CS228943B2 - Způsob výroby substituovaných derivátů 1,4-dihydropyridinu - Google Patents

Způsob výroby substituovaných derivátů 1,4-dihydropyridinu Download PDF

Info

Publication number
CS228943B2
CS228943B2 CS83125A CS12583A CS228943B2 CS 228943 B2 CS228943 B2 CS 228943B2 CS 83125 A CS83125 A CS 83125A CS 12583 A CS12583 A CS 12583A CS 228943 B2 CS228943 B2 CS 228943B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
halogen
alkyl
optionally monosubstituted
group
Prior art date
Application number
CS83125A
Other languages
English (en)
Inventor
Simon Campbell
Pater E Gross
John K Stubbs
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Priority claimed from CS821571A external-priority patent/CS228917B2/cs
Publication of CS228943B2 publication Critical patent/CS228943B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

R5 představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, arylovou skupinu, arylalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylové části nebo benzhydrylovou skupinu, a jejich farmaceuticky upotřebitelné adiční soli s kyselinami.
Sloučeniny shora uvedeného obecného vzorce I, obsahující jedno nebo několik center asymetrie, existují ve formě jednoho nebo několika párů enantiomerů a tyto páry nebo individuální isomery je možno rozdělovat fyzikálními metodami, například trakční krystalizací volných bází či vhodných solí nebo ehromatografií volných bází. Vynález zahrnuje jak oddělené páry, tak jejich směsi, racemické směsi nebo oddělené D- a L- opticky aktivní isomerní formy.
Farmaceuticky upotřebitelnými adičními solemi sloučenin obecného vzorce I s kyselinami jsou soli s kyselinami tvořícími netoxické adiční soli obsahující farmaceuticky upotřebitelné anionty, jako jsou hydrochloridy, hydrobromidy, hydrojodidy, sulfáty či hydrogemsulfáty, fosfáty či hydrogemfosfáty, acetáty, maleáty, fumaráty, laktáty, tartráty, citráty, glukonáty a sacharáty.
Výraz „aryl“, používaný v tomto textu, znamená fenylový zbytek, popřípadě substituovaný jedním nebo dvěma substituenty vybranými ze skupiny zahrnující nitroskupinu, atomy halogenů, alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, trifluormethylovou skupinu a kyanoskupinu, nebo znamená 1-naftylovou či 2-naftylovou skupinu.
Výraz „heteroaryl“, používaný v tomto textu, znamená benzofuranylovou skupinu, benzothienylovou skupinu, pyridylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou methylovou skupinou nebo kyanoskupinou, chinolylovou skupinu, benzoxazolylovou skupinu, benzthiazolylovou skupinu, furylovou skupinu, pyrimidinylovou skupinu a thienylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem nebo alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku.
Výrazem „halogen“ se míní fluor, chlor, hrom nebo jod.
Alkylové a alkoxylové skupiny se 3 nebo 4 atomy uhlíku mohou mít přímý nebo rozvětvený řetězec.
Výhodné jsou ty sloučeniny shora uvedeného obecného vzorce I, ve kterém
R znamená 1-naftylovou skupinu, fenylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem, trifluormethylovou skupinou, kyanoskupinou nebo nitroskupinou, thienylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem, pyridylovou skupinu nebo chinolylovou skupinu a
R3 a R4 buď nezávisle na sobě znamenají vždy alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo benzylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou na aromatickém krutou halogenem nebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo
R3 a R4 společně s dusíkovým atomem, na který jsou navázány, tvoři zbytek vzorce
-ti
O nebo r~\ z
N N-R$ \—/ kde
R5 představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem, benzylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou na aromatickém kruhu halogenem, nebo benzhydrylovou skupinu.
Nejvýhodnější jsou pak ty látky shora uvedeného obecného vzorce I, v němž
Y znamená skupinu (CH2)z,
R představuje 1-naftylovou nebo 2-chlorfeinylovou skupinu,
