CS231028B1 - Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver - Google Patents

Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver Download PDF

Info

Publication number
CS231028B1
CS231028B1 CS828619A CS861982A CS231028B1 CS 231028 B1 CS231028 B1 CS 231028B1 CS 828619 A CS828619 A CS 828619A CS 861982 A CS861982 A CS 861982A CS 231028 B1 CS231028 B1 CS 231028B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
lever
needle
rod
control
support
Prior art date
Application number
CS828619A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Blazek
Original Assignee
Josef Blazek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Blazek filed Critical Josef Blazek
Priority to CS828619A priority Critical patent/CS231028B1/cs
Priority to DE19833341559 priority patent/DE3341559A1/de
Priority to IT23948/83A priority patent/IT1194491B/it
Priority to CH6390/83A priority patent/CH663225A5/de
Publication of CS231028B1 publication Critical patent/CS231028B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C1/00Dobbies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Control Devices (AREA)
  • Slide Fasteners, Snap Fasteners, And Hook Fasteners (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Description

(54) Zařízení pro ovládání západek, spojujících kotouče výstředníků lisoováho stroje s vratně obíhajícím unášecím členem
VynUez se týká zařízení pro ovládání západek, spojnících podle programu kotouče výstředníků s vratně obíhajícím unášecím členem, kde ovládání výstupních pák lisoováho stroje je prováděno prostřednictvím ojnic, řízeiými výstředníky.
U současně známých lisoových strojů, kde ovládání výstupních pák je prováděno prostřednictvím ojnic, řízeiými výstředníky je mechanismus pro spojování výstředníků s unášecím členem uložen v obtížně přístupných metech stroje.
Úkolem vynálezu je u ' lisoováho stroje uvažovaného druhu, vytvořit zařízení . pro ovládání západek, spojnících kotouče výstředníků s. vratně obíhajícím unášecím členem, uspořádané ve vnějším prostoru kotoučů a výstředníků. Toho se dosáhne podle vynálezu, jehož podstata spočívá zejména v tom, že každý list je řízen durooicí vypínacích pák, ustavených v krajních úvratích unášecích členů, které svými rozvidleiými rameny ovládají západku, spojnicí nebo rozpnnící unášecí člen s kotoučem výstředníků, přičemž každá vypínací páka má na svém tělese otočně uloženou opěrnou jehlu, která- prochází . okem řídící jehly, jejíž zdvihová a stahová poloha je odvozena od vzoru vytlučeného v kartě.
páky jsou ve své základní poloze jištěny opěrnou tyčí, upevněnou na výkyvných ramrniech, k nimž přiléhá posuvný kolík, jehož druhý konec je stavěn do dráhy uná Secího ramene.
Proti volnému konci opěrných jehel je ustavována rozvodová tyč, která je kinematicky spojena s ojnici a v oblasti styku s opěrnými ' jehlami je opatřena opěrnými plochami a průchozími otvory proti. nimž jsou po uvolnění vypínacích pák spouštěny volné konce opěrných jehel.
Další výhody a význaky předloženého vynálezu jsou patrny z příkladného provedení, znázorněného na výkresech, kde obr· 1, 2, 3 a 4 značí nárys uspořádání jedné listové jednotky v horní úvrati unášecího členu se znázorněnou funkcí horní vypínací páky v závislosti voleného vzoru s postavením výstupní páky brdového listu·
Silová jednotka listového stroje zahrnuje kotouč 1, ke kterému je přistaven unášecí Člen £, přičemž kotouč 1 je pevné spojen s výstředníkem χ, na němž je valivě uložena ojnice 3» jež je čepem £ spojena s výstupní pákou £.
Silová jednotka listového stroje je valivě uložena na čepu 6 a koná podle stanoveného programu, pomocí neznázorněných mechanismů stah nebo zdvih brdového listu·
Ovládání silové jednotky je umožněno pomocí řízené západky Z, která v krajních úvratích unášecího členu £ zapadá podle programu do drážek 2> 9'. vytvořených na obvodu kotouče 1, «nebo je z těchto drážek za pomocí vypínací páky 10, 10' vysouvána.
