CS228828B1 - piogná textilie s hygienickou vrstvou - Google Patents

piogná textilie s hygienickou vrstvou Download PDF

Info

Publication number
CS228828B1
CS228828B1 CS687382A CS687382A CS228828B1 CS 228828 B1 CS228828 B1 CS 228828B1 CS 687382 A CS687382 A CS 687382A CS 687382 A CS687382 A CS 687382A CS 228828 B1 CS228828 B1 CS 228828B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
layer
fabric
knitted
knit
hygienic
Prior art date
Application number
CS687382A
Other languages
English (en)
Inventor
Bohumil Ing Drsc Piller
Marta Linkensederova
Alena Dosedlova
Milada Ing Kramplova
Jan Kupco
Ladislav Sedlacek
Original Assignee
Piller Bohumil
Marta Linkensederova
Alena Dosedlova
Kramplova Milada
Jan Kupco
Ladislav Sedlacek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Piller Bohumil, Marta Linkensederova, Alena Dosedlova, Kramplova Milada, Jan Kupco, Ladislav Sedlacek filed Critical Piller Bohumil
Priority to CS687382A priority Critical patent/CS228828B1/cs
Publication of CS228828B1 publication Critical patent/CS228828B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)

Abstract

Plošná textilie s hygieniokou vrstvou je zhotovena z více vrstev, nejčastěji ze dvou nebo tří vrstev. Hygienioká vrstva vytváří v ni rubovou vrstvu, Je upletena z hydrofóbnioh nití z nekonečných syntetiokýoh vláken, zejména z tvarovaných polypropylenových vláken a je spojena s lícní vrstvou ve vazných místech rozmístšnýoh v oelé ploše plošné textilie v počtu nejméně 2.om . Lícní vrstva je buá pletenina z hydrofilní příze, například bavlnšné a/nebo viskozové, anebo tato pletenina může být na volné straně opatřena ploěnou textilií, přírodní nebo syntetickou usní, syntetickou folii nebo podobně

Description

Vynález se týká plošné textilie s hygienickou vrstvou, zhotovené z více vrstev, zejména ze dvou nebo tří vrstev, a obsahující hydrofóbní a hydrofilní vlákna. Textilie je vhodná obzvláště na prádlové výrobky a ošacení, například sportovní ošacení.
Prádlové úplety s dobrým komfortem nošení, jež se mají vyznačovat především dobrým transportem potu, se dosud vyráběly převážně z vlny nebo bavlny. Přírodní vlákna zajišíují dobrou savost a tím také určitý transport vlhkosti. Výzkum v posledních letech však ukázal, že pro komfort nošení, který zaručuje potřebnou výši oděvně fyziologických vlastností, nezávisí jen na savosti textilního materiálu, ale především na okolnostech, za nichž se pot a vlhkost ve formě par transportuje s pokožky těla na vnější povrch textilie kryjící tělo.
Je známo poměrně mnoho vynálezů řešících problém transportu potu. Například japonský patentový spis č. 3,111 166 chrání dvojitou pleteninu pro spodní ošacení nebo pro prádlové výrobky, která je vyrobena na pletacích strojích jemného fc) dělení z tlustých nití, zejména předených bavlněných či vlněných a z tenkých nití, například tvarovaných nepravým zákrutem. Očka tenkých nití jsou poměrně kratší nebo menší než očka z tlustých nití, jež zřetelně vystupují na povrch pleteniny ve směru sloupků, takže vlastně vytvářejí líc pleteniny. Tenké niti tvoří jádro pleteniny, to je základ; hustota5 Oček z tenkých nití je o polovinu menší než hustota oček z tlustých nití.
Francouzský patentový spis č. 2,459 851 se vztahuje na pleteninu sestávající ze dvou vrstev pletených v jednolícní hladké vazbě a vzájemně spojených ve vazných místech rozmístě“ ných ve vrstvách.
- 5 228 828
Jednolícní zátažná pletenina vyrobená ze dvou orientovaných jednolícních zátažných základních pletenin, vzájemně přeřazených ve směru řádků i sloupků, je předmětem čs. vynálezu podle AO č. 187 172. Platinové obloučky každé základní pleteniny procházejí pod stěnami oček druhé základní pleteniny, přičemž jedna základní pletenina je vytvořena z příze opačného zákrutu než druhá základní pletenina.
