CS234024B2 - Method of vanadium carbide making - Google Patents

Method of vanadium carbide making Download PDF

Info

Publication number
CS234024B2
CS234024B2 CS809241A CS924180A CS234024B2 CS 234024 B2 CS234024 B2 CS 234024B2 CS 809241 A CS809241 A CS 809241A CS 924180 A CS924180 A CS 924180A CS 234024 B2 CS234024 B2 CS 234024B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ion
vanadyl
acid
vanadium
sulfur dioxide
Prior art date
Application number
CS809241A
Other languages
English (en)
Inventor
Harry E Gardner
Original Assignee
Union Carbide Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Union Carbide Corp filed Critical Union Carbide Corp
Publication of CS234024B2 publication Critical patent/CS234024B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G31/00Compounds of vanadium
    • C01G31/003Preparation involving a liquid-liquid extraction, an adsorption or an ion-exchange
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B32/00Carbon; Compounds thereof
    • C01B32/90Carbides
    • C01B32/914Carbides of single elements
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01PINDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
    • C01P2006/00Physical properties of inorganic compounds
    • C01P2006/80Compositional purity

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby karbidu vanadu vzorce VgC přes meziprodukt tvořený vanadylhydrátem vzorce VOOOH^ · x H^*O. Karbid vanadu je dobře znám pro své použití při výrobě oceli.
V posledních létech vzrootl zájem o karbid vanadu. Tato sloučenina je vhodná pro d^88Žen:í obohacení roztavené oceli vanadem, přičemž přidání karbidu vanadu k oceli se jeví oproti přidání ferrovenadu výhodnějším.
Ve francouzském patentovém spise 1 449 456 je popsán způsob přípravy karbidu vanadu spočívájící v tom, ie se jemně rozdruiený oxid vanadu smísí s jemně rozdružexým uhlíkem a tato směs se zadívá na tepotu asi 1 600 °C v kontinuá^ím proudu inertního plynu. Vzhledem k poměrně vysoké teplotě a nutanoti pouuití poměrně - drahého inertního plynu, například argonu, je tento způsob velmi nákladný. Jiné postupy přípravy karbidu vanadu jsou popsány ' například v britských patentových spisech T 047 083, 1 120 429 a 1 392 305, v patentu US 3 607 055 a v sovětském patentu 243 599 aviak i tyto postupy mmaí některé ekonomické'nedostatky.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob výroby karbidu vanadu, jehoi podstata . spočívá v tom, ie se připraví vodný roztok obsaHu^jc^ vanadičnanový iont, do tohoto roztoku se přidá oxid siřičitý a neoxidujjcí kyselina k dosažení redukce vanadiínanového iontu na vanadylovy iont, vanydylový iont se extrahuje z vodného roztoku organidým rozpouštědlem a z organického rozpouštědla se vanadylový iont izoluje přidáním hydroxidu amonného za vzniku sraženiny vaneddltydrátu, naíei se pevný vanady lhydrát odděěí od rozpouštědla, smísí se s uhlíkem a tato směs vanadylhydrátu a uhlíku se vypálí ze vzniku karbidu vanadu.
S výhodou se jako vodného roztoku obsahujícího vanediínanový iont pouuije výluhu z rud nebo koncentrátů obselm ujcích vanad.
Jako vodného roztoku obsahujícího vanediínanový iont může být také s výhodou použito roztoku obsah^ícího metavanadiínanový iont.
S výhodou- se oxid siřičitý přidává do vodného roztoku před přidáním neoziduujcí kyseliny.
Oxid siřičitý a neoxidujjcí kyselina mohou být také přidány do vodného roztoku současně.
