Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Coupling mechanismes especially for weaving machines

Classifications

F16D67/06 Clutch-brake combinations electromagnetically actuated
View 3 more classifications

Landscapes

Show more

CS234124B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jan Pajgrt
Jan Bezdicek
Jiri Novak

Worldwide applications
1981 CS 1982 DE IT GB US JP

Application CS819365A events

Description

Vynález se týká' spojkového ústroji zejména pro tkací stroje, tvořeného skříní, v níž je pevná uložena dvojice elektromagnetů, mezi nimiž je uspořádán třecí kotouč uložený suvně na - výstupním . hřídeli, přičemž mezi jedním elektromagnetem a třecím kotoučem je rotor s třecím obložením pro styk s třecím kotoučem, uložený pevně'na ovládacím hřídeli.
Je známo spojkové ústrojí pro použití zejména u tryskových tkacích strojů,'kde - je zařazeno mezi hnacím elektromotorem a hlavním hřídelem tkacího stroje. Toto spojkové ústrojí obsahuje dvojici prstencovitě uspořádaných elektromagnetů, mezi nimiž je třecí kotouč uložený osově suvně na výstupním hřídeli spojkového ústrojí, který je propojen s hlavním hřídelem tkacího stroje, nebo je přímo tímto hlavním hřídelem. Elektromagnety jsou připevněny ke skříni spojkového ústrojí a k jejímu víku. Mezi jedním z elektromagnetů a třecím kotoučem je uspořádán rotor připevněný k ovládacímu hřídeli' a opatřený mezikruhovitým třecím obložením -pro styk s třecím kotoučem. Pro - styk s ním ' je také určeno další mezikruhovité . obložení připevněné k ' druhému elektromagnetů.
Uvedením hnacího elektromotoru do chodu dojde k otáčivému pohybu ovládacího hřídele spojkového ústrojí a s ním rotoru s třecím obložením. Přivedením elektrického proudu do vinutí
234 124 elektromagnetu přiřazeného k rotoru dojde k přitažení třecího kotouče k třecímu obložení rotory a tím k přenosu jeho kroutícího momentu na výstupní hřídel a z něj pak na hlavní hřídel . tkacího stroje. Zastavení tkacího ' stroje z jakéhokoliv důvodu se uskuteční vypnutím elektromagnetu při současném přivedení elektrického proudu do vinutí druhého elektromagnetu, který přitáhne třecí kotouč ke svému třecímu obložení a zabrzdí otáčivý pohyb hlavního hřídele tkacího stroje.
Popsané známé spojkové ústrojí 'umožňuje při použití běžného asynchronního elektromotoru jen dopředný nebo zpětný otáčivý pohyb hlavního hřídele tkacího stroje plnými otáčkami..
Při potřebě odstranění závady ve . tkacím procesu, při níž dojde k samočinnému zastavení tkacího stroje, například při -hledání nedokonale zaneseného nebo přetrženého útku, ' při osnovním přetrhu nebo při mechanické závadě stroje, je třeba uskutečnit pomalý chod všech ústrojí pro vytváření tkaniny, a to jak dopřední tak i zpětný. Aby . toho mohlo být dosaženo bez speciálních, složitě ovládaných elektromotorů, je obvykle k ústrojí pro vytváření tkaniny připojena ještě zvláštní elektromagnetická spojka s pomocným elektromotorem.
Nedostatkem tohoto řešení tkacího stroje je poměrná složitost spočívající v nutnosti použití další elektromagnetické spojky a převodů spojenýoh s pomocným elektromotorem.
Ten^to' ' nedos-tatek. o^^traňuje spojk.ové ^t^j^ zejména pro tkací stroje, tvořené skříní, 'v níž je - pevně uložena dvojice elektromagnetů, mezi nimiž'je uspořádán třecí kotouč uložený suvně na výstupním hřídeli, přičemž mezi jedním élektromagnetem a třecím kotoučem je rotor s třecím obložením pro styk s třecím
