CS228884B1 - Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu - Google Patents

Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu Download PDF

Info

Publication number
CS228884B1
CS228884B1 CS826277A CS627782A CS228884B1 CS 228884 B1 CS228884 B1 CS 228884B1 CS 826277 A CS826277 A CS 826277A CS 627782 A CS627782 A CS 627782A CS 228884 B1 CS228884 B1 CS 228884B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tread
fabric
fabrics
fabric layer
openings
Prior art date
Application number
CS826277A
Other languages
English (en)
Inventor
Pavol Ing Csc Kabina
Dusan Ing Csc Huska
Vaclav Mrstina
Original Assignee
Pavol Ing Csc Kabina
Dusan Ing Csc Huska
Vaclav Mrstina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavol Ing Csc Kabina, Dusan Ing Csc Huska, Vaclav Mrstina filed Critical Pavol Ing Csc Kabina
Priority to CS826277A priority Critical patent/CS228884B1/cs
Publication of CS228884B1 publication Critical patent/CS228884B1/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu, např. pro průjezd vozidel, se vyznačuje tím, že je vytvořený z vrstvené vpichované textilie sestávající z nosné tkaninové vrstvy, opatřené alespoň na jedné straně rounem ze syntetických vláken, z nichž některá jsou seskupena do vazných svazků, rozmístěných pravidelně na ploše rouna a provazujících alespoň část tloušťky foěhounu obsahujícího množství otvorů pro zasunutí výztuží. Nosná tkaninová vrstva sestává z jedné nebo dvou tkanin.

