivých kanálů pro průchod chladicího mmdia je podle vynálezu vytvořeno tak, že plivni kloubový díl jz opatřen vstupním- otvorem, soustředným s druhou kyvnou osou a napojeným na pevný' přívodní kanál, jakož i výstupním otvorem, - soustřediým se třetí kyvnou osou a spojeným sz vstupním otvorem. Druhý kloubový díl je opatřen vstupem, soustředným s výstupním otvorem prvního kloubového dílu, jakož i výstupem soustředným sz čtvrtou kyvnou osou a zároveň sz vstupním otvorem rozváděči skříňky, spojeným sz vstupem.
Chladicí zařízení formovacího nástroje; vytvořené podle vynálezu, má tu výhodu, že umožňuje velký výkyv nástroje a přívod chladicího média v libovolné axiální rovině formovacího nástroje. Zařízení je přitom konstrukčně poměrně jednoduché a proto spoleHivé. Má malé nároky na prostor, takže poměrně snadné je umíítit v přísUušném stroji.
Příklady provedení chladicího zařízení formovacího nástroje, vytvořeného podle vynálezu, jsou uvedeny na připojených výkresech, kde na obr. 1 je znárodněna přední část stanice licoOoukacíhc sklářského stroje, znázorněná v půdoxrysu e částečném řezu, na obr. 2 řez rovinou II-II z.obr. 1, na obr. 3 řez rovinou III-III z obr. 1, na obr. 4 pohled shora na první, kloubový díl s kanálem chladicího zařízení, na obr. 5 řez rovinou V-V s obr. 4, na obr. 6 řez rovinou VI-VI z obr. 4, na obr. 7 pohled od roviny HI-HX z obr. 5 ne obr. 8 pohled na druhý kloubový díl s kanálem chladicího zařízení, na obr. 9 řez rovinou IX-JX z obr. 8, na obr. 10 čelní pohled od roviny X-X z Obr. 8, na obr. 11 půdorys dohotovovací části licoOolkacíhc sklářského stroje v částečném řezu, na obr. 12 řez rovinou XT.X-XII z obr. 11, na obr. 13 řez jirým provedením zařízení, na obr. 14 žes dalším proieiením zařízení, na obr. 15 řez rovinou XV-XV 'z obr. 11, na obr. 16 čelní, pohled cd roviny
XVI-XVI z obr. 15, na obr. 17 řez rovinou XVU-XVIX z obr. 11, na obr.18 čelní pohled od roviny XVXII-XVIII z obr. 17, na obr. 19 pohled zespoda od roviny XXX-XIX z obr. 17 a na obr. 20 částečný podélný řez jirým provedením stroje s chladicím zařízením.
Přední strana £ jedné stanice 2 sklářského H^om^acího stroje je znázorněna na obr. 1. V této stanici 2 se tvarují kusy sklovité hmooy, přiclhizející z na obr. neznázorněného zásobníku roztaveného, případně těstovitého skla, liooooukacím způsobem v duté skleněné předměty.
Na stojanu £ stanice 2 je uspořádán svislý sloup £, na němž jsou výkyvné uloženy první čelist £ a druhá čelist g kleští přední formy. Ne obr. 1 je první čelist £ znázorněna v sevřené poloze, kdežto druhá čelist £ v poloze co nejvíce otevřené o úhel £. Na první čelisti £ je upevněno zadní rameno 8, zakloubené- pomocí Čepu 2 na lamele 10. Podobně i druhá čelist £ je opatřena směrem vzad vyčnívajícím zadním dalčím ramenem £1, spřažeiým pomocí dalšího- čepu 12. s další lamelou ££, přikloubenou porno o í klikového čepu 14 na klice £6 hnacího hřídele ££. Podobně je naháněna i lamela £g první čelisti £.