R1 a R2 nezávisle na sobě znamenají vždy methylovou nebo ethylovou skupinu a
R3 a R4 představují methylové skupiny.
Antlischemickou aktivitu sloučenin obecného vzorce I dokládá jejich účinnost v jednom nebo několika z následujících testů:
(a) oddálení začátku vzestupu zbytkového napětí (známé rovněž jako tuhost nebo kontrakturaj u izolovaných ischemických morčecích srdcí, a (bj redukce Ischemického poškození vyvolaného in vivo na morčecím srdci intraventrikulární injekcí mikrosférických částic.
Při testu (a) se izolovaná, elektricky řízená srdce morčecích samců promývají při teplotě 37 °C podle Langendorffa fyziologickým solným roztokem. Do fyziologického solného roztoku se přidá testovaná sloučenina nebo nosné prostředí a po určité době (obvykle 20 minut) se průtok promývací kapaliny srdcem sníží na nulu (ischemická fáze).
Během ischemické fáze vzrůstá zbytkové napětí srdce, které se zaznamenává pomocí extensometru spojeného se srdečním hrotem. Testovaná sloučenina v použité koncentraci se pokládá za schopnou zabránit nebo oddálit následky ischemie v případě, že vzestup zbytkového napětí během určité doby (obvykle 35 minut) je nižší než 4 g.
K zjištění přibližné minimální účinné dávky se sloučeniny testují v rozdílných koncentracích na různých srdečních preparátech.
Při testu (b) se do levé komory srdce anestetizovaného morčete injekčně aplikuje suspenze mikrosférických částic. Určitý podíl těchto částic se krví přenáší do koronárního oběhu, kde způsobuje blokádu některých malých cév. Důsledky této ischemie je možno detekovat změnami v elektrokardiogramu během třicetiminutového intervalu nebo nahromaděním tetracyklinu značeného tritiem v poškozené srdeční tkáni, nebo uvolňováním enzymů ze srdce do krve. V případě posledních dvou postupů je možno u zvířat po jejich zotavení z narkózy nechat příslušné změny probíhat delší dobu (například 24 hodiny J.
Testovaná sloučenina nebo nosné prostředí se podávají buď anestetizovaným zvířatům, nebo se aplikují před anestezií.
Amtihypertensivní účinnost popisovaných sloučenin se vyhodnocuje po jejich orální aplikaci spontánně hypertensivním krysám nebo orálně hypertensivním psům.
Zjišťuje se rovněž schopnost sloučenin podle vynálezu antagonizovat účinek iontů Ca++ v různých tkáních, například v aortě krysy.
Předmětem vynálezu je způsob výroby sloučenin shora uvedeného obecného vzorce I a jejich farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce IV
R
(IV) ve kterém
R a R1 mají shora uvedený význam, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce V
COÓR2·
CH ll NHi xC''CH£O-y-Nf?íR* ve kterém
R2, R3, R4 a Y mají shora uvedený význam, v organickém rozpouštědle při teplotě 60 až 130 °C, načež se popřípadě výsledná sloučenina obecného vzorce I převede reakcí s vhodnou kyselinou na svoji farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou.
Krotonát obecného vzorce V se obvykle připravuje in sítu reakcí příslušného acetoctanu obecného vzorce VI /COOR*
O^^CH-O-Y-NR^ (Vil s octanem amonným, například varem pod zpětným chladičem ve vhodném organickém rozpouštědle, jako v alkanolu s 1 až 4 atomy uhlíku, například ethanolu, po dobu pohybující se zhruba do 1 hodiny. Krotonát obecného vzorce V se pak podrobí reakci se sloučeninou obecného vzorce IV, která se provádí 'záhřevem v rozpouštědle na teplotu 60 až 130 °C, trvajícím zhruba 5 hodin. Produkt obecného vzorce I lzie pak izolovat a vyčistit obvyklým způsobem.
Výchozí látky obecného vzorce IV jsou buď známé, nebo je lze připravit metodami analogickými postupům známým z dosavadního stavu techniky (viz například Can. J. Chem. 1967, 45, 1001 j.
Farmaceuticky upotřebitelné adiční soli s kyselinami lze připravit tak, že se k roztoku volné báze ve vhodném organickém rozpouštědle přidá roztok příslušné kyseliny ve vhodném organickém rozpouštědle. Adiční sůl s kyselinou je možno z roztoku vysrážet nebo ji lze izolovat jiným běžným způsobem.