Západka Z je pružně uložena v tělese unášecího členu 8, který je upevněn ve dvou ramenech 11. jež jsou neznázorněným pohonem vratně unášeny kolem osy čepu 6. Obě krajní úvratě unášecího členu £ odpovídají zdvihové, nebo stahové poloze výstupní páky
Ovládání západky Z ΰ® prováděno vypínací pákou 10, 10*. která svým rozvidleným ramenem 12, 19'. může podle programu západku Z 2 drážky 2> 9' kotouče £ vysunout, nebo v drážce ponechat·
Aby vysouvání a spouštění západky Z do drážky 2, 9' bylo prováděno v potřebné přesné poloze, je kotouč £ na svém, povrchu opatřen dvěma kruhovými, jednostranně otevřenými drážkami 36. 36'. do nichž při zdvihové nebo stahové poloze výstupní páky £ zapadá odpružená rolna 35. Tato je otočně uložena na čepu 37. který je upevněn v páce 38. jež je proti tahu pružiny 39 vykyvována kolem tyče £0.
Řízení vypínací páky £0, 10* je určeno programem vzoru, vytlučeným v papírové kartě 31. standardního provedení. To znamená, že každý sejmutý otvor v kartě 31 je příkazem ke zdvihu listu, sejmutá čest karty bez otvoru je příkazem ke stahu listu.
Vytlučený program vzoru je snímán prostřednictvím ohmatávací jehly 32. 32'. zavěšené na předním ramenu ohmatávací páky 33. 33*. která, otočně uložena na tyči 34. vlivem tahu pružiny 41 umožňuje v určeném čase řízeným odsunem pravítka £2, ohmatávací jehle 32, 32' ohmat vzoru karty 31.
Se zadním ramenem ohmatávací páky 31» 33' přichází do styku úhlová páka £2, 43'. otočně uložena na tyči ££, kolem níž se n\ůže vlivem tahu pružiny 45 a řízeným posuvem pravítka 46. vyklánět. Prostřednictvím ohmatávací jehly 32. 32' a ohmatávací páky 33, 33'. úhlová páka £3, 43' nastavuje podle vzoru v kartě řídící jehlu 47. 47' do zdvihové nebo stahové polohy· Řídící jehla 47, 47' je ve své hoření části kloubem spojena s radiálním ramenem úhlové páky £3, 43' a ve své spodní části okem s opěrnou jehlou 48. 4,8_\ jež je čepem 54. 54' spojena s vypínací pákou 10. 10'.
Vypínací páka £2, 10'. otočně uložena na tyči ££, ,14' je proti tahu pružiny £2, 1Σ1 držena ve své základní poloze uvolňovacím pravítkem 16. 16'. Do funkce přichází vždy, když se unášecí člen £ nachází v těsné blízkosti krajní úvratě, a to tak, Že neznázorněnou vačkou a dalšími mechanismy je provedeno její uvolnění.
Řízení západky £ vypínací pákou £0, 10* je podmíněno plným uvolněním této páky, které ee koná v plné krajní úvrati unášecího členu £· Vypínací páka 10. 10' je po odsunu uvolňovacího pravítka £6, 16' ve své základní poloze jištěna opěrnou tyčí £2, 49'. upevněnou na výkyvných ramenech £0, 50'. к nimž přiléhá posuvný kolík ?1., 51'. jehož druhý konec je sta
23Ю28 věn do dráhy unášecího ramene £1, nebo unášecího členu 8, který . při úvrati do úplná krajní polohy, vždy prostřednictvím kolíku 21, 51' vykloní kolem tyče £0, 40* odpružené rameno 50. 50'. a tím provede plné uvolnění vypínací páky £0, 1_Q'·
V tomto postavení lisoového stroje zaujímá zdvihovou, nebo stahovou polohu rozvodová tyč . 22, mající konečný vliv na funkci západky 2, a to tím, že vypínací páka £0, £01, prostřednictvím opěrné jehly 48, 43*. je po svém plném uvolnění spuštěna volným koncem jehly proti rozvodové tyči 52. jež je ve své zdvihové poloze, souhlasné se zdvihovou polohou řídicí jehly 47. 47*. opatřena průchozím otvorem 23, 53'. určeným pro volný průchod opěrné jehly 48, 43*. přičemž rozvodová tyč 22 je řízena ojnicí 2, nebo výstupní pákou 2, event. jirým členem vázaným na pohyb ojnice 2, s níž je kinematicky spojena.
Jestliže podle programu nemá v následující úvralti unášecího členu g ke změně polohy výstupní páky 2, musí uvolněná vypínací páka £0, 10*- -svým rozvidlerým ramenem . 19. 19' plně.vysunout západku 2 z drážky 2, 21 kotouče £ výstředníku 2. Plné vyklonění vypínací páky £2, 10' je podmíněno průnikem - opěrné jehly 48, 48' ' průchozím otvorem 22, 53*. provedeném v rozvodové· tyči 52. což je - umožněno souhlasrým nastavením průchozího otvoru 22, 53* s opěrnou jehlou 48, 481. ovládanou řídící jehlou 47. 411*
V případě, že v následnici úvrati unášecího členu 8 má nastat programem . stanovený zdvih listu - a v současné době je výstupní páka 2 ve zdvihu, nastává průnik opěrné jehly48. 48' průchozím otvorem 22, 53*. a tím i plné vyčíhl lení vypínací páky £0, £0( a vysunutí západky £ z drážky 2, 2£, - — je - ' patrno z obr. 2. , f