V bočním vybrání 17 první čelisti £ je na koHbko^fo čepu £8 uložena kolé^a Jg v níž jsou zavěšeny poloviny 20 dvoudílná lisovací formy 21· Droudílná lisovací forma 21 obsahuje též dvě dělené ústní formy, a to vnější dělenou ústní formu £2, která - je umístěna dále od svislého sloupu £, a vnitřní dělenou ústní formu 23. která je umístěna blíže ke svislému sloupu £. - Vinjší dělená ústní forma 22 i vnitřní dělená ústní fojm® ££ jsou uloženy ve stanici 2 a jáou - pohybbivě nezávisle na první čelisti £ i druhé čelisti. £ dvoudílné lisovací formy 21· ViněSÍ dělená úctní forma 22 je složena z vnějších polovin 24. 25 θ vnitřní dělená ústní forma 23 z vnitřních polovin 26. 27. ·
Přední lisovník 2S proniká středem přední dělené ústní formy 22 a zadní lidovník 22 středem zadní dělené ústní formy 22 -0 vnitřku mezi sevřené poloviny 20 dvoudílné lisovací formy 21 8 tvarují náběr skle ve vnější přední formě 30 i vritřní přední formě £1 do tvarní baněk.
Svislý sloup £ tvoří první kyvnou osu £2. Se svisýfa sloupem £ je rovnoběžný pevný svislý hřídel £3. tvořící druhou kyvnou osu ££. kolem níž je výkyvné uspořádán první kloubový díl 35 s kanálem pro chladicí médium. První kloubový díl 35 je- opatřen obloukovým nástavcem, soustřddrým s pevným svisýfa hřídelem ££, a tento obloukový nástavec je trvale spojen s pevným přívodním kanálem 36 pomooí vstupního otvoru 37 pro chladicí médium, zejména dýchaný vzduch, pro chlazení dvoudílné lisovací formy 21· Podélná osa £8 pevného přívodního kanálu 36 je rovnoběžná s druhou kyvnou osou 34_.
Na prvním kloubovém dílu 35 je upevněn spojovací čep 22, jehož podélná osa je třetí kyvnou osou £0» rovnoběžnou s druhou kyvnou osou'24· e
Na spojovacím čepu 39 je výkyvné upevněn druhý kloubový díl 41 s kanálem pro chladicí médium· Druhý kloubový díl 41 je svým kanálem napojen na ' kanál prvního kloubového dílu 22 a přivádí chladicí médium do rozváděči skříňky 43 rozváděcího Ussrojí 4.4, která je Šrouby 42 upevněna na první čeeisti 2·
Druhý kloubový díl 21 je výkyvný kolem vodícího čepu 22» který tvoří čtvrtou kyvnou osu 46· rovnoběžnou se třetí kyvnou osou 40· Voddcí čep 45 je umístěn na první čeeisti 2 э při otvírání a zavírání první čeeisti 2 pohybuje čtvrtou kyvnou osou 46 spojenou s druhým kloubovým dílem . 1 po oblouku kolem první kyvné osy 22·
První kloubový díl . 26 a druhý kloubový díl 41 vytvářejí výkyvný spojovací kanál £1 meei pevným přívodním kanálem 36 a rozváděcím Ustrojím 44·
Druhá Čeeist g je zásobována chladicím médiem stejně, jako první čelist 2·
Svislý sloup 1, jak znázorněno na obr· 2, je dole upevněn v držáku 48· který je pevně přišroubován ke stojanu 2 lisofoikacího stroje. Aby bylo možno znázooant kolébku 12, je na obr, 2 znázorněna pouze levá polovina 20. dvoudílné lisovací Oormy 21 · Van^ší dělená Ustní Oorma 22 a vnitřní dělená Ustní Oorma .23 nejsou rovněž na obr, 2 znázorněny· Vnější dělená Ustní Oorma 22 a vnntřní dělená Ustní forma 23 jsou radiálně oOukovány chladicím médiem, jež proudí z trysek 51 vnějšího tryskového segmentu .12» případně vnitřního tryskového segmentu 50. Počet, velikost a rozdělení trysek 51 lze zvolit tak, aby chlazení vnější dělené ústní formy 22 i vnitřní dělené ústní formy 23 bylo optimální.
Vnnjší tryskový segment 49 i vnitřní tryskový segment 50 jsou výstupy chLadicího média z rozváděči skříňky .43·
Ve stojanu 2 je pro první čeeist 2 i pro . druhou čeeist 6 vytvořena jedna vložka 22> z nichž každá je pevným přívodním kanálem 26» V pevném přívodním kanálu 36 je uspořádána klapka 24. výkyvná kolem hřídelky 22· v otvoru 22 Je usazen spodní konec 56 pevného svislého hřídele 33 pomocí šroubů 57.