- 3 234 124 kotoučem, uložený pevnina ovládacím hřídeli, podle vynálezu, jehož podstatou je, že mezi druhým.elektromagnetem a třecím kotoučem je uspořádán další rotor opatřený třecím obložením pro styk s druhou stranou třecího kotouče, , pevně spojený s dutým hřídelem volně obepínajícím výstupní hřídel a otočně uložený ve skříni spojkového ústrojí, přičemž jeden z rotorů je na svém obvodu opatřen šnekovým kolem, které je upraveno pro záběr se šnekem připojeném k . pomocnému elektromotoru.
Výhodou řešení spojkového ústrojí podle' vynálezu je zjednodušení . pohonného ústrojí a sloučení činnosti známé elektromagnetické spojky do jednoho celku se spojkovým ústrojím hlavního pohonu tkacího stroje.
* k
Příkladné provedení spojkového ústrojí podle vynálezu je znázorněno na výkresu, který představuje jeho osový řez. Spojkové ústrojí je tvořeno skříní 1 . s víkem 2« Ve víku 2 je v ložiskách ' 3 . uložen ovládací hřídel 4, k němuž je uvnitř skříně 1 připevněn rotor 5 opatřený na čelní straně mezikruhovitým třecím obložením 6. V koncové části ovládacího hřídele konec je další ložisko ?. v němž je uložen jederi^výstupního IříLdele
8. jehož opačný konec je uložen v n^e^z^r^á^s^oriěěnén ložisku tkacího stroje. Je buití spojen s hlavním hřídelem tkacího stroje, případně je přímo tímto hlavním hřídelem. Uvnitř skříně 1 je na výstupním hřídeli 8 nasazen a například soustavou kolíků 9 připojen unášeči kotouč 10 opatřený na svém obvodu příčnými výstupky 11, na nichž je vzhledem k výstupnímu hřídeli 8 podélně suvně uložen třecí kotouč 12 z feromagnetického materiálu, uspořádaný souběžně s rotorem ' Z opačné strany třecího' kotouče 12 je proti rotoru 5 uspořádán další rotor 13 s dalším mezikruhovitým třecím obložením 14.· Tento .druhý rotor 13 .e
234 124 pevně spojen s dutým hřídelem 15 volně obepínajícím výstupní hřídel 8 a uloženým ve dnu 16 . skříně £v soustavě ložisek 17* . Opačný konec dutého hřídele ' 15, může být vně spojkového ústrojí připojen k některým .částem tkacího stroje, případně může být připojen k hlavnímu hřídeli tkacího, , stroje* Jeden ' z · rotorů Д, 13, v příkladném.- provedení druhý · rotor . · 13, je na svém obvodu opatřen · šnekovým kolem 1B, které je upraveno ' pro záběr se šnekem ,19 připojeným· k neznázorněnému pomocnému elektromotoru. Ke každému z rotorů _5> 13 je přiřazen jeden z elektromagnetů 20. 21 s vinutím . 22, 23, z nichž.první elektromagnet 20 ·je připevněn k víku 2,skříně zatímco druhý,elektromagnet 21 je připevněn ke dnu 16 skříně 1.
Spojkové ústrojí podle vynálezu pracuje takto: Zavedením elektrického proudu do neznázoraěného . hnacího elektromotoru . nastane otáčení ovládacího hřícfeLe 4 spojkového ústrojí a s ním prvního rotoru 5 s třecím obložením 6# Po přivedení elektrického proudu do vinutí 22 jemu přiřazeného prvního elektromagnetu 20 dojde k přitažení třecího kotouče 12 k třecímu obložení 6 prvního rotoru5.a tím k jeho unášení společně s ním* Otáčivý. pohyb třecího kotouče 12 je prostřednictvím příčných výstupků 11 přenášen na unášecí kotouč 1Q a z něj dále přes soustavu kolíků 9 na výstupní hřídel 8 spojkového ústrojí* Z něj pak na neznázooměný , hlavní hřídel tkacího stroje. Toto propojení umožinuje běžný proces tkaní.