Plošný útvar, známý z DOS č. 2,530 806 je pleten ze dvou přízí tak, že povrch jeho jedné strany je vytvářen výlučně z jehelních obloučků a z kliček jedné příze a druhá je obdobně vytvářena, avšak druhou přízí.
Ze sovětského vynálezu podle AO č. 549 527 jsou známé dvě jednolícní pleteniny, z nichž každá je pletena na jazýčkových jehlách normálního provedení v jednom lůžku dvoulůžkového pletacího stroje. Tyto dvě jednolícní pleteniny jsou spojeny vaznou nití vytvářející mezi pleteninami sloupky. Otevřené kličky vazné niti se tvoří ve chvíli, kdy jehly jednoho lůžka jsou ve zdvižené poloze, avšak s předcházejícím řádkem na otevřených jazýčcích. V druhém lůžku jsou jehly v tomto okamžiku v uzavírací poloze s očky pod uzavřeným háčkem. Vaznou nit přivádí společně pod obě lůžka jeden kladecí přístroj, jehož základní poloha je v ose mezi oběma lůžky stroje. Vazná nit spojuje obě jednolícní pleteniny.
DGM č. 7,800 948 se vztahuje na kombinovanou pleteninu sestávající ze dvou oddělených pletenin, které jsou spolu spojeny chytovými kličkami nebo očky na způsob vzoru, přičemž mezi spojovacími místy se nacházejí duté prostory. Tato kombinovaná pletenina je zajímavá tím, že mezi oběma samostatnými pleteninami je zavedena nejméně jedna příze, která nevytváří očka a jejíž objem se během následujícího procesu úpravy zvětší natolik, že přiměřeně vyplní uvedené duté prostory.
Dvojitá pletenina s jednou stranou v interlokové vazbě, známá z britského patentového spisu č. 1,557 753, má všechna očka na lícní straně z polyesterových přízí a její rubová strana je upletena z bavlněných přízí platinovými očky v odstupech od sebe, vytvářejícími chytová očka s očky polyesterové lícní strany pleteniny.
228 828
Další britsky patentový spis č. 1,472 932 popisuje pletený filtrační materiál ze dvou soustav nití, z nichž každá tvoří samostatný jednolícní zátažný úplet s propojením mezi sebou. Jedna soustava nití se objevuje na lícní straně v každém lichém sloupku oček a v podobě volných kliček za každým sudým sloupkem oček na rubové straně očka, v každém sudém sloupku oček a za každým lichým sloupkegi oček podložené kličky. Tím je dána filtrační schopnost.
Z DGM č. 7,521 944 je známa textilie pro sportovní ošaceni, která sestává z oboulícního úpletu vytvořeného dvěma různými přízemi, z nichž jedna plete povrch jedné strany textilie a druhá příze povrch druhé strany. Při vytváření otvorů v očkách na způsob pórů, je povrch jedné strany tvořen jehelními obloučky a smyčkovými obloučky z první příze a povrch druhé strany jehelními obloučky.
Ve francouzském patentovém spise č. 2,376 911 se popisuje kombinovaná pletenina, jež obsahuje na lícní straně pleteninu z hrubé příze, kdežto rubová strana je vytvořena z jemné příze, přičemž obě příze jsou vzájemně provázány takovým způsobem, že na rubové straně kombinované pleteniny vznikne.alespoň do určité míry jemnější povrch než na lícní straně.
Francouzský patentový spis č. 1,296 526 chrání oboulícní pleteninu, která se plete chytovou vazbou tak, že jedna strana pleteniny je z polyamidové příze a druhá strana je z polyvinylchloridové příze.
Předmětem DGM č. 1,996 120 je úplet, jehož lícní strana je upletena ze spřádané nebo tvarované příze syntetické či polosyntetické. Krycí nití je elastická příze nebo jádrová příze s jádrem z polyuretanové příze nebo nekonečné tvarované příze. Elastická příze vytváří řádky lícní a rubové, nebo keprové.
V sovětském vynálezu podle AO S. 208 878 se popisuje zátažná pletenina, jejíž každý řádek oček je upleten ze dvou nití, přičemž očka jedné niti jsou na lícní straně pleteniny a očka druhé niti jsou na rubové straně a jsou spolu spojené rubovými kličkami. Tato pletenina je zhotovena na okrouhlém vícesystémovém pletacím stroji a má vzhled hladké pleteniny, přičemž
228 828 _ 5 rubové kličky lícních oček jsou propleteny s rubovými kličkami rubových oček téhož řádku.