Jako neoxidujjcí kyseliny může být s výhodou pouuito kyseliny sírové nebo kyseliny chlorovodíkové.
Nee^ld^jcí kyselina se -s výhodou přidává do vodného roztoku ai do hodnoty pH 1 ai 3.
S výhodou se vanadičnanový iont redukuje přidáním oxidu siřičitého na vanadylový iont k .dosažení elektromotorické síly -150 ai -300 milivoltů piři hodnotě pH 2.
Oxid siřičitý se výhodně přidává ve formě plynného oxidu siřičitého, ve formě kyseliny siřičité nebo ve formě siřiíijanj.
VVnadylový iont se s výhodou extrahuje organidým rozpouštědlem protiproudnou, alespoň dvoustupňovou extrakcí.
S výhodou se pH při extrakci udržuje na hodnotě 1,5 ai 3,5 přidáváním neoxidujjcí kyyeliny.
Jako organického rozpouštědla se výhodně pou^je si^ěi tyseliny di-2-οtyLhοχylfosforečné, isodecylalkoholu a petroleje.
Jako organického rozpouštědla'může být při extrakci rovněž použito směsi kyseliny heptedecylfosforečné, isodeeylalkoholž a petroleje.
Pevný vanadylhydrát se výhodně odděluje od rozpouštědla usazováním e potom oddalováním nadbytečné kapaliny od pevného vanadylhydrátu.
S výhodou se s uhlíkem mísí vanadylhydrát v mokrém stavž.
výhodně se směs vanadylhydrátu e uhlíku · před · vypálením peletizuje a suší v nepřitomnooti klslíku.
výhodou způsobu · podle vynálezu je, že představuje ekonnoiičttjší způsob karbidu vanadu oproti známému stavu techniky..
Při způsobu podle vynálezu se nejdříve připraví vodný roztok vanadu, kteuým je například vodný loužicí roztok obsahující metavanadičnan sodný, získaný loužením rud nebo koncentrátů obsahL^cích vanad. Do tohoto vodného roztoku se uvádí oxid siřičitý a kyselina sírová. Získaný roztok, který obsahuje vanadylový iont, se potom extrahuje organickým rozpouštědlem. Organický roztok obsah^icí vanadylový iont se potom stripuje hydroxidem amonným, přičemž se vanadylový iont vysráží jakožto vanadylhydrát vzorce /O(OH)2 . · x H^O, ve kterém obecný substituent x po izolaci sraženiny nemá konstantní hodnotu.
Při způsobu·podle vynálezu se potom vanadylhydrát smísí s uhlíkem, peletizuje se a suší v nepřítomncoti kyslíku e potom se vypááí v peci ze vzniku karbidu vanadu.
Způsob podle vynálezu je blíže objasněn na připojeném výkrese, který představuje zjednodušené schéma extrakce rozpouštědlem při způsobu podle vynálezu.
Vodný · loužicí roztok,·kterého se s výhodou používá^ při způsobu podle vynálezu, se zpravidla získá při běžném zpracování rud nebo koncentrátů obsahuUjcícU vanad; je to například·vodný výluh z pražených rud oSsahuUjcÍyU vanad. Typické způsoby uvedeného zpracování jsou popsány v patentových spisech US 3 132 920, 3 132 390·a 3 320 024. Je výhodné, aby byl vodný výluh pravým roztokem, jelikož se tak.předchází znečistění produktu a usnadňuje se zpracování. Zjistilo se, že způsob podle vynálezu je pouužtelný pouze pro zpracování · vanadu ve formě vodného roztoku.
Zppavidla je vodným výluhem vodný roztok metavanadičnanu sodného (NeVOo), oSsahuUiyí menní mužství chloridu, síranu, fosforečnanu a křemičitanu sodíku, vápníku, · draslíku, hořčíku · a jiných alkalických kovů a kovů alkalických zemin a jiné nečistoty, které jsou, zpravidla ve vodných výluzích získaných při zpracování rud nebo koncentrátů obsah^ících vanad.