Description

Vynález se týká běhounu k dočasnému zpevnění povrchu terénu, například pro průjezd vozidel.
V mnohých případech ve stavební a jiné praxi je třeba jednorázově dopravit na určité místo v terénu různý nfateriál, stroje nebo lidi. V deštivém období se stávají nezpevměné cesty neprůjezdnými pro speciální vozidla v místech, kde dochází k hromadění povrchové vody. Často je třeba překonat nedostatečně pevný terén v místech mimo vybudované cesty. Vzhledem k tomu, že se obvyklo jedná o jednorázovou přepravu jedním nebo několika vozidly, nepřichází v úvahu z ekonomického nebo časového důvodu vybudování přístupové cesty. V těchto případech se používá několika způsobů zpevňování povrchu terénu.
Poměrně často používaný, ale už zastaralý způsob je pokrytí nepevné části cesty nebo terénu slaměnými nebo proutěnými rohožemi. Tento způsob je sice jednoduchý, ale má řadu nevýhod, zejména velkou pracnost při přepravě rohoží a při jejich kladení na vymezenou trasu a velkou spotřebu materiálu, který se dá jen jednorázově použít.
Výhodnější je způsob zpevňování povrchu terénu či cesty dřevěnými pražci. Jeho nevýhodou je poměrně velká hmotnost zpevňovacího materiálu a rovněž velká pracnost při přípravě a budování dočasné vozovky.
Technicky vyspělejší je známý způsob, používaný zejména ve vojenství a při němž se terén zpevňuje kovovými, různě profilovanými a vzájemně spojenými deskami. Případně tyto desky vytvářejí souvislý běhoun, který při přeipravě je ve formě nábalu umístěného na nákladním autě a při kladení se odvíjí z tohoto nábalu pro každou vozidlovou stopu zvlášť. Kovové pásy mohou sestávat z různě upravených desek, jež jsou skládačkovým způsobem, to je cik—cak uložené na vozidle a z něho jsou speciálním zařízením ukládané přímo na terén určený ke zpevnění.
Nevýhodou tohoto známého způsobu je použití velmi těžkých kovových desek, takže jedno vozidlo je schopno převážet desky v množství postačujícím ke zpevnění nejvýše 100 m terénu.
Konečně je známý způsob zpevňování terénu, při němž se na terén nejprve položí pás netkané textilie, tak zvané geotextilie a na ni se ukládá kovová konstrukce, jež přichází do styku s koly vozidel a má za úkol rozvádět flak na celou plochu geotextilie. Nevýhodou tohoto způsobu je potřeba dvou kladení materiálů, která vyžadují dvě oddělené zásoby ve formě nábalu či stohů geotextilie.
Uvedené nevýhody si klade za úkol odstranit běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu, například pro průjezd vozidel, a jeho podstata spočívá podle vynálezu v tom, že je vytvořený z vrstvené vpichované textilie sestávající z nosné tkaninové vrstvy opatřené alespoň na jedné straně rounem ze syntetických vláken, z nichž některá jsou seskupena do vazných svazků, rozmístěných pravidelně na ploše rouna a provazujících alespoň část tloušťky běhounu obsahujícího množství otvorů pro zasunutí výztuží, U prvního možného provedení běhounu sestává nosná tkaninová vrstva z jedné tkaniny, například ze skleněných nebo syntetických vláken, na jejíž jedné straně je navpichované rouno a otvory pro zasunutí výztuží jsou ve tvaru souběžných řad zářezů, přerušovaně směřujících po osnově tkaninové vrstvy, přičemž délka zářezů je závislá na průměru r výztuže. U druhého možného provedení běhounu sestává nosná tkaninová vrstva ze dvou, na sobě ležících tkanin, například z » polyamidového hedvábí, a na vnější straně jedné z těchto tkanin je navpichované rouno a běhoun obsahuje dva druhy vazných svazků, z nichž první druh provazuje rouno a k němu přiléhající tkaninu, kdežto druhý druh provazuje celou tloušťku běhounu a je uspořádaný do pruhů, širokých například 40 až 100 cm, směřujících kolmo k délce běhounu přes celou jeho šířku, přičemž pruhy jsou od sebe oddělené mezerou, širokou například 10 až 30 cm, vytvářející mezi oběma tkaninami otvory ve tvaru dutin táhnoucích se přes celou šířku běhounu. U třetího možného provedení běhounu sestává tkaninová vrstva ze dvou na sobě ležících tkanin a na vnější straně obou tkanin je navpichované rouno, zatímco vazné svazky jsou jako ,u výše popsaného druhého provedení běhounu.
Všechna provedení běhounu mohou být vytvořena ve dvou stejných pásech, umístěných souběžně vedle sebe a oddělených od sebe mezerou, přičemž oba pásy jsou spolu spojené výztužemi udržujícími pásy od sebe ve zvolené vzdálenosti, odpovídající napřiklad rozteči vozidlových kol. Vrstvená vpichovaná textilie může být alespoň na jednom svém povrchu natavená. Zasunutím kovových výztuží do otvorů ve tvaru zářezů či dutin se běhounu dodá potřebná odolnost vůči tlaku kol vozidla, který se rozvádí na celou plochu běhounu, takže nedochází k zatlačení kol do nepevného terénu. Konce kovových výztuží jsou buď opatřeny fixačními dílci, například hlavicemi, nebo sousedící konce jsou spojené ohebnou spojkou, takže výztuže se nevysunují z otvorů a běhoun lze namotávat do nábalu me>bo skládačkově, to je cik—cak stohovat.