Z francouzského patentového spisu č. 1,199 361 je známý oboulícní úplet tvořený dvěma samostatnými vrstvami ze dvou přízí, z nichž jedna je hydrofobní a druhá hydrofilní. Hydrofóbní příze je z polyamidu, polyesteru nebo polyvinylchloridu, nikoli z polypropylenu. Úplet je vyrobený na dvoulůžkovém stroji nebo interloku.
Jiný francouzský patentový spis č. 1,373 260 chrání pleteninu ze dvou nití, pletenou na dvou soustavách jehel tak, že jedna nit se přivádí k oběma soustavám a tvoří líc, zatímco druhá nit je přídavným podavačem přiváděna pouze k jedné soustavě jehel a vytváří s první nití rub úpletu.
Rakouský patentový spis č. 2Q6 561 se vztahuje na plošný úplet sestávající ze dvou samostatných a navzájem provázaných pletenin, z nichž jedna je oboulícní, kdežto druhá, která je jednolícní, je upletena z jemnější pružnější příze tak, že ji není vidět ani na rubu, ani na líci úpletu. Oboulícní pletenina je z objemné polyakrylové příze a jednolícní pletenina je z kadeřené polyamidové niti.
Podle švýcarského patentového spisu č. 377 471 lze vyrobit krytou pleteninu, vhodnou na tepláky, u níž soustava krycích nití, vytvářející lícní stranu, je z polyamidových nití a výplňkovásoustava je z bavlněné příze a je počesaná.
Z patentového spisu USA č. 3»451 232 je známa pletenina vyrobená nejméně ze dvou druhů přízí, například z vlněných a syntetických přízí. Pletenina se zhotovuje na dvoulůžkovém nebo okrouhlém pletacím stroji a způsob pletení spočívá v použití jednoho druhu příze na vnitřní straně pro normální vytváření zadní, strany pleteniny, zatímco jiného druhu příze se používá na vnější straně pro vytváření přední strany pleteniny. Po upletení se výrobek obrací.
DAS č. 1,073 673 popisuje zátažnou ýboulícní pleteninu sestávající z řádků, v nichž je krycí nit na druhé straně a z řádků tvořených pouze jednou nití, jejíž tlouštka se však rovná přibližně tlouštce základní a krycí niti.
- 6 228 >28
V časopise Hosiery Times, ročník 1957, str. 70, se taktéž popisuje krytá pletenina, u níž na líci je střížová příze s převážným podílem syntetických vláken a na rubu je kadeřené syntetické hedvábí i
Rovněž je známa dvouvrstvá textilie, která je vytvořena ze dvou jednolícních úpletů, vzájemně spojených nejméně přes jeden řádek alespoň jedním řádkem v interlokové vazbě zapletené do vazby obou jednolícních úpletů. Při výrobě této textilie se vytvářejí současně na interlokovém stroji dva jednolícní úplety, načež ee vždy po vytvoření nejméně jednoho řádku každého úpletu připlete na oba úplety alespoň jeden společný řádek v interlokové vazbě, spojující oba úplety v jeden celek.
Předmětem francouzského patentového spisu č. 2,273 449 je způsob výroby antialergické textilie z polyamidových a bavlněných přízí. Při výrobě této textilie, určené na sppdní dámské nebo pánské prádlo, se postupuje tak, že se uplete řádek z polyamidové příze a další řádek se vytvoří ze dvou přízí v kombinaci polyamid a bavlna; určitá očka se pletou jenom polyamidovou přízí a bavlněná příze se podkládá. Další řádek ae vytváří polyamidovou přízí na všech jehlách. 2 toho vyplývá, že na rubu textilie vzniká mřížkový plastický vzor, tvořený bavlněnou přízí podkládanou. Mřížka izoluje polyamidový materiál základního úpletu od styku s pokožkou a tak zabraňuje alergické reakci pokožky na tento materiál.
Dvouvrstvá pletenina, známá z DGM č. 7*217 129, je charakteristická tím, že u jedné vrstvy je na jedné straně samostatná jed nolícní vazba a na druhé straně je jednolícní vazba spojené chytovými kličkami s první stranou pleteniny.