Vanad je však v roztoku obsažen .společně vázán s jirými prvky ve formě iontových skupin, jako například ve formě vanedičnanového iontu v roztoku metavanadičnanu sodného. Vanad v roztoku může být také · odvozen od pyrovanadičnanu, ortovanadičnenu, dekovanna^nanu alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin anebo od jakýchkoliv jirých rozpustných solí vanadiu. Pro způsob podle vynálezu přichází jako zdroj vanadu v úvahu především metavanadičnan sodný. ’
Koncentrace metavanadičnanu sodného ve vodném roztoku nemá rozhod^jcí význam, přičemž· může být pouuito jakékoliv koncentrace pokud ještě mitava]oaditoao sodný zůstává v roztoku. 1 když neexistuje žádná výhodná koncetrace metavanadičnanu sodného v· roztoku, může být se zřeteeem na úsporu provozních nákladů žádoucí . · používat co možná nejvyěších 0onoye0raaУ. Do roztoku vodného výluhu se potom přidá · oxid siřičitý a ^selina sírová. S výhodou se nejdříve přidává oxid siřičitý a potom teprve kyselina ' sírová, aby - se pře234024 dešlo vysrážení vanadu ve formě hexavanadičnanu sodného v případě, kdy by se nejprve . přidala kyselina sírová. Oxid siřičitý se přidává v dostatečném mnooství ke snížení mocenství vanadu v roztoku a siee k převedení pětimceoéhc vanadu na vanad čtyifaoený.
Potom se přidá dostatečné m^ožto! kyseliny sírové k dosažení hodnoty pH 1 až 3, s výhodou 1,5 až 3 a obzvláště k dosažení hodnoty pH 2, ' za účelem získání optimální hodnoty pH pro extrakci organickým rozpouštědlem, jejíž účinnost je citlivá na uvedenou hodnotu pH.
Při kontinuálním způsobu se oxid siřičitý a kyselina sírová mohou přidávat současně do roztoku vodného výluhu. I když se poožžtí kyseliny sírové považuje za výhodné, může se pouužt také jiných neoxiduuícíeh kyyelin, jakou je například ^^seline chlorovodíková. Nelze pouužt kyselinu dusičnou, protože tato.kyselina představuje oxidační činidlo. Rovněž není možné pouuít kyselinu octovou, protože teto kyselina pro daný účel není dostatečně sinnou kyselinou. Kyyelinu fosforečnou nelze pouužt vzhledem k tomu, že zHneišluje finální produkt.
Redukce pětimocného vanadu na čtyřmocný vanad se měří stanovením elektromotorické síly. Redukce pět-mocného vanadu na čtyřmocný se považuje za ukončenou, jestliže se dosáhne elektromotorické síly okolo . -200 milivdtů při hodnotě pH. 2. Elektromotorická síla v rozmezí -150 až -300 milivdtů se při způsobu podle vynálezu považuje rovněž za dostatečnou. Pětimocný vanad je v metavanadičnanovém iontu (VOZ ) a čtyřmocný vanad
2+ je ve vanadylovém iontu (VO ). Koncentrace kyseliny sírové nemá rozhoduujcí význam a může se přidávat kyselina sírová jakékoliv ko^t^^^trace; vyšší koncentrace jsou však žádoucí vzhledem k tomu, že se předchází zřeďování produktu. Oxid siřičitý se s výhodou přidává ve formě plynného oxidu siřičitého; může se však přidávat také ve formě kyseliny siřičité nebo ve formě siřičitenů.
Okyselený a redukovaný roztok cbsAhhžje:í vanadylový iont se nyní extrahuje rozpouštědlem, s výhodou v alespoň dvoustupňovém protiproudém extraktoru. Extrakce rozpouštědlem bude objasněné pomocí připojeného.obrázku.
υkyyeleoý a'redukovaný roztek cbs8hhžjeí vanadylový iont se zavádí potrubím . do míchané mííicí nádoby 14 stupně I protiproudé extrakce a mísí se s organickou fází zaváděnou potrubím £ z usezovací nádoby 17 stupně II. Promíaená kapalina 1 z míchané mííicí nádoby 14 přetéká do usezovací nádoby' 1q stupně i, přičemž organická fáze ž stoupá vzhůru a vodná fáze £ klesá ke dnu usazovací nádoby 15. Bohatá rozpouštědlová organická fáze ' se z usazovací nádoby 15 odvádí . potrubím 6, k dalšímu zpracování, které bude dále popsáno.