Podstata vynálezu lépe vynikne z popisu příkladů jeho provedení, doprovázeného výkresem, kde představuje obr. 1 podélný řez prvním provedením běhounu, obr. 2 pohled shora na běhoun z obr. 1, obr. 3 podélný řez druhým provedením běhounu, obr. 4 podélný řez třetím provedením běhounu a obr.
pohled shora na dvoupásový běhoun.
Příklad 1
Běhoun, schematicky znázorněný na obr. 1 a 2, se vyrobí takto:
Z druhotných polypropylenových vláken se připraví rouno 1 o hmotnosti 100 až 300 g.m-2. Toto rouno 1 so položí na nosnou tkaninovou vrstvu 2 sestávající z jedné skloněné .tkaniny. Navrstvený útvar se spojí vpichováním za použití plstících jehel, které mají pouze jeden osten umístěný co nejblíže hrotu jehly. Plstící jehly tohoto provedení jen nepatrně poruší vazbu skleněné tkaniny a vytvářejí dostatečně pevné vazné svazky, zde tak zvaný první druh vazných svazků 3, z některých vláken rouna 1 a provazují jimi rouno 1 i tkaninovou vrstvu
2. První druh vazných svazků 3 je stejnoměrně rozmístěný po celé ploše rouna 1.
Vlákna, protažená .vpichováním na vnější stranu tkaninové vrstvy 2 se mohou natavit známým postupem využívajícím sálavého tepla, čímž se zvětší pevnost provázání běhounu. Pak se v běhounu zhotoví otvory 4 ve tvaru zářezů, které jsou přerušované a uspořádané v souběžných řadách směřujících po osnově tkaninové vrstvy 2. Délka jednotlivých otvorů 4 se řídí podle průměru výztuží 5 zasunutých do otvorů 4 tak, že se střídavě nacházejí nad povrchem rouna 1 a tkaninové vrstvy 2.
Sousední konce výztuží 5 mohou být spojeny neznázorněnou ohebnou spojkou, jež zamezuje vysouvání výztuží 5 z otvorů 4. Ohebná spojka může být nahrazena jiným vhodným dílcem, například hlavicí nebo závlačkou.
Příklad 2
Běhoun, schematicky znázorněný na obr.
3, se vyrobí takto:
Ze směsi syntetických vláken, zde polyamidových, polyesterových a polypropylenových, která jsou převážně odpadová, sc> vyrobí rouno 1 o hmotnosti 200 až 400 g.
. m~2. Rouno 1 se položí na první tkaninu 2a z polyamidového hedvábí a tento dvouvrstvý se spojí mírným vpichováním, tím se rozumí 30 až 50 vpichů/cm2. Při vpichování vzniká první druh vazných svazků 3. Potom se spojený dvou-vrstvý útvar položí první tkaninou 2a na druhou tkaninu 2b, jež je rovněž z polyamidového hedvábí a takto připravený třívrstvý útvar se spojí ze strany rouna 1 intenzitou 70 až 150 vpichů/cm2, přičemž se vpichování provádí přerušovaně, to znamená, že zatímco třívrstvý útvar postupuje vpichovacím polem, tak na délce 40 až 100 cm se vpichuje a provazuje druhým druhem vazných svazků 3a provazujících celou tloušťku třívrstvého útvaru, to je rouno 1 a nosnou tkaninovou vrstvu 2, jež zde obsahuje první tkaninu 2a a druhou tkaninu 2b; pak se vyřadí z činnosti plstící jehly na dobu, během níž třívrstvý útvar postoupí o 10 až 30 cm,, takže na tomto 10 až 30cc<ntimetrovém úseku nevzniká druhý druh vazných svazků 3a a mezi oběma tkaninami 2a, 2b se zde vytvoří otvor 4 ve tvaru dutiny, táhnoucí se přes celou šířku běhounu a sloužící pro zasunutí výztuže 5. Právě popsaný postup přerušovaného vpichování se opakuje po celé délce běhounu.
Konce druhého druhu vazných vláken 3a, vyčnívající nad povrch druhé tkaniny 2b se mohou natavit, aby se zvýšila pevnost spojení tří vrstev běhounu.
Také zde se mohou výztuže S zajistit proti vysouvání z otvorů 4, jak je uvedeno v příkladu 1.
Příklad 3
Běhoun, znázorněný na obr, 4, se vyrobí takto:
Z odpadových polypropylenových vláken se vyrobí dvě stejná rouna 1, každé o hmotnosti 150 až 300 g . m-2. Pak se připraví dvě řídké tkaniny 2a, 2b, utkané z fibrilovaných polypropylenových pásků. Naito se na každou tkaninu 2a, 2b položí jedno rouno 1 a dvouvrstvé, takto vytvořené útvary se odděleně mírně vpičhují, to je 30 až 50 vpichy/ /cm2, aby došlo ke spojení rouna 1 s první tkaninou 2a, respektive s druhou tkaninou 2b, prvním druhem vazných svazků 3.
Potom se vpichované dvouvrstvé útvary položí na sebe tak, že tkaniny 2a, 2b se dotýkají celými svými plochami a navrstvený útvar se jednostranně vpichuje intenzitou 70 až 150 vpichů/cm2, přičemž se vpichování provádí přerušovaně jak je popsáno v příkladu 2. Vpichuje· ee ze strany první tkaniny 2a.
Povrch rouna nacházejícího se na odvrácené straně vpichu, kde je to rouno na druhé tkanině 2b, se může natavit, aby se zafixovaly vystupující konce druhého druhu vazných svazků 3a. Nevylučuje se ani mož* nost natavení obou povrchů běhounu, aby se usnadnilo čištění těchto povrchů. Také zde se mohou výztuže 5 zajistit proti vysouvání z otvorů 4, jak je uvedeno v příkladu
1.
Příklad 4
Běhoun, znázorněný na obr, 5, se vyrobí takto: Podle příkladu 1, nebo 2, nebo 3 se zhotoví běhoun o šířce postačující pro projetí vozidlových kol, zde je to 70 cm. Pak se dva stejné běhouny navlečou na výztuže 5, na nichž jsou umístěny souběžně vedle· sebe a jsou od sebe odděleny mezerou tak, aby vzdálenost mezi podélnými osami běhounů odpovídala přibližně rozteči vozidlových kol.