Horní příruba 58 vložky 52 je pomooí upevňovacích šroubů 59 připevněna k vložené desce 6.0» v jejímž otvoru je uložen nákružek gl. pevného svislého hřídele 22» .jakož i příruba 62 pouzdra 63· nasazeného na pevném svislém hřídeli 33·
Příruba 62 vyčnívá nad plochu vložené desky 60 a nese první kloubový díl 22 tak, že meei vrchní plochou vložené desky 60 a spodní plochou prvního kloubového dílu 35 vzniká malá mezera, jež vytváří mezerové těsnění 64· takže ztráta chladicího médie je pro jeho nízký přetlak zanedbatelně malá·
Vstupní otvor 37 prvního kloubového dílu 35 je, jak znázorněno na obr.· . 3, trvale spojen vnitřním prostorem.65 s výstupním otvorem 66 prvního kloubového dílu 25· přičemž výstupní otvor 66 je soustředný s třetí kyvnou osou 40. Spodní konec spojovacího Čepu 39 prochází otvorem vložky 67 a je zajištěn pojistnou mattcí 68· Na vložku 67 přiléhá nákružek 69 spojovacího čepu 22· 40 vrchní straně nákružku gg spočívá opěrná příruba 7,0. výkyvného pouzdra 71· v němž je uložen horní díl spojovacího_čepu 22·
O vrchní stranu opěrné příruby 70 se opírá druhý kloubový díl 41 tak, že mezi vrchní stranou prvního kloubového dílu 35 a spodní stranou druhého kloubového dílu 41 vzniká malá mezert» vytviřeeící mezerové těsnění 72· Ve spodní straně druhého ' kloubového dílu 41 je vsazen trubkový kus 24, soustředný s třetí kyvnou osotf £2» zaišttný koííeem 72. Tubbkoiý kus 74 obsahuje v sobě vstup 73 do druhého kloubového dílu 41 a vyčnívá směrem dolů do vý5 stupního otvoru 66 prvního kloubového dílu 35. přičemž mezi trubkovým kusem 2A a výstupním otvorem 66 vzniká úzká prstencová ·mezera, vytvářející mezerové těsnění £6Vstup 73 je pomocí vnitřního prostoru 77 druhého kloubového dílu ££ v trvalém spojení s výstupem 72, vytvořným v trubkovém dílu £8, soustřddném se čtvrtou kyvnou osou £6» Trubkový díl 78 je zajištěn vzhledem ke druhému kloubovému dílu ££ pomocí kolíku 30 a vyčnívá do vstupního otvoru 81 rozváděči skříňky £3, který · je souosý se čtvrtou kyvnou osou 46· Mezi trubkovým dílem J8 a vstupním otvorem 81 do rozváděči skříňky £3 vzniká prstencová mezera, vytvářející prstencové těsnění 82. Rovněž mezí vrchní stranou druhého kloubovéh© díl.u 41 a spodní stranou rozváděči skříňky £3 vzniká vytvářejcí další mezerové těsnění §£.
Válcový dutý nálitek 84 druhého kloubového dílu 41_ nese pomocí podpěrné příruby 8£ vodicí pouzdro 86 v němž je usazeno hnací osazení 87. vodícího čepu £2·
Vooicí čep 45 prochází rozvaděči skříňkou. £3 a zapadá do otvoru 83 první čelisti £, případně druhé Čelisti 6 V otvoru 88 je vodicí čep 45' axiálně zajištěn pojišťovacím kroužkem 82 a pojišťovacím šroubem 90 a·proti otáčení pak červíkem .21·
Jeden díl dokončovací strany 100 stanice 2 je znázorněn na obr· 11· Na dokončovací střaně 100 stanice 2 se baňky, vylisované na přední straně £, vyfukují do hotového tvaru· To se děje v dokončovacím formovacím nástroji £04e složeném ze dvou konečných forem 102· Každá konečná forma 102 je složena ze dvou provin £0£, jejichž axiální délka může být rozličná v závislosti na zhotovovaném výrobku,
Každá, polovina U konečné formy £0,2 je zavěšena na kolébce £44, výkyvné kcle^m kolébkového čepu £2Ž, uspořádaném na první čelisti £0£, případné druhé čelisti £Qj· První čelist 106 i · druhá čelist £gj jsou výkyvné kolem sloupu £08, který určuje první kyvnou osu 102· Sloup £08 je upevněn na stojanu £ lioofoukacího stroje· Na obr· 11 je první čelist £0£ znázorněna v sevřené poloze, kdežto druhá čelist £21 je vyklopena i® otevřené polohy o úhel 110.