Vodná fáze £ ze dne usazovací nádoby 1 . > se odvádí potrubím ' do mííicí nádoby £6 stupně II, kde se mísí s chudým organickým rozpcžštědCovým roztokem, přiváděným potrubím £. a s kyselinou sírovou přiváděnou potrubím £0. Promííená kapalina Θ přetéká z mííicí nádoby 1 u do usazovací nádoby £.7, přičemž organická fáze 12 stoupá vzhůru v usezovací nádobě 17 a vodná fáze ££ klesá ke dnu usazovací nádoby £7. Vodná fáze i i se odvádí potrubím 13 pro odpad.
urganická fáze 12 se zavádí z usazovací nádoby 17 do míchané mííicí nádoby 1 4 potrubím 2,.
I když protipoudý extrakční stupeň je na obrázku znázorněn zjednodušeně, může se pc-auit mnohem účelnějšího zařízení s více než dvěma extrakčními stupni, aniž by se vyboočlo z' rozsahu vynálezu. Může se pouužt také jednoho extrakčního stupně, což . se však ^ppB/aš^K za účinné a má být pou^to alesF^ dvou ρrctiprouuoýeh ex^a^d^ stupňů. Samozřejmě se také může po^iužt souprožUoého extrakčního stupně, což se však považuje za méně úči^é protiproudný extrakční stupen. Kopoo^ě^ový extoa^ní stupeň před- stavuje při způsobu podle vynálezu čisticí stupen.
Jelikož extrakce rozpouštědlem spotřebovává kyselinu, přidává se kyselina sírová nebo jiná neoxidující kyseliny do stupně II 8 to do mísicí nádoby I6 к úpravě hodnoty pH na hodnotu '1,5 až 3,5 к dosažení nejúčinnější extrakce vanadylového iontu organickým rozpouštědlem.
Výhodným organickým rozpouštědlem pro extrakční stupeň je kyselina di-2-etylhexylfosforečná ve formě roztoku s objemovou koncentrací kyseliny 10 %. Kromě toho rozpouštědlový roztok obsahuje objemově 3 % isodecylalkoholu a 87 % petroleje jako ředidla. Kyselina di-2-etylhexylfosforečná extrahuje vanad z vodného roztoku tím, že ho komplexně váže. Isodecylalkohol napomáhá udržovat komplex vanadu v roztoku. Je velice pravděpodobné, že účinná budou i jiná rozpouštědla, jako například kyselina heptadecylfosforečná ve směsi s isodecylalkoholem a petrolejem. Objemová procenta složek směsného organického rozpouštědla se mohou měnit, aniž by to vybočovalo z rozsahu vynálezu.
z bohaté organické fáze 2, obsahující vanadylový iont, se potom odděluje rozpouštědlo a fáze se zahušluje. To se provádí vedením bohaté rozpouštědlové organické fáze potrubím _6 do mísicí nádoby 20., kde se mísí s hydroxidem amonným, zaváděným potrubím 21 . a s recyklovaným vodným roztokem 23 zaváděným recyklačním potrubím 22 z usazovací a zahušlovací nádoby 24 a s vodným filtrátem zaváděný® potrubím 25 z filtru 26. Za nové se považuje použití hydroxidu amonného к oddělení vanadu od rozpouštědla chemickou reakcí s rozpouštědlem za vzniku amonné soli kyseliny di-2-etylhexylfosforeČné, čímž se rozpouštědlo regeneruje.
Do mísicí nádoby 20 se přidává dostatečný nadbytek hydroxidu amonného к oddělení vanadu od rozpouštědla. V předchozím extrakčním stupni se amoniový iont vyměňuje za vanadylový iont, zatímco ve stripovacím stupni se vanadylový iont nahrazuje amoniovým iontem. Ve stripovacím stupni se vanadylový iont vysráží ve formě vanedylhydrátu vzorce VO(OH)2 . x H2O, kde význam obecného substituentu,x není jednoznačný po izolaci sraženiny z reakční směsi.