Po vzdálení unášecího členu 8 z jeho krajní polohy o cca 3 mm, nastává neznázorněnou vačkou a přísluným pákovým mechanismem přítlak uvolňovacího pravítka £6, £5* na vnější rameno vypínací páky £0, Ю*. která se zpětně vykloní do své základní polohy, což umožní návrat opěrné tyče £2, 49* opět pod zadní rameno vypínací - páky £2, £0*. Přikloněním rozvidleného ramene £2, £9* vypínací páky £0, £0 * k povrchu kotouče £ je současně spuětěna západka 2 na jeho povrch, po němž je unášena do druhé útratě.
Jestliže v době . následnicí úvratě unášecího členu 8 má být proveden stah výstupní páky 2 a tato je v současné době ve stahu, nastane po uvolnění vypínací páky £2, £0* opět průnik opěrné jehly £8. 48* průchozím otvorem 22, 53* rozvodové tyče 52 a vlivem plného vydělení vypínací páky £0, - £0* i vysunutí - západky 2 z drážky 2, 2L> dak . de patrno z obr, 4.
Jedině v případě rozdílného - nesouhlasného - postavení ^stup^ p4qy 2 s postavením volerým pro příští úvraí unášecího členu g, k průniku opěrné jeHy ^8 448* v rozvodové tyči 52 nedojde. To proto, že opěrná jehla 48, 48* se v tomto ppípadě opřř o povrch rozvodové tyče 22» takže vypínací páka £0, £θ£ západku 2 z drážlky 2, 21 kktouue £ nevysune, takže dojde k unášení kotouče £, a tím i ke směně polohy výstupní páky 2, jak je patrno z obr. £ a 3.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU * £ Zařřzení píro ovládání západek, - spojnících kotouče výstředníků listového stroje s vratně obíhajícím unášecí členem, vyznačuje í še - tím, že každý list je spojen s dvvoicí vypínacích pák (£0, Ю*), ustavených v krajních- úvratích unášecího členu (8), jenž svými rozvidlerými rameny (£9, £9*) ovládají západku (7), přičemž každá vypínací páka (£0, £0*) má na svém tělese otočně uloženou opěrnou jehlu (48, 48*), která prochásí okem řídící jehly (47, 47*), spřažené s úhlovou pákou (43, 43*) · řízené prostřednictvím oh^třávвří páky (33, 33*) a ohmativací jehly (32, 32*) od vytlučeného vzoru karty (3D, přičemž obě opěrné jehly (48, 48*) jsou svými volnými konci přestavovány k rozvodové tyči - (52).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1 vyznačující se tím, že vypínací páka (10, 10*) je ve evé základní poloze jištěna opěrnou tyčí (49, 49*), upevněnou na výkyvných ramenech (50, 50*), к nimž přiléhá posuvný kolík (51, 51*), jehož druhý konec je stavěn do dráhy unášecího ramene (1.1), přičemž к ramenu vypínací páky (10, 10*) přiléhá uvolňovací pravítko (16, 16*)·
  3. 3· Zařízení podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že pro volný konec opěrné jehly (48, 48*) jsou na rozvodové tyči (52) vytvořeny průchozí otvory (53, 53*), proti nimž jsou po uvolnění vypínacích pák (10, 10*) spuětěny opěrné jehly (48, 48*), přičemž rozvodová tyč (52) je kinematicky spojena s ojnicí (3)·
CS828619A 1982-12-01 1982-12-01 Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver CS231028B1 (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828619A CS231028B1 (en) 1982-12-01 1982-12-01 Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver
DE19833341559 DE3341559A1 (de) 1982-12-01 1983-11-17 Vorrichtung zur betaetigung von klinken, die programmgemaess exzenterscheiben mit einem umkehrbar umlaufenden mitnehmerglied einer schaftmaschine verbinden
IT23948/83A IT1194491B (it) 1982-12-01 1983-11-30 Dispositivo per l'azionamento di nottolini i quali collegano secondo programma dischi ad eccentrico con un organo trascinatore a rotazione invertibile di una ratiera di armatura
CH6390/83A CH663225A5 (de) 1982-12-01 1983-11-30 Vorrichtung zur betaetigung von klinken, die programmgemaess exzenterscheiben mit einem umkehrbar umlaufenden mitnehmerglied einer schaftmaschine verbinden.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828619A CS231028B1 (en) 1982-12-01 1982-12-01 Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS231028B1 true CS231028B1 (en) 1984-09-17