Všechny výše uvedené vynálezy v podstatě popisují dvouvrstvé pleteniny, které sestávají ze střižových přízí nebo syntetických nití uspořádaných tak, aby syntetický materiál se pokud možná vůbec, anebo co nejméně dotýkal pokožky, jinými slovy řečeno: nachází se převážně v lícní vrstvě, kdežto v rubové vrstvě převažuje hydrofilní materiál. Tyto známé textilie neřeší^ nebo v nejlepším případě neuspokojivě řeší transport vlhkosti od povrchu po kožky na lícní stranu textilie, protože vlhkost nasákne do hydrofilní rubové vrstvy, kde zůstává v sousedství pokožky a vnější syntetická vrstvi ji neodvádí na povrch textilie.
228 828
- 7 Konečně z čs. vynálezu podle AO * ígi 826 je známý úplet ve tvaru ponožky, jejíž vnitřní strana obsahuje nejméně 50 % hmot. hydrofobních syntetických vláken a vnější strana obsahuje 20 až 100 hmot.% hydrofilních vláken, přičemž obě strany se od sebe liáí vazbou. Tento vynález je úzce omezený na ponožku a v této formě se velmi dobře osvědčil; nepřipouští však vícevrstvé, například třívrstvě provedení.
Po provedení pečlivého rozboru současného stavu, reprezentovaného výše uvedenými výrobky, a zejména na základě cenných poznatků získaných při vývoji a zavádění nánožního úpletu, popsaného ve zmíněném čs. vynálezu podle AO č. 191 826, vznikl úkol navrhnout textilii na ošacení a prádlo, která by svými funkční mi vlastnostmi, zejména rychlým transportem potu od pokožky na povrch textilie, byla pokrokem v porovnání s podobnými známými výrobky.
Tento úkol splňuje plošná textilie s hygienickou vrstvou, zhotovená z více vrstev, zejména ze dvou nebo tří vrstev,.a obsahující hydrofóbní a hydrofilní vlákna a její podstata spočívá podle vynálezu v tom, že hygienická vrstva, vytvářející v plošné textilii rubovou vrstvu, je pletenina sestávající z hydrofobních nití vyrobených z nekonečných syntetických vláken a je spojena s lícní, alespoň jednoduchou vrstvou ve vazných místech, jež jsou rozmístěna v celé ploše plošn^vt3po?A;u nejméně 2.cm”2} přičemž lícní vrstva obsahuje alespoň v části své tlouštky hydrofilní přízi vytvářející pleteninu, která se dotýká hygienické vrstvy. Lícní vrstva je buď jednoduchá a sestává z pleteniny z hydrofilních přízí, zejména bavlněných a/nebo viskózových, anebo je dvojitá a sestává jednak z vrstvy pleteniny z hydrofilních přízí, jež je spojena s hygienickou vrstvou ve vazných místech, a jednak z vnější vrstvy, kterou je plošná textilie tkaná a/nebo pletená nebo netkaná, useň přírodní či syntetická, folie nebo podobně, přičemž vnější vrstva je k pletenině lícní vrstvy buď přilepena, anebo je k ní připevněna vaznými nitmi procházejícími celou tlouštkou plošné textilie, po jejíž celé ploše jsou pravidelně rozmístěny. Hygienická vrstva je upletena zejména z nekonečných polypropylenových vláken, zejména tvarovaných. Pie™ tenina hygienické vrstvy a pletenina lícní vrstvy jsou ve vazných místech spolu spojené například oboulíčním řádkem či sloupkem oČek, vytvořeným v obou pleteninách, zatímco mezi vaznými místy ~ ° ” 228 828 jsou pleteniny upletené samostatně. Vazné místa mohou být vytvořena i chytovou vazbou, přičemž ve vazných místech jedné pleteniny jsou zachycené bud chytové kličky, anebo přenesené očka druhé pleteniny.
Podstata a výhody plošné textilie s hygienickou vrstvou podle vynálezu lépe vyniknou z popisu příkladů provedení, doprovázeného výkresem, kde představuje obr. 1 až 8 vazby plošných textilií podle příkladů 1 až 8, obr. 9 diagramové znázornění teploty vzduchové vrstvy v prostoru mezi povrchem pokožky a textilií v závislosti na době zkoušení a obr.10 diagramové znázornění vlhkosti vzduchové vrstvy z obr. 9.» obr. 11 a l2 plošné textilie v jednolicnich osnovnich vazbách.
Příklad 1
Plošná textilie s hygienickou vrstvou, určená na ošacení, zejména sportovní, a na prádlo a jejíž vazba je znázorněna na obr. 1, se vyrobí na okrouhlém vícesystémovém pletacím -stroji ODZI, dělení 20 E, z hydrofilní a hydrofobní niti.
