CS232073B1 - Mulčovací textilie - Google Patents

Mulčovací textilie Download PDF

Info

Publication number
CS232073B1
CS232073B1 CS831149A CS114983A CS232073B1 CS 232073 B1 CS232073 B1 CS 232073B1 CS 831149 A CS831149 A CS 831149A CS 114983 A CS114983 A CS 114983A CS 232073 B1 CS232073 B1 CS 232073B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fabric
fibers
mulch
fleece
fiber
Prior art date
Application number
CS831149A
Other languages
English (en)
Other versions
CS114983A1 (en
Inventor
Jan Kadlec
Lubomir Kubelka
Jaroslava Hlavackova
Antonin Karasek
Original Assignee
Jan Kadlec
Lubomir Kubelka
Jaroslava Hlavackova
Antonin Karasek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Kadlec, Lubomir Kubelka, Jaroslava Hlavackova, Antonin Karasek filed Critical Jan Kadlec
Priority to CS831149A priority Critical patent/CS232073B1/cs
Publication of CS114983A1 publication Critical patent/CS114983A1/cs
Publication of CS232073B1 publication Critical patent/CS232073B1/cs

Links

Landscapes

  • Protection Of Plants (AREA)

Abstract

Vynález řeší vícevrstvou mulčovací textilii, jejíž lícní stranu tvoří porézní zpevněné vlókenné rouno (1), které , vykazuje volitelnou biologickou degradaci danou podíly vláken a vláknin původu celulózového, živočišného a syntetického. Na Vlákenné rouno (1) je mechanicky nebo adheživně přichycen kompaktní plošný útvar (2), např. z papíru, přičemž obé struktury jsou vzájemně dočasně sou- » držné. S výhodou je vlákenné rouno (1) * vyrobeno ze směsových textilních odpadů á je zpevněno vpichováním a/nebo propleteni. Vpichy vytvářejí na vnější straně rouna systém drobných nálevek (3), vzniklých příčným prostupem vláken od lícní strany k rubní straně textilie. Mulčovacl textilie je provedena ve formě pásu nebo plachetek, opatřených sadbovými zářezy různých tvarů. Vlákenné rouno (1) může obsahovat složky příznivě stimulující pH faktor půdy