První Čelist 106 i druhá čelist 107 je každá pomocí svého čepu £££ sppjene s příslušnou lamelou 112fl jejíž druhý konec · je nasazen na klkkovém čepu £Q ' kliky £Ц> hnacího hřídele £.14Chhacicí médium pro dokončovací formovací nástroj £0£ proudí pevným přívodním kanálem JJJLj vytvořeným ve stojanu £, do prvního kloubového dílu. JJJ, odtud do druhého kloubového dílu £1g β odtud dále do rozváděči skříňky И9» upevněné připevňovacími šrouby ££0 na spodním nákružku 121 . kolébkového čepu 105» Cnladdci médium vystupuje z rozváděči skříňky 112 svisím*· otvory 122 a s nimi lícujícími vrtáními 123 do příslušné poloviny £0J konečné formy £02· Chhaddcí médium opouští vrtání 12 j na horním konci poloviny £0J konečné formy £22 v® směru šipky £2£· .
První kloubový díl ·117 je výkyvný kolem kotevního čepu £2£, jehož podélná osa je druhou kyvnou osou 1 ,rovnoběžnou s první kyvnou osou 102 Druhý kloubový díl 118 je výkyvný kolem společného čepu 127· který je upevněn na prvním · kloubovém dílu £12 a jehož osa{ je třetí kyvnou osou 128, rovnoběžnou s druhou kyvnou osou · 12.6· Dále je druhý koubový díl 118 výkyvný kolem hybného čepu 129· jehož podélná bse je čtvrtou·kyvnou osou 130, rovnoběžnou s třetí kyvnou osou £28· Hybný čep £25 je prodloužením kolébkového čepu 105 a čtvrtá kyvná osa 130 je totožná s podélnou osou kolébkového čepu 105·
První kloubový díl 117 a druhý kloubový díl 11¾ vytvářejí společně spojovací kanál
1,31 pro chladicí médium·
V nálitku ,132 vložky 22 je zašroubován závitový konec £33 kotevního čepu £22 pomocí šestihranu 134. 0 Šestihran £, se opírá patní příruba 135 kyvného pouzdra 1£6, v níž je uložen kotevní Čep 125. 0 horní stranu patní příruby 135 se opírá dutý válcový nálitek 137 prvního kloubového dílu £££, přičemž mezi úhelníkovým kroužkem 138. zasazerým do horní příruby 2§, θ kruhovým vstupním otvorem 140. prvního kloubového dílu 11„1 vzniká malá meeera,.vyttááející mezerové -těsnění 09.
Kruhový vstupní otvor £40. je souosý a druhou kyvnou osou 1,26 a je trvale spojen vnitřním prostorem £Ц s rovněž kruhovým výstupním otvorem 142. který je souosý s třetí kyvnou osou J28.
další dutý válcový náH.tek ££} prvního kloubového dílu 117 se opírá vnější příruba £££ čepového pouzdra 145. v němž je uložen společný čep 127. Na vrchní straně vnější příruby £££ spočívá střední nákružek 146 společného čepu , 127 tak, že mezi vrchní stranou prvníhó kloubového dílu £££ a spodní stranou druhého kloubového dílu 118 vzniká malá mezera, vytvářející mezerové těsnění ,1 47.
S kruhovým ýýstupním otvorem , 1.42 prvního kloubového dílu 117 lícuje kruhový vstup 148 druhého kloubového dílu .Ц8, spojený pomocí vnitřního prostoru .149 trvale s kruhovým výstupem ££0 druhého kloubového dílu 118. Kruhový výstup 150 je souosý s třetí kyvnou osou £J0 a je ohraničen trubkovým Členem 151. zasazeným zespoda do rozváděči skříňky 142· Mezi rozváděči skříňkou 19. trubkovým členem £££ a okrajem kruhového výstupu 150 je vytvořena malá mezera, působící jako mezerové těsnění 122> Druhý kloubový díl ££8 je přidržován na středním nákružku ££6. společného čepu 127 pomocí upevňovací matice 153. našroubované na závitový konec společného čepu £2J. O prstencový nálitek 154 druhého kloubového dílu 118 se opírá středící pouzdro 156 svojí plochou přírubou 155. přičemž ve středícím pouzdře 15.6 je uložen hybný Čep 129.