Hydrofóbní nit 1 je tvarované polypropylenové hedvábí 110 dtex f 33x1 NR a hydrofilní příze 2 je 100% bavlněná příze 14,5 tex. Hmotnost plošné textilie se pohybuje od 130 do 170 g.m . Textilie sestává ze dvou vrstev jednolicnich pletenin, jež jsou spolu spojené ve vazných místech oboulícním řádkem oček tak, aby mezi vrstvami pletenin vznikly příčné dutiny čili mezi vaznými místy se pleteniny pletou samostatně. Rubový sloupek x je posunutý o půl rozteče sloupku doprava.
Konstrukce plošné textilie se vyznačuje tím, že jednolícní pletenina tvořící zde rubovou či hygienickou vrstvu dotýkající se pokožky je upletena z tvarovaného polypropylenového hedvábí, kdežto lícní vrstva je zhotovena z bavlněné hydrofilní příze.
Vysoce hydrofobní a vůči pokožce inertní polypropylenové hedvábí rychle převádí pot od pokožky do hydrofilní lícní vrstvy a vytváří celkem suchou izolační Vrstvu mezi.pokožkou a hydrofilní lícní vrstvou, čímž zajišťuje u plošné textilie příznivé fyziologické účinky a zlepšuje její hygienické vlastnosti. Nekonečná polypropylenová vlékne podporují a urychlují vzlínavost vlhkosti v hygienické vrstvě ve směru k lícní hydrofilní vrstvě.
- 9 Příklad 2
228 828
Plošná textilie s hygienickou vrstvou, jejíž vazba je znázorněna na obr.2, se liší od textilie z příkladu 1 pouze tím, že obě jednolícní pleteniny, to je hydrofóbní hygienická vrstva a hydrofilní lícní vrstva, jsou spolu spojené sloupky oček, takže mezi oběma pleteninami vznikají podélné dutiny.
Příklad 3
Plošná textilie s hygienickou vrstvou, jejíž vazba je znázorněna na obr. 3, se liší od textilie z příkladu 1 pouze tím, že obě jednolícní pleteniny, to je hydrofóbní hygienická vrstva a hydrofilní lícní vrstva, jsou spolu spojené ve vazných místech vytvořených chytovou vazbou tak, že ve vazných místech jedné pleteniny jsou uchyceny chytové kličky druhé pleteniny.
Příklad 4
Plošná textilie s hygienickou vrstvou je v provedení jednolícní pleteniny, jejíž vazba je znázorněna na obr. 4, je zhotovena na okrouhlém vícesystémovém pletacím stroji SINGER, děl. 18E, z hydrofilní příze £, kterou je 100% bavlnářská česaná příze 16,5 tex a pletenina je doplněna na rubové straně kličkami hydrofóbní niti 1, kterou je tvarované polypropylenové hedvábí 56 dtex f 16x2 NR. Rubová strana plni funkci hygienické vrstvy, kde dotykové body s pokožkou jsou vytvořeny z obloučků podkládaných kliček z výše uvedeného polypropylenového hedvábí a transportují vlhkost s povrchu pokožky do hydrofilní lícní vrstvy z bavlněné příze, přičemž zajišťují vzduchový prostor mezi pokožkou a plošnou textilií .
Příklad 5
Plošná textilie s hygienickou vrstvou, jejíž vazba je znázorněna na obr. 5, je oboustranná chytová„pletenina, vyrobená na okrouhlém vícesystémovém pletacím stroji METIN, děl. 20E, z hydrofóbní niti 1, kterou je tvarované polypropylenové hedvábí 110 dtex F 33 x 1 NR, a z hydrofilní příze 2, kterou je rotorová příze 16,5 tex obsahující 60 hmot.% bavlny a 40 hmot.% viskózy.
10Příklad 6
228 828
Plošná textilie a hygienickou vrstvou je v provedení oboulícní kryté pleteniny s převěšovanými očky, jak je patrno z obr. 6, znázorňujícího vazbu této pleteniny. Soustava krycích nití, které tvoří lícní vrstvu, je zhydrofilní příze 2 z bavlny nebo směsi bavlny a viskózy v poměru 60/40. Soustava krytých nití, vytvářejících rubovou či hygienickou vrstvu, je z hydrofóbní niti 1 zhotovené z nekonečných tvarovaných polypropylenových vláken. Vazba s pravidelně rozmístěnými otvory zvyšuje funkční vlast nosti textilie.