Stripovaná směs 27 z mísicí nádoby 20 přetéká do usazovací a zahušlovací nádoby 24. kde se vytváří tři fáze: organická fáze 28 jakožto nejvyšší vrstva, sestávající z chudého roztoku, který se potrubím 2 zavádí do extrakčního stupně II; pod organickou fází 28 je vodná fáze 29. která obsahuje nadbytek hydroxidu amonného, který se potom spojuje s vodným filtrátem v potrubí 25 z filtru 26 a vede se recyklačním potrubím 22 do mísicí nádoby 20 spolu s hydroxidem amonným v potrubí 21 ; nejníže je pevná fáze 30. sestávající z vanadylhydrátu, který se usazuje na dně usazovací e zahušlovací nádoby 24 a který se odvádí potrubím 31 na filtr 26. Za novou a neočekávanou skutečnost se považuje to, že se v usazovací a zahušlovací nádobě 24 vytvářejí tři fáze a také to, že se vanadylhydrát odděluje jakožto třetí fáze v pevném stavu a nikoliv za tvorby emulze.
Filtrát v potrubí 25 z filtru 26 se spojuje s vodným roztokem v potrubí 23 z usazovací a zahušlovací nádoby 24 a recykluje se výše popsaným způsobem.
Zfiltrovaný mokrý pevný vanadylhydrát se odvádí potrubím 32 do rnísiče 22, kde se mísí s uhlíkem, přiváděným potrubím 34 a potom se peletizuje v peletizátoru 22.» suší se v sušáku 36 v nepřítomnosti kyslíku nebo vzduchu a pak se vypaluje v peci 37 za vakua nebo v inertním prostředí za vzniku karbidu vanadu (V2C), který se odvádí potrubím 28. Za nové se považuje redukování vanadylhydrátu uhlíkem za vzniku karbidu vanadu. Dosud se karbid vanadu vyráběl z uhlíku a z oxidu vanaditého.
Vynález je blíže objasněn následujícím příkladem provedení. Všechny díly a procentické údaje jsou zde hmotnostními díly a procenty hmotnosti.
*
234024 6
Příklad.
Zpracovaný - vzorek sestává z 2 097 litrů vodného výluhu, získaného z vanadové rudy pražené s chloridem sodným. Roztok obsahuje v jednom litru 4,05 g oxidu vanadičného, 27 g chloru a 7,8 g SO^”. Roztok se-okyselí'a redukuje za použití 0,91 g oxidu siřičitého na jeden gram oxidu vanadičného.a 0,90 g chlorovodíku na jeden gram oxidu vanadičného. Hotaota pH kolísá mezi 1,8 a 2,4 a hodnota elektromotorické síly leží maži -190 a -160 miivolts·
Tento roztok se zpracovává extrakcí rozpouštědla ve dvoustupňovém zařízení mísič-usazovák, ?což vede k - získání 99 % vanadiu. Rozpouštědlo je tvořeno objemové 8 % kyseliny ^^^ty^e^l^sí oudné, 3 % isudlcslalУuhulž a 89 % petroleje. Vanadem obohacený roztok obsahuje 7,1 g oxidu vanadičného v jednom litru. Otohacený roztok se potom stripuje uváděním do styku se 120 g hydroxidu amonného na litr roztoku v ^íscí nádobě a pak se dělí na tři fáze v usazovací a zahuělovecí nádobě.
Chudé rozpouštědlo se recykluje do extrakčního okruhu. Vodná roztoková fáze se doplňuje koncentrovarýfa hydroxidem amonným pro vytvoření stopovacího roztoku. Suspenze vanaadylulfátu se odvádí z usazovací a zahušlovecí nádoby jakožto kal, fiHruje se 8 shromažďuje se jakožto mokrý fiHrační koláč. Vzorek tohoto produktu (vysušený při 130 °C) obsahuje 91 % oxidu vanadičného, 0,53 % síry, 0,21 % oxidu železného, 0,01 % oxidu křemičitého a 0,002 % fosforu.
část mokrého fiirračního koláče se smísí s práSkovitým ' železem v poměru 3,27 dílů oxidu vanadičného ne jeden díl uhlíku . a ne dostatečné mnnožtví práškovitého železa, aby v konečném produktu bylo 2 % železa. Železo se obvykle přidává.jakožto zahuělovací prostředek při výrobě karbidu vanadu; při provádění způsobu podle vynálezu to však není nutné. Směs se zpracovává - na pelety o průměru asi 1 cm, které se potom suší a redutu! na -. karbid vanadu v i-ndulcční peci v prostřed argonu při teplotě 1 700 °C. Produkt obsahuje 85,45 % vanadu, 9,99 % uhlíku, 0,57 % kyslíku a 0,002 % dusíku. Tímto produktem je karbid vanadu vzorce VgC..