Description

Vynález se týká vícevrstvé mulčovací netkané textilie, tlumicí růst plevelné vegetace v kulturách dřevin a rostlin.
Mulčovací textilie mohou nahradit ostatní užívané mulčovací materiály, zejména plastické fólie především při zapěstování dlouholetých rostlin, např. dřevin. Ha rozdíl od plastických fólií mají porézní strukturu a jsou biologicky řozpadavé, což znamená odstranění problému perforace útvaru a odstraňování jeho zbytků po splnění žádané funkce.
Mulčování se v současné době provádí plastickými fóliemi různé barvy nebo plastickými fóliemi kombinovanými s papírem, případně hliníkovou fólií. Plastické fólie nejsou propustné a proto řada vynálezů řeší jejich perforaci, např. přímo na kladecích strojích, jak uvádějí francouzské patenty 2 431 912 a 2 423 962. Francouzský patent 2 426 403 řeší stroj na perforaci fólie.
Obdobně britský patent- 2 025 194 řeší vnikání vody a hnojivá do půdy mulčovací fólií. Folie se skládá z částečně se překrývajících proužků plastické fólie, uspořádaných v jednom směru a propojených mezi sebou v kolmém směru na proužky probíhajícími silnými vlákny. Vlákna jsou uspořádána mezi částečně se překrývajícími proužky fólie a jsou k prouž kům netavena.
Mulčovací výrobek ve školkách je chráněn A>0. SSSR 615. 889, podle kterého se používá k tomuto účelu izolační lepenka proti vlhkosti.
232 073
Odstraňování mulčovací fólie se řeší novými typy degradujících fólií. Používá se též textilního odpadu k účelům mulčování jako náhrady za seno. Příkladem může být pokus s textilním odpadem z pneumatik ve volném stavu. Mulčování pro různé účely je charakterizováno rovněž svými specifickými znaky. Liší se např. u drobného ovoce a zeleniny, vinné révy, tabáku, ovocných stromů apod.
Podle francouzského patentového spisu 2 363 975 je mulčovací výrobek tkán z proužků nebo kulatých filamentů plastického materiálu, který je prostupný pro vodu a vzduch, ale brání průchodu infračervenému a ultrafialovému záření. Tím se zabraňuje růstu plevele. Výrobek je levný, pevný a výrobní náklady na jeho zhotovení jsou nízké. S výhodou se použije polypropylen.
Další známou netkanou mulčovací přikrývku obsahuje USA patentový spis 4 283 445· Přikrývka obsahuje organická vlákna, která jsou pojena netoxickými látkami. Organické látky jsou především sláma a seno, jejichž délka je upravena na cca 5 cm. Mohou být i rozemleté na prášek. Pojidlo je polyvinylacetát.
Mulčovací textilie, obsahující v základu pletený výrobek, je obsažena v patentovém spise USA 4 090 325« K pletenině jsou připojeny papírové proužky, které tvoří líc mulčovací textilie a jsou připojeny šitím, natavením apod., přičemž papírové proužky jsou perforovány.
Vynález směřuje k textilii vhodné pro mulčování zejména v lesním hospodářství, které je vytvořena jako dvouvrstvová. Podstata řešení spočívá v tom, že lícní stranu textilie tvoři porézní zpevněné vlákenné rouno o hmotnosti 240 až 1000 g/m2, které obsahuje podíly vláken a vláknin původu celulózového, živočišného a syntetického v závislosti na potřebné době biologické degradace textilie. Rouno je přichyceno na kompaktní plošný útvar, např. papír, lepenku, karton nebo
- 3 232 073 o
pojenou textilii o hmotnosti 60 až 500 g/m . Obě tyto struktury jsou spolu dočasně soudržné. Biologicky stalé komponenty obsažené v textilii vytvářejí po ztrátě původní koheze útvaru armovací a kypřící složky v půdě, zatímco rozpadavé složky se stávají součástí humusu a hnojiv.
S výhodou je rouno vyrobeno ze směsových textilních odpadů, je zpevněno vpichováním a/nebo propleteni 5 až 50 vpichy na čtvereční centimetr. Vpichy vytvářejí na vnější straně vlákenného rouna systém drobných nálevek, vzniklých příčným prostupem vláken od lícní strany k rubní straně textilie.
Rouno je mechanicky nebo adhezivně spojeno a rubním plošným útvarem.
Textilie je vyrobena ve formě pásu nebo plachetek a opatřena sadbovými zářezy různých tvarů.
Vlákenné rouno může obsahovat složky stimulující příznivě pH faktor půdy, to znamená, že v případě silně alkalické reakce půdy rouno obsahuje látky k jejímu okyselení a naopak, v případě kyselé reakce, obsahuje vápnité složky a jiné zásady.
Provedení mulčovací textilie podle vynálezu je schematicky zobrazeno na výkresech, na nichž značí obr. 1 prostorový pohled na uspořádání textilie, obr. 2 pohled na textilii ve formě pásu a obr. 3, 4, 5 textilii provedenou ve formě plaché tky.
Mulčovací textilie je vrstvený plošný útvar, složený z netkané textilie ve formě vlákenného rouna 1, vyrobeného ze směsových textilních odpadů a^z nosné vrstvy ve formě plošného útvaru 2, tvořeného papírem nebo netkanou textilií pojenou biologicky nezávadným pojivém. Surovinou na výrobu mulčovacích textilií jsou dosud nedostatečně využívané textilní odpady, např. konfekční odstřižky. Jedná se o směsi vláken celulózových, živočišných a syntetických. Smísením vhodných podílů jednotlivých druhů vláken se reguluje doba rozpadu textilie působením přírodních vlivů.
- 4 232 073 ř
Porézní struktura textilie je důsledkem použitého mechanického propojení jednotlivých vláken. Vazné body tvoří miniaturní nálevky J (obr. 1), které umožňují dobré pronikání kapalin i vzduchu textilií ve směru ke kořenům rostlin.
Naopak kompaktnější nosné vrstva potlačuje růst plevelného rostlinstva pod mulčovací textilii. Z praktického i ekonomického hlediska byla zvolena plošná hmotnost textilie v rozmezí 300 až 1500 g/m^ v závislosti na tloušťce útvaru v rozmezí 2,5 až 15 mm.
Vlivem poréznosti struktury dochází k nasákavosti vody textilií v průměru 500 %, vztaženo k původní hmotnosti absolutně suchého útvaru, což je další předností mulčovací textilie.
Mulčovací textilie díky svému složení a struktuře ovlivňuje příznivě mikroklimatické podmínky růstu pěstovaných dřevin, zejména vlhkost a teplotu, což přispívá k lepšímu biologickému vývoji sazenic. Vyšší hmotnost textilie oproti plastickým fóliím způsobuje zadušení plevelné vegetace a její úhyn.
V závislosti na podílu jednotlivých vláken ve vlákenném rounu 1 dochází k postupnému rozpadu útvaru. Přírodní vlákna a rozpadává chemická vlákna se rozloží na jednotlivé prvky C, 0, Η, N, které jsou vstřebány půdou a zúčastní se výživy rostlin. Syntetická vlákna, které jsou natolik odolná proti přírodním vlivům, to je světlu, teplu, vodě i půdním mikroorganismům, že k jejich rozkladu nedojde, zůstanou v půdě jako neškodný kypřící materiál. Z toho plyne, že textilie není nutné z terénu odstraňovat, ekologicky přírodní prostředí nenarušují, ale splývají s ním.
Na obr. 2, 3, 4 a 5 jsou znázorněny dvě základní varianty mulčovacích textilií.
- 5 232 073
Na obr. 2 je mulčovací textilie provedena v pásu 9 určité šířky se sadbovými zářezy 2> θ nebo otvory pro sazenice. Jedná se o sadbové zářezy 2» θ ůo kříže nebo otvory provedené výsekem kruhu, eventuálně jiného tvaru, případně otvory získané proříznutím kříže požadované velikosti.
Obr. 3, 4 a 5 znázorňují přířezy z mulčovací textilie, tzv. mulčovací plachetky 10 se sadbovými zářezy £, 2» θ různých tvarů, jako jsou přímé, přímé do kříže, přímé s otvorem atd ·
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Na běžném technologickém zařízení se vyrobí netkaná textilie, tvořící vrchní vrstvu mulčovací textilie. Tato vrstva se dále v technologickém procesu výroby spojí buč mechanicky, nebo chemicky se spodní nosnou vrstvou. Vrstvená plošná textilie se podélně řeže na pásy požadované šíře, např. 70 cm současně s provedením zářezů, z jedné nebo střídavě z obou stran nebo otvorů. Pásy jsou navíjeny na role tak, aby hmotnost jedné role nepřesahovala 15 kg.
Příklad 2
Mulčovací textilie se vyrobí podle přikladu 1 v pásu. Sadbové zářezy nebo otvory se v pásech vytvoří dodatečně po rozvinutí pásu v terénu přímo při výsadbě.
Příklad 3
Výše uvedeným způsobem se vyrobí plošná textilie, která se průchodem přes formátovací zařízení nařeže na plachetky požadovaných rozměrů současně s provedením středového sadbového zářezu nebo otvoru.
- 6 Alternativní provedení příkladu 3
Nařezané plachetky ee skládají na sebe po 25 kusech a v celé vrstvě najednou se provede středový sadbový zářez nebo vyražení otvoru.
Mulčovací textilie ve tvaru pásů nebo plachetek lze používat ve věech případech, kde se používají mulčovací fólie. Vzhledem k vyšší ceně mulčov.acích textilií je jejich uplatnění výhodné pro zapěstování dřevin a dlouholetých rostlin, kde mulčovací textilie řeěí problematiku pletí, obsekávání a podobné ošetřování kultur. Jako nejvýhodnější použití se jeví uplatnění při zapěstovávání kultur lesních porostů na vymýcených plochách, kde jsou sazenice lesních stromků ohrožovány plevelnou vegetací, to je buření zejména v počátečních stadiích svého růstu, tj. cca 3 roky po vysazení. Ochrana porostu se provádí pracně obsekáváním s potřebou pracovních sil a jejich dopravou do terénu. Obsekávání se provádí 1 až 2 χ ί ročně, v opačném případě dochází ke značnému úhynu sazenic.
Pro tyto účely se hodí mulčovací textilní plachetky, kte ré se po zasazení stromku navléknou na jeho krček a zakotví. Při tříleté funkčnosti plachetky dochází k roční úspoře minimálně 0,3 pracovníka na jeden hektar. Většinou po třech vegetačních obdobích začnou terminály stromků převyšovat okolní vegetaci a v tomto okamžiku již není nutná mulčovací funkce textilie.