Sloučeniny obecného vzorce I je možno aplikovat jako takové, obvykle se však aplikují ve formě farmaceutických prostředků, v nichž jsou obsaženy ve směsi s farmaceutickým nosičem vybraným s přihlédnutím k zamýšlenému způsobu podání a standardní farmaceutické praxi. Tak například je možno tyto sloučeniny aplikovat orálně ve formě tablet obsahujících jako nosné látky škrob či laktózu, nebo ve formě kapslí, v nichž jsou obsaženy buď samotné, nebo ve směsi s nosnými či pomocnými látkami, nebo ve formě elixírů č suspenzí obsahujících chuťové přísady nebo barviva. Účinné látky podle vynálezu je možno aplikovat parenteiráliními injekcemi, například imtravenotsně, intramuskulárně nebo subkutánně. K parenterální aplikaci se popisované sloučeniny nejvýhodněji používají ve formě sterilního vodného roztoku, který může obsahovat další rozpustné látky, například soli či glukózu k isotonické úpravě roztoku.
K aplikaci v humánní medicíně ke kurativnímu nebo profylaktickému ošetřování srdečních poruch a hypertense se budou dávky sloučenin při orálními podání průměrnému dospělému pacientovi (70 kgj pohybovat v rozmezí od 2 do 50 mg denně. Pro typického dospělého pacienta tedy mohou jednotlivé tablety nebo kapsle obsahovat 1 až 10 mg účinné látky v kombinaci s farmaceuticky upotřebitelným nosičem. Při iintravenosní aplikaci se bude dávkování v případě jednotlivé dávky pohybovat podle potřeby v rozmezí od 1 dq 10 mg.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad 1
Příprava 4- (2-chlorfenyl )-2-(3-( dimethylamino ) pr opoxymethyl ] -3-ethoxykarbonyl-5-methoxykarbonyl-6-methyl-l,4-dihydropyridiinu
CHCOOCH, CH. II z '
g etihy 1-4-[3-(dimethylamino) propoxy ]acetoacetátu se dvacetiminutovým záhřevem v 50 ml ethanolu s 8 g octanu amonného převede na odpovídající ester 3-aminokrotonové kyseliny, pak se přidá 26 g methyl-2-(2-chlorbenzylidin) acetoacetátu a v záhřevu k varu pod zpětným chladičem se pokračuje ještě 2,5 hodiny. Reakční směs se odpaří k suchu a zbytek se k odstranění kyseliny octové roztřepe mezi 200 ml toluenu a 100 ml nasyceného vodného roztoku uhličitanu sodného. Toluenová vrstva se extrahuje nejprve 200 ml a pak 100 ml 2N kyseliny chlorovodíkové, spojené kyselé vodné extrakty se neutralizují na pH 6 pevným uhličitanem sodným, nasytí se chloridem sodným a důkladně se extrahují třikrát vždy 200 ml ethylacetátu. Spojené ethylacetátové extrakty se vysuší uhličitanem sodným a po filtraci se odpaří k sudhu. Zbytek se za pomoci malého množství toluenu nanese na sloupec 27 g silikagelu připravený v petroletheru (teplota varu 60 až 80°C) obsahujícím 20 % methylenchloridu. Sloupec se začne vymývat shora uvedenou směsí rozpouštědel, která se postupně zamění až za čistý methyleinchlorid. Příslušné frakce se spojí, odpaří se k suchu a zbytek se krystaluje ze směsi etheru a petroletheru (teplota varu až 60°C) (2:1). Získá se 6,3 g sloučeniny uvedené v názvu, ve formě bezbarvých krystalů o teplotě tání 77 až 78 °C.
Analýza pro:
C23H31CIN2O5 vypočteno:
61,26 1% C, 6,93 % H, 6,21 % N;
nalezeno:
61,01 % C, 6,90 % H, 6,30 % N. Příklady 2 až 8
Analogickým postupem jako v příkladu 1 se připraví rovněž následující sloučeniny:
H R
C^OOC^y^COOR2,
Cl·^ N CH-O-Y-NR3^ H příklad R R2 Y —NR3R4 izolovaná teplota analýza {%) číslo forma tání (°C) nalezeno (vypočteno)
to CO t—' o ' CM co 03
'šT co CO 03 CM t>- £> CO to to w i£J OD
tn* CM to*10- uíO. oo co“! * 00 IO - to
to* to LO 00 co to
o CM sjí co CO 00 sjf to rH O cm £3 CM
oq r-1 rH CO CM^ co^tn c^tn o
IO* to* co* co* to* to* co* ccT 10*10* ccf co to*
o co rH O co co
co co oo Í.O CM CO co o CD rH o
co sj? °1lo* ^CO* QM? ' Ř.co* co o co
M? io io to CO LO -Φ to 00 to O* <£> to*
LO IO ’ to >—' to to ' CD ' to
Ml ts to 00
t> rH C-s to rH
rH CM rH oo í> CM
O >N >N >N >N >N >tS)
CO rH cd cd cd cd cd
CM CO co CM CM
f> rH o. 03 rH
r-l CM rH ea
(O
N
X
X
y.
a y
N
E u
£ 'ež
K o
K o
n
X y
a y
a y
a o
a y
a a a
y y y
N IN
a a a
y y y
.0 a
y a
y a
y a
y
CM CO tx oo