Příklad 7
Plošná textilie s hygienickou vrstvou je v provedení oboulícní pleteniny s jednolícním řádkem oček, jak ukazuje obr. 7. Pletenina je zhotovena z hydrofóbní niti X a hydrofilní příze £ tak, že rubová, tak zvaná hygienická vrstva pleteniny s vytaženými očky, vytvořenými z polypropylenového hedvábí, je spojena g očky lícní vrstvy obsahující hydrofilní přízi 2 ze směsi bavlny a viskózy.
Příklad 8
Plošná textilie s hygienickou vrstvou je zhotovena jako oboulícní pletenina s přerušovanou činností jehel 1:1. Její vazba je znázorněna na obr. 8. Rubová, to je hygienická vrstva, je ple tena hydrofóbní nití 1 110 dtex f 33 x 1 NR z nekonečných tvarovaných polypropylenových vláken a je spojena provázáním platinových obloučků s očky lícní vrstvy pleteniny, zhotovené z hydrofilní příze 2 z bavlny nebo ze směsi bavlny a viskózy.
Příklad 9
Třívrstvě plošná textilie s hygienickou vrstvou se zhotoví tak, že na volnou stranu lícní vrstvy textilie podle příkladu 3 se termoplasticky přilepí tkanina v plátnové vazbě, utkaná ze syntetického, zd^polyamidového materiálu. Místo textilie z příkladu 3 se může použít plošná textilie z kteréhokoliv předešlého příkladu. ,
Přiklad 10
228 828
Třivretvá plošná textilie s hygienickou vrstvou sestává z textilie podle přikladu 6, k jejíž volné straně lícní vrstvy je lepením připevněn osnovni úplet zhotovený ze směsi polyamidu a viskozy. Také zde se může místo textilie z příkladu 6 použit plošná textilie z kteréhokoliv předešlého příkladu 1 až 8.
Přiklad 11
Třivretvá plošná textilie s hygienickou vrstvou se zhotoví z textilie zvolené z příkladů 1 až 8, zde je to plošná textilie podle přikladu 8, na jejíž volnou stranu lícní vrstvy se přiloží syntetická useň a takto navrstvený útvar se spojí prošitím nebo propletením·
Přiklad 12
Třivretvá plošná textilie e hygienickou vrstvou se zhotoví z plošné textilie, zvolené z kteréhokoliv příkladu 1 až 8, na jejíž volnou stranu lícní vrstvy se přilepí syntetická folie.
Přiklad 13
Na obr· 11 je znázorněna plošná textilie s hygienickou vrstvou v osnovni jednolicní vazbě. Lícní vrstva pleteniny je zhotovena z bavlněné hydrofilni příze 2, zatímco vrstva rubní je upletena z polypropylenového hedvábí JL v suknové vazbě, přičemž jsou řetízková očka z bavlněné hydrofilni příze 2 provazována v každém druhém řádku spojovacími kličkami oček suknové vazby z polypropylenového hedvábí i. účinnost této konstrukce z hlediska oděvně fyziologických vlastností pleteniny je popsána v příkladě 1.
Příklad 14
Podle obr. 12 je vytvořena plošná textilie s hygienickou vrstvou v osnovni jednolicní vazbě. Licni vrstva pleteniny je zhotovena z bavlněné hydrofilni příze 2 v řetízkové vazbě.
228 828
Rubní vrstva pleteniny je upletena z polypropylenového hedvábí 1_ v atlasové vazbě. Betízková očka z bavlněné hydrofilní příze 2 jsou provazována v každém řádku spojovacími kličkaei atlasových oček z polypropylenového hedvábí 1,. Výhody této konstrukce jsou popsány v příkladě 1.
Pochopitelně se těmito příklady nevyčerpaly všechny možnos ti proveditelné při výrobě plošné textilie s hygienickou vrstvou v rámci předmětu vynálezu.
Plošná textilie podle vynálezu vykazuje lepši komfort nošení, než výše popsané podobné známé výrobky, opačným uspořádáním hydrofóbní a hydrofilní vrstvy, použitím nekonečných polypropylenových vláken na zhotovení rubové, tak zvané hygienické vrstvy a případně vytvořením třívrstvé textilie.