Claims (17)

  1. ; > PŘEDMĚT - VYNÁLEZU *
    1 . - Způsob výroby karbidu vanadu vyznačený tím, že se připraví vodný roztok obsahu^cí vanadičnanový iont, do tohoto vodného - roztoku se přidá oxid siřičitý a neoxiduuící kyselina k dosažení - redukce vanadičnanového iontu na vanadylový iont, vanadylový iont se extrahujez vodného roztoku organickým rozpouštědlem, a z organického rozpouštědla se vanadylový iont izoluje . přidáváním hydroxidu amonného za vzniku sraženiny vanadylhydrátu, načež se pevný venadylkydrát oddděí od rozpouutědla, smísí se s uhlíkem, a teto směs vanaddlhydrátu a uhlíku se vypááí 2a vzniku karbidu vanadu.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, - vyznačený tím, že se jako vodného roztoku obsah^ícího vanadičnanový iont pouuije výluhu z rud nebo koncentrátů obsahnujcích vanad.
  3. 3. Způsob podle.bodu 1, vyznačený tím, že se jako vodného roztoku obsahnuícího vanadičnanový iont p^i^ábj.je roztoku obsahnuícího metavanadičnový iont.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, - že se oxid siřičitý . přidává do vodného roztoku před přidáním necuX-<dλžjíc:í kyseliny.
  5. 5. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se oxid siřičitý a neoxiduujcí kyselina přidávají současně do vodného roztoku.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, selina sírová.
  7. 7. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, selina chlorovodíková.
  8. 8. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, roztoku až do hodnoty pH 1 až 3.
    že se jako neoxidující kyselina přidává kyze se jako neoxidující kyselina přidává kyze se neoxidující kyselina přidává do vodného
  9. 9. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se vanadičnanový iont redukuje přidáním oxidu siřičitého ne vanadylový iont к dosažení elektromotorické síly -150 až -300 milivoltů při hodnotě pH 2.
  10. 10. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se oxid siřičitý přidává ve formě plynného oxidu siřičitého, ve formě kyseliny siřičité nebo ve formě siřičitanu.
  11. 11. Způsob podle bodu 1, rozpouštědlem protiproudnou, vyznačený tím, že se vanadylový iont extrahuje organickým alespoň dvoustupňovou extrakcí.
  12. 12. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se pH při extrakci udržuje na hodnotě 1,5 až 3,5 přidáváním neoxidující kyseliny.
  13. 13. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se jako organického rozpouštědla použije směsi kyseliny di-2-etylhexylfosforečné, isodecylalkoholu a petroleje.
  14. 14. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se jako organického rozpouštědla použije směsi kyseliny heptadecylfosforečné, isodecylalkoholu a petroleje.
  15. 15. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se pevný vanadylhydrát odděluje od rozpouštědla usazováním a pak odfiltrováním nadbytečné kapaliny od pevného vanadylhydrátu.
  16. 16. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se s uhlíkem mísí vanadylhydrát v mokrém stavu.
  17. 17. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se směs vanadylhydrátu a uhlíku před vypálením peletizuje a suší v nepřítomnosti kyslíku.
CS809241A 1979-12-26 1980-12-23 Method of vanadium carbide making CS234024B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US10673779A 1979-12-26 1979-12-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS234024B2 true CS234024B2 (en) 1985-03-14