Claims (3)

  1. predmet vynalezu
    1. Způsob výroby substituovaných derivátů 1,4-dihydropyridinu obecného vzorce I
    Y známená skupinu —-(CH2J2— nebo skupinu — (CHzjs—,
    R představuje arylový nebo heteroarylový zbytek,
    R1 a R2 nezávisle na sobě znamenají vždy alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo 2-methoxyet)hylovou skupinu a
    R3 a R4 buď nezávisle na sobě znamenají vždy alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo arylalkylovou skupinu obsahující v alkylové Části 1 až 4 atomy uhlíku, nebo
    R3 a R4 společně s dusíkovým atomem, na který jsou navázány, tvoří zbytek vzorce
    -o nebo kde
    R5 představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, arylovou skupinu, arylalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylové části nebo benzhydrylovou skupinu, přičemž shora zmíněný výraz aryl znamená fenylový zbytek, popřípadě substituovaný jedním nebo dvěma substituenty vybranými ze skupiny zahrnující nitroskupinu, atomy halogenů, alkylové skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupiiny s 1 až 4 atomy uhlíku, trifluormethylovou skupinu a kyanoskupinu, nebo znamená l-naftylovbu či 2-maftylovoiu skupinu a shora zmíněný výraz heteroaryl znamená benzofuranyovou skupinu, benzothienylovou skupinu, pyridylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou methylovou skupinou nebo kyanoskupinou, chinolylovou skupinu, henzoxazolylovou skupinu, benzthiazolylovou skupinu, furylovou skupinu, pyrimidinylovou skupinu a ethienylovou skupinu, popřípadě monosubstituovamou halogenem nebo alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, a jejich farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce IV
    R γ l
    R OOC^CH
    CHj O tivl ve kterém
    R a R1 mají shora uvedený význam, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce V
    X
    CH
    COOR*
    NHf^Ctyo-Y-NRW (V) ve kterém
    R2, R3, R4 a Y mají shora uvedený význam, v organickém rozpouštědle při teplotě 60 až 130 °C, načež se popřípadě výsledná sloučenina obecného vzorce I převede reakcí s vhodnou kyselinou na svoji farmaceuticky upotřebitelnou adiční sůl s kyselinou.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako výchozí látky použijí odpovídající sloučeniny obecných vzorců IV a V, za vzniku sloučenin obecného vzorce I, ve kterém
    R znamená 1-naftylovou skupinu, fernylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem, trifluormethylovou skupinou, kyanoskupinou nebo 'nitroskupinou, thienylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem, pyridylovou skupinu nebo chinolylovou skupinu,
    R3 a R4 bud nezávisle na sobě znamenají vždy alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo benzylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou na aromatickém kruhu halogenem nebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo
    R3 a R4 společně s dusíkovým atomem, na který jsou navázány, tvoří zbytek vzorce nebo
    -N
    OV kde
    R5 představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou halogenem, benzylovou skupinu, popřípadě monosubstituovanou na aromatickém kruhu halogenem, nebo benzhydrylovou skupinu, a jejich farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se jako výchozí látky použijí odpovídající sloučeniny obecných vzorců IV a V, za vzniku sloučenin obecnéiho vzorce I, ve kterém
    Y znamená skupinu [CH2}z,
    R představuje 1-naftylovou nebo 2-chlorfenylovou skupinu,
    R1 a Rz nezávisle na sobě znamenají vždy methylovou nebo ethylovou skupinu a
    R3 a R4 představují methylové skupiny, a jejich farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami.
CS83125A 1981-03-14 1982-03-08 Způsob výroby substituovaných derivátů 1,4-dihydropyridinu CS228943B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8108088 1981-03-14
CS821571A CS228917B2 (en) 1981-03-14 1982-03-08 Method of preparing substituted derivatives of 1,4-dihydropyridine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS228943B2 true CS228943B2 (cs) 1984-04-16