Poloviny 103 konečné formy , 102 mohou být různě dlouhé. Na obr. 12 je znázorněno chladicí zařízení středně dlouhých polovin 103 konečné formy , 102. kdežto na obr. 13 je znázorněno provedení s krátkými polovinami ί 03.
Protože není účelné měnit výšku vložky 52 s horní přírubou 5_8, Je v daném případě úhelníkový kroužek 138. použitý v předcházejícím příkladě provedenn, nahrazen prodlužováním kusem £21· Přitom kotevní čep 125, je prodloužen prodloužením šestihranu 134. Tím jsou první kloubový díl 117. druhý kloubový díl ££§ a rozváděči skříňka 119 zdviženy do vyšší polohy, jež odpovídá délce polovin 1O1 konečné formy 102.
Pro krátké poloviny 103 konečné formy .102 lze chladicí zařízeni upravit i jirým způsf)íem. znázorněným na oto. H. áihln^ový. kroužek H8. první klou^vý díl £1_7 a drahý kloubový díl 118 zůstávají zachovány, avšak trubkový člen Щ je nahrazen prodlužovacím dílem 158. Prodlužovací díl 158 je lehce nelisován na druhý kloubový díl 118 a mezi prodlužovacím dílem 158 a rozváděči skříňkou 119 ' je vytvořena úzká mezera s funkcí mezerového těsnění 159. Alternativně je možno spojit prodlužovací díl 158 pevně s rozváděči skříňkou 119. a mezi druhým kloubovým dílem 118 a prodlužovaeím dílem 158 vytv°řit mezerové těsnění 152. UČinná délka kolébky 104 je prodloužena směrem dolů o délku prodlužovacího dílu 128·
Uspořádání chladicího zařízení pro dlouhé poloviny 103 konečné formy 102 je znázorněno na obr. 20. V tom případě proudí chladicí médium z prvního kloubového dílu 117 do druhého kloubového dílu 160 tvaru L, přičemž chladicí médium na rozddl ode všech dřívějších provedení proudí do rozváděči skříňky 119 svrchu. Druhý kloubový díl 160 je opatřen dutým nálitkem 161. v němž je uspořádáno přírubové pouzdro 162, uložené na hybném čepu 129 pomocí šroubu 163. Hybný čep 129 proniká směrem dolů rozváděči skříňkou ££2 a je na svém spodním konci opatřen spodní přírubou 164. která se svojí vrchní stranou opírá o rozváděči skříňku 119 á je přidržována spodními šrouby 165.

Claims (13)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Chladicí zařízení formovacího nástroje chlazeného zejména vzduchem na stroji pro zpracování termoplastických hmot, zejména roztaveného skla, nejméně s jedním pevným přívodním kanálem chladicího média, jakož i s výkyvným kanálem, а.зроМ<*аг$т mezi pevným přívodním kanálem a rozváděcím ústrojím chladicího média, přičemž výkyvný spojovací kanál je výkyvné uspořádán jak vzhledem k pevnému přívodnímu'kanálu, tak i k rosvádéčímu ústrojí, vyznačené tím, že mezi pevným přívodním kanálem (36, 116} a rozváděči skříňkou (43, 119) rozváděcího ústrojí jsou uspořádány nejméně dva vzájemně výkyvné kloubové díly (35, 41, 117, 118, 160) «patřené kanály pro průchod chladicího média.
  2. 2. CChadicí zařízení podle bodu 1^ vyznačené tím, že první kloubový díl (35, 117).
    je výkyvný kolem druhé kyvné osy (34, 126), pevně spojené se stojanem (3) stroje a rovnoběžné β první kyvnou osou (32, 109)^ kdežto druhý kloubový díl (41, 11β,* 160) je výkyvný kolem třetí kyvné osy (40, 12β), jež je společná pro px^vní kloubový díl (35, 117) i druhý kloubový díl (41, 118, 160) je rovnoběžná Jak s prvnfúkyvnou osou (32, 109). tak i a druhou kyvnou osou (40, 128) a mimo to je výkyvný vzhledem k rozváděči skříňce (43, 119) chladicího média kolem čtvrté kyvné osy (46, 130), rovnoběžné s první kyvnou osou (32, 109), druhou kyvnou osou (34, 126) i třetí kyvnou osou (40, 128).