Dojde-li během tkaní k útkové nebo osnovní chybě, případně k mechanické závadě, dojde působením neznázorněných kontrolních ústrojí k přerušení dodávky elektrického proudu do vinutí 22. prvního elektromagnetu 20 a současně k přivedení elektrického pr&u do vinutí 23 druhém elek^tromagnetu který přitáhne . 234 124 třecí kotouč 12. k třecímu obložení ' 14 druhého rotoru .ij, který ' je'zajištěn proti otáčení samosvorností šnekového kola - 1 $ ' se šnekem ' 19* Tím dojde k zabrzdění otáčivého pohybu výstupního. 'hří V le 8 spojkového ústroj:* a tím k zabrzdění hlavního. hřídele tkacího stroje.
Pro odstranění závady nebo ' útkové či osnovní chyby uvede obsluha do'pohybu neznázorněný pomocný elektromotor se ' šnekem 19 v potřebném smyslu otáčení, čímž dojde . k ' pomalému dopřednému nebo zpětnému otáčení šnekového kola 18 s druhým rotorem 13* který při zapnutém, jemu přiřazeném elektromagnetu 21 uvede přes své třecí obložení 14, třecí kotouč 12, unášecí kotouč 10 a výstupní hřídel 8 do pomalého dopředného nebo zpětného otáčení neznázorněný hlavní hřídel tkacího stroje a současně do souhlasného otáčení dutý hřídel 15 se všemi k němu připojenými částmi tkacího stroje* Při vypnutém druhém'elektromagnetu 21 dojde pak k pomalému dopřednému nebo - zpětnému otáčení pouze dutého, hřídele 15 ' a s ním všech k němu připojených pohybových mechanismů tkacího stroje.
Spojkové ústrojí podle. vynálezu umořuje také přívod. kroutícího'momentu od neznázorněného hnacího elektromotoru na dutý hřídel 15, přičemž pohon neznázorněného hlavního hřídele tkacího stroje je opět vyvozován výstupním hřídelem 8, V tomto případě je vstup do spojkového ústrojí a výstup z něho na jedné stra^ě spojkového ústrojí. šnekové kolo-18 je u tohoto uspořádání připevněno na prvním rotoru 5« Přivedením elektrického proudu do vinutí - 23 druhého elektromagnetu 21 dojde k přitažení třecího kotouče 12 k třecímu obložení 1¼ otáčejícího se druhého rotoru 13, čímž se uvede do otáčivého pohybu popsaným způsobem výstupní hřídel 8,
234 124 d
Dojfe-li během tkaní к přerušení dodávky elektrického
4.
proudu vlivěm poruchy ve tkacím prooesu do vinutí 23 druhého elektromagnetu 21 a současně к přivedení elektrického proudu do vinutí 22 prvního elektromagnetu 20, přitáhne tento první elektromagnet 20 třecí kotouč 12 к třecímu obložení 6 prvního rotoru 5, který v důsledku samosvornosti svého šnekového kola 18 se šnekem 19 je zajištěn proti otáčení· Tíid dojde к zabrzdění otáčivého pohybu výstupního hřídele 8«
Toto uspořádání také umožňuje uskutečňování pomalého otáčivého pohybu ovládacího hřídele 4 od nezná2oměného pomocného elektromotoru přes šnek 19, šnekové kolo 18 a první rotor 5 při vyjmutém, jemu přiřazeném elektromagnetu 20· Ovládací hřídel 4 může být. v tomto případě propojen s některými poháněnými částmi tkacího stroje.
Vynálezu je možno využít při řešení náhonu různých, zejména tkacích strojů.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. Spojkové ústrojí, zejména pro tkací stroje, tvořené skříní, v níž je pevné uložena dvojice elektromagnetů, mezi nimiž Je· uspořádán třecí kotouč uložený suvně na výstupním hřídeli, přičemž mezi jedním elektromagnetem a třecím kotoučem je rotor s třecím obložením pro styk s třecím kotoučem, uložený pevné na ovládacím hřídeli, vyznačující se tím, že mezi druhým elektromagnetem (2l) a třecím kotoučem (12) je uspořádán další rotor (13) opatřený třecím obložením (14) pro styk s druhou stranou třecího kotouče (12), pevné spojený s dutým hřídélem (15) volně obepínající výstupní hřídel (8) a otočně uložený ve skříni (1) spojkového ústrojí, přičemž jeden z rotorů (5, 13) Je na svém obvodu opatřen šnekovým kolem (18i)L, které je upraveno pro záběr se šnekem (19) připojeným к pomocnému elektromotoru·