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Mulčovací textilie, tlumící růst plevelné vegetace v kulturách dřevin a víceletých rostlin, vytvořená ze dvou vrstev, vyznačující se tím, že její lícní stranu tvoří porézní zpevněná vlékenná rouno (1) o hmotnosti 240 až o
1000 g/m , které vykazuje volitelnou biologickou degradaci stanovenou podíly vláken a vláknin původu celulózového, živočišného a syntetického, a její rubní stranu tvoří kompaktní plošný útvar (2) z papíru nebo lepenky nebo kartonu nebo pojená textilie o hmotnostech od 60 do 500 g/m ·
2. Mulčovací textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že vlékenná rouno (1) je vyrobeno ze eměeových textilních odpadů z vláken a vláknin původu celulózového, živočišného a syntetického, zpevněno vpichováním nebo/a proplétám 5 ež 50 vpichy na jeden čtvereční centimetr, přičemž vpichy vytvářejí na vnější straně vlákenného rouna systém drobných nálevek (3), vzniklých příčným prostupem vláken od lícní strany k rubní straně textilie a je současně nebo následně spojeno e rubním plošným útvarem (2).
CS831149A 1983-02-21 1983-02-21 Mulčovací textilie CS232073B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831149A CS232073B1 (cs) 1983-02-21 1983-02-21 Mulčovací textilie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831149A CS232073B1 (cs) 1983-02-21 1983-02-21 Mulčovací textilie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS114983A1 CS114983A1 (en) 1984-05-14
CS232073B1 true CS232073B1 (cs) 1985-01-16