  3. 3. СШасНс! zažísení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím.,,. žo oba kloubové díly (35, 41, 117, 118, 160) jsou mezi sebou navzájem, jakož i proti, pevném pří vodníku kanálu (36, 1Í6) a rozváděči skříňce (43, 1>9) utěsněny mezerovým těsněním (64, 72, 76, 82, 83, 139, 147, 152, 159).
  4. 4. CCúadicí zažísení podle bodů 1 ež . , vyznačená tím, že mezi pevným přívodním···· kanálem (36, 116) a prvním kloubovým dílem (35, 11*7) je uspořádán p^<^<^iužo,^ia^:í kus (157) volitelné délky.
  5. 5. daclící zařízení podle bodů 1 až 4, vyznačená tím, že meíi rozváděči skříňkou (43, 119) a druhým kloubovým dílem (41, 118) je uspořádán pjrodluižiioviacX díl (158) volitelné délky.
  6. 6. CChadicí zařízení podle bodů 2 až 5, vyznačené tím, že rovina určené druhou kyvnou osou (34, 126) a třetí kyvnou osou (40, 128), svírá s rovinou, určenou třetí kyvnou osou (40, 128) a čtvrt^ou kyvnou Osou (46, 130) úhel menší než 1S0°.
  7. 7. Cdadicí zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že třetí kyvná osa (128) Je vně kyvné dráhy čtvrté kyvné osy (130).
  8. 8. dodicí zařízeni podle bodu 7, vyznačQné tím, že druhá 'kyvná osa (126) je vně kyvné dráhy čtvrté kyvné osy (130).
  9. 9. dacllcí zařízeni podle bodu 6, vyznačené tím, že třetí kyvná osa (40) je uvnitř kyvné dráhy čtvrté kyvné osy (46).
  10. 10. ChLadicí zařízení podle bodu 9, vyznačené tím, že druhá kyvná osa (34) je uvnitř kyvné dráhy čtvrté kyvné osy (46).
  11. 11. Chhadicí zařízení podle bodů 2 až 10, vyznačené tím, že první kloubový díl (35Í je opatřen vstupním otvorem (37), vytvořerým v obloukovém nástavci soustředném s druhou kyvnou osou (34) a napojerým na pevný přívodní, kanál (36), jakož i výstupním ©tvorem (66), soustředrým se třetí kyvnou esou (40) a spojeiýfa ae vstupním otvorem (37).
  12. 12. Chladicí zařízení podle bodů 2 až 10, vyznačené tím, že první kloubový díl (117) je opatřen kruhovým vstupním otvorem (140) soustředným s druhou kyvnou osou (12б\ na nepojeným na pevný přívodní kanál (116), jakož i kruhovým výstupním otvorem (142), soustředným s třetí kyvnou osou (128) a spojeným в kruhovým vstupním otvorem (140).
  13. 13. Chladicí zařízení podle bodů 11 a 12, vyznačené tím, že druhý kloubový díl (41, 118, 160) je opatřen vstupem (73, 148), souosým vstupním otvorem (66, 142) prvního kloubového dílu (35, 117), jakož i výstupem (79, 150), soustředným se čtvrtou kyvnou osou (46, 130) a zároveň se vstupním otvorem (81) rozváděči skřínKy (43, 119) a spojeným se vstupem (73, 148).