Family

ID=25745466

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS83125A CS228943B2 (cs) 1981-03-14 1982-03-08 Způsob výroby substituovaných derivátů 1,4-dihydropyridinu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS228943B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS228917B2 (en) Method of preparing substituted derivatives of 1,4-dihydropyridine
CZ286621B6 (cs) Tromethaminová sůl (+)-(S)-2-(3-benzoylfenyl)propionové kyseliny, způsob její výroby a farmaceutický prostředek s jejím obsahem
JP5575979B2 (ja) シアノ基を含有するチエノピリジンエステル誘導体、その調製方法、使用および組成物
KR102418211B1 (ko) 일시적 수용체 전위 a1 이온 채널의 억제
JP2005232179A (ja) 3−フェニルスルホニル−3,7−ジアザビシクロ[3,3,1]ノナン−化合物を含有する抗不整脈剤
JPH0428269B2 (cs)
CZ541388A3 (en) Derivatives of 1,4-dihydropyridine, process of their preparation and pharmaceutical compositions containing thereof
EP3315505B1 (en) Deuterated thienopiperidine derivatives, manufacturing method, and application thereof
PT87716B (pt) Processo para a preparacao de cicloalquilamidas de (8 beta)-1-alquil-6-(substituidas)ergolinas
JP2007523926A (ja) 心房収縮性の選択的増加及び心不全の治療のためのKv1.5遮断剤
SK160095A3 (en) Novel (1-phenyl-1-heterocyclyl)methanol and (1-phenyl-1-heterocyclyl)methylamine derivatives
HU199858B (en) Process for producing piperazinecarboxylic acid derivatives and pharmaceutical compositions comprising such compound
CS228943B2 (cs) Způsob výroby substituovaných derivátů 1,4-dihydropyridinu
WO2009097774A1 (zh) 芳基哌嗪衍生物在制备用于治疗疼痛的药物中的用途
JPH03151381A (ja) 新規化合物、その製法及びそれを含む医薬組成物
US4644004A (en) Pyridynecarboxylic esters of dopamine and of its N-alkyl derivatives
JPS5976083A (ja) ジヒドロピリジン類
JPS6216417A (ja) 虚血性心疾患・不整脈治療・予防剤
US3944671A (en) Treatment of adrenal malfunction
JP2851117B2 (ja) インドール誘導体およびそれらを有効成分とする抗潰瘍薬
JP2002511451A (ja) アザシクロアルカン誘導体、その製造及び治療上の使用
JP3000713B2 (ja) ジヒドロピリジン化合物を含有する内耳微小循環改善剤
US4678796A (en) 2-alkylidene derivatives of 1,2,3,4-tetrahydropyridine-2,5-pyridine carboxylic acid dialkyl esters useful for treatment of cardiovascular disorders
KR100350737B1 (ko) 2-클로로-3-페닐아미노-5-히드록시-1,4-나프탈렌디온 유도체
JP5597400B2 (ja) ヒスチジン誘導体を含有する医薬