Family

ID=5345115

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS831149A CS232073B1 (cs) 1983-02-21 1983-02-21 Mulčovací textilie

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232073B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS114983A1 (en) 1984-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5555674A (en) Sod mats constructed of stable fibers and degradable matrix material and method for propagation
US6233867B1 (en) Landscape control fabric with mucilage
US6446386B1 (en) Seed germination medium
US5344470A (en) Sod mats constructed of stable fibers and a degradable matrix material
EP0363773B1 (de) Mulchmatte zum Abdecken von Kulturen
SI9600317A2 (sl) Semenska zastirka iz okolju prijaznega naravnega materiala
WO2004098270A1 (en) Improved hydroponic growth medium
WO1994022287A1 (en) Cultivation substrate
CS232073B1 (cs) Mulčovací textilie
DE2729405A1 (de) Pflanzenzuchtunterlage, verfahren zu ihrer herstellung und verwendung dieser pflanzenzuchtunterlage
KR102503940B1 (ko) 부직포 화분
KR20170141584A (ko) 녹화용 매트의 제조방법
JP2987487B2 (ja) 植生マットによる緑化方法及び植生マット
DE3828843A1 (de) Transportable, schnellanwachsende rasenmatte sowie verfahren zu ihrer herstellung und anwendung
JP2004180531A (ja) 袋状植木ポット
KR102683994B1 (ko) 고신장률을 갖는 기능성 멀칭용지 및 그 제조방법
JP3850222B2 (ja) 農作物の保護材
JP2627568B2 (ja) 農園芸用育苗容器
DE2445757C3 (de) Matte zum Abdecken von Kulturland
JP5077832B2 (ja) 植生マット
JP2849079B2 (ja) 根巻き梱包用ロープ
JPH03240417A (ja) 育苗用ポット
WO2023063838A1 (en) Biocompostable bag for plant production and method of manufacturing thereof
JPH11206256A (ja) 育苗マット
JPH11206257A (ja) 育苗マット