CS817617A 1980-10-25 1981-10-16 Cooling system for shaping tool CS236472B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3040311A DE3040311C2 (de) 1980-10-25 1980-10-25 Kühlvorrichtung für ein Formwerkzeug

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS236472B2 true CS236472B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=6115182

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS817617A CS236472B2 (en) 1980-10-25 1981-10-16 Cooling system for shaping tool

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4361434A (cs)
EP (1) EP0052223B1 (cs)
JP (1) JPS5912609B2 (cs)
AT (1) ATE6144T1 (cs)
AU (1) AU540567B2 (cs)
BR (1) BR8106919A (cs)
CA (1) CA1168452A (cs)
CS (1) CS236472B2 (cs)
DE (1) DE3040311C2 (cs)
DK (1) DK156560C (cs)
ES (1) ES8207103A1 (cs)
IE (1) IE52483B1 (cs)
MX (1) MX153708A (cs)
SU (1) SU1103791A3 (cs)
ZA (1) ZA817343B (cs)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU547417B2 (en) * 1981-02-27 1985-10-17 Emhart Industries Inc. Mould opening and closing mechanism
IN160666B (cs) * 1982-09-03 1987-07-25 Emhart Ind
ZA836051B (en) * 1982-09-03 1985-02-27 Emhart Ind Mould arrangement for glassware forming machine
GB8307462D0 (en) * 1983-03-17 1983-04-27 Emhart Ind Mould for glassware forming machine
GB2137980B (en) * 1983-04-08 1987-01-21 Emhart Ind Cooling glassware - forming moulds
DE3313934C1 (de) * 1983-04-16 1984-04-19 Heye Hermann Fa Kuehlvorrichtung fuer ein Formwerkzeug zur Verarbeitung von Glas oder anderen thermoplastischen Stoffen
DE3336488A1 (de) * 1983-10-07 1985-04-25 Veba Glas Ag Formwerkzeug fuer eine maschine zur verarbeitung schmelzfluessigen glases zu hohlglasartikeln
GB2152493B (en) * 1984-01-12 1987-02-04 Emhart Ind Mould arrangement for use in cyclicly operated glassware forming machine
GB2154229B (en) * 1984-01-25 1987-05-07 Emhart Ind Cooling arrangement for a mould of a glassware forming machine of the individual section type
GB2172591B (en) * 1985-03-19 1988-07-13 Emhart Ind Mould opening and closing mechanism for a glassware forming machine
USRE34048E (en) * 1986-05-05 1992-09-01 I.M.T.E.C. Enterprises, Inc. Cooling system for a glassware forming machine
US4750929A (en) * 1987-02-03 1988-06-14 Liberty Glass Company Cooling system for a glassware forming machine
US4842637A (en) * 1987-06-26 1989-06-27 Glass Technology Development Corp. Glassware forming machine with cooling system
US4909823A (en) * 1989-05-30 1990-03-20 Liberty Glass Company Glassware forming machine with cooling system
US4983203A (en) * 1990-01-17 1991-01-08 American National Can Company Cooling device for glass container forming machine
US5304229A (en) * 1990-11-13 1994-04-19 I.M.T.E.C. Enterprises, Inc. Glassware forming machine with cooling system
DE4118682C1 (cs) * 1991-06-07 1992-06-04 Fa. Hermann Heye, 3063 Obernkirchen, De
US5330551A (en) * 1992-12-02 1994-07-19 I.M.T.E.C. Enterprises, Inc. Glassware forming machine with cooling system
US5358542A (en) * 1992-12-09 1994-10-25 American National Can Company Glass container forming machine including neck ring mold cooling
US5656051A (en) * 1993-06-14 1997-08-12 Vidriera Monterrey, S.A. Cooling method and mold arrangement for the manufacture of glass articles
US6442976B1 (en) 2000-02-24 2002-09-03 Owens-Brockway Glass Container Inc. Liquid cooling of glassware molds
US6668591B2 (en) * 2001-07-17 2003-12-30 Owens-Brockway Plastic Products Inc. Liquid cooling of glassware molds
US7596969B2 (en) * 2003-04-28 2009-10-06 Emhart Glass S.A. Mold support mechanism for an I. S. machine
US7296442B2 (en) * 2004-07-15 2007-11-20 Owens-Brockway Glass Container Inc. Neck ring cooling
FR2945979A1 (fr) * 2009-05-29 2010-12-03 Sidel Participations Dispositif de moulage avec circuit(s) de fluide