Claims (6)

  1. předmět
    1. Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu, například pro průjezd vozidel, obsahující v příčném směru množství otvorů pro zasunutí výztuží, například otvory jsou ve tvaru souběžných řad zářezů přerušovaně směřujících po délce běhounu, nebo příčr ných dutin, vyznačený tím, že je vytvořený z vrstvené vpichované textilie sestávající z nosné tkaninové vrstvy (2) opatřené alespoň na jedné straně rounem (1) ze syntetických vláken, z nichž některá jsou seskupena do vazných svazků (3, 3a) rozmístěných pavide-lně na ploše rouna (1) a provazujících alespoň část tloušťky běhounu.
  2. 2. Běhoun podle bodu 1, obsahující množství otvorů ve tvaru souběžných řad zářezů, přerušovaně směřujících po osnově tkaninové vrstvy a délka těchto zářezů je závislá na průměru výztuže, vyznačený tím, že nosná tkaninová vrstva (2j sestává z jedné tkaniny, například ze skleněných vláken, na jejíž jedné straně je navpichované rouno (1).
  3. 3. Běhoun podle bodu 1, obsahující množství otvorů ve tvaru příčných dutin, vyznačený tím, že nosná tkaninová vrstva (2) sestává ze dvou, na sobě ležících tkanin (2a, 2b), například z polyamidového hedvábí, a na vnější straně jedné z těchto tkanin (2a) je navpichované rouno (1) a běhoun obsaYNALEZU huje dva druhy Vazných svazků (3, 3a), z nichž první druh vazných svazků (3) provazuje rouno (1) a k němu přiléhající tkaninu (2a), kdežto druhý druh vazných svazků (3a) provazuje celou tloušťku běhounu a je- uspořádaný do pruhů, širokých například 40 až 100 cm, směřujících kolmo k délce běhounu přes celou jeho šířku, přičemž pruhy jsou od sebe oddělené mezerou, širokou například 10 až 30 cm, vytvářející mezi oběma tkaninami (2a, 2b) otvory (4j ve tvaru dutin táhnoucích se přes celou šířku běhounu.
  4. 4. Běhoun podle bodů 1 a 3, vyznačující se tím, že tkaninová vrstva (2) sestává ze dvou, na sobě ležících tkanin (2a, 2b) a na vnější straně obou tkanin je navpichované rouno (1).
  5. 5. Běhoun podle bodů 1 a'ž 4, vyznačující se tím, že vrstvená vpichovaná textilie je vytvořena ze dvou stejných pásů, umístěných souběžně vedle sebe a oddělených od sebe mezerou, přičemž oba pásy jsou spolu spojené výztužemi (5) udržujícími pásy od sebe ve zvolené vzdálenosti, jež například odpovídá rozteči vozidlových kol.
  6. 6. Běhoun podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že vrstvená vpichovaná textilie je alespoň na jednom svém povrchu natavená.
CS826277A 1982-08-30 1982-08-30 Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu CS228884B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS826277A CS228884B1 (cs) 1982-08-30 1982-08-30 Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS826277A CS228884B1 (cs) 1982-08-30 1982-08-30 Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS228884B1 true CS228884B1 (cs) 1984-05-14

Family

ID=5409454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS826277A CS228884B1 (cs) 1982-08-30 1982-08-30 Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS228884B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2166019C2 (ru) Текстильная сетка для армирования слоев, связанных с помощью битумов (варианты)
US6729807B1 (en) Integral lofty polymer grid and fiber web matrix turf reinforcement mats
US5766735A (en) Mat produced on the basis of a nonwoven
DE69837969T2 (de) Schlingenartiges material, herstellungsverfahren und dessen verwendung
US4211807A (en) Reinforced non-woven fabrics and method of making same
EP2358940B1 (de) Pressfilz und verfahren zu seiner herstellung
JPH06509395A (ja) 抄紙機用クロス
DE2020594A1 (de) Nadelfilzware und Verfahren zu ihrer Herstellung
PL193239B1 (pl) Geosiatka o dużej powierzchni i dużej wytrzymałości na rozciąganie, sposób i urządzenie do ciągłego wytwarzania geosiatki oraz zastosowanie geosiatki
DE602005004963T2 (de) Papiermacherfilz mit punktuell gebundener Zwischenschicht aus Fasern geringer Feinheit
EP2358939B1 (de) Papiermaschinenbespannung und verfahren zu deren herstellung
CS228884B1 (cs) Běhoun k dočasnému zpevnění povrchu terénu
US7527847B2 (en) Single-layer interior lining element
JP4843818B2 (ja) 多軸積層不織布からなるジオグリッドおよびその製法
DE20120605U1 (de) Innenverkleidungsteil, insbesondere für Kraftfahrzeuge
DE102004062895A1 (de) Textile Abstandsstruktur und Verfahren zu ihrer Herstellung
JP4947847B2 (ja) 補強盛土用シート
DE2315551A1 (de) Einlagevliesbahn zur herstellung von versteifungseinlagen von bekleidungsstuecken
JP2021523991A (ja) ジオコンポジット、およびその製造方法
ATE317031T1 (de) Verbundmaterialien mit zwei oder mehr schichten aus kunststofffilamentarer vliesstoffbahn und glasgewebebahnen und glasnetzbahnen
JP2534960Y2 (ja) 土木用排水材
US20110091282A1 (en) Drainage element and method and machine for making same
JPH086820Y2 (ja) シート状の土木用排水材
JP3512256B2 (ja) 土木用シート
JPS6023725B2 (ja) 土木用材料