Family

ID=22312985

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS809241A CS234024B2 (en) 1979-12-26 1980-12-23 Method of vanadium carbide making

Country Status (17)

Country Link
JP (2) JPS6041613B2 (cs)
AU (1) AU542768B2 (cs)
BE (1) BE886836A (cs)
BR (1) BR8008419A (cs)
CA (1) CA1150478A (cs)
CS (1) CS234024B2 (cs)
DD (2) DD156593A5 (cs)
DE (1) DE3046411C2 (cs)
FI (1) FI66334C (cs)
FR (1) FR2472537B1 (cs)
IT (1) IT1128717B (cs)
LU (1) LU83026A1 (cs)
NO (1) NO803905L (cs)
NZ (1) NZ195673A (cs)
SE (1) SE8008940L (cs)
YU (2) YU310680A (cs)
ZA (1) ZA807418B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT404258B (de) * 1994-11-09 1998-10-27 Avr Abfallverwertungs Und Rohs Verfahren zur selektiven trennung der metalle von vanadium/nickelsalzlösungen
CN112174205A (zh) * 2020-10-16 2021-01-05 成都先进金属材料产业技术研究院有限公司 氢氧化氧钒稳定乙醇溶液分散体系及利用其制备m相vo2纳米粉体的方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1172350A (fr) * 1956-02-24 1959-02-09 Union Carbide & Carbon Corp Extraction du vanadium
US3151933A (en) * 1956-09-19 1964-10-06 Kerr Mc Gee Oil Ind Inc Solvent extraction process for the recovery of vanadium from solutions
FR1553859A (cs) * 1967-11-16 1969-01-17

Also Published As

Publication number Publication date
AU6581280A (en) 1981-07-02
NO803905L (no) 1981-06-29
SE8008940L (sv) 1981-06-27
CA1150478A (en) 1983-07-26
DD156593A5 (de) 1982-09-08
FR2472537B1 (fr) 1985-11-15
DE3046411C2 (de) 1982-12-30
DE3046411A1 (de) 1981-09-17
LU83026A1 (fr) 1981-07-23
JPS6041613B2 (ja) 1985-09-18
FI66334C (fi) 1984-10-10
YU26683A (en) 1985-12-31
ZA807418B (en) 1981-11-25
FI803989L (fi) 1981-06-27
FI66334B (fi) 1984-06-29
NZ195673A (en) 1983-09-30
BR8008419A (pt) 1981-07-14
JPS6042215A (ja) 1985-03-06
IT1128717B (it) 1986-06-04
FR2472537A1 (fr) 1981-07-03
YU310680A (en) 1983-04-30
BE886836A (fr) 1981-06-23
JPS56100124A (en) 1981-08-11
AU542768B2 (en) 1985-03-14
DD202278A5 (de) 1983-09-07
IT8050436A0 (it) 1980-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3083085A (en) Liquid-liquid extraction recovery of vanadium and molybdenum values using a quaternary ammonium extractant
FR2459837A1 (fr) Procede pour la recuperation d&#39;uranium a partir d&#39;acide phosphorique obtenu par voie humide
US3441372A (en) Solvent extraction process for separation of zinc from cadmium
US4207294A (en) Process for recovering uranium from wet-process phosphoric acid
EP0132902B1 (en) Recovery of uranium from wet process phosphoric acid by liquid-solid ion exchange
EP0418125A1 (fr) Procédé de traitement de minerais contenant des terres rares
US3966873A (en) Uranium complex recycling method of purifying uranium liquors
US4241027A (en) Reductive stripping process for the recovery of either or both uranium and vanadium
US4302427A (en) Recovery of uranium from wet-process phosphoric acid
US4247522A (en) Method of purifying uranium tetrafluoride hydrate and preparing uranium (VI) peroxide hydrate using a fluoride precipitating agent
EP0065844B1 (en) Process for stripping uranium from an alkyl pyrophosphoric acid
US20150078965A1 (en) Extraction of Uranium From Wet-Process Phosphoric Acid
JPS6057919B2 (ja) 硝酸含有廃液の処理方法
US3700415A (en) Vanadium recovery from wet process phosphoric acid using neutral organophosphorus extractants
US4238457A (en) Process for the recovery of uranium from wet-process phosphoric acid
CS234024B2 (en) Method of vanadium carbide making
CA1279197C (en) Cobalt recovery method
US4256716A (en) Process for treating loaded extractant from purification of phosphoric acid by extraction
US4053552A (en) Solvent extraction of zinc from sulfite-bisulfite solution
US4275037A (en) Stripping metals from organic solvent with aqueous solution of polymeric phosphates
US4275038A (en) Process for treating loaded extractant from purification of phosphoric acid by extraction and recovering nutrients
US4427640A (en) Sequential process for extraction and recovery of vanadium and uranium from wet process acids
US4540562A (en) Process for the production of vanadyl hydrate
US4293529A (en) Process for recovering uranium from wet-process phosphoric acid using alkyl pyrophosphoric acid extractants
US4594235A (en) Process for the production of vanadium carbide