Polypropylenová vlákna jsou výhodná pro svou vysokou hydro fóbnost, která, vykázaná procentem přijímání vlhkosti, činí jen 0,05 %, což je zhruba 8x méně než u polyesteru a 90 x méně než u polyamidu. Nekonečná vlákna nepřerušují vzlínavost vlhkosti jako vlákna střižová, takže zrychlují transport potu od pokožky do hydrofilní vrstvy. Použitím tvarovaných nekonečných polypropylenových vláken se zvyšuje měkkost a objemnost hygienické vrstvy, čímž se zlepší propustnost potu touto vrstvou, Polypropylen nedráždí pokožku a váže na sebe tuk; přispívá proto ke zlepšení fyziologie nošení a k usnadnění praní textilie. Tyto vlastnosti polypropylenu zajištují, že hygienická vrstva nenasókne potem nebo jinou vlhkostí, ale zůstává v podstatě suchá, což pro nositele ošacení z této textilie je příjemný pocit.
Při vývoji plošné textilie podle vynálezu se zkoušely oděv né fyziologické vlastnosti v tak zvané klimatické komoře u tří druhů pletenin:
X, Pletenina ze 100 % bavlněné příze 14,5 tex o hmot. 153 g.
-2 * Π)
11. Pletenina ze 100 % POP hedvábí tvarovaného, 110 % POP hed vábí tvarovaného, 110 dtex o hmotnosti 149 g.m ί+ίΐ. Vrstvená pletenina obsahující 40 hmot, % POP hedvábí tvarovaného, 110 dtex a 60 hmot, bavlněné příze 14,5 texí hmotnost vrstvené pleteniny 155 g.m .
Pří zkouškách se zjištovala teplota nadkožní vzduchové vrs tvy v závislosti na čase a-vlhkost nadkožní vzduchové vrstvy
228 828 v závislosti na čase· Průměr hodnot zjištěných u zkoušejících osob jsou graficky znázorněny na obr. 9, pokud se týká teploty, a na obr. 10, pokud se týká vlhkosti.
Zkoušky přinesly tyto poznatky:
Pletenina ze 100 % bavlny £ je vhodná pro podmínky nošení, kdy se vytvářejí poměrně vysoké teploty při nízké vlhkosti. Oinak řečeno, je vhodná pro osoby, které se málo potí a u nichž se teplota zvyšuje pouze fyzickou činností.
Pletenina ze 100 % polypropylenu II je vhodná pro podmínky nošení, kdy okolní prostředí nutí tělo k silnému poceni, protože pod pleteninou se méně hromadí vlhkost než pod bavlněnou ple teninou, jak ukazuje obr, 10.
Vrstvená pletenina I+II, sestávající z polypropylenové rubové vrstvy a z bavlněné lícní vrstvy, se ukázala z hlediska komfortu nošení jako nejlepší, protože spojuje výhody první a druhé pleteniny: vlhkost, vylučovaná pokožkou, rychle prostupuje vzlínáním rubovou polypropylenovou vrstvou a je nasávána hydrofilní lícní vrstvou z bavlny, z níž se odpařuje do okolí, přičemž vysoce hydrofóbní polypropylenová vrstva zajišťuje pocit téměř suchého dotyku pleteniny s pokožkou. V chladném prostředí udržuje polypropylenová vrstva vyšší tepotu nadkožní vzduchové vrstvy, jak patrno z obr. 9. V tomto spočívá hlavní výhoda plošné textilie s hygienickou vrstvou podle vynálezu pro ti výše popsaným známým dvouvrstvým pleteninám, u nichž je syntetická vrstva na líci a hydrofilní vrstva na rubu textilie. Ta kové uspořádání je v rozporu s komfortem nošení, protože syntetická vrstva uzavírá hydrofilní vrstvu nasáklou potem a tím se vyvolává nepříjemný mokrý pocit na pokožce.
Další výhodou vynálezu je plošná textilie v třívrstvém pro vedení, Oe-li třetí vrstvou syntetická tkanina nebo syntetická fólie, které dodávají textilii tepelnou izolaci nebo i vodonepropustnost, pak hydrofóbní vrstva z polypropylenových nekonečných vláken zajištuje v případě poceniodvod vlhkosti od pokožky do hydrofilní vrstvy.