Family

ID=5437010

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS828619A CS231028B1 (en) 1982-12-01 1982-12-01 Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver

Country Status (4)

Country Link
CH (1) CH663225A5 (cs)
CS (1) CS231028B1 (cs)
DE (1) DE3341559A1 (cs)
IT (1) IT1194491B (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
IT1194491B (it) 1988-09-22
CH663225A5 (de) 1987-11-30
IT8323948A0 (it) 1983-11-30
IT8323948A1 (it) 1985-05-30
DE3341559A1 (de) 1984-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS63303624A (ja) 曲げ機械
CS231028B1 (en) Equipment for control of latches connecting eccentric disk of dobby machine with reversible rotating driver
US5265901A (en) Heel unit for ski bindings with automatic reset means
CS213391A3 (en) Control device for high-speed rotary dobbies
JPH0210263B2 (cs)
US4465214A (en) Apparatus for guiding the folding blade and for actuating the tilting arm of the blade bar of a pleating machine
DE969022C (de) Vorrichtung an einer tastengesteuerten Nockeneinrichtung fuer den Kraftantrieb eines Schreibmaschinentypenhebels
JP2740286B2 (ja) 精紡機用ドラフト機構
US3851675A (en) Positive dobby
EP0009107B1 (de) Zickzacknähmaschine mit einer Einrichtung zum Herstellen von Ziernähten
US4312196A (en) Guidebar shogging guide apparatus for warp knitting machines
US2362895A (en) Duplicating machine
JPS628533B2 (cs)
DE2840209C2 (de) Zickzacknähmaschine mit einer Mehrzahl koaxial auf einer Achse angeordneter Steuerkurven
CA1057913A (en) Roughing machine having tool position adjusting mechanism
DE905797C (de) Lochmaschine mit Einrichtung zur Steuerung durch Musterkarten
JPS6010734Y2 (ja) 板曲機における折曲げブレ−ドの操作装置
US2301626A (en) Laundry press
CS277070B6 (en) Device for the control of printing pressures
JPS6234857B2 (cs)
DE2937527A1 (de) Vorrichtung zur kontrolle der muenzenanzahl in einer muenzeneinwickelmaschine
JPH0343927Y2 (cs)
DE838889C (de) Zweifachpresse, insbesondere Waeschepresse
JPS6022053Y2 (ja) 横吊クランプ
JPS6140285Y2 (cs)