US8316670B2 (en) * 2010-04-21 2012-11-27 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glassware mold cooling air supply
US10377074B2 (en) * 2015-06-15 2019-08-13 S.I.P.A. Societá Industrializzazione Progeitazione E Automazione S.P.A. Blowing mold for blowing thermoplastic material containers

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2405475A (en) * 1942-05-30 1946-08-06 Raymond Gentil Gas pump
US3094404A (en) * 1958-03-24 1963-06-18 Owens Illinois Glass Co Mold assembly with controlled cooling
US3249418A (en) * 1960-11-25 1966-05-03 Owens Illinois Inc Air operated neck molds
US3499746A (en) * 1966-06-01 1970-03-10 Anchor Hocking Corp Air and water cooling of glassware forming machines
US3586491A (en) * 1969-04-23 1971-06-22 Owens Illinois Inc Mold cooling apparatus for glass forming machine
US3653870A (en) * 1970-03-09 1972-04-04 Emhart Corp Holding and cooling device for glassware molds
DE2114723C3 (de) * 1971-03-26 1979-01-18 Owens-Illinois, Inc., Toledo, Ohio (V.St.A.) Vorrichtung zur Halterung und Kühlung mehrerer geteilter Glasformen
US3849101A (en) * 1972-11-06 1974-11-19 Emhart Corp Cooling system for glass forming mold
US4009018A (en) * 1975-07-07 1977-02-22 Emhart Industries, Inc. Glassware forming machine of the I. S. type with in-line mold motion
US4124884A (en) * 1977-03-07 1978-11-07 Bell Telephone Laboratories, Incorporated DC to DC converter with regulated input impedance

Also Published As

Publication number Publication date
US4361434A (en) 1982-11-30
MX153708A (es) 1986-12-22
IE52483B1 (en) 1987-11-11
JPS57135731A (en) 1982-08-21
BR8106919A (pt) 1982-07-13
ES505692A0 (es) 1982-09-01
DK156560B (da) 1989-09-11
EP0052223B1 (de) 1984-02-08
ZA817343B (en) 1982-10-27
DE3040311A1 (de) 1982-06-24
ES8207103A1 (es) 1982-09-01
AU540567B2 (en) 1984-11-22
DK429281A (da) 1982-04-26
SU1103791A3 (ru) 1984-07-15
JPS5912609B2 (ja) 1984-03-24
DK156560C (da) 1990-01-29
EP0052223A1 (de) 1982-05-26
AU7573581A (en) 1982-05-06
CA1168452A (en) 1984-06-05
IE812489L (en) 1982-04-25
ATE6144T1 (de) 1984-02-15
DE3040311C2 (de) 1982-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS236472B2 (en) Cooling system for shaping tool
CS234033B2 (en) Apparatus for distributing a pressurised fluid for cooling a mould for processing thermoplastic materials.
CA1271607A (en) Blow-molding apparatus for molding hollow articles of synthetic resin
CS264104B2 (en) Cooling device for shaping tool for glass treatment or other thermoplastic matters
US7997101B2 (en) Mold actuating and cooling assembly for a glassware molding machine
GB2256868A (en) Apparatus for cooling a mould
CN101939153B (zh) 挤出吹塑成型装置及制造塑胶容器的方法
HU226758B1 (en) Device for producing plastic hollow bodies using extrusion blow-moulding method
CA1238785A (en) Mould arrangement for glassware forming machine
CA2088997A1 (en) Apparatus for cooling neck rings in a glass molding machine
CN108473352B (zh) 空心玻璃制品成形机的模具冷却系统和方法
US5551861A (en) Quick change mold for blow molding apparatus
AU2017301080B2 (en) Mold and finish cooling arrangement for a glass molding machine
JP3970320B2 (ja) ゴブをゴブ分配器からガラス機械の予備成形型へ移送するためのチャンネル装置
US4569651A (en) Blow molding apparatus
US5928400A (en) Mounting Structure for a baffle or the like in a glassware manufacturing machine
JPH08224763A (ja) 射出成形機のための閉鎖ユニット
US4283218A (en) Mold mechanism
US4668177A (en) Core rod assembly for injection blow molding machines
JP2020055198A (ja) 射出成型機
AU733505B2 (en) Plunger base module for a plunger mechanism of an I.S. machine
CA2572669A1 (en) Neck ring cooling
US5632796A (en) Piping arrangement for permitting vertical adjustment of a glassware forming machine
US7252494B2 (en) Mold-closing device for an injection molding machine used for processing plastic materials
AU4795893A (en) Quick change mold for blow molding apparatus