Claims (6)

1. Plošná textilie s hygienickou vrstvou, zhotovená z více vrstev, zejména ze dvou nebo tří vrstev, a obsahující hydrof obní a hydrofilní vlákna, vyznačující ae tím, že hygienická vrstva, vytvářející v plošné textilii rubovou vrstvu, je pletenina sestávající z hydrofóbních nití (1) vyrobených z nekonečných syntetických vláken a je spojena s lícní, alespoň jednoduchou vrstvou ve vazných místech, jež jsou rozmístěna v celé ploše plošné textilie v počtu nejméně 2.cm’^, přičemž lícní vrstva obsahuje alespoň v části své tloušlky hydrofilní přízi (2) vytvářející pleteninu, která se dotýká hygienické vrstvy.
2. Plošná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že lícní vrstva je jednoduchá a sestává z pleteniny z hydrofilních přízí (2), zejména bavlněných a/nebo viskózových.
3. Plošná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že lícní vrstva je dvojitá a sestává jednak z vrstvy pleteniny z hydrofilních přízí, jež je spojena s hygienickou vrstvou ve vazných místech, a jednak z vnější vrstvy, kterou jě plošná textilie, například tkaná a/nebo pletená nebo netkaná, useň přírodní nebo syntetická, syntetická folie nebo podobně, přičemž vnější vrstva je k pletenině lícní vrstvy buá přilepena, anebo je k ní připevněna vaznými nitmi procházejícími celou tloušíkou plošné textilie, po jejíž ploše jsou pravidelně rozmístěny.
4. Plošná textilie podle bodu 1, vyznačující ae tím, že hygienická vrstva je upletená z hydrofóbnich nití (1) z nekonečných polypropylenových vláken, zejména tvarovaných.
5· Plošná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že pletenina hygienické vrstvy a pletenina lícní vrstvy jsou ve vazných místech spolu spojené oboulícním řádkem či sloupkem oček, vytvořeným v obou pleteninách, zatímco mezi vaznými místy jsou pleteniny upletené samostatně.
6. Plošná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že vazná místa jsou vytvořena chytovou vazbou, přičemž ve vazných místech jedné pleteniny jsou zachycené buá chytové kličky, anebo přenesená očka druhé pleteniny.
CS687382A 1982-09-27 1982-09-27 piogná textilie s hygienickou vrstvou CS228828B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS687382A CS228828B1 (cs) 1982-09-27 1982-09-27 piogná textilie s hygienickou vrstvou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS687382A CS228828B1 (cs) 1982-09-27 1982-09-27 piogná textilie s hygienickou vrstvou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS228828B1 true CS228828B1 (cs) 1984-05-14

Family

ID=5416756

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS687382A CS228828B1 (cs) 1982-09-27 1982-09-27 piogná textilie s hygienickou vrstvou

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS228828B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS246166B1 (en) Integrated textile showing a higher perspiration transportation
US11840054B2 (en) Composite textile fabrics
US5065600A (en) Textile fabric with opposed absorbent and non-absorbent layers and method of fabricating same
CA1201898A (en) Padded knit fabric, particularly for lingerie, and method of its manufacture
CN203866490U (zh) 一种吸湿排汗单向导湿织物结构
US5508098A (en) Two-layer knitted fabric for active and leisure wear
CN101407973A (zh) 三维经编针织物及由该三维经编针织物组成的纤维制品
KR100450272B1 (ko) 부직합성포,그제조방법및그사용방법
JPH05214630A (ja) 外被に剛性を付与するための心地及びその用途
CA2516779C (en) Knitted fabric construction with improved moisture management
JP2506532B2 (ja) 三層構造弾性編地とその編成方法
JP2003003355A (ja) ループ長が相違する立体経編地の製編方法及び立体経編地
CS228828B1 (cs) piogná textilie s hygienickou vrstvou
US20210267294A1 (en) Garment
CN221166943U (zh) 一种双面针织面料
CN217324508U (zh) 一种吸湿排汗双面布
JPS6229499Y2 (cs)
JPH0970339A (ja) 床ずれ防止マット
JP3554996B2 (ja) 頚椎カラー
JP2002294537A (ja) 縫い編み面を有する二面式立体経編地及びその製法
WO2002079557A1 (fr) Tricot a mailles jetees en relief a lisieres de montage au crochet et procede de production correspondant
CZ9902267A3 (cs) Integrovaná textilie
CZ9433U1 (cs) Integrovaná textilie
GB2588289A (en) An absorbent composite
CN117802675A (zh) 双面毛绒面料及其制备方法